gnome-utils - en to sv translation catalogue (422 entries)

en: Executing arbitrary programs that you downloaded from the network might be dangerous.
    
    Are you sure you want to run `%s'?
sv: Att köra godtyckliga program som du har hämtat från nätet kan vara farligt.
    
    Är du säker på att du vill köra "%s"?

en: Could not access file permissions
sv: Kunde inte få tag i filrättigheter

en: Could not execute the file `%s' due to a permission problem
sv: Kunde inte köra filen "%s" på grund av ett problem med rättigheter

en: Failure at executing `%s'
sv: Misslyckades med att köra "%s"

en: It was not possible to open the file `%s'
sv: Kunde inte öppna filen "%s"

en: The file `%s' is empty
sv: Filen "%s" är tom

en: There was an error. `%s' is empty
sv: Det uppstod ett fel. "%s" är tom

en: This is a library and can not be executed
sv: Detta är ett bibliotek och kan inte köras

en: The file is a core file and can not be executed
sv: Filen är en core-fil och kan inte köras

en: This is an unknown kind of executable
sv: Det här är en okänd typ av körbar fil

en: The executable is for a different platform and can not be executed on this system
sv: Den körbara filen är för en annan plattform och kan inte köras på detta system

en: GNOME Calculator
sv: Gnome-miniräknare

en: (C) 1998 Free Software Foundation, Inc.
sv: © 1998 Free Software Foundation, Inc.

en: Simple double precision calculator similar to xcalc
sv: Enkel dubbelprecisionsminiräknare liknande xcalc

en: _Calculator
sv: _Miniräknare

en: Calculator
sv: Miniräknare

en: inf
sv: oändl

en: DEG
sv: GRD

en: GRAD
sv: GON

en: Inverse
sv: Invers

en: Square
sv: Kvadrat

en: SQRT
sv: ROT

en: Square root
sv: Kvadratrot

en: Clear
sv: Töm

en: Reset
sv: Nollställ

en: Inverse trigonometry/log function
sv: Inverterad trigonometri-/logfunktion

en: Sine
sv: Sinus

en: Cosine
sv: Cosinus

en: Tangent
sv: Tangens

note: Ugly hack so that window won't resize when selecting GRAD - there should be a better fix that this
en:  DEG
sv:  GRD

en: Switch degrees / radians / grad
sv: Växla grader / radianer / grad

en: Base of Natural Logarithm
sv: Basen för den naturliga logaritmen

en: Add digit
sv: Lägg till siffra

en: Base 10 Logarithm
sv: Bas 10-logaritm

en: Natural Logarithm
sv: Naturliga logaritmen

en: Power
sv: Upphöj till

en: Factorial
sv: Fakultet

en: Opening Parenthesis
sv: Påbörjande parentes

en: Closing Parenthesis
sv: Avslutande parentes

en: /
sv: ÷

en: Divide by
sv: Dividera med

en: STO
sv: LAGR

en: Store the value in the
    display field in memory
sv: Lagra värdet i
    visningsfältet i minne

en: *
sv: ×

en: Multiply by
sv: Multiplicera med

en: RCL
sv: HÄMT

en: Display the value in memory
    in the display field
sv: Visa värdet i minnet
    i visningsfältet

en: Subtract
sv: Subtrahera

en: Add the value in the display
    field to the value in memory
sv: Lägg till värdet i
    visningsfältet till värdet i minnet

en: Add
sv: Addera

en: EXC
sv: VÄXL

en: Exchange the values in the
    display field and memory
sv: Byt värdena i
    visningsfältet och minnet

en: .
sv: ,

en: Decimal Point
sv: Decimaltecken

en: Change sign
sv: Byt tecken

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Perform simple calculations
sv: Utför enkla beräkningar

en: Character Map
sv: Teckenkarta

en: Insert special characters into documents
sv: Infoga specialtecken i dokument

en: Select Character
sv: Välj tecken

en: _Insert
sv: _Infoga

en: Character c_ode:
sv: Teckenk_od:

en: Ch_aracter:
sv: Te_cken:

en: Character Code
sv: Teckenkod

en: Select character code
sv: Välj teckenkod

en: Character
sv: Tecken

en: Character to insert
sv: Tecken att infoga

en: GNOME Character Map
sv: Teckenkarta för Gnome

en: Select, copy and paste characters from your font into other applications
sv: Markera, kopiera och klistra in tecken från ditt typsnitt till andra program

en: Character code: (Unicode) U%04lX
sv: Teckenkod: (Unicode) U%04lX

en: Character code: (Unicode) U%04lX, (%s) 0x%s
sv: Teckenkod: (Unicode) U%04lX, (%s) 0x%s

en: Text copied to clipboard...
sv: Text kopierad till urklipp...

en: Text cut to clipboard...
sv: Text urklippt till urklipp...

en: Text pasted from clipboard...
sv: Text inklistrad från urklipp...

en: Action Toolbar
sv: Åtgärdsverktygsrad

en: _Font:
sv: _Typsnitt:

note: The page selector
en: _Page:
sv: _Sida:

note: end of page selector
en: _Text to copy:
sv: _Text att kopiera:

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Text to copy
sv: Text att kopiera

en: Entry
sv: Fält

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the text
sv: Kopiera texten

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: Insert character(s) by choosing character codes.
sv: Infoga tecken genom att välja teckenkoder.

en: Ch_aracters
sv: Te_cken

note: GNOMEUIINFO_ITEM(N_("Insert"), N_("Insert character(s) by choosing character codes"), cb_insert_char_click, NULL), GNOMEUIINFO_SEPARATOR,
en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in urklippet

en: Gdialog progressbar
sv: Gdialog-förloppsmätare

en: Indicates the percentage specified at the standard input
sv: Visar det procenttal som anges på standard in

en: GDialog Entry
sv: GDialog-fält

en: Enter the text
sv: Ange texten

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Dictionary Lookup
sv: Ordboksuppslagning

en: Lookup words in an online dictionary
sv: Slå upp ord i en online-ordbok

en: Look Up Selected Text...
sv: Slå upp markerad text...

en: _About...
sv: _Om...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Show/Hide Definition Window...
sv: _Visa/Dölj definitionsfönstret...

note: Could not look up search strategies, so just display a * label; FIXME: Memory leak
en: Cannot connect to server
sv: Kan inte ansluta till server

en: A serious error occured. Please check that your server and port are correct. For reference the default server is dict.org and the port 2628
sv: Ett allvarligt fel inträffade. Kontrollera att servern och porten stämmer. Som referens kan nämnas att standardservern är dict.org och porten är 2628

en: GNOME Dictionary
sv: GNOME-ordbok

en: Copyright 1999 by Mike Hughes
sv: Copyright 1999 av Mike Hughes

en: Client for MIT dictionary server.
sv: Klient för MIT-ordboksserver.

en: Spell-checking...
sv: Kontrollerar stavning...

en: Spell check done
sv: Stavningskontroll klar

en: No matches found
sv: Inga sökträffar

en: Looking up word...
sv: Slår upp ord...

en: Lookup done
sv: Uppslagning klar

en: String not found
sv: Hittade inte strängen

en: Find
sv: Sök

en: _Find
sv: _Sök

en: Unable to perform requested operation. 
    Either the server you are using is not available 
    or you are not connected to the Internet.
sv: Kan inte utföra den begärda åtgärden.
    Antingen är servern du använder nere, alternativt
    inte tillgänglig, eller så är du inte uppkopplad
    mot Internet.

