util-linux 2.11w - en to sv translation catalogue (1738 entries)

en: set read-only
sv: ställ som skrivskyddad

en: set read-write
sv: ställ som läs och skriv

en: get read-only
sv: hämta skrivskyddad

en: get sectorsize
sv: hämta sektorstorlek

en: get blocksize
sv: hämta blockstorlek

en: set blocksize
sv: ställ in blockstorlek

en: get size
sv: hämta storlek

en: set readahead
sv: ställ förinläsning

en: get readahead
sv: hämta förvägsläsning

en: flush buffers
sv: töm buffertar

en: reread partition table
sv: läs om partitionstabellen

en: Usage:
sv: Användning:

en:   %s --report [devices]
sv:   %s --report [enheter]

en:   %s [-v|-q] commands devices
sv:   %s [-v|-q] kommandon enheter

en: Available commands:
sv: Tillgängliga kommandon:

en: %s: Unknown command: %s
sv: %s: Okänt kommando: %s

en: %s requires an argument
sv: %s kräver ett argument

en: %s succeeded.
sv: %s lyckades.

en: %s: cannot open %s
sv: %s: kan inte öppna %s

en: %s: ioctl error on %s
sv: %s: ioctl-fel på %s

en: RO    RA   SSZ   BSZ   StartSec     Size    Device
sv: RO    RA   SSZ   BSZ   Startsektor  Storlek Enhet

en: usage:
sv: användning:

en: Formatting ...
sv: Formaterar...

en: done
sv: klar

en: Verifying ...
sv: Verifierar...

en: Read:
sv: Läste:

en: Problem reading cylinder %d, expected %d, read %d
sv: Problem vid läsning av cylinder %d, förväntade %d, läste %d

en: bad data in cyl %d
    Continuing ...
sv: felaktig data på cylinder %d
    Fortsätter...

en: usage: %s [ -n ] device
sv: användning: %s [ -n ] enhet

en: %s from %s
sv: %s från %s

en: %s: not a block device
sv: %s: inte en blockenhet

en: Could not determine current format type
sv: Kunde inte avgöra nuvarande formattyp

en: %s-sided, %d tracks, %d sec/track. Total capacity %d kB.
sv: %ssidig, %d spår, %d sektorer/spår. Total kapacitet %d kB.

en: Double
sv: Dubbel

en: Single
sv: Enkel

en: usage: %s [-hv] [-x dir] file
     -h         print this help
     -x dir     extract into dir
     -v         be more verbose
     file       file to test
sv: användning: %s [-hv] [-x kat] fil
     -h         visa denna hjälptext
     -x kat     packa upp i kat
     -v         var mer utförlig
     fil        fil att testa

en: %s: error %d while decompressing! %p(%d)
sv: %s: fel %d vid uppackning! %p(%d)

en: %s: size error in symlink `%s'
sv: %s: storleksfel i symboliska länken "%s"

en:   uncompressing block at %ld to %ld (%ld)
sv:   packar upp block vid %ld till %ld (%ld)

en: %s: bogus mode on `%s' (%o)
sv: %s: felaktiga rättigheter på "%s" (%o)

en:   hole at %ld (%d)
sv:   hål vid %ld (%d)

en: %s: Non-block (%ld) bytes
sv: %s: Icke-blockbyte (%ld)

en: %s: Non-size (%ld vs %ld) bytes
sv: %s: Icke-storleksbyte (%ld gentemot %ld)

en: %s: invalid cramfs--bad path length
sv: %s: ogiltigt cramfs--felaktig sökvägslängd

en: %s: compiled without -x support
sv: %s: kompilerad utan stöd för -x

en: %s: warning--unable to determine filesystem size
sv: %s: varning--kan inte avgöra filsystemsstorlek

en: %s is not a block device or file
sv: %s är ingen blockenhet eller fil

en: %s: invalid cramfs--file length too short
sv: %s: ogiltigt cramfs--fillängden är för kort

en: %s: invalid cramfs--wrong magic
sv: %s: ogiltigt cramfs--felaktig magisk siffra

en: %s: warning--file length too long, padded image?
sv: %s: varning--fillängden är för lång, utfylld avbild?

en: %s: invalid cramfs--crc error
sv: %s: ogiltigt cramfs--crc-fel

en: %s: warning--old cramfs image, no CRC
sv: %s: varning--gammal cramfs-avbild, ingen CRC

en: %s: invalid cramfs--bad superblock
sv: %s: ogiltigt cramfs--felaktigt superblock

en: %s: invalid cramfs--directory data end (%ld) != file data start (%ld)
sv: %s: ogiltigt cramfs--katalogdataslut (%ld) != fildatabörjan (%ld)

en: %s: invalid cramfs--invalid file data offset
sv: %s: ogiltigt cramfs--ogiltigt fildataavstånd

en: Usage: %s [-larvsmf] /dev/name
sv: Användning: %s [-larvsmf] /dev/namn

en: %s is mounted.
sv: %s är monterad.

en: Do you really want to continue
sv: Vill du verkligen fortsätta

en: check aborted.
sv: kontroll avbruten.

en: Zone nr < FIRSTZONE in file `%s'.
sv: Zonnummer < "FIRSTZONE" i filen "%s".

en: Zone nr >= ZONES in file `%s'.
sv: Zonnummer >= "ZONES" i filen "%s".

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Read error: unable to seek to block in file '%s'
sv: Läsfel: kan inte söka till blocket i filen "%s"

en: Read error: bad block in file '%s'
sv: Läsfel: felaktigt block i filen "%s"

en: Internal error: trying to write bad block
    Write request ignored
sv: Internt fel: försöker att skriva felaktigt block
    Skrivbegäran ignoreras

en: seek failed in write_block
sv: sökning misslyckades i "write_block"

en: Write error: bad block in file '%s'
sv: Skrivfel: felaktigt block i filen "%s"

en: seek failed in write_super_block
sv: sökning misslyckades i "write_super_block"

en: unable to write super-block
sv: kan inte skriva superblock

en: Unable to write inode map
sv: Kan inte skriva inodstabell

en: Unable to write zone map
sv: Kan inte skriva zontabell

en: Unable to write inodes
sv: Kan inte skriva inoder

en: seek failed
sv: sökning misslyckades

en: unable to read super block
sv: kan inte läsa superblock

en: bad magic number in super-block
sv: felaktig magisk siffra i superblocket

en: Only 1k blocks/zones supported
sv: Endast 1 kB stora block/zoner stöds

en: bad s_imap_blocks field in super-block
sv: felaktigt "s_imap_blocks"-fält i superblocket

en: bad s_zmap_blocks field in super-block
sv: felaktigt "s_zmap_blocks"-fält i superblocket

en: Unable to allocate buffer for inode map
sv: Kan inte allokera buffert för inodstabell

en: Unable to allocate buffer for inodes
sv: Kan inte allokera buffert för inoder

en: Unable to allocate buffer for inode count
sv: Kan inte allokera buffert för inodsräknare

en: Unable to allocate buffer for zone count
sv: Kan inte allokera buffert för zonräknare

en: Unable to read inode map
sv: Kan inte läsa inodstabell

en: Unable to read zone map
sv: Kan inte läsa zontabell

en: Unable to read inodes
sv: Kan inte läsa inoder

en: Warning: Firstzone != Norm_firstzone
sv: Varning: "Firstzone" != "Norm_firstzone"

en: %ld inodes
sv: %ld inoder

en: %ld blocks
sv: %ld block

en: Firstdatazone=%ld (%ld)
sv: "Firstdatazone"=%ld (%ld)

en: Zonesize=%d
sv: Zonstorlek=%d

en: Maxsize=%ld
sv: Maxstorlek=%ld

en: Filesystem state=%d
sv: Filsystemstillstånd=%d

en: namelen=%d
sv: "namelen"=%d

en: Inode %d marked unused, but used for file '%s'
sv: Inod %d är markerad som oanvänd, men används för filen "%s"

en: Mark in use
sv: Märk som använd

en: The file `%s' has mode %05o
sv: Filen "%s" har rättigheterna %05o

en: Warning: inode count too big.
sv: Varning: antalet inoder är för stort.

en: root inode isn't a directory
sv: rotinoden är inte en katalog

en: Block has been used before. Now in file `%s'.
sv: Blocket har använts tidigare. Nu i filen "%s".

en: Clear
sv: Töm

en: Block %d in file `%s' is marked not in use.
sv: Block %d i filen "%s" är markerat som oanvänt.

en: Correct
sv: Korrigera

en: The directory '%s' contains a bad inode number for file '%.*s'.
sv: Katalogen "%s" innehåller ett felaktigt inodsnummer för filen "%.*s".

en:  Remove
sv:  Ta bort

en: `%s': bad directory: '.' isn't first
sv: "%s": felaktig katalog: "." kommer inte först

en: `%s': bad directory: '..' isn't second
sv: "%s": felaktig katalog: ".." kommer inte på andra plats

en: %s: bad directory: '.' isn't first
sv: %s: felaktig katalog: "." kommer inte först

en: %s: bad directory: '..' isn't second
sv: %s: felaktig katalog: ".." kommer inte på andra plats

en: internal error
sv: internt fel

en: %s: bad directory: size < 32
sv: %s: felaktig katalog: storlek < 32

en: seek failed in bad_zone
sv: sökning misslyckades i "bad_zone"

en: Inode %d mode not cleared.
sv: Inod %d är inte tömd.

en: Inode %d not used, marked used in the bitmap.
sv: Inod %d är oanvänd, markerad som använd i bittabellen.

en: Inode %d used, marked unused in the bitmap.
sv: Inod %d är använd, markerad som oanvänd i bittabellen.

en: Inode %d (mode = %07o), i_nlinks=%d, counted=%d.
sv: Inod %d (rättighet = %07o), i_nlinks=%d, räknade=%d.

en: Set i_nlinks to count
sv: Ställ i_nlinks till räknat antal

en: Zone %d: marked in use, no file uses it.
sv: Zon %d: markerad som använd, ingen fil använder den.

en: Unmark
sv: Avmarkera

en: Zone %d: in use, counted=%d
sv: Zon %d: används, räknade=%d

en: Zone %d: not in use, counted=%d
sv: Zon %d: används inte, räknade=%d

en: Set
sv: Ställ in

en: bad inode size
sv: felaktig storlek på inod

en: bad v2 inode size
sv: felaktig storlek på v2-inod

en: need terminal for interactive repairs
sv: behöver terminal för interaktiva reparationer

en: unable to open '%s'
sv: kan inte öppna "%s"

en: %s is clean, no check.
sv: %s är rent, ingen kontroll.

en: Forcing filesystem check on %s.
sv: Tvingar filsystemskontroll på %s.

en: Filesystem on %s is dirty, needs checking.
sv: Filsystemet på %s är smutsigt, behöver kontroll.

en: 
    %6ld inodes used (%ld%%)
sv: 
    %6ld inoder används (%ld%%)

en: %6ld zones used (%ld%%)
sv: %6ld zoner används (%ld%%)

en: 
    %6d regular files
    %6d directories
    %6d character device files
    %6d block device files
    %6d links
    %6d symbolic links
    ------
    %6d files
sv: 
    %6d vanliga filer
    %6d kataloger
    %6d teckenenhetsfiler
    %6d blockenhetsfiler
    %6d länkar
    %6d symboliska länkar
    ------
    %6d filer

en: ----------------------------
    FILE SYSTEM HAS BEEN CHANGED
    ----------------------------
sv: -----------------------
    FILSYSTEMET HAR ÄNDRATS
    -----------------------

en: %s: failed to open: %s
sv: %s: misslyckades med att öppna: %s

en: %s: seek error on %s
sv: %s: sökfel på %s

en: %s: read error on %s
sv: %s: läsfel på %s

en: sector count: %d, sector size: %d
sv: sektorantal: %d, sektorstorlek: %d

en: %s: option parse error
sv: %s: fel vid flaggtolkning

en: Usage: %s [-x] [-d <num>] iso9660-image
sv: Användning: %s [-x] [-d <num>] iso9660-avbild

en: Usage: %s [-v] [-N nr-of-inodes] [-V volume-name]
           [-F fsname] device [block-count]
sv: Användning: %s [-v] [-N antal-inoder] [-V volymnamn]
                [-F filsystemsnamn] enhet [blockantal]

en: volume name too long
sv: volymnamnet är för långt

en: fsname name too long
sv: filsystemsnamnet är för långt

en: cannot stat device %s
sv: kan inte ta status på enheten %s

en: %s is not a block special device
sv: %s är ingen blockspecialenhet

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: cannot get size of %s
sv: kan inte hämta storleken på %s

en: blocks argument too large, max is %lu
sv: blockargumentet är för stort, max är %lu

en: too many inodes - max is 512
sv: för många inoder - max är 512

en: not enough space, need at least %lu blocks
sv: inte tillräckligt med utrymme, behöver minst %lu block

en: Device: %s
sv: Enhet: %s

en: Volume: <%-6s>
sv: Volym: <%-6s>

en: FSname: <%-6s>
sv: Filsystemsnamn: <%-6s>

en: BlockSize: %d
sv: Blockstorlek: %d

en: Inodes: %d (in 1 block)
sv: Inoder: %d (i 1 block)

en: Inodes: %d (in %ld blocks)
sv: Inoder: %d (i %ld block)

en: Blocks: %ld
sv: Block: %ld

en: Inode end: %d, Data end: %d
sv: Inodsslut: %d, dataslut: %d

en: error writing superblock
sv: fel vid skrivning av superblock

en: error writing root inode
sv: fel vid skrivning av rotinod

en: error writing inode
sv: fel vid skrivning av inod

en: seek error
sv: sökfel

en: error writing . entry
sv: fel vid skrivning av "."-post

en: error writing .. entry
sv: fel vid skrivning av ".."-post

en: error closing %s
sv: fel vid stängning av %s

en: Usage: mkfs [-V] [-t fstype] [fs-options] device [size]
sv: Användning: mkfs [-V] [-t filsystemstyp] [filsystemsflaggor] enhet [storlek]

en: %s: Out of memory!
sv: %s: Slut på minne!

en: usage: %s [-h] [-v] [-e edition] [-i file] [-n name] dirname outfile
     -h         print this help
     -v         be verbose
     -E         make all warnings errors (non-zero exit status)
     -e edition set edition number (part of fsid)
     -i file    insert a file image into the filesystem (requires >= 2.4.0)
     -n name    set name of cramfs filesystem
     -p         pad by %d bytes for boot code
     -s         sort directory entries (old option, ignored)
     -z         make explicit holes (requires >= 2.3.39)
     dirname    root of the filesystem to be compressed
     outfile    output file
sv: användning: %s [-h] [-v] [-e edition] [-i fil] [-n namn] katnamn utfil
     -h         visa denna hjälptext
     -v         var utförlig
     -E         gör alla varningar till fel (slutstatus inte noll)
     -e edition ställ in editionsnummer (del av fsid)
     -i fil     infoga en filavbild i filsystemet (kräver >= 2.4.0)
     -n namn    ställ in namnet på cramfs-filsystemet
     -p         fyll ut med %d byte för startkod
     -s         sortera katalogposter (gammal flagga, ignorerad)
     -z         skapa explicita hål (kräver >= 2.3.39)
     katnamn    rot på filsystemet som ska komprimeras
     utfil      utdatafil

en: Very long (%u bytes) filename `%s' found.
     Please increase MAX_INPUT_NAMELEN in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
sv: Mycket långt (%u byte) filnamn "%s" hittades.
     Öka MAX_INPUT_NAMELEN i mkcramfs.c och kompilera om. Avslutar.

en: filesystem too big.  Exiting.
sv: filsystemet är för stort. Avslutar.

en: Exceeded MAXENTRIES.  Raise this value in mkcramfs.c and recompile.  Exiting.
sv: Överskred MAXENTRIES. Öka detta värde i mkcramfs.c och kompilera om. Avslutar.

note: (I don't think this can happen with zlib.)
en: AIEEE: block "compressed" to > 2*blocklength (%ld)
sv: AIEEE: block "komprimerat" till > 2*blocklängd (%ld)

en: %6.2f%% (%+d bytes)	%s
sv: %6.2f%% (%+d byte)	%s

en: warning: guestimate of required size (upper bound) is %LdMB, but maximum image size is %uMB.  We might die prematurely.
sv: varning: uppskattning av begärd storlek (övre gräns) är %Ld MB, men maximal avbildsstorlek är %u MB. Vi kan dö i förtid.

en: Including: %s
sv: Inklusive: %s

en: Directory data: %d bytes
sv: Katalogdata: %d byte

en: Everything: %d kilobytes
sv: Allting: %d kilobyte

en: Super block: %d bytes
sv: Superblock: %d byte

en: not enough space allocated for ROM image (%Ld allocated, %d used)
sv: inte tillräckligt med utrymme allokerat för ROM-avbild (%Ld allokerat, %d använt)

en: ROM image write failed (%d %d)
sv: ROM-avbildsskrivning misslyckades (%d %d)

note: (These warnings used to come at the start, but they scroll off the screen too quickly.) (can't happen when reading from ext2fs) bytes, not chars: think UTF8.
en: warning: filenames truncated to 255 bytes.
sv: varning: filnamn trunkerade till 255 byte.

en: warning: files were skipped due to errors.
sv: varning: filer hoppades över på grund av fel.

en: warning: file sizes truncated to %luMB (minus 1 byte).
sv: varning: filstorlekar avkortade till %lu MB (minus 1 byte).

en: warning: uids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sv: varning: uid avkortade till %u bitar (detta kan vara ett säkerhetsproblem).

en: warning: gids truncated to %u bits.  (This may be a security concern.)
sv: varning: gid avkortade till %u bitar (detta kan vara ett säkerhetsproblem).

en: WARNING: device numbers truncated to %u bits.  This almost certainly means
    that some device files will be wrong.
sv: VARNING: enhetsnummer avkortade till %u bitar. Detta betyder med största
    sannolikhet att en del enhetsfiler kommer att vara felaktiga.

en: Usage: %s [-c | -l filename] [-nXX] [-iXX] /dev/name [blocks]
sv: Användning: %s [-c | -l filnamn] [-nXX] [-iXX] /dev/namn [block]

en: %s is mounted; will not make a filesystem here!
sv: %s är monterad; kommer inte att skapa ett filsystem här!

en: seek to boot block failed in write_tables
sv: sökning till startblock misslyckades i "write_tables"

en: unable to clear boot sector
sv: kan inte tömma startsektor

en: seek failed in write_tables
sv: sökning misslyckades i "write_tables"

en: unable to write inode map
sv: kan inte skriva inodstabell

en: unable to write zone map
sv: kan inte skriva zontabell

en: unable to write inodes
sv: kan inte skriva inoder

en: write failed in write_block
sv: skrivning misslyckades i "write_block"

note: Could make triple indirect block here
en: too many bad blocks
sv: för många felaktiga block

en: not enough good blocks
sv: inte tillräckligt med korrekta block

en: unable to allocate buffers for maps
sv: kan inte allokera buffertar för tabeller

en: unable to allocate buffer for inodes
sv: kan inte allokera buffert för inoder

en: Maxsize=%ld
sv: Maxstorlek=%ld

en: seek failed during testing of blocks
sv: sökning misslyckades under test av block

en: Weird values in do_check: probably bugs
sv: Konstiga värden i "do_check": troligtvis programfel

en: seek failed in check_blocks
sv: sökning misslyckades i "check_blocks"

en: bad blocks before data-area: cannot make fs
sv: felaktiga block före dataområde: kan inte skapa filsystem

en: %d bad blocks
sv: %d felaktiga block

en: one bad block
sv: ett felaktigt block

en: can't open file of bad blocks
sv: kan inte öppna fil med felaktiga block

en: %s: not compiled with minix v2 support
sv: %s: inte kompilerad med stöd för minix v2

en: strtol error: number of blocks not specified
sv: strtol-fel: antalet block är inte angivet

en: unable to open %s
sv: kan inte öppna %s

en: unable to stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: will not try to make filesystem on '%s'
sv: kommer inte att försöka skapa filsystem på "%s"

en: Bad user-specified page size %d
sv: Användardefinierade sidstorleken %d är felaktig

en: Using user-specified page size %d, instead of the system values %d/%d
sv: Använder användardefinierade sidstorleken %d istället för systemvärdena %d/%d

en: Assuming pages of size %d (not %d)
sv: Antar sidstorleken %d (inte %d)

en: Usage: %s [-c] [-v0|-v1] [-pPAGESZ] /dev/name [blocks]
sv: Användning: %s [-c] [-v0|-v1] [-pSIDSTORLEK] /dev/namn [block]

en: too many bad pages
sv: för många felaktiga sidor

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: one bad page
sv: en felaktig sida

en: %d bad pages
sv: %d felaktiga sidor

en: %s: error: Nowhere to set up swap on?
sv: %s: fel: Ingenstans att skapa växlingsutrymme?

en: %s: error: size %ld is larger than device size %d
sv: %s: fel: storleken %ld är större än enhetsstorleken %d

en: %s: error: unknown version %d
sv: %s: fel: version %d är okänd

en: %s: error: swap area needs to be at least %ldkB
sv: %s: fel: växlingsutrymmet måste vara minst %ld kB

en: %s: warning: truncating swap area to %ldkB
sv: %s: varning: trunkerar växlingsutrymmet till %ld kB

en: Will not try to make swapdevice on '%s'
sv: Kommer inte att försöka skapa växlingsenhet på "%s"

en: fatal: first page unreadable
sv: ödesdigert: första sidan är oläsbar

en: %s: Device '%s' contains a valid Sun disklabel.
    This probably means creating v0 swap would destroy your partition table
    No swap created. If you really want to create swap v0 on that device, use
    the -f option to force it.
sv: %s: Enheten "%s" innehåller en giltig Sun-disketikett.
    Detta innebär troligtvis att skapandet av v0-växlingsutrymme skulle 
    förstöra din partitionstabell.
    Inget växlingsutrymme har skapats. Om du verkligen vill skapa v0-
    växlingsutrymme på den enheten kan du använda flaggan -f för att tvinga
    fram det.

en: Unable to set up swap-space: unreadable
sv: Kan inte ställa in växlingsutrymme: oläsbart

en: Setting up swapspace version %d, size = %llu kB
sv: Ställer in växlingsutrymme version %d, storlek = %llu kB

en: unable to rewind swap-device
sv: kan inte spola tillbaka växlingsenheten

en: unable to write signature page
sv: kan inte skriva signatursida

en: fsync failed
sv: fsync misslyckades

en: Invalid number: %s
sv: Ogiltigt tal: %s

en: Syntax error: '%s'
sv: Syntaxfel: "%s"

en: No such parameter set: '%s'
sv: Ingen sådan parameter är inställd: "%s"

en:    %s [ -p ] dev name
sv:    %s [ -p ] enhet namn

en:    %s [ -p ] dev size sect heads tracks stretch gap rate spec1 fmt_gap
sv:    %s [ -p ] enhet storlek sektorer huvuden spår utsträckning mellanrum hastighet spec1 formatavstånd

en:    %s [ -c | -y | -n | -d ] dev
sv:    %s [ -c | -y | -n | -d ] enhet

en:    %s [ -c | -y | -n ] dev
sv:    %s [ -c | -y | -n ] enhet

en: Unusable
sv: Oanvändbar

en: Free Space
sv: Ledigt utrymme

en: Disk has been changed.
sv: Disken har ändrats.

en: Reboot the system to ensure the partition table is correctly updated.
sv: Starta om systemet för att försäkra dig om att partitionstabellen har
    uppdaterats korrekt.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any
    DOS 6.x partitions, please see the cfdisk manual
    page for additional information.
sv: 
    VARNING: Om du har skapat eller ändrat DOS 6.x-
    partitioner bör du titta i manualen för cfdisk
    för ytterligare information.

en: FATAL ERROR
sv: ÖDESDIGERT FEL

en: Press any key to exit cfdisk
sv: Tryck valfri tangent för att avsluta cfdisk

en: Cannot seek on disk drive
sv: Kan inte söka på diskenhet

en: Cannot read disk drive
sv: Kan inte inte läsa diskenhet

en: Cannot write disk drive
sv: Kan inte skriva diskenhet

en: Too many partitions
sv: För många partitioner

en: Partition begins before sector 0
sv: Partitionen börjar före sektor 0

en: Partition ends before sector 0
sv: Partitionen slutar före sektor 0

en: Partition begins after end-of-disk
sv: Partitonen börjar efter slutet på disken

en: Partition ends after end-of-disk
sv: Partitionen slutar efter slutet på disken

en: logical partitions not in disk order
sv: logiska partitioner är inte i diskordning

en: logical partitions overlap
sv: logiska partitioner överlappar varandra

en: enlarged logical partitions overlap
sv: förstorade logiska partitioner överlappar varandra

en: !!!! Internal error creating logical drive with no extended partition !!!!
sv: !!!! Internt fel vid skapande av logisk enhet utan utökad partition !!!!

en: Cannot create logical drive here -- would create two extended partitions
sv: Kan inte skapa logisk enhet här -- det skulle skapa två utökade partitioner

en: Menu item too long. Menu may look odd.
sv: Menyposten är för lång. Menyn kan se konstig ut.

en: Menu without direction. Defaulting horizontal.
sv: Meny utan riktning. Använder standardvärdet vågrät.

en: Illegal key
sv: Ogiltig tangent

en: Press a key to continue
sv: Tryck en tangent för att fortsätta

en: Primary
sv: Primär

en: Create a new primary partition
sv: Skapa en ny primär partition

en: Logical
sv: Logisk

en: Create a new logical partition
sv: Skapa en ny logisk partition

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Don't create a partition
sv: Skapa inte någon partition

en: !!! Internal error !!!
sv: !!! Internt fel !!!

en: Size (in MB):
sv: Storlek (i MB):

en: Beginning
sv: Början

en: Add partition at beginning of free space
sv: Lägg till partition i början av det lediga utrymmet

en: End
sv: Slutet

en: Add partition at end of free space
sv: Lägg till partition i slutet av det lediga utrymmet

en: No room to create the extended partition
sv: Ingen plats att skapa den utökade partitionen

en: No partition table or unknown signature on partition table
sv: Ingen partitionstabell eller okänd signatur på partitionstabell

en: Do you wish to start with a zero table [y/N] ?
sv: Vill du börja med en tom tabell [j/N]?

en: You specified more cylinders than fit on disk
sv: Du angav fler cylindrar än som ryms på disken

en: Cannot open disk drive
sv: Kan inte öppna diskenhet

en: Opened disk read-only - you have no permission to write
sv: Öppnade disken skrivskyddat - du har ingen rättighet att skriva

en: Cannot get disk size
sv: Kan inte hämta diskstorlek

en: Bad primary partition
sv: Felaktig primär partition

en: Bad logical partition
sv: Felaktig logisk partition

en: Warning!!  This may destroy data on your disk!
sv: Varning!! Detta kan förstöra data på din disk!

en: Are you sure you want write the partition table to disk? (yes or no):
sv: Är du säker på att du vill skriva partitionstabellen till disk? (ja eller nej):

en: no
sv: nej

en: Did not write partition table to disk
sv: Skrev inte partitionstabellen till disk

en: yes
sv: ja

en: Please enter `yes' or `no'
sv: Ange "ja" eller "nej"

en: Writing partition table to disk...
sv: Skriver partitionstabell till disk...

en: Wrote partition table to disk
sv: Skrev partitionstabell till disk

en: Wrote partition table, but re-read table failed.  Reboot to update table.
sv: Skrev partitionstabellen, men omläsning av tabellen misslyckades. Starta om för att uppdatera tabellen.

en: No primary partitions are marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
sv: Inga primära partitioner är markerade som startbara. DOS huvudstartpost
    (MBR) kan inte starta detta.

en: More than one primary partition is marked bootable. DOS MBR cannot boot this.
sv: Mer än en primär partition är markerad som startbar. DOS huvudstartpost
    (MBR) kan inte starta detta.

en: Enter filename or press RETURN to display on screen:
sv: Ange filnamnet eller tryck RETUR för att visa på skärmen:

en: Cannot open file '%s'
sv: Kan inte öppna filen "%s"

en: Disk Drive: %s
sv: Diskenhet: %s

en: Sector 0:
sv: Sektor 0:

en: Sector %d:
sv: Sektor %d:

en:    None
sv:    Ingen

en:    Primary
sv:    Primär

en:    Logical
sv:    Logisk

note: odd flag on end type id type name
en: Unknown
sv: Okänd

en: Boot (%02X)
sv: Start (%02X)

en: Unknown (%02X)
sv: Okänd (%02X)

en: None (%02X)
sv: Ingen (%02X)

en: Partition Table for %s
sv: Partitionstabell för %s

en:             First    Last
sv:             Första   Sista

en:  # Type     Sector   Sector   Offset  Length   Filesystem Type (ID)   Flags
sv:  # Typ      Sektor   Sektor   Avstånd  Längd   Filsystemstyp (ID)     Flaggor

en: -- ------- -------- --------- ------ --------- ---------------------- ---------
sv: -- ------- -------- --------- ------- -------- ---------------------- ---------

note: Three-line heading. Read "Start Sector" etc vertically.
en:          ---Starting---      ----Ending----    Start Number of
sv:          ----Start-----      -----Slut-----   Start-    Antal

en:  # Flags Head Sect Cyl   ID  Head Sect Cyl    Sector  Sectors
sv:  # Flggr  Hvd Sekt  Cyl  ID   Hvd Sekt  Cyl   sektor  sektorer

en: Raw
sv: Rått

en: Print the table using raw data format
sv: Visa tabellen i rått dataformat

en: Sectors
sv: Sektorer

en: Print the table ordered by sectors
sv: Visa tabellen sorterad efter sektorer

en: Table
sv: Tabell

en: Just print the partition table
sv: Visa bara partitionstabellen

en: Don't print the table
sv: Visa inte tabellen

en: Help Screen for cfdisk
sv: Hjälpskärm för cfdisk

en: This is cfdisk, a curses based disk partitioning program, which
sv: Det här är cfdisk, ett curses-baserat diskpartitioneringsprogram som

en: allows you to create, delete and modify partitions on your hard
sv: låter dig skapa, ta bort och ändra partitioner på din

en: disk drive.
sv: hårddisk.

en: Copyright (C) 1994-1999 Kevin E. Martin & aeb
sv: Copyright © 1994-1999 Kevin E. Martin och aeb

en: Command      Meaning
sv: Kommando     Betydelse

en: -------      -------
sv: --------     ---------

en:   b          Toggle bootable flag of the current partition
sv:   b          Slå på/av startbarhetsflaggan på aktuell partition

en:   d          Delete the current partition
sv:   d          Ta bort aktuell partition

en:   g          Change cylinders, heads, sectors-per-track parameters
sv:   g          Ändra parametrarna för cylindrar, huvuden, sektorer-per-spår

en:              WARNING: This option should only be used by people who
sv:              VARNING: Denna flagga bör endast användas av personer som

en:              know what they are doing.
sv:              vet vad de gör.

en:   h          Print this screen
sv:   h          Visa denna hjälpskärm

en:   m          Maximize disk usage of the current partition
sv:   m          Maximera diskanvändandet på aktuell partition

en:              Note: This may make the partition incompatible with
sv:              Obs: Detta kan komma att göra partitionen inkompatibel med

en:   n          Create new partition from free space
sv:   n          Skapa en ny partition från ledigt utrymme

en:   p          Print partition table to the screen or to a file
sv:   p          Visa partitionstabellen på skärmen eller skriv den till en fil

en:              There are several different formats for the partition
sv:              Det finns flera olika format på partitionen

en:              that you can choose from:
sv:              som du kan välja mellan:

en:                 r - Raw data (exactly what would be written to disk)
sv:                 r - Rå data (exakt det som skulle skrivas till disken)

en:                 s - Table ordered by sectors
sv:                 s - Tabell sorterad efter sektorer

en:                 t - Table in raw format
sv:                 t - Tabell i rått format

en:   q          Quit program without writing partition table
sv:   q          Avsluta programmet utan att skriva partitionstabellen

en:   t          Change the filesystem type
sv:   t          Byt filsystemstypen

en:   u          Change units of the partition size display
sv:   u          Byt enheter på visningen av partitionsstorlek

en:              Rotates through MB, sectors and cylinders
sv:              Byter mellan MB, sektorer och cylindrar

en:   W          Write partition table to disk (must enter upper case W)
sv:   W          Skriv partitionstabellen till disk (måste vara ett stort W)

en:              Since this might destroy data on the disk, you must
sv:              Eftersom detta kan förstöra data på disken måste du

en:              either confirm or deny the write by entering `yes' or
sv:              antingen bekräfta eller avvisa detta genom att ange "ja"

en:              `no'
sv:              eller "nej"

en: Up Arrow     Move cursor to the previous partition
sv: Uppil        Flytta markören till föregående partition

en: Down Arrow   Move cursor to the next partition
sv: Nerpil       Flytta markören till nästa partition

en: CTRL-L       Redraws the screen
sv: CTRL+L       Rita om skärmen

en:   ?          Print this screen
sv:   ?          Visa denna skärm

en: Note: All of the commands can be entered with either upper or lower
sv: Obs: Alla kommandon kan anges antingen med små eller stora bokstäver

en: case letters (except for Writes).
sv: (utom för skrivningar med W).

en: Cylinders
sv: Cylindrar

en: Change cylinder geometry
sv: Ändra cylindergeometri

en: Heads
sv: Huvuden

en: Change head geometry
sv: Ändra huvudgeometri

en: Change sector geometry
sv: Ändra sektorgeometri

en: Done
sv: Klar

en: Done with changing geometry
sv: Färdig med geometriändring

en: Enter the number of cylinders:
sv: Ange antalet cylindrar:

en: Illegal cylinders value
sv: Ogiltigt antal cylindrar

en: Enter the number of heads:
sv: Ange antalet huvuden:

en: Illegal heads value
sv: Ogiltigt antal huvuden

en: Enter the number of sectors per track:
sv: Ange antalet sektorer per spår:

en: Illegal sectors value
sv: Ogiltigt antal sektorer

en: Enter filesystem type:
sv: Ange typen av filsystem:

en: Cannot change FS Type to empty
sv: Kan inte ändra filsystemstypen till ett tomt värde

en: Cannot change FS Type to extended
sv: Kan inte ändra filsystemstypen till utökad

en: Boot
sv: Start

en: Unk(%02X)
sv: Okänd(%02X)

en: Disk Drive: %s
sv: Diskenhet: %s

en: Size: %lld bytes, %ld MB
sv: Storlek: %lld byte, %ld MB

en: Size: %lld bytes, %ld.%ld GB
sv: Storlek: %lld byte, %ld,%ld GB

en: Heads: %d   Sectors per Track: %d   Cylinders: %d
sv: Huvuden: %d   Sektorer per spår: %d   Cylindrar: %d

en: Name
sv: Namn

en: Flags
sv: Flaggor

en: Part Type
sv: Part.-typ

en: FS Type
sv: FS-typ

en: [Label]
sv: [Etikett]

en:   Sectors
sv:   Sektorer

en: Size (MB)
sv: Storlek (MB)

en: Size (GB)
sv: Storlek (GB)

en: Bootable
sv: Startbar

en: Toggle bootable flag of the current partition
sv: Slå på/av startbarhetsflaggan på aktuell partition

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the current partition
sv: Ta bort aktuell partition

en: Geometry
sv: Geometri

en: Change disk geometry (experts only)
sv: Ändra diskgeometri (endast experter)

en: Help
sv: Hjälp

en: Print help screen
sv: Visa hjälpskärm

en: Maximize
sv: Maximera

en: Maximize disk usage of the current partition (experts only)
sv: Maximera diskanvändningen för aktuell partition (endast experter)

en: New
sv: Ny

en: Create new partition from free space
sv: Skapa ny partition från ledigt utrymme

en: Print
sv: Visa

en: Print partition table to the screen or to a file
sv: Visa partitionstabellen på skärmen eller skriv den till en fil

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit program without writing partition table
sv: Avsluta programmet utan att skriva partitionstabellen

en: Type
sv: Typ

en: Change the filesystem type (DOS, Linux, OS/2 and so on)
sv: Ändra filsystemstypen (DOS, Linux, OS/2 och så vidare)

en: Units
sv: Enheter

en: Change units of the partition size display (MB, sect, cyl)
sv: Byt enheter på visningen av partitionsstorleken (MB, sektorer, cylindrar)

en: Write
sv: Skriv

en: Write partition table to disk (this might destroy data)
sv: Skriv partitionstabellen till disk (detta kan förstöra data)

en: Cannot make this partition bootable
sv: Kan inte göra denna partition startbar

en: Cannot delete an empty partition
sv: Kan inte ta bort en tom partition

en: Cannot maximize this partition
sv: Kan inte maximera denna partition

en: This partition is unusable
sv: Denna partition är oanvändbar

en: This partition is already in use
sv: Denna partition används redan

en: Cannot change the type of an empty partition
sv: Kan inte ändra typen på en tom partition

en: No more partitions
sv: Inge fler partitioner

en: Illegal command
sv: Ogiltigt kommando

en: Copyright (C) 1994-2000 Kevin E. Martin & aeb
sv: Copyright © 1994-2000 Kevin E. Martin och aeb

note: Unfortunately, xgettext does not handle multi-line strings so, let's use explicit \n's instead
en: 
    Usage:
    Print version:
            %s -v
    Print partition table:
            %s -P {r|s|t} [options] device
    Interactive use:
            %s [options] device
    
    Options:
    -a: Use arrow instead of highlighting;
    -z: Start with a zero partition table, instead of reading the pt from disk;
    -c C -h H -s S: Override the kernel's idea of the number of cylinders,
                    the number of heads and the number of sectors/track.
sv: 
    Användning:
    Visa versionsinformation:
            %s -v
    Visa partitionstabell:
            %s -P {r|s|t} [flaggor] enhet
    Interaktiv användning:
            %s [options] device
    
    Flaggor:
    -a: Använd pil istället för markering;
    -z: Börja med en tom partitionstabell istället för att läsa partitions-
        tabellen från disk;
    -c C -h H -s S: Åsidosätt kärnans uppfattning om antalet cylindrar,
                    antalet huvuden och antalet sektorer per spår.

en: Usage: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Change partition table
           fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  List partition table(s)
           fdisk -s PARTITION           Give partition size(s) in blocks
           fdisk -v                     Give fdisk version
    Here DISK is something like /dev/hdb or /dev/sda
    and PARTITION is something like /dev/hda7
    -u: give Start and End in sector (instead of cylinder) units
    -b 2048: (for certain MO disks) use 2048-byte sectors
sv: Användning: fdisk [-b SSZ] [-u] DISK     Ändra partitionstabell
                fdisk -l [-b SSZ] [-u] DISK  Lista partitionstabell(er)
                fdisk -s PARTITION           Visa partitionsstorlek(ar) i block
                fdisk -v                     Visa fdisks versionsnummer
    DISK är någonting liknande /dev/hdb eller /dev/sda
    och PARTITION är någonting liknande /dev/hda7
    -u: visa början och slut i sektorer (istället för cylindrar)
    -b 2048: (för vissa MO-enheter) använd 2048-bytessektorer

en: Usage: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] device
    E.g.: fdisk /dev/hda  (for the first IDE disk)
      or: fdisk /dev/sdc  (for the third SCSI disk)
      or: fdisk /dev/eda  (for the first PS/2 ESDI drive)
      or: fdisk /dev/rd/c0d0  or: fdisk /dev/ida/c0d0  (for RAID devices)
      ...
sv: Användning: fdisk [-l] [-b SSZ] [-u] enhet
    Exempelvis: fdisk /dev/hda  (för den första IDE-disken)
         eller: fdisk /dev/sdc  (för den tredje SCSI-disken)
         eller: fdisk /dev/eda  (för den första PS/2-ESDI-enheten)
         eller: fdisk /dev/rd/c0d0 eller: fdisk /dev/ida/c0d0 (för RAID-enheter)
         ...

en: Unable to open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: Unable to read %s
sv: Kan inte läsa %s

en: Unable to seek on %s
sv: Kan inte söka på %s

en: Unable to write %s
sv: Kan inte skriva %s

en: BLKGETSIZE ioctl failed on %s
sv: BLKGETSIZE-ioctl:en misslyckades på %s

en: Unable to allocate any more memory
sv: Kan inte allokera mer minne

en: Fatal error
sv: Ödesdigert fel

en: Command action
sv: Kommandoåtgärd

en:    a   toggle a read only flag
sv:    a   slå på/av en flagga för skrivskydd

note: sun
en:    b   edit bsd disklabel
sv:    b   redigera bsd-disketikett

en:    c   toggle the mountable flag
sv:    c   slå på/av monterbarhetsflaggan

note: sun
en:    d   delete a partition
sv:    d   ta bort en partition

en:    l   list known partition types
sv:    l   lista kända partitionstyper

note: sun
en:    m   print this menu
sv:    m   visa denna meny

en:    n   add a new partition
sv:    n   lägg till en ny partition

en:    o   create a new empty DOS partition table
sv:    o   skapa en ny tom DOS-partitionstabell

en:    p   print the partition table
sv:    p   visa partitionstabellen

en:    q   quit without saving changes
sv:    q   avsluta utan att spara ändringar

en:    s   create a new empty Sun disklabel
sv:    s   skapa en ny tom Sun-disketikett

note: sun
en:    t   change a partition's system id
sv:    t   ändra en partitions system-id

en:    u   change display/entry units
sv:    u   ändra visnings-/postenheter

en:    v   verify the partition table
sv:    v   verifiera partitionstabellen

en:    w   write table to disk and exit
sv:    w   skriv tabellen till disk och avsluta

en:    x   extra functionality (experts only)
sv:    x   extra funktionalitet (endast experter)

en:    a   select bootable partition
sv:    a   välj startbar partition

note: sgi flavour
en:    b   edit bootfile entry
sv:    b   redigera startfilspost

note: sgi
en:    c   select sgi swap partition
sv:    c   välj sgi-växlingspartition

en:    a   toggle a bootable flag
sv:    a   slå på/av en startbarhetsflagga

en:    c   toggle the dos compatibility flag
sv:    c   slå på/av dos-kompatibilitetsflaggan

en:    a   change number of alternate cylinders
sv:    a   ändra antalet alternativa cylindrar

note: sun
en:    c   change number of cylinders
sv:    c   ändra antalet cylindrar

en:    d   print the raw data in the partition table
sv:    d   skriv ut den råa datan i partitionstabellen

en:    e   change number of extra sectors per cylinder
sv:    e   ändra antalet extra sektorer per cylinder

note: sun
en:    h   change number of heads
sv:    h   ändra antalet huvuden

en:    i   change interleave factor
sv:    i   ändra mellanrumsfaktor

note: sun
en:    o   change rotation speed (rpm)
sv:    o   ändra rotationshastighet (varv per minut)

en:    r   return to main menu
sv:    r   återgå till huvudmenyn

en:    s   change number of sectors/track
sv:    s   ändra antalet sektorer/spår

en:    y   change number of physical cylinders
sv:    y   ändra antalet fysiska cylindrar

en:    b   move beginning of data in a partition
sv:    b   flytta början på data i en partition

en:    e   list extended partitions
sv:    e   lista utökade partitioner

note: !sun
en:    g   create an IRIX (SGI) partition table
sv:    g   skapa en IRIX-partitionstabell (SGI)

note: !sun
en:    f   fix partition order
sv:    f   fixa partitionsordningen

en: You must set
sv: Du måste ställa in

en: heads
sv: huvuden

en: sectors
sv: sektorer

en: cylinders
sv: cylindrar

en: %s%s.
    You can do this from the extra functions menu.
sv: %s%s.
    Du kan göra detta från menyn extra funktionalitet.

en:  and
sv:  och

en: 
    The number of cylinders for this disk is set to %d.
    There is nothing wrong with that, but this is larger than 1024,
    and could in certain setups cause problems with:
    1) software that runs at boot time (e.g., old versions of LILO)
    2) booting and partitioning software from other OSs
       (e.g., DOS FDISK, OS/2 FDISK)
sv: 
    Antalet cylindrar för denna disk är satt till %d.
    Det är inget fel med det, men det är större än 1024, och kan i
    vissa konfigurationer orsaka problem med:
    1) programvara som kör under uppstart (exempelvis gamla versioner
       av LILO)
    2) start- och partitioneringsprogramvara från andra operativsystem
       (exemeplvis DOS FDISK, OS/2 FDISK)

en: Bad offset in primary extended partition
sv: Felaktigt avstånd i primär utökad partition

en: Warning: deleting partitions after %d
sv: Varning: tar bort partitioner efter %d

en: Warning: extra link pointer in partition table %d
sv: Varning: extra länkpekare i partitionstabell %d

en: Warning: ignoring extra data in partition table %d
sv: Varning: ignorerar extra data i partitionstabell %d

en: Building a new DOS disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
sv: Bygger en ny DOS-disketikett. Ändringar kommer endast att finnas i minnet
    till du bestämmer dig för att skriva dem. Efter det kommer naturligtvis
    inte det tidigare innehållet att kunna återställas.

