gnucash - en to sv translation catalogue (1567 entries)

en: The URL 
        %s
    is not supported by this version of GnuCash.
sv: URL:en 
        %s
    stöds inte av denna version av GnuCash.

en: Can't parse the URL
       %s
sv: Kan inte tolka URL:en
       %s

en: Can't connect to
       %s
    The host, username or password were incorrect.
sv: Kan inte ansluta till
       %s
    Värden, användarnamnet eller lösenordet är felaktigt.

en: Can't connect to
       %s
    Connection was lost, unable to send data.
sv: Kan inte ansluta till
       %s
    Uppkopplingen försvann, kan inte skicka data.

en: This file/URL appears to be from a newer version
    of GnuCash. You must upgrade your version of GnuCash
    to work with this data.
sv: Denna fil/URL verkar vara från en nyare version
    av GnuCash. Du måste uppgradera GnuCash för
    att kunna arbeta med denna data.

en: The database
       %s
    doesn't seem to exist. Do you want to create it?
sv: Databasen
       %s
    verkar inte finnas. Vill du skapa den?

en: GnuCash could not obtain the lock for
       %s.
    That database may be in use by another user,
    in which case you should not open the database.
    
    Do you want to proceed with opening the database?
sv: GnuCash kunde inte få ett lås på
       %s.
    Den databasen används kanske av en annan användare
    och i så fall ska du inte öppna databasen.
    
    Vill du fortfarande öppna databasen?

en: The file/URL 
        %s
    does not contain GnuCash data or the data is corrupt.
sv: Filen/URL:en 
       %s
    innehåller inte GnuCash-data eller innehåller felaktig data.

en: The server at URL 
        %s
    experienced an error or encountered bad or corrupt data.
sv: Servern för URL:en 
        %s
    fick ett fel eller påträffade felaktig data.

en: You do not have permission to access
        %s
sv: Du har inte rättighet att komma åt
        %s

en: An error occurred while processing
        %s
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av
        %s

en: There was an error reading the file.
    Do you want to continue?
sv: Det inträffade ett fel vid läsning av filen.
    Vill du fortsätta?

en: The file 
        %s
     is empty.
sv: Filen 
        %s
    är tom.

en: The file 
        %s
     could not be found.
sv: Filen
        %s
    kunde inte hittas.

en: This file is from an older version of GnuCash.
    Do you want to continue?
sv: Denna fil kommer från en äldre version av GnuCash.
    Vill du fortsätta?

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: This database is from an older version of GnuCash.
    Do you want to upgrade the database to the current version?
sv: Denna databas kommer från en äldre version av GnuCash.
    Vill du uppgradera databasen till den aktuella versionen?

en: The SQL database is in use by other users, and the upgrade cannot be performed until they logoff.
    If there are currently no other users, consult the 
    documentation to learn how to clear out dangling login
    sessions.
sv: SQL-databasen används av andra användare, och uppgraderingen kan inte utföras innan de loggar ut.
    Om det inte finns andra användare bör du studera dokumentationen för information om hur kvarvarande inloggningssessioner kan tas bort.

en: An unknown I/O error occurred.
sv: Ett okänt in-/utmatningsfel inträffade.

en: Changes have been made since the last Save. Save the data to file?
sv: Det har gjorts ändringar som inte sparats. Spara data till fil?

en: Open
sv: Öppna

en: Save
sv: Spara

en: The file 
        %s
     already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
sv: Filen 
       %s
    finns redan.
    Är du säker på att du vill skriva över den?

en: -- Split Transaction --
sv: -- Delad transaktion --

en: -- Stock Split --
sv: -- Aktiedelning --

en: Rebalance Transaction
sv: Ombalansera transaktion

en: The current transaction is not balanced.
sv: Aktuell transaktion är inte balanserad.

en: Balance it manually
sv: Balansera manuellt

en: Let GnuCash add an adjusting split
sv: Låt GnuCash lägga till en justerande delning

en: Adjust current account split total
sv: Justera nuvarande kontodelningstotal

en: Adjust other account split total
sv: Justera kontodelningstotal för det andra kontot

en: The account %s does not exist.
    Would you like to create it?
sv: Kontot %s finns inte.
    Vill du skapa det?

en: The current transaction has been changed.
    Would you like to record it?
sv: Den aktuella transaktionen har ändrats.
    Vill du spara den?

en: You are about to overwrite an existing split.
    Are you sure you want to do that?
sv: Du håller på att skriva över en existerande delning.
    Är du säker på att du vill göra det?

en: You are about to overwrite an existing transaction.
    Are you sure you want to do that?
sv: Du håller på att skriva över en existerande transaktion.
    Är du säker på att du vill göra det?

en: Recalculate Transaction
sv: Beräkna transaktion igen

en: The values entered for this transaction are inconsistent.
    Which value would you like to have recalculated?
sv: Värdena som är inmatade för denna transaktion är motstridiga.
    Vilket värde vill du ska beräknas om?

en: Shares
sv: Andelar

en: Changed
sv: Ändrad

en: Price
sv: Pris

en: Value
sv: Värde

en: You cannot transfer funds from the %s account.
    It does not have a matching currency.
    To transfer funds between accounts with different currencies
    you need an intermediate currency account.
    Please see the GnuCash online manual.
sv: Du kan inte föra över pengar från kontot %s.
    Valutorna stämmer inte överens.
    För att föra över pengar mellan konton med olika valutor
    behöver du ett mellanliggande valutakonto.
    Se onlinemanualen för GnuCash.

en: (no name)
sv: (namnlös)

en: Debit
sv: Debet

en: Credit
sv: Kredit

en: Date
sv: Datum

en: Description
sv: Beskrivning

note: desc cell
en: Reconciled:R
sv: Reconciled:A

en: Share Balance
sv: Aktiesaldo

en: Balance
sv: Saldo

en: Action
sv: Handling

en: Account
sv: Konto

en: Memo
sv: Anteckning

note: balance cell
en: Transfer
sv: Överföring

en: Tot %s
sv: Tot. %s

en: Tot Credit
sv: Tot. kredit

en: Tot Debit
sv: Tot. debet

en: Tot Shares
sv: Tot. andelar

en: Notes
sv: Anteckningar

en: You are about to change a reconciled split.
    Are you sure you want to do that?
sv: Du håller på att ändra en avstämd delning.
    Är du säker på att du vill göra det?

en: Do you really want to mark this transaction not reconciled?
    Doing so might make future reconciliation difficult!
sv: Vill du verkligen markera denna transaktion som icke avstämd?
    Om du gör detta så kan framtida avstämningar bli svåra att göra!

en: Cash
sv: Kontant

en: Asset
sv: Tillgång

en: Credit Card
sv: Kreditkort

en: Liability
sv: Skuld

en: Stock
sv: Lager

en: Mutual Fund
sv: Fond

en: Currency
sv: Valuta

en: Income
sv: Intäkter

en: Expense
sv: Utgifter

en: Equity
sv: Eget kapital

en: Orphan
sv: Föräldralös

en: Imbalance
sv: Obalans

en: Split
sv: Delning

en: Lost Accounts
sv: Tappade konton

en: Unbalanced parenthesis
sv: Obalanserade parenteser

en: Stack overflow
sv: Överfull stack

en: Stack underflow
sv: Underfull stack

en: Undefined character
sv: Odefinierat tecken

en: Not a variable
sv: Inte en variabel

en: Out of memory
sv: Slut på minne

en: Numeric error
sv: Numeriskt fel

en: Type
sv: Typ

en: Account Name
sv: Kontonamn

en: Account Code
sv: Kontokod

en: Security
sv: Värdepapper

en: Total
sv: Summa

en: Tax Info
sv: Skatteinfo

en: cleared:c
sv: cleared:g

en: reconciled:y
sv: reconciled:j

en: (none)
sv: (ingen)

en: Opening Balances
sv: Ingående saldon

en: Retained Earnings
sv: Bibehållna intäkter

en: Opening Balance
sv: Ingående saldo

en: Enter a name for the account
sv: Ange ett namn på kontot

en: Could not create opening balance.
sv: Kunde inte skapa ingående saldo.

en: Field
sv: Fält

en: Old Value
sv: Gammalt värde

en: New Value
sv: Nytt värde

en: Verify Changes
sv: Bekräfta ändringar

en: The following changes must be made. Continue?
sv: Följande ändringar måste utföras. Fortsätt?

en: The account must be given a name.
sv: Kontot måste ges ett namn.

en: You must select an account type.
sv: Du måste välja en kontotyp.

en: You must choose a valid parent account.
sv: Du måste välja ett giltigt gruppkonto.

en: You must choose a currency.
sv: Du måste välja en valuta.

en: You must choose a security.
sv: Du måste välja ett värdepapper.

en: There is already an account with that name.
sv: Det finns redan ett konto med det namnet.

en: You must enter a valid opening balance or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt ingående saldo eller lämna det tomt.

en: You must select a transfer account or choose
    the opening balances equity account.
sv: Du måste välja ett periodiseringskonto eller välja
    eget kapitalkonto för ingående saldon.

en: New top level account
sv: Nytt toppnivåkonto

en: <No name>
sv: <Inget namn>

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: (%d) New Accounts
sv: (%d) Nya konton

en: New Account
sv: Nytt konto

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Contents
sv: Innehåll

en: That commodity is currently used by
    at least one of your accounts. You may
    not delete it.
sv: Den varan används just nu av minst
    ett av dina konton. Du får inte
    ta bort den.

en: Are you sure you want to delete the
    current commodity?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
    den nuvarande varan?

en: Name
sv: Namn

en: Code
sv: Kod

en: Fraction
sv: Bråkdel

en: You must select a commodity.
    To create a new one, click "New"
sv: Du måste välja en vara.
    Klicka på "Ny" för att skapa en ny.

en: You may not create a new national currency.
sv: Du kan inte skapa en ny nationell valuta.

en: That commodity already exists.
sv: Den varan finns redan.

en: You must enter a non-empty "Full name", "Symbol/abbreviation",
    and "Type" for the commodity.
sv: Du måste ange ett icke-tomt "Fullständigt namn", en
    "Symbol/förkortning" och en "Typ" för varan.

note: GtkWidget             * dialog = GTK_WIDGET(user_data);
en: Help
sv: Hjälp

en: You must enter values for the other quantities.
sv: Du måste ange värden för de andra kvantiteterna.

en: You must enter a valid expression.
sv: Du måste ange ett giltigt uttryck.

en: The interest rate cannot be zero.
sv: Räntan kan inte vara noll.

en: The number of payments cannot be zero.
sv: Antal betalningar kan inte vara noll.

en: The number of payments cannot be negative.
sv: Antalet betalningar kan inte vara negativt.

en: Set to default
sv: Återställ till standard

en: Set the option to its default value
sv: Återställ detta alternativ till sitt standardvärde

en: Select All
sv: Markera alla

en: Clear All
sv: Avmarkera alla

en: Select Default
sv: Välj standardalternativen

en: Select pixmap
sv: Välj bild

en: No options!
sv: Inga alternativ!

en: GnuCash Preferences
sv: Inställningar för GnuCash

en: You must select a commodity.
sv: Du måste välja en vara.

en: You must select a currency.
sv: Du måste välja en valuta.

en: You must enter a valid amount.
sv: Du måste ange ett giltigt belopp.

en: Are you sure you want to delete the
    current price?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
    det aktuella priset?

en: Remove old prices
sv: Ta bort gamla priser

en: All prices before the date below will be deleted.
sv: Alla priser innan datumet nedan kommer att tas bort.

en: Commodity
sv: Vara

en: Source
sv: Källa

en: Complete
sv: Komplett

en: Tip of the Day
sv: Dagens tips

en: Display this dialog next time
sv: Visa dialogrutan nästa gång

en: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-*-*
sv: -*-helvetica-bold-r-normal-*-*-180-*-*-p-*-iso8859-1

en: Tip of the Day:
sv: Dagens tips:

en: Show the income and expense accounts
sv: Visa intäkts- och utgiftskonton.

en: Error
sv: Fel

en: You must specify an account to transfer from,
    or to, or both, for this transaction.
    Otherwise, it will not be recorded.
sv: Du måste specificera ett konto att överföra från, eller till,
    eller både och, för denna transaktion. Annars kommer
    den inte att sparas.

en: You can't transfer from and to the same account!
sv: Du kan inte överföra från och till samma konto!

en: You must enter an amount to transfer.
sv: Du måste ange ett belopp att överföra.

en: You must enter a valid price.
sv: Du måste ange ett giltigt pris.

en: You must enter a valid `to' amount.
sv: Du måste ange ett giltigt "till"-belopp.

en: No matching currency account!
    Please create a currency account
    with currency %s
    and security %s
    (or vice versa) to transfer funds
    between the selected accounts.
sv: Inget passande valutakonto!
    Skapa ett valutakonto
    med valutan %s
    och värdepappret %s
    (eller tvärt om) för att kunna överföra
    pengar mellan de valda kontona.

en: Use local time
sv: Använd lokal tid

en: Pick the type of the currency or security. For national currencies, 
    use "CURRENCY". Enter a new type in the box if the ones in the
    pick list are inappropriate.
sv: Välj typ av valuta eller värdepapper. Använd "VALUTA" för nationella 
    valutor. Ange en ny typ i rutan om de som finns i
    listan inte passar.

en: Enter a descriptive name for the currency or stock, such as 
    "US Dollar" or "Red Hat Stock"
sv: Ange ett passande namn för valutan eller aktien, t.ex. 
    "Svenska kronor" eller "Framfabaktier"

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT"), national currency symbol 
    (such as "USD"), or other unique abbreviation for the name.
sv: Ange kortnamnet (t.ex. "FTID"), den nationella valutasymbolen
    (t.ex. "SEK"), eller någon annan unik förkortning av namnet.

en: Click "Next" to accept the information and move 
    to the next currency or stock.
sv: Klicka på"Nästa" för att acceptera informationen och
    flytta till nästa valuta eller aktie.

en: You must put values for the type, name,
    and abbreviation of the currency/stock.
sv: Du måste skriva värden för typen, namnet
    och förkortningen av valutan/aktien.

en: You must enter an existing national currency or enter a different type.
sv: Du måste ange en existerande nationell valuta eller ange en annan typ.

en: Exchange
sv: Växling

en: Euro conversion
sv: Euro-konvertering

en: You don't have any accounts of Euroland currencies.
sv: Du har inga konton med Euroland-valutor.

en: Select QIF File
sv: Välj QIF-fil

en: Please select a file to load.
sv: Välj en fil att läsa in.

en: File not found or read permission denied.
    Please select another file.
sv: Filen hittades inte, eller så hade du inte läsrättighet för den.
    Ange en annan fil.

en: That QIF file is already loaded.
    Please select another file.
sv: Den QIF-filen är redan inläst.
    Ange en annan fil.

en: QIF file load warning:
    %s
sv: Varning vid inläsning av QIF-fil:
    %s

en: An error occurred while loading the QIF file.
sv: Ett fel inträffade vid inläsning av QIF-filen.

en: QIF file load failed:
    %s
sv: Kunde inte läsa in QIF-fil:
    %s

en: An error occurred while parsing the QIF file.
sv: Ett fel inträffade vid tolkning av QIF-filen.

en: QIF file parse failed:
    %s
sv: Misslyckades att tolka QIF-fil:
    %s

en: You must enter an account name.
sv: Du måste välja ett kontonamn.

en: An error occurred while importing QIF transactions into GnuCash. Your accounts are unchanged.
sv: Ett fel inträffade när QIF-transaktioner importerades till GnuCash. Dina konton har inte ändrats.

en: (split)
sv: (delning)

en: You must enter a Type for the commodity.
sv: Du måste ange en typ för varan.

en: You must enter a name for the commodity.
sv: Du måste ange ett namn för varan.

en: You must enter an abbreviation for the commodity.
sv: Du måste ange en förkortning för varan.

en: Enter information about "%s"
sv: Ange information om "%s"

en: Pick the commodity's exchange or listing (NASDAQ, NYSE, etc).
sv: Välj börs eller lista för varan (t.ex. NASDAQ eller OMX).

en: Enter the full name of the commodity, such as "Red Hat Stock"
sv: Ange det fullständiga namnet för varan, t.ex. "Framfabaktier"

en: Enter the ticker symbol (such as "RHAT") or other unique abbreviation for the name.
sv: Ange en kortnamnet (t.ex. "FTID") eller någon annan unik förkortning av namnet.

