fileutils 4.1.1 - en to sv translation catalogue (301 entries)

en: invalid argument %s for %s
sv: ogiltigt argument %s till %s

en: ambiguous argument %s for %s
sv: tvetydigt argument %s till %s

note: We try to put synonyms on the same line.  The assumption is that synonyms follow each other
en: Valid arguments are:
sv: Giltiga argument är:

en: write error
sv: fel vid skrivning

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" behöver ett argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

en: block size
sv: blockstorlek

note: make_dir `succeeds' when DIR already exists. In that case, mkdir must fail, unless --parents (-p) was specified.
en: cannot create directory %s
sv: kan inte skapa katalog %s

en: %s exists but is not a directory
sv: %s finns men är ingen katalog

en: cannot change owner and/or group of %s
sv: kan inte byta ägare och/eller grupp på %s

en: cannot chdir to directory, %s
sv: kan inte byta till katalog, %s

en: cannot change permissions of %s
sv: kan inte ändra rättigheter på %s

note: If XALLOC_FAIL_FUNC is NULL, or does return, display this message before exiting when memory is exhausted.  Goes through gettext.
en: memory exhausted
sv: minnet slut

note: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like this". For exam
en: `
sv: "

en: '
sv: "

en: ^[yY]
sv: ^[yYjJ]

en: cannot output U+%04X: iconv function not usable
sv: kan inte skriva U+%04X: iconv-funktionen inte användbar

en: U+%04X: character out of range
sv: U+%04X: tecken utanför giltigt intervall

en: cannot convert U+%04X to local character set
sv: kan inte konvertera U+%04X till lokal teckenuppsättning

en: cannot output U+%04X: iconv function not available
sv: kan inte skriva U+%04X: iconv-funktionen inte tillgänglig

en: invalid user
sv: ogiltig användare

en: invalid group
sv: ogiltig grupp

en: cannot get the login group of a numeric UID
sv: kan inte ta fram logingrupp för en numerisk användaridentitet

en: cannot omit both user and group
sv: kan inte utelämna både användare och grupp

en: Written by %s.
sv: Skriven av %s.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara; se källkoden för kopieringsvillkor.  Det finns
    INGEN garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT
    ÄNDAMÅL.

en: cannot change to null group
sv: kan inte byta till tom grupp

en: invalid group name %s
sv: felaktigt gruppnamn %s

en: group number
sv: gruppnummer

en: invalid group number %s
sv: felaktigt gruppnummer %s

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: Usage: %s [OPTION]... GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... GRUPP FIL...
        eller:  %s [FLAGGA]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the group membership of each FILE to GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's group rather than the specified
                             GROUP value
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
sv: Ändra grupptillhörighet på varje FIL till GRUPP.
    
      -c, --changes           som "verbose" fast bara för ändrade filer
          --dereference       ändra det symboliska länkar pekar på, och inte
                              själva länken
      -h, --no-dereference    ändra symbolisk länk istället för det den pekar på
                              (endast på system där det går att ändra ägare på
                              symboliska länkar)
      -f, --silent, --quiet   utelämna de flesta felmeddelanden
          --reference=RFIL    använd RFIL's grupp istället för ett argument GRUPP
      -R, --recursive         ändra filer och kataloger rekursivt
      -v, --verbose           rapportera alla behandlade filer
          --help              visa denna hjälptext och avsluta
          --version           visa versionsinformation och avsluta

en: 
    Report bugs to <bug-fileutils@gnu.org>.
sv: 
    Rapportera fel till <bug-fileutils@gnu.org>.
    Skicka anmärkningar på översättningar till <sv@li.org>.

en: too few arguments
sv: för få argument

en: getting attributes of %s
sv: hämtar attribut för %s

en: getting new attributes of %s
sv: hämtar nya attribut för %s

en: mode of %s changed to %04lo (%s)
sv: rättigheterna hos %s ändrade till %04lo (%s)

en: failed to change mode of %s to %04lo (%s)
sv: kunde inte ändra rättigheterna hos %s till %04lo (%s)

en: mode of %s retained as %04lo (%s)
sv: rättigheterna hos %s är oförändrat %04lo (%s)

en: changing permissions of %s
sv: ändrar rättigheter på %s

en: Usage: %s [OPTION]... MODE[,MODE]... FILE...
      or:  %s [OPTION]... OCTAL-MODE FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... RÄTTIGHET[,RÄTTIGHET]... FIL...
        eller:  %s [FLAGGA]... OKTAL_RÄTTIGHET FIL...
        eller:  %s [FLAGGA]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the mode of each FILE to MODE.
    
      -c, --changes           like verbose but report only when a change is made
      -f, --silent, --quiet   suppress most error messages
      -v, --verbose           output a diagnostic for every file processed
          --reference=RFILE   use RFILE's mode instead of MODE values
      -R, --recursive         change files and directories recursively
          --help              display this help and exit
          --version           output version information and exit
    
    Each MODE is one or more of the letters ugoa, one of the symbols +-= and
    one or more of the letters rwxXstugo.
sv: Ändra rättigheterna för varje FIL till RÄTTIGHET.
    
      -c, --changes           som "--verbose", men endast när en ändring görs
      -f, --silent, --quiet   utelämna de flesta felmeddelanden
      -v, --verbose           rapportera alla behandlade filer
          --reference=RFIL    använd RFILs rättigheter istället för något argument
      -R, --recursive         ändra filer och kataloger rekursivt
          --help              visa denna hjälptext och avsluta
          --version           visa versionsinformation och avsluta
    
    Varje RÄTTIGHET är en eller flera av bokstäverna ugoa, en av
    symbolerna +-= och en eller flera av bokstäverna rwxXstugo.

en: invalid character %s in mode string %s
sv: ogiltigt tecken %s i rättighetssträngen %s

en: invalid mode string: %s
sv: ogiltig rättighetsträng: %s

en: neither symbolic link %s nor referent has been changed
sv: varken den symbolisk länken %s eller det den refererar har ändrats

en: changed ownership of %s to %s
sv: ändrade ägare av %s till %s

en: changed group of %s to %s
sv: ändrade gruppen för %s till %s

en: failed to change ownership of %s to %s
sv: kunde inte ändra ägare av %s till %s

en: failed to change group of %s to %s
sv: kunde inte ändra gruppen för %s till %s

en: ownership of %s retained as %s
sv: ägarskap för %s bevarat som %s

en: group of %s retained as %s
sv: %s tillhör fortfarande grupp %s

en: changing ownership of %s
sv: byter ägare av %s

en: changing group of %s
sv: byter grupp för %s

en: unable to restore permissions of %s
sv: kan inte återställa rättigheter på %s

en: Usage: %s [OPTION]... OWNER[:[GROUP]] FILE...
      or:  %s [OPTION]... :GROUP FILE...
      or:  %s [OPTION]... --reference=RFILE FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... ÄGARE[:[GRUPP]] FIL...
        eller:  %s [FLAGGA]... :[GRUPP] FIL...
        eller:  %s [FLAGGA]... --reference=RFIL FIL...

en: Change the owner and/or group of each FILE to OWNER and/or GROUP.
    
      -c, --changes          like verbose but report only when a change is made
          --dereference      affect the referent of each symbolic link, rather
                             than the symbolic link itself
      -h, --no-dereference   affect symbolic links instead of any referenced file
                             (available only on systems that can change the
                             ownership of a symlink)
          --from=CURRENT_OWNER:CURRENT_GROUP
                             change the owner and/or group of each file only if
                             its current owner and/or group match those specified
                             here.  Either may be omitted, in which case a match
                             is not required for the omitted attribute.
      -f, --silent, --quiet  suppress most error messages
          --reference=RFILE  use RFILE's owner and group rather than
                             the specified OWNER:GROUP values
      -R, --recursive        operate on files and directories recursively
      -v, --verbose          output a diagnostic for every file processed
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
sv: Ändra ägaren och/eller gruppen på varje FIL till ÄGARE och/eller GRUPP.
    
      -c, --changes           som "verbose", men endast när ändring görs
          --dereference       ändra det varje symbolisk länk pekar på, istället
                              för själva länken
      -h, --no-dereference    ändra symboliska länkar istället för utpekade filer
                              (endast på system där det går att ändra ägare på en
                              symbolisk länkar)
          --from=NUVARANDE_ÄGARE:NUVARANDE_GRUPP
                              byt ägare och/eller grupp endast på filer som nu
                              tillhör den angivna ägaren och/eller gruppen.  Den
                              ena eller andra kan utelämnas, och då ställs inget
                              krav på tillhörighet i det avseendet.
      -f, --silent, --quiet   utelämna de flesta felmeddelanden
          --reference=RFIL    använd RFILs ägare och grupp istället för angivna
                              ÄGARE:GRUPP
      -R, --recursive         arbeta med filer och kataloger rekursivt
      -v, --verbose           visa ett meddelande för varje bearbetad fil
          --help              visa denna hjälptext och avsluta
          --version           visa versionsinformation och avsluta

en: Owner is unchanged if missing.  Group is unchanged if missing, but changed
    to login group if implied by a `:'.  OWNER and GROUP may be numeric as well
    as symbolic.
sv: Ägaren oförändrad om utelämnad.  Grupp oförändrad om utelämnad, men ändrad
    till inloggningsgrupp om underförstådd av ":".  ÄGARE och GRUPP kan vara
    numeriska såväl som symboliska.

note: This diagnostic is a bit vague because savedir can fail in several different ways.
en: cannot access %s
sv: kan inte komma åt %s

en: %s and %s are the same file
sv: %s och %s är samma fil

en: cannot open %s for reading
sv: kan inte öppna %s för läsning

en: cannot remove %s
sv: kan inte ta bort %s

en: cannot create regular file %s
sv: kan inte skapa normal fil %s

en: cannot fstat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: reading %s
sv: läser %s

en: cannot lseek %s
sv: kan inte söka %s

en: writing %s
sv: skriver %s

en: closing %s
sv: stänger %s

en: %s: overwrite %s, overriding mode %04lo?
sv: %s: ersätt %s och åsidosätt därmed rättigheterna %04lo?

en: %s: overwrite %s?
sv: %s: skriv över %s?

en: cannot stat %s
sv: kan inte ta status på %s

en: omitting directory %s
sv: utelämnar katalog %s

en: cannot overwrite non-directory %s with directory %s
sv: kan inte ersätta en icke-katalog %s med en katalog %s

en: will not overwrite just-created %s with %s
sv: kan inte ersätta en nyss skapad %s med %s

en: cannot overwrite directory %s with non-directory
sv: kan inte ersätta en katalog %s med en icke-katalog

en: cannot overwrite directory %s
sv: kan inte skriva över katalog %s

en: cannot move directory onto non-directory: %s -> %s
sv: kan inte flytta en katalog till icke-katalog: %s -> %s

en: backing up %s would destroy source;  %s not moved
sv: säkerhetskopiering av %s skulle förstöra källan;  %s inte flyttad

en: backing up %s would destroy source;  %s not copied
sv: säkerhetskopiering av %s skulle förstöra källan;  %s inte kopierad

en: cannot backup %s
sv: kan inte säkerhetskopiera %s

en:  (backup: %s)
sv: (säkerhetskopia: %s)

en: cannot copy a directory, %s, into itself, %s
sv: kan inte flytta en katalog, %s, in i sig själv, %s

en: will not create hard link %s to directory %s
sv: skapar inte hård länk %s till katalog %s

en: cannot create hard link %s to %s
sv: kan inte skapa hård länk %s till %s

note: FIXME: this is a little fragile in that it relies on rename(2) failing with a specific errno value.  Expect problems on non-POSIX systems.
en: cannot move %s to a subdirectory of itself, %s
sv: kan inte flytta %s till en underkatalog till sig själv, %s

note: Use the value of errno from the failed rename.
en: cannot move %s to %s
sv: kan inte flytta %s till %s

en: cannot copy cyclic symbolic link %s
sv: kan inte kopiera cyklisk symbolisk länk %s

en: %s: can make relative symbolic links only in current directory
sv: %s: kan bara skapa relativa symboliska länkar i aktuell katalog

en: cannot create symbolic link %s to %s
sv: kan inte skapa symbolisk länk %s till %s

en: cannot create link %s
sv: kan inte skapa länk %s

en: cannot create fifo %s
sv: kan inte skapa fifo %s

en: cannot create special file %s
sv: kan inte skapa specialfil %s

en: cannot read symbolic link %s
sv: kan inte läsa symbolisk länk %s

en: cannot create symbolic link %s
sv: kan inte skapa symbolisk länk %s

en: preserving ownership for %s
sv: bevarar ägare av %s

en: %s has unknown file type
sv: %s har okänd filtyp

en: preserving times for %s
sv: bevarar tider på %s

en: setting permissions for %s
sv: sätter rättigheter på %s

en: cannot un-backup %s
sv: kan inte backa säkerhetskopia %s

en: %s -> %s (unbackup)
sv: %s -> %s (återta säkerhetskopia)

note: The official name of this program (e.g., no `g' prefix).
en: Torbjorn Granlund, David MacKenzie, and Jim Meyering
sv: Torbjörn Granlund, David MacKenzie och Jim Meyering

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY SOURCE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... KÄLLA DEST
        eller:  %s [FLAGGA]... KÄLLA... KATALOG
        eller:  %s [FLAGGA]... --target-directory=KATALOG KÄLLA...

en: Copy SOURCE to DEST, or multiple SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
      -a, --archive                same as -dpR
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -d                           same as --no-dereference --preserve=link
          --no-dereference         never follow symbolic links
      -f, --force                  if an existing destination file cannot be
                                     opened, remove it and try again
      -i, --interactive            prompt before overwrite
      -H                           follow command-line symbolic links
sv: Kopiera KÄLLA till DEST, eller flera KÄLLOR to KATALOG.
    
      -a, --archive                samma som -dpR
          --backup[=STYR]          gör en säkerhetskopia av varje existerande
                                     destinationsfil
      -b                           som --backup men tar inget argument
      -d                           samma som --no-dereference --preserve=link
          --no-dereference         följ aldrig symboliska länkar
      -f, --force                  om en existerande destinationsfil inte kan
                                     öppnas, ta bort den och försök igen
      -i, --interactive            fråga innan något skrivs över
      -H                           följ symboliska länkar på kommandoraden

en:   -l, --link                   link files instead of copying
      -L, --dereference            always follow symbolic links
      -p                           same as --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LIST]   preserve the specified attributes (default:
                                     mode,ownership,timestamps), if possible
                                     additional attributes: links, all
          --no-preserve=ATTR_LIST  don't preserve the specified attributes
          --parents                append source path to DIRECTORY
      -P                           same as `--no-dereference'
      -r                           copy recursively, non-directories as files
                                     WARNING: use -R instead when you might copy
                                     special files like FIFOs or /dev/zero
          --remove-destination     remove each existing destination file before
                                     attempting to open it (contrast with --force)
sv:   -l, --link                   länka filer istället för att kopiera
      -L, --dereference            följ alltid symboliska länkar
      -p, --preserve               samma som --preserve=mode,ownership,timestamps
          --preserve[=ATTR_LISTA]  bevara de angivna attributen (standard:\n"
                                     mode,ownership,timestamps), om möjligt 
                                     ytterligare attribut: links, all\n"
          --no-preserve=ATTR_LISTA bevara inte de angivna attributen
          --parents                lägg till källsökvägen till KATALOG
      -P                           samma som "--no-dereference"
      -r                           kopiera rekursivt, ickekataloger som filer
                                     VARNING: använd -R istället när du kan komma
                                     att kopiera specialfiler som rör och /dev/zero
          --remove-destination     ta bort varje existerande destinationsfil före
                                     försök att öppna den (jämför med --force)

en:       --sparse=WHEN            control creation of sparse files
      -R, --recursive              copy directories recursively
          --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -s, --symbolic-link          make symbolic links instead of copying
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 copy only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
sv:       --sparse=NÄR             styr skapande av glesa filer
      -R, --recursive              kopiera kataloger rekursivt
          --reply={yes,no,query}   ange hur en fråga om en existerande
                                     destinationsfil skall hanteras
          --strip-trailing-slashes tag bort avslutande snedstreck från varje KÄLLA
      -s, --symbolic-link          gör symboliska länkar istället för att kopiera
      -S, --suffix=SUFFIX          ersätt den vanliga säkerhetskopieändelsen
          --target-directory=KATALOG  flytta alla KÄLLOR till KATALOG
      -u, --update                 kopiera bara när KÄLLA är nyare än
                                     destinationen, eller när destinationen
                                     saknas helt

en:   -v, --verbose                explain what is being done
      -x, --one-file-system        stay on this file system
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
    
    By default, sparse SOURCE files are detected by a crude heuristic and the
    corresponding DEST file is made sparse as well.  That is the behavior
    selected by --sparse=auto.  Specify --sparse=always to create a sparse DEST
    file whenever the SOURCE file contains a long enough sequence of zero bytes.
    Use --sparse=never to inhibit creation of sparse files.
sv:   -v, --verbose                berätta vad som görs
      -x, --one-file-system        stanna inom detta filsystem
          --help                   visa denna hjälptext och avsluta
          --version                visa versionsinformation och avsluta
    
    Normalt upptäcks en gles KÄLLA med en grov heuristik och motsvarande DEST
    görs likaledes gles.  Det beteendet väljs av --sparse=auto.  Ange
    --sparse=always för att alltid göra DEST gles när KÄLLA innehåller
    tillräckligt långa nollbytesekvenser.
    
    Ange --sparse=never för att hindra skapandet av glesa filer.

en: The backup suffix is `~', unless set with --suffix or SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.
    The version control method may be selected via the --backup option or through
    the VERSION_CONTROL environment variable.  Here are the values:
    
      none, off       never make backups (even if --backup is given)
      numbered, t     make numbered backups
      existing, nil   numbered if numbered backups exist, simple otherwise
      simple, never   always make simple backups
sv: Ändelsen på säkerhetskopior är "~" om inte annat anges av --suffix eller
    SIMPLE_BACKUP_SUFFIX.  Versionhanteringen kan styras med --backup-flaggan eller
    med miljövariabeln VERSION_CONTROL.  Den kan ha följande värden:
    
      none, off       gör aldrig säkerhetskopior (ens om --backup anges)
      numbered, t     gör numrerade säkerhetskopior
      existing, nil   numrerade om det redan finns numrerade, annars enkla
      simple, never   gör alltid enkla säkerhetskopior

en: 
    As a special case, cp makes a backup of SOURCE when the force and backup
    options are given and SOURCE and DEST are the same name for an existing,
    regular file.
sv: 
    Som ett specialfall gör cp en säkerhetskopia av KÄLLA när force- och
    backup-flaggorna är givna, och KÄLLA och DEST är samma namn på en existerande
    normal fil.

en: preserving permissions for %s
sv: bevarar rättigheter på %s

en: cannot make directory %s
sv: kan inte skapa katalog %s

en: missing file arguments
sv: utelämnade filargument

en: missing destination file
sv: destinationsfil saknas

en: accessing %s
sv: bearbetar %s

en: specified target, %s is not a directory
sv: angiven destination, %s, är inte en katalog

en: copying multiple files, but last argument %s is not a directory
sv: kopiering av flera filer, men sista argumentet %s är inte en katalog

en: when preserving paths, the destination must be a directory
sv: när sökvägen skall bevaras måste destinationen vara en katalog

en: warning: --version-control (-V) is obsolete;  support for it
    will be removed in some future release.  Use --backup=%s instead.
sv: varning: --version-control (-V) är föråldrat; stöd för det kommer att
    tas bort i någon framtida version.  Använd --backup=%s istället.

en: symbolic links are not supported on this system
sv: symboliska länkar stöds inte på detta system

en: cannot make both hard and symbolic links
sv: kan inte göra både hårda och symboliska länkar

en: backup type
sv: säkerhetskopietyp

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [FIL]

en: Output commands to set the LS_COLORS environment variable.
    
    Determine format of output:
      -b, --sh, --bourne-shell    output Bourne shell code to set LS_COLORS
      -c, --csh, --c-shell        output C shell code to set LS_COLORS
      -p, --print-database        output defaults
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
    
    If FILE is specified, read it to determine which colors to use for which
    file types and extensions.  Otherwise, a precompiled database is used.
    For details on the format of these files, run `dircolors --print-database'.
sv: Skriv ut kommandon för att sätta miljövariabeln LS_COLORS.
    
    Bestäm utformat:
      -b, --sh, --bourne-shell    skriv kod för att sätta LS_COLORS i Bourne-skal
      -c, --csh, --c-shell        skriv kod för att sätta LS_COLORS i C-skal
      -p, --print-database        visa standardvärden
          --help                  visa denna hjälptext och avsluta
          --version               visa versionsinformation och avsluta
    
    Om FIL anges, läs den för att bestämma vilka färger som skall användas till
    vilka filtyper och ändelser.  Annars används en fördefinierad databas.  För
    detaljer om formatet på dessa filer, kör "dircolors --print-database".
    detaljer om formatet på dessa filer, kör "dircolors --print-database".

en: %s:%lu: invalid line;  missing second token
sv: %s:%lu: felaktig rad; andra symbolen saknas

en: %s:%lu: unrecognized keyword %s
sv: %s:%lu: okänt nyckelord %s

en: <internal>
sv: <intern>

en: the options to output dircolors' internal database and
    to select a shell syntax are mutually exclusive
sv: flaggorna för att visa dircolors interna databas och för att välja en
    skalsyntax är ömsesidigt uteslutande

en: no FILE arguments may be used with the option to output
    dircolors' internal database
sv: inget FILargument får ges tillsammans med flaggan för att visa dircolors
    interna databas

en: too many arguments
sv: för många argument

en: no SHELL environment variable, and no shell type option given
sv: ingen SHELL-miljövariabel, och ingen flagga för skalvariant angiven

en: standard input
sv: standard in

note: The official name of this program (e.g., no `g' prefix).
en: Paul Rubin, David MacKenzie, and Stuart Kemp
sv: Paul Rubin, David MacKenzie och Stuart Kemp

en: Usage: %s [OPTION]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]...

en: Copy a file, converting and formatting according to the options.
    
      bs=BYTES        force ibs=BYTES and obs=BYTES
      cbs=BYTES       convert BYTES bytes at a time
      conv=KEYWORDS   convert the file as per the comma separated keyword list
      count=BLOCKS    copy only BLOCKS input blocks
      ibs=BYTES       read BYTES bytes at a time
      if=FILE         read from FILE instead of stdin
      obs=BYTES       write BYTES bytes at a time
      of=FILE         write to FILE instead of stdout
      seek=BLOCKS     skip BLOCKS obs-sized blocks at start of output
      skip=BLOCKS     skip BLOCKS ibs-sized blocks at start of input
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
    
    BLOCKS and BYTES may be followed by the following multiplicative suffixes:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1,000,000, M 1,048,576,
    GD 1,000,000,000, G 1,073,741,824, and so on for T, P, E, Z, Y.
    Each KEYWORD may be:
    
      ascii     from EBCDIC to ASCII
      ebcdic    from ASCII to EBCDIC
      ibm       from ASCII to alternated EBCDIC
      block     pad newline-terminated records with spaces to cbs-size
      unblock   replace trailing spaces in cbs-size records with newline
      lcase     change upper case to lower case
      notrunc   do not truncate the output file
      ucase     change lower case to upper case
      swab      swap every pair of input bytes
      noerror   continue after read errors
      sync      pad every input block with NULs to ibs-size; when used
                  with block or unblock, pad with spaces rather than NULs
sv: Kopiera en fil med konvertering och formatering enligt flaggorna.
    
      bs=BYTE         framtvinga ibs=BYTE och obs=BYTE
      cbs=BYTE        konvertera BYTE byte åt gången
      conv=NYCKELORD  konvertera filen i enlighet med kommaseparerade nyckelord
      count=BLOCK     kopiera endast BLOCK inblock
      ibs=BYTE        läs BYTE byte åt gången
      if=FIL          läs från FIL istället för standard in
      obs=BYTE        skriv BYTE byte åt gången
      of=FIL          skriv FIL istället för standard ut
      seek=BLOCK      hoppa över BLOCK obs-stora block från början av utfil
      skip=BLOCK      hoppa över BLOCK ibs-stora block från början av infil
          --help      visa denna hjälptext och avsluta
          --version   visa versionsinformation och avsluta
    
    BLOCK och BYTE kan följas av av de följande multiplikativa ändelserna:
    xM M, c 1, w 2, b 512, kD 1000, k 1024, MD 1 000 000, M 1 048 576,
    GD 1 000 000 000, G 1 073 741 824, och så vidare för T, P, E, Z, Y.
    Möjliga NYCKELORD är:
    
      ascii     från EBCDIC till ASCII
      ebcdic    från ASCII till EBCDIC
      ibm       från ASCII till en annan EBCDIC
      block     fyll ut nyradsavslutade poster med blanktecken till cbs-storlek
      unblock   ersätt avslutande blanktecken med nyrad i cbs-stora poster
      lcase     ändra versaler till gemena
      notrunc   stympa inte utfilen
      ucase     ändra gemena till versaler
      swab      byt plats på varje par av byte i indata
      noerror   fortsätt efter läsfel
      sync      fyll ut varje indatablock med nulltecken till ibs-storlek; när
                  det används med block eller unblock, fyll ut med blanktecken
                  istället för nulltecken

en: %s+%s records in
sv: %s+%s poster in

en: %s+%s records out
sv: %s+%s poster ut

en: truncated record
sv: stympad post

en: truncated records
sv: stympade poster

en: closing input file %s
sv: stänger indatafil %s

en: closing output file %s
sv: stänger utdatafil %s

en: writing to %s
sv: skriver till %s

en: invalid conversion: %s
sv: otillåten konvertering: %s

en: unrecognized option %s
sv: okänd flagga %s

en: unrecognized option %s=%s
sv: okänd flagga %s=%s

en: invalid number %s
sv: ogiltigt tal %s

en: only one conv in {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}
sv: endast en konvertering av {ascii,ebcdic,ibm}, {lcase,ucase}, {block,unblock}, {unblock,sync}

en: opening %s
sv: öppnar %s

en: file offset out of range
sv: filposition utanför giltigt intervall

en: advancing past %s bytes in output file %s
sv: passerar %s byte i utdatafil %s

en: standard output
sv: standard ut

en: Filesystem
sv: Filsystem

en:    Type
sv:     Typ

en:     Inodes   IUsed   IFree IUse%%
sv:     Inoder IAnvända  IFria IAnv%%

en:     Size  Used Avail Use%%
sv:  Storlek Anvnt Tillg Anv%%

en:  %4d-blocks      Used Available Capacity
sv:   %4d-block    Använt Tillgängl    Kapac

en:  %4s-blocks      Used Available Use%%
sv:   %4s-block    Använt Tillgängl Anv%%

en:  Mounted on
sv:  Monterat på

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... [FIL]...

en: Show information about the filesystem on which each FILE resides,
    or all filesystems by default.
    
      -a, --all             include filesystems having 0 blocks
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -i, --inodes          list inode information instead of block usage
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --local           limit listing to local filesystems
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
          --no-sync         do not invoke sync before getting usage info (default)
      -P, --portability     use the POSIX output format
          --sync            invoke sync before getting usage info
      -t, --type=TYPE       limit listing to filesystems of type TYPE
      -T, --print-type      print filesystem type
      -x, --exclude-type=TYPE   limit listing to filesystems not of type TYPE
      -v                    (ignored)
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
sv: Visa information om filsystemet där varje FIL ligger, eller annars alla
    filsystem.
    
      -a, --all             tag med filsystem som har 0 block
          --block-size=BYTE använd BYTE byte stora block
      -h, --human-readable  skriv storlekar i läsbart format (t.ex. 1K 234M 2G)
      -H, --si              d:o, men använd multipler av 1000 istället för 1024
      -i, --inodes          skriv inodinformation istället för blockinformation
      -k, --kilobytes       som --block-size=1024
      -m, --megabytes       som --block-size=1048576
          --no-sync         anropa inte sync innan information hämtas (normalfall)
      -P, --portability     använd POSIX-format
          --sync            anropa sync innan information hämtas
      -t, --type=TYP        begränsa listningen till filsystem av typen TYP
      -T, --print-type      skriv ut filsystemtyp
      -x, --exclude-type=TYP   utelämna filsystem av typ TYP
      -v                    (ignorerad)
          --help            visa denna hjälptext och avsluta
          --version         visa versionsinformation och avsluta

en: file system type %s both selected and excluded
sv: filsystemstypen %s är både vald och exkluderad

note: Couldn't read the table of mounted filesystems. Fail if df was invoked with no file name arguments; Otherwise, merely give a warning and proceed.
en: Warning:
sv: Varning:

en: %scannot read table of mounted filesystems
sv: %skan inte läsa tabellen över monterade filsystem

en: Summarize disk usage of each FILE, recursively for directories.
    
      -a, --all             write counts for all files, not just directories
          --block-size=SIZE use SIZE-byte blocks
      -b, --bytes           print size in bytes
      -c, --total           produce a grand total
      -D, --dereference-args  dereference PATHs when symbolic link
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
      -H, --si              likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -k, --kilobytes       like --block-size=1024
      -l, --count-links     count sizes many times if hard linked
      -L, --dereference     dereference all symbolic links
      -m, --megabytes       like --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   do not include size of subdirectories
      -s, --summarize       display only a total for each argument
      -x, --one-file-system  skip directories on different filesystems
      -X FILE, --exclude-from=FILE  Exclude files that match any pattern in FILE.
          --exclude=PAT     Exclude files that match PAT.
          --max-depth=N     print the total for a directory (or file, with --all)
                              only if it is N or fewer levels below the command
                              line argument;  --max-depth=0 is the same as
                              --summarize
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
sv: Sammanfatta diskanvändningen för varje FIL, rekursivt för kataloger.
    
      -a, --all             skriv ut värden för alla filer, inte bara kataloger
          --block-size=BYTE använd BYTE byte stora block
      -b, --bytes           skriv storlek i byte
      -c, --total           rapportera totalsumman
      -D, --dereference-args  följ SÖKVÄGar när de är symboliska länkar
      -h, --human-readable  skriv storlekar i läsbart format (t.ex. 1K 234M 2G)
      -H, --si              d:o, men använd multipler av 1000 istället för 1024
      -k, --kilobytes       som --block-size=1024
      -l, --count-links     räkna storlek flera gånger för hårda länkar
      -L, --dereference     följ alla symboliska länkar
      -m, --megabytes       som --block-size=1048576
      -S, --separate-dirs   ta inte med storlek på underkataloger
      -s, --summarize       visa bara summan för varje argument
      -x, --one-file-system hoppa över kataloger på andra filsystem
      -X FIL, --exclude-from=FIL  hoppa över filer som matchar mönster i FIL.
          --exclude=MSTR    hoppa över filer som matchar MSTR.
          --max-depth=N     skriv summan för en katalog (eller fil, med --all)
                              endast om den är N eller färre nivåer nedanför
                              kommandoradsargumentet; --maxdepth=0 är detsamma som
                              --summarize
          --help            visa denna hjälptext och avsluta
          --version         visa versionsinformation och avsluta

en: cannot change to `..' from directory %s
sv: kan inte byta till ".." från katalog %s

en: cannot change to directory %s
sv: kan inte byta katalog till %s

en: total
sv: totalt

en: invalid maximum depth %s
sv: ogiltigt maxdjup %s

en: cannot both summarize and show all entries
sv: kan inte samtidigt bara visa summan och alla storlekar

en: warning: summarizing is the same as using --max-depth=0
sv: varning: att summera är detsamma som att använda --max-depth=0

en: warning: summarizing conflicts with --max-depth=%d
sv: varning: att summera står i konflikt med --max-depth=%d

en: the strip option may not be used when installing a directory
sv: flaggan "strip" kan inte användas när en katalog installeras

en: invalid mode %s
sv: ogiltig rättighet %s

en: creating directory %s
sv: skapar katalog %s

en: installing multiple files, but last argument, %s is not a directory
sv: installation av flera filer, men sista argumentet, %s, är inte en katalog

en: %s is a directory
sv: %s är en katalog

en: cannot obtain time stamps for %s
sv: kan inte avläsa tidstämplar på %s

en: cannot set time stamps for %s
sv: kan inte sätta tidstämplar på %s

en: cannot fork
sv: kan inte grena

en: cannot run strip
sv: kan inte köra strip

en: strip failed
sv: strip misslyckades

en: invalid user %s
sv: felaktig användare %s

en: invalid group %s
sv: felaktig grupp %s

en: Usage: %s [OPTION]... SOURCE DEST           (1st format)
      or:  %s [OPTION]... SOURCE... DIRECTORY   (2nd format)
      or:  %s -d [OPTION]... DIRECTORY...       (3rd format)
sv: Användning: %s [FLAGGA]... KÄLLA DEST          (format 1)
        eller:  %s [FLAGGA]... KÄLLA... KATALOG    (format 2)
        eller:  %s -d [FLAGGA]... KATALOG...       (format 3)

en: In the first two formats, copy SOURCE to DEST or multiple SOURCE(s) to
    the existing DIRECTORY, while setting permission modes and owner/group.
    In the third format, create all components of the given DIRECTORY(ies).
    
          --backup[=CONTROL] make a backup of each existing destination file
      -b                  like --backup but does not accept an argument
      -c                  (ignored)
      -d, --directory     treat all arguments as directory names; create all
                            components of the specified directories
      -D                  create all leading components of DEST except the last,
                            then copy SOURCE to DEST;  useful in the 1st format
      -g, --group=GROUP   set group ownership, instead of process' current group
      -m, --mode=MODE     set permission mode (as in chmod), instead of rwxr-xr-x
      -o, --owner=OWNER   set ownership (super-user only)
      -p, --preserve-timestamps   apply access/modification times of SOURCE files
                            to corresponding destination files
      -s, --strip         strip symbol tables, only for 1st and 2nd formats
      -S, --suffix=SUFFIX override the usual backup suffix
      -v, --verbose       print the name of each directory as it is created
          --help          display this help and exit
          --version       output version information and exit
sv: De första två formaten kopierar KÄLLA till DEST eller flera KÄLLor till
    en existerande KATALOG, samtidigt som rättigheter och ägare/grupp sätts.
    Det tredje formatet skapar KATALOG(er) inklusive eventuella föräldrakataloger.
    
          --backup[=STYR]  säkerhetskopiera varje existerande destination
      -b                  som --backup, fast tar inget argument
      -c                  (ignoreras)
      -d, --directory     betrakta alla argument som kataloger; skapa dem
                            inklusive eventuella föräldrakataloger
      -D                  skapa alla föräldrakataloger till DEST; kopiera sedan
                            KÄLLA till DEST; användbart i format 1
      -g, --group=GRUPP   sätt grupptillhörighet, istället för processens grupp
      -m, --mode=RÄTTIGHET sätt rättigheter (som för chmod), istället för rwxr-xr-x
      -o, --owner=ÄGARE   sätt ägare (endast superanvändare)
      -p, --preserve-timestamps  sätt KÄLLors åtkomst- och modifikationstid även på
                            destinationsfiler
      -s, --strip         ta bort symboltabeller, endast för format 1 och 2
      -S, --suffix=SUFFIX ersätt den vanliga säkerhetskopieändelsen
          --verbose       skriv namnet på varje katalog som skapas
          --help          visa denna hjälptext och avsluta
          --version       visa versionsinformation och avsluta

note: The official name of this program (e.g., no `g' prefix).
en: Mike Parker and David MacKenzie
sv: Mike Parker och David MacKenzie

en: %s: warning: making a hard link to a symbolic link is not portable
sv: %s: varning: att göra en hård länk till en symbolisk länk är inte portabelt

en: %s: hard link not allowed for directory
sv: %s: hårda länkar är inte tillåtna för kataloger

en: %s: cannot overwrite directory
sv: %s: kan inte skriva över katalog

en: %s: replace %s?
sv: %s: ersätt %s?

en: %s: File exists
sv: %s: filen finns

en: create symbolic link %s to %s
sv: skapa symbolisk länk %s till %s

en: create hard link %s to %s
sv: skapar hård länk %s till katalog %s

en: creating symbolic link %s to %s
sv: skapa symbolisk länk %s till %s

en: creating hard link %s to %s
sv: skapar hård länk %s till %s

en: Usage: %s [OPTION]... TARGET [LINK_NAME]
      or:  %s [OPTION]... TARGET... DIRECTORY
      or:  %s [OPTION]... --target-directory=DIRECTORY TARGET...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... MÅL [LÄNKNAMN]
        eller:  %s [FLAGGA]... MÅL... KATALOG
        eller:  %s [FLAGGA]... --target-directory=KATALOG MÅL...

en: Create a link to the specified TARGET with optional LINK_NAME.
    If LINK_NAME is omitted, a link with the same basename as the TARGET is
    created in the current directory.  When using the second form with more
    than one TARGET, the last argument must be a directory;  create links
    in DIRECTORY to each TARGET.  Create hard links by default, symbolic
    links with --symbolic.  When creating hard links, each TARGET must exist.
    
          --backup[=CONTROL]      make a backup of each existing destination file
      -b                          like --backup but does not accept an argument
      -d, -F, --directory         hard link directories (super-user only)
      -f, --force                 remove existing destination files
      -n, --no-dereference        treat destination that is a symlink to a
                                    directory as if it were a normal file
      -i, --interactive           prompt whether to remove destinations
      -s, --symbolic              make symbolic links instead of hard links
      -S, --suffix=SUFFIX         override the usual backup suffix
          --target-directory=DIRECTORY  specify the DIRECTORY in which to create
                                    the links
      -v, --verbose               print name of each file before linking
          --help                  display this help and exit
          --version               output version information and exit
sv: Skapa en länk till det angivna MÅLet med namnet LÄNKNAMN.  Om LÄNKNAMN
    utelämnas skapas en länk med samma basnamn som MÅL i aktuell katalog.  När man
    använder den andra formen med mer än ett MÅL, skall det sista argumentet vara
    en katalog; skapa länkar i KATALOG till varje MÅL.  Skapa hårda länkar om inget
    annat anges, symboliska länkar med --symbolic.  När hårda länkar skapas måste
    varje MÅL existera.
    
          --backup[=STYR]         säkerhetskopiera varje existerande destination
      -b                          som --backup, fast tar inget argument
      -d, -F, --directory         gör hårda länkar för kataloger
                                    (endast superanvändare)
      -f, --force                 ta bort existerande destinationsfiler
      -n, --no-dereference        behandla destination som är symbolisk länk till
                                    en katalog som om det vore en vanlig fil
      -i, --interactive           fråga om destinationer skall tas bort
      -s, --symbolic              gör symboliska länkar istället för hårda
      -S, --suffix=SUFFIX         ersätt den vanliga säkerhetskopieändelsen
          --target-directory=KATALOG  ange KATALOG som länkarna skall skapas i
      -v, --verbose               skriv namnet på varje fil före länkning
          --help                  visa denna hjälptext och avsluta
          --version               visa versionsinformation och avsluta

en: missing file argument
sv: utelämnat filargument

en: specified target directory, %s is not a directory
sv: angiven målkatalog, %s, är inte en katalog

en: when making multiple links, last argument must be a directory
sv: för att göra flera länkar måste sista argumentet vara en katalog

en: Richard Stallman and David MacKenzie
sv: Richard Stallman och David MacKenzie

note: strftime formats for non-recent and recent files, respectively, in -l output.
en: %b %e  %Y
sv: %e %b  %Y

en: %b %e %H:%M
sv: %e %b %H.%M

en: ignoring invalid value of environment variable QUOTING_STYLE: %s
sv: ignorerar felaktigt värde på miljövariabeln QUOTING_STYLE: %s

en: ignoring invalid width in environment variable COLUMNS: %s
sv: ignorerar felaktig bredd i miljövariabeln COLUMNS: %s

en: ignoring invalid tab size in environment variable TABSIZE: %s
sv: ignorerar felaktigt tabulatorsteg i miljövariabeln TABSIZE: %s

en: invalid line width: %s
sv: felaktig radlängd: %s

en: invalid tab size: %s
sv: felaktigt tabulatorsteg: %s

en: unrecognized prefix: %s
sv: okänt prefix: %s

en: unparsable value for LS_COLORS environment variable
sv: obegripligt värde på LS_COLORS-miljövariabeln

en: cannot determine device and inode of %s
sv: kan inte avgöra enhet och inod för %s

en: not listing already-listed directory: %s
sv: listar inte redan listade kataloger: %s

en: List information about the FILEs (the current directory by default).
    Sort entries alphabetically if none of -cftuSUX nor --sort.
    
      -a, --all                  do not hide entries starting with .
      -A, --almost-all           do not list implied . and ..
      -b, --escape               print octal escapes for nongraphic characters
          --block-size=SIZE      use SIZE-byte blocks
      -B, --ignore-backups       do not list implied entries ending with ~
      -c                         with -lt: sort by, and show, ctime (time of last
                                   modification of file status information)
                                   with -l: show ctime and sort by name
                                   otherwise: sort by ctime
      -C                         list entries by columns
          --color[=WHEN]         control whether color is used to distinguish file
                                   types.  WHEN may be `never', `always', or `auto'
      -d, --directory            list directory entries instead of contents
      -D, --dired                generate output designed for Emacs' dired mode
      -f                         do not sort, enable -aU, disable -lst
      -F, --classify             append indicator (one of */=@|) to entries
          --format=WORD          across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            like -l --time-style=full-iso
sv: Visa information om FILerna (aktuell katalog om inget anges).  Sortera
    posterna alfabetiskt om ingen av -cftuSUX eller --sort.
    
      -a, --all                  göm inte poster som inleds med .
      -A, --almost-all           lista inte underförstådda . och ..
      -b, --escape               skriv oktala koder för ickegrafiska tecken
          --block-size=STORLEK   använd STORLEK byte stora block
      -B, --ignore-backups       lista inte underförstådda poster som slutar på ~
      -c                         med -lt: sortera efter och visa ctime, (tid för
                                   senaste ändring av filestatusinformation)
                                   med -l: visa ctime och sortera alfabetiskt
                                   annars: sortera efter ctime
      -C                         lista poster kolumnvis
          --color[=NÄR]          ange om färger skall användas för att särskilja
                                   filetyper.  NÄR kan vara "never", "always"
                                   eller "auto".
      -d, --directory            lista kataloger istället för deras innehåll
      -D, --dired                anpassa utdata för Emacs dired-funktion
      -f                         sortera inte, slå på -aU, slå av -lst
      -F, --classify             lägg till en indikator (en av */=@|) till poster
          --format=ORD           across -x, commas -m, horizontal -x, long -l,
                                   single-column -1, verbose -l, vertical -C
          --full-time            som -l --time-style=full-iso

en:   -g                         like -l, but do not list owner
      -G, --no-group             inhibit display of group information
      -h, --human-readable  print sizes in human readable format (e.g., 1K 234M 2G)
          --si                   likewise, but use powers of 1000 not 1024
      -H, --dereference-command-line  follow symbolic links on the command line
          --indicator-style=WORD append indicator with style WORD to entry names:
                                   none (default), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                print index number of each file
      -I, --ignore=PATTERN       do not list implied entries matching shell PATTERN
      -k, --kilobytes            like --block-size=1024
      -l                         use a long listing format
      -L, --dereference          when showing file information for a symbolic
                                   link, show information for the file the link
                                   references rather than for the link itself
      -m                         fill width with a comma separated list of entries
sv:   -g                         som -l, men visa inte ägare
      -G, --no-group             låt bli att visa gruppinformation
      -h, --human-readable      skriv storlekar i läsbart format (t.ex. 1K 234M 2G)
          --si                  d:o, men använd multipler av 1000 istället för 1024
      -H, --dereference-command-line  följ symboliska länkar på kommandoraden
          --indicator-style=ORD  lägg till en indikator med stil ORD till postnamn:
                                   none (standard), classify (-F), file-type (-p)
      -i, --inode                visa indexnummer för varje fil
      -I, --ignore=MÖNSTER       visa inte underförstådda poster som matchar
                                   skalMÖNSTER
      -k, --kilobytes            som --block-size=1024
      -l                         använd långt listningsformat
      -L, --dereference          när filinformation visas för en symbolisk länk,
                                   visa information om filen länken refererar
                                   snarare än för själva länken
      -m                         fyll bredden med en kommaseparerad lista av poster

en:   -n, --numeric-uid-gid      like -l, but list numeric UIDs and GIDs
      -N, --literal              print raw entry names (don't treat e.g. control
                                   characters specially)
      -o                         like -l, but do not list group information
      -p, --file-type            append indicator (one of /=@|) to entries
      -q, --hide-control-chars   print ? instead of non graphic characters
          --show-control-chars   show non graphic characters as-is (default
                                 unless program is `ls' and output is a terminal)
      -Q, --quote-name           enclose entry names in double quotes
          --quoting-style=WORD   use quoting style WORD for entry names:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              reverse order while sorting
      -R, --recursive            list subdirectories recursively
      -s, --size                 print size of each file, in blocks
sv:   -n, --numeric-uid-gid      som -l, men lista numeriska UID och GID
      -N, --literal              skriv ut råa postnamn (specialbehandla inte till
                                   exempel kontrolltecken)
      -o                         som -l, men lista inte gruppinformation
      -p, --file-type            lägg till en indikator (en av /=@|) till poster
      -q, --hide-control-chars   skriv ? istället för ickegrafiska tecken
          --show-control-chars   visa ickegrafiska tecken som de är (normalfall utom
                                   om programmet är "ls" och utdata är en terminal)
      -Q, --quote-name           omge postnamnen med citationstecken
          --quoting-style=ORD    använd citationsstil ORD för postnamn:
                                   literal, locale, shell, shell-always, c, escape
      -r, --reverse              sortera baklänges
      -R, --recursive            visa underkataloger rekursivt
      -s, --size                 skriv storleken i block för varje fil

en:   -S                         sort by file size
          --sort=WORD            extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=WORD            show time as WORD instead of modification time:
                                   atime, access, use, ctime or status; use
                                   specified time as sort key if --sort=time
          --time-style=WORD      show times using style WORD:
                                   full-iso, iso, locale, posix-iso
      -t                         sort by modification time
      -T, --tabsize=COLS         assume tab stops at each COLS instead of 8
      -u                         with -lt: sort by, and show, access time
                                   with -l: show access time and sort by name
                                   otherwise: sort by access time
      -U                         do not sort; list entries in directory order
      -v                         sort by version
      -w, --width=COLS           assume screen width instead of current value
      -x                         list entries by lines instead of by columns
      -X                         sort alphabetically by entry extension
      -1                         list one file per line
          --help                 display this help and exit
          --version              output version information and exit
    
    By default, color is not used to distinguish types of files.  That is
    equivalent to using --color=none.  Using the --color option without the
    optional WHEN argument is equivalent to using --color=always.  With
    --color=auto, color codes are output only if standard output is connected
    to a terminal (tty).
sv:   -S                         sortera efter filstorlek
          --sort=ORD             extension -X, none -U, size -S, time -t,
                                   version -v
                                 status -c, time -t, atime -u, access -u, use -u
          --time=ORD             visa tid som ORD istället för modifieringstid:
                                   atime, access, use, ctime eller status; använd
                                   angiven tid som sorteringsnyckel om --sort=time
          --time-style=ORD       visa tider i stil ORD:
                                   full-iso, iso, locale, posix-iso
      -t                         sortera efter modifieringstid
      -T, --tabsize=KOLUMN       antag tabulatorsteg varje KOLUMN, inte var 8:e
      -u                         med -lt: sortera efter och visa åtkomsttid
                                   med -l: visa åtkomsttid men sortera alfabetiskt
                                   annars: sortera enligt åtkomsttid
      -U                         sortera inte; lista poster i katalogordning
      -v                         sortera efter version
      -w, --width=KOLUMN         anta skärmbredd istället för aktuellt värde
      -x                         lista poster radvis istället för kolumnvis
      -X                         sortera alfabetiskt efter ändelser
      -1                         lista en fil per rad
          --help                 visa denna hjälptext och avsluta
          --version              visa versionsinformation och avsluta
    
    Normalt används inte färger för att särskilja filtyper.  Det är likvärdigt
    med att ange --color=none.  Att använda flaggan --color utan något NÄR är
    detsamma som att ange --color=always.  Med --color=auto används färgkodning
    endast om standard ut är en terminal (tty).

en: Usage: %s [OPTION] DIRECTORY...
sv: Användning: %s [FLAGGA] KATALOG...

en: Create the DIRECTORY(ies), if they do not already exist.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     no error if existing, make parent directories as needed
      -v, --verbose     print a message for each created directory
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
sv: Skapa KATALOG(er), om de inte redan finns.
    
      -m, --mode=RÄTTIGHET sätt rättigheter (enligt chmod), inte rwxrwxrwx - umask
      -p, --parents     inget fel om den finns, gör föräldrakataloger vid behov
      -v, --verbose     skriv meddelande för varje skapad katalog
          --help        visa denna hjälptext och avsluta
          --version     visa versionsinformation och avsluta

note: --verbose
en: created directory %s
sv: skapade katalog %s

en: cannot set permissions of directory %s
sv: kan inte sätta rättigheter på katalog %s

en: Usage: %s [OPTION] NAME...
sv: Användning: %s [FLAGGA] NAMN...

en: Create named pipes (FIFOs) with the given NAMEs.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
sv: Skapa namngivna rör (FIFO) med de givna NAMNen.
    
      -m, --mode=RÄTTIGHET sätt rättigheter (enligt chmod), inte a=rw - umask
          --help        visa denna hjälptext och avsluta
          --version     visa versionsinformation och avsluta

en: fifo files not supported
sv: fifo-filer stöds inte

en: invalid mode
sv: felaktig rättighet

en: cannot set permissions of fifo %s
sv: kan inte sätta rättigheter på fifo %s

en: Usage: %s [OPTION]... NAME TYPE [MAJOR MINOR]
sv: Användning: %s [FLAGGA]... NAMN TYP [ÖVRE LÄGRE]

en: Create the special file NAME of the given TYPE.
    
      -m, --mode=MODE   set permission mode (as in chmod), not a=rw - umask
          --help        display this help and exit
          --version     output version information and exit
    
    MAJOR MINOR are forbidden for TYPE p, mandatory otherwise.  TYPE may be:
    
      b      create a block (buffered) special file
      c, u   create a character (unbuffered) special file
      p      create a FIFO
sv: Skapa specialfilen NAMN av angiven TYP.
    
      -m, --mode=RÄTTIGHET sätt rättigheter (enligt chmod), inte a=rw - umask
          --help        visa denna hjälptext och avsluta
          --version     visa versionsinformation och avsluta
    
    ÖVRE UNDRE är inte tillåtna för TYP p, obligatoriska annars.  TYP kan vara:
    
      b      skapa en (buffrad) blockspecialfil
      c, u   skapa en (obuffrad) teckenspecialfil
      p      skapa en FIFO

en: wrong number of arguments
sv: fel antal argument

en: block special files not supported
sv: blockspecialfiler stöds inte

en: character special files not supported
sv: teckenspecialfiler stöds inte

en: when creating special files, major and minor device
    numbers must be specified
sv: när specialfiler skapas, måste övre och undre enhetsnummer anges

en: invalid major device number %s
sv: ogiltigt övre enhetsnummer %s

en: invalid minor device number %s
sv: ogiltigt undre enhetsnummer %s

en: invalid device %s %s
sv: ogiltig enhet %s %s

en: major and minor device numbers may not be specified for fifo files
sv: övre och undre enhetsnummer skall inte anges för fifo-filer

en: cannot set permissions of %s
sv: kan inte sätta rättigheter på %s

note: The official name of this program (e.g., no `g' prefix).
en: Mike Parker, David MacKenzie, and Jim Meyering
sv: Mike Parker, David MacKenzie och Jim Meyering

en: Rename SOURCE to DEST, or move SOURCE(s) to DIRECTORY.
    
          --backup[=CONTROL]       make a backup of each existing destination file
      -b                           like --backup but does not accept an argument
      -f, --force                  do not prompt before overwriting
                                     equivalent to --reply=yes
      -i, --interactive            prompt before overwrite
                                     equivalent to --reply=query
sv: Byt namn på KÄLLA till DEST eller flytta KÄLLor till KATALOG.
    
          --backup[=STYR]          säkerhetskopiera varje existerande destination
      -b                           som --backup, fast tar inget argument
      -f, --force                  fråga inte innan något skrivs över
                                     detsamma som --reply=yes
      -i, --interactive            fråga innan något skrivs över
                                     detsamma som --reply=query

en:       --reply={yes,no,query}   specify how to handle the prompt about an
                                     existing destination file
          --strip-trailing-slashes remove any trailing slashes from each SOURCE
                                     argument
      -S, --suffix=SUFFIX          override the usual backup suffix
sv:       --reply={yes,no,query}   ange hur en fråga om en existerande
                                     destinationsfil skall hanteras
          --strip-trailing-slashes ta bort avlsutande snedstreck från varje 
                                     KÄLLargument
      -S, --suffix=SUFFIX          ersätt den vanliga säkerhetskopieändelsen

en:       --target-directory=DIRECTORY  move all SOURCE arguments into DIRECTORY
      -u, --update                 move only when the SOURCE file is newer
                                     than the destination file or when the
                                     destination file is missing
      -v, --verbose                explain what is being done
          --help                   display this help and exit
          --version                output version information and exit
sv:       --target-directory=KATALOG  flytta alla KÄLLargument in i KATALIG
      -u, --update                 flytta nedast när KÄLLfilen är nyare än
                                     destinationsfilen eller när destinationsfilen
                                     inte finns
      -v, --verbose                förklara vad som görs
          --help                   visa denna hjälptext och avsluta
          --version                visa versionsinformation och avsluta

en: when moving multiple files, last argument must be a directory
sv: när flera filer flyttas måste sista argumentet vara en katalog

en: cannot open directory %s
sv: kan inte öppna katalog %s

en: closing directory %s
sv: stänger katalog %s

en: %s: remove write-protected directory %s?
sv: %s: ta bort skrivskyddad katalog %s?

en: %s: remove write-protected file %s?
sv: %s: ta bort skrivskyddad fil %s?

en: %s: remove directory %s?
sv: %s: ta bort katalog %s?

en: %s: remove %s?
sv: %s: ta bort %s?

en: removing %s
sv: tar bort %s

en: cannot unlink %s
sv: kan inte ta bort %s

en: %s: directory %s is write protected; descend into it anyway?
sv: %s: katalog %s är skrivskyddad; gå ner i den ändå?

en: %s: descend into directory %s?
sv: %s: gå ner i katalog %s?

en: removing all entries of directory %s
sv: tar bort alla poster i katalog %s

en: cannot lstat `.' in %s
sv: kan inte ta status på "." i %s

en: ERROR: the directory %s initially had device/inode
    numbers %lu/%lu, but now (after a chdir into it), the numbers for `.'
    are %lu/%lu.  That means that while rm was running, the directory
    was replaced with either another directory or a link to another directory.
sv: FEL: katalogen %s hade från början enhets-/inodnummer %lu/%lu, men
    nu (efter att ha bytt till den katalogen), är numren för "." %lu/%lu.
    Det betyder att medan rm körde byttes katalogen ut mot antingen en
    annan katalog eller en länk till en annan katalog.

en: cannot change back to directory %s via `..'
sv: kan inte byta tillbaka till katalog %s via ".."

en: %s: remove directory %s%s?
sv: %s: ta bort katalog %s%s?

en:  (might be nonempty)
sv:  (är kanske inte tom)

en: removing the directory itself: %s
sv: tar bort katalogen själv: %s

en: cannot remove current directory %s
sv: kan inte ta bort aktuell katalog %s

en: cannot remove directory %s
sv: kan inte ta bort katalog %s

en: cannot remove `.' or `..'
sv: kan inte ta bort "." eller ".."

en: WARNING: Circular directory structure.
    This almost certainly means that you have a corrupted file system.
    NOTIFY YOUR SYSTEM MANAGER.
    The following two directories have the same inode number:
sv: VARNING: Cirkulär katalogstruktur.
    Detta betyder nästan säkert att du har ett trasigt filsystem.
    RAPPORTERA TILL SYSTEMANSVARIG.
    Följande två kataloger har samma inodsnummer:

en: continue?
sv: fortsätt?

en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL...

en: Remove (unlink) the FILE(s).
    
      -d, --directory       unlink FILE, even if it is a non-empty directory
                              (super-user only)
      -f, --force           ignore nonexistent files, never prompt
      -i, --interactive     prompt before any removal
      -r, -R, --recursive   remove the contents of directories recursively
      -v, --verbose         explain what is being done
          --help            display this help and exit
          --version         output version information and exit
    
    To remove a file whose name starts with a `-', for example `-foo',
    use one of these commands:
      %s -- -foo
    
      %s ./-foo
    
    Note that if you use rm to remove a file, it is usually possible to recover
    the contents of that file.  If you want more assurance that the contents are
    truly unrecoverable, consider using shred.
sv: Ta bort (avlänka, unlink) FIL(er).
    
      -d, --directory       ta bort katalog, även om den inte är tom
                              (endast superanvändare)
      -f, --force           ignorera filer som inte finns, fråga aldrig
      -i, --interactive     fråga före något tas bort
      -r, -R, --recursive   ta bort innehåll i kataloger rekursivt
      -v, --verbose         förklara vad som görs
          --help            visa denna hjälptext och avsluta
          --version         visa versionsinformation och avsluta
    
    För att ta bort filer vars namn börjar med "-", till exempel "-apa",
    använder du ett av dessa kommandon:
      %s -- -apa
    
      %s ./-apa
    
    Observera att om du använder rm för att ta bort en fil är det oftast möjligt
    att ta reda på vad filen innehöll.  Överväg att använda shred om du vill
    förvissa dig om att innehållet verkligen är borta.

en: removing directory, %s
sv: tar bort katalog, %s

en: Usage: %s [OPTION]... DIRECTORY...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... KATALOG...

en: Remove the DIRECTORY(ies), if they are empty.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignore each failure that is solely because a directory
                      is non-empty
      -p, --parents   remove DIRECTORY, then try to remove each directory
                      component of that path name.  E.g., `rmdir -p a/b/c' is
                      similar to `rmdir a/b/c a/b a'.
      -v, --verbose   output a diagnostic for every directory processed
          --help      display this help and exit
          --version   output version information and exit
sv: Ta bort KATALOG(er) om de är tomma.
    
          --ignore-fail-on-non-empty
                      ignorera alla fel som beror enbart på att katalogen inte är
                        tom
      -p, --parents   ta bort KATALOG, försök sedan ta bort varje komponent i
                        sökvägen.  T.ex. "rmdir -p a/b/c" motsvarar
                        "rmdir a/b/c a/b a".
      -v, --verbose   skriv ett meddelande för varje behandlad katalog
          --help      visa denna hjälptext och avsluta
          --version   visa versionsinformation och avsluta

en: Usage: %s [OPTIONS] FILE [...]
sv: Användning: %s [FLAGGOR] FIL [...]

en: Overwrite the specified FILE(s) repeatedly, in order to make it harder
    for even very expensive hardware probing to recover the data.
    
      -f, --force    change permissions to allow writing if necessary
      -n, --iterations=N  Overwrite N times instead of the default (%d)
      -s, --size=N   shred this many bytes (suffixes like k, M, G accepted)
      -u, --remove   truncate and remove file after overwriting
      -v, --verbose  show progress
      -x, --exact    do not round file sizes up to the next full block
      -z, --zero     add a final overwrite with zeros to hide shredding
      -              shred standard output
          --help     display this help and exit
          --version  print version information and exit
    
    Delete FILE(s) if --remove (-u) is specified.  The default is not to remove
    the files because it is common to operate on device files like /dev/hda,
    and those files usually should not be removed.  When operating on regular
    files, most people use the --remove option.
    
    CAUTION: Note that shred relies on a very important assumption:
    that the filesystem overwrites data in place.  This is the traditional
    way to do things, but many modern filesystem designs do not satisfy this
    assumption.  The following are examples of filesystems on which shred is
    not effective:
    
    * log-structured or journaled filesystems, such as those supplied with
      AIX and Solaris (and JFS, ReiserFS, XFS, etc.)
    
    * filesystems that write redundant data and carry on even if some writes
      fail, such as RAID-based filesystems
    
    * filesystems that make snapshots, such as Network Appliance's NFS server
    
    * filesystems that cache in temporary locations, such as NFS
      version 3 clients
    
    * compressed filesystems
    
    In addition, file system backups and remote mirrors may contain copies
    of the file that cannot be removed, and that will allow a shredded file
    to be recovered later.
sv: Skriv över de angivna FIL(erna) upprepade gånger, för att göra det svårare
    även för även väldigt dyra hårdvaruutrustningar att ta fram data.
    
      -f, --force    ändra rättigheter för att tillåta skrivning, om nödvändigt
      -n, --iterations=N  Skriv över N gånger istället för standard (%d)
      -s, --size=N   strimla detta antal byte (suffix som k, M, G fungerar)
      -u, --remove   stympa och ta bort filen efter överskrivningen
      -v, --verbose  följ processen
      -x, --exact    avrunda inte filstorlekar upp till nästa hela block
      -z, --zero     lägg till en avslutande överskrivning med nollor för att
                       dölja strimlandet
      -              strimla standard ut
          --help     visa denna hjälptext och avsluta
          --version  visa versionsinformation och avsluta
    
    Ta bort FIL(er) om --remove (-u) anges.  Standard är att inte ta bort filerna
    för det är vanligt att arbeta på enhetsfiler som /dev/hda, och dessa filer
    bör inte tas bort.  När man kör på en vanlig för använder de flesta flaggan
    --remove.
    
    VARNING:  Observera att shred bygger på ett väldigt viktigt antagande: att
    filsystemet skriver över data på plats.  Detta är det traditionella sättet att
    göra saker, men många måderna filsystemskonstruktioner uppfyller inte detta
    antagande.  De följande är exempel på filsystem på vilka shred inte har någon
    effekt:
    
    * loggstrukturerade eller journalfilsystem, som de som kommer med AIX och
      Solaris (och JFS, ReiserFS, XFS etc.)
    
    * filsystem som skriver skriver extra data och fortsätter även om en del
      skrivningar misslyckas, såsom RAID-baserade filsystem
    
    * filsystem som tar ögonblicksbilder, såsom Network Appliances NFS-server
    
    * filsystem som cachar på tillfälliga platser såsom NFS version 3-klienter
    
    * komprimerade filsystem
    
    Dessutom kan säkerhetskopior av filsystemet och fjärrspeglar kan
    innehålla kopior av filen som inte kan tas bort, och som gör att det
    går att återskapa den strimlade filen senare.

en: %s: cannot rewind
sv: %s: kan inte backa till början

en: %s: error writing at offset %s
sv: %s: fel vid skrivning vid position %s

en: %s: file too large
sv: %s: filen är för stor

en: %s: invalid file type
sv: %s: ogiltig filtyp

en: %s: file has negative size
sv: %s: filen har negativ storlek

en: %s: error truncating
sv: %s: fel vid avhuggning

en: %s: cannot shred append-only file descriptor
sv: %s: kan inte skriva över filidentiferare som bara är öppnad för tillägg

en: %s: removing
sv: %s: tar bort

note: * People seem to understand this better than talking * about renaming oldname.  newname doesn't need * quoting because we picked it.
en: %s: renamed to %s
sv: %s: namnändrat till %s

en: %s: removed
sv: %s: borttagen

en: %s: cannot remove
sv: %s: kan inte ta bort

en: %s: invalid number of passes
sv: %s: ogiltigt antal pass

en: %s: invalid file size
sv: %s: felaktig filstorlek

en: Usage: %s [OPTION]
sv: Användning: %s [flagga]

en: Force changed blocks to disk, update the super block.
    
      --help      display this help and exit
      --version   output version information and exit
sv: Tvinga ut alla ändrade block till disk, uppdatera superblocket.
    
      --help      visa denna hjälptext och avsluta
      --version   visa versionsinformation och avsluta

en: ignoring all arguments
sv: ignorerar alla argument

en: creating %s
sv: skapar %s

en: setting times of %s
sv: sätter tider på %s

en:   or:  %s [-acm] MMDDhhmm[YY] FILE... (obsolescent)
sv:     eller:  %s [-acm] MMDDhhmm[ÅÅ] FIL... (ålderdomligt)

en: Update the access and modification times of each FILE to the current time.
    
      -a                     change only the access time
      -c, --no-create        do not create any files
      -d, --date=STRING      parse STRING and use it instead of current time
      -f                     (ignored)
      -m                     change only the modification time
      -r, --reference=FILE   use this file's times instead of current time
      -t STAMP               use [[CC]YY]MMDDhhmm[.ss] instead of current time
      --time=WORD            set time given by WORD: access atime use (same as -a)
                               modify mtime (same as -m)
          --help             display this help and exit
          --version          output version information and exit
    
    Note that the three time-date formats recognized for the -d and -t options
    and for the obsolescent argument are all different.
sv: Uppdatera åtkomst- och modifikationstiderna på varje FIL till aktuell tid.
    
      -a                     ändra bara åtkomsttiden
      -c  --no-create        skapa inga filer
      -d, --date=STRÄNG      tolka STRÄNG och använd det istället för aktuell tid
      -f                     (ignorerad)
      -m                     ändra bara modifikationstiden
      -r, --reference=FIL    använd FILs tider istället för aktuell tid
      -t STÄMPEL             använd [[ÅÅ]ÅÅ]MMDDhhmm[.ss] istället för aktuell tid
          --time=ORD         sätt tid som anges av ORD: access atime use (samma som
                               -a) modify mtime modify (samma som -m)
          --help             visa denna hjälptext och avsluta
          --version          visa versionsinformation och avsluta
    
    Observera att alla tre tidsformaten för -d- och -t-flaggorna och för det
    ålderdomliga argumentet är olika.

en: invalid date format %s
sv: felaktigt datumformat %s

en: cannot specify times from more than one source
sv: kan inte ange tid från mer än en källa

en: file arguments missing
sv: saknat filargument
