gnome-panel - en to sv translation catalogue (519 entries)

en: There was an error displaying help: %s
sv: Ett fel uppstod vid visning av hjälp: %s

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against using %s for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder %s till
    någonting som skulle göra panelprogrammet "praktiskt" eller
    användbart.

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using it, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
sv: %s har inget som helst användningsområde. Det tar bara upp diskutrymme och kompileringstid, och om det körs tar det upp minne och dyrbart utrymme på panelen. Om någon hittas användande detta panelprogram bör han eller hon genast skickas på psykiatrisk undersökning.

en: (with minor help from George)
sv: (med lite hjälp från George)

en: Fish
sv: Fisk

en: %s the GNOME Fish
sv: GNOME-fisken %s

en: %s the GNOME Fish, a contemporary oracle
sv: GNOME-fisken %s, ett samtida orakel

en: Unable to get the name of the command to execute
sv: Kan inte få tag i namnet på kommandot att köra

en: Unable to locate the command to execute
sv: Kan inte lokalisera kommandot att köra

en: %s the GNOME Fish Says:
sv: GNOME-fisken %s säger:

en: Unable to execute '%s'
    
    Details: %s
sv: Kan inte köra "%s"
    
    Detaljer: %s

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
sv: Du har inte "fortune" installerat, eller så har du inte angett vilket program som ska köras.
    
    Ställ in detta i inställningsrutan för GNOME-fiskens egenskaper

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
sv: Vattnet behöver bytas!
    (Titta på dagens datum)

en: GNOME Fish, the fortune teller
sv: GNOME-fisken, siaren

en: Browse
sv: Bläddra

en: Command to _execute when fish is clicked:
sv: Kommando som ska _utföras när man klickar på fisken:

en: Frame_s in animation:
sv: _Bildrutor i animationen:

en: GNOME Fish Preferences
sv: Inställningar för GNOME-fisken

en: Pause _per frame (s):
sv: Paus _per bildruta (s):

en: _Animation filename:
sv: _Animationsfilnamnet:

en: _Name of GNOME fish:
sv: _Namnet på GNOME-fisken:

en: _Rotate on vertical panels
sv: _Rotera i vertikala paneler

en: A fish without a name is a pretty dull fish. Bring your fish to life by naming him.
sv: En fisk utan ett namn är en ganska tråkig fisk. Gör din fisk levande genom att namnge den.

en: Command to execute when the fish is clicked
sv: Kommando som ska utföras när man klickar på fisken

en: Pause per frame
sv: Paus per bildruta

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: The fish's animation pixmap
sv: Fiskens animeringsbildfil

en: The fish's name
sv: Fiskens namn

en: The number of frames in the fish's animation
sv: Antalet bildrutor i fiskens animering

en: Amusements
sv: Underhållning

en: Display a swimming fish or another animated creature
sv: Visa en simmande fisk eller annat animerat kryp

en: From Whence That Stupid Fish Came
sv: Där den där dumma fisken kom ifrån

en: Wanda Factory
sv: Wanda-fabrik

en: _About...
sv: _Om...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %l:%M %p
sv: %k.%M

en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

en: %H:%M
sv: %H.%M

en: %a %b %d
sv: %a %d %b

note: Show date in tooltip
en: %A %B %d
sv: %A %d %B

en: Computer Clock
sv: Datorklocka

en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S

en: %I:%M %p
sv: %I.%M %p

en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

en: Clock Preferences
sv: Klockinställningar

en: Clock type
sv: Typ av klocka

en: _12 hour
sv: _12-timmars

en: _24 hour
sv: _24-timmars

en: UNI_X time
sv: UNI_X-tid

en: _Internet time
sv: _Internettid

en: Show _seconds
sv: Visa _sekunder

en: Show _date
sv: Visa _datum

en: Use _UTC
sv: Använd UT_C

en: Clock
sv: Klocka

en: The Clock displays the current time and date
sv: Klockan visar aktuell tid och datum

en: Display Internet time, which is same all over the world
sv: Visa Internettid, som är samma i hela världen

en: Display date in the Clock, in addition to time
sv: Visa datum i klockan, utöver tiden

en: Display seconds in time
sv: Visa sekunder i tiden

en: Display time in Universal Coordinated Time zone
sv: Visa tid i koordinerad universaltid (UTC)

en: Display time in seconds since Epoch, i.e. 1970-01-01
sv: Visa tid i sekunder sedan epoken, dvs. 1970-01-01

en: Hour format
sv: Timformat

en: Sets the hour format, may be either 12 or 24
sv: Ställer in formatet på timmar, kan vara antingen 12 eller 24

en: Show date in Clock
sv: Visa datum i klockan

en: Show date in a tooltip when a mouse is over the Clock
sv: Visa datum i ett verktygstips när muspekare är över klockan

