diffutils 2.8.7 - en to sv translation catalogue (192 entries)

en: program error
sv: programfel

en: stack overflow
sv: stackspill

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: regular empty file
sv: tom vanlig fil

en: regular file
sv: vanlig fil

en: directory
sv: katalog

en: block special file
sv: blockspecialfil

en: character special file
sv: teckenspecialfil

en: symbolic link
sv: symbolisk länk

en: socket
sv: uttag (socket)

en: message queue
sv: meddelandekö

en: semaphore
sv: semafor

en: shared memory object
sv: delat-minnes-objekt

en: typed memory object
sv: typat-minnes-objekt

en: weird file
sv: konstig fil

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" behöver ett argument

en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: Success
sv: Lyckades

en: No match
sv: Ingen match

en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljäruttryck

en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt sorteringstecken

en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt namn på teckenklass

en: Trailing backslash
sv: Avslutande omvänt snedstreck

en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: Unmatched [ or [^
sv: Oparad [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
sv: Oparad ( eller \(

en: Unmatched \{
sv: Oparad \{

en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

en: Invalid range end
sv: Ogiltigt intervallslut

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Invalid preceding regular expression
sv: Föregående reguljäruttryck ogiltigt

en: Premature end of regular expression
sv: Förtida slut på reguljäruttryck

en: Regular expression too big
sv: För stort reguljäruttryck

en: Unmatched ) or \)
sv: Oparad ) eller \)

en: No previous regular expression
sv: Inget föregående reguljäruttryck

en: memory exhausted
sv: minnet slut

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
sv: Skrivet av %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
sv: Skrivet av %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s
    och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s och %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
sv: Skrivet av %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s med flera.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara, se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns INGEN
    garanti, även underförstådd garanti vid KÖP eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT
    SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: Files %s and %s differ
sv: Filerna %s och %s skiljer

en: No newline at end of file
sv: Ingen nyrad vid filslut

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: invalid --ignore-initial value `%s'
sv: ogiltigt --ignore-initial-värde "%s"

en: options -l and -s are incompatible
sv: flaggorna -l och -s är motstridiga

en: write failed
sv: skrivning misslyckades

en: standard output
sv: standard ut

en: -b  --print-bytes  Print differing bytes.
sv: -b  --print-bytes  Skriv ut byte som skiljer.

en: -i SKIP  --ignore-initial=SKIP  Skip the first SKIP bytes of input.
sv: -i HOPP  --ignore-initial=HOPP  Hoppa över de HOPP första byten i indata.

en: -i SKIP1:SKIP2  --ignore-initial=SKIP1:SKIP2
sv: -i HOPP1:HOPP2  --ignore-initial=HOPP1:HOPP2

en:   Skip the first SKIP1 bytes of FILE1 and the first SKIP2 bytes of FILE2.
sv:   Hoppa över de HOPP1 första byten i FIL1 och de HOPP2 första byten i FIL2.

en: -l  --verbose  Output byte numbers and values of all differing bytes.
sv: -l  --verbose  Skriv ut bytenummer och värde för alla skiljande byte.

en: -n LIMIT  --bytes=LIMIT  Compare at most LIMIT bytes.
sv: -n GRÄNS  --bytes=GRÄNS  Jämför högst GRÄNS byte.

en: -s  --quiet  --silent  Output nothing; yield exit status only.
sv: -s  --quiet  --silent  Skriv inget; ge endast en slutstatus.

en: -v  --version  Output version info.
sv: -v  --version  Visa versionsinformation.

en: --help  Output this help.
sv: --help  Visa detta hjälpmeddelande.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 [FILE2 [SKIP1 [SKIP2]]]
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL1 [FIL2 [HOPP1 [HOPP2]]]

en: Compare two files byte by byte.
sv: Jämför två filer byte för byte.

en: SKIP1 and SKIP2 are the number of bytes to skip in each file.
sv: HOPP1 och HOPP2 är antalet byte att hoppa över i varje fil.

en: SKIP values may be followed by the following multiplicative suffixes:
    kB 1000, K 1024, MB 1,000,000, M 1,048,576,
    GB 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
sv: HOPP-värden kan följas av följande multiplikativa suffix:
    kB 1000, K 1024, MB 1 000 000, M 1 048 576
    GB 1 000 000 000, G 1 073 741 824, och så vidare för T, P, E, Z, Y.

