anjuta - en to sv translation catalogue (1131 entries)

en: Anjuta C/C++ IDE
sv: C/C++-utvecklingsmiljön Anjuta

en: Integrated Development Environment
sv: Integrerad utvecklingsmiljö (IDE)

en: /_Class Definition
sv: /_Klassdefinition

en: /_Func Definition
sv: /_Funktionsdefinition

en: /Func _Declaration
sv: /Funktions_deklaration

en: /_Shell here
sv: /_Skal här

en: /_Open
sv: /_Öppna

en: Cannot execute ctags
sv: Kan inte köra "ctags"

en: Cannot fork to execute ctags. I donno why!!
    In %s:%d
sv: Kan inte grena för att köra ctags, jag vet inte varför!!
    I %s:%d

en: Scanning and Updating files. Please Wait ...
sv: Söker igenom och uppdaterar filer. Var vänlig vänta...

en: Updating file:
sv: Uppdaterar fil:

en: Updating file:
sv: Uppdaterar fil:

en: Classes
sv: Klasser

en: Files
sv: Filer

en: Add Function
sv: Lägg till funktion

en: Function declaration:
sv: Funktionsdeklaration:

en: Couldn't find pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta bildfilen: %s

en: Couldn't create pixmap from file: %s
sv: Kunde inte skapa pixmap från fil: %s

en: Some files (or the project) are not saved.
    Do you still want to exit?
sv: En del filer (eller projektet) är inte sparat.
    Vill du fortfarande avsluta?

en: Not a regular file: %s.
sv: Inte en vanlig fil: %s.

en: No read permission for: %s.
sv: Inga läsrättigheter för: %s.

en: The file "%s" already exists.
    Do you want to overwrite it?.
sv: Filen "%s" finns redan.
    Vill du skriva över den?

en: Unable to create settings directory.
sv: Kan inte skapa inställningskatalog.

en: Select the type of application you want to develop
sv: Ange typen av program du vill utveckla

en: Generic/Terminal project
sv: Allmänt projekt/Terminalprojekt

en: GTK project
sv: GTK-projekt

en: GNOME project
sv: GNOME-projekt

en: GTK-- project
sv: GTK--projekt

en: GNOME-- project
sv: GNOME--projekt

en: Bonobo component
sv: Bonobo-komponent

en: Enter the basic Project information
sv: Ange den grundläggande projektinformationen

en: Project Name:
sv: Projektnamn:

en: Project Version:
sv: Projektversion:

en: Project Author:
sv: Projektförfattare:

en: Project Target:
sv: Projektmål:

en: Programming language
sv: Programspråk

en: Both C and C++
sv: Både C och C++

en: Enter a short project description
sv: Ange en kort projektbeskrivning

en: Executable target
sv: Körbart mål

en: Static library target
sv: Statiskt biblioteksmål

en: Dynamic library target
sv: Dynamiskt biblioteksmål

en: Project name
sv: Projektnamn

en: Source target name
sv: Källmålsnamn

en: Project version
sv: Projektversion

en: Invalid %s field:
    You must supply a valid %s field to proceed further.
sv: Ogiltigt %s-fält:
    Du måste ange ett giltigt %s-fält för att kunna fortsätta.

note: For the time being
en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Confirm the following information:
sv: Bekräfta följande information:

en: Project Name:
sv: Projektnamn:

en: Project Type:
sv: Projekttyp:

en: Target Type:
sv: Måltyp:

en: Source Target:
sv: Källmål:

en: Author:
sv: Författare:

en: Language:
sv: Språk:

en: Gettext support:
sv: Gettext-stöd:

en: The Application Wizard will generate a basic
    skeleton for your application, including all
    the build files. It will ask you for the basic
    initial structure for the application you want
    to develop.
    
    Please answer the questions carefully, as it
    may not be possible to change some of the
    settings later.
    
    Click Next to proceed ...
sv: Programguiden kommer att generera ett enkelt
    skelett för ditt program, inklusive alla
    byggfiler. Det kommer att fråga dig om den
    grundläggande ursprungliga strukturen för
    det programmet du vill utveckla.
    
    Svara noggrannt på frågorna, eftersom det
    kan vara omöjligt att ändra en del av
    inställningarna senare.
    
    Klicka på Nästa för att fortsätta...

en: Application Wizard
sv: Programguide

en: Application Wizard:     Page 1 of 6
sv: Programguide:     Sida 1 av 6

en: Application Wizard:     Page 2 of 6
sv: Programguide:     Sida 2 av 6

en: Application Wizard:     Page 3 of 6
sv: Programguide:     Sida 3 av 6

en: Application Wizard:     Page 4 of 6
sv: Programguide:     Sida 4 av 6

en: Application Wizard:     Page 5 of 6
sv: Programguide:     Sida 5 av 6

en: Application Wizard:     Page 6 of 6
sv: Programguide:     Sida 6 av 6

en: Unable to execute: %s.
sv: Kan inte köra: %s.

en: Unable to open the file: %s
sv: Kan inte öppna filen: %s

en: Attach to process
sv: Fäst vid process

en: Select the process to attach:
sv: Välj process att fästa:

en: Owner
sv: Ägare

en: Time
sv: Tid

en: Command
sv: Kommando

en: Update
sv: Uppdatera

en: Attach
sv: Fäst

en: Old breakpoints disabled.
sv: Gamla brytpunkter är deaktiverade.

en: YES
sv: JA

en: NO
sv: NEJ

en: Funny, Breakpoint is set in the doc, but couldn't find the ID
sv: Märkligt, brytpunkten är satt i dokumentationen, men kunde inte hitta ID

en: Are you sure you want to delete all breakpoints?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla brytpunkter?

en: You must give a valid location to set the breakpoint.
sv: Du måste ha en giltig plats att ställa in brytpunkten.

en: Breakpoints
sv: Brytpunkter

en: Enabled
sv: Påslaget

en: File
sv: Fil

en: Line
sv: Rad

en: Condition
sv: Villkor

en: Add
sv: Lägg till

en: Edit
sv: Redigera

en: Toggle Enable
sv: Slå på/av aktivering

en: View Source
sv: Visa källa

en: Disable All
sv: Deaktivera alla

en: Enable All
sv: Aktivera alla

en: Delete All
sv: Ta bort alla

en: Delete
sv: Ta bort

en: Add Breakpoint
sv: Lägg till brytpunkt

en: Location:
sv: Placering:

en: Condition:
sv: Villkor:

en: File is not saved. Save it and build.
sv: Filen är inte sparad. Spara den och bygg.

en: The executable is up-to-date. No need to build again.
sv: Den körbara filen är aktuell. Ombyggnad behövs inte.

en: I do not really know how to build this file.
sv: Jag vet egentligen inte hur denna fil ska byggas.

en: Build
sv: Bygge

en: Building file: %s ...
sv: Bygger fil: %s...

en: Total time taken: %d secs
sv: Totalt åtgången tid: %d sekunder

en: Build completed ... unsuccessful
sv: Bygge färdigt... misslyckades

en: Build completed ... unsuccessful
sv: Bygge färdigt... misslyckades

en: Build completed ... successful
sv: Bygge färdigt... lyckades

en: Build completed ... successful
sv: Bygge färdigt... lyckades

en: Unable to build module. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte bygga modul. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Build Project
sv: Bygg projekt

en: Building source directory of the Project:
sv: Bygger projektets källkatalog:

en: Unable to build Project. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte bygga projekt. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Building the whole Project:
sv: Bygger hela projektet:

en: Unable to build tarball. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte bygga tarboll. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Build Distribution
sv: Bygg distribution

en: Building the distribution package of the Project:
sv: Bygger distributionspaketet för projektet:

en: Unable to Install Project. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte installera projekt. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Install Project
sv: Installera projekt

en: Installing the Project:
sv: Installerar projektet:

en: Unable to auto generate. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte autogenerera. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Autogen Project
sv: Autogenerera projekt

en: Auto generating the Project:
sv: Autogenererar projektet:

en: Build completed...............Unsuccessful
sv: Bygge färdigt.................misslyckades

en: Build terminated with error(s).
sv: Bygge avslutades med fel.

en: Build completed...............Successful
sv: Bygge färdigt.................lyckades

en: Build completed ... successful.
sv: Bygge färdigt... lyckades.

en: Build All completed...............Unsuccessful
sv: Bygge av allt färdigt.............misslyckades

en: Build All completed...............Unsuccessful
sv: Bygge av allt färdigt.............misslyckades

en: Build All completed...............Successful
sv: Bygge av allt färdigt.............lyckades

en: Build All completed ... successful
sv: Bygge av allt färdigt... lyckades

en: Build-Distribution completed...............Unsuccessful
sv: Bygge av distribution färdigt..............misslyckades

en: Build-Distribution completed ... unsuccessful
sv: Bygge av distribution färdigt... misslyckades

en: Build-Distribution completed...............Successful
sv: Bygge av distribution färdigt..............lyckades

en: You will find the source tarball in the top level directory of the project
sv: Du kommer att hitta källkodstarbollen i projektets översta katalog

en: Build-Distribution completed ... successful
sv: Bygge av distribtion färdigt... lyckades

en: Install completed...............Unsuccessful
sv: Installation färdig.............misslyckades

en: Install completed...............Unsuccessful
sv: Installation färdig.............misslyckades

en: Install completed...............Successful
sv: Installation färdig.............lyckades

en: Install completed ... successful
sv: Installation färdig... lyckades

en: Auto generation completed...............Unsuccessful
sv: Autogenerering färdig...................misslyckades

en: Auto generation completed ... unsuccessful
sv: Autogenerering färdig... misslyckades

en: Auto generation completed...............Successful
    Now Configure the Project.
sv: Autogenerering färdig....................lyckades
    Konfigurera nu projektet.

