screem 0.7.2 - en to sv translation catalogue (904 entries)

en: Screem website editor
sv: Webbplatsredigeraren Screem

en: website editor and management system
sv: webbplatsredigerare och webbplatshanteringssystem

en: Default DTD
sv: Standard-DTD

en: Default FALSE booleans
sv: Booleska standardvärden med värdet FALSKT

en: Default TRUE booleans
sv: Booleska standardvärden med värdet SANT

en: Default filename
sv: Standardfilnamn

en: Default font
sv: Standardtypsnitt

en: If lines are to be printed, print them every N lines
sv: Skriv ut var N:te rad om radnummer ska skrivas ut

en: Message view scrollback lines
sv: Tillbakarullningsrader i meddelandevyn

en: Print lines every N lines
sv: Skriv ut radnummer var N:te rad

en: Should Screem load remote files
sv: Ska Screem läsa in fjärrfiler

en: Should a header be printed
sv: Ska ett huvud skrivas ut

en: Should line numbers be printed
sv: Ska radnummer skrivas ut

en: Should lines be wrapped at characters
sv: Ska rader brytas vid tecken

en: Should remote DTDs, images etc be loaded
sv: Ska fjärr-DTD:er, bilder m.m. läsas in

en: Should the main toolbar be shown
sv: Ska huvudverktygsraden visas

en: Should the wizard toolbar be shown
sv: Ska guideverktygsraden visas

en: The character set a page uses if the page doesn't define one itself
sv: Teckentabellen en sida använder om sidan inte definierar en själv

en: The current hint number
sv: Det aktuella tipsnumret

en: The default character set a page uses
sv: Standardteckentabellen som en sida använder

en: The default doctype to use if a page doesn't define one
sv: Standarddokumenttypen att använda om en sida inte definierar en

en: The default filename used when creating a new page
sv: Standardfilnamnet som används då en ny sida skapas

en: The editor background colour
sv: Bakgrundsfärgen i redigeraren

en: The editor background color
sv: Bakgrundsfärgen i redigeraren

en: The editor text colour
sv: Textfärgen i redigeraren

en: The editor text color
sv: Textfärgen i redigeraren

en: The java compiler to use
sv: Javakompilatorn som ska användas

en: The java compiler to use when the compile option is selected from the editor popup when editing java files
sv: Javakompilatorn som ska användas då kompileringsalternativet väljs från redigerarpoupfönstret då javafiler redigeras

en: The number of lines in the message view window
sv: Antalet rader i meddelandevyfönstret

en: The path to the directory containing the hints files
sv: Sökvägen till katalogen som innehåller tipsfilerna

en: The path to the main glade file
sv: Sökvägen till glade-huvudfilen

en: The path to the main glade file, this is set upon starting screem if it isn't already
sv: Sökvägen till glade-huvudfilen, detta sätts vid start av screem om det inte redan är satt

en: Use the colours from the current theme in the editor
sv: Använd färgerna från det aktuella temat i redigeraren

en: Use the colors from the current theme in the editor
sv: Använd färgerna från det aktuella temat i redigeraren

en: Use the font from the current theme in the editor
sv: Använd typsnittet från det aktuella temat i redigeraren

en: Use theme colours
sv: Använd temafärger

en: Use theme colors
sv: Använd temafärger

en: Use theme font
sv: Använd tematypsnitt

en: Colour Wizard
sv: Färgguide

en: Color Wizard
sv: Färgguide

en: Select a Colour to Insert
sv: Välj en färg att infoga

en: Select a Color to Insert
sv: Välj en färg att infoga

en: Insert a colour
sv: Infoga en färg

en: Insert a color
sv: Infoga en färg

en: CSS Wizard
sv: CSS-guide

en: Cascading Style Sheet Editor
sv: Stilmallsredigerare

en: Untitled - Screem CSS Wizard
sv: Namnlös - Screem CSS-guide

en: Select filename for the new stylesheet
sv: Välj filnamn för den nya stilmallen

en: Select CSS file to Open
sv: Välj CSS-fil att öppna

en: Select filename for CSS file
sv: Välj filnamn för CSS-filen

en: CaSSIUS (Casscading StyleSheet Intergration Under SCREEM)
    CaSSIUS provides a CSS wizard for editing stylesheets in SCREEM.
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    CaSSIUS and SCREEM are licensed under the GNU General Public License version 2 or above
sv: CaSSIUS (Cascading StyleSheet Intergration Under SCREEM)
    CaSSIUS tillhandahåller en CSS-guide för redigering av stilmallar i SCREEM.
    Screem erbjuder en integrerad miljö för skapande och underhåll av webbplatser
    
    CaSSIUS och SCREEM är licensierade under GNU General Public License version 2 eller senare

en: :active
sv: :aktiv

en: :first-child
sv: :första-barn

en: :focus
sv: :fokus

en: :hover
sv: :sväva

en: :lang
sv: :språk

en: :link
sv: :länk

en: :visited
sv: :besökt

en: <span weight="bold">Pattern(s)</span>
sv: <span weight="bold">Mönster</span>

en: <span weight="bold">Patterns</span>
sv: <span weight="bold">Mönster</span>

en: <span weight="bold">Style Properties</span>
sv: <span weight="bold">Stilegenskaper</span>

en: Add Pattern
sv: Lägg till mönster

en: Background
sv: Bakgrund

en: Border
sv: Kant

en: Box
sv: Låda

en: Cancel Action
sv: Avbryt åtgärd

en: Classification
sv: Klassifikation

en: Discard It
sv: Förkasta det

en: Enter patterns for style - Screem
sv: Ange mönster för stil - Screem

en: Font
sv: Typsnitt

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Remove Pattern
sv: Ta bort mönster

en: Save It
sv: Spara det

en: ScreemPreview will be inserted here and show an example of the current style
sv: ScreemPreview kommer att infogas här och visa ett exempel på den aktuella stilen

en: Size / Placement
sv: Storlek/Placering

en: There is already a stylesheet open.  Do you wish to:
sv: En stilmall är redan öppen. Vill du:

en: Unknown
sv: Okänd

en: attribute
sv: attribut

en: background-attachment
sv: bakgrundsbilaga

en: background-color
sv: bakgrundsfärg

en: background-image
sv: bakgrundsbild

en: background-position
sv: bakgrundsposition

en: background-repeat
sv: bakgrundsupprepning

en: bottom colour
sv: nederkantsfärg

en: bottom color
sv: nederkantsfärg

en: bottom style
sv: nederkantsstil

en: bottom width
sv: nederkantsbredd

en: child
sv: barn

en: class
sv: klass

en: clear
sv: töm

en: color
sv: färg

en: descendant
sv: ättling

en: display
sv: utseende

en: float
sv: flytande

en: font-family
sv: typsnittsfamilj

en: font-size
sv: typsnittsstorlek

en: font-style
sv: typsnittsstil

en: font-variant
sv: typsnittsvariant

en: font-weight
sv: typsnittsvikt

en: height
sv: höjd

en: left colour
sv: vänsterfärg

en: left color
sv: vänsterfärg

en: left style
sv: vänsterstil

en: left width
sv: vänsterbredd

en: letter-spacing
sv: teckenmellanrum

en: line-height
sv: radhöjd

en: list-style-image
sv: lista-stilbild

en: list-style-position
sv: lista-stil-position

en: list-style-type
sv: lista-stiltyp

en: margin-bottom
sv: marginal-nederkant

en: margin-left
sv: marginal-vänster

en: margin-right
sv: marginal-höger

en: margin-top
sv: marginal-överkant

en: or
sv: eller

en: padding-bottom
sv: utfyllnad-nederkant

en: padding-left
sv: utfyllnad-vänster

en: padding-right
sv: utfyllnad-höger

en: padding-top
sv: utfyllnad-överkant

en: preceded
sv: föregången

en: right colour
sv: högerfärg

en: right color
sv: högerfärg

en: right style
sv: högerstil

en: right width
sv: högerbredd

en: text-align
sv: justera-text

en: text-decoration
sv: textdekoration

en: text-indent
sv: drag-in-text

en: text-transform
sv: transformera-text

en: top colour
sv: överkantsfärg

en: top color
sv: överkantsfärg

en: top style
sv: överkantsstil

en: top width
sv: överkantsbredd

en: vertical-align
sv: vertikal-justera

en: white-space
sv: mellanrum

en: width
sv: bredd

en: word-spacing
sv: ordmellanrum

en: Entity Wizard
sv: Enhetsguide

en: Select an Entity to Insert
sv: Välj en enhet att infoga

en: Entity Wizard - Screem
sv: Enhetsguide - Screem

en: Markup/Internationalisation
sv: Märk/internationalisering

en: Math/Greek.Symbolic
sv: Mat./grekiska symboler

en: Form Wizard
sv: Formulärguide

en: Create a Form
sv: Skapa ett formulär

en: Insert a Form - Screem
sv: Infoga ett formulär - Screem

en: Action =
sv: Åtgärd =

en: Enctype =
sv: Kodningstyp =

en: Method =
sv: Metod =

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Value
sv: Värde

en: gtk-apply
sv: gtk-verkställ

en: gtk-close
sv: gtk-stäng

en: Image Wizard
sv: Bildguide

en: Insert an Image
sv: Infoga en bild

en: <span weight="bold">Image Details</span>
sv: <span weight="bold">Bilddetaljer</span>

en: <span weight="bold">Image Preview</span>
sv: <span weight="bold">Bildförhandsvisning</span>

en: <span weight="bold">Misc</span>
sv: <span weight="bold">Diverse</span>

en: <span weight="bold">Tag Layout</span>
sv: <span weight="bold">Tagglayout</span>

en: <span weight="bold">Tag Properties</span>
sv: <span weight="bold">Taggegenskaper</span>

en: Alignment:
sv: Justering:

en: Alternative:
sv: Alternativ:

en: Apply tag layout attributes
sv: Tillämpa taggattribut för layout

en: Border:
sv: Kant:

en: Copy image to current page's location
sv: Kopiera bilden till aktuella sidans plats

en: FileSize:
sv: Filstorlek:

en: Height:
sv: Höjd:

en: Horizontal Padding:
sv: Horisontell utfyllnad:

en: Image Wizard - Screem
sv: Bildguide - Screem

en: Insert as a thumbnail link
sv: Infoga som en miniatyrbildslänk

en: Location:
sv: Plats:

en: Vertical Padding:
sv: Vertikal utfyllnad:

en: Width:
sv: Bredd:

en: percent
sv: procent

en: pixels
sv: bildpunkter

en: Link Wizard
sv: Länkguide

en: Insert a Link
sv: Infoga en länk

en: Other
sv: Annan

en: <span weight="bold">Standard Link</span>
sv: <span weight="bold">Standardlänk</span>

en: <span weight="bold">Window Properties</span>
sv: <span weight="bold">Fönsteregenskaper</span>

en: Directories
sv: Kataloger

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Link Text:
sv: Länktext:

en: Link To:
sv: Länk till:

en: Link Type:
sv: Länktyp:

en: Link Wizard - Screem
sv: Länkguide - Screem

en: Location
sv: Plats

en: Menubar
sv: Menyrad

en: Properties:
sv: Egenskaper:

en: Resizable
sv: Storleksändringsbar

en: Scrollbars
sv: Rullningslister

en: Target Name:
sv: Målnamn:

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Window Size:
sv: Fönsterstorlek:

en: _Open in another Window
sv: _Öppna i ett annat fönster

en: _Set window properties
sv: _Ställ in fönsteregenskaper

en: _parent
sv: _förälder

en: _self
sv: _själv

en: _top
sv: _överkant

en: SSI Wizard
sv: SSI-guide

en: Insert a Server Side Include Directive
sv: Infoga ett "Server-Side Include"-direktiv

en: <span weight="bold">Directive Information</span>
sv: <span weight="bold">Direktivinformation</span>

en: <span weight="bold">Directive Type</span>
sv: <span weight="bold">Direktivtyp</span>

en: Conditionals
sv: Villkor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Echo
sv: Skriv ut

en: Elif
sv: Annars eller

en: Else
sv: Annars

en: Endif
sv: Slut om

en: Error Message:
sv: Felmeddelande:

en: Exec:
sv: Kör:

en: Execute
sv: Kör

en: File Information
sv: Filinformation

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: If
sv: Om

en: Include
sv: Inkludera

en: Insert a "Server-Side Include" directive - Screem
sv: Infoga ett "Server-Side Include"-direktiv - Screem

en: Modification time
sv: Ändringstid

en: Print Variables
sv: Skriv ut variabler

en: Set a variable
sv: Sätt en variabel

en: Should be a relative path.  A leading slash denotes the root of your website only
sv: Bör vara en relativ sökväg. Ett inledande snedstreck anger roten på din webbplats.