en: Click "Next" to accept the information and move on.
sv: Klicka på "Nästa" för att acceptera informationen och gå vidare.

en: You must enter a valid distribution amount.
sv: Du måste ange ett giltigt distributionsbelopp.

en: You must enter a distribution amount.
sv: Du måste ange ett distributionsbelopp.

en: You must either enter a valid price
    or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt pris
    eller lämna det tomt.

en: The price must be positive.
sv: Priset måste vara större än noll.

en: You must either enter a valid cash amount
    or leave it blank.
sv: Du måste antingen ange ett giltigt kontantbelopp
    eller lämna det blankt.

en: The cash distribution must be positive.
sv: Kontantdistributionen måste vara större än noll.

en: You must select an income account
    for the cash distribution.
sv: Du måste välja ett intäktskonto
    för kontantdistributionen.

en: You must select an asset account
    for the cash distribution.
sv: Du måste välja ett tillgångskonto
    för kontantdistributionen.

en: Error adding price.
sv: Fel vid prisinläggning.

en: You don't have any stock accounts with balances!
sv: Du har inga aktiekonton med saldon!

en: Select Account
sv: Välj konto

en: Select or add a GnuCash account
sv: Välj eller lägg till ett GnuCash-konto

en: New?
sv: Nytt?

en: New Account (child of selected) ...
sv: Nytt konto (underkonto till det valda)...

en: Print Check
sv: Utskriftskontroll

en: Check format:
sv: Kontrollera format:

en: Check position:
sv: Kontrollera position:

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Custom
sv: Eget

en: Top
sv: Överst

en: Middle
sv: Mitten

en: Bottom
sv: Underst

en: Options
sv: Alternativ

en: Custom check format
sv: Eget checkformat

en: Payee:
sv: Betalningsmottagare:

en: Date:
sv: Datum:

en: Amount (words):
sv: Summa (med bokstäver):

en: Amount (numbers):
sv: Summa (siffror):

en: Memo:
sv: Anteckning:

en: Units:
sv: Enheter:

en: x
sv: Bredd

en: Inches
sv: Tum

en: Centimeters
sv: Centimeter

en: Millimeters
sv: Millimeter

en: Points
sv: Punkter

en: y
sv: Höjd

en: Custom format
sv: Eget format

en: Find Transactions
sv: Sök transaktioner

en: Match Accounts
sv: Matcha konton

en: Find transactions affecting
sv: Sök transaktioner som påverkar

en: All
sv: alla

en: Any
sv: något av

en: None
sv: Inget

en: selected accounts:
sv: valda konton:

en: Match Date
sv: Matcha datum

en: Find transactions occurring in the date range:
sv: Sök transaktioner som skett i datumintervallet:

en: Starting
sv: Startar

en: Ending
sv: Slutar

en: Match Description
sv: Matcha beskrivning

en: Find transactions whose Description contains:
sv: Sök transaktioner vars beskrivning innehåller:

en: Case sensitive
sv: Skilj på stora/små bokstäver

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Find transactions whose Number contains:
sv: Sök transaktioner vars nummer innehåller:

en: Number
sv: Nummer

en: Match Amount
sv: Matcha belopp

en: Find
sv: Sök

en: Credit or Debit
sv: Kredit eller debet

en: splits having amounts of:
sv: delningar som har belopp på:

en: At least
sv: Minst

en: At most
sv: Högst

en: Exactly
sv: Exakt

en: Amount
sv: Belopp

en: Match Memo
sv: Matcha anteckning

en: Find splits whose Memo contains:
sv: Sök delningar vars anteckning innehåller:

en: Match number of shares
sv: Matcha antal andelar

en: Find securities transactions of:
sv: Sök värdepapperstransaktioner för:

en: At most
sv: Som mest

en: shares
sv: andelar

en: Match share price
sv: Matcha andelspriset

en: Find securities transactions with share price of:
sv: Sök värdepapperstransaktioner med aktiepris på:

en: Match Action
sv: Matcha handling

en: Find transactions whose Action contains:
sv: Sök transaktioner vars handling innehåller:

en: Match Cleared state
sv: Matcha godkändstatus

en: Find transactions whose Cleared status is:
sv: Sök transaktioner vars godkändstatus är:

en: Not cleared (n)
sv: Ej godkänd (n)

en: Cleared (c)
sv: Godkänd (g)

en: Reconciled (y)
sv: Avstämd (j)

en: Cleared
sv: Godkänd

en: Match Balance state
sv: Matcha saldostatus

en: Find transactions whose Balance status is:
sv: Sök transaktioner vars saldostatus är:

en: Balanced
sv: Balanserad

en: Not Balanced
sv: Inte balanserad

en: Match transaction tags (CURRENTLY INOPERABLE)
sv: Matcha transaktionsetiketter (FUNGERAR INTE JUST NU)

en: Find transactions with the tag:
sv: Sök transaktioner med etiketten:

en: Tags
sv: Etiketter

en: Type of search
sv: Typ av sökning

en: New search
sv: Ny sökning

en: Refine current search
sv: Förfina nuvarande sökningen

en: Add results to current search
sv: Lägg till resultatet till den nuvarande sökningen

en: Delete results from current search
sv: Ta bort resultatet från den nuvarande sökningen

en: Find
sv: Sök

en: Name:
sv: Namn:

en: The name of this budget
sv: Namnet på denna budget

en: Budget Entries
sv: Budgetobjekt

en: Add
sv: Lägg till

en: Add a new entry or subentry
sv: Lägg till ny post eller delpost

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete the selected entry or subentry
sv: Ta bort den valda posten eller delposten

en: Move the selected item up
sv: Flytta den valda raden uppåt

en: Move the selected item down
sv: Flytta den valda raden nedåt

en: Entry
sv: Post

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Type:
sv: Typ:

en: No Total
sv: Ingen summa

en: Matching Transactions...
sv: Matchande transaktioner...

en: Subentry
sv: Delpost

en: Amount:
sv: Belopp:

en: Mechanism:
sv: Metod:

en: Bill Day:
sv: Räkningsdag:

en: Grace Period:
sv: Anståndstid:

en: Nominal
sv: Nominell

en: Bill
sv: Räkning

en: Recurring
sv: Återkommande

en: Contingency
sv: Eventualitet

en: Financial Calculator
sv: Finanskalkylator

en: Payment Periods
sv: Betalningsintervall

en: Clear
sv: Töm

en: Clear the entry
sv: Töm inmatningsrutan

en: Calculate
sv: Beräkna

en: Interest Rate
sv: Ränta

en: Present Value
sv: Aktuellt värde

en: Periodic Payment
sv: Periodisk betalning

en: Future Value
sv: Framtida värde

en: Compounding:
sv: Kombinerade:

en: Payments:
sv: Betalningar:

en: Annual
sv: Årlig

en: Semi-annual
sv: Halvårsvis

en: Tri-annual
sv: Tertialsvis

en: Quarterly
sv: Kvartalsvis

en: Bi-monthly
sv: Varannan månad

en: Monthly
sv: Månatlig

en: Semi-monthly
sv: Halvmånadsvis

en: Bi-weekly
sv: Varannan vecka

en: Weekly
sv: Veckovis

en: Daily (360)
sv: Dagligen (360)

en: Daily (365)
sv: Dagligen (365)

en: End of Period Payments
sv: Slut på perodiska betalningar

en: Beginning of Period Payments
sv: Början på periodiska betalningar

en: Discrete Compounding
sv: Diskret kombinerade

en: Continuous Compounding
sv: Kontinuerligt kombinerade

en: Payment Total:
sv: Total betalning:

en: total
sv: summa

en: Schedule
sv: Schema

en: Account Information
sv: Kontoinformation

en: Effective Date:
sv: Effektivt datum:

en: Initial Payment:
sv: Grundbetalning:

en: Select currency/security
sv: Välj valuta/värdepapper

en: Currency/security:
sv: Valuta/värdepapper:

en: New...
sv: Nytt...

en: New Currency/Security
sv: Ny valuta/värdepapper

en: Full name:
sv: Fullständigt namn:

en: Symbol/abbreviation:
sv: Symbol/förkortning:

en: CUSIP or other code:
sv: CUSIP eller annan kod:

en: Fraction traded:
sv: Bråkdel handlad:

en: Enter the full name of the commodity. Example: US Dollars
sv: Ange det fullständiga namnet för varan. Till exempel "Svenska kronor".

en: Enter the ticker symbol or currency code for the commodity. Example: USD
sv: Ange kortnamnet eller valutakoden för varan. Till exempel "SEK"

en: Enter the type of commodity. For stocks, this is often an exchange on which the stock is traded. You can choose an existing type from the list or enter a new type with the keyboard.
sv: Ange typen på varan. För aktier är det ofta börsen som man handlar med aktierna på. Du kan välja en befintlig typ från listan eller ange en ny typ med tangentbordet.

en: Enter a unique code used to identify the commodity. Or, you may safely leave this field blank.
sv: Ange en unik kod som ska användas för att identifiera varan. Du kan även lämna fältet blankt.

en: Enter the smallest fraction of the commodity which can be traded. For stocks which can only be traded in whole numbers, enter 1.
sv: Ange den minsta del av varan som kan handlas med. För aktier som bara kan handlas i hela aktieposter, ange 1.

en: Account Name:
sv: Kontonamn:

en: Currency:
sv: Valuta:

en: Security:
sv: Värdepapper:

en: Account Code:
sv: Kontokod:

en: Account Type
sv: Kontotyp

en: Parent Account
sv: Gruppkonto

en: Price Quote Source
sv: Källa för kursuppgift

en: Get Online Quotes
sv: Hämta kurser från nätet

en: The source for price quotes:
sv: Källa för kursuppgifter:

en: Timezone for these quotes:
sv: Tidszon för dessa uppgifter:

en: Tax Related
sv: Skatterelaterad

en: General Information
sv: Generell information

en: Balance Information
sv: Saldoinformation

en: Balance:
sv: Saldo:

en: Transfer Type
sv: Överföringstyp

en: Use Opening Balances Equity account
sv: Använd eget kapitalkonto för ingående saldon

en: Select Transfer Account
sv: Välj periodiseringskonto

en: Transfer Account
sv: Periodiseringskonto

en: Import currency and stock information
sv: Importera valuta- och aktieinformation

en: Import currency and stock information
sv: Importera valuta- och aktieinformation

en: The file you are loading is from an older version of GnuCash. 
    Information about currencies, stocks, and mutual funds needs to
    be updated for the new version. 
    
    This dialog will prompt you for some additional information about 
    each currency, stock, and mutual fund that appear in your
    accounts.  After you have entered this information, you can
    update your accounts for the new version of GnuCash.
    
    Hit "Cancel" now to stop loading the file.
sv: Filen som du läser in är från en äldre version av GnuCash. 
    Information om valutor, aktier och fonder måste uppdateras 
    för den nya versionen. 
    
    Den här dialogrutan kommer att fråga efter ytterligare information 
    om varje valuta, aktie och fond som finns bland dina konton. Efter 
    att du har matat in den nya informationen, kan du uppdatera dina 
    konton för den nya versionen av GnuCash.
    
    Klicka på "Avbryt" för att avbryta inläsningen av filen.

en: Update your accounts with the new information
sv: Uppdatera dina konton med den nya informationen

en: Click "Finish" to update your accounts to use the new 
    information you have entered.
    
    Click "Cancel" to cancel the file-loading process.  
    
    Click "Back" to review your currency selections.
sv: Klicka på "Slutför" för att uppdatera dina konton så att de
     använder den nya informationen som du har matat in.
    
    Klicka på "Avbryt" för att avbryta filinläsningen.
    
    Klicka på "Bakåt" för att kontrollera dina valutaval.

en: QIF Import
sv: Importera QIF

en: Import QIF files
sv: Importera QIF-filer

en: GnuCash can import financial data from QIF (Quicken 
    Interchange Format) files written by Quicken/QuickBooks,
    MS Money, Moneydance, and many other programs. 
    
    The import process has several steps. Your GnuCash
    accounts will not be changed until you click "Finish"
    at the end of the process. 
    
    Click "Next" to start loading your QIF data, or "Cancel"
    to abort the process.
sv: GnuCash kan importera finansiell data från QIF-filer 
    (Quicken Interchange Format) som genereras av Quicken/QuickBook, 
    MS Money, Moneydance och många andra program
    
    Importprocessesen består av flera steg. Dina GnuCash-konton 
    kommer inte att ändras förrän du klickar på "Slutför" i slutet 
    av processen.
    
    Klicka på "Nästa" för att starta inläsningen av dina QIF-data, 
    eller "Avbryt" för att avbryta processen.

en: Select a QIF file to load
sv: Välj en QIF-fil som ska läsas in

en: Please select a file to load. When you click "Next", the file will be loaded
    and analyzed. You may need to answer some questions about the account(s)
    in the file.
    
    You will have the opportunity to load as many files as you wish, so don't 
    worry if your data is in multiple files.
sv: Välj en fil som ska läsas in. När du klickar på "Nästa" så kommer filen 
    att läsas in och analyseras. Du kan behöva svara på några frågor 
    angående konton i filen.
    
    Du kommer att ha möjlighet att läsa in hur många filer du vill, så oroa 
    dig inte om dina data finns i flera filer.

en: QIF Filename:
sv: QIF-filnamn:

en: Select...
sv: Välj...

en: Set a date format for this QIF file
sv: Ange ett datumformat för den här QIF-filen

en: The QIF file format does not specify which order the day, month, and 
    year components of a date are printed.  In most cases, it is possible 
    to automatically determine which format is in use in a particular file.
    However, in the file you have just imported there exist more than one
    possible format that fits the data.  
    
    Please select a date format for the file.  QIF files created by European
    software are likely  to be in "d-m-y" or day-month-year format, where
    US QIF files are likely to be "m-d-y" or month-year-day.
sv: Filformatet QIF anger inte i vilken ordning som dag, månad och år i 
    datumet ska skrivas. I de flesta fall så går det att avgöra automatiskt 
    vilket format som använts i en viss fil. Tyvärr så finns det mer än ett 
    möjligt format som passar data för den filen som du just har importerat.
    
    Välj ett datumformat för filen. QIF-filer som har skapats av europeiska 
    program har oftast formatet "d-m-y" (dag-månad-år), medans filer skapade 
    av amerikanska program oftast har formatet "m-d-y" (månad-dag-år).

en: Click "Back" to cancel loading this file and choose another.
sv: Tryck "Bakåt" för att avbryta inläsningen av filen och välja en annan.

en: Set the default QIF account name
sv: Ange standardnamn för QIF-kontot

en: The QIF file that you just loaded appears to contain transactions for just 
    one account, but the file does not specify a name for that account.  
    
    Please enter a name for the account. If the file was exported from another
    accounting program, you should use the same account name that was used 
    in that program.
sv: QIF-filen som du just har läst in verkar bara innehålla transaktioner för 
    ett konto, men anger inget namn på kontot.
    
    Ange att namn för kontot. Om filen har exporterats från ett annat 
    bokföringsprogram ska du använda samma kontonamn som användes i det 
    programmet.

en: Account name:
sv: Kontonamn:

en: Click "Back" to cancel loading this file and select another.
sv: Tryck "Bakåt" för att avbryta inläsningen av filen och välja en annan.

en: QIF files you have loaded
sv: QIF-filer som du har läst in

en: QIF Files
sv: QIF-filer

en: Click "Load another file" if you have more data to import at this time.
    Do this if you have saved your accounts to separate QIF files.
    
    Click "Next" to finish loading files and move to the next step 
    of the QIF import process.
sv: Klicka på "Läs in ytterligare en fil" om du har mer data som du vill importera
    nu. Gör detta om du har sparat dina konton till separata QIF-filer.
    
    Klicka på "Nästa" för att avsluta inläsningen av filer och gå vidare till 
    nästa steg i QIF-importprocessen.

en: Load another file
sv: Läs in ytterligare en fil

en: Unload selected file
sv: Glöm vald fil

en: Accounts and stock holdings
sv: Konton och aktieinnehav

en: On the next page, the accounts in your QIF files and any stocks or mutual funds
    you own will be matched with GnuCash accounts. If a GnuCash account already
    exists with the same name, or a similar name and compatible type, that account
    will be used as a match; otherwise, GnuCash will create a new account with the
    same name and type as the QIF account. If you do not like the suggested
    GnuCash account, click to change it.
    
