gnome-panel - en to sv translation catalogue (389 entries)

en: Amusements
sv: Underhållning

en: Display a swimming fish or another animated creature
sv: Visa en simmande fisk eller annat animerat kryp

en: From Whence That Stupid Fish Came
sv: Där den där dumma fisken kom ifrån

en: Wanda Factory
sv: Wanda-fabrik

en: About...
sv: Om...

en: Help
sv: Hjälp

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: %s the Fish
sv: Fisken %s

en: %s the GNOME Fish Says:
sv: GNOME-fisken %s säger:

en: Warning:  The command appears to be something actually useful.
    Since this is a useless applet, you may not want to do this.
    We strongly advise you against usage of wanda for anything
    which would make the applet "practical" or useful.
sv: Varning: Kommandot verkar vara någonting användbart. Eftersom
    detta är ett oanvändbart panelprogram vill du nog inte göra
    detta. Vi rekommenderar inte att man använder Wanda till
    någonting som skulle göra panelprogrammet praktiskt eller
    användbart.

en: GNOME Fish Properties
sv: GNOME-fiskens egenskaper

en: Your GNOME Fish's Name:
sv: Namnet på din GNOME-fisk:

en: The Animation Filename:
sv: Animationens filnamn:

en: Browse
sv: Bläddra

en: Command to execute when fish is clicked:
sv: Kommando som ska utföras när man klickar på fisken:

en: Frames In Animation:
sv: Antal bildrutor i animationen:

en: Pause per frame (s):
sv: Paus per bildruta (s):

en: Rotate on vertical panels
sv: Rotera i vertikala paneler

en: Fish
sv: Fisk

en: You do not have fortune installed or you have not specified a program to run.
    
    Please refer to fish properties dialog.
sv: Du har inte "fortune" installerat, eller så har du inte angett vilket program som ska köras.
    
    Ställ in detta i inställningsrutan för GNOME-fiskens egenskaper

en: The water needs changing!
    (Look at today's date)
sv: Vattnet behöver bytas!
    (Titta på dagens datum)

en: (with minor help from George)
sv: (med lite hjälp från George)

en: The GNOME Fish Applet
sv: GNOME:s fiskpanelprogram

en: This applet has no use what-so-ever. It only takes up disk space and compilation time, and if loaded it also takes up precious panel space and memory. If anyone is found using this applet, he should be promptly sent for a psychiatric evaluation.
sv: Detta panelprogram har inget som helst användningsområde. Det tar bara upp diskutrymme och kompileringstid, och om det körs tar det upp minne och dyrbart utrymme på panelen. Om någon hittas användande detta panelprogram bör han eller hon genast skickas på psykiatrisk undersökning.

en: Accessories
sv: Tillbehör

en: Alert you when new mail arrives
sv: Varna när ny e-post ankommer

en: Clock
sv: Klocka

en: GenUtil Applet Factory
sv: Fabrik för GenUtil-panelprogrammet

en: Get the current time and date
sv: Få reda på aktuell tid och aktuellt datum

en: Inbox Monitor
sv: Inkorgsövervakare

en: Network
sv: Nätverk

en: Switch between open windows
sv: Växla mellan öppna fönster

en: Switch between workspaces
sv: Växla mellan arbetsytor

en: Utility
sv: Verktyg

en: Window List
sv: Fönsterlista

en: Workspace Switcher
sv: Arbetsytebytare

en: factory for creating some general applets
sv: fabrik för skapande av en del allmänna panelprogram

en: Copy date
sv: Kopiera datum

en: Copy time
sv: Kopiera tid

en: Check for mail
sv: Kolla efter post

en: %I:%M
    %p
sv: %H.%M

note: This format string is used, to display the actual time in 12 hour format.
en: %I:%M %p
sv: %I.%M %p

note: This format string is used, to display the actual time in 24 hour format.
en: %H:%M
sv: %H.%M

note: This format string is used, to display the actual day, when showing a vertical panel.  For an explanation of this format string type 'man strftime'.
en: %a
    %b %d
sv: %a
    %d %b

note: This format string is used, to display the actual day, when showing a horizontal panel.
en: %a %b %d
sv: %a %d %b