en: Auto generation completed ... successful
sv: Autogenerering färdig... lyckades

en: Unable to clean project. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte städa projekt. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Clean
sv: Städa

en: Cleaning the source directory of the project:
sv: Städar projektets källkodskatalog:

en: Cleaning completed...............Unsuccessful
sv: Städning färdig..................misslyckades

en: Cleaning completed ... unsuccessful
sv: Städning färdig... misslyckades

en: Cleaning completed...............Successful
sv: Städning färdig..................misslyckades

en: Cleaning completed ... successful
sv: Städning färdig... lyckades

en: Unable to clean all project. Check Preferences->Commands.
sv: Kan inte städa hela projektet. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Clean All
sv: Städa allt

en: Cleaning whole of the project:
sv: Städar hela projektet:

en: Clean all completed...............Unsuccessful
sv: Städning av allt färdig...........misslyckades

en: Clean all completed ... unsuccessful
sv: Städning av allt färdigt... misslyckades

en: Clean all completed...............Successful
sv: Städning av allt färdigt..........lyckades

en: Clean all completed ... successful
sv: Städning av allt färdigt... lyckades

en: Commands
sv: Kommandon

en: Select programming language:
sv: Välj programspråk:

en:  Language specific commands
sv:  Språkspecifika kommandon

en: Compile File:
sv: Kompilera fil:

en: Build File:
sv: Bygg fil:

en: Execute File:
sv: Kör fil:

en:  General commands
sv:  Allmänna kommandon

en: Pixmap editor:
sv: Pixmapredigerare:

en: Image editor:
sv: Bildredigerare:

en: HTML viewer:
sv: HTML-visare:

en: Load global defaults
sv: Läs in globala standardalternativ

en: Load user defaults
sv: Läs in användarstandardalternativ

en: Building source directory of the project:
sv: Bygger källkatalogen på projektet:

en: This file is not saved. Save it first and then compile.
sv: Denna fil är inte sparad. Spara den först och kompilera sedan.

en: The object file is up to date. No need to compile again.
sv: Objektfilen är aktuell. Omkompilering behövs inte.

en: I do not really know how to compile this file.
sv: Jag vet egentligen inte hur jag ska kompilera denna fil.

en: Compile
sv: Kompilera

en: Compiling file: %s ...
sv: Kompilerar fil: %s...

en: Compile completed ... unsuccessful
sv: Kompilering färdig... misslyckades

en: Compile completed ... successful
sv: Kompilering färdig... lyckades

en: Cannot create: %s.
sv: Kan inte skapa: %s.

en: Support ID: %s
sv: Stöd-ID: %s

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Dependencies: %s
sv: Beroenden: %s

en: Macros in configure.in fie:
sv: Makron i filen configure.in:

en: Variable(s) for cflags: %s
sv: Variabler för cflags: %s

en: Variable(s) for Libs: %s
sv: Variabler för Libs: %s

en: Compile time Cflags: %s
sv: Cflags vid kompilering: %s

en: Compile time Libs: %s
sv: Libs vid kompilering: %s

en: Entries in acconfig.h file:
sv: Poster i filen acconfig.h:

en: Installed status:
sv: Installationsstatus:

en:     Installed => %s
sv:     Installerad => %s

en:     Not Installed.
sv:     Inte installerad.

en: Are you sure you want to clear the list?
sv: Är du säker på att du vill tömma listan?

en: Compiler Options
sv: Kompilatoralternativ

en: Supports
sv: Stöd

en: Include Paths
sv: Inkluderingssökvägar

en: Library Paths
sv: Bibliotekssökvägar

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Defines
sv: Definationer

en: Warnings
sv: Varningar

en: Optimization
sv: Optimeringar

en: Others
sv: Annat

en: Select the Supports to add
sv: Välj de stöd som ska läggas till

en: Info
sv: Information

en: <: Enter here
sv: <: Ange här

en: Remove
sv: Ta bort

en: Clear
sv: Töm

en: Added Libraries
sv: Tillagda bibliotek

en: Stock
sv: Standard

en: Description
sv: Beskrivning

en: Treat warnings as errors.
sv: Behandla varningar som fel.

en: No Warnings
sv: Inga varningar

en: All Warnings
sv: Alla varningar

en: Warning for Implicit declarations
sv: Varning för implicita deklarationer

en: Warning for mismached Return types
sv: Varning för omatchade Return-typer

en: Warning for Unused Variables
sv: Varning för oanvända variabler

en: Warning for unhandled Switch case with enums
sv: Varning för ohanterat Switch-case med enum:ar

en: Warning for nested Comment
sv: Varning för nästlad kommentar

en: Warning for Uninitialized variable use
sv: Varning för användning av oinitierad variabel

en: Warning for missing Parentheses
sv: Varning för saknade parenteser

en: Warning for Un-Traditional syntax
sv: Varning för otraditionell syntax

en: Warning for Variable Shadowing
sv: Varning för variabelskuggning

en: Warning for suspected Pointer-arith
sv: Varning för misstänkt pekararitmetik

en: Warning for Missing-prototypes
sv: Varning för Missing-prototyper

en: Warning for Un-Inline-able declarations
sv: Varning för deklarationer som inte kan inline:as

en: Warning for Overloaded-virtuals
sv: Varning för omdefinierade virtuals

en: No optimization
sv: Ingen optimering

en: Low level optimization (Machine dependent)
sv: Lågnivåoptimisering (maskinberoende)

en: Higher level optimization (without space-speed tradeoff)
sv: Högnivåoptimisering (utan storlek-hastighetskompromiss)

en: Fastest code optimization (Function inlined where ever possible
sv: Snabbast kodoptimering (funktioner är inline:ade där det är möjligt

en: Note
sv: Anteckning

en: With optimization enabled, you might have some difficulty
    debugging your program. So it is not a good idea to enable
    both debug and optimization options, unless what you want
    is to debug the optimized code.
sv: Om du använder optimering kan du få problem med att felsöka
    ditt program. Det är alltså ingen bra idé att använda både
    felsökning och optimering, såvida det du vill felsöka inte
    är den optimerade koden.

en: Enable Debugging
sv: Aktivera felsökning

en: Enable Profiling
sv: Aktivera profilering

en: Additional compiler options (command line options)
sv: Ytterligare kompilatoralternativ (kommandoradsflaggor)

en: Additional linker options (command line options)
sv: Ytterligare länkaralternativ (kommandoradsflaggor)

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure Options (if any)
sv: Konfigureringsalternativ (om några)

en: Project does not have executable configure script.
    You need to autogen the project first.
sv: Projektet har inget körbart configure-skript.
    Du måste autogenerera projektet först.

en: Configuring the project ....
sv: Konfigurerar projektet...

en: Configure completed...............Unsuccessful
sv: Konfiguration färdig..............misslyckades

en: Configure completed ... unsuccessful
sv: Konfiguration färdig... misslyckades

en: Configure completed...............Successful
sv: Konfiguration färdig..............lyckades

en: Configure completed ... successful
sv: Konfiguration färdig... lyckades

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Load Executable File
sv: Läs in körbar fil

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Load Core File
sv: Läs in core-fil

en: Loading Executable:
sv: Läser in körbar fil:

en: Loading Core:
sv: Läser in core-fil:

en: You have a process ATTACHED under the debugger.
    Please detach it first and then load the executable file.
sv: Du har en process FÄST under felsökaren.
    Lösgör den först och läs sedan in den körbara filen.

en: You have a process RUNNING under the debugger.
    Please stop it first and then load the executable file.
sv: Du har en process KÖRANDES under felsökaren.
    Stoppa den först och läs sedan in den körbara filen.

en: You have a process ATTACHED under the debugger.
    Please detach it first and then load the core file.
sv: Du har en process FÄST under felsökaren.
    Lösgör den först och läs sedan in core-filen.

en: You have a process RUNNING under the debugger.
    Please stop it first and then load the core file.
sv: Du har en process KÖRANDES under felsökaren.
    Stoppa den först och läs sedan in core-filen.

en: I can not find: %s.
    Unable to initialize Debugger. :-(
    Make sure Anjuta is installed correctly.
sv: Jag kan inte hitta: %s.
    Kan inte initiera felsökaren. :-(
    Försäkra dig om att Anjuta är korrekt installerat.

en: Debugger
sv: Felsökare

en: Getting ready to start debugging session ...
sv: Förbereder start av felsökningssession...

en: No executable specified
sv: Ingen körbar fil angiven

en: Open an executable or attach to a process to start debugging.
sv: Öppna en körbar fil eller fäst vid en process för att starta felsökning.

en: There was an error whilst launching the debugger!!
sv: Ett fel uppstod vid start av felsökaren!!

en: Make sure 'gdb' is installed on the system.
sv: Försäkra dig om att "gdb" är installerat på systemet.

en: Error:
sv: Fel:

en: Debugger is ready.
sv: Felsökaren är redo.

en: 
    Well, did you find the BUG? :: Debugging session completed.
sv: 
    Nå, hittade du FELET? :: Felsökningssessionen är avslutad.

en: Cannot execute gnome-terminal
sv: Kan inte köra gnome-terminal

en: Error: Cannot start terminal for debugging.
sv: Fel: Kan inte starta terminal för felsökning.