en: If a FILE is `-' or missing, read standard input.
sv: Om FIL är "-" eller utelämnats, läs standard in.

en: Exit status is 0 if inputs are the same, 1 if different, 2 if trouble.
sv: Slutsstatus är 0 om indata är lika, 1 om olika, 2 vid problem.

en: Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
sv: Rapportera fel till <bug-gnu-utils@gnu.org>.
    Rapportera synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: invalid --bytes value `%s'
sv: ogiltigt --bytes-värde "%s"

en: Torbjorn Granlund
sv: Torbjörn Granlund

en: missing operand after `%s'
sv: saknad operand efter "%s"

en: extra operand `%s'
sv: extra operand "%s"

en: %s %s differ: byte %s, line %s
sv: %s %s skiljer: byte %s, rad %s

en: %s %s differ: byte %s, line %s is %3o %s %3o %s
sv: %s %s skiljer: byte %s, rad %s är %3o %s %3o %s

en: cmp: EOF on %s
sv: cmp: EOF i %s

en: invalid context length `%s'
sv: ogiltig omgivningslängd "%s"

en: pagination not supported on this host
sv: sidvisning stödjs ej på denna värd

en: too many file label options
sv: för många etikettflaggor

en: invalid width `%s'
sv: ogiltig bredd "%s"

en: conflicting width options
sv: konflikt mellan breddflaggor

en: invalid horizon length `%s'
sv: ogiltig horisontlängd "%s"

en: invalid tabsize `%s'
sv: ogiltigt tabulatorsteg "%s"

en: conflicting tabsize options
sv: konflikt mellan tabulatorflaggor

en: `-%ld' option is obsolete; use `-%c %ld'
sv: flaggan "-%ld" är föråldrad; använd "-%c %ld"

en: `-%ld' option is obsolete; omit it
sv: flaggan "-%ld" är föråldrad; använd den inte

en: --from-file and --to-file both specified
sv: både --from-file och --to-file angavs

en: Compare files line by line.
sv: Jämför filer rad för rad.

en: -i  --ignore-case  Ignore case differences in file contents.
sv: -i  --ignore-case  Bortse från skiftläge i filinnehåll.

en: --ignore-file-name-case  Ignore case when comparing file names.
sv: --ignore-file-name-case  Bortse från skiftläge när filnamn jämförs.

en: --no-ignore-file-name-case  Consider case when comparing file names.
sv: --no-ignore-file-name-case  Ta hänsyn till skiftläge när filnamn jämförs.

en: -E  --ignore-tab-expansion  Ignore changes due to tab expansion.
sv: -E  --ignore-tab-expansion  Ignorera ändringar på grund av tabulatorexpansion.

en: -b  --ignore-space-change  Ignore changes in the amount of white space.
sv: -b  --ignore-space-change  Bortse från ändringar i antalet blanka.

en: -w  --ignore-all-space  Ignore all white space.
sv: -w  --ignore-all-space  Ignorera alla blanktecken.

en: -B  --ignore-blank-lines  Ignore changes whose lines are all blank.
sv: -B  --ignore-blank-lines  Ignorera ändringar i form av enbart blanka rader.

en: -I RE  --ignore-matching-lines=RE  Ignore changes whose lines all match RE.
sv: -I RU  --ignore-matching-lines=RU  Ignorera ändringar vars rader matchar RU.

en: --strip-trailing-cr  Strip trailing carriage return on input.
sv: --strip-trailing-cr  Tag bort avslutande vagnreturer i indata.

en: --binary  Read and write data in binary mode.
sv: --binary  Läs och skriv data binärt.

en: -a  --text  Treat all files as text.
sv: -a  --text  Betrakta alla filer som text.

en: -c  -C NUM  --context[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of copied context.
    -u  -U NUM  --unified[=NUM]  Output NUM (default 3) lines of unified context.
      --label LABEL  Use LABEL instead of file name.
      -p  --show-c-function  Show which C function each change is in.
      -F RE  --show-function-line=RE  Show the most recent line matching RE.
sv: -c  -C ANT  --context[=ANT]  Skriv ut ANT (normalt 3) rader kopierad omgivning.
    -u  -U ANT  --unified[=ANT]  Skriv ut ANT (normalt 3) rader sammanslagen
                                   omgivning.
      --label ETIKETT  Använd ETIKETT istället för filnamn.
      -p  --show-c-function  Visa vilken C-funktion varje ändring finns i.
      -F RU  --show-function-line=RU  Visa den senaste raden som matchar RU.

