apt 0.5.4 - en to sv translation catalogue (220 entries)

en: Lists directory %spartial is missing.
sv: Listkatalogen %spartial saknas.

en: Archive directory %spartial is missing.
sv: Arkivkatalogen %spartial saknas.

en: Unable to read %s
sv: Kunde inte läsa %s

en: Unable to change to %s
sv: Kunde inte gå till %s

en: rename failed, %s (%s -> %s).
sv: namnbyte misslyckades, %s (%s -> %s).

en: I wasn't able to locate a file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package. (due to missing arch)
sv: Jag kunde inte lokalisera någon fil för paketet %s. Detta kan betyda att du manuellt måste reparera detta paket. (på grund av saknad arkitektur)

en: I wasn't able to locate file for the %s package. This might mean you need to manually fix this package.
sv: Jag kunde inte lokalisera någon fil för paketet %s. Detta kan betyda att du manuellt måste reparera detta paket.

en: The package index files are corrupted. No Filename: field for package %s.
sv: Paketindexfilerna är trasiga. Inget "Filename:"-fält för paket %s.

en: Size mismatch
sv: Storleken stämmer inte

en: MD5Sum mismatch
sv: MD5sum stämmer inte

en: The method driver %s could not be found.
sv: Metoddrivrutinen %s kunde inte hittas.

en: Method %s did not start correctly
sv: Metoden %s startade inte korrekt

en: The package %s needs to be reinstalled, but I can't find an archive for it.
sv: Paketet %s måste installeras om, men jag kan inte hitta något arkiv för det.

en: Error, pkgProblemResolver::Resolve generated breaks, this may be caused by held packages.
sv: Fel, pkgProblemResolver::Resolve genererade avbrott; detta kan bero på hållna paket.

en: Unable to correct problems, you have held broken packages.
sv: Kunde inte korrigera problemen, du har hållt trasiga paket.

en: The list of sources could not be read.
sv: Listan över källor kunde inte läsas.

en: The package lists or status file could not be parsed or opened.
sv: Paketlistan eller statusfilen kunde inte tolkas eller öppnas.

en: You may want to run apt-get update to correct these problems
sv: Du kan möjligen rätta problemet genom att köra "apt-get update"

en: Unable to stat %s.
sv: Kunde inte ta status på %s.

en: Building Dependency Tree
sv: Bygger beroendeträd

en: Candidate Versions
sv: Kandiderande versioner

en: Dependency Generation
sv: Beroendegenerering

en: Packaging system '%s' is not supported
sv: Paketsystemet "%s" stöds inte

en: Unable to determine a suitable system type
sv: Kunde inte avgöra lämplig systemtyp

en: This installation run will require temporarily removing the essential package %s due to a Conflicts/Pre-Depends loop. This is often bad, but if you really want to do it, activate the APT::Force-LoopBreak option.
sv: Körning av denna installation kräver tillfällig radering av det systemkritiska paketet %s på grund av en beroendespiral i Conflicts/Pre-Depends. Detta är oftast en dålig idé, men om du verkligen vill göra det kan du aktivera flaggan "APT::Force-LoopBreak".

en: Empty package cache
sv: Paketcachen är tom

en: The package cache file is corrupted
sv: Paketcachefilen är förstörd

en: The package cache file is an incompatible version
sv: Paketcachefilens version är inkompatibel

en: This APT does not support the Versioning System '%s'
sv: Denna APT stöder inte versionssystemet "%s"

en: The package cache was build for a different architecture
sv: Paketcachen byggdes för en annan arkitektur

en: Depends
sv: Beror

en: PreDepends
sv: Beror i förväg

en: Suggests
sv: Föreslår

en: Recommends
sv: Rekommenderar

en: Conflicts
sv: I konflikt med

en: Replaces
sv: Ersätter

en: Obsoletes
sv: Gör föråldrad

en: important
sv: viktigt

en: required
sv: krävt

en: standard
sv: normalt

en: optional
sv: valbart

en: Cache has an incompatible versioning system
sv: Cachen har ett inkompatibelt versionssystem