en: _Look Up Word
sv: S_lå upp ord

en: Lookup word in dictionary
sv: Slå upp ord i ordboken

en: Check _Spelling
sv: Kontrollera _stavning

en: Check word spelling
sv: Kontrollera stavning

en: _Dictionary
sv: _Ordbok

en: Dictionary
sv: Ordbok

en: _Word:
sv: _Ord:

en: Word
sv: Ord

en: Word Entry
sv: Ordfält

en: Enter a Word or select one from the list below
sv: Ange ett ord eller välj ett från listan nedan

en: Look Up for a Word
sv: Slå upp ett ord

en: _Lookup
sv: _Slå upp

en: Error invoking query: %s
sv: Fel vid körning av frågan: %s

en: Headword:
sv: Rubrikord:

en: Sub-number:
sv: Delnummer:

en: Pronunciation:
sv: Uttal:

en: Etymology:
sv: Etymologi:

en: Part of speech:
sv: Del av tal:

en: Example:
sv: Exempel:

en: Main body:
sv: Huvudkropp:

en: Cross-reference:
sv: Korsreferens:

en: Dictionary Preferences
sv: Inställningar för ordbok

en: Smart _lookup
sv: Smart _uppslagning

en: De_fault Server
sv: Stan_dardserver

en: Reset server to default
sv: Återställ servern till standard

en: Def_ault Port
sv: Sta_ndardport

en: Reset port to default
sv: Återställ porten till standard

en: Server Entry
sv: Serverfält

en: Enter the Server Name
sv: Ange servernamnet

en: Port Entry
sv: Portfält

en: Enter the Port Number
sv: Ange portnumret

en: _Database:
sv: _Databas:

en: D_efault strategy:
sv: Stan_dardstategi:

en: Search all databases
sv: Sök i alla databaser

en: Database
sv: Databas

en: Database Name
sv: Databasnamn

en: Default Strategy
sv: Standardstategi

en: _Word:
sv: _Ord:

en: Enter a word to know the spelling
sv: Ange ett ord för att ta reda på stavningen

en: Click to do the spell check
sv: Klicka för att utföra stavningskontrollen

en: Search S_trategy:
sv: Söks_trategi:

en: Search _Results
sv: Sök_resultat

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Search Strategy
sv: Sökstrategi

en: Dictionary server
sv: Ordboksserver

en: Port used to connect to server
sv: Port som används för att ansluta till servern

en: Specify whether to use smart lookup. This key is dependant on whether the dictionary server supports this option. The default is TRUE
sv: Ange huruvida smart uppslagning ska användas. Denna nyckel beror på om ordboksservern stöder detta alternativ. Standardvärdet är SANT

en: The database to use in the dictionary server.
sv: Databasen att använda i ordboksservern.

en: The dictionary server to connect to. The default server is dict.org. See http://www.dict.org for details on other servers
sv: Ordboksservern att ansluta till. Standardvärdet är dict.org. Se http://www.dict.org för detaljer om andra servrar

en: The name of the individual database to use in the dictionary server. ! specifies that gnome-dictionary should search all databases in a given server
sv: Namnet på den enskilda databasen att använda i ordboksservern. ! anger att gnome-dictionary ska söka i alla databaser på en angiven server

en: The port number to connect to. The default port is 2628.
sv: Portnumret att ansluta till. Standardporten är 2628.

en: The search strategy to use
sv: Sökstrategin att använda

en: The search strategy to use. This is dependant on the search strategy that the dictionary server supports. The default strategy is 'lev' - Match words within Levenshtein distance one
sv: Sökstrategin att använda. Detta beror på den sökstrategi som ordboksservern stöder. Standardstrategin är "lev" - matcha ord inom Levenshtein-avståndet ett

en: Use smart lookup
sv: Använd smart uppslagning

en: Floppy Formatter
sv: Diskettformaterare

en: Format Floppy Disks
sv: Formatera disketter

en: MInternal Error: Unable to seek to the correct location.
sv: MInternt fel: Kan inte uppsöka rätt plats.

en: MInternal Error: Weird value (%ld) in do_test
sv: MInternt fel: Konstigt värde (%ld) i do_test

note: while (!i) ;
en: MChecking for bad blocks...
sv: MSöker efter trasiga block...

