evolution - en to sv translation catalogue (3460 entries)

en: Factory to import LDIF files into Evolution.
sv: Fabrik för import av LDIF-filer till Evolution.

en: Imports LDIF files into Evolution.
sv: Importerar LDIF-filer till Evolution.

en: Factory to import VCard files into Evolution.
sv: Fabrik för import av VCard-filer till Evolution.

en: Imports VCard files into Evolution.
sv: Importerar VCard-filer till Evolution.

en: File As
sv: Arkivera som

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Primary
sv: Primär

en: Assistant
sv: Assistent

en: Business
sv: Företag

en: Bus
sv: För

en: Callback
sv: Tillbakaringning

en: Company
sv: Företag

en: Comp
sv: För

en: Home
sv: Hem

en: Organization
sv: Organisation

en: Mobile
sv: Mobil

en: Car
sv: Bil

en: Business Fax
sv: Företagsfax

en: Bus Fax
sv: För.fax

en: Home Fax
sv: Fax hem

en: Business 2
sv: Företag 2

en: Bus 2
sv: För 2

en: Home 2
sv: Hem 2

en: Other
sv: Annat

en: Other Fax
sv: Annan fax

en: Pager
sv: Personsökare

en: Email 2
sv: E-post 2

en: Email 3
sv: E-post 3

en: Web Site
sv: Webbsida

en: Department
sv: Avdelning

en: Dep
sv: Avd

en: Office
sv: Kontor

en: Off
sv: Kont

en: Title
sv: Titel

en: Profession
sv: Yrke

en: Prof
sv: Yrke

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Nick
sv: Smek

en: Spouse
sv: Partner

en: Note
sv: Notering

en: Calendar URI
sv: Kalender-URI

en: CALUri
sv: KALUri

en: Free-busy URL
sv: Ledig/Upptagen-URL

en: FBUrl
sv: LU-Url

en: Anniversary
sv: Jubileum

en: Anniv
sv: Jubil

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Categories
sv: Kategorier

en: Family Name
sv: Efternamn

en: Card:
sv: Kort:

en: 
    Name:
sv: 
    Namn:

en: 
      Given:
sv: 
      Förnamn:

en: 
      Additional:
sv: 
      Andranamn:

en: 
      Family:
sv: 
      Efternamn:

en: 
    Birth Date:
sv: 
    Födelsedatum:

en: 
    Address:
sv: 
    Adress:

en: 
      Postal Box:
sv: 
      Box:

en: 
      Ext:
sv: 
      Anknytning:

en: 
      Street:
sv: 
      Gatuadress:

en: 
      City:
sv: 
      Ort:

en: 
      Postal Code:
sv: 
      Postnummer:

en: 
      Country:
sv: 
      Land:

en: 
    Delivery Label:
sv: 
    Leveransetikett:

en: 
    Telephones:
sv: 
    Telefoner:

en: 
    Telephone:
sv: 
    Telefon:

en: 
    E-mail:
sv: 
    E-post:

en: 
    E-mail:
sv: 
    E-post:

en: 
    Mailer:
sv: 
    E-postprogram:

en: 
    Time Zone:
sv: 
    Tidszon:

en: 
    Geo Location:
sv: 
    Geografisk plats:

en: 
    Business Role:
sv: 
    Yrkesroll:

en: 
      Name:
sv: 
      Namn:

en: 
      Unit:
sv: 
      Enhet:

en: 
      Unit2:
sv: 
      Enhet 2:

en: 
      Unit3:
sv: 
      Enhet 3:

en: 
      Unit4:
sv: 
      Enhet 4:

en: 
    Categories:
sv: 
    Kategorier:

en: 
    Comment:
sv: 
    Kommentar:

note: if (crd->sound.prop.used) { if (crd->sound.type != SOUND_PHONETIC) addPropSizedValue (string, _ ("\nPronunciation: "), crd->sound.data, crd->sound.size); else add_strProp_to_string (string, _ ("\nPronunciation: "), crd->sound.data); add_SoundType (string, crd->sound.type); }
en: 
    Unique String:
sv: 
    Unik sträng:

en: 
    Public Key:
sv: 
    Publik nyckel:

en: Multiple VCards
sv: Flera VCard

en: VCard for %s
sv: VCard för %s

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Searching...
sv: Söker...

en: Loading...
sv: Läser in...

note: need a different error message here.
en: Error in search expression.
sv: Fel i sökuttryck.

en: Connecting to LDAP server...
sv: Ansluter till LDAP-servern...

en: Unable to connect to LDAP server.
sv: Kan inte ansluta till LDAP-servern.

en: Waiting for connection to LDAP server...
sv: Väntar på anslutning till LDAP-servern...

en: Adding card to LDAP server...
sv: Lägger till kort till LDAP-server...

en: Removing card from LDAP server...
sv: Tar bort kort från LDAP-server...

en: Modifying card from LDAP server...
sv: Modifierar kort från LDAP-servern...

en: Receiving LDAP search results...
sv: Mottar LDAP-sökresultat...

en: Restarting search.
sv: Startar om sökningen.

en: Cursor could not be loaded
sv: Markören kunde inte läsas in

en: EBook not loaded
sv: EBook inte inläst

en: Could not start wombat server
sv: Kunde inte starta wombat-server

en: Could not start wombat
sv: Kunde inte starta wombat

en: Could not read pilot's Address application block
sv: Kunde inte läsa pilotens adressprogramblock

en: A Bonobo control for an address popup.
sv: En Bonobo-kontroll för en adress-popup.

en: A Bonobo control for displaying an address.
sv: En Bonobo-kontroll för att visa en adress.

en: A sample Bonobo control which displays an addressbook.
sv: En Bonobo-testkontroll som visar en adressbok.

en: Control that displays an Evolution addressbook minicard.
sv: Kontroll som visar ett Evolution-adressboksvisitkort.

en: Evolution Addressbook minicard viewer
sv: Visare för Evolution-adressboksvisitkort

en: Evolution component for handling contacts.
sv: Evolutionkomponent för att hantera kontakter.

en: Factory for the Addressbook Minicard control
sv: Fabrik för kontrollen för adressboksvisitkort

en: Factory for the Addressbook's address displayer
sv: Fabrik för adressbokens adressvisare

en: Factory for the Addressbook's address popup
sv: Fabrik för adressbokens adress-popup

en: Factory for the sample Addressbook control
sv: Fabrik för adressbokstestkontrollen

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Folder containing contact information
sv: Mapp som innehåller kontaktinformation

en: LDAP Server
sv: LDAP-server

en: LDAP server containing contact information
sv: LDAP-server som innehåller kontaktinformation

en: New Contact
sv: Ny kontakt

en: New _Contact
sv: Ny _kontakt

en: New Contact List
sv: Ny kontaktlista

en: New Contact _List
sv: Ny kontakt_lista

en: Edit Addressbook
sv: Redigera adressbok

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Add Addressbook
sv: Lägg till adressbok

en: Addressbook Sources
sv: Adressbokskällor

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Base
sv: Bas

en: Basic
sv: Grundläggande

en: De_lete
sv: _Ta bort

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Evolution will use this email address to authenticate you with the server
sv: Evolution kommer att använda denna e-postadress för att autentisera dig till servern

en: One
sv: En

en: Search _base:
sv: _Utgångspunkt för sökning:

en: Search s_cope:
sv: Sök_omfattning:

en: Server Name
sv: Servernamn

en: Sub
sv: Pren

en: The information below is required in order to add an addressbook.
sv: Informationen nedan krävs för att en adressbok ska kunna läggas till.

en: This information is not required for most ldap servers.
sv: Denna information krävs inte för de flesta ldap-servrar.

en: This information is used by your ldap server to specify which nodes are used in a search. Contact your server administrator for more information.
sv: Denna information används av din ldap-server för att ange vilka noder som används i en sökning. Kontakta din serveradministratör för mer information.

en: This is the base node for all your searches on the ldap server. Contact your server administrator for more information.
sv: Detta är basnoden för alla dina sökningar på ldap-servern. Kontakta din serveradministratör för mer information.

en: This is the name of the server where your addressbook is located.
sv: Detta är namnet på servern där din adressbok finns.

en: This is the port that your ldap server uses.
sv: Detta är porten som din ldap-server använder.

en: This name will be used to identify your account. It is for display purposes only.
sv: Detta namn kommer att användas för att identifiera ditt konto. Det används endast för visning.

en: _Account name:
sv: _Kontonamn:

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _My server requires authentication
sv: _Min server kräver autentisering

en: _Server name:
sv: _Servernamn:

en: Could not initialize gnome-vfs
sv: Kunde inte initiera gnome-vfs

en: Other Contacts
sv: Andra kontakter

en: Unable to open addressbook
sv: Kan inte öppna adressboken

en: We were unable to open this addressbook.  This either
    means you have entered an incorrect URI, or the LDAP server
    is down
sv: Vi kunde inte öppna denna adressbok. Detta betyder antingen
    att du har angett en felaktig URI eller att LDAP-servern är
    onåbar

en: This version of Evolution does not have LDAP support
    compiled in to it.  If you want to use LDAP in Evolution
    you must compile the program from the CVS sources after
    retrieving OpenLDAP from the link below.
sv: Denna version av Evolution har inte LDAP-stöd inkompilerat.
    Om du vill använda LDAP i Evolution måste du kompilera
    programmet från CVS-källkod efter det att du har hämtat
    OpenLDAP från länken nedan.

en: We were unable to open this addressbook.  Please check that the
    path exists and that you have permission to access it.
sv: Vi kunde inte öppna denna adressbok. Kontrollera att sökvägen
    existerar och att du har rätt att komma åt den.

en: Enter password for %s (user %s)
sv: Ange lösenord för %s (användare %s)

en: Any field contains
sv: Något fält innehåller

en: Name contains
sv: Namnet innehåller

en: Email contains
sv: E-postadressen innehåller

en: Category is
sv: Kategori är

note: We attach subitems below
en: Advanced...
sv: Avancerat...

note: All, unmatched, separator
en: Any Category
sv: Alla kategorier

en: The URI that the Folder Browser will display
sv: URI:n som mappbläddraren kommer att visa

note: * This is the code for the UI thingie that lets you manipulate the e-mail * addresses (and *only* the e-mail addresses) associated with an existing * card.
en: (none)
sv: (ingen)

en: Primary Email
sv: Primär e-post

en: Select an Action
sv: Välj en åtgärd

en: Create a new contact "%s"
sv: Skapa en ny kontakt "%s"

en: Add address to existing contact "%s"
sv: Lägg till adress till befintliga kontakten "%s"

en: Querying Addressbook...
sv: Undersöker adressboken...

en: Edit Contact Info
sv: Redigera kontaktinformation

en: Add to Contacts
sv: Lägg till i kontakter

en: Merge E-Mail Address
sv: Slå samman e-postadress

en: Disable Queries
sv: Använd inte frågor

en: Enable Queries (Dangerous!)
sv: Använd frågor (farligt!)

en: Evolution's addressbook name selection interface.
sv: Evolutions adressboks namnvalsgränssnitt.

en: Factory for the Addressbook's name selection interface
sv: Fabrik för adressbokens namnvalsgränssnitt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove All
sv: Ta bort alla

en: Send HTML Mail?
sv: Skicka HTML-post?

en: Edit Contact List
sv: Redigera kontaktlista

en: Unnamed Contact List
sv: Namnlös kontaktlista

en: (%d not shown)
sv: (%d visas inte)

en: Unnamed Contact
sv: Namnlös kontakt:

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    This may have been caused by the evolution-addressbook component crashing.
    To help us better understand and ultimately resolve this problem,
    please send an e-mail to Jon Trowbridge <trow@ximian.com> with a
    detailed description of the circumstances under which this error
    occurred.  Thank you.
sv: Evolution kan inte få tag i det lokala adressbokslagret.
    Detta kan ha orsakats av att komponenten evolution-addressbook kraschar.
    För att hjälpa oss att bättre förstå och lösa detta problem en gång för
    alla kan du skicka ett brev till Jon Trowbridge <trow@ximian.com> med en
    detaljerad beskrivning av de omständigheter under vilket felet framträdde.
    Tack på förhand.

en: Evolution is unable to get the addressbook local storage.
    Under normal circumstances, this should never happen.
    You may need to exit and restart Evolution in order to
    correct this problem.
sv: Evolution kan inte få tag på det lokala adressbokslagret.
    Normalt bör detta aldrig inträffa. Du kan behöva avsluta
    och starta om Evolution för att åtgärda detta problem.

en: Select Contacts from Addressbook
sv: Välj kontakter från adressboken

en: C_ontaining:
sv: _Innehåller:

en: Co_ntacts:
sv: Ko_ntakter:

en: F_ind
sv: S_ök

en: Select Names
sv: Markera namn

en: Show contacts matching the following criteria:
sv: Visa kontakter som matchar följande villkor:

en: _Category:
sv: _Kategori:

en: _Folder:
sv: _Mapp:

en: _Message Recipients:
sv: _Mottagare av meddelande:

en: A_ssistant's name:
sv: A_ssistentens namn:

en: Add_ress...
sv: Ad_ress...

en: Anni_versary:
sv: _Jubileum:

en: Birthda_y:
sv: F_ödelsedag:

en: C_ontacts...
sv: _Kontakter...

en: Ca_tegories...
sv: Ka_tegorier...

en: Collaboration
sv: Samarbete

note: Construct the app
en: Contact Editor
sv: Kontaktredigerare

en: D_epartment:
sv: A_vdelning:

en: Details
sv: Detaljer

en: F_ree/Busy URL:
sv: _Ledig/Upptagen-URL:

en: File A_s:
sv: Arkivera so_m:

en: Full _Name...
sv: Fullständigt _namn...

en: General
sv: Allmänt

en: If this person publishes free/busy or other calendar information on the Internet, enter the address
    of that information here.
sv: Om denna person publicerar ledig-/upptageninformation eller annan kalenderinformation på
    Internet kan du ange adressen till denna information här.

en: New phone type
sv: Ny telefontyp

en: No_tes:
sv: An_teckningar:

en: Organi_zation:
sv: Organi_sation:

en: P_rofession:
sv: _Yrke:

en: Phone Types
sv: Telefontyper

en: S_pouse:
sv: _Partner:

en: This is the _mailing address
sv: Detta är _postadressen

en: Wants to receive _HTML mail
sv: Vill ha _HTML-post

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: _Job title:
sv: _Jobbtitel:

en: _Manager's Name:
sv: Chefens na_mn:

en: _Nickname:
sv: _Smeknamn:

en: _Office:
sv: K_ontor:

en: _Public Calendar URL:
sv: URL till _publik kalender:

en: _Web page address:
sv: _Webbsideadress:

en: Are you sure you want
    to delete this contact?
sv: Är du säker på att du vill
    ta bort denna kontakt?

en: Delete Contact?
sv: Ta bort kontakten?

en: Category editor not available.
sv: Kategoriredigeraren är inte tillgänglig.

en: This contact belongs to these categories:
sv: Denna kontakt tillhör dessa kategorier:

en: Save Contact as VCard
sv: Spara kontakt som VCard

en: Could not find widget for a field: `%s'
sv: Kunde inte hitta widget för fältet: "%s"

en: Contact Quick-Add
sv: Snabbinläggning av kontakt

en: Edit Full
sv: Redigera fullständigt namn

en: Full Name
sv: Fullständigt namn

en: E-mail
sv: E-post

note: This is a filename. Translators take note.
en: card.vcf
sv: kort.vcf

en: list
sv: lista

en: %s already exists
    Do you want to overwrite it?
sv: %s finns redan
    Vill du skriva över den?

en: Address _2:
sv: Adress _2:

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua And Barbuda
sv: Antigua och Barbados

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia And Herzegowina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiskt territorium i Indiska Oceanen

en: British Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Check Address
sv: Kontrollera adress

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Countr_y:
sv: _Land:

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Egypt
sv: Egypten

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Guinea-bissau
sv: Guinea-Bissau

en: Heard And McDonald Islands
sv: Heard och McDonald-öarna

en: Holy See
sv: Vatikanstaten

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macau
sv: Macao

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Myanmar (Burma)

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Niger
sv: Nigeria

en: Norfolk Island
sv: Norfolköarna

en: Northern Mariana Islands
sv: Norra Marianeröarna

en: Norway
sv: Norge

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: Republic Of Korea
sv: Sydkorea

en: Republic Of Moldova
sv: Moldavien

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: Saint Kitts And Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Vincent And The Grena-dines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome And Principe
sv: São Tomé och Principe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Solomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia And The South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och södra Sandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: St. Pierre And Miquelon
sv: St. Pierre och Miquelon

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard And Jan Mayen Islands
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Trinidad And Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks And Caicos Islands
sv: Turks och Caicosöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United Republic Of Tanzania
sv: Tanzania

en: United States
sv: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: USA:s mindre avlägsna öar

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Wallis And Futuna Islands
sv: Wallis och Futunaöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Yemen
sv: Jemen

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _City:
sv: _Ort:

en: _PO Box:
sv: _Box:

en: _State/Province:
sv: Del_stat/Provins:

en: _ZIP Code:
sv: _Postnummer:

en: Check Full Name
sv: Kontrollera fullständiga namnet

en: Esq.
sv: Herr

en: Miss
sv: Fröken

en: Mr.
sv: Herr

en: Mrs.
sv: Fru

en: Ms.
sv: Fröken

en: _First:
sv: _Förnamn:

en: _Last:
sv: _Efternamn:

en: _Middle:
sv: _Mellannamn:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: List _name:
sv: List_namn:

en: Members
sv: Medlemmar

en: Type an email address or drag a contact into the list below:
sv: Ange en e-postadress eller dra en kontakt till listan nedan:

en: _Hide addresses when sending mail to this list
sv: _Göm adresser då e-post skickas till denna lista

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: contact-list-editor
sv: kontaktlisteredigerare

note: Construct the app
en: Contact List Editor
sv: Kontaktlisteredigerare

en: Save List as VCard
sv: Spara lista som VCard

en: Add Anyway
sv: Lägg till ändå

en: Duplicate Contact Detected
sv: Dublett av kontakten upptäckt

en: New Contact:
sv: Ny kontakt:

en: Original Contact:
sv: Originalkontakt:

en: The name or email address of this contact already exists
    in this folder.  Would you like to add it anyway?
sv: Denna kontakts namn eller e-postadress finns redan i den
    här mappen. Vill du lägga till den ändå?

en: Change Anyway
sv: Ändra ändå

en: Changed Contact:
sv: Ändrad kontakt:

en: Conflicting Contact:
sv: Kontakt i konflikt:

en: The changed email or name of this contact already
    exists in this folder.  Would you like to add it anyway?
sv: Denna kontakts ändrade namn eller e-postadress finns
    redan i den här mappen. Vill du lägga till den ändå?

en: Advanced Search
sv: Avancerad sökning

en: Search
sv: Sök

en: No cards
sv: Inga kort

en: 1 card
sv: 1 kort

en: %d cards
sv: %d kort

en: Save as VCard
sv: Spara som VCard

en: Open
sv: Öppna

en: Forward Contact
sv: Vidarebefordra kontakt

en: Send Message to Contact
sv: Skicka meddelande till kontakt

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print Envelope
sv: Skriv ut kuvert

en: Delete
sv: Ta bort

en: Error modifying card
sv: Fel vid ändring av kort

en: Success
sv: Lyckades

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Repository offline
sv: Lagret frånkopplat

en: Permission denied
sv: Åtkomst nekas

en: Card not found
sv: Kortet hittades inte

en: Card ID already exists
sv: Kort-ID finns redan

en: Protocol not supported
sv: Protokollet stöds inte

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Other error
sv: Annat fel

en: Do you want to save changes?
sv: Vill du spara ändringar?

en: Error adding list
sv: Fel vid tillägg av lista

en: Error adding card
sv: Fel vid tillägg av kort

en: Error modifying list
sv: Fel vid ändring av lista

en: Error removing list
sv: Fel vid borttagning av lista

en: Error removing card
sv: Fel vid borttagning av kort

note: Translators: put here a list of labels you want to see on buttons in addressbook. You may use any character to separate labels but it must also be placed at the begining ot the string
en: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
sv: ,123,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,x,y,z,å,ä,ö

note: Translators: put here a list of characters that correspond to buttons in addressbook. You may use any character to separate labels but it must also be placed at the begining ot the string. Use lower case letters if possible.
en: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z
sv: ,0,a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,x,y,z,å,ä,ö

en: * Click here to add a contact *
sv: * Klicka här för att lägga till en kontakt *

en: Primary Phone
sv: Primär telefon

en: Assistant Phone
sv: Sekreterartelefon

en: Business Phone
sv: Arbetstelefon

en: Callback Phone
sv: Tillbakaringningstelefon

en: Company Phone
sv: Företagets telefon

en: Home Phone
sv: Hemtelefon

en: Business Address
sv: Företagsadress

en: Home Address
sv: Hemadress

en: Mobile Phone
sv: Mobiltelefon

en: Car Phone
sv: Biltelefon

en: Business Phone 2
sv: Företagstelefon 2

en: Home Phone 2
sv: Hemtelefon 2

en: Other Phone
sv: Annan telefon

en: Other Address
sv: Annan adress

en: and %d other cards.
sv: och %d andra kort.

en: and one other card.
sv: och ett annat kort.

en: Save in addressbook
sv: Spara i adressboken

en: 
    
    There are no items to show in this view
    
    Double-click here to create a new Contact.
sv: 
    
    Det finns inga objekt att visa i denna vy
    
    Dubbelklicka här för att skapa en ny kontakt.

en: Card View
sv: Kortvy

en: Blank forms at end:
sv: Tomma blanketter vid slutet:

en: Body
sv: Meddelandetext

en: Bottom:
sv: Underst:

en: Dimensions:
sv: Dimensioner:

en: F_ont...
sv: T_ypsnitt...

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Footer:
sv: Sidfot:

en: Header
sv: Rubrik

en: Header/Footer
sv: Rubrik/sidfot

en: Headings
sv: Rubriker

en: Headings for each letter
sv: Rubriker för varje brev

en: Height:
sv: Höjd:

en: Immediately follow each other
sv: Följ omedelbart efter varandra

en: Include:
sv: Inkludera:

en: Landscape
sv: Liggande

en: Left:
sv: Vänster:

en: Letter tabs on side
sv: Brevflikar på sidan

en: Margins
sv: Marginaler

en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

en: Options
sv: Alternativ

en: Orientation
sv: Orientering

en: Page
sv: Sida

en: Page Setup:
sv: Sidinställningar:

en: Paper
sv: Papper

en: Paper source:
sv: Papperskälla:

en: Portrait
sv: Stående

en: Preview:
sv: Förhandsgranska:

en: Print using gray shading
sv: Skriv ut med grå skuggning

en: Reverse on even pages
sv: Vänd jämna sidor

en: Right:
sv: Höger:

en: Sections:
sv: Sektioner:

en: Shading
sv: Skuggning

en: Size:
sv: Storlek:

en: Start on a new page
sv: Börja på en ny sida

en: Style name:
sv: Stil:

en: Top:
sv: Överst:

en: Type:
sv: Typ:

en: Width:
sv: Bredd:

en: _Font...
sv: _Typsnitt...

en: Print cards
sv: Skriv ut kort

en: Print card
sv: Skriv ut kort

en: Print envelope
sv: Skriv ut kuvert

note: * These are the timezone names from the Olson timezone data. * We only place them here so gettext picks them up for translation. * Don't include in any C files.
en: Africa/Abidjan
sv: Afrika/Abidjan

