sawfish - en to sv translation catalogue (761 entries)

note: ../scripts/sawfish-about.jl
en: and many others...
sv: med flera...

note: ../scripts/sawfish-about.jl
en: Sawfish manages your windows extensibly.
sv: Sawfish är en utbyggbar fönsterhanterare.

note: ../scripts/sawfish-about.jl
en: Sawfish homepage
sv: Sawfishs hemsida

note: ../themer/themer.in
en: Reload themes in window manager after saving.
sv: Läs om teman i fönsterhanteraren efter sparning.

note: ../themer/themer.in
en: Remove unused definitions when saving.
sv: Ta bort oanvända definitioner vid sparning.

note: ../themer/themer.in
en: [left]
sv: (vänsterkant)

note: ../themer/themer.in
en: [right]
sv: (högerkant)

note: ../themer/themer.in
en: [top]
sv: (överkant)

note: ../themer/themer.in
en: [bottom]
sv: (nederkant)

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/color.jl ../themer/themer.in
en: Select color
sv: Välj färg

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/font.jl ../lisp/sawfish/gtk/widgets/file.jl ../themer/themer.in
en: Browse...
sv: Bläddra...

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/font.jl ../themer/themer.in
en: Select font
sv: Välj typsnitt

note: ../themer/themer.in
en: Properties...
sv: Egenskaper...

note: ../themer/themer.in
en: Select Image
sv: Välj bild

note: ../themer/themer.in
en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

note: ../lisp/sawfish/gtk/widget.jl ../themer/themer.in
en: No matching item for %S
sv: Inget matchande föremål för %S

note: ../themer/themer.in
en: Added pattern `%s'
sv: Lade till mönstret "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Frame name
sv: Ramnamn

note: ../themer/themer.in
en: Added frame `%s'
sv: Lade till ramen "%s"

note: ../themer/themer.in
en: <none>
sv: <inga>

note: ../themer/themer.in
en: Added frame type `%s'
sv: Lade till ramtypen "%s"

note: ../themer/themer.in
en: error while building frame: %S
sv: fel vid ramkonstruktion: %s

note: ../themer/themer.in
en: Saved as `%s'
sv: Sparade som "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Generated theme in directory `%s'
sv: Genererade temat i katalogen "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Read theme from `%s'
sv: Läste tema från "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Theme Directory
sv: Temakatalog

note: ../themer/themer.in
en: Open
sv: Öppna

note: ../themer/themer.in
en: Preferences
sv: Egenskaper

note: ../themes/Crux/theme.jl
en: Crux Theme
sv: Crux

note: ../themes/Crux/theme.jl
en: Accent color for focused windows (if unset uses the GTK+ selection color).
sv: Accentfärg för fokuserade fönster (om ingen färg är vald används GTK+:s markeringsfärg).

note: ../themes/Crux/theme.jl
en: Display the window's icon in its menu button.
sv: Visa fönstrets ikon i dess menyknapp.

note: ../themes/Crux/theme.jl
en: Display title buttons to mimic: \w
sv: Visa titelknappar för att härma: \w

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Gradient Theme
sv: Färgskaletema

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: horizontal
sv: vågrät

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: vertical
sv: lodrät

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
sv: Riktning på färgskalan i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
sv: "Från"-färg på inaktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
sv: "Till"-färg på inaktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
sv: "Från"-färg på aktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
sv: "Till"-färg på aktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
sv: Använd mindre minne vid konstruktion av färgskalor. Påverkar möjligtvis kvaliteten.

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Mono Theme
sv: Mono

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
sv: Färg på inaktiva ramar (om ingen färg är vald används GTK+:s bakgrundsfärg).

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Color of active frames (if unset use GTK+ selection color).
sv: Färg på aktiva ramar (om ingen färg är vald används GTK+:s markeringsfärg).

note: ../themes/mono/theme.jl
en: left
sv: vänsterjusterad

note: ../themes/mono/theme.jl
en: right
sv: högerjusterad

note: ../themes/mono/theme.jl
en: center
sv: centrerad

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Text is \w justified in window titles.
sv: Text är \w i fönstertitlar.

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Simple Theme
sv: Enkelt

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
sv: Färg på inaktiva ramar i ramstilen "simple".

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Color of active frames in `simple' frame style.
sv: Färg på aktiva ramar i ramstilen "simple".

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: SMaker Theme
sv: SMaker

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Use black-on-white button images.
sv: Använd svarta knappbilder med vit ram.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Color to use when drawing text.
sv: Färg att använda för text.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for unfocused windows.
sv: Titelradsbild för ofokuserade fönster.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for focused windows.
sv: Titelradsbild för fokuserade fönster.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for highlighted parts.
sv: Titelradsbild för upplysta delar.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for clicked parts.
sv: Titelradsbild för klickade delar.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Height of title bar.
sv: Höjd på titelraden.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Width of window border.
sv: Bredd på fönsterram.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Border width of bar images.
sv: Kantbredd på tubbilder.

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/keymap.jl ../lisp/sawfish/gtk/widgets/alist.jl
en: Key
sv: Tangent

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/alist.jl
en: Value
sv: Värde

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/file.jl
en: Select file
sv: Välj fil

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/list.jl
en: Add...
sv: Lägg till...

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/list.jl
en: Delete
sv: Ta bort

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/list.jl
en: Edit...
sv: Redigera...

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/list.jl
en: Add:
sv: Lägg till:

note: ../lisp/sawfish/gtk/widgets/list.jl
en: Edit:
sv: Redigera:

note: ../lisp/sawfish/gtk/widget.jl
en: ** unknown widget **
sv: ** okänd widget **

note: ../lisp/sawfish/gtk/stock.jl
en: Revert
sv: Återställ

note: ../lisp/sawfish/ui/layouts/keymaps.jl
en: Context:
sv: Sammanhang:

note: ../lisp/sawfish/ui/apply.jl
en: While changing %s:
sv: Vid ändring av %s:

note: ../lisp/sawfish/ui/apply.jl
en: Sawfish Error
sv: Sawfish-fel

note: ../lisp/sawfish/ui/shell.jl
en: Sawfish configurator
sv: Konfigurationsverktyg för Sawfish

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/workspace-geometry.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/gtk/workspace-geometry.jl
en: Workspaces:
sv: Arbetsytor:

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/workspace-geometry.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/gtk/workspace-geometry.jl
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/workspace-geometry.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/gtk/workspace-geometry.jl
en: Rows:
sv: Rader:

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/commands.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/keymap.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/command.jl
en: Command
sv: Kommando

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/command.jl
en: Undocumented
sv: Odokumenterad

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/match-window.jl ../lisp/sawfish/ui/widgets/event.jl
en: Grab...
sv: Fånga...