en: MFailed to open device %s for badblock checking
sv: MKunde inte öppna enhet %s för sökning efter trasiga block

en: MChecking for bad blocks... Done
sv: MSöker efter trasiga block... klart

en: MFormatting the disk...
sv: MFormaterar disketten...

en: EI don't know what this is, but it's very wrong.
sv: EJag vet inte vad detta är, men det är väldigt fel.

en: EError formatting track #%d
sv: EFel vid formatering av spår #%d

en: EError during completion of formatting
sv: EFel vid fullgörande av formatering

note: XXXX - need to tell parent we're finished
en: MFormatting the disk... Done
sv: MFormaterar disketten... Klar

note: XXXX - tell parent we're starting verify stage
en: MVerifying the format...
sv: MVerifierar formatet...

en: EUnable to write to the floppy.
    
    Please confirm that it is not write-protected.
sv: EKunde inte skriva till disketten.
    
    Kontrollera att den inte är skrivskyddad.

en: EInsufficient permissions to open floppy device %s.
sv: EOtillräckliga rättigheter för att öppna diskettenheten %s.

en: EUnable to access the floppy disk.
    
    Please confirm that it is in the drive
    with the drive door shut.
sv: EKunde inte komma åt disketten.
    
    Kontrollera att den är i diskettenheten
    och att luckan är stängd.

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s:%d
sv: EAllmänt fel vid åtkomst av diskettenheten %s.
    
    Felkod %s:%d

en: ERead Error:
    Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: ELäsfel:
    Problem vid läsning av cylinder %d, väntade %d, läste %d

en: EProblem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: EProblem vid läsning av cylinder %d, väntade %d, läste %d

en: MBad data in cyl %d.  Continuing...
sv: MFelaktig data i cylinder %d. Fortsätter...

en: EError closing device %s
sv: EFel vid stängning av enheten %s

en: MVerifying the format... Done
sv: MVerifierar formatet... Klar

en: EUnable to write to device %s
sv: EKunde inte skriva till enheten %s

en: EGeneric error accessing floppy device %s.
    
    Error code %s
sv: EAllmänt fel vid åtkomst av diskettenheten %s.
    
    Felkod %s

en: ECould not determine current floppy geometry.
sv: EKunde inte avgöra aktuell diskettgeometri.

en: EError while creating a unique filename for the bad blocks list file.
sv: EFel vid skapande av unikt filnamn för filen med listan över felaktiga block.

en: EError while filling the bad blocks list file.
sv: EFel vid ifyllning av filen med listan över felaktiga block.

en: EError while spawning the (%s) command: %s.
sv: EFel vid körande av kommandot (%s): %s.

en: EUnknown mke2fs starting signature, cancelling.
sv: EOkänd mke2fs-startsignatur, avbryter.

en: EThe filesystem creation utility (%s) reported the following errors:
    
    %s (%d)
sv: EVerktyget för skapande av filsystem (%s) rapporterade följande fel:
    
    %s (%d)

en: EAbnormal child process termination.
sv: EOnormal terminering av barnprocess.

en: EError while spawning the mbadblocks command: %s.
sv: EFel vid körning av kommandot mbadblocks: %s.

en: EThe bad blocks checking utility (mbadblocks) reported the following errors:
    %s.
sv: EVerktyget för kontroll av felaktiga block (mbadblocks) rapporterade följande fel:
    %s.

en: EAbnormal mbadblocks child process termination.
sv: EOnormal terminering av mbadblocks-barnprocess.

note: make the filesystem
en: MMaking filesystem on disk...
sv: MSkapar filsystem på disketten...

en: EUnable to create filesystem correctly.
sv: EKunde inte skapa filsystem korrekt.

en: MMaking filesystem on disk... Done
sv: MSkapar filsystem på disketten... Klart

en: MChecking for bad blocks... (this might take a while)
sv: MSöker efter trasiga block... (det kan ta ett tag)

en: EError while checking the bad blocks.
sv: EFel vid kontroll av de trasiga blocken.

