cpio 2.3.911 - en to sv translation catalogue (101 entries)

note: REG_ERANGE
en: Memory exhausted
sv: Minnet förbrukat

en: %s is not a character special file
sv: %s är ingen teckenspecialfil

en: cannot open directory %s
sv: kan inte öppna katalogen %s

en: block size cannot be 0
sv: blockstorleken kan inte vara 0

en: premature end of archive
sv: för tidigt slut på arkivet

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är flertydig

en: Success
sv: Lyckades

en: parse error in blocksize
sv: tolkningsfel i blockstorlek

note: REG_EEND
en: Regular expression too big
sv: Reguljära uttrycket är för stort

en: Usage: %s {-o|--create} [-0acvABLV] [-C bytes] [-H format] [-M message]
           [-O [[user@]host:]archive] [-F [[user@]host:]archive]
           [--file=[[user@]host:]archive] [--format=format] [--message=message]
           [--null] [--reset-access-time] [--verbose] [--dot] [--append]
           [--block-size=blocks] [--dereference] [--io-size=bytes] [--quiet]
           [--force-local] [--help] [--version] < name-list [> archive]
sv: Användning: %s {-o|--create} [-0acvABLV] [-C byte] [-H format]
                [-M meddelande] [-O [[användare@]värd:]arkiv]
                [-F [[användare@]värd:]arkiv] [--file=[[användare@]värd:]arkiv]
                [--format=format] [--message=meddelande] [--null]
                [--reset-access-time] [--verbose] [--dot] [--append]
                [--block-size=block] [--dereference] [--io-size=byte] [--quiet]
                [--force-local] [--help] [--version] < namnlista [> arkiv]

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: illegal flagga -- %c

en: error closing archive
sv: fel vid stängning av arkiv

note: REG_BADRPT
en: Premature end of regular expression
sv: För tidigt slut av reguljärt uttryck

en: standard input is closed
sv: standard in är stängd

en: %s not dumped: not a regular file
sv: %s dumpades inte: inte en vanlig fil

en: cannot remove current %s
sv: kan inte ta bort aktuella %s

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tillåter inget argument

en:        %s {-r|--read} {-w|--write} [-cdnv] [-f archive] [-s replacement]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=replacement] [pattern...] [< archive]
sv:        %s {-r|--read} {-w|--write} [-cdnv] [-f archive] [-s replacement]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=ersättning] [mönster...] [< arkiv]

en: invalid group
sv: ogiltig grupp

en: cannot read checksum for %s
sv: kan inte läsa kontrollsumma för %s

en: block number = %d
sv: blocknummer = %d

en: %s linked to %s
sv: %s är länkad till %s

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

en: invalid archive format `%s'; valid formats are:
    crc, newc, odc, bin, ustar, tar, hpodc, hpbin
sv: arkivformatet "%s" är ogiltigt; giltiga format är:
    crc, newc, odc, bin, ustar, tar, hpodc, hpbin

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "--%s" tillåter inget argument

note: REG_ECOLLATE
en: Invalid character class name
sv: Ogiltigt namn på teckenklass

en: %d blocks
sv: %d block

en: drive type = %d
sv: enhetstyp = %d

en: unrecognized flag `%c' for -p; recognized flags are `aemop'
sv: okänd flagga "%c" för -p; kända flaggor är "aemop"

note: Assume -2.
en: ambiguous
sv: tvetydig

en: missing regexp
sv: reguljärt uttryck saknas

en: virtual memory exhausted
sv: virtuellt minne förbrukat

en: cannot make directory `%s'
sv: kan inte skapa katalogen "%s"

