gtk+ - en to sv translation catalogue (996 entries)

en: Failed to open file '%s': %s
sv: Misslyckades med att öppna filen "%s": %s

en: Image file '%s' contains no data
sv: Bildfilen "%s" innehåller ingen data

en: Don't know how to load the animation in file '%s'
sv: Vet inte hur man läser in animationen i filen "%s"

en: Failed to load image '%s': reason not known, probably a corrupt image file
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig bildfil

en: Failed to load animation '%s': reason not known, probably a corrupt animation file
sv: Misslyckades med att läsa in animationen "%s": anledningen är okänd, troligtvis en trasig animationsfil

en: Unable to load image-loading module: %s: %s
sv: Kan inte läsa in bildinläsningsmodulen: %s: %s

en: Image-loading module %s does not export the proper interface; perhaps it's from a different GTK version?
sv: Bildinläsningsmodulen %s exporterar inte rätt gränssnitt; den kanske är från en annan GTK-version?

en: Image type '%s' is not supported
sv: Bildtypen "%s" stöds inte

en: Couldn't recognize the image file format for file '%s'
sv: Kunde inte känna igen bildfilformatet på filen "%s"

en: Unrecognized image file format
sv: Okänt bildfilformat

en: Don't know how to load the image in file '%s'
sv: Vet inte hur man läser in bilden i filen "%s"

en: Failed to load image '%s': %s
sv: Misslyckades med att läsa in bilden "%s": %s

en: This build of gdk-pixbuf does not support saving the image format: %s
sv: Detta bygge av gdk-pixbuf stöder inte sparande av bildformatet: %s

en: Failed to open '%s' for writing: %s
sv: Misslyckades med att öppna "%s" för skrivning: %s

en: Failed to close '%s' while writing image, all data may not have been saved: %s
sv: Misslyckades med att stänga "%s" när bilden skrevs, all data kanske inte har sparats korrekt: %s

en: Incremental loading of image type '%s' is not supported
sv: Inkrementell inläsning av bildtypen "%s" stöds inte

en: Internal error: Image loader module '%s' failed to begin loading an image, but didn't give a reason for the failure
sv: Internt fel: Bildinläsningsmodulen "%s" misslyckades med att läsa in en bild, men gav inte en anledning till misslyckandet

en: Image header corrupt
sv: Bildhuvudet är trasigt

en: Image format unknown
sv: Bildformatet är okänt

en: Image pixel data corrupt
sv: Bildpunktsdata är trasigt

en: failed to allocate image buffer of %u bytes
sv: misslyckades med att allokera bildbuffert på %u byte

en: Not enough memory to load bitmap image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bilden

en: BMP image has unsupported header size
sv: BMP-bilden har huvudstorlek som inte stöds

en: BMP image has bogus header data
sv: BMP-bilden har felaktig huvuddata

en: Failure reading GIF: %s
sv: Misslyckades med att läsa GIF: %s

en: GIF file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sv: GIF-filen saknade en del data (den kanske klipptes på något sätt?)

en: Internal error in the GIF loader (%s)
sv: Internt fel i GIF-inläsaren (%s)

en: GIF image loader can't understand this image.
sv: GIF-bildinläsaren kan inte förstå denna bild.

en: Bad code encountered
sv: Felaktig kod påträffades

en: Circular table entry in GIF file
sv: Cirkulär tabellpost i GIF-filen

en: Not enough memory to load GIF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in GIF-filen

en: GIF image is corrupt (incorrect LZW compression)
sv: GIF-bilden är trasig (felaktig LZW-komprimering)

en: File does not appear to be a GIF file
sv: Filen verkar inte vara en GIF-fil

en: Version %s of the GIF file format is not supported
sv: Version %s av filformatet GIF stöds inte

en: GIF image contained a frame with height or width 0.
sv: GIF-bilden innehöll en ram med höjden eller bredden 0.

en: GIF image contained a frame appearing outside the image bounds.
sv: GIF-bilden innehöll en ram som var utanför bildens gränser.

en: First frame of GIF image had 'revert to previous' as its disposal mode.
sv: Första ramen i GIF-bilden hade "återgå till föregående" som dess förändringsläge.

en: GIF image has no global colormap, and a frame inside it has no local colormap.
sv: GIF-bilden har ingen global färgkarta, och en ram i den saknar lokal färgkarta.

en: GIF image was truncated or incomplete.
sv: GIF-bilden var trunkerad eller ofullständig.

en: Failure reading ICO: %s
sv: Misslyckades med att läsa ICO: %s

en: ICO file was missing some data (perhaps it was truncated somehow?)
sv: ICO-filen saknade en del data (den kanske klipptes på något sätt?)

en: Not enough memory to load icon
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ikonen

en: Invalid header in icon
sv: Ogiltigt huvud i ikon

en: Icon has zero width
sv: Ikonen har ingen bredd

en: Icon has zero height
sv: Ikonen har ingen höjd

en: Compressed icons are not supported
sv: Komprimerade ikoner stöds inte

en: Unsupported icon type
sv: Ikontypen stöds inte

en: Not enough memory to load ICO file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in ICO-filen

en: Error interpreting JPEG image file (%s)
sv: Fel vid tolkning av JPEG-bildfil (%s)

en: Insufficient memory to load image, try exiting some applications to free memory
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bild, försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Couldn't allocate memory for loading JPEG file
sv: Kunde inte allokera minne för inläsning av JPEG-fil

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%s' could not be parsed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%s" kunde inte tolkas.

en: JPEG quality must be a value between 0 and 100; value '%d' is not allowed.
sv: JPEG-kvaliteten måste vara ett värde mellan 0 och 100; värdet "%d" är inte tillåtet.

en: Bits per channel of PNG image is invalid.
sv: Bitar per kanal i PNG-bilden är ogiltigt.

en: Transformed PNG has zero width or height.
sv: Transformerad PNG har bredden eller höjden noll.

en: Bits per channel of transformed PNG is not 8.
sv: Bitar per kanal av transformerad PNG är inte 8.

en: Transformed PNG not RGB or RGBA.
sv: Transformerad PNG är inte RGB eller RGBA.

en: Transformed PNG has unsupported number of channels, must be 3 or 4.
sv: Transformerad PNG har antal kanaler som inte stöds, måste vara 3 eller 4.

en: Fatal error in PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel i PNG-bildfil: %s

en: Insufficient memory to load PNG file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNG-fil

en: Insufficient memory to store a %ld by %ld image; try exiting some applications to reduce memory usage
sv: Inte tillräckligt med minne för att lagra en %ld × %ld stor bild; försök att avsluta några program för att frigöra minne

en: Fatal error reading PNG image file
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil

en: Fatal error reading PNG image file: %s
sv: Ödesdigert fel vid läsning av PNG-bildfil: %s

en: Keys for PNG tEXt chunks must have at least 1 and at most 79 characters.
sv: Nycklar för PNG-tEXt-stycken måste ha minst 1 och som mest 79 tecken.

en: Keys for PNG tEXt chunks must be ASCII characters.
sv: Nycklar för PNG-tEXt-stycken måste vara ASCII-tecken.

en: Value for PNG tEXt chunk can not be converted to ISO-8859-1 encoding.
sv: Värdet för ett PNG-tEXt-stycke kan inte konverteras till ISO-8859-1-kodning.

en: PNM loader expected to find an integer, but didn't
sv: PNM-inläsaren förväntade ett heltal, men fick inte

en: PNM file has an incorrect initial byte
sv: PNM-filen har en ogiltig första byte

en: PNM file is not in a recognized PNM subformat
sv: PNM-filen är inte i ett känt underformat av PNM

en: PNM file has an image width of 0
sv: PNM-filens bildbredd är 0

en: PNM file has an image height of 0
sv: PNM-filens bildhöjd är 0

en: Maximum color value in PNM file is 0
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är 0

en: Maximum color value in PNM file is too large
sv: Maximala färgvärdet i PNM-filen är för stort

en: Can't handle PNM files with maximum color values greater than 255
sv: Kan inte hantera PNM-filer med maximala färgvärden större än 255

en: Raw PNM image type is invalid
sv: Råa PNM-bildtypen är ogiltig

en: PNM image format is invalid
sv: PNM-bildformatet är ogiltigt

en: PNM image loader does not support this PNM subformat
sv: PNM-bildinläsaren stöder inte detta underformat av PNM

en: Premature end-of-file encountered
sv: För tidigt filslut påträffades

en: Raw PNM formats require exactly one whitespace before sample data
sv: Råa PNM-format kräver precis ett blanktecken innan provdata

en: Can't allocate memory for loading PNM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av PNM-bild

en: Insufficient memory to load PNM context struct
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-sammanhangsstruktur

en: Unexpected end of PNM image data
sv: Oväntat slut på PNM-bilddata

en: Insufficient memory to load PNM file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in PNM-fil

en: RAS image has bogus header data
sv: RAS-bilden har felaktig huvuddata

en: RAS image has unknown type
sv: RAS-bilden har okänd typ

en: unsupported RAS image variation
sv: RAS-bildvariationen stöds inte

en: Not enough memory to load RAS image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in RAS-bilden

en: Can't allocate memory for IOBuffer struct
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-struct

en: Can't allocate memory for IOBuffer data
sv: Kan inte allokera minne för IOBuffer-data

en: Can't realloc IOBuffer data
sv: Kan inte omallokera IOBuffer-data

en: Can't allocate temporary IOBuffer data
sv: Kan inte allokera temporär IOBuffer-data

en: fread() failed -- premature end-of-file probably encountered
sv: fread() misslyckades -- för tidigt filslut troligen påträffat

en: fseek() failed -- premature end-of-file probably encountered
sv: fseek() misslyckades -- för tidigt filslut troligen påträffat

en: Can't allocate new pixbuf
sv: Kan inte allokera ny pixbuf

en: Can't allocate colormap structure
sv: Kan inte allokera färgkartestruktur

en: Can't allocate colormap entries
sv: Kan inte allokera färgkarteposter

en: Unexpected bitdepth for colormap entries
sv: Oväntat bitdjup för färgkarteposter

en: Can't allocate TGA header memory
sv: Kan inte allokera TGA-huvudminne

en: TGA image has invalid dimensions
sv: TGA-bilden har ogiltiga dimensioner

en: TGA image comment length is too long
sv: Kommentarlängden för TGA-bilden är för lång

en: TGA image type not supported
sv: TGA-bildtypen stöds inte

en: Can't allocate memory for TGA context struct
sv: Kan inte allokera minne för TGA-kontextstruct

en: Excess data in file
sv: För mycket data i fil

en: Can't allocate memory for TGA header
sv: Kan inte allokera minne för TGA-huvud

en: Too big value in the infolen field of TGA header.
sv: För stort värde i infolen-fältet i TGA-huvud.