en: Africa/Accra
sv: Afrika/Accra

en: Africa/Addis_Ababa
sv: Afrika/Addis_Abeba

en: Africa/Algiers
sv: Afrika/Alger

en: Africa/Asmera
sv: Afrika/Asmera

en: Africa/Bamako
sv: Afrika/Bamako

en: Africa/Bangui
sv: Afrika/Bangui

en: Africa/Banjul
sv: Afrika/Banjul

en: Africa/Bissau
sv: Afrika/Bissau

en: Africa/Blantyre
sv: Afrika/Blantyre

en: Africa/Brazzaville
sv: Afrika/Brazzaville

en: Africa/Bujumbura
sv: Afrika/Bujumbura

en: Africa/Cairo
sv: Afrika/Kairo

en: Africa/Casablanca
sv: Afrika/Casablanca

en: Africa/Ceuta
sv: Afrika/Ceuta

en: Africa/Conakry
sv: Afrika/Conakry

en: Africa/Dakar
sv: Afrika/Dakar

en: Africa/Dar_es_Salaam
sv: Afrika/Dar_es_Salaam

en: Africa/Djibouti
sv: Afrika/Djibouti

en: Africa/Douala
sv: Afrika/Douala

en: Africa/El_Aaiun
sv: Afrika/El_Aaiun

en: Africa/Freetown
sv: Afrika/Freetown

en: Africa/Gaborone
sv: Afrika/Gaborone

en: Africa/Harare
sv: Afrika/Harare

en: Africa/Johannesburg
sv: Afrika/Johannesburg

en: Africa/Kampala
sv: Afrika/Kampala

en: Africa/Khartoum
sv: Afrika/Khartoum

en: Africa/Kigali
sv: Afrika/Kigali

en: Africa/Kinshasa
sv: Afrika/Kinshasa

en: Africa/Lagos
sv: Afrika/Lagos

en: Africa/Libreville
sv: Afrika/Libreville

en: Africa/Lome
sv: Afrika/Lomé

en: Africa/Luanda
sv: Afrika/Luanda

en: Africa/Lubumbashi
sv: Afrika/Lubumbashi

en: Africa/Lusaka
sv: Afrika/Lusaka

en: Africa/Malabo
sv: Afrika/Malabo

en: Africa/Maputo
sv: Afrika/Maputo

en: Africa/Maseru
sv: Afrika/Maseru

en: Africa/Mbabane
sv: Afrika/Mbabane

en: Africa/Mogadishu
sv: Afrika/Mogadishu

en: Africa/Monrovia
sv: Afrika/Monrovia

en: Africa/Nairobi
sv: Afrika/Nairobi

en: Africa/Ndjamena
sv: Afrika/Ndjamena

en: Africa/Niamey
sv: Afrika/Niamey

en: Africa/Nouakchott
sv: Afrika/Nouakchott

en: Africa/Ouagadougou
sv: Afrika/Ouagadougou

en: Africa/Porto-Novo
sv: Afrika/Porto-Novo

en: Africa/Sao_Tome
sv: Afrika/São_Tomé

en: Africa/Timbuktu
sv: Afrika/Timbuktu

en: Africa/Tripoli
sv: Afrika/Tripoli

en: Africa/Tunis
sv: Afrika/Tunis

en: Africa/Windhoek
sv: Afrika/Windhoek

en: America/Adak
sv: Amerika/Adak

en: America/Anchorage
sv: Amerika/Anchorage

en: America/Anguilla
sv: Amerika/Anguilla

en: America/Antigua
sv: Amerika/Antigua

en: America/Araguaina
sv: Amerika/Araguaina

en: America/Aruba
sv: Amerika/Aruba

en: America/Asuncion
sv: Amerika/Asunción

en: America/Barbados
sv: Amerika/Barbados

en: America/Belem
sv: Amerika/Belém

en: America/Belize
sv: Amerika/Belize

en: America/Boa_Vista
sv: Amerika/Boa_Vista

en: America/Bogota
sv: Amerika/Bogotá

en: America/Boise
sv: Amerika/Boise

en: America/Buenos_Aires
sv: Amerika/Buenos_Aires

en: America/Cambridge_Bay
sv: Amerika/Cambridge_Bay

en: America/Cancun
sv: Amerika/Cancun

en: America/Caracas
sv: Amerika/Caracas

en: America/Catamarca
sv: Amerika/Catamarca

en: America/Cayenne
sv: Amerika/Cayenne

en: America/Cayman
sv: Amerika/Cayman

en: America/Chicago
sv: Amerika/Chicago

en: America/Chihuahua
sv: Amerika/Chihuahua

en: America/Cordoba
sv: Amerika/Cordoba

en: America/Costa_Rica
sv: Amerika/Costa_Rica

en: America/Cuiaba
sv: Amerika/Cuiaba

en: America/Curacao
sv: Amerika/Curacao

en: America/Danmarkshavn
sv: Amerika/Danmarkshavn

en: America/Dawson
sv: Amerika/Dawson

en: America/Dawson_Creek
sv: Amerika/Dawson_Creek

en: America/Denver
sv: Amerika/Denver

en: America/Detroit
sv: Amerika/Detroit

en: America/Dominica
sv: Amerika/Dominica

en: America/Edmonton
sv: Amerika/Edmonton

en: America/Eirunepe
sv: Amerika/Eirunepe

en: America/El_Salvador
sv: Amerika/El_Salvador

en: America/Fortaleza
sv: Amerika/Fortaleza

en: America/Glace_Bay
sv: Amerika/Glace_Bay

en: America/Godthab
sv: Amerika/Godthåb

en: America/Goose_Bay
sv: Amerika/Goose_Bay

en: America/Grand_Turk
sv: Amerika/Grand_Turk

en: America/Grenada
sv: Amerika/Grenada

en: America/Guadeloupe
sv: Amerika/Guadeloupe

en: America/Guatemala
sv: Amerika/Guatemala

en: America/Guayaquil
sv: Amerika/Guayaquil

en: America/Guyana
sv: Amerika/Guyana

en: America/Halifax
sv: Amerika/Halifax

en: America/Havana
sv: Amerika/Havanna

en: America/Hermosillo
sv: Amerika/Hermosillo

en: America/Indiana/Indianapolis
sv: Amerika/Indiana/Indianapolis

en: America/Indiana/Knox
sv: Amerika/Indiana/Knox

en: America/Indiana/Marengo
sv: Amerika/Indiana/Marengo

en: America/Indiana/Vevay
sv: Amerika/Indiana/Vevay

en: America/Indianapolis
sv: Amerika/Indianapolis

en: America/Inuvik
sv: Amerika/Inuvik

en: America/Iqaluit
sv: Amerika/Iqaluit

en: America/Jamaica
sv: Amerika/Jamaica

en: America/Jujuy
sv: Amerika/Jujuy

en: America/Juneau
sv: Amerika/Juneau

en: America/Kentucky/Louisville
sv: Amerika/Kentucky/Louisville

en: America/Kentucky/Monticello
sv: Amerika/Kentucky/Monticello

en: America/La_Paz
sv: Amerika/La_Paz

en: America/Lima
sv: Amerika/Lima

en: America/Los_Angeles
sv: Amerika/Los_Angeles

en: America/Louisville
sv: Amerika/Louisville

en: America/Maceio
sv: Amerika/Maceio

en: America/Managua
sv: Amerika/Managua

en: America/Manaus
sv: Amerika/Manaus

en: America/Martinique
sv: Amerika/Martinique

en: America/Mazatlan
sv: Amerika/Mazatlan

en: America/Mendoza
sv: Amerika/Mendoza

en: America/Menominee
sv: Amerika/Menominee

en: America/Merida
sv: Amerika/Merida

en: America/Mexico_City
sv: Amerika/Mexico_City

en: America/Miquelon
sv: Amerika/Miquelon

en: America/Monterrey
sv: Amerika/Monterrey

en: America/Montevideo
sv: Amerika/Montevideo

en: America/Montreal
sv: Amerika/Montreal

en: America/Montserrat
sv: Amerika/Montserrat

en: America/Nassau
sv: Amerika/Nassau

en: America/New_York
sv: Amerika/New_York

en: America/Nipigon
sv: Amerika/Nipigon

en: America/Nome
sv: Amerika/Nome

en: America/Noronha
sv: Amerika/Noronha

en: America/North_Dakota/Center
sv: Amerika/North_Dakota/Center

en: America/Panama
sv: Amerika/Panamá

en: America/Pangnirtung
sv: Amerika/Pangnirtung

en: America/Paramaribo
sv: Amerika/Paramaribo

en: America/Phoenix
sv: Amerika/Phoenix

en: America/Port-au-Prince
sv: Amerika/Port-au-Prince

en: America/Port_of_Spain
sv: Amerika/Port_of_Spain

en: America/Porto_Velho
sv: Amerika/Porto_Velho

en: America/Puerto_Rico
sv: Amerika/Puerto_Rico

en: America/Rainy_River
sv: Amerika/Rainy_River

en: America/Rankin_Inlet
sv: Amerika/Rankin_Inlet

en: America/Recife
sv: Amerika/Recife

en: America/Regina
sv: Amerika/Regina

en: America/Rio_Branco
sv: Amerika/Rio_Branco

en: America/Rosario
sv: Amerika/Rosario

en: America/Santiago
sv: Amerika/Santiago

en: America/Santo_Domingo
sv: Amerika/Santo_Domingo

en: America/Sao_Paulo
sv: Amerika/São_Paulo

en: America/Scoresbysund
sv: Amerika/Scoresbysund

en: America/Shiprock
sv: Amerika/Shiprock

en: America/St_Johns
sv: Amerika/St_Johns

en: America/St_Kitts
sv: Amerika/St_Kitts

en: America/St_Lucia
sv: Amerika/St_Lucia

en: America/St_Thomas
sv: Amerika/St_Thomas

en: America/St_Vincent
sv: Amerika/St_Vincent

en: America/Swift_Current
sv: Amerika/Swift_Current

en: America/Tegucigalpa
sv: Amerika/Tegucigalpa

en: America/Thule
sv: Amerika/Thule

en: America/Thunder_Bay
sv: Amerika/Thunder_Bay

en: America/Tijuana
sv: Amerika/Tijuana

en: America/Tortola
sv: Amerika/Tortola

en: America/Vancouver
sv: Amerika/Vancouver

en: America/Whitehorse
sv: Amerika/Whitehorse

en: America/Winnipeg
sv: Amerika/Winnipeg

en: America/Yakutat
sv: Amerika/Yakutat

en: America/Yellowknife
sv: Amerika/Yellowknife

en: Antarctica/Casey
sv: Antarktis/Casey

en: Antarctica/Davis
sv: Antarktis/Davis

en: Antarctica/DumontDUrville
sv: Antarktis/DumontDUrville

en: Antarctica/Mawson
sv: Antarktis/Mawson

en: Antarctica/McMurdo
sv: Antarktis/McMurdo

en: Antarctica/Palmer
sv: Antarktis/Palmer

en: Antarctica/South_Pole
sv: Antarktis/Sydpolen

en: Antarctica/Syowa
sv: Antarktis/Syowa

en: Antarctica/Vostok
sv: Antarktis/Vostok

en: Arctic/Longyearbyen
sv: Arktis/Longyearbyen

en: Asia/Aden
sv: Asien/Aden

en: Asia/Almaty
sv: Asien/Alma-ata

en: Asia/Amman
sv: Asien/Amman

en: Asia/Anadyr
sv: Asien/Anadyr

en: Asia/Aqtau
sv: Asien/Aqtau

en: Asia/Aqtobe
sv: Asien/Aqtobe

en: Asia/Ashgabat
sv: Asien/Ashgabat

en: Asia/Baghdad
sv: Asien/Bagdad

en: Asia/Bahrain
sv: Asien/Bahrain

en: Asia/Baku
sv: Asien/Baku

en: Asia/Bangkok
sv: Asien/Bangkok

en: Asia/Beirut
sv: Asien/Beirut

en: Asia/Bishkek
sv: Asien/Bishkek

en: Asia/Brunei
sv: Asien/Brunei

en: Asia/Calcutta
sv: Asien/Calcutta

en: Asia/Choibalsan
sv: Asien/Choibalsan

en: Asia/Chongqing
sv: Asien/Chungking

en: Asia/Colombo
sv: Asien/Colombo

en: Asia/Damascus
sv: Asien/Damaskus

en: Asia/Dhaka
sv: Asien/Dhaka

en: Asia/Dili
sv: Asien/Dili

en: Asia/Dubai
sv: Asien/Dubai

en: Asia/Dushanbe
sv: Asien/Dushanbe

en: Asia/Gaza
sv: Asien/Gaza

en: Asia/Harbin
sv: Asien/Harbin

en: Asia/Hong_Kong
sv: Asien/Hong_Kong

en: Asia/Hovd
sv: Asien/Hovd

en: Asia/Irkutsk
sv: Asien/Irkutsk

en: Asia/Istanbul
sv: Asien/Istanbul

en: Asia/Jakarta
sv: Asien/Jakarta

en: Asia/Jayapura
sv: Asien/Jayapura

en: Asia/Jerusalem
sv: Asien/Jerusalem

en: Asia/Kabul
sv: Asien/Kabul

en: Asia/Kamchatka
sv: Asien/Kamtjatka

en: Asia/Karachi
sv: Asien/Karachi

en: Asia/Kashgar
sv: Asien/Kashgar

en: Asia/Katmandu
sv: Asien/Katmandu

en: Asia/Krasnoyarsk
sv: Asien/Krasnojarsk

en: Asia/Kuala_Lumpur
sv: Asien/Kuala_Lumpur

en: Asia/Kuching
sv: Asien/Kuching

en: Asia/Kuwait
sv: Asien/Kuwait

en: Asia/Macao
sv: Asien/Macao

en: Asia/Magadan
sv: Asien/Magadan

en: Asia/Manila
sv: Asien/Manila

en: Asia/Muscat
sv: Asien/Muscat

en: Asia/Nicosia
sv: Asien/Nicosia

en: Asia/Novosibirsk
sv: Asien/Novosibirsk

en: Asia/Omsk
sv: Asien/Omsk

en: Asia/Phnom_Penh
sv: Asien/Phnom_Penh

en: Asia/Pontianak
sv: Asien/Pontianak

en: Asia/Pyongyang
sv: Asien/Pyongyang

en: Asia/Qatar
sv: Asien/Qatar

en: Asia/Rangoon
sv: Asien/Rangoon

en: Asia/Riyadh
sv: Asien/Riyadh

en: Asia/Saigon
sv: Asien/Saigon

en: Asia/Sakhalin
sv: Asien/Sachalin

en: Asia/Samarkand
sv: Asien/Samarkand

en: Asia/Seoul
sv: Asien/Söul

en: Asia/Shanghai
sv: Asien/Shanghai

en: Asia/Singapore
sv: Asien/Singapore

en: Asia/Taipei
sv: Asien/Taipei

en: Asia/Tashkent
sv: Asien/Tasjkent

en: Asia/Tbilisi
sv: Asien/Tbilisi

en: Asia/Tehran
sv: Asien/Tehran

en: Asia/Thimphu
sv: Asien/Thimphu

en: Asia/Tokyo
sv: Asien/Tokyo

en: Asia/Ujung_Pandang
sv: Asien/Ujung_Pandang

en: Asia/Ulaanbaatar
sv: Asien/Ulaanbaatar

en: Asia/Urumqi
sv: Asien/Ürumqi

en: Asia/Vientiane
sv: Asien/Vientiane

en: Asia/Vladivostok
sv: Asien/Vladivostok

en: Asia/Yakutsk
sv: Asien/Jakutsk

en: Asia/Yekaterinburg
sv: Asien/Jekaterinburg

en: Asia/Yerevan
sv: Asien/Jerevan

en: Atlantic/Azores
sv: Atlanten/Azorerna

en: Atlantic/Bermuda
sv: Atlanten/Bermuda

en: Atlantic/Canary
sv: Atlanten/Kanarieöarna

en: Atlantic/Cape_Verde
sv: Atlanten/Cape_Verde

en: Atlantic/Faeroe
sv: Atlanten/Färöarna

en: Atlantic/Jan_Mayen
sv: Atlanten/Jan_Mayen

en: Atlantic/Madeira
sv: Atlanten/Madeira

en: Atlantic/Reykjavik
sv: Atlanten/Reykjavik

en: Atlantic/South_Georgia
sv: Atlanten/South_Georgia

en: Atlantic/St_Helena
sv: Atlanten/St_Helena

en: Atlantic/Stanley
sv: Atlanten/Stanley

en: Australia/Adelaide
sv: Australien/Adelaide

en: Australia/Brisbane
sv: Australien/Brisbane

en: Australia/Broken_Hill
sv: Australien/Broken_Hill

en: Australia/Darwin
sv: Australien/Darwin

en: Australia/Hobart
sv: Australien/Hobart

en: Australia/Lindeman
sv: Australien/Lindeman

en: Australia/Lord_Howe
sv: Australien/Lord_Howe

en: Australia/Melbourne
sv: Australien/Melbourne

en: Australia/Perth
sv: Australien/Perth

en: Australia/Sydney
sv: Australien/Sydney

en: Europe/Amsterdam
sv: Europa/Amsterdam

en: Europe/Andorra
sv: Europa/Andorra

en: Europe/Athens
sv: Europa/Aten

en: Europe/Belfast
sv: Europa/Belfast

en: Europe/Belgrade
sv: Europa/Belgrad

en: Europe/Berlin
sv: Europa/Berlin

en: Europe/Bratislava
sv: Europa/Bratislava

en: Europe/Brussels
sv: Europa/Bryssel

en: Europe/Bucharest
sv: Europa/Bukarest

en: Europe/Budapest
sv: Europa/Budapest

en: Europe/Chisinau
sv: Europa/Chisinau

en: Europe/Copenhagen
sv: Europa/Köpenhamn

en: Europe/Dublin
sv: Europa/Dublin

en: Europe/Gibraltar
sv: Europa/Gibraltar

en: Europe/Helsinki
sv: Europa/Helsingfors

en: Europe/Istanbul
sv: Europa/Istanbul

en: Europe/Kaliningrad
sv: Europa/Kaliningrad

en: Europe/Kiev
sv: Europa/Kiev

en: Europe/Lisbon
sv: Europa/Lissabon

en: Europe/Ljubljana
sv: Europa/Ljubljana

en: Europe/London
sv: Europa/London

en: Europe/Luxembourg
sv: Europa/Luxemburg

en: Europe/Madrid
sv: Europa/Madrid

en: Europe/Malta
sv: Europa/Malta

en: Europe/Minsk
sv: Europa/Minsk

en: Europe/Monaco
sv: Europa/Monaco

en: Europe/Moscow
sv: Europa/Moskva

en: Europe/Nicosia
sv: Europa/Nicosia

en: Europe/Oslo
sv: Europa/Oslo

en: Europe/Paris
sv: Europa/Paris

en: Europe/Prague
sv: Europa/Prag

en: Europe/Riga
sv: Europa/Riga

en: Europe/Rome
sv: Europa/Rom

en: Europe/Samara
sv: Europa/Samara

en: Europe/San_Marino
sv: Europa/San_Marino

en: Europe/Sarajevo
sv: Europa/Sarajevo

en: Europe/Simferopol
sv: Europa/Simferopol

en: Europe/Skopje
sv: Europa/Skopje

en: Europe/Sofia
sv: Europa/Sofia

en: Europe/Stockholm
sv: Europa/Stockholm

en: Europe/Tallinn
sv: Europa/Tallinn

en: Europe/Tirane
sv: Europa/Tirana

en: Europe/Uzhgorod
sv: Europa/Uzjhorod

en: Europe/Vaduz
sv: Europa/Vaduz

en: Europe/Vatican
sv: Europa/Vatikanstaten

en: Europe/Vienna
sv: Europa/Wien

en: Europe/Vilnius
sv: Europa/Vilnius

en: Europe/Warsaw
sv: Europa/Warszawa

en: Europe/Zagreb
sv: Europa/Zagreb

en: Europe/Zaporozhye
sv: Europa/Zaporozhye

en: Europe/Zurich
sv: Europa/Zürich

en: Indian/Antananarivo
sv: Indiska_Oceanen/Antananarivo

en: Indian/Chagos
sv: Indiska_Oceanen/Chagos

en: Indian/Christmas
sv: Indiska_Oceanen/Julön

en: Indian/Cocos
sv: Indiska_Oceanen/Cocos

en: Indian/Comoro
sv: Indiska_Oceanen/Komorerna

en: Indian/Kerguelen
sv: Indiska_Oceanen/Kerguelen

en: Indian/Mahe
sv: Indiska_Oceanen/Mahe

en: Indian/Maldives
sv: Indiska_Oceanen/Maldiverna

en: Indian/Mauritius
sv: Indiska_Oceanen/Mauritius

en: Indian/Mayotte
sv: Indiska_Oceanen/Mayotte

en: Indian/Reunion
sv: Indiska_Oceanen/Réunion

en: Pacific/Apia
sv: Stilla_Havet/Apia

en: Pacific/Auckland
sv: Stilla_Havet/Auckland

en: Pacific/Chatham
sv: Stilla_Havet/Chatham

en: Pacific/Easter
sv: Stilla_Havet/Påskön

en: Pacific/Efate
sv: Stilla_Havet/Efate

en: Pacific/Enderbury
sv: Stilla_Havet/Enderbury

en: Pacific/Fakaofo
sv: Stilla_Havet/Fakaofo

en: Pacific/Fiji
sv: Stilla_Havet/Fiji

en: Pacific/Funafuti
sv: Stilla_Havet/Funafuti

en: Pacific/Galapagos
sv: Stilla_Havet/Galápagos

en: Pacific/Gambier
sv: Stilla_Havet/Gambier

en: Pacific/Guadalcanal
sv: Stilla_Havet/Guadalcanal

en: Pacific/Guam
sv: Stilla_Havet/Guam

en: Pacific/Honolulu
sv: Stilla_Havet/Honolulu

en: Pacific/Johnston
sv: Stilla_Havet/Johnston

en: Pacific/Kiritimati
sv: Stilla_Havet/Kiritimati

en: Pacific/Kosrae
sv: Stilla_Havet/Kosrae

en: Pacific/Kwajalein
sv: Stilla_Havet/Kwajalein

en: Pacific/Majuro
sv: Stilla_Havet/Majuro

en: Pacific/Marquesas
sv: Stilla_Havet/Marquesas

en: Pacific/Midway
sv: Stilla_Havet/Midway

en: Pacific/Nauru
sv: Stilla_Havet/Nauru

en: Pacific/Niue
sv: Stilla_Havet/Niue

en: Pacific/Norfolk
sv: Stilla_Havet/Norfolk

en: Pacific/Noumea
sv: Stilla_Havet/Noumea

en: Pacific/Pago_Pago
sv: Stilla_Havet/Pago_Pago

en: Pacific/Palau
sv: Stilla_Havet/Palau

en: Pacific/Pitcairn
sv: Stilla_Havet/Pitcairn

en: Pacific/Ponape
sv: Stilla_Havet/Ponape

en: Pacific/Port_Moresby
sv: Stilla_Havet/Port_Moresby

en: Pacific/Rarotonga
sv: Stilla_Havet/Rarotonga

en: Pacific/Saipan
sv: Stilla_Havet/Saipan

en: Pacific/Tahiti
sv: Stilla_Havet/Tahiti

en: Pacific/Tarawa
sv: Stilla_Havet/Tarawa

en: Pacific/Tongatapu
sv: Stilla_Havet/Tongatapu

en: Pacific/Truk
sv: Stilla_Havet/Truk

en: Pacific/Wake
sv: Stilla_Havet/Wake

en: Pacific/Wallis
sv: Stilla_Havet/Wallis

en: Pacific/Yap
sv: Stilla_Havet/Yap

en: Untitled appointment
sv: Namnlöst möte

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

note: An empty string is the same as 'None'.
en: Undefined
sv: Odefinierad

en: Error while communicating with calendar server
sv: Fel vid kommunikation med kalenderserver

en: Could not read pilot's Calendar application block
sv: Kunde inte läsa pilotens kalenderprogramblock

en: Could not read pilot's ToDo application block
sv: Kunde inte läsa pilotens att-göra-programblock

en: A Bonobo control which displays a task list.
sv: En Bonobo-kontroll som visar en uppgiftslista.

en: A sample Bonobo control which displays an calendar.
sv: En Bonobo-testkontroll som visar en kalender.

en: Evolution calendar executive summary component.
sv: Evolutions kalendersammanfattningskomponent.

en: Evolution calendar iTip/iMip viewer
sv: Evolutionkalenderns visare för iTip/iMip

en: Evolution component for handling the calendar.
sv: Evolutionkomponent för hantering av kalendern.

en: Factory for the Calendar Summary component.
sv: Fabrik för kalendersammanfattningskomponenten.

en: Factory for the Evolution Tasks control
sv: Fabrik för Evolutions uppgiftskomponent.

en: Factory for the calendar iTip view control
sv: Fabrik för kalenderns iTip-vykontroll

en: Factory for the sample Calendar control
sv: Fabrik för test-kalenderkontrollen

en: Factory to centralize calendar component editor dialogs
sv: Fabrik för att centralisera kalenderkomponentens redigerardialoger

en: Factory to create a component editor factory
sv: Fabrik för att skapa en komponentredigerarfabrik

en: Alarm notification service
sv: Alarmaviseringstjänst

en: Factory for the alarm notification service
sv: Fabrik för alarmavsieringstjänsten

en: Starting:
sv: Startar:

en: Ending:
sv: Slutar:

en: invalid time
sv: ogiltig tid

en: Evolution Alarm
sv: Evolution-alarm

en: Alarm on %s
sv: Alarm den %s

en: C_lose
sv: S_täng

en: Snoo_ze
sv: Slu_mra

en: Snooze time (minutes)
sv: Slumringstid (minuter)

en: _Edit appointment
sv: _Redigera möte

en: No description available.
sv: Ingen beskrivning finns tillgänglig.

en: Evolution does not support calendar reminders with
    email notifications yet, but this reminder was
    configured to send an email.  Evolution will display
    a normal reminder dialog box instead.
sv: Evolution stöder inte kalenderpåminnelser med
    e-postnotifikationer än, men denna påminnelse var
    konfigurerad att skicka e-post. Evolution kommer att
    visa en normal dialogruta istället.

en: An Evolution Calendar reminder is about to trigger.
    This reminder is configured to run the following program:
    
            %s
    
    Are you sure you want to run this program?
sv: En Evolution-kalenderpåminnelse kommer att lösas ut.
    Denna påminnelse är konfigurerad att köra följande program:
    
            %s
    
    Är du säker på att du vill köra detta program?

en: Could not initialize GNOME
sv: Kunde inte initiera GNOME

en: Could not create the alarm notify service
sv: Kunde inte skapa fabriken för alarmnotifieringstjänsten

en: Could not create the alarm notify service factory
sv: Kunde inte skapa fabriken för alarmaviseringstjänsten

en: Could not create the calendar view.  Please check your ORBit and OAF setup.
sv: Kunde inte skapa kalendervyn. Kontrollera din ORBit- och OAF-installation.

en: Private
sv: Privat

en: Confidential
sv: Konfidentiellt

en: Public
sv: Publikt

en: E
sv: Ö

en: W
sv: V

en: Free
sv: Ledig

en: Busy
sv: Upptagen

en: Not Started
sv: Inte startad

en: In Progress
sv: Pågår

en: Completed
sv: Färdigt

en: The geographical position must be entered in the format: 
    
    45.436845,125.862501
sv: Den geografiska positionen måste anges i formatet: 
    
    45.436845,125.862501

note: An empty string is the same as 'None'.
en: None
sv: Ingen

en: Recurring
sv: Återkommande

en: Assigned
sv: Tilldelad

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

note: No time range is set, so don't start a query
en: Searching
sv: Söker

en: Day View
sv: Dagsvy

en: Work Week View
sv: Arbetsveckovy

en: Week View
sv: Veckovy

en: Month View
sv: Månadsvy

en: Summary contains
sv: Sammanfattningen innehåller

en: Description contains
sv: Beskrivningen innehåller

en: Comment contains
sv: Kommentaren innehåller

en: Unmatched
sv: Omatchade

en: Calendar
sv: Kalender

en: Folder containing appointments and events
sv: Mapp som innehåller möten och evenemang

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Folder containing to-do items
sv: Mapp som innehåller att-göra-objekt

en: Create a new appointment
sv: Skapa ett nytt möte

en: New _Appointment
sv: Nytt m_öte

en: Create a new task
sv: Skapa en ny uppgift

en: New _Task
sv: Ny _uppgift

en: The URI that the calendar will display
sv: URI:n som kalendern kommer att visa

en: Audio Alarm Options
sv: Alternativ för ljudalarm

en: Message Alarm Options
sv: Alternativ för meddelandealarm

en: Mail Alarm Options
sv: Alternativ för e-postalarm

en: Program Alarm Options
sv: Alternativ för programalarm

en: Unknown Alarm Options
sv: Alternativ för okända alarm

en: Alarm Repeat
sv: Alarmupprepning

en: Message to Display
sv: Meddelande att visa

en: Play sound:
sv: Spela ljud:

en: Repeat the alarm
sv: Upprepa larmet

en: Run program:
sv: Kör program:

en: This is an email reminder, but Evolution does not yet support this kind of reminders.  You will not be able to edit the options for this reminder.
sv: Detta är en e-postpåminnelse, men Evolution stöder inte denna typ av påminnelser än. Du kommer inte att kunna redigera alternativen för denna påminnelse.

en: With these arguments:
sv: Med dessa argument:

en: days
sv: dagar

en: extra times every
sv: extra gånger var

en: hours
sv: timme

en: minutes
sv: minut

en: %d days
sv: %d dagar

en: 1 day
sv: 1 dag

en: %d weeks
sv: %d veckor

en: 1 week
sv: 1 vecka

en: %d hours
sv: %d timmar

en: 1 hour
sv: 1 timme

en: %d minutes
sv: %d minuter

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: %d seconds
sv: %d sekunder

en: 1 second
sv: 1 sekund

en: Play a sound
sv: Spela ett ljud

en: Display a message
sv: Visa ett meddelande

en: Send an email
sv: Skicka ett brev

en: Run a program
sv: Kör ett program

en: Unknown action to be performed
sv: Okänd åtgärd att utföra

en: %s %s before the start of the appointment
sv: %s %s innan starten på mötet

en: %s %s after the start of the appointment
sv: %s %s innan starten på mötet

en: %s at the start of the appointment
sv: %s innan starten på mötet

en: %s %s before the end of the appointment
sv: %s %s innan starten på mötet

en: %s %s after the end of the appointment
sv: %s %s efter slut på möte

en: %s at the end of the appointment
sv: %s efter slut på möte

en: %s at %s
sv: %s vid %s

en: %s for an unknown trigger type
sv: %s för en okänd triggertyp

en: Basics
sv: Grundläggande

en: Date/Time:
sv: Datum/tid:

en: Reminders
sv: Påminnelser

en: Summary:
sv: Sammanfattning:

en: _Options...
sv: _Alternativ...

note: Automatically generated. Do not edit.
en: after
sv: efter

en: before
sv: före

en: day(s)
sv: dag

en: end of appointment
sv: slut på möte

en: hour(s)
sv: timme/timmar

en: minute(s)
sv: minut(er)

en: start of appointment
sv: start på möte

en: 05 minutes
sv: 05 minuter

en: 10 minutes
sv: 10 minuter

en: 15 minutes
sv: 15 minuter

en: 30 minutes
sv: 30 minuter

en: 60 minutes
sv: 60 minuter

en: Calendar and Tasks Settings
sv: Kalender- och uppgiftsinställningar

en: Color for overdue tasks
sv: Färg för uppgifter som skulle ha gjorts

en: Color for tasks due today
sv: Färg för uppgifter som ska utföras idag

en: Create new appointments with a default _reminder
sv: _Skapa nya möten med en standardpåminnelse

en: Days
sv: dag

en: First day of wee_k:
sv: F_örsta dagen i veckan:

en: Friday
sv: fredag

en: Hours
sv: timme

en: Minutes
sv: minut

en: Monday
sv: måndag

en: O_verdue tasks:
sv: Uppgi_fter som skulle ha utförts:

en: Saturday
sv: lördag

en: Show appointment _end times in week and month views
sv: Visa _sluttiderna på möten i vecko- och månadsvyerna

en: Show week _numbers in date navigator
sv: Visa v_eckonummer i datumbläddraren

en: Sta_rt of day:
sv: _Dagen startar:

en: Su_n
sv: _sön

en: Sunday
sv: söndag

en: T_hu
sv: to_r

en: T_ue
sv: t_is

en: Tas_ks due today:
sv: U_ppgifter som ska ha utförts idag:

en: Thursday
sv: torsdag

en: Time
sv: Tid

en: Time _zone:
sv: Tids_zon:

en: Time di_visions:
sv: _Tidsdivisioner:

en: Time format:
sv: Tidsformat:

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Work Week
sv: Arbetsvecka

en: _12 hour (AM/PM)
sv: _12-timmars (FM/EM)

en: _24 hour
sv: _24-timmars

en: _Ask for confirmation when deleting items
sv: _Fråga efter bekräftelse vid borttagning av objekt

en: _Compress weekends in month view
sv: T_ryck ihop helger i månadsvyn

en: _Display
sv: _Visning

en: _End of day:
sv: Da_gen slutar:

en: _Fri
sv: _fre

en: _General
sv: Allm_änt

en: _Hide completed tasks after
sv: _Göm färdiga uppgifter efter

en: _Mon
sv: _mån

en: _Other
sv: _Annat

en: _Sat
sv: _lör

en: _Task List
sv: _Uppgiftslista

en: _Wed
sv: _ons

en: before the start of the appointment
sv: innan starten på mötet

en: The meeting status has changed. Send an updated version?
sv: Mötestatusen har ändrats. Skicka en uppdaterad version?

en: Are you sure you want to cancel and delete this meeting?
sv: Är du säker på att du vill avboka och ta bort detta möte?

en: Are you sure you want to cancel and delete this task?
sv: Är du säker på att du vill avbryta och ta bort denna uppgift?

en: Are you sure you want to cancel and delete this journal entry?
sv: Är du säker på att du vill avbryta ta bort denna dagbokspost?

en: This event has been deleted.
sv: Detta evenemang har tagits bort.

en: This task has been deleted.
sv: Denna uppgift har tagits bort.

en: This journal entry has been deleted.
sv: Denna dagbokspost har tagits bort.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and close the editor?
sv: %s  Du har gjort ändringar. Glöm dessa ändringar och stäng redigeraren?

en: %s  You have made no changes, close the editor?
sv: %s  Du har inte gjort några ändringar, stäng redigeraren?

en: This event has been changed.
sv: Detta evenemang har ändrats.

en: This task has been changed.
sv: Denna uppgift har ändrats.

en: This journal entry has been changed.
sv: Denna dagbokspost har ändrats.

en: %s  You have made changes. Forget those changes and update the editor?
sv: %s  Du har gjort ändringar. Glöm dessa ändringar och uppdatera redigeraren?

en: %s  You have made no changes, update the editor?
sv: %s  Du har inte gjort några ändringar, uppdatera redigeraren?

en:  to
sv:  till

en:  (Completed
sv:  (Färdigt

en: Completed
sv: Färdigt

en:  (Due
sv:  (Ska utföras

en: Due
sv: Ska utföras

en: Could not update object!
sv: Kunde inte uppdatera objekt!

en: Edit Appointment
sv: Redigera möte

en: Appointment - %s
sv: Möte - %s

en: Task - %s
sv: Uppgift - %s

en: Journal entry - %s
sv: Dagbokspost - %s

en: No summary
sv: Ingen sammanfattning

en: Overwrite file?
sv: Skriv över fil?

en: A file by that name already exists.
    Overwrite it?
sv: Det finns redan en fil med det namnet.
    Ska den skrivas över?

