nano 1.1.7 - en to sv translation catalogue (308 entries)

en: add_to_cutbuffer called with inptr->data = %s
sv: add_to_cutbuffer anropades med inptr->data = %s

en: Blew away cutbuffer =)
sv: Sprängde urklippsbufferten =)

en: read_line: not on first line and prev is NULL
sv: read_line: inte på första raden och prev är NULL

en: Read %d lines
sv: Läste %d rader

en: Read %d lines (Converted from Mac format)
sv: Läste %d rader (konverterade från Mac-format)

en: Read %d lines (Converted from DOS format)
sv: Läste %d rader (konverterade från DOS-format)

en: "%s" not found
sv: "%s" kunde inte hittas

note: We have a new file
en: New File
sv: Ny fil

en: File "%s" is a directory
sv: "%s" är en katalog

note: Don't open character or block files.  Sorry, /dev/sndstat!
en: File "%s" is a device file
sv: Filen "%s" är en enhetsfil

en: Reading File
sv: Läser filen

en: File to insert [from %s]
sv: Fil att infoga [från %s]

en: File to insert [from ./]
sv: Fil att infoga [från ./]

en: filename is %s
sv: filnamnet är %s

en: Can't insert file from outside of %s
sv: Kan inte infoga fil från utanför %s

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Key illegal in non-multibuffer mode
sv: Tangenten ogiltig i icke-flerbuffertläget

en: No more open files
sv: Inga fler öppna filer

en: Switched to %s
sv: Växlade till %s

en: Can't write outside of %s
sv: Kan inte skriva utanför %s

en: Could not open file for writing: %s
sv: Kunde inte öppna filen för skrivning: %s

en: Wrote >%s
sv: Skrev >%s

en: Could not close %s: %s
sv: Kunde inte stänga %s: %s

note: Try a rename??
en: Could not open %s for writing: %s
sv: Kunde inte öppna %s för skrivning: %s

en: Could not set permissions %o on %s: %s
sv: Kunde inte sätta rättigheterna %o på %s: %s

en: Wrote %d lines
sv: Skrev %d rader

en:  [Mac Format]
sv:  [Mac-format]

en:  [DOS Format]
sv:  [DOS-format]

en: Append Selection to File
sv: Lägg till markering till fil

en: Write Selection to File
sv: Skriv markering till fil

en: File Name to Append
sv: Filnamn att lägga till

en: File Name to Write
sv: Filnamn att skriva

en: File exists, OVERWRITE ?
sv: Filen existerar, SKRIVA ÖVER?

en: (more)
sv: (mer)

en: Can't move up a directory
sv: Kan inte gå upp en katalog

en: Can't visit parent in restricted mode
sv: Kan inte besöka förälder i begränsat läge

note: We can't open this dir for some reason.  Complain
en: Can't open "%s": %s
sv: Kan inte öppna "%s": %s

en: Goto Directory
sv: Gå till katalog

en: Can't go outside of %s in restricted mode
sv: Kan inte gå utanför %s i begränsat läge

en: Goto Cancelled
sv: Gå till avbrutet

en: Constant cursor position
sv: Konstant markörposition

en: Auto indent
sv: Automatisk indragning

en: Suspend
sv: Skjut upp

en: Help mode
sv: Hjälpläge

en: Pico mode
sv: Pico-läge

en: Mouse support
sv: Musstöd

en: Cut to end
sv: Klipp ut till slutet

en: Backwards search
sv: Baklängessökning

en: Case sensitive search
sv: Skiftlägeskänslig sökning

en: Regular expression search
sv: Sökning med reguljärt uttryck

en: No conversion from DOS/Mac format
sv: Ingen konvertering från DOS/Mac-format

en: Writing file in DOS format
sv: Skriver fil i DOS-format

en: Writing file in Mac format
sv: Skriver fil i Mac-format

en: Smooth scrolling
sv: Mjuk rullning

en: Auto wrap
sv: Radbryt automatiskt

en: Multiple file buffers
sv: Flera filbuffertar

en: Invoke the help menu
sv: Starta hjälpmenyn

en: Write the current file to disk
sv: Skriv den aktuella filen till disk

en: Close currently loaded file/Exit from nano
sv: Stäng aktuell inläst fil/Avsluta nano

