gnome-control-center - en to sv translation catalogue (530 entries)

en: _Enable keyboard accessibility
sv: _Använd tangentbordshjälpmedel

en: Unable to import AccessX settings from file '%s'
sv: Kan inte importera AccessX-inställningar från filen "%s"

en: Select CDE AccessX file
sv: Välj CDE AccessX-fil

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Accessibility Properties
sv: Egenskaper för tangentbordshjälpmedel

en: B_eep when modifier is pressed
sv: _Pip då modifieraren trycks ned

en: Beep when an LED is turned on and two beeps when one is turned off.
sv: Avge en ljudsignal när en lysdiod sätts på och två ljudsignaler när en stängs av.

en: Beep when:
sv: Pip då:

en: Enable Slo_w Keys
sv: Använd l_ångsamma tangenter

en: Enable _Bounce Keys
sv: Använd s_tudsande tangenter

en: Enable _Mouse Keys
sv: Använd _mustangenter

en: Enable _Sticky Keys
sv: Använd _klistriga tangenter

en: Enable _Toggle Keys
sv: Använd _växlingsknappar

en: Ignore all subsequent presses of the SAME key if they happen within a user selectable period of time.
sv: Ignorera alla efterföljande nedtryckningar av SAMMA tangent om de sker inom en användardefinierbar tidsperiod.

en: Keyboard Accessibility Configuration (AccessX)
sv: Konfiguration av tangentbordshjälpmedel (AccessX)

en: Ma_ximum pointer speed :
sv: Ma_ximal pekarhastighet:

en: Only accept keys after they have been pressed and held for a user adjustable amount of time.
sv: Godtag endast tangenter då de har tryckts ned och hållits nedtryckta under en användardefinierad tid.

en: Perform multiple simultaneous key press operations by pressing modifier keys in sequence.
sv: Tryck ned flera modifierare i följd i stället för att trycka ned flera tangenter samtidigt.

en: Start mo_ving this long after keypress :
sv: Börja flytta så här lång tid efter tangentnedtryckning:

en: Time to _accelerate to max speed :
sv: Tid att a_ccelerera till maximal hastighet:

en: Turn the numeric keypad into a mouse control pad.
sv: Får det numeriska tangentbordet att fungera som en musstyrningsenhet.

en: _Beep when enabling/disabling keyboard accessibility features
sv: _Pip vid aktivering/inaktivering av tangentbordshjälpmedel

en: _Disable if unused for
sv: I_naktivera om oanvänd i

en: _Ignore keypresses within  :
sv: _Ignorera tangenttryckningar inom:

en: _Import CDE AccessX file
sv: _Importera CDE AccessX-fil

en: _Keyboard
sv: _Tangentbord

en: _Misc
sv: _Diverse

en: _Only accept keypress after :
sv: _Godtag endast tangenttryckningar efter:

en: _Turn off Sticky Keys when
    two keys pressed simultaneously
sv: _Slå av klistriga tangenter då
    två tangenter trycks ned samtidigt

en: key is _accepted
sv: tangenten är _godtagen

en: key is _pressed
sv: tangenten är _nedtryckt

en: key is _rejected
sv: tangenten är _förkastad

en: key is re_jected
sv: tangenten är för_kastad

en: msecs
sv: millisekunder

en: pixels/sec
sv: bildpunkter/sekund

en: seconds
sv: sekunder

note: solid
en: C_olor
sv: F_ärg

note: horiz
en: _Left Color
sv: _Vänster färg

en: _Right Color
sv: _Höger färg

note: vert
en: _Top Color
sv: _Övre färg

en: _Bottom Color
sv: _Nedre färg

en: _Wallpaper
sv: Bak_grundsbild

en: C_entered
sv: _Centrerad

en: _Scaled
sv: _Skalad

en: Stretc_hed
sv: Utsträc_kt

en: _No Picture
sv: I_ngen bild

en: _Picture
sv: _Bild

en: Retrieve and store legacy settings
sv: Hämta och lagra föråldrade inställningar

en: Background Preferences
sv: Bakgrundsinställningar

en: A preview of the background picture.
sv: En förhandsvisning av bakgrundsbilden.

en: Background Preview
sv: Bakgrundsförhandsvisning

en: Bor_der the picture with a:
sv: Gör _ram runt bilden med en:

en: E-Mail
sv: E-post

en: Horizontal gradient
sv: Vågrät toning

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Picture Options:
sv: Bildalternativ:

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Primary Color
sv: Huvudfärg

en: Secondary Color
sv: Andrafärg

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: The background picture's file name.
sv: Filnamnet för bakgrundsbilden.

en: To set the background picture, drop an image or click to browse.
sv: Dra en bild eller klicka för att bläddra för att ställa in bakgrundsbilden.

en: Vertical gradient
sv: Lodrät toning

en: You can drag image files
    into the window to set the 
    background picture.
sv: Du kan dra bildfiler till
    fönstret för att ställa in
    bakgrundsbilden.

