ggv - en to sv translation catalogue (180 entries)

en: Move to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Move to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Override Orientation
sv: Åsidosätt orientering

en: _Landscape
sv: _Liggande

en: _Next page
sv: _Nästa sida

en: _Orientation
sv: _Orientering

en: _Override Size
sv: _Åsidosätt storlek

en: _Portrait
sv: _Stående

en: _Previous page
sv: _Föregående sida

en: _Seascape
sv: _Liggande

en: _Size
sv: _Storlek

en: _Upside down
sv: _Uppochner

en: _View
sv: _Visa

en: Display
sv: Visa

en: Document title
sv: Dokumenttitel

en: GGV control status
sv: GGV-kontrollstatus

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Page names
sv: Sidnamn

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Document width
sv: Dokumentbredd

en: Document height
sv: Dokumenthöjd

en: Document orientation
sv: Dokumentorientering

en: Default orientation
sv: Standardorientering

en: Default size
sv: Standardstorlek

note: override orientation media
en: Override document orientation
sv: Åsidosätt dokumentets orientering

note: override media size
en: Override document size
sv: Åsidosätt dokumentstorleken

en: Respect EOF comment
sv: Respektera EOF-kommentar

en: Watch displayed file for changes
sv: Kontrollera om den visade filen ändras

note: antialiasing
en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: GGV PostScript Document Control
sv: GGV-PostScript-dokumentkontroll

en: GGV PostScript View
sv: GGV-PostScript-vy

en: GGV PostScript viewer factory
sv: GGV-PostScript-visarfabrik

en: Could not initialize Bonobo!
sv: Kunde inte initiera Bonobo!

en: Other
sv: Annan

en: At end
sv: På slutet

en: Unspecified
sv: Ospecificerad

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: Unknown
sv: Okänd

en: Encapsulated PostScript
sv: Inkapslad PostScript

en: Structured PostScript
sv: Strukturerad PostScript

en: Unstructured PostScript
sv: Ostrukturerad PostScript

en: Filename: %s %s. Magnification %3d%%. Document Orientation: %s. Override Size: %s
sv: Filnamn: %s %s, förstoring %3d%%, dokumentorientering: %s. Åsidosätt storlek: %s

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: set up message window
en: gs warnings for %s
sv: gs-varningar för %s

en: Opening %s...
sv: Öppnar %s...

note: All errors while loading are reported in the status window * so just show a short hint in the status line
en: Unable to load %s.
sv: Kunde inte läsa in %s.

en: Successfully loaded %s.
sv: Läste in %s utan problem.

en: Successfully saved marked pages to file %s.
sv: Sparade markerade sidor till filen %s utan problem.

en: Unable to create %s.
sv: Kan inte skapa %s.

en: _Next Page
sv: _Nästa sida

en: _Previous Page
sv: _Föregående sida

en: _First Page
sv: F_örsta sidan

en: _Last Page
sv: _Sista sidan

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _Recenter Page
sv: _Centrera om sida

en: Toggle _current page
sv: Växla nu_varande sida

en: Toggle _all pages
sv: Markera _alla sidor

en: Toggle o_dd pages
sv: Markera u_dda sidor

en: Toggle _even pages
sv: Markera _jämna sidor

en: _Unmark all pages
sv: _Avmarkera alla sidor

en: Show _Menus
sv: Visa _menyer

en: Show _Side Panel
sv: Visa _sidopanel

en: Show _Toolbar
sv: Visa verk_tygsrad

en: Show Status_bar
sv: Visa verktygs_rad

en: Portrait orientation
sv: Stående orientering

en: Landscape orientation
sv: Liggande orientering

en: _Upside Down
sv: _Uppochner

en: Upside down orientation
sv: Uppochner

en: Seascape orientation
sv: Liggande uppochner

en: _Override Document Orientation
sv: _Åsidosätt dokumentets orientering

en: Override the orientation of the document.
sv: Åsidosätt orienteringen på dokumentet.

en: _Override Document Size
sv: _Åsidosätt dokumentstorleken

en: Override the size of page to use.
sv: Åsidosätt sidstorleken.

en: _Fit page size
sv: _Anpassa sidstorlek

en: Zoom document to fit in visible area
sv: Zooma dokumentet så att det passar i det synliga området

en: Fit page _width
sv: Anpassa sid_bredd

en: Zoom document width to fit in visible area
sv: Zooma dokumentbredden så att det passar i det synliga området

en: Toggle menu visibility
sv: Växla menyns synlighet

en: Toggle side panel visibility
sv: Ändra sidopanelens synlighet

en: Toggle toolbar visibility
sv: Växla verktygsradens synlighet

en: Toggle statusbar visibility
sv: Växla statusradens synlighet

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: Open a new window
sv: Öppna ett nytt fönster

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: Load a postscript document
sv: Läs in ett postscript-dokument

en: _Reload
sv: _Läs om

en: Reload current document from disk
sv: Läs om aktuellt dokument från disk

en: _Print
sv: _Skriv ut

en: Print the document
sv: Skriv ut dokumentet

en: Prin_t marked pages
sv: Skriv u_t markerade sidor

en: Print marked pages
sv: Skriv ut markerade sidor

en: Save _marked pages...
sv: Spara _markerade sidor...

