rpm 4.0.3 - en to sv translation catalogue (827 entries)

en: cannot open rpm database in %s
sv: kan inte öppna rpmdatabas i %s

en: failed build dependencies:
sv: ouppfyllda byggberoenden:

en: Unable to open spec file %s: %s
sv: Kan inte öppna specfilen %s: %s

en: Failed to open tar pipe: %m
sv: Kunde inte öppna "tar"-rör: %m

note: Give up
en: Failed to read spec file from %s
sv: Kunde inte läsa specfil från %s

en: Failed to rename %s to %s: %m
sv: Kunde inte byta namn på %s till %s: %m

en: failed to stat %s: %m
sv: kunde inte ta status på %s: %m

en: File %s is not a regular file.
sv: Filen %s är inte en vanlig fil.

en: File %s does not appear to be a specfile.
sv: Filen %s tycks inte vara en specfil.

note: parse up the build operators
en: Building target platforms: %s
sv: Bygger målplattformar: %s

en: Building for target %s
sv: Bygger för målet %s

en: Copyright (C) 1998-2000 - Red Hat, Inc.
sv: Copyright © 1998-2000 - Red Hat, Inc.

en: This program may be freely redistributed under the terms of the GNU GPL
sv: Det här programmet kan distribueras fritt enligt villkoren i GNU GPL

en: Usage: rpm {--help}
sv: Användning: rpm {--help}

en:        rpm {--initdb}   [--dbpath <dir>]
sv:        rpm {--initdb}   [--dbpath <kat>]

en:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <dir>]
sv:                         [--replacepkgs] [--replacefiles] [--root <kat>]

en:                         [--rcfile <file>] [--ignorearch] [--dbpath <dir>]
sv:                         [--rcfile <fil>] [--ignorearch] [--dbpath <kat>]

en:                         [--prefix <dir>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]
sv:                         [--prefix <kat>] [--ignoreos] [--nodeps] [--allfiles]

en:                         [--ftpproxy <host>] [--ftpport <port>]
sv:                         [--ftpproxy <värd>] [--ftpport <port>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
sv:                         [--httpproxy <värd>] [--httpport <port>]

en:                         [--justdb] [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
sv:                   [--justdb] [--noorder] [--relocate gammalväg=nyväg]

en:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <path>]
sv:                         [--badreloc] [--notriggers] [--excludepath <sökväg>]

en:                         [--ignoresize] file1.rpm ... fileN.rpm
sv:                         [--ignoresize] fil1.rpm ... filN.rpm

en:                         [--oldpackage] [--root <dir>] [--noscripts]
sv:                         [--oldpackage] [--root <kat>] [--noscripts]

en:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <file>]
sv:                         [--excludedocs] [--includedocs] [--rcfile <fil>]

en:                         [--ignorearch]  [--dbpath <dir>] [--prefix <dir>]
sv:                         [--ignorearch]  [--dbpath <kat>] [--prefix <kat>]

en:                         [--httpproxy <host>] [--httpport <port>]
sv:                         [--httpproxy <värd>] [--httpport <port>]

en:                         [--noorder] [--relocate oldpath=newpath]
sv:                         [--noorder] [--relocate gammalväg=nyväg]

en:                         [--badreloc] [--excludepath <path>] [--ignoresize]
sv:                         [--badreloc] [--excludepath <sökväg>] [--ignoresize]

en:                         file1.rpm ... fileN.rpm
sv:                         fil1.rpm ... filN.rpm

en:                         [--scripts] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
sv:                         [--scripts] [--root <kat>] [--rcfile <fil>]

en:                         [--changelog] [--dbpath <dir>] [targets]
sv:                         [--changelog] [--dbpath <kat>] [mål]

en:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <dir>] [--rcfile <file>]
sv:        rpm {--verify -V -y} [-afpg] [--root <kat>] [--rcfile <fil>]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]
sv:                         [--dbpath <kat>] [--nodeps] [--nofiles] [--noscripts]

en:                         [--nomd5] [targets]
sv:                         [--nomd5] [mål]

en:        rpm {--setperms} [-afpg] [target]
sv:        rpm {--setperms} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--setugids} [-afpg] [target]
sv:        rpm {--setugids} [-afpg] [mål]

en:        rpm {--freshen -F} file1.rpm ... fileN.rpm
sv:        rpm {--freshen -F} fil1.rpm ... filN.rpm

en:        rpm {--erase -e} [--root <dir>] [--noscripts] [--rcfile <file>]
sv:        rpm {--erase -e} [--root <kat>] [--noscripts] [--rcfile <fil>]

en:                         [--dbpath <dir>] [--nodeps] [--allmatches]
sv:                         [--dbpath <kat>] [--nodeps] [--allmatches]

en:                         [--justdb] [--notriggers] package1 ... packageN
sv:                         [--justdb] [--notriggers] paket1 ... paketN

en:        rpm {--resign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
sv:        rpm {--resign} [--rcfile <fil>] paket1 paket2 ... paketN

en:        rpm {--addsign} [--rcfile <file>] package1 package2 ... packageN
sv:        rpm {--addsign} [--rcfile <fil>] paket1 paket2 ... paketN

en:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <file>]
sv:        rpm {--checksig -K} [--nopgp] [--nogpg] [--nomd5] [--rcfile <fil>]

en:                            package1 ... packageN
sv:                            paket1 ... paketN

en:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <file>] [--dbpath <dir>]
sv:        rpm {--rebuilddb} [--rcfile <fil>] [--dbpath <kat>]

en:        rpm {--verifydb} [--rcfile <file>] [--dbpath <dir>]
sv:        rpm {--veryfydb} [--rcfile <fil>] [--dbpath <kat>]

en: Usage:
sv: Användning:

en: print this message
sv: visa detta meddelande

en: print the version of rpm being used
sv: visa vilken version av rpm som används

en:    All modes support the following arguments:
sv:    Alla lägen stödjer följande argument:

en:     --define '<name> <body>'
sv:     --define '<namn> <kropp>'

en: define macro <name> with value <body>
sv: definiera makrot <namn> som <kropp>

en:     --eval '<name>+'
sv:     --eval '<namn>+'

en: print the expansion of macro <name> to stdout
sv: skriv ut expansionen av makrot <namn> på standard ut

en:     --pipe <cmd>
sv:     --pipe <kommando>

en: send stdout to <cmd>
sv: skicka standard ut till <kommando>

en:     --rcfile <file>
sv:       --rcfile <fil>

en: use <file> instead of /etc/rpmrc and $HOME/.rpmrc
sv: använd <fil> istället för /etc/rpmrc och $HOME/.rpmrc

en: display final rpmrc and macro configuration
sv: visa slutliga rpmrc- och makrokonfigurationer

en: be a little more verbose
sv: var lite mer mångordig

en: be incredibly verbose (for debugging)
sv: var mycket mångordig (för felsökning)

en:    Install, upgrade and query (with -p) allow URL's to be used in place
sv:    Installation, uppgradering och fråga (med -p) tillåter URL:er att användas

en:    of file names as well as the following options:
sv:    istället för filnamn, liksom följande flaggor:

en:       --ftpproxy <host>
sv:       --ftpproxy <värd>

en: hostname or IP of ftp proxy
sv: ftp-proxyns värdnamn eller IP

en: port number of ftp server (or proxy)
sv: ftp-servers (eller proxy) portnummer

en:       --httpproxy <host>
sv:       --httpproxy <värd>

en: hostname or IP of http proxy
sv: http-proxyns värdnamn eller IP

en: port number of http server (or proxy)
sv: http-servers (eller proxys) portnummer

en: query mode
sv: frågeläge

en:       --dbpath <dir>
sv:       --dbpath <kat>

en: use <dir> as the directory for the database
sv: använd <kat> som katalog för databasen

en:       --queryformat <qfmt>
sv:       --queryformat <ffmt>

en: use <qfmt> as the header format (implies --info)
sv: använd <ffmt> som huvudformat (medför --info)

en:       --root <dir>
sv:       --root <kat>

en: use <dir> as the top level directory
sv: använd <kat> som toppkatalog

en:       Package specification options:
sv:       Flaggor för paketval:

en: query all packages
sv: fråga alla paket

en:         -f <file>+
sv:         -f <fil>+

en: query package owning <file>
sv: fråga paket som äger <fil>

en:         -p <packagefile>+
sv:         -p <paketfil>+

en: query (uninstalled) package <packagefile>
sv: fråga (oinstallerat) paket <paketfil>

en:         --triggeredby <pkg>
sv:         --triggeredby <pkt>

en: query packages triggered by <pkg>
sv: fråga paket utlösta av <pkt>

en:         --whatprovides <cap>
sv:         --whatprovides <egenskap>

en: query packages which provide <cap> capability
sv: fråga paket som tillhandahåller <egenskap>

en:         --whatrequires <cap>
sv:         --whatrequires <egenskap>

en: query packages which require <cap> capability
sv: fråga paket som behöver <egenskap>

en:       Information selection options:
sv:       Flaggor för informationsval:

en: display package information
sv: visa paketinformation

en: display the package's change log
sv: visa paketets ändringslogg

en: display package file list
sv: visa paketets fillista

en: show file states (implies -l)
sv: visa filers status (implicerar -l)

en: list only documentation files (implies -l)
sv: visa enbart dokumentationsfiler (implicerar -l)

en: list only configuration files (implies -l)
sv: visa enbart konfigurationsfiler (implicerar -l)

en: show all verifiable information for each file (must be used with -l, -c, or -d)
sv: visa all verifierbar information för varje fil (måste användas med -l, -c eller -d)

en: list capabilities package provides
sv: visa de egenskaper paketet tillhandahåller

en: list package dependencies
sv: lista paketberoenden

en: print the various [un]install scripts
sv: visa de olika [av]installationsskripten

en: show the trigger scripts contained in the package
sv: visa utlösningsskripten i paketet

en: verify a package installation using the same same package specification options as -q
sv: verifiera ett pakets installation med samma urvalsflaggor som till -q

en: do not verify package dependencies
sv: verifiera inte paketberoenden

en: do not verify file md5 checksums
sv: verifiera inte md5-kontrollsummor

en: do not verify file attributes
sv: verifiera inte filattribut

en: list the tags that can be used in a query format
sv: visa taggar som kan användas i frågeformat

en:     --install <packagefile>
sv:     --install <paketfil>

en:     -i <packagefile>
sv:     -i <paketfil>

en: install package
sv: installera paket

en:       --excludepath <path>
sv:       --excludepath <sökväg>

en: skip files in path <path>
sv: hoppa över filer i <sökv>

en:       --relocate <oldpath>=<newpath>
sv:       --relocate <frånskv>=<tillskv>

en: relocate files from <oldpath> to <newpath>
sv: flytta filer från <frånskv> till <tillskv>

en: relocate files in non-relocateable package
sv: relokera filer i ej relokerbart paket

en:       --prefix <dir>
sv:       --prefix <katalog>

en: relocate the package to <dir>, if relocatable
sv: flytta paketet till <katalog>, om flyttbart

en: do not install documentation
sv: installera inte dokumentation

en: short hand for --replacepkgs --replacefiles
sv: kortform för --replacepkgs --replacefiles

en: print hash marks as package installs (good with -v)
sv: skriv ut brädgårdar allt eftersom paketet installeras (bra tillsammans med -v)

en: install all files, even configurations which might otherwise be skipped
sv: installera alla filer, även konfigurationer som annars kunde hoppats över

en: don't verify package architecture
sv: verifiera inte paketarkitektur

en: don't check disk space before installing
sv: kontrollera inte diskutrymme före installation

en: don't verify package operating system
sv: verifiera inte paketets operativsystem

en: install documentation
sv: installera dokumentation

en: update the database, but do not modify the filesystem
sv: uppdatera databasen, men ändra inte filsystemet

en: do not reorder package installation to satisfy dependencies
sv: flytta inte om paketinstallationen för att tillfredsställa beroenden

en: don't execute any installation scripts
sv: kör inte installationsskript

en: don't execute any scripts triggered by this package
sv: kör inte utlösningsskript utlösta av detta paket

en: print percentages as package installs
sv: skriv procent allt eftersom paketet installeras

en: install even if the package replaces installed files
sv: installera även om paketet byter ut installerade filer

en: reinstall if the package is already present
sv: installera om ifall paketet redan är installerat

en: don't install, but tell if it would work or not
sv: installera inte, men tala om ifall det skulle fungera eller inte

en:     --upgrade <packagefile>
sv:     --upgrade <paketfil>

en:     -U <packagefile>
sv:     -U <paketfil>

en: upgrade package (same options as --install, plus)
sv: uppgradera paket (samma flaggor som --install, samt)

en: upgrade to an old version of the package (--force on upgrades does this automatically)
sv: uppgradera till en gammal version av paketet (--force vid uppgraderingar gör detta automatiskt)

en:     --erase <package>
sv:     --erase <paket>

en:     -e <package>
sv:     -e <paketfil>

en: erase (uninstall) package
sv: ta bort (avinstallera) paket

en: remove all packages which match <package> (normally an error is generated if <package> specified multiple packages)
sv: ta bort alla paket som matchar <paket> (normalt ger det ett fel om <paket> anger flera paket)

en: do not execute any package specific scripts
sv: kör inte paketspecifika skript

en:     -b<stage> <spec>
sv:     -b<steg> <spec>

en:     -t<stage> <tarball>
sv:     -t<steg> <tar-arkiv>

en: build package, where <stage> is one of:
sv: tillverka paket, där <steg> är något av:

en: prep (unpack sources and apply patches)
sv: förbered (packa upp källkod samt applicera patchar)

en: list check (do some cursory checks on %files)
sv: kontrollera (gör några enkla kontroller på %files)

en: compile (prep and compile)
sv: kompilera (förbered och kompilera)

en: install (prep, compile, install)
sv: installera (förbered, kompilera, installera)

en: binary package (prep, compile, install, package)
sv: binärpaketera (förbered, kompilera, installera, paketera)

en: bin/src package (prep, compile, install, package)
sv: binär- och källpaketera (förbered, kompilera, installera, paketera)

en: skip straight to specified stage (only for c,i)
sv: gå direkt till angivet steg (endast för c,i)

en: remove build tree when done
sv: ta bort tillverkningsträd efteråt

en: remove sources when done
sv: ta bort källkod efteråt

en: remove spec file when done
sv: ta bort specfil efteråt

en: generate PGP/GPG signature
sv: tillverka en PGP/GPG-signatur

en:       --buildroot <dir>
sv:       --buildroot <kat>

en: use <dir> as the build root
sv: använd <kat> som tillverkningsrot

en:       --target=<platform>+
sv:       --target=<plattform>+

en: build the packages for the build targets platform1...platformN.
sv: tillverka paketen för målen plattform1...plattformN.

en: do not execute any stages
sv: utför inga steg

en:     --rebuild <src_pkg>
sv:     --rebuild <källpaket>

en: install source package, build binary package and remove spec file, sources, patches, and icons.
sv: installera källpaket, tillverka binärpaket och ta bort specfil, källkod, patchar och ikoner.

en:     --recompile <src_pkg>
sv:     --recompile <källpkt>

en: like --rebuild, but don't build any package
sv: som --rebuild, men tillverka inga paket

en:     --resign <pkg>+
sv:     --resign <pkt>+

en: sign a package (discard current signature)
sv: signera ett paket (släng nuvarande signatur)

en:     --addsign <pkg>+
sv:     --addsign <pkt>+

en: add a signature to a package
sv: lägg till signatur till ett paket

en:     --checksig <pkg>+
sv:     --checksig <pkt>+

en:     -K <pkg>+
sv:     -K <pkt>+

en: verify package signature
sv: verifiera paketsignatur

en: skip any PGP signatures
sv: hoppa över eventuella PGP-signaturer

en: skip any GPG signatures
sv: hoppa över eventuella GPG-signaturer

en: skip any MD5 signatures
sv: hoppa över eventuella MD5-signaturer

en: make sure a valid database exists
sv: förvissa dig om att en giltig databas existerar

en: rebuild database from existing database
sv: bygg om databasen från existerande databas

en: verify database files
sv: verifiera databasfiler

en: set the file permissions to those in the package database using the same package specification options as -q
sv: sätt filrättigheterna till de i paketdatabasen med samma paketspecifikationsflaggor som -q

en: set the file owner and group to those in the package database using the same package specification options as -q
sv: sätt filägare och -gruppf till de i paketdatabasen med samma paketspecifikationsflaggor som -q

en: only one major mode may be specified
sv: enbart ett huvudläge kan anges

en: -u and --uninstall are deprecated and no longer work.
sv: -u och --uninstall undanbedes och fungerar inte längre.

en: Use -e or --erase instead.
sv: Använd -e eller --erase istället.

en: relocations must begin with a /
sv: omflyttningar måste börja med /

en: relocations must contain a =
sv: omflyttningar måste innehålla ett =

en: relocations must have a / following the =
sv: omflyttningar måste ha ett / efter =

en: exclude paths must begin with a /
sv: uteslutna sökvägar måste börja med /

en: The --rcfile option has been eliminated.
sv: Flaggan --rcfile har tagits bort.

en: Use --macros with a colon separated list of macro files to read.
sv: Använd --macros med en kolonseparerad lista med makrofiler att läsa.