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/icon.jl
en: Select Icon
sv: Välj ikon

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/keymap.jl
en: Edit binding
sv: Redigera bindning

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/keymap.jl
en: Key:
sv: Tangent:

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/match-window.jl
en: Matchers
sv: Matchningar

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/match-window.jl
en: Actions
sv: Händelser

note: ../lisp/sawfish/ui/widgets/match-window.jl
en: Match window properties
sv: Matcha fönsteregenskaper

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-linear.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Index:
sv: Innehållsförteckning:

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Window Cycling
sv: Fönsterväxling

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/audio-events.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Sound
sv: Ljud

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Edge Flipping
sv: Kantskrivbordsbyte

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Matched Windows
sv: Matchade fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/shade-hover.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Shade Hover
sv: Skuggsvävning

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl ../lisp/sawfish/wm/autoload.jl
en: Tooltips
sv: Verktygstips

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Call command
sv: Anropa kommandot

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Call the command NAME; optionally with the prefix argument PFX-ARG.
sv: Anropa kommandot NAME; eventuellt med prefixargumentet PFX-ARG.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Run shell command
sv: Kör skalkommando

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Execute the given shell command.
sv: Kör det givna skalkommandot.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Command:
sv: Kommando:

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Command sequence
sv: Kommandosekvens

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Invoke the list of commands, one by one.
sv: Anropa listan av kommandon, ett efter ett.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Quit
sv: Avsluta

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Restart
sv: Starta om

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Destroy window
sv: Förstör fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Kill client
sv: Döda klient

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Call command with output to screen
sv: Anropa kommando med utdata på skärmen

note: ../lisp/sawfish/wm/commands.jl
en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
sv: Vänta på ett kommando, kör det och visa utdata på skärmen.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Focus
sv: Fokus

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Move/Resize
sv: Förflyttning/Storleksändring

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Placement
sv: Placering

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Appearance
sv: Utseende

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Workspaces
sv: Arbetsytor

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Bindings
sv: Bindningar

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Minimizing/Maximizing
sv: Minimering/Maximering

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Minimizing
sv: Minimering

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Maximizing
sv: Maximering

note: ../lisp/sawfish/wm/custom.jl
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: ../lisp/sawfish/wm/customize.jl
en: Customize
sv: Anpassa

note: ../lisp/sawfish/wm/customize.jl
en: Invoke the user-customization system.
sv: Starta systemet för användarkonfiguration.

note: ../lisp/sawfish/wm/focus.jl
en: When does the mouse pointer affect the input focus.
sv: När påverkar muspekaren inmatningsfokus?

note: ../lisp/sawfish/wm/focus.jl
en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
sv: Skickar "click-to-focus"-läget vidare klicket till fönstret?

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Default frame style:
sv: Standardramstil:

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Automatically reload themes when they are updated.
sv: Läs om teman automatiskt när de uppdateras.

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Frame type fallbacks:
    
    Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the requested type.
sv: Ramstilsreträtt:
    
    Associera ramtyper med typ som ska provas om temat inte stöder den efterfrågade typen.

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Default font: \w
sv: Standardtypsnitt: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Bevel intensity: \wpercent.
sv: Intensitet på kanter \w %.

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Edit frame style
sv: Redigera ramstil

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Default
sv: Standard

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Title-only
sv: Endast titel

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Border-only
sv: Endast kant

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: Top-border
sv: Överkant

note: ../lisp/sawfish/wm/frames.jl
en: None
sv: Ingen

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: global-keymap
sv: global-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active anywhere.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva överallt.

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: window-keymap
sv: fönster-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när ett fönster är fokuserat.

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: root-window-keymap
sv: rotfönster-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är i rotfönstret
    (eller när inget fönster är fokuserat).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: title-keymap
sv: titel-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är i ett fönsters
    titelrad. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: border-keymap
sv: kant-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på en 
    fönsterram. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: close-button-keymap
sv: stängknapp-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    stängknapp. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: iconify-button-keymap
sv: minimeringsknapp-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    minimeringsknapp. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: maximize-button-keymap
sv: maximeringsknapp-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    maximeringsknapp. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: menu-button-keymap
sv: menyknapp-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    menyknapp. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: shade-button-keymap
sv: skuggknapp-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the shade button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    skuggknapp. (Endast musbindningar fungerar här).

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Motion threshold for mouse pointer: \wpixels
sv: Rörelsetröskel för muspekaren: \w bildpunkter

note: ../lisp/sawfish/wm/keymaps.jl
en: Modifier key(s) used for default window manager shortcuts.
sv: Modifierartangent(er) som ska användas för standardkortkommandon i fönsterhanteraren.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Display key-binding information in menu items.
sv: Visa tangentbindningsinformation i menyval.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Minimize
sv: Minimera

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Unmaximize
sv: Avmaximera

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Maximize
sv: Maximera

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Close
sv: _Stäng

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Toggle
sv: Vä_xla

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: In _group
sv: I _grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Send window to
sv: _Skicka fönster till

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Previous workspace
sv: _Föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Next workspace
sv: _Nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Copy to previous
sv: Kopiera till föregående

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Copy to next
sv: Kopiera till nästa

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Left
sv: _Vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Right
sv: _Höger

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Up
sv: _Upp

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Down
sv: _Ner

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Stacking
sv: Lager

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Raise
sv: Höj

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Lower
sv: Sänk

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Upper layer
sv: Övre lagret

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Lower layer
sv: Nedre lagret

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Frame type
sv: Ramtyp

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Frame style
sv: Ramstil

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Windows
sv: _Fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Work_spaces
sv: Skriv_bord

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Programs
sv: _Program

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Customize
sv: _Anpassa

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/integration.jl ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _Help
sv: _Hjälp

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _News...
sv: _Nyheter...

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _WWW page...
sv: _Hemsida...

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: _About Sawfish...
sv: _Om Sawfish...

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Popup window menu
sv: Visa fönstermeny

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Display the menu listing all window operations.
sv: Visa menyn som innehåller alla fönsterhandlingar.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Popup root menu
sv: Visa rotmeny

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Display the main menu.
sv: Visar huvudmenyn.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Popup apps menu
sv: Visa programmeny

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Display the applications menu.
sv: Visar programmenyn.

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: All settings
sv: Alla inställningar

note: ../lisp/sawfish/wm/menus.jl
en: Edit theme...
sv: Redigera tema...

note: ../lisp/sawfish/wm/placement.jl
en: Method of placing windows: \w
sv: Metod att placera fönster: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/placement.jl
en: Method of placing dialog windows: \w
sv: Metod att placera dialogrutor: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/placement.jl
en: Ignore program-specified window placements.
sv: Ignorera programangivna fönsterpositioner.

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: all
sv: alla

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: parents
sv: föräldrar

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: none
sv: inga

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Keep transient windows stacked above: \w
sv: Håll tillfälliga fönster lagrade ovanpå: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Raise single window
sv: Höj enstaka fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
sv: Höj fönstret till högsta tillåtna nivå i dess lager.

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Lower single window
sv: Sänk enstaka fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
sv: Sänk fönstret till lägsta tillåtna nivå i dess lager.

