gnome-pilot - en to sv translation catalogue (287 entries)

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Choose Pilot
sv: Välj pilot

en: gnome-pilot progress
sv: gnome-pilot-förlopp

en: Execute when clicked
sv: Kör vid klick

en: Display notices
sv: Visa notiser

en: Applet options
sv: Inställningar för panelprogram

en: Restore Pilot
sv: Återställ piloten

en: Directory
sv: Katalog

en: Pilot ID
sv: Pilotens id

en: Sync cradle
sv: Synkroniseringsvagga

en: Synchronizing...
sv: Synkroniserar...

en: %s Synchronizing
sv: %s synkroniserar

en: Database %v of %u
sv: Databas %v av %u

en: Ready to synchronize
sv: Klar att synkronisera

en: Request %ld has been completed
sv: Förfrågan %ld är klar

en: %s Synchronizing : %s
sv: %s synkroniserar: %s

en: %s: Started
sv: %s: startar

en: %s Finished : %s
sv: %s klar: %s

en: %s: Ended
sv: %s: avslutad

en: %v of %u records
sv: %v av %u poster

en: Pilot is currently synchronizing.
    Please wait for it to finish.
sv: Piloten synkroniserar nu.
    Vänta tills den är klar.

en: Not connected. Please restart daemon.
sv: Inte ansluten. Var vänlig och starta om demonen.

en: Not connected to gpilotd.
    Please restart daemon.
sv: Inte uppkopplad mot gpilotd.
    Var vänlig och starta om demonen.

en: Daemon paused...
sv: Demonen pausad...

en: Resume daemon
sv: Återuppta demonen

en: Pause daemon
sv: Pausa demonen

en: Not connected. Restart daemon to reconnect
sv: Inte ansluten. Starta om demonen för att koppla upp

en: cancelling %d
sv: avbryter %d

en: Restoring %s
sv: Återställer %s

en: No directory to restore from.
sv: Ingen katalog att återställa från.

en: Press synchronize on the cradle to restore
     or cancel the operation.
sv: Tryck synkroniseringsknappen på vaggan för att återställa
     eller avbryta operationen.

en: Restore request failed
sv: Återställningsbegäran misslyckades

en: GNOME PilotSync Properties
sv: GNOME PilotSync-egenskaper

en: Execution of %s failed
sv: Körning av %s misslyckades

en: There's no last sync on record.
sv: Det finns ingen senaste synkronisering sparad.

note: if (strstr (file_type (ptr),"text")) { if (file_size (ptr)>properties.text_limit) g_message ("installing textfile as Doc (not implemented)"); else g_message ("installing textfile as Memo (not implemented)"); }
en: installing "%s" to "%s"
sv: installerar "%s" i "%s"

en: unknown dnd type
sv: okänd dnd-typ

en: gnome-pilot applet
sv: gnome-pilot-panelprogram

en: (C) 2000 Free Software Foundation
sv: © 2000 Free Software Foundation

en: A dnd and gui monitor for gpilotd.
    Visit Website at http://eskil.org/gnome-pilot
sv: En grafisk övervakare för gpilotd som stöder dra-och-släpp.
    Besök webbsidan på http://eskil.org/gnome-pilot

en: saving session
sv: sparar session

en: destroy gpilot-applet
sv: förstör gpilot-applet

en: Pilot sync is currently in progress.
    Are you sure you want to restart daemon?
sv: Synkronisering pågår.
    Är du säker på att du vill starta om demonen?

en: Trying to connect to the GnomePilot Daemon
sv: Försöker att ansluta till GnomePilot-demonen

en: Restore...
sv: Återställ...

en: Restart daemon
sv: Starta om demonen

en: Last sync log...
sv: Senaste synkroniseringslogg...

en: Conduit Settings...
sv: Komponentinställningar...

en: Pilot Link Settings...
sv: Inställningar för Pilot Link

en: Properties...
sv: Egenskaper...

en: About...
sv: Om...

en: Can't create applet!
sv: Kan inte skapa panelprogram!

en: Cannot find pilot-applet.glade
sv: Kan inte hitta pilot-applet.glade

en: Are you sure you want to delete %s pilot?
sv: Är du säker på att du vill ta bort piloten %s?