en: radiobutton1
sv: radioknapp1

en: radiobutton2
sv: radioknapp2

en: radiobutton3
sv: radioknapp3

en: radiobutton4
sv: radioknapp4

en: radiobutton5
sv: radioknapp5

en: Background
sv: Bakgrund

en: Change the desktop background
sv: Ändra skrivbordsbakgrunden

en: Unable to start the settings manager 'gnome-settings-daemon'.
    Without the GNOME settings manager running, some preferences may not take effect. This could indicate a problem with Bonobo, or a non-GNOME (e.g. KDE) settings manager may already be active and conflicting with the GNOME settings manager.
sv: Kan inte starta inställningshanteraren "gnome-settings-daemon'.
    Om inte GNOME-inställningshanteraren körs kan en del inställningar inte verkställas. Detta kan tyda på ett problem med Bonobo eller att en inställningshanterare från något annat än GNOME (t.ex. KDE) redan kör och är i konflikt med GNOME-inställningshanteraren.

en: Just apply settings and quit
sv: Verkställ ändringarna och avsluta

en: There was an error displaying help: %s
sv: Ett fel inträffade vid visande av hjälp: %s

en: %i of %i
sv: %i av %i

en: Transferring: %s
sv: Överför: %s

en: From: %s
sv: Från: %s

en: To: %s
sv: Till: %s

en: From URI
sv: Från-URI

en: URI currently transferring from
sv: URI som för tillfället överförs från

en: To URI
sv: Till-URI

en: URI currently transferring to
sv: URI som för tillfället överförs till

en: Fraction completed
sv: Del färdig

en: Fraction of transfer currently completed
sv: Del av överföringen som för tillfället är färdig

en: Current URI index
sv: Aktuellt URI-index

en: Current URI index - starts from 1
sv: Aktuellt URI-index - börjar med 1

en: Total URIs
sv: Totala URI:er

en: Total number of URIs
sv: Totala antalet URI:er

en: Connecting...
sv: Ansluter...

en: Downloading...
sv: Hämtar...

en: Key
sv: Nyckel

en: GConf key to which this property editor is attached
sv: GConf-nyckel till vilken denna egenskapsredigerare är ansluten

en: Callback
sv: Återanrop

en: Issue this callback when the value associated with key gets changed
sv: Gör detta återanrop då värdet som är associerat med denna nyckel ändras

en: Change set
sv: Ändra grupp

en: GConf change set containing data to be forwarded to the gconf client on apply
sv: GConf-ändringssamling som innehåller data att vidarebefordras till gconf-klienten vid verkställande

en: Conversion to widget callback
sv: Konvertering till widgetåteranrop

en: Callback to be issued when data are to be converted from GConf to the widget
sv: Återanrop att utföras då data konverteras från GConf till widgeten

en: Conversion from widget callback
sv: Konvertering från widgetåteranrop

en: Callback to be issued when data are to be converted to GConf from the widget
sv: Återanrop att utföras då data konverteras till GConf från widgeten

en: UI Control
sv: Användargränssnittsstyrning

en: Object that controls the property (normally a widget)
sv: Objekt som styr egenskapen (normalt en widget)

en: Property editor object data
sv: Objektdata för egenskapsredigerare

en: Custom data required by the specific property editor
sv: Anpassad data som krävs av den specifika egenskapsredigeraren

en: Property editor data freeing callback
sv: Återanrop som frigör egenskapsredigerardata

en: Callback to be issued when property editor object data is to be freed
sv: Återanrop att utföras då objektdata från egenskapsdata frigörs

en: Couldn't find the file '%s'.
    
    Please make sure it exists and try again, or choose a different background picture.
sv: Kunde inte hitta filen "%s".
    
    Försäkra dig om att den finns och försök igen, eller välj en annan bakgrundsbild.

en: I don't know how to open the file '%s'.
    Perhaps it's a kind of picture that is not yet supported.
    
    Please select a different picture instead.
sv: Jag vet inte hur filen "%s" ska öppnas.
    Det kanske är en bildtyp som inte stöds än.
    
    Välj en annan bild istället.

en: Please select an image.
sv: Välj en bild.

en: Choose the applications used by default
sv: Välj de program som används som standard

en: Preferred Applications
sv: Föredragna program

en: Please specify a name and a command for this editor.
sv: Ange ett namn och ett kommando för att denna textredigerare.

en: Acce_pts URLs
sv: Acce_pterar URL:er

en: Add...
sv: Lägg till...

en: C_ustom Editor
sv: _Anpassad textredigerare:

en: C_ustom Help Browser:
sv: _Anpassad hjälpläsare:

en: C_ustom Terminal:
sv: _Anpassad terminal:

en: C_ustom Web Browser:
sv: _Anpassad webbläsare:

en: Co_mmand:
sv: Ko_mmando:

en: Custom Editor Properties
sv: Egenskaper för anpassad textredigerare

en: Default Help Browser
sv: Standardhjälpläsare

en: Default Terminal
sv: Standardterminal

en: Default Text Editor
sv: Standardtextredigerare

en: Default Web Browser
sv: Standardwebbläsare

en: Default Window Manager
sv: Standardfönsterhanterare

en: Delete
sv: Ta bort

en: E_xec Flag:
sv: E_xec-flagga:

en: Edit...
sv: Redigera....

