gnome-control-center - en to sv translation catalogue (329 entries)

en: Default Location
sv: Standardplats

en: Store XML data in the archive
sv: Lagra XML-data i arkivet

en: Roll back the configuration to a given point
sv: Återställ konfigurationen till en given tidpunkt

en: Change the location profile to the given one
sv: Ändra platsprofilen till den angivna

en: Push configuration data out to client machines (UNIMPLEMENTED)
sv: Sprid konfigurationsdata till klientmaskiner (INTE IMPLEMENTERAT)

en: Rename a location to a new name
sv: Byt namn på en plats

en: Add a new location to the archive
sv: Lägg till en ny plats till arkivet

en: Remove a location from the archive
sv: Ta bort en plats från arkivet

en: Add a given backend to the given location
sv: Lägg till en angiven backend till den angivna platsen

en: Remove the given backend from the given location
sv: Ta bort angiven backend från den angivna platsen

en: Use the global repository
sv: Använd det globala lagret

en: Identifier of location profile on which to operate
sv: Identifierare till platsprofilen som ska användas

en: LOCATION
sv: PLATS

en: Backend being used for this operation
sv: Backend som används för denna åtgärd

en: BACKEND_ID
sv: BACKEND-ID

en: Store only the differences with the parent location's config
sv: Lagra endast ändringarna gentemot förälderplatsens konfiguration

en: Store only those settings set in the previous config
sv: Lagra endast de inställningar som är angivna i den föregående konfigurationen

en: Date to which to roll back
sv: Datum att återställa till

en: DATE
sv: DATUM

en: Roll back all configuration items
sv: Återställ alla konfigurationsobjekt

en: Roll back to the revision REVISION_ID
sv: Återställ till revisionen REVISIONSID

en: REVISION_ID
sv: REVISIONSID

en: Roll back to the last known revision
sv: Återställ till den senast kända revisionen

en: Roll back by STEPS revisions
sv: Återställ STEG revisioner tillbaka

en: STEPS
sv: STEG

en: Don't run the backend, just dump the output
sv: Kör inte backend, dumpa bara utdata

en: Parent location for the new location
sv: Förälderplats för den nya platsen

en: PARENT
sv: FÖRÄLDER

en: New name to assign to the location
sv: Nytt namn att ge platsen

en: NEW_NAME
sv: NYTT_NAMN

en: Add/remove this backend to/from the master backend list
sv: Lägg till/ta bort denna backend till/från huvudbackendlistan

en: Full containment
sv: Fullständig uppdämning

en: Partial containment
sv: Delvis uppdämning

en: Global archiver options
sv: Globala arkiveringsflaggor

en: Archiver commands
sv: Arkiveringskommandon

en: Options for storing data
sv: Flaggor för lagrande av data

en: Options for rolling back
sv: Flaggor för återställning

en: Options for adding or renaming locations
sv: Flaggor för tillägg eller namnbyte av platser

en: Options for adding and removing backends
sv: Flaggor för tillägg och borttagande av backend

en: Could not load pixbuf "%s"; disabling wallpaper.
sv: Kunde inte läsa in bilden "%s"; slår av bakgrundsbild.

en: Disabled
sv: Avslagen

en: Background
sv: Bakgrund

en: Configuration of the desktop's background
sv: Konfiguration av skrivbordsbakgrund

en: Background colors
sv: Bakgrundsfärger

en: Background picture
sv: Bakgrundsbild

en: Centered
sv: Centrerad

en: Horizontal gradient
sv: Vågrät toning

en: Image:
sv: Bild:

en: Opacity (percent):
sv: Opacitet (procent):