    Note that GnuCash will be creating many accounts that did not exist on your
    other personal finance program, including a separate account for each stock
    you own, separate accounts for the brokerage commissions, special "Equity"
    accounts (subaccounts of Retained Earnings, by default) which are the source
    of your opening balances, etc. All of these accounts will appear on the next 
    page so you can change them if you want to, but it is safe to leave them alone.
sv: På nästa sida kommer konton i QIF-filer och eventuella aktier och fonder som 
    du äger att matchas med GnuCash-konton. Om det redan finns ett GnuCash-konto 
    med samma namn, eller med ett liknande namn och jämförbar typ, så kommer det 
    kontot att användas som match, annars kommer GnuCash att skapa ett nytt 
    konto med samma namn och typ som QIF-kontot. Om det föreslagna 
    GnuCash-kontot inte passar, klicka på det för att ändra det.
    
    Observera att GnuCash kommer att skapa många konton som inte finns i ditt 
    andra finansprogram, bland annat ett separat konto för varje aktie du äger, 
    speciella konton för mäklarkommission och speciella eget kapitalkonto 
    (underkonton till Bibehållna intäkter som standard) som kommer att vara 
    ursprunget till dina ingående saldon. Alla dessa konton kommer att synas på 
    nästa sida så att du kan ändra dem om du vill, men det är helt säkert 
    att lämna dem som de är.

en: Match QIF accounts with GnuCash accounts
sv: Matcha QIF-konton med GnuCash-konton

en: QIF account name
sv: QIF-kontonamn

en: GnuCash account name
sv: GNUCash-kontonamn

en: Click "Next" to check matchings for QIF categories.
sv: Klicka på "Nästa" för att se matchingar för QIF-kategorier.

en: Income and Expense categories
sv: Intäkts- och utgiftskategorier.

en: GnuCash uses separate Income and Expense accounts rather than categories
    to classify your transactions. Each of the categories in your QIF file will be 
    converted to a GnuCash account. 
    
    On the next page, you will have an opportunity to look at the suggested matches
    between QIF categories and GnuCash accounts. You may change matches 
    that you do not like by clicking on the line containing the category name.
    
    If you change your mind later, you can reorganize the account structure safely
    within GnuCash.
sv: GnuCash använder separata intäkts- och utgiftskonton i stället för att ha 
    kategorier som klassificerar varje transaktion. Varje kategori i din QIF-fil 
    kommer att omvandlas till ett GnuCash-konto.
    
    På nästa sida kommer du att ha möjlighet att se de föreslagna matchningarna 
    mellan QIF-kategorier och GnuCash-konton. Du kan ändra matchningar som du 
    inte gillar genom att klicka på raden som innehåller kategorinamnet.
    
    Om du ändrar dig senare kan du utan problem ordna om kontostrukturen inuti 
    GnuCash.

en: Match QIF categories with GnuCash accounts
sv: Matcha QIF-kategorier med GnuCash-konton

en: QIF category name
sv: QIF-kategorinamn

en: Click "Next" to enter information about the currency used in your QIF files.
sv: Klicka på "Nästa" för att ange information om valutan som används i dina QIF-filer.

en: Payees and memos
sv: Betalare och anteckningar

en: QIF files downloaded from banks and other financial institutions may not have
    information about Accounts and Categories which would allow them to be
    correctly assigned to GnuCash accounts.  
    
    In the following page, you will see the text that appears in the Payee and 
    Memo fields of transactions with no QIF Account or Category. By default
    these transactions are assigned to the 'Unspecified' account in GnuCash.
    If you select a different account, it will be remembered for future QIF 
    files.
sv: QIF-filer som du har hämtat från banker och andra finansinstitut har inte 
    alltid information om konton och kategorier som möjliggör att de tilldelas 
    rätt GnuCash-konton.
    
    På följande sida kan du se texten som finns i betalare- och 
    anteckningsfälten för transaktioner utan QIF-konto eller -kategori. Som 
    standard tilldelas dessa transaktioner kontot "Ospecificerat" i GnuCash. 
    Om du väljer ett annat konto så kommer det att användas för framtida 
    QIF-filer.

en: Match payees/memos to GnuCash accounts
sv: Matcha betalare/anteckningar till GnuCash-konton

en: QIF payee/memo
sv: QIF-betalare/anteckning

en: Enter the currency used for new accounts
sv: Ange valuta som ska användas för nya konton

en: The QIF importer cannot currently handle multi-currency QIF files. All the 
    accounts in the QIF file(s) you are importing must be denominated in the
    same currency. This limitation should be removed soon.
    
    Select the currency to use for transactions imported from your QIF files:
sv: QIF-importeraren kan just nu inte hantera QIF-filer med flera valutor.  Alla 
    konton i QIF-filerna som du importerar måste anges i samma valuta.  Den här 
    begränsningen kommer att tas bort snart.
    
    Välj valuta som ska användas för transaktioner som importeras från dina 
    QIF-filer:

en: Click "Next" to enter information about stocks and
    mutual funds in the imported data.
sv: Klicka på"Nästa" för att ange information om aktier och fonder i den importerade datan.

en: Tradable commodities
sv: Köp- och säljbara varor

en: In the next pages, you will be asked to provide information about stocks, 
    mutual funds, and other tradable commodities that appear in the QIF file(s)
    you are importing. GnuCash requires more information about tradable 
    commodities than the QIF format can represent. 
    
    Each stock, mutual fund, or other commodity must have a type, which is the 
    exchange or listing that it is found on (NASDAQ, NYSE, US Mutual Funds, 
    etc), a full name, and an abbreviation.
    
    Check to see if there is an existing Type that is appropriate; if not, you can
    enter a new Type name by hand in the box. Make sure that the abbreviation
    you enter matches the ticker symbol used for the commodity on the exchange
    or listing for its type.
sv: På de följande sidorna så kommer du att få ange information om aktier, fonder 
    och andra köp- och säljbara varor som finns i QIF-filerna som du importerar. 
    GnuCash behöver mer information om köp- och säljbara varor än den som finns 
    i QIF-formatet.
    
    Varje aktie, fond och annan vara måste ha en typ, som är börsen eller listan 
    som den finns på (t.ex NASDAQ eller OMX), ett fullständigt namn och 
    en förkortning.
    
    Kontrollera och se om det finns en existerande typ som stämmer, annars kan 
    du ange en ny typ för hand i rutan. Se till att den förkortning som du 
    matar in matchar kortnamnet som används för varan på börsen eller 
    listan som typen anger.

en: Match duplicate transactions
sv: Matcha duplicerade transaktioner

en: If you are importing a QIF file downloaded from a bank or other financial
    institution, some of the information in the QIF file may duplicate information
    already in your GnuCash accounts.  GnuCash will try to detect duplicates 
    of existing transactions.  
    
    On the next page, you will be asked to confirm that an existing transaction
    matches an imported transaction.  Imported transactions are shown on the
    left side of the page, and possible  matches for the selected left-hand
    transaction are shown  to the right.  There may be several old transactions 
    that could match an imported transaction; you will be able to select the 
    correct one by clicking in the "Dup?" column of the correct transaction.
    
    You can control the rules used by GnuCash to find duplicate transactions 
    in the "QIF Import" section of the GnuCash Preferences dialog.
    
    Click "Next" to find duplicate transactions.
sv: Om du importerar en QIF-fil som du har hämtat från en bank eller något annat 
    finansinstitut så kan en del information i filen redan finnas i dina 
    GnuCash-konton. GnuCash försöker upptäcka duplicerade transaktioner.
    
    På nästa sida kommer du att få bekräfta att en existerande transaktion 
    matchar en importerad transaktion. Importerade transaktioner syns på vänster 
    sida av fönstret och möjliga matchningar för den valda transaktionen syns på 
    höger sida. Det kan finnas flera gamla transaktioner som matchar en 
    importerad transaktion; du kan välja den rätta genom att klicka i kolumnen 
    "Dup?" på den rätta transaktionen.
    
    Du kan ange vilka regler som GnuCash ska använda för att söka duplicerade 
    transaktioner under fliken "QIF-import" i inställningarna för GnuCash.
    
    Klicka på "Nästa" för att söka duplicerade transaktioner.

en: Select possible duplicates
sv: Välj möjliga dubletter

en: Imported transactions with duplicates
sv: Importerade transaktioner med dubletter

en: Possible duplicates for selected new transaction
sv: Möjliga dubletter för vald ny transaktion

en: Update your GnuCash accounts
sv: Uppdatera dina GnuCash-konton

en: Click "Finish" to import data from the staging area and update
    your GnuCash accounts. The account and category matching
    information you have entered will be saved and used for
    defaults the next time you use the QIF import  facility. 
    
    Click "Back" to review your account and category matchings,
    to change currency and security settings for new accounts, 
    or to add more files to the staging area.
    
    Click "Cancel" to abort the QIF import process.
sv: Klicka på "Slutför" för att importera data från mellanlagringen och uppdatera 
    dina 
     GnuCash-konton. Matchiningsinformationen för konton och kategorier 
    som du angett kommer att sparas och användas som standardvärden nästa gång 
    du använder QIF-importen.
    
    Klicka på "Bakåt" för att kontrollera dina konto- och kategorimatchingar, för 
    att ändra valuta- eller säkerhetsinställningar för nya konton eller för att 
    lägga till fler filer till mellanlagringen
    
    Klicka på "Avbryt" för att avbryta QIF-importprocessen.

en: Transfer Funds
sv: Överför tillgångar

en: Transfer Information
sv: Överför information

en: Transfer From
sv: Överföring från

en: Show Income/Expense
sv: Visa Intäkter/Utgifter

en: Transfer To
sv: Överföring till

en: Currency Transfer
sv: Valutaöverföring

en: Currency Account:
sv: Valutakonto:

en: Exchange Rate:
sv: Växelkurs:

en: To Amount:
sv: Till belopp:

en: Working...
sv: Arbetar...

en: Heading
sv: Rubrik

en: GnuCash Help
sv: GnuCash-hjälp

en: Help Topics
sv: Hjälpämnen

en: Topics
sv: Ämnen

en: Search GnuCash Help
sv: Sök i GnuCash-hjälpen

en: Search Term:
sv: Sökord:

en: Type a single term into the box and hit 'search'. At the moment, this search engine does not support complex searches, just single words.
sv: Skriv in ett ord i rutan och klicka på "Sök". För ögonblicket kan sökmotorn bara leta efter enstaka ord.

en: Search
sv: Sök

en: Search results
sv: Sökresultat

en: New Style Sheet
sv: Ny stilmall

en: New style sheet info
sv: Ny stilmallsinfo

en: Style sheet template:
sv: Stilmall

en: Tax Information
sv: Skatteinformation

en: Accounts
sv: Konton

en: Accounts Selected:
sv: Valda konton:

en: Select Subaccounts
sv: Välj underkonton

en: TXF Categories
sv: TXF-kategorier

en: Form
sv: Formulär

en: Payer Name Source
sv: Källa för betalare

en: Current Account
sv: Aktuellt konto

en: Duplicate Transaction
sv: Duplicera transaktion

en: Transaction Information
sv: Transaktionsinformation

en: HTML Style Sheets
sv: Stilmallar för HTML

en: Style sheets
sv: Stilmallar

en: Style sheet options
sv: Alternativ för stilmallar

en: Stock Split
sv: Aktiedelning (split)

en: This druid will help you record a stock split or stock merger.
sv: Den här druiden kommer att hjälpa dig att ange en aktiedelning eller aktiesammanslagning.

en: Stock Account
sv: Aktiekonto

en: Select the account for which you want to record a stock split or merger.
sv: Välj kontot som du vill ange en aktiedelning eller -sammanslagning för.

en: Stock Split Details
sv: Aktiedelningsdetaljer

en: Enter the date and the number of shares you gained or lost from the stock split or merger.
    For stock mergers (negative splits) use a negative value for the share distribution.
    You can also enter a description of the transaction, or accept the default one.
sv: Ange datum och antal aktier som du tjänade eller förlorade på delningen eller sammanslagningen av aktien.
    För aktiesammanslagningar (negativa delningar) använd ett negativt värde för aktiedistributionen.
    Du kan också ange en beskrivning av transaktionen eller acceptera den föreslagna.

en: Share Distribution:
sv: Aktiedistribution:

en: If you want to record a stock price for the split, enter it below.
    You may safely leave it blank.
sv: Om du vill ange ett aktiepris för delningen, gör det nedan.
    Du kan lämna fältet tomt utan problem.

en: New Price:
sv: Nytt pris:

en: Cash In Lieu
sv: Kontanter i stället

en: If you received a cash disbursement as a result of the stock split,
    enter the details of that payment here. Otherwise, just click `Next'.
sv: Om du fick en kontant utbetalning som ett resultat av aktiedelningen, 
    skriv in detaljerna för utbetalningen här. Annars, klicka bara på "Nästa".

en: Cash Amount:
sv: Kontantbelopp:

en: Income Account
sv: Intäktskonto

en: Asset Account
sv: Tillgångskonto

en: If you are finished creating the stock split or merger, press `Finish'.
    You may also press `Back' to review your choices, or `Cancel' to
    quit without making any changes.
sv: Om du är klar med aktiedelningen eller -sammanslagningen, klicka på "Slutför". 
    Du kan också klicka på "Bakåt" för att kontrollera dina val, eller "Avbryt" 
    för att avbryta utan att göra några ändringar.

en: Username and Password
sv: Användarnamn och lösenord

en: Enter your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Available reports
sv: Tillgängliga rapporter

en: Add  >>
sv: Lägg till >>

en: << Remove
sv: << Ta bort

en: Move up
sv: Flytta upp

en: Move down
sv: Flytta ner

en: Size...
sv: Storlek...

en: Report
sv: Rapport

en: Cols
sv: Kolumner

en: Rows
sv: Rader

en: Enter report row/column span
sv: Ange rad-/kolumntäckning

en: Row span:
sv: Radtäckning:

en: Column span:
sv: Kolumntäckning:

en: Price Editor
sv: Prisredigerare

en: Prices
sv: Priser

en: Sort by Commodity
sv: Sortera efter vara

en: Sort by Date
sv: Sortera efter datum

en: Add a new price.
sv: Lägg till ett nytt pris.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove the current price
sv: Ta bort det nuvarande priset

en: Remove Old...
sv: Ta bort gamla...

en: Remove prices older than a user-entered date
sv: Ta bort priser äldre än ett specifikt datum

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit the current price.
sv: Redigera det nuvarande priset.

en: Get Quotes
sv: Hämta kurser

en: Get new online quotes for stock accounts.
sv: Hämta kurser från nätet för aktiekonton.

en: Price Information
sv: Prisinformation

en: Commodity:
sv: Vara:

en: Source:
sv: Källa:

en: Price:
sv: Pris:

en: Bid
sv: Bud

en: Ask
sv: Krävt

en: Last
sv: Senaste

en: Net Asset Value
sv: Värde på nettotillgångar

en: Unknown
sv: Okänt

en: Commodities
sv: Varor

en: Show National Currencies
sv: Visa nationella valutor

en: Euro Conversion Druid
sv: Euro-konverteringsguide

en: This druid will help you converting your existing accounts to the
    currency Euro (EUR). 
    
    In the following, the term 'Euroland currency' will denote 
    the currencies that are being replaced by the Euro.
    
    No changes will be made until you press 'Finish' on the last page
    of this druid.
sv: Denna guide kommer att hjälpa dig att konvertera dina existerande
    konton till valutan Euro (EUR).
    
    I fortsättningen kommer termen "Euroland-valuta" att beteckna
    de valutor som ersätts med Euron.
    
    Inga ändringar kommer attgöras innan du trycker "Slutför" på den
    sista sidan av denna guide.

en: Where to create the Euro accounts?
sv: Var ska Euro-kontona skapas?

en: For each of your Euroland accounts, the druid will create a new EUR account. 
    
    Please choose the place in your account hierarchy where you would
    like the EUR accounts to be created.
sv: Guiden kommer att skapa ett nytt EUR-konto för vart och ett av dina Euroland-konton.
    
