gedit - en to sv translation catalogue (648 entries)

en: gedit application
sv: gedit-program

en: gedit automation factory
sv: gedit-automationsfabrik

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
sv: Ett anpassat typsnitt som används för redigeringsytan. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Använd standardtypsnitt" är frånslaget.

en: Auto Save
sv: Spara automatiskt

en: Auto Save Interval
sv: Intervall för automatiskt sparande

en: Auto indent
sv: Automatiskt indrag

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
sv: Bakgrundsfärg för markerad text i redigeringsytan. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Använd standardfärger" är frånslaget.

en: Background color for unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
sv: Bakgrundsfärg för omarkerad text i redigeringsytan. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Använd standardfärger" är frånslaget.

en: Backup Copy Extension
sv: Ändelse på säkerhetskopior

en: Body Font for Printing
sv: Texttypsnitt för utskrift

en: Create Backup Copies
sv: Skapa säkerhetskopior

en: Display Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: Editor Font
sv: Redigerartypsnitt

en: Encoding for Saving
sv: Kodning vid sparande

en: Encodings
sv: Kodningar

en: Extension or suffix to use for backup file names. This will only take effect if the "Create Backup Copies" option is turned on.
sv: Ändelse eller suffix att använda i filnamnen på säkerhetskopior. Detta har endast effekt om alternativet "Skapa säkerhetskopior" är påslaget.

en: Foreground color for selected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
sv: Förgrundsfärg för markerad text i redigeringsytan. Detta har endast effekt om alternativet "Använd standardfärger" är frånslaget.

en: Foreground color for the unselected text in the editing area. This will only take effect if the "Use Default Colors" option is turned off.
sv: Förgrundsfärg för den omarkerade texten i redigeringsytan. Detta har endast effekt om alternativet "Använd standardfärger" är frånslaget.

en: Header Font for Printing
sv: Sidhuvudstypsnitt för utskrift

en: If this value is 0, then no line numbers will be inserted when printing a document. Otherwise, gedit will print line numbers every such number of lines.
sv: Om detta värde är 0 kommer inga radnummer att infogas vid utskrift av ett dokument. Annars kommer gedit att skriva ut radnummer med detta radintervall.

en: Insert spaces
sv: Infoga blanksteg

en: Line Number Font for Printing
sv: Radnummerstypsnitt för utskrift

en: Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge

en: List of encodings used by gedit for reading files not encoded in UTF-8 or in the current locale encoding.
sv: Lista med kodningar som används av gedit för att läsa filer som inte är kodade i UTF-8 eller kodningen för den aktuella lokalen.

en: Maximum Recent Files
sv: Maximalt antal senaste filer

en: Maximum number of actions that gedit will be able to undo or redo.
sv: Maximalt antal åtgärder som gedit kan ångra eller göra om.

en: Number of minutes after which gedit will automatically save modified files. This will only take effect if the "Auto Save" option is turned on.
sv: Antal minuter efter vilket gedit kommer att automatiskt spara ändrade filer. Detta har endast effekt då alternativet "Spara automatiskt" är påslaget.

en: Print Header
sv: Skriv ut sidhuvud

en: Print Line Numbers
sv: Skriv ut radnummer

en: Printing Line Wrapping Mode
sv: Radbrytningsläge för utskrift

en: Selected Text Color
sv: Färg på markerad text

en: Selection Color
sv: Markeringsfärg

en: Show Cursor Position
sv: Visa markörposition

en: Show Overwrite Mode
sv: Visa överskrivningsläge

en: Specifies how to wrap long lines for printing. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas vid utskrift. Använd "GTK_WRAP_NONE" för ingen radbrytning, "GTK_WRAP_WORD" för radbrytning vid ordgränser och "GTK_WRAP_CHAR" för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies how to wrap long lines in the editing area. Use "GTK_WRAP_NONE" for no wrapping, "GTK_WRAP_WORD" for wrapping at word boundaries, and "GTK_WRAP_CHAR" for wrapping at individual character boundaries. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Anger hur långa rader ska radbrytas i redigeringsytan. Använd "GTK_WRAP_NONE" för ingen radbrytning, "GTK_WRAP_WORD" för radbrytning vid ordgränser och "GTK_WRAP_CHAR" för radbrytning vid enskilda teckengränser. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Specifies the font to use for a document's body when printing documents.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för dokumentets text vid utskrift av dokument.

en: Specifies the font to use for line numbers when printing. This will only take effect if the "Print Line Numbers" option is non-zero.
sv: Anger det typsnitt som ska användas för radnummer vid utskrift. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Skriv ut radnummer" inte är noll.

en: Specifies the font to use for page headers when printing a document. This will only take effect if the "Print Header" option is turned on.
sv: Anger det typsnitt som ska användas dör sidhuvud vid utskrift av ett dokument. Detta kommer endast att ha effekt om alternativet "Skriv ut huvud" är påslaget.

en: Specifies the maximum number of recently opened files that will be displayed in the "Recent Files" submenu.
sv: Anger det maximala antalet senast öppnade filer som kommer att visas i undermenyn "Senaste filer".

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
sv: Anger antalet blanksteg som ska visas istället för tabulatortecken.

en: Status Bar is Visible
sv: Statusrad är synlig

en: Style for the toolbar buttons. Possible values are "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" to use the system's default style, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" to display icons only, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" to display both icons and text, and "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" to display prioritized text beside icons. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Stil på verktygsradsknapparna. Möjliga värden är "GEDIT_TOOLBAR_SYSTEM" för att använda systemets standardstil, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS" för att endast visa ikoner, "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_AND_TEXT" för att visa både ikoner och text, och "GEDIT_TOOLBAR_ICONS_BOTH_HORIZ" för att visa prioriterad text bredvid ikoner. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt som de visas här.

