eog - en to sv translation catalogue (154 entries)

en: EOG Image Collection
sv: EOG-bildsamling

en: EOG Image Collection Viewer
sv: EOG-bildsamlingsvisare

en: EOG Image collection view factory
sv: EOG-bildsamlingsvisarfabrik

en: Eye of Gnome Image Viewer
sv: Bildvisaren Eye of Gnome

en: View many different types of images
sv: Visa många olika typer av bilder

en: EOG Image
sv: EOG-bild

en: EOG Image Viewer
sv: EOG-bildvisare

en: EOG Image viewer factory
sv: EOG-bildvisarfabrik

en: Embeddable EOG Image
sv: Inbäddbar EOG-bild

en: interpolation type
sv: typ av interpolation

en: the type of interpolation to use
sv: typen av interpolation att använda

en: check type
sv: ruttyp

en: the type of chequering to use
sv: typen av rutnät att använda

en: the size of chequers to use
sv: storleken på rutorna att använda

en: dither
sv: färgutjämning

en: dither type
sv: typ av färgutjämning

en: Could not display help for the preferences dialog.
    %s
sv: Kunde inte visa hjälp för inställningsdialogen.
    %s

en: Eye of Gnome Preferences
sv: Inställningar för Eye of Gnome

en: About this application
sv: Om det här programmet

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change preferences
sv: Ändra inställningar

en: Close
sv: Stäng

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Contents
sv: Innehåll

en: Help On this application
sv: Hjälp om det här programmet

en: Open
sv: Öppna

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: Open in new window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open in this window
sv: Öppna i detta fönster

en: Quit the program
sv: Avsluta programmet

en: _About
sv: _Om

en: _Close
sv: _Stäng

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: _View
sv: _Visa

note: Translators should localize the following string * which will give them credit in the About box. * E.g. "Fulano de Tal <fulano@detal.com>"
en: translator_credits-PLEASE_ADD_YOURSELF_HERE
sv: Christian Rose
    Tomas Ögren
    Martin Norbäck
    Richard Hult
    Andreas Hydén
    Skicka synpunkter på översättningen till sv@li.org

en: Copyright (C) 2000-2002 The Free Software Foundation
sv: Copyright © 2000-2002 Free Software Foundation

en: The GNOME image viewing and cataloging program.
sv: GNOME-programmet för bildvisning och bildkatalogisering.

en: Could not display help for Eye of Gnome.
    %s
sv: Kunde inte visa hjälp för Eye of Gnome.
    %s

en: Open Image
sv: Öppna bild

en: Unable to open %s.
sv: Kan inte öppna %s.

en: You are about to open %i windows
    simultanously. Do you want to open
    them in a collection instead?
sv: Du kommer att öppna %i fönster
    samtidigt. Vill du öppna dem i
    en bildsamling istället?

en: Single Windows
sv: Enkla fönster

en: Collection
sv: Bildsamling

en: You are about to open %i windows
    simultanously. Do you want to continue?
sv: Du kommer att öppna %i fönster
    samtidigt. Vill du fortsätta?

en: Could not access %s
    Eye of Gnome will not be able to display this file.
sv: Kunde inte komma åt %s
    Eye of Gnome kommer inte att kunna visa denna fil.

en: The following files cannot be displayed because Eye of Gnome was not able to access them:
    %s
sv: Följande filer kan inte visas eftersom Eye of Gnome inte kunde komma åt dem:
    %s

en: Could not initialize GnomeVFS!
sv: Kunde inte initiera GnomeVFS!

en: Could not initialize Bonobo!
sv: Kunde inte initiera Bonobo!