    Välj var i kontohierarkin du vill att dina EUR-konton ska skapas.

en: Create a new toplevel account hierarchy as a copy of the existing one
sv: Skapa en ny översta kontohierarki som en kopia av den befintliga

en: Use same toplevel accounts. Create a copy of the rest of the accounts
sv: Använda samma översta konton. Skapa en kopia av de resterande kontona

en: Use existing account hierarchy. Create only a copy of those 
    accounts that have no subaccounts
sv: Använd befintlig kontohierarki. Skape endast en kopia av de
    konton som inte har några underkonton

en: How to name the new accounts?
sv: Hur ska dessa konton namnges?

en: Please choose a naming scheme for the new Euro accounts 
    and the old Euroland accounts.
sv: Välj ett namngivningsschema för de nya Euro-kontona
    och de gamla Euroland-kontona.

en: The name of each newly created Euro account is copied from
    the old Euroland account, plus an appended 'EUR'
sv: Namnet på varje nyskapat Euro-konto kopieras från det gamla
    Euroland-kontot, med ett "EUR" på slutet

en: The name of each old Euroland account is modified by appending 
    the respective currency symbol of the Euroland currency. 
    The name of the newly created Euro account is copied from the
    old Euroland account.
sv: Namnet på varje gammalt Euroland-konto ändras genom att
    respektive valutasymbol för Euroland-valutan läggs till.
    Namnet på det nyskapade Euro-kontot kopieras från det gamla
    Euroland-kontot.

en: Finish Euro Conversion
sv: Slutför Euro-konvertering

en: If you have finished choosing your Euro conversion settings,
    press 'Finish'.
    
    The druid will then perform the following steps:
    
    1. Create new accounts according to your settings.
    2. Create currency exchange accounts.
    3. Exchange all amounts from Euroland accounts to their
    respective Euro account.
    
    You may also press 'Back' to review your settings, or 'Cancel'
    to quit without making any changes.
sv: Om du har valt färdigt dina Euro-konverteringsinställningar
    trycker du "Slutför".
    
    Guiden kommer sedan att gå igenom följande steg:
    
    1. Skapa nya konton enligt dina inställningar.
    2. Skapa nya valutaväxlingskonton.
    3. Växla alla belopp från Euroland-konton till deras
    respektive Euro-konto.
    
    Du kan också välja "Bakåt" för att granska dina inställningar,
    eller "Avbryt" för att avsluta utan att göra några ändringar.

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta bildfil: %s

en: Couldn't create pixmap from file: %s
sv: Kunde inte skapa bild från fil: %s

en: Days
sv: Dagar

en: Weeks
sv: Veckor

en: Months
sv: Månader

en: Years
sv: År

en: Ago
sv: Sedan

en: From Now
sv: Från nu

note: Calendar label, only shown if the date editor has a time field
en: Calendar
sv: Kalender

en: GnuCash Network is disabled and the link you have clicked requires it.
    You can enable it in the Network section
    of the Preferences dialog.
sv: GnuCash-nätverket är inte aktiverat och länken du har klickat på kräver det.
    Du kan aktivera det under fliken "Nätverk" i dialogrutan för inställningar.

en: Badly formed gnc-register: URL.
sv: Felaktigt formad gnc-register: URL.

en: Badly formed gnc-options: URL.
sv: Felaktigt formad gnc-options: URL.

en: Secure HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
sv: Säker HTTP-åtkomst är inte aktiverad.
    Du kan aktivera den under fliken "Nätverk" i dialogrutan för inställningar.

en: Network HTTP access is disabled.
    You can enable it in the Network section of
    the Preferences dialog.
sv: HTTP-åtkomst via nätverket är inte aktiverad.
    Du kan aktivera den under fliken "Nätverk" i dialogrutan för inställningar.

en: Save HTML To File
sv: Spara HTML till fil

en: Could not open the file
         %s
    %s
sv: Kunde inte öppna filen
         %s
    %s

en: checking SSL certificate...
sv: kontrollerar SSL-certifikat...

en:  ... done
sv: ...klart

en: Enter GnuCash Network passphrase:
sv: Ange lösenfras för GnuCash-nätverket:

en: GnuCash Network authorization failed.
sv: Autentisering för GnuCash-nätverket misslyckades.

note: start: get first passphrase
en: Enter passphrase:
sv: Ange lösenfras:

note: get another and check for equality
en: Verify passphrase:
sv: Bekräfta lösenfras:

en: Passphrases did not match.
sv: Lösenfraserna stämde inte överrens.

en: New Account Hierarchy Setup
sv: Inställningar för ny kontohierarki

en: This druid will help you create a set of GnuCash 
    accounts for your assets (such as investments, 
    checking or savings accounts), liabilities (such 
    as loans) and different kinds of income and 
    expenses you might have. 
    
    Click 'Cancel'  if you do not wish to create any 
    new accounts now.
sv: Den här druiden kommer att hjälpa dig att skapa en mängd konton för dina tillgångar (t.ex. investeringar, checkkonton eller sparkonton), dina skulder (t.ex. lån), och för olika sorters inkomster och utgifter som du kan tänkas ha.
    
    Klicka på "Avbryt" om du inte vill skapa några nya konton nu.

en: Choose Currency
sv: Välj valuta

en: Please choose the currency to use for new accounts.
sv: Välj standardvaluta för nya konton

en: Choose accounts to create
sv: Välj konton som ska skapas

en: Select categories that correspond to the ways that you will use GnuCash.  
    Each category you select will cause several accounts to be created.  
    Select the categories that are relevant to you.  You can always create 
    additional accounts by hand later.
sv: Välj kategorier som motsvarar de sätt som du kommer använda GnuCash.
    Varje kategori som du väljer kommer att göra så att ett antal konton skapas.
    Välj de kategorier som är relevanta för dig. Du kan alltid skapa fler konton för hand senare.

en: Account Types
sv: Kontotyper

en: Detailed Description
sv: Detaljerad beskrivning

en: Enter opening balances
sv: Ange ingående saldon

en: If you would like an account to have an opening balance, click on the account
    and enter the starting balance in the box on the right. All accounts except Equity
    accounts may have an opening balance.
sv: Om du vill att kontona ska ha ett ingående saldo, klicka på kontoraden och skriv in ingående saldo i rutan till höger. Alla konton utom eget kapital kan ha ett ingående saldo.

en: Finish Account Setup
sv: Sluför kontoinställning

en: Press `Finish' to create your new accounts.
    
    Press `Back' to review your selections.
    
    Press `Cancel' to close this dialog without creating any new accounts.
sv: Klicka på "Slutför" för att skapa dina nya konton.
    
    Klicka på "Bakåt" för att kontrollera dina val.
    
    Klicka på "Avsluta" för att för att stänga den här dialogrutan utan att skapa några nya konton.

en: Canceling
sv: Avbrytrt

en: Uncheck if you do not want this dialog to run if you start GnuCash up again.
sv: Slå av om du inte vill att den här dialogrutan ska visas när du startar GnuCash.

en: Run dialog for new user again?
sv: Kör dialogrutan för ny användare igen?

en: Welcome to GnuCash 1.6!
sv: Välkommen till GnuCash 1.6!

en: Create a new set of accounts
sv: Skapa en ny kontolista

en: Import my QIF files
sv: Importera mina QIF-filer

en: Open the new user tutorial
sv: Öppna steg-för-steg-beskrivningen för nya användare

en: Print GnuCash Document
sv: Skriv ut GnuCash-dokument

en: Print Preview
sv: Förhandsgranskning

en: Account Tree
sv: Kontoträd

en: Name of account view
sv: Namn på kontovyn

en: To open an account, you must first
    choose an account to open.
sv: För att öppna ett konto måste du först
    välja vilket konto som ska öppnas.

en: To edit an account, you must first
    choose an account to edit.
sv: För att ändra ett konto så måste du först
    välja det konto som ska ändras.

en: Are you sure you want to delete the %s account?
sv: Är du säker på att du vill ta bort kontot %s?

en: To delete an account, you must first
    choose an account to delete.
sv: För att kunna ta bort ett konto så måste
    du först välja vilket konto som ska tas bort.

en: To reconcile an account, you must first
    choose an account to reconcile.
sv: För att avstämma ett konto så måste du först
    välja ett konto att avstämma.

en: You must select an account to check and repair.
sv: Du måste välja ett konto att kontrollera och reparera.

en: Open the selected account
sv: Öppna det valda kontot

en: Edit the selected account
sv: Redigera det valda kontot

en: Edit the account view options
sv: Redigera alternativen för kontovyn

en: New
sv: Nytt

en: Create a new account
sv: Skapa ett nytt konto

en: Delete selected account
sv: Ta bort det valda kontot

en: Check & Repair A_ccount
sv: _Kontrollera och reparera konto

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i detta konto

en: Check & Repair Su_baccounts
sv: Kontrollera och reparera u_nderkonton

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this account and its subaccounts
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i detta konto och dess underkonton

en: Check & Repair A_ll
sv: Kontrollera och reparera a_lla

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all accounts
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i alla konton

en: _Open Account
sv: _Öppna konto

en: Open S_ubaccounts
sv: Öppna _Underkonton

en: Open the selected account and all its subaccounts
sv: Öppna det valda kontot och alla dess underkonton

en: _Edit Account
sv: _Redigera konto

en: _Reconcile...
sv: _Avstämma...

en: Reconcile the selected account
sv: Avstämma det valda kontot

en: _Transfer...
sv: _Överför...

en: Transfer funds from one account to another
sv: Överför pengar från ett konto till ett annat

en: Stock S_plit...
sv: Aktie_delning...

en: Record a stock split or a stock merger
sv: Mata in en aktiedelning eller aktiesammanslagning

en: _Euro Conversion...
sv: _Euro-konvertering...

en: Do the Euro conversion of the account hierarchy
sv: Konvertera kontohierarkin till Euro

en: _New Account...
sv: _Nytt konto...

en: _Delete Account
sv: _Ta bort konto

en: _Check & Repair
sv: _Kontrollera och reparera

en: Setup tax information for all income and expense accounts
sv: Ställ in skatteinformation för alla intäkts- och utgiftskonton

en: _Account
sv: _Konto

en: Enter URI to load:
sv: Ange URI som ska läsas in:

en: Back
sv: Bakåt

en: Move back one step in the history
sv: Flytta ett steg bakåt i listan

en: Forward
sv: Framåt

en: Move forward one step in the history
sv: Flytta ett steg framåt i listan

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload the current document
sv: Läs om det aktuella dokumentet

en: Open a new document
sv: Öppna ett nytt dokument

en: Stop
sv: Stanna

en: Cancel outstanding HTML requests
sv: Avbryt pågående HTML-förfrågningar

en: Print
sv: Utskrift

en: Print Help window
sv: Skriv ut hjälpfönster

en: Close
sv: Stäng

en: Close this Help window
sv: Stäng detta hjälpfönster

en: <no file>
sv: <ingen fil>

en: You cannot save to that filename.
sv: Du kan inte spara till det filnamnet.

en: You cannot save to that file.
sv: Du kan inte spara i den filen.

en: There was an error saving the file.
sv: Ett fel inträffade vid filsparning.

en: Select "Exit" to exit GnuCash.
sv: Välj "Avsluta" för att avsluta GnuCash.

en: The GnuCash personal finance manager.
    The GNU way to manage your money!
sv: GnuCash tar hand om dina personliga finanser.
    GNU-sättet att hantera dina pengar!

en: New _File
sv: Ny _fil

en: Create a new file
sv: Skapa en ny fil

en: Export Accounts...
sv: Exportera konton...

en: Export the account hierarchy to a new file
sv: Exportera kontohierarkin till en ny fil

en: Import QIF...
sv: Importera QIF...

en: Import a Quicken QIF file
sv: Importera en Quicken QIF fil.

en: New _Account Tree
sv: Nytt _kontoträd

en: Open a new account tree view
sv: Öppna en ny kontoträdsvy

en: Move to New Window
sv: Flytta till nytt fönster

en: Open a new top-level GnuCash window for the current view
sv: Öppna ett nytt toppnivåfönster för den nuvarande vyn

en: Close _Window
sv: Stäg _fönstret

en: Close the current notebook page
sv: Stäng den nuvarande fliken

en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

en: Open the global preferences dialog
sv: Öppna de dialogrutan för globala inställningar

en: _General Ledger
sv: _Allmän liggare

en: Open a general ledger window
sv: Öppna ett fönster för allmänn liggare

en: Commodity _Editor
sv: _Varuredigerare

en: View and edit the commodities for stocks and mutual funds
sv: Visa och redigera varor för aktier och fonder.

en: _Price Editor
sv: _Prisredigerare

en: View and edit the prices for stocks and mutual funds
sv: Visa och redigera priser för aktier och fonder

en: Financial _Calculator
sv: Finans_kalkylator

en: Use the financial calculator
sv: Använd finanskalkylatorn

en: _Find Transactions
sv: _Sök transaktioner

en: Find transactions with a search
sv: Sök transaktioner med en sökning.

en: Open the GnuCash Manual
sv: Öppna GnuCash manual

en: _Tips Of The Day
sv: Dagens _tips

en: View the Tips of the Day
sv: Visa dagens tips

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: _Windows
sv: _Fönster

en: Save the file to disk
sv: Spara filen till disk

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit GnuCash
sv: Avsluta GnuCash

en: Net Assets
sv: Nettotillgångar

en: Profits
sv: Vinst

en: Reconcile Information
sv: Avstämningsinformation

en: Statement Date:
sv: Kontoutdragsdatum:

note: starting balance title/value
en: Starting Balance:
sv: Startsaldo:

note: ending balance title/value
en: Ending Balance:
sv: Slutsaldo:

en: Include Subaccounts
sv: Inkludera underkonton

en: Debits
sv: Debeter

en: Credits
sv: Krediter

en: Total:
sv: Summa:

en: Are you sure you want to delete the current transaction?
sv: Är du säker på att du vill ta bort den aktuella transaktionen?

en: Reconcile
sv: Stäm av

en: _Reconcile Information...
sv: _Avstämningsinformation...

en: Change the reconcile information including statement date and ending balance.
sv: Ändra avstämningsinformation inklusive avstämningsdatum och slutsaldo.

en: _Finish
sv: _Slutför

en: Finish the reconciliation of this account
sv: Slutför avstämning av detta konto

en: _Postpone
sv: _Skjut upp

en: Postpone the reconciliation of this account
sv: Skjut upp avstämning av detta konto

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: Cancel the reconciliation of this account
sv: Avbryt avstämning av detta kontot

en: Standard order
sv: Standardordning

en: Keep normal account order
sv: Bevara normal kontoordning

en: Sort by Num
sv: Sortera efter nummer

en: Sort by Description
sv: Sortera efter beskrivning

en: Sort by Amount
sv: Sortera efter belopp

en: Open the account
sv: Öppna kontot

en: Edit the main account for this register
sv: Redigera huvudkontot för detta register

en: _New
sv: _Nytt

en: Add a new transaction to the account
sv: Lägg till en ny transaktion till kontot

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Edit the current transaction
sv: Redigera den aktuella transaktionen

en: _Delete
sv: _Ta bort

en: Delete the current transaction
sv: Ta bort den aktuella transaktionen

en: _Help
sv: _Hjälp

en: Open the GnuCash help window
sv: Öppna GnuCash hjälpfönster

en: _Reconcile
sv: _Avstämma

en: Sort _Order
sv: Sorterings_ordning

en: _Transaction
sv: _Transaktion

en: Finish
sv: Slutför

note: reconciled balance title/value
en: Reconciled Balance:
sv: Avstämt saldo

note: difference title/value
en: Difference:
sv: Skillnad:

en: The account is not balanced.
    Are you sure you want to finish?
sv: Kontot är inte balanserat.
    Är du säker på att du vill slutföra?

en: Do you want to postpone this reconciliation and finish it later?
sv: Vill du skjuta upp den här avstämningen och avsluta den senare?

en: You have made changes to this reconcile window.
    Are you sure you want to cancel?
sv: Du har gjort ändringar i detta avstämnings-fönster.
    Är du säker på att du vill avbryta?

en: Register date ranges
sv: Kontoutdragets datumintervall

en: Show Earliest
sv: Visa tidigaste

en: Start date:
sv: Startdatum:

en: Show Latest
sv: Visa senaste

en: End date:
sv: Slutdatum:

en: Today
sv: Idag

en: Set Date Range
sv: Ställ in datumintervall

en: Close this register window
sv: Stäng detta registerfönster

en: Enter
sv: Mata in

en: Record the current transaction
sv: Spara den aktuella transaktionen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel the current transaction
sv: Avbryt den aktuella transaktionen

