gdm2 - en to sv translation catalogue (715 entries)

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Du kommer att behöva logga in på en konsoll och köra om X-konfigurationsprogrammet. Starta sedan om GDM.

en: Would you like me to try to run the X configuration program?  Note that you will need the root password for this.
sv: Vill du att jag ska prova att köra X-konfigurationsprogrammet? Observera att du kommer att behöva rootlösenordet för detta.

en: Please type in the root (privileged user) password.
sv: Skriv in roots (den priviligierade användarens) lösenord.

en: I will now try to restart the X server again.
sv: Jag kommer nu att försöka starta om X-servern igen.

en: I will disable this X server for now.  Restart GDM when it is configured correctly.
sv: Jag kommer att inaktivera X-servern tills vidare. Starta om GDM när den är korrekt konfigurerad.

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Vill du se utdatan från X-servern för att analysera problemet?

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It seems that the pointer device (your mouse) is not set up correctly.  Would you like to view the X server output to diagnose the problem?
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Det verkar som om din pekenhet (din mus) inte är korrekt konfigurerad. Vill du se utdatan från X-servern för att analysera problemet?

en: Would you like me to try to run the mouse configuration program?  Note that you will need the root password for this.
sv: Vill du att jag ska prova att köra muskonfigurationsprogrammet? Observera att du kommer att behöva rootlösenordet för detta.

en: %s: Could not make new cookie file in %s
sv: %s: Kunde inte skapa ny kakfil i %s

note: Really no need to clean up here - this process is a goner anyway
en: gdm_auth_user_add: Could not open cookie file %s
sv: gdm_auth_user_add: Kunde inte öppna kakfilen %s

en: gdm_auth_user_add: Could not lock cookie file %s
sv: gdm_auth_user_add: Kunde inte låsa kakfilen %s

en: gdm_auth_user_remove: Ignoring suspiciously looking cookie file %s
sv: gdm_auth_user_remove: Ignorerar konstig kakfil %s

note: This means we have no clue what's happening, * it's not X server crashing as we would have * cought that elsewhere.  Things are just * not working out, so tell the user
en: Failed to start the display server several times in a short time period; disabling display %s
sv: Misslyckades med att starta displayservern ett flertal gånger under en kort tidsperiod, inaktiverar display %s

en: gdm_display_manage: Failed forking gdm slave process for %s
sv: gdm_display_manage: Misslyckades med att grena en gdm-slavprocess för %s

en: gdm_error_box: Cannot fork to display error/info box
sv: gdm_error_box: Kan inte grena för att visa fel-/infofönster

en: gdm_failsafe_question: Cannot fork to display error/info box
sv: gdm_failsafe_question: Kan inte grena för att visa fel-/infofönster

en: %s: Directory %s does not exist.
sv: %s: Katalogen %s finns inte.

en: %s: %s is not owned by uid %d.
sv: %s: %s ägs inte av uid %d.

en: %s: %s is writable by group.
sv: %s: %s kan skrivas av gruppen.

en: %s: %s is writable by other.
sv: %s: %s kan skrivas av övriga.

en: %s: %s does not exist but must exist.
sv: %s: %s finns inte men måste finnas.

en: %s: %s is not a regular file.
sv: %s: %s är inte en vanlig fil.

en: %s: %s is writable by group/other.
sv: %s: %s kan skrivas av grupp/övriga.

en: %s: %s is bigger than sysadmin specified maximum file size.
sv: %s: %s är större än den av systemadministratören angivna maximala filstorleken.

en: gdm_config_parse: No configuration file: %s. Using defaults.
sv: gdm_config_parse: Ingen konfigurationsfil: %s. Använder standardvärden.

en: gdm_config_parse: XDMCP was enabled while there is no XDMCP support, turning it off
sv: gdm_config_parse: XDMCP var påslaget men det finns inte XDMCP-stöd, stänger av det

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off automatic login
sv: gdm_config_parse: root kan inte loggas in automatiskt, slår av automatisk inloggning

en: gdm_config_parse: Root cannot be autologged in, turing off timed login
sv: gdm_config_parse: root kan inte loggas in automatiskt, slår av tidsbaserad inlogging

en: gdm_config_parse: TimedLoginDelay less then 5, so I will just use 5.
sv: gdm_config_parse: TimedLoginDelay är mindre än 5, så jag kommer helt enkelt att använda 5.

en: gdm_config_parse: No greeter specified.
sv: gdm_config_parse: Ingen hälsare angiven.

en: No daemon/ServAuthDir specified in the configuration file
sv: Ingen demon/ServAuthDir angiven i konfigurationsfilen

en: gdm_config_parse: No authdir specified.
sv: gdm_config_parse: Ingen authdir angiven.

en: gdm_config_parse: No sessions directory specified.
sv: gdm_config_parse: Ingen sessionkatalog angiven.

en: %s: Empty server command, using standard one.
sv: %s: Tomt serverkommando, använder standardkommando.

en: %s: Display number %d in use!  I will use %d
sv: %s: Displaynumret %d används! Jag kommer att använda %d

en: gdm_config_parse: Invalid server line in config file. Ignoring!
sv: gdm_config_parse: Ogiltig serverrad i konfigurationsfilen. Ignorerar!

note: start server uid
en: %s: XDMCP disabled and no local servers defined. Adding /usr/bin/X11/X on :%d to allow configuration!
sv: %s: XDMCP är inaktiverat och inga lokala servrar är angivna. Lägger till /usr/bin/X11/X på :%d för att tillåta konfiguration!

en: XDMCP is disabled and gdm cannot find any local server to start.  Aborting!  Please correct the configuration %s and restart gdm.
sv: XDMCP är inaktiverat och gdm kan inte hitta några lokala servrar att starta. Avbryter! Rätta till konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: XDMCP disabled and no local servers defined. Aborting!
sv: gdm_config_parse: XDMCP är inaktiverat och inga lokala servrar är angivna. Avbryter!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Trying 'nobody'!
sv: gdm_config_parse: Kan inte hitta gdm-användaren (%s). Försöker med "nobody"!

en: The gdm user does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-användaren finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm user (%s). Aborting!
sv: gdm_config_parse: Kan inte hitta gdm-användaren (%s). Avbryter!

en: The gdm user is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk.  Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-användaren är angiven till root, men detta är inte tillåtet då det kan innebära en säkerhetsrisk. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: The gdm user should not be root. Aborting!
sv: gdm_config_parse: Gdm-användaren ska inte vara root. Avbryter!

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Trying 'nobody'!
sv: gdm_config_parse: Kan inte hitta gdm-gruppen (%s). Försöker med "nobody"!

en: The gdm group does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-gruppen finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Can't find the gdm group (%s). Aborting!
sv: gdm_config_parse: Kan inte hitta gdm-gruppen (%s). Avbryter!

en: The gdm group is set to be root, but this is not allowed since it can pose a security risk. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Gdm-gruppen är angiven till root, men detta är inte tillåtet då det kan innebära en säkerhetsrisk. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: The gdm group should not be root. Aborting!
sv: gdm_config_parse: Gdm-gruppen ska inte vara root. Avbryter!

en: %s: Greeter not found or can't be executed by the gdm user
sv: %s: Hälsaren kunde inte hittas, eller kan inte köras av gdm-användaren

en: %s: Chooser not found or it can't be executed by the gdm user
sv: %s: Väljaren kunde inte hittas, eller så kan den inte köras av gdm-användaren

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this does not exist. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men denna finns inte. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Authdir %s does not exist. Aborting.
sv: gdm_config_parse: Authdir %s existerar inte. Avbryter.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but this is not a directory. Please correct gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men denna är ingen katalog. Rätta till gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not a directory. Aborting.
sv: gdm_config_parse: Authdir %s är inte en katalog. Avbryter.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but is not owned by user %s and group %s. Please correct the ownership or gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverautentiseringskatalogen (daemon/ServAuthDir) är inställd till %s men ägs inte av användaren %s och gruppen %s. Rätta till ägarskapet eller gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Authdir %s is not owned by user %s, group %s. Aborting.
sv: gdm_config_parse: Authdir %s ägs inte av användaren %s, gruppen %s. Avbryter.

en: Server Authorization directory (daemon/ServAuthDir) is set to %s but has the wrong permissions, it should have permissions of 0750. Please correct the permissions or the gdm configuration %s and restart gdm.
sv: Serverauktoriseringskatalogen (demon/ServAuthDir) är inställd till %s men har fel rättigheter, den borde ha rättigheterna 0750. Rätta till rättigheterna eller gdm-konfigurationen %s och starta om gdm.

en: gdm_config_parse: Authdir %s has wrong permissions %o. Should be 0750. Aborting.
sv: gdm_config_parse: Authdir %s har felaktiga rättigheter (%o). Ska vara 0750. Avbryter.

en: gdm_daemonify: fork() failed!
sv: gdm_daemonify: fork() misslyckades!

en: gdm_daemonify: setsid() failed: %s!
sv: gdm_daemonify: setsid() misslyckades: %s!

en: deal_with_x_crashes: Trying failsafe X server %s
sv: deal_with_x_crashes: Provar med felsäkra X-servern %s

en: deal_with_x_crashes: Running the XKeepsCrashing script
sv: deal_with_x_crashes: Kör skriptet XKeepsCrashing

en: I cannot start the X server (your graphical interface).  It is likely that it is not set up correctly. You will need to log in on a console and rerun the X configuration program.  Then restart GDM.
sv: Jag kan inte starta X-servern (ditt grafiska gränssnitt). Troligtvis är den inte korrekt inställd. Du kommer att behöva logga in på en konsoll och köra om X-konfigurationsprogrammet. Starta sedan om GDM.