en: Exit from nano
sv: Avsluta nano

en: Goto a specific line number
sv: Gå till ett specifikt radnummer

en: Justify the current paragraph
sv: Justera det aktuella stycket

en: Unjustify after a justify
sv: Återställ en justering

en: Replace text within the editor
sv: Ersätt text inuti textredigeraren

en: Insert another file into the current one
sv: Infoga ytterligare en fil i den nuvarande

en: Search for text within the editor
sv: Sök efter text inuti textredigeraren

en: Move to the previous screen
sv: Gå till föregående skärm

en: Move to the next screen
sv: Gå till nästa skärm

en: Cut the current line and store it in the cutbuffer
sv: Klipper ut den aktuella raden och lagrar den i urklippsbufferten

en: Uncut from the cutbuffer into the current line
sv: Klistra in från urklippsbufferten i aktuell rad

en: Show the position of the cursor
sv: Visa markörens position

en: Invoke the spell checker (if available)
sv: Starta stavningskontrollen (om tillgänglig)

en: Move up one line
sv: Gå upp en rad

en: Move down one line
sv: Gå ner en rad

en: Move forward one character
sv: Gå framåt ett tecken

en: Move back one character
sv: Gå bakåt ett tecken

en: Move to the beginning of the current line
sv: Gå till början på aktuell rad

en: Move to the end of the current line
sv: Gå till slutet på aktuell rad

en: Go to the first line of the file
sv: Gå till filens första rad

en: Go to the last line of the file
sv: Gå till filens sista rad

en: Refresh (redraw) the current screen
sv: Uppdatera (rita om) den aktuella skärmen

en: Mark text at the current cursor location
sv: Markera text vid aktuell markörposition

en: Delete the character under the cursor
sv: Ta bort tecknet under markören

en: Delete the character to the left of the cursor
sv: Ta bort tecknet till vänster om markören

en: Insert a tab character
sv: Infoga ett tabulatorsteg

en: Insert a carriage return at the cursor position
sv: Infoga en vagnretur vid markörpositionen

en: Make the current search or replace case (in)sensitive
sv: Gör den aktuella sökningen eller ersättningen skiftlägesokänslig

en: Go to file browser
sv: Gå til filbläddrare

en: Cancel the current function
sv: Avbryt den aktuella funktionen

en: Append to the current file
sv: Lägg till i den aktuella filen

en: Search backwards
sv: Sök baklänges

en: Write file out in DOS format
sv: Skriv fil i DOS-format

en: Write file out in Mac format
sv: Skriv fil i Mac-format

en: Use Regular expressions
sv: Använd reguljära uttryck

en: Find other bracket
sv: Hitta andra klammern

en: Open previously loaded file
sv: Öppna föregående inlästa fil

en: Open next loaded file
sv: Öppna nästa inlästa fil

en: Get Help
sv: Få hjälp

en: Close
sv: Stäng

en: Exit
sv: Avsluta

en: WriteOut
sv: Spara

en: Justify
sv: Justera

note: this is so we can view multiple files
en: Read File
sv: Läs fil

en: Replace
sv: Ersätt

en: Where Is
sv: Var finns

en: Prev Page
sv: Föreg sid

en: Next Page
sv: Nästa sid

en: Cut Text
sv: Klipp ut

en: UnJustify
sv: Ojustera

en: UnCut Txt
sv: Klist. in

en: Cur Pos
sv: Akt. pos

en: To Spell
sv: Stavkontr.