en: _Edit this pilot...
sv: _Redigera denna pilot...

en: Edit the currently selected pilot
sv: Redigera den valda piloten

en: _Delete this pilot
sv: Ta _bort denna pilot

en: Delete the currently selected pilot
sv: Ta bort den valda piloten

en: _Edit this device...
sv: _Redigera denna enhet...

en: Edit the currently selected device
sv: Redigera den valda enheten

en: _Delete this device
sv: Ta _bort denna enhet

en: Delete the currently selected device
sv: Ta bort den valda enheten

note: < 0) {
en: Unable to create pilot settings window. Incorrect conduit configuration.
sv: Kunde inte skapa pilotinställingsfönster. Felaktig komponentkonfiguration.

en: Unable to instantiate %s conduit.
sv: Kunde inte instantiera komponenten %s.

en: _Enable this conduit
sv: _Aktivera denna komponent

en: Disable the currently selected conduit
sv: Avaktivera vald komponent

en: _Disable this conduit
sv: A_vaktivera denna komponent

en: Enable the currently selected conduit
sv: Aktivera vald komponent

en: _Settings...
sv: _Inställningar...

en: Modify the currently selected conduit's settings
sv: Ändra inställningarna för den valda komponenten

en: Setup did not complete and settings will not
    be saved. Are you sure you want to quit?
sv: Inställningsproceduren slutfördes inte och inställningarna kommer inte
    att sparas. Är du säker på att du vill avsluta?

en: About to send the following data to the pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
sv: Föjande data kommer att skickas till piloten.
    Användarnamn: %s
    Id: %d
    Sätt piloten i %s (%s) och tryck på HotSync-knappen.

note: do get_from_pilot
en: About to retrieve UserName and ID from the pilot.
    Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button.
sv: Hämtar användarnamn och id från piloten.
    Sätt piloten i %s (%s) och tryck på HotSync-knappen.

en: Failed sending request to gpilotd
sv: Misslyckades med att skicka förfrågan till gpilotd

en: Successfully retrieved UserName and ID from pilot.
    UserName: %s
    ID: %d
sv: Lyckades med hämtning av användarnamn och id från piloten.
    Användarnamn: %s
    Id: %d

en: Please put pilot in %s (%s) and press HotSync button or cancel the operation.
sv: Var vänlig och sätt piloten i %s (%s) och tryck HotSync-knappen eller avbryt operationen.

en: The request to get pilot id failed
sv: Misslyckades med att hämta id från piloten

en: The request to set pilot id failed
sv: Misslyckades med att ställa in id på piloten

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Pilot Settings
sv: Pilotinställningar

en: Name
sv: Namn

en: ID
sv: Id

en: UserName
sv: Användarnamn

en: Sync Type
sv: Synkroniseringstyp

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Delete
sv: Ta bort

en: Pilots
sv: Piloter

en: Speed
sv: Hastighet

en: Type
sv: Typ

en: Devices
sv: Enheter

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Device Settings
sv: Enhetsinställningar

en: Serial
sv: Seriell

en: Network
sv: Nätverk

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Pilot Identification
sv: Pilotidentifikation

en: User Name
sv: Användarnamn

en: Get User Name and ID from existing pilot that was used before.
sv: Hämta användarnamn och id från en pilot som har använts förut.

en: Get from pilot
sv: Hämta från piloten

en: Set User Name and ID to a new pilot.
sv: Ställ in användarnamn och id på en ny pilot.

en: Send to pilot
sv: Skicka till piloten

en: Pilot Attributes
sv: Pilotattribut

en: Pilot Name
sv: Pilotens namn

en: Local basedir
sv: Lokal databaskatalog

en: Sync Action
sv: Synkroniseringsåtgärd

en: Choose Device
sv: Välj enhet

en: Gnome Pilot Settings
sv: Inställningar för Gnome Pilot

en: Welcome to gnome-pilot!
sv: Välkommen till gnome-pilot!

en: You seem to be running gnome-pilot for the first time.
    The following steps will setup gnome-pilot for syncing. 
    You can always change any options later from
    PilotLink panel in Gnome Control Center.
    