en: %A, %B %d
sv: %A %d %B

en: %A, %B %d %Y
sv: %A %d %B %Y

note: RFC822 conformant date, likely not different for other * locales I don't think
en: %a, %d  %b  %Y %H:%M:%S %z
sv: %a  %d  %b  %Y %H.%M.%S %z

note: Do NOT translate the clock/hourformat part.  What you * should change is the 12.  If your country code should use * 12 hour format by default, leave it at 12, otherwise use 24 * for 24 hour format.  Those are the only two supported
en: clock/hourformat=12
sv: clock/hourformat=24

en: Clock properties
sv: Egenskaper för Klockan

en: Time Format
sv: Tidsformat

en: 12 hour
sv: 12 timmar

en: 24 hour
sv: 24 timmar

en: Show date in applet
sv: Visa datum i panelprogram

en: Show date in tooltip
sv: Visa datum som verktygstips

en: Use GMT
sv: Använd GMT

en: Unix time
sv: Unixtid

en: Internet time
sv: Internettid

en: Clock Applet
sv: Klockpanelprogram

en: (c) 1998-2001 the Free Software Foundation
sv: © 1998-2001 Free Software Foundation

en: The clock applet gives your panel a lightweight and simple display of the date and time
sv: Klockpanelprogrammet visar lätt och enkelt dag och klockslag

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Remote-client-error occured. Remote-polling deactivated. Maybe you used a wrong server/username/password?
sv: Ett fjärrklientfel uppstod. Fjärrundersökning avaktiverad. Du kanske använde fel server/användarnamn/lösenord?

en: You have new mail.
sv: Du har ny e-post.

en: You have mail.
sv: Du har e-post.

en: %d/%d messages
sv: %d/%d meddelanden

en: %d messages
sv: %d meddelanden

en: No mail.
sv: Ingen e-post.

en: Mailbox resides on:
sv: Brevlådan finns på:

en: Local mailspool
sv: Lokal brevlåda

en: Local maildir
sv: Lokal e-postkatalog

en: Remote POP3-server
sv: POP3-server

en: Remote IMAP-server
sv: IMAP-server

en: Mail spool file:
sv: Postlådefil (mail spool):

en: Mail server:
sv: E-postserver:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Folder:
sv: Mapp:

en: Command to run before checking for mail:
sv: Kommando som ska köras innan kontroll av e-post:

en: Execute
sv: Kör program

en: Before each update:
sv: Före varje uppdatering:

en: When new mail arrives:
sv: När ny e-post levereras:

en: When clicked:
sv: Vid klick:

en: Check for mail every
sv: Kolla efter e-post var

en: minutes
sv: minut

en: seconds
sv: sekund

en: Play a sound when new mail arrives
sv: Spela ett ljud när ny e-post ankommer

en: Select animation
sv: Välj animation

en: Inbox Monitor Properties
sv: Egenskaper för inkorgsövervakare

en: _Mail check
sv: _E-postkontroll

en: Mail_box
sv: _Brevlåda

en: Mail check Applet
sv: Panelprogram för e-postkontroll

en: (c) 1998-2000 the Free Software Foundation
sv: © 1998-2000 Free Software Foundation

en: Mail check notifies you when new mail arrives in your mailbox
sv: E-postkontroll meddelar dig när nya brev hamnar i din brevlåda

en: Text only
sv: Endast text

en: Mailcheck
sv: Kontrollera post

en: New Mail
sv: Ny post

en: (c) 2001 Red Hat, Inc.
sv: © 2001 Red Hat, Inc.

en: The Workspace Switcher shows you a small version of your workspaces that lets you manage the windows.
sv: Arbetsyteväljaren visar en liten version av dina arbetsytor som låter dig hantera fönstren.

en: Can't execute printer command
sv: Kan inte köra skrivarkommando

en: Printer properties
sv: Skrivaregenskaper

en: Printer name:
sv: Skrivarnamn:

en: Print command:
sv: Utskriftskommando:

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer Applet
sv: Skrivarpanelprogram

en: (c) 1998 the Free Software Foundation
sv: © 1998 Free Software Foundation

en: The printer applet lets you easily drag files to be printed via a print command
sv: Skrivarpanelprogrammet låter dig på ett enkelt sätt dra filer som ska skrivas ut via ett utskriftskommando

en: Can't create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: (c) 2001 Red Hat, Inc
sv: © 2001 Red Hat, Inc

en: The Window List shows a list of all visible windows and let you browse them.
sv: Fönsterlistan visar en lista med alla synliga fönster och låter dig bläddra bland dem.