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Forward
sv: Framåt

en: Back
sv: Bakåt

en: Home
sv: Hem

en: End
sv: Slut

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Mark Text
sv: Markera text

en: Delete
sv: Ta bort

en: Backspace
sv: Backsteg

en: Tab
sv: Tabb

en: Enter
sv: Retur

en: Goto Line
sv: Gå till rad

en: Find Other Bracket
sv: Hitta andra klammern

en: Previous File
sv: Föregående fil

en: Next File
sv: Nästa fil

en: Cancel
sv: Avbryt

en: First Line
sv: Första raden

en: Last Line
sv: Sista raden

en: Case Sens
sv: Skiftkänsl

en: Direction
sv: Riktning

en: Regexp
sv: Reguljärt uttr

en: No Replace
sv: Ingen ersättning

en: To Files
sv: Till filer

en: DOS Format
sv: DOS-format

en: Mac Format
sv: Mac-format

en: Append
sv: Lägg till

en: Goto
sv: Gå till

en: 
    Buffer written to %s
sv: 
    Bufferten skrevs till %s

en: 
    No %s written (too many backup files?)
sv: 
    Ingen %s skrevs (för många säkerhetskopior?)

en: Window size is too small for Nano...
sv: Fönsterstorleken är för liten för Nano...

en: Key illegal in VIEW mode
sv: Tangenten ogiltig i VISNINGsläget

en:  nano help text
    
     The nano editor is designed to emulate the functionality and ease-of-use of the UW Pico text editor.  There are four main sections of the editor: The top line shows the program version, the current filename being edited, and whether or not the file has been modified.  Next is the main editor window showing the file being edited.  The status line is the third line from the bottom and shows important messages. The bottom two lines show the most commonly used shortcuts in the editor.
    
     The notation for shortcuts is as follows: Control-key sequences are notated with a caret (^) symbol and are entered with the Control (Ctrl) key.  Escape-key sequences are notated with the Meta (M) symbol and can be entered using either the Esc, Alt or Meta key depending on your keyboard setup.  The following keystrokes are available in the main editor window. Optional keys are shown in parentheses:
sv:  hjälptext för nano
    
     Textredigeraren nano är skapad för att emulera funktionaliteten och lättanvändheten hos textredigeraren UW Pico. Det finns fyra huvuddelar i redigeraren: Översta raden visar programmets versionsnummer, namnet på filen som redigeras, och om filen har ändrats. Efter detta finns huvudfönstret som visar filen som redigeras. Statusraden är tredje raden från nederkanten och visar viktiga meddelanden. De nedersta två raderna visar de vanligaste kommandona som används i textredigeraren.
    
     Notationen för kommandon är som följer: Sekvenser med Control-tangent skrivs med ett taktecken (^) och trycks tillsammans med Control-tangenten (Ctrl). Escape-sekvenser skrivs med metatecknet (M) och och anges antingen med Esc-, Alt- eller Meta-tangenten beroende på dina tangentbordsinställningar. Följande tangentkombinationer är tillgängliga i redigerarens huvudfönster. Alternativa tangenter visas inom parentes:

en: delete_node(): free'd a node, YAY!
sv: delete_node(): frigjorde en nod, JIPPI!

en: delete_node(): free'd last node.
sv: delete_node(): frigjorde sista noden.

en: Usage: nano [GNU long option] [option] +LINE <file>
sv: Användning: nano [lång GNU-flagga] [flagga] +RAD <fil>

en: Option		Long option		Meaning
sv: Flagga		Lång flagga		Betydelse

en:  -D 		--dos			Write file in DOS format
sv:  -D 		--dos			Skriv fil i DOS-format

en:  -F 		--multibuffer		Enable multiple file buffers
sv:  -F 		--multibuffer		Använd flera filbuffertar

en:  -K 		--keypad		Use alternate keypad routines
sv:  -K 		--keypad		Använd alternativa tangentbordsrutiner

en:  -M 		--mac			Write file in Mac format
sv:  -M 		--mac			Skriv fil i Mac-format