en: Size
sv: Storlek

en: Size Format:
sv: Storleksformat:

en: Test Expression:
sv: Testa uttryck:

en: Time Format:
sv: Tidsformat:

en: Variable
sv: Variabel

en: Variable Value:
sv: Variabelvärde:

en: Variable name:
sv: Variabelnamn:

en: Variables
sv: Variabler

en: help
sv: hjälp

en: Table Wizard
sv: Tabellguide

en: Insert a Table
sv: Infoga en tabell

en: % of parent's width
sv: % av förälderns bredd

en: <span weight="bold">Alignment</span>
sv: <span weight="bold">Justering</span>

en: <span weight="bold">Size</span>
sv: <span weight="bold">Storlek</span>

en: Above Table
sv: Ovanför tabell

en: Background Colour:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background Color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background Image:
sv: Bakgrundsbild:

en: Below Table
sv: Nedanför tabell

en: Border line width:
sv: Bredd på kantlinje:

en: Cell Padding:
sv: Cellutfyllnad:

en: Cell Spacing:
sv: Mellanrum mellan celler:

en: Include Caption
sv: Inkludera rubrik

en: Include Summary
sv: Inkludera sammanfattning

en: Insert Table - Screem
sv: Infoga tabell - Screem

en: Number of Columns:
sv: Antal kolumner:

en: Number of Rows:
sv: Antal rader:

en: Table Width:
sv: Tabellbredd:

en: The number of rows in the table
sv: Antalet rader i tabellen

en: centre
sv: center

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: The connection timed out.
sv: Anslutningens tidsgräns passerades.

en: SSL support has not be compiled in.
sv: SSL-stöd har inte kompilerats in.

en: The server does not appear to be a WebDAV server.
sv: Servern verkar inte vara en WebDAV-server.

en: The server does not support the executable live property.
sv: Servern stöder inte den exekverbara liveegenskapen.

en: Could not open file
sv: Kunde inte öppna fil

en: Could not access resource
sv: Kunde inte komma åt resurs

en: ^[yY]
sv: ^[jJyY]

en: Could not set modification time of local file.
sv: Kunde inte ställa in ändringstiden på lokala filen.

en: Upload succeeded, but could not retrieve modification time.
    If this message persists, turn off safe mode.
sv: Skickandet lyckades, men kunde inte hämta ändringstid.
    Om det här meddelandet kvarstår bör du stänga av säkert läge.

en: Remote file has been modified - not overwriting with local changes
sv: Fjärrfilen har ändrats - skriver inte över med lokala ändringar

en: Could not examine file.
sv: Kunde inte granska filen.

en: Could not checksum file
sv: Kunde inte ta kontrollsumma på filen

en: The target of the symlink could not be read.
sv: Den symboliska länkens mål kunde inte läsas.

en: Upload
sv: Skicka

en: Upload the Current Site or Page
sv: Skicka den aktuella webbplatsen eller sidan

en: Remote path must being with ~ or /
sv: Fjärrsökvägen måste börja med ~ eller /

en: The upload wizard can only be used with local sites
sv: Skickaguiden kan endast användas för lokala webbplatser

en: Local path must being with ~ or /
sv: Lokala sökvägen måste börja med ~ eller /

en: Could not retrieve information about your local files.
sv: Kunde inte hämta information om dina lokala filer.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
sv: Kunde inte hämta information om lokala filer.

note: nothing needs uploading
en: The remote site is already uptodate
sv: Fjärrwebbplatsen är redan uppdaterad

en: No site name given
sv: Inget webbplatsnamn är angivet

en: No server name given.
sv: Inget servernamn är angivet.

en: No remote directory given.
sv: Ingen fjärrkatalog är angiven.

en: No local directory given.
sv: Ingen lokal katalog är angiven.

en: The local dir couldn't be accessed.
sv: Den lokala katalogen kunde inte kommas åt.

en: There was a problem with the port number for this site.
sv: Det fanns ett problem med portnumret för denna webbplats.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
sv: Tyvärr, det alternativ med symboliska länkar som du valde stöds
    inte av detta överföringsprotokoll. Var vänlig och välj ett annat
    alternativ.

en: This protocol does not support relative remote directories.
sv: Detta protokoll stöder inte relativa fjärrkataloger.

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
sv: Protokollet du försöker att använda stöder
    för tillfället inte att rättigheter behålls.

en: The local dir is invalid.
sv: Den lokala katalogen är ogiltig.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
sv: Det uppstod ett okänt problem vid kontrollen av din webbplatsdefinitions korrekthet. Var vänlig och rapportera detta till underhållaren.

en: This appears to be the first time you have attempted to upload
    this website.  Does the site already exist on the server?
sv: Det här verkar vara första gången du har försökt att skicka
    denna webbplats. Finns webbplatsen verkligen på servern?

en: There was a problem authenticating with the remote server.
sv: Det uppstod ett problem vid autentisering med fjärrservern.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
sv: Kunde inte slå upp fjärrwebbplatsens värdnamn.

en: Could not establish a connection to the remote site.
sv: Kunde inte etablera en anslutning till fjärrwebbplatsen.

en: Update Failed (Authentication problems)
sv: Uppdateringen misslyckades (autentiseringsproblem)

en: Update was aborted.
sv: Uppdateringen avbröts.

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
sv: Det fanns fel.

en: Looking up hostname:
sv: Slår upp värdnamnet:

en: Attemptng to connect
sv: Försöker att ansluta

en: Connected
sv: Ansluten

en: Commiting updates to %s...
sv: Skickar uppdateringar av %s...

en: Creating directory...
sv: Skapar katalog...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
sv: Tar bort katalog...

en: Uploading...
sv: Skickar...

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Moving...
sv: Flyttar...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
sv: EEK! Filen har inte ändrats, vi ska inte göra någonting!

en: proxy server
sv: proxyserver

en: Authentication required for %s on %s `%s':
sv: Autentisering krävs för %s på %s "%s":

en: Authentication required on %s `%s':
sv: Autentisering krävs på %s "%s":

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
sv: Kunde inte komma åt ~/.sitecopy

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
sv: Kunde inte skapa ~/.sitecopy

en: Awaiting user input
sv: Väntar på användarindata

en: Click Upload to begin.
sv: Klicka på Skicka för att börja.

en: Current Progress
sv: Aktuellt förlopp

en: Errors during the recent update
sv: Fel under den senaste uppdateringen

en: Fetch file state
sv: Hämta filtillstånd

en: Keep going if there is a problem creating directories.
sv: Fortsätt även om det uppstår problem med att skapa kataloger.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Screem: Authentication
sv: Screem: Autentisering

en: There were errors with the following files and/or directories:
sv: Det uppstod fel med följande filer och/eller kataloger:

en: To:
sv: Till:

en: Total Progress
sv: Totalt förlopp

en: Update Progress - Screem
sv: Uppdateringsförlopp - Screem

en: Upload Single File
sv: Skicka ensam fil

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: View Errors
sv: Visa fel

en: message will be written here by the code
sv: meddelandet kommer att skrivas här av koden

en:  Completed
sv:  Klar

en: "file" already exists
sv: "file" finns redan

en: <b>Enter the line number to goto</b>
sv: <b>Ange radnumret att gå till</b>

en:  Enter the line number to goto
sv: Ange radnumret att gå till

en: <span size="xx-large">SCREEM: Page Druid</span>
sv: <span size="xx-large">SCREEM: Sidguide</span>