en: Note: sector size is %d (not %d)
sv: Observera: sektorstorleken är %d (inte %d)

en: You will not be able to write the partition table.
sv: Du kommer inte att kunna skriva partitionstabellen.

en: This disk has both DOS and BSD magic.
    Give the 'b' command to go to BSD mode.
sv: Denna disk har både magiska DOS- och BSD-siffror.
    Ge kommandot "b" för att gå till BSD-läge.

en: Device contains neither a valid DOS partition table, nor Sun, SGI or OSF disklabel
sv: Enheten innehåller varken en giltig DOS-partitionstabell eller en Sun-, SGI- eller OSF-disketikett

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Ignoring extra extended partition %d
sv: Ignorerar extra utökad partition %d

en: Warning: invalid flag 0x%04x of partition table %d will be corrected by w(rite)
sv: Varning: ogiltiga flaggan 0x%04x i partitionstabell %d kommer ett korrigeras vid skrivning med w

en: 
    got EOF thrice - exiting..
sv: 
    mottog EOF tre gånger - avslutar...

en: Hex code (type L to list codes):
sv: Hexadecimal kod (tryck L för att se koder):

en: %s (%d-%d, default %d):
sv: %s (%d-%d, standardvärde %d):

en: Using default value %d
sv: Använder standardvärdet %d

en: Value out of range.
sv: Värdet är utanför intervallet.

en: Partition number
sv: Partitionsnummer

en: Warning: partition %d has empty type
sv: Varning: partition %d har tom typ

en: Selected partition %d
sv: Valde partition %d

en: No partition is defined yet!
sv: Inga partitioner är definierade än!

en: All primary partitions have been defined already!
sv: Alla primära partitioner har redan definierats!

en: sector
sv: sektor

en: Changing display/entry units to %s
sv: Ändrar visnings-/inmatningsenheter till %s

en: WARNING: Partition %d is an extended partition
sv: VARNING: Partition %d är en utökad partition

en: DOS Compatibility flag is set
sv: DOS-kompatibilitetsflagga är satt

en: DOS Compatibility flag is not set
sv: DOS-kompatibilitetsflagga är inte satt

en: Partition %d does not exist yet!
sv: Partition %d finns inte än!

en: Type 0 means free space to many systems
    (but not to Linux). Having partitions of
    type 0 is probably unwise. You can delete
    a partition using the `d' command.
sv: Typ 0 betyder ledigt utrymme för många
    system (men inte för Linux). Att ha
    partitioner av typ 0 är förmodligen
    oklokt. Du kan ta bort en partition
    genom att använda kommandot "d".

en: You cannot change a partition into an extended one or vice versa
    Delete it first.
sv: Du kan inte ändra en partition till en utökad partition eller tvärtom
    Ta bort den först.

en: Consider leaving partition 3 as Whole disk (5),
    as SunOS/Solaris expects it and even Linux likes it.
sv: Du bör överväga att lämna partition 3 som Hel disk (5),
    eftersom SunOS/Solaris förväntar sig det och även Linux
    gillar det.

en: Consider leaving partition 9 as volume header (0),
    and partition 11 as entire volume (6)as IRIX expects it.
sv: Du bör överväga att lämna partition 9 som volymhuvud (0)
    och partition 11 som hel volym (6) eftersom IRIX
    förväntar sig det.

en: Changed system type of partition %d to %x (%s)
sv: Ändrade systemtypen för partition %d till %x (%s)

en: Partition %d has different physical/logical beginnings (non-Linux?):
sv: Partition %d har olika fysiska/logiska början (icke-Linux?):

en:      phys=(%d, %d, %d)
sv:      fys=(%d, %d, %d)

en: logical=(%d, %d, %d)
sv: logisk=(%d, %d, %d)

en: Partition %d has different physical/logical endings:
sv: Partition %d har olika fysiska/logiska slut:

en: Partition %i does not start on cylinder boundary:
sv: Partition %i börjar inte på cylindergräns:

en: should be (%d, %d, 1)
sv: borde vara (%d, %d, 1)

en: Partition %i does not end on cylinder boundary:
sv: Partition %i slutar inte på cylindergräns:

en: should be (%d, %d, %d)
sv: borde vara (%d, %d, %d)

en: 
    Disk %s: %ld MB, %lld bytes
sv: 
    Disk %s: %ld MB, %lld byte

en: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld bytes
sv: 
    Disk %s: %ld.%ld GB, %lld byte

en: %d heads, %d sectors/track, %d cylinders
sv: %d huvuden, %d sektorer/spår, %d cylindrar

en: , total %lu sectors
sv: , totalt %lu sektorer

en: Units = %s of %d * %d = %d bytes
sv: Enheter = %s av %d × %d = %d byte

en: Nothing to do. Ordering is correct already.
sv: Ingenting att göra. Ordningen är redan korrekt.

en: %*s Boot    Start       End    Blocks   Id  System
sv: %*s Start   Början      Slut   Block    Id  System

en: Device
sv: Enhet

en: 
    Partition table entries are not in disk order
sv: 
    Posterna i partitionstabellen är inte i diskordning

en: 
    Disk %s: %d heads, %d sectors, %d cylinders
sv: 
    Disk %s: %d huvuden, %d sektorer, %d cylindrar

en: Nr AF  Hd Sec  Cyl  Hd Sec  Cyl    Start     Size ID
sv: Nr AF  Hd Sek  Cyl  Hd Sek  Cyl    Början    Strl ID

en: Warning: partition %d contains sector 0
sv: Varning: partition %d innehåller sektor 0

en: Partition %d: head %d greater than maximum %d
sv: Partition %d: huvud %d är större än maximala %d

en: Partition %d: sector %d greater than maximum %d
sv: Partition %d: sektor %d är större än maximala %d

en: Partitions %d: cylinder %d greater than maximum %d
sv: Partitioner %d: cylinder %d är större än maximala %d

en: Partition %d: previous sectors %d disagrees with total %d
sv: Partition %d: tidigare sektorer %d stämmer inte överens med totala %d

en: Warning: bad start-of-data in partition %d
sv: Varning: felaktig databörjan på partition %d

en: Warning: partition %d overlaps partition %d.
sv: Varning: partition %d överlappar med partition %d.

en: Warning: partition %d is empty
sv: Varning: partition %d är tom

en: Logical partition %d not entirely in partition %d
sv: Logisk partition %d är inte helt inuti partition %d

en: Total allocated sectors %d greater than the maximum %d
sv: Totala antalet allokerade sektorer %d större än maximala %d

en: %d unallocated sectors
sv: %d oallokerade sektorer

en: Partition %d is already defined.  Delete it before re-adding it.
sv: Partition %d är redan definierad. Ta bort den innan du lägger till den igen.

en: First %s
sv: Första %s

en: Sector %d is already allocated
sv: Sektor %d är redan allokerad

en: No free sectors available
sv: Inga lediga sektorer är tillgängliga

en: Last %s or +size or +sizeM or +sizeK
sv: Sista %s eller +storlek eller +storlekM eller +storlekK

en: 	Sorry - this fdisk cannot handle AIX disk labels.
    	If you want to add DOS-type partitions, create
    	a new empty DOS partition table first. (Use o.)
    	WARNING: This will destroy the present disk contents.
sv: 	Tyvärr - denna fdisk kan inte hantera AIX-disketiketter.
    	Om du vill lägga till partitioner av DOS-typ bör du
    	skapa en ny tom DOS-partitionstabell först (använd "o").
    	VARNING: Detta kommer att förstöra det nuvarande innehållet
    	på disken.

en: The maximum number of partitions has been created
sv: Det maximala antalet partitioner har skapats

en: You must delete some partition and add an extended partition first
sv: Du måste ta bort en partition och lägga till en utökad partition först

en: Command action
       %s
       p   primary partition (1-4)
sv: Kommandoåtgärd
       %s
       p   primär partition (1-4)

en: l   logical (5 or over)
sv: l   logisk (5 eller högre)

en: e   extended
sv: e   utökad

en: Invalid partition number for type `%c'
sv: Ogiltigt partitionsnummer för typen "%c"

en: The partition table has been altered!
sv: Partitionstabellen har ändrats!

en: Calling ioctl() to re-read partition table.
sv: Anropar ioctl() för att läsa om partitionstabellen.

en: 
    WARNING: Re-reading the partition table failed with error %d: %s.
    The kernel still uses the old table.
    The new table will be used at the next reboot.
sv: 
    VARNING: Omläsning av partitionstabellen misslyckades med fel %d: %s.
    Kärnan använder fortfarande den gamla tabellen.
    Den nya tabellen kommer att användas vid nästa omstart.

en: 
    WARNING: If you have created or modified any DOS 6.x
    partitions, please see the fdisk manual page for additional
    information.
sv: 
    VARNING: Om du har skapat eller ändrat någon DOS 6.x-partition
    bör du läsa fdisk-manualsidan för ytterligare information.

en: Syncing disks.
sv: Synkroniserar hårddiskar.

en: Partition %d has no data area
sv: Partition %d har inget dataområde

en: New beginning of data
sv: Ny början utav data

en: Expert command (m for help):
sv: Expertkommando (m för hjälp):

en: Number of cylinders
sv: Antal cylindrar

en: Number of heads
sv: Antal huvuden

en: Number of sectors
sv: Antal sektorer

en: Warning: setting sector offset for DOS compatiblity
sv: Varning: ställer in sektoravstånd för DOS-kompatibilitet

en: Disk %s doesn't contain a valid partition table
sv: Disk %s innehåller inte en giltig partitionstabell

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: cannot open %s
sv: kan inte öppna %s

en: %c: unknown command
sv: %c: okänt kommando

en: This kernel finds the sector size itself - -b option ignored
sv: Denna kärna hittar själv sektorstorleken - flaggan -b ignoreras

en: Warning: the -b (set sector size) option should be used with one specified device
sv: Varning: flaggan -b (ställ in sektorstorlek) måste användas med en angiven enhet

note: OSF label, and no DOS label
en: Detected an OSF/1 disklabel on %s, entering disklabel mode.
sv: Upptäckte en OSF/1-disketikett på %s, går in i disketikettsläge.

en: Command (m for help):
sv: Kommando (m för hjälp):

en: 
    The current boot file is: %s
sv: 
    Aktuell startfil är: %s

en: Please enter the name of the new boot file:
sv: Ange namnet på den nya startfilen:

en: Boot file unchanged
sv: Startfilen oförändrad

en: 
    	Sorry, no experts menu for SGI partition tables available.
sv: 
    	Tyvärr, det finns ingen expertmeny tillgänglig för SGI-partitionstabeller.

en: 
    	There is a valid AIX label on this disk.
    	Unfortunately Linux cannot handle these
    	disks at the moment.  Nevertheless some
    	advice:
    	1. fdisk will destroy its contents on write.
    	2. Be sure that this disk is NOT a still vital
    	   part of a volume group. (Otherwise you may
    	   erase the other disks as well, if unmirrored.)
    	3. Before deleting this physical volume be sure
    	   to remove the disk logically from your AIX
    	   machine.  (Otherwise you become an AIXpert).
sv: 
    	Det finns en giltig AIX-etikett på denna disk.
    	Tyvärr kan inte Linux hantera dessa diskar
    	för tillfället. Här är hursomhelst en del råd:
    	1. fdisk kommer att förstöra dess innehåll vid
    	   skrivning.
    	2. Försäkra dig om att denna disk INTE fortfarande
    	   är en vital del i en volymgrupp (annars kan du
    	   även ta bort de andra diskarna, om de inte speglas).
    	3. Innan du tar bort den fysiska volymen bör du
    	   försäkra dig om att du logiskt tar bort disken
    	   från din AIX-maskin (annars blir du en AIXpert).

en: 
    BSD label for device: %s
sv: 
    BSD-etikett för enhet: %s

en:    d   delete a BSD partition
sv:    d   ta bort en BSD-partition

en:    e   edit drive data
sv:    e   redigera enhetsdata

en:    i   install bootstrap
sv:    i   installera förstartare (bootstrap)

en:    l   list known filesystem types
sv:    l   visa kända filsystemstyper

en:    n   add a new BSD partition
sv:    n   lägg till en ny BSD-partition

en:    p   print BSD partition table
sv:    p   skriv ut BSD-partitionstabell

en:    s   show complete disklabel
sv:    s   visa fullständig disketikett

en:    t   change a partition's filesystem id
sv:    t   ändra en partitions filsystemsid

en:    u   change units (cylinders/sectors)
sv:    u   byt enheter (cylindrar/sektorer)

en:    w   write disklabel to disk
sv:    w   skriv disketikett till disk

en:    x   link BSD partition to non-BSD partition
sv:    x   länka BSD-partition till icke-BSD-partition

en: Partition %s has invalid starting sector 0.
sv: Partitionen %s har ogiltig startsektor 0.

en: Reading disklabel of %s at sector %d.
sv: Läser disketikett för %s vid sektor %d.

en: There is no *BSD partition on %s.
sv: Det finns ingen *BSD-partition på %s.

en: BSD disklabel command (m for help):
sv: BSD-disketikettskommando (m för hjälp):

en: type: %s
sv: typ: %s

en: type: %d
sv: typ: %d

en: label: %.*s
sv: etikett: %.*s

en: flags:
sv: flaggor:

en:  removable
sv:  löstagbar

en:  badsect
sv:  felsekt

note: On various machines the fields of *lp are short/int/long In order to avoid problems, we cast them all to long.
en: bytes/sector: %ld
sv: byte/sektor: %ld

en: sectors/track: %ld
sv: sektorer/spår: %ld

en: tracks/cylinder: %ld
sv: spår/cylinder: %ld

en: sectors/cylinder: %ld
sv: sektorer/cylinder: %ld

en: cylinders: %ld
sv: cylindrar: %ld

en: rpm: %d
sv: varv per minut: %d

en: interleave: %d
sv: mellanrum: %d

en: trackskew: %d
sv: spårförskjutning: %d

en: cylinderskew: %d
sv: cylinderförskjutning: %d

en: headswitch: %ld		# milliseconds
sv: huvudbyte: %ld		antal millisekunder

en: track-to-track seek: %ld	# milliseconds
sv: spår-till-spår-sökning: %ld	antal millisekunder

en: drivedata:
sv: enhetsdata:

en: 
    %d partitions:
sv: 
    %d partitioner:

en: #       start       end      size     fstype   [fsize bsize   cpg]
sv: #       början      slut     storlek  fs-typ   [fstrl bstrl   cpg]

en: Writing disklabel to %s.
sv: Skriver disketikett till %s.

en: %s contains no disklabel.
sv: %s innehåller ingen disketikett.

en: Do you want to create a disklabel? (y/n)
sv: Vill du skapa en disketikett? (y/n)

en: bytes/sector
sv: byte/sektor

en: sectors/track
sv: sektorer/spår

en: tracks/cylinder
sv: spår/cylinder

en: sectors/cylinder
sv: sektorer/cylinder

en: Must be <= sectors/track * tracks/cylinder (default).
sv: Måste vara <= sektorer/spår × spår/cylinder (standard).

en: rpm
sv: varv per minut

en: interleave
sv: mellanrum

en: trackskew
sv: spårförskjutning

en: cylinderskew
sv: cylinderförskjutning

en: headswitch
sv: huvudbytye

en: track-to-track seek
sv: spår-till-spår-sökning

en: Bootstrap: %sboot -> boot%s (%s):
sv: Förstartare (bootstrap): %sboot -> boot%s (%s):

en: Bootstrap overlaps with disk label!
sv: Förstartare (bootstrap) överlappar med disketikett!

en: Bootstrap installed on %s.
sv: Förstartare (bootstrap) installerad på %s.

en: This partition already exists.
sv: Denna partition finns redan.

en: Warning: too many partitions (%d, maximum is %d).
sv: Varning: för många partitioner (%d, max är %d).

en: 
    Syncing disks.
sv: 
    Synkroniserar hårddiskar.

en: SGI volhdr
sv: SGI-volhvd

en: SGI trkrepl
sv: SGI-sprrepl

en: SGI secrepl
sv: SGI-sekrepl

en: SGI raw
sv: SGI rå

en: SGI volume
sv: SGI-volym

en: SGI rlvol
sv: SGI rvol

note: Minix 1.4b and later
en: Linux swap
sv: Linux växling

en: Linux native
sv: Linux egen

en: According to MIPS Computer Systems, Inc the Label must not contain more than 512 bytes
sv: Enligt MIPS Computer Systems, Inc får etiketten inte innehålla mer än 512 byte

en: Detected sgi disklabel with wrong checksum.
sv: Hittade sgi-disketikett med felaktig kontrollsumma.

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors
    %d cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
sv: 
    Disk %s (SGI-disketikett): %d huvuden, %d sektorer
    %d cylindrar, %d fysiska cylindrar
    %d extra sektorer/cylinder, mellanrum %d:1
    %s
    Enheter = %s av %d × 512 byte

en: 
    Disk %s (SGI disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
sv: 
    Disk %s (SGI-disketikett): %d huvuden, %d sektorer, %d cylindrar
    Enheter = %s av %d × 512 byte

en: ----- partitions -----
    Pt# %*s  Info     Start       End   Sectors  Id  System
sv: ----- partitioner -----
    Pt  %*s  Info     Början      Slut  Sektorer Id  System

en: ----- Bootinfo -----
    Bootfile: %s
    ----- Directory Entries -----
sv: ----- Startinfo -----
    Startfil: %s
    ----- Katalogposter -----

en: %2d: %-10s sector%5u size%8u
sv: %2d: %-10s sektor%5u storlek%8u

en: 
    Invalid Bootfile!
    	The bootfile must be an absolute non-zero pathname,
    	e.g. "/unix" or "/unix.save".
sv: 
    Ogiltig startfil!
    	Startfilen måste vara en absolut icketom sökväg,
    	t.ex. "/unix" eller "/unix.save".

en: 
    	Name of Bootfile too long:  16 bytes maximum.
sv: 
    	Namnet på startfilen är för långt: 16 byte är max.

en: 
    	Bootfile must have a fully qualified pathname.
sv: 
    	Startfilen måste ha en fullständig sökväg.

en: 
    	Be aware, that the bootfile is not checked for existence.
    	SGI's default is "/unix" and for backup "/unix.save".
sv: 
    	Observera att det inte kontrolleras om startfilen finns.
    	SGI:s standardalternativ är "/unix" respektive "/unix.save"
    	för säkerhetskopior.

en: 
    	Bootfile is changed to "%s".
sv: 
    	Startfilen ändrades till "%s".

en: More than one entire disk entry present.
sv: Det finns fler än en diskpost.

en: No partitions defined
sv: Inga partitioner är angivna

en: IRIX likes when Partition 11 covers the entire disk.
sv: IRIX gillar om partition 11 täcker hela hårddisken.

en: The entire disk partition should start at block 0,
    not at diskblock %d.
sv: Hela diskpartitionen måste börja vid block 0,
    inte vid diskblock %d.

en: The entire disk partition is only %d diskblock large,
    but the disk is %d diskblocks long.
sv: Hela diskpartitionen är endast %d diskblock stor,
    men hårddisken är %d diskblock lång.

en: One Partition (#11) should cover the entire disk.
sv: En partition (11) måste täcka hela hårddisken.

en: Partition %d does not start on cylinder boundary.
sv: Partition %d börjar inte på en jämn cylindergräns.

en: Partition %d does not end on cylinder boundary.
sv: Partition %d slutar inte på en jämn cylindergräns.

en: The Partition %d and %d overlap by %d sectors.
sv: Partition %d och %d överlappar varandra med %d sektorer.

en: Unused gap of %8d sectors - sectors %8d-%d
sv: Oanvänt mellanrum på %8d sektorer - sektorerna %8d-%d

en: 
    The boot partition does not exist.
sv: 
    Startpartitionen finns inte.

en: 
    The swap partition does not exist.
sv: 
    Växlingspartitionen finns inte.

en: 
    The swap partition has no swap type.
sv: 
    Växlingspartitionen har ingen växlingstyp.

en: 	You have chosen an unusual boot file name.
sv: 	Du har valt ett ovanligt namn på startfilen.

en: Sorry You may change the Tag of non-empty partitions.
sv: Tyvärr, du kan ändra taggen på icke-tomma partitioner.