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" kräver ett argument

en: Usage: %s [-V] [-f device] [--file=device] [--help] [--version] operation [count]
sv: Användning: %s [-V] [-f device] [--file=enhet] [--help] [--version] åtgärd
                [antal]

note: REG_NOERROR REG_NOUT
en: No match
sv: Ingen träff

en: residue count = %d
sv: återstår = %d

en:        %s {-p|--pass-through} [-0adlmuvLV] [-R [user][:.][group]]
           [--null] [--reset-access-time] [--make-directories] [--link] [--quiet]
           [--preserve-modification-time] [--unconditional] [--verbose] [--dot]
           [--dereference] [--owner=[user][:.][group]] [--no-preserve-owner]
           [--sparse] [--help] [--version] destination-directory < name-list
sv:        %s {-p|--pass-through} [-0adlmuvLV] [-R [användare][:.][grupp]]
           [--null] [--reset-access-time] [--make-directories] [--link] [--quiet]
           [--preserve-modification-time] [--unconditional] [--verbose] [--dot]
           [--dereference] [--owner=[användare][:.][grupp]] [--no-preserve-owner]
           [--sparse] [--help] [--version] målkatalog < namnlista

en: drive status = %d
sv: enhetsstatus = %d

en: invalid header: checksum error
sv: ogiltigt huvud: fel i kontrollsumma

note: REG_ESUBREG
en: Unmatched [ or [^
sv: Ensamt [ eller [^

en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flaggan kräver ett argument -- %c

en: `%s' exists but is not a directory
sv: "%s" finns men är inte en katalog

en:        %s {-i|--extract} [-bcdfmnrtsuvBSV] [-C bytes] [-E file] [-H format]
           [-M message] [-R [user][:.][group]] [-I [[user@]host:]archive]
           [-F [[user@]host:]archive] [--file=[[user@]host:]archive]
           [--make-directories] [--nonmatching] [--preserve-modification-time]
           [--numeric-uid-gid] [--rename] [--list] [--swap-bytes] [--swap] [--dot]
           [--unconditional] [--verbose] [--block-size=blocks] [--swap-halfwords]
           [--io-size=bytes] [--pattern-file=file] [--format=format]
           [--owner=[user][:.][group]] [--no-preserve-owner] [--message=message]
           [--force-local] [--no-absolute-filenames] [--sparse] [--only-verify-crc]
           [--quiet] [--help] [--version] [pattern...] [< archive]
sv:        %s {-i|--extract} [-bcdfmnrtsuvBSV] [-C byte] [-E fil] [-H format]
           [-M meddelande] [-R [användare][:.][grupp]]
           [-I [[användare@]värd:]arkiv] [-F [[användare@]värd:]arkiv]
           [--file=[[användare@]värd:]arkiv] [--make-directories] [--nonmatching]
           [--preserve-modification-time] [--numeric-uid-gid] [--rename] [--list]
           [--swap-bytes] [--swap] [--dot] [--unconditional] [--verbose]
           [--block-size=block] [--swap-halfwords] [--io-size=bytes]
           [--pattern-file=fil] [--format=format] [--owner=[användare][:.][grupp]]
           [--no-preserve-owner] [--message=meddelande] [--force-local]
           [--no-absolute-filenames] [--sparse] [--only-verify-crc] [--quiet]
           [--help] [--version] [mönster...] [< arkiv]

en: invalid block size
sv: ogiltig blockstorlek

en: no tape device specified
sv: ingen bandstation är angiven

en:        %s {-r|--read} [-cdiknuv] [-f archive] [-s replacement]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=replacement] [pattern...] [< archive]
sv:        %s {-r|--read} [-cdiknuv] [-f arkiv] [-s ersättning]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=ersättning] [mönster...] [< arkiv]

en: %s: unknown file type
sv: %s: okänd filtyp

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: ogiltig flagga -- %c

en: cannot link %s to %s
sv: kan inte länka %s till %s

en: cannot get the login group of a numeric UID
sv: kan inte få tag i inloggningsgruppen för ett numeriskt UID

en: drive status (low) = %d
sv: enhetsstatus (låg) = %d

en: warning: archive header has reverse byte-order
sv: varning: arkivhuvudet har omvänd byteordning

en: file number = %d
sv: filnummer = %d

note: REG_BADPAT
en: Invalid collation character
sv: Ogiltigt kollationeringstecken

en: cannot swap bytes of %s: odd number of bytes
sv: kan inte växla byte på %s: udda antal byte

note: REG_EPAREN
en: Unmatched \{
sv: Ensamt \{

en: %s: symbolic link too long
sv: %s: symbolisk länk är för lång

note: REG_ESIZE
en: Unmatched ) or \)
sv: Ensamt ) eller \)

note: REG_ESPACE
en: Invalid preceding regular expression
sv: Ogiltigt föregående reguljärt uttryck

en: warning: skipped %ld bytes of junk
sv: varning: hoppade över %ld byte med skräp