en: <span size="xx-large">SCREEM: Site Druid</span>
sv: <span size="xx-large">SCREEM: Webbplatsguide</span>

en: <span weight="bold">Accessed:</span>
sv: <span weight="bold">Åtkommen:</span>

en: <span weight="bold">Authentication</span>
sv: <span weight="bold">Autentisering</span>

en: <span weight="bold">Available Page Templates</span>
sv: <span weight="bold">Tillgängliga sidmallar</span>

en: <span weight="bold">Basic Details</span>
sv: <span weight="bold">Grundläggande detaljer</span>

en: <span weight="bold">Checkout / Update Details</span>
sv: <span weight="bold">Hämta/Uppdatera detaljer</span>

en: <span weight="bold">Colours</span>
sv: <span weight="bold">Färger</span>

en: <span weight="bold">Custom Settings</span>
sv: <span weight="bold">Anpassade inställningar</span>

en: <span weight="bold">Defaults</span>
sv: <span weight="bold">Standardalternativ</span>

en: <span weight="bold">Doctypes</span>
sv: <span weight="bold">Dokumenttyper</span>

en: <span weight="bold">Enter text to send to helper:</span>
sv: <span weight="bold">Ange text att skicka till hjälpprogrammet:</span>

en: Enter text to send to helper:
sv: Ange text att skicka till hjälpprogrammet:

en: <span weight="bold">Enter the URL of the location to open.</span>
sv: <span weight="bold">Ange URL:en för platsen att öppna.</span>

en: Enter the URL of the location to open.
sv: Ange URL:en för platsen att öppna.

en: <span weight="bold">Enter the absolute original link, and the absolute new link.</span>
sv: <span weight="bold">Ange den ursprungliga absoluta länken och den nya absoluta länken.</span>

en: Enter the absolute original link, and the absolute new link.
sv: Ange den ursprungliga absoluta länken och den nya absoluta länken.

en: <span weight="bold">Entity Insertion</span>
sv: <span weight="bold">Enhetsinfogande</span>

en: <span weight="bold">Exclude</span>
sv: <span weight="bold">Exkludera</span>

en: <span weight="bold">External Browser 1</span>
sv: <span weight="bold">Extern webbläsare 1</span>

en: <span weight="bold">External Browser 2</span>
sv: <span weight="bold">Extern webbläsare 2</span>

en: <span weight="bold">External Browser 3</span>
sv: <span weight="bold">Extern webbläsare 3</span>

en: <span weight="bold">Extra Flags</span>
sv: <span weight="bold">Extraflaggor</span>

en: <span weight="bold">File Information</span>
sv: <span weight="bold">Filinformation</span>

en: <span weight="bold">File group:</span>
sv: <span weight="bold">Filgrupp:</span>

en: <span weight="bold">File owner:</span>
sv: <span weight="bold">Filägare:</span>

en: <span weight="bold">Font</span>
sv: <span weight="bold">Typsnitt</span>

en: <span weight="bold">Group:</span>
sv: <span weight="bold">Grupp:</span>

en: <span weight="bold">Ignore</span>
sv: <span weight="bold">Ignorera</span>

en: <span weight="bold">Images</span>
sv: <span weight="bold">Bilder</span>

en: <span weight="bold">Internal Previewing</span>
sv: <span weight="bold">Intern förhandsgranskning</span>

en: <span weight="bold">Location:</span>
sv: <span weight="bold">Plats:</span>

en: <span weight="bold">Log Message</span>
sv: <span weight="bold">Loggmeddelande</span>

en: <span weight="bold">MIME Type:</span>
sv: <span weight="bold">MIME-typ:</span>

en: <span weight="bold">Meta Information</span>
sv: <span weight="bold">Meta-information</span>

en: <span weight="bold">Modified:</span>
sv: <span weight="bold">Modifierad:</span>

en: <span weight="bold">Others:</span>
sv: <span weight="bold">Andra:</span>

en: <span weight="bold">Owner:</span>
sv: <span weight="bold">Ägare:</span>

en: <span weight="bold">Page</span>
sv: <span weight="bold">Sida</span>

en: <span weight="bold">Preview</span>
sv: <span weight="bold">Förhandsvisning</span>

en: <span weight="bold">Provide a name for the new editable region.</span>
sv: <span weight="bold">Tillhandahåll ett namn för det redigerbara området.</span>

en: <span weight="bold">Remote Authentication</span>
sv: <span weight="bold">Fjärrautentisering</span>

en: <span weight="bold">Remote Host Details</span>
sv: <span weight="bold">Detaljer för fjärrvärd</span>

en: <span weight="bold">Site Details</span>
sv: <span weight="bold">Webbplatsdetaljer</span>

en: <span weight="bold">Site Management</span>
sv: <span weight="bold">Webbplatshantering</span>

en: <span weight="bold">Site Statistics</span>
sv: <span weight="bold">Webbplatsstatistik</span>

en: <span weight="bold">Size:</span>
sv: <span weight="bold">Storlek:</span>

en: <span weight="bold">Template Information</span>
sv: <span weight="bold">Mallinformation</span>

en: <span weight="bold">Template Settings</span>
sv: <span weight="bold">Mallinställningar</span>

en: <span weight="bold">Type:</span>
sv: <span weight="bold">Typ:</span>

en: <span weight="bold">Upload Options:</span>
sv: <span weight="bold">Skickningsalternativ:</span>

en: <span weight="bold">Upload Options</span>
sv: <span weight="bold">Skickningsalternativ</span>

en: Accept
sv: Acceptera

en: Action / Text:
sv: Åtgärd/Text:

en: Active Link
sv: Aktiv länk

en: All
sv: Alla

en: Are you sure you want to permanently delete "file"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "file" permanent?

en: Auto Indent
sv: Automatisk indragning

en: Auto update from CVS upon opening this site
sv: Uppdatera automatiskt från CVS vid öppning av denna webbplats