en: Can't allocate memory for TGA cmap temporary buffer
sv: Kan inte allokera minne för temporär TGA-cmap-buffert

en: Can't allocate memory for TGA colormap struct
sv: Kan inte allokera minne för TGA-färgkartestruct

en: Can't allocate memory for TGA colormap entries
sv: Kan inte allokera minne för TGA-färgkarteposter

en: Unexpected bitdepth for TGA colormap
sv: Oväntat bitdjup för TGA-färgkarta

en: Pseudo-Color image without colormap
sv: Pseudo-Color-bild utan färgkarta

en: Can't seek to image offset -- end-of-file probably encountered
sv: Kan inte spola till bildavstånd -- filslut troligen påträffat

en: Can't allocate pixbuf
sv: Kan inte allokera pixbuf

en: Unsupported TGA image type
sv: TGA-bildtypen stöds inte

en: Could not get image width (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildbredden (felaktig TIFF-fil)

en: Could not get image height (bad TIFF file)
sv: Kunde inte få tag i bildhöjden (felaktig TIFF-fil)

en: Width or height of TIFF image is zero
sv: Bredden eller höjden på TIFF-bilden är noll

en: Dimensions of TIFF image too large
sv: Dimensionerna på TIFF-bilden är för stora

en: Insufficient memory to open TIFF file
sv: Inte tillräckligt med minne för att öppna TIFF-fil

en: Failed to load RGB data from TIFF file
sv: Misslyckades med att läsa in RGB-data från TIFF-fil

en: Unsupported TIFF variant
sv: TIFF-varianten stöds inte

en: Failed to open TIFF image
sv: Misslyckades med att öppna TIFF-bild

en: TIFFClose operation failed
sv: Åtgärden TIFFClose misslyckades

en: Failed to load TIFF image
sv: Misslyckades med att läsa in TIFF-bild

en: Image has zero width
sv: Bilden har ingen bredd

en: Image has zero height
sv: Bilden har ingen höjd

en: Not enough memory to load image
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in bilden

en: Couldn't save the rest
sv: Kunde inte spara resten

en: Invalid XBM file
sv: Ogiltig XBM-fil

en: Insufficient memory to load XBM image file
sv: Inte tillräckligt med minne för att läsa in XBM-bildfil

en: Failed to write to temporary file when loading XBM image
sv: Misslyckades med att skriva till temporär fil vid inläsning av XBM-fil

en: No XPM header found
sv: Inget XPM-huvud hittades

en: XPM file has image width <= 0
sv: XPM-filen har bildbredd <= 0

en: XPM file has image height <= 0
sv: XPM-filen har bildhöjd <= 0

en: XPM file has invalid number of colors
sv: XPM-filen har ogiltigt antal färger

en: XPM has invalid number of chars per pixel
sv: XPM har ogiltigt antal tecken per bildpunkt

en: Can't read XPM colormap
sv: Kan inte läsa XPM-färgkarta

en: Can't allocate memory for loading XPM image
sv: Kan inte allokera minne för inläsning av XPM-bild

en: Failed to write to temporary file when loading XPM image
sv: Misslyckades med skrivning till temporär fil vid inläsning av XPM-bild

note: This is the text that should appear next to menu accelerators * that use the shift key. If the text on this key isn't typically * translated on keyboards used for your language, don't translate * this.
en: Shift
sv: Skift

en: Accelerator Closure
sv: Genvägsstängning

en: The closure to be monitored for accelerator changes
sv: Stängningen att övervakas för genvägsändringar

en: Accelerator Widget
sv: Genvägswidget

en: The widget to be monitored for accelerator changes
sv: Widgeten att övervakas för genvägsändringar

en: Horizontal alignment
sv: Horisontell justering

en: Horizontal position of child in available space. 0.0 is left aligned, 1.0 is right aligned
sv: Horisontell position av barnet i tillgängligt utrymme. 0,0 är vänsterjusterat, 1,0 är högerjusterat

en: Vertical alignment
sv: Vertikal justering

en: Vertical position of child in available space. 0.0 is top aligned, 1.0 is bottom aligned
sv: Vertikal position av barnet i tillgängligt utrymme. 0,0 är överkantsjusterat, 1,0 är nederkantsjusterat

en: Horizontal scale
sv: Horisontell skala

en: If available horizontal space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
sv: Om tillgängligt horisontellt utrymme är större än vad som krävs för barnet, är detta hur mycket av det som ska användas för barnet. 0,0 betyder inget, 1,0 betyder allt

en: Vertical scale
sv: Vertikal skala

en: If available vertical space is bigger than needed for the child, how much of it to use for the child. 0.0 means none, 1.0 means all
sv: Om tillgängligt vertikalt utrymme är större än vad som krävs för barnet, är detta hur mycket av det som ska användas för barnet. 0,0 betyder inget, 1,0 betyder allt

en: Arrow direction
sv: Pilriktning

en: The direction the arrow should point
sv: Riktningen som pilen ska peka

en: Arrow shadow
sv: Pilskugga

en: Appearance of the shadow surrounding the arrow
sv: Utseende på skuggan som omger pilen

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

en: X alignment of the child
sv: X-justering på barnet

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

en: Y alignment of the child
sv: Y-justering av barnet

en: Ratio
sv: Förhållande

en: Aspect ratio if obey_child is FALSE
sv: Proportionsförhållande om obey_child är FALSKT

en: Obey child
sv: Lyd barn

en: Force aspect ratio to match that of the frame's child
sv: Tvinga proportionsförhållande för att matcha den av ramens barn

en: Minimum child width
sv: Minsta bredd på barn

en: Minimum width of buttons inside the box
sv: Minsta bredd på knappar inuti rutan

en: Minimum child height
sv: Minsta höjd på barn

en: Minimum height of buttons inside the box
sv: Minsta höjd på knappar inuti rutan

en: Child internal width padding
sv: Intern utfyllnad i bredd runt barn

en: Amount to increase child's size on either side
sv: Mängd att öka barns storlek på var sida

en: Child internal height padding
sv: Intern utfyllnad i höjd runt barn

en: Amount to increase child's size on the top and bottom
sv: Mängd att öka barns storlek överst och nederst

en: Layout style
sv: Utseendestil

en: How to layout the buttons in the box. Possible values are default, spread, edge, start and end
sv: Hur knappar ska placeras ut i rutan. Möjliga värden är standard, spridd, kant, start och slut

en: Secondary
sv: Sekundär

en: If TRUE, the child appears in a secondary group of children, suitable for, e.g., help buttons.
sv: Om SANT kommer barnet att visas i en sekundär grupp med barn. Användbart exempelvis för hjälpknappar.

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: The amount of space between children.
sv: Mängden mellanrum mellan barn.

en: Homogeneous
sv: Homogena

en: Whether the children should all be the same size.
sv: Huruvida barnen allihop ska vara av samma storlek.

en: Label
sv: Etikett

en: Text of the label widget inside the button, if the button contains a label widget.
sv: Texten på etikettwidgeten inuti knappen, om knappen innehåller en etikettwidget.

en: Use underline
sv: Använd understrykning

en: If set, an underline in the text indicates the next character should be used for the mnemonic accelerator key
sv: Om detta är angivet kommer en understrykning i texten att indikera att nästa tecken ska användas som en genvägstangent

en: Use stock
sv: Använd standard

en: If set, the label is used to pick a stock item instead of being displayed
sv: Om detta är angivet kommer etiketten att användas för att plocka ett standardobjekt istället för att visas

en: Border relief
sv: Kantrelief

en: The border relief style.
sv: Reliefstilen på kansten.

en: Default Spacing
sv: Standardmellanrum

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons
sv: Extra mellanrum att lägga till för alla CAN_DEFAULT-knappar

en: Default Outside Spacing
sv: Standardmellanrum på utsidan

en: Extra space to add for CAN_DEFAULT buttons that is always drawn outside the border
sv: Extra mellanrum att lägga till för CAN_DEFAULT-knappar som alltid visas utanför kanten

en: Child X Displacement
sv: X-förflyttning av barn

en: How far in the x direction to move the child when the button is depressed
sv: Hur långt bort i x-riktingen barnet ska flyttas då knappen trycks ned

en: Child Y Displacement
sv: Y-förflyttning av barn

en: How far in the y direction to move the child when the button is depressed
sv: Hur långt bort i y-riktningen barnet ska flyttas då knappen trycks ned

en: mode
sv: läge

en: Editable mode of the CellRenderer
sv: Redigerbart läge av CellRenderer

en: visible
sv: synlig

en: Display the cell
sv: Visa cellen

en: xalign
sv: xjustering

en: The x-align.
sv: X-justeringen.

en: yalign
sv: yjustering

en: The y-align.
sv: Y-justeringen.

en: xpad
sv: xutfyllnad

en: The xpad.
sv: X-utfyllnaden.