en: Help Browser
sv: Hjälpläsare

en: Select the window manager you want.  You will need to hit apply, wave the magic wand, and do a magic dance for it to work.
sv: Välj den fönsterhanterare du vill ha. Du kommer att behöva klicka på verkställ, vifta med trollstaven, och göra en magisk dans för att det ska fungera.

en: Start in T_erminal
sv: Starta i t_erminal

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: This application can open _URIs
sv: Detta program kan öppna _URI:er

en: This application can open _multiple files
sv: Detta program kan öppna _flera filer

en: This application needs to be run in a _shell
sv: Detta program måste köras i ett _skal

en: Understands _Netscape Remote Control
sv: Förstår _Netscape-fjärrstyrning

en: Use this _editor to open text files in the file manager
sv: Använd denna _textredigerare för att öppna textfiler i filhanteraren

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Select a Help Browser:
sv: _Välj en hjälpläsare:

en: _Select a Terminal:
sv: _Välj en terminal:

en: _Select a Web Browser:
sv: _Välj en webbläsare:

en: _Select an Editor:
sv: _Välj en textredigerare:

en: Accessibility
sv: Åtkomlighet

en: Accessibility Settings
sv: Inställningar för åtkomlighet

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Settings
sv: Avancerade inställningar

en: Control Center Menu
sv: Kontrollpanelsmeny

en: Sawfish window manager
sv: Fönsterhanteraren Sawfish

en: Appearance
sv: Utseende

en: Configure window appearance
sv: Konfigurera fönsterutseende

en: Configure key shortcuts
sv: Konfigurera snabbtangenter

en: Shortcuts
sv: Snabbtangenter

en: Configure window focusing
sv: Konfigurera fönsterfokusering

en: Focus behavior
sv: Fokusbeteende

en: Configure window properties
sv: Konfigurera fönsteregenskaper

en: Matched Windows
sv: Matchade fönster

en: Configure window minimization and maximization
sv: Konfigurera minimering och maximering av fönster

en: Minimizing and Maximizing
sv: Minimering och maximering

en: Configure window manager configuration properties
sv: Konfigurera fönsterhanterarens konfigurationsegenskaper

en: Configure miscellaneous window features
sv: Konfigurera diverse fönsterfunktioner

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Configure window move/resize
sv: Konfigurera flyttning och storleksförändring av fönster

en: Moving and Resizing
sv: Flyttning och storleksförändring

en: Configure window placement
sv: Konfigurera fönsterplacering

en: Placement
sv: Placering

en: Enable window manager sound events
sv: Använd fönsterhanterarens ljudhändelser

en: Sound
sv: Ljud

en: Configure workspaces
sv: Konfigurera arbetsytor

en: Workspaces
sv: Arbetsytor

en: CD Properties
sv: CD-egenskaper

en: Configure handling of CD devices
sv: Konfigurera hantering av cd-enheter

en: Legacy Applications
sv: Gamla program

en: Legacy applications settings (grdb)
sv: Inställningar för gamla program (grdb)

en: Global panel properties
sv: Globala panelegenskaper

en: Configure which non-session aware programs are started up
sv: Konfigurera vilka sessionsomedvetna program som startas upp

en: Startup Programs
sv: Uppstartsprogram

note: * Translatable strings file * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Documents
sv: Dokument

en: Word Processor
sv: Ordbehandlare

en: Published Materials
sv: Publicerade material

en: Spreadsheet
sv: Kalkylblad

en: Vector Graphics
sv: Vektorgrafik

en: World Wide Web
sv: World Wide Web (WWW)

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Financial
sv: Ekonomi

en: Calendar
sv: Kalender

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Packages
sv: Paket

en: Software Development
sv: Programvaruutveckling

en: Source Code
sv: Källkod

en: Audio
sv: Ljud

en: Images
sv: Bilder

en: Video
sv: Grafik

en: Description
sv: Beskrivning

en: Extensions
sv: Tillägg

en: File Types and Programs
sv: Filtyper och program

en: Specify which programs are used to open or view each file type
sv: Ange vilka program som används för att öppna eller visa varje filtyp

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add _file type...
sv: Lägg till _filtyp...

en: Add _service...
sv: Lägg till _tjänst...

en: Default action
sv: Standardåtgärd

en: Edit file type
sv: Redigera filtyp

en: File types and Internet Services
sv: Filtyper och Internettjänster

en: Filename extensions
sv: Filnamnstillägg

en: Look at content
sv: Titta på innehåll

en: Needs _terminal
sv: Behöver _terminal

en: Program to run
sv: Program att köra

en: Run a program
sv: Kör ett program

en: Use category _defaults
sv: Använd _kategoristandardvärden

en: Use parent category _defaults
sv: Använd _kategoristandardvärden för förälder

en: Viewing component
sv: Visningskomponent

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Category
sv: _Kategori

en: _Choose...
sv: _Välj...

en: _Description
sv: _Beskrivning

en: _Edit...
sv: _Redigera...