en: Internal error in argument processing (%d) :-(
sv: Internt fel i argumenthantering (%d) :-(

en: one type of query/verify may be performed at a time
sv: endast en typ av fråga/verifiering kan utföras åt gången

en: unexpected query flags
sv: oväntade frågeflaggor

en: unexpected query format
sv: oväntat frågeformat

en: unexpected query source
sv: oväntad frågekälla

en: only installation, upgrading, rmsource and rmspec may be forced
sv: enbart installation, uppgradering, rmsource och rmspec kan tvingas fram

en: files may only be relocated during package installation
sv: filer kan relokeras endast under paketinstallation

en: only one of --prefix or --relocate may be used
sv: enbart en av --prefix eller --relocate kan användas

en: --relocate and --excludepath may only be used when installing new packages
sv: --relocate och --excludepath kan endast användas när nya paket installeras

en: --prefix may only be used when installing new packages
sv: --prefix kan endast användas när nya paket installeras

en: arguments to --prefix must begin with a /
sv: argument till --prefix måste börja med /

en: --hash (-h) may only be specified during package installation
sv: --hash (-h) kan enbart användas vid paketinstallation

en: --percent may only be specified during package installation
sv: --percent kan enbart användas vid paketinstallation

en: --replacefiles may only be specified during package installation
sv: --replacefiles kan enbart användas vid paketinstallation

en: --replacepkgs may only be specified during package installation
sv: --replacepkgs kan enbart användas vid paketinstallation

en: --excludedocs may only be specified during package installation
sv: --excludedocs kan enbart användas vid paketinstallation

en: --includedocs may only be specified during package installation
sv: --includedocs kan enbart användas vid paketinstallation

en: only one of --excludedocs and --includedocs may be specified
sv: enbart en av --excludedocs och --includedocs kan användas

en: --ignorearch may only be specified during package installation
sv: --ignorearch kan enbart användas vid paketinstallation

en: --ignoreos may only be specified during package installation
sv: --ignoreos kan enbart användas vid paketinstallation

en: --ignoresize may only be specified during package installation
sv: --ignoresize kan enbart användas vid paketinstallation

en: --allmatches may only be specified during package erasure
sv: --allmatches kan enbart användas när paket tas bort

en: --allfiles may only be specified during package installation
sv: --allfiles kan enbart användas vid paketinstallation

en: --justdb may only be specified during package installation and erasure
sv: --justdb kan enbart användas vid installation och avinstallation av paket

en: script disabling options may only be specified during package installation, erasure, and verification
sv: skriptdeaktiveringsflaggor kan enbart användas vid paketinstallation, avinstallation och verifiering

en: --apply may only be specified during package installation
sv: --apply kan enbart användas vid paketinstallation

en: trigger disabling options may only be specified during package installation and erasure
sv: utlösardeaktiveringsflaggor kan enbart användas vid installation och avinstallation av paket

en: --nodeps may only be specified during package building, rebuilding, recompilation, installation,erasure, and verification
sv: --nodeps kan enbart användas vid tillverkning, omtillverkning, omkompilering, installation, avinstallation, och verifiering

en: --test may only be specified during package installation, erasure, and building
sv: --test kan enbart användas vid installation, avinstallation och tillverkning

en: --root (-r) may only be specified during installation, erasure, querying, and database rebuilds
sv: --root (-r) kan enbart användas vid installation, avinstallation, förfrågan, och databasombyggnad

en: arguments to --root (-r) must begin with a /
sv: argument till --root (-r) måste börja med /

en: --oldpackage may only be used during upgrades
sv: --oldpackage kan enbart användas vid paketuppgraderingar

en: --nopgp may only be used during signature checking
sv: --nopgp kan enbart användas vid signaturkontroll

en: --nogpg may only be used during signature checking
sv: --nogpg kan enbart användas vid signaturkontroll

en: --nomd5 may only be used during signature checking and package verification
sv: --nomd5 kan enbart användas vid signaturkontroll och paketverifiering

en: no files to sign
sv: inga filer att signera

en: cannot access file %s
sv: kan inte komma åt filen %s

en: pgp not found:
sv: pgp hittades inte:

en: Enter pass phrase:
sv: Ange lösenfras:

en: Pass phrase check failed
sv: Kontrollen av lösenfrasen misslyckades

en: Pass phrase is good.
sv: Lösenfrasen är ok.

en: Invalid %%_signature spec in macro file.
sv: Felaktig %%_signature-spec i makrofil.

en: --sign may only be used during package building
sv: --sign kan enbart användas vid pakettillverkning

en: exec failed
sv: exec misslyckades

en: unexpected arguments to --querytags
sv: oväntade argument till --querytags

en: no packages given for signature check
sv: inga paket angivna för signaturkontroll

en: no packages given for signing
sv: inga paket angivna för signering

en: no packages given for uninstall
sv: inga paket angivna för avinstallation

en: no packages given for install
sv: inga paket angivna för installation

en: extra arguments given for query of all packages
sv: extra argument angivna för förfrågan om alla paket

en: no arguments given for query
sv: inga parametrar angivna för fråga

en: extra arguments given for verify of all packages
sv: extra argument angivna för verifiering av alla paket

en: no arguments given for verify
sv: inga parametrar angivna för verifiering

en: argument is not an RPM package
sv: argumentet är inte ett RPM-paket

en: error reading header from package
sv: fel vid läsning av pakethuvud

en: cannot re-open payload: %s
sv: kan inte återöppna lasten: %s

en: provide less detailed output
sv: visa mindre detaljerad utdata

en: provide more detailed output
sv: visa mer detaljerad utdata

en: '<name> <body>'
sv: '<namn> <kropp>'

en: print macro expansion of <expr>+
sv: skriv ut makroexpansion av <uttr>+

en: <expr>+
sv: <uttr>+

en: <cmd>
sv: <kommando>

en: <dir>
sv: <kat>

en: read <file:...> instead of default macro file(s)
sv: läs <fil:...> istället för standardmakrofil(er)

en: <file:...>
sv: <fil:...>

en: read <file:...> instead of default rpmrc file(s)
sv: läs <fil:...> istället för standard rpmrc-fil(er)

en: disable use of libio(3) API
sv: deaktivera användningen av libio(3)-API:et

en: debug protocol data stream
sv: felsök protokolldataström

en: debug rpmio I/O
sv: felsök rpmio I/O

en: debug URL cache handling
sv: felsök cache-hanteringen av URL:ar

en: Query options (with -q or --query):
sv: Frågeflaggor (med -q eller --query):

en: Verify options (with -V or --verify):
sv: Verifieringsflaggor (med -V eller --verify):

en: Signature options:
sv: Signaturflaggor:

en: Database options:
sv: Databasflaggor:

en: Build options with [ <specfile> | <tarball> | <source package> ]:
sv: Byggflaggor med [ <specfil> | <tar-arkiv> | <källpaket> ]:

en: Install/Upgrade/Erase options:
sv: Installera-/Uppdatera-/Raderaflaggor

en: Common options for all rpm modes:
sv: Gemensamma flaggor för alla rpm-lägen:

en: Usage: %s {--help}
sv: Användning: %s {--help}

en: Use "--macros <file:...>" instead.
sv: Använd "--macros <fil:...>" istället.

en: --dbpath given for operation that does not use a database
sv: --dbpath angivet för en operation som inte använder någon databas

en: script disabling options may only be specified during package installation and erasure
sv: skriptdeaktiveringsflaggor kan enbart användas vid installation och avinstallation av paket

en: no packages files given for rebuild
sv: inga paketfiler angivna för omtillverkning

en: no spec files given for build
sv: ingen specfiler angivna för tillverkning

en: no tar files given for build
sv: inga tar-filer angivna för tillverkning

en: Unable to open temp file.
sv: Kan inte öppna temporär fil.

en: Executing(%s): %s
sv: Kör(%s): %s

en: Exec of %s failed (%s): %s
sv: Körning (exec) av %s misslyckades (%s): %s

en: Bad exit status from %s (%s)
sv: Dålig slutstatus från %s (%s)

en: 
    
    RPM build errors:
sv: 
    
    RPM-byggfel:

en: syntax error while parsing ==
sv: syntaxfel vid tolkning av ==

en: syntax error while parsing &&
sv: syntaxfel vid tolkning av &&

en: syntax error while parsing ||
sv: syntaxfel vid tolkning av ||

en: parse error in expression
sv: tolkningsfel i uttryck

en: unmatched (
sv: ensam (

en: - only on numbers
sv: - endast i tal

en: ! only on numbers
sv: ! endast på tal

en: types must match
sv: typer måste passa ihop

en: * / not suported for strings
sv: * / stöds inte för strängar

en: - not suported for strings
sv: - stöds inte för strängar

en: && and || not suported for strings
sv: && och || stöds inte för strängar

en: syntax error in expression
sv: syntaxfel i uttryck

en: TIMECHECK failure: %s
sv: TIMECHECK-fel: %s

en: Missing '(' in %s %s
sv: Saknad "(" i %s %s

en: Missing ')' in %s(%s
sv: Saknad ")" i %s(%s

en: Invalid %s token: %s
sv: Ogiltig %s token: %s

en: Non-white space follows %s(): %s
sv: Annat än blanktecken följer på %s(): %s

en: Bad syntax: %s(%s)
sv: Felaktig syntax: %s(%s)

en: Bad mode spec: %s(%s)
sv: Felaktig rättighetsspecifikation: %s(%s)

en: Bad dirmode spec: %s(%s)
sv: Felaktig specifikation av katalogrättigheter: %s(%s)

en: Unusual locale length: "%.*s" in %%lang(%s)
sv: Ovanlig lokallängd: "%.*s" i %%lang(%s)