en: ypad
sv: yutfyllnad

en: The ypad.
sv: Y-utfyllnaden.

en: width
sv: bredd

en: The fixed width.
sv: Den fasta bredden.

en: height
sv: höjd

en: The fixed height.
sv: Den fasta höjden.

en: Is Expander
sv: Är expanderare

en: Row has children.
sv: Rad har barn.

en: Is Expanded
sv: Är utökad

en: Row is an expander row, and is expanded
sv: Raden är utökningsrad, och är utökad

en: Pixbuf Object
sv: Pixbuf-objekt

en: The pixbuf to render.
sv: Pixbuf:en att rendera.

en: Pixbuf Expander Open
sv: Pixbuf-expanderare öppen

en: Pixbuf for open expander.
sv: Pixbuf för öppen expanderare.

en: Pixbuf Expander Closed
sv: Pixbuf-expanderare stängd

en: Pixbuf for closed expander.
sv: Pixbuf för närmaste expanderare.

en: Text to render
sv: Text att rendera

en: Marked up text to render
sv: Markup-text att rendera

en: Attributes
sv: Attribut

en: A list of style attributes to apply to the text of the renderer.
sv: En lista med stilattribut att verkställa på texten av renderaren.

en: Background color name
sv: Namn på bakgrundsfärg

en: Background color as a string
sv: Bakgrundsfärg som en sträng

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Background color as a GdkColor
sv: Bakgrundsfärg som en GdkColor

en: Foreground color name
sv: Namn på förgrundsfärg

en: Foreground color as a string
sv: Förgrundsfärg som en sträng

en: Foreground color
sv: Förgrundsfärg

en: Foreground color as a GdkColor
sv: Förgrundsfärg som en GdkColor

en: Editable
sv: Redigerbar

en: Whether the text can be modified by the user
sv: Huruvida texten kan ändras av användaren

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font description as a string
sv: Typsnittsbeskrivning som en sträng

en: Font description as a PangoFontDescription struct
sv: Typsnittsbeskrivning som en PangoFontDescription-struct

en: Font family
sv: Typsnittsfamilj

en: Name of the font family, e.g. Sans, Helvetica, Times, Monospace
sv: Namn på typsnittsfamiljen, till exempel Sans, Helvetica, Times, Monospace

en: Font style
sv: Typsnittsstil

en: Font variant
sv: Typsnittsvariant

en: Font weight
sv: Typsnittsvikt

en: Font stretch
sv: Typsnittsbredd

en: Font size
sv: Typsnittsstorlek

en: Font points
sv: Typsnittspunkter

en: Font size in points
sv: Typsnittsstorlek i punkter

en: Font scale
sv: Typsnittsskalning

en: Font scaling factor
sv: Typsnittsskalfaktor

en: Rise
sv: Höjning

en: Offset of text above the baseline (below the baseline if rise is negative)
sv: Offset för texten ovanför baslinjen (nedanför baslinjen om höjning är negativt)

en: Strikethrough
sv: Genomstrykning

en: Whether to strike through the text
sv: Huruvida texten ska genomstrykas

en: Underline
sv: Understruken

en: Style of underline for this text
sv: Stil på understrykningen för denna text

en: Background set
sv: Bakgrund inställd

en: Whether this tag affects the background color
sv: Huruvida denna tagg påverkar bakgrundsfärgen

en: Foreground set
sv: Förgrund inställd

en: Whether this tag affects the foreground color
sv: Huruvida denna tagg påverkar förgrundsfärgen

en: Editability set
sv: Redigerbarhet inställd

en: Whether this tag affects text editability
sv: Huruvida denna tagg påverkar redigerbarheten

en: Font family set
sv: Typsnittsfamilj inställd

en: Whether this tag affects the font family
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsfamiljen

en: Font style set
sv: Typsnittsstil inställd

en: Whether this tag affects the font style
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsstilen

en: Font variant set
sv: Typsnittsvariant inställd

en: Whether this tag affects the font variant
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsvarianten

en: Font weight set
sv: Typsnittsvikt inställd

en: Whether this tag affects the font weight
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsvikten

en: Font stretch set
sv: Typsnittsbredd inställd

en: Whether this tag affects the font stretch
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsbredden

en: Font size set
sv: Typsnittsstorlek inställd

en: Whether this tag affects the font size
sv: Huruvida denna tagg påverkar typsnittsstorleken

en: Font scale set
sv: Typsnittsskalning inställd

en: Whether this tag scales the font size by a factor
sv: Huruvida denna tagg skalar typsnittet med en faktor

en: Rise set
sv: Höjning inställd

en: Whether this tag affects the rise
sv: Huruvida denna tagg påverkar höjningen

en: Strikethrough set
sv: Genomstrykning inställd

en: Whether this tag affects strikethrough
sv: Huruvida denna tagg påverkar genomstrykningen

en: Underline set
sv: Understrykning inställd

en: Whether this tag affects underlining
sv: Huruvida denna tagg påverkar understrykningen

en: Toggle state
sv: Växlingstillstånd

en: The toggle state of the button
sv: Knappens växlingstillstånd

en: Activatable
sv: Aktiverbar

en: The toggle button can be activated
sv: Växlingsknappen kan aktiveras

en: Radio state
sv: Radiotillstånd

en: Draw the toggle button as a radio button
sv: Rita växlingsknappen som en radioknapp

en: Indicator Size
sv: Indikatorstorlek

en: Size of check or radio indicator
sv: Storlek på kryss- eller radioindikator

en: Indicator Spacing
sv: Indikatormellanrum

en: Spacing around check or radio indicator
sv: Mellanrum runt kryss- eller radioindikator

en: Active
sv: Aktiv

en: Whether the menu item is checked.
sv: Huruvida menyposten är ikryssad.

en: Inconsistent
sv: Inkonsistent

en: Whether to display an "inconsistent" state.
sv: Huruvida ett "inkonsistent" tillstånd ska visas.

en: The previously-selected color, for comparison to the color you're selecting now. You can drag this color to a palette entry, or select this color as current by dragging it to the other color swatch alongside.
sv: Den färg som valdes tidigare, för att du ska kunna jämföra med den färg du väljer nu. Du kan dra färgen till en palettpost, eller välja denna färg som den aktuella genom att dra den till det andra färgprovet.

en: The color you've chosen. You can drag this color to a palette entry to save it for use in the future.
sv: Färgen som du valt. Du kan dra den här färgen till en palettpost för att spara den för framtida bruk.

en: _Save color here
sv: _Spara färgen här

en: Click this palette entry to make it the current color. To change this entry, drag a color swatch here or right-click it and select "Save color here."
sv: Klicka på denna palettpost för att göra den till aktuell färg. För att ändra denna post kan du dra ett färgprov hit eller högerklicka och välja "Spara färg här".

en: Has Opacity Control
sv: Har opacitetskontoll

en: Whether the color selector should allow setting opacity
sv: Huruvida färgväljaren ska tillåta inställning av opacitet

en: Has palette
sv: Har palett

en: Whether a palette should be used
sv: Huruvida en palett ska användas

en: Current Color
sv: Aktuell färg

en: The current color
sv: Den aktuella färgen

en: Current Alpha
sv: Aktuellt alfavärde

en: The current opacity value (0 fully transparent, 65535 fully opaque)
sv: Aktuellt opacitetsvärde (0 är helt transparent, 65535 helt opakt)

en: Custom palette
sv: Anpassad palett

en: Palette to use in the color selector
sv: Palett att använda i färgväljaren

en: Select the color you want from the outer ring. Select the darkness or lightness of that color using the inner triangle.
sv: Välj den färg som du vill ha från den yttre ringen. Välj mörkheten eller ljusheten på den färgen genom att använda den inre triangeln.

en: Click the eyedropper, then click a color anywhere on your screen to select that color.
sv: Klicka på pipetten, och klicka sedan på en färg någonstans på din skärm för att välja den färgen.

en: _Hue:
sv: _Nyans:

en: Position on the color wheel.
sv: Position på färghjulet.

en: _Saturation:
sv: _Mättnad

en: "Deepness" of the color.
sv: "Djup" på färgen.

en: _Value:
sv: _Värde:

en: Brightness of the color.
sv: Ljushet på färgen.

en: _Red:
sv: _Röd:

en: Amount of red light in the color.
sv: Mängd rött ljus i färgen.

en: _Green:
sv: _Grön:

en: Amount of green light in the color.
sv: Mängd grönt ljus i färgen.

en: _Blue:
sv: _Blå:

en: Amount of blue light in the color.
sv: Mängd blått ljus i bilden.

en: _Opacity:
sv: _Opacitet:

en: Transparency of the currently-selected color.
sv: Genomskinlighet på den färg som är vald för tillfället.

en: Color _Name:
sv: Färg_namn:

en: You can enter an HTML-style hexadecimal color value, or simply a color name such as 'orange' in this entry.
sv: Du kan ange ett hexadecimalt färgvärde i HTML-stil, eller helt enkelt ange ett engelskt namn på färgen som exempelvis "orange" i detta fält.

en: _Palette
sv: _Palett

en: Enable arrow keys
sv: Använd piltangenter

en: Whether the arrow keys move through the list of items
sv: Huruvida piltangenter flyttar genom listan med objekt

en: Always enable arrows
sv: Använd alltid pilar

en: Whether the arrow keys work, even if the entry contents are not in the list
sv: Huruvida piltangenter fungerar även om fältinnehållet inte finns i listan

en: Case sensitive
sv: Gör skillnad på VERSALER/gemener

en: Whether list item matching is case sensitive
sv: Huruvida listobjektet gör skillnad på versaler/gemener

en: Allow empty
sv: Tillåt tomt

en: Whether an empty value may be entered in this field
sv: Huruvida ett tomt värde kan anges i detta fält

en: Value in list
sv: Värde i lista

en: Whether entered values must already be present in the list
sv: Huruvida angivna värden redan måste finnas i listan

en: Resize mode
sv: Storleksändringsläge

en: Specify how resize events are handled
sv: Ange hur storleksändringshändelser hanteras

en: Border width
sv: Kantbredd

en: The width of the empty border outside the containers children.
sv: Bredden på den tomma kanten utanför behållarens barn.