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Unable to obtain current version!
sv: Kunde inte få tag i aktuell version!

en: Are you sure you want to delete the appointment `%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort mötet "%s"

en: Are you sure you want to delete this untitled appointment?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta namnlösa möte?

en: Are you sure you want to delete the task `%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort uppgiften "%s"?

en: Are you sure you want to delete this untitled task?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna namnlösa uppgift?

en: Are you sure you want to delete the journal entry `%s'?
sv: Är du säker på att du vill ta bort dagboksposten "%s"?

en: Are you sure want to delete this untitled journal entry?
sv: Är du säker på att du vill ta bort denna namnlösa dagbokspost?

en: Are you sure you want to delete %d appointments?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %d möten?

en: Are you sure you want to delete %d tasks?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %d uppgifter?

en: Are you sure you want to delete %d journal entries?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %d dagboksposter?

en: Addressbook...
sv: Adressbok...

en: Delegate To:
sv: Delegera till:

en: Enter Delegate
sv: Ange delegerad person

en: Appointment
sv: Möte

en: Reminder
sv: Påminnelse

en: Recurrence
sv: Upprepning

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Meeting
sv: Möte

en: A_ll day event
sv: He_ldagsarrangemang

en: B_usy
sv: _Upptagen

en: Classification
sv: Klassifikation

en: Con_fidential
sv: _Konfidentiellt

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: F_ree
sv: _Ledig

en: L_ocation:
sv: _Plats:

en: Pri_vate
sv: Pri_vat

en: Pu_blic
sv: Pu_blikt

en: Show Time As
sv: Visa tid som

en: Su_mmary:
sv: Sa_mmanfattning:

en: _Contacts...
sv: _Kontakter...

en: _End time:
sv: Slutti_d:

en: _Start time:
sv: _Starttid:

en: An organizer is required.
sv: En organisatör krävs.

en: At least one attendee is required.
sv: Det måste finnas åtminstone en närvarande person.

en: That person is already attending the meeting!
sv: Personen är redan närvarande på mötet!

en: _Delegate To...
sv: _Delegera till...

en: Attendee
sv: Deltagare

en: Click here to add an attendee
sv: Klicka här för att lägga till en närvarande person

en: Common Name
sv: Vanligt namn

en: Delegated From
sv: Delegerad från

en: Delegated To
sv: Delegerad till

en: Language
sv: Språk

en: Member
sv: Medlem

en: RSVP
sv: OSA

en: Role
sv: Roll

en: Type
sv: Typ

en: Organizer:
sv: Organisatör:

en: _Change Organizer
sv: _Ändra organisatör

en: _Invite Others...
sv: Bjud _in andra...

en: _Other Organizer
sv: _Annan organisatör

en: This appointment contains recurrences that Evolution cannot edit.
sv: Detta möte har upprepningsregler som inte kan redigeras med Evolution.

en: on
sv: vid

en: day
sv: dag

en: on the
sv: den

en: th
sv: :e

en: occurrences
sv: förekomster

en: A_dd
sv: L_ägg till

en: Every
sv: Var

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Recurrence Rule
sv: Upprepningsregel

en: _Custom recurrence
sv: _Anpassad upprepning

en: _Modify
sv: _Ändra

en: _No recurrence
sv: _Ingen upprepning

en: _Simple recurrence
sv: _Enkel upprepning

en: for
sv: i

en: forever
sv: för alltid

en: month(s)
sv: månad(er)

en: until
sv: till

en: week(s)
sv: veckor

en: year(s)
sv: år

en: The meeting information has changed. Send an updated version?
sv: Mötesinformationen har ändrats. Skicka en uppdaterad version?

en: The task information has changed. Send an updated version?
sv: Uppgiftsinformationen har ändrats. Skicka en uppdaterad version?

en: The journal entry has changed. Send an updated version?
sv: Dagboksposten har ändrats. Skicka en uppdaterad version?

en: % Complete
sv: % färdigt

en: Date Completed:
sv: Datum utfört:

en: Progress
sv: Förlopp

en: _Priority:
sv: _Prioritet:

en: Assignment
sv: Tilldelning

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Sta_rt Date:
sv: Sta_rtdatum:

en: _Due Date:
sv: Förfallo_datum:

en: Deleting selected objects
sv: Tar bort markerade objekt

en: _Open
sv: _Öppna

en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: _Paste
sv: Klistra _in

en: _Mark as Complete
sv: _Markera som färdig

en: _Delete this Task
sv: _Ta bort denna uppgift

en: _Mark Tasks as Complete
sv: _Markera uppgifterna som färdiga

en: _Delete Selected Tasks
sv: _Ta bort markerade uppgifter

en: Updating objects
sv: Uppdaterar objekt

en: Click to add a task
sv: Klicka för att lägga till en uppgift

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 24-hour.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M.%S

note: strftime format of a weekday, a date and a time, 12-hour.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M.%S %p

en: The date must be entered in the format: 
    
    %s
sv: Datumet måste anges i formatet: 
    
    %s

en: Alarms
sv: Alarm

en: Complete
sv: Färdigt

en: Completion Date
sv: Färdigdatum

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Geographical Position
sv: Geografisk position

en: Priority
sv: Prioritet

en: Start Date
sv: Startdatum

note: FIXME: Inbox shortcut should point to something else for people who won't care about using /Local Folders/Inbox
en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Task sort
sv: Sortera efter uppgift

en: %02i minute divisions
sv: %02i minutdivisioner

note: String to use in 12-hour time format for times in the morning.
en: am
sv: fm

note: String to use in 12-hour time format for times in the afternoon.
en: pm
sv: em

en: New All Day _Event
sv: Nytt _heldagsarrangemang

en: Go to _Today
sv: Gå till _idag

en: _Go to Date...
sv: _Gå till datum...

en: _Delete this Appointment
sv: _Ta bort detta möte

en: Make this Occurrence _Movable
sv: Gör denna förekomst _flyttbar

en: Delete this _Occurrence
sv: Ta bort denna f_örekomst

en: Delete _All Occurrences
sv: Ta bort _alla förekomster

en: Meeting begins: <b>
sv: Mötet börjar: <b>

en: Task begins: <b>
sv: Uppgiften börjar: <b>

en: Free/Busy info begins: <b>
sv: Ledig-/upptageninformation börjar: <b>

en: Begins: <b>
sv: Börjar: <b>

en: Meeting ends: <b>
sv: Mötet slutar: <b>

en: Free/Busy info ends: <b>
sv: Ledig-/upptageninformation slutar: <b>

en: Ends: <b>
sv: Slutar: <b>

en: Task Completed: <b>
sv: Uppgiften färdig: <b>

en: Task Due: <b>
sv: Uppgiften ska vara utförd: <b>

en: iCalendar Information
sv: iCalendar-information

note: Title
en: iCalendar Error
sv: iCalendar-fel

en: An unknown person
sv: En okänd person

note: Describe what the user can do
en: <br> Please review the following information, and then select an action from the menu below.
sv: <br> Granska följande information, och välj sedan en åtgärd från menyn nedan.

en: <i>None</i>
sv: <i>Ingen</i>

en: Choose an action:
sv: Välj en åtgärd:

en: Update
sv: Uppdatera

en: Accept
sv: Acceptera

en: Tentatively accept
sv: Acceptera preliminärt

en: Decline
sv: Neka

en: Send Free/Busy Information
sv: Skicka ledig-/upptageninformation

en: Update respondent status
sv: Uppdatera svarandestatus

en: Send Latest Information
sv: Skicka senaste information

en: Cancel
sv: Avbryt

en: <b>%s</b> has published meeting information.
sv: <b>%s</b> har publicerat mötesinformation.

en: Meeting Information
sv: Mötesinformation

en: <b>%s</b> requests your presence at a meeting.
sv: <b>%s</b> begär din närvaro vid ett möte.

en: Meeting Proposal
sv: Mötesförslag

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing meeting.
sv: <b>%s</b> vill lägga till i ett befintligt möte.

en: Meeting Update
sv: Mötesuppdatering

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest meeting information.
sv: <b>%s</b> vill få den senaste mötesinformationen.

en: Meeting Update Request
sv: Begäran av mötesuppdatering

en: Unknown
sv: Okänd

en: <b>%s</b> has replied to a meeting request.
sv: <b>%s</b> har svarat på en mötesbegäran.

en: Meeting Reply
sv: Mötessvar

en: <b>%s</b> has cancelled a meeting.
sv: <b>%s</b> har avbokat ett möte.

en: Meeting Cancellation
sv: Mötesavbokning

en: <b>%s</b> has sent an unintelligible message.
sv: <b>%s</b> har skickat ett obegripligt meddelande.

en: Bad Meeting Message
sv: Felaktigt mötesmeddelande

en: <b>%s</b> has published task information.
sv: <b>%s</b> har publicerat mötesinformation.

en: Task Information
sv: Uppgiftsinformation

en: <b>%s</b> requests you perform a task.
sv: <b>%s</b> begär att du utför en uppgift.

en: Task Proposal
sv: Uppgiftsförslag

en: <b>%s</b> wishes to add to an existing task.
sv: <b>%s</b> vill lägga till i en befintlig uppgift.

en: Task Update
sv: Uppgiftsuppdatering

en: <b>%s</b> wishes to receive the latest task information.
sv: <b>%s</b> vill få den senaste uppgiftsinformationen.

en: Task Update Request
sv: Begäran om uppgiftsuppdatering

en: <b>%s</b> has replied to a task assignment.
sv: <b>%s</b> har svarat på en uppgiftstilldelning.

en: Task Reply
sv: Uppgiftssvar

en: <b>%s</b> has cancelled a task.
sv: <b>%s</b> har avbokat en uppgift.

en: Task Cancellation
sv: Uppgiftsavbokning

en: Bad Task Message
sv: Felaktigt uppgiftsmeddelande

en: <b>%s</b> has published free/busy information.
sv: <b>%s</b> har publicerat ledig-/upptageninformation.

en: Free/Busy Information
sv: Ledig-/upptageninformation

en: <b>%s</b> requests your free/busy information.
sv: <b>%s</b> begär din ledig-/upptageninformation.

en: Free/Busy Request
sv: Ledig-/Upptagenbegäran

en: <b>%s</b> has replied to a free/busy request.
sv: <b>%s</b> har svarat på en ledig-/upptagenbegäran.

en: Free/Busy Reply
sv: Ledig-/Upptagensvar

en: Bad Free/Busy Message
sv: Felaktigt ledig-/upptagenmeddelande

en: The message does not appear to be properly formed
sv: Meddelandet verkar inte vara korrekt utformat

en: The message contains only unsupported requests.
sv: Meddelandet innehåller typer av begäran som inte stöds.

en: The attachment does not contain a valid calendar message
sv: Bilagan innehåller inte ett giltigt kalendermeddelande

en: The attachment has no viewable calendar items
sv: Bilagan har inga visningsbara kalenderobjekt

en: Calendar file could not be updated!
sv: Kalenderfilen kunde inte uppdateras!

en: Update complete
sv: Uppdateringen färdig

en: Attendee status could not be updated because of an invalid status!
sv: Närvarandestatus kunde inte uppdateras på grund av ogiltig status!

en: Attendee status could not be updated!
sv: Närvarandestatus kunde inte uppdateras!

en: Attendee status updated
sv: Närvarandestatus är uppdaterad

en: Attendee status can not be updated because the item no longer exists
sv: Närvarandestatusen kan inte uppdateras eftersom objektet inte längre finns

en: Removal Complete
sv: Borttagning färdig

en: Item sent!
sv: Objektet skickat!

en: The item could not be sent!
sv: Objektet kunde inte skickas!

en: Unable to find any of your identities in the attendees list!
sv: Kan inte hitta någon av dina identiteter i närvarandelistan!

en: --to--
sv: --till--

en: Calendar Message
sv: Kalendermeddelande

en: Date:
sv: Datum:

en: Loading Calendar
sv: Läser in kalendern

en: Loading calendar...
sv: Läser in kalendern...

en: Server Message:
sv: Servermeddelande:

en: date-end
sv: slutdatum

en: date-start
sv: startdatum

en: Chair Persons
sv: Ordförandepersoner

en: Required Participants
sv: Nödvändiga deltagare

en: Optional Participants
sv: Valfria deltagare

en: Non-Participants
sv: Icke-deltagare

en: Individual
sv: Person

en: Group
sv: Grupp

en: Resource
sv: Resurs

en: Room
sv: Rum

en: Chair
sv: Mötesordförande

en: Required Participant
sv: Nödvändig deltagare

en: Optional Participant
sv: Valfri deltagare

en: Non-Participant
sv: Icke-deltagare

en: Needs Action
sv: Behöver åtgärd

en: Accepted
sv: Godtaget

en: Declined
sv: Avböjt

en: Tentative
sv: Preliminärt

en: Delegated
sv: Delegerat

en: In Process
sv: Pågår

note: This is a strftime() format string %A = full weekday name, %B = full month name, %d = month day, %Y = full year.
en: %A, %B %d, %Y
sv: %A %d %B %Y

note: This is a strftime() format string %a = abbreviated weekday name, %m = month number, %d = month day, %Y = full year.
en: %a %m/%d/%Y
sv: %a %Y-%m-%d

note: This is a strftime() format string %m = month number, %d = month day, %Y = full year.
en: %m/%d/%Y
sv: %Y-%m-%d

en: Out of Office
sv: Inte inne

en: No Information
sv: Ingen information

en: _Options
sv: _Alternativ

en: Show _Only Working Hours
sv: Visa _endast arbetstimmar

en: Show _Zoomed Out
sv: Visa ut_zoomade

en: _Update Free/Busy
sv: _Uppdatera ledig/upptagen

en: _Autopick
sv: _Autovälj

en: _All People and Resources
sv: _Alla människor och resurser

en: All _People and One Resource
sv: Alla _människor och en resurs

en: _Required People
sv: Folk som k_rävs

en: Required People and _One Resource
sv: Folk som krävs _och en resurs

en: Meeting _start time:
sv: Mötets _starttid:

en: Meeting _end time:
sv: Mötets slu_ttid:

en: Opening tasks at %s
sv: Öppnar uppgifter i %s

en: Could not load the tasks in `%s'
sv: Kunde inte läsa in uppgifterna i "%s"

en: The method required to load `%s' is not supported
sv: Metoden som krävs för att läsa in "%s" stöds inte

en: New _Appointment...
sv: Nytt _möte...

en: Could not open the folder in `%s'
sv: Kunde inte öppna mappen i "%s"

en: The method required to open `%s' is not supported
sv: Metoden som krävs för att öppna "%s" stöds inte

en: Opening calendar at %s
sv: Öppnar kalender i %s

en: April
sv: april

en: August
sv: augusti

en: December
sv: december

en: February
sv: februari

en: Go To Date
sv: Gå till datum

en: Go To Today
sv: Gå till idag

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: June
sv: juni

en: March
sv: mars

en: May
sv: maj

en: November
sv: november

en: October
sv: oktober

en: September
sv: september

en: At least one attendee is necessary
sv: Åtminstone en närvarande person krävs

en: An organizer must be set.
sv: En organisatör måste vara angiven.

en: Event information
sv: Evenemangsinformation

en: Task information
sv: Uppgiftsinformation

en: Journal information
sv: Journalinformation

en: Free/Busy information
sv: Ledig-/upptageninformation

en: Calendar information
sv: Kalenderinformation

en: Free/Busy information (%s to %s)
sv: Ledig-/upptageninformation (%s till %s)

en: iCalendar information
sv: iCalendar-information

en: You must be an attendee of the event.
sv: Du måste vara närvarande på detta evenemang.

en: Could not create the component editor factory
sv: Kunde inte skapa komponentredigerarfabriken

en: 1st
sv: 1:a

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3rd
sv: 3:e

en: 4th
sv: 4:e

en: 5th
sv: 5:e

en: 6th
sv: 6:e

en: 7th
sv: 7:e

en: 8th
sv: 8:e

en: 9th
sv: 9:e

en: 10th
sv: 10:e

en: 11th
sv: 11:e

en: 12th
sv: 12:e

en: 13th
sv: 13:e

en: 14th
sv: 14:e

en: 15th
sv: 15:e

en: 16th
sv: 16:e

en: 17th
sv: 17:e

en: 18th
sv: 18:e

en: 19th
sv: 19:e

en: 20th
sv: 20:e

en: 21st
sv: 21:a

en: 22nd
sv: 22:a

en: 23rd
sv: 23:e

en: 24th
sv: 24:e

en: 25th
sv: 25:e

en: 26th
sv: 26:e

en: 27th
sv: 27:e

en: 28th
sv: 28:e

en: 29th
sv: 29:e

en: 30th
sv: 30:e

en: 31st
sv: 31:a

en: Su
sv: Sö

en: Mo
sv: Må

en: Tu
sv: Ti

en: We
sv: On

en: Th
sv: To

en: Sa
sv: Lö

note: Day
en: Selected day (%a %b %d %Y)
sv: Markerad dag (%a %d %b %Y)

en: %a %b %d
sv: %a %d %b

en: %a %b %d %Y
sv: %a %d %b %Y

en: Selected week (%s - %s)
sv: Markerad vecka (%s - %s)

note: Month
en: Selected month (%b %Y)
sv: Markerad månad (%b %Y)

note: Year
en: Selected year (%Y)
sv: Markerat år (%Y)

en: Task
sv: Uppgift

en: Priority: %s
sv: Prioritet: %s

en: Percent Complete: %i
sv: Procent klar: %i

en: Categories: %s
sv: Kategorier: %s

en: Contacts:
sv: Kontakter:

en: Print Calendar
sv: Skriv ut kalender

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Print Item
sv: Skriv ut objekt

en: Print Setup
sv: Skrivarinställningar

en: The URI of the tasks folder to display
sv: URI:t som uppgiftsmappen ska visa

en: Could not create the tasks view.  Please check your ORBit and OAF setup.
sv: Kunde inte skapa uppgiftsvyn. Kontrollera din ORBit- och OAF-installation.

en: Evolution has taken the tasks that were in your calendar folder and automatically migrated them to the new tasks folder.
sv: Evolution har tagit de uppgifter som var i din kalendermapp och automatiskt flyttat dem till den nya uppgiftsmappen.

en: Evolution has tried to take the tasks that were in your calendar folder and migrate them to the new tasks folder.
    Some of the tasks could not be migrated, so this process may be attempted again in the future.
sv: Evolution har försökt att ta de uppgifter som var i din kalendermapp och flytta dem till den nya uppgiftsmapp.
    En del av dessa uppgifter kunde inte flyttas, så detta förfarande kan försökas igen i framtiden.

en: Could not open `%s'; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
sv: Kunde inte öppna "%s"; inga objekt från kalendermappen kommer att flyttas till uppgiftsmappen.

en: The method required to load `%s' is not supported; no items from the calendar folder will be migrated to the tasks folder.
sv: Metoden som krävs för att läsa in "%s" stöds inte; inga objekt från kalendermappen kommer att flyttas till uppgiftsmappen.

en: SMTWTFS
sv: SMTOTFL

en: time-now expects 0 arguments
sv: time-now förväntar sig 0 argument

en: make-time expects 1 argument
sv: make-time förväntar sig 1 argument

en: make-time expects argument 1 to be a string
sv: make-time förväntar sig att argument 1 är en sträng

en: make-time argument 1 must be an ISO 8601 date/time string
sv: argument 1 till make-time måste vara en datum-/tidssträng enligt ISO 8601

en: time-add-day expects 2 arguments
sv: time-add-day förväntar sig 2 argument

en: time-add-day expects argument 1 to be a time_t
sv: time-add-day förväntar sig att argument 1 är en time_t

en: time-add-day expects argument 2 to be an integer
sv: time-add-day förväntar sig att argument 2 är ett heltal

en: time-day-begin expects 1 argument
sv: time-day-begin förväntar sig 1 argument

en: time-day-begin expects argument 1 to be a time_t
sv: time-day-begin förväntar sig att argument 1 är en time_t

en: time-day-end expects 1 argument
sv: time-day-end förväntar sig 1 argument

en: time-day-end expects argument 1 to be a time_t
sv: time-day-end förväntar sig att argument 1 är en time_t

en: get-vtype expects 0 arguments
sv: get-vtype förväntar sig 0 argument

en: occur-in-time-range? expects 2 arguments
sv: occur-in-time-range? förväntar sig 2 argument

en: occur-in-time-range? expects argument 1 to be a time_t
sv: occur-in-time-range? förväntar sig att argument 1 är en time_t

en: occur-in-time-range? expects argument 2 to be a time_t
sv: occur-in-time-range? förväntar sig att argument 2 är en time_t

en: contains? expects 2 arguments
sv: contains? förväntar sig 2 argument

en: contains? expects argument 1 to be a string
sv: contains? förväntar sig att argument 1 är en sträng

en: contains? expects argument 2 to be a string
sv: contains? förväntar sig att argument 2 är en sträng

en: contains? expects argument 1 to be one of "any", "summary", "description"
sv: contains? förväntar sig att argument 1 är ett av "any", "summary", eller "description"

en: has-categories? expects at least 1 argument
sv: has-categories? förväntar sig minst 1 argument

en: has-categories? expects all arguments to be strings or one and only one argument to be a boolean false (#f)
sv: has-categories? förväntar sig att alla argument är strängar eller att ett och endast ett argument är booleskt falsk (#f)

en: is-completed? expects 0 arguments
sv: is-completed? förväntar sig 0 argument

en: completed-before? expects 1 argument
sv: completed-before? förväntar sig 1 argument

en: completed-before? expects argument 1 to be a time_t
sv: completed-before? förväntar sig att argument 1 är en time_t

en: Evaluation of the search expression did not yield a boolean value
sv: Evaluering av sökuttrycket gav inget booleskt värde

en: Signing is not supported by this cipher
sv: Signering stöds inte av detta chiffer

en: Clearsigning is not supported by this cipher
sv: Klartextsignering stöds inte av detta chiffer

en: Verifying is not supported by this cipher
sv: Verifiering stöds inte av detta chiffer

en: Encryption is not supported by this cipher
sv: Kryptering stöds inte av detta chiffer

en: Decryption is not supported by this cipher
sv: Dekryptering stöds inte av detta chiffer

en: Could not write log entry: %s
    Further operations on this server will not be replayed when you
    reconnect to the network.
sv: Kunde inte skriva loggpost: %s
    Ytterligare åtgärder på denna server kommer inte att spelas tillbaka
    då du återansluter till nätverket.

en: Could not open `%s':
    %s
    Changes made to this folder will not be resynchronized.
sv: Kunde inte öppna "%s":
    %s
    Ändringar i denna mapp kommer inte att återsynkroniseras.

en: Resynchronizing with server
sv: Återsynkroniserar med servern

en: You must be working online to complete this operation
sv: Du måste vara ansluten för att kunna genomföra denna åtgärd

en: Syncing folders
sv: Synkroniserar mappar

en: Unable to open spool folder
sv: Kan inte öppna spool-mappen

en: Unable to process spool folder
sv: Kan inte bearbeta spool-mappen

en: Getting message %d (%d%%)
sv: Hämtar meddelande %d (%d%%)

en: Cannot open message
sv: Kan inte öppna meddelande

en: Failed on message %d
sv: Misslyckades med meddelande %d

en: Syncing folder
sv: Synkroniserar mapp

en: Getting message %d of %d
sv: Hämtar meddelande %d av %d

en: Failed at message %d of %d
sv: Misslyckades vid meddelande %d av %d

en: Error parsing filter: %s: %s
sv: Fel vid tolkning av filter: %s: %s

en: Error executing filter: %s: %s
sv: Fel vid körning av filter: %s: %s

en: Error executing filter search: %s: %s
sv: Fel vid körning av filtersökning: %s: %s

en: Unsupported operation: append message: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: lägg till meddelande: för %s

en: Unsupported operation: search by expression: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: sökning med uttryck: för %s

en: Unsupported operation: search by uids: for %s
sv: Åtgärden stöds inte: sökning med uid: för %s

en: Moving messages
sv: Flyttar meddelanden

en: Cannot parse search expression: %s:
    %s
sv: Kan inte tolka sökuttrycket: %s:
    %s

en: Error executing search expression: %s:
    %s
sv: Fel vid körning av sökuttrycket: %s:
    %s

en: (match-all) requires a single bool result
sv: (matcha-alla) kräver ett ensamt booleskt resultat

en: Performing query on unknown header: %s
sv: Utför fråga på okänt huvud: %s

en: Invalid type in body-contains, expecting string
sv: Ogiltig typ i "body-contains", förväntar sträng

en: Cannot build locking helper pipe: %s
sv: Kunde inte skapa låsande hjälpprogramsrör: %s

en: Cannot fork locking helper: %s
sv: Kan inte grena låsande hjälpprogram: %s

en: Could not lock '%s': protocol error with lock-helper
sv: Kunde inte låsa "%s": protokollfel med låshjälpprogram

en: Could not lock '%s'
sv: Kunde inte låsa "%s"

note: well, this is really only a programatic error
en: Could not create lock file for %s: %s
sv: Kunde inte skapa låsfil för %s: %s

en: Timed out trying to get lock file on %s. Try again later.
sv: Gjorde time-out när låsfil skulle fås för %s. Försök igen senare.