en: GNOME Panel Shell
sv: GNOME-panelskalet

note: * FIXME: should have a "Move" pixmap.
en: Move
sv: Flytta

en: Remove From Panel
sv: Ta bort från panelen

en: <b>Cannot display help document</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte visa hjälpdokument</b>
    
    Detaljer: %s

en: Cannot find pixmap file %s
sv: Kan inte hitta bildfilen %s

en: Remove from panel
sv: Ta bort från panelen

en: Can't find an empty spot
sv: Kan inte hitta ett ledigt ställe

en: mode
sv: läge

en: state
sv: tillstånd

en: Hide this panel
sv: Dölj denna panel

en: Show this panel
sv: Visa denna panel

en: Debian menus
sv: Debianmenyer

en: SuSE menus
sv: SuSE-menyer

en: CDE Menus
sv: CDE-menyer

en: Size and Position
sv: Storlek och position

en: Tooltip/Name
sv: Verktygstips/Namn

en: Icon
sv: Ikon

en: Applet appearance
sv: Utseende på panelprogram

en: Drawer handle
sv: Lådhandtag

note: we store this in w for later use!, so don't use w as temp from now on
en: Enable hidebutton
sv: Visa döljknapp

en: Enable hidebutton arrow
sv: Visa pil på döljknappen

en: Drawer
sv: Låda

en: Cannot execute the gnome calendar,
    perhaps it's not installed.
    It is in the gnome-pim package.
sv: Kan inte köra gnome-kalendern.
    Den är kanske inte installerad.
    Den finns i gnome-pim-paketet.

en: Run...
sv: Kör...

en: Run applications, if you know the correct command to type in
sv: Kör program om du känner till rätt kommando att mata in

en: Lock Display
sv: Lås skärmen

en: Protect your computer from unauthorized use
sv: Skydda din dator mot obehörig användning

en: Log Out
sv: Logga ut

en: Quit from the GNOME desktop
sv: Avsluta GNOME-skrivbordet

en: Actions
sv: Händelser

en: menu wasn't created
sv: menyn skapades inte

en: Today
sv: Idag

en: View the calendar for today.
sv: Visa kalendern för idag.

en: This Week
sv: Den här veckan

en: View the calendar for this week.
sv: Visa kalendern för denna vecka.

en: This Month
sv: Den här månaden

en: View the calendar for this month.
sv: Visa kalendern för denna månad.

en: %A %B %d
sv: %A %d %B

en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

en: %l:%M %p
sv: %k.%M

en: %l:%M:%S %p
sv: %k.%M.%S

en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S

en: Could not call time-admin
    Perhaps time-admin is not installed
sv: Kunde inte anropa time-admin
    time-admin är kanske inte installerat

en: Add Appointment...
sv: Lägg till möte...

en: Set Time...
sv: Ställ tid...

en: Adjust the date and time.
sv: Ställ datumet och tiden.

en: No windows open
sv: Inga fönster öppna

en: Applications
sv: Applikationer

en: Can't find the screenshot program
sv: Kan inte hitta skärmdumpsprogrammet

en: Can't execute the screenshot program
sv: Kan inte köra skärmdumpsprogrammet

en: Panel to add the launcher to
sv: Panel som programknappen ska läggas till på

en: NUMBER
sv: NUMMER

en: Position to add the launcher to
sv: Position som programknappen ska läggas till på

en: The argument is a url to add, not a .desktop file
sv: Argumentet är en url som skall läggas till, inte en .desktop-fil

en: You must supply a single argument with the .desktop file or url to use
sv: Du måste ange ett argument som är .desktop-filen eller url:en som ska användas

en: No panel found
sv: Hittade ingen panel

en: Press a key...
sv: Tryck på en tangent...

en: The system administrator has disallowed
     modification of the panel configuration
sv: Systemadministratören har förbjudit
     ändringar i panelkonfigurationen

en: Panel Global Properties
sv: Globala panelegenskaper

en: Global panel properties
sv: Globala panelegenskaper

en: Animation speed:
sv: Animationshastighet:

en: Automatically re-check menus for newly installed software
sv: Återuppdatera menyer automatiskt med nyinstallerad programvara