en: Child
sv: Barn

en: Can be used to add a new child to the container.
sv: Kan användas för att lägga till ett nytt barn till behållaren.

en: Curve type
sv: Kurvtyp

en: Is this curve linear, spline interpolated, or free-form
sv: Är denna kurva linjär, spline-interpolerad eller friform

en: Minimum X
sv: Minsta X

en: Minimum possible value for X
sv: Minsta möjliga värde för X

en: Maximum X
sv: Största X

en: Maximum possible X value.
sv: Största möjliga värde för X.

en: Minimum Y
sv: Minsta Y

en: Minimum possible value for Y
sv: Minsta möjliga värde för Y

en: Maximum Y
sv: Största Y

en: Maximum possible value for Y
sv: Största möjliga värde för Y

en: Has separator
sv: Har avskiljare

en: The dialog has a separator bar above its buttons
sv: Dialogen har en avskiljarrad ovanför dess knappar

en: Content area border
sv: Kant för innehållsutrymme

en: Width of border around the main dialog area
sv: Bredd på kanten runt huvuddialogutrymmet

en: Button spacing
sv: Knappmellanrum

en: Spacing between buttons
sv: Mellanrum mellan knappar

en: Action area border
sv: Kant på åtgärdsutrymme

en: Width of border around the button area at the bottom of the dialog
sv: Bredd på kanten runt knapputrymmet runt nederkanten på dialogen

en: Cursor Position
sv: Markörposition

en: The current position of the insertion cursor in chars.
sv: Den aktuella positionen på insättningspekaren i tecken.

en: Selection Bound
sv: Markeringsgräns

en: The position of the opposite end of the selection from the cursor in chars.
sv: Positionen för den motsatta änden av markeringen från markören i tecken.

en: Whether the entry contents can be edited
sv: Huruvida fältets innehåll kan redigeras

en: Maximum length
sv: Maxlängd

en: Maximum number of characters for this entry. Zero if no maximum.
sv: Maximala antalet tecken i detta fält. Noll om inget maxvärde.

en: Visibility
sv: Synlighet

en: FALSE displays the "invisible char" instead of the actual text (password mode)
sv: FALSKT visar det "osynliga tecknet" istället för den verkliga texten (lösenordsläge)

en: Has Frame
sv: Har ram

en: FALSE removes outside bevel from entry.
sv: FALSKT tar bort den yttre avfasningen från fältet.

en: Invisible character
sv: Osynligt tecken

en: The character to use when masking entry contents (in "password mode")
sv: Tecknet att använda när fältets innehåll ska maskeras (i "lösenordsläge")

en: Activates default
sv: Aktiverar standard

en: Whether to activate the default widget (such as the default button in a dialog) when Enter is pressed.
sv: Huruvida standardwidgeten ska aktiveras (som exempelvis standardknappen i ett dialogfönster) när Enter trycks ner.

en: Width in chars
sv: Bredd i tecken

en: Number of characters to leave space for in the entry.
sv: Antal tecken som ska lämnas plats till i fältet.

en: Scroll offset
sv: Rullningsoffset

en: Number of pixels of the entry scrolled off the screen to the left
sv: Antalet bildpunkter i posten som är rullad utanför skärmen till vänster

en: The contents of the entry
sv: Innehållet i fältet

en: Select on focus
sv: Markera vid fokus

en: Whether to select the contents of an entry when it is focused.
sv: Huruvida ett fälts innehåll markeras då fältet får fokus.

en: Select All
sv: Markera allt

en: Input Methods
sv: Inmatningsmetoder

en: _Insert Unicode control character
sv: _Infoga Unicode-styrtecken

en: Filename
sv: Filnamn

en: The currently selected filename.
sv: Filnamnet som är valt för tillfället.

en: Show file operations
sv: Visa filoperationer

en: Whether buttons for creating/manipulating files should be displayed.
sv: Huruvida knappar för skapande/manipulering av filer ska visas.

en: Select multiple
sv: Välj flera

en: Whether to allow multiple files to be selected.
sv: Huruvida flera filer får väljas.

en: Folders
sv: Mappar

en: Fol_ders
sv: _Mappar

en: Files
sv: Filer

en: _Files
sv: _Filer

en: Folder unreadable: %s
sv: Mappen är oläsbar: %s

en: The file "%s" resides on another machine (called %s) and may not be available to this program.
    Are you sure that you want to select it?
sv: Filen "%s" finns på en annan maskin (kallad %s) och kanske inte är tillgänglig för detta program.
    Är du säker på att du vill välja den?

en: _New Folder
sv: _Ny mapp

en: De_lete File
sv: _Ta bort fil

en: _Rename File
sv: _Byt namn på fil

en: The folder name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sv: Mappnamnet "%s" innehåller tecken som inte är tillåtna i filnamn

en: Error creating folder "%s": %s
    %s
sv: Fel vid skapande av mappen "%s": %s
    %s

en: You probably used symbols not allowed in filenames.
sv: Du använde troligen tecken som inte är tillåtna i filnamn.

en: Error creating folder "%s": %s
sv: Fel vid skapande av mappen "%s": %s

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: _Folder name:
sv: _Mappnamn:

en: Create
sv: Skapa

en: The filename "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sv: Filnamnet "%s" innehåller tecken som inte är tillåtna i filnamn

en: Error deleting file "%s": %s
    %s
sv: Fel vid borttagning av filen "%s": %s
    %s

en: It probably contains symbols not allowed in filenames.
sv: Det innehåller troligen tecken som inte är tillåtna i filnamn.

en: Error deleting file "%s": %s
sv: Fel vid borttagning av filen "%s": %s

en: Really delete file "%s" ?
sv: Verkligen ta bort filen "%s"?

en: Delete File
sv: Ta bort fil

en: The file name "%s" contains symbols that are not allowed in filenames
sv: Filnamnet "%s" innehåller tecken som inte är tillåtna i filnamn

en: Error renaming file to "%s": %s
    %s
sv: Fel vid byte av namn på filen till "%s": %s
    %s

en: Error renaming file "%s": %s
    %s
sv: Fel vid byte av namn på filen "%s": %s
    %s

en: Error renaming file "%s" to "%s": %s
sv: Fel vid byte av namn på filen "%s" till "%s": %s

en: Rename File
sv: Byt namn på fil

en: Rename file "%s" to:
sv: Byt namn på filen "%s" till:

en: Rename
sv: Byt namn

en: Selection:
sv: Markering:

en: The filename "%s" couldn't be converted to UTF-8 (try setting the environment variable G_BROKEN_FILENAMES): %s
sv: Filnamnet "%s" kunde inte konverteras till UTF-8 (prova att ställa in miljövariabeln G_BROKEN_FILENAMES): %s

en: Invalid Utf-8
sv: Ogiltig UTF-8

en: Name too long
sv: Namnet är för långt

en: Couldn't convert filename
sv: Kunde inte konvertera filnamn

en: X position
sv: X-position

en: X position of child widget
sv: X-position på barnwidgeten

en: Y position
sv: Y-position

en: Y position of child widget
sv: Y-position på barnwidgeten

en: Font name
sv: Typsnittsnamn

en: The X string that represents this font.
sv: Den X-sträng som motsvarar detta typsnitt.

en: The GdkFont that is currently selected.
sv: Den GdkFont som är vald för tillfället.

en: Preview text
sv: Förhandsgranskningstext

en: The text to display in order to demonstrate the selected font.
sv: Den text som ska visas för att demonstrera det valda typsnittet.

en: _Family:
sv: _Familj:

en: _Style:
sv: _Stil:

en: Si_ze:
sv: S_torlek:

note: create the text entry widget
en: _Preview:
sv: _Förhandsgranskning:

en: Font Selection
sv: Typsnittsval

en: Text of the frame's label.
sv: Text på ramens etikett.

en: Label xalign
sv: X-justering på etikett

en: The horizontal alignment of the label.
sv: Den horisontella justeringen på etiketten.

en: Label yalign
sv: Y-justering på etikett

en: The vertical alignment of the label.
sv: Den vertikala justeringen på etiketten.

en: Deprecated property, use shadow_type instead.
sv: Föråldrad egenskap, använd shadow_type istället.

en: Frame shadow
sv: Ramskugga

en: Appearance of the frame border.
sv: Utseende på ramkanten.

en: Label widget
sv: Etikettwidget

en: A widget to display in place of the usual frame label.
sv: En widget att visa istället för den vanliga rametiketten.

en: _Gamma value
sv: _Gammavärde

en: Shadow type
sv: Skuggtyp

en: Appearance of the shadow that surrounds the container.
sv: Utseende på skuggan som omger behållaren.

en: Handle position
sv: Handtagsposition

en: Position of the handle relative to the child widget.
sv: Position på handtaget relativt barnwidgeten.

en: Snap edge
sv: Fäst kant

en: Side of the handlebox that's lined up with the docking point to dock the handlebox.
sv: Sida på handtaget som är jämsides med dockningspunkten för att docka handtaget.

note: Remove this icon source so we don't keep trying to * load it.
en: Error loading icon: %s
sv: Fel vid inläsning av ikonen: %s

en: A GdkPixbuf to display.
sv: En GdkPixbuf att visa.

en: A GdkPixmap to display.
sv: En GdkPixmap att visa.

en: Image
sv: Bild

en: A GdkImage to display.
sv: En GdkImage att visa.

en: Mask bitmap to use with GdkImage or GdkPixmap
sv: Maskbitmappsbild att använda med GdkImage eller GdkPixmap

en: Filename to load and display.
sv: Filnamn att läsa in och visa.

