printconf - en to sv translation catalogue (111 entries)

note: ./printconf-gui.glade:1910
en: Add an Alias
sv: Lägg till ett alias

note: ./printconf-gui.glade:359 ./printconf-gui.glade:1831
en: Alias List
sv: Aliaslista

note: ./printconf-gui.glade:305
en: Apply
sv: Verkställ

note: ./printconf-gui.glade:299
en: Apply Changes and Restart LPD
sv: Verkställ ändringar och starta om LPD

note: ./printconf-gui.glade:2169
en: Bar
sv: Stapel

note: ./printconf-gui.glade:2182
en: Baz
sv: Apa

note: ./printconf-gui.glade:2208
en: Bob
sv: Olle

note: ./printconf-gui.glade:201
en: Create a New Print Queue
sv: Skapa en ny utskriftskö

note: ./printconf-gui.glade:291
en: Default
sv: Standard

note: ./printconf-gui.glade:263
en: Delete
sv: Ta bort

note: ./printconf-gui.glade:257
en: Delete a Print Queue
sv: Ta bort en utskriftskö

note: ./printconf-gui.glade:1968
en: Delete an Alias
sv: Ta bort ett alias

note: ./printconf-gui.glade:385
en: Details
sv: Detaljer

note: ./printconf-gui.glade:1821
en: Done
sv: Klar

note: ./printconf-gui.glade:221
en: Edit
sv: Redigera

note: ./printconf-gui.glade:1777
en: Edit Alias List
sv: Redigera aliaslistan

note: ./printconf-gui.glade:215
en: Edit a Print Queue
sv: Redigera en utskriftskö

note: ./printconf-gui.glade:243
en: Edit a Print Queue's Alias List
sv: Redigera en utskriftskös aliaslista

note: ./printconf-gui.glade:1939
en: Edit an Alias
sv: Redigera ett alias

note: ./printconf-gui.glade:2156
en: Foo
sv: Groda

note: ./printconf-gui.glade:1014
en: Host IP:
sv: Värd-IP:

note: ./printconf-gui.glade:695
en: JetDirect Printer
sv: JetDirect-skrivare

note: ./printconf-gui.glade:695
en: Local Printer
sv: Lokal skrivare

note: ./printconf-gui.glade:1741
en: Name:
sv: Namn:

note: ./printconf-gui.glade:207
en: New
sv: Ny

note: ./printconf-gui.glade:695
en: Novell Printer (NCP Queue)
sv: Novell-skrivare (NCP-kö)

note: ./printconf-gui.glade:277
en: Override
sv: Åsidosätt

note: ./printconf-gui.glade:271
en: Override an Imported Print Queue
sv: Åsidosätt en importerad utskriftskö

note: ./printconf-gui.glade:1228 ./printconf-gui.glade:1492
en: Password:
sv: Lösenord:

note: ./printconf-gui.glade:644
en: Print Driver
sv: Skrivardrivrutin

note: ./printconf-gui.glade:515
en: Printer
sv: Skrivare

note: ./printconf-gui.glade:2372
en: Printer Autodetection:
sv: Autodetektering av skrivare:

note: ./printconf-gui.glade:745
en: Printer Device:
sv: Skrivarenhet:

note: ./printconf-gui.glade:1595
en: Printer IP:
sv: Skrivar-IP:

note: ./printconf-gui.glade:2269
en: Printer Notes
sv: Skrivaranteckningar

note: ./printconf-gui.glade:562
en: Printer Selected:
sv: Vald skrivare:

note: ./printconf-gui.glade:603
en: Printer _Notes...
sv: Skrivar_anteckningar...

note: ./printconf-gui.glade:346
en: Queue
sv: Kö

note: ./printconf-gui.glade:372
en: Queue Type
sv: Kötyp

note: ./printconf-gui.glade:1436
en: Queue:
sv: Kö:

note: ./printconf-gui.glade:2195
en: Qux
sv: Kaka

note: ./printconf-gui.glade:833
en: Remote Host:
sv: Fjärrvärd:

note: ./printconf-gui.glade:859
en: Remote Spool:
sv: Fjärr-spool:

note: ./printconf-gui.glade:235
en: Rename
sv: Byt namn

note: ./printconf-gui.glade:229
en: Rename a Print Queue
sv: Byt namn på en utskriftskö

note: ./printconf-gui.glade:2442
en: Select a printer to configure
sv: Välj en skrivare att konfigurera

note: ./printconf-gui.glade:688
en: Select the Queue Type
sv: Välj kötyp

note: ./printconf-gui.glade:285
en: Set the Default Printer
sv: Ställ in standardskrivaren

note: ./printconf-gui.glade:986
en: Share:
sv: Utdelning:

note: ./printconf-gui.glade:596
en: Show notes about this Printer
sv: Visa anteckningar om denna skrivare

note: ./printconf-gui.glade:1257
en: Translate [FIXME]
sv: Översätt [FIXME]

note: ./printconf-gui.glade:695
en: Unix Printer (lpd Spool)
sv: Unix-skrivare (lpd-spool)

note: ./printconf-gui.glade:1122 ./printconf-gui.glade:1464
en: User:
sv: Användare:

note: ./printconf-gui.glade:695
en: Windows Printer (SMB Share)
sv: Windows-skrivare (SMB-utdelning)

note: ./printconf-gui.glade:1068
en: Workgroup:
sv: Arbetsgrupp:

note: ./printconf-gui.glade:1999
en: You can add an alias
sv: Du kan lägga till ett alias

note: ./printconf-gui.glade:1926
en: _Add...
sv: _Lägg till...