en: Warning: No debug terminal. Redirecting stdio to /dev/null.
sv: Varning: Ingen felsökningsterminal. Omdirigerar stdio till /dev/null.

en: Running program ...
sv: Kör program...

en: Attaching to process: %d
sv: Fäster vid process: %d

en: A process is already running.
    Would you like to terminate it and attach the new process?
sv: En process kör redan.
    VIll du avsluta den och fästa den nya processen?

en: You FOOL! I can not attach to myself.
sv: IDIOT! Jag kan inte fästa på ig själv.

en: Detaching the process: %d
sv: Lösgör processen: %d

en: All breakpoints enabled:
sv: Alla brytpunkter är aktiverade:

en: All breakpoints disabled:
sv: Alla brytpunkter är frånkopplade:

en: All breakpoints deleted:
sv: Alla brytpunkter är borttagna:

en: Interrupting the process: %d
sv: Avbryter processen: %d

en: Sending signal %s to the process: %d
sv: Skickar signalen %s till processen: %d

en: There was an error whilst signaling the process.
sv: Ett fel uppstod vid signalering till processen.

en: Execute with arguments
sv: Kör med argument

en: Command arguments
sv: Kommandoargument

en: Run in Terminal
sv: Kör i terminal

note: FIXME: fix this mess of braces, maybe overriding gnome_dialog_append_dialog
en: Execute
sv: Kör

en: Target of this project is unknown
sv: Målet för detta projekt är okänt

en: Target of this project is not executable
sv: Målet för detta projekt är inte körbart

en: Executable does not exsits for this project.
sv: Körbar fil finns inte för detta projekt.

en: No file or project opened.
sv: Ingen fil eller projekt öppnades.

en: No executable for this file.
sv: Ingen körbar fil för denna fil.

en: Executable is not up-to-date.
sv: Körbar fil är inte aktuell.

en: Unable to execute project. Check Settings->Commands.
sv: Kan inte köra projekt. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: This file is not saved. Save it first.
sv: Den fil är inte sparad. Spara den först.

en: Unable to execute file. Check Settings->Commands.
sv: Kan inte köra filen. Kontrollera Inställningar->Kommandon.

en: Find in files
sv: Sök i filer

en: Finding in Files ....
sv: Söker i filer...

en: Find in Files completed...............Unsuccessful
sv: Sökning i filer färdig................misslyckades

en: Find in Files completed ... unsuccessful
sv: Sökning i filer färdig... misslyckades

en: Find in Files completed...............Successful
sv: Sökning i filer färdig................lyckades

en: Find in Files completed ... successful
sv: Sökning i filer färdig... lyckades

en: ERROR: No input files supplied.
    I am wondering where will I search.
sv: FEL: Inga indatafiler angivna.
    Jag undrar var jag ska söka.

en: ERROR: No search string supplied.
    I am wondering what to search.
sv: FEL: Ingen söksträng angiven.
    Jag undrar var jag ska söka.

en: Find in Files
sv: Sök i filer

en: File/Directory to add:
sv: File/Katalog att lägga till:

en: List of Files/Directories to be searched
sv: Lista med filer/Katalog som ska genomsökas

en: Case Sensitive
sv: Gör skillnad på gemener/VERSALER

en:  Search String
sv:  Sök sträng

en: Find and Replace
sv: Sök och ersätt

en:  RegExp/String to search
sv:  Reguljärt uttryck/Sträng att söka efter

en:  String to replace
sv:  Sträng att ersätta

en:  Scope
sv:  Omfattning

en: Whole Document
sv: Hela dokumentet

en: From Cursor
sv: Från markör

en:  Direction
sv:  Riktning

en: Forward
sv: Framåt

en: Backward
sv: Bakåt

en: Type
sv: Typ

en: RegExp
sv: Reguljärt uttryck

en: String
sv: Sträng

en: Ignore case while searching
sv: Ignorera skiftläge vid sökning

en: Prompt before Replace
sv: Fråga innan ersättning

en: Whole word
sv: Hela ord

en: Do you want to replace this?
sv: Vill du ersätta detta?

en: The string "%s" was not found in the selected text
sv: Strängen "%s" hittades inte i den markerade texten

en: The string "%s" was not found from the current location
sv: Strängen "%s" hittades inte från den aktuella platsen

en: Find
sv: Sök

en: Whole document
sv: Hela dokumentet

en: The match "%s" was not found in the whole document
sv: Träffen "%s" hittades inte i hela dokumentet

en: The match "%s" was not found in the selected text
sv: Träffen "%s" hittades inte i den markerade texten

en: The match "%s" was not found from the current location
sv: Träffen "%s" hittades inte från den aktuella platsen

en: The Project already exist.
    Project creation aborted.
sv: Projektet finns redan.
    Skapande av projekt avbröts.

en: Generating  project ...
sv: Genererar projekt...

en: Cannot create file: %s
sv: Kan inte skapa fil: %s

en: Loading  project ...
sv: Läser in project...

en: Saving  project ...
sv: Sparar projekt...

note: Source codes are generated
en: Generating  source codes ...
sv: Genererar källkoder...

note: Creating icon pixmap file for gnome projects
en: Copying icon file ...
sv: Kopierar ikonfil...

en: Could not create icon file ...
sv: Kunde inte skapa ikonfil...

en: Locating files ...
sv: Lokaliserar filer...

en: Again saving  project ...
sv: Sparar projektet igen...

en: Updating  project ...
sv: Uppdaterar projekt...

en: Running  autogen.sh ...
sv: Kör autogen.sh...

en: App Wizard
sv: Programguide

en: Autogeneration completed...............Unsuccessful
sv: Autogenerering färdig..................misslyckades

en: The Project was not successfully autogenerated.
    I think you have to do it manually.
sv: Projektet kunde inte autogenereras utan problem.
    Jag tror att du måste göra det manuellt.

en: Autogeneration completed...............Successful
    Now Build the project to have a LOOK at it
sv: Autogenerering färdig..................lyckades
    Bygg nu projektet för att kunna ta en TITT på det

en: Project was successfully autogenerated.
sv: Projektet autogenererades utan problem.

en:  Goto Line No.
sv:  Gå till radnummer

en: Search Help
sv: Sök i hjälp

en: Gnome API
sv: Gnome-API

en: Man pages
sv: Manualsidor

en: Info pages
sv: Infosidor

en: Cannot execute command shell
sv: Kan inte köra kommandoskal

en: Don't show the splashscreen
sv: Visa inte startbilden

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: Recent Projects
sv: Senaste projekt

en: You have a project opened. Close it first.
sv: Du har ett projekt öppet. Stäng det först.

en: project1
sv: projekt1

en: _New
sv: _Ny

en: New Text File
sv: Ny textfil

en: _Open ...
sv: _Öppna...

en: Open file
sv: Öppna fil

en: _Save
sv: _Spara

en: Save current file
sv: Spara aktuell fil

en: Save _As ...
sv: Spara so_m...

en: Save the current file with a different name
sv: Spara den aktuella filen med ett annat namn

en: Save A_ll
sv: Spara _alla

en: Save all currently open files, except new files
sv: Spara alla för tillfället öppna filer, utom nya filer

en: _Close File
sv: S_täng fil

en: Close current file
sv: Stäng aktuell fil

en: Close All Files
sv: Stäng alla filer

en: Close all files
sv: Stäng alla filer

en: Reload F_ile
sv: Läs om f_il

en: Reload current file
sv: Läs om aktuell fil

en: N_ew Project ...
sv: N_ytt projekt...

en: Create a Project using application wizard
sv: Skapa ett projekt genom att använda programguiden

en: Open P_roject ...
sv: Öppna p_rojekt...

en: Open a Project
sv: Öppna ett projekt

en: Sa_ve Project
sv: Spara pr_ojekt

en: Save the current Project
sv: Spara det aktuella projektet

en: Close Pro_ject
sv: Stäng pro_jekt

en: Close the current Project
sv: Stäng det aktuella projektet

en: Rena_me ...
sv: Byt _namn...

en: Rename the current file
sv: Byt namn på den aktuella filen

en: Page Set_up ...
sv: Sidinst_ällningar...

en: Page setup for printing
sv: Sidinställningar för utskrift

en: _Print ...
sv: Skriv _ut...

en: Print the current file
sv: Skriv ut den aktuella filen

en: Recent _Files
sv: Senaste _filer

en: Recent Projec_ts
sv: Senaste proje_kt

en: _Make Selection Uppercase
sv: _Gör markeringen till versaler

en: Make the selected text uppercase
sv: Gör den markerade texten till versaler

en: Make Selection Lowercase
sv: Gör markeringen till gemener

en: Make the selected text lowercase
sv: Gör den markerade texten till gemener

en: Convert EOL chars to LF
sv: Konvertera EOL-tecken till LF

en: Convert End Of Line characters to UNIX EOL (line feed: LF)
sv: Konvertera radslutstecken till UNIX EOL (radmatning: LF)

en: _Select All
sv: _Markera allt

en: Select all text in the editor
sv: Markera all text i redigeraren

en: Select to _Brace
sv: Markera till _klammer

en: Select the text in the matching braces
sv: Markera texten i de matchande klamrarna

en: Select Code Block
sv: Markera kodblock

en: Select the current code block
sv: Markera det aktuella kodblocket

en: /* GPL Notice */
sv: /* GPL-information */

en: Insert GPL notice with C style comments
sv: Infoga GPL-information med kommentarer i C-stil

en: // GPL Notice
sv: // GPL-information

en: Insert GPL notice with C++ style comments
sv: Infoga GPL-information med kommentarer i C++-stil

en: Current Date & Time
sv: Aktuellt datum och tid

en: Insert current date & time
sv: Infoga aktuellt datum och tid

en: _Goto Line no ...
sv: _Gå till rad nummer...