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Fast
sv: Snabb

en: General
sv: Allmänt

en: Grab key...
sv: Fånga tangent...

en: Keep panels above other windows
sv: Håll paneler över andra fönster

en: Keep panels below other windows
sv: Håll paneler under andra fönster

en: Keep panels on same level as other windows
sv: Håll paneler på samma nivå som andra fönster

en: Key bindings
sv: Snabbtangenter

en: Medium
sv: Mellan

en: Menu
sv: Meny

en: Panel Settings
sv: Panelinställningar

en: Popup menu key:
sv: Tangent för att visa meny:

en: Run dialog key:
sv: Tangent för kördialogen:

en: Slow
sv: Långsam

en: _Close drawer if a launcher inside it is pressed
sv: _Stäng låda om en programknapp inuti klickas

en: _Enable animation
sv: _Aktivera animation

en: _Enable key bindings
sv: _Aktivera snabbtangenter

en: _Raise panels when the mouse moves over them
sv: _Höj paneler då muspekaren flyttas ovanför dem

en: Unable to initialize png structure.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte initiera png-strukturen.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to create png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte skapa png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Unable to set png info.
    You probably have a bad version of libpng on your system
sv: Kan inte ställa in png-information.
    Du har troligtvis en felaktig version av libpng på ditt system

en: Insufficient memory to save the screenshot.
    Please free up some resources and try again.
sv: Inte tillräckligt med minne för att spara skärmdumpen.
    Frigör resurser och försök igen.

en: File %s already exists. Overwrite?
sv: Filen %s finns redan. Skriv över?

en: Unable to create the file:
    "%s"
    Please check your permissions of the parent directory
sv: Kan inte skapa filen:
    "%s"
    Kontrollera dina rättigheter till förälderkatalogen

en: Print Screenshot
sv: Skriv ut skärmdump

en: Screenshot Print Preview
sv: FÖrhandsgranska skärmdump

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if a specific window is taken
en: %s%cScreenshot-%s.png
sv: %s%cSkärmdump-%s.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if the entire screen is taken
en: %s%cScreenshot.png
sv: %s%cSkärmdump.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if a specific window is taken
en: %s%cScreenshot-%s-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%s-%d.png

note: translators: this is the file that gets made up with the screenshot if the entire screen is taken
en: %s%cScreenshot-%d.png
sv: %s%cSkärmdump-%d.png

en: Not enough room to write file %s
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skriva filen %s

en: Grab a window instead of the entire screen
sv: Fånga ett fönster istället för hela skärmen

en: Glade file for the screenshot program is missing.
    Please check your installation of gnome-core
sv: Glade-filen för skärmdumpsprogrammet saknas.
    Kontrollera din installation av gnome-core

en: Unable to take a screenshot of the current desktop.
sv: Kan inte ta en skärmdump av det aktuella skrivbordet.

en: Options
sv: Alternativ

en: Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Save screenshot to _desktop
sv: Spara skärmdumpen till skriv_bordet

en: Save screenshot to _web page (save in ~/public__html)
sv: Spara skärmdumpen till _webbsida (spara i ~/public__html)

en: Screenshot
sv: Skärmdump

en: _Print screenshot...
sv: Skriv _ut skärmdumpen...

en: _Save screenshot to file:
sv: _Spara skärmdumpen till fil:

en: Failed to load this program!
    %s
sv: Misslyckades med att läsa in detta program!
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
sv: Misslyckades med att köra kommandot:
    %s

en: Failed to execute command:
    %s
    %s
sv: Misslyckades med att köra kommandot:
    %s
    %s

en: Choose a program to run
sv: Välj ett program att köra

en: _Browse...
sv: _Bläddra...

en: Run in _terminal
sv: Kör i _terminal

en: Will run '%s'
sv: Kommer att köra "%s"

en: No program selected
sv: Inget program är valt

en: A_pplications:
sv: _Program:

en: _Advanced <<
sv: _Avancerat <<

en: Hide the advanced controls below this button.
sv: Dölj avancerade kontroller under denna knapp.