note: else { * At this point .... screw the user, we don't know how to * talk to him.  He's on some 'l33t system anyway, so syslog * reading will do him good * }
en: Failed to start X server several times in a short time period; disabling display %s
sv: Misslyckades med att starta X-server ett flertal gånger under en kort tidsperiod, inaktiverar display %s

en: gdm_child_action: Reboot or Halt request when there is no system menu from display %s
sv: gdm_child_action: Begäran av omstart eller stopp trots att det inte finns någon systemmeny på display %s

en: gdm_child_action: Restart, Reboot or Halt request from a non-local display %s
sv: gdm_child_action: Begäran av gdm-omstart, omstart eller stopp från en icke-lokal display %s

note: Bury this display for good
en: gdm_child_action: Aborting display %s
sv: gdm_child_action: Avbryter display %s

note: Reboot machine
en: gdm_child_action: Master rebooting...
sv: gdm_child_action: Master startar om...

en: gdm_child_action: Reboot failed: %s
sv: gdm_child_action: Omstart misslyckades: %s

note: Halt machine
en: gdm_child_action: Master halting...
sv: gdm_child_action: Master stannar...

en: gdm_child_action: Halt failed: %s
sv: gdm_child_action: Kunde inte stanna: %s

note: Suspend machine
en: gdm_child_action: Master suspending...
sv: gdm_child_action: Master försätter sig i viloläge...

en: gdm_child_action: Suspend failed: %s
sv: gdm_child_action: Försättande i viloläge misslyckades: %s

en: Gdm restarting ...
sv: Gdm startar om...

en: Failed to restart self
sv: Misslyckades med att starta om mig själv

en: Do not fork into the background
sv: Grena inte i bakgrunden

en: Preserve LD_* variables
sv: Bevara LD_*-variabler

en: Only root wants to run gdm
sv: Endast root ska köra gdm

en: gdm already running. Aborting!
sv: gdm kör redan. Avbryter!

en: %s: Error setting up TERM signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av TERM-signalhanteraren

en: %s: Error setting up INT signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av INT-signalhanteraren

en: %s: Error setting up HUP signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av HUP-signalhanteraren

en: %s: Error setting up USR1 signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av USR1-signalhanteraren

en: %s: Error setting up CHLD signal handler
sv: %s: Fel vid inställning av CHLD-signalhanteraren

en: Flexible server request denied: Not authenticated
sv: Flexibel serverbegäran nekas: Inte autentiserad

note: Don't print the name to syslog as it might be * long and dangerous
en: Unknown server type requested, using standard server.
sv: Okänd servertyp begärd, använder standardserver.

en: Requested server %s not allowed to be used for flexible servers, using standard server.
sv: Begärda servern %s är inte tillåten för användning med flexibla servrar, använder standardserver.

en: %s: Could not make socket
sv: %s: Kunde inte skapa uttag (socket)

en: %s: Could not bind socket
sv: %s: Kunde inte binda uttag (socket)

en: %s: Could not make FIFO
sv: %s: Kunde inte skapa FIFO

en: %s: Could not open FIFO
sv: %s: Kunde inte öppna FIFO

note: Translators, don't translate the 'y' and 'n'
en: y = Yes or n = No? >
sv: y = Ja eller n = Nej? >

en: %s: Cannot get local addresses!
sv: %s: Kan inte få tag i lokala adresser!

en: %s: Could not get server hostname: %s!
sv: %s: Kunde inte hitta servernamnet: %s!

en: %s: Could not get address from hostname!
sv: %s: Kunde inte få tag i adressen från värdnamnet!

en: Could not setgid %d. Aborting.
sv: Kunde inte sätta grupp-id %d. Avbryter.

en: initgroups() failed for %s. Aborting.
sv: initgroups() misslyckades för %s. Avbryter.

en: There already appears to be an X server running on display %s.  Should I try another display number?  If you answer no, I will attempt to start the server on %s again.%s
sv: Det verkar redan köra en X-server på display %s. Ska jag försöka med ett annat servernummer? Om du svarar nej kommer jag att försöka starta servern på %s igen.%s

en:   (You can change consoles by pressing Ctrl-Alt plus a function key, such as Ctrl-Alt-F7 to go to console 7.  X servers usually run on consoles 7 and higher.)
sv:  (Du kan byta konsoller genom att trycka Ctrl+Alt och en funktionstangent, exempelvis Ctrl+Alt+F7 för att gå till konsoll 7. X-servrar kör normalt på konsoll 7 och högre.)

en: Display '%s' cannot be opened by Xnest
sv: Display "%s" kan inte öppnas av Xnest

en: Display %s is busy. There is another X server running already.
sv: Display %s är upptagen. En annan X-server kör redan.

en: %s: Error opening a pipe: %s
sv: %s: Fel vid öppnande av ett rör: %s

en: %s: Error setting up USR1 signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av USR1-signalhanteraren: %s

en: %s: Error setting up CHLD signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av CHLD-signalhanteraren: %s

en: %s: Error setting up ALRM signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av ALRM-signalhanteraren: %s

note: Send X too busy
en: %s: Cannot find a free display number
sv: %s: Kan inte hitta ett ledigt displaynummer

en: %s: Display %s busy.  Trying another display number.
sv: %s: Display %s är upptagen. Försöker med ett annat displaynummer.

en: gdm_server_spawn: Could not open logfile for display %s!
sv: gdm_server_spawn: Kunde inte öppna loggfilen för display %s!

en: gdm_server_spawn: Error setting USR1 to SIG_IGN
sv: gdm_server_spawn: Fel vid inställning av USR1 till SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting TTIN to SIG_IGN
sv: gdm_server_spawn: Fel vid inställning av TTIN till SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting TTOU to SIG_IGN
sv: gdm_server_spawn: Fel vid inställning av TTOU till SIG_IGN

en: gdm_server_spawn: Error setting HUP to SIG_DFL
sv: gdm_server_spawn: Fel vid inställning av HUP till SIG_DFL

en: gdm_server_spawn: Error setting TERM to SIG_DFL
sv: gdm_server_spawn: Fel vid inställning av TERM till SIG_DFL

en: Invalid server command '%s'
sv: Ogiltigt serverkommando "%s"

en: Server name '%s' not found, using standard server
sv: Servernamnet "%s" kunde inte hittas, använder standardserver

en: %s: Empty server command for display %s
sv: %s: Tomt serverkommando för display %s

en: %s: Server was to be spawned by uid %d but that user doesn't exist
sv: %s: Servern skulle startas med uid %d, men den användaren finns inte

en: %s: Couldn't set groupid to %d
sv: %s: Kunde inte sätta grupp-id till %d

en: %s: initgroups() failed for %s
sv: %s: initgroups() misslyckades för %s

en: %s: Couldn't set userid to %d
sv: %s: Kunde inte sätta användar-id till %d

en: %s: Couldn't set groupid to 0
sv: %s: Kunde inte sätta grupp-id till 0

en: gdm_server_spawn: Xserver not found: %s
sv: gdm_server_spawn: X-server kunde inte hittas: %s

en: gdm_server_spawn: Can't fork Xserver process!
sv: gdm_server_spawn: Kan inte grena X-serverprocessen!

en: %s: Error setting up TERM/INT signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av TERM/INT-signalhanteraren: %s

en: %s: Error setting up USR2 signal handler: %s
sv: %s: Fel vid inställning av USR2-signalhanteraren: %s

en: I could not start the X
    server (your graphical environment)
    due to some internal error.
    Please contact your system administrator
    or check your syslog to diagnose.
    In the meantime this display will be
    disabled.  Please restart gdm when
    the problem is corrected.
sv: Jag kunde inte starta X-servern
    (din grafiska miljö) på grund av ett
    internt fel.
    Kontakta din systemadministratör
    eller kontrollera din systemlogg för
    att analysera felet.
    Under tiden kommer denna display att
    vara avstängd. Starta om gdm när
    problemet är åtgärdat.

en: focus_first_x_window: cannot fork
sv: focus_first_x_window: kan inte grena

en: focus_first_x_window: cannot open display %s
sv: focus_first_x_window: kan inte öppna display %s

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
    I will attempt to start it from the
    default location.
sv: Kunde inte köra konfigurationsprogrammet.
    Försäkra dig om att dess sökväg är
    korrekt angiven i konfigurationsfilen.
    Jag kommer att försöka starta det från
    standardplatsen.

en: Could not execute the configuration
    program.  Make sure it's path is set
    correctly in the configuration file.
sv: Kunde inte köra konfigurationsprogrammet.
    Försäkra dig om att dess sökväg är
    korrekt angiven i konfigurationsfilen.

en: Enter the root password
    to run the configuration.
sv: Ange rootlösenordet för
    att köra konfigurationen.

en: gdm_slave_wait_for_login: No login/Bad login
sv: gdm_slave_wait_for_login: Ingen inloggning/Felaktig inloggning

en: gdm_slave_greeter: Can't init pipe to gdmgreeter
sv: gdm_slave_greeter: Kan inte initiera rör till gdmgreeter

en: No servers were defined in the
    configuration file and XDMCP was
    disabled.  This can only be a
    configuration error.  So I have started
    a single server for you.  You should
    log in and fix the configuration.
    Note that automatic and timed logins
    are disabled now.
sv: Inga servrar hittades i konfigurations-
    filen och XDMCP var avstängt. Detta kan
    bara vara ett konfigurationsfel. Därför
    har jag startat en ensam server åt dig.
    Du bör logga in och fixa konfigurationen.
    Observera att automatiska och tids-
    begränsade inloggningar är avstängda nu.

en: I could not start the regular X
    server (your graphical environment)
    and so this is a failsafe X server.
    You should log in and properly
    configure the X server.
sv: Jag kunde inte starta den vanliga
    X-servern (din grafiska miljö), så
    detta är en felsäker X-server. Du
    bör logga in och se till att
    X-servern konfigureras korrekt.

en: The specified display number was busy, so this server was started on display %s.
sv: Det angivna diplaynumret var upptaget, så denna server startades på display %s.