en: Error occured while processing %s (NewPackage)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (NewPackage)

en: Error occured while processing %s (UsePackage1)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (UsePackage1)

en: Error occured while processing %s (UsePackage2)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (UsePackage2)

en: Error occured while processing %s (NewFileVer1)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (NewFileVer1)

en: Error occured while processing %s (NewVersion1)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (NewVersion1)

en: Error occured while processing %s (UsePackage3)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (UsePackage3)

en: Error occured while processing %s (NewVersion2)
sv: Fel uppstod vid hantering av %s (NewVersion2)

en: Wow, you exceeded the number of package names this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet paketnamn denna APT kan hantera.

en: Wow, you exceeded the number of versions this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet versioner denna APT kan hantera.

en: Wow, you exceeded the number of dependencies this APT is capable of.
sv: Grattis, du överskred antalet beroenden denna APT kan hantera.

en: Couldn't stat source package list %s
sv: Kunde inte ta status på källkodspaketlistan %s

note: Build the status cache
en: Reading Package Lists
sv: Läser paketlistor

en: Unable to write to %s
sv: Kunde inte skriva till %s

en: IO Error saving source cache
sv: In-/ut-fel vid lagring av källcache

en: Index file type '%s' is not supported
sv: Indexfiler av typ "%s" stöds inte

en: Invalid record in the preferences file, no Package header
sv: Ogiltig post i inställningsfilen, "Package"-huvud saknas

en: Did not understand pin type %s
sv: Förstod inte "pin"-typen %s

en: Malformed line %lu in source list %s (URI)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (URI)

en: Malformed line %lu in source list %s (dist)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (dist)

en: Malformed line %lu in source list %s (URI parse)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (URI-tolkning)

en: Malformed line %lu in source list %s (Absolute dist)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (Absolut dist)

en: Malformed line %lu in source list %s (dist parse)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (dist-tolkning)

en: Vendor block %s is invalid
sv: Leverantörblock %s är ogiltigt

en: Opening %s
sv: Öppnar %s

en: Malformed line %u in source list %s (type)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (typ)

en: Type '%s' is not known in on line %u in source list %s
sv: Typen "%s" är okänd på rad %u i källistan %s

en: Malformed line %u in source list %s (vendor id)
sv: Rad %lu i källistan %s har fel format (leverantörs-id)

en: Unknown vendor ID '%s' in line %u of source list %s
sv: Okänt leverantörs-id "%s" på rad %u i källistan %s

en: Sorry, you must put some 'source' URIs in your sources.list
sv: Beklagar, men du måste lägga till några "source"-URI:er i din sources.list

en: Unable to parse package file %s (1)
sv: Kunde inte tolka paketfilen %s (1)

en: Unable to parse package file %s (2)
sv: Kunde inte tolka paketfilen %s (2)

en: Hit
sv: Trf

en: Get:
sv: Hmt:

en: Err
sv: Fel

en: Fetched %sB in %s (%sB/s)
sv: Hämtade %sB på %s (%sB/s)

en:  [Working]
sv:  [Arbetar]

en: Media Change: Please insert the disc labeled '%s' in the drive '%s' and press enter
sv: Mediabyte: Sätt i disk "%s" i enhet "%s" och tryck Enter

en: Package %s version %s has an unmet dep:
sv: Paket %s version %s har ett otillfredsställbart beroende:

en: Unable to locate package %s
sv: Kunde inte lokalisera paket %s

en: Total Package Names :
sv: Totalt antal paketnamn:

en:   Normal Packages:
sv:   Normala paket:

en:   Pure Virtual Packages:
sv:   Rent virtuella paket:

en:   Single Virtual Packages:
sv:   Enkelt virtuella paket:

en:   Mixed Virtual Packages:
sv:   Blandat virtuella paket:

en:   Missing:
sv:   Saknade:

en: Total Distinct Versions:
sv: Totalt antal olika versioner:

en: Total Dependencies:
sv: Totalt antal beroenden:

en: Total Ver/File relations:
sv: Totalt antal version/filrelationer:

en: Total Provides Mappings:
sv: Totalt antal "tillhandahåller"-markeringar:

en: Total Globbed Strings:
sv: Totalt antal sökmönstersträngar:

en: Total Dependency Version space:
sv: Totalt utrymme för versionsberoenden:

en: Total Slack space:
sv: Totalt bortkastat utrymme:

en: Total Space Accounted for:
sv: Totalt utrymme som kan redogöras för:

en: Package file %s is out of sync.
sv: Paketfilen %s är ur synk.