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is of type "SGI volhdr", the IRIX system will rely on it to
    retrieve from its directory standalone tools like sash and fx.
    Only the "SGI volume" entire disk section may violate this.
    Type YES if you are sure about tagging this partition differently.
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på avstånd 0 är av
    typen "SGI volhvd", IRIX-systemet kommer att förlita sig på
    det för att hämta självständiga verktyg som sash och fx från
    katalogen. Endast den fullständiga "SGI-volym"-disksektionen
    får lov att bryta mot detta. Skriv in JA om du är säker på att
    du vill ge denna partition en annan tagg.

en: YES
sv: JA

note: rebuild freelist
en: Do You know, You got a partition overlap on the disk?
sv: Vet du om att partitioner överlappar varandra på hårddisken?

en: Attempting to generate entire disk entry automatically.
sv: Försöker att generera fullständig diskpost automatiskt.

en: The entire disk is already covered with partitions.
sv: Hela disken är redan täckt med partitioner.

en: You got a partition overlap on the disk. Fix it first!
sv: Du har partitioner som överlappar varandra på disken. Fixa det först!

en: It is highly recommended that eleventh partition
    covers the entire disk and is of type `SGI volume'
sv: Det rekommenderas varmt att den elfte partitionen
    täcker hela hårddisken och är av typen "SGI-volym"

en: You will get a partition overlap on the disk. Fix it first!
sv: Du kommer att få överlappande partitioner på hårddisken. Fixa det först!

en:  Last %s
sv:  sista %s

en: Building a new SGI disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content will be unrecoverably lost.
sv: Bygger en ny SGI-disketikett. Ändringar kommer endast att finnas i
    minnet, till dess att du väljer att skriva dem. Efter det kommer
    naturligtvis det tidigare innehållet att vara spårlöst borta.

en: Trying to keep parameters of partition %d.
sv: Försöker att behålla parametrarna för partition %d.

en: ID=%02x	START=%d	LENGTH=%d
sv: ID=%02x	BÖRJAN=%d	LÄNGD=%d

en: Empty
sv: Tom

en: SunOS root
sv: SunOS rot

en: SunOS swap
sv: SunOS växling

en: Whole disk
sv: Hela disken

note: DOS 3.3+ secondary
en: Linux raid autodetect
sv: Linux raid autodetekterad

en: Detected sun disklabel with wrong checksum.
    Probably you'll have to set all the values,
    e.g. heads, sectors, cylinders and partitions
    or force a fresh label (s command in main menu)
sv: Detekterade en sun-disketikett med felaktig
    kontrollsumma. Du måste troligtvis ställa in
    alla värden, dvs. huvuden, sektorer, cylindrar
    och partitioner, eller tvinga en ny etikett
    (kommandot s i huvudmenyn)

en: Autoconfigure found a %s%s%s
sv: Automatiska konfigurationen hittade en %s%s%s

en: Building a new sun disklabel. Changes will remain in memory only,
    until you decide to write them. After that, of course, the previous
    content won't be recoverable.
sv: Bygger en ny sun-disketikett. Ändringar kommer att förbli endast i
    minnet, till dess att du beslutar dig för att skriva dem. Efter det
    kommer naturligtvis det tidigare innehållet inte att vara
    återställningsbart.

en: Drive type
       ?   auto configure
       0   custom (with hardware detected defaults)
sv: Enhetstyp
       ?   konfigurera automatiskt
       0   anpassad (med hårdvarudetekterade standardalternativ)

en: Select type (? for auto, 0 for custom):
sv: Välj typ (? för automatisk konfiguration, 0 för anpassad):

en: Autoconfigure failed.
sv: Automatisk konfiguration misslyckades.

en: Sectors/track
sv: Sektorer/spår

en: Alternate cylinders
sv: Alternativa cylindrar

en: Physical cylinders
sv: Fysiska cylindrar

en: Rotation speed (rpm)
sv: Rotationshastighet (varv per minut)

en: Interleave factor
sv: Mellanrumsfaktor

en: Extra sectors per cylinder
sv: Extra sektorer per cylinder

en: You may change all the disk params from the x menu
sv: Du kan ändra alla diskaparametrar från x-menyn

en: 3,5" floppy
sv: 3,5-tumsdiskett

en: Linux custom
sv: Linux anpassad

en: Partition %d doesn't end on cylinder boundary
sv: Partition %d slutar inte på jämn cylindergräns

en: Partition %d overlaps with others in sectors %d-%d
sv: Partition %d överlappar med andra på sektorerna %d-%d

en: Unused gap - sectors 0-%d
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna 0-%d

en: Unused gap - sectors %d-%d
sv: Oanvänt mellanrum - sektorerna %d-%d

en: Other partitions already cover the whole disk.
    Delete some/shrink them before retry.
sv: Andra partitioner täcker redan hela hårddisken.
    Ta bort/krymp dem innan du försöker igen.

en: You haven't covered the whole disk with the 3rd partition, but your value
    %d %s covers some other partition. Your entry has been changed
    to %d %s
sv: Du har inte täckt hela hårddisken med den tredje partitionen, men ditt
    värde %d %s täcker en annan partition. Din inmatning har ändrats till %d %s

en: If you want to maintain SunOS/Solaris compatibility, consider leaving this
    partition as Whole disk (5), starting at 0, with %u sectors
sv: Om du vill behålla kompatibilitet med SunOS/Solaris bör du lämna denna
    partition som Hela disken (5), med början på 0, och med %u sektorer

en: It is highly recommended that the partition at offset 0
    is UFS, EXT2FS filesystem or SunOS swap. Putting Linux swap
    there may destroy your partition table and bootblock.
    Type YES if you're very sure you would like that partition
    tagged with 82 (Linux swap):
sv: Det rekommenderas varmt att partitionen på avstånd 0 är
    UFS, filsystemet EXT2FS eller SunOS växling. Att lägga
    Linux växling där kan förstöra din partitionstabell och
    ditt startblock.
    Skiv in JA om du är väldigt säker på att du vill att
    denna partition ska ha taggen 82 (Linux växling):

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d rpm
    %d cylinders, %d alternate cylinders, %d physical cylinders
    %d extra sects/cyl, interleave %d:1
    %s
    Units = %s of %d * 512 bytes
sv: 
    Disk %s (Sun-disketikett): %d huvuden, %d sektorer,
    %d varv per minut, %d cylindrar, %d alternativa
    cylindrar, %d fysiska cylindrar, %d extra sektorer/cylinder,
    mellanrum %d:1
    %s
    Enheter = %s av %d × 512 byte

en: 
    Disk %s (Sun disk label): %d heads, %d sectors, %d cylinders
    Units = %s of %d * 512 bytes
sv: 
    Disk %s (Sun-disketikett): %d huvuden, %d sektorer, %d cylindrar
    Enheter = %s av %d × 512 byte

en: %*s Flag    Start       End    Blocks   Id  System
sv: %*s Flagga  Början      Slut   Block    Id  System

en: Number of alternate cylinders
sv: Antal alternerande cylindrar

en: Number of physical cylinders
sv: Antal fysiska cylindrar

en: XENIX root
sv: XENIX rot

en: FAT16 <32M
sv: FAT16 < 32 MB

en: Extended
sv: Utökad

note: AIX boot (AIX -- PS/2 port) or SplitDrive
en: AIX bootable
sv: AIX startbar

en: Win95 Ext'd (LBA)
sv: Win95 Utökad (LBA)

en: Hidden FAT12
sv: Dold FAT12

en: Compaq diagnostics
sv: Compaq-diagnostik

en: Hidden FAT16 <32M
sv: Dold FAT16 < 32 MB

en: Hidden FAT16
sv: Dold FAT16

en: Hidden HPFS/NTFS
sv: Dold HPFS/NTFS

en: Hidden Win95 FAT32
sv: Dold Win95 FAT32

en: Hidden Win95 FAT32 (LBA)
sv: Dold Win95 FAT32 (LBA)

en: Hidden Win95 FAT16 (LBA)
sv: Dold Win95 FAT16 (LBA)

en: PartitionMagic recovery
sv: PartitionMagic-återställning

en: PPC PReP Boot
sv: PPC PReP start

en: QNX4.x 2nd part
sv: QNX4.x 2:a delen

en: QNX4.x 3rd part
sv: QNX4.x 3:e delen

note: CP/M or Microport SysV/AT
en: OnTrack DM6 Aux3
sv: Ontrack DM6 Aux3

en: GNU HURD or SysV
sv: GNU HURD / SysV

en: DiskSecure Multi-Boot
sv: DiskSecure Multi-start

en: Old Minix
sv: Gammal Minix

note: Minix 1.4a and earlier
en: Minix / old Linux
sv: Minix / gammal Linux

en: OS/2 hidden C: drive
sv: OS/2 dold C:-enhet

en: Linux extended
sv: Linux utökad

en: NTFS volume set
sv: NTFS-volymsamling

note: BSDI
en: IBM Thinkpad hibernation
sv: IBM Thinkpad-viloläge

en: Darwin boot
sv: Darwin start

en: BSDI swap
sv: BSDI växling

en: Boot Wizard hidden
sv: Boot Wizard dold

en: Solaris boot
sv: Solaris start

en: DRDOS/sec (FAT-16 < 32M)
sv: DRDOS/sec (FAT-16 < 32 MB)

en: Non-FS data
sv: Icke-filsystemsdata

note: CP/M or Concurrent CP/M or Concurrent DOS or CTOS
en: Dell Utility
sv: Dell-verktyg

note: BootIt EMBRM
en: DOS access
sv: DOS-åtkomst

note: Intel EFI System Partition
en: Linux/PA-RISC boot
sv: Linux/PA-RISC start

note: SpeedStor large partition
en: DOS secondary
sv: DOS sekundär

en: seek error on %s - cannot seek to %lu
sv: sökfel på %s - kan inte spola till %lu

en: seek error: wanted 0x%08x%08x, got 0x%08x%08x
sv: sökfel: ville ha 0x%08x%08x, fick 0x%08x%08x

en: out of memory - giving up
sv: slut på minne - ger upp

en: read error on %s - cannot read sector %lu
sv: läsfel på %s - kan inte läsa sektor %lu

en: ERROR: sector %lu does not have an msdos signature
sv: FEL: sektor %lu har ingen msdos-signatur

en: write error on %s - cannot write sector %lu
sv: skrivfel på %s - kan inte skriva sektor %lu

en: cannot open partition sector save file (%s)
sv: kan inte öppna partitionssektorsparfil (%s)

en: write error on %s
sv: skrivfel på %s

en: cannot stat partition restore file (%s)
sv: kan inte ta status på partitionsåterställningsfil (%s)

en: partition restore file has wrong size - not restoring
sv: partitionsåterställningsfilen har fel storlek - återställer inte

en: out of memory?
sv: slut på minne?

en: cannot open partition restore file (%s)
sv: kan inte öppna partitionsåterställningsfilen (%s)

en: error reading %s
sv: fel vid läsning av %s

en: cannot open device %s for writing
sv: kan inte öppna enhet %s för skrivning

en: error writing sector %lu on %s
sv: fel vid skrivning av sektor %lu på %s

en: Disk %s: cannot get size
sv: Disk %s: kan inte få tag i storlek

en: Disk %s: cannot get geometry
sv: Disk %s: kan inte få tag i geometri

en: Warning: start=%lu - this looks like a partition rather than
    the entire disk. Using fdisk on it is probably meaningless.
    [Use the --force option if you really want this]
sv: Varning: start=%lu - detta ser mer ut som en partition än
    hela disken. Att använda fdisk på det är troligtvis meningslöst.
    [Använd flaggan --force om du verkligen vill detta]

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu heads
sv: Varning: HDIO_GETGEO säger att det finns %lu huvuden

en: Warning: HDIO_GETGEO says that there are %lu sectors
sv: Varning: HDIO_GETGEO säger att det finns %lu sektorer

en: Warning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO says that there are %lu cylinders
sv: Varning: BLKGETSIZE/HDIO_GETGEO säger att det finns %lu cylindrar

en: Warning: unlikely number of sectors (%lu) - usually at most 63
    This will give problems with all software that uses C/H/S addressing.
sv: Varning: Osannolikt antal sektorer (%lu) - vanligtvis är det som mest 63
    Detta kommer att ge problem med all programvara som använder C/H/S-adressering.

en: 
    Disk %s: %lu cylinders, %lu heads, %lu sectors/track
sv: 
    Disk %s: %lu cylindrar, %lu huvuden, %lu sektorer/spår

en: %s of partition %s has impossible value for head: %lu (should be in 0-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på huvud: %lu (måste vara mellan 0-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for sector: %lu (should be in 1-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på sektor: %lu (måste vara mellan 1-%lu)

en: %s of partition %s has impossible value for cylinders: %lu (should be in 0-%lu)
sv: %s på partition %s har omöjligt värde på cylinder: %lu (måste vara mellan 0-%lu)

en: Id  Name
sv: Id  Namn

en: Re-reading the partition table ...
sv: Läser om partitionstabellen...

en: The command to re-read the partition table failed
    Reboot your system now, before using mkfs
sv: Kommandot för att läsa om partitionstabellen misslyckades
    Starta om ditt system nu, innan du använder mkfs

en: Error closing %s
sv: Fel vid stängning av %s

en: %s: no such partition
sv: %s: det finns ingen sådan partition

en: unrecognized format - using sectors
sv: okänt format - använder sektorer

en: # partition table of %s
sv: # partitionstabell för %s

en: unimplemented format - using %s
sv: oimplementerat format - använder %s

en: Units = cylinders of %lu bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
sv: Enheter = cylindrar med %lu byte, block med 1024 byte, räknat från %d

en:    Device Boot Start     End   #cyls    #blocks   Id  System
sv:    Enhet  Start Början   Slut  Cyl.     Block     Id  System

en: Units = sectors of 512 bytes, counting from %d
sv: Enheter = sektorer med 512 byte, räknat från %d

en:    Device Boot    Start       End   #sectors  Id  System
sv:    Enhet  Start   Början      Slut  Sektorer  Id  System

en: Units = blocks of 1024 bytes, counting from %d
sv: Enheter = block med 1024 byte, räknat från %d

en:    Device Boot   Start       End    #blocks   Id  System
sv:    Enhet  Start  Början      Slut   Block     Id  System

en: Units = megabytes of 1048576 bytes, blocks of 1024 bytes, counting from %d
sv: Enheter = megabyte med 1048576 byte, block med 1024 byte, räknat från %d

en:    Device Boot Start   End     MB    #blocks   Id  System
sv:    Enhet  Start Början Slut    MB    Block     Id  System

en: 		start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: 		början: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: 		end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: 		slut: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: partition ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
sv: partitionen slutar på cylinder %ld, utanför slutet på hårddisken

en: No partitions found
sv: Inga partitioner hittades

en: Warning: The partition table looks like it was made
      for C/H/S=*/%ld/%ld (instead of %ld/%ld/%ld).
    For this listing I'll assume that geometry.
sv: Varning: Partitionstabellen ser ut som om den gjordes
      för C/H/S=*/%ld/%ld (istället för %ld/%ld/%ld).
    I denna visning kommer jag att antaga den geometrin.

en: no partition table present.
sv: ingen partitionstabell finns tillgänglig.

en: strange, only %d partitions defined.
sv: konstigt, endast %d partitioner är angivna.

en: Warning: partition %s has size 0 but is not marked Empty
sv: Varning: partition %s har storlek 0 men är inte markerad tom

en: Warning: partition %s has size 0 and is bootable
sv: Varning: partition %s har storlek 0 och är startbar

en: Warning: partition %s has size 0 and nonzero start
sv: Varning: partition %s har storlek 0 och en början som inte är 0

en: Warning: partition %s
sv: Varning: partition %s

en: is not contained in partition %s
sv: är inte innesluten i partition %s

en: Warning: partitions %s
sv: Varning: partitionerna %s

en: and %s overlap
sv: och %s överlappar varandra

en: Warning: partition %s contains part of the partition table (sector %lu),
    and will destroy it when filled
sv: Varning: partition %s innehåller en del av partitionstabellen (sektor %lu),
    och kommer att förstöra den då den fylls

en: Warning: partition %s starts at sector 0
sv: Varning: partition %s börjar på sektor 0

en: Warning: partition %s extends past end of disk
sv: Varning: partition %s fortsätter utanför hårddisken

en: Among the primary partitions, at most one can be extended
     (although this is not a problem under Linux)
sv: Endast en av de primära partitionerna kan vara utökad
     (även om detta inte är ett problem under Linux)

en: Warning: partition %s does not start at a cylinder boundary
sv: Varning: partition %s börjar inte på en jämn cylindergräns

en: Warning: partition %s does not end at a cylinder boundary
sv: Varning: partition %s slutar inte på en jämn cylindergräns

en: Warning: more than one primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
sv: Varning: fler än en primär partition är markerad som startbar (aktiv)
    LILO bryr sig inte om detta, men DOS huvudstartpost (MBR) kommer inte att
    kunna starta denna disk.

en: Warning: usually one can boot from primary partitions only
    LILO disregards the `bootable' flag.
sv: Varning: normalt kan man endast starta från primära partitioner
    LILO ignorerar startbarhetsflaggan.

en: Warning: no primary partition is marked bootable (active)
    This does not matter for LILO, but the DOS MBR will not boot this disk.
sv: Varning: ingen primär partition är markerad som startbar (aktiv)
    LILO bryr sig inte om detta, men DOS huvudstartpost (MBR) kommer inte att
    kunna starta denna disk.

en: partition %s: start: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: partition %s: början: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: partition %s: end: (c,h,s) expected (%ld,%ld,%ld) found (%ld,%ld,%ld)
sv: partition %s: slut: (c,h,s) (%ld,%ld,%ld) förväntades (%ld,%ld,%ld) hittades

en: partition %s ends on cylinder %ld, beyond the end of the disk
sv: partition %s slutar på cylinder %ld, utanför slutet på hårddisken

en: Warning: shifted start of the extd partition from %ld to %ld
    (For listing purposes only. Do not change its contents.)
sv: Varning: ändrade början på extd-partitionen från %ld till %ld
    (Endast för listningsändamål. Ändra inte dess innehåll).

en: Warning: extended partition does not start at a cylinder boundary.
    DOS and Linux will interpret the contents differently.
sv: Varning: utökad partition börjar inte på jämn cylindergräns.
    DOS och Linux kommer att tolka innehållet annorlunda.

en: too many partitions - ignoring those past nr (%d)
sv: för många partitioner - ignorerar de efter nummer (%d)

en: tree of partitions?
sv: träd med partitioner?

en: detected Disk Manager - unable to handle that
sv: upptäckte Disk Manager - kan inte hantera det

en: DM6 signature found - giving up
sv: DM6-signatur hittades - ger upp

en: strange..., an extended partition of size 0?
sv: konstigt, en utökad partition med storlek 0?

en: strange..., a BSD partition of size 0?
sv: konstigt, en BSD-partition med storlek 0?

en:  %s: unrecognized partition
sv:  %s: okänd partition

en: -n flag was given: Nothing changed
sv: Flaggan -n angavs: Inget ändrades

en: Failed saving the old sectors - aborting
sv: Misslyckades med att spara de gamla sektorerna - avbryter

en: Failed writing the partition on %s
sv: Misslyckades med att skriva partitionen på %s

en: long or incomplete input line - quitting
sv: lång eller ofullständig indatarad - avslutar

en: input error: `=' expected after %s field
sv: indatafel: "=" förväntas efter %s-fält

en: input error: unexpected character %c after %s field
sv: indatafel: oväntat tecken %c efter %s-fält

en: unrecognized input: %s
sv: okänd indata: %s

en: number too big
sv: talet är för stort

en: trailing junk after number
sv: eftersläpande skräp efter tal

en: no room for partition descriptor
sv: ingen plats för partitionshandtag

en: cannot build surrounding extended partition
sv: kan inte bygga omgivande utökad partition

en: too many input fields
sv: för många indatafield

note: no free blocks left - don't read any further
en: No room for more
sv: Inte plats för mer

en: Illegal type
sv: Ogiltig typ

en: Warning: given size (%lu) exceeds max allowable size (%lu)
sv: Varning: angiven storlek (%lu) överskrider största tillåtna storleken (%lu)

en: Warning: empty partition
sv: Varning: tom partition

en: Warning: bad partition start (earliest %lu)
sv: Varning: felaktig början på partition (första %lu)

en: unrecognized bootable flag - choose - or *
sv: okänd startbarhetsflagga - välj - eller *

en: partial c,h,s specification?
sv: c,h,s-specifikation ofullständig?

en: Extended partition not where expected
sv: Utökad partition finns inte där den förväntades

en: bad input
sv: felaktig indata

en: too many partitions
sv: för många partitioner

en: Input in the following format; absent fields get a default value.
    <start> <size> <type [E,S,L,X,hex]> <bootable [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Usually you only need to specify <start> and <size> (and perhaps <type>).
sv: Indata på följande format; fält som saknas får ett standardvärde.
    <början> <storlek> <typ [E,S,L,X,hex]> <startbar [-,*]> <c,h,s> <c,h,s>
    Vanlligtvis behöver du bara ange <början> och <storlek> (och kanske <typ>).

en: Usage: %s [options] device ...
sv: Användning: %s [flaggor] enhet ...

en: device: something like /dev/hda or /dev/sda
sv: enhet: någonting liknande /dev/hda eller /dev/sda

en: useful options:
sv: användbara flaggor:

en:     -s [or --show-size]: list size of a partition
sv:     -s [eller --show-size]: visa storlek på en partition

en:     -c [or --id]:        print or change partition Id
sv:     -c [eller --id]:     visa eller ändra partitionsid

en:     -l [or --list]:      list partitions of each device
sv:     -l [eller --list]:   visa partitioner på varje enhet

en:     -d [or --dump]:      idem, but in a format suitable for later input
sv:     -d [eller --dump]:   samma, men i format lämpligt för senare inmatning

en:     -i [or --increment]: number cylinders etc. from 1 instead of from 0
sv:     -i [eller --increment]: numrera cylindrar osv från 1 istället för från 0

en:     -uS, -uB, -uC, -uM:  accept/report in units of sectors/blocks/cylinders/MB
sv:     -uS, -uB, -uC, -uM:  acceptera/rapportera i enheter om sektorer/block/cylindrar/MB

en:     -T [or --list-types]:list the known partition types
sv:     -T [eller --list-types]:visa de kända partitionstyperna

en:     -D [or --DOS]:       for DOS-compatibility: waste a little space
sv:     -D [eller --DOS]:    för DOS-kompatibilitet: slösa lite utrymme

en:     -R [or --re-read]:   make kernel reread partition table
sv:     -R [eller --re-read]: gör så att kärnan läser om partitionstabellen

en:     -N# :                change only the partition with number #
sv:     -N<nummer>:          ändra endast partitionen med numret <nummer>

en:     -n :                 do not actually write to disk
sv:     -n :                 skriv inte till hårddisken

en:     -O file :            save the sectors that will be overwritten to file
sv:     -O fil :             spara sektorerna som kommer att skrivas över till fil

en:     -I file :            restore these sectors again
sv:     -I fil :             återställ dessa sektorer igen

en:     -v [or --version]:   print version
sv:     -v [eller --version]: visa versionsinformation

en:     -? [or --help]:      print this message
sv:     -? [eller --help]:   visa detta meddelande

en: dangerous options:
sv: farliga flaggor:

en:     -g [or --show-geometry]: print the kernel's idea of the geometry
sv:     -g [eller --show-geometry]: visa kärnans bild av geometrin

en:     -x [or --show-extended]: also list extended partitions on output
                                 or expect descriptors for them on input
sv:     -x [eller --show-extended]: visa även utökade partitioner i utdata
                                    eller förvänta handtag för dem som indata

en:     -L  [or --Linux]:      do not complain about things irrelevant for Linux
sv:     -L  [eller --Linux]:   klaga inte på saker som är irrelevanta för Linux

en:     -q  [or --quiet]:      suppress warning messages
sv:     -q  [eller --quiet]:   undertryck varningsmeddelanden

en:     You can override the detected geometry using:
sv:     Du kan åsidosätta den detekterade geometrin genom att använda:

en:     -C# [or --cylinders #]:set the number of cylinders to use
sv:     -C<tal> [eller --cylinders <tal>]:ställ in antalet cylindrar att använda

en:     -H# [or --heads #]:    set the number of heads to use
sv:     -H<tal> [eller --heads <tal>]:ställ in antalet huvuden att använda

en:     -S# [or --sectors #]:  set the number of sectors to use
sv:     -S<tal> [eller --sectors <tal>]:ställ in antalet sektorer att använda

en: You can disable all consistency checking with:
sv: Du kan stänga av all konsekvenskontroll med:

en:     -f  [or --force]:      do what I say, even if it is stupid
sv:     -f  [eller --force]:   gör vad jag säger även om det är dumt

en: Usage:
sv: Användning:

en: %s device		 list active partitions on device
sv: %s enhet		 visa aktiva partitioner på enhet

en: %s device n1 n2 ... activate partitions n1 ..., inactivate the rest
sv: %s enhet n1 n2 ... aktivera partitioner n1 ..., deaktivera resten

en: %s -An device	 activate partition n, inactivate the other ones
sv: %s -An enhet	 aktivera partition n, deaktivera de andra

en: no command?
sv: inget kommando?