en: _Advanced >>
sv: _Avancerat >>

en: Allow typing in a command line instead of choosing an application from the list
sv: Tillåt att en kommandorad skrivs in istället för att ett program väljs från listan

en: _Run
sv: _Kör

en: Run Program
sv: Kör program

en: This launch icon does not specify a url to show
sv: Denna programknapp anger ingen url att visa

en: Cannot show %s
    %s
sv: Kan inte visa %s
    %s

en: <b>Cannot launch icon</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte starta ikon</b>
    
    Detaljer: %s

en: Cannot launch icon
    %s
sv: Kan inte starta ikon
    %s

en: Help on %s Application
sv: Hjälp med programmet %s

note: watch the enum at the top of the file
en: Launcher properties
sv: Egenskaper för programknappen

en: Create launcher applet
sv: Skapa programknapp

note: class
en: Cannot save launcher to disk, the following error occured:
    
    %s
sv: Kan inte spara programknappen på disk, följande fel inträffade:
    
    %s

en: Log out
sv: Logga ut

en: Log out of GNOME
sv: Logga ut ur GNOME

en: Lock screen
sv: Lås skärmen

note: <jwz> Blank Screen Now <jwz> Lock Screen Now <jwz> Kill Daemon <jwz> Restart Daemon <jwz> Preferences <jwz> (or "configuration" instead?  whatever word you use) <jwz> those should do xscreensaver-command -activate, -lock, -exit... <jwz> and "xscreensaver-command -exit ; xscreensaver &" <jwz> and "xs
en: Blank Screen Now
sv: Släck skärmen nu

en: Lock Screen Now
sv: Lås skärmen nu

en: Kill Daemon
sv: Döda demon

en: Restart Daemon
sv: Starta om demon

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Specify a profile name to load
sv: Ange ett profilnamn att läsa in

en: Can't open directory, using main menu!
sv: Kan inte öppna katalog, använder huvudmenyn!

en: Edit menus...
sv: Redigera menyer...

en: Off
sv: Av

en: In a submenu
sv: I en undermeny

en: On the main menu
sv: På huvudmenyn

en: Menu properties
sv: Menyegenskaper

en: Menu type
sv: Typ av meny

en: Global main menu
sv: Global huvudmeny

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Normal menu
sv: Normal meny

en: Programs:
sv: Program:

en: Applets:
sv: Panelprogram:

en: Distribution menu (if found):
sv: Distributionsmeny (om den hittas):

en: KDE menu (if found):
sv: KDE-meny (om den hittas):

en: Panel menu:
sv: Panelmeny:

en: Desktop menu:
sv: Skrivbordsmeny:

en: Menu path
sv: Sökväg till meny

en: Use custom icon for panel button
sv: Använd anpassad ikon för panelknapp

en: Many many others ...
sv: Många många andra...

note: ... from the Monty Pythons show...
en: and finally, The Knights Who Say ... NI!
sv: och slutligen, riddarna som säger ... NI!

en: This program is responsible for launching other applications, embedding small applets within itself, world peace, and random X crashes.
sv: Det här programmet kan köra andra program, bädda in små panelprogram i sig själv, skapa världsfred, och orsaka diverse X-krascher.

en: 
    
    Running in "Lockdown" mode.  This means your system administrator has prohibited any changes to the panel's configuration to take place.
sv: 
    
    Kör i "låst" läge. Detta betyder att din systemadministratör har förbjudit alla ändringar i panelkonfigurationen.

en: The GNOME Panel
sv: GNOME-panelen

en: (C) 1997-2002 the Free Software Foundation
sv: © 1997-2002 Free Software Foundation

en: End world hunger
sv: Stoppa svälten i världen

en: Can't execute 'About GNOME'
sv: Kan inte köra "Om GNOME"

en: <b>Can't launch entry</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte starta post</b>
    
    Detaljer: %s

en: <b>Can't load entry</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte läsa in post</b>
    
    Detaljer: %s

en: Cannot create the launcher.
    
    No command or url specified.
sv: Kan inte skapa programknappen.
    