en: Tab Size
sv: Tabulatorstorlek

en: Text Color
sv: Textfärg

en: The encoding method to use for saving files. Possible values are "GEDIT_SAVE_ALWAYS_UTF8" for mandatory UTF-8 saving, "GEDIT_SAVE_CURRENT_LOCALE_IF_POSSIBLE" if you want gedit to try to convert the document it is saving to your current locale's encoding, "GEDIT_SAVE_ORIGINAL_FILE_ENCODING_IF_POSSIBLE" if you want gedit to try to use the original file encoding (new files in UTF8) and "GEDIT_SAVE_ORIGINAL_FILE_ENCODING_IF_POSSIBLE_NCL" if you want gedit to try to use the original file encoding (new files in current locale's encoding). If the conversion is successful, it will be used. Otherwise, UTF-8 will be used. Note that the values are case-sensitive, so make sure they appear exactly as mentioned here.
sv: Kodningsmetoden som används för sparande av filer. Möjliga värden är "GEDIT_SAVE_ALWAYS_UTF8" för obligatoriskt UTF-8-sparande, och "GEDIT_SAVE_CURRENT_LOCALE_WHEN_POSSIBLE" om du vill att gedit ska försöka att konvertera dokumentet som det sparar till kodningen för din aktuella lokal, "GEDIT_SAVE_ORIGINAL_FILE_ENCODING_IF_POSSIBLE" om du vill försöka använda originalfilens kodning (nya filer i UTF-8) och "GEDIT_SAVE_ORIGINAL_FILE_ENCODING_IF_POSSIBLE_NCL" om du vill försöka använda originalfilens kodning (nya filer i aktuella lokalens kodning). Om konverteringen lyckas kommer den att användas. Annars kommer UTF-8 att användas. Observera att det görs skillnad på versaler och gemener i värdena, så försäkra dig om att de visas exakt så som de visas här.

en: Toolbar Buttons Style
sv: Stil på verktygsradsknappar

en: Toolbar is Visible
sv: Verktygsraden är synlig

en: Undo Actions Limit
sv: Gräns för ångraåtgärder

en: Use Default Colors
sv: Använd standardfärger

en: Use Default Font
sv: Använd standardtypsnitt

en: Whether gedit should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Auto Save Interval" option.
sv: Huruvida gedit ska automatiskt spara ändrade filer efter ett tidsintervall. Du kan ange tidsintervallet med alternativet "Intervall för automatiskt sparande".

en: Whether gedit should create backup copies for the files it saves. You can set the backup file extension with the "Backup Copy Extension" option.
sv: Huruvida gedit ska skapa säkerhetskopior för de filer som det sparar. Du kan ange filändelsen för säkerhetskopior med alternativet "Ändelse på säkerhetskopior".

en: Whether gedit should display line numbers in the editing area.
sv: Huruvida gedit ska visa radnummer i redigeringsytan.

en: Whether gedit should enable auto indentation.
sv: Huruvida gedit ska aktivera automatiskt indrag.

en: Whether gedit should include a document header when printing documents.
sv: Huruvida gedit ska inkludera ett dokumenthuvud vid utskrift av dokument.

en: Whether gedit should insert spaces instead of tabs.
sv: Huruvida gedit ska infoga blanksteg istället för tabulatortecken.

en: Whether the status bar at the bottom of editing windows should be visible.
sv: Huruvida statusraden i nederkanten på redigeringsfönster ska vara synlig.

en: Whether the status bar should show the cursor position in editing windows. Make sure you turn on the "Status Bar is Visible" option for this to take effect.
sv: Huruvida statusraden ska visa markörpositionen i redigeringsfönster. Försäkra dig om att du slår på alternativet "Statusrad är synlig" för att detta ska ha effekt.

en: Whether the status bar should show the insert/overwrite mode in editing windows. Make sure you turn on the "Status Bar is Visible" option for this to take effect.
sv: Huruvida statusraden ska visa infognings-/överskrivningsläget i redigeringsfönster. Försäkra dig om att alternativet "Statusraden är synlig" är påslaget för att detta ska ha effekt.

en: Whether the toolbar should be visible in editing windows.
sv: Huruvida verktygsraden ska vara synlig i redigeringsfönster.

en: Whether to use the system's default colors for the editing area. If this option is turned off, then the colors of the editing area will be those specified in the "Background Color", "Text Color", "Selected Text Color", and "Selection Color" options.
sv: Huruvida systemets standardfärger ska användas för redigeringsytan. Om detta alternativ är frånslaget kommer färgerna i redigeringsytan att vara de som är angivna i alternativen "Bakgrundsfärg", "Textfärg", "Färg på markerad text" och "Markeringsfärg".

en: Whether to use the system's default font for editing text instead of a font specific to gedit. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
sv: Huruvida systemets standardtypsnitt ska användas för redigering av text istället för ett typsnitt som är specifikt för gedit. Om detta alternativ är frånslaget kommer typsnittet som är angivet i alternativet "Redigerartypsnitt" att användas istället för systemtypsnittet.

en: _ASCII Table
sv: _ASCII-tabell

en: Pop-up a dialog containing an ASCII Table
sv: Visa ett dialogfönster som innehåller en ASCII-tabell

en: Char
sv: Tecken

en: Dec#
sv: Dec

en: Hex#
sv: Hex

en: Name
sv: Namn

en: ASCII Table
sv: ASCII-tabell

en: _Insert char
sv: _Infoga tecken

en: ASCII table
sv: ASCII-tabell

en: Copyright (C) 2001-2002 Paolo Maggi
sv: Copyright © 2001-2002 Paolo Maggi

en: This plugin displays a pop-up dialog which contains an ASCII Table.
sv: Denna insticksmodul visar ett popupfönster som innehåller en ASCII-tabell.

note: AFAIK, all cvs commit messages start with this
en: Open CVS Chan_geLogs
sv: Öppna CVS Chan_geLog-filer

en: Searches for ChangeLogs in the current document and opens them
sv: Söker efter ChangeLog-filer i det aktuella dokumentet och öppnar dem

en: A plugin that opens ChangeLogs found in CVS commit messages.
sv: En insticksmodul som öppnar ChangeLog-filer som hittas i CVS commit-meddelanden.

en: CVS ChangeLog
sv: CVS-ChangeLog

en: Copyright (C) 2002 James Willcox
sv: Copyright © 2002 James Willcox

en: Co_mpare Files...
sv: _Jämför filer...

en: Makes a diff file from two documents or files
sv: Gör en diff-fil från två dokument eller filer

note: Create the dialog
en: Compare Files
sv: Jämför filer

en: C_ompare
sv: J_ämför

en: Executed command
sv: Kört kommando

en: The two documents you selected are the same.
sv: De två dokument du markerade är samma.

en: The "first" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
sv: Den "första" filen du valde finns inte.
    
