gnome-media - en to sv translation catalogue (321 entries)

en: Expander Size
sv: Utfällarstorlek

en: Size of the expander arrow
sv: Storlek på utfällningspilen

en: Unknown / Unknown
sv: Okänd / Okänd

en: Unknown
sv: Okänd

en: Multiple matches...
sv: Flera träffar...

en: There were multiple matches found in the database.
    Below is a list of possible matches, please choose the best match
sv: Flera träffar hittades i databasen.
    Nedan finns en lista med möjliga träffar, välj den bästa träffen

en: Category
sv: Kategori

en: Disc ID
sv: Skiv-ID

en: Artist and Title
sv: Artist och titel

note: Log on info
en: Log on information
sv: Inloggningsinformation

en: Send _no info
sv: Skicka in_gen information

en: Send real _info
sv: Skicka verklig _information

en: Send _other info...
sv: Skicka _annan information...

en: N_ame:
sv: _Namn:

en: _Hostname:
sv: _Värdnamn:

en: FreeDB _round robin server
sv: _Round robin-FreeDB-server

en: Other _FreeDB server...
sv: Annan _FreeDB-server...

en: Location
sv: Plats

en: Update server list
sv: Uppdatera serverlistan

en: Other _server...
sv: Annan _server...

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: CDDBSlave 2 Properties
sv: Egenskaper för CDDBSlave 2

en: CDDB Properties
sv: Egenskaper för CDDB

en: Classical Rock
sv: Klassisk rock

en: Oldies
sv: Gamla godingar

en: Other
sv: Annat

en: Alternative
sv: Alternativmusik

en: Soundtrack
sv: Filmmusik

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Instrumental
sv: Instrumentellt

en: Game
sv: Spel

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Noise
sv: Brus

en: Meditative
sv: Meditativt

en: Instrumental Pop
sv: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumentell rock

en: Ethnic
sv: Folkmusik

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Electronic
sv: Electroniskt

en: Comedy
sv: Komedi

en: Cult
sv: Kult

en: Top 40
sv: Topp 40

en: Christian Rap
sv: Kristen rap

en: Native American
sv: Amerikansk urbefolkning

en: Cabaret
sv: Kabaré

en: Psychedelic
sv: Psykedeliskt

en: Rave
sv: Rejv

en: Musical
sv: Musikal

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: National Folk
sv: Nationell Folk

en: Latin
sv: Latinskt

en: Revival
sv: Uppväckelse

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Gothic Rock
sv: Gotisk rock

en: Progressive Rock
sv: Progressiv rock

en: Psychedelic Rock
sv: Psykedelisk rock

en: Symphonic Rock
sv: Symfonisk rock

en: Chorus
sv: Kör

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Humour
sv: Humor

en: Speech
sv: Tal

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Sonata
sv: Sonat

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Satire
sv: Satir

en: Club
sv: Klubb

en: Duet
sv: Duett

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: A Cappella
sv: A cappella

en: Christian Gangsta Rap
sv: Kristen gangsta rap

en: Contemporary Christian
sv: Modern kristen

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Art Rock
sv: Art rock

en: Editting discid: %s
sv: Redigerar skivid: %s

note: Info label
en: Editting discid:
sv: Redigerar skivid:

en: Disc _Title:
sv: Skiv_titel:

en: Show advanced disc options
sv: Visa avancerade skivalternativ

en: Hide advanced disc options
sv: Dölj avancerade skivalternativ

note: Top box: Disc comments. Maybe should be a GtkText?
en: Disc comments:
sv: Skivkommentarer:

note: Year
en: Year:
sv: År:

en: Title
sv: Titel

en: Length
sv: Längd

note: More advanced options
en: Show advanced track options
sv: Visa avancerade spåralternativ

en: Hide advanced track options
sv: Dölj avancerade spåralternativ

note: Extra data
en: Extra track data:
sv: Extra spårdata:

en: CDDB Track Editor
sv: CDDB-spårredigerare

en: Cannot create CDDBTrackEditor factory.
    This may be caused by another copy of cddb-track-editor already running.
sv: Kan inte skapa CDDBTrackEditor-fabrik.
    Detta kan orsakas av att en annan kopia av cddb-track-editor redan kör.

