redhat-config-network - en to sv translation catalogue (539 entries)

en: Control and monitor network devices
sv: Styr och övervaka nätverksenheter

en: Network Device Control
sv: Nätverksenhetsstyrning

en: Configure network devices and connections
sv: Konfigurera nätverksenheter och nätverksanslutningar

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Configuration
sv: Nätverkskonfiguration

note: -*- python -*- # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under the terms of the GNU General Public License as published by # the Free Software Foundation; either versi
en: Copyright (c) 2001-2003 Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 2001-2003 Red Hat, Inc.

en: This software is distributed under the GPL. Please Report bugs to Red Hat's Bug Tracking System: http://bugzilla.redhat.com/
sv: Denna programvara distribueras under GPL. Rapportera fel i Red Hats felrapporteringssystem: http://bugzilla.redhat.com/

note: Network Device Control Dialog
en: Network device activating...
sv: Nätverksenhet aktiveras...

en: Activating network device %s, please wait...
sv: Aktiverar nätverksenheten %s, var vänlig vänta...

note: self.dialog.get_window().set_cursor(gtk.cursor_new(gtk.WATCH)) dlg.get_window().set_cursor(gtk.cursor_new(gtk.WATCH)) self.dialog.get_window().set_cursor(gtk.cursor_new(gtk.LEFT_PTR)) dlg.get_window().set_cursor(gtk.cursor_new(gtk.LEFT_PTR)) Display dialog notification of action
en: Activating profile...
sv: Aktiverar profil...

en: Activating the selected profile, please wait...
sv: Aktiverar den valda profilen, var vänlig vänta...

note: Disable the activate button Get the profile to activate from the menu Activate the selected profile Check results of the activation
en: Not all network interfaces in selected profile "%s" could be activated.
sv: Inte alla nätverksgränssnitt i den valda profilen "%s" kunde aktiveras.

note: Re-read the device list Update the gui forces a re-read of oldprofile import time Make sure the user really wants to auto select ... Continue with auto select
en: Attempting to auto-detect and activate a valid profile, please wait...
sv: Försöker att automatiskt detektera och aktivera en giltig profil, var vänlig vänta...

en: Autoselecting profile...
sv: Väljer automatiskt profil...

note: Check status of the auto select script and respond accordingly Grab any error output errstr='Error: No available profile found. Network unavailable.' Grab the profile name from the output of the script Re-read the device list Update the gui forces a re-read of oldprofile TBD
en: To be rewritten!
sv: Att skrivas om!

note: self.xml.get_widget('configureButton').set_sensitive(FALSE) self.xml.get_widget('configureButton').set_sensitive(TRUE) ??? change the default profile to a more understandable name ?? print "profile " + prof.ProfileName + " activated\n" make ctrl-C work !/usr/bin/python # netconf-tui - a tui network 
en: An unhandled exception has occured.  This is most likely a bug.  Please save the crash dump and file a detailed bug report against redhat-config-network at https://bugzilla.redhat.com/bugzilla
sv: Ett undantag som inte hanteras har inträffat. Detta är med största sannolikhet ett fel. Spara kraschdumpen och rapportera sedan en detaljerad felrapport i komponenten redhat-config-network på https://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

note: Strange... why do I have to reinstall _() ?? main Screen
en: What do you want to configure?
sv: Vad vill du konfigurera?

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Exit
sv: Avsluta

note: EthernetWindow class
en: Name
sv: Namn

en: Device
sv: Enhet

en: Use DHCP
sv: Använd DHCP

en: Static IP
sv: Statiskt IP

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Default gateway IP
sv: IP för standardgateway

en: Ok
sv: OK

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Ethernet Configuration
sv: Ethernetkonfiguration

en: ISP Phonenumber
sv: Telefonnummer till Internetleverantör

en: ISP Login
sv: Inloggning hos Internetleverantör

en: ISP Password
sv: Lösenord till Internetleverantör

en: Modem Initstring
sv: Sträng för modeminitiering

en: Modem Configuration
sv: Modemkonfiguration

en: ISDN Configuration
sv: ISDN-konfiguration

note: __main__ !/usr/bin/python2.2 # netconf - A network configuration tool # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # Copyright 
en: Error: %s, %s!
sv: Fel: %s, %s!

en: Starting text version:
sv: Startar textversion:

en: Loading Network Configuration...
sv: Läser in nätverkskonfiguration...

note: make ctrl-C work print "Exception %s: %s" % (str(SystemExit), str(code)) ! /usr/bin/python2.2 # netconf - A network configuration tool # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright 
en: redhat-config-network-cmd - network configuration commandline tool
    
    Usage: redhat-config-network-cmd -p --profile <profile> -a --activate
sv: redhat-config-network-cmd - kommandoradsverktyg för nätverkskonfiguration
    
    Användning: redhat-config-network-cmd -p --profile <profil> -a --activate

note: print "%s.%s" % (pname, child) printObj(val, "%s.%s" % (parent, child))
en: Please restart %s with root permissions!
sv: Starta om %s med rooträttigheter!

en: Configure DSL connection
sv: Konfigurera DSL-anslutning

en: Create DSL connection
sv: Skapa DSL-anslutning

en: Enter the login name for this account.
sv: Ange inloggningsnamnet för detta konto.

en: Enter the login name, that your ISP gave you here.
sv: Ange inloggningsnamnet som din Internetleverantör har gett dig här.

en: Enter the name of this configuration, usually just the name of your ISP.
sv: Ange namnet på denna konfiguration, vanligtvis bara namnet på din Internetleverantör.

en: Enter the password for this account.
sv: Ange lösenordet för detta konto.

en: Enter the password for your account. If you do not know it, please contact your ISP.
sv: Ange lösenordet för ditt konto. Om du inte känner till det bör du kontakta din Internetleverantör.