en: -q  --brief  Output only whether files differ.
sv: -q  --brief  Skriv ut endast huruvida filer skiljer sig.

en: -e  --ed  Output an ed script.
sv: -e  --ed  Skriv ut ett ed-program.

en: --normal  Output a normal diff.
sv: --normal  Skriv ut en normal diff.

en: -n  --rcs  Output an RCS format diff.
sv: -n  --rcs  Skriv ut skillnader i RCS-format.

en: -y  --side-by-side  Output in two columns.
      -W NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
      --left-column  Output only the left column of common lines.
      --suppress-common-lines  Do not output common lines.
sv: -y  --side-by-side  Skriv ut i två kolumner.
      -W ANT  --width=ANT  Skriv ut högst ANT (130 om inget anges) kolumner.
      --left-column  Skriv ut endast vänstra kolumnen av gemensamma rader.
      --suppress-common-lines  Skriv inte ut gemensamma rader.

en: -D NAME  --ifdef=NAME  Output merged file to show `#ifdef NAME' diffs.
sv: -D NAMN  --ifdef=NAMN  Skriv ut sammanslagen fil med skillnader inom "#ifdef NAMN".

en: --GTYPE-group-format=GFMT  Similar, but format GTYPE input groups with GFMT.
sv: --GTYP-group-format=GFMT  Dito, men formatera GTYP ingrupper med GFMT.

en: --line-format=LFMT  Similar, but format all input lines with LFMT.
sv: --line-format=RFMT  Dito, men formatera alla inrader med RFMT.

en: --LTYPE-line-format=LFMT  Similar, but format LTYPE input lines with LFMT.
sv: --RTYP-line-format=RFMT  Dito, men formatera RTYP inrader med RFMT.

en:   LTYPE is `old', `new', or `unchanged'.  GTYPE is LTYPE or `changed'.
sv:   RTYP är "old", "new" eller "unchanged".  GTYP är RTYP eller "changed".

en:   GFMT may contain:
        %<  lines from FILE1
        %>  lines from FILE2
        %=  lines common to FILE1 and FILE2
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}LETTER  printf-style spec for LETTER
          LETTERs are as follows for new group, lower case for old group:
            F  first line number
            L  last line number
            N  number of lines = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1
sv:   GFMT kan innehålla:
        %<  rader från FIL1
        %>  rader från FIL2
        %=  gemensamma rader i FIL1 och FIL2
        %[-][BREDD][.[PREC]]{doxX}BOKSTAV  printf-lik spec. för BOKSTAV
          BOKSTÄVER är enligt följande för ny grupp, gemen för gammal grupp:
            F  första radnumret
            L  sista radnumret
            N  antal rader = L-F+1
            E  F-1
            M  L+1

en:   LFMT may contain:
        %L  contents of line
        %l  contents of line, excluding any trailing newline
        %[-][WIDTH][.[PREC]]{doxX}n  printf-style spec for input line number
sv:   RFMT kan innehålla:
        %L  radinnehåll
        %l  radinnehåll exklusive avslutande nyrad
        %[-][BREDD][.[PREC]]{doxX}n  printf-stil spec. för inradnummer

en:   Either GFMT or LFMT may contain:
        %%  %
        %c'C'  the single character C
        %c'\OOO'  the character with octal code OOO
sv:   Både GFMT eller RFMT kan innehålla:
        %%  %
        %c'C'  det ensamma tecknet C
        %c'\OOO'  tecknet med oktalkod OOO

en: -l  --paginate  Pass the output through `pr' to paginate it.
sv: -l  --paginate  Skicka utdata till  "pr" för paginering.

en: -t  --expand-tabs  Expand tabs to spaces in output.
sv: -t  --expand-tabs  Expandera tabulatorer till blanksteg.

en: -T  --initial-tab  Make tabs line up by prepending a tab.
sv: -T  --initial-tab  Justera tabulatorer genom att skjuta in en tabulator först.

en: --tabsize=NUM  Tab stops are every NUM (default 8) print columns.
sv: --tabsize=N    Tabulatorstopp var N:e (normalt var 8:e) utskriftskolumn.