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

note: FIXME for pax we must print more info here.
en: rename %s ->
sv: byt namn på %s ->

en: null regexp
sv: tomt reguljärt uttryck

en: standard output is closed
sv: standard ut är stängd

note: Can't overwrite.  So just skip. Can't overwrite, so just skip.
en: %s already exists; not created
sv: %s finns redan; skapades inte

en: %s: checksum error (0x%x, should be 0x%x)
sv: %s: fel i kontrollsumma (0x%x, borde vara 0x%x)

en: cannot swap halfwords of %s: odd number of halfwords
sv: kan inte växla halvord i %s: udda antal halvord

note: REG_EESCAPE
en: Invalid back reference
sv: Ogiltig bakåtreferens

en: blank line ignored
sv: tom rad ignorerades

en: Usage: %s [-cdnv] [-f archive] [-s replacement] [--nonmatching]
           [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=replacement] [pattern...] [< archive]
sv: Användning: %s [-cdnv] [-f arkiv] [-s ersättning] [--nonmatching]
                [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
                [--replace=ersättning] [mönster...] [< arkiv]

note: REG_EBRACK
en: Unmatched ( or \(
sv: Ensamt ( eller \(

en: %s: truncating inode number
sv: %s: trunkerar inodsnummer

en: %s: file name too long
sv: %s: filnamnet är för långt

en: invalid
sv: ogiltig

note: REG_EBRACE
en: Invalid content of \{\}
sv: Ogiltigt innehåll i \{\}

note: REG_BADBR
en: Invalid range end
sv: Ogiltigt slut på intervall

en: sense key error = %d
sv: känselnyckelfel = %d

note: REG_ECTYPE
en: Trailing backslash
sv: Eftersläpande omvänt snedstreck

en: can not omit both user and group
sv: kan inte utelämna både användare och grupp

note: REG_NOMATCH
en: Invalid regular expression
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: tape operation
sv: bandåtgärd

en: invalid user
sv: ogiltig användare

en: No previous regular expression
sv: Det finns inget tidigare reguljärt uttryck

en:        %s {-w|--write} [-cdnv] [-f archive] [-s replacement]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=replacement] [pattern...] [< archive]
sv:        %s {-w|--write} [-cdnv] [-f arkiv] [-s ersättning]
           [--nonmatching] [--directories-only] [--first-pattern] [--verbose]
           [--replace=ersättning] [mönster...] [< arkiv]

en: drive status (high) = %d
sv: enhetsstatus (hög) = %d

en: %s not created: newer or same age version exists
sv: %s skapades inte: nyare eller lika gammal version finns

en: %s while compiling pattern
sv: %s vid kompilering av mönster

en: invalid regexp modifier `%c'
sv: Ogiltig modifierare av reguljärt uttryck "%c"

en: exec/tcp: service not available
sv: exec/tcp: tjänsten är inte tillgänglig

en: cannot execute remote shell
sv: kan inte köra fjärrskal

en: write error
sv: skrivfel

en: read error
sv: läsfel

en: premature end of file
sv: för tidigt slut på filen

en: File %s shrunk by %ld bytes, padding with zeros
sv: Filen %s minskade med %ld byte, fyller ut med nollor

en: Read error at byte %ld in file %s, padding with zeros
sv: Läsfel vid byte %ld i filen %s, fyller ut med nollor

en: cannot seek on output
sv: kan inte spola på utdata

en: Found end of tape.  Load next tape and press RETURN.
sv: Hittade slutet på bandet. Ladda nästa band och tryck RETUR.

en: Found end of tape.  To continue, type device/file name when ready.
sv: Hittade slutet på bandet. Skriv in namnet på enheten/filen när du är redo
    att fortsätta.

en: To continue, type device/file name when ready.
sv: Skriv in namnet på enheten/filen när du är redo att fortsätta.

en: internal error: tape descriptor changed from %d to %d
sv: internt fel: bandhandtaget ändrades från %d till %d