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Show time with seconds
sv: Visa tid med sekunder

en: Use Internet time
sv: Använd Internettid

en: Use UNIX time
sv: Använd UNIX-tid

en: Use UTC
sv: Använd UTC

en: Copy _date
sv: Kopiera _datum

en: Copy _time
sv: Kopiera _tid

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Alert you when new mail arrives
sv: Meddela när ny post ankommer

en: Button to hide application windows and show the desktop
sv: Knapp för att dölja programfönster och visa skrivbordet

en: GenUtil Applet Factory
sv: Fabrik för GenUtil-panelprogrammet

en: Get the current time and date
sv: Visa aktuell tid och aktuellt datum

en: Inbox Monitor
sv: Inkorgsövervakare

en: Show Desktop Button
sv: Visa skrivbordsknapp

en: Switch between open windows
sv: Växla mellan öppna fönster

en: Switch between workspaces
sv: Växla mellan arbetsytor

en: Utility
sv: Verktyg

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsytebytare

en: factory for creating some general applets
sv: fabrik för skapande av några allmänna panelprogram

en: _Check for mail
sv: _Kontrollera post

en: There was an error executing %s: %s
sv: Ett fel uppstod vid körande av %s: %s

en: You didn't set a password in the preferences for the Inbox Monitor,
    so you have to enter it each time it starts up.
sv: Du angav inte ett lösenord i inställningarna för inkorgsövervakaren,
    så du måste ange det varje gång det startar.

en: Please enter your mailserver's _password:
sv: Ange lösenordet för din e-postserver:

en: Password Entry box
sv: Lösenordsinmatningsfält

en: The Inbox Monitor failed to check your mails and thus automatic updating has been deactivated for now.
    Maybe you used a wrong server, username or password?
sv: Inkorgsövervakaren misslyckades med att kontrollera dina brev och därför har automatisk uppdatering inaktiverats tills vidare.
    Du kanske använde fel server, användarnamn eller lösenord?

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: You have mail.
sv: Du har post.

en: %d/%d messages
sv: %d/%d meddelanden

en: %d messages
sv: %d meddelanden

en: No mail.
sv: Ingen post.

en: Status not updated
sv: Status är inte uppdaterad

en: Mailbox _resides on:
sv: Brevlådan _finns på:

en: Local mailspool
sv: Lokal brevlåda

en: Local maildir
sv: Lokal e-postkatalog

en: Remote POP3-server
sv: POP3-server

en: Remote IMAP-server
sv: IMAP-server

en: Mail _spool file:
sv: _Postlådefil (mail spool):

en: Mail s_erver:
sv: _E-postserver:

en: Mail Server Entry box
sv: E-postserverinmatningsfält

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: Username Entry box
sv: Användarnamnsinmatningsfält

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: Folder Entry box
sv: Mappinmatningsfält

en: C_ommand to run before checking for mail:
sv: K_ommando som ska köras innan kontroll av post:

en: Command Entry box
sv: Kommandoinmatningsfält

en: Execute
sv: Kör program

en: Before each _update:
sv: Före varje _uppdatering:

en: Command to execute before each update
sv: Kommando som ska utföras före varje uppdatering

en: When new mail _arrives:
sv: När ny post _ankommer:

en: Command to execute when new mail arrives
sv: Kommando som ska utföras när ny post ankommer

en: When clicke_d:
sv: Vid _klick:

en: Command to execute when clicked
sv: Kommando som ska utföras vid klick

en: Set the number of unread mails to _zero
sv: Ställ in antalet olästa brev till _noll

en: Check for mail _every
sv: Kontrollera _post var

en: minutes
sv: minut

en: Choose time interval in minutes to check mail
sv: Välj tidsintervall i minuter för e-postkontroll

en: seconds
sv: sekund

en: Choose time interval in seconds to check mail
sv: Välj tidsintervall i sekunder för e-postkontroll

en: Play a _sound when new mail arrives
sv: Spela ett _ljud när ny post ankommer

en: Select a_nimation
sv: Välj ani_mation

en: Inbox Monitor Preferences
sv: Inställningar för inkorgsövervakare

en: _Mail check
sv: _E-postkontroll

en: Mail_box
sv: _Brevlåda

en: Inbox Monitor notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: Inkorgsövervakaren meddelar dig när nya brev hamnar i din brevlåda

en: Text only
sv: Endast text

en: Mail check
sv: E-postkontroll

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: E-postkontroll meddelar dig när nya brev hamnar i din brevlåda

en: Command to execute when checking mail
sv: Kommando som ska utföras vid kontroll av post

en: Command to execute when you click on the Inbox Monitor
sv: Kommando som ska utföras när du klickar på inkorgsövervakaren

en: Command to run before checking mail
sv: Kommando som ska köras innan kontroll av post

en: Do we run the exec-command
sv: Kör vi kommandot för exekvering

en: Do we run the newmail-command
sv: Kör vi kommandot för ny post

en: How often (in milliseconds) we check the mail
sv: Hur ofta (i millisekunder) vi kontrollerar posten

en: If mail should be checked automatically
sv: Om post ska kontrolleras automatiskt