    Var vänlig och ange en giltig fil.

en: The "second" file you selected does not exist.
    
    Please provide a valid file.
sv: Den "andra" filen du valde finns inte.
    
    Var vänlig och ange en giltig fil.

en: The two files you selected are the same.
sv: De två filerna du valde är samma.

en: The "first" document contains no text.
sv: Det "första" dokumentet innehåller ingen text.

en: The "second" document contains no text.
sv: Det "andra" dokumentet innehåller ingen text.

note: FIXME: do better error reporting ... . Chema
en: Impossible to compare the selected documents.
    
    gedit could not create a temporary file.
sv: Kan inte jämföra de valda dokumenten.
    
    gedit kunde inte skapa en temporär fil.

en: Impossible to compare the selected documents.
    
    Error executing the diff command.
sv: Kan inte jämföra de valda dokumenten.
    
    Fel vid körning av diff-kommandot.

en: No differences were found between the selected documents.
sv: Inga skillnader hittades mellan de valda dokumenten.

en: Impossible to compare the selected documents.
    
    The result contains invalid UTF-8 data.
sv: Kan inte jämföra de valda dokumenten.
    
    Resultatet innehåller ogiltig UTF-8-data.

en: Choose the files to compare.
sv: Välj filerna som ska jämföras.

en: Compare files...
sv: Jämför filer...

en: F_rom document
sv: F_rån dokument

en: First
sv: Första

en: First file from disk
sv: Första fil från disk

en: First file from open document
sv: Första fil från öppet dokument

en: From _document
sv: Från _dokument

en: From a _file on disk
sv: Från en _fil på disk

en: From a file o_n disk
sv: Från en fil _på disk

en: Ignore _blanks (-b option)
sv: Ignorera _blanksteg (flaggan -b)

en: Note that this option is only supported by GNU diff
sv: Observera att denna flagga endast stöds av GNU diff

en: Second
sv: Andra

en: Second file from disk
sv: Andra fil från disk

en: Second file from open document
sv: Andra fil från öppet dokument

en: Select the "first" file...
sv: Välj den "första" filen...

en: Select the "second" file...
sv: Välj den "andra" filen...

en: Select the first file to compare
sv: Välj första filen att jämföra

en: Select the first open document to compare
sv: Välj första öppna dokumentet att jämföra

en: Select the second file to compare
sv: Välj den andra filen att jämföra

en: Select the second open document to compare
sv: Välj det andra öppna dokumentet att jämföra

en: Use the _unified output format (-u option)
sv: Använd det _universella utdataformatet (flaggan -u)

en: Chema Celorio <chema@celorio.com> and Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it>
sv: Chema Celorio <chema@celorio.com> och Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it>

en: Copyright (C) 2000 - 2001 Chema Celorio
    Copyright (C) 2002 Paolo Maggi
sv: Copyright © 2000 - 2001 Chema Celorio
    Copyright © 2002 Paolo Maggi

en: The Compare Files plugin uses the <tt>diff</tt> program to compare two documents or files on disk.
    
    For more info on <tt>diff</tt> program, type <tt>man diff</tt> in a shell prompt.
sv: Insticksmodulen "Jämför filer" använder programmet <tt>diff</tt> för att jämföra två dokument eller filer på disken.
    
    För mer information om programmet <tt>diff</tt> skriver du <tt>man diff</tt>  i en skalprompt.

en: _Document Statistics
sv: _Dokumentstatistik

en: Get statistic info on current document
sv: Få statistikinformation om det aktuella dokumentet

en: Document Statistics
sv: Dokumentstatistik

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: Bytes
sv: Byte

en: Characters (no spaces)
sv: Tecken (utan blanksteg)

en: Characters (with spaces)
sv: Tecken (inklusive blanksteg)

en: File Name
sv: Filnamn

en: Lines
sv: Rader

en: Update
sv: Uppdatera

en: Words
sv: Ord

en: gedit: Document Info plugin
sv: gedit: Insticksmodul för dokumentinformation

en: Copyright (C) 2002 Paolo Maggi
sv: Copyright © 2002 Paolo Maggi

en: The Document Statistics plugin analyzes the current document and determines the number of words, lines, characters and non-space characters in it and displays the result.
sv: Insticksmodulen för ordräkning analyserar det aktuella dokumentet och avgör antalet ord, rader, tecken och icke-blanka tecken i det och visar resultatet.

en: Insert User Na_me
sv: Infoga användarna_mn

en: Insert the user name at the cursor position
sv: Infoga användarnamnet vid markörpositionen

en: User name
sv: Användarnamn

en: Inserts the user name at the cursor position.
sv: Infogar användarnamnet vid markörpositionen.

en: _Run Command...
sv: _Kör kommando...

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: Stopped
sv: Stoppad

en: An error occurs while running the selected command.
sv: Ett fel uppstår vid körning av det valda kommandot.

en: Run Command
sv: Kör kommando

en: _Run
sv: _Kör

en: Done
sv: Klar

en: Failed
sv: Misslyckades

en: The shell command entry is empty.
    
    Please, insert a valid shell command.
sv: Fältet för skalkommando är tomt.
    
    Var vänlig och ange ett giltigt skalkommando.

en: Error parsing the shell command.
    
    Please, insert a valid shell command.
sv: Fel vid tolkning av skalkommandot.
    