    Inget kommando eller url angavs.

note: class
en: Cannot save menu item to disk, the following error occured:
    
    %s
sv: Kan inte spara menyobjekt på disk, följande fel inträffade:
    
    %s

en: Create menu item
sv: Skapa menyval

en: <b>Could not remove the menu item %s</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kunde inte ta bort menyvalet %s</b>
    
    Detaljer: %s

en: Could not get file name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: Could not get directory name from path: %s
sv: Kunde inte urskilja filnamn från sökväg: %s

en: No 'Exec' or 'URL' field in entry
sv: Inget "Exec"- eller "URL"-fält i posten

en: <b>Cannot save changes to menu entry</b>
    
    Details: %s
sv: <b>Kan inte spara ändringar i menyval</b>
    
    Detaljer: %s

note: flags error watch the enum at the top of the file
en: Desktop entry properties
sv: Egenskaper förs skrivbordspost

en: Add this launcher to panel
sv: Lägg till den här programknappen på panelen

en: Add this applet as a launcher to panel
sv: Lägg till det här panelprogrammet som en programknapp på panelen

en: Remove this item
sv: Ta bort detta menyval

en: Put into run dialog
sv: Lägg i kördialogen

en: Help on %s
sv: Hjälp om %s

en: Application
sv: Program

en: Entire menu
sv: Hela menyn

en: Add this as drawer to panel
sv: Lägg till detta som en låda på panelen

en: Add this as menu to panel
sv: Lägg till detta som en meny på panelen

en: Add new item to this menu
sv: Lägg till ett nytt menyval

en: You already have a status dock on the panel. You can only have one
sv: Du har redan en statusdocka på panelen. Du kan bara ha en

en: query returned exception %s
sv: fråg returnerade undantag %s

en: %I: %M: %S: %p
sv: %H. %M. %S

en: You can only have one menu panel at a time.
sv: Du kan bara ha en menypanel.

en: Menu panel
sv: Menypanel

en: Edge panel
sv: Kantpanel

en: Corner panel
sv: Hörnpanel

en: Sliding panel
sv: Glidande panel

en: Floating panel
sv: Flytande panel

note: force_image
en: KDE menus
sv: KDE-menyer

en: You cannot remove your last panel.
sv: Du kan inte ta bort din sista panel.

en: When a panel is removed, the panel and its
    applet settings are lost. Remove this panel?
sv: När en panel blir borttagen förloras panelen och dess
    panelprogramsinställningar. Vill du ta bort den här panelen?

en: Programs menu
sv: Program

en: Launcher...
sv: Programstartare...

en: Launcher from menu
sv: Programstartare från meny

en: Log out button
sv: Utloggningsknapp

en: Lock button
sv: Låsknapp

en: Swallowed app...
sv: Svalt program...

en: Status dock
sv: Statusdocka

en: Cannot execute panel global properties
sv: Kan inte köra panelens globala egenskaper

en: Remove this panel...
sv: Ta bort denna panel...

en: Remove this panel
sv: Ta bort denna panel

en: Cannot launch nautilus!
sv: Kan inte starta nautilus!

en: Add to panel
sv: Lägg till i panelen

en: Create panel
sv: Skapa ny panel

en: Global Preferences...
sv: Globala egenskaper...

en: Reread all menus
sv: Läs in alla menyer på nytt

en: Panel Manual...
sv: Panelmanual...

en: Cannot execute xscreensaver
sv: Kan inte köra xscreensaver

en: About the panel...
sv: Om panelen...

en: About GNOME...
sv: Om GNOME...

en: Lock the screen so that you can temporairly leave your computer
sv: Läs skärmen så att du kan lämna din dator tillfälligt

en: Log out of this session to log in as a different user or to shut down your computer
sv: Logga ut från denna session för att logga in som en annan användare eller stänga av din dator

en: Programs
sv: Program

en: Applets
sv: Panelprogram

en: Run a command
sv: Kör ett kommando

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Menu:
sv: Meny:

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Can't create menu, using main menu!
sv: Kan inte skapa meny, använder huvudmenyn!

en: There was a problem loading the applet.
sv: Det uppstod ett problem vid inläsning av panelprogrammet.