    Press 'Next' to continue.
    Press 'Cancel' for manual setup.
sv: Det verkar som om du kör gnome-pilot för första gången.
    Följande steg kommer att ställa in gnome-pilot för synkronisering.
    Du kan alltid ändra alla inställningar senare från PilotLink-panelen i GNOME Kontrollcenter.
    
    Tryck "Nästa" för att fortsätta.
    Tryck "Avbryt" för manuell inställning.

en: Cradle Settings
sv: Inställningar för vagga

en: Yes, I've used sync software with this pilot before.
sv: Ja, jag har använt synkroniseringprogramvara med denna pilot förut.

en: No, I've never used sync software with this pilot before.
sv: Nej, jag har aldrig använt synkroniseringsprogramvara med denna pilot.

en: User Name and ID to set on the Pilot
sv: Användarnamn och id att ställa in på piloten

en: Enter user name you want stored on your pilot
sv: Ange det användarnamn du vill lagra i piloten

en: This integer ID identifies your pilot and must be unique between different pilots that you use.
sv: Detta heltalsid används för att identifiera din pilot och måste vara unikt  för varje pilot du använder.

en: Initial Sync
sv: Första synkronisering

en: The name for your pilot. It is only used for identification.
sv: Namnet på din pilot. Det används enbart för identifikation.

en: Set the root directory for all pilot files to be stored.
sv: Ställ in rotkatalogen där alla pilotfiler lagras.

en: Default conduit action for Synchronization. In most cases you don't want to change this setting, but individual conduits instead.
sv: Standardkomponentåtgärd för synkronisering. I de flesta fall behöver du inte ändra denna inställning, utan de individuella komponentinställningarna istället.

en: Success
sv: Framgång

en: Congratulations, you have succesfully configured gnome-pilot!
    
    You can change gnome-pilot settings at any time from 
    PilotLink and Conduits tabs in control center.
    
    You can monitor syncing of gnome-pilot by adding 
    PilotLink applet to your panel.
sv: Gratulerar, du har nu konfigurerat Gnome Pilot!
    
    Du kan ändra inställningarna när som helst 
    i PilotLink- och Komponentinställningarna i kontrollcentret.
    
    Du kan övervaka synkronisering av Gnome Pilot genom att 
    lägga till PilotLink-panelprogrammet till din panel.

en: Gnome Pilot Conduits
sv: Gnome Pilot-komponenter

en: Pilot Name:
sv: Pilotens namn:

en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: Conduit
sv: Komponent

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Avaktivera

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Conduit Description
sv: Komponentbeskrivning

en: Conduit Settings
sv: Komponentinställningar

en: Conduit Action
sv: Komponentåtgärd

en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Start druid only
sv: Starta bara druiden

en: Error initializing gpilotd capplet
sv: Fel vid initiering av gpilotd-capplet

en: Error loading pilot state, aborting
sv: Fel vid inläsning av pilotens inställningar, avbryter

en: Cannot connect to the GnomePilot Daemon
sv: Kan inte ansluta till GnomePilot-demonen

en: Cannot run druid if pilots or cradles already configured
sv: Kan inte köra druiden om piloter eller vaggor redan är konfigurerade

note: Default to 57600
en: Use conduit settings
sv: Använd komponentinställningarna

en: Synchronize
sv: Synkronisera

en: Copy from pilot
sv: Kopiera från piloten

en: Copy to pilot
sv: Kopiera till piloten

en: Merge from pilot
sv: Kombinera från piloten

en: Merge to pilot
sv: Kombinera till piloten

note: Add the disabled item first.
en: Disabled
sv: Avaktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: You must have at least one device setup
sv: Du måste ha minst en enhetsinställning

en: The specified base directory exists but has the wrong permissions.
    Please fix or choose another directory
sv: Den valda katalogen existerar men har fel rättigheter.
    Ändra rättigheterna eller välj en annan katalog.