en: _MIME Type
sv: _MIME-typ

en: _Name
sv: _Namn

en: _Program to run
sv: _Program att köra

en: _Protocol name
sv: _Protokollnamn

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: Edit file category
sv: Redigera filkategori

en: Model
sv: Modell

en: GtkTreeModel that contains the category data
sv: GtkTreeModel som innehåller kategoridata

en: MIME category info
sv: Information om MIME-kategori

en: Structure containing information on the MIME category
sv: Struktur som innehåller information om MIME-kategorin

en: Custom
sv: Anpassad

en: Extension
sv: Tillägg

en: Underlying model to notify when Ok is clicked
sv: Underliggande modell att notifiera då Ok klickas

en: MIME type information
sv: Information om MIME-typ

en: Structure with data on the MIME type
sv: Struktur med data på MIME-typ

en: Is add dialog
sv: Är tilläggningsdialog

en: True if this dialog is for adding a MIME type
sv: Sant om denna dialog är till för tillägg av en MIME-typ

en: Add file type
sv: Lägg till filtyp

en: None
sv: Ingen

en: Invalid MIME type. Please enter a valid MIME type, or leave the field blank to have one generated for you.
sv: Ogiltig MIME-typ. Ange en giltig MIME-typ, eller lämna detta fält tomt för att få en genererad åt dig.

en: There already exists a MIME type of that name.
sv: Det finns redan en MIME-typ med det namnet.

en: Category
sv: Kategori

en: Choose a file category
sv: Välj en filkategori

en: Misc
sv: Diverse

en: Model for categories only
sv: Modellera endast för kategorier

en: Internet Services
sv: Internettjänster

en: Edit service information
sv: Redigera tjänsteinformation

en: Service info
sv: Tjänsteinformation

en: Structure containing service information
sv: Struktur som innehåller tjänsteinformation

en: Is add
sv: Är tillägg

en: TRUE if this is an add service dialog
sv: SANT om detta är en tilläggsdialog

en: Add service
sv: Lägg till tjänst

en: Please enter a protocol name.
sv: Ange ett protokollnamn.

en: Invalid protocol name. Please enter a protocol name without any spaces or punctuation.
sv: Ogiltigt protokollnamn. Ange ett protokollnamn utan några blanksteg eller kommatering.

en: There is already a protocol by that name.
sv: Det finns redan ett protokoll med det namnet.

en: Unknown service types
sv: Okända tjänstetyper

en: World wide web
sv: WWW

en: File transfer protocol
sv: FTP

en: Detailed documentation
sv: Detaljerad dokumentation

en: Manual pages
sv: Manualsidor

en: Electronic mail transmission
sv: Elektronisk e-postöverföring

en: Gnome documentation
sv: Gnome-dokumentation

en: Change the default fonts used by the desktop and applications
sv: Ställ in de standardtypsnitt som används av skrivbordet och program

en: Font
sv: Typsnitt

en: Font Preferences
sv: Typsnittsinställningar

en: Set the font for applications
sv: Ställ in typsnitt för program

en: Set the font for the icons on the desktop
sv: Ställ in typsnitt för ikonerna på skrivbordet

en: Standard _application font:
sv: Standard_typsnitt för program:

en: _Desktop font:
sv: _Skrivbordstypsnitt:

en: Accelerator modifiers
sv: Snabbtangentsmodifierare

en: Accelerator key
sv: Snabbtangent

en: Disabled
sv: Avslagen

en: Type a new accelerator, or press Backspace to clear
sv: Tryck en ny snabbtangent, eller tryck backsteg för att tömma

en: Type a new accelerator
sv: Tryck en ny snabbtangent

en: <Unknown Action>
sv: <Okänd åtgärd>

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Window Management
sv: Fönsterhantering

en: Error setting new accelerator in configuration database: %s
sv: Fel vid inställning av ny snabbtangent i konfigurationsdatabasen: %s

en: Unable to find any keyboard themes.  This means your GTK+ installation has been incompletely installed.
sv: Kan inte hitta några tangentbordsteman. Detta betyder att din GTK+-installation inte har installerats korrekt.

en: Action
sv: Åtgärd

en: Shortcut
sv: Genväg

en: Click for a list of keyboard navigation schemes.
sv: Klicka för en lista på tangentbordsnavigeringsscheman.

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tangentbordsgenvägar

en: Keyboard _Navigation scheme for use in applications:
sv: Tangentbords_navigeringsschema att använda i program:

en: To assign a shortcut to an action, click in the shortcut column and press the key combination you want to associate with it.
sv: För att tilldela en genväg till en åtgärd klickar du i genvägskolumnen och trycker tangentkombinationen du vill associera med den.

en: _Desktop shortcuts:
sv: _Skrivbordsgenvägar:

en: Associate keyboard shortcuts with panel actions
sv: Associera tangentborsgenvägar med panelåtgärder

en: _Accessibility
sv: _Åtkomlighet

en: Just apply settings and quit (compatibility only; now handled by daemon)
sv: Verkställ bara ändringar och avsluta (endast kompatibilitet; hanteras nu av demon)

en: <i>fast</i>
sv: <i>snabb</i>

en: <i>loud</i>
sv: <i>ljudlig</i>

en: <i>quiet</i>
sv: <i>tyst</i>

en: <i>slow</i>
sv: <i>långsam</i>

en: Cursor
sv: Markör

en: Cursor _blinks in text fields
sv: Markören _blinkar i textfält

en: Fast
sv: Snabb

en: Key_press makes sound
sv: Tangenttryck ger ljud

en: Keyboard Bell
sv: Tangentbordssignal

en: Keyboard Preferences
sv: Tangentbordsinställningar

en: Keyboard _repeats when key is held down
sv: Tangentbordet _upprepar då tangent hålls ned

en: Keyboard bell _enabled
sv: Använd tangentbordssignal

en: Keyboard bell _off
sv: Tangentbordssignal _av

en: Keyclick Volume
sv: Tangentklicksvolym

en: Long
sv: Lång

en: Medium
sv: Mellan

en: Repeat Rate
sv: Repeteringshastighet

en: Repeat s_peed:
sv: Repeterings_hastighet:

en: Set the speed the cursor blinks in text fields.
sv: Ställ in den hastighet med vilken markören blinkar i textfält.

en: Set the volume of the clicking sound made when pressing a key
sv: Ställ in volymen på klickljudet som görs då en tangent trycks ned

en: Short
sv: Kort

en: Slow
sv: Långsam

en: The keyboard bell is the <i>beep</i> sound heard when the system wants to get your attention.
sv: Tangentbordssignalen är <i>pipljudet</i> som hörs då systemet vill påkalla din uppmärksamhet.

en: Very Fast
sv: Mycket snabb

en: Very Short
sv: Mycket kort

en: You can configure the keyboards accessibility features by bringing up the 'Accessibility Settings' property dialog, or pressing the button on the right.
sv: Du kan konfigurera tangentbordets hjälpmedelsfunktioner genom att öppna egenskapsdialogfönstret "Inställningar för åtkomlighet" eller genom att trycka på knappen till höger.

en: _Accessibility...
sv: _Åtkomlighet...

en: _Blink speed:
sv: _Blinkningshastighet:

en: _Custom keyboard bell:
sv: _Egen tangentbordssignal:

en: _Delay before repeating:
sv: _Fördröjning innan upprepning:

en: _Volume:
sv: _Volym:

en: Keyboard Properties
sv: Tangentbordsinställningar

note: icon box
en: Select an icon...
sv: Välj en ikon...

en: Mime Type:
sv: Mime-typ:

en: Add
sv: Lägg till

en: Remove
sv: Ta bort

note: gtk_container_set_border_width (GTK_CONTAINER (table), GNOME_PAD_SMALL);
en: First Regular Expression:
sv: Första reguljära uttryck:

en: Second Regular Expression:
sv: Andra reguljära uttryck:

note: Actions box
en: Mime Type Actions
sv: Åtgärder för mime-typ

en: Example: emacs %f
sv: Exempel: emacs %f

en: Open
sv: Öppna

en: Select a file...
sv: Välj en fil...

en: View
sv: Visa

en: Edit
sv: Redigera

note: we initialize everything
en: Set actions for %s
sv: Ange åtgärder för %s

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: You must enter a mime-type
sv: Du måste ange en mime-typ

en: You must add either a regular-expression or
    a file-name extension
sv: Du måste ange antingen ett reguljärt uttryck eller
    ett filsnamstillägg

en: Please put your mime-type in the format:
    CATEGORY/TYPE
    
    For Example:
    image/png
sv: Ange mime-typen i formatet:
    KATEGORI/TYP
    
    Till exempel:
    image/png

en: This mime-type already exists
sv: Den här mime-typen finns redan

en: We are unable to create the directory
    ~/.gnome/mime-info
    
    We will not be able to save the state.
sv: Det går inte att skapa katalogen
    ˜/.gnome/mime-info
    
    Tillståndet kommer inte att kunna sparas.

en: We are unable to access the directory
    ~/.gnome/mime-info
    
    We will not be able to save the state.
sv: Det går inte att komma åt katalogen
    ˜/.gnome/mime-info
    
    Tillståndet kommer inte att kunna sparas.

en: Cannot create the file
    ~/.gnome/mime-info/user.mime
    
    We will not be able to save the state
sv: Det går inte att skapa filen
    ˜/.gnome/mime-info/ user.mime
    
    Tillståndet kommer inte att kunna sparas

en: Cannot create the file
    ~/.gnome/mime-info/user.keys.
    
    We will not be able to save the state
sv: Det går inte att skapa filen
    ˜/.gnome/mime-info/ user.keys
    
    Tillståndet kommer inte att kunna sparas

en: Configure how files are associated and started
sv: Konfigurera hur filer associeras och startas

en: Mime Types
sv: Mime-typer

en: Add Mime Type
sv: Lägg till mime-typ

en: Add a new Mime Type
    For example:  image/tiff; text/x-scheme
sv: Lägg till en ny mime-typ
    Till exempel:  image/tiff; text/x-scheme

en: Type in the extensions for this mime-type.
    For example:  .html, .htm
sv: Skriv in filnamnstilläggen för den här mime-typen.
    Till exempel:  .html, .htm

en: Extension:
sv: Tillägg:

en: Regular Expressions
sv: Reguljära uttryck

en: You can set up two regular expressions here to identify the Mime Type
    by.  These fields are optional.
sv: Här kan du ange två reguljära uttryck som mime-typen ska identifieras
    genom. De här fälten är valfria.

en: <b>Unknown Cursor</b>
    %s
sv: <b>Okänd muspekare</b>
    %s

en: <b>Default Cursor - Current</b>
    The default cursor that ships with X
sv: <b>Standardmuspekare - Aktuell</b>
    Standardmuspekaren som kommer med X

en: <b>Default Cursor</b>
    The default cursor that ships with X
sv: <b>Standardmuspekare</b>
    Standardmuspekaren som kommer med X

en: <b>White Cursor - Current</b>
    The default cursor inverted
sv: <b>Vit muspekare - Aktuell</b>
    Inverterad standardmuspekare

en: <b>White Cursor</b>
    The default cursor inverted
sv: <b>Vit muspekare</b>
    Inverterad standardmuspekare

en: <b>Large Cursor - Current</b>
    Large version of normal cursor
sv: <b>Stor muspekare - Aktuell</b>
    Stor version av den vanliga muspekaren

en: <b>Large Cursor</b>
    Large version of normal cursor
sv: <b>Stor muspekare</b>
    Stor version av den vanliga muspekaren

en: <b>Large White Cursor - Current</b>
    Large version of white cursor
sv: <b>Stor vit muspekare - Aktuell</b>
    Stor version av den vita muspekaren

en: <b>Large White Cursor</b>
    Large version of white cursor
sv: <b>Stor vit muspekare</b>
    Stor version av den vita muspekaren

en: <b>Note:</b> You will need to logout and log back in for this setting to take effect.
sv: <b>Observera:</b> Du kommer att behöva logga ut och logga in igen för att denna inställning ska börja gälla.

en: <i>Fast</i>
sv: <i>Snabb</i>

en: <i>High</i>
sv: <i>Hög</i>

en: <i>Large</i>
sv: <i>Stor</i>

en: <i>Low</i>
sv: <i>Låg</i>

en: <i>Slow</i>
sv: <i>Långsam</i>

en: <i>Small</i>
sv: <i>Liten</i>

en: Animates a quick marker around the cursor when the Control key has been pressed and released.
sv: Animerar en snabbmarkör runt muspekaren då Control-tangenten har tryckts ned och släppts.

en: Buttons
sv: Knappar

en: Cursor Theme
sv: Muspekartema

en: Cursors
sv: Muspekare

en: Double-click Delay
sv: Dubbelklicksfördröjning

en: Drag and Drop
sv: Dra och släpp

en: Left-handed mouse mode switches the left and right buttons on the mouse.
sv: Vänsterhänt musläge växlar vänster och höger knapp på musen.

en: Locate Pointer
sv: Lokalisera muspekare

en: Maximum time allowed between clicks when double-clicking.   Use the box on the right to test.
sv: Maximal tid som är tillåten mellan klick vid dubbelklick. Använd rutan till höger för att testa.

en: Motion
sv: Rörelse

en: Mouse Orientation
sv: Musorientering

en: Mouse Preferences
sv: Musinställningar

en: Set the distance you need to move your cursor before dragging an item.
sv: Ställ in avståndet som du måste flytta din muspekare innan ett objekt flyttas.

en: Set the speed of your pointing device.
sv: Ställ in hastigheten på ditt pekdon.

en: Speed
sv: Hastighet

en: _Delay (sec):
sv: _Fördröjning (sekunder):

en: _Left-handed mouse
sv: _Vänsterhänt mus

en: _Sensitivity:
sv: _Känslighet:

en: _Show position of cursor when the Control key is pressed
sv: _Visa muspekarens position då Control-tangenten trycks ned

en: _Threshold:
sv: _Tröskel:

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Properties
sv: Egenskaper för mus

en: Network
sv: Nätverk

en: Network Preferences
sv: Nätverksinställningar

en: HTTP Proxy Settings
sv: HTTP-proxyinställningar

en: Pass_word:
sv: L_ösenord:

en: Pro_xy requires a username and password
sv: Pro_xyservern kräver ett användarnamn och lösenord

en: User_name:
sv: Användar_namn:

en: _Location:
sv: _Plats:

en: _Use HTTP proxy
sv: _Använd HTTP-proxy

en: Sound preferences
sv: Ljudegenskaper

en: E_nable sound server startup
sv: A_ktivera uppstart av ljudserver

en: Sound _Events
sv: Ljud_händelser

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Sounds for events
sv: _Ljud för händelser

en: Configure GNOME's use of sound
sv: Konfigurera GNOME:s användning av ljud

en: Eenie Meenie Mynie Moe Catcha Tiger By Its Toe
sv: Ett två tre fyra Alla byxor äro dyra

en: Selected themes from above will be tested by previewing here.
sv: Teman som är valda ovan kan testas med förhandsgranskning här.