en: Stock ID
sv: Standard-ID

en: Stock ID for a stock image to display.
sv: Standard-ID för en standardbild att visa.

en: Icon set
sv: Ikonsamling

en: Icon set to display.
sv: Ikonsamling att visa.

en: Icon size
sv: Ikonstorlek

en: Size to use for stock icon or icon set.
sv: Storlek att använda för standardikon eller ikonsamling.

en: GdkPixbufAnimation to display.
sv: GdkPixbufAnimation att visa.

en: Storage type
sv: Lagringstyp

en: The representation being used for image data.
sv: Representationen som används för bilddata.

en: Image widget
sv: Bildwidget

en: Child widget to appear next to the menu text
sv: Bildwidget att visa vid sidan om menytexten

note: shell and main vbox
en: Input
sv: Inmatning

en: No input devices
sv: Inga inmatningsenheter

en: _Device:
sv: _Enhet:

en: Disabled
sv: Avstängd

en: Screen
sv: Mask

en: Window
sv: Fönster

en: _Mode:
sv: _Läge:

note: The axis listbox
en: _Axes
sv: _Axlar

note: Keys listbox
en: _Keys
sv: _Tangenter

en: Pressure
sv: Tryck

en: X Tilt
sv: X-lutning

en: Y Tilt
sv: Y-lutning

en: Wheel
sv: Hjul

en: none
sv: inget

en: (disabled)
sv: (avstängd)

en: (unknown)
sv: (okänd)

note: and clear button
en: clear
sv: töm

en: The text of the label.
sv: Texten på etiketten.

en: A list of style attributes to apply to the text of the label.
sv: En lista med stilattribut att tillämpa på texten i etiketten.

en: Use markup
sv: Använd markup

en: The text of the label includes XML markup. See pango_parse_markup().
sv: Etikettens text innehåller XML-markup. Se pango_parse_markup().

en: Justification
sv: Justering

en: The alignment of the lines in the text of the label relative to each other. This does NOT affect the alignment of the label within its allocation. See GtkMisc::xalign for that.
sv: Justering på raderna i etikettens text relativt varandra. Detta påverkar INTE justeringen på etiketten inom dess allokering. Se GtkMisc::xalign för det.

en: Pattern
sv: Mönster

en: A string with _ characters in positions correspond to characters in the text to underline.
sv: En sträng med "_"-tecken i positioner som motsvarar tecken i texten som ska understrykas.

en: Line wrap
sv: Radbryt

en: If set, wrap lines if the text becomes too wide.
sv: Om detta är angivet kommer texten att radbrytas om den blir för bred.

en: Selectable
sv: Markerbar

en: Whether the label text can be selected with the mouse.
sv: Huruvida texten i etiketten kan markeras med musen.

en: Mnemonic key
sv: Snabbtangent

en: The mnemonic accelerator key for this label.
sv: Snabbtangenten för denna etikett.

en: Mnemonic widget
sv: Snabbtangentswidget

en: The widget to be activated when the label's mnemonic key is pressed.
sv: Den widget som ska aktiveras då etikettens snabbtangent trycks ned.

en: Horizontal adjustment
sv: Horisontell justering

en: The GtkAdjustment for the horizontal position.
sv: GtkAdjustment på den horisontella positionen.

en: Vertical adjustment
sv: Vertikal justering

en: The GtkAdjustment for the vertical position.
sv: GtkAdjustment på den vertikala positionen.

en: Width
sv: Bredd

en: The width of the layout.
sv: Bredden på layouten.

en: Height
sv: Höjd

en: The height of the layout.
sv: Höjden på layouten.

en: Tearoff Title
sv: Löstagbar titel

en: A title that may be displayed by the window manager when this menu is torn-off.
sv: En titel som kan visas av fönsterhanteraren då denna meny tas loss.

en: Can change accelerators
sv: Kan ändra snabbtangenter

en: Whether menu accelerators can be changed by pressing a key over the menu item.
sv: Huruvida menysnabbtangenter kan ändras genom att en tangent trycks ovanför menyposten.

en: Style of bevel around the menubar
sv: Stil på avfasning runt menyraden

en: Internal padding
sv: Intern utfyllnad

en: Amount of border space between the menubar shadow and the menu items
sv: Mängd kantutrymme mellan skuggan på menyraden och menyposterna

en: Image/label border
sv: Bild-/etikettkant

en: Width of border around the label and image in the message dialog
sv: Bredd på ramen runt etiketten och bilden i meddelandedialogen

en: Message Type
sv: Meddelandetyp

en: The type of message
sv: Typen av meddelande

en: Message Buttons
sv: Meddelandeknappar

en: The buttons shown in the message dialog
sv: Knapparna som visas i meddelandedialogen

en: X align
sv: X-justering

en: The horizontal alignment, from 0 (left) to 1 (right)
sv: Horisontell justering, från 0 (vänster) till 1 (höger)

en: Y align
sv: Y-justering

en: The vertical alignment, from 0 (top) to 1 (bottom)
sv: Vertikal justering, från 0 (överst) till 1 (nederst)

en: X pad
sv: X-utfyllnad

en: The amount of space to add on the left and right of the widget, in pixels
sv: Mängden utrymme att lägga till på vänster och höger sida, i bildpunkter

en: Y pad
sv: Y-utfyllnad

en: The amount of space to add on the top and bottom of the widget, in pixels
sv: Mängden utrymme att lägga till på vänster och höger sida, i bildpunkter

en: Page
sv: Sida

en: The index of the current page
sv: Indexet för den aktuella sidan

en: Tab Position
sv: Flikposition

en: Which side of the notebook holds the tabs
sv: Vilken sida på flikhäftet som har flikarna

en: Tab Border
sv: Flikram

en: Width of the border around the tab labels
sv: Bredd på ramen runt fliketiketterna

en: Horizontal Tab Border
sv: Horisontell flikram

en: Width of the horizontal border of tab labels
sv: Bredd på den horisontella ramen runt fliketiketter

en: Vertical Tab Border
sv: Vertikal flikram

en: Width of the vertical border of tab labels
sv: Bredd på den vertikala ramen runt fliketiketter

en: Show Tabs
sv: Visa flikar

en: Whether tabs should be shown or not
sv: Huruvida flikar ska visas eller inte

en: Show Border
sv: Visa ram

en: Whether the border should be shown or not
sv: Huruvida ramen ska visas eller inte

en: Scrollable
sv: Rullningsbar

en: If TRUE, scroll arrows are added if there are to many tabs to fit
sv: Om sann kommer rullningspilar att läggas till om det finns fler flikar än vad som ryms

en: Enable Popup
sv: Använd popupmeny

en: If TRUE, pressing the right mouse button on the notebook pops up a menu that you can use to go to a page
sv: Om sann kommer ett tryck på höger musknapp på flikhäftet att visa en popupmeny som du kan använda för att gå till en sida

en: Whether tabs should have homogeneous sizes
sv: Huruvida flikar ska ha samma storlek

en: Page %u
sv: Sida %u

en: Menu
sv: Meny

en: The menu of options
sv: Alternativmenyn

en: Size of dropdown indicator
sv: Storlek på nedfällningsindikator

en: Spacing around indicator
sv: Mellanrum runt indikator

en: Position of paned separator in pixels (0 means all the way to the left/top)
sv: Position på panelseparator i bildpunkter (0 betyder längst till vänster/överst)

en: Position Set
sv: Inställd position

en: TRUE if the Position property should be used
sv: SANT om poitionsegenskapen ska användas

en: Handle Size
sv: Storlek på handtag

en: Width of handle
sv: Bredd på handtag

en: Expand
sv: Utöka

en: Whether the preview widget should take up the entire space it is allocated
sv: Huruvida förhandsgranskningswidgeten ska fylla ut hela det utrymme det har allokerats

en: Activity mode
sv: Aktivitetsläge

en: If true the GtkProgress is in activity mode, meaning that is signals something is happening, but not how much of the activity is finished. This is used when you're doing something that you don't know how long it will take.
sv: Om sant är GtkProgress i aktivitetsläge, vilket betyder att det signalerar att något händer, men inte hur mycket aktiviteten är slutförd. Detta används när du gör någonting som du inte vet hur lång tid det kommer att ta.

en: Show text
sv: Visa text

en: Whether the progress is shown as text
sv: Huruvida förloppet visas som text

en: Text x alignment
sv: X-justering för text

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the horizontal alignment of the text in the progresswidget
sv: Ett tal mellan 0.0 och 1.0 som anger den horisontella justeringen av texten i förloppswidgeten

en: Text y alignment
sv: Y-justering för text

en: A number between 0.0 and 1.0 specifying the vertical alignment of the text in the progress widget
sv: Ett tal mellan 0.0 och 1.0 som anger den vertikala justeringen av texten i förloppswidgeten

en: Adjustment
sv: Justering

en: The GtkAdjustment connected to the progress bar (Deprecated)
sv: GtkAdjustment ansluten till förloppsmätaren (föråldrat)

en: Orientation
sv: Orientering

en: Orientation and growth of the progress bar
sv: Orientering och tillväxt av förloppsmätaren

en: Bar style
sv: Mätarstil

en: Specifies the visual style of the bar in percentage mode (Deprecated)
sv: Anger utseendet på mätaren i procentläge (föråldrat)

en: Activity Step
sv: Aktivitetssteg

en: The increment used for each iteration in activity mode (Deprecated)
sv: Ökningen som används för varje iterering i aktivitetsläge (föråldrat)

en: Activity Blocks
sv: Aktivitetsblock

en: The number of blocks which can fit in the progress bar area in activity mode (Deprecated)
sv: Antalet block som kan passa in i förloppsmätaren i aktivitetsläge (föråldrat)

