gnome-desktop - en to sv translation catalogue (91 entries)

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Accessories menu
sv: Tillbehörsmeny

en: Applications without a category
sv: Program utan en kategori

en: Other
sv: Annat

en: Programming
sv: Programutveckling

en: Tools for software development
sv: Verktyg för programutveckling

en: Games
sv: Spel

en: Games menu
sv: Spelmeny

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics menu
sv: Grafikmeny

en: Programs for Internet and networks
sv: Program för Internet och nätverk

en: Multimedia menu
sv: Multimediameny

en: Sound & Video
sv: Ljud och video

en: Office
sv: Kontor

en: Office Applications
sv: Kontorsprogram

en: Programs
sv: Program

en: Programs menu
sv: Programmeny

en: Desktop Preferences
sv: Skrivbordsinställningar

en: Preferences that affect the whole GNOME desktop
sv: Inställningar som påverkar hela GNOME-skrivbordet

en: System Tools
sv: Systemverktyg

en: System menu
sv: Systemmeny

note: if your encoding allows it, use aacute (U00E1) * for the 'a' of 'Ban'
en: Szabolcs 'Shooby' Ban
sv: Szabolcs "Shooby" Bán

note: if your encoding allows it, use eacute (U00E9) for the first * and the last 'e' in 'Chenede'
en: Erwann Chenede
sv: Erwann Chénedé

note: if you encoding allows it, use eacute (U00E9) for the two * 'e' of 'Frederic'
en: Frederic Crozat
sv: Frédéric Crozat

note: if your encoding allows it, use eacute (U00E9) for the two * 'e' of 'Frederic'
en: Frederic Devernay
sv: Frédéric Devernay

note: if your encoding allows it, use odoubleacute (U0151) for the 'o' * of 'Gergo' and use Eacute (U00C9) for the 'E' of 'Erdi'
en: Gergo Erdi
sv: Gergö Érdi

en: The Mysterious GEGL
sv: Den mystiske GEGL

en: Bjoern Giesler
sv: Björn Giesler

en: Helmut Koeberle
sv: Helmut Köberle

note: If your encodings allows it, use ntilde (U00F1) for the 'n' * of 'Muniz'
en: Alexandre Muniz
sv: Alexandre Muñiz

note: If your encodings allows it, use adiaeresis (U00E4) for the 'ae' * of 'Norbaeck'
en: Martin Norbaeck
sv: Martin Norbäck

note: If your encodings allows it, use Odiaeresis (U00D6) for the 'Oe' * of 'Oegren'
en: Tomas Oegren
sv: Tomas Ögren

note: If your encoding allows it, use oacute (U00F3) for the 'o' * of 'Perello' and use iacute (U00ED) for the 'i' of 'Marin'
en: Carlos Perello Marin
sv: Carlos Perelló Marín

note: If your encoding allows it, use aacute (U00E1) for the 'a' * of 'German' and use ntilde (U00F1) for the 'n' of 'Caamano'
en: German Poo-Caamano
sv: Germán Poo-Caamaño

note: If your encodings allows it, use ntilde (U00F1) for the 'n' * of 'Inigo'
en: Inigo Serna
sv: Iñigo Serna

note: not really a person name :) translate its meaning
en: The Squeaky Rubber Gnome
sv: Den pipande gummi-gnomen

en: Wanda the GNOME Fish
sv: GNOME-fisken Wanda

en: Click here to visit the site :
sv: Klicka här för att besöka webbplatsen:

en: List of GNOME Contributors
sv: Lista med bidragsgivare till GNOME

en: GNOME Logo Image
sv: GNOME-logotypbild

en: Contributors' Names
sv: Bidragsgivares namn

en: GNOME Logo
sv: GNOME-logotyp

en: And Many More ...
sv: Och många fler...

en: About GNOME%s%s%s
sv: Om GNOME%s%s%s

en: GNOME News Site
sv: GNOME:s nyhetswebbplats

en: GNOME Main Site
sv: GNOME:s huvudwebbplats

en: GNOME Developers' Site
sv: GNOME:s utvecklarwebbplats

en: GNOME is a part of the GNU Project
sv: GNOME är en del av GNU-projektet

en: Error reading file '%s': %s
sv: Fel vid läsning av filen "%s": %s

en: Error rewinding file '%s': %s
sv: Fel vid återspolning av filen "%s": %s

en: File '%s' is not a regular file or directory.
sv: Filen "%s" är inte en vanlig fil eller katalog.

en: File '%s' has invalid MIME type: %s
sv: Filen "%s" har en ogiltig MIME-typ: %s

en: No filename to save to
sv: Inget filnamn att spara till

en: Starting %s
sv: Startar %s

en: No URL to launch
sv: Ingen URL att starta

en: Not a launchable item
sv: Inget startbart objekt

en: No command (Exec) to launch
sv: Inget kommando (Exec) att starta

en: Bad command (Exec) to launch
sv: Felaktigt kommando (Exec) att starta

en: No name
sv: Inget namn

en: Unknown encoding of: %s
sv: Okänd kodning av: %s

en: Error writing file '%s': %s
sv: Fel vid skrivning av filen "%s": %s

en: Directory
sv: Katalog

en: Application
sv: Program

en: Link
sv: Länk

en: FSDevice
sv: FS-enhet

en: MIME Type
sv: MIME-typ

en: Service
sv: Tjänst

en: ServiceType
sv: Tjänstetyp

en: Command:
sv: Kommando:

note: Name
en: Name:
sv: Namn:

note: Generic Name
en: Generic name:
sv: Allmänt namn:

note: Comment
en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Type:
sv: Typ:

en: Icon:
sv: Ikon:

en: Browse icons
sv: Bläddra bland ikoner

en: Run in Terminal
sv: Kör i terminal

en: Language
sv: Språk

en: Name
sv: Namn

en: Generic name
sv: Allmänt namn

en: Comment
sv: Kommentar

en: Try this before using:
sv: Försök med detta innan användande:

en: Documentation:
sv: Dokumentation:

en: Name/Comment translations:
sv: Namn/Kommentar för översättningar:

en: Add/Set
sv: Lägg till/Ställ in

en: Add or Set Name/Comment Translations
sv: Lägg till eller ställ in namn/Kommentar för översättningar

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove Name/Comment Translation
sv: Ta bort namn/Kommentar för översättning

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Advanced
sv: Avancerat

en: _Show Hints at Startup
sv: _Visa tips vid uppstart