    Ange ett giltigt skalkommando.

en: Executing command
sv: Kör kommando

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: Select the working directory...
sv: Ange arbetskatalogen...

en: _Show results in Output Window
sv: _Visa resultat i utdatafönster

en: _Working directory:
sv: _Arbetskatalog:

en: gedit: Shell Output plugin
sv: gedit: Insticksmodul för skalutdata

en: Execute an external program and eventually grabs its output in the output window.
sv: Kör ett externt program och infoga dess utdata i utdatafönstret.

en: Shell command
sv: Skalkommando

en: Tag list plugin
sv: Tagglisteinsticksmodul

en: Select the group of tags you want to use
sv: Välj den grupp med taggar som du vill använda

en: Tag Groups Combo
sv: Taggruppskombo

en: Tags Name List
sv: Taggnamnslista

en: Double-click on a tag to insert it in the current document
sv: Dubbelklicka på en tagg för att infoga det i det aktuella dokumentet

en: Tags
sv: Taggar

en: Tag _List
sv: Tagg_lista

note: #define MENU_ITEM_NAME		"TagList"
en: Show the tag list window
sv: Visa tagglistefönstret

en: Tag list
sv: Tagglista

en: The tag list plugin provides a method to easily insert into a document commonly used tags/strings without having to type them.
sv: Tagglisteinsticksmodulen tillhandahåller en metod för att enkelt infoga vanligt använda taggar/strängar i dokument utan att behöva skriva dem.

en: In_sert Date and Time...
sv: In_foga datum och tid...

en: Insert current date and time at the cursor position
sv: Infoga aktuellt datum och tid vid markörpositionen

en: Available formats
sv: Tillgängliga format

en: Configure insert date/time plugin...
sv: Konfigurera insticksmodulen för infogande av datum/tid...

en: <span size="small">01/11/2002 17:52:00</span>
sv: <span size="small">2002-11-01 17.52.00</span>

en: <span weight="bold"> When inserting date/time...</span>
sv: <span weight="bold"> Vid infogande av datum/tid...</span>

en: Configure date/time plugin
sv: Konfigurera insticksmodulen för infogande av datum/tid

en: Insert Date and Time
sv: Infoga datum och tid

en: Use the _selected format
sv: Använd det _valda formatet

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Prompt for a format
sv: _Fråga efter ett format

en: _Use custom format
sv: _Använd anpassat format

en: Copyright (C) 2002 - Paolo Maggi
sv: Copyright © 2002 - Paolo Maggi

en: Insert Date/Time
sv: Infoga datum/tid

en: Inserts current date and time at the cursor position.
sv: Infogar aktuellt datum och tid vid markörpositionen.

en: Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it> and Lee Mallabone <gnome@fonicmonkey.net>
sv: Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it> och Lee Mallabone <gnome@fonicmonkey.net>

en: _Indent
sv: _Gör indrag

en: Indent selected lines
sv: Dra in de markerade raderna

en: U_nindent
sv: Dra _ut

en: Unindent selected lines
sv: Dra ut de markerade raderna

en: Indent lines
sv: Dra in rader

en: Indent or un-indent selected lines.
sv: Dra in eller dra ut de markerade raderna.

en: R_emove duplicates
sv: _Ta bort dubletter

en: S_tart at column:
sv: _Börja vid kolumn:

en: Sort
sv: Sortera

en: You cannot undo a sort operation
sv: Du kan inte ångra en sorteringsåtgärd

en: _Ignore case
sv: _Gör ingen skillnad på gemener/VERSALER

en: _Reverse order
sv: _Baklänges

en: _Sort
sv: _Sortera

en: Carlo Borreo <borreo@softhome.net>, Lee Mallabone <gnome@fonicmonkey.net> and Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it>
sv: Carlo Borreo <borreo@softhome.net>, Lee Mallabone <gnome@fonicmonkey.net> och Paolo Maggi <maggi@athena.polito.it>

en: Copyright (C) 2001 Carlo Borreo
    Copyright (C) 2002 Lee Mallabone and Paolo Maggi
sv: Copyright © 2001 Carlo Borreo
    Copyright © 2002 Lee Mallabone och Paolo Maggi

en: Sorts a document or selected text.
sv: Sorterar ett dokument eller markerad text.

en: (no suggested words)
sv: (inga föreslagna ord)

en: _More...
sv: _Mer...

note: Ignore all
en: _Ignore All
sv: _Ignorera alla

note: + Add to Dictionary
en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Spelling Suggestions...
sv: _Stavningsförslag...

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Suggestions
sv: Föreslag

en: (correct spelling)
sv: (korrigera stavning)

en: Completed spell checking
sv: Stavningskontrollen färdig

en: Breton
sv: Bretonska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: German (Germany)
sv: Tyska (Tyskland)

en: German (Swiss)
sv: Tyska (Schweiz)

en: English (American)
sv: Engelska (amerikansk)

en: English (British)
sv: Engelska (brittisk)

en: English (Canadian)
sv: Engelska (kanadensisk)

en: Spanish
sv: Spanska

en: Faroese
sv: Färöiska

en: French (France)
sv: Franska (Franskrike)

en: French (Swiss)
sv: Franska (Schweiz)

en: Italian
sv: Italienska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese (Portugal)
sv: Portugisiska (Portugal)

en: Portuguese (Brazilian)
sv: Portugisiska (brasiliansk)

en: Russian
sv: Ryska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Default
sv: Standard

en: Could not find the required widgets inside %s.
sv: Kunde inte hitta de nödvändiga widgetarna i %s.

en: Languages
sv: Språk

en: Checks the spelling of the current document.
sv: Kontrollerar stavningen i det aktuella dokumentet.

en: Spell checker
sv: Stavningskontroll

en: Select the _language of the current document.
sv: Välj _språket i det aktuella dokumentet.

en: Set language
sv: Ställ in språk

en: <b>Language</b>
sv: <b>Språk</b>

en: <b>word</b>
sv: <b>ord</b>

en: Add w_ord
sv: Lägg till _ord

en: Cha_nge
sv: Ä_ndra

en: Change A_ll
sv: Ändra a_lla

en: Change _to:
sv: Ändra _till:

en: Check _Word
sv: Kontrollera o_rd

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Ignore _All
sv: Ignorera _alla

en: Language:
sv: Språk:

en: Mispelled word:
sv: Felstavat ord:

en: User dictionary:
sv: Användarordbok:

en: _Ignore
sv: _Ignorera

en: _Suggestions:
sv: _Förslag:

note: Key in case the plugin ever needs any settings
en: S_ort...
sv: S_ortera...

en: Sort the current document or selection.
sv: Sortera det aktuella dokument eller markeringen.

en: _Check Spelling
sv: _Kontrollera stavning

en: Check the current document for incorrect spelling
sv: Kontrollera det aktuella dokumentets stavning

en: _Autocheck Spelling
sv: Kontrollera stavning _automatiskt

en: Automatically spell-check the current document
sv: Stavningskontrollera automatiskt det aktuella dokumentet

en: Set _Language
sv: Ställ in _språk

en: Set the language of the current document
sv: Ställ in språket på det aktuella dokumentet

en: The document is empty.
sv: Dokumentet är tomt.

en: The selected text does not contain mispelled words.
sv: Den markerade texten innehåller inte felstavade ord.

en: The document does not contain mispelled words.
sv: Dokumentet innehåller inte felstavade ord.

en: Activate %s
sv: Aktivera %s

en: Go to Line
sv: Gå till rad

note: Add Goto Line button
en: _Go to Line
sv: _Gå till rad

en: The text "%s" was not found.
sv: Texten "%s" hittades inte.

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

note: Add Replace button
en: _Replace
sv: _Ersätt

en: Find
sv: Sök

en: Found and replaced %d occurences.
sv: Hittade och ersatte %d förekomster.

en: Open Location
sv: Öppna plats

en: Plugin
sv: Insticksmodul

en: Load
sv: Läs in

en: Module file name
sv: Modulfilnamn

en: Author(s)
sv: Författare

en: Could not find plugin-manager.glade2, reinstall gedit.
sv: Kunde inte hitta plugin-manager.glade2. Installera om gedit.

en: Invalid glade file for plugin manager -- not all widgets found.
sv: Ogiltig glade-fil för insticksmodulhanterare -- alla widgetar hittades inte.

en: Set program location...
sv: Ställ in programplats...

en: The %s plugin uses an external program, called <tt>%s</tt>, to perform its task.
    
    Please, specify the location of the <tt>%s</tt> program.
sv: Insticksmodulen %s använder ett externt program, kallat <tt>%s</tt>, för att utföra dess uppgift.
    
    Ange sökvägen till programmet <tt>%s</tt>.

en: The selected file is not executable.
sv: Den valda filen är inte körbar.

en: Font & Colors
sv: Typsnitt och färger

en: Tabs
sv: Flikar

en: Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Auto Indent
sv: Automatiskt indrag

en: Line Numbers
sv: Radnummer

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: Undo
sv: Ångra

en: Page
sv: Sida

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Manager
sv: Hanterare

en: Editor
sv: Redigerare

en: Print
sv: Skriv ut

en: Plugins
sv: Insticksmoduler

en: Cat_egories:
sv: Kat_egorier:

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Categories
sv: Kategorier

en: Push this button to select the font to be used by the editor
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som används av redigeraren

en: Push this button to configure text color
sv: Tryck på denna knapp för att konfigurera textfärg

en: Push this button to configure background color
sv: Tryck på denna knapp för att konfigurera bakgrundsfärg

en: Push this button to configure the color in which the selected text should appear
sv: Tryck på denna knapp för att konfigurera den färg som markerad text ska visas med

en: Push this button to configure the color in which the selected text should be marked
sv: Tryck på denna knapp för att konfigurera den färg som markerad text ska vara markerad med

en: Push this button to select the font to be used to print the body
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som ska användas för utskrift av kroppen.

en: Push this button to select the font to be used to print the headers
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som används för utskrift av huvudena

en: Push this button to select the font to be used to print line numbers
sv: Tryck på denna knapp för att välja det typsnitt som används för att skriva ut radnummer

en: <b>Font</b>
sv: <b>Typsnitt</b>

en: <span weight="bold" size="x-large">Auto Indent</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Automatiskt indrag</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Font &amp; Colors</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Typsnitt och färger</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Fonts</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Typsnitt</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Line Numbers</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Radnummer</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Manager</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Hanterare</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Open</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Öppna</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Page</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Sida</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Save</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Spara</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Tabs</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Flikar</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Undo</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Ångra</span>

en: <span weight="bold" size="x-large">Wrap Mode</span>
sv: <span weight="bold" size="x-large">Radbrytningsläge</span>

en: <span weight="bold">Colors</span>
sv: <span weight="bold">Färger</span>

en: <span weight="bold">When saving a new file...</span>
sv: <span weight="bold">Vid sparande av ny fil...</span>

en: <span weight="bold">When saving an existing file...</span>
sv: <span weight="bold">Vid sparande av befintlig fil...</span>

en: Add new encodings
sv: Lägg till nya kodningar

en: Always use U_TF-8 encoding (faster)
sv: Använd alltid U_TF-8-kodning (snabbare)

en: Always use _UTF-8 encoding (faster)
sv: Använd alltid _UTF-8-kodning (snabbare)

en: Create a _backup copy of files before saving
sv: Skapa en s_äkerhetskopia av filen innan sparande

en: Do not _split words over two lines
sv: _Dela inte ord över två rader

en: Editor _font:
sv: Redigerar_typsnitt:

en: Enable _auto indentation
sv: Aktivera _automatiskt indrag

en: Enable text _wrapping
sv: Aktivera text_radbrytning

en: Fonts & Colors
sv: Typsnitt och färger

en: Insert _spaces instead of tabs
sv: Infoga _blanksteg istället för tabulatortecken

en: LOGO
sv: LOGOTYP

en: Line _numbers:
sv: Rad_nummer:

en: Line numbers
sv: Radnummer

en: Move down
sv: Flytta ned

en: Move up
sv: Flytta uppåt

en: Page he_aders:
sv: Sidh_uvud:

en: Pick the background color
sv: Välj bakgrundsfärg

en: Pick the selected text color
sv: Välj färgen på den markerade texten

en: Pick the selection color
sv: Välj markeringsfärgen

en: Pick the text color
sv: Välj textfärgen

en: Plugin manager
sv: Insticksmodulhanterare

en: Print _line numbers every
sv: Skriv ut _radnummer var

en: Print fonts
sv: Utskriftstypsnitt

en: Remove an encoding
sv: Ta bort en kodning

en: Se_lection color:
sv: Ma_rkeringsfärg:

en: Selecte_d text color:
sv: Färg på markera_d text:

en: Set _tabs width equivalent to
sv: Ställ in _flikbreddar lika med

en: Set limit on _undo actions to
sv: Sätt gräns på antalet _ångra-åtgärder till

en: U_se default theme colors
sv: Anv_änd standardtemafärger

en: U_se original file encoding if possible
sv: A_nvänd om möjligt originalfilens kodning

en: Use cu_rrent locale's encoding if possible
sv: Använd om möjligt a_ktuell lokals kodning