en: Go to a particular line in the editor
sv: Gå till ett visst radnummer i redigeraren

en: Goto Matching _Brace
sv: Gå till matchande _klammer

en: Go to the matching brace in the editor
sv: Gå till matchande klammer i redigeraren

en: _Goto start of block
sv: _Gå till början av blocket

en: Go to the start of the current block
sv: Gå till början av det aktuella blocket

en: _Goto end of block
sv: _Gå till slutet på blocket

en: Go to the end of the current block
sv: Gå till slutet på det aktuella blocket

en: _Goto previous mesg
sv: _Gå till föregående meddelande

en: Go to previous message
sv: Gå till föregående meddelande

en: _Goto next mesg
sv: _Gå till nästa meddelande

en: Go to next message
sv: Gå till nästa meddelande

note: 0
en: U_ndo
sv: _Ångra

en: Undo the last action
sv: Ångra den senaste åtgärden

note: 1
en: _Redo
sv: Gör o_m

en: Redo the last undone action
sv: Gör om den åtgärd som senast ångrades

note: 2 3
en: C_ut
sv: Klipp _ut

en: Cut the selected text from the editor to the clipboard
sv: Klipp ut den markerade texten från redigeraren till urklipp

note: 4
en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

note: 5
en: _Paste
sv: Klistra _in

en: Paste the content of clipboard at the current position
sv: Klistra in innehållet i urklipp på den aktuella platsen

note: 6
en: C_lear
sv: _Töm

en: Delete the selected text from the editor
sv: Ta bort den markerade texten från redigeraren

note: 7 8
en: _Transform
sv: _Transformera

note: 9
en: _Select
sv: _Markera

note: 10
en: _Insert text
sv: _Infoga text

note: 11 12
en: _AutoComplete
sv: _Autokomplettera

en: AutoComplete the current word
sv: Autokomplettera det aktuella ordet

note: 13
en: S_how calltip
sv: _Visa anropstips

en: Show calltip for the function
sv: Visa anropstips för funktionen

note: 14 15
en: _Find ...
sv: _Sök...

en: Search for a string or regexp in the editor
sv: Sök efter en sträng eller ett reguljärt uttryck i redigeraren

note: 16
en: Fin_d in files ...
sv: Sö_k i flera filer...

en: Search for a string in multiple files or directories
sv: Sök efter en sträng i flera filer eller kataloger

note: 17
en: Find and R_eplace ...
sv: Sök och _ersätt...

en: Search for and replace a string or regexp with another string
sv: Sök efter och ersätt en sträng eller ett reguljärt uttryck med en annan sträng

note: 18
en: _Repeat Find
sv: _Upprepa sökning

en: Repeat the Last Find command
sv: Upprepa det senaste sökkommandot

note: 19
en: G_o to
sv: G_å till

note: 20 21
en: Ed_it Application GUI ...
sv: Red_igera programanvändargränssnitt...

en: Edit application GUI with the Glade GUI editor
sv: Redigera programanvändargränssnitt med användargränssnittsredigeraren glade

note: 22 23
en: Save Build Messages
sv: Spara byggmeddelanden

en: Save build messages to file
sv: Spara byggmeddelanden till fil

en: _Main Toolbar
sv: _Huvudverktygsrad

en: Hide/Unhide Main toolbar
sv: Göm/Visa huvudverktygsrad

en: _Extended Toolbar
sv: _Utökad verktygsrad

en: Hide/Unhide Extended toolbar
sv: Göm/Visa utökad verktygsrad

en: _Tags Toolbar
sv: _Taggverktygsrad

en: Hide/Unhide Tags toolbar
sv: Göm/Visa taggverktygsrad

en: _Debug Toolbar
sv: _Felsökningsverktygsrad

en: Hide/Unhide Debug toolbar
sv: Göm/Visa felsökningsverktygsrad

en: _Browser Toolbar
sv: _Bläddrarverktygsrad

en: Hide/Unhide Browser toolbar
sv: Göm/Visa bläddrarverktygsrad

en: _Format Toolbar
sv: _Formateringsverktygsfält

en: Hide/Unhide Format toolbar
sv: Göm/Visa formateringsverktygsrad

en: _Line numbers margin
sv: _Radnummermarginal

en: Show/Hide line numbers
sv: Göm/Visa radnummer

en: _Markers Margin
sv: _Markörmarginal

en: Show/Hide markers margin
sv: Göm/Visa markörmarginaler

en: _Code fold margin
sv: _Kodinhängningsmarginal

en: Show/Hide code fold margin
sv: Göm/Visa kodinhängningsmarginal

en: _Indentation guides
sv: _Indenteringsguider

en: Show/Hide undentation guides
sv: Göm/Visa indenteringsguider

en: _White spaces
sv: _Tomrum

en: Show/Hide white spaces
sv: Visa/Göm tomrum

en: _Line end characters
sv: _Radslutstecken

en: Show/Hide line end characters
sv: Visa/Göm radslutstecken

en: Increase text zoom by 1 unit
sv: Öka textinzoomning med 1 enhet

en: Zoom factor +8
sv: Zoomfaktor +8

en: Zoom factor +6
sv: Zoomfaktor +6

en: Zoom factor +4
sv: Zoomfaktor +4

en: Zoom factor +2
sv: Zoomfaktor +2

en: Zoom factor 0
sv: Zoomfaktor 0

en: Zoom factor -2
sv: Zoomfaktor -2

en: Zoom factor -4
sv: Zoomfaktor -4

en: Zoom factor -6
sv: Zoomfaktor -6

en: Zoom factor -8
sv: Zoomfaktor -8

en: Reduce text zoom by 1 unit
sv: Minska textinzoomning med 1 enhet

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: Show/Hide the Message window
sv: Visa/Göm meddelandefönstret

en: _Project Listing
sv: _Projektlistning

en: Show/Hide the Project window
sv: Visa/Göm projektfönstret

en: B_ookmarks
sv: B_okmärken

en: Show the Bookmark window
sv: Visa bokmärkesfönstret

en: _Toolbars
sv: Verktygs_rader

en: _Editor
sv: _Redigerare

en: _Zoom text
sv: _Zooma text

en: _Breakpoints
sv: _Brytpunkter

en: Show breakpoints editor window
sv: Visa brytpunktsredigerarfönstret

en: _Watch Window
sv: _Bevakningsfönster

en: Show expression watch window
sv: Visa uttrycksbevakningsfönster

en: _Registers
sv: _Register

en: Show CPU registers and their contents
sv: Visa processorregister och deras innehåll

en: Program _Stack
sv: Program_stack

en: Show stack trace of the program
sv: Visa stackspår av programmet

en: Shared _Libraries
sv: Delade _bibliotek

en: Show shared libraries loaded by the program
sv: Visa delade bibliotek som är inläsat av programmet

en: _Kernel Signals
sv: _Kärnsignaler

en: Show the kernel signals editor window
sv: Visa redigerarfönstret för kärnsignaler

en: _Dump Window
sv: _Dumpningsfönster

en: Show memory dump window
sv: Visa minnesdumpningsfönster

en: _Console
sv: _Konsoll

en: Show the console where the program runs
sv: Visa konsollen där programmet körs

en: Include file
sv: Inkludera fil

en: Source file
sv: Källfil

en: Help file
sv: Hjälpfil

en: Data file
sv: Datafil

en: Pixmap file
sv: Pixmapfil

en: Translation file
sv: Översättningsfil

en: Documentation file
sv: Dokumentationsfil

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Import File
sv: Importera fil

en: Remove the current file from the project
sv: Ta bort den aktuella filen från projektet

en: Open the README file of the project
sv: Öppna README-filen för projektet

en: Open the TODO file of the project
sv: Öppna TODO-filen för projektet

en: Open the ChangeLog file of the project
sv: Öppna ChangeLog-filen för projektet

en: Open the NEWS file of the project
sv: Öppna NEWS-filen för projektet

en: Project _Configuration ...
sv: Projekt_konfiguration...

en: Edit the configuration of the project
sv: Redigera konfigurationen för projektet

en: Project _Information
sv: Projekt_information

en: Detailed information about the project
sv: Detaljerad information om projektet