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Base URI of Site:
sv: Bas-URI för webbplatsen:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Bookmark Name:
sv: Bokmärkesnamn:

en: Browser Pathname:
sv: Sökväg till webbläsare:

en: Browsers
sv: Webbläsare

en: By Character Set
sv: Efter teckenuppsättning

en: CVS Root:
sv: CVS-rot:

en: Character Set:
sv: Teckenuppsättning:

en: Check
sv: Kontrollera

en: Check Moved
sv: Kontrollera flyttad

en: Checkout to:
sv: Hämta till:

en: Colours
sv: Färger

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Custom Template
sv: Anpassad mall

en: Default Page Template:
sv: Standardsidmall:

en: Delete? - Screem
sv: Ta bort? - Screem

en: Details
sv: Detaljer

en: Details/Management
sv: Detaljer/Hantering

en: Directory
sv: Katalog

en: Doctype:
sv: Dokumenttyp:

en: Don't ask again for this site
sv: Fråga inte igen för denna webbplats

en: Editor Macros
sv: Redigerarmakron

en: Editor _font:
sv: Redigerar_typsnitt:

en: Exec
sv: Kör

en: Execute helper - Screem
sv: Kör hjälpprogram - Screem

en: File
sv: Fil

en: File Properties - Screem
sv: Filegenskaper - Screem

en: Find / Replace - Screem
sv: Sök/Ersätt - Screem

en: Fix Links - Screem
sv: Fixa länkar - Screem

en: Follow
sv: Följ

en: From Current Position
sv: Från aktuell position

en: From Start
sv: Från början

en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: Goto Line - Screem
sv: Gå till rad - Screem

en: Helpers
sv: Hjälpprogram

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Inline Tagging
sv: Inutitaggning

en: Input:
sv: Indata:

en: Insert
sv: Infoga

en: Insert Doctype - Screem
sv: Infoga dokumenttyp - Screem

en: Insert with case
sv: Lägg till med versaler/gemener

en: Inserted into page
sv: Infogad på sidan

en: Intelligent tag closing
sv: Intelligent taggstängning

en: Ispell Command:
sv: Ispell-kommando:

en: Key Combo:
sv: Tangentkombination:

en: Line Number:
sv: Radnummer:

en: Link
sv: Länk

en: Local
sv: Lokal

en: Main Dictionary:
sv: Huvudordlista:

en: Maintain
sv: Underhåll

en: Maintain Permissions:
sv: Behåll rättigheter:

en: Misc
sv: Diverse

en: Module Name:
sv: Modulnamn:

en: Name:
sv: Namn:

en: No Delete
sv: Ingen borttagning

en: No Overwrite
sv: Ingen överskrivning

en: No Template
sv: Ingen mall

en: None
sv: Ingen

en: Note: This is only a preview, the page may look different in other browsers such as Mozilla, Opera, Internet Explorer etc.
sv: Observera: Detta är endast en förhandsvisning och sidan kan komma att se annorlunda ut i andra webbläsare som Mozilla, Opera, Internet Explorer osv.

en: Off
sv: Av

en: On
sv: På

en: Open Location - Screem
sv: Öppna plats - Screem

en: Output:
sv: Utdata:

en: Output
sv: Utdata

en: Override template settings
sv: Åsidosätt mallinställningar

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: Overwrite? - Screem
sv: Skriv över? - Screem

en: Page  <!DOCTYPE>:
sv: Sida  <!DOCTYPE>:

en: Page Author:
sv: Sidans författare:

en: Page Character Set:
sv: Teckenuppsättning för sidan:

en: Page Druid - Screem
sv: Sidguide - Screem

en: Page Filename:
sv: Sidfilnamn:

en: Page Keywords:
sv: Nyckelord för sidan:

en: Page Path: (including filename)
sv: Sökväg till sidan: (inklusive filnamn)

en: Page Stylesheet:
sv: Stilmall för sidan:

en: Page Template
sv: Sidmall

en: Page Title:
sv: Titel för sidan:

en: Page defines a frameset
sv: Sidan anger en ramstruktur

en: Page text
sv: Sidtext

en: Passive FTP
sv: Passiv FTP

en: Patterns can either be a URI, or glob:pattern, or regex:pattern;
sv: Mönster kan antingen vara en URI, eller glob:mönster, eller regex:mönster;

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Preferences - Screem
sv: Inställningar - Screem

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Preview dynamic pages from publishing address
sv: Förhandsgranska dynamiska sidor från en publiceringsadress

en: Preview static pages from publishing address
sv: Förhandsgranska statiska sidor från publiceringsadress

en: Print line numbers every
sv: Skriv ut radnummer var

en: Print page headers
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Printing
sv: Utskrift

en: Publish Settings(1)
sv: Publiceringsinställningar(1)

en: Publish Settings(2)
sv: Publiceringsinställningar(2)

en: Publishing
sv: Publicering

en: Remote Path:
sv: Fjärrsökväg:

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace With:
sv: Ersätt med:

en: Replaces page
sv: Ersätter sidan

en: Search all:
sv: Sök i alla:

en: Set
sv: Ställ in

en: Set Editable Section Name- Screem
sv: Ställ in namn på redigerbar sektion - Screem

en: Show tip next time
sv: Visa tips nästa gång

en: Site Base URI:
sv: Bas-URI för webbplats:

en: Site Druid - Screem
sv: Webbplatsguide - Screem

en: Site Last Uploaded:
sv: Webbplatsen senast skickad:

en: Site Name:
sv: Namn på webbplats:

en: Site Operations
sv: Webbplatsåtgärder

en: Site
sv: Webbplats

en: Operations
sv: Åtgärder

en: Site Path:
sv: Sökväg till webbplats:

en: Site Pathname:
sv: Sökväg till webbplats:

en: Site Settings - Screem
sv: Webbplatsinställningar - Screem

en: Site Template - Screem
sv: Webbplatsmall - Screem

en: Site Template:
sv: Mall för webbplatsen:

en: Site ToDo List - Screem
sv: Att-göra-lista för webbplats - Screem

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Spell Check - Screem
sv: Stavningskontroll - Screem

en: Standard Template
sv: Standardmall

en: Statistics
sv: Statistik

en: String to find:
sv: Sträng att hitta:

en: Symbolic Links:
sv: Symboliska länkar:

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Template File:
sv: Mallfil:

en: Template:
sv: Mall:

en: Templates
sv: Mallar

en: The page druid will guide you through the creation of a new HTML page.
    
    It will request some basic details about the new page, and allow you to specify a template to use if required.
sv: Denna sidguide kommer att hjälpa dig genom skapandet av en ny HTML-sida.
    
    Den kommer att fråga efter en del grundläggande detaljer om den nya sidan och låter dig ange en mall som ska användas om så behövs.

en: The site druid will guide you through the creation a new web site.
    
    It will include publishing details of where the site will be uploaded to for viewing.
sv: Webbplatsguiden kommer att guida dig genom skapandet av en ny webbplats.
    
    Den kommer att inkludera publiceringsdetaljer om var webbplatsen kommer att skickas upp för visning.