en: gdm_slave_greeter: Cannot start greeter trying default: %s
sv: gdm_slave_greeter: Kan inte starta hälsare, försöker med standardvärde: %s

en: Cannot start the greeter program,
    you will not be able to log in.
    This display will be disabled.
    Try logging in by other means and
    editing the configuration file
sv: Kan inte starta hälsningsprogrammet.
    Du kommer inte att kunna logga in.
    Denna display kommer att vara de-
    aktiverad. Försök att logga in på
    andra sätt och redigera konfigurations-
    filen

en: gdm_slave_greeter: Error starting greeter on display %s
sv: gdm_slave_greeter: Fel vid start av hälsare på display %s

en: gdm_slave_greeter: Can't fork gdmgreeter process
sv: gdm_slave_greeter: Kan inte grena gdmgreeter-processen

en: %s: Can't open fifo!
sv: %s: Kan inte öppna fifo!

en: gdm_slave_chooser: Can't init pipe to gdmchooser
sv: gdm_slave_greeter: Kan inte initiera rör till gdmchooser

en: Cannot start the chooser program,
    you will not be able to log in.
    Please contact the system administrator.
sv: Kan inte starta väljarprogrammet.
    Du kommer inte att kunna logga in.
    Kontakta systemadministratören.

en: gdm_slave_chooser: Error starting chooser on display %s
sv: gdm_slave_chooser: Fel vid start av väljare på display %s

en: gdm_slave_chooser: Can't fork gdmchooser process
sv: gdm_slave_chooser: Kan inte grena gdmchooser-processen

en: %s: Could not setup environment for %s. Aborting.
sv: %s: Kunde inte konfigurera miljön för %s. Avbryter.

en: gdm_slave_session_start: Could not become %s. Aborting.
sv: gdm_slave_session_start: Kunde inte bli %s. Avbryter.

note: yaikes
en: gdm_slave_session_start: gnome-session not found for a failsafe gnome session, trying xterm
sv: gdm_slave_session_start: gnome-session hittades inte för en felsäker gnomesession, försöker med xterm

en: Could not find the GNOME installation,
    will try running the "Failsafe xterm"
    session.
sv: Kunde inte hitta GNOME-installationen,
    kommer att försöka köra sessionen
    "Felsäker xterm".

en: This is the Failsafe Gnome session.
    You will be logged into the 'Default'
    session of Gnome with no startup scripts
    run.  This is only to fix problems in
    your installation.
sv: Detta är sessionen Felsäker Gnome.
    Du kommer att loggas in i Gnomes
    "standardsession" utan att några
    uppstartsskript körs. Detta är enbart
    för att problem i din installation ska
    kunna åtgärdas.

en: Cannot find "xterm" to start a failsafe session.
sv: Kan inte hitta "xterm" för att starta en felsäker session.

en: This is the Failsafe xterm session.
    You will be logged into a terminal
    console so that you may fix your system
    if you cannot log in any other way.
    To exit the terminal emulator, type
    'exit' and an enter into the window.
sv: Detta är sessionen Felsäker xterm.
    Du kommer att loggas in i en
    terminalkonsoll så att du kan
    reparera ditt system om du inte kan
    logga in på något annat sätt. För
    att avsluta terminalemulatorn skriver
    du "exit" och trycker enter i
    fönstret.

en: Running %s for %s on %s
sv: Kör %s för %s på %s

en: gdm_slave_session_start: User not allowed to log in
sv: gdm_slave_session_start: Användaren får inte logga in

en: The system administrator has
    disabled your account.
sv: Systemadministratören har
    stängt av ditt konto.

en: gdm_slave_session_start: Could not find/run session `%s'
sv: gdm_slave_session_start: Kunde inte hitta/köra sessionen "%s"

en: Cannot start the session, most likely the
    session does not exist.  Please select from
    the list of available sessions in the login
    dialog window.
sv: Kan inte starta sessionen, troligtvis på grund
    av att sessionen inte finns. Välj en session
    från listan över tillgängliga sessioner i
    inloggningsfönstret.

en: gdm_slave_session_start: Could not start session `%s'
sv: gdm_slave_session_start: Kunde inte starta sessionen "%s"

en: Cannot start your shell.  It could be that the
    system administrator has disabled your login.
    It could also indicate an error with your account.
sv: Kan inte starta ditt skal. Detta kan bero på
    att systemadministratören har stängt av ditt
    konto.
    Det kan också bero på ett fel med ditt konto.

en: gdm_slave_session_start: User passed auth but getpwnam(%s) failed!
sv: gdm_slave_session_start: Användaren klarade autentiseringen men getpwnam(%s) misslyckades!

en: Your home directory is listed as:
    '%s'
    but it does not appear to exist.
    Do you want to log in with the root
    directory as your home directory?
    
    It is unlikely anything will work unless
    you use a failsafe session.
sv: Din hemkatalog är angiven som:
    "%s"
    men den verkar inte finnas.
    Vill du logga in med rotkatalogen
    som din hemkatalog?
    
    Det är inte troligt att någonting
    kommer att fungera såvida du inte
    använder en felsäker session.

en: %s: Home directory for %s: '%s' does not exist!
sv: %s: Hemkatalog för %s: "%s" finns inte!

en: gdm_slave_session_start: Authentication completed. Whacking greeter
sv: gdm_slave_session_start: Autentisering klar. Tar bort hälsaren

en: gdm_slave_session_start: Execution of PreSession script returned > 0. Aborting.
sv: gdm_slave_session_start: Körning av PreSession-skriptet returnerade > 0. Avbryter.

en: gdm_slave_session_start: Error forking user session
sv: gdm_slave_session_start: Fel vid grening av användarsession

en: Ping to %s failed, whacking display!
sv: Ping till %s misslyckades, tar bort displayen!

en: gdm_slave_xioerror_handler: Fatal X error - Restarting %s
sv: gdm_slave_xioerror_handler: Ödesdigert X-fel - Startar om %s

en: gdm_slave_exec_script: Failed starting: %s
sv: gdm_slave_exec_script: Misslyckades med att starta: %s

en: gdm_slave_exec_script: Can't fork script process!
sv: gdm_slave_exec_script: Kan inte grena skriptprocessen!

en: gdm_parse_enriched_login: Failed creating pipe
sv: gdm_parse_enriched_login: Misslyckades med att skapa rör

en: gdm_parse_enriched_login: Failed executing: %s
sv: gdm_parse_enriched_login: Misslyckades med att köra: %s

en: gdm_parse_enriched_login: Can't fork script process!
sv: gdm_parse_enriched_login: Kan inte grena skriptprocessen!

note: Ask gdmgreeter for the user's login. Just for good measure
en: Please enter your username
sv: Ange ditt användarnamn

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Couldn't authenticate user
sv: Kunde inte autentisera användaren

en: 
    Incorrect username or password.  Letters must be typed in the correct case.  Please be sure the Caps Lock key is not enabled
sv: 
    Ogiltigt användarnamn eller lösenord. Bokstäver måste skrivas med rätt skiftläge. Försäkra dig om att Caps Lock inte är på

en: Root login disallowed on display '%s'
sv: Root får inte logga in på display "%s"

en: The system administrator is not allowed to login from this screen
sv: Systemadministratören får inte logga in från denna skärm

en: User %s not allowed to log in
sv: Användaren %s får inte logga in

en: 
    The system administrator has disabled your account.
sv: 
    Systemadministratören har stängt av ditt konto.

en: Cannot set user group for %s
sv: Kan inte ställa in användargruppen för %s

en: 
    Cannot set your user group, you will not be able to log in, please contact your system administrator.
sv: 
    Kan inte ställa in din användargrupp, du kommer inte att kunna logga in.
    Kontakta din systemadministratör.

en: Cannot get passwd structure for %s
sv: Kan inte få tag i passwd-struktur för %s

en: Cannot setup pam handle with null login and/or display
sv: Kan inte konfigurera pam-handtag med tom inloggning och/eller display

en: Can't find /etc/pam.d/%s!
sv: Kan inte hitta /etc/pam.d/%s!

en: Can't set PAM_TTY=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_TTY=%s

en: Can't set PAM_RUSER=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_RUSER=%s

en: Can't set PAM_RHOST=%s
sv: Kan inte ställa in PAM_RHOST=%s

en: 
    The system administrator is not allowed to login from this screen
sv: 
    Systemadministratören får inte logga in från denna skärm

en: Authentication token change failed for user %s
sv: Byte av autentiseringselement misslyckades för användaren %s

en: 
    The change of the authentication token failed. Please try again later or contact the system administrator.
sv: 
    Ändringen av autentiseringselementet misslyckades. Försök igen senare eller kontakta systemadministratören.

en: User %s no longer permitted to access the system
sv: Användaren %s är inte längre tillåten att komma åt systemet

en: User %s not permitted to gain access at this time
sv: Användaren %s är för tillfället inte tillåten att komma åt systemet

en: 
    The system administrator has disabled access to the system temporary.
sv: 
    Systemadministratören har tillfälligt stängt av åtkomst till systemet.

en: Couldn't set acct. mgmt for %s
sv: Kunde inte sätta kontohantering för %s

en: Couldn't set credentials for %s
sv: Kunde inte sätta referenser för %s

en: Couldn't open session for %s
sv: Kunde inte öppna session för %s

en: 
    Incorrect username or password. Letters must be typed in the correct case. Please make sure the Caps Lock key is not enabled.
sv: 
    Ogiltigt användarnamn eller lösenord. Bokstäver måste skrivas med rätt skiftläge. Försäkra dig om att Caps Lock inte är påslaget.

en: Authentication failed
sv: Autentisering misslyckades

en: 
    The system administrator has disabled your access to the system temporary.
sv: 
    Systemadministratören har tillfälligt stängt av din åtkomst till systemet.

en: Can't find PAM configuration for gdm.
sv: Kan inte hitta PAM-konfigurationsfilen för gdm.

en: gdm_xdmcp_init: Could not get server hostname: %s!
sv: gdm_xdmcp_init: Kunde inte hitta servernamnet: %s!

en: gdm_xdmcp_init: Could not create socket!
sv: gdm_xdmcp_init: Kunde inte skapa uttag (socket)!

en: gdm_xdmcp_init: Could not bind to XDMCP socket!
sv: gdm_xdmcp_init: Kunde inte binda till XDMCP-uttag (XDMCP-socket)!