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Scaled (keep aspect ratio)
sv: Skalad (behåll proportioner)

en: Solid color
sv: Enfärgad

en: Stretched
sv: Utsträckt

en: Style:
sv: Stil:

en: Tiled
sv: Sida-vid-sida

en: Vertical gradient
sv: Lodrät toning

en: Choose the applications used by default
sv: Välj de program som används som standard

en: Default Applications
sv: Standardprogram

en: Gnome Default Editor
sv: Standardtextredigerare i Gnome

en: Select an Editor
sv: Välj en textredigerare

en: With this option, you can select a predefined Editor as your default
sv: Med detta alternativ kan du välja en fördefinierad textredigerare som ditt standardalternativ

en: Custom Editor
sv: Anpassad redigerare

en: With this option you can create your own default editor
sv: Med detta alternativ kan du välja din egen standardtextredigerare

en: Start in Terminal
sv: Starta i terminal

en: Does this editor need to start in an xterm?
sv: Behöver denna textredigerare starta i en xterm?

en: Accepts Line Number
sv: Godtar radnummer

en: Does this editor accept line numbers from the command line?
sv: Godtar denna textredigerare radnummer från kommandoraden?

en: Command:
sv: Kommando:

en: Please enter the command line used to start this editor
sv: Ange kommandot för att starta denna textredigerare

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Gnome Default Web Browser
sv: Standardwebbläsare i Gnome

en: Select a Web Browser
sv: Välj en webbläsare

en: With this option, you can select a predefined Web Browser as your default
sv: Med detta alternativ kan du välja en fördefinierad webbläsare som ditt standardalternativ

en: Custom Web Browser
sv: Anpassad webbläsare

en: With this option you can create your own default web browser
sv: Med detta alternativ kan du skapa din egen standardwebbläsare

en: Does this web browser need to display in an xterm?
sv: Måste denna webbläsare visa i en xterm?

en: Understands Netscape Remote Control
sv: Förstår Netscape-fjärrstyrning

en: Does this web browser support the netscape remote control protocol?  If in doubt, and this web browser isn't Netscape or Mozilla, it probably doesn't.
sv: Förstår denna webbläsare Netscape-fjärrstyrningsprotokollet? Om du är osäker, och webbläsaren inte är Netscape eller Mozilla, är det troligtvis inte så.

en: Please enter the command line used to start this web browser
sv: Ange kommandot för att starta denna webbläsare

en: Web Browser
sv: Webbläsare

en: Default Help Viewer
sv: Standardhjälpläsare

en: Select a Viewer
sv: Välj en visare

en: With this option you can select a predefined help viewer.
sv: Med detta alternativ kan du välja en fördefinierad hjälpläsare.

en: Custom Help Viewer
sv: Anpassad hjälpläsare

en: With this option you can create your own help viewer
sv: Med detta alternativ kan du skapa din egen hjälpläsare

en: Does this help viewer need an xterm for display?
sv: Behöver denna hjälpvisare en xterm för att visa?

en: Accepts URLs
sv: Accepterar URL:er

en: Does this help viewer allow URLs for help?
sv: Tillåter denna hjälpläsare hjälp-URL:er?

en: Please enter the command line used to start this help viewer
sv: Ange kommandot för att starta denna hjälpläsare

en: Help Viewer
sv: Hjälpläsare

en: Select a Terminal
sv: Välj en terminal

en: With this option you can select a predefined terminal.
sv: Med detta alternativ kan du välja en fördefinierad terminal.

en: Custom Terminal
sv: Anpassad terminal

en: With this option you can create your own terminal
sv: Med detta alternativ kan du skapa din egen terminal

en: Exec Flag:
sv: Exec-flagga:

en: Please enter the flag used by this terminal to specify the command to run on startup.  For example, in 'xterm' this would be '-e'.
sv: Ange den flagga som används av denna terminal för att ange det kommando som ska köras vid start. I "xterm" är det till exempel "-e".