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected
sv: Denna etikett kommer att fyllas med information om den sidmall som är vald för tillfället

en: Tip Text will go here
sv: Tipstexten kommer att hamna här

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: U_se default theme colours
sv: A_nvänd standardtemafärger

en: Use default theme colours
sv: Använd standardtemafärger

en: U_se default theme colors
sv: A_nvänd standardtemafärger

en: Use default theme colors
sv: Använd standardtemafärger

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update Site - Screem
sv: Uppdatera webbplats - Screem

en: Update the site from version control?
sv: Uppdatera webbplatsen från versionskontroll?

en: Upload Method:
sv: Skickametod:

en: Upload To:
sv: Skicka till:

en: Use CVS:
sv: Använd CVS:

en: Use current selection
sv: Använd aktuell markering

en: Use regular expressions
sv: Använd reguljära uttryck

en: User defined
sv: Användardefinierad

en: View dynamic pages from publishing address
sv: Visa dynamiska sidor från publiceringsadress

en: View static pages from publishing address
sv: Visa statiska sidor från publiceringsadress

en: Visited Link
sv: Besökt länk

en: When searching multiple files, any which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
sv: Vid sökning i flera filer, där var och en kan innehålla en träff av det som visas nedan, betyder att välja en av dem att sidan öppnas i redigeraren.

en: Word:
sv: Ord:

en: Wrap lines (at character boundaries)
sv: Radbryt (vid teckengränser)

en: _Background colour:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: Background colour:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: _Fix Links
sv: _Fixa länkar

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _New:
sv: _Ny:

en: New
sv: Ny

en: _Text colour:
sv: _Textfärg:

en: _Text color:
sv: _Textfärg:

en: _Text colour
sv: _Textfärg

en: _Text color
sv: _Textfärg

en: Text colour
sv: Textfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Colour
sv: Färg

en: _Use default theme font
sv: _Använd standardtematypsnitt

en: editor colours
sv: redigerarfärger

en: editor colors
sv: redigerarfärger

en: editor features
sv: redigerarfunktioner

en: Editor features
sv: Redigerarfunktioner

en: exclude
sv: exkludera

en: execute
sv: exekvera

en: files in current site
sv: filer på den aktuella webbplatsen

en: helper name goes here
sv: namnet på hjälpprogramet kommer att hamna här

en: ignore
sv: ignorera

en: line(s)
sv: rad(er)

en: line:
sv: rad:

en: line
sv: rad

en: open files
sv: öppna filer

en: read
sv: läs

en: shown as messages
sv: visade som meddelanden

en: time / date to go here
sv: tid/datum kommer att hamna här

en: total size to go here
sv: total storlek kommer att hamna här

en: write
sv: skriv

en: "%s" already exists, do you wish to overwrite it?
sv: "%s" finns redan, vill du skriva över den?

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: _Insert a new preview phrase.
sv: _Infoga en ny förhandsvisningsfras.

en: Modify preview phrase...
sv: Ändra förhandsvisningsfras...

en: _Modify preview phrase...
sv: _Ändra förhandsvisningsfras...

en: Font Selection
sv: Val av typsnitt

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Title
sv: Titel

en: The title of the selection dialog box
sv: Titeln på väljardialogrutan

en: Font name
sv: Typsnittsnamn

en: Name of the selected font
sv: Namn på det markerade typsnittet

en: Preview text
sv: Förhandsvisningstext

en: Preview text shown in the dialog
sv: Förhandsvisningstext som visas i dialogen

en: Use font in label
sv: Använd typsnitt i etikett

en: Use font in the label in font info mode
sv: Använd typsnitt i etiketten i typsnittsinformationsläge

en: Font size for label
sv: Typsnittsstorlek för etikett

en: Font size for label in font info mode
sv: Typsnittsstorlek i etiketten i typsnittsinformationsläge

en: Show size
sv: Visa storlek

en: Show size in font info mode
sv: Visa storlek i typsnittsinformationsläge

en: Select filename to save as
sv: Välj filnamn att spara som

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Save: %s?
sv: Spara: %s?

en: %s has changed on disk
    Reload instead of saving?
sv: %s har ändrats på disk
    Läsa om istället för att spara?

en: Module has no init() function
sv: Modulen har ingen init()-funktion

en: Error loading module %s
    %s
sv: Fel vid inläsning av modulen %s
    %s

en: Loading - Screem
sv: Läser in - Screem

en: Starting...
sv: Startar...

en: Initialising...
sv: Initierar...

note: load syntax files
en: Loading Syntax files...
sv: Läser in syntaxfiler...

en: Loading Plugins...
sv: Läser in insticksmoduler...

note: load macros
en: Loading Macros...
sv: Läser in makron...

note: load helpers
en: Loading Helpers...
sv: Läser in hjälpprogram...

note: load DTDs
en: Loading DTDs...
sv: Läser in DTD:er...

en: Loading Session...
sv: Läser in session...

note: create initial window
en: Creating Interface...
sv: Skapar gränssnitt...

en: Helper %s encountered a fatal error
sv: Hjälpprogrammet %s råkade ut för ett ödesdigert fel

en: Helper %s returned errors
sv: Hjälpprogrammet %s returnerade fel

en: Valid Element
sv: Giltigt element

en: Insert relative filename
sv: Infoga relativt filnamn

en: Insert complete filename
sv: Infoga fullständigt filnamn

en: Insert tag
sv: Infoga tagg

en: Insert tag attibute
sv: Infoga taggattribut

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
sv: Om släppet görs i en tagg kommer datat att konverteras till ett attribut till den taggen

en: Insert inline
sv: Infoga inuti

en: Insert the text from the file into the page
sv: Infoga texten från filen inuti sidan

en: Cancel drag
sv: Avbryt drag

en: <%s> Help
sv: Hjälp för <%s>

en: Input _Methods
sv: Inmatnings_metoder

en: Print Preview - Screem
sv: Förhandsgranskning - Screem

en: Screem - Print Document
sv: Screem - Skriv ut dokument

en: No Page
sv: Ingen sida

en:   Ln %d, Col. %d
sv:   Rad %d, kolumn %d

en: Error: invalid drop type for editor occured
sv: Fel: ogiltig släpptyp för redigeraren inträffade

en: %s is already closed
sv: %s är redan stängd

en: no tag needs closing
sv: ingen tagg behöver stängas

en: %s is not a valid element of this documents DTD
sv: %s är inte ett giltigt element i detta dokuments DTD

en:   OVR
sv:   ÖVR

en: Attributes
sv: Attribut

en: Tip of the day - Screem
sv: Dagens tips - Screem

note: filename for translated hints file
en: screem_hints.txt
sv: screem_hints_sv.txt

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
sv: Din SCREEM-tipsfil verkar saknas!
    Det bör finnas en fil som heter screem_hints_sv.txt i
    SCREEM-datakatalogen. Var vänlig och kontrollera din
    installation.