en: Duplicate locale %.*s in %%lang(%s)
sv: Duplicerad lokal %.*s i %%lang(%s)

en: Hit limit for %%docdir
sv: Slog i gränsen för %%docdir

en: Only one arg for %%docdir
sv: Endast ett argument till %%docdir

note: We already got a file -- error
en: Two files on one line: %s
sv: Två filer på en rad: %s

en: File must begin with "/": %s
sv: Filnamn måste börja med "/": %s

en: Can't mix special %%doc with other forms: %s
sv: Kan inte blanda special %%doc med andra former: %s

note: Two entries for the same file found, merge the entries.
en: File listed twice: %s
sv: Filen uppräknad två gånger: %s

en: Symlink points to BuildRoot: %s -> %s
sv: Symbolisk länk pekar på BuildRoot: %s -> %s

en: File doesn't match prefix (%s): %s
sv: Filen matchar inte prefixet (%s): %s

en: File not found: %s
sv: Filen hittades inte: %s

en: Bad owner/group: %s
sv: Felaktig ägare/grupp: %s

en: File %4d: %07o %s.%s	 %s
sv: Fil %4d: %07o %s.%s	 %s

en: File needs leading "/": %s
sv: Filen behöver inledande "/": %s

en: File not found by glob: %s
sv: Hittade ingen fil vid matchningen: %s

en: Could not open %%files file %s: %s
sv: Kunde inte öppna %%files-fil %s: %s

en: line: %s
sv: rad: %s

en: Bad file: %s: %s
sv: Felaktig fil: %s: %s

note: XXX this error message is probably not seen.
en: Couldn't exec %s: %s
sv: Kunde inte köra %s: %s

en: Couldn't fork %s: %s
sv: Kunde inte grena %s: %s

en: %s failed
sv: %s misslyckades

en: failed to write all data to %s
sv: kunde inte skriva all data till %s

en: Finding  %s: (using %s)...
sv: Letar upp %s: (använder %s)...

en: Failed to find %s:
sv: Misslyckades med att hitta %s:

en: Processing files: %s-%s-%s
sv: Bearbetar filer: %s-%s-%s

en: getUname: too many uid's
sv: getUname: för många uid:er

en: getUnameS: too many uid's
sv: getUnameS: för många uid:er

en: getUidS: too many uid's
sv: getUidS: för många uid:er

en: getGname: too many gid's
sv: getGname: för många gid:er

en: getGnameS: too many gid's
sv: getGnameS: för många gid:er

en: getGidS: too many gid's
sv: getGidS: för många gid:er

en: Could not canonicalize hostname: %s
sv: Kunde inte kanonisera värdnamn: %s

en: create archive failed on file %s: %s
sv: skapande av arkiv misslyckades vid fil %s: %s

en: create archive failed: %s
sv: skapande av arkiv misslyckades: %s

en: cpio_copy write failed: %s
sv: cpio_copy kunde inte skriva: %s

en: cpio_copy read failed: %s
sv: cpio_copy kunde inte läsa: %s

en: Could not open PreIn file: %s
sv: Kunde inte öppna PreIn-fil: %s

en: Could not open PreUn file: %s
sv: Kunde inte öppna PreUn-fil: %s

en: Could not open PostIn file: %s
sv: Kunde inte öppna PostIn-fil: %s

en: Could not open PostUn file: %s
sv: Kunde inte öppna PostUn-fil: %s

en: Could not open VerifyScript file: %s
sv: Kunde inte öppna VerifyScript-fil: %s

en: Could not open Trigger script file: %s
sv: Kunde inte öppna Trigger-skriptfil: %s

en: readRPM: open %s: %s
sv: readRPM: öppna %s: %s

en: readRPM: read %s: %s
sv: readRPM: läs %s: %s

en: %s: Fseek failed: %s
sv: %s: Fseek misslyckades: %s

en: readRPM: %s is not an RPM package
sv: readRPM: %s är inte ett RPM-paket

en: readRPM: reading header from %s
sv: readRPM: läser huvud från %s

en: Bad CSA data
sv: Felaktig CSA-data

en: Generating signature: %d
sv: Genererar signatur: %d

en: Could not open %s: %s
sv: Kunde inte öppna %s: %s

en: Unable to write package: %s
sv: Kunde inte skriva paket: %s

en: Unable to open sigtarget %s: %s
sv: Kan inte läsa signaturen %s: %s

en: Unable to read header from %s: %s
sv: Kan inte läsa huvud från %s: %s

en: Unable to write header to %s: %s
sv: Kan inte skriva huvud till %s: %s

en: Unable to read payload from %s: %s
sv: Kan inte läsa last från %s: %s

en: Unable to write payload to %s: %s
sv: Kan inte skriva last till %s: %s

en: Wrote: %s
sv: Skrev: %s

en: Could not generate output filename for package %s: %s
sv: Kunde inte generera utfilnamn för paketet %s: %s

en: cannot create %s: %s
sv: kan inte skapa %s: %s

en: line %d: second %s
sv: rad %d: andra %s

en: %%changelog entries must start with *
sv: %%changelog-poster måste starta med *

en: incomplete %%changelog entry
sv: ofullständig %%changelog-post

en: bad date in %%changelog: %s
sv: felaktigt datum i %%changelog: %s

en: %%changelog not in decending chronological order
sv: %%changelog är inte i fallande kronologisk ordning

en: missing name in %%changelog
sv: saknat namn i %%changelog

en: no description in %%changelog
sv: ingen beskrivning i %%changelog

en: line %d: Error parsing %%description: %s
sv: rad %d: Fel i tolkning av %%description: %s

en: line %d: Bad option %s: %s
sv: rad %d: otillåten flagga %s: %s

en: line %d: Too many names: %s
sv: rad %d: För många namn: %s

en: line %d: Package does not exist: %s
sv: rad %d: Paketet existerar inte: %s

en: line %d: Second description
sv: rad %d: En andra beskrivning

en: line %d: Error parsing %%files: %s
sv: rad %d: Fel i tolkning av %%files: %s

en: line %d: Second %%files list
sv: rad %d: En andra %%files-lista

en: Architecture is excluded: %s
sv: Arkitekturen är utesluten: %s

en: Architecture is not included: %s
sv: Arkitekturen är inte medtagen: %s

en: OS is excluded: %s
sv: OS är uteslutet: %s

en: OS is not included: %s
sv: OS är inte medtaget: %s

en: %s field must be present in package: %s
sv: %s-fält måste finnas med i paketet: %s

en: Duplicate %s entries in package: %s
sv: Dubbla %s-poster i paketet: %s

en: Unable to open icon %s: %s
sv: Kan inte öppna ikon %s: %s

en: Unable to read icon %s: %s
sv: Kan inte läsa ikon %s: %s

en: Unknown icon type: %s
sv: Okänd ikontyp: %s

en: line %d: Tag takes single token only: %s
sv: rad %d: Taggen tar endast ett värde: %s

en: line %d: Malformed tag: %s
sv: rad %d: Felaktig tagg: %s

note: Empty field
en: line %d: Empty tag: %s
sv: rad %d: Tom tagg: %s

en: line %d: Illegal char '-' in %s: %s
sv: rad %d: Otillåtet tecken "-" i %s: %s

en: BuildRoot can not be "/": %s
sv: BuildRoot kan inte vara "/": %s

en: line %d: Prefixes must not end with "/": %s
sv: rad %d: Prefix får inte sluta med "/": %s

en: line %d: Docdir must begin with '/': %s
sv: rad %d: Docdir måste börja med "/": %s

en: line %d: Epoch/Serial field must be a number: %s
sv: rad %d: Epoch/Serial-fält måste vara numeriskt: %s

en: line %d: Bad %s: qualifiers: %s
sv: rad %d: Felaktigt %s: bestämningar: %s

en: line %d: Bad BuildArchitecture format: %s
sv: rad %d: Felaktigt BuildArchitecture-format: %s

en: Internal error: Bogus tag %d
sv: Internt fel: felaktig tagg %d

en: Bad package specification: %s
sv: Felaktig paketangivelse %s

en: Package already exists: %s
sv: Paketet existerar redan: %s

en: line %d: Unknown tag: %s
sv: rad %d: Okänd tagg: %s

en: Spec file can't use BuildRoot
sv: Specfil kan inte använda BuildRoot

en: Bad source: %s: %s
sv: Dålig källa: %s: %s

en: No patch number %d
sv: Inget patch-nummer %d

en: No source number %d
sv: Inget källkodsnummer %d

en: Couldn't download nosource %s: %s
sv: Kunde inte hämta nosource %s: %s

en: Error parsing %%setup: %s
sv: Fel i tolkning av %%setup: %s

en: line %d: Bad arg to %%setup: %s
sv: rad %d: Felaktigt argument till %%setup: %s

en: line %d: Bad %%setup option %s: %s
sv: rad %d: Felaktig %%setup-flagga %s: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -b: %s
sv: rad %d: Behöver argument till %%patch -b: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -z: %s
sv: rad %d: Behöver argument till %%patch -z: %s

en: line %d: Need arg to %%patch -p: %s
sv: rad %d: Behöver argument till %%patch -p: %s

en: line %d: Bad arg to %%patch -p: %s
sv: rad %d: Felaktigt argument till %%patch -p: %s

en: Too many patches!
sv: För många patchar!