en: Please enter the command line used to start this terminal
sv: Ange kommandot för att starta denna terminal

en: Keyboard
sv: Tangentbord

en: Keyboard Properties
sv: Tangentbordsinställningar

en: Bell
sv: Signal

en: Click volume
sv: Klickvolym

en: Delay until repeat:
sv: Fördröjning innan repetering:

en: Duration (ms)
sv: Längd (ms)

en: Enable Keyboard Click
sv: Slå på tangentbordsklick

en: Enable Keyboard Repeat
sv: Slå på tangentrepetering

en: Fast
sv: Fort

en: Key repeat rate:
sv: Tangentrepeteringshastighet:

en: Long
sv: Lång

en: Medium
sv: Mellan

en: Pitch (Hz)
sv: Tonläge (Hz)

en: Short
sv: Kort

en: Slow
sv: Långsamt

en: Very fast
sv: Mycket snabbt

en: Very long
sv: Mycket långsamt

en: Volume
sv: Volym

en: Mouse
sv: Mus

en: Mouse Properties
sv: Egenskaper för mus

en: High
sv: Hög

en: Left handed
sv: Vänsterhänt

en: Low
sv: Låg

en: Mouse Configuration
sv: Muskonfiguration

en: Mouse speed:
sv: Mushastighet:

en: My mouse is:
sv: Min mus är:

en: Right handed
sv: Högerhänt

en: Sensitivity:
sv: Känslighet:

en: Custom screensaver. No description available
sv: Anpassad skärmsläckare. Ingen beskrivning finns tillgänglig

en: Use
sv: Använd

en: Screensaver
sv: Skärmsläckare

en: Name:
sv: Namn:

en: Settings
sv: Inställningar

en: Description
sv: Beskrivning

en: There are no configurable settings for this screensaver.
sv: Det finns inga anpassningsbara inställningar för denna skärmsläckare.

en: Cannot find the data to configure this screensaver. Please edit the command line below.
sv: Kan inte hitta informationen som krävs för att konfigurera den här skärmsläckaren. Var vänlig och ändra kommandot nedan.

en: Please enter a command line below.
sv: Var vänlig och ange ett kommando nedan.

en: Visual:
sv: Synlig:

en: Any
sv: Vilken som

en: Configure the settings of the screensaver
sv: Ändra inställningar för skärmsläckare

en:  Configure...
sv:  Konfigurera...

en: About "<Screensaver name>"
sv: Om "<skärmsläckarnamn>"

en: Black screen only
sv: Endast tom skärm

en: Configure Power Management
sv: Konfigurera strömsparfunktioner

en: Disable screensaver
sv: Deaktivera skärmsläckare

en: Draws quasiperiodic tilings; think of the implications on modern formica technology. Written by Time Korlove. In April 1997, Sir Roger Penrose, a British math professor who has worked with Stephen Hawking on such topics as relatvity, black holes, and whether time has a beginning, files a copyright-infringement lawsuit against Kimberly-Clark Corporation, wchih Penrose said copied a pattern he created ( apattern demonstrating that "a nonrepeating pattern could exist in nature") for its Kleenex quilted toilet paper.
sv: Ritar kvasiperiodiska rutor; tänk på implikationerna i modern formica-teknik. Skrivet av Time Korlove. I april 1997 anmälde Sir Roger Penrose, en brittisk matematikprofessor som har arbetat tillsammans med Stephen Hawking inom områden som relativitetsteori, svarta hål och huruvida tiden har en begynnelse, företaget Kimberly-Clark för brott mot upphovsrätten. Penrose anklagade Kimberly-Clark för att ha kopierat ett mönster han hade skapat (ett mönster som visade "att ett ickerepeterande mönster kan finnas naturligt") i dess Kleenex-toalettpappersprodukter.