en: You must give exactly one pattern
sv: Du måste ange exakt ett mönster

en: Package Files:
sv: "Package"-filer:

en: Cache is out of sync, can't x-ref a package file
sv: Cachen är ur synk, kan inte korsreferera en paketfil

note: Show any packages have explicit pins
en: Pinned Packages:
sv: Fastnålade paket:

en: (not found)
sv: (ej funnen)

note: Installed version
en:   Installed:
sv:   Installerad:

en: (none)
sv: (ingen)

note: Candidate Version
en:   Candidate:
sv:   Kandidat:

en:   Package Pin:
sv:   Fastnålning:

note: Show the priority tables
en:   Version Table:
sv:   Versionstabell:

en: %s %s for %s %s compiled on %s %s
sv: %s %s för %s %s kompilerad den %s %s

en: Usage: apt-cache [options] command
           apt-cache [options] add file1 [file1 ...]
           apt-cache [options] showpkg pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-cache is a low-level tool used to manipulate APT's binary
    cache files, and query information from them
    
    Commands:
       add - Add an package file to the source cache
       gencaches - Build both the package and source cache
       showpkg - Show some general information for a single package
       stats - Show some basic statistics
       dump - Show the entire file in a terse form
       dumpavail - Print an available file to stdout
       unmet - Show unmet dependencies
       search - Search the package list for a regex pattern
       show - Show a readable record for the package
       depends - Show raw dependency information for a package
       pkgnames - List the names of all packages
       dotty - Generate package graphs for GraphVis
       policy - Show policy settings
    
    Options:
      -h   This help text.
      -p=? The package cache.
      -s=? The source cache.
      -q   Disable progress indicator.
      -i   Show only important deps for the unmet command.
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
    See the apt-cache(8) and apt.conf(5) manual pages for more information.
sv: Användning: apt-cache [flaggor] kommando
                apt-cache [flaggor] add fil1 [fil2 ...]
                apt-cache [flaggor] showpkg paket1 [paket2 ...]
    
    apt-cache är ett lågnivåverktyg för att hantera APTs binära cachefiler
    samt hämta upplysningar från dem.
    
    Kommandon:
       add - Lägg till en paketfil till källcachen
       gencaches - Bygg både paket- och källcache
       showpkg - Visa viss allmän information om ett enskilt paket
       stats - Visa viss grundläggande statistik
       dump - Visa hela filen i koncis form
       dumpavail - Skriv en "available"-fil på standard ut
       unmet - Visa otillfredsställbara beroenden
       search - Sök i paketlistan med ett reguljärt uttryck
       show - Visa en läsbar post för paketet
       depends - Visa rå beroendeinformation för ett paket
       pkgnames - Visa namnen på alla paket
       dotty - Generera paketgrafer för GraphVis
       policy - Visa policyinställningar
    
    Flaggor:
      -h   Denna hjälptext.
      -p=? Paketcachen.
      -s=? Källcachen.
      -q   Inaktivera förloppsindikatorn.
      -i   Visa endast viktiga beroendeen för "unmet"-kommandot.
      -c=? Läs denna inställningsfil.
      -o=? Ange valfri inställningsflagga. T.ex -o dir::cache=/tmp
    Se manualsidorna för apt-cache(8) och apt.conf(5) för mer information.

en: Arguments not in pairs
sv: Flaggor inte givna parvis

en: Usage: apt-config [options] command
    
    apt-config is a simple tool to read the APT config file
    
    Commands:
       shell - Shell mode
       dump - Show the configuration
    
    Options:
      -h   This help text.
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
sv: Användning: apt-config [flaggor] kommando
    
    apt-config är ett enkelt verktyg för att läsa APTs inställningsfil
    
    Kommandon:
       shell - Skalläge.
       dump - Visa inställningen.
    