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Automatically determine the highlight style
sv: Bestäm automatiskt färgningsstilen

en: No Highlight style
sv: Ingen färgningsstil

en: Force the highlight style to None
sv: Tvinga färgningsstilen till Ingen

en: C and C++
sv: C och C++

en: Force the highlight style to C and C++
sv: Tvinga färgningsstilen till C och CPP

en: C and C++ with GNOME
sv: C och C++ med GNOME

en: Force the highlight style to C and C++ with GNOME
sv: Tvinga färgningsstilen till C och C++ med Gnome

en: Force the highlight style to HTML
sv: Tvinga färgningsstilen till HTML

en: Force the highlight style to XML
sv: Tvinga färgningsstilen till XML

en: Force the highlight style to Javascript
sv: Tvinga färgningsstilen till Javascript

en: WScript
sv: WSkript

en: Force the highlight style to WScript
sv: Tvinga färgningsstilen till WScript

en: Makefile
sv: Makefil

en: Force the highlight style to Makefile
sv: Tvinga färgningsstilen till Makefile

en: Force the highlight type to Java
sv: Tvinga färgningstypen till Java

en: Force the highlight style to LUA
sv: Tvinga färgningsstilen till LUA

en: Force the highlight style to Python
sv: Tvinga färgningsstilen till Python

en: Force the highlight style to Perl
sv: Tvinga färgningsstilen till Perl

en: Force the highlight style to SQL
sv: Tvinga färgningsstilen till SQL

en: Force the highlight style to PL/SQL
sv: Tvinga färgningsstilen till PL/SQL

en: Force the highlight style to PHP
sv: Tvinga färgningsstilen till PHP

en: Force the highlight style to LaTex
sv: Tvinga färgningsstilen till LaTex

en: Force the highlight style to Diff
sv: Tvinga färgningsstilen till Diff

en: Force the highlight style to Pascal
sv: Tvinga färgningsstilen till Pascal

en: Force the highlight style to Xcode
sv: Tvinga färgningsstilen till Xcode

en: Prj/Properties
sv: Prj/Egenskaper

en: Force the highlight style to project/properties files
sv: Tvinga färgningsstilen till projekt-/egenskapsfiler

en: Force the highlight style to UNIX conf files
sv: Tvinga färgningsstilen till UNIX conf-filer

en: Auto _Format
sv: Auto_formatera

en: Autoformat C and C++ source files
sv: Autoformatera C- och C++-källkodsfiler

en: _Increase Indent
sv: _Öka indentering

en: Increase indentation of line/selection
sv: Öka indentering på raden/markeringen

en: _Decrease Indent
sv: _Minska indentering

en: Decrease indentation of line/selection
sv: Minska indentering av rad/markering

en: _Update tags image
sv: _Uppdatera taggbild

en: Update the tags image of the project/opened files
sv: Uppdatera taggbilden på projektet/öppnade filer

en: Force _Highlight Style
sv: Tvinga _färgningsstil

en: _Close All Folds
sv: _Stäng alla inhägnader

en: Close all code folds in the editor
sv: Stäng alla kodinhägnader i redigeraren

en: _Open All Folds
sv: _Öppna alla inhägnader

en: Open all code folds of the editor
sv: Öppna alla kodinhägnader för redigeraren

en: _Toggle Current Fold
sv: _Slå på/av aktuell inhägnad

en: Toggle current code fold of the editor
sv: Slå på/av aktuell kodinhägnad för redigeraren

en: D_etach Current Document
sv: _Koppla från aktuellt dokument

en: Detach the current editor into a separate window
sv: Lösgör den aktuella redigeraren i ett separat fönster

en: _Compile
sv: _Kompilera

en: Compile the current source file
sv: Kompilera den aktuella källfilen

en: _Build
sv: _Bygg

en: Build the source directory of the project/current source file
sv: Bygg projektets källkodskatalog/aktuell källkodsfil

en: Build _All
sv: Bygg _allt

en: Build the whole project
sv: Bygg hela projektet

en: _Install
sv: _Installera

en: Install the project on your system
sv: Installera projektet på ditt system

en: Build _Distribution
sv: Bygg _distribution

en: Build the distribution tarball of the project
sv: Bygg distributionstarbollen för projektet

en: Con_figure ...
sv: Kon_figurera...

en: Configure the project
sv: Konfigurera projektet

en: Auto _generate ...
sv: Auto_generera...

en: Auto generate all the build files
sv: Autogenerera alla byggfiler

en: Clea_n
sv: St_äda

en: Clean the source directory
sv: Städa källkodskatalogen

en: Clean A_ll
sv: Städa a_llt

en: Clean the whole project directory
sv: Städa hela projektkatalogen

en: _Stop Build
sv: _Stopa bygge

en: Stop the current compile or build process
sv: Stoppa den aktuella kompilerings- eller byggprocessen

en: _Execute
sv: _Kör

en: Execute the program
sv: Kör programmet

en: Set _Program params ...
sv: Ställ in _programparametrar...

en: Set the execution parameters of the program
sv: Ställ in körningsparametrarna för programmet

en: _Toggle bookmark
sv: _Slå på/av bokmärken

en: _First bookmark
sv: _Första bokmärke

en: _Previous bookmark
sv: _Föregående bokmärke

en: _Next bookmark
sv: _Nästa bokmärke

en: _Last bookmark
sv: _Sista bokmärke

en: _Clear all bookmarks
sv: _Töm alla bokmärken

en: Run/_Continue
sv: Kör/_Fortsätt

en: Continue the execution of the program
sv: Fortsätt körningen av programmet

en: Step _In
sv: Stega _in

en: Single step into function
sv: Enkelstega in i funktion

en: Step O_ver
sv: Stega _över

en: Single step over function
sv: Enkelstega över funktion

en: Step _Out
sv: Stega _ut

en: Single step out of the function
sv: Enkelstega ut ur funktionen

en: _Run to cursor
sv: _Kör till markör

en: Run to the cursor
sv: Kör till markören

en: Toggle breakpoint
sv: Slå på/av brytpunkt

en: Toggle breakpoint at the current location
sv: Slå på/av brytpunkt på den aktuella platsen

en: Set Breakpoint ...
sv: Ställ in brytpunkt...

en: Set a breakpoint
sv: Ställ in brytpunkt

en: _Breakpoints ...
sv: _Brytpunkter...

en: Edit breakpoints
sv: Redigera brytpunkter

en: Disable all Breakpoints
sv: Deaktivera alla brytpunkter

en: Deactivate all breakpoints
sv: Deaktivera alla brytpunkter

en: C_lear all Breakpoints
sv: T_öm alla brytpunkter

en: Delete all breakpoints
sv: Ta bort alla brytpunkter

en: Info _Target Files
sv: Info_målsidor

en: Display information on the files the debugger is active with
sv: VIsa information om filerna som felsökaren är aktiv med

en: Info _Program
sv: _Programinformation

en: Display information on the execution status of the program
sv: Visa information om körningsstatusen av programmet

en: Info _Kernel User Struct
sv: Information om _kärnans "User Struct"

en: Display the contents of kernel 'struct user' for current child
sv: Visa innehållet i kärnans "struct user" för aktuellt barn

en: Info _Threads
sv: _Trådinformation

en: Display the IDs of currently known threads
sv: Visa ID för trådar kända för tillfället

en: Info _Global variables
sv: Information om _globala variabler

en: Display all global and static variables of the program
sv: Visa alla globala och statiska variabler för programmet

en: Info _Local variables
sv: Information om _lokala variabler

en: Display local variables of the current frame
sv: Visa lokala variabler för den aktuella ramen

en: Info _Current Frame
sv: Information om _aktuell ram

en: Display information about the current frame of execution
sv: Visa information om den aktuella körningsramen

en: Info Function _Arguments
sv: Information om funktions_argument

en: Display function arguments of the current frame
sv: Visa funktionsargument för den aktuella ramen

en: _Start Debugger
sv: _Starta felsökare

en: Start the debugging session
sv: Starta felsökningssessionen

en: Load E_xecutable ...
sv: Läs in _körbar fil...

en: Open the executable for debugging
sv: Öppna den körbara filen för felsökning

en: Load _Core file ...
sv: Läs in _core-fil...

en: Load a core file to dissect
sv: Läs in en core-fil att dissekrera

en: _Attach to Process ...
sv: _Fäst vid process...

en: Attach to a running program
sv: Fäst vid ett redan körande program

en: _Restart Program
sv: Starta _om program

en: Stop and restart the program
sv: Stoppa och starta om programmet

en: S_top Program
sv: S_toppa program

en: Stop the program being debugged
sv: Stoppa programmet som felsöks

en: _Detach Debugger
sv: _Lösgör felsökare

en: Detach from an attached program
sv: Lösgör från ett fäst program

en: I_nterrupt Program
sv: A_vbryt program

en: Interrupt execution of the program
sv: Avbryt körningen av programmet

en: Si_gnal to Process
sv: Si_gnalera till process

en: Send a kernel signal to the process being debugged
sv: Skicka en kärnsignal till processen som felsöks

en: _Execution
sv: _Körning

en: Ins_pect/Evaluate ...
sv: Ins_pektera/Evaluera...

en: Inspect or evaluate an expression or variable
sv: Inspektera eller evaluera ett uttryck eller en variabel

en: Add Expression in _Watch ...
sv: Lägg till ett uttryck i _bevakare...

en: Add expression or variable to the watch
sv: Lägg till uttryck eller en variabel i bevakaren

en: St_op Debugger
sv: St_oppa felsökaren

en: Say goodbye to the debugger
sv: Säg hejdå till felsökaren

en: Grep Utility
sv: Grep-verktyg

en: Compare two files
sv: Jämför två filer

en: Diff Utility
sv: Diff-verktyg

en: File View (Char/Octal/Hex)
sv: Filvy (tecken/oktalt/hexadecimalt)

en: Declarations
sv: Deklarationer

en: C Flow
sv: C-flöde

en: C Cross-reference
sv: C-korsreferens

en: C Trace
sv: C-spår

en: Backup Manager
sv: Säkerhetskopieringshanterare

en: _Create New Window
sv: S_kapa nytt fönster

en: Open a new file window
sv: Öppna ett nytt filfönster

en: Close current document window
sv: Stäng aktuellt dokumentfönster

en: _Compiler and Linker Settings ...
sv: _Kompilator- och länkarinställningar...

en: Settings for the compiler and linker
sv: Inställningar för kompilatorn och länkaren

en: _Source Paths ...
sv: _Källkodssökväg...

en: Specify the source paths for the Anjuta to search
sv: Ange källkodssökvägen för Anjuta att söka i

en: _Commands ...
sv: _Kommandon...