en: total: %d blocks
sv: totalt: %d block

en: usage: sfdisk --print-id device partition-number
sv: användning: sfdisk --print-id enhet partitionsnummer

en: usage: sfdisk --change-id device partition-number Id
sv: användning: sfdisk --change-id enhet partitionsnummer Id

en: usage: sfdisk --id device partition-number [Id]
sv: användning: sfdisk --id enhet partitionsnummer [Id]

en: can specify only one device (except with -l or -s)
sv: kan endast ange en enhet (utom med -l eller -s)

en: cannot open %s read-write
sv: kan inte öppna %s för läsning och skrivning

en: cannot open %s for reading
sv: kan inte öppna %s för läsning

en: %s: %ld cylinders, %ld heads, %ld sectors/track
sv: %s: %ld cylindrar, %ld huvuden, %ld sektorer/spår

en: BLKGETSIZE ioctl failed for %s
sv: BLKGETSIZE-ioctl misslyckades för %s

en: bad active byte: 0x%x instead of 0x80
sv: felaktig aktiv byte: 0x%x istället för 0x80

en: Done
sv: Färdig

en: You have %d active primary partitions. This does not matter for LILO,
    but the DOS MBR will only boot a disk with 1 active partition.
sv: Du har %d aktiva primära partitioner. LILO bryr sig inte om detta, men
    DOS huvudstartpost (MBR) kan endast starta en hårddisk med 1 aktiv
    partition.

en: partition %s has id %x and is not hidden
sv: partition %s har id %x och är inte dold

en: Bad Id %lx
sv: Felaktigt Id %lx

en: This disk is currently in use.
sv: Denna hårddisk används för tillfället.

en: Fatal error: cannot find %s
sv: Ödesdigert fel: kan inte hitta %s

en: Warning: %s is not a block device
sv: Varning: %s är ingen blockenhet

en: Checking that no-one is using this disk right now ...
sv: Kontrollerar att ingen använder hårddisken just nu...

en: 
    This disk is currently in use - repartitioning is probably a bad idea.
    Umount all file systems, and swapoff all swap partitions on this disk.
    Use the --no-reread flag to suppress this check.
sv: 
    Disken används för tillfället - ompartitionering är troligtvis en dum
    idé. Avmontera alla filsystem, och se till att alla växlingspartitioner
    på denna disk är utväxlade. Använd flaggan --no-reread för att
    undertrycka denna kontroll.

en: Use the --force flag to overrule all checks.
sv: Använd flaggan --force för att undertrycka alla kontroller.

en: Old situation:
sv: Tidigare situation:

en: Partition %d does not exist, cannot change it
sv: Partition %d finns inte, kan inte ändra den

en: New situation:
sv: Ny situation:

en: I don't like these partitions - nothing changed.
    (If you really want this, use the --force option.)
sv: Jag gillar inte dessa partitioner - ingenting ändrades.
    (Om du verkligen vill göra detta bör du använda flaggan --force).

en: I don't like this - probably you should answer No
sv: Jag gillar inte detta - du bör nog svara nej

en: Are you satisfied with this? [ynq]
sv: Är du nöjd med detta? [ynq]

en: Do you want to write this to disk? [ynq]
sv: Vill du skriva detta till disk? [ynq]

en: 
    sfdisk: premature end of input
sv: 
    sfdisk: för tidigt slut på indata

en: Quitting - nothing changed
sv: Avslutar - ingenting ändrades

en: Please answer one of y,n,q
sv: Svara med ett av y, n eller q

en: Successfully wrote the new partition table
sv: Lyckades skapa den nya partitionstabellen

en: If you created or changed a DOS partition, /dev/foo7, say, then use dd(1)
    to zero the first 512 bytes:  dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (See fdisk(8).)
sv: Om du skapade eller ändrade en DOS-partition, låt oss säga /dev/foo7, bör
    du sedan använda dd(1) för att nollställa de första 512 byten:
    dd if=/dev/zero of=/dev/foo7 bs=512 count=1
    (Se fdisk(8)).

en: Try `getopt --help' for more information.
sv: Försök med "getopt --help" för mer information.

en: empty long option after -l or --long argument
sv: tom lång flagga efter argumenten -l eller --long

en: unknown shell after -s or --shell argument
sv: okänt skal efter argumenten -s eller --shell

en: Usage: getopt optstring parameters
sv: Användning: getopt flaggsträng parametrar

en:        getopt [options] [--] optstring parameters
sv:        getopt [flaggor] [--] flaggsträng parametrar

en:        getopt [options] -o|--options optstring [options] [--]
sv:        getopt [flaggor] -o|--options flaggsträng [flaggor] [--]

en:               parameters
sv:               parametrar

en:   -a, --alternative            Allow long options starting with single -
sv:   -a, --alternative            Tillåt långa flaggor som börjar med ensamt -

en:   -h, --help                   This small usage guide
sv:   -h, --help                   Denna enkla användningsguide

en:   -l, --longoptions=longopts   Long options to be recognized
sv:   -l, --longoptions=långflg    Långa flaggor att känna igen

en:   -n, --name=progname          The name under which errors are reported
sv:   -n, --name=programnamn       Det namn under vilket fel rapporteras

en:   -o, --options=optstring      Short options to be recognized
sv:   -o, --options=flaggsträng    Korta flaggor att känna igen

en:   -q, --quiet                  Disable error reporting by getopt(3)
sv:   -q, --quiet                  Stäng av felrapportering av getopt(3)

en:   -Q, --quiet-output           No normal output
sv:   -Q, --quiet-output           Ingen normal utdata

en:   -s, --shell=shell            Set shell quoting conventions
sv:   -s, --shell=skal             Ställ in konventioner för skalcitering

en:   -T, --test                   Test for getopt(1) version
sv:   -T, --test                   Undersök getopt(1)-version

en:   -u, --unqote                 Do not quote the output
sv:   -u, --unquote                Citera inte utdata

en:   -V, --version                Output version information
sv:   -V, --version                Skriv ut versionsinformation

en: missing optstring argument
sv: flaggsträngsargument saknas

en: getopt (enhanced) 1.1.2
sv: getopt (utökad) 1.1.2

en: internal error, contact the author.
sv: internt fel, kontakta författaren.

en: booted from MILO
sv: startade från MILO

en: Ruffian BCD clock
sv: Ruffian BCD-klocka

en: clockport adjusted to 0x%x
sv: klockporten justerades till 0x%x

en: funky TOY!
sv: häftig LEKSAK!

en: %s: atomic %s failed for 1000 iterations!
sv: %s: atomisk %s misslyckades för 1000 iterationer!

en: Cannot open /dev/port: %s
sv: Kan inte öppna /dev/port: %s

en: I failed to get permission because I didn't try.
sv: Jag misslyckades med att få tillåtelse eftersom jag inte försökte.

en: %s is unable to get I/O port access:  the iopl(3) call failed.
sv: %s kan inte få I/O-porttillgång: iopl(3)-anropet misslyckades.

en: Probably you need root privileges.
sv: Du behöver troligtvis root-privilegier.

en: Assuming hardware clock is kept in %s time.
sv: Antar att hårdvaruklockan håller %s-tid.

en: local
sv: lokal

en: %s: Warning: unrecognized third line in adjtime file
sv: %s: Varning: okänd tredje rad i adjtime-fil

en: (Expected: `UTC' or `LOCAL' or nothing.)
sv: (Förväntade: "UTC" eller "LOCAL" eller ingenting.)

en: Last drift adjustment done at %ld seconds after 1969
sv: Senaste dragningsjustering gjordes %ld sekunder efter 1969

en: Last calibration done at %ld seconds after 1969
sv: Senaste kalibrering gjordes %ld sekunder efter 1969

en: Hardware clock is on %s time
sv: Hårdvaruklockan håller %s-tid

en: unknown
sv: okänd

en: Waiting for clock tick...
sv: Väntar på klocktick...

en: ...got clock tick
sv: ...fick klocktick

en: Invalid values in hardware clock: %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d
sv: Ogiltiga värden i hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %.2d.%.2d.%.2d

en: Hw clock time : %4d/%.2d/%.2d %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
sv: Hv-klocktid: %4d-%.2d-%.2d %.2d.%.2d.%.2d = %ld sekunder sedan 1969

en: Time read from Hardware Clock: %4d/%.2d/%.2d %02d:%02d:%02d
sv: Tid som lästs från hårdvaruklockan: %4d-%.2d-%.2d %02d.%02d.%02d

en: Setting Hardware Clock to %.2d:%.2d:%.2d = %ld seconds since 1969
sv: Ställer hårdvaruklockan till %.2d.%.2d.%.2d = %ld sekunder sedan 1969

en: Clock not changed - testing only.
sv: Klockan är inte ändrad - testar bara.

en: Time elapsed since reference time has been %.6f seconds.
    Delaying further to reach the next full second.
sv: Tid som har gått sedan referenstiden är %.6f sekunder.
    Fördröjer ytterligare för att nå nästa hela sekund.

en: The Hardware Clock registers contain values that are either invalid (e.g. 50th day of month) or beyond the range we can handle (e.g. Year 2095).
sv: Hårdvaruklockans register innehåller värden som antingen är ogiltiga (t.ex. 50:e dagen i månaden) eller utanför det intervall som vi kan hantera (t.ex. år 2095).

en: %s  %.6f seconds
sv: %s  %.6f sekunder

en: No --date option specified.
sv: Ingen --date-flagga angavs.

en: --date argument too long
sv: --date-argumentet är för långt

en: The value of the --date option is not a valid date.
    In particular, it contains quotation marks.
sv: Värdet i --date-flaggan är ogiltigt.
    I synnerhet som det innehåller citationstecken.

en: Issuing date command: %s
sv: Anropar date-kommandot: %s

en: Unable to run 'date' program in /bin/sh shell. popen() failed
sv: Kan inte köra "date"-programmet i skalet /bin/sh. popen() misslyckades

en: response from date command = %s
sv: svar från date-kommandot = %s

en: The date command issued by %s returned unexpected results.
    The command was:
      %s
    The response was:
      %s
sv: date-kommandot som anropades av %s returnerade oväntade resultat.
    Kommandot var:
      %s
    Svaret var:
      %s

en: The date command issued by %s returned something other than an integer where the converted time value was expected.
    The command was:
      %s
    The response was:
     %s
sv: date-kommandot som anropades av %s returnerade någonting annat än ett heltal där den konverterade tiden förväntades.
    Kommandot var:
      %s
    Svaret var:
     %s

en: date string %s equates to %ld seconds since 1969.
sv: datumsträngen %s är lika med %ld sekunder sedan 1969.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot set the System Time from it.
sv: Hårdvaruklockan innehåller inte en giltig tid, så vi kan inte ställa systemtiden med den.

en: Calling settimeofday:
sv: Anropar settimeofday:

en: Not setting system clock because running in test mode.
sv: Ställer inte systemklockan eftersom vi kör i testläge.

en: Must be superuser to set system clock.
sv: Måste vara superanvändaren för att kunna ställa systemklockan.

en: settimeofday() failed
sv: settimeofday() misslyckades

en: Not adjusting drift factor because the Hardware Clock previously contained garbage.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom hårdvaruklockan tidigare innehöll skräp.

en: Not adjusting drift factor because last calibration time is zero,
    so history is bad and calibration startover is necessary.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom senaste kalibreringstiden
    är noll, så historiken är trasig och en omstart av kalibreringen
    är nödvändig.

en: Not adjusting drift factor because it has been less than a day since the last calibration.
sv: Justerar inte dragningsfaktorn eftersom det har gått mindre än en dag sedan den senaste kalibreringen.

en: Clock drifted %.1f seconds in the past %d seconds in spite of a drift factor of %f seconds/day.
    Adjusting drift factor by %f seconds/day
sv: Klockan drog sig %.1f sekunder under de senaster %d sekunderna trots en dragningsfaktor på %f sekunder/dag.
    Justerar dragningsfaktorn med %f sekunder/dag

en: Time since last adjustment is %d seconds
sv: Tid sedan senaste justeringen är %d sekunder

en: Need to insert %d seconds and refer time back %.6f seconds ago
sv: Behöver infoga %d sekunder och referera tillbaka i tiden %.6f sekunder sedan

en: Not updating adjtime file because of testing mode.
sv: Uppdaterar inte adjtime-filen eftersom vi är i testläge.

en: Would have written the following to %s:
    %s
sv: Skulle skrivit följande till %s:
    %s

en: Drift adjustment parameters not updated.
sv: Dragningsjusteringsparametrarna uppdaterades inte.

en: The Hardware Clock does not contain a valid time, so we cannot adjust it.
sv: Hårdvaruklockan innehåller inte giltig tid, så vi kan inte justera den.

en: Needed adjustment is less than one second, so not setting clock.
sv: Den justering som behövs är mindre än en sekund, så ställer inte klockan.

en: Using %s.
sv: Använder %s.

en: No usable clock interface found.
sv: Inget användbart klockgränssnitt hittades.

en: Unable to set system clock.
sv: Kunde inte ställa systemklockan.

en: The kernel keeps an epoch value for the Hardware Clock only on an Alpha machine.
    This copy of hwclock was built for a machine other than Alpha
    (and thus is presumably not running on an Alpha now).  No action taken.
sv: Kärnan sparar ett epokvärde för hårdvaruklockan endast på Alpha-maskiner.
    Denna kopia av hwclock byggdes för en annan maskin än Alpha
    (och körs därför troligen inte på en Alpha just nu). Ingen åtgärd utfördes.

en: Unable to get the epoch value from the kernel.
sv: Kunde inte få tag i epokvärdet från kärnan.

en: Kernel is assuming an epoch value of %lu
sv: Kärnan antar att epokvärdet är %lu

en: To set the epoch value, you must use the 'epoch' option to tell to what value to set it.
sv: För att ställa epokvärdet måste du använda flaggan "epoch" för att ange vilket värde det ska ställas till.

en: Not setting the epoch to %d - testing only.
sv: Ställer inte epoken till %d - testar bara.

en: Unable to set the epoch value in the kernel.
sv: Kan inte ställa in epokvärdet i kärnan.

en: hwclock - query and set the hardware clock (RTC)
    
    Usage: hwclock [function] [options...]
    
    Functions:
      --help        show this help
      --show        read hardware clock and print result
      --set         set the rtc to the time given with --date
      --hctosys     set the system time from the hardware clock
      --systohc     set the hardware clock to the current system time
      --adjust      adjust the rtc to account for systematic drift since 
                    the clock was last set or adjusted
      --getepoch    print out the kernel's hardware clock epoch value
      --setepoch    set the kernel's hardware clock epoch value to the 
                    value given with --epoch
      --version     print out the version of hwclock to stdout
    
    Options: 
      --utc         the hardware clock is kept in coordinated universal time
      --localtime   the hardware clock is kept in local time
      --directisa   access the ISA bus directly instead of %s
      --badyear     ignore rtc's year because the bios is broken
      --date        specifies the time to which to set the hardware clock
      --epoch=year  specifies the year which is the beginning of the 
                    hardware clock's epoch value
      --noadjfile   do not access /etc/adjtime. Requires the use of
                    either --utc or --localtime
sv: hwclock - fråga och ställ hårdvaruklockan (RTC)
    
    Användning: hwclock [funktion] [flaggor...]
    
    Funktioner:
      --help        visa denna hjälp
      --show        läs hårdvaruklockan och skriv resultatet
      --set         ställ rtc:n till tiden som anges med --date
      --hctosys     ställ systemtiden från hårdvaruklockan
      --systohc     ställ hårdvaruklockan till aktuell systemtid
      --adjust      justera rtc:n för att kompensera för systematisk dragning
                    sedan klockan senast ställdes eller justerades
      --getepoch    skriv ut kärnans värde på hårdvaruklockepok
      --setepoch    ställ kärnans värde på hårdvaruklockepok till värdet som
                    angivits med --epoch
      --version     skriv ut versionsnumret på hwclock på standard ut
    
    Flaggor: 
      --utc         hårdvaruklockan hålls i universaltid (UTC)
      --localtime   hårdvaruklockan hålls i lokal tid
      --directisa   använd ISA-bussen direkt istället för %s
      --badyear     ignorera året i rtc:n eftersom bioset är trasigt
      --date        anger tiden som hårdvaruklockan ska ställas till
      --epoch=år    anger det år som är början på hårdvaruklockans epokvärde
      --noadjfile   försök inte komma åt /etc/adjtime. Kräver att antingen
                    --utc eller --localtime används

en:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tell hwclock the type of alpha you have (see hwclock(8))
sv:   --jensen, --arc, --srm, --funky-toy
                    tala om för hwclock vilken typ av alpha du har (se hwclock(8))

en: %s takes no non-option arguments.  You supplied %d.
sv: %s tar inga argument som inte är flaggor. Du angav %d.

en: You have specified multiple functions.
    You can only perform one function at a time.
sv: Du har angivit flera funktioner
    Du kan bara utföra en funktion åt gången.

en: %s: The --utc and --localtime options are mutually exclusive.  You specified both.
sv: %s: Flaggorna --utc och --localtime är ömsesidigt uteslutande. Du angav båda.

en: %s: The --adjust and --noadjfile options are mutually exclusive.  You specified both.
sv: %s: Flaggorna --adjust och --noadjfile är ömsesidigt uteslutande. Du angav båda.

en: %s: With --noadjfile, you must specify either --utc or --localtime
sv: %s: Med --noadjfile måste du ange antingen --utc eller --localtime

en: No usable set-to time.  Cannot set clock.
sv: Ingen användbar tid att ställa. Kan inte ställa klockan.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock.
sv: Tyvärr, endast superanvändaren kan ändra hårdvaruklockan.

en: Sorry, only the superuser can change the System Clock.
sv: Tyvärr, endast superanvändaren kan ändra systemklockan.

en: Sorry, only the superuser can change the Hardware Clock epoch in the kernel.
sv: Tyvärr, endast superanvändaren kan ändra hårdvaruklockans epok i kärnan.

en: Cannot access the Hardware Clock via any known method.
sv: Kan inte komma åt hårdvaruklockan via någon känd metod.

en: Use the --debug option to see the details of our search for an access method.
sv: Använd flaggan --debug för att se detaljerna över vår sökning efter en åtkomstmetod.

en: Waiting in loop for time from KDGHWCLK to change
sv: Väntar i slingan på att tiden från KDGHWCLK ska ändras

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed
sv: KDGHWCLK-ioctl för att läsa tid misslyckades

en: Timed out waiting for time change.
sv: Gjorde time-out under väntan på att tiden skulle ändras.

en: KDGHWCLK ioctl to read time failed in loop
sv: KDGHWCLK-ioctl för att läsa tid misslyckades i slingan

en: ioctl() failed to read time from %s
sv: ioctl() misslyckades med att läsa tid från %s

en: ioctl KDSHWCLK failed
sv: KDSHWCLK-ioctl misslyckades

en: Can't open /dev/tty1 or /dev/vc/1
sv: Kan inte öppna /dev/tty1 eller /dev/vc/1

en: KDGHWCLK ioctl failed
sv: KDGHWCLK-ioctl misslyckades

en: open() of %s failed
sv: open() på %s misslyckades

en: ioctl() to %s to read the time failed.
sv: ioctl() till %s för att läsa tid misslyckades.

en: Waiting in loop for time from %s to change
sv: Väntar i slingan på att tiden från %s ska ändras

en: %s does not have interrupt functions.
sv: %s har inga avbrottsfunktioner.

en: read() to %s to wait for clock tick failed
sv: read() på %s för att vänta på klocktick misslyckades

en: ioctl() to %s to turn off update interrupts failed
sv: ioctl() på %s för att slå av uppdateringsavbrott misslyckades

en: ioctl() to %s to turn on update interrupts failed unexpectedly
sv: ioctl() på %s för att slå på uppdateringsavbrott misslyckades oväntat

en: ioctl() to %s to set the time failed.
sv: ioctl() på %s för att ställa tiden misslyckades.

en: ioctl(%s) was successful.
sv: ioctl(%s) lyckades.

en: Open of %s failed
sv: Öppning av %s misslyckades

en: To manipulate the epoch value in the kernel, we must access the Linux 'rtc' device driver via the device special file %s.  This file does not exist on this system.
sv: För att ändra epokvärdet i kärnan måste vi komma åt Linux "rtc"-drivrutin via specialenhetsfilen %s. Denna fil finns inte på detta system.

en: Unable to open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: ioctl(RTC_EPOCH_READ) to %s failed
sv: ioctl(RTC_EPOCH_READ) på %s misslyckades

en: we have read epoch %ld from %s with RTC_EPOCH_READ ioctl.
sv: vi har läst epoken %ld från %s med RTC_EPOCH_READ-ioctl.

note: kernel would not accept this epoch value Hmm - bad habit, deciding not to do what the user asks just because one believes that the kernel might not like it.
en: The epoch value may not be less than 1900.  You requested %ld
sv: Epokvärdet får inte vara mindre än 1900. Du begärde %ld

en: setting epoch to %ld with RTC_EPOCH_SET ioctl to %s.
sv: ställer epoken till %ld med RTC_EPOCH_SET-ioctl på %s.

en: The kernel device driver for %s does not have the RTC_EPOCH_SET ioctl.
sv: Kärndrivrutinen för %s har inte RTC_EPOCH_SET-ioctl:en.

en: ioctl(RTC_EPOCH_SET) to %s failed
sv: ioctl(RTC_EPOCH_SET) på %s misslyckades

en: calling open_tty
sv: anropar open_tty

note: Initialize the termio settings (raw mode, eight-bit, blocking i/o).
en: calling termio_init
sv: anropar termio_init

en: writing init string
sv: skriver initieringssträng

note: Optionally detect the baud rate from the modem status message.
en: before autobaud
sv: före autobaud

en: waiting for cr-lf
sv: väntar på cr-lf

en: read %c
sv: läste %c

note: Read the login name.
en: reading login name
sv: läser användarnamn

en: %s: can't exec %s: %m
sv: %s: kan inte köra %s: %m

en: can't malloc initstring
sv: kan inte minnesallokera initieringssträng

en: bad timeout value: %s
sv: felaktigt timeoutvärde: %s

en: after getopt loop
sv: efter getopt-slinga

en: exiting parseargs
sv: avslutar parseargs

en: entered parse_speeds
sv: gick in i parse_speeds

en: bad speed: %s
sv: felaktig hastighet: %s

en: too many alternate speeds
sv: för många alternativa hastigheter

en: exiting parsespeeds
sv: avslutar parsespeeds

en: /dev: chdir() failed: %m
sv: /dev: chdir() misslyckades: %m

en: /dev/%s: not a character device
sv: /dev/%s: ingen teckenenhet

en: /dev/%s: cannot open as standard input: %m
sv: /dev/%s: kan inte öppna som standard in: %m

en: %s: not open for read/write
sv: %s: inte öppen för läsning/skrivning

note: Set up standard output and standard error file descriptors.
en: duping
sv: duplicerar

note: set up stdout and stderr
en: %s: dup problem: %m
sv: %s: dupliceringsproblem: %m

en: user
sv: användare

en: users
sv: användare

en: %s: read: %m
sv: %s: läste: %m

en: %s: input overrun
sv: %s: indataspill

en: Usage: %s [-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] baud_rate,... line [termtype]
    or	[-hiLmw] [-l login_program] [-t timeout] [-I initstring] [-H login_host] line baud_rate,... [termtype]
sv: Användning: %s [-hiLmw] [-l inloggningsprogram] [-t time-out] [-I initieringssträng] [-H inloggningsvärd] baudhastighet,... linje [terminaltyp]
    eller	[-hiLmw] [-l inloggningsprogram] [-t time-out] [-I initieringssträng] [-H inloggningsvärd] linje baudhastighet,... [terminaltyp]

en: login: memory low, login may fail
sv: login: lite minne, inloggning kan misslyckas

en: can't malloc for ttyclass
sv: kan inte minnesallokera för ttyclass

en: can't malloc for grplist
sv: kan inte minnesallokera för grplist

note: there was a default rule, but user didn't match, reject!
en: Login on %s from %s denied by default.
sv: Inloggning på %s från %s nekas som standard.

note: if we get here, /etc/usertty exists, there's a line matching our username, but it doesn't contain the name of the tty where the user is trying to log in. So deny access!
en: Login on %s from %s denied.
sv: Inloggning på %s från %s nekas.

en: %s: you (user %d) don't exist.
sv: %s: du (användare %d) finns inte.

en: %s: user "%s" does not exist.
sv: %s: användaren "%s" finns inte.

en: %s: can only change local entries; use yp%s instead.
sv: %s: kan endast ändra lokala poster; använd yp%s istället.

en: Changing finger information for %s.
sv: Ändrar fingerinformation för %s.

en: Password error.
sv: Lösenordsfel.