en: gdm_xdmcp_decode: Could not create XDMCP buffer!
sv: gdm_xdmcp_decode: Kunde inte skapa XDMCP-buffert!

en: gdm_xdmcp_decode: Could not read XDMCP header!
sv: gdm_xdmcp_decode: Kunde inte läsa XDMCP-huvud!

en: gdm_xdmcp_decode: Incorrect XDMCP version!
sv: gdm_xdmcp_decode: Ogiltig XDMCP-version!

en: gdm_xdmcp_decode_packet: Unknown opcode from host %s
sv: gdm_xdmcp_decode_packet: Okänd opcode från värden %s

en: gdm_xdmcp_handle_query: Could not extract authlist from packet
sv: gdm_xdmcp_handle_query: Kunde inte läsa autentiseringslista från paket

en: gdm_xdmcp_handle_query: Error in checksum
sv: gdm_xdmcp_handle_query: Fel i kontrollsumman

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display address
sv: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunde inte läsa displayadressen

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not read display port number
sv: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunde inte läsa display-portnumret

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Could not extract authlist from packet
sv: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Kunde inte läsa autentiseringslista från paket

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Error in checksum
sv: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Fel i kontrollsumman

en: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Bad address
sv: gdm_xdmcp_handle_forward_query: Felaktig adress

en: Denied XDMCP query from host %s
sv: Nekade XDMCP-förfrågan från värden %s

en: gdm_xdmcp_handle_request: Got REQUEST from banned host %s
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Fick REQUEST från utestängda värden %s

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Display Number
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa displaynumret

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Connection Type
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa anslutningstypen

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Client Address
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa klientadressen

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Names
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa autentiseringsnamn

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authentication Data
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa autentiseringsdata

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Authorization List
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa autentiseringslista

en: gdm_xdmcp_handle_request: Could not read Manufacturer ID
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Kunde inte läsa tillverkar-ID

en: gdm_xdmcp_handle_request: Failed checksum from %s
sv: gdm_xdmcp_handle_request: Ogiltig kontrollsumma från %s

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Got Manage from banned host %s
sv: gdm_xdmcp_handle_mange: Fick Manage från utestängda värden %s

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Session ID
sv: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunde inte läsa sessions-ID

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Number
sv: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunde inte läsa displaynummer

en: gdm_xdmcp_handle_manage: Could not read Display Class
sv: gdm_xdmcp_handle_manage: Kunde inte läsa displayklassen

en: %s: Could not read address
sv: %s: Kunde inte läsa adress

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Got KEEPALIVE from banned host %s
sv: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Fick KEEPALIVE från utestängda värden %s

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Display Number
sv: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Kunde inte läsa displaynumret

en: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Could not read Session ID
sv: gdm_xdmcp_handle_keepalive: Kunde inte läsa sessions-ID

en: gdm_xdmcp_init: No XDMCP support
sv: gdm_xdmcp_init: Inget XDMCP-stöd

en: gdm_xdmcp_run: No XDMCP support
sv: gdm_xdmcp_run: Inget XDMCP-stöd

en: gdm_xdmcp_close: No XDMCP support
sv: gdm_xdmcp_close: Inget XDMCP-stöd

en: Please wait: scanning local network for XDMCP-enabled hosts...
sv: Vänta: söker igenom det lokala nätverket för XDMCP-värdar...

en: No serving hosts were found.
sv: Inga betjänande värdar hittades.

en: Choose a host to connect to from the selection below.
sv: Välj en värd att koppla upp mot från alternativen nedan.

en: gdm_chooser_parse_config: No configuration file: %s. Aborting.
sv: gdm_chooser_parse_config: Ingen konfigurationsfil: %s. Avbryter.

en: Can't open default host icon: %s
sv: Kan inte öppna standardvärdikon: %s

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmchooser.
    Please check your installation and the
    location of the gdmchooser.glade2 file.
sv: Kan inte hitta glade-
    gränssnittsbeskrivningsfilen. Kan inte
    köra gdmchooser. Kontrollera din
    installation och platsen för filen
    gdmchooser.glade2.

en: The glade interface description file
    appears to be corrupted.
    Please check your installation.
sv: Glade-gränssnittsbeskrivningsfilen
    verkar vara trasig.
    Kontrollera din installation.

en: gdm_signals_init: Error setting up HUP signal handler
sv: gdm_signals_init: Fel vid inställning av HUP-signalhanteraren

en: gdm_signals_init: Error setting up INT signal handler
sv: gdm_signals_init: Fel vid inställning av INT-signalhanteraren

en: gdm_signals_init: Error setting up TERM signal handler
sv: gdm_signals_init: Fel vid inställning av TERM-signalhanteraren

en: Could not set signal mask!
sv: Kunde inte sätta signalmask!

en: Socket for xdm communication
sv: Uttag (socket) för xdm-kommunikation

en: SOCKET
sv: UTTAG

en: Client address to return in response to xdm
sv: Klientadress att returnera som svar till xdm

en: ADDRESS
sv: ADRESS

en: Connection type to return in response to xdm
sv: Anslutningstyp att returnera som svar till xdm

en: TYPE
sv: TYP

en: The chooser version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Väljarversionen (%s) passar inte med demonversionen (%s).
    Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm.
    Starta om gdm-demonen eller datorn.

note: EOF * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: GDM Host Chooser
sv: GDM-värdväljare

en: Open a session to the selected host
sv: Öppna en session till den valda värden

en: Connect
sv: Anslut

en: Probe the network
sv: Testa nätverket

en: Rescan
sv: Genomsök igen

en: How to use this application
sv: Hur man använder detta program

en: Help
sv: Hjälp

en: Exit the application
sv: Avsluta programmet

en: Quit
sv: Avsluta

en: Most recently queried hosts
sv: De senast frågade värdarna

en: The main area of this application shows the hosts on the local
    network that have "XDMCP" enabled. This allows users to login
    remotely to other machines as if they were logged on using the
    console.
    
    You can rescan the network for new hosts by clicking 'rescan'.
    When you have selected a host click "Connect" to open a session
    to that machine.
sv: Huvudutrymmet i detta program visar värdarna på det lokala
    nätverket som har "XDMCP" påslaget. Detta låter användare
    logga in på andra maskiner över nätverket på samma sätt som
    om de var inloggade lokalt på konsollen.
    
    Du kan genomsöka nätverket och leta efter nya värdar genom att
    klicka på "Genomsök igen". När du har valt en värd kan du
    klicka på "Anslut" för att öppna en session med den maskinen.

note: 3 user levels are present in the CList
en: Basic
sv: Grundläggande

en: This panel displays the basic options for configuring GDM.
    
    If you need finer detail, select 'expert' or 'system setup' from the list above.
    
    This will display some of the more complex options of GDM that rarely need to be changed.
sv: Denna panel visar de enklare alternativen vid konfiguration av GDM.
    
    Om du behöver mer detaljer kan du välja "expert" eller "systeminställning" från listan ovan.
    
    Detta kommer att visa en del av de mer avancerade GDM-inställningarna som sällan behöver ändras.

en: This panel displays the more advanced options of GDM.
    
    Be sure to take care when manipulating the security options, or you could be vulnerable to attackers.
    
    Choose "System" to change fundamental options in GDM.
sv: Denna panel visar de mer avancerade alternativen i GDM.
    
    Var försiktig när du ändrar säkerhetsalternativen, annars kan du bli sårbar för attacker.
    
    Välj "System" för att ändra fundamentala alternativ i GDM.

en: This panel displays GDM's fundamental system settings.
    
    You should only change these paths if you really know what you are doing, as an incorrect setup could stop your machine from booting properly.
    
    Choose "Basic" if you just want to change your machine's login appearance.
sv: Denna panel visar GDM:s fundamentala systeminställningar.
    
    Du bör endast ändra dessa sökvägar om du verkligen vet vad du gör, eftersom en felaktig inställning kan göra att din dator inte längre startar korrekt.
    
    Välj "Enkel" om du bara vill ändra din dators utseende vid inloggning.

en: The glade ui description file doesn't seem to contain the
    widget "%s". Unfortunately I cannot continue.
    Please check your installation.
sv: Glade-gränssnittsbeskrivningsfilen verkar inte
    innehålla widgeten "%s". Tyvärr kan jag inte fortsätta.
    Kontrollera din installation.

en: You must be the superuser (root) to configure GDM.
sv: Du måste vara superanvändaren (root) för att kunna konfigurera GDM.

en: Cannot find the glade interface description
    file, cannot run gdmconfig.
    Please check your installation and the
    location of the gdmconfig.glade2 file.
sv: Kan inte hitta glade-gränssnittsbeskrivningsfilen.
    Kan inte köra gdmconfig.
    Kontrollera din installation och platsen för
    filen gdmconfig.glade2.

en: Cannot find the gdmconfigurator widget in
    the glade interface description file
    Please check your installation.
sv: Kan inte hitta gdmconfigurator-widgeten i
    glade-gränssnittsbeskrivningsfilen.
    Kontrollera din installation.

en: GNOME Display Manager Configurator
sv: Konfigurationsprogram för GNOME:s displayhanterare

en: The configuration file: %s
    does not exist! Using default values.
sv: Konfigurationsfilen: %s
    finns inte! Använder standardvärden.

en: Standard server
sv: Standardserver

en: Error reading session script!
sv: Fel vid läsning av sessionsskript!

en: Error reading this session script
sv: Fel vid läsning av detta sessionsskript

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: gdm_config_parse_most: Invalid server line in config file. Ignoring!
sv: gdm_config_parse_most: Ogiltig serverrad i konfigurationsfilen. Ignorerar!

en: The applied settings cannot take effect until gdm
    is restarted or your computer is rebooted.
    You can restart GDM when all sessions are
    closed (when all users log out) or you can
    restart GDM now (which will kill all current
    sessions)
sv: De verkställda ändringarna kommer inte att gälla
    förrän du har startat om gdm eller din dator.
    Du kan starta om GDM när alla sessioner är stängda
    (när alla användare loggar ut) eller starta om GDM
    nu (vilket kommer att döda alla nuvarande sessioner)

en: Restart after logout
sv: Starta om efter utloggning

en: Restart now
sv: Starta om nu

en: Are you sure you wish to restart GDM
    now and lose any unsaved data?
sv: Är du säker på att du vill starta om
    GDM och förlora all data som inte är
    sparad?

en: The greeter settings will take effect the next time
    it is displayed.  The rest of the settings will not
    take effect until gdm is restarted or the computer is
    rebooted
sv: Hälsningsinställningarna kommer att gälla från och
    med nästa gång de visas. Resterande inställningar
    kommer inte att gälla förrän du har startat om gdm
    eller datorn

en: You have not defined any local servers.
    Usually this is not a good idea unless you
    are sure you do not want users to be able to
    log in with the graphical interface on the
    local console and only use the XDMCP service.
    
