gnome-session - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: GNOME Login
sv: GNOME-inloggning

en: Login
sv: Logga in

en: Start with default programs
sv: Starta med standardprogram

en: Reset all user settings
sv: Återställ alla användarinställningar

en: Really reset all GNOME user settings for %s?
sv: Vill du verkligen återställa alla GNOME-inställningar för %s?

en: The directory /tmp/orbit-%s is not owned
    by the current user, %s.
    Please correct the ownership of this directory.
sv: Katalogen /tmp/orbit-%s ägs inte av den
    aktuella användaren %s.
    Ändra ägare på katalogen.

en: Try again
sv: Försök igen

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Could not look up internet address for %s.
    This will prevent GNOME from operating correctly.
    It may be possible to correct the problem by adding
    %s to the file /etc/hosts.
sv: Kunde inte slå upp internetadressen för %s.
    Detta kommer att hindra GNOME från att fungera korrekt.
    Det är möjligt att det går att lösa genom att lägga
    till %s till filen /etc/hosts.

en: Your version of libICE has a bug which causes gnome-session
    to not function correctly.
    
    If you are on Solaris, you should either upgrade to Solaris patch
    #108376-16 or use the libICE.so.6 from the original Solaris 7.
    Copy the file into /usr/openwin/lib.  (Thanks go to Andy Reitz
    for information on this bug).
    
    Your GNOME session will terminate after closing this dialog.
sv: Din version av libICE har en bugg som gör att gnome-session inte
    fungerar korrekt.
    
    Om du kör Solaris bör du antingen uppgradera till Solaris patch
    #108376-16 eller använda libICE.so.6 från originalversionen av Solaris 7.
    Kopiera denna fil till /usr/openwin/lib.
    (Tack till Andy Reitz för information om denna bugg).
    
    Din GNOME-session kommer att avslutas då du stänger denna dialogruta.

en: Order:
sv: Ordningsföljd:

en: Style:
sv: Stil:

en: Order
sv: Ordningsföljd

en: Style
sv: Stil

en: State
sv: Tillstånd

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Waiting to start or already finished.
sv: Väntar på att starta, eller redan klar.

en: Starting
sv: Startar

en: Started but has not yet reported state.
sv: Startad men har ännu inte rapporterat sitt tillstånd.

en: Running
sv: Körs

en: A normal member of the session.
sv: En normal sessionsmedlem.

en: Saving
sv: Sparar

en: Saving session details.
sv: Sparar sessionsinställningar

en: Unknown
sv: Okänd

en: State not reported within timeout.
sv: Tillstånd inte rapporterat innan tiden gått ut.

en: Unaffected by logouts but can die.
sv: Opåverkad av utloggningar men kan dö.

en: Respawn
sv: Starta om

en: Never allowed to die.
sv: Tillåts aldrig dö.

en: Trash
sv: Skräp

en: Discarded on logout and can die.
sv: Slängs bort vid utloggning och kan dö.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Always started on every login.
sv: Startas alltid vid varje inloggning.

en: Remove Program
sv: Ta bort program

en: Really log out?
sv: Vill du verkligen logga ut?

en: Save current setup
sv: Spara nuvarande inställningar

en: Action
sv: Händelse

en: Logout
sv: Logga ut

en: Shut Down
sv: Stäng ner

en: Reboot
sv: Starta om

en: Specify a session name to load
sv: Ange namn för session som ska läsas

en: Only read saved sessions from the default.session file
sv: Läs bara sparade sessioner från filen default.session

en: Millisecond period spent waiting for clients to register (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att registrera sig (0=oändlig)

en: Millisecond period spent waiting for clients to respond (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att svara (0=oändlig)

en: Millisecond period spent waiting for clients to die (0=forever)
sv: Tid i millisekunder som klienterna får att dö (0=oändlig)

en: Wait abandoned due to conflict.
sv: Väntan avbruten på grund av konflikt.

en: No response to the %s command.
sv: Inget svar på kommandot %s.

en: The program may be slow, stopped or broken.
sv: Programmet kan vara långsamt, stoppat eller felaktigt.

en: You may wait for it to respond or remove it.
sv: Du kan vänta på att det svarar eller ta bort det.

en: Respawn abandoned due to failures.
sv: Återupplivande övergett på grund av fel.

en: A session shutdown is in progress.
sv: En session håller på att stängas.

en: Kill session
sv: Döda session

en: Use dialog boxes
sv: Använd dialogrutor

en: Could not connect to the session manager
sv: Kunde inte ansluta till sessionshanteraren

en: Could not connect to gnome-session
sv: Kunde inte ansluta till gnome-session

en: Your session has been saved
sv: Din session är sparad

en: Save Current Session
sv: Spara nuvarande session

en: Save current state of desktop
sv: Spara skrivbordets aktuella tillstånd

en: The session name cannot be empty
sv: Sessionsnamnet får inte vara tomt

en: The session name already exists
sv: Sessionen finns redan

en: Add a new session
sv: Lägg till en ny session

en: Edit session name
sv: Redigera sessionsnamn

note: frame for options
en: Options
sv: Alternativ

en: Show splash screen on login
sv: Visa startbild vid inloggning

en: Prompt on logout
sv: Fråga vid utloggning

en: Automatically save changes to session
sv: Spara ändringarna i sessionen automatiskt

en: Choose Current Session
sv: Välj nuvarande session

en: Session Name
sv: Sessionsnamn

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Session Options
sv: Sessionsalternativ

note: Frame for non-session managed startup programs
en: Non-session-managed Startup Programs
sv: Startprogram som inte är sessionskontrollerade

en: Priority
sv: Prioritet

en: Command
sv: Kommando

en: Browse Currently Running Programs...
sv: Välj bland program som kör nu...

en: Startup Programs
sv: Startprogram

en: Remove
sv: Ta bort

note: buttons
en: Try
sv: Prova

en: Revert
sv: Återgå

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Help
sv: Hjälp

note: app
en: Session Properties
sv: Sessionsegenskaper

note: app
en: Session Chooser
sv: Sessionsväljare

en: Start Session
sv: Starta session

en: Cancel Login
sv: Avbryt inloggning

en: Initialize session settings
sv: Initiera sessionsinställningar

en: Session Properties & Startup Programs
sv: Sessionsegenskaper och program vid uppstart

en: Current session managed programs
sv: Sessionshanterade program för tillfället

en: Audio Settings
sv: Ljudinställningar

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Sawfish Window Manager
sv: Fönsterhanteraren Sawfish

en: Enlightenment Window Manager
sv: Fönsterhanteraren Enlightenment

en: Background Settings
sv: Bakgrundsinställningar

en: Keyboard Bell
sv: Tangentbordsljud

en: Mouse Settings
sv: Musinställningar

en: Keyboard Settings
sv: Tangentbordsinställningar

en: The Panel
sv: Panelen

en: Session Manager Proxy
sv: Sessionshanterarproxy

en: Window Manager
sv: Fönsterhanterare

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Starting GNOME: %s
sv: Startar GNOME: %s

en: Starting GNOME: done
sv: Startar GNOME: klart

en: Starting GNOME
sv: Startar GNOME

en: Startup Command
sv: Startkommando

en: Programs with smaller values are started before programs with higher values. The default value should be OK
sv: Program med låga värden startas före program med höga värden.  Standardvärdet borde vara okej.

en: The startup command cannot be empty
sv: Startkommandot får inte vara tomt

en: Add Startup Program
sv: Lägg till startprogram

en: Edit Startup Program
sv: Redigera startprogram