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Make a copy of the current transaction
sv: Skapa en kopia av den aktuella transaktionen

en: Show all splits in the current transaction
sv: Visa alla delningar för den nuvarande transaktionen

en: Blank
sv: Tom

en: Move to the blank transaction at the bottom of the register
sv: Flytta till den tomma transaktionen i slutet på registret

en: Jump
sv: Hoppa

en: Jump to the corresponding transaction in the other account
sv: Hoppa till motsvarande transaktion i det andra kontot

en: Open a report window for this register
sv: Öppna ett rapportfönster för det här registret

en: Print a report for this register
sv: Skriv ut en rapport för det här registret

en: Present:
sv: Nutida:

en: Future:
sv: Framtida:

en: Cleared:
sv: Godkänd:

en: Reconciled:
sv: Avstämd:

en: Shares:
sv: Andelar:

en: Current Value:
sv: Nuvarande värde:

en: Basic Ledger
sv: Standardliggare

en: Show transactions on one or two lines
sv: Visa transaktioner på en eller två rader

en: Auto-Split Ledger
sv: Dela liggaren automatiskt

en: Show transactions on one or two lines and expand the current transaction
sv: Visa transaktioner på två rader och expandera nuvarande transaktion

en: Transaction Journal
sv: Transaktionsjournal

en: Show expanded transactions with all splits
sv: Visa utökade transaktioner med alla delningar

en: _Double Line
sv: _Dubbla rader

en: Show two lines of information for each transaction
sv: Visa två rader information för varje transaktion

en: Sort by date of entry
sv: Sortera efter inmatmningsdatum

en: Sort by the date of entry
sv: Sortera efter inmatningsdatum

en: Sort by statement date
sv: Sortera efter avstämningsdatum

en: Sort by the statement date (unreconciled items last)
sv: Sortera efter avstämningsdatum (icke avstämda rader sist)

en: Sort by Memo
sv: Sortera efter anteckning

en: Show _All
sv: Visa _allt

en: Show all of the transactions in the account
sv: Visa alla transaktioner i kontot

en: Set _Range...
sv: Ställ in _Intervall...

en: Set the date range of this register
sv: Mata in datumintervall för detta register

en: _Style
sv: _Stil

en: _Date Range
sv: _Datum intervall

en: Invoice
sv: Faktura

en: Open an invoice report window for this register
sv: Öppna ett fakturarapportfönster för detta register

en: Cut Transaction
sv: Klipp ut transaktion

en: Cut the selected transaction
sv: Klipp ut den valda transaktionen

en: Copy Transaction
sv: Kopiera transaktion

en: Copy the selected transaction
sv: Kopiera den valda transaktionen

en: Paste Transaction
sv: Klistra in transaktion

en: Paste the transaction clipboard
sv: Klistra in transaktionen från klippbordet

en: Reconcile the main account for this register
sv: Avstämma huvudkontot i detta register

en: _Enter
sv: _Mata in

en: D_uplicate
sv: _Duplicera

en: _Split
sv: D_elning

en: _Blank
sv: _Tom

en: _Jump
sv: _Hoppa

en: _Check & Repair All
sv: _Kontrollera och reparera alla

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in all transactions of this account
sv: Leta efter och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i alla transaktioner för detta konto

en: Check & _Repair Current
sv: Kontrollera och _reparera aktuell

en: Check for and repair unbalanced transactions and orphan splits in this transaction
sv: Kontrollera och reparera obalanserade transaktioner och föräldralösa delningar i denna transaktion

en: Open an invoice report window for this transaction
sv: Öppna ett fakturarapportfönster för denna transaktion

en: _Print Check...
sv: _Skriv ut check...

en: Print a check using a standard format
sv: Skriv ut en check i standardformat

en: _Register
sv: _Kontoutdrag

en: General Ledger
sv: Allmän liggare

en: General Ledger Report
sv: Allmän liggarrapport

en: Portfolio
sv: Portfölj

en: Portfolio Report
sv: Portföljsrapport

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search Results Report
sv: Sökresultatsrapport

en: Register
sv: Kontoutdrag

en: Register Report
sv: Registerrapport

en: <No information>
sv: <Ingen information>

en: This selection will delete the whole transaction. This is what you usually want.
sv: Detta val kommer ta bort hela transaktionen. Det är vanligen det
    som man vill göra.

en: This selection will delete the whole transaction.
    
    You would be deleting a transaction with reconciled splits!
sv: Detta val kommer ta bort hela transaktionen.
    
    Du kommer att ta bort en transaktion med avstämda delningar!

en: Warning: Just deleting all the other splits will make your account unbalanced. You probably shouldn't do this unless you're going to immediately add another split to bring the transaction back into balance.
sv: Varning: Att bara ta bort alla delningar kommer att göra ditt konto obalanserat. Du ska troligen inte göra detta om du inte tänker ligga till en ny delning direkt efter, så att transaktionen återgår till att bli balanserad.

en: You would be deleting reconciled splits!
sv: Du kommer att ta bort avstämda delningar!

en: Delete Transaction
sv: Ta bort transaktion

en: Delete the whole transaction
sv: Ta bort hela transaktionen

en: Delete all the other splits
sv: Ta bort alla andra delningar

en: Are you sure you want to delete
       %s
    from the transaction
       %s ?
sv: Är du säker på att du vill ta bort
       %s
    från transaktionen
       %s ?

en: You would be deleting a reconciled split!
sv: Du kommer att ta bort en avstämd delning!

en: (no memo)
sv: (ingen anteckning)

en: (no description)
sv: (ingen beskrivning)

en: You would be deleting a transaction with reconciled splits!
sv: Du kommer att ta bort en transaktion med avstämda delningar!

en: (Report not found)
sv: (Rapporten ej funnen)

en: Reload the current report
sv: Läs om den nuvarande rapporten

en: Export HTML-formatted report to file
sv: Exportera HTML-formaterad rapport till fil

en: Edit report options
sv: Redigera rapportalternativ

en: Print report window
sv: Skriv ut rapportfönster

en: This is a development version. It may or may not work.
sv: Detta är en utvecklingsversion. Den kanske inte fungerar.

en: The last stable version was %s.
sv: Den senaste stabila versionen var %s.

en: The next stable version will be %s.
sv: Nästa stabila version kommer att vara %s.

en: register-default-font:-adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
sv: register-default-font:-adobe-helvetica-medium-r-normal--*-120-*-*-*-*-iso8859-1

en: register-hint-font:-adobe-helvetica-medium-o-normal--*-120-*-*-*-*-*-*
sv: register-hint-font:-adobe-helvetica-medium-o-normal--*-120-*-*-*-*-iso8859-1

note: num cell
en: sample:Description of a transaction
sv: sample:Beskrivning på transaktionen

note: recn cell
en: sample:999,999.000
sv: sample:999 999,000

note: action cell
en: sample:Expenses:Automobile:Gasoline
sv: sample:Utgifter:Bil:Bensin

note: xfrm cell
en: sample:Memo field sample text string
sv: sample:Anteckningar, teststräng

note: tbalance cell
en: sample:Notes field sample text string
sv: sample:Noteringsfält, teststräng

en: Deposit
sv: Insättning

en: Withdraw
sv: Uttag

en: Int
sv: Ränta

en: ATM
sv: Bankomat

en: Teller
sv: Kassör

en: Phone
sv: Telefon

en: Online
sv: Uppkopplad

en: Wire
sv: Överför elektroniskt

en: Direct Debit
sv: Direkt debet

en: Buy
sv: Köpa

en: Sell
sv: Sälja

en: Fee
sv: Avgift

en: Loan
sv: Lån

en: Payment
sv: Utgift

en: Rebate
sv: Återbäring

en: Enter the transaction number, such as the check number
sv: Mata in transaktionsnumret (t.ex. checknumret)

en: Enter the account to transfer from, or choose one from the list
sv: Mata in kontot att överföra från eller välj ett från listan

en: This transaction has multiple splits; press the Split button to see them all
sv: Denna transaktion har flera delningar. Klicka på "Delning" för att se alla

en: This transaction is a stock split; press the Split button to see details
sv: Denna transaktion är en aktiedelning. Klicka på "Delning" för att se detaljer

en: Enter a description of the split
sv: Mata in en beskrivning för delningen

en: Enter a description of the transaction
sv: Mata in en beskrivning på transaktionen

en: Enter notes for the transaction
sv: Mata in anteckningar för transaktionen

en: Enter the type of transaction, or choose one from the list
sv: Mata in transaktionstyp eller välj en från listan

en: Enter the share price
sv: Mata in andelspriset

en: Enter the number of shares bought or sold
sv: Mata in antal köpta eller sålda andelar

note: ============ END OF FILE =====================
en: Show GnuCash version
sv: Visa GnuCash-version

en: Show GnuCash usage information
sv: Visa användningsinformation för GnuCash

en: Show this help message
sv: Visa detta hjälpmeddelande

en: Enable debugging mode
sv: Slå på avlusningsläge

en: Set the logging level from 0 (least) to 6 (most)
sv: Sätt loggnivå från 0 (minst) till 6 (mest)

en: Do not load the last file opened
sv: Läs inte in senast öppnade filen

en: Set configuration directory
sv: Ange konfigurationskatalog

en: Set shared directory
sv: Ange delad katalog

en: Set the search path for .scm files.
sv: Ange sökvägen för .scm-filer.

en: Set the search path for documentation files
sv: Ange sökvägen för dokumentationsfiler

en: Evaluate the guile command
sv: Evaluera guile-kommandot

en: Load the given .scm file
sv: Läs in den angivna .scm-filen

en: Add price quotes to given FILE.
sv: Lägg in prisuppgifter till FIL.

en: Load the user configuration
sv: Läs in användarkonfiguration

en: Load the system configuration
sv: Läs in systemkonfiguration

en: Run the RPC Server
sv: Kör RPC-servern

en: Current Year Start
sv: Nuvarande årsstart

en: Start of the current calendar year
sv: Början på det nuvarande kalenderåret

en: Current Year End
sv: Nuvarande årsslut

en: End of the current calendar year
sv: Slutet på det nuvarande kalenderåret

en: Previous Year Start
sv: Föregående årsstart

en: Beginning of the previous calendar year
sv: Början på det föregående kalenderåret

en: Previous Year End
sv: Föregående årsslut

en: End of the Previous Year
sv: Slutet på det föregående kalenderåret

en: Current Financial Year Start
sv: Nuvarande räkenskapsårsstart

en: Start of the current financial year/accounting period
sv: Början på nuvarande räkenskapsår

en: Previous Financial Year Start
sv: Föregående räkenskapsårsstart

en: The start of the previous financial year/accounting period
sv: Början på föregående räkenskapsår

en: End Previous Financial Year
sv: Föregående räkenskapsårsslut

en: End of the previous Financial year/Accounting Period
sv: Slutet på föregående räkenskapsår

en: End Current Financial Year
sv: Nuvarande räkenskapsårsslut

en: End of the current Financial year/Accounting Period
sv: Slutet på nuvarande räkenskapsår

en: Start of this month
sv: Början på denna månad

en: Start of the current month
sv: Början på nuvarande månad

en: End of this month
sv: Slutet på denna månad

en: End of the current month
sv: Slutet på nuvarande månad

en: Start of previous month
sv: Början på föregående månad

en: The beginning of the previous month
sv: Början på föregående månad

en: End of previous month
sv: Slutet på föregående månad

en: Last day of previous month
sv: Sista dagen i föregående månad

en: Start of current quarter
sv: Början på nuvarande kvartal

en: The start of the latest quarterly accounting period
sv: Början på den senaste kvartalsvisa räkenskapsperioden

en: End of current quarter
sv: Slutet på nuvarande kvartal

en: The end of the latest quarterly accounting period
sv: Slutet på den senaste kvartalsvisa räkenskapsperioden

en: Start of previous quarter
sv: Början på föregående kvartal

en: The start of the previous quarterly accounting period
sv: Början på den föregående kvartalsvisa räkenskapsperioden

en: End of previous quarter
sv: Slutet på föregående kvartal

en: End of previous quarterly accounting period
sv: Slutet på den föregående kvartalsvisa räkenskapsperioden

en: The current date
sv: Dagens datum

en: One Month Ago
sv: En månad sen

en: One Week Ago
sv: En vecka sen

en: Three Months Ago
sv: Tre månader sen

en: Six Months Ago
sv: Ett halvår sen

en: One Year Ago
sv: Ett år sen

en: Test progress dialog
sv: Test framstegsmätare

en: GnuCash Manual
sv: GnuCash-manual

en: Getting Started
sv: Att starta

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Remedial Accounting 101
sv: Grundläggande kontokunskap

en: Setting up Accounts
sv: Ställer in konton

en: Importing Data
sv: Importerar data

en: Basic Setup
sv: Grundinställningar

en: Account Window
sv: Kontofönster

en: Double Entry
sv: Dubbla poster

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Types
sv: Typer

en: Vs. Categories
sv: mot kategorier

en: Income/Expense
sv: Intäkter/Utgifter

en: New Setup
sv: Nya inställningar

en: Chart of
sv: Diagram för

en: Editing
sv: Redigering

en: Transactions
sv: Transaktioner

en: Registers
sv: Register

en: Shortcuts
sv: Kortkommandon

en: Date Input
sv: Datuminmatning

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Reconciliation
sv: Avstämning

en: Record Keeping
sv: Registerföring

en: Check Printing
sv: Checkutskrift

en: Capital Gains
sv: Kapitalintäkter

en: Depreciation
sv: Värdeminskning

en: Business
sv: Affärer

en: Payables/Receivables
sv: Betalningar/Fordringar

en: Reports
sv: Rapporter

en: Overview
sv: Sammanfattning

en: Balance Sheet
sv: Balansräkning

en: Profit & Loss
sv: Resultaträkning

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Stock Portfolio
sv: Aktieportfölj

en: Balance Tracking
sv: Saldospårning

en: Tax Report
sv: Skatterapport

en: TXF Export
sv: TXF-export

en: TXF Anomalies
sv: TXF-konstigheter

en: Printing
sv: Utskrift

en: More on GnuCash
sv: Mer om GnuCash

en: Hacking Documentation
sv: Hacka dokumentation

en: Report a bug
sv: Rapportera ett programfel

en: URL Tests
sv: URL-tester

en: Can't save style sheet
sv: Kan inte spara stilmall

en: Default
sv: Standard

en: Account name
sv: Kontonamn

en: Exchange rate
sv: Växelkurs

en: Exchange rates
sv: Växelkurser

en: No accounts selected
sv: Inga konton valda

en: This report requires accounts to be selected.
sv: Denna rapport kräver att konton är valda.

en: No data
sv: Ingen data

en: The selected accounts contain no data/transactions (or only zeroes) for the selected time period
sv: De valda kontona innehåller ingen data/transaktioner (eller bara nollor) för den valda perioden

en: If you keep multiple account views open, it may be helpful to give each one a descriptive name
sv: Om du har flera kontovyer öppna så hjälper det att ge dem varsitt beskrivande namn

en: Double click expands parent accounts
sv: Dubbelklick expanderar gruppkonton

en: Double clicking on an account with children expands the account instead of opening a register.
sv: Att dubbelklicka på ett konto med underkonton expanderar kontot istället för att öppna ett register.

en: Account types to display
sv: Kontotyp att visa

en: Account fields to display
sv: Kontofält att visa

en: Can't save window state
sv: Kan inte spara fönstertillstånd

en: Select a date to report on
sv: Välj ett datum att rapportera för

en: Start of reporting period
sv: Start på rapporteringsperiod

en: End of reporting period
sv: Slut på rapporteringperiod

en: The amount of time between data points
sv: Tiden mellan två värden

en: Day
sv: Dag

en: Week
sv: Vecka

en: 2Week
sv: 2 veckor

en: Two Week
sv: Två veckor

en: Month
sv: Månad

en: Quarter
sv: Kvartal

en: Half Year
sv: Halvår

en: Year
sv: År

en: All accounts
sv: Alla konton

en: Top-level
sv: Toppnivå

en: Second-level
sv: Andra nivån

en: Third-level
sv: Tredje nivån

en: Fourth-level
sv: Fjärde nicån

en: Sixth-level
sv: Sjätte nivån

en: Show accounts to this depth, overriding any other option.
sv: Visa konton till detta djup, ta över andra alternativ.

en: Override account-selection and show sub-accounts of all selected accounts?
sv: Ta över kontovalet och visa underkonton till alla valda konton?

en: Report on these accounts, if display depth allows.
sv: Rapportera om dessa konton, om visningsdjupet tillåter.

en: Include sub-account balances in printed balance?
sv: Inkludera underkontons saldon i utskrivet saldo?

en: Group the accounts in main categories?
sv: Gruppera kontona i huvudkategorier?

en: Select the currency to display the values of this report in.
sv: Välj valuta som värdena i denna rapport ska visas i.