en: Use current _locale's encoding if possible
sv: Använd om möjligt aktuell _lokals kodning

en: Wrap mode
sv: Radbrytningsläge

en: _Autosave current file every
sv: Spara aktuell fil _automatiskt var

en: _Background color:
sv: _Bakgrundsfärg:

en: _Body:
sv: _Kropp:

en: _Display line numbers
sv: _Visa radnummer

en: _Print page headers
sv: Skriv _ut sidhuvud

en: _Restore Default Fonts
sv: _Återställ standardtypsnitt

en: _Supported encodings:
sv: _Kodningar som stöds:

en: _Text color:
sv: _Textfärg:

en: _Use default theme font
sv: _Använd standardtypsnitt i tema

en: _action(s)
sv: _åtgärd(er)

en: _minutes
sv: _minut

en: character(s)
sv: tecken

en: li_ne(s)
sv: ra_d(er)

en: _Insert a new preview phrase.
sv: _Infoga en ny förhandsgranskningsfras.

en: Modify preview phrase...
sv: Ändra förhandsgranskningsfras...

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: _Modify preview phrase...
sv: _Ändra förhandsgranskningsfras...

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: Title
sv: Titel

en: The title of the selection dialog box
sv: Titeln på väljardialogfönstret

en: Font name
sv: Typnsnittsnamn

en: Name of the selected font
sv: Namn på det valda typsnittet

en: Preview text
sv: Förhandsgranskningstext

en: Preview text shown in the dialog
sv: Förhandsgranskningstext som visas i dialogen

en: Use font in label
sv: Använd typsnitt i etikett

en: Use font in the label in font info mode
sv: Använd typsnitt i etiketten i typsnittsinformationsläge

en: Font size for label
sv: Typsnittstorlek för etikett

en: Font size for label in font info mode
sv: Typsnittsstorlek för etikett i typsnittsinformationsläge

en: Show size
sv: Visa storlek

en: Show size in font info mode
sv: Visa storlek i typsnittsinformationsläge

en: Font
sv: Typsnitt

note: gnome_print_font_picker_update_font_info
en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: _Line number:
sv: _Radnummer:

en: C_onfigure plugin
sv: K_onfigurera insticksmodul

en: Configure the selected plugin
sv: Konfigurera den valda insticksmodulen

en: De_tails
sv: De_taljer

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Location to search for:
sv: _Plats att leta i:

en: label
sv: etikett

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Match _entire word only
sv: Sök endast _hela ord

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace _with:
sv: Ersätt _med:

en: _Match case
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: _Search for:
sv: _Sök efter:

en: _Wrap around
sv: _Börja om från början

en: Enter the _location (URI) of the file you would like to open:
sv: Ange _platsen (URI:n) för den fil som du vill öppna:

en: Open from URI
sv: Öppna från URI

en: gedit is a small and lightweight text editor for Gnome
sv: gedit är en liten och enkel textredigerare för Gnome

en: Untitled
sv: Namnlös

en: Invalid file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid UTF-8 data
sv: Ogiltig UTF-8-data

en: Could not read symbolic link information for %s
sv: Kunde inte läsa information om symbolisk länken %s

en: The file has too many symbolic links.
sv: Filen har för många symboliska länkar.

en: gedit cannot handle %s: locations in write mode.
sv: gedit kan inte hantera %s:-platser i skrivläge.

en: gedit cannot handle this kind of location in write mode.
sv: gedit kan inte hantera denna typ av plats i skrivlägre.

en: Invalid filename.
sv: Ogiltigt filnamn.

en: There is not enough disk space to save the file.
    Please free some disk space and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme för att spara filen.
    Frigör en del utrymme på disken och försök igen.

en: The disk where you are trying to save the file has a limitation on file sizes.  Please try saving a smaller file or saving it to a disk that does not have this limitation.
sv: Disken där du försöker spara filen har en begränsning på filstorlekar. Försök att spara en mindre fil eller spara den på en disk som inte har denna begränsning.

en: Could not create a backup file.
sv: Kunde inte skapa en säkerhetskopia.

en: It is not possible to revert an Untitled document
sv: Det går inte att återställa ett namnlöst dokument

en: A file named "%s" already exists.
    Do you want to replace it with the one you are saving?
sv: En fil med namnet "%s" finns redan.
    Vill du ersätta den med den fil som du vill spara?

en: The file "%s" is read-only.
    Do you want to try to replace it with the one you are saving?
sv: Filen "%s" är skrivskyddad.
    Vill du försöka ersätta den med den fil som du vill spara?

en: Select a filename to save
sv: Välj ett filnamn att spara

en: Open File...
sv: Öppna fil...

en: Loaded file '%s'
sv: Läste in filen "%s"

en: Saving file '%s'...
sv: Sparar filen "%s"...

en: The document has not been saved.
sv: Dokumentet har inte sparats.

en: File '%s' saved.
sv: Filen "%s" sparades.

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Do you want to revert to saved the document '%s'?
    
    You will not be able to undo this operation.
sv: Vill du återgå till det sparade dokumentet "%s"?
    
    Du kommer inte att kunna ångra denna åtgärd.

en: _Revert
sv: _Återgå

en: Reverting file '%s'...
sv: Återställer filen "%s"...

en: The document has not been reverted.
sv: Dokumentet har inte återställts.

en: File '%s' reverted.
sv: Filen "%s" återställdes.

en: Loading %d files...
sv: Läser in %d filer...

en: The file "%s" does not exist. Would you like to create it?
sv: Filen "%s" finns inte. Vill du skapa den?

en: Loaded %i files
sv: Läste in %i filer

en: Could not read data from stdin.
sv: Kunde inte läsa data från standard in.

note: Read only
en: RO
sv: SKRIVSK

note: Add the detach tab button
en: _Move to New Window
sv: _Flytta till nytt fönster

en: Open a file.
sv: Öppna en fil.

en: Do you want to save the changes you made to the document "%s"? 
    
    Your changes will be lost if you don't save them.
sv: Vill du spara ändringarna du gjorde i dokumentet "%s"?
    