en: Failed to get lock using fcntl(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med fcntl(2): %s

en: Failed to get lock using flock(2): %s
sv: Misslyckades med att få lås med flock(2): %s

en: Could not check mail file %s: %s
sv: Kunde inte kontrollera brevlådefilen %s: %s

en: Could not open mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna brevlådefilen %s: %s

en: Could not open temporary mail file %s: %s
sv: Kunde inte öppna temporära brevlådefilen %s: %s

en: Failed to store mail in temp file %s: %s
sv: Misslyckades med att lagra e-post i temporära filen %s: %s

en: Could not create pipe: %s
sv: Kunde inte skapa rör: %s

en: Could not fork: %s
sv: Kunde inte grena: %s

en: Movemail program failed: %s
sv: Programmet movemail misslyckades: %s

en: (Unknown error)
sv: (Okänt fel)

en: Error reading mail file: %s
sv: Fel vid läsning av brevlådefil: %s

en: Error writing mail temp file: %s
sv: Fel vid skrivande av temporär brevlådefil: %s

en: Error copying mail temp file: %s
sv: Fel vid kopierande av temporär brevfil: %s

en: Please enter your %s passphrase for %s
sv: Ange din %s-lösenordsfras för %s

en: Please enter your %s passphrase
sv: Ange din %s-lösenordsfras

en: Cannot sign this message: no plaintext to sign
sv: Kan inte signera detta meddelande: ingen klartext att signera

en: Cannot sign this message: no password provided
sv: Kan inte signera detta meddelande: inget lösenord angavs

en: Cannot sign this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
sv: Kan inte signera detta meddelande: kunde inte skapa rör till GPG/PGP: %s

en: Cannot sign this message: no plaintext to clearsign
sv: Kan inte signera detta meddelande: ingen klartext att klartextsignera

en: Cannot verify this message: no plaintext to verify
sv: Kan inte veridiera detta meddelande: ingen klartext att verifiera

en: Cannot verify this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
sv: Kan inte verifiera detta meddelande: kunde inte skapa rör till GPG/PGP: %s

en: Cannot verify this message: couldn't create temp file: %s
sv: Kan inte verifiera detta meddelande: kunde inte skapa temporär fil: %s

en: Cannot encrypt this message: no plaintext to encrypt
sv: Kan inte kryptera detta meddelande: ingen klartext att kryptera

en: Cannot encrypt this message: no password provided
sv: Kan inte kryptera detta meddelande: inget lösenord angavs

en: Cannot encrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
sv: Kan inte kryptera detta meddelande: kunde inte skapa rör till GPG/PGP: %s

en: Cannot encrypt this message: no recipients specified
sv: Kan inte kryptera detta meddelande: inga mottagare är angivna

en: Cannot decrypt this message: no ciphertext to decrypt
sv: Kan inte dekryptera detta meddelande: ingen klartext att dekryptera

en: Cannot decrypt this message: no password provided
sv: Kan inte dekryptera detta meddelande: inget lösenord angavs

en: Cannot decrypt this message: couldn't create pipe to GPG/PGP: %s
sv: Kan inte dekryptera detta meddelande: kunde inte skapa rör till GPG/PGP: %s

en: This is a digitally signed message part
sv: Detta är en digitalt signerad meddelandedel

en: Could not load %s: Module loading not supported on this system.
sv: Kunde inte läsa in %s: Modulinläsning stöds inte på detta system.

en: Could not load %s: %s
sv: Kunde inte läsa in %s: %s

en: Could not load %s: No initialization code in module.
sv: Kunde inte läsa in %s: Ingen initieringskod i modulen.

en: %s server %s
sv: %s-server %s

en: %s service for %s on %s
sv: %s-tjänst för %s på %s

en: Connection cancelled
sv: Anslutning avbruten

en: Could not connect to %s (port %d): %s
sv: Kunde inte ansluta till %s (port %d): %s

en: (unknown host)
sv: (okänd värd)

en: Operation cancelled
sv: Åtgärden avbruten

en: Server unexpectedly disconnected: %s
sv: Servern kopplade ifrån oväntat: %s

en: Anonymous
sv: Anonym

en: This option will connect to the server using an anonymous login.
sv: Detta alternativ ansluter till servern genom att använda anonym inloggning.

en: Authentication failed.
sv: Autentisering misslyckades.

en: Invalid email address trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig e-postadress:
    %s

en: Invalid opaque trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig ogenomskinlig:
    %s

en: Invalid trace information:
    %s
sv: Spårningsinformation för ogiltig:
    %s

en: This option will connect to the server using a secure CRAM-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett säkert CRAM-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: This option will connect to the server using a secure DIGEST-MD5 password, if the server supports it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med ett DIGEST-MD5-lösenord, om servern stöder det.

en: Server challenge too long (>2048 octets)
sv: Serverutmaningen var för lång (>2048 oktetter)

en: Server challenge invalid
sv: Serverutmaningen var ogiltig

en: Server challenge contained invalid "Quality of Protection" token
sv: Serverutmaningen innehöll ogiltig "Quality of Protection"-flagga

en: Server response did not contain authorization data
sv: Serversvaret innehöll inte autentiseringsdata

en: Server response contained incomplete authorization data
sv: Serversvaret innehöll ofullständig autentiseringsdata

en: Server response does not match
sv: Serversvaret stämmer inte överens

en: This option will connect to the server using Kerberos 4 authentication.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till servern med Kerberos 4-autentisering.

en: Could not get Kerberos ticket:
    %s
sv: Kunde inte få Kerberos-biljett:
    %s

en: Bad authentication response from server.
sv: Felaktigt autentiseringssvar från servern.

en: NT Login
sv: NT-inloggning

en: This option will connect to the server using a simple password.
sv: Detta alternativ ansluter till servern genom att använda ett enkelt lösenord.

en: Unknown authentication state.
sv: Okänt autentiseringstillstånd.

en: Password
sv: Lösenord

en: POP before SMTP
sv: POP innan SMTP

en: This option will authorise a POP connection before attempting SMTP
sv: Detta alternativ kommer att auktorisera en POP-anslutning innan ett försök med SMTP görs

en: POP Source URI
sv: URI för POP-källa

en: POP Before SMTP auth using an unknown transport
sv: POP innan SMTP-auktorisering med en okänd förbindelse

en: POP Before SMTP auth using a non-pop source
sv: POP innan SMTP-auktorisering med en källa som inte är POP

en: Regular expression compilation failed: %s: %s
sv: Misslyckades med kompilering av reguljärt uttryck: %s: %s

en: URL '%s' needs a username component
sv: URL:en "%s" behöver ett användarnamn

en: URL '%s' needs a host component
sv: URL:en "%s" behöver ett värdnamn

en: URL '%s' needs a path component
sv: URL:en "%s" behöver en sökväg

en: Resolving: %s
sv: Slår upp: %s

en: Failure in name lookup: %s
sv: Namnuppslagning misslyckades: %s

en: Host lookup failed: %s: host not found
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades: %s: värden kunde inte hittas

en: Host lookup failed: %s: unknown reason
sv: Uppslagning av värdnamn misslyckades: %s: okänd orsak

en: Virtual folder email provider
sv: E-postleverantör för virtuell mapp

en: For reading mail as a query of another set of folders
sv: För läsande av e-post som en fråga av en annan samling mappar

en: No provider available for protocol `%s'
sv: Det finns ingen leverantör för protokollet "%s"

en: Could not create directory %s:
    %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s:
    %s

en: Please enter your password for %s
sv: Ange ditt lösenord för %s

en: Please indicate the nickname of a certificate to sign with.
sv: Ange smeknamnet på ett certifikat att signera med.

en: The signature certificate for "%s" does not exist.
sv: Signaturcertifikatet för "%s" finns inte.

en: The encryption certificate for "%s" does not exist.
sv: Krypteringscertifikatet för "%s" finns inte.

en: Failed to find certificate for "%s".
sv: Misslyckades med att hitta certifikat för "%s".

en: Failed to find a common bulk algorithm.
sv: Misslyckades med att hitta en gemensam algoritm.

en: Failed to decode message.
sv: Misslyckades med att avkoda meddelandet.

en: Failed to verify certificates.
sv: Misslyckades med att verifiera certifikat.

en: Cannot get folder: Invalid operation on this store
sv: Kan inte få tag i mapp: Ogiltig åtgärd på detta lager

en: Cannot create folder: Invalid operation on this store
sv: Kan inte skapa mapp: Ogiltig åtgärd på detta lager

en: EMail: %s
    Common Name: %s
    Organization Unit: %s
    Organization: %s
    Locality: %s
    State: %s
    Country: %s
sv: E-post: %s
    Officiellt namn: %s
    Organisationsenhet: %s
    Organisation: %s
    Lokalitet: %s
    Stat: %s
    Land: %s

note: construct our user prompt
en: Bad certificate from %s:
    
    %s
    
    Do you wish to accept anyway?
sv: Felaktigt certifikat från %s:
    
    %s
    
    Vill du acceptera ändå?

en: Could not parse URL `%s'
sv: Kunde inte tolka URL:en "%s"

en: No such message %s in %s
sv: Det finns inget sådant meddelande %s i %s

en: No such message: %s
sv: Det finns inget sådant meddelande: %s

en: Cannot delete folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Ogiltig åtgärd

en: Cannot delete folder: %s: No such folder
sv: Kan inte ta bort mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: Cannot rename folder: %s: Invalid operation
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Ogiltig åtgärd

en: Cannot rename folder: %s: No such folder
sv: Kan inte byta namn på mapp: %s: Det finns ingen sådan mapp

en: You cannot copy messages from this trash folder.
sv: Du kan inte kopiera meddelanden från denna papperskorgsmapp.

en: Unexpected response from IMAP server: %s
sv: Oväntat svar från IMAP-servern: %s

en: IMAP command failed: %s
sv: IMAP-kommandot misslyckades: %s

en: Server response ended too soon.
sv: Serversvaret tog slut för tidigt.

en: IMAP server response did not contain %s information
sv: IMAP-serversvaret innehöll inte %s-information

en: Unexpected OK response from IMAP server: %s
sv: Oväntat OK-svar från IMAP-servern: %s

en: Could not create directory %s: %s
sv: Kunde inte skapa katalogen %s: %s

en: Could not load summary for %s
sv: Kunde inte läsa in sammanfattning för %s

en: Folder was destroyed and recreated on server.
sv: Mappen förstördes och återskapades på servern.

note: Check UIDs and flags of all messages we already know of.
en: Scanning for changed messages
sv: Letar efter ändrade meddelanden

en: This message is not currently available
sv: Detta meddelande är inte tillgängligt för tillfället

en: Fetching summary information for new messages
sv: Hämtar meddelandeinformation för nya meddelanden

en: Scanning for new messages
sv: Letar efter nya meddelanden

en: Could not find message body in FETCH response.
sv: Kunde inte hitta meddelandetext i FETCH-svaret.

en: Could not open cache directory: %s
sv: Kunde inte öppna cachekatalogen: %s

en: Failed to cache message %s: %s
sv: Misslyckades med att cacha meddelande %s: %s

en: Checking for new mail
sv: Kontroll av ny e-post

en: Check for new messages in all folders
sv: Kontrollera nya meddelanden i alla mappar

en: Folders
sv: Mappar

en: Show only subscribed folders
sv: Visa endast prenumererade mappar

en: Override server-supplied folder namespace
sv: Åsidosätt mappnamnrymden som servern tillhandahåller

en: Namespace
sv: Namnrymd

en: Apply filters to new messages in INBOX on this server
sv: Tillämpa filtren på nya meddelanden i INBOX på denna server

en: For reading and storing mail on IMAP servers.
sv: För läsande och lagrande av e-post på IMAP-servrar.

en: This option will connect to the IMAP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ ansluter till IMAP-servern med ett lösenord i klartext.

en: IMAP server %s does not support requested authentication type %s
sv: IMAP-servern %s stöder inte den begärda autentiseringstypen %s

en: No support for authentication type %s
sv: Inget stöd för autentiseringstypen %s

en: %sPlease enter the IMAP password for %s@%s
sv: %sAnge IMAP-lösenordet för %s@%s

en: You didn't enter a password.
sv: Du angav inte något lösenord.

en: Unable to authenticate to IMAP server.
    %s
sv: Kunde inte autentisera till IMAP-servern.
    %s

en: No such folder %s
sv: Det finns ingen mapp %s

en: The parent folder is not allowed to contain subfolders
sv: Föräldermappen får inte innehålla undermappar

en: MH-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i MH-format

en: For storing local mail in MH-like mail directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i MH-liknande brevlådekataloger.

en: Local delivery
sv: Lokal leverans

en: For retrieving local mail from standard mbox formated spools.
sv: För hämtande av lokal e-post i mbox-standardformaterade brevlådor.

en: Apply filters to new messages in INBOX
sv: Tillämpa filtren på nya meddelanden i INBOX

en: Maildir-format mail directories
sv: Brevlådekataloger i maildir-format

en: For storing local mail in maildir directories.
sv: För lagrande av lokal e-post i maildir-kataloger.

en: Standard Unix mbox spools
sv: Unix mbox-standardbrevlåda

en: For reading and storing local mail in standard mbox spool files.
sv: För läsande och lagrande av lokal e-post i mbox-standardspoolfiler.

en: Store root %s is not an absolute path
sv: Lagringsroten %s är inte en absolut sökväg

en: Store root %s is not a regular directory
sv: Lagringsroten %s är ingen vanlig katalog

en: Cannot get folder: %s: %s
sv: Kan inte få mapp: %s: %s

en: Local stores do not have an inbox
sv: Lokala lager har ingen inkorg

en: Local mail file %s
sv: Lokal brevlådefil %s

en: Could not rename folder %s to %s: %s
sv: Kunde inte byta namn på mappen %s till %s: %s

en: Could not delete folder summary file `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappsammanfattningsfilen "%s": %s

en: Could not delete folder index file `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappindexfilen "%s": %s

en: Could not save summary: %s: %s
sv: Kunde inte spara sammanfattningen: %s: %s

en: Unable to add message to summary: unknown reason
sv: Kunde inte lägga till meddelandet i sammanfattningen: okänd orsak

en: Maildir append message cancelled
sv: Tillägg av meddelande i brevlådekatalog avbröts

en: Cannot append message to maildir folder: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i mapp för brevlådekatalog: %s: %s

en: Cannot get message: %s
      %s
sv: Kan inte hämta meddelande: %s
      %s

en: No such message
sv: Det finns inget sådant meddelande

en: Invalid message contents
sv: Ogiltigt meddelandeinnehåll

en: Could not open folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte öppna mappen "%s":
    %s

en: Folder `%s' does not exist.
sv: Mappen "%s" finns inte.

en: Could not create folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte skapa mappen "%s":
    %s

en: `%s' is not a maildir directory.
sv: "%s" är inte en brevlådekatalog.

en: Could not delete folder `%s': %s
sv: Kunde inte ta bort mappen "%s": %s

en: not a maildir directory
sv: är inte en brevlådekatalog

en: Could not scan folder `%s': %s
sv: Kunde inte genomsöka mappen "%s": %s

en: Cannot open maildir directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till brevlådekatalogen: %s: %s

en: Cannot create folder lock on %s: %s
sv: Kan inte skapa mapplås på %s: %s

en: Cannot open mailbox: %s: %s
sv: Kan inte öppna brevlåda: %s %s

en: Mail append cancelled
sv: E-posttillägg avbrutet

en: Cannot append message to mbox file: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande till mbox-fil: %s: %s

en: Cannot get message: %s from folder %s
      %s
sv: Kan inte hämta meddelande: %s från mappen %s
      %s

en: The folder appears to be irrecoverably corrupted.
sv: Mappen verkar vara obotligt skadad.

en: Message construction failed: Corrupt mailbox?
sv: Meddelandebyggande misslyckades: Trasig brevlåda?

en: Could not open file `%s':
    %s
sv: Kan inte öppna filen "%s":
    %s

en: Could not create file `%s':
    %s
sv: Kunde inte skapa filen "%s":
    %s

en: `%s' is not a regular file.
sv: "%s" är ingen vanlig fil.

en: Could not delete folder `%s':
    %s
sv: Kunde inte ta bort mappen "%s":
    %s

en: Folder `%s' is not empty. Not deleted.
sv: Mappen "%s" är inte tom. Den togs inte bort.

note: FIXME: If there is a failure, it shouldn't clear the summary and restart, it should try and merge the summary info's.  This is a bit tricky.
en: Storing folder
sv: Lagrar mapp

en: Could not open folder: %s: %s
sv: Kunde inte öppna mapp: %s: %s

en: Fatal mail parser error near position %ld in folder %s
sv: Ödesdigert e-posttolkningsfel nära position %ld i mappen %s

en: Cannot check folder: %s: %s
sv: Kan inte kontrollera mapp: %s: %s

en: Could not open file: %s: %s
sv: Kunde inte öppna fil: %s: %s

en: Cannot open temporary mailbox: %s
sv: Kan inte öppna temporär brevlåda: %s

en: Summary and folder mismatch, even after a sync
sv: Summeringen stämmer inte överens, även efter en synk

en: Error writing to temp mailbox: %s
sv: Fel vid skrivning av temporär brevlåda: %s

en: Writing to tmp mailbox failed: %s: %s
sv: Fel vid skrivning till temporär brevlåda: %s: %s

en: Could not close source folder %s: %s
sv: Kunde inte stänga källmappen %s: %s

en: Could not close temp folder: %s
sv: Kunde inte stänga temporära mapp: %s

en: Could not rename folder: %s
sv: Kunde inte byta namn på mapp: %s

en: Unknown error: %s
sv: Okänt fel: %s

en: MH append message cancelled
sv: MH-meddelandetillägg avbrutet

en: Cannot append message to mh folder: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande i mh-mapp: %s: %s

en: `%s' is not a directory.
sv: "%s" är inte en katalog.

en: Cannot open MH directory path: %s: %s
sv: Kan inte öppna sökvägen till MH-katalogen: %s: %s

en: Cannot append message to spool file: %s: %s
sv: Kan inte lägga till meddelande till spool-filen %s: %s

en: Spool `%s' does not exist or is not a regular file
sv: Spool-filen "%s" finns inte eller är ingen vanlig fil

en: Folder `%s/%s' does not exist.
sv: Mappen "%s/%s" finns inte.

en: Spool mail file %s
sv: Spool-brevlådefil %s

en: Spool folders cannot be renamed
sv: Spool-mappar kan inte bytas namn på

en: Spool folders cannot be deleted
sv: Spool-mappar kan inte tas bort

en: Could not sync temporary folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera temporära mappen %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
sv: Kunde inte synkronisera spool-mappen %s: %s

en: Could not sync spool folder %s: %s
    Folder may be corrupt, copy saved in `%s'
sv: Kunde inte synkronisera spool-mappen %s: %s
    Mappen kan vara skadad, kopia sparad i "%s"

en: Could not file: %s: %s
sv: Kunde inte arkivera: %s: %s

en: Please enter the NNTP password for %s@%s
sv: Ange NNTP-lösenordet för %s@%s

en: Server rejected username
sv: Servern avvisade användarnamnet

en: Failed to send username to server
sv: Misslyckades med att skicka användarnamnet till servern

en: Server rejected username/password
sv: Servern avvisade användarnamnet/lösenordet

en: Internal error: uid in invalid format: %s
sv: Internt fel: uid är i ogiltigt format: %s

en: Cannot get message %s: %s
sv: Kan inte hämta meddelande %s: %s

en: User cancelled
sv: Användaren avbröt

en: Could not get group list from server.
sv: Kunde inte hämta grupplista från servern.

en: Unable to load grouplist file for %s: %s
sv: Kan inte läsa in grupplistefilen för %s: %s

en: Unable to save grouplist file for %s: %s
sv: Kan inte spara grupplistefilen för %s: %s

en: USENET news
sv: USENET-diskussionsgrupper

en: This is a provider for reading from and posting toUSENET newsgroups.
sv: Det här är en leverantör för läsning och postning till USENET-diskussionsgrupper.

en: USENET News via %s
sv: USENET-diskussionsgrupper via %s

en: This option will authenticate with the NNTP server using a plaintext password.
sv: Detta alternativ kommer att autentisera med NNTP-servern genom att använda ett klartextlösenord.

en: Retrieving POP summary
sv: Hämtar POP-sammanfattning

en: Could not check POP server for new messages: %s
sv: Kunde inte kontrollera nya meddelanden på POP-servern: %s

en: Could not open folder: message listing was incomplete.
sv: Kunde inte öppna mapp: meddelandelistningen var inte komplett.

en: Expunging deleted messages
sv: Tömmer borttagna meddelanden

en: Could not fetch message: %s
sv: Kunde inte hämta meddelande: %s

en: Could not retrieve message from POP server %s: %s
sv: Kunde inte hämta meddelande från POP-servern %s: %s

en: No message with uid %s
sv: Inget meddelande med uid %s

en: Retrieving POP message %d
sv: Hämtar POP-meddelande %d

en: Message storage
sv: Meddelandelager

en: Leave messages on server
sv: Lämna meddelanden på servern

en: Delete after %s day(s)
sv: Ta bort efter %s dag(ar)

en: For connecting to and downloading mail from POP servers.
sv: För anslutning till och hämtande av e-post från POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using a plaintext password. This is the only option supported by many POP servers.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern med ett klartextlösenord. Det här är det enda alternativet som stöds hos många POP-servrar.

en: This option will connect to the POP server using an encrypted password via the APOP protocol. This may not work for all users even on servers that claim to support it.
sv: Detta alternativ kommer att ansluta till POP-servern genom att använda ett krypterat lösenord via APOP-protokollet. Det här kanske inte fungerar för alla användare även med servrar som sägs stöda detta.

en: This will connect to the POP server and use Kerberos 4 to authenticate to it.
sv: Det här kommer att ansluta till POP-servern och använda Kerberos 4 för att autentisera med den.

en: Could not authenticate to KPOP server: %s
sv: Kunde inte autentisera till KPOP-server: %s

en: Could not connect to server: %s
sv: Kunde inte ansluta till server: %s

en: Could not connect to POP server on %s.
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern på %s.

en: %sPlease enter the POP3 password for %s@%s
sv: %sAnge ett POP3-lösenord för %s@%s

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending username: %s
sv: Kunde inte ansluta till POP-servern,
    Fel vid skickande av filnamn: %s

en: (Unknown)
sv: (Okänd)

en: Unable to connect to POP server.
    No support for requested authentication mechanism.
sv: Kan inte ansluta till POP-servern.
    Inget stöd för begärd autentiseringsmekanism.

en: Unable to connect to POP server.
    Error sending password: %s
sv: Kan inte ansluta till POP-server.
    Fel vid skickande av lösenord: %s

en: No such folder `%s'.
sv: Det finns ingen mapp "%s".

en: Unexpected response from POP server: %s
sv: Oväntat svar från POP-servern: %s

en: For delivering mail by passing it to the "sendmail" program on the local system.
sv: För leverans av e-post genom att skicka det till programmet "sendmail" på det lokala systemet.

en: Could not create pipe to sendmail: %s: mail not sent
sv: Kunde inte skapa rör till sendmail: %s: brevet skickades inte

en: Could not fork sendmail: %s: mail not sent
sv: Kunde inte grena sendmail: %s: brevet skickades inte

en: Could not send message: %s
sv: Kunde inte skicka meddelande: %s

en: sendmail exited with signal %s: mail not sent.
sv: sendmail avslutade med signal %s: brevet skickades inte.

en: Could not execute %s: mail not sent.
sv: Kunde inte köra %s: brevet skickades inte.

en: sendmail exited with status %d: mail not sent.
sv: sendmail avslutade med status %d: brevet skickades inte.

en: Could not find 'From' address in message
sv: Kunde inte hitta "Från"-adress i meddelandet

en: Mail delivery via the sendmail program
sv: E-postleverans via programmet sendmail

en: For delivering mail by connecting to a remote mailhub using SMTP.
sv: För leverans av e-post genom anslutning till ett fjärr-epostnav som använder SMTP.

en: Syntax error, command unrecognized
sv: Syntaxfel, okänt kommando

en: Syntax error in parameters or arguments
sv: Syntaxfel i parametrar eller argument

en: Command not implemented
sv: Kommandot inte implementerat

en: Command parameter not implemented
sv: Kommandoparameter inte implementerad

en: System status, or system help reply
sv: Systemstatus, eller svar från systemhjälp

en: Help message
sv: Hjälpmeddelande

en: Service ready
sv: Tjänsten klar

en: Service closing transmission channel
sv: Tjänsten stänger överföringskanalen

en: Service not available, closing transmission channel
sv: Tjänsten inte tillgänglig, stänger överföringskanalen

en: Requested mail action okay, completed
sv: Efterfrågad e-poståtgärd okej, färdig

en: User not local; will forward to <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; vidarebefordrar till <forward-path>

en: Requested mail action not taken: mailbox unavailable
sv: Efterfrågad e-poståtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action not taken: mailbox unavailable
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: brevlådan inte tillgänglig

en: Requested action aborted: error in processing
sv: Efterfrågad åtgärd avbruten: fel i behandling

en: User not local; please try <forward-path>
sv: Användaren inte lokal; försök med <forward-path>

en: Requested action not taken: insufficient system storage
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: otillräckligt systemutrymme

en: Requested mail action aborted: exceeded storage allocation
sv: Efterfrågad åtgärd avbruten: överskriden utrymmesallokering

en: Requested action not taken: mailbox name not allowed
sv: Efterfrågad åtgärd inte utförd: brevlådenamn inte tillåtet

en: Start mail input; end with <CRLF>.<CRLF>
sv: Börja skriva in brevet, avsluta med <CRLF>.<CRLF>

en: Transaction failed
sv: Transaktionen misslyckades

en: A password transition is needed
sv: En lösenordsöverföring behövs

en: Authentication mechanism is too weak
sv: Autentiseringsmekanismen är för svag

en: Encryption required for requested authentication mechanism
sv: Kryptering behövs för begärd autentiseringsmekanism

en: Temporary authentication failure
sv: Tillfälligt autentiseringsmisslyckande

en: Authentication required
sv: Autentisering krävs

en: Welcome response error: %s: possibly non-fatal
sv: Fel på välkomstsvar: %s: möjligtvis inte ödesdigert

en: SMTP server %s does not support requested authentication type %s
sv: SMTP-servern %s stöder inte den begärda autentiseringstypen %s

en: %sPlease enter the SMTP password for %s@%s
sv: %sAnge SMTP-lösenordet för %s@%s

en: Unable to authenticate to SMTP server.
    %s
sv: Kunde inte autentisera till SMTP-servern.
    %s

en: SMTP server %s
sv: SMTP-server %s

en: SMTP mail delivery via %s
sv: SMTP-epostleverans via %s

en: Cannot send message: sender address not defined.
sv: Kan inte skicka meddelande: avsändaradressen är inte angiven.

en: Cannot send message: sender address not valid.
sv: Kan inte skicka meddelande: avsändaradressen är inte giltig.