en: Enter the provider name for this account.
sv: Ange leverantörsnamnet för detta konto.

en: Ethernet _Device:
sv: Ethernet_enhet:

en: Pass_word:
sv: _Lösenord:

en: Password (_again):
sv: Lösenord (_igen):

en: Select the ethernet device connected to the DSL modem.
sv: Välj den Ethernetenhet som är ansluten till DSL-modemet.

en: Select the ethernet device for this account.
sv: Välj Ethernetenheten för detta konto.

en: Use this form to enter your T-Online account data.
sv: Använd detta formulär för att ange dina T-Online-kontodata.

en: _Login Name:
sv: _Inloggningsnamn:

en: _Provider Name:
sv: Namn på _leverantör:

en: _T-Online Account Setup
sv: _T-Online-kontokonfiguration

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: xDSL connection
sv: xDSL-anslutning

en: Create an xDSL connection.  This is a connection that uses one of several types of broadband connections collective known as Digital Subscriber Lines.  This list includes ADSL (Asymmetric, faster downloads than uploads), IDSL (over an ISDN line for distance), SDSL (Symmetric, downloads and uploads at the same speed), and several others.  These types of connections are common in the United States, and are gaining acceptance elsewhere.  Speeds vary according to the technology used, but generally range from 144kbps to 1.0Mbps.
sv: Skapa en xDSL-anslutning. Detta är en anslutning som använder en av flera typer av bredbandsanslutningar som gemensamt kallas Digital Subscriber Line (DSL). Denna lista inkluderar ADSL (asymmetrisk, det går snabbare att hämta än att skicka), IDSL (över en ISDN-lina för möjlighet till större avstånd), SDSL (symmetrisk, det går lika snabbt att hämta och skicka), och åtskilliga andra. Dessa typer av anslutningar, särskilt ADSL, är vanliga i Sverige, och vinner mark även på andra platser. Hastigheten varierar med den teknik som används, men brukar i allmänhet vara mellan 144 kb/s och 1,0 Mb/s.

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: You have selected the following information:
sv: Du har valt följande information:

en: Ethernet Device:
sv: Ethernetenhet:

en: Provider Name:
sv: Namn på leverantör:

en: Login Name:
sv: Inloggningsnamn:

en: Configuration for your remote partner
sv: Konfiguration för din fjärrpartner

en: Configure Tunnel
sv: Konfigurera tunnel

en: Create Cipe Connection
sv: Skapa Cipe-anslutning

en: Lo_cal Virtual Address:
sv: Lo_kal virtuell adress:

en: New Interface
sv: Nytt gränssnitt

en: Remote Peer P_ort:
sv: Fjärrp_ort:

en: Remote _Virtual Address:
sv: _Virtuell fjärradress:

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: _Generate
sv: _Generera

en: _Local Port:
sv: _Lokal port:

en: _Remote Peer Address:
sv: _Fjärradress:

en: _Secret Key:
sv: _Hemlig nyckel:

en: _Tunnel through Device:
sv: _Tunnla genom enhet:

en: _auto
sv: _automatiskt

en: A_rea Code:
sv: _Riktnummer:

en: Automatically obtain _DNS information from provider
sv: Få automatiskt _DNS-information från leverantör

en: Automatically obtain _IP address settings
sv: Få automatiskt inställningar för _IP-adress

en: Create Dialup Connection
sv: Skapa en uppringd anslutning

en: Default _Gateway Address:
sv: Standard-_gatewayadress:

en: Encapsulation Mode:
sv: Inkapslingsläge:

en: Enter any numbers you need to dial before the normal phone number. For example, if you need to reach an outside line, or disable call waiting, put the necessary numbers here.
sv: Ange de siffror som du behöver slå innan det riktiga telefonnumret. Om du exempelvis måste slå något för att få en utgående linje eller avaktivera "samtal väntar" kan du ange siffrorna som behövs här.

en: Enter the area code needed to reach your internet provider.
sv: Ange det riktnummer som behövs för att nå din Internetleverantör.

en: Enter the phone number of your ISP (without prefix/area/country code).
sv: Ange din Internetleverantörs telefonnummer (utan prefix/riktnummer/landskod).

en: IP Settings
sv: IP-inställningar

en: Internet Provider
sv: Internetleverantör

en: Manual IP Address Settings
sv: Manuella IP-adressinställningar

en: PPP Settings
sv: PPP-inställningar

en: Phone Number
sv: Telefonnummer

en: Provider _Name:
sv: Leverantörs_namn:

en: Select Provider
sv: Välj leverantör

en: Statically set IP addresses:
sv: Ställ in IP-adresser statiskt:

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _Phone Number:
sv: _Telefonnummer:

en: _Subnet Mask:
sv: _Subnätmask:

en: raw IP
sv: rå IP

en: sync PPP
sv: sync-PPP

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under the terms of the GNU General Public License as published by # the Free Software Foundation; either version 2 of the License,
en: CIPE (VPN) connection
sv: CIPE-anslutning (VPN)

en: Create a new virtual private network connection with CIPE.
sv: Skapa en ny anslutning till ett virtuellt privat nätverk med CIPE.