en: External
sv: Extern

en: Broken
sv: Trasig

en: Ignored
sv: Ignorerad

en: Changed
sv: Ändrad

en: Checking
sv: Kontrollerar

en: Zoom:
sv: Zoomnivå:

en: Depth:
sv: Djup:

en: Show Labels
sv: Visa etiketter

en: Check Links
sv: Kontrollera länkar

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Zoom
sv: Zoomnivå

en: Load the given session file
sv: Läs in den angivna sessionsfilen

en: FILE
sv: FIL

en: Site CReation and Editing EnvironMent
sv: Site CReating and Editing EnvironMent

en: Not an HTML document
sv: Inte ett HTML-dokument

en: Invalid URI in page:
sv: Ogiltig URI på sidan:

en: Imported Site
sv: Importerad webbplats

en: Imported Site
sv: Importerad webbplats

en: %i bytes
sv: %i byte

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Number
sv: Nummer

en: Total Size
sv: Total storlek

en: Average Size
sv: Medelstorlek

en: Enter Pattern
sv: Ange mönster

en: Pattern
sv: Mönster

en: Failed to create temporary directory for the template
sv: Misslyckades med att skapa temporär katalog för mallen

en: Select Site Template
sv: Välj webbplatsmall

en: Select directory to save site as
sv: Välj katalog att spara webbplats som

en: _Move here
sv: _Flytta hit

en: Move file
sv: Flytta fil

en: _Copy here
sv: _Kopiera hit

en: Copy file
sv: Kopiera fil

en: unknown
sv: okänd

en: Images
sv: Bilder

en: Stylesheets
sv: Stilmallar

en: Scripts
sv: Skript

en: Individual Files
sv: Individuella filer

en: Unknown Resource
sv: Okänd resurs

en: Current Doctype
sv: Aktuell dokumenttyp

en: Elements for the current doctype
sv: Element för den aktuella dokumenttypen

en: Invalid URI for requested resource
sv: Ogiltig URI för begärd resurs

en: Remote resources are not available in offline mode
sv: Fjärresurser är inte tillgängliga i frånkopplat läge

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Text to Insert
sv: Text att infoga

en: Tag Help - Screem
sv: Tagghjälp - Screem

en: Resources
sv: Resurser

en: Resource
sv: Resurs

en: Open document...
sv: Öppna dokument...

en: Failed to save %s
sv: Misslyckades med att spara %s

en: Failed to save page
sv: Misslyckades med att spara sida

en: Select Site...
sv: Välj webbplats...

en: Could not display help for Screem.
    %s
sv: Kunde inte visa hjälp för Screem.
    %s

en: SCREEM (Site CReation and Editing EnvironMent)
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    SCREEM is licensed under the GNU General Public License version 2 or above
sv: SCREEM (Site CReating and Editing EnvironMent)
    Screem erbjuder en integrerad miljö för skapande och underhåll av webbplatser
    
    SCREEM är licensierat under GNU General Public License version 2 eller senare

en: Translater Credits
sv: Christian Rose
    Skicka synpunkter på översättningen till sv@li.org

en: No directory name specified.
sv: Inget katalognamn är angivet.

en: Directory could not be created.
sv: Katalogen kunde inte skapas.

en: Enter the directory name to create:
sv: Ange katalognamnet att skapa:

en: Are you sure you want to permanently delete "%s"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%s" permanent?

en: _File
sv: _Arkiv

en: _New
sv: _Ny

en: Recent Pages
sv: Senaste sidor

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Editable Regions
sv: Redigerbara områden

en: _View
sv: _Vy

en: _Insert
sv: _Infoga

en: Wizards
sv: Guider

en: Formatting
sv: Formatering

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Tables
sv: Tabeller

en: Forms
sv: Formulär

en: _Site
sv: _Webbplats

en: Recent Sites
sv: Senaste webbplatser

en: SwitchTo
sv: VäxlaTill

en: Switch to
sv: Växla till

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Helpers
sv: _Hjälpprogram

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: New _Site...
sv: Ny _webbplats...

en: Create a new site
sv: Skapa en ny webbplats

en: New Document...
sv: Nytt dokument...

en: Create a new document
sv: Skapa ett nytt dokument

en: New Blank Document
sv: Nytt tomt dokument

en: Create a new empty document
sv: Skapa ett nytt tomt dokument

en: New Site Template...
sv: Ny webbplatsmall...

en: Create a new site template
sv: Skapa en ny webbplatsmall

en: Open...
sv: Öppna...

en: Open a site
sv: Öppna en webbplats

en: Save All
sv: Spara alla

en: Save All modified documents in the current site
sv: Spara alla ändrade dokument i den aktuella webbplatsen

en: Close
sv: Stäng

en: Close a site
sv: Stäng en webbplats

en: Open a document
sv: Öppna ett dokument

en: Open Location...
sv: Öppna plats...

en: Open a documenti from a specified location
sv: Öppna ett dokument från en angiven plats

en: Open a document from a specified location
sv: Öppna ett dokument från en angiven plats

en: Save
sv: Spara

en: Save a document
sv: Spara ett dokument

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Save document as
sv: Spara dokument som

en: Save As Template...
sv: Spara som mall...

en: Save document as a template
sv: Spara dokument som en mall

en: Close a document
sv: Stäng ett dokument

en: Close All
sv: Stäng alla

en: Close all open documents in the current site
sv: Stäng alla öppna dokument i den aktuella webbplatsen

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Print the current view
sv: Skriv ut den aktuella vyn

en: Print Preview...
sv: Förhandsgranska...

en: Preview Printing of the current view
sv: Förhandsgranska utskrift av den aktuella vyn

en: Work Offline
sv: Arbeta frånkopplad

en: Prevent Screem from attempting to load remote files
sv: Förhindra att Screem läser in fjärrfiler

en: Work Online
sv: Arbeta ansluten

en: Allow Screem to attempt to load remote files
sv: Tillåt Screem att försöka läsa in fjärrfiler

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: Quit Screem
sv: Avsluta Screem

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut current selection
sv: Klipp ut aktuell markering

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy current selection
sv: Kopiera aktuell position

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard contents
sv: Klistra in innehållet i urklipp

en: Paste Encoded
sv: Klistra _in kodat

en: Paste clipboard contents, encoding html entites where needed
sv: Klistra in innehållet i urklipp, och koda html-enheter där det behövs

en: Delete
sv: Ta bort

en: Erase the current selection
sv: Ta bort den aktuella markeringen

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select Context
sv: Välj sammanhang

en: Select the element which the cursor is currently within
sv: Välj det element som markören för tillfället är inom

en: Find...
sv: Sök...

en: Find matches in document(s)
sv: Sök träffar i dokumentet/dokumenten

en: Replace...
sv: Ersätt...

en: Find and Replace matches in document(s)
sv: Sök och ersätt träffar i dokumentet/dokumenten

en: Goto Line...
sv: Gå till rad...

en: Goto a specified line
sv: Gå till en angiven rad

en: Bookmarks...
sv: Bokmärken...