    Are you sure you wish to apply these settings?
sv: Du har inte angett några lokala servrar. Normalt
    är det inte någon bra ide, såvida du inte vill
    att användare ska kunna logga in med det
    grafiska gränssnittet på den lokala konsollen,
    och endast använda tjänsten XDMCP.
    
    Är du säker på att du vill verkställa dessa
    inställningar?

en: 
    Could not delete session %s
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte ta bort sessionen %s
       Fel: %s

en: 
    Could not remove session %s
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte ta bort sessionen %s
       Fel: %s

en: 
    Could not write session %s
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte skriva sessionen %s
       Fel: %s

en: 
    Could not write contents to session %s
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte skriva innehållet till sessionen %s
       Fel: %s

en: 
    Could not unlink old default session
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte avlänka gamla standardsessionen
       Fel: %s

en: 
    Could not find a suitable name for the default session link
sv: 
    Kunde inte hitta ett passande namn till länken för standardsessionen

en: 
    Could not link new default session
       Error: %s
sv: 
    Kunde inte länka nya standardsessionen
       Fel: %s

en: There were errors writing changes to the session files.
    The configuration may not be completely saved.
sv: Det uppstod fel vid skrivning av ändringar till sessionsfilerna.
    Konfigurationen kan vara endast delvis sparad.

en: This will destroy any changes made in this session.
    Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att förstöra alla ändringar som har
    gjorts i denna session. Är du säker på att du vill
    göra detta?

en: This will destroy any changes made in the configuration.
    Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att förstöra alla ändringar som har gjorts
    i konfigurationen. Är du säker på att du vill göra detta?

en: A command line must start with a forward slash ('/')
sv: En kommandorad måste starta med ett snedstreck ("/")

en: A descriptive server name must be supplied
sv: Ett beskrivande namn måste anges

en: A session name must be unique and not empty
sv: Ett sessionsnamn måste vara unikt och får inte vara tomt

en: Enter a name for the new session
sv: Ange ett namn för den nya sessionen

en: You have modified the sessions directory.
    Your session changes will still get written
    to the old directory however, until you reload
    the configuration dialog again.
sv: Du har modifierat sessionskatalogen.
    Dina sessionsändringar kommer fortfarande
    att skrivas till den gamla katalogen, innan
    du läser om konfigurationsfönstret igen.

en: A graphical application for configuring the GNOME Display Manager (GDM)
sv: Ett grafiskt program för att konfigurera GNOME:s displayhanterare (GDM)

en: GDM Configurator
sv: GDM-konfigurationsprogram

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: GDM Configuration Utility
sv: GDM-konfigurationsverktyg

en: _Configuration
sv: _Konfiguration

en: Revert to settings in the configuration file
sv: Återgå till inställningarna i konfigurationsfilen

en: Revert settings
sv: Ta tillbaka inställningar

en: Revert to settings that were shipped with your system
sv: Återgå till de inställningar som kom med ditt system

en: Revert to Factory Settings
sv: Återgå till fabriksinställningar

en: Apply the current changes
sv: Verkställ aktuella ändringar

en: Apply
sv: Verkställ

en: Options
sv: Alternativ

en: General Appearance
sv: Allmänt utseende

en: Logo:
sv: Logotyp:

en: Select a logo to be displayed during login
sv: Välj en bild som ska visas vid inloggning

en: Minimised Icon:
sv: Minimerad ikon:

en: Select a GTK+ theme file (gtkrc)
sv: Välj en GTK+-temafil (gtkrc)

en: This is the GTK+ RC file that describes the theme that the login window should use
sv: Detta är GTK+-RC-filen som beskriver temat som inloggningsfönstret ska använda

en: Gtk+ RC file:
sv: Gtk+-RC-fil:

en: Login appearance
sv: Inloggningsutseende

en: Greeter Look and Feel
sv: Hälsarens utseende och känsla

en: Show the "System" menu.  This has the shutdown, reboot and configuration items
sv: Visa menyn "System". Denna har alternativen stäng av, starta om och konfigurationsobjekt

en: Show the 'system' menu, (for reboot, shutdown etc.)
sv: Visa "System"-menyn (för omstart, avstängning o.s.v.)

en: Allow users to run the configurator from the system menu
sv: Tillåt användare att köra konfigurationsprogrammet från systemmenyn

en: If the user fails to authenticate himself the login window should Quiver to indicate failure
sv: Inloggningsfönstret ska darra för att indikera ett misslyckande om användaren misslyckas med att autentisera sig själv

en: Quiver on failure
sv: Darra vid misslyckande

en: Show the title bar on the login window.  If this is off the user won't be able to move nor iconify the login window
sv: Visa titelraden på inloggningsfönstret. Om detta inte är påslaget kommer inte användaren att kunna flytta eller förminska inloggningsfönstret

en: Show title bar on login window
sv: Visa titelrad på inloggningsfönstret

en: Welcome to %n
sv: Välkommen till %n

en: This is %n
sv: Detta är %n

en: The welcome message displayed on the login window
sv: Välkomstmeddelandet som visas i inloggningsfönstret

en: Default font:
sv: Standardtypsnitt:

en: Welcome message:
sv: Välkomstmeddelande:

en: The font to use on the welcome message
sv: Typsnittet att använda på välkomstmeddelandet

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvWwXxYyZz
sv: AaBbCcDdEeFfGgHhIiJjKkLlMmNnOoPpQqRrSsTtUuVvXxYyZzÅåÄäÖö

en: Extras
sv: Extra

en: Default locale:
sv: Standardlokal:

en: This is the locale that GDM uses when it cannot find what the system locale is set to.  This should be in the standard format such as "en_US" for American English or "cs_CZ" for Czech
sv: Detta är den lokal som GDM använder när den inte kan hitta vad systemlokalen är satt till. Det måste vara i standardformatet, exempelvis "en_US" för amerikansk engelska, eller "sv_SE" för svenska

en: Always use the 24 hour format for the clock in the greeter, even if the norm for the current locale is 12 hour
sv: Använd alltid 24-timmarsklocka för klockan i hälsaren, även om normen för den aktuella lokalen är 12-timmarsklocka

en: Always use 24 hour clock format
sv: Använd alltid 24-timmarsklocka

en: Set the initial position of the login window to the values below
sv: Ställ in den första positionen på inloggningsfönstret till följande värden

en: Manually set position
sv: Ställ in position manuellt

en: Do note allow the user to drag the login window around
sv: Tillåt inte användaren att dra runt inloggningsfönstret med musen

en: Lock position
sv: Lås position

en: X position:
sv: X-position:

en: Y position:
sv: Y-position:

en: Xinerama screen:
sv: Xinerama-skärm:

en: If you have xinerama multi display setup which screen should the login window appear on.  0 will usually do just fine.
sv: Om du har en xinerama-konfiguration med flera skärmar kan du här ange vilken skärm som inloggningsfönstret ska visas på. 0 brukar normalt fungera bra.

en: Login behaviour
sv: Inloggningsbeteende

en: Face browser
sv: Ansiktsbläddrare

en: Show a browser of user face images. The users can put their picture in ~/.gnome/photo
sv: Visa en bläddrare med bilder på användaransikten. Användarna kan lägga sina bilder i ~/.gnome/photo

en: Show choosable user images (enable face browser)
sv: Visa väljbara användarbilder (använd ansiktsbläddrare)

en: Default face image:
sv: Standardansiktsbild:

en: Global faces directory:
sv: Global ansiktskatalog:

en: Maximum face width:
sv: Maximal ansiktsbredd:

en: Select an image for users with no 'face'
sv: Välj en bild för användare utan "ansikte"

en: Choose the directory to search for faces
sv: Välj katalogen att söka i efter ansikten

en: Maximum face height:
sv: Maximal ansiktshöjd:

en: Exclude these users:
sv: Uteslut dessa användare:

en: A comma separated list of users to exclude from the face browser.
sv: En kommaseparerad lista med användare att utesluta från ansiktsbläddraren.