en: If this is set mail will be checked every update-freq milliseconds
sv: Om detta är inställt kommer post att kontrolleras varje uppdateringsfrekvens millisekund

en: If this is set, we should run the exec-command
sv: Om detta är inställt ska vi köra kommandot för exekvering

en: If this is set, we should run the newmail-command
sv: Om detta är inställt ska vi köra kommandot för ny post

en: Interval for checking mail
sv: Intervall för kontroll av post

en: Path to the animation file
sv: Sökväg till animationsfilen

en: Play a sound when mail is recieved
sv: Spela ett ljud när ny post ankommer

en: Remote folder for mail retrieval
sv: Fjärrmapp för posthämtning

en: Remote server to connect to for our mail
sv: Fjärrserver att ansluta till för vår post

en: Run this command before we check the mail
sv: Kör detta kommando innan kontroll av post

en: The mail server
sv: E-postservern

en: The user's password
sv: Användarens lösenord

en: The user's password for the remote server
sv: Användarens lösenord för fjärrservern

en: This is how we check the mail, check the mail, check the mail...
sv: Detta är hur vi kontrollerar post, kontrollerar post, kontrollerar post...

en: This is how we process the mail, process the mail, process the mail...
sv: Detta är hur vi behandlar post, behandlar post, behandlar post...

en: This is the animation that will be displayed during normal Inbox Monitor usage
sv: Detta är den animation som kommer att visas vid normal användning av inkorgsövervakaren

en: Username on the remote server
sv: Användarnamn på fjärrservern

en: We run this command when the user clicks on Inbox Monitor
sv: Vi kör detta kommando när användaren klickar på inkorgsövervakaren

en: Whether to reset mail status when you click on Inbox Monitor
sv: Huruvida poststatusen ska återställas vid klick på inkorgsövervakaren

en: You've got mail!
sv: Du har post!

en: Mailcheck
sv: Kontrollera post

en: New Mail
sv: Ny post

en: Rows
sv: Rader

en: Columns
sv: Kolumner

en: Error loading num_rows value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av num_rows-värde för arbetsytebytaren: %s

en: Error loading display_workspace_names value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av display_workspace_names-värde för arbetsytebytaren: %s

en: Error loading display_all_workspaces value for Workspace Switcher: %s
sv: Fel vid inläsning av display_all_workspaces-värde för arbetsytebytaren: %s

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage your windows.
sv: Arbetsytebytaren visar en liten version av dina arbetsytor som låter dig hantera fönstren.

en: Number of _workspaces:
sv: Antal arbets_ytor:

en: Show _all workspaces
sv: Visa _alla arbetsytor

en: Show only the _current workspace
sv: Visa endast a_ktuell arbetsyta

en: Show workspace _names in the switcher
sv: Visa _namn på arbetsytor i bytaren

en: Workspace Names
sv: Namn på arbetsytor

en: Workspace Switcher Preferences
sv: Inställningar för arbetsytebytare

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: If this is true, the Workspace Switcher will show all workspaces, otherwise it will only show the current workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytebytaren att visa alla arbetsytor, annars kommer endast aktuell arbetsyta att visas.

en: If this is true, the workspaces in the Workspace Switcher will display the names of the workspaces, otherwise they will display the contents of the workspace.
sv: Om detta är sant kommer arbetsytorna i arbetsytebytaren att visa namnen på arbetsytorna. Annars kommer innehållet på arbetsytorna att visas.

en: Number of rows in the Workspace Switcher.
sv: Antal rader i arbetsytebytaren.

en: When showing all the workspaces this determines how many rows (for horizontal layout) or columns (for vertical layout) the Workspace Switcher shows the workspaces in.
sv: När alla arbetytor visas anger detta hur många rader (för horisontell layout) eller kolumner (för vertikal layout) som arbetsytebytaren visar arbetsytorna i.

en: Whether to display the all workspaces in the Workspace Switcher.
sv: Huruvida alla arbetsytor ska visas i arbetsytebytaren.

en: Whether to display the names of the workspaces in the Workspace Switcher.
sv: Huruvida namnen på arbetsytorna ska visas i arbetsytebytaren.

en: Click here to restore hidden windows.
sv: Klicka här för att återställa dolda fönster.

en: Click here to hide all windows and show the desktop.
sv: Klicka här för att dölja alla fönster och visa skrivbordet.

en: Failed to load %s: %s
sv: Misslyckades med att läsa in %s: %s

en: File not found
sv: Filen hittades inte

en: This button lets you hide all windows and show the desktop
sv: Denna knapp låter dig dölja alla fönster och visa skrivbordet

en: The Window List shows a list of all visible windows and lets you browse them.
sv: Fönsterlistan visar en lista med alla synliga fönster och låter dig bläddra bland dem.