en:  -N 		--noconvert		Don't convert files from DOS/Mac format
sv:  -N 		--noconvert		Konvertera inte filer från DOS/Mac-format

en:  -Q [str]	--quotestr [str]	Quoting string, default "> "
sv:  -Q [str]	--quotestr [str]	Citerar stäng, standardvärde "> "

en:  -S		--smooth		Smooth scrolling
sv:  -S		--smooth		Mjuk rullning

en:  -T [num]	--tabsize=[num]		Set width of a tab to num
sv:  -T [tal]	--tabsize=[tal]		Ställ in bredden på ett tabbsteg till tal

en:  -V 		--version		Print version information and exit
sv:  -V 		--version		Skriv ut versionsinformation och avsluta

en:  -c 		--const			Constantly show cursor position
sv:  -c 		--const			Visa markörposition hela tiden

en:  -h 		--help			Show this message
sv:  -h 		--help			Visa detta meddelande

en:  -i 		--autoindent		Automatically indent new lines
sv:  -i 		--autoindent		Dra automatiskt in nya rader

en:  -k 		--cut			Let ^K cut from cursor to end of line
sv:  -k 		--cut			Låt ^K klippa ut från markören till slutet på raden

en:  -l 		--nofollow		Don't follow symbolic links, overwrite
sv:  -l 		--nofollow		Följ inte symboliska länkar, skriv över

en:  -m 		--mouse			Enable mouse
sv:  -m 		--mouse			Använd mus

en:  -o [dir] 	--operatingdir=[dir]	Set operating directory
sv:  -o [kat] 	--operatingdir=[kat]	Ställ in arbetskatalog

en:  -p 		--pico			Emulate Pico as closely as possible
sv:  -p 		--pico			Emulera Pico så nära som möjligt

en:  -r [#cols] 	--fill=[#cols]		Set fill cols to (wrap lines at) #cols
sv:  -r [tecken] 	--fill=[tecken]		Bryt rader efter antal tecken

en:  -s [prog] 	--speller=[prog]	Enable alternate speller
sv:  -s [prog] 	--speller=[prog]	Använd alternativ stavningskontroll

en:  -t 		--tempfile		Auto save on exit, don't prompt
sv:  -t 		--tempfile		Spara automatiskt vid avslut, fråga inte

en:  -v 		--view			View (read only) mode
sv:  -v 		--view			Visningsläge (skrivskyddat)

en:  -w 		--nowrap		Don't wrap long lines
sv:  -w 		--nowrap		Radbryt inte långa rader

en:  -x 		--nohelp		Don't show help window
sv:  -x 		--nohelp		Visa inte hjälpfönster

en:  -z 		--suspend		Enable suspend
sv:  -z 		--suspend		Använd suspend

en:  +LINE					Start at line number LINE
sv:  +RAD					Starta vid radnummer RAD

en: Usage: nano [option] +LINE <file>
sv: Användning: nano [flagga] +RAD <fil>

en: Option		Meaning
sv: Flagga		Betydelse

en:  -D 		Write file in DOS format
sv:  -D 		Skriv fil i DOS-format

en:  -F 		Enable multiple file buffers
sv:  -F 		Använd flera filbuffertar

en:  -K		Use alternate keypad routines
sv:  -K		Använd alternativa tangentbordsrutiner

en:  -M 		Write file in Mac format
sv:  -M 		Skriv fil i Mac-format

en:  -Q [str] 	Quoting string, default "> "
sv:  -Q [str] 	Citerar sträng, standardvärde "> "

en:  -R		Use regular expressions for search
sv:  -R		Använd reguljära uttryck för sökning

en:  -S		Smooth scrolling
sv:  -S		Mjuk rullning

en:  -T [num]	Set width of a tab to num
sv:  -T [tal]	Ställ in bredden på ett tabbsteg till tal

en:  -V 		Print version information and exit
sv:  -V 		Skriv ut versionsinformation och avsluta

en:  -c 		Constantly show cursor position
sv:  -c 		Visa markörposition hela tiden