en: -r  --recursive  Recursively compare any subdirectories found.
sv: -r  --recursive  Jämför underkataloger rekursivt.

en: -N  --new-file  Treat absent files as empty.
sv: -N  --new-file  Betrakta saknade filer som tomma.

en: --unidirectional-new-file  Treat absent first files as empty.
sv: --unidirectional-new-file  Behandla saknade förstafiler som tomma.

en: -s  --report-identical-files  Report when two files are the same.
sv: -s  --report-identical-files  Rapportera om två filer är lika.

en: -x PAT  --exclude=PAT  Exclude files that match PAT.
sv: -x MNS  --exclude=MNS  Ta inte med filer som matchar MNS.

en: -X FILE  --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
sv: -X FIL  --exclude-from=FIL  Ta inte med filer med namn som matchar mönstren i FIL.

en: -S FILE  --starting-file=FILE  Start with FILE when comparing directories.
sv: -S FIL  --starting-file=FIL  Börja med FIL när kataloger jämförs.

en: --from-file=FILE1  Compare FILE1 to all operands.  FILE1 can be a directory.
sv: --from-file=FIL1   Jämför FIL1 medd alla operander.  FIL1 kan vara en katalog.

en: --to-file=FILE2  Compare all operands to FILE2.  FILE2 can be a directory.
sv: --to-file=FIL2   Jämför alla operander med FIL2.  FIL2 kan vara en katalog.

en: --horizon-lines=NUM  Keep NUM lines of the common prefix and suffix.
sv: --horizon-lines=ANT  Spara ANT rader av det gemensamma prefixet och suffixet.

en: -d  --minimal  Try hard to find a smaller set of changes.
sv: -d  --minimal  Arbeta hårt för att hitta en mindre mängd av ändringar.

en: --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
sv: --speed-large-files  Antag stora filer och små spridda ändringar.

en: FILES are `FILE1 FILE2' or `DIR1 DIR2' or `DIR FILE...' or `FILE... DIR'.
sv: FILER är "FIL1 FIL2" eller "KAT1 KAT2" eller "KAT FIL..." eller "FIL... KAT".

en: If --from-file or --to-file is given, there are no restrictions on FILES.
sv: Om --from-file eller --to-file är angivet finns det inga begränsningar
    på FILER.

en: If a FILE is `-', read standard input.
sv: Om en FIL är "-", läs standard in.

en: Usage: %s [OPTION]... FILES
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FILER

en: conflicting %s option value `%s'
sv: motstridigt %s-flaggsvärde "%s"

en: conflicting output style options
sv: motstridig utmatningsstilsflagga

en: Only in %s: %s
sv: Endast i %s: %s

en: cannot compare `-' to a directory
sv: kan inte jämföra "-" med en katalog

en: -D option not supported with directories
sv: -D flaggan stödjs ej för kataloger

en: Common subdirectories: %s and %s
sv: Lika underkataloger: %s och %s

en: File %s is a %s while file %s is a %s
sv: Fil %s är en %s medan fil %s är en %s

en: Files %s and %s are identical
sv: Filerna %s och %s är lika

en: incompatible options
sv: oförenliga flaggor

en: `-' specified for more than one input file
sv: "-" angivet för mer än en infil

en: read failed
sv: läsning misslyckades

en: -e  --ed  Output unmerged changes from OLDFILE to YOURFILE into MYFILE.
sv: -e  --ed  Skriv ut separata ändringar från GAMMALFIL till DINFIL i MINFIL.

en: -E  --show-overlap  Output unmerged changes, bracketing conflicts.
sv: -E  --show-overlap  Skriv ut ändringar separat med markeringar runt konflikter.

en: -A  --show-all  Output all changes, bracketing conflicts.
sv: -A  --show-all  Skriv ut alla ändringar med markering runt konflikter.

en: -x  --overlap-only  Output overlapping changes.
sv: -x  --overlap-only  Skriv ut överlappande ändringar.

en: -X  Output overlapping changes, bracketing them.
sv: -X  Skriv ut ändringar separat, markerade.

en: -3  --easy-only  Output unmerged nonoverlapping changes.
sv: -3  --easy-only  Skriv ut ej överlappande ändringar separat.

en: -m  --merge  Output merged file instead of ed script (default -A).
sv: -m  --merge  Skriv ut sammanslagen fil istället för ed-program (normalt -A).

