gtranslator - en to sv translation catalogue (368 entries)

en: Messages table:
sv: Meddelandetabell:

en: Documentation:
sv: Dokumentation:

en: (C) 1999-2001 The Free Software Foundation
sv: © 1999-2001 Free Software Foundation

en: gtranslator is a po file editing suite with many bells and whistles.
sv: gtranslator är en programsvit med många finesser för redigering av po-filer.

note: * This string is displayed in the about box as an information about *  the currently used colorscheme.
en: Current colorscheme: "%s" (version %s) by
sv: Aktuellt färgschema: "%s" (version %s) av

note: * This is a status report feedback: "Blabla backend\n (filename) loaded.\n".
en: %s
     (%s) loaded.
sv: %s
     (%s) inläst.

en: Can't apply color scheme file `%s'!
sv: Kan inte verkställa färgschemafilen "%s"!

en: Couldn't retrieve author information!
sv: Kunde inte hämta författarinformation!

note: * Translators: These strings are used as author informations if *  no author informations could be retrieved:
en: Unknown
sv: Okänd

en: <Not Given>
sv: <Inte angivet>

en: gtranslator -- open po file
sv: gtranslator -- öppna po-fil

en: gtranslator -- save file as..
sv: gtranslator -- spara fil som...

en: gtranslator -- save local copy of file as..
sv: gtranslator -- spara lokal kopia av filen som...

en: File %s
    was changed. Save?
sv: Filen %s
    har ändrats. Spara?

en: gtranslator -- import po file
sv: gtranslator -- importera po-fil

en: gtranslator -- export po file
sv: gtranslator -- exportera po-fil

en: gtranslator -- edit comment
sv: gtranslator -- redigera kommentar

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Should ALL translations from `%s' be removed?
sv: Ska ALLA översättningar från "%s" tas bort?

en: gtranslator -- confirm removal of all translations
sv: gtranslator -- bekräfta borttagning av alla översättningar

en: Are you sure you want to remove ALL translations from this po file?
sv: Är du säker på att du vill ta bort ALLA översättningar från denna po-fil?

en: gtranslator -- go to
sv: gtranslator -- gå till

en: Go!
sv: Kör!

en: Go to message number:
sv: Gå till meddelande nummer:

en: Find in the po file
sv: Sök i po-filen

en: Find
sv: Sök

en: Enter search string:
sv: Ange söksträng:

en: Case sensitive
sv: Skilj på gemener/VERSALER

en: English
sv: Engelska

en: Translated
sv: Översatt

en: Both
sv: Både och

en: Comments
sv: Kommentarer

en: In all strings
sv: I alla strängar

en: Find in:
sv: Sök i:

en: gtranslator -- replace
sv: gtranslator -- ersätt

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace all
sv: Ersätt alla

en: String to replace:
sv: Sträng att ersätta:

en: Replace string:
sv: Ersättningssträng:

en: Replace in:
sv: Ersätt i:

en: An error occurred while msgfmt was executed:
sv: Ett fel inträffade då msgfmt kördes:

en: gtranslator -- open from URI
sv: gtranslator -- öppna från URI

en: Open
sv: Öppna

en: Enter URI:
sv: Ange URI:

en: No URI given!
sv: Ingen URI angiven!

en: No supported URI protocol (like "ftp://") given!
sv: Inget URI-protokoll (som exempelvis "ftp://") har angivits!

en: URIs are used to locate files uniquely on different systems.
    The standard Internet addresses (URLs) are also URIs -- you can
    use them to open remote po files lying on servers with standard protocols
    like "http", "ftp" or any other access method supported by GnomeVFS.
    Some example URIs for clarification (these ones are supported):
    http://www.gtranslator.org/remote-po/gtranslator.pot
    ftp://anonymous@ftp.somewhere.com/<A-REMOTE-PO-FILE>
    