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Raise lower single window
sv: Höj nedre enstaka fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
sv: Om fönstret är det översta fönstret i sitt lager, sänk det till den lägsta
    nivån, annars höj det överst i sitt lager.

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Raise window depth
sv: Höj fönster i djupled

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Put the window in the stacking level above its current level.
sv: Flytta upp fönstret ett lager.

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Lower window depth
sv: Sänk fönster i djupled

note: ../lisp/sawfish/wm/stacking.jl
en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
sv: Flytta ned fönstret ett lager.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Windows uniconify to the current viewport.
sv: Fönstret återställs (från minimerat läge) i den aktuella skrivbordsvyn.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Activate viewport
sv: Aktivera skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Select the specified viewport.
sv: Väljer den valda skrivborsvyn.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Column:
sv: Kolumn:

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Row:
sv: Rad:

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Activate viewport column
sv: Aktivera skrivbordsvykolumn

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Select the specified viewport column.
sv: Välj den angivna skrivbordsvykolumnen.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Activate viewport row
sv: Aktivera skrivbordsvyrad

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Select the specified viewport row.
sv: Välj den angivna skrivbordsvyraden.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move window to viewport
sv: Flytta fönster till skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the current window to the specified viewport.
sv: Flytta fönstret till den angivna skrivbordsvyn.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move viewport right
sv: Flytta skrivbordsvy åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the viewport one screen to the right.
sv: Flytta skrivbordsvyn en skärm till höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move viewport left
sv: Flytta skrivbordsvy åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the viewport one screen to the left.
sv: Flytta skrivbordsvyn en skärm till vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move viewport up
sv: Flytta skrivbordsvyn uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the viewport one screen up.
sv: Flytta skrivbordsvyn en skärm uppåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move viewport down
sv: Flytta skrivbordsvyn nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the viewport one screen down.
sv: Flytta skrivbordsvyn en skärm nedåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move window right
sv: Flytta fönstret åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the window to the viewport on the right.
sv: Flytta fönstret till skrivbordsvyn till höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move window left
sv: Flytta fönstret åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the window to the viewport on the left.
sv: Flytta fönstret till skrivbordsvyn till vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move window up
sv: Flytta fönstret uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the window to the viewport above.
sv: Flytta fönstret till skrivbordsvyn ovanför.

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move window down
sv: Flytta fönstret nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/viewport.jl
en: Move the window to the viewport below.
sv: Flytta fönstret till skrivbordsvyn nedanför.

note: ../lisp/sawfish/wm/window-anim.jl
en: The default window animation mode: \w
sv: Standardläge för fönsteranimering: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
    
    Windows should set the `accepts input' hint in their WM_HINTS property to show if they require the focus or not.
sv: Ge fokus till fönster även om de inte bett om det.
    
    Fönster ska ge tipset "accepts input" i sin WM_HINTS-egenskapslista för att visa huruvida de kräver fokus.

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the left window edge.
sv: Avstånd i procent från vänstra fönsterkanten vid teleportering.
    
    Ett negativt tal betyder utanför den vänstra fönsterkanten.

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    
    A negative number means outside the top window edge.
sv: Avstånd i procent från övre fönsterkanten vid teleportering.
    
    Ett negativt tal betyder ovanför den övre fönsterkanten.

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Format to create unique window names.
    
    Has two arguments (NAME INDEX) applied to it.
sv: Format för att skapa unika fönsternamn.
    
    Tar två argument (NAMN INDEX).

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Delete window
sv: Ta bort fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Delete the window.
sv: Ta bort fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Delete window safely
sv: Ta bort fönstret säkert

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
sv: Ta bort fönstret, eller pip om fönstret inte kan stängas säkert.

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Uniquify window name
sv: Gör fönsternamnet unikt

note: ../lisp/sawfish/wm/windows.jl
en: Force the current window to have a unique title.
sv: Tvinga det aktuella fönstret att ha en unik titel.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Virtual desktop configuration.
sv: Konfiguration av virtuella skrivbord.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: stop
sv: stanna

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: wrap-around
sv: snurra runt

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: keep-going
sv: fortsätt

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: When passing the first or last workspace: \w
sv: Vid passering av den första eller sista arbetsytan: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
sv: Vid passering av den första eller sista arbetsytan under fönsterförflyttning: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Workspaces are deleted when their last window closes.
sv: Arbetsytor slås samman med nästa när deras sista fönster stängs.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Preserve empty workspaces in pager.
sv: Behåll tomma arbetsytor i skrivbordsväljaren.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
sv: Dialogrutor på samma arbetsyta som deras program.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Workspace names
sv: Namn på arbetsytor

note: ../lisp/sawfish/wm/util/compat.jl ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Insert workspace
sv: Infoga arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Select next workspace
sv: Välj nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Select previous workspace
sv: Välj föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Merge with next
sv: Slå ihop med nästa

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Merge with previous
sv: Slå ihop med föregående

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move workspace right
sv: Flytta arbetsyta åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move workspace left
sv: Flytta arbetsyta åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: space %d
sv: yta %d

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Popup workspace list
sv: Visa lista med arbetsytor

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Display the menu containing the list of all workspaces.
sv: Visa menyn som innehåller listan med alla arbetsytor.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Popup window list
sv: Visa fönsterlista

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Display the menu of all managed windows.
sv: Visa menyn med alla hanterade fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Next workspace
sv: Nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Display the next workspace.
sv: Visa nästa arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Previous workspace
sv: Föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Display the previous workspace.
sv: Visa föregående arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Send to next workspace
sv: Skicka till nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move the window to the next workspace.
sv: Flytta fönstret till nästa arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Send to previous workspace
sv: Skicka till föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move the window to the previous workspace.
sv: Flytta fönstret till föregående arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy to next workspace
sv: Kopiera till nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy the window to the next workspace.
sv: Kopiera fönstret till nästa arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy to previous workspace
sv: Kopiera till föregående arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy the window to the previous workspace.
sv: Kopiera fönstret till föregående skrivbord.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Append workspace and send
sv: Lägg till arbetsyta i slutet och skicka

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
sv: Skapa en ny arbetsyta i slutet av listan, och flytta fönstret dit.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Prepend workspace and send
sv: Lägg till arbetsyta i början och skicka

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
sv: Skapa en ny arbetsyta i början av listan, och flytta fönstret dit.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Merge next workspace
sv: Slå samman nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
sv: Ta bort den aktuella arbetsytan. Dess fönster flyttas till nästa arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Merge previous workspace
sv: Slå samman föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
sv: Ta bort aktuell arbetsyta. Dess fönster flyttas till nästa arbetsyta.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Insert workspace after
sv: Infoga arbetsyta efter

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Create a new workspace following the current workspace.
sv: Skapa en ny arbetsyta efter den aktuella.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Insert workspace before
sv: Infoga arbetsyta före

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Create a new workspace before the current workspace.
sv: Skapa en ny arbetsyta före den aktuella.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move workspace forwards
sv: Flytta arbetsyta framåt