en: The specified base directory exists but is not a directory.
    Please make it a directory or choose another directory
sv: Den valda baskatalogen existerar men är ingen katalog.
    Gör den till en katalog eller välj en annan katalog

en: It wasn't possible to create the specified base directory.
    Please verify the permitions on the specified path or choose another directory
sv: Kunde inte skapa vald baskatalog.
    Verifiera rättigheterna på sökvägen eller välj en annan katalog

en: The path specified for the base directory is invalid.
    Please choose another directory
sv: Sökvägen till baskatalogen är ogiltig.
    Välj en annan katalog

en: Read/Write permissions failed on
sv: Läs-/skrivrättigheter misslyckades på

en: Check the permissions on the device and retry
sv: Kontrollera rättigheterna för enheten och försök igen

en: Could not examine the port for
sv: Kunde inte undersöka porten för

en: The port should point to a USB serial port
sv: Porten ska vara en seriell USB-port

en: The port should be a character special device but isn't for
sv: Porten ska vara en teckenenhet men är det inte för

en: Checking for removed databases
sv: Söker efter borttagna databaser

note: I18N note: this is printed when renaming a file %s
en: Renaming %s
sv: Byter namn på %s

note: I18N note: this message follow a "Renaming %s". The %s is a file name
en: to %s
sv: till %s

en: %s not modified since last sync
sv: %s är inte modifierad sedan senaste synkroniseringen

en: Making backup of %s
sv: Gör en säkerhetskopia av %s

en: Could not create backup file %s
sv: Kunde inte skapa säkerhetskopa %s

en: Collecting restore information...
sv: Samlar återställningsinformation...

en: Backup directory
sv: Säkerhetskopiekatalog

en: Only backup changed bases
sv: Gör bara säkerhetskopia på ändrade databaser

en: Remove local base if deleted on pilot
sv: Ta bort lokal databas om den är raderad på piloten

en: # of old backups to keep
sv: # gamla säkerhetskopior att spara

en: Install of %s failed
sv: Installation av %s misslyckades

en: Installing %s from %s...
sv: Installerar %s från %s...

en: Installing %s...
sv: Installerar %s...

en: Install immediately
sv: Installera med en gång

en: Install delayed
sv: Installera med fördröjning

en: Pilot to install to
sv: Pilot att installera till

en: Unable to get pilot names
sv: Kan inte hämta namn från piloten

en: Following files failed :
sv: Följande filer misslyckades:

en: Installing to %s:
sv: Installerar till %s:

en: No files to install
sv: Inga filer att installera

en: Press synchronize on the cradle to install
     or cancel the operation.
sv: Tryck på synkroniseringsknappen på vaggan för att installera
     eller avbryt operationen.

en: deleted pilot record modified locally, not deleting
sv: borttagen pilotpost ändrad lokalt, tar inte bort

en: deleted local record modified on pilot, not deleting
sv: borttagen lokal post ändrad på piloten, tar inte bort

en: merge conflict, pilot and local record swapped
sv: sammanslagningskonflikt, pilotpost och lokal post utbytta

en: arhive and change conflict, pilot and local record swapped
sv: arkiv och ändring är i konflikt, pilotpost och lokal post är utbytta

en: arhive and change conflict, local record sent to pilot
sv: arkiv och ändring är i konflikt, lokal post är skickad till piloten

en: arhive and change conflict, pilot record saved locally
sv: arkiv och ändring är i konflikt, pilotposten sparad lokalt

en: Conduits initialization failed, aborting operation
sv: Komponentinitiering misslyckades, avbryter operationen

en: Unable to delete all records in pilot database, aborting operation.
sv: Kan inte ta bort alla poster i pilotens databas, avbryter operationen.

en: Conduit did not return a record
sv: Komponenten returnerade inte en post

en: Unable to delete all records in local database, aborting operation.
sv: Kan inte ta bort alla poster i värddatorns databas, avbryter operationen.

en: Error in conduit, newly added record could not be found
sv: Fel i komponenten, den nya posten kan inte hittas

en: Copy to pilot failed!
sv: Kopiering till piloten misslyckades!

en: Copy from pilot failed!
sv: Kopiering från piloten misslyckades!

en: Merge to pilot failed!
sv: Kombinering till piloten misslyckades!

en: Merge from pilot failed!
sv: Kombinering från piloten misslyckades!

en: Synchronization failed!
sv: Synkroniseringen misslyckades!