    file:///<PO-FILE>
sv: URI:er används för att lokalisera filer unikt på olika system.
    De vanliga Internetadresserna (URL:er) är också URI:er -- du kan
    använda dem för att öppna fjärrpofiler som finns på servrar med
    standardprotokoll som "http", "ftp" eller andra åtkomstmetoder
    som stöds av GnomeVFS. En del exempel-URI:er för att tydliggöra
    (dessa stöds):
    http://www.gtranslator.org/remote-po/gtranslator.pot
    ftp://anonymous@ftp.somewhere.com/<EN-FJÄRRPOFIL>
    
    file:///<POFIL>

en: Open recovery file for `%s'?
    It was saved by gtranslator before gtranslator last closed
    and may contain your hard work!
    Saying "No" will delete the crash recovery file.
sv: Öppna återställningsfilen för "%s"?
    Den sparades av gtranslator innan gtranslator senast
    stängdes, och kan innehålla ditt hårda arbete!
    Att säga "Nej" kommer att ta bort kraschåterställningsfilen.

en: Recovering `%s'...
sv: Återställer "%s"...

en: Couldn't get list of gettext domains!
sv: Kunde inte hämta listan med gettext-domäner!

note: * A half-baken dialog for the query functionality.
en: Here you can query existing gettext domains for a translation.
sv: Här kan du söka igenom befintliga gettext-domäner efter en översättning.

en: gtranslator -- query existing gettext domains
sv: gtranslator -- sök igenom befintliga gettext-domäner

en: Query
sv: Sök

en: Query string:
sv: Söksträng:

en: Domain to search the translation in:
sv: Domän att söka efter översättningen i:

en: No query string given!
sv: Ingen söksträng angavs!

en: Couldn't find any result for the query!
sv: Kunde inte hitta ett resultat för frågan!

en: Found "%s" as a translation for "%s" in domain "%s".
    Would you like to insert it into the translation?
sv: Hittade "%s" som en översättning av "%s" i domänen "%s".
    Vill du infoga den i översättningen?

note: * Translators: This means that the queried string *  is already translated.
en: Query's result translation is already there!
sv: Sökfrågans resulterande översättning finns redan där!

en: Should gtranslator autotranslate the file using information
    from the default query domain and the personal learn buffer?
sv: Ska gtranslator automatiskt översätta filen med information från
    standardsökdomänen (om möjligt) och din personliga inlärningsbuffert?

en: Should gtranslator autotranslate the file using information
    from the default query domain?
sv: Ska gtranslator automatiskt översätta filen med information från
    standardsökdomänen?

en: Please enter a search string
sv: Ange en söksträng

en: Could not find
    "%s"
sv: Kunde inte hitta
    "%s"

en: Edit comment
sv: Redigera kommentar

en: %s [ %i Fuzzy left ]
sv: %s [ %i luddiga kvar ]

en: Fuzzy
sv: Luddig

en: %s [ No fuzzy left ]
sv: %s [ Inga luddiga kvar ]

en: Stick
sv: Klistra

en: %s [ %i Untranslated left ]
sv: %s [ %i oöversatta kvar ]

en: Untranslated
sv: Oöversatt

en: %s [ No untranslated left ]
sv: %s [ Inga oöversatta kvar ]

note: * Assign the first part.
en: Message %d / %d / Status: %s
sv: Meddelande %d / %d / Status: %s

en: gtranslator -- edit header
sv: gtranslator -- redigera huvudet

en: Project
sv: Projekt

en: Translator and Language
sv: Översättare och språk

en: Comments:
sv: Kommentarer:

en: Project name:
sv: Projektnamn:

en: Project version:
sv: Projektversion:

en: Pot file creation date:
sv: Pot-filen skapad den:

en: Po file revision date:
sv: Po-filen reviderad den:

en: Generator:
sv: Skapad av:

en: Use my options to complete the following entries:
sv: Använd mina alternativ för att fylla i följande poster:

en: Translator's name:
sv: Översättarens namn:

en: Translator's e-mail:
sv: Översättarens e-post:

en: Language:
sv: Språk:

en: Language group's e-mail:
sv: Språkgruppens e-post:

en: Charset:
sv: Teckentabell:

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: _File/Recen_t files/
sv: _Arkiv/Senas_te filer/

en: Open %s
sv: Öppna %s

en: Couldn't save html output to %s!
sv: Kunde inte spara html-utdata till %s!