en: Group windows when _space is limited
sv: Gruppera fönster då _utrymmet är begränsat

en: M_inimum size:
sv: _Minsta storlek:

en: Ma_ximum size:
sv: _Största storlek:

en: Restore to current _workspace
sv: Återställ på aktuell arbets_yta

en: Restore to na_tive workspace
sv: Återställ på u_rsprunglig arbetsyta

en: Show windows from _current workspace
sv: Visa fönster från a_ktuell arbetsyta

en: Show windows from a_ll workspaces
sv: Visa fönster från a_lla arbetsytor

en: When restoring minimized windows
sv: Vid återställning av minimerade fönster

en: Window List Preferences
sv: Inställningar för fönsterlista

en: Window List content
sv: Innehåll i fönsterlista

en: Window List size
sv: Fönsterlistestorlek

en: Window grouping
sv: Fönstergruppering

en: _Always group windows
sv: _Gruppera alltid fönster

en: _Never group windows
sv: Gruppera al_drig fönster

en: Decides when to group windows from the same application on the Window List. Valid values are "never", "auto" and "always".
sv: Avgör när fönster från samma program ska grupperas i fönsterlistan. Giltiga värden är "never", "auto" och "always".

en: If this is true, the Window List will show windows from all workspaces, otherwise it will display windows from the current workspace only.
sv: Om detta är sant kommer fönsterlistan att visa fönster från alla arbetsytor. Annars kommer den endast att visa fönster från den aktuella arbetsytan.

en: If true, then when unminimizing a window, bring it to the current workspace. Otherwise, change to the workspace of the window.
sv: Om detta är sant kommer återställning av ett fönster att ta det till den aktuella arbetsytan. Byt annars till fönstrets arbetsyta.

en: Maximum size that Window List requests
sv: Största storlek som fönsterlistan begär

en: Minimum size that Window List requests
sv: Minsta storlek som fönsterlistan begär

en: Move windows to the current workspace when unminimized
sv: Flytta fönster till den aktuella arbetsytan vid återställning

en: Show windows from all workspaces
sv: Visa fönster från alla arbetsytor

en: This value is the maximum width that Window List requests. The maximum width setting is useful to limit the size of Window List in large panels such as edge panels, where Window List could fill the entire space available.
sv: Detta värde är det största breddvärde som fönsterlistan begär. Inställningen för största bredd är användbar för att begränsa den storlek som används i stora paneler där fönsterlistan annars kan fylla allt tillgängligt utrymme, som exempelvis i kantpaneler.

en: To be usable, Window List requires a minimum width. Window List requests this minimum width. The minimum width setting is useful for sliding and edge panels, which usually request a small default width.
sv: Fönsterlistan behöver en minsta bredd för att vara användbar. Fönsterlistan begär denna minsta bredd. Inställningen för minsta bredd är användbar för glidande paneler och kantpaneler, som normalt begär en väldigt liten standardstorlek.

en: When to group windows
sv: När fönster ska grupperas

en: Area where notification icons appear
sv: Yta där notifieringsikoner visas

en: Notification Area
sv: Notifieringsyta

en: Notification Area Factory
sv: Fabrik för notifieringsyta

en: Panel Notification Area
sv: Panelnotifieringsyta

en: _Remove From Panel
sv: _Ta bort från panelen

en: _Move
sv: _Flytta

en: No object_type set for panel object with ID %s
sv: Ingen object_type inställd för panelobjektet med ID %s

en: No panel_id set for panel object with ID %s
sv: Inget panel_id inställt för panelobjektet med ID %s

en: Can't find an empty spot
sv: Kan inte hitta ett ledigt ställe

en: Mode
sv: Läge

en: Mode of this panel
sv: Denna panels läge

en: State
sv: Tillstånd

en: Current state of this panel
sv: Denna panels aktuella tillstånd

en: Hidebuttons enabled
sv: Döljandeknappar aktiverade

en: Are hidebuttons (buttons that hide or show the panel) enabled?
sv: Är döljandeknappar (knappar som döljer eller visar panelen) aktiverade?

en: Hidebutton pixmaps enabled
sv: Bilder på döljandeknappar aktiverade

en: Hidebuttons have pixmaps
sv: Döljandeknappar har bilder

en: Hide this panel
sv: Dölj denna panel

en: Show this panel
sv: Visa denna panel

en: Failed to load image %s
    
    Details: %s
sv: Misslyckades med att öppna bilden %s
    
    Detaljer: %s

en: none
sv: inga

en: file not found
sv: filen hittades inte

en: Size
sv: Storlek

en: The desired ButtonWidget size
sv: Den önskade ButtonWidget-storleken

en: Has Arrow
sv: Har pil

en: Whether or not to draw an arrow indicator
sv: Huruvida en pilindikator ska ritas eller inte

en: Orientation
sv: Orientering

en: The ButtonWidget orientation
sv: Orienteringen på ButtonWidgeten

en: Icon Name
sv: Ikonnamn

en: The desired icon for the ButtonWidget
sv: Den önskade ikonen för ButtonWidgeten

en: Stock Icon ID
sv: Standardikon-ID

en: The desired stock icon for the ButtonWidget
sv: Den önskade standardikonen för ButtonWidgeten