en: Synth
sv: Synt

en: DSP Input
sv: DSP-ingång

en: Line
sv: Linje

en: MIC
sv: Mik

en: Phone
sv: Tele

en: PC Speaker
sv: PC-högtalare

en: Center Input
sv: Mitteningång

en: Woofer Input
sv: Basingång

en: Surround Input
sv: Surroundingång

note: outputs max 24 chars
en: Master
sv: Övergripande

en: Master Mono
sv: Övergripande mono

en: Master Digital
sv: Övergripande digial

en: Headphone
sv: Hörlurar

en: Phone Output
sv: Teleutgång

en: Center
sv: Mittenutgång

en: Woofer
sv: Basutgång

en: Surround
sv: Surroundutgång

en: DSP Output
sv: DSP-utgång

en: Treble
sv: Diskant

en: Fader
sv: Dämpare

en: Effect
sv: Effekt

en: 3D Effect
sv: 3D-effekt

en: Mic Gain
sv: Mik.förstärkning

en: Input Gain
sv: Införstärkning

en: Output Gain
sv: Utförstärkning

en: Analog Loopback
sv: Analog återkoppling

en: Digital Loopback
sv: Digital återkoppling

en: Vol
sv: Volym

en: Bass
sv: Bas

en: Trebl
sv: Diskant

en: Spkr
sv: Högt.

en: Line
sv: Linje

en: Mic
sv: Mikrofon

en: Mix
sv: Mixer

en: Rec
sv: Insp.

en: IGain
sv: Införst.

en: OGain
sv: Utförst.

en: Line1
sv: Linje1

en: Line2
sv: Linje2

en: Line3
sv: Linje3

en: PhoneIn
sv: Tele in

en: PhoneOut
sv: Tele ut

en: Help
sv: Hjälp

en: don't restore mixer-settings from configuration
sv: återställ inte mixerinställningar från konfigurationen

en: restore mixer-settings from configuration
sv: återställ mixerinställningar från konfigurationen

en: initialise the mixer(s) from stored configuration and exit
sv: initiera mixern (mixrarna) från sparade inställningar och avsluta

en: don't save (modified) mixer-settings into configuration
sv: spara inte (modifierade) mixerinställningar till konfigurationen

en: I was not able to open your audio device.
    Please check that you have permission to open /dev/mixer
    and make sure you have sound support compiled into your kernel.
sv: Jag kunde inte öppna din ljudenhet.
    Kontrollera att du har rättighet att öppna /dev/mixer
    och försäkra dig om att du har stöd för ljud kompilerat i din kärna.

en: Warning: This version of gmix was compiled with
    OSS version %d.%d.%d, and your system is running
    a version prior to 3.6.0.
sv: Varning: Denna version av gmix kompilerades med
    OSS version %d.%d.%d, och ditt system använder
    en version äldre än 3.6.0.

en: Warning: This version of gmix was compiled with
    OSS version %d.%d.%d, and your system is running
    version %d.%d.%d.
sv: Varning: Denna version av gmix kompilerades med
    OSS version %d.%d.%d, och ditt system använder
    version %d.%d.%d.

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: Lock
sv: Lås

en: Rec.
sv: Insp.

en: Rec
sv: Insp

en: Mute
sv: Tyst

en: Volume Control
sv: Volymkontroll

en: GMIX - The Gnome Mixer
sv: GMIX - Mixer för Gnome

en: This is a mixer for sound devices
sv: Detta är en mixer för ljudenheter

en: Adjust the volume level
sv: Justera nivån på volymen

en: On startup
sv: Vid uppstart

note: Set on start
en: Restore saved mixer levels on startup
sv: Återställ sparade mixernivåer vid uppstart

en: Hide menu on start
sv: Dölj meny vid uppstart

en: GUI
sv: Grafiskt användargränssnitt

en: Use mixer icons
sv: Använd mixerikoner

en: Use mixer labels
sv: Använd mixeretiketter

en: Defaults
sv: Standardalternativ

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Labels
sv: Etiketter

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Unknown Artist
sv: Okänd artist