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move the current workspace one place to the right.
sv: Flytta den aktuella arbetsytan ett steg åt höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move workspace backwards
sv: Flytta arbetsyta bakåt

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move the current workspace one place to the left.
sv: Flytta den aktuella arbetsytan ett steg åt vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Delete empty workspaces
sv: Ta bort tomma arbetsytor

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
sv: Ta bort alla arbetsytor som inte innehåller några fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Delete window instance
sv: Ta bort fönsterinstans

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the
    last instance remaining, then delete the actual window.
sv: Ta bort kopian av fönstret på den aktuella arbetsytan. Om det är den sista
    kvarvarande instansen, ta då bort det faktiska fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Activate workspace
sv: Aktivera arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Select the N'th workspace.
sv: Välj den n:te arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/prompt-wm.jl ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Workspace:
sv: Arbetsyta:

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Send to workspace
sv: Skicka till arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Move the current window to the N'th workspace.
sv: Flytta det aktuella fönstret till den n:te arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy to workspace
sv: Kopiera till arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Copy the current window to the N'th workspace.
sv: Kopiera det aktuella fönstret till den n:te arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Select workspace interactively
sv: Välj arbetsyta interaktivt

note: ../lisp/sawfish/wm/workspace.jl
en: Prompt for a workspace and switch to it.
sv: Fråga efter en arbetsyta och byt till det.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Next workspace window
sv: Nästa arbetsytefönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Select the next window of the current workspace.
sv: Välj nästa fönster på den aktuella arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Previous workspace window
sv: Föregående arbetsytefönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Focus on the previous window of the current workspace.
sv: Fokusera det föregående fönstret på den aktuella arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Next window
sv: Nästa fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
sv: Välj nästa fönster, växlandes mellan alla arbetsytor.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Previous window
sv: Föregående fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/cycle.jl
en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
sv: Välj det föregående fönstret, växlandes mellan alla arbetsytor.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/describe.jl
en: Describe symbol
sv: Beskriv symbol

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/describe.jl
en: Display the documentation of a specified symbol.
sv: Visa dokumentationen för en specifik symbol.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/describe.jl
en: Apropos function
sv: Apropos-funktion

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/describe.jl
en: Apropos variable
sv: Apropos-variabel

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome toggle skip winlist
sv: Växla Gnome "skip winlist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Växla fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome set skip winlist
sv: Ställ in Gnome "skip winlist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Ställ in fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome clear skip winlist
sv: Töm Gnome "skip winlist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Stäng av fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome toggle skip tasklist
sv: Växla Gnome "skip tasklist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Växla fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome set skip tasklist
sv: Ställ in Gnome "skip tasklist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Ställ in fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome clear skip tasklist
sv: Töm Gnome "skip tasklist"

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Stäng av fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome logout
sv: Logga ut ur Gnome

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Logout from the current GNOME session.
sv: Logga ut från den aktuella GNOME-sessionen.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome www page
sv: Gnomes hemsida

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Display the WWW page of the GNOME project.
sv: Visa hemsidan för GNOME-projektet.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome help browser
sv: GNOME:s hjälpläsare

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Launch the GNOME help browser.
sv: Starta GNOME:s hjälpläsare.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Gnome about
sv: Om Gnome

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/gnome.jl
en: Launch the GNOME about dialog.
sv: Starta GNOME:s Om-dialog.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Iconify group
sv: Minimera grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Uniconify group
sv: Återställ grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Iconify transient group
sv: Minimera tillfällig grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Uniconify transientgroup
sv: Återställ tillfällig grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Make group sticky
sv: Gör grupp klistrig

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Make group unsticky
sv: Gör grupp oklistrig

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Toggle group sticky
sv: Växla gruppens klistrighet

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Send group to current workspace
sv: Skicka grupp till aktuell arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Send group to next workspace
sv: Skicka grupp till nästa arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Send group to previous workspace
sv: Skicka grupp till föregående arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Move group to current viewport
sv: Flytta grupp till aktuell skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Move group left
sv: Flytta grupp åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Move group right
sv: Flytta grupp åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Move group up
sv: Flytta grupp uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Move group down
sv: Flytta grupp nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Raise group
sv: Höj grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Lower group
sv: Sänk grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Raise lower group
sv: Höj nedre grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Raise group depth
sv: Höj grupp i djupled

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Lower group depth
sv: Sänk grupp i djupled

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Delete group
sv: Ta bort grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/groups.jl
en: Delete all windows in the group that the current window is a member of.
sv: Ta bort alla fönster i gruppen som det aktuella fönstret är med i.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Whether growing an already grown window grows it again.
sv: Huruvida ett fönster som redan har växt ska kunna växas igen eller inte.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
sv: Huruvida växande betraktas som maximering. När du slår på detta kan du
    använda "unmaximize-window" eller något liknande för att gå tillbaka
    till originalstorleken.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: maybe
sv: kanske

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: always
sv: alltid

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: never
sv: aldrig

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Whether and how to move the pointer when packing windows.
    
    `maybe' means that the pointer is moved along with the window, if the
    pointer was within the window area before packing.
    
    `always' warps the pointer to the center of the window if it isn't
    already in the window, then does like `maybe'.
    
    `never' means not to warp the pointer.
sv: Huruvida, och på vad sätt, pekaren ska flyttas vid fönsterpackning.
    
    "kanske" betyder att pekaren flyttas tillsammans med fönstret om
    pekaren var i fönstret innan packningen startade.
    
    "alltid" flyttar pekaren till mitten av fönstret om den inte redan
    är i fönstret, i så fall som "kanske".
    
    "aldrig" betyder att pekaren aldrig flyttas.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grow window left
sv: Låt fönster växa åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa till vänster tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grow window right
sv: Låt fönster växa åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa till höger tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grow window up
sv: Låt fönster växa uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa uppåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grow window down
sv: Låt fönster växa nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa nedåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Pack window left
sv: Packa fönster åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret till vänster tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Pack window right
sv: Packa fönster åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret till höger tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Pack window up
sv: Packa fönster uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret uppåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Pack window down
sv: Packa fönster nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/grow-pack.jl
en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret nedåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/help.jl
en: Help show faq
sv: Visa faq

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/help.jl
en: Help show news
sv: Visa nyheter

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/help.jl
en: Help show programmer manual
sv: Visa programmeringshandbok

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/help.jl
en: Help show homepage
sv: Visa hemsida

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/help.jl
en: Help about
sv: Om

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
sv: Antal bildpunkter att flytta pekaren i "move-cursor-"-kommandon.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor right
sv: Flytta pekare åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" bildpunkter åt höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor left
sv: Flytta pekare åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" bildpunkter åt vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor up
sv: Flytta pekare uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" bildpunkter uppåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor down
sv: Flytta pekare nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" bildpunkter nedåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor right fine
sv: Flytta pekare lite åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel to the right.
sv: Flytta pekaren en bildpunkt åt höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor left fine
sv: Flytta pekare lite åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel to the left.
sv: Flytta pekaren en bildpunkt åt vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor up fine
sv: Flytta pekare lite uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel upwards.
sv: Flytta pekaren en bildpunkt uppåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move cursor down fine
sv: Flytta pekare lite nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel downwards.
sv: Flytta pekaren en bildpunkt nedåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: opaque
sv: fylld