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Finger information not changed.
sv: Fingerinformationen ändrades inte.

en: Usage: %s [ -f full-name ] [ -o office ]
sv: Användning: %s [ -f fullständigt-namn ] [ -o jobb ]

en: [ -p office-phone ]
    	[ -h home-phone ]
sv: [ -p jobbtelefon ]
    	[ -h hemtelefon ]

en: 
    Aborted.
sv: 
    Avbröts.

en: field is too long.
sv: fältet är för långt.

en: '%c' is not allowed.
sv: "%c" är inte tillåtet.

en: Control characters are not allowed.
sv: Kontrolltecken är inte tillåtna.

en: Finger information *NOT* changed.  Try again later.
sv: Fingerinformationen ändrades *INTE*. Försök igen senare.

en: Finger information changed.
sv: Fingerinformationen ändrades.

en: malloc failed
sv: minnesallokering misslyckades

en: %s: Your shell is not in /etc/shells, shell change denied
sv: %s: Ditt skal är inte i /etc/shells, skalbyte nekades

en: Changing shell for %s.
sv: Byter skal för %s.

en: New shell
sv: Nytt skal

en: Shell not changed.
sv: Skalet byttes inte.

en: Shell *NOT* changed.  Try again later.
sv: Skalet byttes *INTE*. Försök igen senare.

en: Shell changed.
sv: Skalet byttes.

en: Usage: %s [ -s shell ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ username ]
sv: Användning: %s [ -s skal ] [ --list-shells ] [ --help ] [ --version ]
           [ användarnamn ]

en: %s: shell must be a full path name.
sv: %s: skalet måste vara en fullständig sökväg.

en: %s: "%s" does not exist.
sv: %s: "%s" finns inte.

en: %s: "%s" is not executable.
sv: %s: "%s" är inte körbar.

en: %s: '%c' is not allowed.
sv: %s: "%c" är inte tillåtet.

en: %s: Control characters are not allowed.
sv: %s: Kontrolltecken är inte tillåtna.

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells
sv: Varning: "%s" finns inte med i /etc/shells

en: %s: "%s" is not listed in /etc/shells.
sv: %s: "%s" finns inte med i /etc/shells.

en: %s: use -l option to see list
sv: %s: använd flaggan -l för att se listan

en: Warning: "%s" is not listed in /etc/shells.
sv: Varning: "%s" finns inte med i /etc/shells.

en: Use %s -l to see list.
sv: Använd %s -l för att se listan.

en: No known shells.
sv: Inga kända skal.

en: couldn't open /dev/urandom
sv: kunde inte öppna /dev/urandom

en: couldn't read random data from /dev/urandom
sv: kunde inte läsa slumpdata från /dev/urandom

en: can't open %s for reading
sv: kan inte öppna %s för läsning

en: can't stat(%s)
sv: kan inte ta status på %s

en: %s doesn't have the correct filemodes
sv: %s har inte rätt filrättigheter

en: can't read data from %s
sv: kan inte läsa data från %s

en: Can't read %s, exiting.
sv: Kan inte läsa %s, avslutar.

en: usage: last [-#] [-f file] [-t tty] [-h hostname] [user ...]
sv: användning: last [-#] [-f fil] [-t tty] [-h värdnamn] [användare ...]

en:   still logged in
sv:   fortfarande inloggad

en: 
    wtmp begins %s
sv: 
    wtmp börjar %s

en: last: malloc failure.
sv: last: minnesallokeringsfel.

en: 
    interrupted %10.10s %5.5s
sv: 
    avbruten %10.10s %5.5s

en: FATAL: can't reopen tty: %s
sv: ÖDESDIGERT: kan inte återöppna tty: %s

en: FATAL: bad tty
sv: ÖDESDIGERT: felaktig tty

en: login: -h for super-user only.
sv: login: -h endast för superanvändaren.

en: usage: login [-fp] [username]
sv: användning: login [-fp] [användarnamn]

en: login: PAM Failure, aborting: %s
sv: login: PAM-fel, avbryter: %s

en: Couldn't initialize PAM: %s
sv: Kunde inte initiera PAM: %s

note: * Andrew.Taylor@cal.montage.ca: Provide a user prompt to PAM * so that the "login: " prompt gets localized. Unfortunately, * PAM doesn't have an interface to specify the "Password: " string * (yet).
en: login:
sv: användarnamn:

en: FAILED LOGIN %d FROM %s FOR %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNING %d FRÅN %s FÖR %s, %s

en: Login incorrect
sv: Felaktig inloggning

en: TOO MANY LOGIN TRIES (%d) FROM %s FOR %s, %s
sv: FÖR MÅNGA INLOGGNINGSFÖRSÖK (%d) FRÅN %s FÖR %s, %s

en: FAILED LOGIN SESSION FROM %s FOR %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNINGSSESSION FRÅN %s FÖR %s, %s

en: 
    Login incorrect
sv: 
    Felaktig inloggning

en: 
    Session setup problem, abort.
sv: 
    Problem med konfiguration av session, avbryter.

en: NULL user name in %s:%d. Abort.
sv: Användarnamnet är NULL i %s:%d. Avbryter.

en: Invalid user name "%s" in %s:%d. Abort.
sv: Ogiltigt användarnamn "%s" i %s:%d. Avbryter.

en: login: Out of memory
sv: login: Slut på minne

en: Illegal username
sv: Ogiltigt användarnamn

en: %s login refused on this terminal.
sv: %s-inloggning nekas på denna terminal.

en: LOGIN %s REFUSED FROM %s ON TTY %s
sv: INLOGGNING AV %s NEKAS FRÅN %s PÅ TTY %s

en: LOGIN %s REFUSED ON TTY %s
sv: INLOGGNING AV %s NEKAS PÅ TTY %s

en: Login incorrect
sv: Felaktig inloggning

en: Too many users logged on already.
    Try again later.
sv: För många användare är redan inloggade.
    Försök igen senare.

en: You have too many processes running.
sv: Du har för många processer körande.

en: DIALUP AT %s BY %s
sv: UPPRINGNING PÅ %s AV %s

en: ROOT LOGIN ON %s FROM %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s FRÅN %s

en: ROOT LOGIN ON %s
sv: ROOT-INLOGGNING PÅ %s

en: LOGIN ON %s BY %s FROM %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s FRÅN %s

en: LOGIN ON %s BY %s
sv: INLOGGNING PÅ %s AV %s

en: You have new mail.
sv: Du har ny post.

en: You have mail.
sv: Du har post.

note: error in fork()
en: login: failure forking: %s
sv: login: grenande misslyckades: %s

en: TIOCSCTTY failed: %m
sv: TIOCSCTTY misslyckades: %m

en: setuid() failed
sv: setuid() misslyckades

en: No directory %s!
sv: Katalogen %s finns inte!

en: Logging in with home = "/".
sv: Loggar in med hemkatalog = "/".

en: login: no memory for shell script.
sv: login: inget minne för skalskript.

en: login: couldn't exec shell script: %s.
sv: login: kunde inte köra skalskript: %s.

en: login: no shell: %s.
sv: login: inget skal: %s.

en: 
    %s login:
sv: 
    %s användarnamn:

en: login name much too long.
sv: användarnamnet är alldeles för långt.

en: NAME too long
sv: NAMNET är för långt

en: login names may not start with '-'.
sv: användarnamn får inte börja med "-".

en: too many bare linefeeds.
sv: för många tomma nyrader.

en: EXCESSIVE linefeeds
sv: FÖR MÅNGA nyrader

en: Login timed out after %d seconds
sv: Inloggning gjorde time-out efter %d sekunder

en: Last login: %.*s
sv: Senaste inloggning: %.*s

en: from %.*s
sv: från %.*s

en: on %.*s
sv: på %.*s

en: LOGIN FAILURE FROM %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNING FRÅN %s, %s

en: LOGIN FAILURE ON %s, %s
sv: MISSLYCKAD INLOGGNING PÅ %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES FROM %s, %s
sv: %d MISSLYCKADE INLOGGNINGAR FRÅN %s, %s

en: %d LOGIN FAILURES ON %s, %s
sv: %d MISSLYCKADE INLOGGNINGAR PÅ %s, %s

en: is y
sv: är på (y)

en: is n
sv: är av (n)

en: usage: mesg [y | n]
sv: användning: mesg [y | n]

en: newgrp: Who are you?
sv: newgrp: Vem är du?

en: newgrp: No such group.
sv: newgrp: Ingen sådan grupp.

en: newgrp: Permission denied
sv: newgrp: Åtkomst nekas.

en: No shell
sv: Inget skal

en: The password must have at least 6 characters, try again.
sv: Lösenordet måste ha minst 6 tecken, försök igen.

en: The password must contain characters out of two of the following
    classes:  upper and lower case letters, digits and non alphanumeric
    characters. See passwd(1) for more information.
sv: Lösenordet måste innehålla tecken som tillhör två av följande klasser:
    små och stora bokstäver, siffror och icke-alfanumeriska tecken. Se
    passwd(1) för mer information.

en: You cannot reuse the old password.
sv: Du kan inte återanvända det gamla lösenordet.

en: Please don't use something like your username as password!
sv: Använd inte någonting som liknar ditt användarnamn som lösenord!

en: Please don't use something like your realname as password!
sv: Använd inte någonting som liknar ditt verkliga namn som lösenord!

en: Usage: passwd [username [password]]
sv: Användning: passwd [användarnamn [lösenord]]

en: Only root may use the one and two argument forms.
sv: Endast root kan använda formen med en eller två argument.

en: Usage: passwd [-foqsvV] [user [password]]
sv: Användning: passwd [-foqsvV] [användare [lösenord]]

en: Can't exec %s: %s
sv: Kan inte köra %s: %s

en: Cannot find login name
sv: Kan inte hitta användarnamn

en: Only root can change the password for others.
sv: Endast root kan byta lösenordet åt andra.

en: Too many arguments.
sv: För många argument.

en: Can't find username anywhere. Is `%s' really a user?
sv: Kan inte hitta användarnamnet någonstans. Är "%s" verkligen en användare?

en: Sorry, I can only change local passwords. Use yppasswd instead.
sv: Tyvärr, jag kan bara byta lokala lösenord. Använd yppasswd istället.

en: UID and username does not match, imposter!
sv: UID och användarnamn stämmer inte överens, bedragare!

en: Changing password for %s
sv: Byter lösenordet för %s

en: Enter old password:
sv: Ange gamla lösenordet:

en: Illegal password, imposter.
sv: Ogiltigt lösenord, bedragare.

en: Enter new password:
sv: Ange nya lösenordet:

en: Password not changed.
sv: Lösenordet ändrades inte.

en: Re-type new password:
sv: Ange nya lösenordet på nytt:

en: You misspelled it. Password not changed.
sv: Du stavade fel till det. Lösenordet ändrades inte.

en: password changed, user %s
sv: lösenordet ändrades, användare %s

en: ROOT PASSWORD CHANGED
sv: ROOT-LÖSENORDET ÄNDRADES

en: password changed by root, user %s
sv: lösenordet ändrades av root, användare %s

en: calling setpwnam to set password.
sv: anropar setpwnam för att ställa in lösenord.

en: Password *NOT* changed.  Try again later.
sv: Lösenordet ändrades *INTE*. Försök igen senare.

en: Password changed.
sv: Lösenordet ändrades.

en: Usage: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|hh:ss|+mins]
sv: Användning: shutdown [-h|-r] [-fqs] [now|tt:ss|+minuter]

en: Shutdown process aborted
sv: Nedstängningsförloppet avbrutet

en: %s: Only root can shut a system down.
sv: %s: Endast root kan stänga ner ett system.

en: That must be tomorrow, can't you wait till then?
sv: Det måste vara imorgon, kan du inte vänta till dess?

en: for maintenance; bounce, bounce
sv: för underhåll; studs, studs

en: timeout = %d, quiet = %d, reboot = %d
sv: time-out = %d, tyst = %d, omstart = %d

en: The system is being shut down within 5 minutes
sv: Systemet stängs ner inom 5 minuter

en: Login is therefore prohibited.
sv: Inloggning är därför inte tillåten.

en: rebooted by %s: %s
sv: omstartad av %s: %s

en: halted by %s: %s
sv: stannad av %s: %s

note: RB_AUTOBOOT
en: 
    Why am I still alive after reboot?
sv: 
    Varför lever jag fortfarande efter omstart?

en: 
    Now you can turn off the power...
sv: 
    Nu kan du stänga av strömmen...

en: Calling kernel power-off facility...
sv: Anropar kärnans avstängningsfacilitet...

en: Error powering off	%s
sv: Fel vid avstängning	%s

en: Executing the program "%s" ...
sv: Kör programmet "%s"...

en: Error executing	%s
sv: Fel vid körning av	%s

note: gettext crashes on \a
en: URGENT: broadcast message from %s:
sv: BRÅDSKANDE: meddelande till alla från %s:

en: System going down in %d hours %d minutes
sv: Systemet går ner om %d timmar och %d minuter

en: System going down in 1 hour %d minutes
sv: Systemet går ner om 1 timme och %d minuter

en: System going down in %d minutes
sv: Systemet går ner om %d minuter

en: System going down in 1 minute
sv: Systemet går ner om 1 minut

en: System going down IMMEDIATELY!
sv: Systemet går ner OMEDELBART!

en: 	... %s ...
sv: 	... %s...

en: Cannot fork for swapoff. Shrug!
sv: Kan inte grena för swapoff. Suck!

en: Cannot exec swapoff, hoping umount will do the trick.
sv: Kan inte köra swapoff, hoppas att umount fixar det.

en: Cannot fork for umount, trying manually.
sv: Kan inte grena för umount, försöker manuellt.

en: Cannot exec %s, trying umount.
sv: Kan inte köra %s, försöker med umount.

en: Cannot exec umount, giving up on umount.
sv: Kan inte köra umount, ger upp med umount.

en: Unmounting any remaining filesystems...
sv: Avmonterar alla återstående filsystem...

en: shutdown: Couldn't umount %s: %s
sv: shutdown: Kunde inte avmontera %s: %s

en: Booting to single user mode.
sv: Startar i enanvändarläge.

en: exec of single user shell failed
sv: körning av enanvändarskal misslyckades

en: fork of single user shell failed
sv: grening av enanvändarskal misslyckades

en: error opening fifo
sv: fel vid öppnande av fifo

en: error running finalprog
sv: fel vid körning av finalprog

note: Error
en: error forking finalprog
sv: fel vid grening av finalprog

en: 
    Wrong password.
sv: 
    Fel lösenord.

en: lstat of path failed
sv: lstat() på sökväg misslyckades

en: stat of path failed
sv: stat() på sökväg misslyckades

en: open of directory failed
sv: öppnande av katalog misslyckades

en: fork failed
sv: grening misslyckades

en: exec failed
sv: körning misslyckades

en: cannot open inittab
sv: kan inte öppna inittab

en: no TERM or cannot stat tty
sv: ingen TERM eller kan inte ta status på tty

en: error stopping service: "%s"
sv: fel vid stoppande av tjänst: "%s"

en: too many iov's (change code in wall/ttymsg.c)
sv: för många iov (ändra kod i wall/ttymsg.c)

en: excessively long line arg
sv: onödigt långt linjeargument

en: cannot fork
sv: kan inte grena

en: %s: BAD ERROR
sv: %s: ALLVARLIGT FEL

en: %s: the password file is busy.
sv: %s: lösenordsfilen är upptagen.

en: %s: the group file is busy.
sv: %s: gruppfilen är upptagen.

en: %s: the %s file is busy (%s present)
sv: %s: filen %s är upptagen (%s finns)

en: %s: can't link %s: %s
sv: %s: kan inte länka %s: %s

en: %s: can't unlock %s: %s (your changes are still in %s)
sv: %s: kan inte låsa upp %s: %s (dina ändringar är fortfarande i %s)

en: %s: Cannot fork
sv: %s: Kan inte grena

en: %s: %s unchanged
sv: %s: %s är oförändrad

en: %s: no changes made
sv: %s: inga ändringar gjordes

en: You are using shadow groups on this system.
sv: Du använder skuggrupper på detta system.

en: You are using shadow passwords on this system.
sv: Du använder skugglösenord på detta system.

en: Would you like to edit %s now [y/n]?
sv: Vill du redigera %s nu [y/n]?

en: usage: %s [file]
sv: användning: %s [fil]

en: %s: can't open temporary file.
sv: %s: kan inte öppna temporär fil.

en: Broadcast Message from %s@%s
sv: Meddelande till alla från %s@%s

en: %s: will not read %s - use stdin.
sv: %s: kommer inte att läsa %s - använd standard in.

en: %s: can't read %s.
sv: %s: kan inte läsa %s.

en: %s: can't stat temporary file.
sv: %s: kan inte ta status på temporär fil.

en: %s: can't read temporary file.
sv: %s: kan inte läsa temporär fil.

en: illegal month value: use 1-12
sv: ogiltigt månadsvärde: använd 1-12

en: illegal year value: use 1-9999
sv: ogiltigt årsvärde: använd 1-9999

en: usage: cal [-13smjyV] [[month] year]
sv: användning: cal [-13smjyV] [[månad] år]

en: usage: %s [+format] [day month year]
sv: användning: %s [+format] [dag månad år]

note: handle St. Tib's Day
en: St. Tib's Day
sv: St. Tibs Dag

en: %s: unknown signal %s
sv: %s: okänd signal %s

en: %s: can't find process "%s"
sv: %s: kan inte hitta processen "%s"

en: %s: unknown signal %s; valid signals:
sv: %s: okänd signal %s; giltiga signaler:

en: usage: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...
sv: användning: %s [ -s signal | -p ] [ -a ] pid ...

en: logger: unknown facility name: %s.
sv: logger: okänt facilitetsnamn: %s.

en: logger: unknown priority name: %s.
sv: logger: okänt prioritetsnamn: %s.

en: usage: logger [-is] [-f file] [-p pri] [-t tag] [-u socket] [ message ... ]
sv: användning: logger [-is] [-f fil] [-p pri] [-t tagg] [-u uttag] [ meddelande ... ]

en: usage: look [-dfa] [-t char] string [file]
sv: användning: look [-dfa] [-t tecken] sträng [fil]

en: Could not open %s
sv: Kunde inte öppna %s

en: Got %d bytes from %s
sv: Fick %d byte från %s

en: namei: unable to get current directory - %s
sv: namei: kunde inte få tag i aktuell katalog - %s

en: namei: unable to chdir to %s - %s (%d)
sv: namei: kunde inte byta katalog till %s - %s (%d)

en: usage: namei [-mx] pathname [pathname ...]
sv: användning: namei [-mx] sökväg [sökväg ...]

en: namei: could not chdir to root!
sv: namei: kunde inte byta katalog till roten!

en: namei: could not stat root!
sv: namei: kunde inte ta status på roten!

en: namei: buf overflow
sv: namei: buffertspill

en:  ? could not chdir into %s - %s (%d)
sv:  ? kunde inte byta katalog till %s - %s (%d)

en:  ? problems reading symlink %s - %s (%d)
sv:  ? problem vid läsning av symboliska länken %s - %s (%d)

en:   *** EXCEEDED UNIX LIMIT OF SYMLINKS ***
sv:   *** ÖVERSKRED UNIX-GRÄNSEN FÖR SYMBOLISKA LÄNKAR ***

en: namei: unknown file type 0%06o on file %s
sv: namei: okänd filtyp 0%06o på filen %s

en: %s: out of memory
sv: %s: slut på minne

en: %s: renaming %s to %s failed: %s
sv: %s: namnbyte av %s till %s misslyckades: %s

en: call: %s from to files...
sv: anropa: %s från till filer...

en: Warning: `%s' is a link.
    Use `%s [options] %s' if you really want to use it.
    Script not started.
sv: Varning: "%s" är en länk.
    Använd "%s [flaggor] %s" om du verkligen vill använda den.
    Skriptet startades inte.

en: usage: script [-a] [-f] [-q] [-t] [file]
sv: användning: script [-a] [-f] [-q] [-t] [fil]

en: Script started, file is %s
sv: Skriptet startades, filen är %s

en: Script started on %s
sv: Skriptet startades den %s

en: 
    Script done on %s
sv: 
    Skriptet färdigt den %s

en: Script done, file is %s
sv: Skriptet färdigt, filen är %s

en: openpty failed
sv: openpty misslyckades

en: Out of pty's
sv: Slut på pty:er

note: Print error message about arguments, and the command's syntax.
en: %s: Argument error, usage
sv: %s: Argumentfel, användning

en:   [ -term terminal_name ]
sv:   [ -term terminalnamn ]

en:   [ -tabs [ tab1 tab2 tab3 ... ] ]      (tabn = 1-160)
sv:   [ -tabs [ tabb1 tabb2 tabb3 ... ] ]      (tabbnummer = 1-160)

en:   [ -clrtabs [ tab1 tab2 tab3 ... ] ]   (tabn = 1-160)
sv:   [ -clrtabs [ tabb1 tabb2 tabb3 ... ] ]   (tabbnummer = 1-160)

en:   [ -dump   [1-NR_CONSOLES] ]
sv:   [ -dump   [1-ANTAL_KONSOLLER] ]

en:   [ -append [1-NR_CONSOLES] ]
sv:   [ -append [1-ANTAL_KONSOLLER] ]

en:   [ -file dumpfilename ]
sv:   [ -file dumpfilnamn ]

en:   [ -bfreq freqnumber ]
sv:   [ -bfreq frekvensnummer ]

en: cannot (un)set powersave mode
sv: kan inte ställa in/återställa strömsparläget

en: klogctl error: %s
sv: klogctl-fel: %s

en: Error reading %s
sv: Fel vid läsning av %s

en: Error writing screendump
sv: Fel vid skrivning av skärmdump

en: couldn't read %s, and cannot ioctl dump
sv: kunde inte läsa %s, och kan inte dumpa ioctl

en: %s: $TERM is not defined.
sv: %s: $TERM är inte angiven.

en: whereis [ -sbmu ] [ -SBM dir ... -f ] name...
sv: whereis [ -sbmu ] [ -SBM kat ... -f ] namn...

en: write: can't find your tty's name
sv: write: kan inte hitta namnet på din tty

en: write: you have write permission turned off.
sv: write: du har inte skrivrättighet aktiverad.

en: write: %s is not logged in on %s.
sv: write: %s är inte inloggad på %s.

en: write: %s has messages disabled on %s
sv: write: %s har meddelanden avstängda på %s

en: usage: write user [tty]
sv: användning: write användare [tty]

en: write: %s is not logged in
sv: write: %s är inte inloggad

en: write: %s has messages disabled
sv: write: %s har meddelanden avstängda

en: write: %s is logged in more than once; writing to %s
sv: write: %s är loggad in mer än en gång; skriver till %s

en: Message from %s@%s (as %s) on %s at %s ...
sv: Meddelande från %s@%s (som %s) på %s klockan %s ...

en: Message from %s@%s on %s at %s ...
sv: Meddelande från %s@%s på %s klockan %s ...

en: warning: error reading %s: %s
sv: varning: fel vid läsning av %s: %s

en: warning: can't open %s: %s
sv: varning: kan inte öppna %s: %s

en: mount: could not open %s - using %s instead
sv: mount: kunde inte öppna %s - använder %s istället

note: linktargetfile does not exist (as a file) and we cannot create it. Read-only filesystem? Too many files open in the system? Filesystem full?
en: can't create lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte skapa låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: can't link lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte länka låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: can't open lock file %s: %s (use -n flag to override)
sv: kan inte öppna låsfilen %s: %s (använd flaggan -n för att åsidosätta)

en: Can't lock lock file %s: %s
sv: Kan inte låsa låsfilen %s: %s

en: can't lock lock file %s: %s
sv: kan inte låsa låsfilen %s: %s

en: timed out
sv: gjorde time-out

en: Cannot create link %s
    Perhaps there is a stale lock file?
sv: Kan inte skapa länken %s
    Det finns kanske en kvarglömd låsfil?

en: cannot open %s (%s) - mtab not updated
sv: kan inte öppna %s (%s) - mtab uppdaterades inte

en: error writing %s: %s
sv: fel vid skrivning av %s: %s

en: error changing mode of %s: %s
sv: fel vid byte av rättigheter på %s: %s

en: can't rename %s to %s: %s
sv: kan inte byta namn på %s till %s: %s

en: loop: can't open device %s: %s
sv: loop: kan inte öppna enheten %s: %s

en: loop: can't get info on device %s: %s
sv: loop: kan inte få tag i information om enheten %s: %s

en: %s: [%04x]:%ld (%s) offset %d, %s encryption
sv: %s: [%04x]:%ld (%s) avstånd %d, kryptering: %s

en: mount: could not find any device /dev/loop#
sv: mount: kunde inte hitta någon /dev/loop#-enhet

en: mount: Could not find any loop device.
           Maybe /dev/loop# has a wrong major number?
sv: mount: Kunde inte hitta någon slingenhet.
           Kanske /dev/loop# har ett felaktigt huvudnummer?

en: mount: Could not find any loop device, and, according to %s,
           this kernel does not know about the loop device.
           (If so, then recompile or `insmod loop.o'.)
sv: mount: Kunde inte hitta någon slingenhet, och enligt %s
           vet denna kärna inte om slingenheten.
           (Om det är så bör du kompilera om eller "insmod loop.o").

en: mount: Could not find any loop device. Maybe this kernel does not know
           about the loop device (then recompile or `insmod loop.o'), or
           maybe /dev/loop# has the wrong major number?
sv: mount: Kunde inte hitta någon slingenhet. Denna kärna vet kanske inte
           om slingenheten (om det är så bör du kompilera om eller
           "insmod loop.o"), eller kanske /dev/loop# har fel huvudnummer?

en: mount: could not find any free loop device
sv: mount: kunde inte hitta någon ledig slingenhet

en: Unsupported encryption type %s
sv: Krypteringstypen %s stöds inte

en: Couldn't lock into memory, exiting.
sv: Kunde inte låsa i minne, avslutar.

en: Init (up to 16 hex digits):
sv: Init (upp till 16 hexadecimala siffror):

en: Non-hex digit '%c'.
sv: Icke-hexadecimal siffra "%c".

en: Don't know how to get key for encryption system %d
sv: Vet inte hur jag ska få tag i nyckel för krypteringssystem %d

en: set_loop(%s,%s,%d): success
sv: set_loop(%s,%s,%d): lyckades

en: loop: can't delete device %s: %s
sv: loop: kan inte ta bort enheten %s: %s

en: del_loop(%s): success
sv: del_loop(%s): lyckades

en: This mount was compiled without loop support. Please recompile.
sv: Denna mount kompilerades utan stöd för slingor. Du bör kompilera om.

en: usage:
      %s loop_device                                      # give info
      %s -d loop_device                                   # delete
      %s [ -e encryption ] [ -o offset ] loop_device file # setup
sv: användning:
      %s slingenhet                                        # ge information
      %s -d slingenhet                                     # ta bort
      %s [ -e kryptering ] [ -o avstånd ] slingenhet fil   # konfiguration

en: not enough memory
sv: inte tillräckligt med minne

en: No loop support was available at compile time. Please recompile.
sv: Inget stöd för slingor fanns tillgängligt vid kompileringen. Du bör
    kompilera om.

en: [mntent]: warning: no final newline at the end of %s
sv: [mntent]: varning: ingen avslutande nyrad på slutet av %s

en: [mntent]: line %d in %s is bad%s
sv: [mntent]: rad %d i %s är felaktig%s

en: ; rest of file ignored
sv: ; resten av filen ignoreras

en: mount: according to mtab, %s is already mounted on %s
sv: mount: enligt mtab är %s redan monterat på %s

en: mount: according to mtab, %s is mounted on %s
sv: mount: enligt mtab är %s monterat på %s

en: mount: can't open %s for writing: %s
sv: mount: kan inte öppna %s för skrivning: %s

en: mount: error writing %s: %s
sv: mount: fel vid skrivning av %s: %s

en: mount: error changing mode of %s: %s
sv: mount: fel vid byte av rättigheter på %s: %s

en: %s looks like swapspace - not mounted
sv: %s ser ut som växlingsutrymme - monteras inte

en: mount failed
sv: montering misslyckades

en: mount: only root can mount %s on %s
sv: mount: endast root kan montera %s på %s

en: mount: loop device specified twice
sv: mount: slingenheten angiven två gånger

en: mount: type specified twice
sv: mount: typen angiven två gånger

en: mount: skipping the setup of a loop device
sv: mount: hoppar över konfigurationen av en slingenhet

en: mount: going to use the loop device %s
sv: mount: kommer att använda slingenheten %s

en: mount: failed setting up loop device
sv: mount: misslyckades konfigurera slingenheten

en: mount: setup loop device successfully
sv: mount: lyckades konfigurera slingenheten

en: mount: can't open %s: %s
sv: mount: kan inte öppna %s: %s

en: mount: cannot open %s for setting speed
sv: mount: kan inte öppna %s för inställning av hastighet

en: mount: cannot set speed: %s
sv: mount: kan inte ställa in hastighet: %s

en: mount: cannot fork: %s
sv: mount: kan inte grena: %s

en: mount: this version was compiled without support for the type `nfs'
sv: mount: denna version kompilerades utan stöd för typen "nfs"

en: mount: failed with nfs mount version 4, trying 3..
sv: mount: misslyckades med montering av nfs version 4, försöker med 3...

en: mount: I could not determine the filesystem type, and none was specified
sv: mount: Jag kunde inte avgöra filsystemstypen, och ingen angavs

en: mount: you must specify the filesystem type
sv: mount: du måste ange filsystemstypen

note: should not happen
en: mount: mount failed
sv: mount: montering misslyckades

en: mount: mount point %s is not a directory
sv: mount: monteringspunkten %s är inte en katalog

en: mount: permission denied
sv: mount: åtkomst nekas

en: mount: must be superuser to use mount
sv: mount: måste vara superanvändaren för att använda mount

note: heuristic: if /proc/version exists, then probably proc is mounted proc mounted?
en: mount: %s is busy
sv: mount: %s är upptagen

note: no yes, don't mention it
en: mount: proc already mounted
sv: mount: proc är redan monterad

en: mount: %s already mounted or %s busy
sv: mount: %s är redan monterad eller %s är upptagen

en: mount: mount point %s does not exist
sv: mount: monteringspunkten %s finns inte

en: mount: mount point %s is a symbolic link to nowhere
sv: mount: monteringspunkten %s är en symbolisk länk till ingenstans

en: mount: special device %s does not exist
sv: mount: specialenheten %s finns inte

en: mount: special device %s does not exist
           (a path prefix is not a directory)
sv: mount: specialenheten %s finns inte
           (ett sökvägsprefix är inte en katalog)

en: mount: %s not mounted already, or bad option
sv: mount: %s är inte redan monterad, eller felaktig flagga

en: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on %s,
           or too many mounted file systems
sv: mount: fel filsystemstyp, felaktig flagga, felaktigt superblock
           på %s, eller för många monterade filsystem

en: mount table full
sv: monteringstabellen full

en: mount: %s: can't read superblock
sv: mount: %s: kan inte läsa superblock

en: mount: %s: unknown device
sv: mount: %s: okänd enhet

en: mount: fs type %s not supported by kernel
sv: mount: filsystemstypen %s stöds inte av kärnan

en: mount: probably you meant %s
sv: mount: du menade troligtvis %s

en: mount: maybe you meant iso9660 ?
sv: mount: du menade kanske iso9660?

en: mount: %s has wrong device number or fs type %s not supported
sv: mount: %s har fel enhetsnummer eller så stöds filsystemstypen %s inte

note: strange ...
en: mount: %s is not a block device, and stat fails?
sv: mount: %s är inte en blockenhet, och statustagning misslyckas?

en: mount: the kernel does not recognize %s as a block device
           (maybe `insmod driver'?)
sv: mount: kärnan känner inte igen %s som en blockenhet
           (kanske "insmod drivrutin"?)

en: mount: %s is not a block device (maybe try `-o loop'?)
sv: mount: %s är ingen blockenhet (försök kanske med "-o loop"?)

en: mount: %s is not a block device
sv: mount: %s är ingen blockenhet

en: mount: %s is not a valid block device
sv: mount: %s är ingen giltig blockenhet

note: pre-linux 1.1.38, 1.1.41 and later linux 1.1.38 and later
en: block device
sv: blockenhet

en: mount: cannot mount %s%s read-only
sv: mount: kan inte montera %s%s som endast läsbar

en: mount: %s%s is write-protected but explicit `-w' flag given
sv: mount: %s%s är skrivskyddad med en explicit "-w"-flagga angavs

en: mount: %s%s is write-protected, mounting read-only
sv: mount: %s%s är skrivskyddad, monterar som endast läsbar

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s
sv: mount: etiketten %s förekommer både på %s och %s

en: mount: %s duplicate - not mounted
sv: mount: %s dubblerad - inte monterad

en: mount: going to mount %s by %s
sv: mount: kommer att montera %s med %s

en: label
sv: etikett

en: mount: no such partition found
sv: mount: ingen sådan partition hittades

en: mount: no type was given - I'll assume nfs because of the colon
sv: mount: ingen typ angavs - jag kommer att anta nfs på grund av kolonet

en: mount: no type was given - I'll assume smb because of the // prefix
sv: mount: ingen typ angavs - jag kommer att anta smb på grund //-prefixet

note: * Retry in the background.
en: mount: backgrounding "%s"
sv: mount: förlägger "%s" till bakgrunden

en: mount: giving up "%s"
sv: mount: ger upp "%s"

en: mount: %s already mounted on %s
sv: mount: %s är redan monterad på %s

en: Usage: mount -V                 : print version
           mount -h                 : print this help
           mount                    : list mounted filesystems
           mount -l                 : idem, including volume labels
    So far the informational part. Next the mounting.
    The command is `mount [-t fstype] something somewhere'.
    Details found in /etc/fstab may be omitted.
           mount -a                 : mount all stuff from /etc/fstab
           mount device             : mount device at the known place
           mount directory          : mount known device here
           mount -t type dev dir    : ordinary mount command
    Note that one does not really mount a device, one mounts
    a filesystem (of the given type) found on the device.
    One can also mount an already visible directory tree elsewhere:
           mount --bind olddir newdir
    or move a subtree:
           mount --move olddir newdir
    A device can be given by name, say /dev/hda1 or /dev/cdrom,
    or by label, using  -L label  or by uuid, using  -U uuid .
    Other options: [-nfFrsvw] [-o options].
    For many more details, say  man 8 mount .
sv: Användning: mount -V                  : visa version
                mount -h                  : visa denna hjälptext
                mount                     : visa monterade filsystem
                mount -l                  : samma, inklusive volymetiketter
    Det var den informativa delen. Nu kommer vi till montering.
    Kommandot är "mount [-t filsystemstyp] någonting här".
    Detaljer som kan hittas i /etc/fstab kan utelämnas.
                mount -a                  : montera allt i /etc/fstab
                mount enhet               : montera enhet på den kända platsen
                mount katalog             : montera känd enhet här
                mount -t typ enhet kat    : vanligt monteringskommando
    Observera att man egentligen inte monterar en enhet, utan ett
    filsystem (av angiven typ) som finns på enheten.
    Man kan också montera ett redan synligt katalogträd någon annanstans:
           mount --bind gammalkatalog nykatalog
    eller flytta ett underträd:
           mount --move gammalkatalog nykatalog
    En enhet kan anges med namn, exempelvis /dev/hda1 eller /dev/cdrom,
    eller med etikett, genom att använda  -L etikett  eller med uuid,
    genom att använda  -U uuid . Andra flaggor: [-nfFrsvw] [-o flaggor].
    Säg  man 8 mount  för många fler detaljer.

en: mount: only root can do that
sv: mount: endast root kan göra det

en: mount: no %s found - creating it..
sv: mount: ingen %s hittades - skapar den...

en: mount: the label %s occurs on both %s and %s - not mounted
sv: mount: etiketten %s förekommer på både %s och %s - inte monterad

en: mount: mounting %s
sv: mount: monterar %s

en: nothing was mounted
sv: ingenting monterades

en: mount: cannot find %s in %s
sv: mount: kan inte hitta %s i %s

en: mount: can't find %s in %s or %s
sv: mount: kan inte hitta %s i %s eller %s

en: mount: could not open %s, so UUID and LABEL conversion cannot be done.
sv: mount: kunde inte öppna %s, så UUID och ETIKETT-konvertering kan inte utföras.

en: mount: bad UUID
sv: mount: felaktig UUID

en: mount: error while guessing filesystem type
sv: mount: fel vid gissning av filsystemstypen

en: mount: you didn't specify a filesystem type for %s
sv: mount: du angav ingen filsystemstyp för %s

en:        I will try all types mentioned in %s or %s
sv:        Jag kommer att försöka med alla typer nämnda i %s eller %s

en:        and it looks like this is swapspace
sv:        och det verkar som om detta är växlingsutrymme

en:        I will try type %s
sv:        Jag kommer att försöka med typen %s

en: Trying %s
sv: Försöker med %s

en: mount: excessively long host:dir argument
sv: mount: överdrivet långt värd:katalog-argument

en: mount: warning: multiple hostnames not supported
sv: mount: varning: flera samtidiga värdnamn stöds inte

en: mount: directory to mount not in host:dir format
sv: mount: katalog att montera är inte på formatet värd:katalog

en: mount: can't get address for %s
sv: mount: kan inte få tag i adress för %s

en: mount: got bad hp->h_length
sv: mount: fick felaktig hp->h_length

en: mount: excessively long option argument
sv: mount: överdrivet långt flaggargument

en: Warning: Unrecognized proto= option.
sv: Varning: Okänd "proto="-flagga.

en: Warning: Option namlen is not supported.
sv: Varning: Flaggan namlen stöds inte.

en: unknown nfs mount parameter: %s=%d
sv: okänd nfs-monteringsparameter: %s=%d

en: Warning: option nolock is not supported.
sv: Varning: flaggan nolock stöds inte.

en: unknown nfs mount option: %s%s
sv: okänd nfs-monteringsflagga: %s%s

en: mount: got bad hp->h_length?
sv: mount: fick felaktig hp->h_length?

en: NFS over TCP is not supported.
sv: NFS över TCP stöds inte.

en: nfs socket
sv: nfs-uttag

en: nfs bindresvport
sv: nfs-bindresvport

en: nfs server reported service unavailable
sv: nfs-servern rapporterade att tjänsten var otillgänglig

en: used portmapper to find NFS port
sv: använde portmapper för att hitta NFS-porten

en: using port %d for nfs deamon
sv: använder port %d för nfs-demonen

en: nfs connect
sv: nfs-anslut

en: unknown nfs status return value: %d
sv: okänt nfs-statusreturvärde: %d

en: bug in xstrndup call
sv: programfel i xstrndup-anrop

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] [-p priority] special ...
           %s [-s]
sv: användning: %s [-hV]
                %s -a [-v]
                %s [-v] [-p prioritet] special ...
                %s [-s]

en: usage: %s [-hV]
           %s -a [-v]
           %s [-v] special ...
sv: användning: %s [-hV]
                %s -a [-v]
                %s [-v] special ...

en: %s on %s
sv: %s på %s

en: swapon: cannot stat %s: %s
sv: swapon: kan inte ta status på %s: %s

en: swapon: warning: %s has insecure permissions %04o, %04o suggested
sv: swapon: varning: %s har osäkra rättigheter %04o, föreslår %04o

en: swapon: Skipping file %s - it appears to have holes.
sv: swapon: Hoppar över filen %s - den verkar ha hål.

en: Not superuser.
sv: Inte superanvändare.

en: %s: cannot open %s: %s
sv: %s: kan inte öppna %s: %s

en: umount: compiled without support for -f
sv: umount: kompilerad utan stöd för -f

en: host: %s, directory: %s
sv: värd: %s, katalog: %s

en: umount: can't get address for %s
sv: umount: kan inte få tag i adress för %s

en: umount: got bad hostp->h_length
sv: umount: fick felaktig hostp->h_length

en: umount: %s: invalid block device
sv: umount: %s: ogiltig blockenhet

en: umount: %s: not mounted
sv: umount: %s: inte monterad

en: umount: %s: can't write superblock
sv: umount: %s: kan inte skriva superblock

note: Let us hope fstab has a line "proc /proc ..." and not "none /proc ..."
en: umount: %s: device is busy
sv: umount: %s: enheten är upptagen

en: umount: %s: not found
sv: umount: %s hittades inte

en: umount: %s: must be superuser to umount
sv: umount: %s: måste vara superanvändare för att avmontera

en: umount: %s: block devices not permitted on fs
sv: umount: %s: blockenheter är inte tillåtna på filsystem

en: no umount2, trying umount...
sv: ingen umount2, försöker med umount...

en: could not umount %s - trying %s instead
sv: kunde inte avmontera %s - försöker med %s istället

en: umount: %s busy - remounted read-only
sv: umount: %s är upptagen - monterade om som endast läsbar

en: umount: could not remount %s read-only
sv: umount: kunde inte montera om %s som endast läsbar

en: %s umounted
sv: %s avmonterad

en: umount: cannot find list of filesystems to unmount
sv: umount: kan inte hitta lista med filsystem att avmontera

en: Usage: umount [-hV]
           umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfstypes]
           umount [-f] [-r] [-n] [-v] special | node...
sv: Användning: umount [-hV]
                umount -a [-f] [-r] [-n] [-v] [-t vfs-typer]
                umount [-f] [-r] [-n] [-v] special | nod...

en: Trying to umount %s
sv: Försöker avmontera %s

en: Could not find %s in mtab
sv: Kunde inte hitta %s i mtab

en: umount: %s is not mounted (according to mtab)
sv: umount: %s är inte monterad (enligt mtab)

en: umount: it seems %s is mounted multiple times
sv: umount: det verkar som om %s är monterad flera gånger

en: umount: %s is not in the fstab (and you are not root)
sv: umount: %s är inte i fstab (och du är inte root)

en: umount: %s mount disagrees with the fstab
sv: umount: montering av %s stämmer inte överens med fstab

en: umount: only root can unmount %s from %s
sv: umount: endast root kan avmontera %s från %s

en: umount: only root can do that
sv: umount: endast root kan göra det

en: You must be root to set the Ctrl-Alt-Del behaviour.
sv: Du måste vara root för att kunna ställa in Ctrl-Alt-Del-beteendet.