en: Save marked pages to a new file
sv: Spara markerade sidor till en ny fil

en: _Close
sv: S_täng

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: Exit GGv
sv: Avsluta GGv

en: Show next page
sv: Visa nästa sida

en: Show previous page
sv: Visa föregående sida

en: Show first page
sv: Visa första sidan

en: Show last page
sv: Visa sista sidan

en: Center page
sv: Centrera sida

en: Toggle _odd pages
sv: Markera _udda sidor

en: Antia_liasing
sv: _Kantutjämning

en: Toggle antialiasing
sv: Växla kantutjämning

en: _Watch File
sv: _Bevaka fil

en: Updates display if file changes.
sv: Uppdaterar visningen om filen ändras.

en: Orien_tation
sv: Orien_tering

en: Page _Size
sv: _Sidstorlek

en: _Document
sv: _Dokument

en: New
sv: Nytt

en: Create a new window
sv: Skapa ett nytt fönster

en: Open
sv: Öppna

en: Reload
sv: Läs om

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Zoom out
sv: Zooma ut

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Print marked
sv: Skriv ut markerade

en: Save marked
sv: Spara markerade

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Configure the application
sv: Konfigurera programmet

en: Toggle all pages
sv: Markera alla sidor

en: Toggle odd pages
sv: Markera udda sidor

en: Toggle even pages
sv: Markera jämna sidor

en: Unmark all pages
sv: Avmarkera alla sidor

en: GGV Preferences
sv: Inställningar för GGV

note: zoom choice menu
en: Default Zoom
sv: Standardzoom

note: units choice menu
en: Coordinate units
sv: Koordinatenheter

note: size choice menu
en: Fallback page size
sv: Sidstorlek om ingen finns

note: orientation choice menu
en: Fallback media orientation
sv: Mediaorientering om ingen finns

note: respect EOF
en: Respect EOF comments
sv: Respektera EOF-kommentarer

note: watch file
en: Watch file
sv: Bevaka fil

note: show previously visible part
en: Outline last visible part when scrolling
sv: Visa senast synliga del vid rullning

en: Document
sv: Dokument

note: show side panel
en: Show side panel by default
sv: Visa sidopanel som standard

note: show menubar
en: Show menubar by default
sv: Visa menyrad som standard

note: show toolbar
en: Show toolbar by default
sv: Visa verktygsrad som standard

note: show toolbar labels
en: Show labels in toolbar
sv: Visa etiketter i verktygsrad

note: show statusbar
en: Show statusbar by default
sv: Visa statusrad som standard

note: save geometry
en: Save geometry
sv: Spara geometri

note: auto jump to beginning of page
en: Jump to beginning of page when using keyboard
sv: Hoppa till början av sidan när tangentbordet används

note: interpreter
en: Interpreter
sv: Tolk

note: scan PDF command
en: Scan PDF
sv: Läs PDF

note: print command
en: Print command
sv: Utskriftskommando

en: Printing
sv: Utskrift

en: Specifies the geometry for the main window
sv: Anger geometrin för huvudfönstret

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Do not use sidebar and toolbar (deprecated)
sv: Använd inte sidorad och verktygsrad (föråldrat)

en: SPARTAN
sv: SPARTANSK

en: Do not use sidebar
sv: Använd inte sidoraden

en: NOSIDEBAR
sv: INGENSIDORAD

en: Do not use a menu bar
sv: Använd inte en menyrad

en: NOMENUBAR
sv: INGENMENYRAD

en: Do not use a tool bar
sv: Använd inte en verktygsrad

en: NOTOOLBAR
sv: INGENVERKTYGSRAD

en: Do not use a status bar
sv: Använd inte en statusrad

en: NOSTATUSBAR
sv: INGENSTATUSRAD

en: Use the whole screen for the main window
sv: Använd hela skärmen för huvudfönstret

en: FULLSCREEN
sv: HELSKÄRM

en: %s is not a regular file.
sv: %s är inte en vanlig fil.

en: %s does not exist.
sv: %s finns inte.

note: FIXME currently commented need to be  replaced with appropiate call gtk_widget_push_colormap (gtk_widget_pop_colormap());
en: The GNOME Ghostview
sv: GNOME Ghostview

en: GGv: Open File
sv: GGv: Öppna fil

en: There are no marked pages.
    Do you want to print the entire document?
sv: Det finns inga markerade sidor.
    Vill du skriva ut hela dokumentet?

en: There are no marked pages.
sv: Det finns inga markerade sidor.

en: GGv: Save marked pages
sv: GGv: Spara markerade sidor

en: Upside Down
sv: Uppochner

en: Seascape
sv: Sjölandskap

en: inch
sv: tum

en: point
sv: punkt

en: Broken pipe.
sv: Brutet rör.

note: report error
en: Error while decompressing file %s:
sv: Fel vid uppackning av filen %s:

en: Error while scanning pdf file %s:
sv: Fel vid genomsökning av pdf-filen %s:

en: Cannot open file %s
sv: Kan inte öppna filen %s

en: Error while scanning file %s
sv: Fel vid genomsökning av filen %s

en: A Ghostscript frontend to visualize PostScript files
sv: Ghostscript-gränssnitt för att visa PostScript-filer