en: Discrete Blocks
sv: Diskreta block

en: The number of discrete blocks in a progress bar (when shown in the discrete style)
sv: Antalet diskreta block i en förloppsmätare (när den visas i diskret stil)

en: Fraction
sv: Andel

en: The fraction of total work that has been completed
sv: Andelen av det totala arbetet som har färdigställts

en: Pulse Step
sv: Pulssteg

en: The fraction of total progress to move the bouncing block when pulsed
sv: Andelen av det totala förloppet att flytta det studsande blocket när det pulsas

en: Text to be displayed in the progress bar
sv: Text att visa i förloppsmätaren

en: Update policy
sv: Uppdateringspolicy

en: How the range should be updated on the screen
sv: Hur intervallet ska uppdateras på skärmen

en: The GtkAdjustment that contains the current value of this range object
sv: GtkAdjustment som innehåller det aktuella värdet på detta intervallobjekt

en: Inverted
sv: Inverterad

en: Invert direction slider moves to increase range value
sv: Invertera riktningen som rullningslisten flyttar sig för att öka intervallvärdet

en: Slider Width
sv: Bredd på rullningslist

en: Width of scrollbar or scale thumb
sv: Bredd på rullningslisten eller skalning

en: Trough Border
sv: Genom kant

en: Spacing between thumb/steppers and outer trough bevel
sv: Bredd mellan steg och yttre genom avfasning

en: Stepper Size
sv: Stegstorlek

en: Length of step buttons at ends
sv: Längd på stegknappar vid ändarna

en: Stepper Spacing
sv: Stegmellanrum

en: Spacing between step buttons and thumb
sv: Mellanrum mellan stegknappar och steg

en: Arrow X Displacement
sv: X-förflyttning av pil

en: How far in the x direction to move the arrow when the button is depressed
sv: Hur långt bort i x-riktingen pilen ska flyttas då knappen trycks ned

en: Arrow Y Displacement
sv: Y-förflyttning av pil

en: How far in the y direction to move the arrow when the button is depressed
sv: Hur långt bort i y-riktningen pilen ska flyttas då knappen trycks ned

en: Unable to find include file: "%s"
sv: Kan inte hitta inkluderingsfil: "%s"

en: Unable to locate image file in pixmap_path: "%s"
sv: Kan inte hitta bildfil i "pixmap_path": "%s"

en: Pixmap path element: "%s" must be absolute, %s, line %d
sv: Sökvägselement till bild: "%s" måste vara absolut, %s, rad %d

en: Lower
sv: Lägre

en: Lower limit of ruler
sv: Lägre gräns för linjal

en: Upper
sv: Övre

en: Upper limit of ruler
sv: Övre gräns för linjal

en: Position of mark on the ruler
sv: Position för märket på linjalen

en: Max Size
sv: Maxstorlek

en: Maximum size of the ruler
sv: Största storlek på linjalen

en: Digits
sv: Siffror

en: The number of decimal places that are displayed in the value
sv: Antalet tecken som visas i värdet

en: Draw Value
sv: Visa värde

en: Whether the current value is displayed as a string next to the slider
sv: Huruvida det aktuella värdet visas som en sträng bredvid rullningslisten

en: Value Position
sv: Värdeposition

en: The position in which the current value is displayed
sv: Positionen som det aktuella värdet visas på

en: Slider Length
sv: Längd på rullningslist

en: Length of scale's slider
sv: Längd på skalans rullningslist

en: Value spacing
sv: Värdemellanrum

en: Space between value text and the slider/trough area
sv: Mellanrum mellan värdetext och rullningslistutrymmet

en: Minimum Slider Length
sv: Minsta bredd på rullningslist

en: Minimum length of scrollbar slider
sv: Minsta längd på lullningslisten

en: Fixed slider size
sv: Fast storlek på rullningslist

en: Don't change slider size, just lock it to the minimum length
sv: Ändra inte storleken på rullningslisten, lås den bara till den minsta längden

en: Backward stepper
sv: Baklängesstegare

en: Display the standard backward arrow button
sv: Visa standardknappen med baklängespil

en: Forward stepper
sv: Framåtstegare

en: Display the standard forward arrow button
sv: Visa standardknappen med framåtpil

en: Secondary backward stepper
sv: Sekundär baklängesstegare

en: Display a second backward arrow button on the opposite end of the scrollbar
sv: Visa en andra knapp med baklängespil på motsatt sida av rullningslisten

en: Secondary forward stepper
sv: Sekundär framlängesstegare

en: Display a secondary forward arrow button on the opposite end of the scrollbar
sv: Visa en sekundär knapp med framlängespil på motsatt sida av rullningslisten

en: Horizontal Adjustment
sv: Horisontell justering

en: Vertical Adjustment
sv: Vertikal justering

en: Horizontal Scrollbar Policy
sv: Policy för horisontella rullningslister

en: When the horizontal scrollbar is displayed
sv: När den horisontella rullningslisten visas

en: Vertical Scrollbar Policy
sv: Policy för vertikal rullningslista

en: When the vertical scrollbar is displayed
sv: När den vertikala rullningslisten visas

en: Window Placement
sv: Fönsterplacering

en: Where the contents are located with respect to the scrollbars
sv: Där innehållet placeras i förhållande till rullningslisterna

en: Shadow Type
sv: Skuggtyp

en: Style of bevel around the contents
sv: Stil på avfasning runt innehållet

en: Double Click Time
sv: Tid för dubbelklick

en: Maximum time allowed between two clicks for them to be considered a double click (in milliseconds)
sv: Största tid som tillåts mellan två klick för att de ska betraktas som en dubbelklickning (i millisekunder)

en: Cursor Blink
sv: Markörblinkning

en: Whether the cursor should blink
sv: Huruvida markören ska blinka

en: Cursor Blink Time
sv: Blinktid för markör

en: Length of the cursor blink cycle, in milleseconds
sv: Längd på markörens blinkcykel, i millisekunder

en: Split Cursor
sv: Delad markör

en: Whether two cursors should be displayed for mixed left-to-right and right-to-left text
sv: Huruvida två markörer ska visas för blandad vänster-till-höger- och höger-till-vänster-text

en: Theme Name
sv: Temanamn

en: Name of theme RC file to load
sv: Namn på den tema-RC-fil som ska läsas in

en: Key Theme Name
sv: Nyckeltemanamn

en: Name of key theme RC file to load
sv: Namn på den nyckeltema-RC-fil som ska läsas in

en: Menu bar accelerator
sv: Snabbtangent för menyrad

en: Keybinding to activate the menu bar
sv: Snabbtangent för att aktivera menyraden

en: Drag threshold
sv: Dragtröskel

en: Number of pixels the cursor can move before dragging
sv: Antalet bildpunkter markören kan flyttas innan drag

en: Font Name
sv: Typsnittsnamn

en: Name of default font to use
sv: Namn på standardtypsnittet att använda

en: Mode
sv: Läge

en: The directions in which the size group effects the requested sizes of its component widgets.
sv: De riktningar som storleksgruppen påverkar de begärda storlekarna på dess komponentwidgetar.

en: The adjustment that holds the value of the spinbutton
sv: Justeringen som håller värdet på spinnknappen

en: Climb Rate
sv: Klättringshastighet

en: The acceleration rate when you hold down a button
sv: Accelerationen då du trycker ner en knapp

en: The number of decimal places to display
sv: Antalet siffror att visas

en: Snap to Ticks
sv: Fäst vid tick

en: Whether erroneous values are automatically changed to a spin button's nearest step increment
sv: Huruvida felaktiga värden automatiskt korrigeras till en spinnknapps närmaste stegökning

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Whether non-numeric characters should be ignored
sv: Huruvida icke-numeriska tecken ska ignoreras

en: Wrap
sv: Börja om

en: Whether a spin button should wrap upon reaching its limits
sv: Huruvida en spinnknapp ska börja om då dess gränser nås

en: Update Policy
sv: Uppdateringspolicy

en: Whether the spin button should update always, or only when the value is legal
sv: Huruvida spinnknappen alltid ska uppdatera, eller endast då värdet är giltigt

en: Value
sv: Värde

en: Reads the current value, or sets a new value
sv: Läser aktuellt värde, eller ställer in ett nytt värde

en: Style of bevel around the statusbar text
sv: Stil på avfasningen runt statusradstexten

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Question
sv: Fråga

note: FIXME these need accelerators when appropriate, and * need the mnemonics to be rationalized
en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Apply
sv: _Verkställ

en: _Bold
sv: _Fet

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _CD-Rom
sv: _Cd-rom

en: _Clear
sv: _Töm

en: _Close
sv: S_täng

en: _Convert
sv: _Konvertera

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Execute
sv: _Kör

en: _Find
sv: _Sök

en: Find and _Replace
sv: Sök och _ersätt

en: _Floppy
sv: _Diskett

en: _Bottom
sv: _Nederst

en: _First
sv: _Första

en: _Last
sv: _Sista

en: _Top
sv: _Överst

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Down
sv: _Ned

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Up
sv: _Upp

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Home
sv: _Hem

en: _Italic
sv: _Kursiv

en: _Jump to
sv: _Hoppa till

en: _Center
sv: _Centrera

en: _Fill
sv: _Fyll

en: _Left
sv: _Vänster

en: _Right
sv: _Höger

en: _New
sv: _Ny

en: _No
sv: _Nej

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: Print Pre_view
sv: _Förhandsgranska

en: _Properties
sv: _Egenskaper

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _Redo
sv: _Gör om

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Revert
sv: _Återställ

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: _Color
sv: _Färg

en: _Font
sv: _Typsnitt

en: _Ascending
sv: _Stigande

en: _Descending
sv: _Fallande

en: _Spell Check
sv: _Stavningskontrollera

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Strikethrough
sv: _Genomstryk