    Flaggor:
      -h   Denna hjälptext.
      -c=? Läs denna inställningsfil.
      -o=? Ange valfri inställningsflagga. T.ex -o dir::cache=/tmp

en: %s not a valid DEB package.
sv: %s är inte ett giltigt DEB-paket.

en: Usage: apt-extracttemplates file1 [file2 ...]
    
    apt-extracttemplates is a tool to extract config and template info
    from debian packages
    
    Options:
      -h   This help text
      -t   Set the temp dir
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
sv: Användning: apt-extracttemplates fil1 [fil2 ...]
    
    apt-extracttemplates är ett verktyg för att hämta ut konfigurations- 
    och mallinformation från paket
    
    Flaggor:
      -h   Denna hjälptext.
      -t   Ställ in temporärkatalogen.
      -c=? Läs denna inställningsfil.
      -o=? Ange valfri inställningsflagga. T.ex -o dir::cache=/tmp

en: Cannot get debconf version. Is debconf installed?
sv: Kan inte hitta debconfs version. Är debconf installerat?

note: This needs to be a capital
en: Y
sv: J

en: Sorry, but the following packages have unmet dependencies:
sv: Beklagar, men följande paket har beroenden som inte kan tillfredsställas:

en: but %s is installed
sv: men %s är installerat

en: but %s is to be installed
sv: men %s skall installeras

en: but it is not installable
sv: men kan inte installeras

en: but it is a virtual package
sv: men är ett virtuellt paket

en: but it is not installed
sv: men är inte installerat

en: but it is not going to be installed
sv: men kommer inte att installeras

en:  or
sv:  eller

en: The following NEW packages will be installed:
sv: Följande NYA paket kommer att installeras:

en: The following packages will be REMOVED:
sv: Följande paket kommer att TAS BORT:

en: The following packages have been kept back
sv: Följande paket har hållts tillbaka

en: The following packages will be upgraded
sv: Följande paket kommer att uppgraderas

en: The following packages will be DOWNGRADED
sv: Följande paket kommer att NEDGRADERAS

en: The following held packages will be changed:
sv: Följande hållna paket kommer att ändras:

en: %s (due to %s)
sv: %s (på grund av %s)

en: WARNING: The following essential packages will be removed
    This should NOT be done unless you know exactly what you are doing!
sv: VARNING: Följande systemkritiska paket kommer att tas bort
    Detta bör INTE göras så vida du inte vet precis vad du gör!

en: %lu packages upgraded, %lu newly installed,
sv: %lu paket uppgraderade, %lu nyligen installerade,

en: %lu reinstalled,
sv: %lu ominstallerade,

en: %lu downgraded,
sv: %lu nedgraderade,

en: %lu to remove and %lu  not upgraded.
sv: %lu att ta bort och %lu ej uppgraderade.

en: %lu packages not fully installed or removed.
sv: %lu paket ej helt installerade eller borttagna.

en: Correcting dependencies...
sv: Rättar beroenden....

en:  failed.
sv:  misslyckades.

en: Unable to correct dependencies
sv: Kunde inte rätta beroenden

en: Unable to minimize the upgrade set
sv: Kunde inte minimera uppgraderingsuppsättningen

en:  Done
sv:  Färdig

en: You might want to run `apt-get -f install' to correct these.
sv: Du kan möjligen rätta dessa genom att köra "apt-get -f install".

en: Unmet dependencies. Try using -f.
sv: Otillfredsställda beroenden. Försök med -f.

en: Packages need to be removed but Remove is disabled.
sv: Paket måste tas bort med "Remove" är inaktiverat.

en: Unable to lock the download directory
sv: Kunde inte låsa hämtningskatalogen.

en: Need to get %sB/%sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB/%sB arkiv.

en: Need to get %sB of archives.
sv: Behöver hämta %sB arkiv.

en: After unpacking %sB will be used.
sv: Efter uppackning kommer %sB användas.