en: Expander Size
sv: Utfällarstorlek

en: Size of the expander arrow
sv: Storlek på utfällarpilen

en: Debian Menu
sv: Debianmeny

en: SuSE Menu
sv: SuSE-meny

en: CDE Menu
sv: CDE-meny

en: Size and Position
sv: Storlek och position

en: Tooltip/Name
sv: Verktygstips/Namn

en: Icon
sv: Ikon

en: Applet appearance
sv: Utseende på panelprogram

en: Drawer handle
sv: Lådhandtag

note: we store this in w for later use!, so don't use w as temp from now on
en: Enable hidebutton
sv: Visa döljknapp

en: Enable hidebutton arrow
sv: Visa pil på döljknappen

en: Drawer
sv: Låda

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: Run Program...
sv: Kör program...

en: Run applications, if you know the correct command to type in
sv: Kör program om du känner till rätt kommando att mata in

en: Search for Files...
sv: Sök filer...

en: Find files, folders, and documents on your computer
sv: Sök efter filer, mappar och dokument i din dator

en: Screenshot...
sv: Skärmdump...

en: Take a screenshot of your desktop
sv: Ta en skärmdump av ditt skrivbord

en: Lock Screen
sv: Lås skärmen

en: Protect your computer from unauthorized use
sv: Skydda din dator mot obehörig användning

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Quit from the GNOME desktop
sv: Avsluta GNOME-skrivbordet

note: FIXME: shutdown or reboot
en: Actions
sv: Åtgärder

en: No windows open
sv: Inga fönster öppna

en: Menu Panel
sv: Menypanel

en: GNOME Menu Panel
sv: GNOME-menypanelen

en: Applications
sv: Program

en: Can't find the screenshot program
sv: Kan inte hitta skärmdumpsprogrammet

en: Can't execute the screenshot program
sv: Kan inte köra skärmdumpsprogrammet

en: Create new file in the given directory
sv: Skapa ny fil i den angivna katalogen

en: Panel to add the launcher to
sv: Panel som programstartaren ska läggas till på

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Position to add the launcher to
sv: Position som programstartaren ska läggas till på

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
sv: Argumentet är en url som skall läggas till, inte en .desktop-fil

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
sv: Du måste ange ett argument som är .desktop-filen eller url:en som ska användas

en: No panel found
sv: Hittade ingen panel

en: There was an error displaying help: 
    %s
sv: Ett fel uppstod vid visning av hjälp: 
    %s

en: The system administrator has disallowed
    modification of the panel configuration
sv: Systemadministratören har förbjudit
    ändringar i panelkonfigurationen

en: Error loading glade file %s
sv: Fel vid inläsning av gladefilen %s

en: Select preferences for all your panels
sv: Välj inställningar för alla dina paneler

en: Animation _speed:
sv: Animations_hastighet:

en: Close _drawer when launcher is clicked
sv: Stäng _låda när programstartare klickas

en: Drawer and Panel _Animation
sv: Låd- och panel_animation

en: Fast
sv: Snabb

en: Medium
sv: Mellan

en: Panel Preferences
sv: Panelinställningar

en: Slow
sv: Långsam

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte initiera png-strukturen.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte skapa png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte ställa in png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara skärmdumpen.
    Frigör resurser och försök igen.

en: File %s already exists. Overwrite?
sv: Filen %s finns redan. Skriv över?

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
sv: Kan inte skapa filen:
    "%s"
    Kontrollera dina rättigheter till förälderkatalogen

en: Print Screenshot
sv: Skriv ut skärmdump

en: Screenshot Print Preview
sv: FÖrhandsgranska skärmdump

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if a specific window is taken
en: %s%cScreenshot-%s.png
sv: %s%cSkärmdump-%s.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if the entire screen is taken
en: %s%cScreenshot.png
sv: %s%cSkärmdump.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if a specific window is taken
en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%s-%d.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if the entire screen is taken
en: %s%cScreenshot-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%d.png

en: Not enough room to write file %s
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skriva filen %s

en: Grab a window instead of the entire screen
sv: Fånga ett fönster istället för hela skärmen

en: Take screenshot after specified delay [in seconds]
sv: Ta skärmdump efter angiven fördröjning [i sekunder]

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-panel
sv: Glade-filen för skärmdumpsprogrammet saknas.
    Kontrollera din installation av gnome-panel

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
sv: Kan inte ta en skärmdump av det aktuella skrivbordet.

en: <b>Options</b>
sv: <b>Alternativ</b>

en: <b>Preview</b>
sv: <b>Förhandsgranskning</b>

en: Save Screenshot
sv: Spara skärmdump

en: Save screenshot to _desktop
sv: Spara skärmdumpen till skriv_bordet

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
sv: Spara skärmdumpen till _webbsida (spara i ~/public__html)

en: _Print screenshot...
sv: Skriv _ut skärmdumpen...

en: _Save screenshot to file:
sv: _Spara skärmdumpen till fil:

en: The user's directory in which screenshots should be saved so as to appear on the web.
sv: Användarens mapp där skärmdumpar ska sparas så att de visas på webben.