note: * Translatable output to a html file which is visible on the pages.
en: %s-%s contains %i messages.
sv: %s-%s innehåller %i meddelanden.

note: * A translatable information string also displayed on the html pages. * * NOTE: Please do not forget to also "translate" the <b> tags as the *  project name should be displayed bold on the output pages.
en: Project <b>%s</b> (last po file revision: %s).
sv: Projekt: <b>%s</b> (senaste revision av po-fil: %s).

en: Last translator: %s
sv: Senaste översättare: %s

note: * This is printed at the end of the HTML page and should also include *  the hyperlink in the translations. * * In the output it looks then like "HTML output of "tr.po" produced *  by gtranslator version 0.39". * Please don't forget to include the HTML tags in the msgid.
en: HTML output of "%s" produced by <a href="http://www.gtranslator.org">gtranslator</a> version %s.
sv: HTML-utdata av "%s" skapat av <a href="http://www.gtranslator.org">gtranslator</a> version %s.

en: Arabic
sv: Arabiska

en: Azerbaijani Turkish
sv: Azeriska

en: Basque
sv: Baskiska

en: Belorussian
sv: Vitryska

en: Britton
sv: Bretonska

en: Bulgarian
sv: Bulgariska

en: Catalan
sv: Katalanska

en: Chinese/Simplified
sv: Kinesiska/förenklad

en: Chinese/Traditional
sv: Kinesiska/traditionell

en: Croatian
sv: Kroatiska

en: Czech
sv: Tjeckiska

en: Danish
sv: Danska

en: Dutch
sv: Holländska

en: English/Canada
sv: Engelska/Kanada

en: English/GB
sv: Engelska/brittisk

en: English/USA
sv: Engelska/USA

en: Estonian
sv: Estniska

en: Finnish
sv: Finska

en: French
sv: Franska

en: Galician
sv: Galiciska

en: German
sv: Tyska

en: Greek
sv: Grekiska

en: Hungarian
sv: Ungerska

en: Indonesian
sv: Indonesiska

en: Italian
sv: Italienska

en: Irish
sv: Irländska

en: Japanese
sv: Japanska

en: Korean
sv: Koreanska

en: Latvian
sv: Lettiska

en: Lithuanian
sv: Litauiska

en: Malay/Bahasa Melayu
sv: Malaysiska/Bahasa Melayu

en: Maltese
sv: Maltesiska

en: Norwegian/Bokmaal
sv: Norska/bokmål

en: Norwegian/Nynorsk
sv: Norska/nynorsk

en: Polish
sv: Polska

en: Portuguese
sv: Portugisiska

en: Portuguese/Brazil
sv: Portugisiska/Brasilien

en: Romanian
sv: Rumänska

en: Russian
sv: Ryska

en: Serbian/Cyrillic
sv: Serbiska/kyrillisk

en: Serbian/Latin
sv: Serbiska/latinsk

en: Slovak
sv: Slovakiska

en: Slovenian
sv: Slovenska

en: Spanish
sv: Spanska

en: Spanish/Spain
sv: Spanska/Spanien

en: Spanish/Mexico
sv: Spanska/Mexiko

en: Swedish
sv: Svenska

en: Thai
sv: Thailändska

en: Turkish
sv: Turkiska

en: Ukrainian
sv: Ukrainska

en: Uzbekian
sv: Uzbekiska

en: Vietnamese
sv: Vietnamesiska

en: Walloon
sv: Vallonska

en: Welsh
sv: Walesiska

en: Show build information/specifications
sv: Visa bygginformation/specifikationer

en: Specify main window geometry
sv: Ange geometri för huvudfönstret

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Learn the file completely & exit
sv: Lär in filen helt och avsluta sedan

en: FILENAME
sv: FILNAMN

en: Don't load any backend modules
sv: Läs inte in några backendmoduler

en: Define another query-domains directory
sv: Ange ytterligare en frågedomänskatalog

en: LOCALEDIR
sv: LOKALKAT

en: HTML file to write to
sv: HTML-fil att skriva till

en: HTMLFILE
sv: HTML-FIL

en: Error during GConf initialization: %s.
sv: Fel under initiering av GConf: %s.