en: Unknown Album
sv: Okänt album

en: No disc
sv: Ingen skiva

en: Drive open
sv: Enheten öppen

en: Drive Error
sv: Enhetsfel

en: Copyright (C) 2001, 2002
sv: Copyright © 2001, 2002

en: A GNOME cd player
sv: En GNOME-cdspelare

en: Unknown artist
sv: Okänd artist

en: Unknown disc
sv: Okänd skiva

en: %d - Unknown
sv: %d - okänd

en: P_revious track
sv: F_öregående spår

en: _Stop
sv: _Stopp

en: _Play / Pause
sv: S_pela/Paus

en: _Next track
sv: _Nästa spår

en: _Eject disc
sv: _Mata ut skiva

en: _About Gnome-CD
sv: _Om Gnome-CD

en: There is no CD device set. This means that GnomeCD
    will be unable to run. Press Set device to go to a dialog
    where you can set the device, or click Quit to quit GnomeCD
sv: Ingen CD-enhet är angiven. Det betyder att GnomeCD inte kan köra.
    Tryck på "Ställ in enhet" för att få en dialog där du kan ställa
    in enheten, eller klicka på "Avsluta" för att avsluta GnomeCD

en: Set device
sv: Ställ in enhet

en: No CD device
sv: Ingen cd-enhet

en: The CD device that is set is not a CDRom drive. This means that GnomeCD
    will be unable to run correctly. Press Set device to go to a dialog
    where you can set the device, or click Quit to quit GnomeCD
sv: Den inställda cd-enheten är ingen cdrom-enhet. Detta betyder att GnomeCD
    inte kan köras korrekt. Tryck på "Ställ in enhet" för att få en dialog
    där du kan ställa in enheten, eller klicka på "Avsluta" för att
    avsluta GnomeCD

en: Invalid CD device
sv: Ogiltig cd-enhet

en: Open track editor
sv: Öppna spårredigerare

en: Track editor
sv: Spårredigerare

en: Previous track
sv: Föregående spår

en: Previous
sv: Föregående

en: Rewind
sv: Spola tillbaka

en: Play / Pause
sv: Spela/Paus

en: Stop
sv: Stopp

en: Fast forward
sv: Snabbspola

en: Next track
sv: Nästa spår

en: Eject CD
sv: Mata ut cd

en: Eject
sv: Mata ut

en: Open mixer
sv: Öppna mixer

en: Open Mixer
sv: Öppna mixer

en: Change volume
sv: Ändra volym

en: Volume
sv: Volym

en: Cannot create player
sv: Kan inte skapa spelare

en: CD Player
sv: CD-spelare

en: Play audio CDs
sv: Spela ljud-cd

en: Gnome-CD Preferences
sv: Inställningar för Gnome-CD

en: CD player de_vice
sv: CD-spelaren_het

en: _Apply change
sv: _Verkställ ändring

note: left side
en: When Gnome-CD starts
sv: Då Gnome-CD startar

en: Do _nothing
sv: Gör i_nget

en: Start _playing CD
sv: Börja s_pela cd

en: _Stop playing CD
sv: _Sluta spela cd

en: Attempt to _close CD tray
sv: Försök s_tänga cd-luckan

note: Right side
en: When Gnome-CD quits
sv: Då Gnome-CD avslutas

en: Do not_hing
sv: Gör in_get

en: S_top playing CD
sv: S_luta spela cd

en: Attempt to _open CD tray
sv: Försök att _öppna cd-luckan

en: Attempt to c_lose CD tray
sv: Försök att st_änga cd-luckan

en: Theme name
sv: Temanamn

en: Record sound clips
sv: Spela in ljudklipp

en: Sound recorder
sv: Ljudinspelare

en: Sound Recorder:
sv: Ljudinspelare:

en: Could not fork child process
sv: Kunde inte grena barnprocess

en: Recording...
sv: Spelar in...

en: Playing...
sv: Spelar upp...

en: Converting file...
sv: Konverterar fil...

en: Audioformat:
sv: Ljudformat:

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Channels:
sv: Kanaler:

en: Select a sound file
sv: Välj en ljudfil

en: Undoing all changes...
sv: Ångrar alla ändringar...