en: Unable to bind to pilot
sv: Kunde inte binda till piloten

en: Unknown pilot, no userID/username match %ld
sv: Okänd pilot, inget matchande användar-ID/användarnamn %ld

en: Use gnomecc to configure pilot
sv: Använd gnomecc för att konfigurera piloten

note: FIXME: here we should offer to create a profile for the pilot, bug # 8218
en: Unknown pilot - no pilots matches ID %ld
    Use gnomecc to set pilot's ID
sv: Okänd pilot - inga piloter matchar ID %ld
    Använd gnomecc för att ställa in pilotens id

en: Cradle %s has %d events
sv: Vaggan %s har %d händelser

en: Setting userinfo...
sv: Ställer in användarinformation...

en: Sync continues
sv: Synkronisering fortsätter

en: Getting userinfo...
sv: Hämtar användarinformation...

en: NetSync request detected, synchronizing pilot
sv: Nätsynkbegäran detekterad, synkroniserar piloten

en: HotSync button pressed, synchronizing pilot
sv: HotSync-knappen tryckt, synkroniserar piloten

en: Pilot ID is %ld, name is %s, owner is %s
sv: Pilot-ID är %ld, namnet är %s, ägaren är %s

en: On host %s
sv: På värd %s

en: On host %d
sv: På värd %d

en: Copying to pilot...
sv: Kopierar till piloten...

en: Copying from pilot...
sv: Kopierar från piloten...

en: Merging to pilot...
sv: Kombinerar till piloten...

en: Merging from pilot...
sv: Kombinerar från piloten...

en: Using conduit settings for sync...
sv: Använder komponentinställningarna för synkronisering...

en: Synchronization ended
sv: Synkroniseringen slut

en: Synchronization ended early
sv: Synkroniseringen slutade för tidigt

en: The base directory %s is invalid.
    Please fix it or use gnomecc to choose another directory.
sv: Baskatalogen %s är ogiltig.
    Rätta till det eller använd gnomecc för att välja en annan katalog.

note: no ? drop connection then
en: An error occured while getting the pilot's user data
sv: Ett fel inträffade när jag hämtade pilotens användardata

en: Completed events for cradle %s (%s)
sv: Avslutade händelser för vaggan %s (%s)

en: Woke on %s
sv: Vaknade på %s

en: Watching %s (%s, %s)
sv: Bevakar %s (%s, %s)

en: Watching %s (%s)
sv: Bevakar %s (%s)

en: Exiting (caught SIGTERM)...
sv: Avslutar (fick SIGTERM)...

en: Exiting (caught SIGINT)...
sv: Avslutar (Fick SIGINT)...

en: Unable to open or create file %s with read/write privs
sv: Kunde inte öppna eller skapa fil %s med läs/skriv-rättigheter

en: Unable to find home directory for uid %d
sv: Kunde inte hitta hemkatalog för uid %d

en: Unable to create file installation queue directory
sv: Kan inte skapa katalog för filinstallationskö

en: Shutting down devices
sv: Stänger ner enheter

en: Rereading configuration...
sv: Läser in konfigurationen igen...

en: Could not open device %s (%s): reason: "%s".
sv: Kunde inte öppna enheten %s (%s): anledning: "%s".

en: GnomePilot could not open device %s (%s).
    Reason: "%s".
sv: GnomePilot kunde inte öppna enheten %s (%s).
    Anledning: "%s".

en: Unknown device type
sv: Okänd enhetstyp

en: Number of devices is configured to 0
sv: Antalet enheter är inställt till 0

en: No cradles configure.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
sv: Inga vaggor konfigurerade.
    Kör gpilotd-control-applet (använd gnomecc)
    för att konfigurera gnome-pilot.

en: No accessible devices available
sv: Kommer inte åt några enheter

en: Number of pilots is configured to 0
sv: Antal piloter är inställt till 0

en: No pilots configured.
    Please run gpilotd-control-applet (use gnomecc)
    to configure gnome-pilot.
sv: Inga piloter configurerade.
    Kör gpilotd-control-applet (använd gnomecc)
    för att konfigurera gnome-pilot.

en: non-backup conduit in backup conduit list
sv: icke-säkerhetskopieringskomponent i säkerhetskoppieringskomponentlistan

en: %s backed up
sv: %s är säkerhetskopierad

en: %s backup failed
sv: säkerhetskopiering av %s misslyckades

en: Collecting synchronization info...
sv: Samlar synkroniseringsinformation...