en: Device:
sv: Enhet:

en: Tunnel through Device:
sv: Tunnla genom enhet:

en: Local Port:
sv: Lokal port:

en: Remote Peer Address:
sv: Fjärradress:

en: Auto
sv: Automatisk

en: Remote Peer Port:
sv: Fjärrport:

en: Remote Virtual Address:
sv: Virtuell fjärradress:

en: Local Virtual Address:
sv: Lokal virtuell adress:

note: else: self.on_generateKeyButton_clicked() widget.set_position(0)
en: None - Server Mode
sv: Ingen - serverläge

en:  (dynamic)
sv:  (dynamisk)

note: widget.set_position(0)
en: Server Mode
sv: Serverläge

note: widget.set_position(0)
en: (own choice)
sv: (eget val)

en: IP Address of Tunnel Device:
sv: IP-adress för tunnlingsenhet:

en: Local Port:
sv: Lokal port:

en: Remote Peer Address:
sv: Fjärradress:

en: Remote Virtual Address:
sv: Virtuell fjärradress:

en: Local Virtual Address:
sv: Lokal virtuell adress:

en: Secret Key:
sv: Hemlig nyckel:

note: widget.set_position(0)
en: You must enter a secret key 
    or generate one
sv: Du måste ange en hemlig nyckel
    eller skapa en

en: Resource
sv: Resurs

en: Select Ethernet Adapter
sv: Välj Ethernetadapter

note: Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under th
en: Unknown
sv: Okänd

en: _MEM:
sv: _MIN:

en: Hardware:
sv: Hårdvara:

en: Phone Number:
sv: Telefonnummer:

en: Configure Network Settings
sv: Konfigurera nätverksinställningar

note: print self.devicelist # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and
en: Create Ethernet Device
sv: Skapa Ethernetenhet

en: Ethernet card
sv: Ethernetkort

en: Please enter the MTU parameter to set the maximum Transfer Unit of this interface. On s390/s390x the MTU has 1492 as default setting
sv: Ange MTU-parametern för att ställa in den största överföringsenheten (MTU:n) för detta gränssnitt. På s390/s390x har MTU:n värdet 1492 som standardinställning

en: Select Ethernet Device
sv: Välj Ethernetenhet

en: Select the Ethernet card you want to configure:
sv: Välj det Ethernetkort du vill konfigurera:

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Ethernet connection
sv: Ethernetanslutning

en: Create a new ethernet connection.
sv: Skapa en ny ethernetanslutning.

note: self.device.Hostname = self.xml.get_widget("hostnameEntry").get_text() must be at bottom, because prepare is called here
en: Other Ethernet Card
sv: Annat ethernetkort

en: Address:
sv: Adress:

en: Subnet Mask:
sv: Subnätmask:

en: Default Gateway Address:
sv: Standard-gatewayadress:

en: Automatically obtain IP address settings with:
sv: Få automatiskt inställningar för IP-adress med:

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: %s connection
sv: %s-anslutning

en: Create a new %s connection.
sv: Skapa en ny %s-anslutning.

en: This wizard still has to be written.
sv: Denna guide måste fortfarande skrivas.

en: Press Finish to get the standard configuration dialog.
sv: Tryck Slutför för att komma till den vanliga konfigurationsdialogen.

en: Then, at first, enter the nickname for the device.
sv: Ange sedan först kortnamnet för enheten.

note: # FIXME
en: This device can not be edited with this tool!
sv: Denna enhet kan inte redigeras med detta verktyg!

en: D Channel Protocol
sv: D-kanalprotokoll

en: Eu_ro ISDN (EDSS1)
sv: Eu_ro-ISDN (EDSS1)

en: ISDN _Adapters:
sv: ISDN-_adaptrar:

en: Select ISDN Adapter
sv: Välj ISDN-adapter

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Trond Eivind Glomsrød <teg@redhat.com> # This program i
en: ISDN connection
sv: ISDN-anslutning

en: Create a new ISDN connection. This is a connection that uses an Integrated Services Digital Network line to dial into to your Internet Service Provider. This type of technology requires a special phone line to be installed by your telephone company. It also requires a device known as a Terminal Adapter(TA) to terminate the ISDN connection from your ISP. This type of connection is popular in Europe and several other technologically advanced regions.  It is available but uncommon in the USA.  Speeds range from 64kbps to 128kbps.
sv: Skapa en ny ISDN-anslutning. Detta är en anslutning som använder Integrated Services Digital Network-linje (ISDN) för att ringa till din Internetleverantör. Denna typ av teknik kräver att en speciell telelinje installeras av ditt telebolag. Det krävs också att en enhet som kallas terminaladapter (TA) installeras för att terminera ISDN-anslutningen från din ISP. Denna typ av anslutning är vanlig i Sverige och övriga Europa och finns även i andra regioner. Hastigheter är mellan 64 kb/s och 128 kb/s.

note: Removed for now, until we have a config dialog for infrared '^irlan[0-9]+(:[0-9]+)?$' : WIRELESS
en: Hardware (CRTSCTS)
sv: Hårdvara (CRTSCTS)

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Medium
sv: Mellan

en: Modem Properties
sv: Modemegenskaper

en: Modem _Volume:
sv: Modem_volym:

en: None
sv: Ingen

en: Off
sv: Av

en: Select Modem
sv: Välj modem

en: Software (XON/XOFF)
sv: Programvara (XON/XOFF)

en: Very High
sv: Mycket hög

en: _Baud Rate:
sv: _Baudhastighet:

en: _Flow Control:
sv: _Flödeskontroll:

en: _Modem Device:
sv: _Modemenhet:

en: _Use touch tone dialing
sv: _Använd tonval

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Modem connection
sv: Modemanslutning

en: Create a new Modem connection.  This is a connection that uses a serial analog modem to dial into to your Internet Service Provider. These modems use sound over a normal copper telephone line to transmit data.  These types of connections are available just about anywhere in the world where there is a phone system.
sv: Skapa en ny modemanslutning. Detta är en anslutning som använder ett seriellt, analogt modem för att ringa till din Internetleverantör. Dessa modem använder ljud över en vanlig kopparkabel för att överföra data. Dessa typer av anslutningar finns så gott som överallt i världen där det finns ett telefonsystem.

en: Modem probing...
sv: Undersöker modem...