note: column one
en: Sample Button
sv: Exempelknapp

en: Sample Check Button
sv: Exempelkryssknapp

en: Sample Text Entry Field
sv: Exempeltextinmatningsfält

en: Submenu
sv: Undermeny

en: Item 1
sv: Objekt 1

en: Another item
sv: Ett annat objekt

en: Radio Button 1
sv: Radioknapp 1

en: Radio Button 2
sv: Radioknapp 2

en: One
sv: Ett

en: Two
sv: Två

en: Change the appearance of buttons, scrollbars, etc
sv: Ändra utseendet på knappar, rullningslister m.m.

en: Theme
sv: Tema

en: Gtk+ Theme Preferences
sv: Gtk+temainställningar

en: Install new theme
sv: Installera nytt tema

en: Installed Themes
sv: Installerade teman

en: List of available GTK+ themes
sv: Lista med tillgängliga GTK+-teman

en: New themes can also be installed by dragging them into the window.
sv: Nya teman kan också installeras genom att de dras till fönstret.

en: _Go to theme folder
sv: _Gå till temamappen

en: _Install
sv: _Installera

en: _Install new theme...
sv: _Installera nytt tema...

en: _Location of new theme:
sv: _Plats för nytt tema:

en: Change how toolbars and menus are displayed
sv: Ändra hur verktygsrader och menyer visas

en: Toolbars & Menus
sv: Verktygsrader och menyer

en: Behavior
sv: Beteende

en: Sets the default behavior of GNOME applications
sv: Ställ in standardbeteende för GNOME-program

en: A preview of what a menubar looks like with these settings.
sv: En förhandsvisning av hur en menyrad ser ut med dessa inställningar.

en: A preview of what a toolbar looks like with these settings.
sv: En förhandsvisning av hur en verktygsrad ser ut med dessa inställningar.

en: Icons Only
sv: Endast ikoner

en: Item 2
sv: Objekt 2

en: Item 3
sv: Objekt 3

en: Menu Item 1
sv: Menyobjekt 1

en: Menu Item 2
sv: Menyobjekt 2

en: Menu Item 3
sv: Menyobjekt 3

en: Menu Item 4
sv: Menyobjekt 4

en: Menu Item 5
sv: Menyobjekt 5

en: Menu items can have _icons
sv: Menyobjekt kan ha _ikoner

en: Menus
sv: Menyer

en: New File
sv: Ny fil

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Priority Text Beside Icons
sv: Prioritetstext bredvid ikoner

en: Sample Menubar
sv: Exempelmenyrad

en: Sample Toolbar
sv: Exempelverktygsrad

en: Save File
sv: Spara fil

en: Text Below Icons
sv: Text under ikoner

en: Text Only
sv: Endast text

en: Toolbar
sv: Verktygsrad

en: Toolbar and Menu Preferences
sv: Inställningar för verktygsrader och menyer

en: Toolbars can be _detached and moved around
sv: Verktygsrader kan _tas loss och flyttas runt

en: _Menu
sv: _Meny

en: _Toolbars have:
sv: _Verktygsrader har:

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Command
sv: Kommando

en: URL Handlers
sv: URL-hanterare

en: handler:
sv: hanterare:

en: Netscape (new window)
sv: Netscape (nytt fönster)

en: Help browser
sv: Hjälpläsare

en: Help browser (new window)
sv: Hjälpläsare (nytt fönster)

en: Set
sv: Ange

en: Configure which programs are used to display URLs
sv: Konfigurera vilka program som används för att visa URL:er

en: Initialize session settings
sv: Initiera sessionsinställningar

en: Starting %s
    (%d seconds left before operation times out)
sv: Startar %s
    (%d sekunder kvar innan åtgärden når tidsgränsen)

en:  (Not found)
sv:  (Hittades inte)

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	Another window manager is already running and could not be killed
sv: wm-egenskaper-capplet: Det går inte att initiera fönsterhanteraren.
    	En annan fönsterhanterare körs redan och den kan inte stängas

en: wm-properties-capplet: Unable to initialize window manager.
    	'%s' didn't start
sv: wm-egenskaper-capplet: Det går inte att initiera fönsterhanteraren.
    	"%s" startade inte

en: Previous window manager did not die
sv: Föregående fönsterhanterare dog inte

en: Could not start '%s'.
    Falling back to previous window manager '%s'
sv: Det gick inte att starta "%s".
    Återgår till tidigare fönsterhanteraren "%s"

en: Could not start fallback window manager.
    Please run a window manager manually. You can
    do this by selecting "Run Program" in the
    foot menu
sv: Det gick inte att återgå till fönsterhanteraren.
    Kör en fönsterhanterare manuellt. Det gör du
    genom att välja "Kör" i menyn längst ned i
    fotmenyn

en: Window Preferences
sv: Fönsterinställningar

en: Apply Now
sv: Verkställ nu

en: Select windows when the mouse moves over them
sv: Markera fönster när muspekaren rör sig över dem

en: Titlebar Font
sv: Titelradstypsnitt

en: Window Border Appearance
sv: Fönsterramsutseende

en: Window Manager:
sv: Fönsterhanterare:

en: Window Properties
sv: Fönsteregenskaper

en: Windows
sv: Fönster

en: %s (Current)
sv: %s (aktuell)

en: Run Configuration Tool for %s
sv: Kör konfigurationsverktyg för %s

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. You can do so immediately by selecting the "Save session
    now" below, or you can save your session later.  This can be
    done either selecting "Save Current Session" under "Settings"
    in the main menu, or by turning on "Save Current Setup" when
    you log out.
sv: Den aktuella fönsterhanteraren har ändrats. För att spara
    den här ändringen måste du spara den aktuella sessionen. Det
    kan du göra genom att omedelbart markera "Spara session nu"
    nedan eller spara sessionen senare. Det kan du göra genom att
    antingen markera "Spara aktuell session" under "Inställningar"
    på huvudmenyn, eller genom att sätta på "Spara aktuella
    inställningar" när du loggar ut.