en: Synchronizing %s
sv: Synkroniserar %s

en: Copy to pilot %s
sv: Kopiera till piloten %s

en: Copy from pilot %s
sv: Kopiera från piloten %s

en: Merge to pilot %s
sv: Slå ihoop till piloten %s

en: Merge from pilot %s
sv: Slå ihop från piloten %s

en: Conduit %s's first synchronization...
sv: Första synkroniseringen för komponent %s...

en: unknown syncing action (%d = %s).
sv: okänd synkroniseringsåtgärd (%d = %s).

en: Instantiating %d conduits...
sv: Instantierar %d komponenter...

en: Unknown conduit "%s" in configure!
sv: Okänd komponent "%s" i konfigureringen!

en: Loading conduit "%s" failed!
sv: Inläsning av komponenten "%s" misslyckades!

en: Loading conduit "%s" failed!
sv: Inläsning av komponenten "%s" misslyckades!

en: Setting user/id to %d/%s...
sv: Ställer in användare/id till %d/%s...

note: FIXME: remove the bloody request, or the user will get this message every time
en: Conduit %s requested, but not found
sv: Komponenten %s efterfrågades men kunde inte hittas

en: Conduit %s cannot be requested
sv: Komponenten %s kan inte efterfrågas

en: (unknown DB)
sv: (okänd databas)

note: FIXME: better handling here
en: The gnome-pilot daemon is already running
sv: Gnome-pilot-demonen kör redan

en: Error in queue, non-existing entry
sv: Fel i kö, ickeexisterande post

en: fault: no request found for pilot %d, request %d
sv: fel: ingen efterfrågan hittad för pilot %d, förfrågan %d

en: module loading not supported, fatal!
sv: modulinläsning stöds inte, ödesdigert!

en: Get System Info
sv: Hämta systeminformation

en: Unpause daemon
sv: Fortsätt demonen

en: Set user id and name
sv: Ställ in användarid och namn

en: ID for the pilot
sv: ID för piloten

en: Install file
sv: Installera fil

en: FILE
sv: FIL

en: Restore directory
sv: Katalog för återställning

en: DIRECTORY
sv: KATALOG

en: Run conduit
sv: Kör komponent

en: CONDUIT
sv: KOMPONENT

en: Username to set
sv: Användarnamn som skall sättas

en: USERNAME
sv: ANVÄNDARNAMN

en: Monitor the specified pilots actions
sv: Övervaka den valda pilotens åtgärder

en: Monitor all pilots
sv: Övervaka alla piloter

en: list pilots by login (all for all pilots)
sv: visa piloter efter loginnamn (all för alla piloter)

en: Specify pilot to operate on (defaults to MyPilot)
sv: Ange pilot som skall användas (som standard MinPilot)

en: PILOTNAME
sv: PILOTNAMN

en: Specify a cradle to operate on (defaults to Cradle0)
sv: Ange vagga som skall användas (som standard Vagga0)

en: CRADLENAME
sv: VAGGNAMN

en: List the specifed pilot's bases
sv: Visa den valda pilotens databaser

en: 
    BEWARE!!
    This is a tool for certain parts of the gnome-pilot package.
    Unless you know what you're doing, don't use this tool.
sv: 
    VARNING!
    Det här är ett verktyg för att kontrollera vissa delar av gnome-pilot-paketet.
    Använd inte detta verktyg om du inte vet vad du gör.

en: lists available conduits
sv: visar tillgängliga komponenter

en: conduit to operate on
sv: komponent att använda

en: list all attributes
sv: visa alla attribut

en: specify pilot to operate on
sv: välj pilot att använda

en: list attributes
sv: visa attribut

en: list available conduits and their state
sv: visa tillgängliga komponenter och deras tillstånd

en: enable specified conduit
sv: slå på vald komponent

en: disable specified conduit
sv: slå av vald komponent

en: enable, and set firstsync to slow
sv: slå på, och sätt första synkronisering till långsam

en: instantiate and destroy the conduit
sv: Instantiera och förstör komponenten