note: ./printconf-gui.glade:1984
en: _Delete
sv: Ta _bort

note: ./printconf-gui.glade:1955
en: _Edit...
sv: R_edigera...

note: ./printconf-gui.glade:141
en: _Print ASCII Test Page
sv: Skriv _ut ASCII-testsida

note: ./printconf-gui.glade:129
en: _Print Postscript Test Page
sv: Skriv _ut Postscript-testsida

note: ./printconf-gui.glade:670
en: _Queue Type:
sv: _Kötyp:

note: ./printconf-gui.glade:94
en: _Restart lpd
sv: Starta _om lpd

note: ./printconf-gui.glade:82
en: _Save Changes
sv: _Spara ändringar

note: ./printconf-gui.glade:114
en: _Test
sv: _Testa

note: ./printconf-gui.glade:2415
en: device
sv: enhet

note: ./printconf-gui.glade:812
en: local
sv: lokal

note: ./printconf-gui.glade:2428
en: printer
sv: skrivare

en: Raw
sv: Rå

en: Unknown
sv: Okänd

en: %s queue on local device %s
sv: %s kö på lokala enheten %s

en: %s lpd queue %s@%s
sv: %s lpd-kö %s@%s

en: %s SMB queue on share %s
sv: %s SMB-kö på utdelningen %s

en: %s Novell queue %s on server %s
sv: %s Novell-kö %s på servern %s

en: %s JetDirect queue %s:%s
sv: %s JetDirect-kö %s:%s

en: %s unknown queue type %s
sv: %s okänd kötyp %s

en: Postscript Printer
sv: PostScript-skrivare

en: Text Only Printer
sv: Textskrivare

en: Raw Print Queue
sv: Rå utskriftskö

en: FIXME:%s
    This feature is incomplete, and under development.
sv: FIXME:%s
    Denna finess är ofullständig och under utveckling.

en: Unknown driver, using default.
sv: Okänd drivrutin, använder standarddrivrutin.

en: Unknown printer type, reseting to Postscript
sv: Okänd skrivartyp, återställer till Postscript

en: You must select a printer.
sv: Du måste markera en skrivare.

en: You must select a driver.
sv: Du måste markera en drivrutin.

en: You must specify a printer device.
sv: Du måste ange en skrivarenhet.

en: You must specify a remote lpd host to print to.
sv: Du måste ange en fjärr-lpd-värd att skriva ut till.

en: You must specify a SMB share to print to.
sv: Du måste ange en SMB-utdelning att skriva ut till.

en: You must specify an NCP server to print to.
sv: Du måste ange en NCP-server att skriva ut till.

en: You must specify a queue on the NCP server to print to.
sv: Du måste ange en kö på NCP-servern att skriva ut till.

en: You must specify the ip address of a JetDirect printer.
sv: Du måste ange ip-adressen på en JetDirect-skrivare.

en: You must specify the port of the JetDirect printer.
sv: Du måste ange porten på JetDirect-skrivaren.

en: Help not written yet.
sv: Hjälpen har inte skrivits än.

en: You must select a valid name.
    Use only the characters -,a-z,A-Z,0-9,_ please.
sv: Du måste ange ett giltigt namn.
    Använd endast tecknen -,a-z,A-Z,0-9,_ är du snäll.

en: There is already a print queue named %s
sv: Det finns redan en utskriftskö med namnet %s

en: The print queue "%s" is alreading using "%s" as an alias.
sv: Utskriftskön "%s" använder redan "%s" som ett alias.

en: The imported queue "%s" is already using "%s" as an alias.
sv: Den importerade kön "%s" använder redan "%s" som ett alias.

en: You must select a printer queue to edit.
sv: Du måste markera en skrivarkö att redigera.

en: You cannot edit an imported printer.
sv: Du kan inte redigera en importerad skrivare.

en: You cannot edit the aliases of an imported printer.
sv: Du kan inte redigera en importerad skrivares alias.

en: You must select a printer queue to rename.
sv: Du måste markera en skrivarkö att byta namn på.

en: You cannot rename an imported printer.
sv: Du kan inte byta namn på en importerad skrivare.

en: You must select a printer queue to delete.
sv: Du måste markera en skrivarkö att ta bort.

en: You cannot delete an imported printer.
sv: Du kan inte ta bort en importerad skrivare.

en: You must select a printer queue to override.
sv: Du måste markera en skrivarkö att åsidosätta.

en: You cannot override a localy defined printer.
sv: Du kan inte åsidosätta en lokalt definierad skrivare.

en: You must select an alias to edit.
sv: Du måste välja ett alias att redigera.

en: You must select a valid name for an alias.
sv: Du måste markera ett giltigt namn på ett alias.

en: A print queue is already using "%s" as a name.
    Rename it first.
sv: En utskriftskö kör redan med "%s" som namn.
    Byt namn på den först.

en: You must select an alias to delete.
sv: Du måste markera ett alias att ta bort.

en: You must select a printer queue
     to make the default.
sv: Du måste markera en skrivarkö för
     att göra den till standardvalet.

en: You must select a printer queue
     to send a test page to.
sv: Du måste markera en skrivarkö
     att skicka en testsida till.