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background type:
sv: Bakgrundstyp:

en: The background should be the standard background
sv: Bakgrunden ska vara standardbakgrunden

en: None
sv: Ingen

en: The background should be an image
sv: Bakgrunden ska vara en bild

en: Image
sv: Bild

en: The background should be a color
sv: Bakgrunden ska vara en färg

en: Color
sv: Färg

en: Scale background image to fit the entire screen. If this is not set then the image will be tiled on the background.
sv: Skala bakgrundsbilden så att den ryms på hela skärmen. Om detta inte är inställt kommer bilden att upprepas på bakgrunden.

en: Scale background image to fit
sv: Skala bakgrundsbilden så att den passar

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: The color to use on the background
sv: Färgen att använda på bakgrunden

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Background image:
sv: Bakgrundsbild:

en: On remote login screens only set color to reduce network traffic
sv: Använd endast färg på fjärrinloggningar för att minska nätverkstrafiken

en: Only color on remote displays
sv: Endast färg på fjärrdisplayer

en: Background program
sv: Bakgrundsprogram

en: Background program:
sv: Bakgrundsprogram:

en: Select a file containing Locale information
sv: Välj en fil som innehåller lokalinformation

en: The program to run in the background of the login.
sv: Programmet som ska köras i bakgrunden på inloggningen.

en: Automatic login
sv: Automatisk inloggning

en: Automatic login:
sv: Automatisk inloggning:

en: Login a user automatically on first bootup
sv: Logga in en användare automatiskt vid första uppstarten

en: Timed login
sv: Tidsbaserad inloggning

en: Timed login:
sv: Tidsbaserad inloggning:

en: Seconds before login:
sv: Sekunder innan inloggning:

en: Login a user automatically after a specified number of seconds
sv: Logga in en användare automatiskt efter det angivna antalet sekunder

en: Allow logging in as root (administrator) user.
sv: Tillåt inloggning som användaren root (adminstratörskontot).

en: Allow root to login with GDM
sv: Tillåt att root loggar in med GDM

en: Allow logging in as root (administrator) user from a remote host using GDM.  This is only relevant if you enable the XDMCP protocol.
sv: Tillåt inloggning som användaren root (administratörskontot) från en fjärrvärd med GDM. Detta är endast relevant om du aktiverar protokollet XDMCP.

en: Allow root to login remotely with GDM
sv: Tillåt att root gör fjärrinloggningar med GDM

en: Allow logging in using the timed from a remote host using GDM.  This is only relevant if you enable the XDMCP protocol.  Note that this is insecure since remote hosts can gain access to this computer without the use of a password, so be careful.
sv: Tillåt tidsbaserad inloggning från en fjärrvärd genom GDM. Detta är endast relevant om du slår på XDMCP-protokollet. Observera att detta inte är säkert då fjärrvärdar kan komma åt denna dator utan att använda ett lösenord, så var försiktig.

en: Allow remote timed logins
sv: Tillåt tidsbaserade inloggningar över nätverket

en: Determines whether GDM should kill X clients started by the init scripts when the user logs in.
sv: Avgör om GDM ska döda X-klienter som startats med initskripten när användaren loggar in.

en: Kill 'init' clients
sv: Döda "init"-klienter

en: Should GDM print authentication errors in the greeter
sv: Ska GDM skriva autentiseringsfel i hälsaren

en: Select how relaxed permissions are
sv: Välj hur strikta rättigheterna ska vara

en: Permissions:
sv: Rättigheter:

en: Allow world writable files and directories
sv: Tillåt filer och kataloger att vara skrivbara för alla

en: World writable
sv: Skrivbara för alla

en: Allow group writable files and directories
sv: Tillåt filer och kataloger att vara skrivbara för gruppen

en: Group writable
sv: Skrivbara för gruppen

en: Only accept user owned files and directories
sv: Acceptera bara användarägda filer och kataloger

en: Authorization Details
sv: Auktoriseringsdetaljer

en: GDM runs as this user:
sv: GDM kör som denna användare:

en: User 'auth' directory:
sv: Användares "auth"-katalog:

en: User 'auth' FB directory:
sv: Användares "auth"-FB-katalog:

en: User 'auth' file:
sv: Användares "auth"-fil:

en: GDM runs as this group:
sv: GDM kör som denna grupp:

en: Limits
sv: Begränsningar

en: The number of seconds before a login is allowed after an unsuccesful try.
sv: Antalet sekunder innan en inloggning tillåts efter ett misslyckat inloggningsförsök.

en: The maximum size of a file that gdm will attempt to read.  This is for files that are read into memory and so you don't want users "attacking" gdm by having large files.
sv: Den största storleken på en fil som gdm kommer att försöka läsa. Detta är för filer som läses in i minnet, och om du inte vill att användare ska "attackera" gdm genom att ha stora filer.

en: Retry delay:
sv: Fördröjning vid omförsök:

en: Maximum user file length:
sv: Maximal längd på användarfil:

en: Maximum session file length:
sv: Maximal längd på sessionsfil:

en: The session file is read in a way where a higher limit is still ok.  That is it is never stored in memory.
sv: Sessionsfilen läses in på ett sätt där en högre gräns fortfarande är ok. Det vill säga den lagras aldrig i minnet.

en: Security
sv: Säkerhet

en: No XDMCP support in the binary.  To enable XDMCP support you must recompile GDM with the XDMCP libraries.
sv: Inget XDMCP-stöd i binärfilen. För att slå på XDMCP-stöd måste du kompilera om GDM med XDMCP-biblioteken.

en: Enable XDMCP, a protocol to allow others to log in remotely
sv: Använd XDMCP, ett protokoll som tillåter andra att logga in över nätverket

en: Enable XDMCP
sv: Använd XDMCP

en: Connection Settings
sv: Anslutningsinställningar

en: Honour indirect requests
sv: Ta emot indirekta förfrågningar

en: Maximum indirect wait time:
sv: Maximal indirekt väntetid:

en: Maximum wait time:
sv: Maximal väntetid:

en: Maximum remote sessions:
sv: Maximalt antal fjärrsessioner:

en: Max pending indirect requests:
sv: Maximalt antal väntande indirekta förfrågningar:

en: Maximum pending requests:
sv: Maximalt antal väntande förfrågningar:

en: Listen on UDP port:
sv: Lyssna på UDP-port:

en: Ping interval (minutes):
sv: Pingintervall (minuter):

en: Interval in minutes in which to ping the server.  If the server doesn't respond in this many minutes (that is before the next time we ping it) the display will be terminated.
sv: Intervall i minuter mellan de ping som ska skickas till servern. Om servern inte svarar under detta antal minuter (innan nästa gång vi pingar den) kommer displayen att avslutas.

en: The script to run when the server sends a WILLING response to a QUERY.  If this is empty or does not exist, the standard message with the system ID is sent.  Only the first line of output from this script is read.
sv: Skriptet att köra då servern skickar ett WILLING-svar på en QUERY. Om detta är tomt eller inte finns kommer standardmeddelandet med system-ID:t att skickas. Endast den första raden med utdata från detta skript läses.

en: Willing script (optional):
sv: Willings-skript (valfritt):

en: Maximum displays per single host.  You can use this to prevent attacks by hogging all the possible displays.  Does not apply to local connections.
sv: Maximalt antal displayer per ensam värd. Du kan använda detta för att förhindra attacker där alla möjliga displayer ockuperas. Påverkar inte lokala anslutningar.

en: Displays per host:
sv: Displayer per värd:

en: Servers
sv: Servrar

en: Name
sv: Namn

en: Command
sv: Kommando

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Add server
sv: Lägg till server

en: Edit server
sv: Redigera server

en: Delete server
sv: Ta bort server

en: Set as default
sv: Gör till standard

en: Static Servers (servers to always run)
sv: Statiska servrar (servrar som alltid kör)

en: No.
sv: Nr.

en: Extra arguments
sv: Extra argument

en: Instead of reinitializing running servers when a user logs out.  Always kill and then start the server again.
sv: Döda alltid och starta servern igen istället för att ominitiera körande servrar när en användare loggar ut.

en: Always restart X servers
sv: Starta alltid om X-servrar

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Xnest server:
sv: Xnest-server:

en: Maximum number of flexible servers:
sv: Maximalt antal flexibla servrar:

en: The Xnest server.  This is a server that can run inside another server, used for the flexible nested login.
sv: Xnest-servern. Detta är en server som kan köras inuti en annan server och som används för den flexibla nästlade inloggningen.

en: Standard X server:
sv: Standard-X-server:

en: This is the standard X server to run when we are not told otherwise.
sv: Detta är den standard-X-server som körs då vi inte är tillsagda något annat.

en: Failsafe
sv: Felsäker

en: Script to run when X is crashing:
sv: Skript att köra då X kraschar:

en: A script to run when the X server keeps crashing and the failsafe X server is either empty or also didn't take.  This will run an X setup program defined below.
sv: Ett skript att köra då X-servern hela tiden kraschar och den felsäkra X-servern antingen är tom eller inte hade någon effekt. Detta kommer att köra det X-inställningsprogram som anges nedan.

en: Failsafe X server:
sv: Felsäker X-server:

en: An X server binary to run if the standard one keeps crashing.  If this fails the script below will be run.
sv: En X-serverprogrambinär som körs om den vanliga hela tiden kraschar. Om detta misslyckas kommer nedanstående skript att köras.

en: X-server setup
sv: Inställningar för X-server

en: Session configuration
sv: Sessionskonfiguration

en: Session directory:
sv: Katalog för sessioner:

en: Select a directory to be used for system-wide session scripts
sv: Välj en katalog som ska användas för globala sessionsskript

en: Available Sessions
sv: Tillgängliga sessioner

en: Show the Gnome Chooser session, if a session named 'Gnome' is present
sv: Visa Gnome-väljarsessionen om en session med namnet "Gnome" finns

en: Gnome Chooser
sv: Gnome-väljare

en: Show the Gnome failsafe session
sv: Visa den felsäkra Gnome-sessionen

en: Gnome Failsafe
sv: Felsäker Gnome

en: Show the Xterm failsafe session
sv: Visa den felsäkra Xterm-sessionen

en: Xterm Failsafe
sv: Felsäker Xterm

en: Add session
sv: Lägg till session

en: Remove session
sv: Ta bort session

en: Selected session name:
sv: Valt sessionsnamn:

en: The exact script details of a session
    will appear here when you select
    one from the list on the left.
sv: De exakta detaljerna för ett skript
    kommer att visas här när du väljer
    ett från listan till vänster.

en: Login sessions
sv: Inloggningssessioner

en: Appearance
sv: Utseende

en: Directory for host images:
sv: Katalog för värdbilder:

en: Default host image:
sv: Standardvärdbild:

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Scan every 'x' seconds:
sv: Genomsök var "x":e sekund:

en: Hosts
sv: Värdar

en: Send a query to the local network and list all servers that respond
sv: Skicka en fråga till det lokala nätverket och visa alla servrar som svarar

en: Broadcast query
sv: Broadcastfråga

en: Hosts to list:
sv: Värdar att visa:

en: Comma separated list of hostnames to list in the chooser (in addition to the broadcast above)
sv: Kommaseparerad lista med värdnamn att visa i väljaren (utöver broadcasten ovan)

en: Chooser
sv: Väljare

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Enable debugging output to be printed into the syslog.  Useful for tracking down problems.  But not so useful for normal usage as it can fill up your logs very quickly.
sv: Använd felsökningsutdata som skrivs till syslog. Användbart vid felsökning av problem. Inte så användbart vid normal användning dock, då dina loggar kan fyllas väldigt snabbt.