en: '%s' is a directory.
    Please select a soundfile to be opened.
sv: "%s" är en katalog.
    Var vänlig och välj en ljudfil att öppna.

en: File '%s' doesn't exist.
    Please select a existing soundfile to be opened.
sv: Filen "%s" finns inte.
    Var vänlig och välj en existerande ljudfil att öppna.

en: File '%s' isn't a valid soundfile.
sv: Filen "%s" är inte en giltig ljudfil.

en: '%s' is a directory.
    Please enter another filename.
sv: "%s" är en katalog.
    Var vänlig och ange ett annat filnamn.

en: File '%s' already exists.
    Do you want to overwrite it?
sv: Filen "%s" finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Error saving sound file
sv: Fel när ljudfilen skulle sparas

en: File not saved. Do you want to save it?
sv: Filen är inte sparad. Vill du spara den?

note: Save the file
en: Saving...
sv: Sparar...

en: The size of the current sample is more than %i Mb!
sv: Storleken på det aktuella ljudklippet är mer än %i MB!

en: Save sound file
sv: Spara ljudfil

en: Sounddevice not ready! Please check that there isn't
    another program running that's using the sounddevice.
sv: Ljudenheten är inte klar! Var vänlig och kontrollera att inte
    ett annat program är igång som blockerar ljudenheten.

en: _New
sv: _Nytt

en: Create a new sample
sv: Skapa ett nytt ljudklipp

en: Run mixer...
sv: Kör mixer...

en: Run GNOME mixer
sv: Kör GNOME-mixern

en: Add echo
sv: Lägg till eko

en: Add echo to the current sample
sv: Lägg till eko till det aktuella ljudklippet

en: Echo
sv: Eko

en: Undo all changes
sv: Ångra alla ändringar

en: Undo all changes made on the current sample
sv: Ångra alla ändringar gjorda på det aktuella ljudklippet

en: Effects
sv: Effekter

en: Show time
sv: Visa tid

en: Show soundinfo
sv: Visa ljudinfo

en: Show sound information
sv: Visa ljudinformation

en: New
sv: Ny

en: Create new sample
sv: Skapa nytt ljudklipp

en: Play current sample
sv: Spela upp det aktuella ljudklippet

en: Stop playing/recording
sv: Sluta spela upp/in

en: Record
sv: Spela in

en: Start recording
sv: Påbörja inspelning

en: File '%s' doesn't exist; using default.
sv: Filen "%s" finns inte; använder standardval.

en: File '%s' isn't a supported soundfile.
sv: Filen "%s" är inte en ljudfil som stöds.

note: if your charset allows it, replace the "e" of "Hyden" *  by an "eacute" (U00E9)
en: Andreas Hyden <a.hyden@cyberpoint.se>
sv: Andreas Hydén <a.hyden@cyberpoint.se>

note: if your charset allows it, replace the "e" of Hyden by an "eacute" (U00E9)
en: Copyright (C)  2000 Andreas Hyden
sv: Copyright ©  2000 Andreas Hydén

en: A simple soundrecorder and soundplayer for GNOME.
    Dedicated to my cat, Malte.
sv: En enkel ljudinspelare och ljuduppspelare för GNOME.
    Tillägnad min katt, Malte.

en: Time
sv: Tid

en: Recording timeout:
sv: Inspelningstimeout:

en: minutes
sv: minuter

en: Stop recording on timeout
sv: Stanna inspelning vid time-out

en: Popup save dialog when recording is finished
sv: Visa spardialog när inspelningen är klar

en: Size
sv: Storlek

en: Popup warning message if size (Mb) of sample becomes bigger than:
sv: Visa varningsmeddelande om ljudklippets storlek (MB) blir större än:

en: Stop recording if size (Mb) of sample becomes bigger than:
sv: Stanna inspelning om ljudklippets storlek (MB) blir större än:

en: Recording
sv: Inspelning

en: Play-repeating
sv: Uppspelningsrepetering

en: Repeat
sv: Repetera

en: Forever
sv: För evigt

en: Nr of times:
sv: Antal gånger:

en: Playing
sv: Uppspelning

en: Program files
sv: Programfiler

en: Path to sox:
sv: Sökväg till sox:

en: Path to mixer:
sv: Sökväg till mixer:

en: Directories
sv: Kataloger

en: Temp dir:
sv: Temp-katalog:

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Sound options
sv: Ljudalternativ

en: Audioformat:
sv: Ljudformat:

en: 8bit pcm
sv: 8-bitars pcm

en: 16bit pcm
sv: 16-bitars pcm

en: Sample rate:
sv: Samplingsfrekvens:

en: Sound
sv: Ljud

en: Main window
sv: Huvudfönster

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Specify the geometry of the main window
sv: Ange huvudfönstrets geometri

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Specify a file to be opened
sv: Ange en fil att öppna

en: Specify a file to start recording
sv: Ange en fil att börja spela in till

en: Specify a file to start playing
sv: Ange en fil att börja spela upp

en: Don't show this message again.
sv: Visa inte detta meddelande igen.

en: Could not find '%s'.
    Set the correct path to sox in preferences under the tab 'paths'.
    
    If you don't have sox, you will not be able to record or do any effects.
sv: Kunde inte hitta "%s".
    Ställ in korrekt sökväg till sox i inställningarna under fliken "sökvägar".
    
    Om du inte har sox kommer du inte att kunna spela in eller göra några effekter.

en: You havn't entered a sox command; you will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
sv: Du har inte angivit ett sox-kommando; du kommer inte att kunna spela in.
    Vill du använda det ändå?

en: File %s in 'sox command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
sv: Filen %s i "sox-kommandot" finns inte.
    Vill du använda det ändå?

en: You havn't entered a mixer command; you will not be able to start the mixer.
    Do you want to use it anyway?
sv: Du har inte angivit ett mixerkommando; du kommer inte att kunna starta mixern.
    Vill du använda det ändå?

en: File %s in 'mixer command' does not exist.
    Do you want to use it anyway?
sv: Filen %s i "mixer-kommandot" finns inte.
    Vill du använda det ändå?

en: You havn't entered a temp dir. You will not be able to record.
    Do you want to use it anyway?
sv: Du har inte angivit en temp-katalog. Du kommer inte att kunna spela in.
    Vill du använda det ändå?

note: Check if the given temp directory exists -------------------- Exists Not a directory
en: Temp directory %s is a file.
    Do you want to use it anyway?
sv: Temp-katalogen %s är en fil.
    Vill du använda den ändå?

en: You don't have the correct permissions (read & write) for temp directory %s.
    Do you want to use it anyway?
sv: Du har inte rätt läs- och skrivrättigheter för den temporära katalogen %s.
    Vill du använda den ändå?

note: Does not exist
en: Directory %s does not exist.
    Do want to use it anyway?
sv: Katalogen %s finns inte.
    Vill du använda den ändå?

en:  untitled.wav
sv:  namnlös.wav

en: Adding echo to sample...
sv: Lägger till eko till ljudklippet...

en: Cannot connect to sound daemon.
    Please run 'esd' at a command prompt.
sv: Kan inte ansluta till ljuddemonen.
    Var vänlig och kör "esd" vid en kommandorad.

en: Specify the X position of the meter.
sv: Ange X-position för mätaren.

en: X-Position
sv: X-position

en: Specify the Y position of the meter.
sv: Ange Y-position för mätaren.

en: Y-Position
sv: Y-position

en: Connect to the esd server on this host.
sv: Anslut till esd-servern på denna dator.

en: ESD Server Host
sv: ESD-serverdator

en: Open a vertical version of the meter.
sv: Öppna en lodrät version av mätaren.

en: Act as recording level meter.
sv: Bli en inspelningsnivåmätare.

en: Host is %s
sv: Värddatorn är %s

en: Recording level
sv: Inspelningsnivå

en: Volume Meter
sv: Volymmätare

en: Monitor the recording input volume
sv: Övervaka inspelningsvolymen

en: Recording Level Monitor
sv: Inspelningsnivåmätare

en: Monitor the sound output volume
sv: Övervaka ljudvolymen

en: Volume Monitor
sv: Volymmätare