en: -L LABEL  --label=LABEL  Use LABEL instead of file name.
sv: -L ETIKETT  --label=ETIKETT  Använd ETIKETT istället för filnamn.

en: -i  Append `w' and `q' commands to ed scripts.
sv: -i  Lägg till "w"- och "q"-kommandon till ed-program.

en: --diff-program=PROGRAM  Use PROGRAM to compare files.
sv: --diff-program=PROGRAM  Använd PROGRAM för att jämföra filer.

en: Usage: %s [OPTION]... MYFILE OLDFILE YOURFILE
sv: Användning: %s [FLAGGA]... MINFIL GAMMALFIL DINFIL

en: Compare three files line by line.
sv: Jämför tre filer rad för rad.

en: Exit status is 0 if successful, 1 if conflicts, 2 if trouble.
sv: Slutstatus är 0 om allt bra, 1 vid konflikt, 2 vid problem.

en: internal error: screwup in format of diff blocks
sv: internt fel: trasigt format i diff-block

en: %s: diff failed:
sv: %s: diff misslyckades:

en: internal error: invalid diff type in process_diff
sv: internt fel: ogiltig diff-typ i process_diff

en: invalid diff format; invalid change separator
sv: ogiltigt diff-format; ogiltig ändringsseparator

en: invalid diff format; incomplete last line
sv: ogiltigt diff-format; ofullständig sista rad

en: subsidiary program `%s' could not be invoked
sv: underprogram "%s" kunde inte startas

en: subsidiary program `%s' not found
sv: underprogram "%s" hittades inte

en: subsidiary program `%s' failed
sv: underprogram "%s" misslyckades

en: subsidiary program `%s' failed (exit status %d)
sv: underprogram "%s" misslyckades (slutstatus %d)

en: invalid diff format; incorrect leading line chars
sv: ogiltigt diff-format; felaktiga starttecken på rad

en: internal error: invalid diff type passed to output
sv: internt fel: ogiltig diff-typ utskickad

en: input file shrank
sv: infilen krympte

en: cannot compare file names `%s' and `%s'
sv: kan inte jämföra filnamnen "%s" och "%s"

en: -o FILE  --output=FILE  Operate interactively, sending output to FILE.
sv: -o FIL  --output=FIL  Kör interaktivt, med utdata till FIL.

en: -i  --ignore-case  Consider upper- and lower-case to be the same.
sv: -i  --ignore-case  Betrakta versaler och gemena som lika.

en: -W  --ignore-all-space  Ignore all white space.
sv: -W  --ignore-all-space  Ignorera alla blanktecken.

en: -w NUM  --width=NUM  Output at most NUM (default 130) print columns.
sv: -w ANT  --width=ANT  Skriv ut högst ANT (130 om inget anges) utskriftskolumner.

en: -l  --left-column  Output only the left column of common lines.
sv: -l  --left-column  Skriv ut endast vänstra kolumnen av gemensamma rader.

en: -s  --suppress-common-lines  Do not output common lines.
sv: -s  --suppress-common-lines  Skriv inte ut gemensamma rader.

en: -H  --speed-large-files  Assume large files and many scattered small changes.
sv: -H  --speed-large-files  Antag stora filer och små spridda ändringar.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE1 FILE2
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL1 FIL2

en: Side-by-side merge of file differences.
sv: Sammanslagning sida-vid-sida av filskillnader.

en: cannot interactively merge standard input
sv: kan inte slå samman standard in interaktivt

en: both files to be compared are directories
sv: båda filerna som skall jämföras är kataloger

en: ed:	Edit then use both versions, each decorated with a header.
    eb:	Edit then use both versions.
    el:	Edit then use the left version.
    er:	Edit then use the right version.
    e:	Edit a new version.
    l:	Use the left version.
    r:	Use the right version.
    s:	Silently include common lines.
    v:	Verbosely include common lines.
    q:	Quit.
sv: ed:	Redigera och använd sedan båda versioner, dekorerade med huvuden.
    eb:	Redigera och använd sedan båda versioner.
    el:	Redigera och använd sedan vänstra versionen.
    er:	Redigera och använd sedan högra versionen.
    e:	Redigera en ny version.
    l:	Använd vänstra versionen.
    r:	Använd högra versionen.
    s:	Inkludera tyst gemensamma rader.
    v:	Inkludera och tillkännage gemensamma rader.
    q:	Avsluta.