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera bokmärken

en: Create Editable Region...
sv: Skapa redigerbart område...

en: Add a new editable region, or make a region out of the selected text
sv: Lägg till ett nytt redigeringsbart område, eller skapa en region från den markerade texten

en: Toolbars...
sv: Verktygsrader...

en: Edit toolbar display and appearance
sv: Redigera visning och utseende för verktuygsrader

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: Edit Preferences for Screem
sv: Redigera inställningar för Screem

en: Dock Items
sv: Dockobjekt

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Show/Hide the Messages dockitem
sv: Visa/dölj dockobjektet Meddelanden

en: Errors
sv: Fel

en: Shortcut bar
sv: Genvägsrad

en: Show/Hide the Shortcut bar
sv: Visa/dölj genvägsraden

en: Files
sv: Filer

en: Show/Hide the file browser
sv: Visa/dölj filbläddraren

en: Show/Hide the resources browser
sv: Visa/dölj resursbläddraren

en: Structure
sv: Struktur

en: Show/Hide the document structure browser
sv: Visa/dölj dokumentstrukturbläddraren

en: Show/Hide the tag attribute editor
sv: Visa/dölj taggattributredigeraren

en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsraden

en: Show/Hide the Main Toolbar
sv: Visa/dölj huvudverktygsraden

en: Wizard Toolbar
sv: Guideverktygsrad

en: Show/Hide the Wizards Toolbar
sv: Visa/dölj guideverktygsraden

en: _Editor
sv: _Redigerare

en: Switch to the editor view
sv: Växla till redigerarvyn

en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

en: Switch to the preview view
sv: Växla till förhandsgranskningsvyn

en: _Link View
sv: _Länkvy

en: Switch to the link view
sv: Växla till länkvyn

en: _Tree View
sv: _Trädvy

en: Switch to the tree view
sv: Växla till trädvyn

en: External Preview
sv: Extern förhandsvisning

en: Preview in Default external browser
sv: Förhandsgranska i extern standardwebbläsare

en: Site Tasks...
sv: Webbplatsåtgärder...

en: Tasks to be performed on the site
sv: Åtgärder som ska utföras på webbplatsen

en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Spell check the current document
sv: Stavningskontrollera det aktuella dokumentet

en: Bold
sv: Fet

en: Bold Text
sv: Fet text

en: Italic
sv: Kursiv

en: Italic Text
sv: Kursiv text

en: Underline
sv: Understrykning

en: Underlined Text
sv: Understruken text

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Bullet List
sv: Punktlista

en: Bulleted List
sv: Onumrerad lista

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Left Align
sv: Vänsterjustera

en: Align Text Left
sv: Vänsterjustera text

en: Centre Align
sv: Centrera

en: Align Text Centre
sv: Centrera text

en: Right Align
sv: Högerjustera

en: Align Text Right
sv: Högerjustera text

en: Justify
sv: Justera

en: Justify Text
sv: Justera text

en: Font Attributes
sv: Typsnittsattribut

en: Pre
sv: För

en: Preformatted Text
sv: Förformaterad text

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Subscripted Text
sv: Nedsänkt text

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Superscripted Text
sv: Upphöjd text

en: Table
sv: Tabell

en: Table Body
sv: Tabellkropp

en: Table Row
sv: Tabellrad

en: Table Heading
sv: Tabellhuvud

en: Table Column
sv: Tabellkolumn

en: Table Caption
sv: Tabellrubrik

en: Table Summary
sv: Tabellsammanfattning

en: Textarea
sv: Textområde

en: Text Area
sv: Textområde

en: Input
sv: Inmatning

en: Text Input
sv: Textinmatning

en: File Input
sv: Filinmatning

en: Button
sv: Knapp

en: Checkbutton
sv: Kryssruta

en: Radiobutton
sv: Radioknapp

en: Optionmenu
sv: Alternativmeny

en: _Doctype tag
sv: _Doctype-tagg

en: Insert a <!DOCTYPE>
sv: Infoga en <!DOCTYPE>

en: _From File...
sv: _Från fil...

en: Insert text from a file
sv: Infoga text från en fil

en: Checkout Site
sv: Hämta webbplats

en: Checkout a Site from CVS
sv: Hämta en webbplats från CVS

en: Update Site
sv: Uppdatera webbplats

en: Update a Site from CVS
sv: Uppdatera en webbplats från CVS

en: Update Page
sv: Uppdatera sida

en: Update a Page from CVS
sv: Uppdatera en sida från CVS

en: Import Site
sv: Importera webbplats

en: Place a Site in CVS
sv: Placera webbplats i CVS

en: Commit Site
sv: Skicka in webbplats

en: Commit Site changes to CVS
sv: Skicka in webbplatsändringar till CVS

en: Commit Page
sv: Skicka in sida

en: Commit Page changes to CVS
sv: Skicka in sidändringar till CVS

en: Add Page
sv: Lägg till sida

en: Add Page to CVS
sv: Lägg till sida till CVS

en: Add File
sv: Lägg till fil

en: Add File to CVS
sv: Lägg till fil till CVS

en: Commit File
sv: Skicka in fil

en: Commit File to CVS
sv: Skicka in fil till CVS

en: Update File
sv: Uppdatera fil

en: Update File from CVS
sv: Uppdatera fil från CVS

en: Login
sv: Logga in

en: Login to a CVS server
sv: Logga in på en CVS-server

en: Fix Links
sv: Fixa länkar

en: Update all links to a source to point to a new location
sv: Uppdatera alla länkar till en källa så att de pekar till en ny plats

en: Update from Template
sv: Uppdatera från mall

en: Updates the page from the template it is using
sv: Uppdaterar sidan från mallen den använder

en: Contents
sv: Innehåll

en: Help On this application
sv: Hjälp om detta program

en: _About Screem...
sv: _Om Screem...

en: Display credits for the creators of Screem
sv: Visa tacklista för skaparna av Screem

en: Tip Of The Day
sv: Dagens tips

en: Show the Tip Of The Day
sv: Visa Dagens tips

en: New Directory
sv: Ny katalog

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: _Site Settings...
sv: _Webbplatsinställningar...

en: Edit Settings for the current Site
sv: Redigera inställningar för den aktuella webbplatsen

en: Exclude
sv: Exkludera

en: Views
sv: Vyer

en: Sites
sv: Webbplatser

en: Editor
sv: Redigerare

en: Link View
sv: Länkvy

en: Links
sv: Länkar

en: LinkView
sv: Länkvy

en: Tree View
sv: Trädvy

note: dock stuff
en: Main
sv: Huvud

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Unsaved Document
sv: Osparat dokument

en: Failed to load %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s

note: add open pages menu
en: Opened Pages
sv: Öppnade sidor

en: Error: invalid drop type for window occured
sv: Fel: ogiltig släpptyp för fönster inträffade