en: Web directory.
sv: Webbkatalog.

en: GNOME Panel Shell
sv: GNOME-panelskalet

en: <b>Failed to run this program</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Misslyckades med att köra detta program</b>
    
    Detaljer: %s

en: <b>Failed to execute command:</b> '%s'
    
    Details: %s
sv: <b>Misslyckades med att köra kommandot:</b> "%s"
    
    Detaljer: %s

en: <b>Failed to open file:</b> '%s'
    
    Details: no application available to open file
sv: <b>Misslyckades med att öppna filen:</b> "%s"
    
    Detaljer: inga program tillgängliga för att öppna filen

en: <b>Failed to open file:</b> '%s'
    
    Details: %s
sv: <b>Misslyckades med att öppna filen:</b> "%s"
    
    Detaljer: %s

en: Choose a file
sv: Välj en fil

en: Known Applications
sv: Kända program

en: Command to run
sv: Kommando att köra

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: _Append File...
sv: _Lägg till fil...

en: Will run command: '%s'
sv: Kommer att köra kommandot: "%s"

en: No application selected
sv: Inget program är valt

en: List of known applications
sv: Lista med kända program

en: Choose an application to run from the list
sv: Välj ett program som ska köras från listan

en: Run Program
sv: Kör program

en: This launch icon does not specify a url to show
sv: Denna programstartare anger ingen url att visa

en: Cannot show %s
    %s
sv: Kan inte visa %s
    %s

en: <b>Cannot launch icon</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte starta ikon</b>
    
    Detaljer: %s

en: Cannot launch icon
    %s
sv: Kan inte starta ikon
    %s

en: No URI provided for panel launcher desktop file
sv: Ingen URI tillhandahållen för desktop-fil för panelstartare

en: Unable to open desktop file %s for panel launcher%s%s
sv: Kan inte öppna desktop-filen %s för panelstartaren%s%s

en: Help on %s _Application
sv: Hjälp med _programmet %s

en: Launcher Properties
sv: Egenskaper för programstartaren

en: Key %s is not set, can't load launcher
sv: Nyckeln %s är inte inställd, kan inte läsa in startare

en: Create Launcher
sv: Skapa programstartare

en: Cannot save launcher to disk, the following error occured:
    
    %s
sv: Kan inte spara programstartaren på disk, följande fel inträffade:
    
    %s

en: <b>Cannot display help document</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte visa hjälpdokument</b>
    
    Detaljer: %s

en: Specify a profile name to load
sv: Ange ett profilnamn att läsa in

en: Many, many others...
sv: Många, många andra...

note: ... from the Monty Pythons show...
en: and finally, The Knights Who Say... NI!
sv: och slutligen, riddarna som säger... NI!

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
sv: Det här programmet kan köra andra program, bädda in små panelprogram i sig själv, skapa världsfred, och orsaka diverse X-krascher.

en: 
    
    Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
sv: 
    
    Kör i "låst" läge. Detta betyder att din systemadministratör har förbjudit alla ändringar i panelkonfigurationen.

en: The GNOME Panel
sv: GNOME-panelen

en: End world hunger
sv: Stoppa svälten i världen

en: <b>Can't execute 'About GNOME'</b>
    
    Details: %s probably does not exist
sv: <b>Kan inte köra "Om GNOME"</b>
    
    Detaljer: %s finns troligtvis inte

en: <b>Can't launch entry</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte starta post</b>
    
    Detaljer: %s

en: <b>Can't load entry</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte läsa in post</b>
    
    Detaljer: %s

en: <b>Could not remove the menu item %s</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kunde inte ta bort menyvalet %s</b>
    
    Detaljer: %s

en: Could not get file name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: Could not get directory name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja katalognamn från sökväg: %s

en: <b>Can't add to run box</b>
    
    Details: No 'Exec' or 'URL' field in entry
sv: <b>Kan inte lägga till i körrutan</b>
    
    Detaljer: Inget "Exec"- eller "URL"-fält i posten

en: Add this launcher to panel
sv: Lägg till den här programstartaren på panelen

en: Remove this item
sv: Ta bort detta menyval

en: Put into run dialog
sv: Lägg i kördialogen

en: Help on %s
sv: Hjälp om %s

en: Application
sv: Program

en: Entire menu
sv: Hela menyn

en: Add this as drawer to panel
sv: Lägg till detta som en låda på panelen

en: Add this as menu to panel
sv: Lägg till detta som en meny på panelen

en: Add new item to this menu
sv: Lägg till ett nytt menyval

en: Properties
sv: Egenskaper

en: query returned exception %s
sv: fråg returnerade undantag %s

en: Aligned Panel
sv: Justerad panel

en: GNOME Aligned Panel
sv: Justerad GNOME-panel

en: Edge Panel
sv: Kantpanel

en: GNOME Edge Panel
sv: GNOME-kantpanel

en: Sliding Panel
sv: Glidande panel

en: GNOME Sliding Panel
sv: Glidande GNOME-panel

en: Floating Panel
sv: Flytande panel

en: GNOME Floating Panel
sv: Flytande GNOME-panel

en: You can only have one menu panel at a time.
sv: Du kan bara ha en menypanel.