en: Save Session Later
sv: Spara session senare

en: Save Session Now
sv: Spara session nu

en: Your current window manager has been changed. In order for
    this change to be saved, you will need to save your current
    session. This can be done by either selecting "Save Current Session"
    under "Settings" in the main menu, or by turning on
    "Save Current Setup" when you log out.
sv: Den aktuella fönsterhanteraren har ändrats. För att spara
    den här ändringen måste du spara den aktuella sessionen. Det
    kan du göra genom att antingen markera "Spara aktuell session"
    under "Inställningar" på huvudmenyn, eller genom att sätta på
    "Spara aktuell inställning" när du loggar ut.

en: Add New Window Manager
sv: Lägg till ny fönsterhanterare

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Name:
sv: Namn:

en: Command:
sv: Kommando:

en: Configuration Command:
sv: Konfigurationskommando:

en: Window manager is session managed
sv: Fönsterhanterare är sessionshanterad

en: Name cannot be empty
sv: Namn kan inte vara tomt

en: Command cannot be empty
sv: Kommando kan inte vara tomt

en: Edit Window Manager
sv: Redigera fönsterhanterare

en: You cannot delete the current Window Manager
sv: Du kan inte ta bort den aktuella fönsterhanteraren

en: Window Manager Selector
sv: Fönsterhanterarväljare

en: GNOME Control Center: %s
sv: GNOME-kontrollpanelen: %s

en: Layout to use for this view of the capplets
sv: Layout att använda för denna vy av kontrollpanelprogrammen

en: Capplet directory object
sv: Objekt i kontrollpanelprogramkatalog

en: Capplet directory that this view is viewing
sv: Kontrolpanelprogramkatalog som denna vy visar

en: GNOME Control Center
sv: GNOME-kontrollpanelen

en: Desktop properties manager.
sv: Hanteraren av skrivbordsegenskaper.

en: Gnome Control Center : %s
sv: Gnome-kontrollpanelen: %s

en: About this application
sv: Om detta program

en: Overview of the control center
sv: Översikt av kontrollpanelen

en: _About...
sv: _Om...

en: _Contents...
sv: _Innehåll...

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Help
sv: _Hjälp

en: The GNOME configuration tool
sv: Konfigurationsverktyget för GNOME

en: Use shell even if nautilus is running.
sv: Använd skal även om nautilus kör.

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Cannot create the directory "%s".
    This is needed to allow changing cursors.
sv: Kan inte skapa katalogen "%s".
    Detta krävs för att möjliggöra ändring av muspekare.

en: There was an error starting up the screensaver:
    
    %s
    
    Screensaver functionality will not work in this session.
sv: Det inträffade ett fel vid uppstart av skärmsläckaren:
    
    %s
    
    Skärmsläckarfunktionen kommer inte att fungera under denna session.

en: _Do not show this message again
sv: _Visa inte detta meddelande igen

en: Couldn't load sound file %s as sample %s
sv: Kunde inte läsa in ljudfilen %s som prov %s

en: GConf key %s set to type %s but its expected type was %s
sv: GConf-nyckeln %s är satt till typen %s men dess förväntade typ var %s

en: Type
sv: Typ

en: Type of bg_applier: BG_APPLIER_ROOT for root window or BG_APPLIER_PREVIEW for preview
sv: Typ av bg_applier: BG_APPLIER_ROOT för rotfönstret eller BG_APPLIER_PREVIEW för förhandsgranskning

en: Preview Width
sv: Förhandsvisningsbredd

en: Width if applier is a preview: Defaults to 64.
sv: Bredd om verkställaren är en förhandsgranskning: Som standard 64.

en: Preview Height
sv: Förhandsvisningshöjd

en: Height if applier is a preview: Defaults to 48.
sv: Höjd om verkställaren är en förhandsvisning: Som standard 48.

en: Can't find an hbox, using a normal file selection
sv: Kan inte hitta en hbox, använder normal filmarkering

en: The sound file for this event does not exist.
sv: Ljudfilen för denna händelse finns inte.

en: The sound file for this event does not exist.
    You may want to install the gnome-audio package
    for a set of default sounds.
sv: Ljudfilen för denna händelse finns inte.
    Du kanske vill installera paketet gnome-audio
    för att få en samling med standardljud.

en: Event
sv: Händelse

en: File to play
sv: Fil att spela

en: _Sounds
sv: _Ljud

en: _Play
sv: _Spela

en: Select sound file
sv: Välj en ljudfil