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: box
sv: ruta

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: How windows being moved are animated: \w
sv: Hur fönster som flyttas ska animeras: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: How windows being resized are animated: \w
sv: Hur fönster som ändrar storlek ska animeras: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Raise windows when they are moved or resized.
sv: Höj fönster när de flyttas eller får fokus.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Show current position of windows while moving.
sv: Visa den aktuella fönsterpositionen vid förflyttning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Show current dimensions of windows while resizing.
sv: Visa de aktuella fönsterdimensionerna vid storleksändring.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: border
sv: kant

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: grab
sv: ta tag

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: border-grab
sv: ta tag i kanten

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: How to choose window edges when resizing: \w
sv: Hur fönsterkanter ska väljas vid storleksändring: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Snap window position to edges of other windows while moving.
sv: Fäst fönsterkanter vid andra fönster under förflyttning.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
sv: Närhet i bildpunkter innan fönsterkanter fäster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: resistance
sv: motstånd

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: attraction
sv: dragningskraft

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: How to snap together window edges: \w
sv: Hur fönsterkanter ska fästas tillsammans: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Snap to otherwise-ignored windows.
sv: Fäst vid annars ignorerade fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Only update window contents after it has stopped moving.
sv: Rita om fönstret först när förflyttningen/storleksändringen är klar.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Move window interactively
sv: Flytta fönster interaktivt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Move the window interactively using the mouse.
sv: Flytta fönstret interaktivt med musen.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Resize window interactively
sv: Storleksändra fönster interaktivt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Resize the window interactively using the mouse.
sv: Storleksändra fönstret interaktivt med musen.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Move selected window
sv: Flytta valt fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
sv: Vänta på att användaren väljer ett fönster, flytta sedan fönstret interaktivt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Resize selected window
sv: Storleksändra valt fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/move-resize.jl
en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
sv: Vänta på att användaren väljer ett fönster, storleksändra sedan fönstret 
    interaktivt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise and pass through click
sv: Höj och skicka genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen, återspela sedan
    pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise and pass through click if focused
sv: Höj och skicka genom klick om fouserat

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen (om det är fokuserat),
    återspela sedan pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise or pass through click
sv: Höj eller skicka genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise window and pass through click
sv: Höj fönstret och skicka genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise group and pass through click
sv: Höj grupp och skicka genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise the group of windows that received the current event, then replay
    any pointer events that invoked the command.
sv: Höj gruppen av fönster som mottog den aktuella händelsen, återspela sedan
    pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise transients and pass through click
sv: Höj tillfälliga fönster och skicka genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event and any transients it
    has, then replay any pointer events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen och alla tillfälliga fönster det har, återspela sedan pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't
    specify it's own increments).
sv: Standardökning för fönsterstorlekskommandon (när ett fönster inte
    anger egna ökningar).

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Size window add row
sv: Storleksändra fönster lägg till rad

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Increase the size of the current window by one row.
sv: Öka storleken på det aktuella fönstret med en rad.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Size window subtract row
sv: Storleksändra fönster ta bort rad

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Decrease the size of the current window by one row.
sv: Minska storleken på det aktuella fönstret med en rad.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Size window add column
sv: Storleksändra fönster lägg till kolumn

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Increase the size of the current window by one column.
sv: Öka storleken på det aktuella fönstret med en kolumn.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Size window subtract column
sv: Storleksändra fönster ta bort rad

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/size-window.jl
en: Decrease the size of the current window by one column.
sv: Minska storleken på det aktuella fönstret med en kolumn.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
sv: Antal bildpunkter att flytta fönstret i "slide-"-kommandon.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide window left
sv: Glid fönster åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" bildpunkter åt vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide window right
sv: Glid fönster åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" bildpunkter åt höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide window up
sv: Glid fönster uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" bildpunkter uppåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide window down
sv: Glid fönster nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" bildpunkter nedåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide group left
sv: Glid grupp åt vänster

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" bildpunkter åt vänster.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide group right
sv: Glid grupp åt höger

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" bildpunkter åt höger.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide group up
sv: Glid grupp uppåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" bildpunkter uppåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Slide group down
sv: Glid grupp nedåt

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" bildpunkter nedåt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move viewport next
sv: Flytta skrivbordsvy nästa

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move to the next viewport.
sv: Flytta till nästa skrivbordsvy.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move viewport previous
sv: Flytta skrivbordsvy föregående

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move to the previous viewport.
sv: Flytta till föregående skrivbordsvy.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move window previous
sv: Flytta fönster föregående

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move the window to the previous viewport.
sv: Flytta fönstret till föregående skrivbordsvy.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move window next
sv: Flytta fönster nästa

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-extras.jl
en: Move the window to the next viewport.
sv: Flytta fönstret till nästa skrivbordsvy.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-linear.jl
en: Set viewport linear
sv: Ställ in skrivbordsvy linjär

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/viewport-linear.jl
en: Set window viewport linear
sv: Ställ in fönster skrivbordsvy linjär

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Display window names while cycling through windows.
sv: Visa fönsternamn under fönsterväxling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Display window icons while cycling through windows.
sv: Visa fönsterikoner under fönsterväxling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Include iconified windows when cycling.
sv: Inkludera minimerade fönster vid växling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Include windows on all workspaces when cycling.
sv: Inkludera fönster på alla arbetsytor vid växling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Include windows on all viewports when cycling.
sv: Inkludera fönster på alla skrivbordsvyer vid växling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
sv: Höj fönster när de är tillfälligt valda vid växling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
sv: Teleportera muspekaren till fönster när de är tillfälligt valda.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
sv: Fokusera fönster när de är tillfälligt valda vid växling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
sv: Stäng av automatisk höjning när fönster väljs tillfälligt.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: cycle-keymap
sv: växlingstangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/x-cycle.jl
en: Keymap containing bindings active only during window cycling operations.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva under fönsterväxling.

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/xterm.jl
en: The program launched by the `xterm' command.
sv: Programmet som startas av kommandot "xterm".