en: C_orner Panel
sv: H_örnpanel

en: Create corner panel
sv: Skapa hörnpanel

en: _Edge Panel
sv: _Kantpanel

en: Create edge panel
sv: Skapa kantpanel

en: _Floating Panel
sv: _Flytande panel

en: Create floating panel
sv: Skapa flytande panel

en: _Sliding Panel
sv: _Glidande panel

en: Create sliding panel
sv: Skapa glidande panel

en: _Menu Panel
sv: _Menypanel

en: Create menu panel
sv: Skapa menypanel

en: KDE Menu
sv: KDE-meny

en: Lock
sv: Lås

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: Search
sv: Sök

en: Run
sv: Kör

en: You cannot remove your last panel.
sv: Du kan inte ta bort din sista panel.

en: When a panel is deleted, the panel and its
     settings are lost. Delete this panel?
sv: När en panel tas bort förloras panelen och dess
     inställningar. Vill du ta bort denna panel?

en: Delete Panel
sv: Ta bort panel

en: _Delete This Panel...
sv: _Ta bort denna panel...

en: _Delete This Panel
sv: _Ta bort denna panel

en: _Add to Panel
sv: _Lägg till i panelen

en: _New Panel
sv: _Ny panel

en: _About Panels
sv: _Om paneler

en: About _GNOME
sv: Om _GNOME

en: Launcher...
sv: Programstartare...

en: Launcher from menu
sv: Programstartare från meny

en: Button
sv: Knapp

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Lock the screen so that you can temporarily leave your computer
sv: Läs skärmen så att du kan lämna din dator tillfälligt

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare eller stänga av din dator

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Menu
sv: Meny

en: Menu:
sv: Meny:

en: Can't create menu, using main menu!
sv: Kan inte skapa meny, använder huvudmenyn!

en: No path set at %s for panel menu object
sv: Ingen sökväg angiven vid %s för panelmenyobjekt

en: <b>Cannot save changes to launcher</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte spara ändringar i programstartare</b>
    
    Detaljer: %s

en: You have to specify a name for the launcher.
sv: Du måste ange ett namn för programstartaren.

en: You have to specify a valid URL or command.
sv: Du måste ange en giltig URL eller ett giltigt kommando.

note: class
en: <b>Cannot save menu item to disk</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte spara menypost till disk</b>
    
    Detaljer: %s

en: You can not create a new launcher at this location since the location is not writable.
sv: Du kan inte skapa en ny programstartare på denna plats eftersom platsen inte är skrivbar.

en: _Activate Screensaver
sv: _Aktivera skärmsläckare

en: _Lock Screen
sv: _Lås skärmen

en: _Kill Screensaver Daemon
sv: _Döda skärmsläckardemon

en: Restart _Screensaver Daemon
sv: Starta om _skärmsläckardemon

en: Cannot execute gnome-search-tool
sv: Kan inte köra gnome-search-tool

en: Cannot execute gnome-panel-screenshot
sv: Kan inte köra gnome-panel-screenshot

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

en: Log out of GNOME
sv: Logga ut ur GNOME

en: Search for Files
sv: Sök efter filer

en: Action Type
sv: Åtgärdstyp

en: The type of action this button implements
sv: Typen av åtgärd som denna knapp implementerar

en: Cannot register control widget
sv: Kan inte registrera styrwidget

en: Exception from popup_menu '%s'
sv: Undantag från popup_menu "%s"

en: The %s applet appears to have died unexpectedly
    
    Reload this applet?
    
    (If you choose not to reload it at this time you can always add it by right clicking on the panel and clicking on the "Add to Panel" submenu)
sv: Panelprogrammet %s verkar ha dött oväntat.
    
    Vill du starta om det?
    
    (Om du väljer att inte starta om det nu kan du alltid lägga till det genom att högerklicka på panelen och klicka på undermenyn "Lägg till i panelen")

en: D_on't Delete
sv: Ta i_nte bort

en: The panel encountered a problem while loading "%s"
    Details: %s
    
    Do you want to delete the applet from your configuration?
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av "%s" i panelen
    Detaljer: %s
    
    Vill du ta bort panelprogrammet från din konfiguration?

en: Unable to obtain AppletShell interface from control
sv: Kan inte få AppletShell-gränssnitt från kontroll