en: After unpacking %sB will be freed.
sv: Efter uppackning kommer %sB frigöras.

en: Sorry, you don't have enough free space in %s to hold all the .debs.
sv: Beklagar, men du har inte tillräckligt ledigt utrymme på %s för att lagra alla .deb-filerna.

en: There are problems and -y was used without --force-yes
sv: Problem har uppstått och -y använders utan --force-yes

en: Trivial Only specified but this is not a trivial operation.
sv: "Trivial Only" angavs, men detta är inte en trivial handling.

en: Yes, do as I say!
sv: Ja, gör som jag säger!

en: You are about to do something potentially harmful
    To continue type in the phrase '%s'
     ?]
sv: Du är på väg att göra något som kan vara skadligt
    För att fortsätta, skriv frasen "%s"
     ?]

en: Abort.
sv: Avbryter.

en: Do you want to continue? [Y/n]
sv: Vill du fortsätta? [J/n]

en: Failed to fetch %s  %s
sv: Misslyckades att hämta %s  %s

en: Some files failed to download
sv: Misslyckades att hämta några filer

en: Download complete and in download only mode
sv: Hämtningen färdig i "endast-hämta"-läge

en: Unable to fetch some archives, maybe run apt-get update or try with --fix-missing?
sv: Vissa arkiv kunte inte hämtas. Pröva eventuellt "apt-get update" eller med --fix-missing.

en: --fix-missing and media swapping is not currently supported
sv: --fix-missing och mediabyte stöds inte ännu

en: Unable to correct missing packages.
sv: Kunde inte rätta saknade paket.

en: Aborting Install.
sv: Avbryter installationen.

en: Note, selecting %s instead of %s
sv: Observera, väljer %s istället för %s

en: Skipping %s, it is already installed and upgrade is not set.
sv: Hoppar över %s, det är redan installerat och uppgradering har inte valts.

en: Package %s is not installed, so not removed
sv: Paketet %s är inte installeras, så tas inte bort

en: Package %s is a virtual package provided by:
sv: Paketet %s är ett virtuellt paket som tillhandahålles av:

en:  [Installed]
sv:  [Installerat]

en: You should explicitly select one to install.
sv: Du bör explicit ange ett att installera.

en: Package %s has no available version, but exists in the database.
    This typically means that the package was mentioned in a dependency and
    never uploaded, has been obsoleted or is not available with the contents
    of sources.list
sv: Paketet %s har ingen tillgänglig version, men finns i databasen.
    Detta betyder vanligen att detta paket nämnts i ett beroende men aldrig
    har sänts in, har blivit föråldrat eller inte är tillgänglig från
    innehållet i sources.list

en: However the following packages replace it:
sv: Dock kan följande paket ersätta det:

en: Package %s has no installation candidate
sv: Paketet %s har ingen installationskandidat

en: Sorry, re-installation of %s is not possible, it cannot be downloaded.
sv: Beklagar, ominstallation av %s är inte möjlig, det kan inte hämtas.

en: Sorry, %s is already the newest version.
sv: Beklagar, %s är redan den senaste versionen.

en: Release '%s' for '%s' was not found
sv: Utgåvan "%s" för "%s" hittades inte

en: Version '%s' for '%s' was not found
sv: Version "%s" för "%s" hittades inte

en: Selected version %s (%s) for %s
sv: Vald version %s (%s) för %s

en: The update command takes no arguments
sv: Uppdateringskommandot tar inga argument

en: Unable to lock the list directory
sv: Kunde inte låsa listkatalogen

en: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.
sv: Några indexfiler kunde inte hämtas, de har ignorerats eller så har de gamla använts istället.

en: Internal Error, AllUpgrade broke stuff
sv: Internt fel, AllUpgrade förstörde något

en: Couldn't find package %s
sv: Kunde inte hitta paketet %s

en: Regex compilation error - %s
sv: Fel vid tolkning av reguljärt uttryck - %s

en: You might want to run `apt-get -f install' to correct these:
sv: Du kan möjligen rätta detta genom att köra "apt-get -f install":

en: Unmet dependencies. Try 'apt-get -f install' with no packages (or specify a solution).
sv: Otilfredsställda beroenden. Försök med "apt-get -f install" utan paket (eller ange en lösning).