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/xterm.jl
en: Optional arguments given to the `xterm' command.
sv: Extra argument till kommandot "xterm".

note: ../lisp/sawfish/wm/commands/xterm.jl
en: Start a new xterm.
sv: Starta en ny xterm.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/3d-hack.jl
en: 3d hack
sv: 3d-hack

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/audio-events.jl
en: Play sound effects for window events.
sv: Spela upp ljudeffekter för fönsterhändelser.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/audio-events.jl
en: Play sound effects for unmanaged windows.
sv: Spela upp ljudeffekter för ignorerade fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/audio-events.jl
en: Event
sv: Händelse

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/audio-events.jl
en: Audio file
sv: Ljudfil

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/auto-raise.jl
en: Raise windows when they are focused.
sv: Höj fönster när de fokuseras.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/auto-raise.jl
en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
sv: Fördröjning i millisekunder innan fokuserade fönster höjs.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/beos-window-menu.jl
en: The hierarchical window menu raises singleton submenus.
sv: Den hierarkiska fönstermenyn höjer enstaka undermenyer.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
sv: Hoppa till nästa skrivbord när pekaren träffar skärmkanten.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: viewport
sv: skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: workspace
sv: arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: Hitting the screen edge selects the next: \w
sv: Om kanten av skärmen träffas väljs nästa: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: Only flip when interactively moving a window.
sv: Byt skrivbord endast när ett fönster flyttas interaktivt.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: Milliseconds to delay before flipping: \w
sv: Fördröjning i millisekunder innan skrivbordsbyte: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/edge-flip.jl
en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
sv: Flytta pekare till motsatta skärmkanten vid skrivbordsbyte.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: Error Handling
sv: Felhantering

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: Emit a beeping sound when errors occur.
sv: Avge ett pipljud när fel uppstår.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: nowhere
sv: ingenstans

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: screen
sv: skärmen

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: standard-error
sv: standard-fel

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: Where to display error messages: \w
sv: Var felmeddelanden ska visas: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: No errors.
sv: Inga fel.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: Display errors
sv: Visa fel

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/error-handler.jl
en: Display all errors that have occurred to the screen.
sv: Visa alla fel som har inträffat på skärmen.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Name
sv: Namn

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Class
sv: Klass

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Icon Name
sv: Ikonnamn

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Role
sv: Roll

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Host
sv: Värd

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Locale
sv: Lokal

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Avoid
sv: Undvik

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Ignore program position
sv: Ignorera programposition

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Place mode
sv: Placeringsläge

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Dimensions
sv: Dimensioner

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Workspace
sv: Arbetsyta

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Viewport
sv: Skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Depth
sv: Djup

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Placement weight
sv: Placeringsvikt

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Maximized
sv: Maximerad

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Raise on focus
sv: Höj vid fokus

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Focus when mapped
sv: Fokusera vid mappning

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Never focus
sv: Fokusera aldrig

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Focus click through
sv: Fokusera genom klick

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Focus mode
sv: Fokusläge

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Ignored
sv: Ignorerad

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Iconified
sv: Minimerad

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Shaded
sv: Skuggad

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Sticky
sv: Klistrig

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Sticky viewport
sv: Klistrig skrivbordsvy

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Group
sv: Grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Ungrouped
sv: Ogrupperad

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Cycle skip
sv: Hoppa över växling

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Window list skip
sv: Hoppa över i fönsterlista

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Unique name
sv: Unikt namn

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Auto gravity
sv: Automatisk gravitet

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Shade hover
sv: Skuggsvävning

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Transients above
sv: Tillfälliga fönster ovanför

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Ignore stacking requests
sv: Ignorera lagringsbegäran

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: State
sv: Tillstånd

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/match-window.jl
en: Other
sv: Annat

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/shade-hover.jl
en: Enable shade-hover mode.
    
    (Temporarily unshades windows while the mouse pointer is over them.)
sv: Använd skuggsvävningsläget.
    
    (Avskugga fönster tillfälligt när pekaren är över dem.)

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/shade-hover.jl
en: Delay in milliseconds before unshading windows.
sv: Fördröjning i millisekunder innan fönster avskuggas.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl ../lisp/sawfish/wm/ext/shade-hover.jl
en: Raise windows when they are unshaded.
sv: Höj fönster när de avskuggas.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Display tooltips for window frames.
sv: Visa verktygstips för fönsterramar.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Remove tooltips after a period of time.
sv: Göm verktygstips efter en viss tidsperiod.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Show full documentation in tooltips.
sv: Visa all dokumentation i verktygstipsen.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
sv: Antal millisekunder innan verktygstips visas.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Number of milliseconds before removing tooltips.
sv: Antal millisekunder innan verktygstips göms.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Font used to display tooltips.
sv: Typsnitt för visning av verktygstips.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Color used for the tooltips background
sv: Färg som används för verktygstipsens bakgrund

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/tooltips.jl
en: Color used for the tooltips foreground
sv: Färg som används för verktygstipsens förgrund

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember _position
sv: Kom ihåg _position

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember _dimensions
sv: Kom ihåg _dimensioner

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember _attributes
sv: Kom ihåg _egenskaper

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: _Forget saved state
sv: _Glöm sparat läge

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Automatically remember window positions.
sv: Välj fönstergravitet automatiskt från position på skärmen.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Automatically remember window sizes.
sv: Kom automatiskt ihåg fönsterstorlekar.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Automatically remember other window attributes.
sv: Kom automatiskt ihåg fönsterattribut.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Don't automatically remember details of transient windows.
sv: Kom inte automatiskt ihåg detaljer för tillfälliga fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Window history save position
sv: Fönsterhistorik spara position

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember the current position of the focused window.
sv: Kom ihåg aktuell position hos det fokuserade fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Window history save dimensions
sv: Fönsterhistorik spara dimensioner

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember the current dimensions of the focused window.
sv: Kom ihåg aktuella dimensioner hos det fokuserade fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Window history save attributes
sv: Fönsterhistorik spara attribut

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Remember the current attributes of the focused window.
sv: Kom ihåg aktuella attribut hos det fokuserade fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Window history forget
sv: Fönsterhistorik glöm

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Forget any persistent state associated with the current window.
sv: Glöm alla uthålliga lägen som är associerade med det aktuella fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Window history clear
sv: Fönsterhistorik töm

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: Forget all saved window history.
sv: Glöm all sparad fönsterhistorik.

note: ../lisp/sawfish/wm/ext/window-history.jl
en: _History
sv: _Historik

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/integration.jl
en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
sv: Starta GNOME:s kontrollpanel från menyn "Anpassa".

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/integration.jl
en: _GNOME Help...
sv: _GNOME-hjälp...

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/integration.jl
en: GNOME WWW...
sv: GNOME:s hemsida...

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/integration.jl
en: About GNOME...
sv: Om GNOME...

note: ../lisp/sawfish/wm/gnome/menus.jl
en: Gnome menus update
sv: Gnome-menyer uppdatera

note: ../lisp/sawfish/wm/placement/smart.jl
en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
sv: Försök att lämna åtminstone så här många bildpunkter mellan fönsterkanterna i lägena första-/bästapassning.

note: ../lisp/sawfish/wm/placement/stagger.jl
en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
sv: Avstånd mellan successiva placeringar i placeringsläget "stagger".

note: ../lisp/sawfish/wm/state/configure.jl
en: Automatically select window gravity from position on screen.
sv: Välj fönstergravitet automatiskt från position på skärmen.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/configure.jl
en: Ignore requests from applications to change window stacking.
sv: Ignorera förfrågningar från program om att ändra fönsterlagring.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/gnome.jl
en: In GNOME _task list
sv: I GNOME:s _fönsterlista

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Windows are focused after being uniconified.
sv: Fönster får fokus efter återställning (från minimerat läge).