en: _Undelete
sv: _Återskapa

en: _Underline
sv: _Stryk under

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Yes
sv: _Ja

en: Zoom _100%
sv: Zooma _100%

en: Zoom to _Fit
sv: Zooma så att det _passar

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Rows
sv: Rader

en: The number of rows in the table
sv: Antalet rader i tabellen

en: Columns
sv: Kolumner

en: The number of columns in the table
sv: Antalet kolumner i tabellen

en: Row spacing
sv: Radmellanrum

en: The amount of space between two consecutive rows
sv: Mängden mellanrum mellan två efterföljande rader

en: Column spacing
sv: Kolumnmellanrum

en: The amount of space between two consecutive columns
sv: Mängden mellanrum mellan två efterföljande kolumner

en: Homogenous
sv: Homogena

en: If TRUE this means the table cells are all the same width/height
sv: Om SANT betyder detta att alla tabellceller har samma bredd/höjd

en: Horizontal adjustment for the text widget
sv: Horisontell justering för textwidgeten

en: Vertical adjustment for the text widget
sv: Vertikal justering för textwidgeten

en: Line Wrap
sv: Radbryt

en: Whether lines are wrapped at widget edges
sv: Huruvida radbrytning sker vid widgetkanter

en: Word Wrap
sv: Ordbryt

en: Whether words are wrapped at widget edges
sv: Huruvida ord bryts vid widgetkanter

en: Tag name
sv: Taggnamn

en: Name used to refer to the text tag
sv: Namn som används för att peka på texttaggen

en: Background full height
sv: Bakgrundens fullständiga höjd

en: Whether the background color fills the entire line height or only the height of the tagged characters
sv: Huruvida bakgrundsfärgen fyller hela radhöjden eller endast höjden på de taggade tecknen

en: Background stipple mask
sv: Bakgrundens punkteringsmask

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text background
sv: Bitmappsbild att använda som mask när textbakgrunden ritas

en: Foreground stipple mask
sv: Förgrundens punkteringsmask

en: Bitmap to use as a mask when drawing the text foreground
sv: Bitmappsbild att använda som mask när textförgrunden ritas

en: Text direction
sv: Textriktning

en: Text direction, e.g. right-to-left or left-to-right
sv: Textriktning, d.v.s. höger till vänster eller vänster till höger

en: Left, right, or center justification
sv: Vänsterjustering, högerjustering eller centrering

en: Language
sv: Språk

en: Language engine code to use for rendering the text
sv: Språkmotorkod att använda för rendering av texten

en: Left margin
sv: Vänstermarginal

en: Width of the left margin in pixels
sv: Bredd på vänstermarginalen i bildpunkter

en: Right margin
sv: Högermarginal

en: Width of the right margin in pixels
sv: Bredd på högermarginalen i bildpunkter

en: Indent
sv: Gör indrag

en: Amount to indent the paragraph, in pixels
sv: Hur mycket stycket ska dras in, i bildpunkter

en: Pixels above lines
sv: Bildpunkter ovanför rader

en: Pixels of blank space above paragraphs
sv: Bildpunkter med tomt utrymme ovanför stycken

en: Pixels below lines
sv: Bildpunkter nedanför rader

en: Pixels of blank space below paragraphs
sv: Bildpunkter med tomt utrymme nedanför stycken

en: Pixels inside wrap
sv: Bildpunkter mellan radbrytningar

en: Pixels of blank space between wrapped lines in a paragraph
sv: Bildpunkter med tomt utrymme mellan radbrytningar i ett stycke

en: Wrap mode
sv: Automatisk radbrytning

en: Whether to wrap lines never, at word boundaries, or at character boundaries
sv: Huruvida radbrytningar inte alls ska ske, om de ska ske mellan ord, eller mellan tecken

en: Tabs
sv: Tabbsteg

en: Custom tabs for this text
sv: Anpassade tabbsteg för denna text

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Whether this text is hidden
sv: Huruvida denna text är gömd

en: Background full height set
sv: Bakgrund i fullständig höjd inställd

en: Whether this tag affects background height
sv: Huruvida denna tagg påverkar bakgrundens höjd

en: Background stipple set
sv: Bakgrundspunktering inställd

en: Whether this tag affects the background stipple
sv: Huruvida denna tagg påverkar bagrundspunkteringen

en: Foreground stipple set
sv: Förgrundspunktering inställd

en: Whether this tag affects the foreground stipple
sv: Huruvida denna tagg påverkar förgrundens punktering

en: Justification set
sv: Justering inställd

en: Whether this tag affects paragraph justification
sv: Huruvida denna tagg påverkar styckets justering

en: Language set
sv: Språk inställt

en: Whether this tag affects the language the text is rendered as
sv: Huruvida denna tagg påverkar språket texten renderas som

en: Left margin set
sv: Vänstermarginal inställd

en: Whether this tag affects the left margin
sv: Huruvida denna tagg påverkar vänstermarginalen

en: Indent set
sv: Indrag inställt

en: Whether this tag affects indentation
sv: Huruvida denna tagg påverkar indraget

en: Pixels above lines set
sv: Bildpunkter ovanför rader inställt

en: Whether this tag affects the number of pixels above lines
sv: Huruvida denna tagg påverkar antalet bildpunkter ovanför rader

en: Pixels below lines set
sv: Bildpunkter nedanför rader inställt

en: Pixels inside wrap set
sv: Bildpunkter inuti radbrytningar inställt

en: Whether this tag affects the number of pixels between wrapped lines
sv: Huruvida denna tagg påverkar antalet bildpunkter mellan radbrytningar

en: Right margin set
sv: Högermarginal inställd

en: Whether this tag affects the right margin
sv: Huruvida denna tagg påverkar högermarginalen

en: Wrap mode set
sv: Radbrytningsläge inställt

en: Whether this tag affects line wrap mode
sv: Huruvida denna tagg påverkar radbrytningsläget

en: Tabs set
sv: Tabbsteg inställt

en: Whether this tag affects tabs
sv: Huruvida denna tagg påverkar tabbsteg

en: Invisible set
sv: Osynlig inställd

en: Whether this tag affects text visibility
sv: Huruvida denna tagg påverkar textens synlighet

en: LRM _Left-to-right mark
sv: LRM-märke för _vänster-till-höger

en: RLM _Right-to-left mark
sv: RLM-märke för _höger-till-vänster

en: LRE Left-to-right _embedding
sv: LRE-inbäddning för vänster-till-höger

en: RLE Right-to-left e_mbedding
sv: RLE-inbäddning för höger-till-vänster

en: LRO Left-to-right _override
sv: LRO-åsidosättning för vänster-till-höger

en: RLO Right-to-left o_verride
sv: RLO-åsidosättning för höger-till-vänster

en: PDF _Pop directional formatting
sv: PDF-_popriktningsformatering

en: ZWS _Zero width space
sv: ZWS-blanksteg _utan bredd

en: ZWJ Zero width _joiner
sv: ZWJ-_sammanslagare utan bredd

en: ZWNJ Zero width _non-joiner
sv: ZWNJ-_ickesammanslagare utan bredd

en: Pixels Above Lines
sv: Bildpunkter ovanför rader

en: Pixels Below Lines
sv: Bildpunkter nedanför rader

en: Pixels Inside Wrap
sv: Bildpunkter mellan radbrytningar

en: Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Left Margin
sv: Vänstermarginal

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: Cursor Visible
sv: Synlig markör

en: If the insertion cursor is shown
sv: Huruvida insättningsmarkören visas

en: Input _Methods
sv: Inmatnings_metoder

en: Unable to locate theme engine in module_path: "%s",
sv: Kan inte hitta temamotorn i "module_path": "%s",

en: --- No Tip ---
sv: --- Inget tips ---

en: If the toggle button should be pressed in or not
sv: Om växlingsknappen ska vara nertryckt eller inte

en: If the toggle button is in an "in between" state.
sv: Om växlingsknappen är i ett "mellanläge".

en: Draw Indicator
sv: Rita indikator

en: If the toggle part of the button is displayed
sv: Om växlingsdelen av knappen visas

en: The orientation of the toolbar
sv: Orienteringen på verktygsraden

en: Toolbar Style
sv: Stil på verktygsrad

en: How to draw the toolbar
sv: Hur verktygsraden ska ritas

en: Spacer size
sv: Storlek på utfyllnad

en: Size of spacers
sv: Storlek på utfyllnad

en: Amount of border space between the toolbar shadow and the buttons
sv: Mängden kantmellanrum mellan skuggan från verktygsraden och knapparna

en: Space style
sv: Stil på utfyllnad

en: Whether spacers are vertical lines or just blank
sv: Huruvida utfyllnad är vertikala linjer eller enbart tomt

en: Button relief
sv: Knapprelief

en: Type of bevel around toolbar buttons
sv: Typ av avfasning runt verktygsradsknappar

en: Style of bevel around the toolbar
sv: Stil på avfasning runt verktygsraden

en: Toolbar style
sv: Stil på verktygsrad

en: Whether default toolbars have text only, text and icons, icons only, etc.
sv: Huruvida standardverktygsrader endast har text, text och ikoner, endast ikoner, osv.