en: gtranslator build information/specs:
sv: Bygginformation/specifikationer för gtranslator:

en: Version and build date:
sv: Versionsnummer och byggdatum:

en: Build GLib/Gtk+/GNOME versions:
sv: Glib/Gtk+/GNOME-versioner vid byggandet:

en: Backends directory:
sv: Backendkatalog:

en: Colorschemes directory:
sv: Färgschemakatalog:

en: Scripts directory:
sv: Skriptkatalog:

en: Window icon:
sv: Fönsterikon:

en: Own locale directory:
sv: Egen lokalkatalog:

en: GModule implementation doesn't support loading dynamic modules!
sv: GModule-implementationen stöder inte inläsning av dynamiska moduler!

note: * As everything seemed to went fine, print out a nice *  message informing the user about the success.
en: Learned `%s' successfully.
sv: Inlärning av "%s" lyckades.

en: _Messages
sv: _Meddelanden

en: Mess_age status
sv: Meddel_andestatus

en: _Compile
sv: _Kompilera

en: Compile the po file
sv: Kompilera po-filen

en: _Update
sv: _Uppdatera

en: Update the po file
sv: Uppdatera po-filen

en: Aut_otranslate...
sv: _Översatt automatiskt...

en: Autotranslate the file with information from the default query domain/learn buffer
sv: Översätt automatiskt filen med information från standardfrågedomänen/inlärningsbufferten

en: Remove all translations...
sv: Ta bort alla översättningar...

en: Remove all existing translations from the po file
sv: Ta bort alla existerande översättningar från po-filen

en: Open from _URI...
sv: Öppna från _URI...

en: Open a po file from a given URI
sv: Öppna en po-fil från en angiven URI

en: Recen_t files
sv: Senas_te filer

en: _Export to UTF-8...
sv: _Exportera till UTF-8...

en: Export the current po file to UTF-8
sv: Exportera aktuell po-fil till UTF-8

en: _Import from UTF-8...
sv: _Importera från UTF-8...

en: Import a UTF-8 encoded po file into it's corresponding plain encoding
sv: Importera en UTF-8-kodad po-fil till dess motsvarande vanliga kodning

en: _Query...
sv: _Fråga...

en: Query for a string
sv: Fråga efter en sträng

en: _Header...
sv: _Huvud...

en: Edit the header
sv: Redigera huvudet

en: _Message
sv: _Meddelande

en: Standard messages view
sv: Standardmeddelandevy

en: _Numbers
sv: _Siffror

en: View numbers in the message
sv: Visa siffror i meddelandet

en: C _Formats
sv: C-_format

en: View C formats of the message
sv: Visa meddelandets C-format

en: _Hotkeys
sv: Snabb_tangenter

en: View hotkeys in the message
sv: Visa snabbtangenter i meddelandet

en: _First
sv: _Första

en: Go to the first message
sv: Gå till det första meddelandet

en: _Back
sv: _Bakåt

en: Move back one message
sv: Gå ett meddelande bakåt

en: _Next
sv: _Framåt

en: Move forward one message
sv: Gå ett meddelande framåt

en: _Last
sv: _Sista

en: Go to the last message
sv: Gå till det sista meddelandet

en: _Go to...
sv: _Gå till...

en: Goto specified message number
sv: Gå till det valda meddelandenumret

en: Next fuz_zy
sv: Nästa l_uddiga

en: Go to next fuzzy message
sv: Gå till nästa luddiga meddelande

en: Next _untranslated
sv: Nästa _oöversatta

en: Go to next untranslated message
sv: Gå till nästa oöversatta meddelande

en: _Translated
sv: _Översatt

en: Toggle translated status of a message
sv: Växla översättningsstatusen på ett meddelande

en: _Fuzzy
sv: _Luddig

en: Toggle fuzzy status of a message
sv: Växla luddighetsstatusen på ett meddelande

en: _Stick
sv: _Klistra

en: Stick this message
sv: Klistra detta meddelande

en: gtranslator _website
sv: _Webbplats för gtranslator

en: gtranslator's homepage on the web
sv: gtranslators hemsida på webben

en: Open a po file
sv: Öppna en po-fil

en: Save
sv: Spara

en: Save File
sv: Spara fil

en: Save as
sv: Spara som

en: Save file with a different name
sv: Spara fil med ett annat namn

en: Compile
sv: Kompilera

en: Update
sv: Uppdatera

en: Header
sv: Huvud

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo the last performed action
sv: Ångra den senaste åtgärden

en: Options
sv: Alternativ

en: gtranslator options
sv: Alternativ för gtranslator

en: Exit
sv: Avsluta

en: First
sv: Första

en: Back
sv: Bakåt

en: Next
sv: Nästa

en: Last
sv: Sista

en: Missing
sv: Saknade

en: Go to the next fuzzy translation
sv: Gå till nästa luddiga meddelande

en: Go to
sv: Gå till

en: Go to specified message number
sv: Gå till angivet meddelandenummer

en: Find string in po file
sv: Sök sträng i po-fil

en: Replace string in po file
sv: Ersätt sträng i po-fil

en: Couldn't get the message!
sv: Kunde inte hitta meddelandet!

en: There are no fuzzy messages left.
sv: Det finns inga fler luddiga meddelanden.

en: All messages seem to be translated.
sv: Alla meddelanden verkar vara översatta.

note: * The `%i' format stands for the number of *  untranslated messages left over.
en: Untranslated (%i)
sv: Oöversatta (%i)

note: * The '%i' format stands for the number *  of fuzzy entries/messages left over.
en: Fuzzy (%i)
sv: Luddiga (%i)

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Couldn't open compiled gettext file `%s'!
sv: Kunde inte öppna kompilerade gettext-filen "%s"!

en: Couldn't open compressed gettext file `%s'!
sv: Kunde inte öppna komprimerade gettext-filen "%s"!

note: * The %s format here stands for the used *  compressions program (gzip, bzip2 etc.)
en: Couldn't open %s'd gettext file `%s'!
sv: Kunde inte öppna den %s-komprimerade gettext-filen "%s"!

en: Couldn't open zip'ed po file `%s'!
sv: Kunde inte öppna zippade o-filen "%s"!

en: New escaped char found: \%c
    Add this to parse.c, line %i.
sv: Nytt tecken med escape framför hittat: \%c
    Lägg till detta till parse.c, rad %i.

en: Error in file "%s"
    at line %d.
    Please check the file and try again.
sv: Fel i filen "%s"
    på rad %d.
    Var vänlig och kontrollera filen och försök igen.

en: The file is empty:
    %s
sv: Filen är tom:
    %s

en: The file `%s' doesn't exist at all!
sv: Filen "%s" finns inte alls!

en: You are saving a file with a .pot extension.
    Pot iles are generated by the compilation process.
    Your file should likely be named '%s.po'.
sv: Du sparar en fil med ändelsen .pot.
    Pot-filer genereras av kompileringsprocessen.
    Din fil bör troligtvis kallas "%s.po".

en: Could not open file `%s' for writing!
sv: Kunde inte öppna filen "%s" för skrivning!

en: File %s
    contains %d fuzzy messages
sv: Filen %s
    innehåller %d luddiga meddelanden

en: You didn't change anything in
    %s
    Do you want to save it anyway?
sv: Du ändrade ingenting i
    %s
    Vill du spara den ändå?

en: gtranslator -- unchanged
sv: gtranslator -- oförändrad

en: File %s
    was changed. Do you want to revert to saved copy?
sv: Filen %s
    har ändrats. Vill du återgå till den sparade kopian?

en: Sorry, msgfmt isn't available on your system!
sv: Tyvärr, msgfmt finns inte tillgängligt på ditt system!

en: Compile successful:
    %s
sv: Kompilering lyckades:
    %s

en: gtranslator -- options
sv: gtranslator -- alternativ

en: Personal information
sv: Personlig information

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: Po file editing
sv: Po-filredigering

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Recent files & spell checking
sv: Senaste filer och stavningskontroll

en: Fonts, colors and color schemes
sv: Typsnitt, färger och färgscheman

en: Autosaving
sv: Autosparande

en: Messages table
sv: Meddelandetabell

en: Author's name:
sv: Författarens namn:

en: Author's EMail:
sv: Författarens e-post:

en: Default query domain:
sv: Standardfrågedomän:

en: Language code:
sv: Språkkod:

en: Language group's EMail:
sv: Språkgruppens e-postadress:

en: Remove fuzzy status if message changed
sv: Ta bort luddig status om meddelandet ändrades

en: Warn if the po file contains fuzzy translations
sv: Varna om po-filen innehåller luddiga översättningar

en: Don't save unchanged po files
sv: Spara inte po-filer som inte ändrats

en: Warn me if I'm trying to save an unchanged file
sv: Varna vid försök att spara en fil som inte ändrats

en: Also query the personal learn buffer while autotranslating untranslated messages
sv: Sök även i den personliga inlärningsbufferten vid automatisk översättning av oöversatta meddelanden

en: Keep obsolete message in the po files
sv: Behåll föråldrade meddelanden i po-filerna

en: Use special character to indicate free space
sv: Använd specialtecken för att indikera ledigt utrymme

en: Enable the popup menu
sv: Aktivera popup-menyn

en: Enable the functionality to update a po file from within gtranslator
sv: Aktivera funktionaliteten för att uppdatera en po-fil från gtranslator

en: Enable the functionality to remove all translations from a po file
sv: Aktivera funktionaliteten för att ta bort alla översättningar från en po-fil

en: Delete compiled files (e.g. "project.gmo")
sv: Ta bort kompilerade filer (exempelvis "projekt.gmo")

en: Save geometry on exit & restore it on startup
sv: Spara gtranslators geometri vid avslut och återställ vid uppstart

en: Show the views sidebar
sv: Visa vy-sidoraden

en: Maximum number of recent files shown in the recent files' list:
sv: Maximala antalet senaste filer som visas i listan över senaste filer:

en: Check recent files before showing in recent files' list
sv: Kontrollera senaste filer innan de visas i listan över senaste filer

en: Instant spell checking
sv: Omedelbar stavningskontroll

en: Use special dictionary
sv: Använd speciell ordbok

en: Dictionary to use:
sv: Ordbok att använda:

en: Syntax color scheme to use:
sv: Syntaxfärgschema att använda:

en: Apply own fonts:
sv: Aktivera egna typsnitt:

en: Original text font:
sv: Urprungligt texttypsnitt:

en: gtranslator -- font selection/msgid font
sv: gtranslator -- typsnittsval/msgid-typsnitt

en: Translation font:
sv: Typsnitt för översättning:

en: gtranslator -- font selection/msgstr font
sv: gtranslator -- typsnittsval/msgstr-typsnitt

en: Apply own colors:
sv: Aktivera egna färger:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: gtranslator -- foreground color
sv: gtranslator -- förgrundsfärg

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: gtranslator -- background color
sv: gtranslator -- bakgrundsfärg

en: Save po files automatically at regular intervals
sv: Spara po-filer automatiskt med jämna mellanrum

en: Append a special suffix to the automatically saved files
sv: Lägg till en speciell ändelse till de automatiskt sparade filerna

en: Autosave suffix:
sv: Ändelse för autosparande:

en: Autosave timeout in minutes:
sv: Tidsgräns för autosparande (i minuter):

en: Show the messages table (requires gtranslator restart)
sv: Visa meddelandetabellen (kräver omstart av gtranslator)

en: Collapse translated entries by default
sv: Fäll in översatta poster som standard

en: Use own colors for the messages table groups
sv: Använd egna färger för grupper i meddelandetabellen

en: Untranslated entries color:
sv: Färg för oöversatta poster:

en: gtranslator -- untranslated entries' color
sv: gtranslator -- färg för oöversatta poster

en: Fuzzy entries color:
sv: Färg för luddiga poster:

en: gtranslator -- fuzzy entries' color
sv: gtranslator -- färg för luddiga poster

en: Translated entries color:
sv: Färg för översatta poster:

en: gtranslator -- translated entries' color
sv: gtranslator -- färg för översatta poster

en: Please enter your name!
sv: Ange ditt namn!