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Windows are raised after being uniconified.
sv: Fönster höjs efter återställning (från minimerat läge).

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Unmanaged windows may be iconified.
sv: Ickehanterade fönster tillåts bli minimerade.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Windows uniconify to the current workspace.
sv: Fönster återställs (från minimerat läge) på den aktuella arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: transients
sv: tillfälliga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: group
sv: grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Iconifying a window also iconifies the: \w
sv: Minimering av ett fönster minimerar också: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
sv: Återställning av ett fönster återställer även: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Iconify window
sv: Minimera fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Iconify the window.
sv: Minimera fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Uniconify window
sv: Återställ fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Return the window from its iconified state.
sv: Återställ fönstret från dess minimerade läge.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Toggle window iconified
sv: Växla fönster minimerad

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Toggle the iconification of window W.
sv: Växlar minimering av fönstret F.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Iconify workspace windows
sv: Minimera arbetsytefönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Iconify all windows on the current workspace.
sv: Minimerar alla fönster på den aktuella arbetsytan.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Make window sticky
sv: Gör fönster klistrigt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Make window unsticky
sv: Gör fönster oklistrigt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Toggle window sticky
sv: Växla fönster klistrig

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
sv: Växla fönstrets "klistrighet", oberoende av om det är en medlem av alla
    arbetsytor.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: Toggle single window mode
sv: Växla enstaka fönster-läge

note: ../lisp/sawfish/wm/state/iconify.jl
en: _Sticky
sv: _Klistrig

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Make window ignored
sv: Gör fönster ignorerat

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Ignore the window.
sv: Ignorera fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Make window not ignored
sv: Gör fönster inte ignorerat

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Unignore the window.
sv: Ignorera inte fönstret.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle window ignored
sv: Växla fönster ignorerad

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle whether a window is ignored or not.
sv: Växla huruvida ett fönster är ignorerat eller inte.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle window never focus
sv: Växla fönster aldrig fokus

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle whether a window is focusable or not.
sv: Växla huruvida ett fönster är fokuserbart eller inte.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle window cycle skip
sv: Växla fönsterväxling hoppa över

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle whether a window is ignored while window cycling.
sv: Växla huruvida ett fönster är ignorerat vid fönsterväxling.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle window list skip
sv: Växla fönsterlista hoppa över

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: Toggle whether a window will be include in the window list.
sv: Växla om ett fönster kommer att vara med i fönsterlistan.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: _Ignored
sv: _Ignorerad

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: _Focusable
sv: _Fokuserbar

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: _Cyclable
sv: _Växlingsbar

note: ../lisp/sawfish/wm/state/ignored.jl
en: In _window list
sv: I _fönsterlista

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
sv: Maximering av en fönsterdimension ökar alltid storleken på den dimensionen.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Raise windows when they are maximized.
sv: Höj fönster när de maximeras.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
sv: Låt ignorerade fönster täckas över när fönster fylls.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Don't cover `avoided' windows when maximizing.
sv: Täck inte över "undvikna" fönster vid maximering.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Lock position and size while windows are maximized.
sv: Lås fönstergeometri när fönster är maximerade.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window
sv: Maximera fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the dimensions of the window.
sv: Maximera fönstrets dimensioner.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Unmaximize window
sv: Avmaximera fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
sv: Återställ fönstret till dess ursprungliga, avmaximerade läge.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window vertically
sv: Maximera fönster vertikalt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the vertical dimension of the window.
sv: Maximera fönstrets höjd.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window horizontally
sv: Maximera fönster horisontellt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the horizontal dimension of the window.
sv: Maximera fönstrets bredd.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window toggle
sv: Maximera fönster-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan maximerad och avmaximerad.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window horizontally toggle
sv: Maximera fönster hosrisontellt-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan maximerad bredd och avmaximerad.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize window vertically toggle
sv: Maximera fönster vertikalt-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan maximerad höjd och avmaximerad.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window
sv: Maximera fyll fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the window without obscuring any other windows.
sv: Maximera fönster utan att täcka över andra fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window vertically
sv: Maximera fyll fönster vertikalt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
sv: Maximera fönstrets höjd utan att täcka över andra fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window horizontally
sv: Maximera fyll fönster horisontellt

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize the window horizontally without obscuring any other windows.
sv: Maximera fönstrets bredd utan att täcka över andra fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window toggle
sv: Maximera fyll fönster-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan fyllnadsmaximerad och avmaximerad.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window horizontally toggle
sv: Maximera fyll fönster horisontellt-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan fyllnadsmaximerad bredd och avmaximerad horisontellt.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Maximize fill window vertically toggle
sv: Maximera fyll fönster vertikalt-växel

note: ../lisp/sawfish/wm/state/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan fyllnadsmaximerad och avmaximerad vertikalt.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: Shade window
sv: Skugga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: Display only the title bar of the window.
sv: Visa endast fönstrets titelrad.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: Unshade window
sv: Avskugga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
sv: Om fönstret är skuggat (se "shade-window"), återställ det till dess
    normala läge.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: Toggle window shaded
sv: Växla fönsterskuggning

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
sv: Växla fönstrets skuggade läge (endast titelraden visas).

note: ../lisp/sawfish/wm/state/shading.jl
en: S_haded
sv: _Skuggad

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Focus on application windows when they first appear.
sv: Fokusera programfönster när de först visas.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
sv: Dialogrutor ärver fokusering från sina föräldrar.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
sv: Dekorera dialogrutor likadant som vanliga fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Raise window and transients
sv: Höj fönster och tillfälliga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
sv: Höjer det aktuella fönstret till dess högsta tillåtna position i
    lagerordningen. Höjer också alla tillfälliga fönster som det har.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Lower window and transients
sv: Sänk fönster och tillfälliga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
sv: Sänker det aktuella fönstret till dess lägsta tillåtna position i
    lagerordningen. Sänker också alla tillfälliga fönster som det har.