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: No panels were found in your configuration.  I will create a menu panel for you
sv: Inga paneler hittades i din konfiguration. Jag kommer att skapa en ny menypanel åt dig

note: Auto-hide
en: _Autohide
sv: _Dölj automatiskt

note: Hidebuttons enable
en: Show hide _buttons
sv: Visa dölj_knappar

note: Arrow enable
en: Arro_ws on hide buttons
sv: P_ilar på döljknappar

en: Miscellaneous:
sv: Diverse:

en: Current screen:
sv: Aktuell skärm:

en: Current monitor:
sv: Aktuell bildskärm:

en: Indicates the panel position and orientation on screen
sv: Visar panelens position och orientering på skärmen

en: Orientation:
sv: Orientering:

en: Hori_zontal
sv: Hori_sontellt

en: _Vertical
sv: _Vertikalt

en: H_orizontal:
sv: H_orisontellt:

en: Ver_tical:
sv: Ver_tikalt:

en: _Distance from edge:
sv: _Avstånd från kant:

en: _Size:
sv: _Storlek:

en: XX Small
sv: Jätteliten

en: X Small
sv: Extraliten

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: X Large
sv: Extrastor

en: XX Large
sv: Jättestor

en: _Type:
sv: _Typ:

en: Default
sv: Standard

en: Color
sv: Färg

en: Image
sv: Bild

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: _Color:
sv: _Färg:

note: image frame
en: Image:
sv: Bild:

en: T_ile
sv: _Upprepa

en: _Scale
sv: _Skala

en: St_retch
sv: St_räck ut

en: Rotate image when panel is _vertical
sv: Rotera bild när panelen är _vertikal

en: Edge panel
sv: Kantpanel

en: Corner panel
sv: Hörnpanel

en: Sliding panel
sv: Glidande panel

en: Floating panel
sv: Flytande panel

en: Panel Properties
sv: Panelegenskaper

en: Corner Panel
sv: Hörnpanel

en: Background
sv: Bakgrund

en: Display "Run" dialog
sv: Visa "Kör"-dialogen

en: FIXME - is this resolved with the new menu stuff?
sv: FIXME - är detta löst med de nya menyprylarna?

en: FIXME - need to define limits
sv: FIXME - måste definiera gränser

en: Popup the panel menu
sv: Visa panelmenyn

en: Take a screen shot
sv: Ta en skärmdump

en: Take a screen shot of a window
sv: Ta en skärmdump av ett fönster

en: Enable the program listing in the run box
sv: Aktivera programlistningen i körrutan

en: Show the program listing by default when opening the Run box
sv: Visa programlistningen som standard då körrutan öppnas

en: Show the program listing in the Run box
sv: Visa programlistningen i körrutan

en: Couldn't find a suitable application
sv: Kund einte hitta ett lämpligt program

en: The default application for this type of file cannot handle remote files
sv: Standardprogrammet för denna filtyp kan inte hantera fjärrfiler

en: An unknown error occurred while trying to open %s
sv: Ett okänt fel inträffade vid försök att öppna %s

en: Open Recent
sv: Öppna senaste

en: I've detected a panel already running,
    and will now exit.
sv: Jag har upptäckt att en panel redan är igång,
    och kommer nu att avsluta mig.

en: There was a problem registering the panel with the bonobo-activation server.
    The error code is: %d
    The panel will now exit.
sv: Det uppstod ett problem när panelen skulle registreras hos bonobo-activation-servern.
    Felkoden är: %d
    Panelen kommer nu att avslutas.

en: Unable to load panel stock icon '%s'
sv: Kan inte läsa in standardpanelikonen "%s"

en: _Run
sv: _Kör

note: XXX: Not really a correct error, * but just somewhat correct
en: Help document not found
sv: Hjälpdokument hittades inte

en: No document to show
sv: Inget dokument att visa

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: <b>Cannot execute xscreensaver</b>
    
    Details: xscreensaver-command not found
sv: <b>Kan inte köra xscreensaver</b>
    
    Detaljer: xscreensaver-kommandot hittades inte

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
sv: Ett enkelt panelprogram för test av GNOME-2.0-panelen

en: Test Bonobo Applet
sv: Bonobo-testpanelprogram

en: Test Bonobo Applet Factory
sv: Fabrik för Bonobo-testpanelprogram

en: Incomplete '%s' background type received
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs

en: Incomplete '%s' background type received: %s
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs: %s

en: Failed to get pixmap %s
sv: Misslyckades med att hämta bilden %s

en: Unknown background type received
sv: Okänd bakgrundstyp mottogs

en: The Applet's containing Panel's orientation
sv: Panelprogrammet innehåller panelens orientering

en: The Applet's containing Panel's size in pixels
sv: Panelprogrammet innehåller panelens storlek i bildpunkter

en: The Applet's containing Panel's background color or pixmap
sv: Panelprogrammet innehåller panelens bakgrundsfärg eller bild

en: The Applet's flags
sv: Panelprogrammets flaggor

en: Ranges that hint what sizes are acceptable for the applet
sv: Intervaller som ger ledtrådar om vilka storlekar som accepteras av panelprogrammet

en: Applet:
sv: Panelprogram:

en: Bottom
sv: Nederkant

en: Left
sv: Vänster

en: Prefs Dir:
sv: Inställningskatalog:

en: Right
sv: Höger

en: Size:
sv: Storlek:

en: Top
sv: Överkant