en: Display the account's foreign currency amount?
sv: Visa kontots mängd av utländsk valuta?

en: The source of price information
sv: Källan för prisuppgifter

en: Weighted Average
sv: Viktat genomsnitt

en: The weighted average of all currency transactions of the past
sv: Ett viktat genomsnitt av alla valutatransaktioner hittils

en: Most recent
sv: Mest nyligen

en: The most recent recorded price
sv: Det mest nyligen inskrivna priset

en: Nearest in time
sv: Närmast i tiden

en: The price recorded nearest in time to the report date
sv: Det pris som skrevs in närmast rapportdatum

en: Width of plot in pixels.
sv: Bredd på graf i pixlar.

en: Height of plot in pixels.
sv: Höjd på graf i pixlar.

en: Choose the marker for each data point.
sv: Välj markering för varje datapunkt.

en: GnuCash Configuration Options
sv: GnuCash konfigurationsalternativ

en: Funds In
sv: Tillångar in

en: Receive
sv: Ta emot

en: Increase
sv: Öka

en: Decrease
sv: Minska

en: Charge
sv: Avgift

en: Funds Out
sv: Tillgångar ut

en: Withdrawal
sv: Uttagning

en: Spend
sv: Spendera

en: International
sv: Internationellt

en: Date Format
sv: Datumformat

en: Date Format Display
sv: Visa datum format

en: US-style: mm/dd/yyyy
sv: US-stil: mm/dd/åååå

en: UK-style dd/mm/yyyy
sv: UK-stil: dd/mm/åååå

en: Europe
sv: Europa

en: Continental Europe: dd.mm.yyyy
sv: Kontinentaleuropa: dd.mm.åååå

en: ISO Standard: yyyy-mm-dd
sv: ISO standard: åååå-mm-dd

en: Locale
sv: Lokal

en: Default system locale format
sv: Standardsystemlokalformat

en: Default Currency
sv: Standardvaluta

en: Default currency for new accounts
sv: Standardvaluta för nya konton

en: Use 24-hour time format
sv: Använd 24-timmars tidsformat

en: Use a 24 hour (instead of a 12 hour) time format.
sv: Använd 24-timmars tidsformat (i stället för 12-timmars).

en: Enable EURO support
sv: Aktivera Euro-stöd

en: Enables support for the European Union EURO currency
sv: Aktiverar stöd för Europiska Unionens valuta Euro

en: Default Register Style
sv: Standardstil på register

en: Default style for register windows
sv: Standardstil för registerfönster

en: Ledger
sv: Liggare

en: Auto Ledger
sv: Automatisk liggare

en: Double Line Mode
sv: Läge med dubbla rader

en: Auto-Raise Lists
sv: Autohöj listor

en: Automatically raise the list of accounts or actions during input.
sv: Automatiskt höja listor för konton eller händelser vid inmatning.

en: Show All Transactions
sv: Visa alla transaktioner

en: By default, show every transaction in an account.
sv: Visa alla transaktioner i ett konto som standard.

en: Number of Rows
sv: Antal rader

en: Default number of register rows to display.
sv: Antalet registerrader som visas som standard.

en: Show Vertical Borders
sv: Visa vertikala kanter

en: By default, show vertical borders on the cells.
sv: Visa vertikala kanter i celler som standard.

en: Show Horizontal Borders
sv: Visa horisontella kanter

en: By default, show horizontal borders on the cells.
sv: Visa horisontella kanter i celler som standard.

en: 'Enter' moves to blank transaction
sv: "Enter" flyttar till en tom transaktion

en: If selected, move to the blank transaction after the user presses 'Enter'. Otherwise, move down one row.
sv: Om vald, flytta till en tom transaktion när användaren trycker "Enter". Annars, flytta ner en rad.

en: Confirm before changing reconciled
sv: Bekräfta innan ändring av avstämd

en: If selected, use a dialog to confirm a change to a reconciled transaction.
sv: Om vald, använd en dialogruta för att bekräfta ändring av en avstämd transaktion.

en: Register font
sv: Registertypsnitt

en: The font to use in the register
sv: Typsnitt som ska användas i registret

en: Register hint font
sv: Registertipstypsnitt

en: The font used to show hints in the register
sv: Typsnitt som ska användas för att visa tips i registret

en: Register Colors
sv: Färger på kontoutdrag

en: Header color
sv: Rubrikfärg

en: The header background color
sv: Bakgrundsfärg för rubriken

en: Primary color
sv: Primärfärg

en: The default background color for register rows
sv: Standardbakgrundsfärg för registerrader

en: Secondary color
sv: Sekundärfärg

en: The default secondary background color for register rows
sv: Sekundär standardbakgrundsfärg för registerrader

en: Primary active color
sv: Primär aktiv färg

en: The background color for the current register row
sv: Bakgrundsfärg för den aktiva registerraden

en: Secondary active color
sv: Sekundär aktiv färg

en: The secondary background color for the current register row
sv: Sekundär standardbakgrundsfärg för den aktiva registerraden

en: Split color
sv: Delningsfärg

en: The default background color for split rows in the register
sv: Standardbakgrundsfärg för delade rader i registret

en: Split active color
sv: Aktiv delningsfärg

en: The background color for the current split row in the register
sv: Bakgrundsfärg för den aktiva delningen i registret

en: Double mode colors alternate with transactions
sv: Alternera färger för transaktioner i dubbelradsläge

en: Alternate the primary and secondary colors with each transaction, not each row
sv: Alternera primära och sekundära färger för varje transaktion, inte för varje rad

en: Automatic credit card payments
sv: Automatiska kreditkortsbetalningar

en: After reconciling a credit card statement, prompt the user to enter a credit card payment
sv: Efter avstämning av ett kreditkortsutdrag, fråga användaren efter en kreditkortsbetalning

en: Check off cleared transactions
sv: Kryssa för klara transaktioner

en: Automatically check off cleared transactions when reconciling
sv: Kryssa för klara transaktioner vid avstämning

en: User Info
sv: Användarinfo

en: User Name
sv: Användarnamn

en: The name of the user. This is used in some reports.
sv: Namnet på användaren. Det används i vissa rapporter.

en: User Address
sv: Användaradress

en: The address of the user. This is used in some reports.
sv: Adressen för användaren. Det används i vissa rapporter.

en: General
sv: Allmänt

en: Save Window Geometry
sv: Spara fönstergeometri

en: Save window sizes and positions.
sv: Spara fönsterstorlekar och positioner.

en: Toolbar Buttons
sv: Verktygsfältknappar

en: Choose whether to display icons, text, or both for toolbar buttons
sv: Välj om man ska visa ikoner, text, eller både och för verktygsfältknappar

en: Icons and Text
sv: Ikoner och text

en: Show both icons and text
sv: Visa både ikoner och text

en: Icons only
sv: Bara ikoner

en: Show icons only
sv: Visa bara ikoner

en: Text only
sv: Bara text

en: Show text only
sv: Visa bara text

en: Application MDI mode
sv: MDI-läge för programmet

en: Choose how new windows are created for reports and account trees.
sv: Välj hur nya fönster skapas för rapporter och kontoträd.

en: Notebook
sv: Flikhäfte

en: New windows are created as notebook tabs in the current top-level window
sv: Nya fönster skapas som flikar i det aktiva toppnivåfönstret

en: Create a new top-level window for each report or account tree
sv: Skapa ett nytt toppnivåfönster för varje rapport eller kontoträd

en: Single window
sv: Ett fönster

en: One window is used for all displays (select contents through Window menu)
sv: Ett fönster används för alla vyer (välj innehåll i "Fönster"-menyn)

en: Use GNOME default
sv: Använd GNOME-standard

en: Default MDI mode can be set in the GNOME Control Center
sv: Standard-MDI-läge kan ställas in i Kontrollpanelen

en: Account Separator
sv: Kontoseparator

en: The character used to separate fully-qualified account names
sv: Tecknet som används för att separera helt kvantifierade kontonamn

en: : (Colon)
sv: : (Kolon)

en: Income:Salary:Taxable
sv: Intäkter:Lön:Taxerbar

en: / (Slash)
sv: / (Snedstreck)

en: Income/Salary/Taxable
sv: Intäkter/Lön/Taxerbar

en: \ (Backslash)
sv: \ (bakåtlutande snedstreck)

en: Income\Salary\Taxable
sv: Intäkter\Lön\Taxerbar

en: - (Dash)
sv: - (Bindestreck)

en: Income-Salary-Taxable
sv: Intäkter-Lön-Taxerbar

en: . (Period)
sv: . (Punkt)

en: Income.Salary.Taxable
sv: Intäkter.Lön.Taxerbar

en: Reversed-balance account types
sv: Kontotyper för omkastat saldo

en: The types of accounts for which balances are sign-reversed
sv: Typerna på konton vars saldon teckenbyts

en: Income & Expense
sv: Intäkter & Utgifter

en: Reverse Income and Expense Accounts
sv: Kasta om intäkts- och utgiftskonton.

en: Credit Accounts
sv: Kreditkonton

en: Reverse Credit Card, Liability, Equity, and Income Accounts
sv: Kasta om Kreditkort-, Skuld-, Eget kapital- och Intäktskonton

en: Don't reverse any accounts
sv: Kasta inte om några konton

en: Use accounting labels
sv: Använd bokföringstermer i rubriker

en: Only use 'debit' and 'credit' instead of informal synonyms
sv: Använd bara 'debit' och 'kredit' istället för informella synonymer

en: Display "Tip of the Day"
sv: Visa "Dagens tips"

en: Display hints for using GnuCash at startup
sv: Visa tips hur man använder GnuCash vid start

en: Display negative amounts in red
sv: Visa negativa belopp med rött

en: Automatic Decimal Point
sv: Automatiskt decimalkomma

en: Automatically insert a decimal point into values that are entered without one.
sv: Infoga decimalkomma automatiskt för värden som skrivs in utan ett.

en: Auto Decimal Places
sv: Automatiska decimalplatser

en: How many automatic decimal places will be filled in.
sv: Hur många decimalplatser som ska fyllas i automatiskt.

en: No account list setup on new file
sv: Ingen kontokonfigurering vid ny fil

en: Don't popup the new account list dialog when you choose "New File" from the "File" menu
sv: Visa inte dialogrutan för nytt konto när du väljer "Ny fil" från "Arkiv"-menyn

en: Verbose documentation
sv: Utförlig dokumentation

en: Show some documentation-only pages in QIF Import druid
sv: Visa sidor som enbart innehåller dokumentation i QIF-importdruiden

en: Network
sv: Nätverk

en: Allow http network access
sv: Tillåt http-nätverksaccess

en: Enable GnuCash's HTTP client support.
sv: Slå på GnuCashs HTTP-klientstöd.

en: Allow https connections using OpenSSL
sv: Tillåt https-uppkoppling med OpenSSL

en: Enable secure HTTP connections using OpenSSL
sv: Slå på säkra HTTP-uppkopplingar med OpenSSL

en: Enable GnuCash Network
sv: Slå på GnuCash-nätverk

en: The GnuCash Network server provides support and other services
sv: GnuCash-nätverksservern ger stöd och andra tjänster

en: GnuCash Network server
sv: GnuCash-nätverksserver

en: Host to connect to for user registration and support services
sv: Värd att ansluta till för användarregistrering och stödtjänster

en: Show version.
sv: Visa version.

en: Generate an argument summary.
sv: Skapa en argumentsammanfattning.

en: Don't load any file, including autoloading the last file.
sv: Läs inte in någon fil, läs inte in senaste filen automatiskt.

en: Configuration directory.
sv: Konfigurationskatalog.

en: Shared files directory.
sv: Katalog för delade filer.

en: Enable debugging code.
sv: Slå på avlusningskod.

en: Logging level from 0 (least logging) to 5 (most logging).
sv: Loggnivå från 0 (minst loggning) till 5 (mest loggning).

en: A list of strings indicating the load path for (gnc:load name).
    Each element must be a string representing a directory or a symbol
    where 'default expands to the default path, and 'current expands to
    the current value of the path.
sv: En lista av strängar som anger sökvägen för (gnc:load name). Varje element måste vara en sträng som representerar en katalog eller en symbol där 'default expanderas till standardsökvägen och 'current expanderas till den nuvarande sökvägen.

en: A list of strings indicating where to look for html and parsed-html files. Each element must be a string representing a directory or a symbol where 'default expands to the default path, and 'current expands to the current value of the path.
sv: En lista av strängar som anger var programmet ska leta efter html och tolkad html. Varje element måste vara en sträng som representerar en katalog, eller en symbol där 'default expanderas till standardsökvägen och 'current expanderas till den nuvarande sökvägen.

en: You are missing some needed Perl libraries.
    Run 'update-finance-quote' as root to install them.
sv: Du saknar några Perl-bibliotek som behövs.
    Kör "update-finance-quote" som root för att installera dem.

en: Unable to get quotes or diagnose the problem.
sv: Kan inte hämta uppgifter eller diagnostisera problemet.

en: Unable to retrieve quotes for these items:
sv: Kan inte hämta uppgifter för dessa objekt:

en: Continue using only the good quotes?
sv: Fortsätt med användande enbart av riktiga uppgifter?

en: Continuing with good quotes.
sv: Fortsätter med riktiga uppgifter.

en: Unable to create prices for these items:
sv: Kan inte skapa priser för dessa element:

en: Add remaining good quotes?
sv: Lägg till kvarvarande riktiga uppgifter.

en: Adding remaining good quotes.
sv: Lägger till kvarvarande riktiga uppgifter.

en: _Reports
sv: _Rapporter

en: _Assets & Liabilities
sv: _Balansräkning

en: _Income & Expense
sv: _Resultaträkning

en: _Taxes
sv: _Skatter

en: _Utility
sv: _Verktyg

en: Display
sv: Visa

en: Report name
sv: Rapportnamn

en: Display the %s report
sv: Visa rapporten %s

en: Style Sheets...
sv: Stilmallar...

en: Edit report style sheets.
sv: Redigera stilmallar för rapporten.

en: Welcome Extravaganza
sv: Extra mycket välkommen

en: Welcome-to-GnuCash screen
sv: Välkommen-till-GnuCash-ruta

en: Enter a descriptive name for this report
sv: Mata in en beskrivnande namn för den här rapporten

en: Stylesheet
sv: Stilmall

en: Select a stylesheet for the report.
sv: Välj en stilmall för rapporten.

en:  Stylesheet
sv:  Stilmall

en: Assets
sv: Tillgångar

en: Liabilities
sv: Skulder

en: Stocks
sv: Aktier

en: Mutual Funds
sv: Fonder

en: Currencies
sv: Valutor

en: Expenses
sv: Utgifter

en: Equities
sv: Utjämningar

en: Checking
sv: Checkkonto

en: Savings
sv: Besparingar

en: Money Market
sv: Penningmarknad

en: Credit Lines
sv: Krediter

en: The GnuCash online manual has lots of helpful information.  
    If you are upgrading from GnuCash 1.4, the section "What's new in
    GnuCash 1.6" is particularly interesting. You can access the manual
    under the Help menu.
sv: GnuCash-manualen har en stor mängd information som kan vara till hjälp.
    Om du uppgraderar från GnuCash 1.4, är avsnittet "What's new in GnuCash 1.6" särskilt intressant. Du kommer åt manualen i "Hjälp"-menyn.

en: You can easily import your existing financial data from Quicken,
    MS Money or other programs that export QIF (Quicken Interchange
    Format) files.  Click the Import button in the main window tool
    bar and follow the instructions provided.
sv: Du kan lätt importera dina nuvarande finansiella data från Quicken, MS Money 
    eller andra program som exporterar QIF-filer (Quicken Interchange Format). 
    Klicka på "Importera" i verktygsraden i huvudfönstret och följ 
    instruktionerna.

en: If you are familiar with other financial programs such as Quicken,
    note that GnuCash uses accounts instead of categories to track
    income and expenses.  For more information on income and expense
    accounts, please see the GnuCash online manual.
sv: Om du är van vid andra finansiella program som Quicken, notera att GnuCash 
    använder konton i stället för kategorier för att spåra intäkter och 
    utgifter. För mer information om intäkter och utgifter, se GnuCash-manualen.

en: Create new accounts by clicking the New button in the main window
    tool bar.  This will bring up a dialog box where you can enter
    account details.  For more information on choosing an account type
    or setting up a chart of accounts, please see the GnuCash online
    manual.
sv: Skapa nya konton genom att klicka på "Nytt" i huvudfönstrets 
    verktygsrad. Du kommer att få upp en dialogruta som du kan skriva in 
    kontoinformation i. FÖr mer information om hur du väljer kontotyp eller 
    ställer in ??? se GnuCash-manualen.