en: Enable debugging output
sv: Använd felsökningsutdata

en: Executables
sv: Körbara program

en: Chooser command:
sv: Väljarkommando:

en: Greeter command:
sv: Hälsarkommando:

en: Halt command:
sv: Kommando för att stanna:

en: Reboot command:
sv: Kommando för omstart:

en: Configurator command:
sv: Kommando för konfigurationsprogram:

en: Suspend command:
sv: Kommando för att försätta i viloläge:

en: Directories
sv: Kataloger

en: PRE session scripts directory:
sv: Katalog för PRE-sessionsskript:

en: POST session scripts directory:
sv: Katalog för POST-sessionsskript:

en: Logging directory:
sv: Katalog för loggar:

en: Display initialization directory:
sv: Katalog för displayinitiering:

en: PID file:
sv: PID-fil:

en: Default GNOME session file:
sv: Standardsessionsfil för GNOME:

en: Paths
sv: Sökvägar

en: Default $PATH:
sv: Standard-$PATH:

en: Root $PATH:
sv: Root-$PATH:

en: Localization
sv: Lokalisering

en: Locale file:
sv: Lokalfil:

en: Environment
sv: Omgivning

en: (C) 2001 Lee Mallabone
sv: © 2001 Lee Mallabone

en: Configure the GNOME Display Manager.
    Please submit any bugs or feature requests at http://bugzilla.gnome.org under the `gdm' product.
sv: Konfigurera GNOME:s displayhanterare.
    Rapportera buggar eller föreslå förbättringar på http://bugzilla.gnome.org under produkten "gdm". Synpunkter på översättningen kan skickas till sändlistan sv@li.org.

en: Extra arguments:
sv: Extra argument:

en: Custom command line:
sv: Anpassad kommandorad:

en: Name:
sv: Namn:

en: Command line:
sv: Kommandorad:

en: Allow as flexible server
sv: Tillåt som flexibel server

en: Make this the default server
sv: Gör denna server till standardserver

en: Choose server
sv: Välj server

en: Choose the X server to start
sv: Välj den X-server som ska startas

en: Send the specified protocol command to gdm
sv: Skicka angivet protokollkommando till gdm

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Xnest mode
sv: Xnest-läge

en: Do not lock current screen
sv: Lås inte aktuell skärm

en: Debugging output
sv: Felsökningsutdata

en: Authenticate before running --command
sv: Autentisera innan --command körs

en: GDM is not running.
    Please ask your system administrator to start it.
sv: GDM kör inte.
    Be din systemadministratör att starta den.

en: Cannot communicate with gdm, perhaps you have an old version running.
sv: Kan inte kommunicera med gdm, du kanske har en gammal version körandes.

en: You do not seem to have authentication needed be for this operation.  Perhaps your .Xauthority file is not set up correctly.
sv: Du verkar inte ha den autentisering som behövs för denna åtgärd. Din .Xauthority-fil är kanske inte korrekt konfigurerad.

en: You do not seem to be logged in on the console.  Starting a new login only works correctly on the console.
sv: Du verkar inte vara inloggad på konsollen. Att starta en ny inloggning fungerar endast korrekt på konsollen.

en: Can't lock screen
sv: Kan inte låsa skärm

en: Can't disable xscreensaver display hacks
sv: Kan inte inaktivera xscreensavers displayhack

en: The allowed limit of flexible X servers reached.
sv: Det största tillåtna antalet X-servrar är uppnåt.

en: There were errors trying to start the X server.
sv: Det inträffade fel vid försök att starta X-servern.

en: The X server failed.  Perhaps it is not configured well.
sv: X-servern misslyckades. Den är kanske inte korrekt konfigurerad.

en: Too many X sessions running.
sv: För många X-sessioner kör.

en: The nested X server (Xnest) cannot connect to your current X server.  You may be missing an X authorization file.
sv: Den nästlade X-servern (Xnest) kan inte ansluta till din nuvarande X-server. Du kanske saknar en X-auktoriseringsfil.

en: The nested X server (Xnest) is not available, or gdm is badly configured.
    Please install the Xnest package in order to use the nested login.
sv: Den nästlade X-servern (Xnest) är inte tillgänglig, eller så är gdm felaktigt konfigurerad.
    Installera paketet Xnest för att använda den nästlade inloggingen.

en: The X server is not available, it is likely that gdm is badly configured.
sv: X-servern är inte tillgänglig, det är troligt att gdm är felaktigt konfigurerad.

en: Unknown error occured.
sv: Ett okänt fel inträffade.

en: Log in as another user without loging out
sv: Logga in som en annan användare utan att logga ut

en: New login
sv: Ny inloggning

en: Log in as another user inside a nested window
sv: Logga in som en annan användare inuti ett nästlat fönster

en: New login in a nested window
sv: Ny inloggning i ett nästlat fönster

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Catalan
sv: A-M|Katalanska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Chinese (simplified)
sv: A-M|Kinesiska (förenklad)

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Chinese (traditional)
sv: A-M|Kinesiska (traditionell)

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Croatian
sv: A-M|Kroatiska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Czech
sv: N-Ö|Tjeckiska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Danish
sv: A-M|Danska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Dutch
sv: A-M|Holländska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|English
sv: A-M|Engelska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|American English
sv: A-M|Amerikansk engelska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|British English
sv: A-M|Brittisk engelska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Finnish
sv: A-M|Finska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|French
sv: A-M|Franska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Galician
sv: A-M|Galiciska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|German
sv: N-Ö|Tyska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Greek
sv: A-M|Grekiska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Hebrew
sv: A-M|Hebreiska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Hungarian
sv: N-Ö|Ungerska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Icelandic
sv: A-M|Isländska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Italian
sv: A-M|Italienska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Japanese
sv: A-M|Japanska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Korean
sv: A-M|Koreanska

note: Note translate the A-M to the A-M you used in the group label
en: A-M|Lithuanian
sv: A-M|Litauiska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Norwegian (bokmal)
sv: N-Ö|Norska (bokmål)

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Norwegian (nynorsk)
sv: N-Ö|Norska (nynorsk)

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Polish
sv: N-Ö|Polska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Portuguese
sv: N-Ö|Portugisiska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Brazilian Portuguese
sv: N-Ö|Brasiliansk portugisiska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Romanian
sv: N-Ö|Rumänska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Russian
sv: N-Ö|Ryska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Slovak
sv: N-Ö|Slovakiska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Slovenian
sv: N-Ö|Slovenska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Spanish
sv: N-Ö|Spanska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Swedish
sv: N-Ö|Svenska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Turkish
sv: N-Ö|Turkiska

note: Note translate the N-Z to the N-Z you used in the group label
en: N-Z|Ukrainian
sv: N-Ö|Ukrainska

note: This is the POSIX/C locale for english, should really be in Other
en: Other|POSIX/C English
sv: Annat|POSIX/C-engelska

note: This should be the same as in the front of the language strings * else the languages will appear in the "Other" submenu
en: N-Z
sv: N-Ö

note: default is nicely translated Translators: default GNOME session
en: Default
sv: Standard

en: Last
sv: Senaste

en: User %s will login in %d seconds
sv: Användaren %s kommer att logga in om %d sekunder

en: Doubleclick here to un-iconify the login window, so that you may log in.
sv: Dubbelklicka här för att förstora inloggningsfönstret så att du kan logga in.

en: %sWelcome to %s%s
sv: %sVälkommen till %s%s

en: gdm_parse_enriched_string: String too long!
sv: gdm_parse_enriched_string: Strängen är för lång!

en: Could not fork a new process!
    
    You likely won't be able to log in either.
sv: Kunde inte grena en ny process!
    
    Du kommer troligtvis inte att kunna logga in heller.

en: Are you sure you want to reboot the machine?
sv: Vill du verkligen starta om datorn?

en: Are you sure you want to shut down the machine?
sv: Är du säker på att du vill stänga av datorn?

en: Are you sure you want to suspend the machine?
sv: Vill du verkligen försätta datorn i viloläge?

en: gdm_login_parse_config: No configuration file: %s. Using defaults.
sv: gdm_login_parse_config: Ingen konfigurationsfil: %s. Använder standardvärden.

en: TimedLoginDelay was less then 5.  I'll just use 5.
sv: TimedLoginDelay var mindre än 5. Jag kommer helt enkelt bara att använda 5.

en: Failsafe Gnome
sv: Felsäker Gnome

en: Failsafe xterm
sv: Felsäker xterm

en: Your preferred session type %s is not installed on this machine.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
sv: Den sessionstyp som du föredrar, %s, finns inte installerad på datorn.
    Vill du ändra så att %s blir standard för framtida sessioner?

en: You have chosen %s for this session, but your default setting is %s.
    Do you wish to make %s the default for future sessions?
sv: Du har valt %s för denna session, men ditt standardalternativ är %s.
    Vill du ändra så att %s blir standard för framtida sessioner?

note: if !GdmShowLastSession then our saved session is * irrelevant, we are in "switchdesk mode" * and the relevant thing is the saved session * in .Xclients
en: You have chosen %s for this session.
    If you wish to make %s the default for future sessions,
    run the 'switchdesk' utility
    (System->Desktop Switching Tool from the panel menu).
sv: Du har valt %s för denna session.
    Om du vill göra %s till standardalternativet för framtida
    sessioner kör du verktyget "switchdesk"
    (System->Verktyg för skrivbordsbyte i panelmenyn).

en: %s session selected
sv: Sessionen %s är vald

en: Log in using the session that you have used last time you logged in
sv: Logga in med den session som du använde senast du loggade in

en: gdm_login_session_init: Session script directory not found!
sv: gdm_login_session_init: Kunde inte hitta skriptkatalogen för sessioner!