en: Probing for Modems, please wait...
sv: Letar efter modem, var vänlig vänta...

en: No modem was found on your system.
sv: Inget modem hittades på ditt system.

note: 460800 seems to be to high
en: Generic Modem
sv: Allmänt modem

en: Add new Device Type
sv: Lägg till ny enhetstyp

en: Device Type
sv: Enhetstyp

en: Select Device Type
sv: Välj enhetstyp

en: Select Token Ring Adapter
sv: Välj Token Ring-adapter

en: Create Tokenring Device
sv: Skapa Token Ring-enhet

en: Select Tokenring Device
sv: Välj Token Ring-enhet

en: Select the Tokenring card you want to configure:
sv: Välj det Token Ring-kort du vill konfigurera:

en: Tokenring card
sv: Token Ring-kort

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Wireless connection
sv: Trådlös anslutning

en: Create a new wireless connection.
sv: Skapa en ny trådlös anslutning.

note: self.device.Hostname = self.xml.get_widget("hostnameEntry").get_text()
en: Other Wireless Card
sv: Annat trådlöst kort

en: Mode:
sv: Läge:

en: ESSID (Network ID):
sv: ESSID (nätverksid):

en: Channel:
sv: Kanal:

en: Transmit Rate:
sv: Sändningshastighet:

en: Key:
sv: Nyckel:

en: Account Setup
sv: Kontokonfiguration

en: Associated T-Online _Number:
sv: Associerat T-Online-_nummer:

en: Please enter here your personal account data. Without this data, access to T-Online is unfortunately not posssible.
sv: Ange här dina personliga kontodata. Utan dessa data är åtkomst till T-Online inte möjligt för tillfället.

en: _Adapter Identifier:
sv: _Adapteridentifierare:

en: _Concurrent User Number/Suffix:
sv: _Nummer för samtidig användare/Suffix:

en: _Personal Password:
sv: _Personligt lösenord:

en: _T-Online Account
sv: _T-Online-konto

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Choose a Provider
sv: Välj en leverantör

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Allow all _users to enable and disable the device
sv: Tillåt alla an_vändare att aktivera och inaktivera enheten

en: CIPE Configuration
sv: CIPE-konfiguration

en: _Activate device when computer starts
sv: _Aktivera enhet då datorn startar

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Nickname:
sv: _Kortnamn:

en: _Route
sv: _Väg

en: _Tunnel Settings
sv: _Tunnlingsinställningar

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Token Ring connection
sv: Token Ring-anslutning

en: Create a new Token Ring connection.
sv: Skapa en ny Token Ring-anslutning.

note: self.device.Hostname = self.xml.get_widget("hostnameEntry").get_text()
en: Other Tokenring Card
sv: Annat Token Ring-kort

en: CTC Configuration
sv: CTC-konfiguration

en: Each device needs to be attached to a physical device, which can be selected below.
sv: Varje enhet måste vara ansluten till en fysisk enhet som kan väljas nedan.

en: Protocol Type
sv: Protokolltyp

en: _Add...
sv: _Lägg till...

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _Hardware Device
sv: _Hårdvaruenhet

en: _Hardware Device:
sv: _Hårdvaruenhet:

en: _Protocols
sv: _Protokoll

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: CTC Device
sv: CTC-enhet

en: IUCV Device
sv: IUCV-enhet

note: widget.set_position(0)
en: Choose Hardware Device Type
sv: Välj typ av hårdvaruenhet

en: Please select the type of hardware device to add:
sv: Välj den typ av hårdvaruenhet som du vill lägga till:

en: _Device Type:
sv: _Enhetstyp:

en: A_rea Code
sv: _Riktnummer

en: Ca_llback
sv: _Tillbakaringning

en: Callback _Delay:
sv: _Fördröjning för tillbakaringning:

en: Callback _Mode:
sv: _Läge för tillbakaringning:

en: Callback setting
sv: Inställning för tillbakaringning

en: Click here, if you want to choose a new provider from the ISP database.
sv: Klicka här om du vill välja en ny leverantör från databasen med Internetleverantörer.

en: Dial _Mode:
sv: Uppringnings_läge:

en: Dial-In _Number:
sv: Modempools_nummer:

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Dialup Configuration
sv: Uppringningskonfiguration

en: Enable VJ Connection-_ID Compression
sv: Aktivera VJ-komprimering av anslutnings_id

en: Enable _Address/Control Compression
sv: Aktivera komprimering av _adresser/styrkommandon

en: Enable _BSD Compression
sv: Aktivera _BSD-komprimering

en: Enable _CCP Compression Control Protocol
sv: Aktivera protokoll för komprimeringsstyrning (_CCP)

en: Enable _Protocol Field Compression
sv: Aktivera komprimering av _protokollfältet

en: Enable _VJ TCP/IP Header Compression
sv: Aktivera _VJ-komprimering av TCP/IP-huvuden

en: Enter your local phone number. It's optional, if you use a modem.
sv: Ange ditt lokala telefonnummer. Det är valfritt om du använder modem.

en: Han_gup Timeout:
sv: _Påläggningstimeout:

en: Let _PPP do all authentication
sv: Låt _PPP utföra all autentisering

en: Make this connection the default _route
sv: Gör denna anslutning till standardväg (default _route)

en: Modem P_ort:
sv: Modemp_ort:

en: Modem _Initialization String:
sv: Sträng för modem_initiering:

en: PPP Option List
sv: Lista med PPP-alternativ

en: Restart if _connection dies
sv: Starta om om a_nslutningen dör

en: Select the authentication protocol used by your ISP.
sv: Välj det autentiseringsprotokoll som används av din Internetleverantör.

