bison 1.30a - en to sv translation catalogue (147 entries)

en: too many states (max %d)
sv: för många tillstånd (max %d)

en: Unknown system error
sv: Okänt systemfel

en: warning:
sv: varning:

en: fatal error:
sv: ödesdigert fel:

en: Conflict in state %d between rule %d and token %s resolved as %s.
sv: Konflikt i tillstånd %d mellan regel %d och tecken %s, löstes med %s.

en: reduce
sv: reducera

en: shift
sv: skifta

en: an error
sv: ett fel

en:  1 shift/reduce conflict
sv:  1 skifta-/reducerakonflikt

en:  %d shift/reduce conflicts
sv:  %d skifta-/reducerakonflikter

en:  and
sv:  och

en:  1 reduce/reduce conflict
sv:  1 reducera-/reducerakonflikt

en:  %d reduce/reduce conflicts
sv:  %d reducera-/reducerakonflikter

en: State %d contains
sv: Tillstånd %d innehåller

note: If invoked with `--yacc', use the output format specified by POSIX.
en: conflicts:
sv: konflikter:

en:  %d shift/reduce
sv:  %d skifta/reducera

en:  %d reduce/reduce
sv:  %d reducera/reducera

en: %s contains
sv: %s innehåller

en:     %-4s	[reduce using rule %d (%s)]
sv:     %-4s	[reducera med regel %d (%s)]

en:     $default	reduce using rule %d (%s)
sv:     $skönsfall	reducera med regel %d (%s)

en:     %-4s	reduce using rule %d (%s)
sv:     %-4s	reducera med regel %d (%s)

en:     $default	reduce using rule %d (%s)
sv:     $skönsfall	reducera med regel %d (%s)

en: DERIVES
sv: GENERERAR

en: %s derives
sv: %s genererar

en: cannot open file `%s'
sv: kan inte öppna fil "%s"

en: cannot close file
sv: kan inte stänga fil

note: Some efforts were made to ease the translators' task, please continue.
en: GNU bison generates parsers for LALR(1) grammars.
sv: GNU bison genererar tolkar för LALR(1)-grammatiker.

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
sv: Användning: %s [FLAGGA]... FIL

en: If a long option shows an argument as mandatory, then it is mandatory
    for the equivalent short option also.  Similarly for optional arguments.
sv: Om en lång flagga visar ett argument som obligatoriskt är det
    obligatoriskt för den motsvarande korta flaggan också.  Och på samma
    sätt för valfria argument.

en: Operation modes:
      -h, --help      display this help and exit
      -V, --version   output version information and exit
      -y, --yacc      emulate POSIX yacc
sv: Arbetslägen:
      -h, --help      visa denna hjälptext och avsluta
      -V, --version   visa versionsinformation och avsluta
      -y, --yacc      emulera POSIX-yacc

en: Parser:
      -S, --skeleton=FILE        specify the skeleton to use
      -t, --debug                instrument the parser for debugging
          --locations            enable locations computation
      -p, --name-prefix=PREFIX   prepend PREFIX to the external symbols
      -l, --no-lines             don't generate `#line' directives
      -n, --no-parser            generate the tables only
      -k, --token-table          include a table of token names
sv: Tolk:
      -S, --skeleton=FIL         ange skelettfilen som skall användas
      -t, --debug                instrumentera tolken för felsökning
          --locations            aktivera lägesberäkning
      -p, --name-prefix=PREFIX   lägg till PREFIX före externa symboler
      -l, --no-lines             generera inte "#line"-direktiv
      -n, --no-parser            generera endast tabellerna
      -k, --token-table          inkludera en tabell över teckennamn

en: Output:
      -d, --defines              also produce a header file
      -v, --verbose              also produce an explanation of the automaton
      -b, --file-prefix=PREFIX   specify a PREFIX for output files
      -o, --output=FILE          leave output to FILE
      -g, --graph                also produce a VCG description of the automaton
sv: Utdata:
      -d, --defines              skapa också en huvudfil
      -v, --verbose              skapa ocks en förklaring av automaten
      -b, --file-prefix=PREFIX   ange ett PREFIX för utdatafiler
      -o, --output=FIL           lägg utdata i FIL
      -g, --graph                skapa också en VCG-beskrivning av automaten

en: Report bugs to <bug-bison@gnu.org>.
sv: Rapportera fel till <bug-bison@gnu.org>.
    Rapportera anmärkningar på översättningen till <sv@li.org>.