en: Specify the various commands for use
sv: Ange de diverse kommandon som ska användas

en: _Preferences ...
sv: _Inställningar...

en: Do your prefer coffee to tea? Check it out.
sv: Föredrar du kaffe framför te? Testa detta.

en: Set _Default Preferences
sv: Ställ in _standardinställningar

en: But I prefer tea.
sv: Men jag föredrar te.

en: Browse Gnome API Pages
sv: Bläddra i Gnome API-sidor

en: The gnome API pages
sv: Gnome API-sidor

en: Browse Man Pages
sv: Bläddra i manualsidor

en: The good old manual pages
sv: De gamla hederliga manualsidorna

en: Browse Info Pages
sv: Bläddra i infosidor

en: Info pages, where you cannot find what you are looking for
sv: Infosidor, där du inte kan hitta det du letar efter

en: Context Help
sv: Sammanhangshjälp

en: Search help for the current word in the editor
sv: Sök hjälp för det aktuella ordet i redigeraren

en: Search a topic
sv: Sök ett ämne

en: May I help you?
sv: Kan jag hjälpa dig?

en: Anjuta Home site
sv: Hemsida för Anjuta

en: Online documentation and resources
sv: Online-dokumentation och resurser

en: Libraries API references
sv: Referenser till biblioteks-API

en: Online reference library for GDK, GLib, GNOME etc..
sv: Online-referensbibliotek för GDK, GLib, GNOME osv...

en: Report Bugs
sv: Rapportera fel

en: Submit a bug report for Anjuta
sv: Skicka in en felrapport för Anjuta

en: Request Features
sv: Begär funktioner

en: Submit a feature request for Anjtua
sv: Skicka in en begäran om nya funktioner för Anjuta

en: Submit patches
sv: Skicka programfixar

en: Submit patches for Anjuta
sv: Skicka programfixar för Anjuta

en: Ask a question
sv: Ställ en fråga

en: Submit a question for FAQs
sv: Skicka en fråga för "Frågor och svar"

en: _Project
sv: _Projekt

en: For_mat
sv: For_matering

en: Bookmar_k
sv: Bokmär_ke

en: _Debug
sv: Fels_ök

en: _Utilities
sv: _Verktyg

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: All files saved ...
sv: Alla filer sparade...

en: The file "%s" is not saved.
    Do you want to save it before closing?
sv: Filen "%s" är inte sparad.
    Vill du spara den innan du avslutar?

en: Are you sure you want to reload %s.
    You will lose any unsaved modification.
sv: Är du säker på att du vill läsa om %s.
    Du kommer att förlora alla ändringar som inte är sparade.

en: Could not execute cmd: %s
sv: Kunde inte köra kommando: %s

en: There was an error while printing.
    The cmd is: %s
sv: Det uppstod ett fel under utskrift.
    Kommandot är: %s

en: The file has been sent for printing.
sv: Filen har skickats för utskrift.

en: You must save the file first and then print
sv: Du måste spara filen först och sedan skriva ut

en: Are you sure you want to print the current file?
sv: Är du säker på att du vill skriva ut den aktuella filen?

en: Tags image update successfully.
sv: Uppdatering av taggbild lyckades.

en: Executable does not exsits this project.
sv: Körbar fil finns inte för detta projekt.

en: Debugger is not running. Start it first.
sv: Felsökaren kör inte. Starta den först.

en: Program is ATTACHED.
    Do you still want to stop Debugger?
sv: Programmet är FÄST.
    Fill du stoppa felsökaren?

en: Program is running.
    Do you still want to stop Debugger?
sv: Programmet kör.
    Vill du stoppa felsökaren?

en: Cannot launch gnome-help-browser
sv: Kan inte starta gnome-help-browser

en: Unknown type in Message window
sv: Okänd typ i meddelandefönster

en: Build messages
sv: Byggmeddelanden

en: Debug messages
sv: Felsökningsmeddelanden

en: Find messages
sv: Sökmeddelanden

en: CVS messages
sv: CVS-meddelanden

en: Debug Locals Listing
sv: Felsök lokallistning

en: Debug
sv: Felsök

en: Locals
sv: Lokala variabler

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Dock window
sv: Docka fönster

en: Dock
sv: Docka

en: Are you sure you want to reset the preferences to
    their default settings?
sv: Är du säker på att du vill återställa inställningarna
    till deras standardalternativ?

en: Preferences
sv: Inställningar

en: General
sv: Allmänt

en: Styles
sv: Stilar

en: Editor
sv: Redigerare

en: Print Setup
sv: Skrivarinställningar

en: Auto Format
sv: Autoformatera

en: misc
sv: div

en:  Directories
sv:  Kataloger

en: Projects:
sv: Projekt:

en: Tarballs:
sv: Tarbollar:

en: Rpms:
sv: Rpm:er:

en: Srpms:
sv: Srpm:er:

en:  History size
sv:  Historikstorlek

en: Recent Projects:
sv: Senaste projekt:

en: Recent Files:
sv: Senaste filer:

en: Combo Popdown:
sv: Kombinationsmeny:

en:  Job Options
sv:  Jobbalternativ

en: Beep on job complete
sv: Pip när jobbet är klart

en: Dialog on job complete
sv: Dialogfönster då jobbet är klart

en: Keep going when some targets cannot be made
sv: Fortsätt då en del mål inte kan skapas

en: Silent: Don't echo commands
sv: Tyst: Eka inte kommandon

en: Produce debugging outputs
sv: Skapa felsökningsutdata

en: Warn when an undefined variable is referenced
sv: Varna då odefinierad variabel refereras

en: Max no of jobs:
sv: Största antal jobb:

en: Select Highlight item to edit:
sv: Välj färgningsobjekt att redigera:

en:  Highlight Style
sv:  Färgningsstil

en: Use default
sv: Använd standardvärde

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underlined
sv: Understruken

en: Font:
sv: Typsnitt:

en: Attribute:
sv: Attribut:

en: Fore color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Back color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Caret color:
sv: Caret-färg:

en: Calltip color:
sv: Färg på anropstips:

en: Selection Foreground:
sv: Markeringsförgrund:

en: Selection Background:
sv: Markeringsbakgrund:

en: Disable syntax highlighting
sv: Deaktivera syntaxfärgning

en: Enable Auto save
sv: Aktivera automatiskt sparande

en: Enable Auto indent
sv: Aktivera autoindentering

en: Use tabs for indentation
sv: Använd tabulatorer för indentering

en: Enable braces check
sv: Aktivera klammerkontroll

en: Tab size in spaces
sv: Tabulatorstorlek i blanksteg

en: Auto save timer interval in minutes
sv: Tidintervall i minuter för automatiskt sparande

en: Auto indent size in spaces
sv: Automatisk indenteringsstorlek i blanksteg

en: Line number margin width in pixels
sv: Bredd på radnummermarginal i bildpunkter

en: Save session time interval
sv: Tidsintervall för sparandesession

en: Strip trailing spaces on file save
sv: Ta bort eftersläpande blanksteg vid filsparande

en: Collapse all folds on file open
sv: Fäll ihop alla inhägnader vid filöppning

en:  Paper Size
sv:  Pappersstorlek

en:  Print Command
sv:  Utskriftskommando

en: Disable Auto format
sv: Deaktivera automatisk formatering

en:  Format Style
sv:  Formateringsstil

en:  Custom Style
sv:  Anpassad stil

en: Enter the command line arguments for the 'indent' program.
    Read the info page for 'indent' for more details.
sv: Ange kommandoradsargumenten för "indent"-programmet.
    Läs infosidan för "indent" för mer information.

en:  Messages
sv:  Meddelanden

en: Truncate long messages
sv: Kapa långa meddelanden

en: Number of first characters to show
sv: Antal första tecken att visa

en: Number of last characters to show
sv: Antal sista tecken att visa

en:  Notebook tags position
sv:  Position för flikhäftestaggar

en: Do not show notebook title tags
sv: Visa inte fikhäftestiteltaggar

en: Top
sv: Överst

en: Bottom
sv: Nederst

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en:  Tags Browser
sv:  Taggbläddrare

en: Update tags image automatically
sv: Uppdatera automatiskt taggbilder

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Open Project
sv: Öppna projekt

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Add To Project
sv: Lägg till i projekt

en: Project: None
sv: Projekt: Inget

en: Couldn't load project: %s
sv: Kunde inte läsa in projekt: %s

en: Error: You need Anjuta version %s or later to open this project.
    Please upgrade Anjuta to the latest version (Help for more information).
    For the time being, I am too old to load it.:-(
sv: Fel: Du behöver Anjuta version %s eller senare för att öppna detta projekt.
    Uppgradera Anjuta till den senaste versionen (Hjälp för mer information).
    För tillfället är jag för gammal för att läsa in det. :-(

en: You need Anjuta version %s or later to open this project.
    Please upgrade Anjuta to the latest version (Help for more information).
    For the time being, I am too old to load it. :-(
sv: DU behöver Anjuta version %s eller senare för att öppna detta projekt.
    Uppgradera Anjuta till den senaste versionen (Hjälp för mer information).
    För tillfället är jag för gammal för att läsa in det. :-(

en: Project loaded successfully.
sv: Projektet lästes in utan problem.

en: Error in loading Project: %s
sv: Fel vid inläsning av projekt: %s

en: Project Saved Successfully
sv: Projektet sparades utan problem

en: Unable to save the project.
sv: Kan inte komma åt projektet.

en: The Project glade file does not
    exist in the top level project directory.
sv: Projektets glade-fil finns inte i
    projektets översta katalog.