    Dina ändringar kommer att gå förlorade om du inte sparar dem.

en: Do_n't save
sv: Spara i_nte

en: _Don't quit
sv: Avsluta in_te

en: _Don't close
sv: St_äng inte

en: (modified)
sv: (ändrad)

en: (readonly)
sv: (skrivskyddad)

en: Error, unable to open module file '%s'
sv: Fel, kan inte öppna modulfilen "%s"

en: Error, plugin '%s' does not contain init function.
sv: Fel, insticksmodulen "%s" innehåller inte initieringsfunktion.

en: Error, plugin '%s' does not contain activate function.
sv: Fel, insticksmodulen "%s" innehåller inte aktiveringsfunktion.

en: Error, plugin '%s' does not contain deactivate function.
sv: Fel, insticksmodulen "%s" innehåller inte inaktiveringsfunktion.

en: Error, impossible to initialize plugin '%s'
sv: Fel, omöjligt att initiera insticksmodulen "%s"

en: Error, impossible to destroy plugin '%s'
sv: Fel, omöjligt att förstöra insticksmodulen "%s"

en: Error, impossible to activate plugin '%s'
sv: Fel, omöjligt att aktivera insticksmodulen "%s"

en: Error, impossible to deactivate plugin '%s'
sv: Fel, omöjligt att inaktivera insticksmodulen "%s"

en: Error, impossible to update ui of the plugin '%s'
sv: Fel, omöjligt att aktivera användargränssnitt för insticksmodulen "%s"

en: Cannot initialize preferences manager.
sv: Kan inte initiera inställningshanteraren.

en: Expected `%s' got `%s' for key %s
sv: "%s" förväntades men "%s" mottogs för nyckeln %s

en: gedit is unable to print since it cannot find
    one of the required fonts.
sv: gedit kan inte skriva ut eftersom det inte kan
    hitta en av de nödvändiga typsnitten.

en: File: %s
sv: Fil: %s

note: Print right text
en: Page: %d
sv: Sida: %d

en: gedit - Print Preview
sv: gedit - Förhandsgranskning

en: An error occurred while printing.
    
    %s,
sv: Ett fel uppstod vid utskrift.
    
    %s,

en: About this application
sv: Om detta program

en: C_ustomize Statusbar
sv: An_passa statusrad

en: Change the visibility of the output window in the current window
sv: Ändra synligheten på utdatafönstret i det aktuella fönstret

en: Change the visibility of the statusbar in the current window
sv: Ändra synligheten på statusraden i det aktuella fönstret

en: Change the visibility of the toolbar in the current window
sv: Ändra synligheten på verktygsraden i det aktuella fönstret

en: Close
sv: Stäng

en: Close all open files
sv: Stäng alla öppna filer

en: Close the current file
sv: Stäng den aktiva filen

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the selection
sv: Kopiera markeringen

en: Create a new document
sv: Skapa nytt dokument

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customize toolbars
sv: Anpassa verktygsrader

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the selected text
sv: Ta bort den markerade texten

en: Dump XML
sv: Dumpa XML

en: Dump the UI Xml description
sv: Dumpa Xml-användargränssnittsbeskrivningen

en: Find Again
sv: Sök igen

en: Find Ne_xt
sv: Sök n_ästa

en: Go to _Line...
sv: Gå till _rad...

en: Go to a specific line number
sv: Gå till en specifik rad

en: Icon and _Text
sv: Ikon och _text

en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Move the current document to a new window
sv: Flytta det aktuella dokument till ett nytt fönster

en: New
sv: Nytt

en: Only show icons in the toolbar
sv: Visa endast ikoner i verktygsraden

en: Open Location...
sv: Öppna plats...

en: Open _Location...
sv: Öppna _fil...

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a file from a specified location
sv: Öppna en fil från en angiven plats

en: Open the gedit manual
sv: Öppna gedit-manualen

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Pr_eferences
sv: _Inställningar

en: Print Previe_w...
sv: Förhands_granska...

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print Setup
sv: Skrivarkonfiguration

en: Print preview
sv: Förhandsgranskning

en: Print the current file
sv: Skriv ut aktiv fil

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo the undone action
sv: Gör om den senast ångrade åtgärden

en: Replace a string
sv: Ersätt en sträng

en: Revert
sv: Återgå

en: Revert to a saved version of the file
sv: Återgå till en sparad version av filen

en: Save As
sv: Spara som

en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: Save all open files
sv: Spara alla öppna filer

en: Save the current file
sv: Spara den aktiva filen

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Search again for the same string
sv: Sök igen efter samma sträng

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: Select the entire document
sv: Markera hela dokumentet

en: Set toolbar button style according to desktop default
sv: Ställ in stilen på verktygsradsknappar enligt systeminställningarna

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Konfigurera sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: Show _Cursor Position
sv: Visa _markörposition

en: Show _Overwrite Mode
sv: Visa _överskrivningsläge

en: Show cursor position in the statusbar
sv: Visa markörposition i statusraden

en: Show overwrite mode in the statusbar
sv: Visa översrivningsläge i statusraden

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: _About
sv: _Om

en: _Close
sv: S_täng

en: _Close All
sv: S_täng alla

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Customize Toolbar
sv: _Anpassa verktygsrad

en: _Debug
sv: _Felsök

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Desktop Default
sv: _Systemstandard

en: _Documents
sv: _Dokument

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Find...
sv: _Sök...

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Icon
sv: _Ikon

en: _New
sv: _Ny

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Output Window
sv: _Utdatafönster

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Priority Text beside Icons
sv: _Prioritetstext bredvid ikoner

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Replace...
sv: _Ersätt...

en: _Save
sv: _Spara

en: _Save All
sv: _Spara alla

en: _Search
sv: _Sök

en: _Statusbar
sv: _Statusrad

en: _Toolbar
sv: _Verktygsrad

en: _Tools
sv: Verkty_g

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _View
sv: _Visa

en: Could not find the file "%s".
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kunde inte hitta filen "%s".
    
    Kontrollera att du har angivit platsen korrekt och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because it contains corrupted data.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom den innehåller trasig data.

en: Could not open the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom gedit inte kan hantera %s:-platser.

en: Could not open the file "%s"
sv: Kunde inte öppna filen "%s"

en: Could not open the file "%s" because it contains data in an invalid format.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom den innehåller data i ett ogiltigt format.

en: Could not open the file "%s" because it is too big.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom den är för stor.

en: "%s" is not a valid location.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
sv: "%s" är ingen giltig plats.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because access was denied.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom åtkomst nekades.

en: Could not open the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom det finns för många öppna filer.
    