en: Click the right mouse button in the main window to bring up the
    account menu options. Within each register, clicking the right
    mouse button brings up the transaction menu options.
sv: Högerklicka med musen i huvudfönstret för att få upp kontoalternativ. I 
    varje register så får du upp transaktionsalternativ om du högerklickar med 
    musen.

en: As you enter amounts in the register, you can use the GnuCash
    calculator to add, subtract, multiply and divide .  Simply type
    the first value, then select '+', '-','*', or '/'.  Type the
    second value and press Enter to record the calculated amount.
sv: När du skriver in belopp i registret, kan du använda GnuCash-kalkylatorn för 
    att addera, subtrahera, multiplicera och dividera. Skriva bara förta värdet, 
    sen +, -, * eller /. Skriv in det andra värdet och tryck "Enter" för att 
    spara det kalkylerade värdet.

en: Quick-fill makes it easy to enter common transactions.  When you
    type the first letter(s) of a common transaction description,
    GnuCash will automatically complete the remainder of the
    transaction as it was last entered.
sv: Snabbifyllning gör att det är lättare att skriva in vanliga transaktioner. 
    När du skriver de första bokstäverna av en vanlig transaktionsbeskrivning 
    kommer GnuCash automatiskt att komplettera resten av transaktionen så som 
    den skrevs in senast.

en: Type the first letter(s) of an existing account name in the
    Transfer register column, and GnuCash will complete the name from
    your list of accounts. For subaccounts, type the first letter(s)
    of the parent account, followed by ':' and the first letter(s) of
    the subaccount (e.g. A:C for Assets:Cash.)
sv: Skriv in de första bokstäverna av ett existerande kontonamn i 
    överföringskolumnen i registret, och GnuCash kommer att komplettera namnet 
    från din kontolista. För underkonton, skriv de första bokstäverna av 
    gruppkontot, följt av ett ":" och de första bokstäverna för underkontot 
    (Till exempel T:K för Tillgångar:Kassa.)

en: To enter multiple-split transactions such as a paycheck with
    multiple deductions, click the Split button in the tool bar.
    Alternatively, you can choose the register style Auto-Split Ledger or
    Transaction Journal from the Register|Style menu option.
sv: För att ange flerdelade transaktioner, t.ex. en utbetalning med flera 
    mottagare, klicka på "Dela" i verktygsraden, eller välj antingen 
    "Automatdela liggaren" eller "Transaktionsjournal" från menyvalet 
    "Register|Stil".

en: Want to see all your subaccount transactions in one register?
    From the main menu, highlight the parent account and select
    Accounts|Open Subaccounts from the menu.
sv: Vill du se alla transaktioner för underkonton i ett register?
    Från huvudmenyn, välj gruppkontot och välj "Konton|Öppna underkonton" 
    från menyn.

en: In the reconcile window, you can press the spacebar
    to mark transactions as reconciled.
    You can also press Tab and Shift-Tab to move between
    deposits and withdrawals.
sv: I avstämningsfönstret kan du trycka på mellanslagstangenten för att markera 
    transaktioner som avstämda. Du kan också trycka Tab och Shift-Tab för att 
    flytta mellan insättningar och uttag.

en: When entering check numbers in the register, you can
    type '+' to enter the next number or '-' to enter the previous
    number. You can use '+' and '-' to increment and decrement
    dates as well.
sv: När du skriver in checknummer i registret, kan du skriva + för att skriva 
    nästa nummer och - för att skriva föregående nummer. Du kan använda + och - 
    för att öka och minska datum också.

en: You should back up your files regularly.  Just copy
    your GnuCash data file to a floppy or other backup device.
sv: Du bör göra säkerhetskopior av dina datafiler regelbundet. Kopiera bara din 
    datafil till en diskett eller något annat medium.

en: To transfer funds between accounts with different currencies,
    you need an intermediate currency trading account. Click the Transfer
    button in the register toolbar to let GnuCash create the intermediate
    transaction. See the GnuCash online manual for details.
sv: För att överföra pengar mellan konton med olika valutor, behöver du ett 
    mellanliggande valutahandelskonto. Klicka på "Överför" i 
    verktygsraden i registerfönstret för att låta GnuCash skapa den 
    mellanliggande transaktionen. Se GnuCash-manualen för detaljer.

en: You can pack multiple reports into a single window, 
    providing all the financial information you want at a glance.
    To do so, use the "Multicolumn View" report.
sv: Du kan lägga flera rapporter i samma fönster, för att få all information du 
    vill ha i ett ögonkast. För att göra det, använd "Flerkolumnsvy"-rapporten.

en: GnuCash can act as a simple web browser!  To display
    a web page as a report, use the "Frame URL" report.
sv: GnuCash kan fungera som en enkel webbläsare. För att visa en webbsida som en 
    rapport, använd rapporten "Fånga URL".

en: Style Sheets affect how reports are displayed.  Choose
    a style sheet for your report as a report option, and use
    the Style Sheets menu to customize style sheets.
sv: Stilmallar påverkar hur rapporter visas. Välj en stilmalll för din rapport 
    som ett alternativ och använd menyn "Stilmallar" för att konfigurera 
    stilmallarna.

en: The GnuCash developers are easy to contact.  As well
    as several mailing lists, you can chat to them live on IRC!
    Join them on #gnucash at irc.gnome.org
sv: GnuCash-utvecklarna är lätta att kontakta. Förutom ett flertal sändlistor, 
    kan du chatta med dem på IRC!. Du hittar dem på #gnucash på irc.gnome.org

en: There is a theory that if ever anyone discovers what
    the Universe is for and why it is here, it will instantly
    disappear and be replaced with something even more bizarre and
    inexplicable.
    There is another theory that this has already happened.
    Douglas Adams, "The Restaurant at the End of the Universe"
sv: Det finns en teori som säjer
    att om någon någonsin upptäcker vad Universum är till för
    och varför det existerar,
    kommer det omedelbart försvinna
    och ersättas av någonting ännu mer bisarrt och obegripligt.
    
    Enligt en annan teori
    har detta redan inträffat.
    Douglas Adams, "Restaurangen vid slutet av universum", 1980
    Översättning av Thomas Tidholm 1988

en: Dividends
sv: Delare

en: Interest
sv: Ränta

en: Cap Return
sv: Kapitalåterbäring

en: Cap. gain (long)
sv: Kapitalintäkter (lång)

en: Cap. gain (mid)
sv: Kapitalintäkter (medel)

en: Cap. gain (short)
sv: Kapitalintäkter (kort)

en: Commissions
sv: Avgifter

en: Margin Interest
sv: Marginalränta

en: Unspecified
sv: Ospecificerat

en: QIF import: Name conflict with another account.
sv: QIF-import: namnet krockar med ett annat konto.

en: Preparer
sv: Förberedare

en: Name of person preparing the report
sv: Namn på personen som förbereder rapporten

en: Prepared for
sv: Förberedd för

en: Name of organization or company prepared for
sv: Namn på organisationen eller företaget förberedd för

en: Show preparer info
sv: Visa förberedarinfo

en: Name of organization or company
sv: Namn på organisation eller företag

en: Enable Links
sv: Använd länkar

en: Enable hyperlinks in reports
sv: Använd hyperlänkar i rapporter

en: Images
sv: Bilder

en: Background Tile
sv: Bakgrundsbricka

en: Background tile for reports.
sv: Bakgrundsbricka för rapporter.

en: Heading Banner
sv: Rubrikbild

en: Banner for top of report.
sv: Rubrikbild överst på rapporten.

en: Company logo image.
sv: Företagets logotyp.

en: Colors
sv: Färger

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: General background color for report.
sv: Standardbakgrundsfärg för rapporten.

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Normal body text color.
sv: Normal textfärg.

en: Link Color
sv: Länkfärg

en: Link text color.
sv: Färg på textlänkar.

en: Table Cell Color
sv: Tabellcellsfärg

en: Default background for table cells.
sv: Standardbakgrundsfärg för tabellceller.

en: Alternate Table Cell Color
sv: Andra tabellcellsfärg

en: Default alternate background for table cells.
sv: Andra standardbakgrundsfärg för tabellceller.

en: Subheading/Subtotal Cell Color
sv: Cellfärg för Underrubrik/Delsumma

en: Default color for subtotal rows.
sv: Standardfärg för delsummerader.

en: Sub-subheading/total Cell Color
sv: Cellfärg för under-underrubrik/summa

en: Color for subsubtotals
sv: Färg för deldelsummor

en: Grand Total Cell Color
sv: Cellfärg för slutsumma

en: Color for grand totals
sv: Färg för slutsummor

en: Tables
sv: Tabeller

en: Table cell spacing
sv: Cellavstånd i tabeller

en: Space between table cells
sv: Avstånd mellan tabellceller

en: Table cell padding
sv: Utfyllnad för tabellceller

en: Table border width
sv: Kantbredd för tabell

en: Bevel depth on tables
sv: Kantdjup för tabeller

en: Prepared by:
sv: Förberedd av:

en: Prepared for:
sv: Förberedd för:

en: Date:
sv: Datum:

en: Fancy
sv: Fräck

en: Background color for reports.
sv: Bakgrundsfärg för rapporter.

en: Background Pixmap
sv: Bakgrundsbild

en: Enable hyperlinks in reports.
sv: Använd hyperlänkar i rapporter.

en: Plain
sv: Vanlig

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Number of columns before wrapping to a new row
sv: Antal kolumner innan radbrytning sker

en: Edit Options
sv: Redigera alternativ

en: Single Report
sv: Enkel rapport

en: Multicolumn View
sv: Flerkolumnsvy

en: Welcome to GnuCash 1.6
sv: Välkommen till GnuCash 1.6

en: GnuCash 1.6 has lots of nice features. Here are a few.
sv: GnuCash 1.6 har ett antal trevliga finesser. Här är några.

en: Income Piechart
sv: Tårtbitsdiagram över intäkter

en: Expense Piechart
sv: Tårtbitsdiagram över utgifter

en: Asset Piechart
sv: Tårtbitsdiagram över tillgångar

en: Liability Piechart
sv: Tårtbitsdiagram över skulder

en: Shows a piechart with the Income per given time interval
sv: Visar ett tårtbitsdiagram över intäkterna under en given tidsperiod

en: Shows a piechart with the Expenses per given time interval
sv: Visar ett tårtbitsdiagram över utgifterna under en given tidsperiod

en: Shows a piechart with the Assets balance at a given time
sv: Visar ett tårtbitsdiagram med tillgångsbalansen för en given tidpunkt

en: Shows a piechart with the Liabilities balance at a given time
sv: Visar ett tårtbitsdiagram med skuldbalansen för en given tidpunkt

en: Income Accounts
sv: Intäktskonton

en: Expense Accounts
sv: Utgiftskonton

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Report's currency
sv: Valuta för rapporten

en: Price Source
sv: Källa för prisuppgift

en: Show Accounts until level
sv: Visa konton till nivå

en: Show long account names
sv: Visa långa kontonamn

en: Show Totals
sv: Visa summor

en: Maximum Slices
sv: Max antal tårtbitar

en: Plot Width
sv: Grafbredd

en: Plot Height
sv: Grafhöjd

en: Report on these accounts, if chosen account level allows.
sv: Rapportera för dessa konton, om den valda kontonivån tillåter det.

en: Show accounts to this depth and not further
sv: Visa konton för det här djupet och inte mer

en: Show the full account name in legend?
sv: Visa det fullständiga kontonamnet i beskrivningen?

en: Show the total balance in legend?
sv: Visa det totala saldot i beskrivningen?

en: Maximum number of slices in pie
sv: Max antal tårtbitar i diagrammet

en: Other
sv: Annat

en: %s to %s
sv: %s till %s

en: Balance at %s
sv: Saldo vid %s

en: Account Display Depth
sv: Kontovisningsnivå

en: Show Foreign Currencies/Shares of Stock
sv: Visa utländska valutor/aktieandelar

en: Always show sub-accounts
sv: Visa alltid underkonton

en: Group the accounts
sv: Gruppera kontona

en: Show balances for parent accounts
sv: Visa saldon för gruppkonton

en: Show subtotals
sv: Visa delsummor

en: Show Exchange Rates
sv: Visa växelkurser

en: Show subtotals for parent accounts
sv: Visa delsummor för gruppkonton

en: Show the exchange rates used
sv: Visa växelkurserna som används

en: Account Summary
sv: Kontosammanställning

en: Step Size
sv: Stegstorlek

en: Include Sub-Accounts
sv: Inkludera underkonton

en: Include sub-accounts of all selected accounts
sv: Inkludera underkonton till varje valt konto

en: Do transaction report on this account
sv: Skapa transaktionsrapport för detta kontot

en: Show table
sv: Visa tabell

en: Display a table of the selected data.
sv: Visa en tabell över vald data.

en: Show plot
sv: Visa graf

en: Display a graph of the selected data.
sv: Visa en graf över valda data.

en: Plot Type
sv: Graftyp

en: The type of graph to generate
sv: Vilken sorts graf att generera

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Average Balance
sv: Genomsnittligt saldo

en: Profit
sv: Vinst

en: Profit (Gain minus Loss)
sv: Vinst (intäkter minus utgifter)

en: Gain/Loss
sv: Vinst/Förlust

en: Gain And Loss
sv: Vinst och förlust

en: Period start
sv: Periodstart

en: Period end
sv: Periodslut

en: Gain
sv: Vinst

en: Loss
sv: Förlust

en: Show Foreign Currencies
sv: Visa utländska valutor

en: Balance sheet at %s
sv: Balansräkning vid %s

en: Unrealized Gains(Losses)
sv: Orealiserade vinster(förluster)

en: Net Profit
sv: Nettovinst

en: Total Equity
sv: Totalt eget kapital

en: Liabilities & Equity
sv: Skulder och eget kapital

en: Income Barchart
sv: Stapeldiagram över intäkter

en: Expense Barchart
sv: Stapeldiagram över utgifter

en: Asset Barchart
sv: Stapeldiagram över tillgångar

en: Liability Barchart
sv: Stapeldiagram över skulder

en: Shows a barchart with the Income per interval developing over time
sv: Visar ett stapeldiagram över intäkter per intervall över tiden

en: Shows a barchart with the Expenses per interval developing over time
sv: Visar ett stapeldiagram över utgifter per intervall över tiden

en: Shows a barchart with the Assets developing over time
sv: Visar ett stapeldiagram över tillgångar över tiden

en: Shows a barchart with the Liabilities developing over time
sv: Visar ett stapeldiagram över skulder över tiden

en: Income Over Time
sv: Intäkter över tiden

en: Expense Over Time
sv: Utgifter över tiden

en: Assets Over Time
sv: Tillgångar över tiden

en: Liabilities Over Time
sv: Skulder över tiden

en: Use Stacked Bars
sv: Använd staplade staplar

en: Maximum Bars
sv: Maximala staplar

en: Show barchart as stacked barchart? (Guppi>=0.35.4 required)
sv: Visa stapeldiagrammet som ett staplat stapeldiagram? (Kräver Guppi >= 0.35.4)

en: Maximum number of bars in the chart
sv: Maximalt antalt staplar i diagrammet

en: Balances %s to %s
sv: Salodn %s till %s

en: Hello, World!
sv: Hej, Världen!

en: Boolean Option
sv: Boolskt alternativ

en: This is a boolean option.
sv: Detta är ett boolskt alternativ.

en: Multi Choice Option
sv: Flervalsalternativ

en: This is a multi choice option.
sv: Detta är ett flervalsalternativ.

en: First Option
sv: Första alternativet

en: Help for first option
sv: Hjälp för första alternativet

en: Second Option
sv: Andra alternativet

en: Help for second option
sv: Hjälp för andra alternativet

en: Third Option
sv: Tredje alternativet

en: Help for third option
sv: Hjälp för det tredje alternativet

en: Fourth Options
sv: Fjärde alternativet

en: The fourth option rules!
sv: Det fjärde alternativet regerar!

en: String Option
sv: Sträng alternativ

en: This is a string option
sv: Detta är ett strängalternativ

en: Hello, World
sv: Hej, Världen

en: Just a Date Option
sv: Bara ett datumalternativ

en: This is a date option
sv: Detta är ett datumalternativ

en: Time and Date Option
sv: Tid och datumalternativ

en: This is a date option with time
sv: Detta är ett datumalternativ med tid

en: Combo Date Option
sv: Alternativ för kombinerat datum

en: This is a combination date option
sv: Detta är ett alternativ för kombinerat datum

en: Relative Date Option
sv: Alternativ för relativt datum

en: This is a relative date option
sv: Detta är ett alternativ för relativt datum

en: Number Option
sv: Nummeralternativ

en: This is a number option.
sv: Detta är ett nummer-alternativ.

en: This is a color option
sv: Detta är ett färgalternativ

en: Hello Again
sv: Hej igen

en: An account list option
sv: Ett kontolist-alternativ

en: This is an account list option
sv: Detta är ett kontolist-alternativ

en: A list option
sv: Ett listalternativ

en: This is a list option
sv: Detta är ett listalternativ

en: The Good
sv: Den goda

en: Good option
sv: Goda alternativ

en: The Bad
sv: Det onda

en: Bad option
sv: Onda alternativ

en: The Ugly
sv: Den fula

en: Ugly option
sv: Fula alternativ

en: Testing
sv: Testar

en: Crash the report
sv: Krascha rapporten

en: This is for testing. Your reports probably shouldn't have an option like this.
sv: Detta är bara för testning. Dina rapporter ska troligen inte
    ha sånt här alternativ.

en: This is a sample GnuCash report. See the guile (scheme) source code in %s for details on writing your own reports, or extending existing reports.
sv: Detta är ett exempel på en GnuCash-rapport. Titta på guilekällkoden (scheme) i %s för detaljer på hur du kan skriva dina egna rapporter, eller utöka existerande rapporter.

en: For help on writing reports, or to contribute your brand new, totally cool report, consult the mailing list %s.
sv: För att få hjälp om att skriva rapporter, eller för att dela med dig av din nya, helsköna rapport, konsultera mailinglistan %s.

en: For details on subscribing to that list, see %s.
sv: För detaljer om hur du prenumererar på listan, se %s

en: You can learn more about writing scheme using this %s.
sv: Du kan lära dig mer om hur man skriver scheme genom att använda denna %s

en: online book
sv: onlinebok

en: The current time is %s.
sv: Klockan är nu %s.

en: The boolean option is %s.
sv: Detta boolska alternativ är %s.