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: Cannot send message: no recipients defined.
sv: Kan inte skicka meddelande: inga mottagare är angivna.

en: SMTP Greeting
sv: SMTP-hälsning

en: HELO request timed out: %s: non-fatal
sv: HELO-begäran gjorde time-out: %s: inte ödesdigert

en: HELO response error: %s: non-fatal
sv: Fel i HELO-svar: %s: inte ödesdigert

en: SMTP Authentication
sv: SMTP-autentisering

en: Error creating SASL authentication object.
sv: Fel vid skapande av SASL-autentiseringsobjekt.

en: AUTH request timed out: %s
sv: AUTH-begäran gjorde time-out: %s

en: AUTH request failed.
sv: AUTH-begäran misslyckades.

en: Bad authentication response from server.
sv: Felaktigt autentiseringssvar från servern.

en: MAIL FROM request timed out: %s: mail not sent
sv: MAIL FROM-begäran gjorde time-out: %s: brevet skickades inte

en: MAIL FROM response error: %s: mail not sent
sv: Fel i MAIL FROM-svar: %s: brevet skickades inte

en: RCPT TO request timed out: %s: mail not sent
sv: RCPT TO-begäran gjorde time-out: %s: brevet skickades inte

en: RCPT TO response error: %s: mail not sent
sv: Fel i RCPT TO-svar: %s: brevet skickades inte

en: DATA request timed out: %s: mail not sent
sv: DATA-begäran gjorde time-out: %s: brevet skickades inte

en: DATA response error: %s: mail not sent
sv: Fel i DATA-svar: %s: brevet skickades inte

en: DATA send timed out: message termination: %s: mail not sent
sv: DATA-skickande gjorde time-out: meddelandeslut: %s: brevet skickades inte

en: DATA response error: message termination: %s: mail not sent
sv: Fel i DATA-svar: meddelandeslut: %s: brevet skickades inte

en: RSET request timed out: %s
sv: RSET-begäran gjorde time-out: %s

en: RSET response error: %s
sv: Fel i RSET-svar: %s

en: QUIT request timed out: %s: non-fatal
sv: QUIT-begäran gjorde time-out: %s: inte ödesdigert

en: QUIT response error: %s: non-fatal
sv: Fel i QUIT-svar: %s: inte ödesdigert

en: %u bytes
sv: %u byte

en: %.1fK
sv: %.1fk

note: This is a filename. Translators take note.
en: attachment
sv: bilaga

en: Remove selected items from the attachment list
sv: Ta bort markerade objekt från bifogningslistan

en: Add attachment...
sv: Lägg till bilaga...

en: Attach a file to the message
sv: Bifoga en fil till meddelandet

en: Cannot attach file %s: %s
sv: Kan inte bifoga filen %s: %s

en: Cannot attach file %s: not a regular file
sv: Kan inte bifoga filen %s: inte en vanlig fil

en: Attachment properties
sv: Egenskaper hos bilagan

en: File name:
sv: Filnamn:

en: MIME type:
sv: MIME-typ:

en: Suggest automatic display of attachment
sv: Föreslå automatisk visning av bilaga

en: Click here for the address book
sv: Klicka här för att ta fram adressboken

note: * From:
en: From:
sv: Från:

note: * Reply-To:
en: Reply-To:
sv: Svara till:

note: * Subject:
en: Subject:
sv: Ämne:

en: To:
sv: Till:

en: Enter the recipients of the message
sv: Ange meddelandets mottagare

en: Cc:
sv: Kopia:

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message
sv: Ange adresserna som ska få en kopia av meddelandet

en: Bcc:
sv: Blindkopia:

en: Enter the addresses that will receive a carbon copy of the message without appearing in the recipient list of the message.
sv: Ange adresserna till de som ska ta emot en extra kopia av meddelandet utan att visas i mottagarlistan av meddelandet.

en: Attach a file
sv: Bifoga en fil

en: Error while executing file %s:
    %s
sv: Fel vid körning av filen %s:
    %s

en: Error while reading file %s:
    %s
sv: Fel vid läsning av filen %s:
    %s

en: Save as...
sv: Spara som...

en: Warning!
sv: Varning!

en: File exists, overwrite?
sv: Filen finns, skriv över?

en: Error saving file: %s
sv: Fel vid sparande av filen: %s

en: Error loading file: %s
sv: Fel vid inläsning av filen: %s

en: Error accessing file: %s
sv: Fel vid åtkomst av filen: %s

en: Unable to retrieve message from editor
sv: Kunde inte hämta meddelande från redigeraren

en: Unable to seek on file: %s
    %s
sv: Kan inte spola filen: %s
    %s

en: Unable to truncate file: %s
    %s
sv: Kan inte trunkera filen: %s
    %s

en: Error autosaving message: %s
     %s
sv: Fel vid automatiskt sparande av meddelande: %s
     %s

en: Ximian Evolution has found unsaved files from a previous session.
    Would you like to try to recover them?
sv: Ximian Evolution har hittat osparade filer från en tidigare session.
    Vill du försöka återställa dem?

en: This message has not been sent.
    
    Do you wish to save your changes?
sv: Meddelandet har inte skickats än.
    
    Vill du spara dina ändringar?

en: Warning: Modified Message
sv: Varning: Ändrat meddelande

en: Open file
sv: Öppna fil

en: Insert File
sv: Infoga fil

en: Compose a message
sv: Skriv ett meddelande

en: Could not create composer window:
    Unable to activate address selector control.
sv: Kan inte skapa redigerarfönstret:
    Kan inte aktivera adressväljarkontrollen.

en: Could not create composer window:
    Unable to activate HTML editor component.
sv: Kunde inte skapa redigerarfönstret:
    Kan inte aktivera HTML-redigerarkomponenten.

en: Could not create composer window, because you have not yet
    configured any identities in the mail component.
sv: Kunde inte skapa redigerarfönstret, eftersom du inte har
    konfigurerat några identiter i e-postkomponenten.

en: Cannot initialize Evolution's composer.
sv: Kan inte initiera Evolutions e-postredigerare.

en: The Evolution groupware suite
sv: Grupprogramvaran Evolution

en: address card
sv: adresskort

en: calendar information
sv: kalenderinformation

en: Body contains
sv: Meddelandetexten innehåller

en: Body does not contain
sv: Meddelandetexten innehåller inte

en: Body or subject contains
sv: Meddelandetexten eller ämnet innehåller

en: Message contains
sv: Meddelandet innehåller

en: Recipients contain
sv: Mottagarna innehåller

en: Sender contains
sv: Avsändaren innehåller

en: Subject contains
sv: Ämnet innehåller

en: Subject does not contain
sv: Ämnet innehåller inte

note: Remember the password?
en: Remember this password
sv: Kom ihåg detta lösenord

en: Remember this password for the remainder of this session
sv: Kom ihåg detta lösenord för resten av denna session

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H:%M
sv: %a %Y-%m-%d %H.%M

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %I %p
sv: %a %Y-%m-%d %H %p

note: strptime format of a weekday, a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %a %m/%d/%Y %H
sv: %a %Y-%m-%d %H

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format.
en: %m/%d/%Y %I:%M:%S %p
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format.
en: %m/%d/%Y %H:%M:%S
sv: %Y-%m-%d %H.%M.%S

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %I:%M %p
sv: %Y-%m-%d %H.%M %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without seconds.
en: %m/%d/%Y %H:%M
sv: %Y-%m-%d %H.%M

note: strptime format of a date and a time, in 12-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %I %p
sv: %Y-%m-%d %H %p

note: strptime format of a date and a time, in 24-hour format, without minutes or seconds.
en: %m/%d/%Y %H
sv: %Y-%m-%d %H

note: strptime format for a time of day, in 12-hour format.
en: %I:%M:%S %p
sv: %H.%M.%S %p

note: strptime format for a time of day, in 24-hour format.
en: %H:%M:%S
sv: %H.%M.%S

note: strptime format for time of day, without seconds, in 12-hour format.
en: %I:%M %p
sv: %H.%M %p

note: strptime format for time of day, without seconds 24-hour format.
en: %H:%M
sv: %H.%M

en: year
sv: år

en: years
sv: år

en: month
sv: månad

en: months
sv: månader

en: week
sv: vecka

en: weeks
sv: veckor

en: hour
sv: timme

en: minute
sv: minut

en: second
sv: sekund

en: seconds
sv: sekunder

en: You have forgotten to choose a date.
sv: Du har glömt att välja ett datum.

en: You have chosen an invalid date.
sv: Du har valt ett ogiltigt datum.

en: The message's date will be compared against
    whatever the time is when the filter is run
    or vfolder is opened.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    den tid då filtret körs eller en virtuell
    mapp öppnas.

en: The message's date will be compared against
    the time that you specify here.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    datumet som du anger här.

en: The message's date will be compared against
    a time relative to when the filter is run;
    "a week ago", for example.
sv: Meddelandedatumet kommer att jämföras med
    en tid som är relativ till den då filtret
    körs; "en vecka sedan" till exempel.

note: keep in sync with FilterDatespec_type!
en: the current time
sv: aktuell tid

en: a time you specify
sv: en tid du anger

en: a time relative to the current time
sv: en tid som är relativ till aktuell tid

note: The dialog
en: Select a time to compare against
sv: Välj en tid att jämföra med

note: The label
en: Compare against
sv: Jämför med

en: now
sv: nu

en:  ago
sv:  sedan

en: ago
sv:  sedan

en: %b %d %l:%M %p
sv: %d %b %H.%M

en: <click here to select a date>
sv: <klicka här för att välja ett datum>

en: Filter Rules
sv: Filterregler

note: and now for the action area
en: Then
sv: Då

en: Add action
sv: Lägg till åtgärd

en: You forgot to choose a folder.
    Please go back and specify a valid folder to deliver mail to.
sv: Du glömde välja en mapp.
    Gå tillbaka och ange en giltig mapp som e-post kan levereras till.

en: Select Folder
sv: Välj mapp

en: Enter folder URI
sv: Ange mappens URI

en: <click here to select a folder>
sv: <klicka här för att välja en mapp>

en: Error in regular expression '%s':
    %s
sv: Fel i reguljära uttrycket "%s":
    %s

en: You must name this filter.
sv: Du måste ge detta filter ett namn.

en: Rule name:
sv: Regelnamn:

en: Untitled
sv: Namnlös

en: If
sv: Om

en: Execute actions
sv: Utför åtgärder

en: if all criteria are met
sv: om alla villkor uppfylls

en: if any criteria are met
sv: om något villkor uppfylls

en: Add criterion
sv: Lägg till villkor

en: incoming
sv: inkommande

en: outgoing
sv: utgående

en: Edit Filters
sv: Redigera filter

en: Edit VFolders
sv: Redigera virtuella mappar

en: Incoming
sv: Inkommande

en: Outgoing
sv: Utgående

en: Virtual Folders
sv: Virtuella mappar

en: specific folders only
sv: endast specifika mappar

en: vFolder Sources
sv: Källor för virtuella mappar

en: with all active remote folders
sv: med alla aktiva fjärrmappar

en: with all local and active remote folders
sv: med alla lokala och aktiva fjärrmappar

en: with all local folders
sv: med alla lokala mappar

en: Assign Color
sv: Tilldela färg

en: Assign Score
sv: Tilldela poäng

en: Attachments
sv: Bilagor

en: contains
sv: innehåller

en: Copy to Folder
sv: Kopiera till mapp

en: Date received
sv: Ankomstdatum

en: Date sent
sv: Avsändningsdatum

en: Deleted
sv: Borttagen

en: does not contain
sv: innehåller inte

en: does not end with
sv: slutar inte med

en: does not exist
sv: finns inte

en: does not sound like
sv: låter inte som

en: does not start with
sv: börjar inte med

en: Do Not Exist
sv: finns inte

en: Draft
sv: Utkast

en: ends with
sv: slutar med

en: Execute Shell Command
sv: Kör skalkommando

en: Exist
sv: finns

en: exists
sv: finns

en: Expression
sv: Uttryck

en: Important
sv: viktigt

en: is
sv: är

en: is greater than
sv: är större än

en: is less than
sv: är mindre än

en: is not
sv: är inte

en: Mailing list
sv: Sändlista

en: Message Body
sv: meddelandetext

en: Message Header
sv: meddelandehuvud

en: Message was received
sv: Meddelandet mottogs

en: Message was sent
sv: Meddelandet skickades

en: Move to Folder
sv: Flytta till mapp

en: Needs Reply
sv: Kräver svar

en: on or after
sv: den eller efter

en: on or before
sv: den eller innan

en: Read
sv: Läst

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Regex Match
sv: Reguljärt uttryck matchar

en: Replied to
sv: besvarad

en: Score
sv: Poäng

en: Sender
sv: Avsändare

en: Set Status
sv: Ställ in status

en: Size (kB)
sv: Storlek (kB)

en: sounds like
sv: låter som

en: Source Account
sv: Källkonto

en: Specific header
sv: Specifikt huvud

en: starts with
sv: börjar med

en: Stop Processing
sv: Stoppa behandling

en: Subject
sv: Ämne

en: was after
sv: var efter

en: was before
sv: var före

en: Rules
sv: Regler

en: Add Rule
sv: Lägg till regel

en: Edit Rule
sv: Redigera regel

en: Score Rules
sv: Poängregler

en: You must name this vfolder.
sv: Du måste ge denna virtuella mapp ett namn.

en: You need to to specify at least one folder as a source.
sv: Du måste ange minst en mapp som källa.

en: Evolution is importing your old Elm mail
sv: Evolution importerar din gamla Elm-epost

en: Importing...
sv: Importerar...

en: Please wait
sv: Var vänlig vänta

en: Importing %s as %s
sv: Importerar %s som %s

en: Scanning %s
sv: Genomsöker %s

en: Mail
sv: E-post

en: Evolution has found Elm mail files
    Would you like to import them into Evolution?
sv: Evolution har hittat e-postfiler från Elm.
    Vill du importera dem till Evolution?

en: Addressbook
sv: Adressbok

en: Evolution has found GnomeCard files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
sv: Evolution har hittat GnomeCard-filer.
    Vill du importera dem till Evolution?

en: Evolution is importing your old Netscape data
sv: Evolution importerar din gamla Netscape-data

en: Scanning directory
sv: Genomsöker katalog

en: Starting import
sv: Startar import

en: Settings
sv: Inställningar

en: Evolution has found Netscape mail files.
    Would you like them to be imported into Evolution?
sv: Evolution har hittat Netscape-epostfiler.
    Vill du importera dem till Evolution?

en: Evolution is importing your old Pine data
sv: Evolution importerar din gamla Pine-data

en: Evolution has found Pine mail files.
    Would you like to import them into Evolution?
sv: Evolution har hittat Pine-epostfiler.
    Vill du importera dem till Evolution?

en: Evolution component for handling mail.
sv: Evolutionkomponenten för hantering av e-post.

en: Evolution mail composer.
sv: Evolutions e-postredigerare.

en: Evolution mail executive summary component.
sv: Evolutions e-postsammanfattningskomponent.

en: Evolution mail folder display component.
sv: Evolutions e-postvisningskomponent.

en: Evolution mail folder factory component.
sv: Fabrik för Evolutions e-postmappkomponent.

en: Factory for the Evolution composer.
sv: Fabrik för Evolutions e-postredigerare.

en: Factory for the Mail Summary component.
sv: Fabrik för e-postsammanfattningskomponenten.

en: Mail configuration interface
sv: Gränssnitt för e-postkonfiguration

en: Folder containing mail
sv: Mapp som innehåller e-post

en: Mail storage folder (internal)
sv: E-postlagringsmapp (intern)

en: Virtual Trash
sv: Virtuell papperskorg

en: Virtual Trash folder
sv: Virtuell papperskorgsmapp

en: Cannot connect to store: %s
sv: Kunde inte ansluta till lager: %s

en: This folder cannot contain messages.
sv: Denna mapp kan inte innehålla meddelanden.

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: Change this folder's properties
sv: Ändra egenskaperna för denna mapp

en: Some of your mail settings seem corrupt, please check that everything is in order.
sv: En del av dina e-postinställningar verkar felaktiga, kontrollera att allt är som det ska vara.

en: New Mail Message
sv: Nytt e-postmeddelande

en: New _Mail Message
sv: Nytt e-_postmeddelande

en: Cannot initialize Evolution's mail component.
sv: Kan inte initiera Evolutions e-postkomponent.

en: Cannot initialize Evolution's mail config component.
sv: Kan inte initiera Evolutions e-postkonfigurationskomponent.

en: Cannot initialize Evolution's folder info component.
sv: Kan inte initiera Evolutions mappinformationskomponent.

en: Cannot register storage with shell
sv: Kan inte registrera lager hos skal

en: Properties for "%s"
sv: Egenskaper för "%s"

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Could not create temporary directory: %s
sv: Kunde inte skapa temporär katalog: %s

en: %d new
sv: %d nya

en: %d hidden
sv: %d gömda

en: %d visible
sv: %d synliga

en: %d selected
sv: %d markerade

en: %d unsent
sv: %d oskickade

en: %d sent
sv: %d skickade

en: %d total
sv: %d totalt

en: Create vFolder from Search
sv: Skapa virtuell mapp från sökning

en: VFolder on _Subject
sv: Virtuell mapp på _ämne

en: VFolder on Se_nder
sv: Virtuell mapp på _avsändare

en: VFolder on _Recipients
sv: Virtuell mapp på _mottagare

en: VFolder on Mailing _List
sv: Virtuell mapp på sänd_lista

en: Filter on Sub_ject
sv: Filtrera på _ämne

en: Filter on Sen_der
sv: Filtrera på _avsändare

en: Filter on Re_cipients
sv: Filtrera på _mottagare

en: Filter on _Mailing List
sv: Filtrera på sä_ndlista

en: _Edit as New Message...
sv: _Redigera som nytt meddelande...

en: _Save As...
sv: _Spara som...

en: _Print
sv: Skriv _ut

en: _Reply to Sender
sv: Sva_ra till avsändaren

en: Reply to _List
sv: Svara till _lista

en: Reply to _All
sv: Svara till _alla

en: _Forward
sv: Vidare_befordra

en: Mar_k as Read
sv: _Markera som läst

en: Mark as U_nread
sv: Markera som _oläst

en: Mark as _Important
sv: Markera som _viktigt

en: Mark as Unim_portant
sv: Markera som ovikti_gt

en: Mark as Needing Reply
sv: Markera som svarskrävande

en: Mark as Not Needing Reply
sv: Markera som inte svarskrävande

en: _Move to Folder...
sv: _Flytta till mapp...

en: _Copy to Folder...
sv: _Kopiera till mapp...

en: _Undelete
sv: _Ångra borttagning

en: Add Sender to Address Book
sv: Lägg till avsändaren i adressboken

en: Apply Filters
sv: Tillämpa filter

en: Create Ru_le From Message
sv: Skapa rege_l från meddelande

en: Filter on Mailing List
sv: Filtrera på sändlista

en: VFolder on Mailing List
sv: Virtuell mapp på sändlista

en: Filter on Mailing List (%s)
sv: Filtrera på sändlista (%s)

en: VFolder on Mailing List (%s)
sv: Virtuell mapp på sändlista (%s)

en: Default
sv: Standard

en: Getting Folder Information
sv: Hämtar mappinformation

en: Factory to import mbox into Evolution
sv: Fabrik för import av brevlåda (mbox) till Evolution

en: Imports mbox files into Evolution
sv: Importerar brevlådefiler (mbox-filer) till Evolution

en: Factory to import Outlook Express 4 mails into Evolution
sv: Fabrik för import av Outlook Express 4-post till Evolution

en: Imports Outlook Express 4 files into Evolution
sv: Importerar Outlook Express 4-filer till Evolution

en: Body contents
sv: Innehåll i meddelandetext

en: Current store format:
sv: Aktuellt lagringsformat:

en: Indexing:
sv: Indexering:

en: Mailbox Format
sv: Brevlådeformat

en: New store format:
sv: Nytt lagringsformat:

en: Note: When converting between mailbox formats, a failure
    (such as lack of disk space) may not be automatically
    recoverable.  Please use this feature with care.
sv: Notera: När du konverterar mellan brevlådeformat, kan ett fel
    (såsom utrymmesbrist på disken) inte automatiskt rättas till.
    Använd denna finess med försiktighet.

en: You have not filled in all of the required information.
sv: Du har inte fyllt i all nödvändig information.

note: give our dialog an OK button and title
en: Evolution News Editor
sv: Evolutions diskussionsgruppsredigerare

note: give our dialog an OK button and title
en: Evolution Account Editor
sv: Evolutions kontoredigerare

en: Could not save signature file.
sv: Kunde inte spara signaturfilen.

en: Save signature
sv: Spara signatur

en: This signature has been changed, but hasn't been saved.
    
    Do you wish to save your changes?
sv: Denna signatur har ändrats, men har inte sparats.
    
    Vill du spara dina ändringar?

en: You may not create two accounts with the same name.
sv: Du kan inte skapa två konton med samma namn.

en:  (default)
sv:  (standard)

en: Disable
sv: Stäng av

en: Enable
sv: Slå på

en: Are you sure you want to delete this account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta konto?

en: Don't delete
sv: Ta inte bort

en: Really delete account?
sv: Verkligen ta bort kontot?

en: Are you sure you want to delete this news account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta diskussionsgruppskonto?

note: give our dialog an Close button and title
en: Mail Settings
sv: E-postinställningar

en: Mail to %s
sv: E-post till %s

en: Subject is %s
sv: Ämnet är %s

en: Mail from %s
sv: E-post från %s

en: %s mailing list
sv: Sändlistan %s

en: Add Filter Rule
sv: Lägg till filterregel

en: You have not configured the mail client.
    You need to do this before you can send,
    receive or compose mail.
    Would you like to configure it now?
sv: Du har inte konfigurerat e-postklienten.
    Du måste göra detta innan du kan skicka,
    ta emot eller skriva nya brev.
    Vill du konfigurera den nu?

en: You need to configure an identity
    before you can compose mail.
sv: Du måste konfigurera en identititet
    innan du kan skriva brev.

en: You need to configure a mail transport
    before you can compose mail.
sv: Du måste konfigurera en e-posttransport
    innan du kan skriva brev.

en: You have not set a mail transport method
sv: Du har inte angivit någon e-posttransportmetod

note: FIXME: this wording sucks
en: You are sending an HTML-formatted message, but the following recipients do not want HTML-formatted mail:
sv: Du skickar ett HTML-formaterat brev, men följande mottagare vill inte ha HTML-formaterad e-post:

en: Send anyway?
sv: Skicka ändå?

en: This message has no subject.
    Really send?
sv: Detta meddelande har inget ämne.
    Vill du verkligen skicka?

en: Since the contact list you are sending to is configured to hide the list's addresses, this message will contain only Bcc recipients.
sv: Eftersom kontaktlistan som du skickar är konfigurerad att gömma listans adresser kommer detta meddelande endast att innehålla blindkopiemottagare.

en: This message contains only Bcc recipients.
sv: Detta meddelande innehåller endast blindkopiemottagare.

en: It is possible that the mail server may reveal the recipients by adding an Apparently-To header.
    Send anyway?
sv: Det finns en möjlighet att e-postservern avslöjar mottagarna genom att lägga till ett Apparently-To-huvud.
    Skicka ändå?

en: This message contains invalid recipients:
sv: Detta meddelande innehåller ogiltiga mottagare:

en: You must specify recipients in order to send this message.
sv: Du måste ange mottagare för att kunna skicka detta meddelande.

en: You must configure an account before you can send this email.
sv: Du måste konfigurera ett konto innan du kan skicka brevet.

en: Unable to open the drafts folder for this account.
    Would you like to use the default drafts folder?
sv: Kan inte öppna utkastmappen för detta konto.
    Vill du använda standardmappen för utkast?

en: an unknown sender
sv: en okänd avsändare

en: On %a, %Y-%m-%d at %H:%M, %%s wrote:
sv: %a %Y-%m-%d klockan %H.%M skrev %%s:

en: Move message(s) to
sv: Flytta meddelande(n) till

en: Copy message(s) to
sv: Kopiera meddelande(n) till

en: Are you sure you want to edit all %d messages?
sv: Är du säker på att du vill redigera alla %d meddelanden?

en: You may only edit messages saved
    in the Drafts folder.
sv: Du kan bara redigera meddelanden
    som du sparat i mappen Utkast.

en: You may only resend messages
    in the Sent folder.
sv: Du kan bara skicka om meddelanden
    som du sparat i mappen Skickat.

en: Are you sure you want to resend all %d messages?
sv: Är du säker på att du vill skicka om alla %d meddelanden?

en: No Message Selected
sv: Inget meddelande markerat

en: Save Message As...
sv: Spara meddelande som...

en: Save Messages As...
sv: Spara meddelanden som...

en: Warning
sv: Varning

en: This operation will permanently erase all messages marked as deleted. If you continue, you will not be able to recover these messages.
    
    Really erase these messages?
sv: Denna åtgärd kommer att permanent ta bort de meddelanden som har markerats som borttagna. Om du fortsätter kommer du inte att kunna återställa dessa meddelanden.
    
    Vill du verkligen ta bort dessa meddelanden?

en: Do not ask me again.
sv: Fråga mig inte igen.

en: Error loading filter information:
    %s
sv: Fel vid läsning av filterinformation:
    %s

en: Filters
sv: Filter

en: Print Message
sv: Skriv ut meddelande

en: Printing of message failed
sv: Utskrift av meddelande misslyckades

en: Are you sure you want to open all %d messages in separate windows?
sv: Är du säker på att du vill öppna alla %d meddelanden i separata fönster?

en: Please enter your name and email address below. The "optional" fields below do not need to be filled in,
    unless you wish to include this information in email you send.
sv: Ange ditt namn och din e-postadress nedan. De "valfria" fälten nedan behöver du inte fylla i,
    såvida du inte vill inkludera denna information i den e-post du skickar.

en: Please enter information about your incoming mail server below. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
sv: Ange information om din server för inkommande e-post nedan. Om du inte är säker bör du kontakta din
    systemadministratör eller Internetleverantör.

en: Please select among the following options
sv: Välj mellan följande alternativ

en: Please enter information about the way you will send mail. If you are not sure, ask your system
    administrator or Internet Service Provider.
sv: Ange information om hur du vill skicka e-post. Om du inte är säker bör du kontakta din
    systemadministratör eller Internetleverantör.

en: You are almost done with the mail configuration process. The identity, incoming mail server and
    outgoing mail transport method which you provided will be grouped together to
    make an Evolution mail account. Please enter a name for this account in the space below.
    This name will be used for display purposes only.
sv: Du är nästan färdig med din e-postkonfiguration. Identiteten, den inkommande e-postservern och
    transportmetoden för utgående e-post som du angav kommer att sammanställas för att
    skapa ett Evolution-epostkonto. Ange ett namn för detta konto nedan.
    Detta namn kommer endast att användas för visning.

note: set window title
en: Evolution Account Assistant
sv: Evolutions kontoassistent

en: Account %d
sv: Konto %d

en: Could not get inbox for new mail store:
    %s
    No shortcut will be created.
sv: Kunde inte få tag i inkorg för e-postlager:
    %s
    Ingen genväg kommer att skapas.

note: Create the shortcut. FIXME: This only works if the * full name matches the path.
en: %s: Inbox
sv: %s: Inkorg

en: Checking Service
sv: Kontrollerar tjänst

en: Connecting to server...
sv: Ansluter till server...

en:  _Check for supported types
sv:  _Kontrollera vilka typer som stöds

en:  color
sv:  färg

en: (SSL is not supported in this build of evolution)
sv: (SSL stöds inte i detta bygge av Evolution)

en: A_lways encrypt to myself when sending encrypted mail
sv: Kryptera a_lltid till mig själv när krypterad post skickas

en: Account
sv: Konto

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Account Management
sv: Kontohantering

en: Accounts
sv: Konton

en: Always _encrypt to myself when sending encrypted mail
sv: Kr_yptera alltid till mig själv när krypterad post skickas

en: Always _sign outgoing messages when using this account
sv: _Signera alltid utgående meddelanden när detta konto används

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Beep when new mail arrives
sv: Pip då ny post anländer

en: Checking for New Mail
sv: Kontrollerar ny e-post

en: Composer
sv: Redigerare

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Confirm when Expunging a folder
sv: Bekräfta vid tömning av mapp

en: Congratulations, your mail configuration is complete.
    
    You are now ready to send and receive email 
    using Evolution. 
    
    Click "Finish" to save your settings.
sv: Gratulerar, din e-postkonfiguration är nu klar.
    
    Du kan nu skicka och ta emot e-post med Evolution.
    