en: <b>Note</b>: The mbadblocks utility isn't installed on this system. It must be installed in order to make a thorough DOS (fat) formatting.
sv: <b>Observera</b>: Verktyget mbadblocks är inte installerat på detta system. Det måste installeras för kunna göra en grundlig DOS(fat)-formatering (fat).

en: <span weight="bold">Filesystem settings</span>
sv: <span weight="bold">Filsystemsinställningar</span>

en: <span weight="bold">Formatting mode</span>
sv: <span weight="bold">Formateringsläge</span>

en: <span weight="bold">Physical settings</span>
sv: <span weight="bold">Fysiska inställningar</span>

en: Double Density 3.5" (720KB)
sv: Dubbel densitet 3,5" (720 kB)

en: Double Density 5.25" (360KB)
sv: Dubbel densitet 5,25" (360 kB)

en: File system _type:
sv: Filsystems_typ:

en: Floppy _density:
sv: _Diskettdensitet:

en: Floppy de_vice:
sv: Diskett_enhet:

en: Floppy formatter
sv: Diskettformaterare

en: High Density 3.5" (1.44MB)
sv: Hög densitet 3,5" (1,44 MB)

en: High Density 5.25" (1.2MB)
sv: Hög densitet 5,25" (1,2 MB)

en: Linux Native (ext2)
sv: Linuxformat (ext2)

en: Thorou_gh (adds a bad blocks check to the standard mode)
sv: _Grundlig (som standardläget, men lägger till en kontroll av skadade block)

en: Volume _name:
sv: Volym_namn:

en: _Format
sv: _Formatera

en: _Quick (only creates the filesystem)
sv: S_nabb (skapar endast filsystemet)

en: _Standard (adds a low-level format to the quick mode)
sv: _Standard (samma som snabbläget, men dessutom med lågnivåformetering)

en: Neither the mke2fs nor the mkdosfs/mformat applications are installed. You can't format a floppy without one of them.
sv: Varken mke2fs- eller mkdosfs/mformat-programmen är installerade. Du kan inte formatera en diskett utan något av dem.

en: Unable to open the device %s, formatting cannot continue.
sv: Kunde inte öppna enhet %s, formateringen kan inte fortsätta.

en: The device %s is disconnected.
    Please attach device to continue.
sv: Enheten %s är frånkopplad.
    Anslut enheten för att fortsätta.

en: You do not have the proper permissions to write to %s, formatting will not be possible.
    Contact your system administrator about getting write permissions.
sv: Du har inte rätt rättigheter för att skriva till %s. Formatering är inte möjlig.
    Kontakta din systemadministratör angående erhållning av skrivrättigheter.

en: Could not display help for the floppy formatter.
    %s
sv: Kunde inte visa hjälp för diskettformateraren.
    %s

en: The volume name can't contain any blank space.
sv: Volymnamnet kan inte innehålla blanksteg.

en: The device to format
sv: Enheten som skall formateras

en: DEVICE
sv: ENHET

en: The floppy has been formatted, but <b>%d bad blocks</b> (out of %d) have been found and marked.
sv: Disketten har formaterats, men <b>%d felaktiga block</b> (av totalt %d) har hittats och markerats.

en: Floppy formatted successfully.
sv: Formateringen lyckades.

en: Floppy formatting cancelled.
sv: Formateringen avbröts.

en: Format progress
sv: Formateringsförlopp

en: 0 for the quick format, 1 for a standard one (adds a low-level format) and finally 2 for a thorough format (adds a bad blocks scan).
sv: 0 för snabbformatering, 1 för en standardformatering (lägger till en lågnivåformatering) och slutligen 2 för en grundlig formatering (lägger till blockkontroll).