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: The multi-choice option is %s.
sv: Flervalsalternativet är %s.

en: The string option is %s.
sv: Strängalternativet är %s.

en: The date option is %s.
sv: Datumalternativet är %s.

en: The date and time option is %s.
sv: Datum- och tidsalternativet är %s.

en: The relative date option is %s.
sv: Det relativa datumalternativet är %s.

en: The combination date option is %s.
sv: Kombinationsdatumalternativet är %s.

en: The number option is %s.
sv: Nummeralternativet är %s.

en: The number option formatted as currency is %s.
sv: Nummeralternativet visat som valuta är %s.

en: Items you selected:
sv: Element du valt:

en: List items selected
sv: Valda listelement

en: (You selected no list items.)
sv: (Du valde inga listelement.)

en: You have selected no accounts.
sv: Du har inte valt några konton.

en: Have a nice day!
sv: Ha en trevlig dag!

en: A sample report with examples.
sv: En exempelrapport.

en: URL to frame
sv: URL som ska fångas

en: URL to display in report
sv: URL som ska visas i rapporten

en: Frame URL
sv: Fånga URL

en: Show Net Profit
sv: Visa nettovinst

en: Show Asset & Liability bars
sv: Visa staplar för tillgångar och skulder

en: Show Net Worth bars
sv: Visa nettovärdesstaplar

en: Show Income and Expenses?
sv: Visa intäkter och utgifter?

en: Show the Asset and the Liability bars?
sv: Visa staplar för tillgångar och skulder?

en: Show the net profit?
sv: Visa nettovinst?

en: Show a Net Worth bar?
sv: Visa stapel för nettovärde?

en: Income/Expense Chart
sv: Intäkts-/utgiftsdiagram

en: Net Worth Chart
sv: Nettovärdesdiagram

en: Net Worth
sv: Nettovärde

en: Income Chart
sv: Intäktsdiagram

en: Asset Chart
sv: Tillgångsdiagram

en: Expense Chart
sv: Utgiftsdiagram

en: Liability Chart
sv: Skulddiagram

en: Net Worth Barchart
sv: Stapeldiagram för nettovärde

en: Profit and Loss - %s to %s
sv: Resultaträkning - %s till %s

en: Profit And Loss
sv: Vinst och förlust

en: Report Currency
sv: Rapportvaluta

en: Stock Accounts to report on
sv: Aktiekonton att rapportera om

en: Listing
sv: Lista

en: Units
sv: Enheter

en: Investment Portfolio
sv: Investeringsportfölj

en: Price of Commodity
sv: Varupris

en: Marker
sv: Markering

en: Marker Color
sv: Markeringsfärg

en: Calculate the price of this commodity.
sv: Beräkna priset på denna vara.

en: Actual Transactions
sv: Verklig transaktion

en: The instantaneous price of actual currency transactions in the past
sv: Det ögonblickliga priset av verkliga valutatransaktioner förut

en: Price Database
sv: Prisdatabas

en: The recorded prices
sv: De sparade priserna

en: Color of the marker
sv: Färg på markeringen

en: Double-Weeks
sv: Dubbla veckor

en: All Prices equal
sv: Alla priser lika

en: All the prices found are equal. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
sv: Alla priser som hittades är lika. Det borde resultera i en graf med en rak linje. Olyckligtvis kan grafritarverktyget inte hantera det.

en: All Prices at the same date
sv: Alla priser på samma datum

en: All the prices found are from the same date. This would result in a plot with one straight line. Unfortunately, the plotting tool can't handle that.
sv: Alla priser som hittades är från samma datum. Det borde resultera i en graf med en rak linje. Olyckligtvis kan grafritarverktyget inte hantera det.

en: Only one price
sv: Bara ett pris

en: There was only one single price found for the selected commodities in the selected time period. This doesn't give a useful plot.
sv: Det fanns bara ett enda pris för de valda varorna i den valda tidsperioden. Det ger ingen användbar graf.

en: There is no price information available for the selected commodities in the selected time period.
sv: Det finns ingen prisinformation tillgänglig för de valda varorna i den valda tidsperioden.

en: Identical commodities
sv: Identiska varor

en: Your selected commodity and the currency of the report are identical. It doesn't make sense to show prices for identical commodities.
sv: Din valda vara och valutan för rapporten är identiska. Det är ingen mening att visa priser för identiska varor.

en: Price Scatterplot
sv: Prisgraf

en: Make an invoice
sv: Skapa en faktura

en: Display this report as an invoice.
sv: Visa denna rapport som en faktura.

en: Client Name
sv: Kundnamn

en: The name of the client to put on the invoice.
sv: Namnet på kunden som ska stå på fakturan.

en: Client Address
sv: Kundadress

en: The address of the client to put on the invoice
sv: Adressen för kunden som ska stå på fakturan

en: Title
sv: Rubrik

en: The title of the report
sv: Rubrik på rapporten

en: Display the date?
sv: Visa datum?

en: Display the check number?
sv: Visa checknummer?

en: Display the description?
sv: Visa beskrivning?

en: Display the account?
sv: Visa konto?

en: Display the number of shares?
sv: Visa antal andelar?

en: Display the amount?
sv: Visa belopp?

en: Single
sv: Enkel

en: Single Column Display
sv: Enkelradsvisning

en: Double
sv: Dubbel

en: Two Column Display
sv: Tvåkolumnsvisning

en: Running Balance
sv: Löpande saldo

en: Display a running balance
sv: Visa löpande saldo

en: Totals
sv: Summor

en: Display the totals?
sv: Visa summor?

en: Client
sv: Kund

en: Alternate Period
sv: Alternativ period

en: Override or modify From: & To:
sv: Ersätt eller modifiera Från: och Till:

en: Use From - To
sv: Använd Från - Till

en: Use From - To period
sv: Använd "Från - Till"-period

en: 1st Est Tax Quarter
sv: Första skattekvartalet

en: Jan 1 - Mar 31
sv: 1 jan - 31 mar

en: 2nd Est Tax Quarter
sv: Andra skattekvartalet

en: Apr 1 - May 31
sv: 1 apr - 31 maj

en: 3rd Est Tax Quarter
sv: Tredje skattekvartalet

en: Jun 1 - Aug 31
sv: 1 jun - 31 aug

en: 4th Est Tax Quarter
sv: Fjärde skattekvartalet

en: Sep 1 - Dec 31
sv: 1 sep - 31 dec

en: Last Year
sv: Föregående år

en: Last Yr 1st Est Tax Qtr
sv: Föregående års första skattekvartal

en: Jan 1 - Mar 31, Last year
sv: 1 jan - 31 mar, förra året

en: Last Yr 2nd Est Tax Qtr
sv: Föregående års andra skattekvartal

en: Apr 1 - May 31, Last year
sv: 1 apr - 31 maj, förra året

en: Last Yr 3rd Est Tax Qtr
sv: Föregående års tredje skattekvartal

en: Jun 1 - Aug 31, Last year
sv: 1 jun - 31 aug, föregående år

en: Last Yr 4th Est Tax Qtr
sv: Föregående års fjärde skattekvartal

en: Sep 1 - Dec 31, Last year
sv: 1 sep - 31 dec, föregående år

en: Select Accounts (none = all)
sv: Välj konton (ingenting = alla)

en: Select accounts
sv: Välj konton

en: Suppress $0.00 values
sv: Visa inte 0-värden

en: $0.00 valued Accounts won't be printed.
sv: Konton som har 0 i värde skrivs inte ut.

en: Print Full account names
sv: Skriv ut fullständiga kontonamn

en: Print all Parent account names
sv: Skriv ut alla gruppkontonamn

en: WARNING: There are duplicate TXF codes assigned to some accounts. Only TXF codes with payer sources may be repeated.
sv: VARNING: Det finns dubbla TXF-koder tilldelade till vissa konton. Bara TXF-konton med betalningskälla kan upprepas.

en: Sub-
sv: Under-

en: Choose export format
sv: Välj exportformat

en: Choose the export format for this report:
sv: Välj exportformat för den här rapporten:

en: Select file for .TXF export
sv: Välj fil för .TFX-export

en: File: "%s" exists.
    Overwrite?
sv: Filen "%s" finns redan.
    Skriv över den?

en: Period from %s to %s
sv: Period från %s till %s

en: Blue items are exportable to a .TXF file.
sv: Blå objekt kan exporteras till en .TXF-fil.

en: No Tax Related accounts were found.  Go to the Accounts->Tax Information dialog to set up tax-related accounts.
sv: Inga skatterelaterade konton hittades. Gå till dialogrutan för Konton->Skatteinformation för ställa in skatterelaterade konton.

en: Tax Report / TXF Export
sv: Skatterapport / TXF-export

en: Taxable Income / Deductible Expenses / Export to .TXF file
sv: Taxerbar inkomst / Avdragsgilla utgifter / Exportera till .TXF-fil

en: Taxable Income / Deductible Expenses
sv: Taxerbar inkomst / Avdragsgilla utgifter

en: This report shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
sv: Denna rapport visar din taxerbara inkomst och avdragsgilla utgifter.

en: This page shows your Taxable Income and Deductible Expenses.
sv: Denna sida visar din taxerbara inkomst och avdragsgilla utgifter.

en: Sorting
sv: Sorterar

en: Primary Key
sv: Primärnyckel

en: Primary Subtotal
sv: Primär delsumma

en: Primary Subtotal for Date Key
sv: Primär delsumma för datumnyckel

en: Secondary Key
sv: Sekundärnyckel

en: Secondary Subtotal
sv: Sekundär delsumma

en: Secondary Subtotal for Date Key
sv: Sekundär delsumma för datumnyckel

en: Total For
sv: Totalt för

en: Grand Total
sv: Slutsumma

en: Other Account
sv: Andra kontot

en: Use Full Account Name?
sv: Använd hela kontonamnet?

en: Transfer from/to
sv: Överföring från/till

en: Style
sv: Stil

en: Report style
sv: Rapportstil

en: Multi-Line
sv: Flerraders

en: Display N lines
sv: Visa N rader

en: Display 1 line
sv: Visa en rad

en: Report Accounts
sv: Rapportkonton

en: Report on these accounts
sv: Skapa rapport på dessa konton

en: Filter Accounts
sv: Filtrera konton

en: Filter on these accounts
sv: Filtrera på dessa konton

en: Filter Type
sv: Filtertyp

en: Filter account
sv: Filterkonto

en: Do not do any filtering
sv: Använd ingen filtrering

en: Include Transactions to/from Filter Accounts
sv: Inkludera transaktioner till/från filterkonton

en: Include transactions to/from filter accounts only
sv: Inkludera endast transaktioner till/från filterkonton

en: Exclude Transactions to/from Filter Accounts
sv: Exkludera transaktioner till/från filterkonton

en: Exclude transactions to/from all filter accounts
sv: Exkludera transaktioner till/från alla filterkonton

en: Do not sort
sv: Sortera inte

en: Sort & subtotal by account name
sv: Sortera & delsumma per kontonamn

en: Sort & subtotal by account code
sv: Sortera & delsumma per kontokod

en: Sort by date
sv: Sortera efter datum

en: Exact Time
sv: Exakt tid

en: Sort by exact time
sv: Sortera efter exakt tid

en: Register Order
sv: Registerordning

en: Sort as with the register
sv: Sortera som i registret

en: Other Account Name
sv: Andra kontonamnet

en: Sort by account transferred from/to's name
sv: Sortera efter namnet på kontot överfört från/till

en: Other Account Code
sv: Andra kontokoden

en: Sort by account transferred from/to's code
sv: Sortera efter kontokoden på kontot överfört från/till

en: Sort by amount
sv: Sortera efter belopp

en: Sort by description
sv: Sortera efter beskrivning

en: Sort by check/transaction number
sv: Sortera efter check-/transaktionsnummer

en: Sort by memo
sv: Sortera efter anteckning

en: Ascending
sv: Stigande

en: smallest to largest, earliest to latest
sv: minsta till största, tidigaste till senaste

en: Descending
sv: Fallande

en: largest to smallest, latest to earliest
sv: största till minsta, senaste till tidigaste

en: Yearly
sv: Årligen

en: Sort by this criterion first
sv: Sortera efter detta kriterium först

en: Subtotal according to the primary key?
sv: Delsumma enligt primärnyckeln?

en: Do a date subtotal
sv: Gör en delsumma per datum

en: Primary Sort Order
sv: Primär sorteringsordning

en: Order of primary sorting
sv: Primär sorteringsordning

en: Sort by this criterion second
sv: Sortera sedan efter detta kriterium

en: Subtotal according to the secondary key?
sv: Delsumma enligt sekundärnyckeln?

en: Secondary Sort Order
sv: Sekundär sorteringsordning

en: Order of Secondary sorting
sv: Sekundär sorteringsordning

en: Display the memo?
sv: Visa anteckning?

en: Display the full account name
sv: Visa fullständigt kontonamn

en: Display the other account? (if this is a split transaction, this parameter is guessed).
sv: Visa det andra kontot? (Om detta är en delad transaktion så gissas värdet på denna parameter).

en: Display the shares price?
sv: Visa aktiepriserna?

en: No amount display
sv: Visa inget belopp

en: Sign Reverses?
sv: Ombytt tecken?

en: Reverse amount display for certain account types
sv: Reversera beloppsvisningen för vissa kontotyper

en: Don't change any displayed amounts
sv: Ändra inte på några visade belopp

en: Income and Expense
sv: Intäkter och utgifter

en: Reverse amount display for Income and Expense Accounts
sv: Reversera beloppsvisningen för intäkts- och utgiftskonton

en: Reverse amount display for Liability, Equity, Credit Card,and Income accounts
sv: Reversera beloppsvisningen för skuld-, eget kapital-, kreditkorts- och tillgångskonton

en: From %s To %s
sv: Från %s till %s

en: Primary Subtotals/headings
sv: Primär delsumma/rubriker

en: Secondary Subtotals/headings
sv: Sekundär delsumma/rubriker

en: Split Odd
sv: Dela udda

en: Split Even
sv: Dela jämt

en: No matching transactions found
sv: Inga matchande transaktioner hittades

en: No transactions were found that match the given time interval and account selection.
sv: Inga transaktioner hittades som stämde överrens med det givna tidsintervallet och kontovalet.

en: Transaction Report
sv: Transaktionsrapport