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: Raise lower window and transients
sv: Höj lägre fönster och tillfälliga fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/state/transient.jl
en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
sv: Om fönstret är på sin högsta position, sänk det till dess lägsta
    position. Höj det annars till dess högsta position. Detta gäller alla
    tillfälliga fönster som fönstret har.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
sv: Fönster återställs på den aktuella arbetsytan när de väljs.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Unshade selected windows.
sv: Avskugga valda fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
sv: Fönster som väljs (normalt via Fönster-menyn) höjs.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Warp the pointer to selected windows.
sv: Teleportera pekaren till valda fönster.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Display window without focusing
sv: Visa fönster utan fokusering

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Display the workspace/viewport containing the window W.
sv: Visa arbetsytan/skrivbordsvyn som innehåller fönstret F.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Display window
sv: Visa fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/display-window.jl
en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
sv: Visa arbetsytan som innehåller fönstret F, fokusera sedan på F.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/groups.jl
en: Group transient windows with their parents.
sv: Gruppera tillfälliga fönster tillsammans med sina föräldrar.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/groups.jl
en: Persistent group ids
sv: Kvarvarande grupp-ID

note: ../lisp/sawfish/wm/util/groups.jl
en: New group
sv: Ny grupp

note: ../lisp/sawfish/wm/util/gtkrc.jl
en: Gtkrc reload style
sv: Gtkrc läs om stil

note: ../lisp/sawfish/wm/util/gtkrc.jl
en: Reload the gtkrc settings.
sv: Läs om gtkrc-inställningarna.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: Describe key
sv: Beskriv nyckel

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
sv: Vänta på en tangentbordskombination, skriv sedan ut vad den gör.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: Press key...
sv: Tryck tangent...

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: [Quote]
sv: [Citat]

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: Quote event
sv: Citathändelse

note: ../lisp/sawfish/wm/util/keymap.jl
en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
sv: Skickar nästa tangenthändelse direkt till det fokuserade klientfönstret,
    och ignorerar alla fönsterhanterarbindningar som den kanske har.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: novice
sv: nybörjare

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: intermediate
sv: mellan

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: Show options suitable for \w users.
sv: Visa inställningar som är lämpliga för \w

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: revert/cancel/ok
sv: återgå/avbryt/ok

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: apply/revert/cancel/ok
sv: verkställ/återgå/avbryt/ok

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: Buttons shown in configurator: \w
sv: Knappar som ska visas i konfigurationsprogrammet: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/util/nokogiri.jl
en: Show variable names of each customization option.
sv: Visa variabelnamn för konfigurationsalternativen.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/play-audio.jl
en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
sv: Programmet som ska användas för att spela ljudfiler. Om inget är valt används det inbyggda stödet för ESD.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/prompt-wm.jl
en: Window:
sv: Fönster:

note: ../lisp/sawfish/wm/util/prompt-wm.jl
en: Workspace %d
sv: Arbetsyta %d

note: ../lisp/sawfish/wm/util/prompt.jl
en: prompt-keymap
sv: fråga-tangentbindning

note: ../lisp/sawfish/wm/util/prompt.jl
en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när ett fönster är fokuserat.

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl
en: When raising a window, also raise its: \w
sv: När ett fönster höjs, höj också dess: \w

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl
en: Raise window
sv: Höj fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl
en: Lower window
sv: Sänk fönster

note: ../lisp/sawfish/wm/util/stacking.jl
en: Raise lower window
sv: Höj lägre fönster

note: ../themer/themer.glade:1315
en:  to:
sv:  med:

note: ../themer/themer.glade:1587
en: About
sv: Om

note: ../themer/themer.glade:412
en: About:
sv: Om:

note: ../themer/themer.glade:879 ../themer/themer.glade:1213 * ../themer/themer.glade:1458
en: Add
sv: Lägg till

note: ../themer/themer.glade:1176
en: Attributes
sv: Egenskaper

note: ../themer/themer.glade:1746 ../themer/themer.glade:1856
en: Cancel
sv: Avbryt

note: ../themer/themer.glade:675 ../themer/themer.glade:829
en: Clicked
sv: Klickad

note: ../themer/themer.glade:892
en: Copy
sv: Kopiera

note: ../themer/themer.glade:1036
en: Copy...
sv: Kopiera...

note: ../themer/themer.glade:482
en: Details
sv: Detaljer

note: ../themer/themer.glade:430
en: Directory:
sv: Katalog:

note: ../themer/themer.glade:166
en: E_xit
sv: _Avsluta

note: ../themer/themer.glade:596 ../themer/themer.glade:789
en: Focused
sv: Fokuserad

note: ../themer/themer.glade:987 ../themer/themer.glade:1422
en: Frame
sv: Ram

note: ../themer/themer.glade:238
en: Frame Part _Definitions
sv: Definitioner för ramdelar

note: ../themer/themer.glade:226
en: Frame _Classes
sv: Ram_klasser

note: ../themer/themer.glade:1237
en: Frames
sv: Ramar

note: ../themer/themer.glade:622
en: HIghlighted
sv: Upplyst

note: ../themer/themer.glade:802
en: Highlighted
sv: Upplyst

note: ../themer/themer.glade:570 ../themer/themer.glade:776
en: Inactive
sv: Inaktiv

note: ../themer/themer.glade:702 ../themer/themer.glade:843
en: Inactive-
    Clicked
sv: Inaktiv-
    klickad

note: ../themer/themer.glade:649 ../themer/themer.glade:816
en: Inactive-
    Highlighted
sv: Inaktiv-
    upplyst

note: ../themer/themer.glade:1266
en: Map:
sv: Ersätt:

note: ../themer/themer.glade:1480
en: Mapping
sv: Bindning

note: ../themer/themer.glade:74
en: New Theme
sv: Nytt tema

note: ../themer/themer.glade:914
en: Patterns
sv: Mönster

note: ../themer/themer.glade:1676
en: Properties
sv: Egenskaper

note: ../themer/themer.glade:120
en: Save Theme _As...
sv: Spara tema _som...

note: ../themer/themer.glade:23
en: Sawfish Theme Builder
sv: Sawfishs temabyggare

note: ../themer/themer.glade:1512
en: Sawfish Themer Preview
sv: Förhandsgranskning för Sawfishs temabyggare

note: ../themer/themer.glade:306
en: Theme name:
sv: Temanamn:

note: ../themer/themer.glade:1531
en: This window previews the current theme.
sv: Detta fönster förhandsgranskar det aktuella temat.

note: ../themer/themer.glade:1409
en: Type
sv: Typ

note: ../themer/themer.glade:214
en: Window _Frames
sv: _Fönsterramar

note: ../themer/themer.glade:1652
en: [about text]
sv: [om-text]

note: ../themer/themer.glade:1106
en: [frame-part-table]
sv: [ramdelstabell]

note: ../themer/themer.glade:1766
en: [place holder]
sv: [platshållare]

note: ../themer/themer.glade:1786 ../themer/themer.glade:1876
en: [title]
sv: [titel]

note: ../themer/themer.glade:268
en: _About
sv: _Om

note: ../themer/themer.glade:59
en: _File
sv: _Arkiv

note: ../themer/themer.glade:91
en: _Open Theme..
sv: _Öppna tema...

note: ../themer/themer.glade:190
en: _Preferences...
sv: _Inställningar...

note: ../themer/themer.glade:143
en: _Preview
sv: _Förhandsgranska

note: ../themer/themer.glade:108
en: _Save Theme
sv: _Spara tema

note: ../themer/themer.glade:175
en: _Settings
sv: _Inställningar

note: ../themer/themer.glade:250
en: _Themes
sv: _Teman