en: ADVANCED USERS ONLY - Default backend for FAT formatting
sv: ENDAST AVANCERADE ANVÄNDARE - Standardbakände för FAT-formatering

en: Default filesystem type
sv: Standardfilsystemstyp

en: Default formatting mode
sv: Standardformateringsläge

en: TRUE to set mkdosfs as the preferred FAT formatting backend or FALSE to set mtools as the preferred FAT formatting backend.
sv: SANT för att ställa in mkdosfs som den FAT-formateringsbakände som föredras eller FALSKT för att ställa in mtools som den föredragna FAT-formateringsbakänden.

en: ext2 for the linux native filesystem or fat for the DOS filesystem.
sv: ext2 för linux inbyggda filsystem eller fat för DOS-filsystemet.

en: Search for Files
sv: Sök efter filer

en: Search your disk for files
sv: Sök på din disk efter filer

en: Contains the text
sv: Innehåller texten

en: Date modified less than (days)
sv: Modifieringsdatum mindre än (dagar)

en: Date modified more than (days)
sv: Modifieringsdatum större än (dagar)

en: Size at least (kilobytes)
sv: Storleken är minst (kilobyte)

en: Size at most (kilobytes)
sv: Storleken är som mest (kilobyte)

en: File is empty
sv: Filen är tom

en: Owned by user
sv: Ägs av användaren

en: Owned by group
sv: Ägs av gruppen

en: Owner is unrecognized
sv: Ägaren är okänd

en: File is not named
sv: Filen har inte namnet

en: File matches regular expression
sv: Filen matchar reguljärt uttryck

en: Follow symbolic links
sv: Följ symboliska länkar

en: Include other filesystems
sv: Inkludera andra filsystem

en: No files found
sv: Inga filer hittades

en: Entry changed called for a non entry option!
sv: Poständring anropades för ett alternativ som inte är en post!

en: Set the text of 'file is named'
sv: Ställ in texten för "filen har namnet"

en: Set the text of 'look in folder'
sv: Ställ in texten

en: Sort files by one of the following: name, folder, size, type, or date
sv: Sortera filer efter ett av följande: namn, mapp, storlek, typ eller datum

en: Set sort order to descending, the default is ascending
sv: Ställ in sorteringsordningen till fallande. Standardalternativet är stigande

en: Automatically start a search
sv: Starta automatiskt en sökning

en: Select the '%s' constraint
sv: Välj begränsningen "%s"

en: Invalid option passed to sortby command line argument.
sv: Ogiltigt alternativ skickat till sortby-kommandoradsargument.

en: (aborted)
sv: (avbrutet)

en: One file found
sv: En fil hittades

en: %d files found
sv: %d filer hittades

en: While searching the following errors were reported.
sv: Under sökningen rapporterades följande fel.

en: 
    ... Too many errors to display ...
sv: 
    ...För många fel för att visa...

en: Search Errors
sv: Sökfel

en: Search for Files Error
sv: Fel vid sökning efter filer

en: Search Rule Value Entry
sv: Värdepost för sökregel

en: Enter a value for search rule
sv: Ange ett värde för sökregeln

en: Click to Remove the '%s' Rule
sv: Klicka för att ta bort regeln "%s"

en: A_vailable options:
sv: _Tillgängliga alternativ:

en: Search Rules Menu
sv: Sökregelmeny

en: Select a search rule from the menu
sv: Välj en sökregel från menyn

en: S_earch Results
sv: S_ökresultat

en: Name
sv: Namn

en: Folder
sv: Mapp

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Date Modified
sv: Ändringsdatum

en: File is _named:
sv: Filen har _namnet:

en: File Name Entry
sv: Filnamnspost

en: Enter the file name you want to search
sv: Ange namnet på den fil som du vill söka

en: _Look in folder:
sv: _Leta i mappen:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Starting folder entry
sv: Startmappspost

en: Enter the folder name where you want to start the search
sv: Ange namnet på den mapp där du vill påbörja sökningen

en: Additional Options
sv: Ytterligare alternativ

en: Click to Start the search
sv: Klicka om du vill starta sökningen

en: Click to Stop the search
sv: Klicka om du vill stoppa sökningen

en: Cannot initialize bonobo.
sv: Kan inte initiera bonobo.