en: line %d: Bad arg to %%patch: %s
sv: rad %d: Felaktigt argument till %%patch: %s

en: line %d: second %%prep
sv: rad %d: andra %%prep

en: line %d: Dependency tokens must begin with alpha-numeric, '_' or '/': %s
sv: rad %d: Beroenden måste börja alfanumeriskt, med "_" eller "/": %s

en: line %d: File name not permitted: %s
sv: rad %d: Filnamn inte tillåtna: %s

en: line %d: Versioned file name not permitted: %s
sv: rad %d: Filnamn med version inte tillåtet: %s

en: line %d: Version required: %s
sv: rad %d: Version krävs: %s

en: line %d: triggers must have --: %s
sv: rad %d: utlösare måste ha --: %s

en: line %d: Error parsing %s: %s
sv: rad %d: Fel vid tolkning av %s: %s

en: line %d: script program must begin with '/': %s
sv: rad %d: skriptprogram måste börja med "/": %s

en: line %d: Second %s
sv: rad %d: En andra %s

en: line %d: %s
sv: rad %d: %s

note: XXX Fstrerror
en: Unable to open %s: %s
sv: Kan inte öppna %s: %s

en: Unclosed %%if
sv: Oavslutat %%if

en: %s:%d: parseExpressionBoolean returns %d
sv: %s:%d: parseExpressionBoolean returnerar %d

en: %s:%d: Got a %%else with no %%if
sv: %s:%d: Fick ett %%else utan något %%if

en: %s:%d: Got a %%endif with no %%if
sv: %s:%d: Fick ett %%endif utan något %%if

en: malformed %%include statement
sv: felformaterad %%include-sats

en: No compatible architectures found for build
sv: Hittade inga kompatibla arkitekturer att bygga

en: Package has no %%description: %s
sv: Paketet har ingen %%description: %s

en: line %d: Bad number: %s
sv: rad %d: Felaktigt tal: %s

en: line %d: Bad no%s number: %d
sv: rad %d: Felaktigt no%s-tal: %d

en: line %d: Bad %s number: %s
sv: rad %d: Felaktigt %s-tal: %s

en: (error 0x%x)
sv: (fel 0x%x)

en: Bad magic
sv: Felaktigt magiskt tal

en: Bad/unreadable  header
sv: Felaktigt/oläsbart huvud

en: Header size too big
sv: Huvudstorleken för stor

en: Unknown file type
sv: Okänd filtyp

en: Missing hard link(s)
sv: Saknad(e) hårdlänk(ar)

en: MD5 sum mismatch
sv: MD5-summan stämmer inte

en: Internal error
sv: Internt fel

en:  failed -
sv:  misslyckades -

note: XXX legacy epoch-less requires/conflicts compatibility
en: the "B" dependency needs an epoch (assuming same as "A")
    	A %s	B %s
sv: "B"-beroendet behöver en epok (antar samma som "A")
    	A %s	B %s

en: YES
sv: JA

en: NO
sv: NEJ

en: %s: %-45s YES (added files)
sv: %s: %-45s JA (lade till filer)

en: %s: %-45s YES (added provide)
sv: %s: %-45s JA (lade till tillhandahållande)

en: %s: %-45s %-s (cached)
sv: %s: %-45s %-s (cachad)

en: %s: %-45s YES (rpmrc provides)
sv: %s: %-45s JA (rpmrc tillhandahåller)

en: %s: %-45s YES (rpmlib provides)
sv: %s: %-45s JA (rpmlib tillhandahåller)

en: %s: %-45s YES (db files)
sv: %s: %-45s JA (db-filer)

en: %s: %-45s YES (db provides)
sv: %s: %-45s JA (db-tillhandahållande)

en: %s: %-45s YES (db package)
sv: %s: %-45s JA (db-paket)

en: %s: %-45s NO
sv: %s: %-45s NEJ

en: %s: (%s, %s) added to Depends cache.
sv: %s: (%s, %s) tillagt till beroendecachen.

note: requirements are not satisfied.
en: package %s-%s-%s require not satisfied: %s
sv: paket %s-%s-%s behov inte uppfyllda: %s

note: conflicts exist.
en: package %s conflicts: %s
sv: paket %s står i konflikt: %s

en: removing %s-%s-%s "%s" from tsort relations.
sv: tar bort %s-%s-%s "%s" från tsort-relationer.

note: Record all relations.
en: ========== recording tsort relations
sv: ========== noterar alla relationer

note: T4. Scan for zeroes.
en: ========== tsorting packages (order, #predecessors, #succesors, depth)
sv: ========== tsort:erar paket (ordning, #föregångare, #efterföljare, djup)

en: ========== successors only (presentation order)
sv: ========== endast efterföljare (presentationsordning)

en: ========== continuing tsort ...
sv: ========== fortsätter med tsort ...

en: (not a number)
sv: (inte ett tal)

en: mntctl() failed to return size: %s
sv: mntctl() kunde inte returnera storlek: %s

en: mntctl() failed to return mount points: %s
sv: mntctl() kunde inte returnera monteringspunkter: %s

en: failed to stat %s: %s
sv: kunde inte ta status på %s: %s

en: getting list of mounted filesystems
sv: hämtar lista över monterade filsystem

en: failed to open %s: %s
sv: kunde inte öppna %s: %s

en: file %s is on an unknown device
sv: filen %s är på en okänd enhet

en: ========= Directories not explictly included in package:
sv: ========= Kataloger ej uttryckligen inkluderade i paketet:

en: %s directory created with perms %04o.
sv: katalog %s skapad med rättigheter %04o.

en: %s saved as %s
sv: %s sparades som %s

en: %s rmdir of %s failed: Directory not empty
sv: %s rmdir av %s misslyckades: Katalogen är inte tom

en: %s rmdir of %s failed: %s
sv: %s rmdir av %s misslyckades: %s

en: %s unlink of %s failed: %s
sv: %s unlink av %s misslyckades: %s

en: %s created as %s
sv: %s skapades som %s

note: This should not be allowed
en: dataLength() RPM_STRING_TYPE count must be 1.
sv: dataLength() RPM_STRING_TYPE antal måste vara 1.

en: Data type %d not supported
sv: Datatyp %d stöds inte

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: missing { after %
sv: { fattas efter %

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: missing } after %{
sv: } fattas efter %{

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: empty tag format
sv: tomt taggformat

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: empty tag name
sv: tomt taggnamn

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: unknown tag
sv: okänd tagg

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: ] expected at end of array
sv: ] förväntades vid slutet på vektor

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: unexpected ]
sv: oväntad ]

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: unexpected }
sv: oväntad }

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: ? expected in expression
sv: ? förväntades i uttryck

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: { expected after ? in expression
sv: { förväntades efter ? i uttryck

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: } expected in expression
sv: } förväntades i uttryck

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: : expected following ? subexpression
sv: : förväntades efter ? i deluttryck

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: { expected after : in expression
sv: { förväntades efter : i uttryck

note: @-observertrans -readonlytrans@
en: | expected at end of expression
sv: | förväntades vid slutet på uttryck

en: (unknown type)
sv: (okänd typ)

en: error creating temporary file %s
sv: fel när tämporärfil %s skapades

en: packaging version 1 is not supported by this version of RPM
sv: paket med versionsnummer 1 stöds inte av denna version av RPM

en: only packaging with major numbers <= 4 is supported by this version of RPM
sv: endast paket med huvudnummer <= 4 stöds av denna version av RPM

en: buildroot already specified, ignoring %s
sv: buildroot redan angett, ignorerar %s