en: Enable _power management
sv: Använd _strömsparfunktioner

en: Go to standby mode after
sv: Gå i standby-läge efter

en: Go to suspend mode after
sv: Gå i suspend-läge efter

en: One screensaver all the time
sv: En skärmsläckare hela tiden

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: R_equire password to unlock screen
sv: _Kräv lösenord för att låsa upp skärmen

en: Random (all screensavers)
sv: Slumpmässigt (alla skärmsläckare)

en: Random (checked screensavers)
sv: Slumpmässigt (markerade skärmsläckare)

en: S_tart screensaver after
sv: S_tarta skärmsläckaren efter

en: S_witch screensavers after
sv: _Byt skärmsläckare efter

en: Settings for "<Screensaver name>"
sv: Inställningar för "<skärmsläckarnamn>"

en: Shut down monitor after
sv: Stäng av skärm efter

en: There are no configurable settings for this
    screensaver.
sv: Det finns inga anpassningsbara inställningar
    för denna skärmsläckare.

en: _About this screensaver...
sv: _Om denna skärmsläckare...

en: _Add
sv: _Lägg till

en: _Mode:
sv: L_äge:

en: _Remove
sv: _Ta bort

en: _Settings
sv: _Inställningar

en: minutes
sv: minuter

en: Size:
sv: Storlek:

en: Twist speed:
sv: Vridningshastighet:

en: Twist:
sv: Vrid:

en: Wobble:
sv: Vackla:

en: Four Sided cells
sv: Fyrsidade celler

en: Full Color
sv: Full färg

en: Monochrome
sv: Enfärgad

en: Nine Sided cells
sv: Niosidade celler

en: Number of colours
sv: Antal färger

en: Random
sv: Slumpvis

en: Random size upto
sv: Slumpvis storlek upp till

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Sharp turns
sv: Skarpa svängar

en: Six Sided cells
sv: Sexsidade celler

en: Specific
sv: Specifikt

en: Specific size of
sv: Specifik storlek

en: Speed
sv: Hastighet

en: Three Sided cells
sv: Tresidade celler

en: Timeout
sv: Tidsgräns

en: Truchet lines
sv: Truchet-linjer

en: Twelve Sided cells
sv: Tolvsidade celler

en: number of Ants
sv: antal myror

en: Balls
sv: Bollar

en: Color Contrast
sv: Färgkontrast

en: Length of Trail
sv: Svanslängd

en: Lines
sv: Linjer

en: Number of Colors
sv: Antal färger

en: Polygons
sv: Polygoner

en: Splines
sv: Spliner

en: Tails
sv: Svansar

en: Threshold of repulsion
sv: Repulsionströskelvärde

en: Display screensaver in monochrome.
sv: Visa skärmsläckaren monokromt.

en: Speed of rotation.
sv: Rotationshastighet.

en: Speed of the 90 degree rotation.
sv: Hastighet för 90-gradersvridningen.

en: Number of Colors.
sv: Antal färger.

en: Number of bubbles to use.
sv: Antal bubblor att använda.

en: Speed of Motion.
sv: Rörelsehastighet.

en: Use red/blue 3d seperation.
sv: Använd röd/blå 3d-separation.

en: Bubbles exist in three dimensions.
sv: Bubblor är tredimensionella.

en: Don't hide bubbles when they pop.
sv: Göm inte bubblor när de bubblar upp.

en: Draw circles instead of pixmap bubbles.
sv: Rita cirklar i stället för bildbubblor.

en: Don't use double bufferinge
sv: Använd inte dubbelbuffring

en: Use double buffering
sv: Använd dubbelbuffring

en: Density
sv: Täthet

en: Number of seeds
sv: Antal frön

en: Center image.
sv: Centrera bild.

en: Have at maximum size
sv: Behåll vid maxstorlek

en: Number of polygons to use.
sv: Antal polygoner att använda.

en: Number of iterations.
sv: Antal iterationer.

en: Cycle through colors.
sv: Byt färger.

en: Use color when drawing.
sv: Använd färg vid ritning.

en: Number to use.
sv: Antal att använda.

en: Fractals should grow.
sv: Fraktaler ska växa.

en: Number of pixels to use.
sv: Antal pixlar att använda.