en: _Open
sv: _Öppna

en: O_pen Folder
sv: Ö_ppna mapp

en: _Save Results As...
sv: _Spara resultat som...

en: Can't Display Help
sv: Kan inte visa hjälp

en: Searching...
sv: Söker...

en: This will open %d separate files. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att öppna %d separata filer. Är du säker att du vill göra detta?

en: Open %d Files?
sv: Öppna %d filer?

en: There is no installed viewer capable of displaying "%s".
sv: Det finns ingen visare installerad som klarar visning av "%s".

en: Can't Display Location
sv: Kan inte visa plats

en: This will open %d separate folders. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att öppna %d separata mappar. Är du säker att du vill göra detta?

en: Open %d Folders?
sv: Öppna %d mappar?

en: The nautilus file manager is not running.
sv: Filhanteraren nautilus kör inte.

en: Save Search Results As...
sv: Spara sökresultat som...

en: Cannot save search results.
    "%s" is a folder.
sv: Kan inte spara sökresultat.
    "%s" är en mapp.

en: File "%s" already exists. Overwrite?
sv: Filen "%s" finns redan. Skriva över?

en: Cannot save search results to the file "%s".
sv: Kan inte spara sökresultat i filen "%s".

en: Expander Size
sv: Expanderarstorlek

en: Size of the expander arrow
sv: Storlek på expanderarpilen

en: GConf error:
      %s
sv: GConf-fel:
      %s

en: today at %-I:%M %p
sv: idag klockan %H.%M

en: yesterday at %-I:%M %p
sv: igår klockan %H.%M

en: %m/%-d/%y, %-I:%M %p
sv: %Y-%m-%d %H.%M

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

en: link to %s
sv: länk till %s

en: GNOME Search Tool
sv: GNOME-sökverktyg

en: This program is part of the GNOME project. Logview comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to redistribute it under the conditions of the GNU General Public Licence. The log icon is a courtesy of Tuomas Kuosmanen (a.k.a tigert).
sv: Detta program är en del av GNOME-projektet. Logview kommer med INGEN SOM HELST GARANTI. Detta är fri programvara, och du får gärna distribuera det under villkoren i GNU General Public Licence. Loggikonen är gjord av Tuomas Kuosmanen (också känd som tigert).

en: GNOME System Log Viewer
sv: GNOME-systemloggvisare

en: Copyright (C) 1998
sv: Copyright © 1998

en: Action database
sv: Åtgärdsdatabas

en: Actions
sv: Åtgärder

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Cannot open action data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna åtgärdsdatabasen <%s>! Öppnande misslyckades.

en: Error parsing actions data base
sv: Fel vid tolkning av åtgärdsdatabasen

en: Can't write to actions database!
sv: Kan inte skriva till åtgärdsdatabasen!

en: Error while executing specified action
sv: Fel vid körning av angiven åtgärd

en: <empty>
sv: <tom>

en: log name regexp
sv: reguljärt uttryck för loggnamn

en: process regexp
sv: bearbeta reguljärt uttryck

en: message regexp
sv: reguljärt uttryck för meddelande

en: action to execute when regexps are TRUE
sv: åtgärd att utföra när reguljära uttryck är sanna

en: description
sv: beskrivning

en: _Description:
sv: _Beskrivning:

en: Description of this entry.
sv: Beskrivning av denna post.

en: tag: [%s]
    log_name: [%s]
    process: [%s]
    message: [%s]
    description: [%s]
    action: [%s]
sv: tagg: [%s]
    loggnamn: [%s]
    process: [%s]
    meddelande: [%s]
    beskrivning: [%s]
    åtgärd: [%s]

en: Calendar
sv: Kalender

en: Cannot open regexp data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna databasen med reguljära uttryck, <%s>! Öppnande misslyckades.

en: Cannot open description data base <%s>! Open failed.
sv: Kan inte öppna beskrivningsdatabasen <%s>! Öppnande misslyckades.