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <specfile>
sv: bygg till %prep (packa upp källkod samt applicera patchar) från <specfil>

en: <specfile>
sv: <specfil>

en: build through %build (%prep, then compile) from <specfile>
sv: bygg till och med %build (%prep, sedan kompilera) från <specfil>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <specfile>
sv: bygg till och med %install (%prep, %build, sedan installera) från <specfil>

en: verify %files section from <specfile>
sv: verifiera %files-sektionen i <specfil>

en: build source and binary packages from <specfile>
sv: bygg käll- och binärpaket från <specfil>

en: build binary package only from <specfile>
sv: bygg endast binärpaket från <specfil>

en: build source package only from <specfile>
sv: bygg endast källpaket från <specfil>

en: build through %prep (unpack sources and apply patches) from <tarball>
sv: bygg till och med %prep (packa upp källkod samt applicera patchar) från <tar-arkiv>

en: <tarball>
sv: <tar-arkiv>

en: build through %build (%prep, then compile) from <tarball>
sv: bygg till och med %build (%prep, kompilera sedan) från <tar-arkiv>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <tarball>
sv: bygg till och med %install (%prep, %build, installera sedan) från <tar-arkiv>

en: verify %files section from <tarball>
sv: verifiera %files-sektionen från <tar-arkiv>

en: build source and binary packages from <tarball>
sv: bygg käll- och binärpaket från <tar-arkiv>

en: build binary package only from <tarball>
sv: bygg endast binärpaket från <tar-arkiv>

en: build source package only from <tarball>
sv: bygg endast källpaket från <tar-arkiv>

en: build binary package from <source package>
sv: bygg binärpaket från <källpaket>

en: <source package>
sv: <källpaket>

en: build through %install (%prep, %build, then install) from <source package>
sv: bygg till och med %install (%prep, %build, installera sedan) från <källpaket>

en: override build root
sv: åsidosätt tillverkningsrot

en: generate headers compatible with rpm4 packaging
sv: generera huvuden kompatibla med rpm4-paketering

en: ignore ExcludeArch: directives from spec file
sv: ignorera ExcludeArch:-direktiv från specfil

en: debug file state machine
sv: felsök filtillståndsmaskin

en: do not execute any stages of the build
sv: utför inga steg i tillverkningen

en: do not verify build dependencies
sv: verifiera inte byggberoenden

en: generate package header(s) compatible with (legacy) rpm[23] packaging
sv: generera pakethuvud(en) kompatibla med (äldre) rpm[23]-paketering

en: do not accept i18N msgstr's from specfile
sv: acceptera inte översatta "msgstr" från specfilen

en: remove specfile when done
sv: ta bort specfil efteråt

en: override target platform
sv: åsidosätt målplattform

en: lookup i18N strings in specfile catalog
sv: slå upp översatta strängar i specfilkatalog

en: malformed rollback time
sv: felformatterat återgångstid

en: do not execute package scriptlet(s)
sv: kör inte paketskript

en: save erased package files by renaming into sub-directory
sv: sparade raderade paketfiler genom att spara dem i underkatalog

en: <package>+
sv: <paket>+

en: skip files with leading component <path>
sv: hoppa över filer med inledande <sökväg>

en: <path>
sv: <sökväg>

en: upgrade package(s) if already installed
sv: uppgradera paket om redan installerat/de

en: <packagefile>+
sv: <paketfil>+

en: do not execute %%pre scriptlet (if any)
sv: utför inte (eventuellt) %%pre-skript

en: do not execute %%post scriptlet (if any)
sv: utför inte (eventuellt) %%post-skript

en: do not execute %%preun scriptlet (if any)
sv: utför inte (eventuellt) %%preun-skript

en: do not execute %%postun scriptlet (if any)
sv: utför inte (eventuellt) %%postun-skript

en: do not execute any scriptlet(s) triggered by this package
sv: kör inte skript utlösta av detta paket

en: do not execute any %%triggerprein scriptlet(s)
sv: kör inte %%triggerprein-skript

en: do not execute any %%triggerin scriptlet(s)
sv: kör inte %%triggerin-skript

en: do not execute any %%triggerun scriptlet(s)
sv: kör inte %%triggerun-skript

en: do not execute any %%triggerpostun scriptlet(s)
sv: kör inte %%triggerpostun-skript

en: relocate files from path <old> to <new>
sv: relokera filer från <gammal> till <ny>

en: <old>=<new>
sv: <gammal>=<ny>

en: save erased package files by repackaging
sv: spara raderade paketfiler genom ompaketering

en: deinstall new package(s), reinstall old package(s), back to date
sv: avinstallera nya paket, ominstallera gamla paket, tillbaka till datum

en: <date>
sv: <datum>

en: upgrade package(s)
sv: uppgradera paket

en: generate signature
sv: generera signatur

en: query/verify all packages
sv: fråga/verifiera alla paket

en: query/verify package(s) owning file
sv: fråga/verifiera paket som äger fil

en: query/verify package(s) in group
sv: fråga/verifiera paket i grupp

en: query/verify a package file (i.e. a binary *.rpm file)
sv: fråga/verifiera en paketfil (t.ex. en binär *.rpm-fil)

en: rpm query mode
sv: rpm frågeläge

en: display known query tags
sv: visa kända frågetaggar

en: query a spec file
sv: fråga en specfil

en: query the package(s) triggered by the package
sv: fråga paket utlösta av paketet

en: rpm verify mode
sv: rpm verifieringsläge

en: rpm verify mode (legacy)
sv: rpm verifieringsläge (ärvt)

en: query/verify the package(s) which require a dependency
sv: fråga/verifiera paket som behöver ett beroende

en: query/verify the package(s) which provide a dependency
sv: fråga/verifiera paket som tillhandahåller ett beroende

en: list all configuration files
sv: lista alla konfigurationsfiler

en: list all documentation files
sv: lista alla dokumentationsfiler

en: dump basic file information
sv: visa filinformation

en: list files in package
sv: lista filer i paketet

en: skip %%ghost files
sv: hoppa över %%ghost-filer

en: skip %%license files
sv: hoppa över %%license-filer

en: skip %%readme files
sv: hoppa över %%readme-filer

en: use the following query format
sv: använd följande frågeformat

en: substitute i18n sections into spec file
sv: ersätt översatta sektioner till specfil

en: display the states of the listed files
sv: visa tillstånd för de listade filerna

en: display a verbose file listing
sv: visa en utförlig fillistning

en: don't verify MD5 digest of files
sv: verifiera inte MD5-summor för filer

en: don't verify size of files
sv: verifiera inte storlekar på filer

en: don't verify symlink path of files
sv: verifiera inte sökvägen i symboliska länkar

en: don't verify owner of files
sv: verifiera inte ägare till filer

en: don't verify group of files
sv: verifiera inte grupper till filerna

en: don't verify modification time of files
sv: verifiera inte modifikationstiden för filer

en: don't verify mode of files
sv: verifiera inte rättigheter för filer

en: don't verify files in package
sv: verifiera inte filerna i paketet

en: don't verify package dependencies
sv: verifiera inte paketberoenden

en: don't execute %verifyscript (if any)
sv: utför inte (eventuellt) %verifyscript

en: don't verify header SHA1 digest
sv: verifiera inte huvudets SHA1-summa

en:  is needed by %s-%s-%s
sv:  behövs av %s-%s-%s

en:  conflicts with %s-%s-%s
sv:  står i konflikt med %s-%s-%s

en: package %s is for a different architecture
sv: paket %s är för en annan arkitektur

en: package %s is for a different operating system
sv: paket %s är för ett annat operativsystem

en: package %s is already installed
sv: paket %s är redan installerat

en: path %s in package %s is not relocateable
sv: sökväg %s i paket %s är inte relokerbar

en: file %s conflicts between attempted installs of %s and %s
sv: fil %s är en konflikt mellan installationsförsök av %s och %s

en: file %s from install of %s conflicts with file from package %s
sv: fil %s från installation av %s står i konflikt med filen från paket %s

en: package %s (which is newer than %s) is already installed
sv: paket %s (som är nyare än %s) är redan installerat

en: installing package %s needs %ld%cb on the %s filesystem
sv: installation av paket %s kräver %ld%cB på filsystem %s

en: installing package %s needs %ld inodes on the %s filesystem
sv: installation av paket %s kräver %ld inoder på filsystem %s

en: package %s pre-transaction syscall(s): %s failed: %s
sv: paket %s systemanrop före transaktion: %s misslyckades: %s

en: unknown error %d encountered while manipulating package %s
sv: okänt fel %d uppträdde under behandling av paket %s

en: cannot create %%%s %s
sv: kan inte skapa %%%s %s

en: cannot write to %%%s %s
sv: kan inte skriva till %%%s %s

en: source package expected, binary found
sv: källpaket förväntades, fann binärpaket

en: source package contains no .spec file
sv: källpaket innehåller ingen .spec-fil

en: execution of %s scriptlet from %s-%s-%s failed, waitpid returned %s
sv: körning av %s-skript från %s-%s-%s misslyckades, waitpid returnerade %s

en: execution of %s scriptlet from %s-%s-%s failed, exit status %d
sv: körning av %s-skript från %s-%s-%s misslyckades, slutstatus %d

en: %s: %s-%s-%s has %d files, test = %d
sv: %s: %s-%s-%s har %d filer, test = %d

en: %s: %s scriptlet failed (%d), skipping %s-%s-%s
sv: %s: %s-skript misslyckades (%d), hoppar över %s-%s-%s

en: user %s does not exist - using root
sv: användaren %s finns inte - använder root

en: group %s does not exist - using root
sv: grupp %s finns inte - använder root

en: unpacking of archive failed%s%s: %s
sv: uppackning av arkiv misslyckades%s%s: %s

en:  on file
sv:  vid fil

en: %s: running %s script(s) (if any)
sv: %s: kör (eventuellt) %s-skript

en: incorrect format: %s
sv: fel format: %s

en: (contains no files)
sv: (innehåller inga filer)

en: replaced
sv: ersatt

en: not installed
sv: oinstallerat

en: net shared
sv: nätdelad

en: (unknown %3d)
sv: (okänd %3d)

en: (no state)
sv: (ej tillstnd)