en: Toolbar icon size
sv: Ikonstorlek på verktygsrad

en: Size of icons in default toolbars
sv: Storlek på ikoner i standardverktygsrader

en: TreeModelSort Model
sv: Modell för TreeModelSort

en: The model for the TreeModelSort to sort
sv: Modell för TreeModelSort att sortera

en: TreeView Model
sv: Trädvymodell

en: The model for the tree view
sv: Modell för trädvyn

en: Horizontal Adjustment for the widget
sv: Horisontell justering för widgeten

en: Vertical Adjustment for the widget
sv: Vertikal justering för widgeten

en: Visible
sv: Synlig

en: Show the column header buttons
sv: Visa knappar i kolumnhuvuden

en: Headers Clickable
sv: Huvuden är klickbara

en: Column headers respond to click events
sv: Kolumnhuvuden svarar på klickhändelser

en: Expander Column
sv: Expanderarkolumn

en: Set the column for the expander column
sv: Ställ in kolumnen för expanderarkolumnen

en: Reorderable
sv: Omarrangeringsbar

en: View is reorderable
sv: Vyn är omarrangeringsbar

en: Rules Hint
sv: Regeltips

en: Set a hint to the theme engine to draw rows in alternating colors
sv: Ställ in ett tips för temamotorn att rita rader i alternerande färger

en: Enable Search
sv: Använd sökning

en: View allows user to search through columns interactively
sv: Vyn tillåter användaren att söka igenom kolumner interaktivt

en: Search Column
sv: Sök kolumn

en: Model column to search through when searching through code
sv: Modellkolumn att söka igenom vid kodgenomsökning

en: Expander Size
sv: Storlek på expanderare

en: Size of the expander arrow.
sv: Storlek på expanderarpilen.

en: Vertical Separator Width
sv: Vertikal avskiljarbredd

en: Vertical space between cells.  Must be an even number.
sv: Vertikalt mellanrum mellan celler. Måste vara ett jämnt tal.

en: Horizontal Separator Width
sv: Horisontell avskiljarbredd

en: Horizontal space between cells.  Must be an even number.
sv: Horisontellt mellanrum mellan celler. Måsta vara ett jämnt tal.

en: Allow Rules
sv: Tillåt linjaler

en: Allow drawing of alternating color rows.
sv: Tillåt ritning av alternerande färgrader.

en: Indent Expanders
sv: Indentera expanderare

en: Make the expanders indented.
sv: Gör expanderarna indenterade.

en: Whether to display the column
sv: Huruvida kolumnen ska visas

en: Resizable
sv: Storleksändringsbar

en: Column is user-resizable
sv: Användaren kan ändra storleken på kolumnen

en: Current width of the column
sv: Aktuell bredd på kolumnen

en: Sizing
sv: Storleksändring

en: Resize mode of the column
sv: Kolumnens storleksändringsläge

en: Fixed Width
sv: Fast bredd

en: Current fixed width of the column
sv: Aktuell fast bredd på kolumnen

en: Minimum Width
sv: Minsta bredd

en: Minimum allowed width of the column
sv: Minsta tillåtna bredd på kolumnen

en: Maximum Width
sv: Största bredd

en: Maximum allowed width of the column
sv: Största tillåtna bredd på kolumnen

en: Title
sv: Titel

en: Title to appear in column header
sv: Titel att visa i kolumnhuvudet

en: Clickable
sv: Klickbar

en: Whether the header can be clicked
sv: Huruvida huvudet kan klickas i

en: Widget to put in column header button instead of column title
sv: Widget att placera kolumnhuvudets knapp istället för kolumntiteln

en: Alignment
sv: Justering

en: X Alignment of the column header text or widget
sv: X-justering på kolumnhuvudets text eller widget

en: Whether the column can be reordered around the headers
sv: Huruvida kolumnen kan omarrangeras runt huvudena

en: Sort indicator
sv: Sorteringsindikator

en: Whether to show a sort indicator
sv: Huruvida en sorteringsindikator ska visas

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Sort direction the sort indicator should indicate
sv: Sorteringsriktning som sorteringsindikatorn ska indikera

en: The GtkAdjustment that determines the values of the horizontal position for this viewport.
sv: Det GtkAdjustment som avgör värdena på den horisontella positionen för denna skrivbordsvy.

en: The GtkAdjustment that determines the values of the vertical position for this viewport.
sv: Det GtkAdjustment som avgör värdena på den vertikala positionen för denna skrivbordsvy.

en: Determines how the shadowed box around the viewport is drawn.
sv: Bestämmer hur den skuggade rutan runt skrivbordsvyn ritas.

en: Widget name
sv: Widgetnamn

en: The name of the widget
sv: Namnen på widgeten

en: Parent widget
sv: Förälderwidget

en: The parent widget of this widget. Must be a Container widget.
sv: Förälderwidgeten till denna widget. Måste vara en behållarwidget.

en: Width request
sv: Breddbegäran

en: Override for width request of the widget, or -1 if natural request should be used.
sv: Åsidosättande för breddbegäran av widgeten, eller -1 om naturlig begäran ska användas.

en: Height request
sv: Höjdbegäran

en: Override for height request of the widget, or -1 if natural request should be used.
sv: Åsidosättande för höjdbegäran av widgeten, eller -1 om naturlig begäran ska användas.

en: Whether the widget is visible
sv: Huruvida widgeten är synlig

en: Sensitive
sv: Känslig

en: Whether the widget responds to input
sv: Huruvida widgeten svarar på inmatning

en: Application paintable
sv: Programmet kan rita

en: Whether the application will paint directly on the widget
sv: Huruvida programmet kan rita direkt på widgeten

en: Can focus
sv: Kan få fokus

en: Whether the widget can accept the input focus
sv: Huruvida widgeten kan acceptera inmatningsfokus

en: Has focus
sv: Har fokus

en: Whether the widget has the input focus
sv: Huruvida widgeten har inmatningsfokus

en: Can default
sv: Kan vara standard

en: Whether the widget can be the default widget
sv: Huruvida widgeten kan vara standardwidgeten

en: Has default
sv: Har standard

en: Whether the widget is the default widget
sv: Huruvida widgeten är standardwidgeten

en: Receives default
sv: Mottar standard

en: If TRUE, the widget will receive the default action when it is focused.
sv: Om SANT kommer widgeten att motta standardåtgärden då den har fokus.

en: Composite child
sv: Sammansatt barn

en: Whether the widget is part of a composite widget
sv: Huruvida widgeten är en del av en sammansatt widget

en: Style
sv: Stil

en: The style of the widget, which contains information about how it will look (colors etc).
sv: Stilen på widgeten, som innehåller information om hur den kommer att se ut (färger osv).

en: Events
sv: Händelser

en: The event mask that decides what kind of GdkEvents this widget gets.
sv: Händelsemasken som avgör vilken typ av GdkEvent som denna widget får.

en: Extension events
sv: Utökningshändelser

en: The mask that decides what kind of extension events this widget gets.
sv: Masken som avgör vilken typ av utökningshändelser som denna widget får.

en: Interior Focus
sv: Interiörfokus

en: Whether to draw the focus indicator inside widgets.
sv: Huruvida fokusindikatorn ritas inuti widgetar.

en: Focus linewidth
sv: Fokuslinjebredd

en: Width, in pixels, of the focus indicator line.
sv: Bredd, i bildpunkter, på fokusindikatorlinjen.

en: Focus line dash pattern
sv: Punktmönster för fokuslinje

en: Dash pattern used to draw the focus indicator.
sv: Punktmönster som används för att rita fokusindikatorn.

en: Focus padding
sv: Fokusmellanrum

en: Width, in pixels, between focus indicator and the widget 'box'.
sv: Bredd, i bildpunkter, mellan fokusindikatorn och "widgetrutan".

en: Cursor color
sv: Markörfärg

en: Color with which to draw insertion cursor
sv: Färg att rita insättningsmarkören med

en: Secondary cursor color
sv: Sekundär markörfärg

en: Color with which to draw the secondary insertion cursor when editing mixed right-to-left and left-to-right text.
sv: Färg med vilken den sekundära insättningspekaren vid redigering av blandad höger-till-vänster- och vänster-till-höger-text ritas.

en: Cursor line aspect ratio
sv: Proportioner för markörrad

en: Aspect ratio with which to draw insertion cursor
sv: Proportioner att rita insättningsmarkören med

en: Window Type
sv: Fönstertyp

en: The type of the window
sv: Typen av fönster

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: The title of the window
sv: Titeln på fönstret

en: Allow Shrink
sv: Tillåt krympning

en: If TRUE, the window has no mimimum size. Setting this to TRUE is 99% of the time a bad idea.
sv: Om SANT har fönstret ingen minsta storlek. Att ställa in detta till SANT är en dum idé i 99% av fallen.

en: Allow Grow
sv: Tillåt växning

en: If TRUE, users can expand the window beyond its minimum size.
sv: Om SANT kan användare utöka fönstret utöver dess minsta storlek.

en: If TRUE, users can resize the window.
sv: Om SANT kan användare storleksändra fönstret.

en: If TRUE, the window is modal (other windows are not usable while this one is up).
sv: Om SANT är fönstret modalt (andra fönster är inte användbara så länge detta fönster visas).

en: Window Position
sv: Fönsterposition

en: The initial position of the window.
sv: Den första positionen på fönstret.

en: Default Width
sv: Standardbredd

en: The default width of the window, used when initially showing the window.
sv: Standardbredden på fönstret, används då fönstret först visas.

en: Default Height
sv: Standardhöjd

en: The default height of the window, used when initially showing the window.
sv: Standardhöjden på fönstret, används då fönstret först visas.

en: Destroy with Parent
sv: Förstör med förälder

en: If this window should be destroyed when the parent is destroyed
sv: Om detta fönster ska förstöras då dess förälder förstörs

en: Icon
sv: Ikon

en: Icon for this window
sv: Ikon för detta fönster

note: ID
en: Amharic (EZ+)
sv: Amharisk (EZ+)

note: ID
en: Cyrillic (Transliterated)
sv: Kyrillisk (Translitererad)

note: ID
en: Inukitut (Transliterated)
sv: Inukitut (Translitererad)

note: ID
en: Thai (Broken)
sv: Thailändsk (Trasig)

note: ID
en: Tigrigna-Eritrean (EZ+)
sv: Tigrigna-Eritreansk (EZ+)

note: ID
en: Tigrigna-Ethiopian (EZ+)
sv: Tigrigna-Etiopisk (EZ+)

note: ID
en: Vietnamese (VIQR)
sv: Vietnamesisk (VIQR)

note: ID
en: X Input Method
sv: X-inmatningsmetod