en: Usage: ctrlaltdel hard|soft
sv: Användning: ctrlaltdel hard|soft

en: File %s, For threshold value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
sv: Fil %s, för tröskelvärde %lu, största antalet tecken i fifon var %d,
    och den maximala överföringshastigheten i tecken/sekund var %f

en: File %s, For threshold value %lu and timrout value %lu, Maximum characters in fifo were %d,
    and the maximum transfer rate in characters/second was %f
sv: Fil %s, för tröskelvärde %lu och timeoutvärdet %lu, största antalet tecken i fifon var %d,
    och den maximala överföringshastigheten i tecken/sekund var %f

en: Invalid interval value: %s
sv: Ogiltigt intervallvärde: %s

en: Invalid set value: %s
sv: Ogiltigt inställt värde: %s

en: Invalid default value: %s
sv: Ogiltigt standardvärde: %s

en: Invalid set time value: %s
sv: Ogiltigt inställt tidsvärde: %s

en: Invalid default time value: %s
sv: Ogiltigt standardtidsvärde: %s

en: Usage: %s [-q [-i interval]] ([-s value]|[-S value]) ([-t value]|[-T value]) [-g|-G] file [file...]
sv: Användning: %s [-q [-i intervall]] ([-s värde]|[-S värde]) ([-t värde]|[-T värde]) [-g|-G] fil [fil...]

en: Can't open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Can't set %s to threshold %d: %s
sv: Kan inte ställa in %s till tröskelvärde %d: %s

en: Can't set %s to time threshold %d: %s
sv: Kan inte ställa in %s till tidströskelvärde %d: %s

en: Can't get threshold for %s: %s
sv: Kan inte få tröskelvärde för %s: %s

en: Can't get timeout for %s: %s
sv: Kan inte få time-out för %s: %s

en: %s: %ld current threshold and %ld current timeout
sv: %s: %ld aktuell tröskel och %ld aktuell time-out

en: %s: %ld default threshold and %ld default timeout
sv: %s: %ld standardtröskel och %ld standardtimeout

en: Can't set signal handler
sv: Kan inte ställa in signalhanterare

en: gettimeofday failed
sv: gettimeofday misslyckades

en: Can't issue CYGETMON on %s: %s
sv: Kan inte utlysa CYGETMON på %s: %s

en: %s: %lu ints, %lu/%lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
sv: %s: %lu avbrott, %lu/%lu tecken; fifo: %lu tröskel, %lu time-out, %lu max, %lu nu

en:    %f int/sec; %f rec, %f send (char/sec)
sv:    %f avbrott/s; %f mott., %f skickat (tecken/s)

en: %s: %lu ints, %lu chars; fifo: %lu thresh, %lu tmout, %lu max, %lu now
sv: %s: %lu avbrott, %lu tecken; fifo: %lu tröskel, %lu time-out, %lu max, %lu nu

en:    %f int/sec; %f rec (char/sec)
sv:    %f avbrott/sek; %f mott. (tecken/s)

en: Usage: %s [-c] [-n level] [-s bufsize]
sv: Användning: %s [-c] [-n nivå] [-s buffertstorlek]

en: invalid id: %s
sv: ogiltigt id: %s

en: cannot remove id %s (%s)
sv: kan inte ta bort id %s (%s)

en: deprecated usage: %s {shm | msg | sem} id ...
sv: föråldrad användning: %s {shm | msg | sem} id ...

en: unknown resource type: %s
sv: okänd typ av resurs: %s

en: resource(s) deleted
sv: resurser borttagna

en: usage: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
              [-Q msgkey] [-M shmkey] [-S semkey] ... ]
sv: användning: %s [ [-q msqid] [-m shmid] [-s semid]
                   [-Q msgnyckel] [-M shmnyckel] [-S semnyckel] ... ]

en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: illegal key (%s)
sv: %s: otillåten nyckel (%s)

en: permission denied for key
sv: åtkomst nekas för nyckel

en: already removed key
sv: redan borttagen nyckel

en: invalid key
sv: ogiltig nyckel

en: unknown error in key
sv: okänt fel i nyckel

en: permission denied for id
sv: åtkomst nekas för id

en: invalid id
sv: ogiltigt id

en: already removed id
sv: redan borttaget id

en: unknown error in id
sv: okänt fel i id

en: %s: unknown argument: %s
sv: %s: okänt argument: %s

en: usage : %s -asmq -tclup
sv: användning: %s -asmq -tclup

en: 	%s -h for help.
sv: 	%s -h för hjälp.

en: %s provides information on ipc facilities for which you have read access.
sv: %s tillhandahåller information om ipc-faciliteter för vilka du har
    läsrättighet.

en: Resource Specification:
    	-m : shared_mem
    	-q : messages
sv: Resursspecifikation:
    	-m : delat minne
    	-q : meddelanden

en: 	-s : semaphores
    	-a : all (default)
sv: 	-s : semaforer
    	-a : alla (standard)

en: Output Format:
    	-t : time
    	-p : pid
    	-c : creator
sv: Utdataformat:
    	-t : tid
    	-p : pid
    	-c : skapare

en: 	-l : limits
    	-u : summary
sv: 	-l : gränser
    	-u : sammanfattning

en: -i id [-s -q -m] : details on resource identified by id
sv: -i id [-s -q -m] : detaljer om resursen som identifieras av id

en: kernel not configured for shared memory
sv: kärnan är inte konfigurerad för delat minne

en: ------ Shared Memory Limits --------
sv: ------ Gränser för delat minne --------

note: glibc 2.1.3 and all earlier libc's have ints as fields of struct shminfo; glibc 2.1.91 has unsigned long; ach
en: max number of segments = %ld
sv: maximalt antal segment = %ld

en: max seg size (kbytes) = %ld
sv: maximal segmentstorlek (kilobyte) = %ld

en: max total shared memory (kbytes) = %ld
sv: maximalt totalt delat minne (kilobyte) = %ld

en: min seg size (bytes) = %ld
sv: minimal segmentstorlek (byte) = %ld

en: ------ Shared Memory Status --------
sv: ------ Status för delat minne --------

en: segments allocated %d
sv: allokerade segment %d

en: pages allocated %ld
sv: allokerade sidor %ld

en: pages resident  %ld
sv: residenta sidor  %ld

en: pages swapped   %ld
sv: utväxlade sidor  %ld

en: Swap performance: %ld attempts	 %ld successes
sv: Växlingsprestanda: %ld försök	  %ld lyckade försök

en: ------ Shared Memory Segment Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av delade minnessegment --------

en: perms
sv: rättigh

en: cuid
sv: vuid

en: ------ Shared Memory Attach/Detach/Change Times --------
sv: ------ Tilläggs-/Lösgörnings-/Ändringstider för delat minne --------

en: owner
sv: ägare

en: attached
sv: tillagd

en: detached
sv: lösgjord

en: changed
sv: ändrad

en: ------ Shared Memory Creator/Last-op --------
sv: ------ Skapare/Senaste operation på delat minne --------

en: ------ Shared Memory Segments --------
sv: ------ Delade minnessegment --------

en: key
sv: nyckel

en: bytes
sv: byte

en: nattch
sv: anttill

en: Not set
sv: Inte inställd

en: dest
sv: mål

en: locked
sv: låst

en: kernel not configured for semaphores
sv: kärnan är inte konfigurerad för semaforer

en: ------ Semaphore Limits --------
sv: ------ Semaforgränser --------

en: max number of arrays = %d
sv: maximalt antal vektorer = %d

en: max semaphores per array = %d
sv: maximalt antal semaforer per vektor = %d

en: max semaphores system wide = %d
sv: maximalt antal semaforer på systemet = %d

en: max ops per semop call = %d
sv: maximalt antal operationer per semaforopsanrop = %d

en: semaphore max value = %d
sv: maxvärde på semafor = %d

en: ------ Semaphore Status --------
sv: ------ Semaforstatus --------

en: used arrays = %d
sv: använda vektorer = %d

en: allocated semaphores = %d
sv: allokerade semaforer = %d

en: ------ Semaphore Arrays Creators/Owners --------
sv: ------ Skapare/Ägare av semaforvektorer --------

en: ------ Shared Memory Operation/Change Times --------
sv: ------ Tider för operationer på/ändringar av delat minne --------

en: last-op
sv: senaste-op

en: last-changed
sv: senast-ändrad

en: ------ Semaphore Arrays --------
sv: ------ Semaforvektorer --------

en: nsems
sv: antsem

en: kernel not configured for message queues
sv: kärnan är inte konfigurerad för meddelandeköer

en: ------ Messages: Limits --------
sv: ------ Meddelanden: Gränser --------

en: max queues system wide = %d
sv: maximalt antal köer på hela systemet = %d

en: max size of message (bytes) = %d
sv: maximal storlek på meddelande (byte) = %d

en: default max size of queue (bytes) = %d
sv: standardmaxstorlek på kö (byte) = %d

en: ------ Messages: Status --------
sv: ------ Meddelande: Status --------

en: allocated queues = %d
sv: allokerade köer = %d

en: used headers = %d
sv: använda huvuden = %d

en: used space = %d bytes
sv: använt utrymme = %d byte

en: ------ Message Queues: Creators/Owners --------
sv: ------ Meddelandeköer: Skapare/Ägare --------

en: msqid
sv: meddköid

en: ------ Message Queues Send/Recv/Change Times --------
sv: ------ Meddelandeköernas sändnings-/mottagnings-/ändringstider --------

en: send
sv: sänt

en: recv
sv: mottaget

en: change
sv: ändring

en: ------ Message Queues PIDs --------
sv: ------ PID för meddelandeköer --------

en: ------ Message Queues --------
sv: ------ Meddelandeköer --------

en: used-bytes
sv: använda-byte

en: messages
sv: meddelanden

en: 
    Shared memory Segment shmid=%d
sv: 
    Delat minnessegment shmid=%d

en: mode=%#o	access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o	åtkomsträttigheter=%#o

en: bytes=%d	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld
sv: byte=%d	lpid=%d	cpid=%d	nattch=%ld

en: att_time=%-26.24s
sv: attid=%-26.24s

en: det_time=%-26.24s
sv: dettid=%-26.24s

en: change_time=%-26.24s
sv: ändringstid=%-26.24s

en: 
    Message Queue msqid=%d
sv: 
    Meddelandekö meddköid=%d

en: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	mode=%#o
sv: uid=%d	gid=%d	cuid=%d	cgid=%d	rättighet=%#o

en: cbytes=%ld	qbytes=%ld	qnum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d
sv: cbyte=%ld	qbyte=%ld	könum=%ld	lspid=%d	lrpid=%d

en: send_time=%-26.24s
sv: sändningstid=%-26.24s

en: rcv_time=%-26.24s
sv: mottagningstid=%-26.24s

en: 
    Semaphore Array semid=%d
sv: 
    Semaforvektor semid=%d

en: mode=%#o, access_perms=%#o
sv: rättighet=%#o, åtkomsträttigheter=%#o

en: nsems = %ld
sv: antsem = %ld

en: otime = %-26.24s
sv: otid = %-26.24s

en: ctime = %-26.24s
sv: ctid = %-26.24s

en: value
sv: värde

en: ncount
sv: nräkn

en: zcount
sv: zräkn

en: usage: rdev [ -rv ] [ -o OFFSET ] [ IMAGE [ VALUE [ OFFSET ] ] ]
sv: användning: rdev [ -rv ] [ -o AVSTÅND ] [ BILD [ VÄRDE [ AVSTÅND ] ] ]

en:   rdev /dev/fd0  (or rdev /linux, etc.) displays the current ROOT device
sv:   rdev /dev/fd0  (eller rdev /linux, osv.) visar den aktuella ROT-enheten

en:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         sets ROOT to /dev/hda2
sv:   rdev /dev/fd0 /dev/hda2         ställer in ROT till /dev/hda2

en:   rdev -R /dev/fd0 1              set the ROOTFLAGS (readonly status)
sv:   rdev -R /dev/fd0 1              ställer in ROTFLAGGORNA (endast läsbar)

en:   rdev -r /dev/fd0 627            set the RAMDISK size
sv:   rdev -r /dev/fd0 627            ställer in RAMDISK-storleken

en:   rdev -v /dev/fd0 1              set the bootup VIDEOMODE
sv:   rdev -v /dev/fd0 1              ställer in GRAFIKLÄGET vid uppstart

en:   rdev -o N ...                   use the byte offset N
sv:   rdev -o N ...                   använd byteavstånd N

en:   rootflags ...                   same as rdev -R
sv:   rootflags ...                   samma som rdev -R

en:   ramsize ...                     same as rdev -r
sv:   ramsize ...                     samma som rdev -r

en:   vidmode ...                     same as rdev -v
sv:   vidmode ...                     samma som rdev -v

en: Note: video modes are: -3=Ask, -2=Extended, -1=NormalVga, 1=key1, 2=key2,...
sv: Obs: grafiklägen är: -3=Fråga, -2=Utökat, -1=NormalVga, 1=nyckel1, 2=nyckel2,...

en:       use -R 1 to mount root readonly, -R 0 for read/write.
sv:       använd -R 1 för att montera roten endast läsbar, -R 0 för läs/skriv.

en: missing comma
sv: komma saknas

en: %s: Usage: "%s [options]
    	 -m <mapfile>  (default = "%s")
    	 -p <pro-file> (default = "%s")
    	 -M <mult>     set the profiling multiplier to <mult>
    	 -i            print only info about the sampling step
    	 -v            print verbose data
    	 -a            print all symbols, even if count is 0
    	 -b            print individual histogram-bin counts
    	 -r            reset all the counters (root only)
    	 -n            disable byte order auto-detection
    	 -V            print version and exit
sv: %s: Användning: "%s [flaggor]
    	 -m <tabellfil>  (standard = "%s")
    	 -p <pro-fil>    (standard = "%s")
    	 -M <mult>       ställ in profileringsmultiplikatorn till <mult>
    	 -i              visa endast information om samplingssteget
    	 -v              visa utförlig data
    	 -a              visa alla symboler, även om antalet är 0
    	 -b              visa antal individuella histogram-bin
    	 -r              nollställ alla räknare (endast root)
    	 -n              deaktivera automatisk detektering av byteordning
    	 -V              visa versionsinformation och avsluta

en: out of memory
sv: slut på minne

en: %s Version %s
sv: %s version %s

en: Sampling_step: %i
sv: Samplingssteg: %i

en: %s: %s(%i): wrong map line
sv: %s: %s(%i): felaktig tabellrad

en: %s: can't find "_stext" in %s
sv: %s: kan inte hitta "_stext" i %s

en: %s: profile address out of range. Wrong map file?
sv: %s: profiladressen är utanför intervallet. Fel tabellfil?

en: total
sv: totalt

en: usage: renice priority [ [ -p ] pids ] [ [ -g ] pgrps ] [ [ -u ] users ]
sv: användning: renice prioritet [ [ -p ] pid ] [ [ -g ] pgrupper ]
                [ [ -u ] användare ]

en: renice: %s: unknown user
sv: renice: %s: okänd användare

en: renice: %s: bad value
sv: renice: %s: felaktigt värde

en: %d: old priority %d, new priority %d
sv: %d: gammal prioritet %d, ny prioritet %d

en: usage: %s program [arg ...]
sv: användning: %s program [argument ...]

en: Usage: %s <device> [ -i <IRQ> | -t <TIME> | -c <CHARS> | -w <WAIT> | 
              -a [on|off] | -o [on|off] | -C [on|off] | -q [on|off] | -s | 
              -T [on|off] ]
sv: Användning: %s <enhet> [ -i <IRQ> | -t <TID> | -c <TECKEN> | 
                   -w <VÄNTETID> | -a [on|off] | -o [on|off] | 
                   -C [on|off] | -q [on|off] | -s | -T [on|off] ]

en: malloc error
sv: minnesallokeringsfel

en: %s: bad value
sv: %s: felaktigt värde

en: %s: %s not an lp device.
sv: %s: %s är ingen lp-enhet.

en: %s status is %d
sv: statusen för %s är %d

en: , busy
sv: , upptagen

en: , ready
sv: , redo

en: , out of paper
sv: , slut på papper

en: , on-line
sv: , inkopplad

en: , error
sv: , fel

en: LPGETIRQ error
sv: LPGETIRQ-fel

en: %s using IRQ %d
sv: %s använder IRQ %d

en: %s using polling
sv: %s använder pollning

en: col: bad -l argument %s.
sv: col: felaktigt argument %s till -l.

en: usage: col [-bfpx] [-l nline]
sv: användning: col [-bfpx] [-l antalrader]

en: col: write error.
sv: col: skrivfel.

en: col: warning: can't back up %s.
sv: col: varning: kan inte säkerhetskopiera %s.

en: past first line
sv: förbi första raden

en: -- line already flushed
sv: -- raden redan spolad

en: usage: %s [ - ] [ -2 ] [ file ... ]
sv: användning: %s [ - ] [ -2 ] [ fil ... ]

en: line too long
sv: raden är för lång

en: usage: column [-tx] [-c columns] [file ...]
sv: användning: column [-tx] [-c kolumner] [fil ...]

en: hexdump: bad length value.
sv: hexdump: felaktigt längdvärde.

en: hexdump: bad skip value.
sv: hexdump: felaktigt överhoppningsvärde.

en: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmt_file] [-n length] [-s skip] [file ...]
sv: hexdump: [-bcCdovx] [-e fmt] [-f fmtfil] [-n längd] [-s överhopp] [fil ...]

en: usage: %s [-dflpcsu] [+linenum | +/pattern] name1 name2 ...
sv: användning: %s [-dflpcsu] [+radnummer | +/mönster] namn1 namn2 ...

en: 
    *** %s: directory ***
sv: 
    *** %s: katalog ***

note: simple ELF detection
en: 
    ******** %s: Not a text file ********
sv: 
    ******** %s: Inte en textfil ********

en: [Use q or Q to quit]
sv: [Använd q eller Q för att avsluta]

en: --More--
sv: --Mer--

en: (Next file: %s)
sv: (Nästa fil: %s)

en: [Press space to continue, 'q' to quit.]
sv: [Tryck blanksteg för att fortsätta, "q" för att avsluta.]

en: ...back %d pages
sv: ...tillbaka %d sidor

en: ...back 1 page
sv: ...tillbaka 1 sida

en: ...skipping one line
sv: ...hoppar över en rad

en: ...skipping %d lines
sv: ...hoppar över %d rader

en: 
    ***Back***
sv: 
    ***Tillbaka***

en: Can't open help file
sv: Kan inte öppna hjälpfil

en: [Press 'h' for instructions.]
sv: [Tryck "h" för instruktioner.]

en: "%s" line %d
sv: "%s" rad %d

en: [Not a file] line %d
sv: [Inte en fil] rad %d

en:   Overflow
sv:   Spill

en: ...skipping
sv: ...hoppar över

en: Regular expression botch
sv: Reguljärt uttrycksmischmasch

en: 
    Pattern not found
sv: 
    Mönstret hittades inte

en: Pattern not found
sv: Mönstret hittades inte

en: can't fork
sv: kan inte grena

en: 
    ...Skipping
sv: 
    ...Hoppar över

en: ...Skipping to file
sv: ...Hoppar över till filen

en: ...Skipping back to file
sv: ...Hoppar tillbaka till filen

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: No previous command to substitute for
sv: Inget tidigare kommando att ersätta

en: od: od(1) has been deprecated for hexdump(1).
sv: od: od(1) har ersatts av hexdump(1).

en: od: hexdump(1) compatibility doesn't support the -%c option%s
sv: od: hexdump(1)-kompatibilitet stöder inte flaggan -%c%s

en: ; see strings(1).
sv: ; se strings(1).

en: hexdump: can't read %s.
sv: hexdump: kan inte läsa %s.

en: hexdump: line too long.
sv: hexdump: raden är för lång.

en: hexdump: byte count with multiple conversion characters.
sv: hexdump: byteantal med flera konverteringstecken.

en: hexdump: bad byte count for conversion character %s.
sv: hexdump: felaktigt byteantal för konverteringstecken %s.

en: hexdump: %%s requires a precision or a byte count.
sv: hexdumo: %%s kräver ett precisionsvärde eller ett byteantal.

en: hexdump: bad format {%s}
sv: hexdump: felaktigt format {%s}

en: hexdump: bad conversion character %%%s.
sv: hexdump: felaktigt konverteringstecken %%%s.

en: %s: Usage: %s [-number] [-p string] [-cefnrs] [+line] [+/pattern/] [files]
sv: %s: Användning: %s [-number] [-p sträng] [-cefnrs] [+rad] [+/mönster/] [filer]

en: %s: option requires an argument -- %s
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %s

en: %s: illegal option -- %s
sv: %s: otillåten flagga -- %s

en: ...skipping forward
sv: ...hoppar framåt

en: ...skipping backward
sv: ...hoppar bakåt

en: No next file
sv: Ingen nästa fil

en: No previous file
sv: Inga tidigare fil

en: %s: Read error from %s file
sv: %s: Läsfel från %s-fil

note: * Most likely '\0' in input.
en: %s: Unexpected EOF in %s file
sv: %s: Oväntat filslut i %s-fil

en: %s: Unknown error in %s file
sv: %s: Okänt fel i %s-fil

en: %s: Cannot create tempfile
sv: %s: Kan inte skapa temporär fil

en: RE error:
sv: RE-fel:

en: (EOF)
sv: (Filslut)

en: No remembered search string
sv: Ingen ihågkommen söksträng

en: Cannot open
sv: Kan inte öppna

en: saved
sv: sparad

en: : !command not allowed in rflag mode.
sv: : !kommando inte tillåtet i rflag-läge.

en: fork() failed, try again later
sv: fork() misslyckades, försök igen senare

en: (Next file:
sv: (Nästa fil:

en: Unable to allocate bufferspace
sv: Kan inte allokera buffertutrymme

en: usage: rev [file ...]
sv: användning: rev [fil ...]

en: usage: %s [ -i ] [ -tTerm ] file...
sv: användning: %s [ -i ] [ -tTerminal ] fil...

en: trouble reading terminfo
sv: problem vid läsning av terminfo

en: Unknown escape sequence in input: %o, %o
sv: Okänd inbäddningssekvens i indata: %o, %o

en: Unable to allocate buffer.
sv: Kan inte allokera buffert.

en: Input line too long.
sv: Indataraden är för lång.

en: Out of memory when growing buffer.
sv: Slut på minne vid växande av buffert.