note: ---------------------------------------------------------------------- NAME: DESCRIPTION:
en: System Log
sv: Systemlogg

en: View the system log file
sv: Visa systemloggfilen

en: Log stats
sv: Loggstatus

en: Size:
sv: Storlek:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Start Date:
sv: Startdatum:

en: Last Date:
sv: Senaste datum:

en: Number of Lines:
sv: Antal rader:

en: Log Information
sv: Logginformation

en: <No log loaded>
sv: <Ingen logg inläst>

en: %ld bytes
sv: %ld byte

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

note: Translators: Make sure this is only Month and Day format, year * will be bogus here
en: %B %e
sv: %e %B

en: Not enough memory!
sv: Inte tillräckligt med minne!

en: Unable to open logfile!
sv: Kunde inte öppna loggfil!

en: %s is not a regular file.
sv: %s är ingen vanlig fil.

en: %s is not user readable. Either run the program as root or ask the sysadmin to change the permissions on the file.
sv: %s är inte läsbar för användare. Kör antingen programmet som root eller be systemadministratören ändra rättigheterna på filen.

en: %s could not be opened.
sv: %s kunde inte öppnas.

en: %s not a log file.
sv: %s är ingen loggfil.

en: ReadLogStats: out of memory
sv: ReadLogStats: slut på minne

en: S_witch Log
sv: _Byt logg

en: Switch between already opened logs
sv: Växla mellan redan öppnade loggar

en: _Monitor...
sv: _Övervaka...

en: Monitor Logs
sv: Övervaka loggar

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Show Log Properties
sv: Visa loggegenskaper

en: Clos_e All
sv: St_äng alla

en: Close all Log files
sv: Stäng alla loggfiler

en: _Calendar
sv: _Kalender

en: Show Calendar Log
sv: Visa kalenderlogg

en: _Entry Detail
sv: _Postdetalj

en: Show Entry Detail
sv: Visa postdetalj

en: _Collapse All
sv: _Fäll ihop alla

en: Collapse all the rows
sv: Fäll ihop alla rader

en: No log files to open
sv: Inga loggfiler att öppna

en: Date
sv: Datum

en: Host Name
sv: Värdnamn

en: Message
sv: Meddelande

en: Last Modified:
sv: Senast ändrad:

en: Too many open logs. Close one and try again
sv: För många loggar öppnade. Stäng en och försök igen

en: File already opened
sv: Filen är redan öppnad

en: Open new logfile
sv: Öppna ny loggfil

en: Error: [%s]
sv: Fel: [%s]

en: Monitor Options
sv: Övervakningsalternativ

en: Choose logs to monitor:
sv: Välj loggar att övervaka:

en: Currently monitored logs:
sv: För tillfället övervakade loggar:

en: Add logs to monitor
sv: Lägg till loggar att övervaka

en: Remove logs from monitor
sv: Ta bort loggar att övervaka

note: Check boxes
en: _Hide Application
sv: _Dölj program

en: _Execute Actions
sv: _Utför åtgärder

en: Too many logs to monitor. Remove one and try again
sv: För många loggar att övervaka. Ta bort en och försök igen

en: tmp_list is NULL
sv: tmp_list är NULL

en: Monitoring logs...
sv: Övervakar loggar...

en: TOUCHED!!
sv: RÖRD!!

en: Zoom view
sv: Zoomvy

en: Date:
sv: Datum:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Log line detail for
sv: Loggradsdetalj för

note: Translators: do not include year, it would be bogus
en: %B %e %X
sv: %e %B %X

en: Log file to open up on startup
sv: Loggfil att öppna vid uppstart

en: Specifies the log file to open up at startup. The default is either /var/adm/messages or /var/log/messages, depending on your distribution.
sv: Anger den loggfil som ska öppnas vid uppstart. Standardalternativet är antingen /var/adm/messages eller /var/log/messages, beroende på din distribution.