en: This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta är fri programvara, se källkoden för kopieringsvillkor.  Det
    finns INGEN garanti, inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR ETT
    SPECIELLT SYFTE.

en: `%s' is no longer supported
sv: "%s" stöds inte längre

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information.

en: %s: no grammar file given
sv: %s: ingen grammatikfil angiven

en: %s: extra arguments ignored after `%s'
sv: %s: extra argument ignorerade efter "%s"

en: too many gotos (max %d)
sv: för många goto (max %d)

en: unexpected `/' found and ignored
sv: oväntat "/" hittat och ignorerat

en: unterminated comment
sv: oavslutad kommentar

en: unexpected end of file
sv: oväntat filslut

en: unescaped newline in constant
sv: oskyddat nyradstecken i konstant

en: octal value outside range 0...255: `\%o'
sv: oktalt värde utanför intervallet 0-255: "\%o"

en: hexadecimal value above 255: `\x%x'
sv: hexadecimalt värde över 255: "\x%x"

en: unknown escape sequence: `\' followed by `%s'
sv: okänd flyktföljd: "\" följt av "%s"

en: unterminated type name at end of file
sv: oavlutat typnamn vid filslut

en: unterminated type name
sv: oavslutat typnamn

en: use "..." for multi-character literal tokens
sv: använd "..." för flerteckens bokstavliga tecken

en: `%s' supports no argument: %s
sv: "%s" stödjer inga argument: %s

en: `%s' requires an argument
sv: "%s" behöver ett argument

en: %s: internal error: %s
sv: %s: internt fel: %s

en: Entering set_nullable
sv: Påbörjar set_nullable

en: maximum table size (%d) exceeded
sv: maximal tabellstorlek (%d) överskriden

en:  type %d is %s
sv:  typ %d är %s

en:    (rule %d)
sv:    (regel %d)

en:     $default	accept
sv:     $skönsfall	acceptera

en:     NO ACTIONS
sv:     INGA ÅTGÄRDER

en:     $   	go to state %d
sv:     $   	gå till tillstånd %d

en:     %-4s	shift, and go to state %d
sv:     %-4s	skifta, och gå till tillstånd %d

en:     %-4s	error (nonassociative)
sv:     %-4s	fel (ickeassociativ)

en:     %-4s	go to state %d
sv:     %-4s	gå till tillstånd %d

en: state %d
sv: tillstånd %d

note: rule # : LHS -> RHS
en: Grammar
sv: Grammatik

en: rule %-4d %s ->
sv: regel %-4d %s ->

en: empty
sv: tom

note: TERMINAL (type #) : rule #s terminal is on RHS
en: Terminals, with rules where they appear
sv: Terminaler, med regler där de förekommer

en: Nonterminals, with rules where they appear
sv: Icketerminaler, med regler där de förekommer

en:  on left:
sv:  till vänster:

en:  on right:
sv:  till höger:

en: %-4s	error (nonassociative)
sv: %-4s	fel (ickeassociativ)

en: $default	reduce using rule %d (%s)
sv: $skönsfall	reducera med regel %d (%s)

en:    Skipping to next \n
sv:    Hoppar över till nästa \n

en:    Skipping to next %c
sv:    Hoppar över till nästa %c

en: invalid $ value
sv: felaktigt $-värde

en: unterminated string at end of file
sv: oavslutat sträng vid filslut

en: unterminated string
sv: oavslutat sträng

en: %s is invalid
sv: %s är felaktigt

en: $$ of `%s' has no declared type
sv: $$ för "%s" har ingen deklarerad typ

en: $%d of `%s' has no declared type
sv: $%d för "%s" har ingen deklarerad typ

en: unterminated `%{' definition
sv: oavslutad "%{"-definition

en: Premature EOF after %s
sv: Förtida filslut efter %s

en: symbol `%s' used more than once as a literal string
sv: symbol "%s" används mer än en gång som en bokstavlig sträng

en: symbol `%s' given more than one literal string
sv: symbol "%s" har fått mer än en bokstavlig sträng

en: symbol %s redefined
sv: symbol %s omdefinierad

en: type redeclaration for %s
sv: typen omdeklarerad för %s

en: `%s' is invalid in %s
sv: "%s" är felaktig i %s

en: multiple %s declarations
sv: flera %s-deklarationer

en: invalid %s declaration
sv: felaktig %s-deklaration

en: %type declaration has no <typename>
sv: %type-deklaration har inget <typnamn>

en: invalid %%type declaration due to item: %s
sv: felaktig %%type-deklaration på grund av: %s

en: redefining precedence of %s
sv: omdefinition av precedens för %s

en: invalid text (%s) - number should be after identifier
sv: felaktig text (%s) - tal skulle följa efter identifierare

en: unexpected item: %s
sv: oväntat: %s

en: unmatched %s
sv: ensam %s

en: argument of %%expect is not an integer
sv: argument till %%expect är inte ett heltal

en: unrecognized item %s, expected an identifier
sv: oväntad %s, förväntade en identifierare

en: expected string constant instead of %s
sv: förväntade strängkonstant istället för %s

en: unrecognized: %s
sv: okänt: %s

en: no input grammar
sv: ingen ingrammatik

en: unknown character: %s
sv: okänt tecken: %s

en: unterminated %guard clause
sv: oavlutad %guard-sats

en: ill-formed rule: initial symbol not followed by colon
sv: felskriven regel: första symbolen följs inte av ett kolon

en: grammar starts with vertical bar
sv: grammatiken startar med ett streck

en: rule given for %s, which is a token
sv: regel given för %s, som är en tecken

en: two @prec's in a row
sv: två @prec i rad

en: %%guard present but %%semantic_parser not specified
sv: %%guard finns men %%semantic_parser är inte angiven

en: two actions at end of one rule
sv: två åtgärder vid slutet av en regel

en: type clash (`%s' `%s') on default action
sv: typkonflikt ("%s" "%s") för standardåtgärd

en: empty rule for typed nonterminal, and no action
sv: tom regel för typad icketerminal, och ingen åtgärd

en: invalid input: %s
sv: felaktig indata: %s

en: too many symbols (tokens plus nonterminals); maximum %d
sv: för många symboler (tecken plus icketerminaler); max %d

en: no rules in the input grammar
sv: inga regler i ingrammatiken

en: symbol %s is used, but is not defined as a token and has no rules
sv: symbolen %s används, men är inte definierad som ett tecken och har inga regler

en: tokens %s and %s both assigned number %d
sv: tecknen %s och %s har båda nummer %d

en: conflicting precedences for %s and %s
sv: motstridiga precedenser mellan %s och %s

en: conflicting assoc values for %s and %s
sv: motstridiga assoc-värden mellan %s och %s

en: the start symbol %s is undefined
sv: startsymbolen %s är odefinierad

en: the start symbol %s is a token
sv: startsymbolen %s är ett tecken

en: Useless nonterminals:
sv: Oanvändbara icketerminaler:

en: Terminals which are not used:
sv: Terminaler som inte används:

en: Useless rules:
sv: Oanvädbara regler:

en: Variables
    ---------
sv: Variabler
    ---------

en: Value  Sprec    Sassoc    Tag
sv: Värde  Sprec    Sassoc    Tagg

en: Rules
    -----
sv: Regler
    ------

en: Rules interpreted
    -----------------
sv: Tolkade regler
    --------------

en: %d rules never reduced
sv: %d regler reduceras aldrig

en: %s contains
sv: %s innehåller

en: %d useless nonterminal%s
sv: %d oanvändbara icketerminaler

en:  and
sv:  och

en: %d useless rule%s
sv: %d oanvändbara regler

en: Start symbol %s does not derive any sentence
sv: Startsymbolen %s genererar inga meningar

en: reduced %s defines %d terminal%s, %d nonterminal%s, and %d production%s.
sv: reducerad %s definierar %d terminaler%.0s, %d icketerminaler%.0s och %d produktioner.

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" behöver ett argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga --%c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan behöver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tar inget argument

note: If XALLOC_FAIL_FUNC is NULL, or does return, display this message before exiting when memory is exhausted.  Goes through gettext.
en: memory exhausted
sv: minnet uttömt

note: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like this". For exam
en: `
sv: "

en: '
sv: "
