sndconfig - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: ACER Notebook sound
sv: ACER Notebook-ljud

en: ALI M15xx Chipset Audio
sv: ALI M15xx-ljudkrets

en: CMI8330 sound chip (many motherboards)
sv: CMI8330-ljudkrets (många moderkort)

en: Compaq Deskpro XL Sound
sv: Compaq Deskpro XL-ljud

en: Crystal CS423x sound chip
sv: Crystal CS423x-ljudkrets

en: Intel i810 AC97 Audio
sv: Intel i810 AC97-ljud

en: Logitech SoundMan Games (not SM16 or SM Wave!)
sv: Logitech SoundMan Games (inte SM16 eller SM Wave!)

en: OPL3-SA1 sound chip
sv: OPL3-SA1-ljudkrets

en: OPL3-SA2/3/x sound chip
sv: OPL3-SA2/3/x-ljudkrets

en: VIA 82CXXX PCI Audio
sv: VIA 82CXXX PCI-ljud

en: Yamaha YMF PCI Audio
sv: Yamaha YMF PCI-ljud

en: CS4231 (some sun4m, sun4u)
sv: CS4231 (några sun4m, sun4u)

en: Something is wrong
sv: Någonting är fel

en:   <Tab>/<Alt-Tab> between elements  |  Use <Enter> to edit a selection
sv:   <Tab>/<Alt-Tab> mellan element  |  Använd <Retur> för att redigera ett val

en: Sound Configuration Utility %s                   (C) 2000 Red Hat, Inc.
sv: Ljudkonfigurationsverktyg %s                       © 2000 Red Hat, Inc.

note: file format is pretty static, if you change then this program wont read it right.
en: # THIS FILE IS WRITTEN BY SNDCONFIG
sv: # DENNA FIL ÄR SKRIVEN AV SNDCONFIG

en: # PLEASE USE SNDCONFIG TO MODIFY
sv: # ANVÄND SNDCONFIG FÖR ATT MODIFIERA

en: # TO CHANGE THIS FILE!
sv: # SÅ ATT DENNA FIL ÄNDRAS!

en: # There should be no spaces at the start of a line
sv: # Det bör inte finnas blanksteg i början av en rad

en: # or around the '=' sign
sv: # eller runt "="-tecknet

en: Card Type
sv: Typ av kort

en: Please select your card:
sv: Välj ditt ljudkort:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: I/O PORT
sv: I/O-PORT

en: 8-bit DMA
sv: 8-bitars DMA

en: CONFIG I/O
sv: KONFIGURERA I/O

en: 16-bit DMA
sv: 16-bitars DMA

en: MPU I/O
sv: MPU-I/O

en: MPU IRQ
sv: MPU-IRQ

en: CONTROL I/O
sv: STYR-I/O

en: SB I/O
sv: SB-I/O

en: BASE MEMORY
sv: GRUNDMINNE

en: Your sound card is a PnP device, so its settings can be configured w/o setting any dip switches.  Choose the values you would like to use from the menus below.
sv: Ditt ljudkort är en plug-and-play-enhet (PnP-enhet), så dess inställningar kan konfigureras utan att några byglar behöver sättas. Välj de värden som du vill använda från menyerna nedan.

en: Please adjust the settings below to match the dip switch settings on your sound card.
sv: Justera inställningarna nedan så att de stämmer överens med bygelinställningarna på ditt ljudkort.

en: Card Settings
sv: Kortinställningar

note: (set->type == GUS) || (set->type == GUSMAX) || (set->type == GUSPNP) ||
en: Sound Card Test
sv: Ljudkortstest

en: A sound sample will now be played to determine if your sound card has been correctly configured.
sv: Ett testljud kommer nu att spelas för att avgöra om ditt ljudkort har blivit korrekt konfigurerat.

en: The following error occurred running the modprobe program:
sv: Följande fel inträffade vid körning av programmet modprobe:

en: modprobe error
sv: modprobe-fel

en: The following error occurred playing the sample:
sv: Följande fel inträffade vid uppspelandet av testljudet:

en: Unable To Play Audio
sv: Kan inte spela ljud

en: Sample Not Found
sv: Testljudet kunde inte hittas

en: The sound sample does not appear to be installed.
sv: Testljudet verkar inte vara installerat.