en: Use _Callback Control Protocol (CBCP)
sv: Använd _Callback Control Protocol (CBCP)

en: Use _Channel Bundling
sv: Använd _kanalsamling

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Allow only above Dial-In Number
sv: _Tillåt endast ovanstående inringningsnummer

en: _Authentication:
sv: _Autentisering:

en: _Choose Provider...
sv: _Välj leverantör...

en: _Compression
sv: _Komprimering

en: _Dial Mode:
sv: _Uppringningsläge:

en: _Encapsulation Mode:
sv: _Inkapslingsläge:

en: _Hangup Timeout:
sv: _Påläggningstimeout:

en: _Options
sv: _Alternativ

en: _PPP Option:
sv: _PPP-alternativ:

en: _Phone Number
sv: _Telefonnummer:

en: _Provider
sv: _Leverantör

en: _Use Callback
sv: Använd _tillbakaringning

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: auto
sv: automatisk

note: get free ISDN device if encap mode is changed
en: in
sv: inne

en: manual
sv: manuell

en: none
sv: inget

en: out
sv: ute

en: Allow dial on _demand
sv: Tillåt uppringning vid _behov

en: Allow the link come up on demand.
sv: Tillåt att länken kommer upp vid behov.

en: Demand setting
sv: Behovsinställning

en: Enable synchronous PPP for the connection
sv: Aktivera synkron PPP för anslutningen

en: Enter the Access Concentrator name, if you have been given one by your ISP. In most cases you can leave this blank.
sv: Ange namnet på åtkomstkoncentratorn (access concentrator) om din Internetleverantör kräver ett sådant. I de flesta fall kan du lämna det tomt.

en: Enter the Service Name, if your ISP requires it. If you don't know it, please contact your ISP. In most cases you can leave this blank.
sv: Ange tjänstenamnet om din Internetleverantör kräver ett sådant. Om du inte känner till det bör du kontakta din Internetleverantör. I de flesta fall kan du lämna det tomt.

en: Enter the idle time in seconds after which the link should be dropped.
sv: Ange tomgångstiden i sekunder tills det att länken ska kopplas ned.

en: _AC-Name:
sv: _ÅK-namn:

en: _Maximum idle time:
sv: _Maximal inaktivitetstid:

en: _Service-Name:
sv: _Namn på tjänst:

en: _Use synchronous PPP
sv: _Använd synkron PPP

en: xDSL Configuration
sv: xDSL-konfiguration

en: Add / Edit IP Address
sv: Lägg till / redigera IP-adress

en: ISDN Dialup Configuration
sv: Konfiguration av ISDN-uppringning

en: Modem Dialup Configuration
sv: Konfiguration av modemuppringning

note: make ctrl-C work
en: Domain Name:
sv: Domännamn:

en: Edit Domain Name
sv: Redigera domännamn

en: Add / Edit Hosts entry
sv: Lägg till / redigera värdpost

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Ethernet Device
sv: Ethernetenhet

en: Network Adapters Configuration
sv: Konfiguration av nätverksadaptrar

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Exception Occured
sv: Ett undantag inträffade

en: Debug
sv: Felsök

en: Save to file
sv: Spara till fil

note: I did it this way for future expantion 0 is debug 1 is save 2 is OK XXX do length limits on obj dumps. protect from loops print text FileSelection class
en: Select a file:
sv: Välj en fil:

note: win.connect ("clicked", self.quit) handleException function
en: Exception Occurred
sv: Ett undantag inträffade

en: Please specify a file to save the dump
sv: Ange en fil att spara dumpen i

en: Failed to write to file %s.
sv: Misslyckades med att skriva filen %s.

en: The application's state has been successfully
    written to the file '%s'.
sv: Programmets tillstånd har framgångsrikt skrivits
    till filen "%s".

en: Choose Hardware Type
sv: Välj hårdvarutyp

en: Hardware Type:
sv: Hårdvarutyp:

en: Please select the hardware device type you want to create
sv: Välj den hårdvaruenhetstyp som du vill skapa

en: ISDN Adapters Configuration
sv: Konfiguration av ISDN-adaptrar

note: !/usr/bin/python2.2 # netconf - A network configuration tool # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Trond Eivind GlomsrÃ¸d <teg@redhat.com> # Copyright (
en: Loading Configuration...
sv: Läser in konfiguration...

en: Loading Device Configuration...
sv: Läser in enhetskonfiguration...

en: Loading Hardware Configuration...
sv: Läser in hårdvarukonfiguration...

en: Loading Profile Configuration...
sv: Läser in profilkonfiguration...

en: Testing Configuration Set...
sv: Testar konfigurationssamling...

en: Active Profile: %s (modified)
sv: Aktiv profil: %s (ändrad)

en: Active Profile: %s
sv: Aktiv profil: %s

en: Saving Configuration...
sv: Sparar konfiguration...

en: Error saving Configuration!
    %s
sv: Fel vid sparande av konfiguration!
    %s

en: Changes are saved.
    You may want to restart
    the network and network services
    or restart the computer.
sv: Ändringarna är sparade.
    Du vill nog starta om
    nätverket och nätverkstjänsterna
    eller starta om datorn.

en: Saving Device Configuration...
sv: Sparar enhetskonfiguration...

en: Saving Hardware Configuration...
sv: Sparar hårdvarukonfiguration...

en: Saving Profile Configuration...
sv: Sparar profilkonfiguration...

en: Updating Devices...
sv: Uppdaterar enhet...

en: Updating Hardware...
sv: Uppdaterar hårdvara...

note: print "getActiveProfile == %s " % self.active_profile.ProfileName
en: Updating Profiles...
sv: Uppdaterar profiler...

note: print "hydrateProfiles(%s)" % self.active_profile_name change the default profile to a more understandable name omenu.set_history (history)
en: Do you want to save your changes?
sv: Vill du spara dina ändringar?