en: Some packages could not be installed. This may mean that you have
    requested an impossible situation or if you are using the unstable
    distribution that some required packages have not yet been created
    or been moved out of Incoming.
sv: Några paket kunde inte installeras. Detta kan betyde att du har
    bett om en omöjlig situation eller, om du använder den instabila
    distributionen, att några krävda paket ännu inte har skapats eller
    lagts in från "Incoming".

en: Since you only requested a single operation it is extremely likely that
    the package is simply not installable and a bug report against
    that package should be filed.
sv: Eftersom du bad om en enda handling är det mycket troligt att paketet
    helt enkelt inte kan installeras och att en felrapport om detta bör
    skrivas.

en: The following information may help to resolve the situation:
sv: Följande information kan vara till hjälp för att lösa situationen:

en: Sorry, broken packages
sv: Beklagar, trasiga paket

en: The following extra packages will be installed:
sv: Följande ytterligare paket kommer att installeras:

en: Calculating Upgrade...
sv: Beräknar uppgradering...

en: Failed
sv: Misslyckades

en: Done
sv: Färdig

en: Must specify at least one package to fetch source for
sv: Du måste ange åtminstone ett paket att hämta källkod för

en: Unable to find a source package for %s
sv: Kunde inte hitta något källkodspaket för %s

en: Sorry, you don't have enough free space in %s
sv: Beklagar, du har inte tillräckligt ledigt utrymme i %s

en: Need to get %sB/%sB of source archives.
sv: Behöver hämta %sB/%sB källkodsarkiv.

en: Need to get %sB of source archives.
sv: Behöver hämta %sB källkodsarkiv.

en: Fetch Source %s
sv: Hämtar källkod %s

en: Failed to fetch some archives.
sv: Misslyckades att hämta några arkiv.

en: Skipping unpack of already unpacked source in %s
sv: Hoppar över uppackning av redan uppackad källkod i %s

en: Unpack command '%s' failed.
sv: Uppackningskommandot "%s" misslyckades.

en: Build command '%s' failed.
sv: Byggkommandot "%s" misslyckades.

en: Child process failed
sv: Barnprocessen misslyckades

en: Must specify at least one package to check builddeps for
sv: Du måste ange åtminstone ett paket att inhämta byggberoenden för

en: Unable to get build-dependency information for %s
sv: Kunde inte hämta byggberoendeinformation för %s

en: %s has no build depends.
sv: %s har inga byggberoenden.

en: %s dependency on %s cannot be satisfied because the package %s cannot be found
sv: %s-beroendet på %s kan inte tillfredsställas eftersom paketet %s inte hittas

en: Some broken packages were found while trying to process build-dependencies.
    You might want to run `apt-get -f install' to correct these.
sv: Trasiga paket hittades när byggberoenden behandlades. Du kan möjligen
    rätta detta genom att köra "apt-get -f install".

en: Failed to process build dependencies
sv: Kunde inte hantera byggberoenden

en: Supported Modules:
sv: Stödda moduler:

en: Usage: apt-get [options] command
           apt-get [options] install|remove pkg1 [pkg2 ...]
           apt-get [options] source pkg1 [pkg2 ...]
    
    apt-get is a simple command line interface for downloading and
    installing packages. The most frequently used commands are update
    and install.
    