en: Use lissajous figures to get points.
sv: Använd lissajous-figurer för att ta poäng.

en: Time finished product is shown.
sv: Avslutningstidsprodukten visas.

en: Number
sv: Tal

en: Number of cycles
sv: Antal cykler

en: Speed of Motion
sv: Rörelsehastighet

en: Bitmap for flag
sv: Flaggbitmappsbild

en: Random size up to
sv: Slumpvis storlek upp till

en: Text for flag
sv: Flaggtext

en: Number of fractals to generate.
sv: Antal fraktaler att generera.

en: Pixels per fractal.
sv: Pixlar per fraktal.

en: Delay between redraws.
sv: Fördröjning mellan omritningar.

en: Number of trees to use.
sv: Antal träd att använda.

en: Have transparent bubbles.
sv: Ha genomskinliga bubblor.

en: Use additive color model.
sv: Använd additiv färgmodell.

en: Number of planets to use.
sv: Antal planeter att använda.

en: Objects should leave trails behind them.
sv: Objekt ska lämna spår efter dem.

en: Orbit should decay.
sv: Orbit ska avtyna.

en: Animate circles.
sv: Animera cirklar.

en: Cycle through colormap.
sv: Byt mellan färger i färgkartan.

en: Number of circles to use.
sv: Antal cirklar att använda.

en: Use a gradient of colors between circles.
sv: Använd en färgtoning mellan cirklar.

en: Time between redraws.
sv: Tid mellan omritningar.

en: Number of pixels before a color change.
sv: Antal pixlar innan en färgändring.

en: Distance from center of cube
sv: Avstånd från kubens mittpunkt

en: Number of segments.
sv: Antal segment.

en: Number of trails.
sv: Antal spår.

en: Duration of laser burst.
sv: Varaktighet för laserstråle.

en: Size of burst.
sv: Strålens storlek.

en: Size of object.
sv: Objektets storlek.

en: Number of interpolation steps.
sv: Antal interpolationssteg.

en: Number of points.
sv: Antal punkter.

en: Open figures.
sv: Öppna figurer.

en: Delay between drawing the maze and starting the solution.
sv: Fördröjning mellan labyrinten och startandet av lösningen.

en: Delay between each step in the maze.
sv: Fördröjning mellan varje steg i labyrinten.

en: Delay between finishing the maze and starting a new one.
sv: Fördröjning mellan avslutande av labyrinten och start av en ny.

en: Put a bridge over the logo?
sv: Visa en bro över logotypen?

en: Maximum radius increment
sv: Maximal radieökning

en: Draw square at weird starting points.
sv: Rita fyrkant vid konstiga startpunkter.

en: Use XOR drawing function.
sv: Använd XOR-ritningsfunktion.

en: Maximum number of lines.
sv: Maximala antalet linjer.

en: Time to fade away.
sv: Tid att tyna bort.

en: Time to show each picture.
sv: Tid att visa varje bild.

en: Frequency of missile launch
sv: Missiluppskjutningsfrekvens

en: Number of particles
sv: Antal partiklar

en: Particles on screen
sv: Partiklar på skärmen

en: Color contrast
sv: Färgkontrast

en: Discrete Lines
sv: Diskreta linjer

en: Length
sv: Längd

en: Number of points:
sv: Antal punkter:

en: Number of trails:
sv: Antal spår:

en: Solid Trails
sv: Solida spår

en: Spread between lines
sv: Sprid mellan linjer

en: Trails attract each other
sv: Spåren drar till varandra

en: Transparent Trails
sv: Transparenta spår

en: Width
sv: Bredd

en: XOR Trails
sv: XOR-spår

en: Delay before next redraw
sv: Fördröjning innan näxta omritning

en: Number of Iterations
sv: Antal iterationer

en: Offset
sv: Förskjutning

en: Speed to clear the screen
sv: Hastighet för tömning av skärmen

en: With X-axis Symmetry
sv: Med symmetri längs X-axeln

en: With Y-axis Symmetry
sv: Med symmetri längs Y-axeln

en: Change to display in monochrome.
sv: Byt till monokrom visning.