en: The Loopback device can not be edited!
sv: Loopback-enheten kan inte redigeras!

en: Edit Device...
sv: Redigera enhet...

note: Fixed change device names in active list of all profiles
en: The Loopback device can not be removed!
sv: Loopback-enheten kan inte tas bort!

en: Do you really want to delete device "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort enheten "%s"?

en: You have made some changes in your configuration.
sv: Du har gjort en del ändringar i din konfiguration.

en: To activate the network device %s, the changes have to be saved.
sv: För att aktivera nätverksenheten %s måste ändringarna sparas.

en: Do you want to continue?
sv: Vill du fortsätta?

en: Cannot activate network device %s!
sv: Kan inte aktivera nätverksenheten %s!

en: Network device deactivating...
sv: Nätverksenhet inaktiveras...

en: Deactivating network device %s, please wait...
sv: Inaktiverar nätverksenheten %s, var vänlig vänta...

en: Cannot deactivate network device %s!
sv: Kan inte inaktivera nätverksenheten %s!

note: devicelist = getDeviceList() edit_button.set_sensitive(FALSE) edit_button.set_sensitive(TRUE) clist.remove_data ("signal_id") don't allow user to edit device if it's active if clist.get_name() == 'deviceList': try: status = clist.get_pixtext(clist.selection[0], 0)[0] except ValueError: status = clis
en: The Loopback device can not be disabled!
sv: Loopback-enheten kan inte inaktiveras!

note: if len(clist.selection) == 0: return
en: The name may only contain letters and digits!
sv: Namnet får endast innehålla bokstäver och siffror!

en: The profile can't be named "%s"!
sv: Profilen kan inte döpas till "%s"!

en: The profile name already exists!
sv: Profilnamnet finns redan!

note: self.xml.get_widget("profileList").clear()
en: The "%s" profile can't be renamed!
sv: Namnet på "%s"-profilen kan inte ändras!

note: clist = self.xml.get_widget('profileList') if len(clist.selection) == 0: return
en: The "%s" Profile can not be deleted!
sv: "%s"-profilen kan inte tas bort!

en: Do you really want to delete profile "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort profilen "%s"?

note: clist.clear()
en: Sorry, there is nothing to be edited,
    or this type cannot be edited yet.
sv: Tyvärr, inget kan redigeras, eller så
    kan denna typ inte redigeras än.

en: Do you really want to delete "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort "%s"?

note: remove hardware
en: Do you want to delete all devices that used "%s"?
sv: Vill du verkligen ta bort alla enheter som använde "%s"?

en: Waiting to connect to
sv: Väntar på att ansluta till

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: 00:00:00
sv: 00.00.00

en: Online time:
sv: Anslutningstid:

en: click the right mouse button for properties
sv: klicka på höger musknapp för egenskaper

en: Connect to
sv: Anslut till

en: Disconnect from
sv: Koppla från

en: _Configure...
sv: _Konfigurera...

en: $
sv: SEK

en: 0.00
sv: 0,00

en: 1.00
sv: 1,00

en: Confirm _starting connection
sv: Bekräfta _start av anslutning

en: Confirm stopping _connection
sv: Bekräfta stopp av _anslutning

en: Cos_t accumulated from the past connection:
sv: A_ckumulerad kostnad från föregående anslutning:

en: Cost per:
sv: Kostnad per:

en: Count:
sv: Antal:

en: M_inimum number of seconds charged:
sv: M_insta antal sekunder som debiteras:

en: _Accumulate cost over multiple connections
sv: _Sammanräkna kostnad för flera anslutningar

en: _Basic
sv: _Grundläggande

en: _Cost
sv: _Kostnad

en: _Debug mode
sv: _Felsökningsläge

en: _Extra cost to start a connection:
sv: _Extrakostnad för att påbörja en anslutning:

en: _Hour
sv: _Timme

en: _Minute
sv: _Minut

en: _Number of seconds in basic accounting unit:
sv: _Antal sekunder i grunddebiteringsenhet:

en: _Second
sv: _Sekundär

en: _Terminate connection when session closes
sv: _Koppla från då sessionen avslutas

en: _Time
sv: _Tid

en: redhat network control - Properties
sv: redhats nätverksstyrning - Egenskaper

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: Command failed:
sv: Kommando misslyckades:

en: Output:
sv: Utdata:

en: The Ethernet card could not be initialized. 
    Please verify your settings and try again.
sv: Ethernetkortet kunde inte initieras.
    Verifiera dina inställningar och försök igen.

en: Automatically obtain _IP address settings with:
sv: Få automatiskt inställningar för _IP-adress med:

en: Bind to _MAC Address:
sv: Bind till _MAC-adress:

en: DHCP Settings
sv: DHCP-inställningar

en: Destination Network
sv: Destinationsnätverk

en: Device _Alias Number:
sv: Enhets_aliasnummer:

en: Difficulty level:
sv: Svårighetsnivå:

en: Each connection needs to be associated with a physical device which can be selected below.
sv: Varje anslutning måste vara kopplad till en fysisk enhet som kan väljas nedan.

en: Easy
sv: Enkelt

en: Hardware Device:
sv: Hårdvaruenhet:

en: Please select the level of security for this device.
sv: Välj säkerhetsnivå för denna enhet.

en: Prefix (Netmask)
sv: Prefix (Nätmask)

en: Professional
sv: Professionell

en: Security Level
sv: Säkerhetsnivå

en: Select the services you want to provide through this device
sv: Välj de tjänster som du vill erbjuda genom denna enhet

en: Service
sv: Tjänst

en: Service Description
sv: Tjänstebeskrivning

en: Services
sv: Tjänster

en: Static Network Routes
sv: Statiska nätverksvägar

en: Tie to specific ethernet card
sv: Bind till specifikt Ethernetkort

en: Use ethernet device aliases
sv: Använd ethernetenhetsalias

en: _Delete...
sv: _Ta bort...