en: Could not open `%s'
sv: Kunde inte öppna "%s"

en: Fit
sv: Anpassa

en: Out
sv: Ut

en: Zoom _1:1
sv: Zooma _1:1

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom to _Fit
sv: Zooma så att det _passar

en: Check _size
sv: Rut_storlek

en: Check _type
sv: Rut_typ

en: Full Screen
sv: Helskärm

en: Large
sv: Stor

en: Medium
sv: Mellan

en: Nea_rest Neighbour
sv: Nä_rmsta granne

en: Previews the image to be printed
sv: Visar en förhandsgranskning av bilden som ska skrivas ut

en: Print Pre_view
sv: Förhands_granskning

en: Print S_etup
sv: Skrivar_inställningar

en: Print image to the printer
sv: Skriver ut bilden på skrivaren

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Ändra sidinställningar för den nuvarande skrivaren

en: Small
sv: Liten

en: _Bilinear
sv: _Bilinjär

en: _Black
sv: _Svart

en: _Dark
sv: _Mörkt

en: _Dither
sv: _Färgutjämning

en: _Gray
sv: _Grått

en: _Hyperbolic
sv: _Hyperbolisk

en: _Light
sv: _Ljust

en: _Maximum (high color)
sv: _Maximal (high color)

en: _Midtone
sv: _Mellanljust

en: _None
sv: _Ingen

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Save As...
sv: _Spara som...

en: _Tiles
sv: _Brickor

en: _White
sv: _Vitt

en: Could not save image as '%s': %s.
sv: Kunde inte spara bild som "%s": %s.

en: Save As
sv: Spara som

en: Print Image
sv: Skriv ut bild

en: Pages
sv: Sidor

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Printing of image failed
sv: Utskrift av bilden misslyckades

en: Display
sv: Visning

en: Dither
sv: Färgutjämning

en: Check Type
sv: Typ av rutor

en: Check Size
sv: Rutstorlek

en: Image Width
sv: Bildbredd

en: Image Height
sv: Bildhöjd

en: Window Title
sv: Fönstertitel

en: Statusbar Text
sv: Statusradstext

en: Couldn't initialize GnomeVFS!
sv: Kunde inte initiera GnomeVFS!

en: pts
sv: pkter

en: points
sv: punkter

en: inch
sv: tum

en: Print Setup
sv: Skrivarinställningar

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print preview
sv: Förhandsgranska

en: Units:
sv: Enheter:

note: First page
en: Paper
sv: Papper

en: Paper size:
sv: Pappersstorlek:

note: Orientation
en: Orientation
sv: Orientering

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

note: Margins
en: Margins
sv: Marginaler

note: Top margin
en: Top:
sv: Överst:

note: Left margin
en: Left:
sv: Vänster:

note: Right margin
en: Right:
sv: Höger:

note: Bottom margin
en: Bottom:
sv: Nederst:

note: Second page
en: Image
sv: Bild

note: Scale
en: Scale
sv: Skala

en: Adjust to:
sv: Justera till:

en: Fit to page
sv: Anpassa till sida

en: % of original size
sv: % av originalstorleken

note: Center on page
en: Center
sv: Centrera

en: Horizontally
sv: Vågrätt

en: Vertically
sv: Lodrätt

note: Overlap
en: Overlapping
sv: Överlappning

en: Overlap horizontally by
sv: Överlappa vågrätt med

en: Overlap vertically by
sv: Överlappa lodrätt med

note: Third page
en: Printing
sv: Skriver ut

note: Helpers
en: Helpers
sv: Hjälpprogram

en: Print cutting help
sv: Skriv ut klippningshjälp

en: Print overlap help
sv: Skriv ut överlappningshjälp

note: Page order
en: Page order
sv: Sidordning

note: Down right
en: Down, then right
sv: Ner, sedan höger

note: Right down
en: Right, then down
sv: Höger, sedan ner

en: Nearest Neighbour Interpolation
sv: Närmsta granne-interpolation

en: Tiles Interpolation
sv: Interpolation mellan brickor

en: Bilinear Interpolation
sv: Bilinjär interpolation

en: Hyperbolic Interpolation
sv: Hyperbolisk interpolation

en: No dithering
sv: Ingen färgutjämning

en: Normal (pseudocolor) dithering
sv: Normal färgutjämning (pseudocolor)

en: Maximum (high color) dithering
sv: Maximal färgutjämning (high color)

en: Dark
sv: Mörkt

en: Midtone
sv: Mellanljust

en: Light
sv: Ljust

en: Black
sv: Svart

en: Gray
sv: Grått

en: White
sv: Vitt

en: _Dither:
sv: _Färgutjämning:

en: Check _type:
sv: Rut_typ:

en: Check _size:
sv: Rut_storlek:
