lilypond 1.4.6 - en to sv translation catalogue (294 entries)

en: Generate .dvi with LaTeX for LilyPond
sv: Generera .dvi med LaTeX för LilyPond

en: warning:
sv: varning:

en: error:
sv: fel:

en: Exiting ...
sv: Avslutar...

en: Usage: %s [OPTION]... FILE
sv: Användning %s [FLAGGOR] FIL

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Report bugs to %s
sv: Rapportera programfel till %s

en: Invoking `%s'
sv: Startar "%s"

en: command exited with value %d
sv: kommandot avslutade med värde %d

en: (ignored)
sv: (ignorerad)

en: Cleaning %s...
sv: Rensar %s...

en: no such setting: %s
sv: inställningen finns inte: %s

en: write Makefile dependencies for every input file
sv: skriv Makefile-beroenden för varje indatafil

en: this help
sv: denna hjälp

en: DIR
sv: KATALOG

en: add DIR to LilyPond's search path
sv: lägg till KATALOG till LilyPonds sökväg

en: keep all output, and name the directory %s.dir
sv: behåll all utdata, och namnge katalogen %s.dir

en: don't run LilyPond
sv: kör inte LilyPond

en: produce MIDI output only
sv: skapa enbart MIDI-utdata

en: FILE
sv: FIL

en: write ouput to FILE
sv: skriv utdata till FIL

en: generate PostScript output
sv: skapa PostScript-utdata

en: KEY=VAL
sv: NYCKEL=VÄRDE

en: change global setting KEY to VAL
sv: ändra global inställning NYCKEL till VÄRDE

en: verbose
sv: utförlig utdata

en: print version number
sv: visa versionsnummer

en: show warranty and copyright
sv: visa garanti och copyright

en: Running %s...
sv: Kör %s...

en: Analyzing %s...
sv: Analyserar %s...

en: no lilypond output found for %s
sv: ingen lilypondutdata funnen för %s

en: invalid value: %s
sv: ogiltigt värde: %s

en: dependencies output to `%s'...
sv: beroenden skrivna till "%s"...

en: %s output to `%s'...
sv: %s skrivet till "%s"...

en: can't find file: `%s'
sv: kan inte hitta fil: "%s"

en: no files specified on command line.
sv: inga filer angivna på kommandoraden.

en: Convert mup to ly
sv: Konvertera mup till ly

en: %s is far from completed.  Not all constructs are recognised.
sv: %s är långt ifrån färdig, och kan inte alla konstruktioner.

en: no such context: %s
sv: omgivning finns inte: %s

en: debug
sv: avlusningsutdata

en: define macro NAME [optional expansion EXP]
sv: definiera makro NAME [valfri makroersättning EXP]

en: write output to FILE
sv: skriv utdata till FIL

en: only pre-process
sv: förbehandla enbart

en: Processing `%s'...
sv: Behandlar "%s"...

en: Writing `%s'...
sv: Skriver "%s"...

en: Fetch and rebuild from latest source package
sv: Hämta och bygg om från senaste källkodspaketet

en: Cleaning `%s'...
sv: Rensar "%s"...

en: unpack and build in DIR [%s]
sv: packa upp och bygg i DIR [%s]

en: execute COMMAND, subtitute:
sv: kör COMMAND, ersätt:

en: %b: build root
sv: %b: byggrot

en: %n: package name
sv: %n: paketnamn

en: %r: release directory
sv: %r: programsläppskatalog

en: %t: tarball
sv: %t: tarboll

en: %v: package version
sv: %v: paketversion

en: keep all output, and name the directory %s
sv: behåll all utdata, och döp katalogen till %s

en: upon failure notify EMAIL[,EMAIL]
sv: vid fel, meddela EMAIL[,EMAIL]

en: remove previous build
sv: ta bort föregående byggning

en: fetch and build URL [%s]
sv: hämta och bygg URL [%s]

en: Listing `%s'...
sv: Listar "%s"...

en: latest is: %s
sv: senaste är: %s

en: relax, %s is up to date
sv: lugn, %s är senaste versionen

en: Fetching `%s'...
sv: Hämtar "%s"...

en: Building `%s'...
sv: Bygger "%s"...

en: EOF in a string
sv: EOF i en sträng

en: option `%s' requires an argument
sv: flaggan "%s" kräver ett argument

en: option `%s' doesn't allow an argument
sv: flaggan "%s" tillåter inget argument

en: unrecognized option: `%s'
sv: okänd flagga: "%s"

en: invalid argument `%s' to option `%s'
sv: ogiltigt argument "%s" till flaggan "%s"

en: non fatal error:
sv: icke-fatalt fel:

en: position unknown
sv: okänd position

en: can't map file
sv: kan inte göra "mmap" på filen

en: can't open file: `%s'
sv: kan inte öppna fil: "%s"

en: Huh?  Got %d, expected %d characters
sv: Öh? Fick %d, väntade %d tecken

en: programming error:
sv: programmeringsfel:

en:  (Continuing; cross thumbs)
sv:  (Fortsätter, håll tummarna)

en: can't find character number: %d
sv: kan inte hitta teckennummer: %d

en: can't find character called: `%s'
sv: kan inte hitta tecken som heter: "%s"

en: Error parsing AFM file: `%s'
sv: Fel vid tolkning av AFM-fil: "%s"

en: checksum mismatch for font file: `%s'
sv: felaktig checksumma för typsnittsfil: "%s"

en: does not match: `%s'
sv: matchar inte: "%s"

en:  Rebuild all .afm files, and remove all .pk and .tfm files.  Rerun with -V to show font paths.
sv:  Bygg om alla .afm-filer, och ta bort alla .pk- och .tfm-filer. Kör igen med -V för att visa typsnittssökvägar.

en: can't find font: `%s'
sv: kan inte hitta typsnitt: "%s"

en: Loading default font
sv: Läser in standardtypsnitt

en: can't find default font: `%s'
sv: kan inte hitta standardtypsnitt: "%s"

en: (search path: `%s')
sv: (sökväg: "%s")

en: Giving up
sv: Ger upp

en: Can't switch translators, I'm there already
sv: Kan inte byta översättare, jag är redan där

en: beam has less than two stems
sv: balk har mindre än två skaft

en: weird beam vertical offset
sv: underligt vertikalt avstånd för balk

en: can't find start of beam
sv: kan inte hitta start på balk

en: already have a beam
sv: har redan en balk

en: unterminated beam
sv: oavslutad balk

en: stem must have Rhythmic structure
sv: skaft måste ha en rytmisk struktur

en: stem doesn't fit in beam
sv: skaftet passar inte i balken

en: beam was started here
sv: balken startade här

en: unknown spacing pair `%s', `%s'
sv: okänt avståndspar "%s", "%s"

en: can't change `%s' to `%s'
sv: kan inte ändra "%s" till "%s"

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch last->translator_id_str_  = change_l ()->change_to_id_str_;
en: I'm one myself
sv: Jag är en själv

en: none of these in my family
sv: ingen av dessa i min familj

en: invalid subtraction: not part of chord: %s
sv: ogiltig subtraktion: inte del av ackord: %s

en: invalid inversion pitch: not part of chord: %s
sv: ogiltig ton för inversion: inte del av ett ackord: %s

en: unterminated chord tremolo
sv: icke avslutat ackordtremolo

en: no one to print a tremolos
sv: det finns ingen som kan skriva tremolon

en: Too many clashing notecolumns.  Ignoring them.
sv: För många krockande notkolumner. Ignorerar dem.

en: NaN
sv: -

en: can't find start of (de)crescendo
sv: kan inte hitta start på crescendo/diminuendo

en: already have a crescendo
sv: har redan ett crescendo

en: already have a decrescendo
sv: har redan ett diminuendo

en: unterminated (de)crescendo
sv: oavslutat crescendo/diminuendo

en: unterminated extender
sv: oavslutad utökare

en: Nothing to connect extender to on the left.  Ignoring extender request.
sv: Det finns inget att koppla utökaren mot till vänster. Ignorerar utökarförfrågan

en: no one to print a repeat brace
sv: det finns ingen som kan skriva ett repristecken

en: couldn't find any font satisfying
sv: kunde inte hitta något typsnitt som uppfyller

en: No feasible line breaking found
sv: Ingen lämplig radbrytning hittades

en: no Grace context available
sv: ingen prydnadsomgivning tillgänglig

en: Unattached grace notes.  Attaching to last musical column.
sv: Ej fastsatta prydnadsnoter. Fäster vid sista musikkolumnen.

en: decrescendo too small
sv: diminuendo för litet

en: crescendo too small
sv: crescendo för litet

en: unterminated hyphen
sv: oavslutat bindestreck

en: Nothing to connect hyphen to on the left.  Ignoring hyphen request.
sv: Det finns inget att koppla bindestrecket mot till vänster. Ignorerar bindestrecksförfrågan.

en: Conflicting key signatures found.
sv: Motsägande tonartssignaturer funna.

en: This was the other key definition.
sv: Detta var den andra tonartsdefinitionen.

en: FIXME: key change merge
sv: FIXA: tonartsbytessammanslagning

en: (load path: `%s')
sv: (inläsningssökväg: "%s"

en: Element count %d.
sv: Elementantal %d.

en: Element count %d
sv: Elementantal %d

en: Calculating column positions...
sv: Beräknar kolumnpositioner...

en: lyrics found without any matching notehead
sv: text hittad utan något matchande nothuvud

en: Huh? Melismatic note found to have associated lyrics.
sv: Öh? Melismatisk not har tillhörande text.

en: EXPR
sv: UTTR

en: evalute EXPR as Scheme after .scm init is read
sv: evaluera UTTR som Scheme efter .scm-init har lästs

note: another bug in option parser: --output=foe is taken as an abbreviation for --output-format
en: EXT
sv: FMT

en: use output format EXT (scm, ps, tex or as)
sv: använd utdataformat FMT (scm, ps, tex eller as)

en: FIELD
sv: FÄLT

en: write header field to BASENAME.FIELD
sv: skriv rubrikfält till BASNAMN.FÄLT

en: add DIR to search path
sv: lägg till KATALOG till sökvägen

en: use FILE as init file
sv: använd FIL som init-fil

en: prepend DIR to dependencies
sv: lägg till KATALOG efter beroenden

en: inhibit file output naming and exporting
sv: hindra namngivning av filutdata och exportering

note: No version number or newline here. It confuses help2man
en: Usage: %s [OPTION]... FILE...
sv: Användning: %s [FLAGGOR] FIL...

en: Typeset music and or play MIDI from FILE
sv: Typsätt musik och/eller spela MIDI från FIL

en: LilyPond is a music typesetter.  It produces beautiful sheet music
    using a high level description file as input.  LilyPond is part of 
    the GNU Project.
sv: LilyPond är en musiktypsättare. Den producerar vackra noter från en
    högnivåbeskrivning av musiken i en fil. LilyPond är en del av
    GNU-projektet.

en: This binary was compiled with the following options:
sv: Detta program kompilerades med följande alternativ:

en: This is free software.  It is covered by the GNU General Public License,
    and you are welcome to change it and/or distribute copies of it under
    certain conditions.  Invoke as `%s --warranty' for more information.
sv: Det här är fri programvara. Den täcks av "GNU General Public License",
    och du får ändra och/eller distribuera kopior av den under vissa
    villkor. Kör "%s --warranty" för mer information.

en: Copyright (c) %s by
sv: Copyright © %s av

en: GNU LilyPond -- The music typesetter
sv: GNU Lilypond -- Musiktypsättaren

en:     This program is free software; you can redistribute it and/or
    modify it under the terms of the GNU General Public License version 2
    as published by the Free Software Foundation.
    
        This program is distributed in the hope that it will be useful,
    but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of
    MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU
    General Public License for more details.
    
        You should have received a copy (refer to the file COPYING) of the
    GNU General Public License along with this program; if not, write to
    the Free Software Foundation, Inc., 675 Mass Ave, Cambridge, MA 02139,
    USA.
sv: Detta program är fri programvara. Du kan distribuera det och/eller
    modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad
    av Free Software Foundation, antingen version 2 eller (om du så vill)
    någon senare version. 
    
    Detta program distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men
    UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om
    SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL.  Se GNU General
    Public License för ytterligare information.
    
    Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med
    detta program. Om inte, skriv till Free Software Foundation, Inc., 59
    Temple Place - Suite 330, Boston, MA 02111-1307, USA.

en: no such instrument: `%s'
sv: instrumentet finns inte: "%s"

en: silly duration
sv: tokig längd

en: silly pitch
sv: tokig ton

en: Transposition by %s makes accidental larger than two
sv: Transponering med %s gör höjning/sänkning större än två

en: ly_get_mus_property (): Not a Music
sv: ly_get_mus_property (): Inte en "Music"

en: ly_set_mus_property (): Not a symbol
sv: ly_set_mus_property (): inte en symbol

en: ly_set_mus_property ():  not of type Music
sv: ly_set_mus_property (): inte av typen "Music"

en: ly_make_music (): Not a string
sv: ly_make_music (): Inte en sträng

en: ly_music_name (): Not a music expression
sv: ly_music_name (): Inte ett musikuttryck

en: can't find `%s' context
sv: kan inte hitta omgivningen "%s"

en: Identifier name is a keyword: `%s'
sv: Identifierarnamn är ett nyckelord: "%s"

en: error at EOF: %s
sv: fel vid filslut: %s

en: Parsing...
sv: Tolkar...

en: Braces don't match
sv: Krullparenteser matchar inte

en: Junking request: `%s'
sv: Slänger förfrågan: "%s"

en: paper output to `%s'...
sv: pappersutdata till "%s"...

en: , at
sv: , vid

en: writing header field `%s' to `%s'...
sv: skriver rubrikfält "%s" till "%s"...

en: Preprocessing elements...
sv: Förbehandlar element...

en: Outputting Score, defined at:
sv: Matar ut partitur, definierade vid:

en: can't create directory: `%s'
sv: kan inte skapa katalog: "%s"

en: Error syncing file (disk full?)
sv: Fel vid synkning av fil (disken full?)

note: We could change the current translator's id, but that would make errors hard to catch last->translator_id_str_  = change_l ()->change_to_id_str_;
en: I'm one myself: `%s'
sv: Jag är en själv: "%s"

en: none of these in my family: `%s'
sv: ingen av dessa i min familj: "%s"

en: Don't know how to handle a percent repeat of this length.
sv: Vet inte hur en procentupprepning av denna längd ska hanteras.

en: no one to print a percent
sv: det finns ingen som kan skriva procent

en: Track ...
sv: Spår...

en: Creator:
sv: Skapare:

en: from musical definition: %s
sv: från musikdefinition: %s

en: MIDI output to `%s'...
sv: MIDI-utdata till "%s"...

en: unterminated phrasing slur
sv: oavslutad fraseringsbåge

en: can't find start of phrasing slur
sv: kan inte hitta start på fraseringsbåge

en: can't find start of piano pedal: `%s'
sv: kan inte hitta start på pianopedal: "%s"

en: Pitch arguments out of range
sv: Tonargument utanför intervallet

en: `%s' is deprecated.  Use
     \property %s.%s \override #'%s = #%s
sv: "%s" är föråldrat. Använd
     \property %s.%s \override #'%s = #%s

en: Wrong type for property: %s, type: %s, value found: %s, type: %s
sv: Fel typ för egenskap: %s, typ: %s, värde funnet: %s, typ: %s

en: too many colliding rests
sv: för många krockande pauser

en: too many notes for rest collision
sv: för många toner för pauskrock

en: Scheme options:
sv: Scheme-alternativ:

en: Interpreting music...
sv: Tolkar musik...

en: Need music in a score
sv: Behöver musik i partitur

note: should we? hampers debugging.
en: Errors found/*, not processing score*/
sv: Fel funna/*, behandlar inte partitur*/

en: elapsed time: %.2f seconds
sv: tidsåtgång: %.2f sekunder

en: unbound spanner `%s'
sv: obunden bryggare "%s"

en: Score contains errors; will not process it
sv: Partitur innehåller fel; kommer inte behandla det

en: Now processing: `%s'
sv: Behandlar nu: "%s"

en: Don't know how to interpret articulation `%s'
sv: Kan inte tolka artikulering "%s"

note: this shouldn't happen, but let's continue anyway.
en: Separation_item:  I've been drinking too much
sv: Separation_item: Jag har druckit för mycket

en: Putting slur over rest.  Ignoring.
sv: Sätter båge över paus. Ignorerar.

en: Slur over rest?
sv: Båge över paus?

en: unterminated slur
sv: oavslutat båge

note: How to shut up this warning, when Voice_devnull_engraver has eaten start request?
en: can't find start of slur
sv: kan inte hitta start på båge

en: Weird stem size; check for narrow beams
sv: Konstig skaftstorlek; kolla efter smala balkar

en: Adding note head to incompatible stem (type = %d)
sv: Lägger till nothuvud till inkompatibel båge (typ = %d)

en: Text_spanner too small
sv: Textbryggare för liten

en: can't find start of text spanner
sv: kan inte hitta start på textbryggare

en: already have a text spanner
sv: har redan en textbryggare

en: unterminated text spanner
sv: oavslutad textbryggare

en: can't find ascii character: %d
sv: kan inte hitta ASCII-tecken: %d

en: TFM header of `%s' has only %u word (s)
sv: TFM-rubrik i "%s" har bara %u ord

en: %s: TFM file has %u parameters, which is more than the %u I can handle
sv: %s: TFM-fil har %u parametrar, vilket är mer än de %u jag kan hantera

note: How to shut up this warning, when no notes appeared because they were suicided by Thread_devnull_engraver?
en: No ties were created!
sv: Inga bågar skapades!

en: lonely tie
sv: ensam båge

en: no one to print a tuplet start bracket
sv: det finns ingen som kan skriva en starthake för tupel

en: barcheck failed at: %s
sv: taktkontroll misslyckades vid: %s

en: unknown translator: `%s'
sv: okänd översättare: "%s"

en: Program has no such type
sv: Programmet har ingen sådan typ

en: Already contains: `%s'
sv: Innehåller redan: "%s"

en: Not adding translator: `%s'
sv: Lägger inte till översättare: "%s"

en: can't find: `%s'
sv: kan inte hitta: "%s"

en: can't find or create `%s' called `%s'
sv: kan inte hitta eller skapa "%s" kallad "%s"

en: can't find or create: `%s'
sv: kan inte hitta eller skapa: "%s"

en: Can't find property type-check for `%s'.  Perhaps you made a typing error? Doing assignment anyway.
sv: Kan inte hitta egenskapstypkontroll för "%s". Kanske har du gjort ett typfel? Gör tilldelning i alla fall.

en: Type check for `%s' failed; value `%s' must be of type `%s'
sv: Typkontroll för "%s" misslyckades. Värde "%s" måste ha typen "%s"

note: programming_error?
en: ly-get-trans-property: expecting a Translator_group argument
sv: ly-get-trans-property: väntade ett Translator_group-argument

en: No volta spanner to end
sv: Ingen reprisbryggare till slutet

en: Already have a volta spanner.  Stopping that one prematurely.
sv: Har redan en reprisbryggare. Stoppar den tidigare.

en: Also have a stopped spanner.  Giving up.
sv: Har också en stoppad bryggare. Ger upp.

en: Expecting %d arguments
sv: Väntade %d argument

en: Identifier should have  alphabetic characters only
sv: Identifierare får bara innehålla alfabetiska tecken

en: More alternatives than repeats.  Junking excess alternatives.
sv: Fler alternativ än repriser. Slänger överblivna alternativ.

en: Second argument must be a symbol
sv: Andra argumentet måste vara en symbol

en: First argument must be a procedure taking 1 argument
sv: Första argumentet måste vara en procedur som tar 1 argument

en: Expecting string as script definition
sv: Väntade sträng som skriptdefinition

en: Can't specify direction for this request
sv: Kan inte ange riktning för denna förfrågan

en: Expecting musical-pitch value
sv: Väntade notvärde

en: Must have duration object
sv: Måste ha längdobjekt

en: Have to be in Lyric mode for lyrics
sv: Måste vara i textläge (Lyric mode) för text

en: not a duration: %d
sv: inte en längd: %d

en: Have to be in Note mode for notes
sv: Måste vara i notläge (Note mode) för noter

en: Have to be in Chord mode for chords
sv: Måste vara i ackordläge (Chord mode) för ackord

en: need integer number arg
sv: behöver heltalsargument

en: EOF found inside a comment
sv: filslut hittat inuti en kommentar

en: \maininput disallowed outside init files
sv: \maininput förbjudet inuti init-filer

en: wrong or undefined identifier: `%s'
sv: felaktig eller odefinierad identifierare: "%s"

note: backup rule
en: Missing end quote
sv: Saknat slutcitationstecken

note: backup rule
en: white expected
sv: väntade tomrum

en: Can't evaluate Scheme in safe mode
sv: Kan inte evaluera Scheme i säkert läge

en: Brace found at end of lyric. Did you forget a space?
sv: Krullparentes funnen i slutet på text. Glömde du ett mellanslag?

en: invalid character: `%c'
sv: ogiltigt tecken: "%s"

en: unknown escaped string: `\%s'
sv: okänd "escaped" sträng: "\%s"

en: Oldest supported input version: %s
sv: Äldsta indataversion som stöds: %s

en: incorrect lilypond version: %s (%s, %s)
sv: felaktig lilypond-version: %s (%s, %s)

en: Consider converting the input with the convert-ly script
sv: Fundera på att konvertera indata med skriptet "convert-ly"

en: #32 in quarter: %d
sv: #32 i fjärdedel: %d

en: LY output to `%s'...
sv: LY-utdata till "%s"...

en: track %d:
sv: spår %d:

en: Processing...
sv: Behandlar...

en: Creating voices...
sv: Skapar stämmor...

en: track
sv: spår

en: NOT Filtering tempo...
sv: Filtrerar INTE tempo...

en: NOT Quantifying columns...
sv: Kvantifierar INTE kolumner...

en: Quantifying columns...
sv: Kvantifierar kolumner...

en: Settling columns...
sv: Bestämmer kolumner...

en: % MIDI copyright:
sv: % MIDI-copyright:

en: % MIDI instrument:
sv: % MIDI-instrument:

en: lily indent level: %d
sv: indenteringsnivå för lily: %d

note: Maybe better not to translate these?
en: % Creator:
sv: % Skapare:

en: % Automatically generated
sv: % Automatgenererad

en: % from input file:
sv: % från indatafil:

en: write exact durations, e.g.: a4*385/384
sv: skriv exakta länger, t.ex: a4*385/384

en: enable debugging output
sv: slå på avlusningsutdata

en: ACC[:MINOR]
sv: TON[:MOLL]

en: set key: ACC +sharps/-flats; :1 minor
sv: sätt tonart: TON +höjningar/-sänkningar; :1 moll

en: don't output tuplets, double dots or rests, smallest is 32
sv: mata inte ut tupler, dubbelpunkteringar eller pauser, minsta är 32

en: set FILE as default output
sv: sätt FIL som standardutdata

en: don't output tuplets
sv: mata inte ut tupler

en: be quiet
sv: var tyst

en: don't output rests or skips
sv: mata inte ut pauser eller hopp

en: DUR
sv: LÄNGD

en: set smallest duration
sv: ställ in minsta längd

en: don't timestamp the output
sv: tidsstämpla inte utdata

en: be verbose
sv: var utförlig

en: assume no double dotted notes
sv: anta inga dubbelpunkterade noter

en: Usage: %s [OPTION]... [FILE]
sv: Användning: %s [FLAGGOR] [FIL]

en: Translate MIDI-file to lilypond
sv: Översätt MIDI-fil till lilypond

en: zero length string encountered
sv: sträng med längd noll påträffad

en: MIDI header expected
sv: väntade MIDI-rubrik

en: invalid header length
sv: felaktig rubriklängd

en: invalid MIDI format
sv: ogiltigt MIDI-format

en: invalid number of tracks
sv: ogiltigt antal spår

en: can't handle non-metrical time
sv: kan inte hantera icke-metrisk tid

en: Junking note-end event: channel = %d, pitch = %d
sv: Slänger notslutshändelse: kanal = %d, ton = %d

en: invalid running status
sv: ogiltig körstatus

en: unimplemented MIDI meta-event
sv: oimplementerad MIDI-metahändelse

en: invalid MIDI event
sv: ogiltig MIDI-händelse

en: MIDI track expected
sv: väntade MIDI-spår

en: invalid track length
sv: ogiltig spårlängd