en: _Hardware Address
sv: _Hårdvaruadress:

en: _Hardware:
sv: _Hårdvara:

en: _High Security (Internet)
sv: _Hög säkerhet (Internet)

en: _Hostname (optional):
sv: _Värdnamn (valfritt):

en: _Low Security
sv: _Låg säkerhet

en: _Probe
sv: _Leta

en: _Probe for Address...
sv: _Leta efter adress...

en: _Secure Device (LAN)
sv: _Säker enhet (LAN)

en: dialup
sv: uppringning

en: 11M
sv: 11 M

en: 1M
sv: 1 M

en: 2M
sv: 2 M

en: 5.5M
sv: 5,5 M

en: Network Name (SSID):
sv: Nätverksnamn (SSID):

en: Used to manipulate encryption or scrambling keys and encryption mode. To set the current encryption key in hex digits enter the key with 0x prepended as 0xXXXXXXXX.
sv: Används för att manipulera krypterings- eller blandningsnycklar och krypteringsläge. För att ställa in den aktuella krypteringsnyckeln i hexadecimala siffror anger du nyckeln med 0x framför som i 0xXXXXXXXX.

en: Wireless Device Configuration
sv: Konfiguration av trådlös enhet

en: _Auto
sv: _Automatisk

en: _Channel:
sv: _Kanal:

en: _Key (use 0x for hex):
sv: _Nyckel (använd 0x för hexadecimalt):

en: _Mode:
sv: _Läge:

en: _Specified:
sv: _Angiven:

en: _Transmit Rate:
sv: _Sändningshastighet:

en: _Wireless Settings
sv: _Inställningar för trådlös kommunikation

en: Each device needs to be attached to a physical device which can be selected below. Device Alias support allows you to use multiple virtual devices for one physical device.
sv: Varje enhet måste vara ansluten till en fysisk enhet som kan väljas nedan. Stöd för enhetsalias låter dig välja flera virtuella enheter för en fysisk enhet.

en: Enable _Device Alias support
sv: Aktivera stöd för _enhetsalias

en: Ha_rdware Address:
sv: H_årdvaruadress:

en: Token Ring Device
sv: Token Ring-enhet

en: _Probe for Address
sv: _Leta efter adress

en: _Use Hardware Address
sv: _Använd hårdvaruadress

en: Activate the selected device, calling ifup <device>.
sv: Aktivera den valda enheten genom att anropa ifup <enhet>.

en: Aliases
sv: Alias

en: Contents
sv: Innehåll

en: DNS Search Path:
sv: Sökväg för DNS-sökning:

en: Deactivate the selected device, calling ifdown <device>.
sv: Inaktivera den valda enheten genom att anropa ifdown <enhet>.

en: Description
sv: Beskrivning

en: Dev_ices
sv: _Enheter

en: Do_main:
sv: Do_män:

en: H_osts
sv: V_ärdar

en: Hard_ware
sv: Hård_vara

en: List of devices which are currently configurable on your system.
sv: Lista med enheter som för tillfället är konfigurerbara på ditt system.

en: Monitor the selected device.
sv: Övervaka den valda enheten.

en: New Profile
sv: Ny profil

en: Nickname
sv: Kortnamn

en: Please enter the name for the profile.
    The name may only contain letters and digits.
sv: Ange namnet på profilen.
    Namnet får endast innehålla siffror och bokstäver.

en: Profile
sv: Profil

en: Type
sv: Typ

en: You may configure network devices associated with physical hardware here.  Multiple logical devices can be associated with a single piece of hardware.
sv: Här kan du konfigurera nätverksenheter som är associerade med fysisk hårdvara. Flera logiska enheter kan associeras med en enstaka hårdvaruenhet.

en: You may configure network hardware physically attached to the computer here.
sv: Här kan du konfigurera nätverkshårdvara som är fysiskt ansluten till din dator.

en: You may configure the system's hostname, domain, name servers, and search domain. Name servers are used to look up other hosts on the network.
sv: Du kan konfigurera systemets värdnamn, domän, namnservrar och sökdomän. Namnservrar används för att slå upp andra värdar på nätverket.

en: You may specify static computer hostname to IP address mappings here.  If DNS is in use, these settings will take precedence over any information it may provide.
sv: Här kan du ange statiska värdnamn till IP-mappningar. Dessa inställningar kommer att ha högre prioritet än information i en eventuell DNS.

en: _Activate
sv: _Aktivera

en: _Deactivate
sv: _Inaktivera

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Hostname:
sv: _Värdnamn:

en: _Monitor
sv: _Övervaka

en: _New
sv: _Ny

en: _Primary DNS:
sv: _Primär DNS:

en: _Profile
sv: _Profil

en: _Secondary DNS:
sv: _Sekundär DNS:

en: _Tertiary DNS:
sv: _Tertiär DNS:

en: Configure Wireless Connection
sv: Konfigurera trådlös anslutning

en: Create Wireless Device
sv: Skapa trådlös enhet

en: Managed
sv: Hanterad

en: Select Wireless Device
sv: Välj trådlös enhet

en: Select the Wireless card you want to configure:
sv: Välj det trådlösa kort du vill konfigurera:

en: Wireless card
sv: Trådlöst kort

en: The Token Ring card could not be initialized. 
    Please verify your settings and try again.
sv: Token Ring-kortet kunde inte initieras.
    Verifiera dina inställningar och försök igen.