en:  -h 		Show this message
sv:  -h 		Visa detta meddelande

en:  -i 		Automatically indent new lines
sv:  -i 		Dra automatiskt in nya rader

en:  -k 		Let ^K cut from cursor to end of line
sv:  -k 		Låt ^K klippa ut från markören till slutet på raden

en:  -l 		Don't follow symbolic links, overwrite
sv:  -l 		Följ inte symboliska länkar, skriv över

en:  -m 		Enable mouse
sv:  -m 		Använd mus

en:  -o [dir] 	Set operating directory
sv:  -o [kat] 	Ställ in arbetskatalog

en:  -p 		Emulate Pico as closely as possible
sv:  -p 		Emulera Pico så nära som möjligt

en:  -r [#cols] 	Set fill cols to (wrap lines at) #cols
sv:  -r [tecken] 	Bryt rader efter antal tecken

en:  -s [prog]  	Enable alternate speller
sv:  -s [prog]  	Använd alternativ stavningskontroll

en:  -t 		Auto save on exit, don't prompt
sv:  -t 		Spara automatiskt vid avslut, fråga inte

en:  -v 		View (read only) mode
sv:  -v 		Visningsläge (skrivskyddat)

en:  -w 		Don't wrap long lines
sv:  -w 		Radbryt inte långa rader

en:  -x 		Don't show help window
sv:  -x 		Visa inte hjälpfönster

en:  -z 		Enable suspend
sv:  -z 		Använd suspend

en:  +LINE		Start at line number LINE
sv:  +RAD		Starta vid radnummer RAD

en:  GNU nano version %s (compiled %s, %s)
sv:  GNU nano version %s (kompilerad %s, %s)

en:  Email: nano@nano-editor.org	Web: http://www.nano-editor.org
sv:  E-post: nano@nano-editor.org	Hemsida: http://www.nano-editor.org

en: 
     Compiled options:
sv: 
     Kompileringsflaggor:

en: Mark Set
sv: Markering satt

en: Mark UNset
sv: Markering borttagen

en: check_wrap called with inptr->data="%s"
sv: check_wrap anropades med inptr->data="%s"

en: current->data now = "%s"
sv: current->data nu = "%s"

en: After, data = "%s"
sv: Efter, data = "%s"

note: allow replace word to be corrected
en: Edit a replacement
sv: Redigera en ersättning

en: Could not create a temporary filename: %s
sv: Kunde inte skapa ett temporärt filnamn: %s

en: Spell checking failed: unable to write temp file!
sv: Stavningskontroll misslyckades: kan inte skriva till temporärfil!

en: Finished checking spelling
sv: Stavningskontrollen slutfördes

en: Spell checking failed
sv: Stavningskontrollen misslyckades

en: Save modified buffer (ANSWERING "No" WILL DESTROY CHANGES) ?
sv: Spara ändrad buffert (ATT SVARA "Nej" KOMMER ATT FÖRSTÖRA ÄNDRINGAR)?

en: Received SIGHUP
sv: Mottog SIGHUP

en: Cannot resize top win
sv: Kan inte ändra storlek på övre fönstret

en: Cannot move top win
sv: Kan inte flytta övre fönstret

en: Cannot resize edit win
sv: Kan inte ändra storlek på redigeringsfönstret

en: Cannot move edit win
sv: Kan inte flytta redigeringsfönstret

en: Cannot resize bottom win
sv: Kan inte ändra storlek på nedre fönstret

en: Cannot move bottom win
sv: Kan inte flytta nedre fönstret

en: Can now UnJustify!
sv: Kan ojustera nu!

en: Search Command Help Text
    
     Enter the words or characters you would like to search for, then hit enter.  If there is a match for the text you entered, the screen will be updated to the location of the nearest match for the search string.
    