en: Cannot register control widget
sv: Kan inte registrera styrwidget

en: Unable to obtain AppletShell interface from control
sv: Kan inte få AppletShell-gränssnitt från kontroll

en: Hiding
sv: Döljning

note: Auto-hide
en: Enable Auto-hide
sv: Aktivera automatisk döljning

note: Hidebuttons enable
en: Show hide buttons
sv: Visa döljknappar

note: Arrow enable
en: Show arrows on hide button
sv: Visa pilar på döljknappar

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Current screen:
sv: Aktuell skärm:

en: Panel Position
sv: Panelposition

en: Orient panel horizontally
sv: Orientera panelen horisontellt

en: Orient panel vertically
sv: Orientera panelen vertikalt

en: Top left corner's position: X
sv: Översta vänstra hörnets position: X

en: Offset from screen edge:
sv: Avstånd från skärmkant:

en: Panel size:
sv: Panelstorlek:

en: XX Small Tiny (12 pixels)
sv: Ultraliten (12 bildpunkter)

en: X Small (24 pixels)
sv: Extraliten (24 bildpunkter)

en: Small (36 pixels)
sv: Liten (36 bildpunkter)

en: Medium (48 pixels)
sv: Mellan (48 bildpunkter)

en: Large (64 pixels)
sv: Stor (64 bildpunkter)

en: X Large (80 pixels)
sv: Extrastor (80 bildpunkter)

en: XX Large (128 pixels)
sv: Ultrastor (128 bildpunkter)

en: Note: The panel will size itself to the
    largest applet in the panel, and that
    not all applets obey these sizes.
sv: Anmärkning: Panelen kommer att rätta sig
    efter det panelprogram som är störst, och att
    inte alla panelprogram följer dessa storlekar.

en: Background Type:
sv: Bakgrundstyp:

note: color frame
en: Color
sv: Färg

en: Pixmap
sv: Bild

en: Color to use:
sv: Färg att använda:

note: image frame
en: Image
sv: Bild

en: Don't scale image to fit
sv: Skala inte bilden så den passar

en: Scale image (keep proportions)
sv: Skala bilden (behåll propertionerna)

en: Stretch image (change proportions)
sv: Töj bild (ändra propertionerna)

en: Rotate image for vertical panels
sv: Rotera bild i vertikala paneler

note: main window
en: Panel properties
sv: Panelegenskaper

en: Background
sv: Bakgrund

en: I've detected a panel already running,
    and will now exit.
sv: Jag har upptäckt att en panel redan är igång,
    och kommer nu att avsluta mig.

en: There was a problem registering the panel with the bonobo-activation server.
    The error code is: %d
    The panel will now exit.
sv: Det uppstod ett problem när panelen skulle registreras hos bonobo-activation-servern.
    Felkoden är: %d
    Panelen kommer nu att avslutas.

note: XXX: Not really a correct error, * but just somewhat correct
en: Help document not found
sv: Hjälpdokument hittades inte

en: No document to show
sv: Inget dokument att visa

en: Open URL: %s
sv: Öppna URL: %s

en: No panels were found in your configuration.  I will create a menu panel for you
sv: Inga paneler hittades i din konfiguration. Jag kommer att skapa en ny menypanel åt dig

en: A swallowed application appears to have died unexpectedly.
    Attempt to reload it?
sv: Ett svalt program verkar ha dött oväntat.
    Vill du försöka läsa in det igen?

en: Reload
sv: Läs om

en: Create swallow applet
sv: Skapa sväljande panelprogram

en: Title of application to swallow
sv: Namn på programmet som skall sväljas

en: Command (optional)
sv: Kommando (valfritt)

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: A simple applet for testing the GNOME-2.0 panel
sv: Ett enkelt panelprogram för test av GNOME-2.0-panelen

en: Test Bonobo Applet
sv: Bonobo-testpanelprogram

en: Test Bonobo Applet Factory
sv: Fabrik för Bonobo-testpanelprogram

en: Incomplete '%s' background type received
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs

en: Incomplete '%s' background type received: %s
sv: Ofullständig "%s"-bakgrundstyp mottogs: %s

en: Failed to get pixmap %s
sv: Misslyckades med att hämta bilden %s

en: Unknown background type received
sv: Okänd bakgrundstyp mottogs

en: The Applet's containing Panel's orientation
sv: Panelprogrammet innehåller panelens orientering

en: The Applet's containing Panel's size in pixels
sv: Panelprogrammet innehåller panelens storlek i bildpunkter

en: The Applet's containing Panel's background color or pixmap
sv: Panelprogrammet innehåller panelens bakgrundsfärg eller bild

en: The Applet's flags
sv: Panelprogrammets flaggor