en: An error occurred opening /dev/audio
sv: Ett fel inträffade vid öppning av /dev/audio

en: Test Result
sv: Testresultat

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Were you able to hear the sample?
sv: Kunde du höra testljudet?

en: A MIDI sample will now be played to determine if your sound card's synth has been correctly configured.
sv: Ett MIDI-testljud kommer nu att spelas för att avgöra om ditt ljudkorts synth har blivit korrekt konfigurerat.

en: 
    ERROR - You must be root to run sndconfig.
sv: 
    FEL - Du måste vara root för att köra sndconfig.

en: Usage: sndconfig [--help] [--noprobe]
         --noprobe    do not probe for PnP sound cards.
         --quiet automatically configure without user input (use with caution)
sv: Användning: sndconfig [--help] [--noprobe]
         --noprobe    leta inte efter PnP-ljudkort.
         --quiet konfigurera automatiskt utan att fråga användaren (används varsamt))

en: Introduction
sv: Introduktion

en: sndconfig is a configuration tool for sound cards.
    
    %s%s
    
    Report bugs at http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/
sv: sndconfig är ett konfigurationsverktyg för ljudkort.
    
    %s%s
    
    Rapportera programfel på http://bugzilla.redhat.com/bugzilla/

en: The automatic probing for PnP cards has been DISABLED
sv: Den automatiska testningen av PnP-kort har DEAKTIVERATS

en: A probe will now be performed for any PnP cards
sv: En undersökning kommer nu att utföras för eventuella PnP-kort

en: ERROR: No Sound Modules found
sv: FEL: Inga ljudmoduler funna

en: You don't seem to be running a kernel with modular sound enabled. (soundcore.o was not found in the module search path).
    To use sndconfig, you must be running a kernel with modular sound, such as the kernel shipped with Red Hat Linux or a 2.2 or greater kernel.
sv: Du verkar inte köra en kärna som har modulärt ljud aktiverat. (soundcore.o hittades inte i modulsökvägen).
    För att använda sndconfig måste du köra en kärna med modulärt ljud, exempelvis den kärna som kommer med Red Hat Linux eller en 2.2-kärna eller senare.

en: %s Probe Results
sv: %s-undersökningsresultat

en: A %s sound card was found in your system. The details are:
    
         Model: %s
sv: Ett %s-ljudkort hittades i ditt system. Detaljerna är:
    
         Modell: %s

en: The %s is not supported.
sv: %s stöds inte.

en: The %s is currently supported, but yours is currently disabled. You can possibly fix this by setting 'PnP OS' to 'no' in your BIOS.
sv: %s stöds för närvarande, men ditt är för tillfället avaktiverat. Du kan kanske fixa detta genom att ställa in "PnP OS" till "no" i ditt BIOS.

en: The %s is not currently supported; however, work is progressing on a driver.
sv: % stöds för närvarande inte, men det pågår arbete med en drivrutin.

en: The %s is not supported currently; however, the ALSA project (http://www.alsa-project.org/) has a driver for this card.
sv: %s stöds för närvarande inte, men ALSA-projektet (http://www.alsa-project.org/) har en drivrutin för detta kort.

en: The %s is not currently supported.
sv: %s stöds för närvarande inte.

en: No driver available
sv: Ingen drivrutin tillgänglig

en: The module used for your card, %s.o, is not currently in your module search path. Please verify that your kernel modules are correctly installed.
sv: Modulen som behövs för ditt ljudkort, %s.o, är inte installerad i din modulsökväg. Kontrollera att dina kärnmoduler är korrekt installerade.

en: Probe Results
sv: Undersökningsresultat

en: No PnP or PCI sound cards were found in your system. Please select your card type from the following list.
sv: Inget PnP- eller PCI-ljudkort hittades i ditt system. Välj din typ av kort ur följande lista.

en: Card Information
sv: Kortinformation

en: Error
sv: Fel

en: An error occurred while writing the config file.
sv: Ett fel inträffade vid skrivning av konfigurationsfilen.

en: Autoconfiguration failed!
sv: Automatisk konfiguration misslyckades!

en: Autoconfiguration of your sound card failed. Now proceeding with manual configuration.
sv: Automatisk konfiguration av ditt ljudkort misslyckades. Fortsätter nu med manuell konfiguration.

en: File Exists
sv: Filen existerar