     If using Pico Mode via the -p or --pico flags, using the Meta-P toggle or using a nanorc file, the previous search string will be shown in brackets after the Search: prompt.  Hitting enter without entering any text will perform the previous search. Otherwise, the previous string will be placed in front of the cursor, and can be edited or deleted before hitting enter.
    
     The following functions keys are available in Search mode:
sv: Hjälptext för sökkommando
    
     Ange de ord eller tecken som du vill söka efter, och tryck sedan retur. Om det finns en träff för det du angav kommer skärmen att uppdateras till att visa den närmaste träffen för söksträngen.
    
     Om picoläge är aktivt genom att flaggorna -p eller --pico, kombinationen Meta-P eller en nanorc-fil används, kommer den föregående söksträngen att visas inom klamrar efter Sök:-prompten. Att trycka Retur utan att ange någon text kommer att genomföra den tidigare sökningen. Annars kommer den föregående texten att placeras framför markören och kan redigeras eller tas bort innan retur trycks.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i sökläge:

en: Goto Line Help Text
    
     Enter the line number that you wish to go to and hit Enter.  If there are fewer lines of text than the number you entered, you will be brought to the last line of the file.
    
     The following functions keys are available in Goto Line mode:
sv: Hjälptext för Gå till rad
    
     Ange det radnummer du vill gå till och tryck Retur. Om det finns färre textrader än det tal du angav kommer du att tas till den sista raden i filen.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i Gå till rad-läge:

en: Insert File Help Text
    
     Type in the name of a file to be inserted into the current file buffer at the current cursor location.
    
     If you have compiled nano with multiple file buffer support, and enable multiple buffers with the -F or --multibuffer command line flags, the Meta-F toggle or using a nanorc file, inserting a file will cause it to be loaded into a separate buffer (use Meta-< and > to switch between file buffers).
    
     If you need another blank buffer, just press Enter at the prompt without typing in a filename, or type in a nonexistent filename at the prompt and press Enter.
    
     The following function keys are available in Insert File mode:
sv: Hjälptext för infoga fil
    
     Ange namnet på den fil som ska sättas in i den aktuella filbufferten på den aktuella platsen för markören.
    
     Om du har kompilerat nano med stöd för flera samtidiga filbuffertar, och aktiverar flera buffertar med kommandoradsflaggorna -F eller --multibuffer, kombinationen Meta-F eller en nanorc-fil, kommer att infoga en fil göra så att den läses in i en separat buffert (använd Meta-< och > för att växla mellan filbuffertar).
    
     Om du behöver ytterligare en tom buffert kan du trycka Retur vid prompten utan att ange ett filnamn, eller ange ett ickeexisterande filnamn vid prompten och trycka Retur.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i infoga fil-läge:

en: Write File Help Text
    
     Type the name that you wish to save the current file as and hit enter to save the file.
    
     If you are using the marker code with Ctrl-^ and have selected text, you will be prompted to save only the selected portion to a separate file.  To reduce the chance of overwriting the current file with just a portion of it, the current filename is not the default in this mode.
    
     The following function keys are available in Write File mode:
sv: Hjälptext för skriv fil
    
     Ange det namn som du vill spara aktuell fil som och tryck retur för att spara filen.
    
     Om du använder markörkoden med Ctrl-^ och har markerat text kommer du få frågan om att endast spara markeringen till en separat fil. För att minska risken att den aktuella filen skrivs över med endast en del av den är inte det aktuella filnamnet standardalternativet i detta läge.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i filskrivningsläge:

en: File Browser Help Text
    
     The file browser is used to visually browse the directory structure to select a file for reading or writing.  You may use the arrow keys or Page Up/Down to browse through the files, and S or Enter to choose the selected file or enter the selected directory. To move up one level, select the directory called ".." at the top of the file list.
    