    Klicka på "Slutför" för att spara dina inställningar.

en: De_fault
sv: _Standard

en: Default Forward style is:
sv: Standardstil för vidarebefordran är:

en: Default character encoding:
sv: Standardteckenkodning:

en: Digital IDs...
sv: Digitala ID...

en: Display
sv: Visa

en: Do not notify me when new mail arrives
sv: Notifiera inte mig när ny post anländer

en: Done
sv: Klar

en: Drafts
sv: Utkast

en: E_nable
sv: Sl_å på

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Enabled
sv: Påslagen

en: Execute command line when new mail arrives
sv: Kör kommando då ny post anländer

en: Get Digital ID...
sv: Hämta digitalt ID...

en: HTML signature file:
sv: HTML-signaturfil:

en: Identity
sv: Identitet

en: In HTML mail
sv: I HTML-brev

en: Inline
sv: Inuti

en: Mail Configuration
sv: E-postkonfiguration

en: Mailbox location
sv: Brevlådeplats

en: Make this my _default account
sv: Gör detta till mitt standard_konto

en: NNTP Server:
sv: NNTP-server:

en: New Mail Notification
sv: Notifiering om ny post

en: News
sv: Diskussionsgrupper

en: Optional Information
sv: Valfri information

en: PGP _Key ID:
sv: PGP-_nyckelid:

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Prompt when sending HTML messages to contacts that don't want them
sv: Fråga då HTML-meddelanden skickas till kontakter som inte vill ha dem

en: Prompt when sending messages with an _empty subject
sv: Fråga då meddelanden skickas med ett _tomt ämne

en: Prompt when sending messages with only _Bcc recipients defined
sv: Fråga då meddelanden skickas med endast _blindkopiemottagare angivna

en: Qmail maildir
sv: Qmail-epostkatalog

en: Quoted
sv: Citerad

en: Re_member this password
sv: Ko_m ihåg detta lösenord

en: Receiving Email
sv: Mottagande av e-post

en: Receiving Mail
sv: Mottagande av post

en: Receiving Options
sv: Alternativ för mottagning

en: Required Information
sv: Obligatorisk information

en: Secure MIME
sv: Säker MIME

en: Security
sv: Säkerhet

en: Select Filter Log file...
sv: Välj en filterloggfil...

en: Select PGP binary
sv: Välj PGP-program

en: Sending Email
sv: Skickande av e-post

en: Sending Mail
sv: Skickande av post

en: Sent
sv: Skickat

en: Sent _messages folder:
sv: Mapp för skickade _meddelanden:

en: Sent and Draft Messages
sv: Skickade meddelanden och utkast

en: Ser_ver requires authentication
sv: Ser_vern kräver autentisering

en: Server Configuration
sv: Serverkonfiguration

en: Server _Type:
sv: Server_typ:

en: Signature file:
sv: Signaturfil:

en: Source
sv: Källkod

en: Source Information
sv: Källinformation

en: Sources
sv: Källor

en: Special Folders
sv: Specialmappar

en: Specify command:
sv: Ange kommando:

en: Standard Unix mbox
sv: Standard Unix-brevlåda

en: Use s_ecure connection (SSL)
sv: Använd s_äker anslutning (SSL)

en: Welcome to the Evolution Mail Configuration Assistant.
    
    Click "Next" to begin.
sv: Välkommen till Evolutions assistent för e-postkonfiguration.
    
    Klicka på "Nästa" för att börja.

en: _Always load images off the net
sv: Läs alltid in _bilder från nätet

en: _Always sign outgoing messages when using this account
sv: Signera _alltid utgående meddelanden när detta konto används

en: _Authentication Type:
sv: _Autentiseringstyp:

en: _Automatically check for new mail
sv: Kontrollera _automatiskt ny e-post

en: _Certificate ID:
sv: _Certifikat-ID:

en: _Drafts folder:
sv: _Utkastmapp:

en: _Email Address:
sv: _E-postadress:

en: _Empty trash folders on exit
sv: _Töm papperskorgsmappar vid avslut

en: _Full Name:
sv: _Fullständigt namn:

en: _HTML Signature:
sv: _HTML-signatur:

en: _Highlight citations with
sv: Markera _citat med

en: _Host:
sv: _Värd:

en: _Load images if sender is in addressbook
sv: Läs _in bilder om avsändaren finns i adressboken

en: _Log filter actions to:
sv: _Logga filteråtgärder i:

en: _Mark messages as Read after
sv: _Markera meddelanden som lästa efter

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Never load images off the net
sv: _Läs aldrig in bilder från nätet

en: _Organization:
sv: _Organisation:

en: _PGP binary path:
sv: Sökväg till _PGP-programmet:

en: _Path:
sv: _Sökväg:

en: _Remember this password
sv: _Kom ihåg detta lösenord

en: _Send mail in HTML format by default.
sv: _Skicka brev i HTML-format som standard.

en: _Server Type:
sv: _Servertyp:

en: _Signature file:
sv: _Signaturfil:

en: _Username:
sv: Användar_namn:

en: _every
sv: _var

en: description
sv: beskrivning

en: placeholder
sv: platshållare

en: seconds.
sv: sekunder.

en: Could not create a PGP signature context.
sv: Kunde inte skapa ett PGP-signatursammanhang.

en: Could not create a PGP verification context.
sv: Kunde inte skapa ett PGP-verifieringssammanhang.

en: Could not create a PGP encryption context.
sv: Kunde inte skapa ett PGP-krypteringssammanhang.

en: Could not create a PGP decryption context.
sv: Kunde inte skapa ett PGP-dekrypteringssammanhang.

en: Could not create a S/MIME signature context.
sv: Kunde inte skapa ett S/MIME-signatursammanhang.

en: Could not create a S/MIME certsonly context.
sv: Kunde inte skapa ett S/MIME-sammanhang endast för certifikat.

en: Could not create a S/MIME encryption context.
sv: Kunde inte skapa ett S/MIME-krypteringssammanhang.

en: Could not create a S/MIME envelope context.
sv: Kunde inte skapa ett S/MIME-kuvertsammanhang.

en: Could not create a S/MIME decode context.
sv: Kunde inte skapa ett S/MIME-avkodningssammanhang.

en: Save Attachment
sv: Spara bilaga

en: Save to Disk...
sv: Spara till disk...

en: View Inline
sv: Visa inuti

en: Open in %s...
sv: Öppna i %s...

en: View Inline (via %s)
sv: Visa inuti (med %s)

en: Hide
sv: Göm

en: External Viewer
sv: Externt visningsprogram

en: Loading message content
sv: Läser in meddelandeinnehåll

en: Open Link in Browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Copy Link Location
sv: Kopiera länkplats

en: Save Link as (FIXME)
sv: Spara länk som (FIXME)

en: Save Image as...
sv: Spara bild som...

en: %s attachment
sv: %s-bilaga

en: Could not parse MIME message. Displaying as source.
sv: Kunde inte tolka MIME-meddelande. Visar som källkod.

en: Date
sv: Datum

en: Bad Address
sv: Felaktig adress

en: From
sv: Från

en: Reply-To
sv: Svara till

en: To
sv: Till

en: Cc
sv: Kopia

en: Bcc
sv: Blindkopia

en: This message is digitally signed. Click the lock icon for more information.
sv: Detta meddelande är digitalt signerat. Klicka på låsikonen för mer information.

en: Evolution does not recognize this type of signed message.
sv: Evolution känner inte igen denna typ av signerat meddelande.

en: This message is digitally signed and has been found to be authentic.
sv: Detta meddelande är digitalt signerat och har befunnits äkta.

en: This message is digitally signed but can not be proven to be authentic.
sv: Detta meddelande är digitalt signerat men äktheten kan inte bevisas.

en: Pointer to FTP site (%s)
sv: Pekare till FTP-plats (%s)

en: Pointer to local file (%s) valid at site "%s"
sv: Pekare till lokal fil (%s) giltig på platsen "%s"

en: Pointer to local file (%s)
sv: Pekare till lokal fil (%s)

en: Pointer to remote data (%s)
sv: Pekare till fjärrdata (%s)

en: Pointer to unknown external data ("%s" type)
sv: Pekare till okänd extern data (typen "%s")

en: Malformed external-body part.
sv: Felaktig del med extern meddelandetext.

en: Reconfiguring folder
sv: Omkonfigurerar mapp

en: Cannot save folder metainfo; you'll probably find you can't
    open this folder anymore: %s: %s
sv: Kan inte spara metainformation; du kommer antagligen att
    upptäcka att du inte kan öppna denna mapp längre: %s: %s

en: Cannot save folder metainfo to %s: %s
sv: Kan inte spara metainformation för mapp på %s: %s

en: Cannot delete folder metadata %s: %s
sv: Kan inte ta bort metainformation för mapp %s: %s

en: Changing folder "%s" to "%s" format
sv: Byter format på mappen "%s" till "%s"

en: %s may not be reconfigured because it is not a local folder
sv: %s kan inte konfigureras om eftersom den inte är en lokal mapp

en: If you can no longer open this mailbox, then
    you may need to repair it manually.
sv: Om du inte längre kan öppna denna brevlåda måste
    du kanske reparera den manuellt.

en: You cannot change the format of a non-local folder.
sv: Du kan inte ändra formatet på en ickelokal mapp.

en: Reconfigure /%s
sv: Konfigura om /%s

en: Error while '%s':
    %s
sv: Fel vid "%s":
    %s

en: Error while performing operation:
    %s
sv: Fel vid utförande av åtgärd:
    %s

en: Working
sv: Arbetar

en: Filtering Folder
sv: Filtrerar mapp

en: Fetching Mail
sv: Hämtar post

en: However, the message was successfully sent.
sv: Meddelandet skickades dock utan problem.

en: Sending "%s"
sv: Skickar "%s"

en: Sending message %d of %d
sv: Skickar meddelande %d av %d

en: Failed on message %d of %d
sv: Meddelande %d av %d misslyckades

en: Complete.
sv: Färdig.

en: Saving message to folder
sv: Sparar meddelande till mappen

en: Moving messages to %s
sv: Flyttar meddelanden till %s

en: Copying messages to %s
sv: Kopierar meddelanden till %s

en: Moving
sv: Flyttar

en: Copying
sv: Kopierar

en: Scanning folders in "%s"
sv: Genomsöker mappar i "%s"

note: Fill in the new fields
en: Trash
sv: Papperskorg

en: Forwarded messages
sv: Vidarebefordrade meddelanden

en: Opening folder %s
sv: Öppnar mappen %s

en: Opening store %s
sv: Öppnar lagret %s

en: Removing folder %s
sv: Byter namn på mappen %s

en: Storing folder '%s'
sv: Lagrar mappen "%s"

en: Refreshing folder
sv: Uppdaterar mapp

en: Expunging folder
sv: Tömmer mapp

en: Retrieving message %s
sv: Hämtar meddelande %s

en: Retrieving %d message(s)
sv: Hämtar %d meddelande(n)

en: Saving %d messsage(s)
sv: Sparar %d meddelande(n)

en: Unable to create output file: %s
     %s
sv: Kan inte spara utdatafilen: %s
     %s

en: Error saving messages to: %s:
     %s
sv: Fel vid sparande av meddelanden till: %s
     %s

en: Saving attachment
sv: Sparar bilaga

en: Cannot create output file: %s:
     %s
sv: Kan inte skapa utdatafil: %s:
     %s

en: Could not write data: %s
sv: Kunde inte skriva data: %s

en: Disconnecting from %s
sv: Kopplar från %s

en: Reconnecting to %s
sv: Ansluter igen till %s

en: Executing shell command: %s
sv: Kör skalkommando: %s

en: _Search
sv: _Sök

en: (Untitled Message)
sv: (Namnlöst meddelande)

en: Untitled Message
sv: Namnlöst meddelande

en: Empty Message
sv: Tomt meddelande

en: Find in Message
sv: Sök i meddelande

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Search Forward
sv: Sök vidare

en: Find:
sv: Sök:

en: Matches:
sv: Träffar:

en: Cancelling...
sv: Avbryter...

en: Server: %s, Type: %s
sv: Server: %s, typ: %s

en: Path: %s, Type: %s
sv: Sökväg: %s, typ: %s

en: Type: %s
sv: Typ: %s

en: Send & Receive Mail
sv: Skicka och ta emot e-post

en: Cancel All
sv: Avbryt allt

en: Updating...
sv: Uppdaterar...

en: Waiting...
sv: Väntar...

en: Cancelled.
sv: Avbruten.

en: User canceled operation.
sv: Användaren avbröt åtgärden.

en: Enter Password for %s
sv: Ange lösenord för %s

en: Enter Password
sv: Ange lösenord

en: Forwarded message - %s
sv: Vidarebefordrat meddelande - %s

en: Forwarded message
sv: Vidarebefordrat meddelande

en: Forwarded Message
sv: Vidarebefordrat meddelande

en: Setting up vfolder: %s
sv: Ställer in virtuell mapp: %s

en: Updating vfolders for uri: %s
sv: Uppdaterar virtuella mappar för uri: %s

en: The following vFolder(s):
    %sUsed the removed folder:
        '%s'
    And have been updated.
sv: Följande virtuella mappar:
    %sAnvände den borttagna mappen:
        "%s"
    och har uppdaterats.

en: VFolders
sv: Virtuella mappar

en: vFolders
sv: Virtuella mappar

en: Edit VFolder
sv: Redigera virtuell mapp

en: Trying to edit a vfolder '%s' which doesn't exist.
sv: Försöker redigera en virtuell mapp "%s" som inte finns.

en: New VFolder
sv: Ny virtuell mapp

en: (No subject)
sv: (Inget ämne)

en: %s - Message
sv: %s - Meddelande

en: Unseen
sv: Oläst

en: Seen
sv: Läst

en: Answered
sv: Besvarad

en: Multiple Unseen Messages
sv: Flera olästa meddelanden

en: Multiple Messages
sv: Flera meddelanden

en: Lowest
sv: Lägsta

en: Lower
sv: Lägre

en: Higher
sv: Högre

en: Highest
sv: Högsta

en: Today %l:%M %p
sv: Idag %H.%M

en: Yesterday %l:%M %p
sv: Igår %H.%M

en: %a %l:%M %p
sv: %a %H.%M

en: %b %d %Y
sv: %d %b %Y

en: Generating message list
sv: Genererar meddelandelista

en: Flagged
sv: Flaggad

en: Received
sv: Mottaget

en: Size
sv: Storlek

en: Scanning folders under %s on "%s"
sv: Genomsöker mappar under %s på "%s"

en: Scanning root-level folders on "%s"
sv: Genomsöker mappar på rotnivå på "%s"

en: Subscribing to folder "%s"
sv: Prenumererar på mappen "%s"

en: Unsubscribing to folder "%s"
sv: Säger upp prenumeration på mappen "%s"

en: Folder
sv: Mapp

en: No server has been selected
sv: Ingen server har valts

en: Please select a server.
sv: Välj en server.

en:  _Refresh List
sv:  _Uppdatera lista

en: All folders
sv: Alla mappar

en: Display options
sv: Visa alternativ

en: Folders whose names begin with:
sv: Mappar vars namn börjar med:

en: Manage Subscriptions
sv: Hantera prenumerationer

en: Show _folders from server:
sv: Visa _mappar från server:

en: _Subscribe
sv: _Prenumerera

en: _Unsubscribe
sv: _Säg upp prenumeration

en: Evolution component for the executive summary.
sv: Evolutionkomponent för sammanfattningen.

en: Folder containing the Evolution Summary
sv: Mapp som innehåller Evolution-sammanfattningen

en: Cannot initialize Evolution's Summary component.
sv: Kan inte initiera Evolutions sammanfattningskomponent.

en: Appointments
sv: Möten

en: No appointments
sv: Inga möten

en: %k:%M %d %B
sv: %k.%M %d %B

en: %l:%M %d %B
sv: %l.%M %d %B

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Mail summary
sv: E-postsammanfattning

note: translators: Put a list of codes for locations you want to see in My Evolution by default here. You can find the list of all stations and their codes in Evolution sources. (evolution/my-evolution/Locations) Codes are seperated with : eg. "KBOS:EGAA"
en: KBOS
sv: ESGG:ESMS:ESSA:ESNU

en: Dictionary.com Word of the Day
sv: Dagens ord från dictionary.com

en: Quotes of the Day
sv: Dagens citat

en: Add a news feed
sv: Lägg till en nyhetskälla

en: Enter the URL of the news feed you wish to add
sv: Ange URL:en till den nyhetskälla som du vill lägga till

en: Name:
sv: Namn:

en: Summary Settings
sv: Sammanfattningsinställningar

en: Error downloading RDF
sv: Fel vid hämtning av RDF

en: News Feed
sv: Nyhetskälla

en: No tasks
sv: Inga uppgifter

en: (No Description)
sv: (Ingen beskrivning)

en: My Weather
sv: Mitt väder

en: <dd><b>The weather server could not be contacted</b></dd>
sv: <dd><b>Väderservern kunde inte kontaktas</b></dd>

en: Weather
sv: Väder

en: Regions
sv: Regioner

en: %A, %B %e %Y
sv: %A %e %B %Y

en: Please wait...
sv: Var vänlig vänta...

en: Print Summary
sv: Skriv ut sammanfattning

en: Printing of Summary failed
sv: Utskrift av sammanfattning misslyckades

en: Executive summary component could not initialize Bonobo.
sv: Sammanfattningskomponenten kunde inte initiera Bonobo.

en:  F
sv:  °F

en:  C
sv:  °C

en: knots
sv: knop

en: kph
sv: km/h

en: miles
sv: engelska mil

en: kilometers
sv: kilometer

en: Clear sky
sv: Klar himmel

en: Broken clouds
sv: Växlande molnighet

en: Scattered clouds
sv: Lätt molnighet

en: Few clouds
sv: Halvklart

en: Overcast
sv: Mulet

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Variable
sv: Variabel

en: North
sv: Nord

en: North - NorthEast
sv: Nord - nordöst

en: Northeast
sv: Nordöst

en: East - NorthEast
sv: Öst - nordöst

en: East
sv: Öst

en: East - Southeast
sv: East - sydväst

en: Southeast
sv: Sydöst

en: South - Southeast
sv: Syd - sydöst

en: South
sv: Syd

en: South - Southwest
sv: Syd - sydväst

en: Southwest
sv: Sydväst

en: West - Southwest
sv: Väst - sydväst

en: West
sv: Väst

en: West - Northwest
sv: Väst - nordväst

en: Northwest
sv: Nordväst

en: North - Northwest
sv: Nord - nordväst

note: DRIZZLE
en: Drizzle
sv: Duggregn

en: Drizzle in the vicinity
sv: Duggregn i närheten

en: Light drizzle
sv: Lätt duggregn

en: Moderate drizzle
sv: Måttligt duggregn

en: Heavy drizzle
sv: Kraftigt duggregn

en: Shallow drizzle
sv: Tunt duggregn

en: Patches of drizzle
sv: Områden med duggregn

en: Partial drizzle
sv: Delvis duggregn

en: Thunderstorm
sv: Åska

en: Windy drizzle
sv: Blåsigt duggregn

en: Showers
sv: Regnskurar

en: Drifting drizzle
sv: Drivande duggregn

en: Freezing drizzle
sv: Bitande duggregn

note: RAIN
en: Rain
sv: Regn

en: Rain in the vicinity
sv: Regn i närheten

en: Light rain
sv: Något regn

en: Moderate rain
sv: Måttligt regn

en: Heavy rain
sv: Kraftigt regn

en: Shallow rain
sv: Stänkregn

en: Patches of rain
sv: Områden med regn

en: Partial rainfall
sv: Delvis regn

en: Blowing rainfall
sv: Blåst med regn

en: Rain showers
sv: Regnskurar

en: Drifting rain
sv: Drivande regn

en: Freezing rain
sv: Bitande regn

note: SNOW
en: Snow
sv: Snö

en: Snow in the vicinity
sv: Snö i närheten

en: Light snow
sv: Lätt snöfall

en: Moderate snow
sv: Måttligt med snö

en: Heavy snow
sv: Kraftigt med snö

en: Shallow snow
sv: Tunt med snö

en: Patches of snow
sv: Områden med snö

en: Partial snowfall
sv: Delvis snöfall

en: Snowstorm
sv: Snöstorm

en: Blowing snowfall
sv: Blåsigt snöfall

en: Snow showers
sv: Snöskurar

en: Drifting snow
sv: Drivande snö

en: Freezing snow
sv: Bitande snö

note: SNOW_GRAINS
en: Snow grains
sv: Snökorn

en: Snow grains in the vicinity
sv: Snökorn i närheten

en: Light snow grains
sv: Lätta snökorn

en: Moderate snow grains
sv: Måttliga snökorn

en: Heavy snow grains
sv: Kraftiga snökorn

en: Shallow snow grains
sv: Tunna snökorn

en: Patches of snow grains
sv: Områden med snökorn

en: Partial snow grains
sv: Delvis snökorn

en: Blowing snow grains
sv: Blåsande snökorn

en: Snow grain showers
sv: Snökornsskurar

en: Drifting snow grains
sv: Drivande snökorn

en: Freezing snow grains
sv: Bitande snökorn

note: ICE_CRYSTALS
en: Ice crystals
sv: Iskristaller

en: Ice crystals in the vicinity
sv: Iskristaller i närheten

en: Few ice crystals
sv: Få iskristaller

en: Moderate ice crystals
sv: Måttliga iskristaller

en: Heavy ice crystals
sv: Kraftiga iskristaller

en: Patches of ice crystals
sv: Områden med iskristaller

en: Partial ice crystals
sv: Delvis iskristaller

en: Ice crystal storm
sv: Iskristallby

en: Blowing ice crystals
sv: Blåsande iskristaller

en: Showers of ice crystals
sv: Skurar av iskristaller

en: Drifting ice crystals
sv: Drivande iskristaller

en: Freezing ice crystals
sv: Bitande iskristaller

note: ICE_PELLETS
en: Ice pellets
sv: Ispellets

en: Ice pellets in the vicinity
sv: Ispellets i närheten

en: Few ice pellets
sv: Få ispellets

en: Moderate ice pellets
sv: Måttliga ispellets

en: Heavy ice pellets
sv: Krafiga ispellets

en: Shallow ice pellets
sv: Tunna ispellets

en: Patches of ice pellets
sv: Områden med ispellets

en: Partial ice pellets
sv: Delvis ispellets

en: Ice pellet storm
sv: Ispelletby

en: Blowing ice pellets
sv: Blåsande ispellets

en: Showers of ice pellets
sv: Skurar av ispellets

en: Drifting ice pellets
sv: Drivande ispellets

en: Freezing ice pellets
sv: Bitande ispellets

note: HAIL
en: Hail
sv: Hagel

en: Hail in the vicinity
sv: Hagel i närheten

en: Light hail
sv: Lätt hagel

en: Moderate hail
sv: Måttligt hagel

en: Heavy hail
sv: Tungt hagel

en: Shallow hail
sv: Tunt hagel

en: Patches of hail
sv: Områden med hagel

en: Partial hail
sv: Delvis hagel

en: Hailstorm
sv: Hagelby

en: Blowing hail
sv: Blåsande hagel

en: Hail showers
sv: Hagelskurar

en: Drifting hail
sv: Drivande hagel

en: Freezing hail
sv: Bitande hagel

note: SMALL_HAIL
en: Small hail
sv: Småhagel

en: Small hail in the vicinity
sv: Småhagel i närheten

en: Moderate small hail
sv: Måttligt småhagel

en: Heavy small hail
sv: Kraftigt småhagel

en: Shallow small hail
sv: Tunt småhagel

en: Patches of small hail
sv: Delar med småhagel

en: Partial small hail
sv: Smått småhagel

en: Small hailstorm
sv: Lätt småhagelby

en: Blowing small hail
sv: Blåsande småhagel

en: Showers of small hail
sv: Skurar av småhagel

en: Drifting small hail
sv: Drivande småhagel

en: Freezing small hail
sv: Bitande småhagel

note: PRECIPITATION
en: Unknown precipitation
sv: Okänd nederbörd

en: Precipitation in the vicinity
sv: Nederbörd i närheten

en: Light precipitation
sv: Lätt nederbörd

en: Moderate precipitation
sv: Måttlig nederbörd

en: Heavy precipitation
sv: Kraftig nederbörd

en: Shallow precipitation
sv: Tunn nederbörd

en: Patches of precipitation
sv: Områden med nederbörd

en: Partial precipitation
sv: Delvis nederbörd

en: Unknown thunderstorm
sv: Okänd åskstorm

en: Blowing precipitation
sv: Blåsande nederbörd

en: Showers, type unknown
sv: Skurar, okänd typ

en: Drifting precipitation
sv: Drivande nederbörd

en: Freezing precipitation
sv: Bitande nederbörd

note: MIST
en: Mist
sv: Dis

en: Mist in the vicinity
sv: Dis i närheten

en: Light mist
sv: Lätt dis

en: Moderate mist
sv: Måttligt dis

en: Thick mist
sv: Tjock dis

en: Shallow mist
sv: Tunn dis

en: Patches of mist
sv: Områden med dis

en: Partial mist
sv: Delvis dis

en: Mist with wind
sv: Dis med vind

en: Drifting mist
sv: Drivande dis

en: Freezing mist
sv: Bitande dis

note: FOG
en: Fog
sv: Dimma

en: Fog in the vicinity
sv: Dimma i närheten

en: Light fog
sv: Lätt dimma

en: Moderate fog
sv: Måttlig dimma

en: Thick fog
sv: Tjock dimma

en: Shallow fog
sv: Tunn dimma

en: Patches of fog
sv: Områden med dimma

en: Partial fog
sv: Delvis dimma

en: Fog with wind
sv: Dimma med vinden

en: Drifting fog
sv: Drivande dimma

en: Freezing fog
sv: Bitande dimma

note: SMOKE
en: Smoke
sv: Rök

en: Smoke in the vicinity
sv: Rök i närheten

en: Thin smoke
sv: Tunn rök

en: Moderate smoke
sv: Måttlig rök

en: Thick smoke
sv: Tjock rök

en: Shallow smoke
sv: Tunn rök

en: Patches of smoke
sv: Områden med rök

en: Partial smoke
sv: Delvis rök

en: Thunderous smoke
sv: Åskande rök

en: Smoke with wind
sv: Rök med vinden

en: Drifting smoke
sv: Drivande rök

note: VOLCANIC_ASH
en: Volcanic ash
sv: Vulkanisk aska

en: Volcanic ash in the vicinity
sv: Vulkanisk aska i närheten

en: Moderate volcanic ash
sv: Måttlig vulkanisk aska

en: Thick volcanic ash
sv: Tjock vulkanisk aska

en: Shallow volcanic ash
sv: Tunn vulkanisk aska

en: Patches of volcanic ash
sv: Områden med vulkanisk aska

en: Partial volcanic ash
sv: Delvis vulkanisk aska

en: Thunderous volcanic ash
sv: Åskande vulkanisk aska

en: Blowing volcanic ash
sv: Blåsande vulkanisk aska

en: Showers of volcanic ash
sv: Skurar med vulkanisk aska

en: Drifting volcanic ash
sv: Drivande vulkanisk aska

en: Freezing volcanic ash
sv: Bitande vulkanisk aska

en: Sand in the vicinity
sv: Sand i närheten

en: Light sand
sv: Lätt sand

en: Moderate sand
sv: Måttlig sand

en: Heavy sand
sv: Kraftig sand

en: Patches of sand
sv: Områden med sand

en: Partial sand
sv: Delvis sand

en: Blowing sand
sv: Blåsande sand

en: Drifting sand
sv: Drivande sand

note: HAZE
en: Haze
sv: Lätt dimma

en: Haze in the vicinity
sv: Lätt dimma i närheten

en: Light haze
sv: Mycket lätt dimma i närheten

en: Moderate haze
sv: Måttlig lätt dimma

en: Thick haze
sv: Tjock lätt dimma

en: Shallow haze
sv: Tunn lätt dimma

en: Patches of haze
sv: Delar med lätt dimma

en: Partial haze
sv: Delvis lätt dimma

en: Haze with wind
sv: Lätt dimma med vinden

en: Drifting haze
sv: Drivande lätt dimma

en: Freezing haze
sv: Bitande lätt dimma

note: SPRAY
en: Spray
sv: Stänk

en: Spray in the vicinity
sv: Stänk i närheten

en: Light spray
sv: Lätt stänk

en: Moderate spray
sv: Måttligt stänk

en: Heavy spray
sv: Kraftigt stänk

en: Shallow spray
sv: Tunt stänk

en: Patches of spray
sv: Områden med stänk

en: Partial spray
sv: Delvis stänk

en: Blowing spray
sv: Blåsande stänk

en: Drifting spray
sv: Drivande stänk

en: Freezing spray
sv: Bitande stänk

note: DUST
en: Dust
sv: Damm

en: Dust in the vicinity
sv: Damm i närheten

en: Light dust
sv: Lätt damm

en: Moderate dust
sv: Måttligt damm

en: Heavy dust
sv: Kraftigt damm

en: Patches of dust
sv: Områden med damm

en: Partial dust
sv: Delvis damm

en: Blowing dust
sv: Blåsande damm

en: Drifting dust
sv: Drivande damm

note: SQUALL
en: Squall
sv: Kastby

en: Squall in the vicinity
sv: Kastby i närheten

en: Light squall
sv: Lätt kastby

en: Moderate squall
sv: Måttlig kastby

en: Heavy squall
sv: Kraftig kastby

en: Partial squall
sv: Områden med kastbyar

en: Thunderous squall
sv: Åskande kastby

en: Blowing squall
sv: Blåsande kastby

en: Drifting squall
sv: Drivande kastby

en: Freezing squall
sv: Bitande kastby

en: Sandstorm in the vicinity
sv: Sandstorm i närheten

en: Light standstorm
sv: Lätt sandstorm

en: Moderate sandstorm
sv: Måttlig sandstorm

en: Heavy sandstorm
sv: Kraftig sandstorm

en: Shallow sandstorm
sv: Tunn sandstorm

en: Partial sandstorm
sv: Liten sandstorm

en: Thunderous sandstorm
sv: Åska och sandstorm

en: Blowing sandstorm
sv: Blåsande sandstorm

en: Drifting sandstorm
sv: Drivande sandstorm

en: Freezing sandstorm
sv: Bitande sandstorm

note: DUSTSTORM
en: Duststorm
sv: Dammstorm

en: Duststorm in the vicinity
sv: Dammstorm i närheten

en: Light duststorm
sv: Lätt dammstorm

en: Moderate duststorm
sv: Måttlig dammstorm

en: Heavy duststorm
sv: Kraftig dammstorm

en: Shallow duststorm
sv: Tunn dammstorm

en: Partial duststorm
sv: Områden med dammstorm

en: Thunderous duststorm
sv: Åska och dammstorm

en: Blowing duststorm
sv: Blåsande dammstorm

en: Drifting duststorm
sv: Drivande dammstorm

en: Freezing duststorm
sv: Bitande dammstorm

note: FUNNEL_CLOUD
en: Funnel cloud
sv: Rökmoln

en: Funnel cloud in the vicinity
sv: Rökmoln i närheten

en: Light funnel cloud
sv: Lätta rökmoln

en: Moderate funnel cloud
sv: Måttliga rökmoln

en: Thick funnel cloud
sv: Tjocka rökmoln

en: Shallow funnel cloud
sv: Tunna rökmoln

en: Patches of funnel clouds
sv: Områden med rökmoln

en: Partial funnel clouds
sv: Delvis rökmoln

en: Funnel cloud w/ wind
sv: Rökmoln med vind

en: Drifting funnel cloud
sv: Drivande rökmoln

en: Tornado in the vicinity
sv: Tornado i närheten

en: Moderate tornado
sv: Måttlig tornado

en: Raging tornado
sv: Våldsam tornado

en: Partial tornado
sv: Områden med tornado

en: Thunderous tornado
sv: Åska och tornado

en: Drifting tornado
sv: Drivande tornado

en: Freezing tornado
sv: Bitande tornado

note: DUST_WHIRLS
en: Dust whirls
sv: Dammvirvlar

en: Dust whirls in the vicinity
sv: Dammvirvlar i närheten

en: Light dust whirls
sv: Tunna dammvirvlar

en: Moderate dust whirls
sv: Måttliga dammvirvlar

en: Heavy dust whirls
sv: Kraftiga dammvirvlar

en: Shallow dust whirls
sv: Tunna dammvirvlar

en: Patches of dust whirls
sv: Områden med dammvirvlar

en: Partial dust whirls
sv: Delvis dammvirvlar

en: Blowing dust whirls
sv: Blåsande dammvirvlar

en: Drifting dust whirls
sv: Drivande dammvirvlar

en:  _Remove
sv:  _Ta bort

en: Add n_ews feed
sv: Lägg till n_yhetskälla

en: Al_l stations:
sv: _Alla stationer:

en: All _folders:
sv: _Alla mappar:

en: All news _feeds:
sv: _Alla nyhetskällor:

en: C_elsius
sv: _Celsius

en: How many days should the calendar display at once?
sv: Hur många dagar ska kalendern visa samtidigt?

en: Ma_x number of items shown:
sv: _Maximalt antal objekt som visas:

en: News Feed Settings
sv: Inställningar för nyhetskällor

en: One mont_h
sv: En _månad

en: One w_eek
sv: En _vecka

en: R_efresh time (seconds):
sv: _Uppdateringstid (sekunder):

en: Refresh _time (seconds):
sv: _Uppdateringstid (sekunder):

en: S_how full path for folders
sv: Visa _fullständig sökväg för mappar

en: Show _all tasks
sv: Visa _alla uppgifter

en: Show _today's tasks
sv: Visa _dagens uppgifter

en: Show temperatures in:
sv: Visa temperaturer i:

en: Tasks
sv: Uppgifter

en: Weather settings
sv: Väderinställningar

en: _Display folders:
sv: _Visa mappar:

en: _Display stations:
sv: _Visa stationer:

en: _Displayed feeds:
sv: _Visade källor:

en: _Five days
sv: _Fem dagar

en: _Mail
sv: _E-post

en: _News Feeds
sv: _Nyhetskällor

en: _One day
sv: _En dag

en: _Schedule
sv: _Schema

en: _Weather
sv: _Väder

en: Aarhus
sv: Århus

en: Africa
sv: Afrika

en: Akita Airport
sv: Akita-flygplatsen

en: Alesund
sv: Ålesund

en: Amami Airport
sv: Amami-flygplatsen

en: Antartica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbados

en: Aomori Airport
sv: Aomori-flygplatsen

en: Asahikawa Airport
sv: Asahikawa-flygplatsen

en: Asia
sv: Asien

en: Asswan
sv: Assuan

en: Asuncion
sv: Asunción

en: Athens
sv: Athen

en: Australasia
sv: Australasien

en: Beograd
sv: Belgrad

en: Bethlehem Airport
sv: Betlehem-flygplatsen

en: Bosnia-Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

en: Bronnoysund
sv: Brønnøysund

en: Brussels-National Airport
sv: Bryssel-Inrikesflygplatsen

en: Bucuresti
sv: Bukarest

en: Bucuresti-Otopeni
sv: Bukarest-Otopeni

en: Cairo
sv: Kairo

en: California
sv: Kalifornien

en: Canarias/Fuerteventura
sv: Kanarieöarna/Fuerteventura

en: Canarias/Gran Canaria
sv: Kanarieöarna/Gran Canaria

en: Canarias/Hierro
sv: Kanarieöarna/Hierro

en: Canarias/Lanzarote
sv: Kanarieöarna/Lanzarote

en: Canarias/La Palma
sv: Kanarieöarna/La Palma

en: Canarias/Tenerife Norte
sv: Kanarieöarna/Tenerife Norte

en: Canarias/Tenerife Sur
sv: Kanarieöarna/Tenerife Sur

en: Cape Girardeau
sv: Kap Girardeau

en: Cape Hatteras
sv: Kap Hatteras

en: Cape Lisburne
sv: Kap Lisburne

en: Cape Newenham
sv: Kap Newenham

en: Cape Romanzoff
sv: Kap Romanzoff

en: Cape Town D. F. Malan
sv: Kap Town D. F. Malan

en: Central and South America
sv: Central- och Sydamerika

en: Charleroi-Brussels South
sv: Charleroi-Bryssel Syd

en: Chofu Airport
sv: Chofu-flygplatsen

en: Concepcion
sv: Concepción

en: Curitiba
sv: Curitaba

en: Curitiba Apt
sv: Curitaba Apt

en: Dayton-South Airport
sv: Dayton-Södra flygplatsen

en: Dusseldorf
sv: Düsseldorf

en: Europe
sv: Europa

en: Florence
sv: Florens

en: Fukue Airport
sv: Fukue-flygplatsen

en: Fukui Airport
sv: Fukui-flygplatsen

en: Fukuoka Airport
sv: Fukuoka-flygplatsen

en: FYR Macedonia
sv: FYR Makedonien

en: Geneve
sv: Genève

en: Genova
sv: Genua

en: George Airport
sv: George-flygplatsen

en: Goteborg (Landvetter)
sv: Göteborg (Landvetter)

en: Goteborg (Save)
sv: Göteborg (Säve)

en: Guadalupe Pass
sv: Guadeloupe Pass

en: Habana
sv: Havanna

en: Hachijojima Airport
sv: Hachijojima-flygplatsen

en: Hakodate Airport
sv: Hakodate-flygplatsen

en: Hanamaki Airport
sv: Hanamaki-flygplatsen

en: Helsinki
sv: Helsingfors

en: Hiroshima Airport
sv: Hiroshima-flygplatsen

en: Hyeres-Le Palyvestre
sv: Hyères-Le Palyvestre

en: Iki Airport
sv: Iki-flygplatsen

en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran, Islamiska republiken

en: Izumo Airport
sv: Izumo-flygplatsen

en: Jacksonville-Craig Airport
sv: Jacksonville-Craig-flygplatsen

en: Jonkoping
sv: Jönköping

en: Kagoshima Airport
sv: Kagoshima-flygplatsen

en: Kitakyushu Airport
sv: Kitakyushu-flygplatsen

en: Kliningrad
sv: Kaliningrad

en: Kobenhavn/Kastrup
sv: Köpenhamn/Kastrup

en: Kobenhavn/Roskilde
sv: Köpenhamn/Roskilde

en: Kochi Airport
sv: Kochi-flygplatsen

en: Koln/Bonn
sv: Köln/Bonn

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Korea, demokratiska folkrepubliken

en: Korea, Republic of
sv: Korea, republiken

en: Krasnoyarsk
sv: Krasnojarsk

en: Kumamoto Airport
sv: Kumamoto-flygplatsen

en: Kushiro Airport
sv: Kushiro-flygplatsen

en: Leeds and Bradford
sv: Leeds och Bradford

en: Libya
sv: Libyen

en: Liege
sv: Liège

en: Lisboa
sv: Lissabon

en: Lorient-Lann-Bihoue
sv: Lorient-Lann-Bihoué

en: Lubeck-Blankensee
sv: Lübeck-Blankensee

en: Macapa
sv: Macapá

en: Madinah
sv: Medina

en: Makkah
sv: Mecka

en: Malmo/Sturup
sv: Malmö/Sturup

en: Mar Del Plata
sv: Mar del Plata

en: Matsumoto Airport
sv: Matsumoto-flygplatsen

en: Matsuyama Airport
sv: Matsuyama-flygplatsen

en: Memambetsu Airport
sv: Memambetsu-flygplatsen

en: Middle East
sv: Mellanöstern

en: Miyakejima Airport
sv: Miyakejima-flygplatsen

en: Miyazaki Airport
sv: Miyazaki-flygplatsen

en: Mombetsu Airport
sv: Mombetsu-flygplatsen

en: Monchengladbach
sv: Mönchengladbach

en: Monpellier-Mediterrannee
sv: Monpellier-Méditerrannée

en: Moscow Domodedovo
sv: Moskva Domodedovo

en: Moscow Sheremetyevo
sv: Moskva Sheremetyevo

en: Munchen
sv: München

en: Munster/Osnabruck
sv: Münster/Osnabrück

en: Nagasaki Airport
sv: Nagasaki-flygplatsen

en: Nagoya Airport
sv: Nagoya-flygplatsen

en: Naha Airport
sv: Naha-flygplatsen

en: Nakashibetsu Airport
sv: Nakashibetsu-flygplatsen

en: Nankishirahama Airport
sv: Nankishirahama-flygplatsen

en: Napoli
sv: Neapel

en: New York-JFK Arpt
sv: New York-JFK Airport

en: Nice-Cote d'Azur
sv: Nice-Côte d'Azur

en: Norrkoping
sv: Norrköping

en: Nurnberg
sv: Nürnberg

en: Obihiro Airport
sv: Obihiro-flygplatsen

en: Oita Airport
sv: Oita-flygplatsen

en: Okayama Airport
sv: Okayama-flygplatsen

en: Oki Airport
sv: Oki-flygplatsen

en: Oshima Airport
sv: Oshima-flygplatsen

en: Oslo/Gardenmoen
sv: Oslo/Gardemoen

en: People's Republic of China
sv: Folkrepubliken Kina

en: Pingtung North
sv: Pingtung Nord

en: Pingtung South
sv: Pingtung Syd

en: Port-Au-Prince
sv: Port-au-Prince

en: Porto Alegre Apt
sv: Porto Alegre-flygplatsen

en: Porto Santo
sv: Porto Samto

en: Praha
sv: Prag

en: Quebec
sv: Québec

en: Quebec City
sv: Québec City

en: Roma/Ciampino
sv: Rom/Ciampino

en: Roma/Fiumicino
sv: Rom/Fiumicino

en: Roma/Urbe
sv: Rom/Urbe

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saarbrucken
sv: Saarbrücken

en: Sandnessjoen/Stokka
sv: Sandnessjøen/Stokka

en: San Jose
sv: San José

en: San Jose De Chiquitos
sv: San José De Chiquitos

en: San Jose del Cabo
sv: San José del Cabo

en: San Jose-Santa Clara
sv: San José-Santa Clara

en: Sankt-Peterburg
sv: Sankt Petersburg

en: Santarem
sv: Sanrarem

en: Sao Jose Dos Campo
sv: São Jose Dos Campo

en: Sao Luiz
sv: São Luiz

en: Sao Paulo
sv: São Paulo

en: Sault Ste Marie
sv: sault Ste Marie

en: Sendai Airport
sv: Sendai-flygplatsen

en: Seoul E Ab
sv: Söul E Ab

en: Seoul/Kimp'O International Airport
sv: Söul/Kimp'O International Airport

en: Seoul/Yongdungp'O Rokaf Wc
sv: Söul/Yongdungp'O Rokaf Wc

en: Sept-Iles
sv: Sept-Îles

en: Sonderborg
sv: Sønderborg

en: Sorkjosen
sv: Sørkjosen

en: Stord/Sorstokken
sv: Stord/Sørstokken

en: Sundsvall-Harnosand
sv: Sundsvall-Härnösand

en: Svolvaer/Helle
sv: Svolvær/Helle

en: Takamatsu Airport
sv: Takamatsu-flygplatsen

en: Tampere
sv: Tammerfors

en: Tanegashima Airport
sv: Tanegashima-flygplatsen

en: Tehran-Mehrabad
sv: Teheran-Mehrabad

en: Tottori Airport
sv: Tottori-flygplatsen

en: Toul-Rosieres
sv: Toul-Rosières

en: Toyama Airport
sv: Toyama-flygplatsen

en: Tromso/Langnes
sv: Tromsø/Langnes

en: Trondheim/Vaernes
sv: Trondheim/Værnes

en: Tsushima Airport
sv: Tsushima-flygplatsen

en: Turku
sv: Åbo

en: Umea
sv: Umeå

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: Urumqi
sv: Ürumqi

en: Vadso
sv: Vadsö

en: Vaerlose
sv: Værlöse

en: Vancouver
sv: Vancover

en: Vasteras
sv: Västerås

en: Vaxjo
sv: Växjö

en: Venice
sv: Venedig

en: Vichy-Charmeil
sv: Vichy-Carmeil

en: Virginia Beach
sv: Virigina Beach

en: Virginia Tech Airport
sv: Virginia Tech-flygplatsen

en: Voronezh
sv: Yoronezh

en: Wadi Al Dawasser Airport
sv: Wadi Al Dawasser-flygplatsen

en: Wakkanai Airport
sv: Wakkanai-flygplatsen

en: Wendover
sv: Avsändare

en: West Palm Beach
sv: West Pam Bech

en: West Virginia
sv: West Wirginia

en: Willow Airport
sv: Willow-flygplatsen

en: Wolf Point
sv: Wolf point

en: Wuchia Observatory
sv: Wuchia-observatoriet

en: Yakutsk
sv: Jakutsk

en: Yamagata Airport
sv: Yamagata-flygplatsen

en: Yamaguchi Ube Airport
sv: Yamaguchi Ube-flygplatsen

en: Yao Airport
sv: Yao-flygplatsen

en: Yekaterinburg
sv: Jekaterinburg

en: Zakinthos
sv: Zákinthos

en: Zama Airfield
sv: Zama flygfält

en: Zurich
sv: Zürich

en: The Evolution shell.
sv: Evolutionskalet.

en: Show Details
sv: Visa detaljer

en: Cancel Operation
sv: Avbryt åtgärd

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Outbox
sv: Utkorg

en: Local Folders
sv: Lokala mappar

en: Evolution installation
sv: Evolution-installation

en: This new version of Evolution needs to install additional files
    into your personal Evolution directory
sv: Denna nya version av Evolution måste installera ytterligare filer
    i din personliga Evolutionkatalog

en: Please click "OK" to install the files, or "Cancel" to exit.
sv: Klicka på "OK" för att installera filerna, eller "Avbryt" för att avsluta.

en: Could not update files correctly
sv: Kunde inte uppdatera filerna korrekt

en: Cannot create the directory
    %s
    Error: %s
sv: Kan inte skapa katalogen
    %s
    Fel: %s

en: An error occurred in copying files into
    `%s'.
sv: Ett fel inträffade vid kopiering av filer till
    "%s".

en: Evolution could not create directory
    %s:
    %s
sv: Evolution kunde inte skapa katalogen
    %s:
    %s

en: Directory %s
    does not have the right permissions. Please make it
    readable and executable and restart Evolution.
sv: Katalogen %s
    har inte rätt rättigheter. Gör den läsbar och
    körbar och starta om Evolution.

en: File %s
    should be removed to allow Evolution to work correctly.
    Please remove this file and restart Evolution.
sv: Filen %s
    bör tas bort för att Evolution ska kunna fungera korrekt.
    Ta bort denna fil och starta om Evolution.

en: The file `%s' is not a directory.
    Please move it in order to allow installation
    of the Evolution user files.
sv: Filen "%s" är ingen katalog.
    Var vänlig och flytta den så att installationen
    av Evolutions användarfiler kan genomföras.

en: Evolution has detected an old
    Executive-Summary directory.
    This needs to be removed before
    Evolution will run.
    Do you want me to remove this directory?
sv: Evolution har upptäckt en gammal
    Executive-Summary-katalog. Denna
    måste tas bort innan Evolution kan
    starta.
    Vill du att jag ska ta bort katalogen?

en: The directory `%s' exists but is not the
    Evolution directory.  Please move it in order
    to allow installation of the Evolution user files.
sv: Katalogen "%s" finns men är inte Evolution-
    katalogen. Var vänlig och flytta den så att
    Evolutions användarfiler kan installeras.

en: Brought to you by
sv: Presenterades av

en: Cannot move a folder over itself.
sv: Kan inte flytta en mapp till sig själv.

en: Cannot copy a folder over itself.
sv: Kan inte kopiera en mapp till sig själv.

en: Cannot move a folder into one of its descendants.
sv: Kan inte flytta en mapp till en av dess undermappar.

en: Specify a folder to copy folder "%s" into:
sv: Ange en mapp att kopiera mappen "%s" till:

en: Copy folder
sv: Kopieringsmapp

en: Specify a folder to move folder "%s" into:
sv: Ange en mapp att flytta mappen "%s" till:

en: Move folder
sv: Flyttningsmapp

en: Cannot delete folder:
    %s
sv: Kan inte ta bort mapp:
    %s

en: Delete "%s"
sv: Ta bort "%s"

note: "Are you sure..." label
en: Are you sure you want to remove the "%s" folder?
sv: Är du säker på att du vill ta bort mappen "%s"?

en: Cannot rename folder:
    %s
sv: Kan inte byta namn på mapp:
    %s

en: Rename the "%s" folder to:
sv: Byt namn på mappen "%s" till:

en: Rename folder
sv: Byt namn på mapp

en: The specified folder name is not valid: %s
sv: Det angivna mappnamnet är inte giltigt: %s

en: Cannot create the specified folder:
    %s
sv: Kan inte skapa den angivna katalogen:
    %s

en: Evolution - Create new folder
sv: Evolution - Skapa ny mapp

en: The type of the selected folder is not valid for
    the requested operation.
sv: Den markerade typen av mapp är inte giltig för
    den begärda åtgärden.

en: New...
sv: Ny...

en: (Untitled)
sv: (Namnlös)

en: Choose the type of importer to run:
sv: Välj den typ av importör som ska köras:

en: Choose the file that you want to import into Evolution, and select what type of file it is from the list.
    
    You can select "Automatic" if you do not know, and Evolution will attempt to work it out.
sv: Välj den fil som du vill importera till Evolution, och välj vilken typ av fil det är i listan.
    
    Du kan välja "Automatisk" om du inte vet, så kommer Evolution att försöka reda ut det.

en: Please select the information that you would like to import:
sv: Välj den information som du vill importera:

note: Importer isn't ready yet. Wait 5 seconds and try again.
en: Importing %s
    Importer not ready.
    Waiting 5 seconds to retry.
sv: Importerar %s
    Importören är inte redo.
    Väntar 5 sekunder med nytt försök.

en: Importing %s
    Importing item %d.
sv: Importerar %s
    Importerar objekt %d.

en: File %s does not exist
sv: Filen %s finns inte

en: You may only import to local folders
sv: Du kan endast importera till lokala mappar

en: There is no importer that is able to handle
    %s
sv: Det finns ingen importör som kan hantera
    %s

en: Importing
sv: Importerar

en: Importing %s.
    Starting %s
sv: Importerar %s.
    Startar %s

en: Error starting %s
sv: Fel vid start av %s

en: Error loading %s
sv: Fel vid inläsning av %s

en: Importing %s
    Importing item 1.
sv: Importerar %s
    Importerar objekt 1.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Select a file
sv: Välj en fil

en: File type:
sv: Filtyp:

en: Import data and settings from older programs
sv: Importera data och inställningar från äldre program

en: Import a single file
sv: Importera en ensam fil

en: Please wait...
    Scanning for existing setups
sv: Var god vänta...
    Letar efter befintliga konfigurationer

en: Starting Intelligent Importers
sv: Startar intelligenta importörer

en: From %s:
sv: Från %s:

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Select a destination folder for importing this data
sv: Välj en destinationsmapp för importen av denna data

en: Import
sv: Importera

en: Closing connections...
sv: Kopplar från anslutningar...

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
    (%s)
sv: Kunde inte starta gränssnittet för Evolution-epostguiden
    (%s)

en: Could not start the Evolution Mailer Assistant interface
sv: Kunde inte starta gränssnittet för Evolution-epostguiden

en: No folder name specified.
sv: Inget mappnamn är angivet.

en: Folder name cannot contain the Return character.
sv: Mappnamnet kan inte innehålla returtecknet.

en: Folder name cannot contain slashes.
sv: Mappnamnet kan inte innehålla snedstreck.

en: '.' and '..' are reserved folder names.
sv: "." och ".." är reserverade mappnamn.

en: Bug buddy was not found in your $PATH.
sv: Bug-buddy hittades inte i din $PATH.

en: Bug buddy could not be run.
sv: Bug-buddy kunde inte köras.

en: About Ximian Evolution
sv: Om Ximian Evolution

en: Go to folder...
sv: Gå till mapp...

en: Select the folder that you want to open
sv: Markera den mapp som du vill öppna

en: Create a new shortcut
sv: Skapa en ny genväg

en: Select the folder you want the shortcut to point to:
sv: Välj den mapp som du vill att genvägen ska peka till:

en: The GNOME Pilot tools do not appear to be installed on this system.
sv: GNOME Pilot-verktygen verkar inte vara installerade på detta system.

en: Error executing %s.
sv: Fel vid körning av %s.

en: _Work Online
sv: A_rbeta ansluten

en: _Work Offline
sv: A_rbeta frånkopplad

en: Work Offline
sv: Arbeta frånkopplad

en: (No folder displayed)
sv: (Ingen mapp visas)

en: (None)
sv: (Ingen)

en: Ximian Evolution is currently online.  Click on this button to work offline.
sv: Ximian Evolution är just nu ansluten. Klicka på denna knapp för att koppla från.

en: Ximian Evolution is in the process of going offline.
sv: Ximian Evolution håller på att koppla från.

en: Ximian Evolution is currently offline.  Click on this button to work online.
sv: Ximian Evolution är just nu frånkopplad. Klicka på denna knapp för att ansluta.

en: Cannot set up local storage -- %s
sv: Kan inte lägga upp lokal plats för sparande -- %s

en: The Evolution component that handles folders of type "%s"
    has unexpectedly quit. You will need to quit Evolution and restart
    in order to access that data again.
sv: Evolutionkomponenten som hanterar mappar av typen "%s" har
    oväntat avslutats. Du måste avsluta Evolution och starta om det
    för att komma åt den datan igen.

en: Invalid arguments
sv: Ogiltiga argument

en: Cannot register on OAF
sv: Kan inte registrera på OAF

en: Configuration Database not found
sv: Konfigurationsdatabasen hittades inte

en: Generic error
sv: Allmänt fel

en: Create new shortcut group
sv: Skapa en ny genvägsgrupp

en: Group name:
sv: Gruppnamn:

en: Do you really want to remove group
    `%s' from the shortcut bar?
sv: Vill du verkligen ta bort gruppen
    "%s" från genvägsraden?

en: Don't remove
sv: Ta inte bort

en: Rename Shortcut Group
sv: Byt namn på genvägsgrupp

en: Rename selected shortcut group to:
sv: Byt namn på den markerade genvägsgruppen till:

en: _Small Icons
sv: _Små ikoner

en: Show the shortcuts as small icons
sv: Visa genvägarna som små ikoner

en: _Large Icons
sv: S_tora ikoner

en: Show the shortcuts as large icons
sv: Visa genvägarna som stora ikoner

en: _New Group...
sv: _Ny grupp...

en: Create a new shortcut group
sv: Skapa en ny genvägsgrupp

en: _Remove this Group...
sv: _Ta bort denna grupp...

en: Remove this shortcut group
sv: Ta bort denna genvägsgrupp

en: Re_name this Group...
sv: _Byt namn på denna grupp...

en: Rename this shortcut group
sv: Byt namn på denna genvägsgrupp

en: _Hide the Shortcut Bar
sv: _Göm genvägsraden

en: Hide the shortcut bar
sv: _Visa genvägsraden

en: Rename shortcut
sv: Byt namn på genväg

en: Rename selected shortcut to:
sv: Byt namn på den markerade genvägen till:

en: Open the folder linked to this shortcut
sv: Öppna mappen som är länkad till denna genväg

en: Open in New _Window
sv: _Öppna i nytt fönster

en: Open the folder linked to this shortcut in a new window
sv: Öppna mappen som är länkad till denna genväg i ett nytt fönster

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: Rename this shortcut
sv: Byt namn på denna genväg

en: Re_move
sv: _Ta bort

en: Remove this shortcut from the shortcut bar
sv: Ta bort denna genväg från genvägsraden

en: Error saving shortcuts.
sv: Fel vid sparande av genvägar.