note: Set project title
en: Project:
sv: Projekt:

en: Project configuration
sv: Projektkonfiguration

en: Project Description
sv: Projektbeskrivning

en: Disable Overwriting project files
sv: Deaktivera överskrivning av projektfiler

en: Project's configure.in
sv: Projektets configure.in

en: Top level Makefile.am
sv: Toppnivå Makefile.am

en: Source module Makefile.am
sv: Källkodsmodul Makefile.am

en: Include module Makefile.am
sv: Inkludera modulen Makefile.am

en: Help module Makefile.am
sv: Hjälpmodul Makefile.am

en: Pixmap module Makefile.am
sv: Pixmapmodul Makefile.am

en: Data module Makefile.am
sv: Datamoduk Makefile.am

en: Doc module Makefile.am
sv: Dokumentationsmodul Makefile.am

en: Po module (translation) Makefile.am
sv: Po-modul (översättning) Makefile.am

en: Build files
sv: Byggfiler

en: Check for programs in config.in
sv: Kontrollera program i config.in

en: Program checks
sv: Programkontroller

en: Check for libs in config.in
sv: Kontrollera bibliotek i config.in

en: Library checks
sv: Bibliotekskontroller

en: Check for header files in config.in
sv: Kontrollera huvudfiler i config.in

en: Header checks
sv: Huvudkontroller

en: Checks for typedefs, structures, and compiler characteristics
sv: Kontrollera typdefinitioner, strukturer och kompilatorkarakteristik

en: Characteristics check
sv: Karakteristikkontroll

en: Check for lib functions in config.in
sv: Kontrollera biblioteksfunktioner i config.in

en: Lib functions checks
sv: Kontroller av biblioteksfunktioner

en: Additional scripts in config.in
sv: Ytterligare skript i config.in

en: Additional script
sv: Ytterligare skript

en: Files to configure
sv: Filer att konfigurera

en: Auto scan the project
sv: Genomsök projektet automatiskt

en: Configuration scripts
sv: Konfigurationssökvägar

en: Extra modules to be built before source module:
sv: Extra moduler att byggas före källkodsmodul:

en: Extra modules to be built after source module:
sv: Extra moduler att byggas efter källkodsmodul:

en: Modules
sv: Moduler

en: Extra scripts at the end of Top Makefile.am
sv: Extra skript på slutet av översta Makefile.am

en: Are you sure you want to remove the item
    "%s" from the Project Data Base?
sv: Är du säker att du vill ta bort objektet
    "%s" från projektdatabasen?

en: There is already a project opened.Do you want to close it first?
sv: Det finns redan ett öppnat projekt. Vill du stänga det först?

en: Doc file
sv: Dokumentationsfil

en: View
sv: Visning

en: Configure Project
sv: Konfigurera projekt

en: Project Info
sv: Projektinformation

en: Dock/Undock
sv: Docka/Koppla loss

en: Help
sv: Hjälp

en: Project
sv: Projekt

en: Project Information
sv: Projektinformation

en:  Project Information
sv:  Projektinformation

en: Author:
sv: Författare:

en: Program Name:
sv: Programnamn:

en: No of src files:
sv: Antal källkodsfiler:

en: No of help files:
sv: Antal hjälpfiler:

en: No of data files:
sv: Antal datafiler:

en: No of pix files:
sv: Antal bildfiler:

en: No of doc files:
sv: Antal dokumentationsfiler:

en: No of po files:
sv: Antal po-filer:

en: GUI editable by Glade:
sv: Grafiskt användargränssnitt redigerbart av Glade:

en: Makefiles managed:
sv: Makefiler hanterade:

en: Gettext support:
sv: Gettext-stöd:

en: Project Type:
sv: Projekttyp:

en: Project is not saved.
    Do you want to save it before closing?
sv: Projektet är inte sparat.
    Vill du spara det innan du stänger?

en: Breton
sv: Bretonska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Herbrew
sv: Hebreiska

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Islandic
sv: Isländska

en: Italian
sv: Italienska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Macedonian
sv: Makedonska

en: Dutch
sv: Holländska

en: Norwegian
sv: Norska

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Simplified Chinese
sv: Förenklad kinesiska

en: Chinese
sv: Kinesiska

en: Estonian
sv: Estländska

en: Select regional language
sv: Välj regionalspråk

en: Select Regional Language:
sv: Välj regionalspråk:

en: This file has already been added to the project.
sv: Denna fil har redan lagts till i projektet.

en: Error while copying the file inside the module.
sv: Fel vid kopiering av filen inuti modulen.

en: "%s"
    does not exist in the current module directory.
    Do you want to IMPORT (copy) into the module?
sv: "%s"
    finns inte i den aktuella modulkatalogen.
    Vill du IMPORTERA (kopiera) in i modulen?

en: Modify
sv: Modifera

en: CPU Registers
sv: Processorregister

en: Hex
sv: Hexadecimalt

en: Decimal
sv: Decimalt

en: Shared libraries
sv: Delade bibliotek

en:   Shared Object
sv:   Delat objekt

en: From
sv: Från

en: To
sv: Till

en: Sysm Read
sv: Sysm läst

en: Modify Signal
sv: Modifiera signal

en: Send to process
sv: Skicka till process

en: Kernel signals
sv: Kärnsignaler

en: Stop
sv: Stoppa

en: Print
sv: Skriv ut

en: Set Signal Property
sv: Ställ in signalegenskap

en:  Stop:
sv:  Stoppa:

en:  Print:
sv:  Skriv ut:

en: Source files paths
sv: Sökvägar till källkodsfiler

en: Search Paths
sv: Sökvägar för sökning

en: Frame set
sv: Ramsamling

en: Frame info
sv: Raminformation

en: Stack Trace
sv: Stackspår

en: Frame
sv: Ram

en: # *********** DO NOT EDIT OR RENAME THIS FILE *****************
sv: # ********* REDIGERA INTE ELLER BYT NAMN PÅ DENNA FIL *********

en: # ******************* Created by  Anjuta ********************************
sv: # *************************** Skapad av Anjuta ***************************

en: # ***************** Anjuta Tags cache file ********************
sv: # ******************** Anjuta taggcachefil ********************

en: File:
sv: Fil:

en: Function:
sv: Funktion:

en: Class:
sv: Klass:

en: Mem Func:
sv: Minnesfunktion:

en: Tag:
sv: Tagg:

en: Synchronizing and updating Tags Image ... hold on
sv: Synkroniserar och uppdaterar taggbild... vänta

en: Updating Tags image completed
sv: Uppdatering av taggbild färdig

en: Syncdronization of Tags image failed
sv: Synkronisering av taggbild misslyckades

en: Loading File ...
sv: Läser in fil...

en: Could not load file: %s
sv: Kunde inte läsa in fil: %s

en: File Loaded Successfully
sv: Filen lästes in utan problem

en: Saving File ...
sv: Sparar fil...

en: Couldn't save file: %s.
sv: Kunde inte spara fil: %s.

en: File Saved successfully
sv: Filen sparades utan problem

en: WARNING: The file "%s" in the disk is more recent than
    the current buffer.
    Do you want to reload it.
sv: VARNING: Filen "%s" på disk är nyare än den som finns i
    den aktuella bufferten.
    Vill du läsa om den?

en: Autoformat is disablde. If you want, enable in Preferences.
sv: Autoformatering är deaktiverad. Om du vill använda det aktiverar du det i Inställningar.

en: Auto formating ...
sv: Autoformatering...

en: Error in auto formating ...
sv: Fel i autoformatering...

en: Auto formating completed
sv: Autoformatering färdig

en: Autosaved "%s"
sv: Autosparade "%s"

en: Autosave "%s" -- Failed
sv: Autosparande av "%s" -- Misslyckades

en: New
sv: Ny

en: Open
sv: Öppna

en: Open Text File
sv: Öppna textfil

en: Save
sv: Spara

en: Save Current File
sv: Spara aktuell fil

en: Reload
sv: Läs om

en: Reload Current File
sv: Läs om aktuell fil

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Cut to clipboard
sv: Klipp ut till urklipp

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in från urklipp

en: Search the given string
sv: Sök den angivna strängen

en: Replace
sv: Ersätt

en: Search and replace the given string
sv: Sök och ersätt den angivna strängen

en: line:
sv: rad:

en: Compile the current file
sv: Kompilera den aktuella filen

en: Build current File or Build the source directory of the Project
sv: Bygg aktuell fil eller bygg källkodskatalogen för projektet

en: Print the current File
sv: Skriv ut den aktuella filen

en: Attach the editor window as paged editor
sv: Fäst redigerarfönstret som en sidredigerare

en: Prev mesg
sv: Föregående medd.

en: Next mesg
sv: Nästa medd.

en: Prev bookmark
sv: Föregående bokmärke

en: Next bookmark
sv: Nästa bokmärke

en: Step in
sv: Stega in

en: Step over
sv: Stega över

en: Step out
sv: Stega ut

en: Run to cursor
sv: Kör till markör

en: Run/Continue
sv: Kör/Fortsätt

en: Inspect
sv: Inspektera

en: Interrupt
sv: Avbryt

en: Toggle Linenums
sv: Slå på/av radnummer

en: Toggle Marker Margin
sv: Slå på/av markörmarginal

en: Toggle Fold Margin
sv: Slå på/av inhägnadsmarginal

en: Toggle Guides
sv: Slå på/av guider

en: Toggle Bookmark
sv: Slå på/av bokmärken

en: Auto format
sv: Autoformatering

en: Swap .h/.c
sv: Byt .h/.c

en: Goto
sv: Gå till

en: Options
sv: Alternativ

en: Close
sv: Stäng

en: Functions
sv: Funktioner

en: Status LED: 
    1) Red is busy.2)Green is ready.
    3) Blinking is ready, but busy in background.
sv: Statuslysdiod:
    1) Röd är upptagen. 2) Grön är ledig.
    3) Blinkande är ledig, men upptagen i bakgrunden.