note: make ctrl-C work # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # Preston Brown <pbrown@redhat.com> # This program is free softwa
en: Ac_tivate
sv: _Aktivera

en: Active Profile
sv: Aktiv profil

en: Auto _Select
sv: _Välj automatiskt

en: Click to activate the selected profile
sv: Klicka för att aktivera den valda profilen

en: Click to bring up the interface
sv: Klicka för att starta upp gränssnittet

en: Click to configure the interface
sv: Klicka för att konfigurera gränssnittet

en: Click to get infos
sv: Klicka för att få information

en: Click to have the system automatically select and activate a profile
sv: Klicka för att låta systemet automatiskt välja och aktivera en profil

en: Click to monitor the interface
sv: Klicka för att övervaka gränssnittet

en: Click to shutdown the interface
sv: Klicka för att stänga ner gränssnittet

en: Info
sv: Information

en: Select a profile
sv: Välj en profil

en: The following network interfaces are configured in the active profile.
sv: Följande nätverksgränssnitt är konfigurerade i den aktiva profilen.

en: _Monitor...
sv: _Övervaka...

note: -*- python -*- # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or mod
en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

note: remove inactive isdn/ppp device check real ppp device
en: Cannot activate network device %s
sv: Kan inte aktivera nätverksenheten %s

en: Cannot deactivate network device %s
sv: Kan inte inaktivera nätverksenheten %s

en: Cannot show status of network device %s
sv: Kan inte visa status för nätverksenhet %s

en: Cannot monitor status of network device %s
sv: Kan inte övervaka status för nätverksenhet %s

note: make ctrl-C work # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or m
en: Directory /etc/cipe is missing!
    Will create it for you!
    You should install the cipe rpm package!
sv: Katalogen /etc/cipe saknas!
    Kommer att skapa den åt dig!
    Du bör installera rpm-paketet cipe!

en: Could not create
    directory /etc/cipe!
sv: Kunde inte skapa
    katalogen /etc/cipe!

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Samoa

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Hercegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Canada
sv: Kanada

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: China
sv: Kina

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: France
sv: Frankrike

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Korea North
sv: Nordkorea

en: Korea Republic
sv: Republiken Korea

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Norway
sv: Norge

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Romania
sv: Rumänien

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Spain
sv: Spanien

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States of America
sv: USA

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

note: ok, now search for an empty slot no card seems to use this generic_info_dialog(_("Found new Hardware\n%s"#. "\nAssigned to: %s" % (hw.Description, hw.Name))) Read in actual system state No Alias devices
en: %s has an alias to module %s in modules.conf,
    instead of currently loaded module %s!
sv: %s har ett alias till modulen %s i modules.conf,
    istället för den för tillfället inlästa modulen %s!

note: Clean up wvdial if the loop does not get interrupted by break we did not find the Modem in the hardwarelist and it gets deleted Clean up modules print "Testing " + str(mod) print "Removing " + str(mod) print str(modules.vars[mod].keys()) print "Test: " + str(modules[mod]) no card seems to use this #
en: Error creating directory!
    %s
sv: Fel vid skapande av katalog!
    %s

en: Copying /etc/hosts to default profile.
sv: Kopierar /etc/hosts till standardprofilen.

note: 60016 Keep that test for later versions
en: Device %s uses the same Hardware Device "%s" like %s!
sv: Enheten %s använder samma hårdvaruenhet "%s" som %s!

en: Please select another Hardware Device or 
    activate only one of them.
sv: Välj en annan hårdvaruenhet eller
    aktivera bara en av dem.

note: if the hostname changed, set it system wide (#55746) First remove all files that are linked in the device directory Check, if it is a device of neat in every profile directory Remove all profile directories except default Remove all files in the default profile directory delete all other entries the
en: Common
sv: Gemensamt

en: Shall the following packages, which are needed on your system, be installed?
sv: Ska följande paket, som behövs på ditt system, installeras?

note: print "toinstall %s" % str(toinstall) print "plist %s" % str(plist)
en: You have to install the following packages, which are needed on your system!
sv: Du måste installera följande paket som behövs på ditt system!

note: test for wireless Some failsafe return codes (same as in gtk) print "file '%s' is not a file!" % file print "Removed %s" % file
en: Error removing
    %s:
    %s!
sv: Fel vid borttagning av
    %s:
    %s!

en: Error linking %s
    to
    %s:
    %s!
sv: Fel vid länkning av %s
    till
    %s:
    %s!

en: Error copying 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid kopiering av
    %s
    till %s:
    %s!

en: Error linking 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid länkning av
    %s
    till %s:
    %s!

en: Error renaming 
    %s
    to %s:
    %s!
sv: Fel vid namnbyte av
    %s
    till %s:
    %s!

note: # Copyright (C) 2001-2003 Red Hat, Inc. # Copyright (C) 2001, 2002 Than Ngo <than@redhat.com> # Copyright (C) 2001-2003 Harald Hoyer <harald@redhat.com> # Copyright (C) 2001, 2002 Philipp Knirsch <pknirsch@redhat.com> # This program is free software; you can redistribute it and/or modify # it under 
en: %s, Device not specified or alias not a number!
sv: %s, enhet inte angiven eller aliaset inte ett tal!

en: Static routes file %s is invalid
sv: Statiska vägfilen %s är ogiltig

note: print dev+" has unknown device type, skipping it."
en: Copying %s to devices and putting it into the default profile.
sv: Kopierar %s till enheter och placerar det i standardprofilen.

note: clear all Dialer sections in wvdial.conf before the new Dialer sections written Clear all pap and chap-secrets generated by netconf traverse all devices in the list really save the device if dev.changed: write the pap and chap-secrets, if any Remove old config files print "DVList.load()" print repr(
en: Configure your connection to the Internet
sv: Konfigurera din anslutning till Internet

en: Internet Configuration Wizard
sv: Internetkonfigurationsguide