en: package has neither file owner or id lists
sv: paketet har varken filägare eller id-listor

en: can't query %s: %s
sv: kan inte fråga %s: %s

en: open of %s failed: %s
sv: misslyckades med att öppna %s: %s

en: query of %s failed
sv: fråga av %s misslyckades

en: old format source packages cannot be queried
sv: källpaket i gammalt format går inte att fråga om

en: %s: read manifest failed: %s
sv: %s: läsning av paketlista misslyckades: %s

en: query of specfile %s failed, can't parse
sv: fråga av specfil %s misslyckades, kan inte tolka

en: no packages
sv: inga paket

en: group %s does not contain any packages
sv: grupp %s innehåller inga paket

en: no package triggers %s
sv: inga paketutlösare %s

en: no package requires %s
sv: inget paket behöver %s

en: no package provides %s
sv: inget paket tillhandahåller %s

en: file %s: %s
sv: fil %s: %s

en: file %s is not owned by any package
sv: filen %s tillhör inget paket

en: invalid package number: %s
sv: felaktigt paketnummer: %s

en: package record number: %u
sv: paketpost nummer: %u

en: record %u could not be read
sv: post %u kunde inte läsas

en: package %s is not installed
sv: paket %s är inte installerat

en: %s: open failed: %s
sv: %s: open misslyckades: %s

en: makeTempFile failed
sv: makeTempFile misslyckades

en: %s: Fwrite failed: %s
sv: %s: Fwrite misslyckades: %s

en: %s: Fread failed: %s
sv: %s: Fread misslyckades: %s

en: %s: readLead failed
sv: %s: readLead misslyckades

en: %s: Can't sign v1.0 RPM
sv: %s: Kan inte signera v1.0 RPM

en: %s: Can't re-sign v2.0 RPM
sv: %s: Kan inte signera om v2.0 RPM

en: %s: rpmReadSignature failed
sv: %s: rpmReadSignature misslyckades

en: %s: No signature available
sv: %s: Ingen signatur tillgänglig

en: %s: writeLead failed: %s
sv: %s: writeLead misslyckades: %s

en: %s: rpmWriteSignature failed: %s
sv: %s: rpmWriteSignature misslyckades: %s

en: %s: No signature available (v1.0 RPM)
sv: %s: Ingen signatur tillgänglig (v1.0 RPM)

en: NOT OK
sv: EJ OK

en:  (MISSING KEYS:
sv:  (SAKNADE NYCKLAR:

en:  (UNTRUSTED KEYS:
sv:  (EJ BETRODDA NYCKLAR:

en: Preparing...
sv: Förbereder...

en: Preparing packages for installation...
sv: Förbereder paket för installation ...

en: Retrieving %s
sv: Hämtar %s

note: XXX undefined %{name}/%{version}/%{release} here XXX %{_tmpdir} does not exist
en:  ... as %s
sv:  ... som %s

en: skipping %s - transfer failed - %s
sv: hoppar över %s - överföring misslyckades - %s

en: cannot open Packages database in %s
sv: kan inte öppna paketdatabas i %s

en: package %s is not relocateable
sv: paket %s är inte relokerbart

en: error reading from file %s
sv: fel vid läsning från fil %s

en: file %s requires a newer version of RPM
sv: filen %s behöver en nyare version av RPM

en: %s cannot be installed
sv: %s kan inte installeras

en: found %d source and %d binary packages
sv: hittade %d käll- och %d binärpaket

en: failed dependencies:
sv: ouppfyllda beroenden:

en: installing binary packages
sv: installerar binärpaket

en: cannot open file %s: %s
sv: kan inte öppna filen %s: %s

en: cannot open %s/packages.rpm
sv: kan inte öppna %s/packages.rpm

en: "%s" specifies multiple packages
sv: "%s" anger flera paket

en: removing these packages would break dependencies:
sv: att ta bort dessa paket skulle göra sönder beroenden:

en: cannot open %s: %s
sv: kan inte öppna %s: %s

en: Installing %s
sv: Installerar %s

en: read failed: %s (%d)
sv: läsning misslyckades: %s (%d)

en: missing second ':' at %s:%d
sv: andra ":" saknas vid %s:%d

en: missing architecture name at %s:%d
sv: arkitekturnamn saknas vid %s:%d

en: Incomplete data line at %s:%d
sv: Ofullständig datarad vid %s:%d

en: Too many args in data line at %s:%d
sv: För många argument i datarad vid %s:%d

en: Bad arch/os number: %s (%s:%d)
sv: Felaktigt arkitektur-/osnummer: %s (%s:%d)

en: Incomplete default line at %s:%d
sv: Ofullständig standardvärdesrad vid %s:%d

en: Too many args in default line at %s:%d
sv: För många argument i standardvärdesrad vid %s:%d

en: Cannot expand %s
sv: Kan inte expandera %s

en: Cannot read %s, HOME is too large.
sv: Kan inte läsa %s, HOME är för stor.

en: Unable to open %s for reading: %s.
sv: Kan inte öppna %s för läsning: %s.

note: XXX Feof(fd)
en: Failed to read %s: %s.
sv: Misslyckades med att läsa %s: %s.

en: missing ':' (found 0x%02x) at %s:%d
sv: ":" saknas (hittade 0x%02x) vid %s:%d

en: missing argument for %s at %s:%d
sv: argument till %s saknas vid %s:%d

en: %s expansion failed at %s:%d "%s"
sv: %s expansion misslyckades vid %s:%d "%s"

en: cannot open %s at %s:%d: %s
sv: kan inte öppna %s vid %s:%d: %s

en: missing architecture for %s at %s:%d
sv: arkitektur saknas för %s vid %s:%d

en: bad option '%s' at %s:%d
sv: okänd flagga "%s" vid %s:%d

en: Unknown system: %s
sv: Okänt system: %s

en: Please contact rpm-list@redhat.com
sv: Var vänlig kontakta rpm-list@redhat.com

en: file is not regular -- skipping size check
sv: filen är inte en vanlig fil -- hoppar över storlekskontroll

en: Expected size: %12d = lead(%d)+sigs(%d)+pad(%d)+data(%d)
sv: Förväntad storlek: %12d = inledning(%d)+signaturer(%d)+utfyllnad(%d)+data(%d)

en:   Actual size: %12d
sv:   Faktisk storlek: %12d

en: No signature
sv: Ingen signatur

en: Old PGP signature
sv: Gammal PGP-signatur

en: Old (internal-only) signature!  How did you get that!?
sv: Gammal (endast intern) signatur!  Hur fick du tag i den!?

en: Signature: size(%d)+pad(%d)
sv: Signatur: storlek(%d)+utfyllnad(%d)

en: Couldn't exec pgp (%s)
sv: Kunde inte köra pgp (%s)

en: pgp failed
sv: pgp misslyckades

note: PGP failed to write signature Just in case
en: pgp failed to write signature
sv: pgp misslyckades att skriva en signatur

en: PGP sig size: %d
sv: PGP signaturstorlek: %d

en: unable to read the signature
sv: kan inte läsa signaturen

en: Got %d bytes of PGP sig
sv: Fick %d byte PGP-signatur

en: Couldn't exec gpg
sv: Kunde inte köra gpg

en: gpg failed
sv: gpg misslyckades

note: GPG failed to write signature Just in case
en: gpg failed to write signature
sv: gpg kunde inte skriva signatur

en: GPG sig size: %d
sv: GPG-signaturstorlek: %d

en: Got %d bytes of GPG sig
sv: Fick %d byte GPG-signatur

en: Generating signature using PGP.
sv: Genererar signatur med PGP.

en: Generating signature using GPG.
sv: Genererar signatur med GPG.

en: Could not run pgp.  Use --nopgp to skip PGP checks.
sv: Kunde inte köra pgp.  Använd --nopgp för att hoppa över PGP-kontroll.

en: Could not run gpg.  Use --nogpg to skip GPG checks.
sv: Kunde inte köra gpg.  Använd --nogpg för att hoppa över GPG-kontroll.

en: Couldn't exec pgp
sv: Kunde inte köra pgp

note: @notreached@ This case should have been screened out long ago.
en: Invalid %%_signature spec in macro file
sv: Felaktig %%_signature-spec i makrofil

en: You must set "%%_gpg_name" in your macro file
sv: Du måste sätta "%%_gpg_name" i din makrofil

en: You must set "%%_pgp_name" in your macro file
sv: Du måste sätta "%%_pgp_name" i din makrofil

en: ========== relocations
sv: ========== omflyttningar

en: %5d exclude  %s
sv: %5d utesluter  %s

en: %5d relocate %s -> %s
sv: %5d flyttar om %s -> %s

en: excluding multilib path %s%s
sv: hoppar över multilib-sökväg %s%s

en: excluding %s %s
sv: hoppar över %s %s

en: relocating %s to %s
sv: flyttar %s till %s

en: relocating directory %s to %s
sv: flyttar katalogen %s till %s

en: %s skipped due to missingok flag
sv: %s överhoppad på grund av missingok-flagga

en: excluding directory %s
sv: hoppar över katalogen %s

en: package lacks both user name and id lists (this should never happen)
sv: paketet saknar både användarnamn och id-listor (detta borde aldrig inträffa)

en: package lacks both group name and id lists (this should never happen)
sv: paketet saknar både gruppnamn och id-listor (detta borde aldrig inträffa)

en: missing    %s
sv: saknas     %s

en: Unsatisfied dependencies for %s-%s-%s:
sv: Ouppfyllda beroenden för %s-%s-%s:

en: %s-%s-%s: immutable header region digest check failed
sv: %s-%s-%s: kontrollsumma för oföränderlig huvudregion misslyckades

en: db%d error(%d) from %s: %s
sv: db%d-fel(%d) från %s: %s

en: db%d error(%d): %s
sv: db%d-fel(%d): %s

en: Broken package chain at offset %d(0x%08x), attempting to reconnect ...
sv: Trasig paketkedja vid %d(0x%08x), försöker återansluta ...