en: This session will log you directly into GNOME, into your current session.
sv: Denna session kommer att logga in dig direkt i GNOME, in i din aktuella session.

en: This session will log you into GNOME and it will let you choose which one of the GNOME sessions you want to use.
sv: Denna session kommer att logga in dig i GNOME, och kommer att låta dig välja vilken av GNOME-sessionerna som du vill använda.

en: Yaikes, nothing found in the session directory.
sv: Hoppsan, det finns inget i sessionskatalogen.

en: This is a failsafe session that will log you into GNOME.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  GNOME will use the 'Default' session.
sv: Det här är en felsäker session som kommer att logga in dig i GNOME. Inga uppstartsskript kommer att läsas och det bör endast användas om du inte kan logga in på något annat sätt. GNOME kommer att använda standardsessionen.

en: This is a failsafe session that will log you into a terminal.  No startup scripts will be read and it is only to be used when you can't log in otherwise.  To exit the terminal, type 'exit'.
sv: Det här är en felsäker session som kommer att logga in dig i en terminal. Inga uppstartsskript kommer att läsas och det bör endast användas om du inte kan logga in på något annat sätt. För att avsluta terminalen skriver du "exit".

en: No default session link found. Using Failsafe GNOME.
sv: Ingen länk för standardsessionen kunde hittas. Använder Felsäker GNOME.

en: %s language selected
sv: Språket %s har valts

en: Log in using the language that you have used last time you logged in
sv: Logga in med det språk som du använde senast du loggade in

en: Other
sv: Annat

en: Select GNOME session
sv: Välj GNOME-session

en: Create new session
sv: Skapa ny session

note: Translators: this is to remember the chosen gnome session * for next time
en: Remember this setting
sv: Kom ihåg denna inställning

en: Please insert 25 cents to log in.
sv: Lägg i en krona för att logga in.

en: GNOME Desktop Manager
sv: GNOME-skrivbordshanteraren

en: Can't open icon file: %s. Suspending iconify feature!
sv: Kan inte öppna ikonfilen: %s. Inaktiverar minimerafunktionen!

en: Iconify the login window
sv: Förminska inloggningsfönstret

en: %a %b %d, %H:%M
sv: %a %d %b, %H.%M

en: %a %b %d, %I:%M %p
sv: %a %d %b, %H.%M

en: GDM Login
sv: GDM-inloggning

en: Language
sv: Språk

en: Configure...
sv: Konfigurera...

en: Configure GDM (this login manager). This will require the root password.
sv: Konfigurera GDM (denna inloggningshanterare). Detta kommer att kräva rootlösenordet.

en: Reboot...
sv: Starta om...

en: Reboot your computer
sv: Starta om din dator

en: Shut down...
sv: Stäng av...

en: Shut down your computer so that you may turn it off.
sv: Stäng ner datorn så att du kan slå av strömmen.

en: Suspend...
sv: Försätt i viloläge...

en: Suspend your computer
sv: Försätt din dator i viloläge

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Can't open DefaultImage: %s. Suspending face browser!
sv: Kan inte öppna DefaultImage: %s. Inaktiverar ansiktsbläddraren!

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version.
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen.
    Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm.
    Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: Reboot
sv: Starta om

en: The greeter version (%s) does not match the daemon version (%s).
    You have probably just upgraded gdm.
    Please restart the gdm daemon or reboot the computer.
sv: Hälsarversionen (%s) passar inte med demonversionen (%s).
    Du har troligtvis nyss uppgraderat gdm.
    Starta om gdm-demonen eller datorn.

en: Restart
sv: Starta om gdm

en: main: Error setting up HUP signal handler
sv: main: Fel vid inställning av HUP-signalhanteraren

en: main: Error setting up INT signal handler
sv: main: Fel vid inställning av INT-signalhanteraren

en: main: Error setting up TERM signal handler
sv: main: Fel vid inställning av TERM-signalhanteraren

en: main: Error setting up CHLD signal handler
sv: main: Fel vid inställning av CHLD-signalhanteraren

en: Your session directory is missing or empty!
    
    There are two available sessions you can use, but
    you should log in and correct the gdm configuration.
sv: Din sessionskatalog saknas eller är tom!
    
    Det finns två tillgängliga sessioner som du kan
    använda, men du bör logga in och korrigera gdm-
    konfigurationen.

en: The configuration file contains an invalid command
    line for the login dialog, and thus I ran the
    default command.  Please fix your configuration.
sv: Konfigurationsfilen innehåller en ogiltig kommando-
    rad för inloggningsfönstret, och därför körde jag
    standardkommandot. Fixa din konfiguration.

en: The configuration was not found.  GDM is using
    defaults to run this session.  You should log in
    and create a configuration file with the GDM
    configuration program.
sv: Konfigurationen kunde inte hittas. GDM använder
    standardvärden för att köra denna session. Du bör
    logga in och skapa en konfigurationsfil med GDM:s
    konfigurationsprogram.

en: The face browser is not configured,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
sv: Ansiktsbläddraren är inte konfigurerad.
    Be din systemadministratör att aktivera den
    i GDM-konfigurationsprogrammet.

en: Select a photo
sv: Välj ett foto

en: Select a photograph to show in the facebrowser:
sv: Välj ett foto att visa i ansiktsbläddraren:

en: Browse
sv: Bläddra

en: No picture selected.
sv: Ingen bild är vald.

en: The picture is too large and the system administrator
    disallowed pictures larger then %d bytes to
    show in the face browser
sv: Bilden är för stor, och systemadministratören tillåter
    inte att bilder som är större än %d byte visas i
    ansiktsbläddraren

en: File %s cannot be open for reading
    Error: %s
sv: Filen %s kan inte öppnas för läsning
    Fel: %s

en: File %s cannot be open for writing
    Error: %s
sv: Filen %s kan inte öppnas för skrivning
    Fel: %s

en: Setup my GDM Face
sv: Ställ in mitt GDM-ansikte

en: Setup the picture that will show in the GDM (login manager) face browser
sv: Ställ in den bild som kommer att visas i GDM:s (inloggningshanterarens) ansiktsbläddrare

en: Xnest command line
sv: Xnest-kommandorad

en: STRING
sv: STRÄNG

en: Extra options for Xnest
sv: Extra flaggor för Xnest

en: OPTIONS
sv: FLAGGOR

en: Just run Xnest, no query (no chooser)
sv: Kör bara Xnest, ingen undersökning (ingen väljare)

en: Do direct query instead of indirect (chooser)
sv: Gör direkt undersökning istället för indirekt (väljare)

en: Run broadcast instead of indirect (chooser)
sv: Kör broadcast istället för indirekt (väljare)

en: Run in background
sv: Kör i bakgrunden

en: Don't check for running gdm
sv: Kontrollera inte om gdm kör

en: Xnest doesn't exist.
    Please ask your system administrator
    to install it.
sv: Xnest finns inte.
    Be din systemadministratör installera det.

en: Indirect XDMCP is not enabled,
    please ask your system administrator to enable it
    in the GDM configurator program.
sv: Indirekt XDMCP är inte aktiverat.Be din systemadministratör att aktivera det
    i GDM-konfigurationsprogrammet.

en: Could not find a free display number
sv: Kunde inte hitta ett ledigt displaynummer

en: greeter_parse_config: No configuration file: %s. Using defaults.
sv: greeter_parse_config: Ingen konfigurationsfil: %s. Använder standardvärden.

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chinese (simplified)
sv: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (traditional)
sv: Kinesiska (traditionell)

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: English
sv: Engelska

en: American English
sv: Amerikansk engelska

en: British English
sv: Brittisk engelska

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Galician
sv: Galiciska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Icelandic
sv: Isländska

en: Italian
sv: Italienska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Norwegian (bokmal)
sv: Norska (bokmål)

en: Norwegian (nynorsk)
sv: Norska (nynorsk)

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Brazilian Portuguese
sv: Brasiliansk portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Swedish
sv: Svenska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Shut down the computer
sv: Stäng ner datorn

en: Suspend the computer
sv: Försätt datorn i viloläge

en: Reboot the computer
sv: Starta om datorn

en: gdmaskpass only runs as root
sv: gdmaskpass kör endast som root

en: Authentication failure!
sv: Autentiseringsfel!

en: (memory buffer)
sv: (minnesbuffert)

en: (memory buffer
sv: (minnesbuffert

en: An error occured while loading the user interface
    element %s%s from file %s.
    Possibly the glade interface description was corrupted.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av
    användargränssnittselementet %s%s från filen %s.
    Glade-gränssnittsbeskrivningen är trasig.
    %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu.
    Du bör kontrollera din installation av %s eller
    installera om %s.

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s
sv: Glade-filen är helt åt skogen! Försäkra dig om att rätt fil är installerad!
    fil: %s widget: %s

en: An error occured while loading the user interface
    element %s%s from file %s.
    CList type widget should have %d columns.
    Possibly the glade interface description was corrupted.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av
    användargränssnittselementet %s%s från filen %s.
    CList-typwidgeten bör ha %d kolumner.
    Glade-gränssnittsbeskrivningen är troligtvis trasig.
    %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu.
    Du bör kontrollera din installation av %s eller
    installera om %s.

en: Glade file is on crack! Make sure the correct file is installed!
    file: %s widget: %s expected clist columns: %d
sv: Glade-filen är helt åt skogen! Försäkra dig om att rätt fil är installerad!
    fil: %s widget: %s förväntade clist-kolumner: %d

en: An error occured while loading the user interface
    from file %s.
    Possibly the glade interface description was not found.
    %s cannot continue and will exit now.
    You should check your installation of %s or reinstall %s.
sv: Ett fel uppstod vid inläsningen av
    användargränssnittet från filen %s.
    Glade-gränssnittsbeskrivningen kunde troligtvis inte
    hittas.
    %s kan inte fortsätta och kommer att avsluta nu.
    Du bör kontrollera din installation av %s eller
    installera om %s.

en: No interface could be loaded, BAD! (file: %s)
sv: Inget gränssnitt kunde läsas in, ILLA! (fil: %s)