en: Please enter your EMail address!
sv: Ange din e-postadress!

en: Please enter a valid EMail address!
sv: Ange en giltig e-postadress!

en: The Preferences box allows you to customise gtranslator
    to work in ways you find comfortable and productive.
sv: Rutan Inställningar låter dig anpassa gtranslator så att det
    fungerar på det sätt som du tycker är bekvämt och produktivt.

en: Couldn't generate the current date!
sv: Kunde inte skapa aktuellt datum!

en: No replacements made!
sv: Inga ersättningar gjorda!

en: Couldn't save compiled gettext file `%s'!
sv: Kunde inte spara kompilerade gettext-filen "%s"!

en: Couldn't save compressed gettext file `%s'!
sv: Kunde inte spara komprimerade gettext-filen "%s"!

note: * The %s format here stands for the used *  compressions program (gzip, bzip2 etc.)
en: Couldn't save %s'd gettext file `%s'!
sv: Kunde inte spara den %s-komprimerade gettext-filen "%s"!

en: Couldn't save zip'ed po file `%s'!
sv: Kunde inte spara zippade o-filen "%s"!

en: Session restored successfully.
sv: Sessionen återställdes utan problem.

en: Message
sv: Meddelande

en: Number
sv: Siffra

en: Hotkey
sv: Snabbtangent

en: Views
sv: Vyer

en: No font set! Using default font
sv: Inget typsnitt angivet! Använder standardtypsnittet

en: No POTFILES.in found!
sv: Ingen POTFILES.in hittades!

en: Po file is uptodate.
sv: Po-filen är aktuell.

en: The update was successfull.
sv: Uppdateringen lyckades.

en: An error occurred while updating the po file.
sv: Ett fel inträffade vid uppdatering av po-filen.

en: Can't create directory `%s'!
sv: Kunde inte skapa katalogen "%s"!

en: The geometry string "%s" couldn't be parsed!
sv: Geometristrängen "%s" kunde inte tolkas!

en: You are not permitted to access file '%s'.
sv: Du har inte nödvändiga rättigheter för att komma åt filen "%s".

en: You do not have permission to modify file '%s'.
    Please save a new copy in a directory where
    you have write permission.
sv: Du har inte nödvändiga rättigheter för att ändra
    filen "%s". Spara en ny kopia i en
    katalog där du har skrivrättigheter.

en: The file `%s' is already open in another instance of gtranslator!
sv: Filen "%s" är redan öppen i en annan instans av gtranslator!

en: The necessary decompression program `%s' is not installed!
sv: Det nödvändiga dekomprimeringssprogrammet "%s" är inte installerat!

en: The necessary compression program `%s' is not installed!
sv: Det nödvändiga komprimeringsprogrammet "%s" är inte installerat!

en: Couldn't create temporary directory `%s'!
sv: Kunde inte skapa den temporära katalogen "%s"!

en: File `%s' couldn't be found!
sv: Filen "%s" kunde inte hittas!

en: Malformed URI `%s' entered!
sv: URI:n "%s" är felaktigt angiven!

en: Host `%s' couldn't be found!
sv: Värden "%s" kunde inte hittas!

en: Hostname `%s' is not valid!
sv: Värdnamnet "%s" är inte giltigt!

en: Host `%s' has no address!
sv: Värden "%s" har ingen adress!

en: Transfer interrupted!
sv: Överföringen avbröts!

en: No numbers found.
sv: Inga siffror hittade.

en: No C formats present.
sv: Inga C-format är tillgängliga.

en: No hotkeys defined in message.
sv: Inga snabbtangenter är angivna i meddelandet.

en: Docbook sgml documents backend
sv: Backend för sgml-docbookdokument

en: Plain text files backend
sv: Backend för vanliga textfiler

en: The Gnome translation program
sv: Gnome-översättningsprogrammet

en: Comment
sv: Kommentar

en: Line
sv: Rad

en: Translation
sv: Översättning

en: Compiled gettext po file
sv: Kompilerad gettext-po-fil

en: Compressed gettext po file
sv: Komprimerad gettext-po-fil

en: Gettext po file
sv: Gettext-po-fil