     The following functions keys are available in the file browser:
sv: Hjälptext för filbläddrare
    
     Filbläddraren används för att visuellt bläddra i katalogstrukturen för att välja en fil för läsning eller skrivning. Du kan använda piltangenterna eller PageUp/PageDown för att bläddra bland filerna, och S eller Retur för att välja den markerade filen eller gå in i den markerade katalogen. För att gå upp en nivå väljer du katalogen kallad ".." överst i fillistan.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i filbläddraren:

en: Browser Goto Directory Help Text
    
     Enter the name of the directory you would like to browse to.
    
     If tab completion has not been disabled, you can use the TAB key to (attempt to) automatically complete the directory name.  The following function keys are available in Browser GotoDir mode:
sv: Hjälptext för gå till katalog i bläddraren
    
     Ange namnet på den katalog som du vill gå till.
    
     Om tabulatorkomplettering inte har inaktiverats kan du använda TABULATOR-tangenten för att (försöka att) automatiskt komplettera katalognamnet. Följande funktionstangenter är tillgängliga i bläddrarens gåtillkatalog-läge:

en: Spell Check Help Text
    
     The spell checker checks the spelling of all text in the current file.  When an unknown word is encountered, it is highlighted and a replacement can be edited.  It will then prompt to replace every instance of the given misspelled word in the current file.
    
     The following other functions are available in Spell Check mode:
sv: Hjälptext för stavningskontrollen
    
     Stavningskontrollen kontrollerar stavningen av all text i den aktuella filen. När ett okänt ord hittas markeras det och en ersättning kan redigeras. Den kommer sedan att för varenda förekomst av det angivna felstavade ordet i den aktuella filen fråga om det ska ersättas.
    
     Följande funktionstangenter är tillgängliga i stavningskontrollsläget:

en: %s enable/disable
sv: %s aktivera/inaktivera

en: enabled
sv: aktiverad

en: disabled
sv: inaktiverad

en: NumLock glitch detected.  Keypad will malfunction with NumLock off
sv: NumLock-problem upptäcktes. Tangenterna kommer inte att fungera utan NumLock

en: Main: set up windows
sv: Main: konfigurera fönster

en: Main: bottom win
sv: Main: nedre fönstret

en: Main: open file
sv: Main: öppna fil

en: I got Alt-O-%c! (%d)
sv: Jag mottog Alt-O-%c! (%d)

en: I got Alt-[-1-%c! (%d)
sv: Jag mottog Alt-[-1-%c! (%d)

en: I got Alt-[-2-%c! (%d)
sv: Jag mottog Alt-[-2-%c! (%d)

en: I got Alt-[-%c! (%d)
sv: Jag mottog Alt-[-%c! (%d)

en: I got Alt-%c! (%d)
sv: Jag mottog Alt-%c! (%d)

en: Error in %s on line %d:
sv: Fel i %s på rad %d:

en: 
    Press return to continue starting nano
sv: 
    Tryck Retur för att fortsätta starta nano

en: color %s not understood.
    Valid colors are "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" and 
    "black", with the optional prefix "bright".
sv: förstår inte färgen %s.
    Giltiga färger är "green", "red", "blue", 
    "white", "yellow", "cyan", "magenta" och 
    "black", med det valfria förledet "bright".

en: Missing color name
sv: Färgnamn saknas

en: regex strings must begin and end with a " character
sv: strängar med reguljära uttryck måste börja och sluta med ett "-tecken

en: 
    	"start=" requires a corresponding "end="
sv: 
    	"start=" kräver ett motsvarande "end="

en: parse_rcfile: Read a comment
sv: parse_rcfile: Läste in en kommentar

en: command %s not understood
sv: förstår inte kommandot %s

en: parse_rcfile: Parsing option %s
sv: parse_rcfile: Tolkar flaggan %s

en: option %s requires an argument
sv: flaggan %s kräver ett argument

en: requested fill size %d too small
sv: begärd fyllningsstorlek %d är för liten

en: requested tab size %d too small
sv: begärd tabulatorstorlek %d är för liten

en: set flag %d!
sv: satte flagga %d!

en: unset flag %d!
sv: tog bort flagga %d!