    Commands:
       update - Retrieve new lists of packages
       upgrade - Perform an upgrade
       install - Install new packages (pkg is libc6 not libc6.deb)
       remove - Remove packages
       source - Download source archives
       build-dep - Configure build-dependencies for source packages
       dist-upgrade - Distribution upgrade, see apt-get(8)
       dselect-upgrade - Follow dselect selections
       clean - Erase downloaded archive files
       autoclean - Erase old downloaded archive files
       check - Verify that there are no broken dependencies
    
    Options:
      -h  This help text.
      -q  Loggable output - no progress indicator
      -qq No output except for errors
      -d  Download only - do NOT install or unpack archives
      -s  No-act. Perform ordering simulation
      -y  Assume Yes to all queries and do not prompt
      -f  Attempt to continue if the integrity check fails
      -m  Attempt to continue if archives are unlocatable
      -u  Show a list of upgraded packages as well
      -b  Build the source package after fetching it
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
    See the apt-get(8), sources.list(5) and apt.conf(5) manual
    pages for more information and options.
                           This APT has Super Cow Powers.
sv: Användning: apt-get [flaggor] kommando
                apt-get [flaggor] install|remove paket1 [paket2 ...]
                apt-get [flaggor] source paket1 [paket2 ...]
    
    apt-get är ett enkelt kommandoradsgränssnitt för att hämta och installera
    paket. De mest använda kommandona är "update" och "install".
    
    Kommandon:
       update - Hämta nya paketlistor
       upgrade - Utför en uppgradering
       install - Installera nya paket (paket är libc6, inte libc6.deb)
       remove - Ta bort paket
       source - Hämta källkodsarkiv
       build-dep - Tillfredsställ byggberoenden för källkodspaket
       dist-upgrade - Uppgradering av distributionen, se apt-get(8)
       dselect-upgrade - Följ valen från dselect
       clean - Ta bort hämtade arkivfiler
       autoclean - Ta bort gamla hämtade arkivfiler
       check - Kontrollera att det inte finns några trasiga beroenden
    
    Flaggor:
      -h   Denna hjälptext.
      -q   Utdata som kan loggas - ingen förloppsindikator.
      -qq  Ingen utdata förutom vid fel.
      -d   Bara hämta - VARKEN installera eller packa upp arkiven.
      -s   Gör ingenting, simulera vad som skulle hända.
      -y   Antag ja på alla frågor utan att svara.
      -f   Försök fortsätta även om integritetskontroll misslyckas.
      -m   Försök fortsätta även om arkiven inte kan hittas.
      -u   Visa även en lista över uppgraderade paket.
      -b   Bygg källkodspaketet när det hämtats.
      -c=? Läs denna inställningsfil.
      -o=? Ange valfri inställningsflagga. T.ex -o dir::cache=/tmp
    Se manualsidorna för apt-get(8), sources.list(5) och apt.conf(5)
    för mer information och flaggor.
                         Denna APT har Speciella Ko-Krafter.

en: Unknown package record!
sv: Okänd paketpost!

en: Usage: apt-sortpkgs [options] file1 [file2 ...]
    
    apt-sortpkgs is a simple tool to sort package files. The -s option is used
    to indicate what kind of file it is.
    
    Options:
      -h   This help text
      -s   Use source file sorting
      -c=? Read this configuration file
      -o=? Set an arbitary configuration option, eg -o dir::cache=/tmp
sv: Användning: apt-sortpkgs [flaggor] fil1 [fil2 ...]
    
    apt-sortpkgs är ett enkelt verktyg för att sortera paketfiler. Flaggan
    -s anges för att ange filens typ.
    
    Flaggor:
      -h   Denna hjälptext.
      -s   Använd källkodsfilssortering.
      -c=? Läs denna inställningsfil.
      -o=? Ange valfri inställningsflagga. T.ex -o dir::cache=/tmp

en: Merging Available information
sv: Lägger in tillgänglighetsinformation

en: Press enter to continue.
sv: Tryck Enter för att fortsätta.

en: Bad default setting!
sv: Ogiltig standardinställning!

en: Some errors occurred while unpacking. I'm going to configure the
sv: Ett fel uppstod vid uppackning. Jag kommer ställa in de paket som

en: packages that were installed. This may result in duplicate errors
sv: installerades. Detta kan ge duplicerade fel eller fel som beror

en: or errors caused by missing dependencies. This is OK, only the errors
sv: på saknade beroenden. Detta är okej, bara felen ovanför detta

en: above this message are important. Please fix them and run [I]nstall again
sv: meddelande är viktiga. Försök rätta dem och [I]nstallera igen