    Stäng några öppna filer och försök igen.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
sv: "%s" är en katalog.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Not enough available memory to open the file "%s". Please, close some running application and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt med minne för att öppna filen "%s". Stäng några körande program och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that you typed the location correctly and that your proxy settings are correct and then try again.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom värden "%s" inte kunde hittas.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt och att dina proxyserverinställningar stämmer och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because the host name was invalid.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom värdnamnet var ogiltigt.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom värdnamnet var tomt.
    
    Kontrollera att dina proxyserverinställningar stämmer och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because the attempt to log in failed.
    
    Please, check that you typed the location correctly and try again.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom försöket att logga in misslyckades.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt och försök igen.

en: Could not open the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to open a binary file.
sv: Kunde inte öppna filen "%s" eftersom den innehåller ogiltig UTF-8-data.
    
    Du försöker troligtvis öppna en binär fil.

en: Could not open the file "%s".
sv: Kunde inte öppna filen "%s".

en: Could not save the file "%s".
sv: Kunde inte spara filen "%s".

en: Could not save the file "%s".
    
    %s
sv: Kunde inte spara filen "%s".
    
    %s

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot find it.
    
    Perhaps, it has recently been deleted.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom gedit inte kan hitta den.
    
    Den kanske har tagits bort nyligen.

en: Could not revert the file "%s" because it contains corrupted data.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom den innehåller trasig data.

en: Could not revert the file "%s" because gedit cannot handle %s: locations.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom gedit inte kan hantera %s:-platser.

en: Could not revert the file "%s".
sv: Kunde inte återställa filen "%s".

en: Could not revert the file "%s" because it contains data in an invalid format.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom den innehåller data i ett ogiltigt format.

en: Could not revert the file "%s" because it is too big.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom den är för stor.

en: Could not revert the file "%s" because access was denied.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom åtkomst nekades.

en: Could not revert the file "%s" because there are too many open files.
    
    Please, close some open file and try again.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom det finns för många öppnade filer.
    
    Stäng några öppna filer och försök igen.

en: Not enough available memory to revert the file "%s". Please, close some running application and try again.
sv: Inte tillräckligt med minne för att återställa filen "%s". Stäng några körande program och försök igen.

en: Could not revert the file "%s" because no host "%s" could be found.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom värden "%s" inte kunde hittas.
    
    Kontrollera att dina proxyserverinställningar stämmer och försök igen.

en: Could not revert the file "%s" because the host name was empty.
    
    Please, check that your proxy settings are correct and try again.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom värden var tom.
    
    Kontrollera att dina proxyserverinställningar stämmer och försök igen.

en: Could not revert the file "%s" because the attempt to log in failed.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom försöket att logga in misslyckades.

en: Could not revert the file "%s" because it contains invalid UTF-8 data.
    
    Probably, you are trying to revert a binary file.
sv: Kunde inte återställa filen "%s" eftersom den innehåller ogiltig UTF-8-data.
    
    Du försöker troligtvis återställa en binär fil.

en: It is not possible to revert an Untitled document.
sv: Det går inte att återställa ett namnlöst dokument.

en: The file "%s" already exists.
sv: Filen "%s" finns redan.

en: "%s" is a directory.
    
    Please, check that you typed the location correctly.
sv: "%s" är en katalog.
    
    Kontrollera att du angav platsen korrekt.

en: Cannot create the file "%s".
    
    Make sure you have the appropriate write permissions.
sv: Kan inte skapa filen "%s".
    
    Se till att du har de rätta skrivrättigheterna.

en: Cannot create the file "%s".
    
    The file name is too long.
sv: Kan inte skapa filen "%s".
    
    Filnamnet är för långt.

en: Cannot create the file "%s".
    
    A directory component in the file name does not exist or is a dangling symbolic link.
sv: Kan inte skapa filen "%s".
    
    En katalogkomponent i filnamnet finns inte eller är en lös symbolisk länk.

en: There is not enough disk space to create the file "%s".
    
    Please free some disk space and try again.
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme för att spara filen "%s".
    
    Frigör en del utrymme på disken och försök igen.

en: Could not create the file "%s".
sv: Kunde inte skapa filen "%s".

note: if (col == chars) msg = g_strdup_printf (_("  Ln %d, Col. %d"), row + 1, col + 1); else msg = g_strdup_printf (_("  Ln %d, Col. %d-%d"), row + 1, chars + 1, col + 1);
en:   Ln %d, Col. %d
sv:   Rad %d, kolumn %d

en:   OVR
sv:   ÖVR

en:   INS
sv:   INF

en: Show utility debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för verktyg.

en: Show mdi debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för mdi.

en: Show commands debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för kommandon.

en: Show document debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för dokument.

en: Show file debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för filer.

en: Show plugin debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för insticksmoduler.

en: Show prefs debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för inställningar.

en: Show printing debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för utskrifter.

en: Show search debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för sökning.

en: Show undo debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för ångrande.

en: Show view debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för vyer.

en: Show recent debugging messages.
sv: Visa de senaste felsökningsmeddelandena.

en: Show session management debugging messages.
sv: Visa felsökningsmeddelanden för sessionshantering.

en: Turn on all debugging messages.
sv: Aktivera alla felsökningsmeddelanden.

en: Quit an existing instance of gedit
sv: Avsluta en befintlig instans av gedit

en: Create a new toplevel window in an existing instance of gedit
sv: Skapa ett nytt topplagersfönster i en befintlig instans av gedit

en: Create a new document in an existing instance of gedit
sv: Skapa ett nytt dokument i en befintlig instans av gedit

en: Close the output window
sv: Stäng utdatafönstret

en: Copy selected lines
sv: Kopiera markerade rader

en: Clear the output window
sv: Töm utdatafönstret

en: Output Lines
sv: Utdatafönstret

en: Choose one or more e_ncodings:
sv: Välj en eller flera _kodningar:

en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew Visual
sv: Synlig hebreisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: Armenian
sv: Armensk

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Georgian
sv: Georgisk

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Icelandic
sv: Isländsk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en:  (invalid Unicode)
sv:  (ogiltig Unicode)