en: Errors found in .nanorc file
sv: Fel hittades i filen .nanorc

en: Unable to open ~/.nanorc file, %s
sv: Kan inte öppna filen ~/.nanorc, %s

en: Search
sv: Sök

note: This string is just a modifier for the search prompt, no grammar is implied
en:  [Case Sensitive]
sv:  [Skiftlägeskänslig]

note: This string is just a modifier for the search prompt, no grammar is implied
en:  [Regexp]
sv:  [Reguljärt uttryck]

note: This string is just a modifier for the search prompt, no grammar is implied
en:  [Backwards]
sv:  [Baklänges]

en:  (to replace)
sv:  (att ersätta)

en: Search Cancelled
sv: Sökningen avbruten

en: "%s..." not found
sv: "%s..." kunde inte hittas

en: Search Wrapped
sv: Sökningen började om från början

en: This is the only occurrence
sv: Detta är enda förekomsten

en: Replaced %d occurrences
sv: Ersatte %d förekomster

en: Replaced 1 occurrence
sv: Ersatte 1 förekomst

en: Replace Cancelled
sv: Ersättningen avbröts

en: Replace this instance?
sv: Ersätta denna förekomst?

en: Replace failed: unknown subexpression!
sv: Ersättningen misslyckades: okänt deluttryck!

en: Replace with [%s]
sv: Ersätt med [%s]

en: Replace with
sv: Ersätt med

en: Enter line number
sv: Ange radnummer

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Come on, be reasonable
sv: Kom igen, var nu förståndig

en: Not a bracket
sv: Inte en klammer

note: didn't find either left or right bracket
en: No matching bracket
sv: Ingen matchande klammer

en: nano: malloc: out of memory!
sv: nano: malloc: slut på minne!

en: nano: calloc: out of memory!
sv: nano: calloc: slut på minne!

en: nano: realloc: out of memory!
sv: nano: realloc: slut på minne!

en: actual_x_from_start for xplus=%d returned %d
sv: actual_x_from_start för xplus=%d returnerade %d

en: Aha! '%c' (%d)
sv: Aha! "%c" (%d)

en: input '%c' (%d)
sv: indata "%c" (%d)

en: New Buffer
sv: Ny buffert

en:   File: ...
sv:   Fil:...

en:    DIR: ...
sv:    KAT:...

en: File:
sv: Fil:

en:  DIR:
sv:  KAT:

en: Modified
sv: Ändrad

en: Moved to (%d, %d) in edit buffer
sv: Gick till (%d, %d) i redigeringsbufferten

en: I got "%s"
sv: Jag mottog "%s"

note: Yes, no and all are strings of any length.  Each string consists of all characters accepted as a valid character for that value. The first value will be the one displayed in the shortcuts.
en: Yy
sv: JjYy

en: Yes
sv: Ja

en: All
sv: Alla

en: No
sv: Nej

en: line %d/%d (%.0f%%), col %ld/%ld (%.0f%%), char %ld/%ld (%.0f%%)
sv: rad %d/%d (%.0f%%), kolumn %ld/%ld (%.0f%%), tecken %ld/%ld (%.0f%%)

en: Dumping file buffer to stderr...
sv: Dumpar filbufferten till standard fel...

en: Dumping cutbuffer to stderr...
sv: Dumpar urklippsbufferten till standard fel...

en: Dumping a buffer to stderr...
sv: Dumpar en buffert til standard fel...

en: The nano text editor
sv: Textredigeraren nano

en: Brought to you by:
sv: Presenteras av:

en: Special thanks to:
sv: Ytterligare tack till:

en: The Free Software Foundation
sv: Free Software Foundation

en: Pavel Curtis, Zeyd Ben-Halim and Eric S. Raymond for ncurses
sv: Pavel Curtis, Zeyd Ben-Halim och Eric S. Raymond för ncurses

en: and anyone else we forgot...
sv: och alla andra som vi har glömt...

en: Thank you for using nano!
sv: Tack för att du använder nano!