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Cannot transfer folder:
    %s
sv: Kan inte för över mapp:
    %s

en: (No name)
sv: (Inget namn)

en: No error
sv: Inga fel

en: A folder with the same name already exists
sv: En mapp med samma namn finns redan

en: The specified folder type is not valid
sv: Den angivna mapptypen är inte giltig

en: I/O error
sv: I/O-fel

en: Not enough space to create the folder
sv: Inte tillräckligt med utrymme för att skapa mapp

en: The folder is not empty
sv: Mappen är inte tom

en: The specified folder was not found
sv: Den angivna mappen hittades inte

en: Function not implemented in this storage
sv: Funktionen är ännu inte implementerad i detta lager

en: Operation not supported
sv: Åtgärden stöds inte

en: The specified type is not supported in this storage
sv: Den angivna typen stöds inte i detta lager

en: The specified folder cannot be modified or removed
sv: Den angivna mappen kan inte ändras eller tas bort

en: Cannot make a folder a child of one of its descendants
sv: Kan inte göra en mapp till barn av dess undermappar

en: Cannot create a folder with that name
sv: Kan inte skapa en mapp med det namnet

en: %s (%d%% complete)
sv: %s (%d%% färdigt)

en: CORBA error
sv: CORBA-fel

en: Interrupted
sv: Avbruten

en: Invalid argument
sv: Ogiltigt argument

en: Already has an owner
sv: Har redan en ägare

en: No owner
sv: Ingen ägare

en: Not found
sv: Hittades inte

en: Unsupported type
sv: Typen stöds inte

en: Unsupported schema
sv: Schemat stöds inte

en: Unsupported operation
sv: Åtgärden stöds inte

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Exists
sv: Existerar

en: Invalid URI
sv: Ogiltig URI

en: Has subfolders
sv: Har undermappar

en: No space left
sv: Inget utrymme kvar

en: Old owner has died
sv: Gamla ägaren har dött

en: %s
    
    Unknown error.
sv: %s
    
    Okänt fel.

en: %s
    
    The error from the component system is:
    %s
sv: %s
    
    Felet från komponentsystemet är:
    %s

en: %s
    
    The error from the activation system is:
    %s
sv: %s
    
    Felet från aktiveringssystemet är:
    %s

en: Active connections
sv: Aktiva anslutningar

en: Click OK to close these connections and go offline
sv: Klicka OK för att stänga dessa anslutningar och arbeta frånkopplad

en: Host
sv: Värd

en: The following connections are currently active:
sv: Följande anslutningar är aktiva för tillfället:

en: Folder name:
sv: Mappnamn:

en: Folder type:
sv: Mapptyp:

en: Specify where to create the folder:
sv: Ange var mappen ska skapas:

en: Evolution Setup Assistant
sv: Evolutions konfigurationsassistent

en: Importing Files
sv: Importerar filer

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Welcome to Evolution. The next few screens will allow
    Evolution to connect to your email accounts, and to import
    files from other applications. 
    
    Please click the "Next" button to continue.
sv: Välkommen till Evolution. De följande skärmarna kommer att
    låta Evolution ansluta till dina e-postkonton, och
    importera filer från andra program. 
    
    Klicka på knappen "Nästa" för att fortsätta.

en: You have successfully entered all of the information
    needed to setup Evolution. 
    
    Click the "Finish" button to save your settings.
sv: Du har framgångsrikt angett all information som behövs
    för att konfigurera Evolution. 
    
    Klicka på knappen "Slutför" för att spara dina
    inställningar.

en: Click "Import" to begin importing the file into Evolution.
sv: Klicka på "Importera" för att börja importera filen till Evolution.

en: Evolution Import Assistant
sv: Evolutions importassistent

en: Evolution Importer Assistant
sv: Evolutions importörsassistent

en: Import File (step 3 of 3)
sv: Importera fil (steg 3 av 3)

en: Importer Type (step 1 of 3)
sv: Importeringstyp (steg 1 av 3)

en: Select Importers (step 2 of 3)
sv: Välj importörer (steg 2 av 3)

en: Select a File (step 2 of 3)
sv: Välj en fil (steg 2 av 3)

en: Welcome to the Evolution Import Assistant.
    With this assistant you will be guided through the process of
    importing external files into Evolution.
sv: Välkommen till Evolutions importassistent.
    Denna assistent kommer att hjälpa dig med att
    importera externa filer till Evolution.

en: Importers
sv: Importörer

en: Don't import
sv: Importera inte

en: Don't ask me again
sv: Fråga mig inte igen

en: Evolution can import data from the following files:
sv: Evolution kan importera data från följande filer:

en: Evolution is now exiting ...
sv: Evolution avslutar nu...

en: Cannot access the Ximian Evolution shell.
sv: Kan inte komma åt Ximian Evolution-skalet.

en: Cannot initialize the Ximian Evolution shell: %s
sv: Kan inte initiera Ximian Evolution-skalet: %s

en: Disable splash screen
sv: Använd inte startbild

en: Send the debugging output of all components to a file.
sv: Skicka felsökningsinformation från alla komponenter till en fil.

en: Cannot initialize the Bonobo component system.
sv: Kan inte initiera Bonobo-komponentsystemet.

en: Error loading default addressbook.
sv: Fel vid inläsning av standardadressboken.

en: Output File
sv: Utdatafil

en: Input File
sv: Indatafil

en: No filename provided.
sv: Inget filnamn är angivet.

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy the selection
sv: Koiera markeringen

en: Create new contact
sv: Skapa ny kontakt

en: Create new contact list
sv: Skapa ny kontaktlista

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut the selection
sv: Klipp ut markeringen

en: Delete selected contacts
sv: Ta bort markerade kontakter

en: New List
sv: Ny lista

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste the clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Previews the contacts to be printed
sv: Förhandsgranskar kontakterna som ska skrivas ut

en: Print selected contacts
sv: Skriv ut markerade kontakter

en: Save selected contacts as a VCard.
sv: Spara markerade kontakter som ett VCard.

en: Select All
sv: Markera allt

en: Select all contacts
sv: Markera alla kontakter

en: Send _Message to Contact...
sv: Skicka _meddelande till kontakt...

en: Send a mess to the selected contacts.
sv: Skicka ett meddelande till de markerade kontakterna.

en: Send message to contact
sv: Skicka meddelande till kontakt

en: Send selected contacts to another person.
sv: Skicka markerade kontakter till en annan person.

en: Stop
sv: Stopp

en: Stop Loading
sv: Stoppa inläsning

en: _Actions
sv: _Åtgärder

en: _Addressbook Sources...
sv: _Adressbokskällor...

en: _Contact
sv: _Kontakt

en: _Contact List
sv: _Kontaktlista

en: _Forward Contact...
sv: _Vidarebefordra kontakt...

en: _Print...
sv: Skriv _ut...

en: _Save as VCard
sv: _Spara som VCard

en: _Search for Contacts
sv: _Sök efter kontakter

en: _Select All
sv: _Markera allt

en: Configure the calendar's settings
sv: Konfigurera kalenderns inställningar

en: Create a New All Day _Event
sv: Skapa ett nytt _heldagsevenemang

en: Create a New _Task
sv: Skapa en ny _uppgift

en: Create a _New Appointment
sv: Skapa ett _nytt möte

en: Create an event for the whole day
sv: Skapa en händelse som varar en hel dag

en: Day
sv: Dag

en: Delete the appointment
sv: Ta bort mötet

en: Go To
sv: Gå till

en: Go back
sv: Gå bakåt

en: Go forward
sv: Gå framåt

en: Go to _Date
sv: Gå till _datum

en: Go to a specific date
sv: Gå till ett specifikt datum

en: Go to today
sv: Gå till idag

en: Month
sv: Månad

en: New Appointment
sv: Nytt möte

en: New Task
sv: Ny uppgift

en: Previews the calendar to be printed
sv: Förhandsgranskar kalendern som ska skrivas ut

en: Print Pre_view
sv: Förhands_granska

en: Print this calendar
sv: Skriv ut denna kalender

en: Publish Free/Busy information for this calendar
sv: Publicera ledig-/upptageninformation för denna kalender

en: Show one day
sv: Visa en dag

en: Show one month
sv: Visa en månad

en: Show one week
sv: Visa en vecka

en: Show the working week
sv: Visa arbetsveckan

en: Week
sv: Vecka

en: _Appointment...
sv: _Möte...

en: _Calendar Settings...
sv: _Kalenderinställningar...

en: _Publish Free/Busy Information
sv: _Publicera ledig-/upptageninformation

en: _Task...
sv: _Uppgift...

en: Close
sv: Stäng

en: Close this item
sv: Stäng detta objekt

en: Delete this item
sv: Ta bort detta objekt

en: Main toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Preview the printed item
sv: Förhandsgranska det utskrivna objektet

en: Print this item
sv: Skriv ut detta objekt

en: Print...
sv: Skriv ut...

en: Save
sv: Spara

en: Save and Close
sv: Spara och stäng

en: Save the item and close the dialog box
sv: Spara objektet och stäng dialogrutan

en: Save this item to disk
sv: Spara detta objekt till disk

en: _File
sv: _Arkiv

en: Print En_velope...
sv: Skriv ut ku_vert...

en: Save _As...
sv: Spara so_m...

en: Save the contact and close the dialog box
sv: Spara kontakten och stäng dialogrutan

en: _Save
sv: _Spara

en: Delete this list
sv: Ta bort denna lista

en: Delete...
sv: Ta bort...

en: Save the list and close the dialog box
sv: Spara listan och stäng dialogrutan

en: Se_nd list to other...
sv: Ski_cka listan till annan...

en: Send _message to list...
sv: Skicka _meddelande till lista...

en: Cancel Mee_ting
sv: Avboka m_öte

en: Cancel the meeting for this item
sv: Avboka mötet för detta objekt

en: Forward as i_Calendar
sv: Vidarebefordra som i_Calendar

en: Forward this item via email
sv: Vidarebefordra detta objekt via e-post

en: Obtain the latest meeting information
sv: Få tag i den senaste mötesinformationen

en: Re_fresh Meeting
sv: U_ppdatera möte

en: Schedule _Meeting
sv: Boka _möte

en: Schedule a meeting for this item
sv: Boka ett möte för detta objekt

en: Customise My Evolution
sv: Anpassa Mitt Evolution

en: Cancel the current mail operation
sv: Avbryt aktuell e-poståtgärd

en: Compose _New Message
sv: Skriv ett _nytt meddelande

en: Create or edit mail accounts and other preferences
sv: Skapa eller redigera e-postkonton och andra inställningar

en: Create or edit rules for filtering new mail
sv: Skapa eller redigera regler för filtrering av ny post

en: Create or edit virtual folder definitions
sv: Skapa eller redigera definitioner för virtuella mappar

en: Empty _Trash
sv: Töm _papperskorgen

en: Forget _Passwords
sv: _Glöm lösenord

en: Forget remembered passwords so you will be prompted for them again
sv: Glöm ihågkomna lösenord så att du frågas efter dem igen

en: New Message
sv: Nytt meddelande

en: Open a window for composing a mail message
sv: Öppna ett fönster för skrivning av ett e-postmeddelande

en: Permanently remove all deleted messages from all folders
sv: Ta bort alla borttagna meddelanden från alla mappar permanent

en: Send / Receive
sv: Skicka / Ta emot

en: Send queued mail and retrieve new mail
sv: Skicka kölagd e-post och hämta ny e-post

en: Show message preview window
sv: Visa förhandsgranskningsfönster för meddelanden

en: Subscribe or unsubscribe to folders on remote servers
sv: Prenumerera eller säg upp prenumeration på mappar på fjärrservrar

en: Virtual Folder _Editor...
sv: _Redigerare för virtuella mappar...

en: _Filters...
sv: _Filter...

en: _Mail Message
sv: _E-postmeddelande

en: _Mail Settings...
sv: _E-postinställningar...

en: _Preview Pane
sv: F_örhandsgranskningspanel

en: _Send / Receive
sv: _Skicka / Ta emot

en: _Subscribe to Folders...
sv: _Prenumerera på mappar...

en: Change the properties of this folder
sv: Ändra egenskaperna för denna mapp

en: Copy selected messages
sv: Kopiera markerade meddelanden

en: Cu_t
sv: Klipp _ut

en: Cut selected messages
sv: Klipp ut markerade meddelanden

en: Hide S_elected Messages
sv: Göm _markerade meddelanden

en: Hide _Deleted Messages
sv: Göm _borttagna meddelanden

en: Hide _Read Messages
sv: Göm _lästa meddelanden

en: Hide deleted messages rather than displaying them with a line through them
sv: Göm borttagna meddelanden istället för att visa dem överstrukna

en: Mark All as R_ead
sv: Markera alla som l_ästa

en: Mark all visible messages as read
sv: Markera alla synliga meddelanden som lästa

en: Paste message in the clipboard
sv: Klistra in meddelandet i urklipp

en: Permanently remove all deleted messages from this folder
sv: Ta bort alla borttagna meddelanden från denna mapp permanent

en: Select _All
sv: Markera _alla

en: Select _Thread
sv: Markera trå_d

en: Select all and only the messages that are not currently selected
sv: Markera alla och endast de meddelanden som inte är markerade för tillfället

en: Select all messages in the same thread as the selected message
sv: Markera alla meddelanden i samma tråd som det markerade meddelandet

en: Select all visible messages
sv: Markera alla synliga meddelanden

en: Sh_ow Hidden Messages
sv: V_isa gömda meddelanden

en: Show messages that have been temporarily hidden
sv: Visa meddelanden som har gömts tillfälligt

en: Temporarily hide all messages that have already been read
sv: Göm alla meddelanden temporärt som redan har lästs

en: Temporarily hide the selected messages
sv: Göm de markerade meddelandena temporärt

en: Threaded Message list
sv: Trådad meddelandelista

en: _Expunge
sv: T_öm

en: _Folder
sv: _Mapp

en: _Invert Selection
sv: _Omvänd markering

en: _Properties...
sv: _Egenskaper...

en: _Threaded Message List
sv: _Trådad meddelandelista

en: Apply filter rules to the selected messages
sv: Tillämpa filterregler på de markerade meddelandena

en: Compose a reply to all of the recipients of the selected message
sv: Skriv ett svar till alla mottagare av det markerade meddelandet

en: Compose a reply to the mailing list of the selected message
sv: Skriv ett svar till sändlistan till det markerade meddelandet

en: Compose a reply to the sender of the selected message
sv: Skriv ett svar till avsändaren av det markerade meddelandet

en: Copy selected messages to another folder
sv: Kopiera markerade meddelanden till en annan mapp

en: Create _Virtual Folder From Message
sv: Skapa _virtuell mapp från meddelande

en: Create a rule to filter messages from this sender
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden från denna avsändare

en: Create a rule to filter messages to these recipients
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden till dessa mottagare

en: Create a rule to filter messages to this mailing list
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden till denna sändlista

en: Create a rule to filter messages with this subject
sv: Skapa en regel för att filtrera meddelanden med detta ämne

en: Create a virtual folder for these recipients
sv: Skapa en virtuell mapp för dessa mottagare

en: Create a virtual folder for this mailing list
sv: Skapa en virtuell mapp för denna sändlista

en: Create a virtual folder for this sender
sv: Skapa en virtuell mapp för denna avsändare

en: Create a virtual folder for this subject
sv: Skapa en virtuell mapp för detta ämne

en: Decrease the text size
sv: Minska textstorleken

en: Display the next important message
sv: Visa nästa viktiga meddelande

en: Display the next message
sv: Visa nästa meddelande

en: Display the next unread message
sv: Visa nästa olästa meddelande

en: Display the next unread thread
sv: Visa nästa olästa tråd

en: Display the previous important message
sv: Visa föregående viktiga meddelande

en: Display the previous message
sv: Visa föregående meddelande

en: Display the previous unread message
sv: Visa föregående olästa meddelande

en: Filter on Mailing _List...
sv: Filtrera på _sändlista...

en: Filter on Se_nder...
sv: Filtrera på _avsändare...

en: Filter on _Recipients...
sv: Filtrera på _mottagare...

en: Filter on _Subject...
sv: Filtrera på _ämne...

en: Force images in HTML mail to be loaded
sv: Tvinga att bilder i HTML-epost läses in

en: Forward
sv: Vidarebefordra

en: Forward As
sv: Vidarebefordra som

en: Forward _Attached
sv: Vidarebefordra som _bilaga

en: Forward _Inline
sv: Vidarebefordra _inuti

en: Forward _Quoted
sv: Vidarebefordra _citerat

en: Forward the selected message in the body of a new message
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet i texten på ett nytt meddelande

en: Forward the selected message quoted like a reply
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet citerat som ett svar

en: Forward the selected message to someone
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet till någon

en: Forward the selected message to someone as an attachment
sv: Vidarebefordra det markerade meddelandet till någon som en bilaga

en: Increase the text size
sv: Öka textstorleken

en: Load _Images
sv: Läs in _bilder

en: Mark as I_mportant
sv: Markera som _viktigt

en: Mark as Unimp_ortant
sv: Markera som ovikti_gt

en: Mark the selected messages as having been read
sv: Markera de markerade meddelandena som lästa

en: Mark the selected messages as important
sv: Markera de markerade meddelandena som viktiga

en: Mark the selected messages as not having been read
sv: Markera de markerade meddelandena som olästa

en: Mark the selected messages as unimportant
sv: Markera de markerade meddelandena som oviktiga

en: Mark the selected messages for deletion
sv: Markera de markerade meddelandena för borttagning

en: Move
sv: Flytta

en: Move selected messages to another folder
sv: Flytta markerade meddelanden till en annan mapp

en: Next
sv: Nästa

en: Next Important Message
sv: Nästa viktiga meddelande

en: Next Message
sv: Nästa meddelande

en: Next Thread
sv: Nästa tråd

en: Next Unread Message
sv: Nästa olästa meddelande

en: Open the selected message in a new window
sv: Öppna det markerade meddelandet i ett nytt fönster

en: Open the selected message in the composer to re-send it
sv: Öppna det markerade meddelandet i redigeraren för återsändning av det

en: Original Si_ze
sv: _Originalstorlek

en: Preview the message to be printed
sv: Förhandsgranska meddelandet som ska skrivas ut

en: Previous
sv: Föregående

en: Previous Important Message
sv: Föregående viktiga meddelande

en: Previous Message
sv: Föregående meddelande

en: Previous Unread Message
sv: Föregående olästa meddelande

en: Print this message
sv: Skriv ut detta meddelande

en: Reply
sv: Svara

en: Reply to All
sv: Svara till alla

en: Reset the text to its original size
sv: Återställ texten till dess originalstorlek

en: S_earch Message...
sv: _Sök meddelande...

en: S_maller
sv: _Mindre

en: Save the message as a text file
sv: Spara meddelandet som en textfil

en: Search for text in the body of the displayed message
sv: Sök efter text i meddelandetexten på det visade meddelandet

en: Setup the page settings for your current printer
sv: Ställ in sidinställningarna för din aktuella skrivare

en: Show Email _Source
sv: Visa e-post_källkod

en: Show Full _Headers
sv: Visa fullständiga _huvuden

en: Show message in the normal style
sv: Visa meddelanden i normal stil

en: Show message with all email headers
sv: Visa meddelande med alla e-posthuvuden

en: Show the raw email source of the message
sv: Visa den råa e-postkällkoden till meddelandet

en: Text Si_ze
sv: Te_xtstorlek

en: Un-delete the selected messages
sv: Ångra borttagning av de markerade meddelandena

en: VFolder on Mailing _List...
sv: Virtuell mapp på _sändlista...

en: VFolder on Se_nder...
sv: Virtuell mapp på _avsändare...

en: VFolder on _Recipients...
sv: Virtuell mapp på _mottagare...

en: VFolder on _Subject...
sv: Virtuell mapp på _ämne...

en: _Apply Filters
sv: _Tillämpa filter

en: _Copy to Folder
sv: _Kopiera till mapp

en: _Create Filter From Message
sv: _Skapa filter från meddelande

en: _Forward Message
sv: _Vidarebefordra meddelande

en: _Larger
sv: _Större

en: _Message Display
sv: M_eddelandevisning

en: _Move to Folder
sv: _Flytta till mapp

en: _Normal Display
sv: _Normal visning

en: _Open Message
sv: _Öppna meddelande

en: _Tools
sv: V_erktyg

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: _Close
sv: S_täng

en: _View
sv: _Visa

en: Attach
sv: Bifoga

en: Close the current file
sv: Stäng aktuell fil

en: Delete all but signature
sv: Ta bort allt utom signatur

en: Encrypt this message with PGP
sv: Kryptera detta meddelande med PGP

en: Encrypt this message with your S/MIME Encryption Cetificate
sv: Kryptera detta meddelande med ditt S/MIME-krypteringscertifikat

en: Inline Text _File...
sv: Infoga text_fil...

en: Insert a file as text into the message
sv: Infoga en fil som text i meddelandet

en: Insert text file...
sv: Infoga textfil...

en: Open a file
sv: Öppna en fil

en: PGP Encrypt
sv: PGP-kryptera

en: PGP Sign
sv: PGP-signera

en: S/MIME Encrypt
sv: S/MIME-kryptera

en: S/MIME Sign
sv: S/MIME-signera

en: Save As
sv: Spara som

en: Save _Draft
sv: Spara _utkast

en: Save in folder...
sv: Spara i mapp...

en: Save the current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save the current file with a different name
sv: Spara aktuell fil med ett annat namn

en: Save the message in a specified folder
sv: Spara meddelandet i angiven mapp

en: Send
sv: Skicka

en: Send _Later
sv: Skicka senar_e

en: Send _later
sv: Skicka senar_e

en: Send the mail in HTML format
sv: Skicka brevet i HTML-format

en: Send the message later
sv: Skicka meddelandet senare

en: Send this message now
sv: Skicka detta meddelande nu

en: Show / hide attachments
sv: Visa/göm bilaga

en: Show _attachments
sv: _Visa bilagor

en: Show attachments
sv: Visa bilagor

en: Sign this message with your PGP key
sv: Signera detta meddelande med din PGP-nyckel

en: Sign this message with your S/MIME Signature Certificate
sv: Signera detta meddelande med ditt S/MIME-signaturcertifikat

en: Toggles whether the BCC field is displayed
sv: Växla om blindkopiefältet ska visas

en: Toggles whether the CC field is displayed
sv: Växla om kopiefältet ska visas

en: Toggles whether the From chooser is displayed
sv: Växla om frånväljaren ska visas

en: Toggles whether the Reply-To field is displayed
sv: Växla om svara till-fältet ska visas

en: _Attachment...
sv: _Bilaga...

en: _Bcc Field
sv: _Blindkopiefältet

en: _Cc Field
sv: _Kopiefältet

en: _Delete all
sv: _Ta bort alla

en: _From Field
sv: _Frånfältet

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Open...
sv: _Öppna...

en: _Reply-To Field
sv: _Svara till-fältet

en: _Security
sv: _Säkerhet

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Add folder to your list of subscribed folders
sv: Lägg till mapp till din lista över prenumererade mappar

en: F_older
sv: Ma_pp

en: Refresh List
sv: Uppdatera lista

en: Refresh List of Folders
sv: Uppdatera listan med mappar

en: Remove folder from your list of subscribed folders
sv: Ta bort mapp från din lista över prenumererade mappar

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Assign Task
sv: Tilldela uppgift

en: Assign this task to others
sv: Tilldela denna uppgift till andra

en: Cancel Task
sv: Avboka uppgift

en: Cancel this task
sv: Avboka denna uppgift

en: Obtain the latest task information
sv: Få tag i den senaste uppgiftsinformationen

en: Re_fresh Task
sv: Upp_datera uppgift

en: Configure the task view's settings
sv: Konfigurera uppgiftsvyns inställningar

en: Copy selected task
sv: Kopiera markerad uppgift

en: Cut selected task
sv: Klipp ut markerad uppgift

en: Delete selected tasks
sv: Ta bort markerade uppgifter

en: Paste task from the clipboard
sv: Klistra in uppgift från urklipp

en: Tasks Settings...
sv: Uppgiftsinställningar...

en: _Task
sv: _Uppgift

en: About Ximian Evolution...
sv: Om Ximian Evolution...

en: Add to _Shortcut Bar
sv: Lägg till i _genvägsraden

en: Change the name of this folder
sv: Ändra namnet på denna mapp

en: Copy this folder
sv: Kopiera denna mapp

en: Create _New Folder...
sv: Skapa _ny mapp...

en: Create a link to this folder in the shortcut bar
sv: Skapa en länk till denna mapp i genvägsraden

en: Create a new folder
sv: Skapa en ny mapp

en: Delete this folder
sv: Ta bort denna mapp

en: Display a different folder
sv: Visa en annan mapp

en: E_xit
sv: _Avsluta

en: Evolution _Window
sv: _Evolutionfönster

en: Exit the program
sv: Avsluta programmet

en: Import data from other programs
sv: Importera data från andra program

en: Move this folder to another place
sv: Flytta denna mapp till ett annat ställe

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open this folder in an other window
sv: Öppna denna mapp i ett annat fönster

en: Show information about Ximian Evolution
sv: Visa information om Ximian Evolution

en: Submit Bug Report
sv: Skicka felrapport

en: Submit _Bug Report
sv: Skicka _felrapport

en: Submit a bug report using Bug Buddy
sv: Skicka en felrapport med Bug-Buddy

en: Toggle
sv: Växla

en: Toggle whether to show the folder bar
sv: Växla om mappraden ska visas

en: Toggle whether to show the shortcut bar
sv: Växla om genvägsraden ska visas

en: Toggle whether we are working offline.
sv: Växla om vi arbetar frånkopplade.

en: View the selected folder
sv: Visa den markerade mappen

en: Ximian Evolution _FAQ
sv: Frågor och _svar om Ximian Evolution

en: _About Ximian Evolution...
sv: _Om Ximian Evolution...

en: _Copy...
sv: _Kopiera...

en: _Folder Bar
sv: _Mapprad

en: _Go to Folder...
sv: _Gå till mapp...

en: _Import...
sv: _Importera...

en: _Move...
sv: _Flytta...

en: _New
sv: _Nytt

en: _New Folder
sv: _Ny mapp

en: _Pilot Settings...
sv: _Pilotinställningar...

en: _Rename...
sv: _Byt namn...

en: _Shortcut
sv: _Genväg

en: _Shortcut Bar
sv: _Genvägsrad

en: Change the settings for the summary
sv: Ändra inställningarna för sammanfattningen

en: Print summary
sv: Skriv ut sammanfattning

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload the view
sv: Läs om vyn

en: _Summary Settings...
sv: _Sammanfattningsinställningar...

en: Address Cards
sv: Adresskort

en: By Company
sv: Efter företag

en: Phone List
sv: Telefonlista

en: By Sender
sv: Efter avsändare

en: By Status
sv: Efter status

en: By Subject
sv: Efter ämne

en: Messages
sv: Meddelanden

en: With Category
sv: Med kategori

en: Select a Time Zone
sv: Välj en tidszon

en: Selection:
sv: Markering:

en: Time Zones
sv: Tidszoner

en: Use the left mouse button to zoom in on an area of the map and select a time zone.
     Use the right mouse button to zoom out.
sv: Använd vänster musknapp för att zooma in på ett intressant område på kartan och välja en tidszon.
     Använd höger musknapp för att zooma ut.

en: _Current View
sv: _Aktuell vy

en: Define Views
sv: Definiera vyer

note: Translators: These are the first characters of each day of the week, 'M' for 'Monday', 'T' for Tuesday etc.
en: MTWTFSS
sv: MTOTFLS

en: Now
sv: Nu

en: Today
sv: Idag

en: The time must be in the format: %s
sv: Tiden måste anges i formatet: %s

en: The percent value must be between 0 and 100, inclusive
sv: Procentvärdet måste vara mellan 0 och 100

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Western European
sv: Västeuropeisk

en: Traditional
sv: Traditionell

en: Simplified
sv: FÖrenklad

en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

en: New
sv: Ny

en: Unknown character set: %s
sv: Okänd teckentabell: %s

en: Enter the character set to use
sv: Ange teckentabellen att använda

en: Other...
sv: Annan...

en: Character Encoding
sv: Teckenkodning

en: Search Editor
sv: Sökredigerare

en: Save Search
sv: Spara sökning

en: Add to Saved Searches
sv: Lägg till i sparade sökningar

en: Clear
sv: Töm

en: Show All
sv: Visa alla

en: Error
sv: Fel

en: Question
sv: Fråga

en: Message
sv: Meddelande

note: Add the "Don't show this message again." checkbox
en: Don't show this message again.
sv: Visa inte detta meddelande igen.

en: Sear_ch
sv: S_ök

en: Find Now
sv: Sök nu

en: The Personal Addressbook Server
sv: Server för personlig adressbok

en: The Personal Calendar Server; calendar factory
sv: Server för personlig kalender; kalenderfabrik

en: setup_vfs(): could not initialize GNOME-VFS
sv: setup_vfs(): kunde inte initiera GNOME-VFS

en: init_corba(): could not initialize GNOME
sv: init_corba(): kunde inte initiera GNOME

en: init_bonobo(): could not initialize Bonobo
sv: init_bonobo(): kunde inte initiera Bonobo