en: Duration of current shape.
sv: Varaktigheten av aktuell form.

en: Quickness of rotation at each step (0 = Random)
sv: Snabbhet för rotationen vid varje steg (0 = slumpmässigt värde)

en: Speed of animation.
sv: Animeringshastighet.

en: Thickness of color bands (0 = Random)
sv: Tjocklek på färgband (0 = slumpmässigt värde)

en: Use raw shapes
sv: Använd råa former

en: Add a new screensaver
sv: Lägg till en ny skärmsläckare

en: Select the screensaver to run from the list below:
sv: Välj skärmsläckaren som ska köras från listan nedan:

en: Custom
sv: Anpassad

en: New screensaver
sv: Ny skärmsläckare

en: Configure GNOME's use of sound
sv: Välj ljud för GNOME

en: Sound
sv: Ljud

en: Enable sound server startup
sv: Slå på uppstart av ljudserver

en: Sounds for events
sv: Ljud för händelser

en: GNOME Control Center
sv: GNOME-kontrollpanelen

en: Desktop properties manager.
sv: Hanteraren av skrivbordsegenskaper.

en: No help is available/installed. Please make sure you
    have the GNOME User's Guide installed on your system.
sv: Ingen hjälp finns tillgänglig/är installerad. Var vänlig och
    kontrollera att du har GNOME-användarmanualen installerad på
    ditt system.

en: Close
sv: Stäng

en: The GNOME configuration tool
sv: Konfigurationsverktyg för GNOME

en: Appearance
sv: Utseende

en: Browse with multiple windows
sv: Bläddra med flera fönster

en: Browse with single window
sv: Bläddra med endast ett fönster

en: Display control panels as HTML
sv: Visa kontrollpaneler som HTML

en: Display control panels as a set of icons
sv: Visa kontrollpaneler som en samling ikoner

en: Display control panels as a tree
sv: Visa kontrollpaneler som ett träd

en: Launch control panels in separate windows
sv: Visa kontrollpaneler i seperata fönster

en: New-control-center
sv: Ny-kontrollpanel

en: Put control panels in the control center's window
sv: Visa kontrollpaneler i Kontrollpanelens huvudfönster

en: Options for the startup hint dialog
sv: Inställningar för uppstartstips-dialogen

en: Startup Hint
sv: Uppstartstips

en: Control Center Menu
sv: Kontrollcentermeny

en: Sawfish window manager
sv: Fönsterhanteraren Sawfish

en: Configure window appearance
sv: Konfigurera fönsterutseende

en: Configure key shortcuts
sv: Konfigurera snabbtangenter

en: Shortcuts
sv: Snabbtangenter

en: Configure window focusing
sv: Konfigurera fönsterfokusering

en: Focus behavior
sv: Fokusbeteende

en: Configure window properties
sv: Konfigurera fönsteregenskaper

en: Matched Windows
sv: Matchade fönster

en: Configure window minimization and maximization
sv: Konfigurera minimering och maximering av fönster

en: Minimizing and Maximizing
sv: Minimering och maximering

en: Configure window manager configuration properties
sv: Konfigurera fönsterhanterarens konfigurationsegenskaper

en: Configure miscellaneous window features
sv: Konfigurera diverse fönsterfunktioner

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Configure window move/resize
sv: Konfigurera flyttning och storleksförändring av fönster

en: Moving and Resizing
sv: Flyttning och storleksförändring

en: Configure window placement
sv: Konfigurera fönsterplacering

en: Placement
sv: Placering

en: Enable window manager sound events
sv: Använd fönsterhanterarens ljudhändelser

en: Configure workspaces
sv: Konfigurera arbetsytor

en: Workspaces
sv: Arbetsytor