en: Save All
sv: Spara alla

en: Undo
sv: Ångra

en: Redo
sv: Gör om

en: Detach
sv: Lösgör

en: Detach the current page
sv: Lösgör den aktuella sidan

en: Search for the given string in the current file
sv: Sök efter den angivna strängen i den aktuella filen

en: Enter the string to search for
sv: Ange den sträng som ska sökas efter

en: Go To
sv: Gå till

en: Go to the given line number in the current file
sv: Gå till det angivna radnumret i dne aktuella filen

en: Enter the line number to go to
sv: Ange radnumret att gå till

en: Compile/Build/Debug Messages
sv: Kompilerings-/Bygg-/Felsökningsmeddelanden

en: Context sensitive help
sv: Sammanhangskänslig hjälp

en: Save Project
sv: Spara projekt

en: Close Project
sv: Stäng projekt

en: Run configure
sv: Kör configure

en: Build current file, or build the source directory of the Project
sv: Bygg aktuell fil, eller bygg källkodskatalogen för projektet

en: Build_all
sv: Bygg_allt

en: Build from the top directory of the Project
sv: Bygg från toppkatalogen av projektet

en: Start the Debugger
sv: Starta felsökningsprogrammet

en: Stop/interrupt compile or build
sv: Stoppa/avbryt kompilering eller bygge

en: Select the type of tag
sv: Välj typen av tagg

en: Source File
sv: Källkodsfil

en: Tag in the file
sv: Tagg i filen

en: wizard
sv: guide

en: The Wizard
sv: Guiden

en: Toggle
sv: Slå på/av

en: Toggle bookmark at current location
sv: Slå på/av bokmärke på aktuell plats

en: First
sv: Första

en: Goto first bookmark in this document
sv: Gå till första bokmärket i detta dokument

en: Prev
sv: Föreg

en: Goto previous bookmark in this document
sv: Gå till föregående bokmärke i detta dokument

en: Next
sv: Nästa

en: Goto next bookmark in this document
sv: Gå till nästa bokmärke i detta dokument

en: Last
sv: Sista

en: Goto last bookmark in this document
sv: Gå till sista bokmärket i detta dokument

en: Goto previous message in this document
sv: Gå till föregående meddelande i detta dokument

en: Goto next message in this document
sv: Gå till nästa meddelande i detta dokument

en: Start
sv: Starta

en: Goto start of current code block
sv: Gå till början på aktuellt kodblock

en: End
sv: Slut

en: Goto end of current code block
sv: Gå till slut på aktuellt kodblock

en: Go
sv: Gå

en: Go or continue execution
sv: Gå eller fortsätt exekvering

en: Run
sv: Kör

en: Single step in execution
sv: Enkelstega under körning

en: Step Over
sv: Stega över

en: Step over the function
sv: Stega över funktionen

en: Step Out
sv: Stega ut

en: Step out of the function
sv: Stega ut från funktionen

en: Breakpoint
sv: Brytpunkt

en: Toggle breakpoint at cursor
sv: Slå på/av brytpunkt vid markör

en: Inspect or evaluate an expression
sv: Inspektera eller evaluera ett uttryck

en: Display the current frame information
sv: Visa den aktuella raminformationen

en: Watch
sv: Bevaka

en: Watch expresions during execution
sv: Bevaka uttryck under körning

en: Stack trace of the program
sv: Stackspår från programmet

en: Registers
sv: Register

en: CPU registers and their contents
sv: Processorregister och deras innehåll

en: End the debugging session
sv: Avsluta felsökningssessionen

en: Toggle current code fold hide/show
sv: Slå på/av aktuell kodinhägnad göm/visa

en: Close all
sv: Stäng alla

en: Close all code folds in this document
sv: Stäng alla kodinhägnader i detta dokument

en: Open all
sv: Öppna alla

en: Open all code folds in this document
sv: Öppna alla kodinhägnader i detta dokument

en: Select
sv: Markera

en: Select current code block
sv: Markera det aktuella kodblocket

en: Indent inc
sv: Öka indentering

en: Increase indentation of block/line
sv: Öka indentering av block/rad

en: Indent dcr
sv: Minska indentering

en: Decrease indentation of block/line
sv: Minska indentering av block/rad

en: Autoformat
sv: Autoformatering

en: Automatically format the code
sv: Formatera koden automatiskt

en: Format style
sv: Formateringsstil

en: Configure style to use for auto format
sv: Konfigurera stil att använda för autoformatering

en: Calltip
sv: Anropstips

en: Show Calltip
sv: Visa anropstips

en: Autocomplete
sv: Autokomplettera

en: Autocomplete word
sv: Autokomplettera ord

en: Functions
sv: Functioner

en: Structs
sv: Strukter

en: Unions
sv: Unioner

en: Enums
sv: Enumar

en: Variables
sv: Variabler

en: Macros
sv: Makron

en: There is line no. %d in "%s".
sv: Det finns radnummer %d i "%s".

en: Couldn't read file: %s.
sv: Kunde inte läsa fil: %s.

en: Couldn't create file: %s.
sv: Kunde inte skapa fil: %s.

en: Couldn't complete file copy
sv: Kunde inte färdigställa filkopiering

en: < Not defined in current context >
sv: < Inte definierad i aktuellt sammanhang >

en: Add expression
sv: Lägg till uttryck

en: Update all
sv: Uppdatera alla

en: Toggle enable
sv: Slå på/av aktivering

en: Expression Watch
sv: Uttrycksbevakning

en: Expression
sv: Uttryck

en: Value
sv: Värde

en: Add Watch Expression
sv: Lägg till bevakningsuttryck

en: Add expression to watch
sv: Lägg till uttryck till bevakning

en: Inspect/Evaluate
sv: Inspektera/Evaluera

en: Inspect/Evaluate Expression
sv: Inspektera/Evaluera uttryck

en: Add To Watch
sv: Lägg till i bevakare

en: Copyright (c) 1999-2001 Naba Kumar
sv: Copyright © 1999-2001 Naba Kumar

en: Anjuta Home Site
sv: Hemsida för Anjuta

en:  Project Options
sv:  Projektalternativ

en: Include GNU Copyright statement in file headings
sv: Inkludera GNU:s copyrighttext i filhuvuden

en: Enable Gettext Support
sv: Aktivera Gettext-stöd

en: GNOME Menu Entry
sv: GNOME-menypost

en: Entry name:
sv: Postnamn:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Needs terminal
sv: Behöver terminal

en: Error writing to file: %s.
sv: Fel vid skrivning till fil: %s.

en: Error writing to : %s.
sv: Fel vid skrivning till: %s.

en: Project type does not support glade.
sv: Projekttypen stöder inte glade.

en: Anjuta: Caught signal %d (%s) !
sv: Anjuta: Tog emot signal %d (%s)!

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Open File
sv: Öppna fil

note: Must declare static, because it will be used forever
en: Save File As
sv: Spara fil som

en: Cannot create application...exiting
sv: Kan inte skapa program...avslutar

en: Recent Files
sv: Senaste filer

en: CVS is not yet implemented. :-(
sv: CVS är ännu inte implementerat. :-(

en: # * DO NOT EDIT OR RENAME THIS FILE ** Generated by Anjuta **
sv: # * REDIGERA INTE ELLER BYT INTE NAMN PÅ DENNA FIL ** Genererad av Anjuta **

en: Anjuta: %s(Saved)
sv: Anjuta: %s(Sparad)

en: Anjuta: %s(Unsaved)
sv: Anjuta: %s(Osparad)

en: Anjuta: No file
sv: Anjuta: Ingen fil

en: ERROR:
sv: FEL:

en: Not yet implemented.
    Insert code at "%s:%u"
sv: Inte implementerad än.
    Infoga kod vid "%s:%u"

en: Activate this to select this window
sv: Aktivera detta för att välja detta fönster

en: You do not have "%s" installed in your box.
    Install it and then restart Anjuta.
sv: Du har inte "%s" installerat på din maskin.
    Installera det och starta sedan om Anjuta.

en: None
sv: Ingen

en:   Project: %s       Zoom: %d       Line: %04d       Col: %03d       %s       Job: %s
sv:   Projekt: %s       Zoom: %d       Rad: %04d       Kolumn: %03d      %s      Jobb: %s

en: Click here to undock this window
sv: Klicka här för att koppla från detta fönster

en: Click here to hide this window
sv: Klicka här för att gömma detta fönster

en: Cannot fork glade.
sv: Kan inte grena glade.

en: Cannot fork glade--.
sv: Kan inte grena glade--.

en: Could not create replacement pixmap.
sv: Kunde inte skapa ersättningspixmap.

en: Widget not found: %s
sv: Widget kunde inte hittas: %s

en: Could not find application image file: %s
sv: Kunde inte hitta programbildfil: %s

en: Could not find application pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta programbildfil: %s

en: Could not find gnome pixmap file: %s
sv: Kunde inte hitta gnome pixmap-fil: %s

en: Could not create pixmap from file: %s
sv: Kunde inte skapa pixmap från fil: %s

en: Cannot execute Devhelp. Make sure it is installed
sv: Kan inte köra Devhelp. Försäkra dig om att det är installerat