en: Reconnecting broken chain at offset %d(0x%08x).
sv: Återansluter trasig kedja vid %d(0x%08x).

en: closed  db file        %s
sv: stängde  db-fil        %s

en: removed db file        %s
sv: tog bort db-fil        %s

en: bad db file %s
sv: felaktig db-fil %s

en: opening db file        %s mode 0x%x
sv: öppnar db-fil          %s rättighet 0x%x

note: XXX check errno validity
en: cannot get %s lock on database
sv: kan inte få %s lås på databas

en: exclusive
sv: uteslutande

en: shared
sv: delat

en: closed   db environment %s/%s
sv: stängde     db-miljö %s/%s

en: removed  db environment %s/%s
sv: tog bort    db-miljö %s/%s

en: opening  db environment %s/%s %s
sv: öppnar      db-miljö %s/%s %s

en: closed   db index       %s/%s
sv: stängde     db-index %s/%s

en: verified db index       %s/%s
sv: verifierade db-index %s/%s

en: opening  db index       %s/%s %s mode=0x%x
sv: öppnar      db-index %s/%s %s rättighet=0x%x

en: cannot get %s lock on %s/%s
sv: kan inte få %s lås på %s/%s

en: locked   db index       %s/%s
sv: låste       db-index %s/%s

en: unrecognized db option: "%s" ignored.
sv: okänd db-flagga: "%s" ignorerad

en: %s has invalid numeric value, skipped
sv: %s har ogiltigt ogiltigt numeriskt värde, hoppar över

en: %s has too large or too small long value, skipped
sv: %s har för stort eller för litet "long"-värde, hoppar över

en: %s has too large or too small integer value, skipped
sv: %s har för stort eller för litet heltalsvärde, hoppar över

en: free list corrupt (%u)- please run
    	"rpm --rebuilddb"
    More information is available from http://www.rpm.org or the rpm-list@redhat.com mailing list
    if "rpm --rebuilddb" fails to correct the problem.
sv: frilistan trasig (%u)- var god kör
            "rpm --rebuilddb"
    Mer information finns tillgänglig från http://www.rpm.org eller sändlistan
    rpm-list@redhat.com om "rpm --rebuilddb" inte lyckas rätta till problemet.

en: initialize database
sv: initiera databas

en: rebuild database inverted lists from installed package headers
sv: bygg om databasens inverterade listor från installerade pakets huvuden

en: generate headers compatible with (legacy) rpm[23] packaging
sv: generera huvuden kompatibla med (äldre) rpm[23]-paketering

en: dbiTagsInit: unrecognized tag name: "%s" ignored
sv: dbiTagsInit: okänt taggnamn: "%s" ignorerat

en: cannot open %s index using db%d - %s (%d)
sv: kan inte öppna %s-indexet med db%d - %s (%d)

en: cannot open %s index
sv: kan inte öppna %s-indexet

en: error(%d) getting "%s" records from %s index
sv: fel(%d) när "%s"-poster hämtades från %s-indexet

en: error(%d) storing record %s into %s
sv: fel(%d) när post %s sparades i %s

en: error(%d) removing record %s from %s
sv: fel(%d) när post %s togs bort ur %s

en: no dbpath has been set
sv: ingen dbpath har satts

en: old format database is present; use --rebuilddb to generate a new format database
sv: databas i gammalt format finns; använd --rebuilddb för att skapa en databas i nytt format

note: @=nullpass@ error
en: error(%d) counting packages
sv: fel(%d) när paket räknades

en: record number %u in database is bad -- skipping.
sv: post nummer %u i databasen är felaktig -- hoppar över den.

en: rpmdb: damaged header instance #%u retrieved, skipping.
sv: rpmdb: skadad huvudinstans #%u hämtad, hoppar över.

en: %s: cannot read header at 0x%x
sv: %s: kan inte läsa huvud vid 0x%x

en: removing "%s" from %s index.
sv: tar bort "%s" från %s-indexet.

en: removing %d entries from %s index.
sv: tar bort %d poster från %s-indexet.

en: error(%d) allocating new package instance
sv: fel(%d) vid allokering av ny paketinstans

en: adding "%s" to %s index.
sv: lägger till "%s" till %s-indexet.

en: adding %d entries to %s index.
sv: lägger till %d poster till %s-indexet.

en: removing %s after successful db3 rebuild.
sv: tar bort %s efter lyckad db3-ombyggnad.

en: no dbpath has been set
sv: ingen dbpath har satts

en: rebuilding database %s into %s
sv: bygger om databas %s till %s

en: temporary database %s already exists
sv: tillfällig databas %s existerar redan

en: creating directory %s
sv: skapar katalog %s

en: creating directory %s: %s
sv: skapar katalog %s: %s

en: opening old database with dbapi %d
sv: öppnar gammal databas med dbapi %d

en: opening new database with dbapi %d
sv: öppnar ny databas med dbapi %d

en: cannot add record originally at %u
sv: kan inte lägga till post ursprungligen vid %u

en: failed to rebuild database: original database remains in place
sv: kunde inte bygga om databasen: orginaldatabasen finns kvar

en: failed to replace old database with new database!
sv: kunde inte ersätta gammal databas med ny databas!

en: replace files in %s with files from %s to recover
sv: byt ut filer i %s med filer från %s för att återställa

en: removing directory %s
sv: tar bort katalog %s

en: failed to remove directory %s: %s
sv: kunde inte ta bort katalogen %s: %s

en: ======================== active %d empty %d
sv: ======================== aktiva %d tomma %d

note: XXX just in case
en: %3d>%*s(empty)
sv: %3d>%*s(tom)

en: %3d<%*s(empty)
sv: %3d<%*s(tom)

en: Macro %%%s has unterminated body
sv: Makro %%%s har oavslutad kropp

en: Macro %%%s has illegal name (%%define)
sv: Makro %%%s har otillåtet namn (%%define)

en: Macro %%%s has unterminated opts
sv: Makro %%%s har oavslutade flaggor

en: Macro %%%s has empty body
sv: makro %%%s har tom kropp

en: Macro %%%s failed to expand
sv: Makro %%%s misslyckades att expandera

en: Macro %%%s has illegal name (%%undefine)
sv: Makro %%%s har otillåtet namn (%%undefine)

en: Macro %%%s (%s) was not used below level %d
sv: Makro %%%s (%s) användes inte under nivå %d

en: Unknown option %c in %s(%s)
sv: Okänd flagga %c i %s(%s)

en: Recursion depth(%d) greater than max(%d)
sv: Rekursionsdjup(%d) större än max(%d)

en: Unterminated %c: %s
sv: Oavslutad %c: %s

en: A %% is followed by an unparseable macro
sv: Ett %% följs av ett makro som inte kan tolkas

en: Macro %%%.*s not found, skipping
sv: Inget makro %%%.*s hittat, hoppar över

en: Target buffer overflow
sv: Målbuffert översvämmad

note: XXX Fstrerror
en: File %s: %s
sv: Fil %s: %s

en: File %s is smaller than %u bytes
sv: Filen %s är mindre än %u byte

en: Success
sv: Lyckades

en: Bad server response
sv: Konstigt svar från server

en: Server I/O error
sv: IO-fel mot server

en: Server timeout
sv: Förbindelsen med servern dog ut (timeout)

en: Unable to lookup server host address
sv: Kunde inte slå upp serverns adress

en: Unable to lookup server host name
sv: Kunde inte slå upp serverns namn

en: Failed to connect to server
sv: Misslyckades med att kontakta servern

en: Failed to establish data connection to server
sv: Misslyckades med att etablera en dataförbindelse till servern

en: I/O error to local file
sv: I/O-fel mot lokal fil

en: Error setting remote server to passive mode
sv: Fel när den fjärrservern sattes i passivt läge

en: File not found on server
sv: Filen fanns inte på servern

en: Abort in progress
sv: Avbruten under gång

en: Unknown or unexpected error
sv: Okänt eller oväntat fel

en: logging into %s as %s, pw %s
sv: loggar in på %s som %s, lösenord %s

en: (no error)
sv: (inget fel)

note: @-readonlytrans@ FIX: double indeirection. @observer@
en: fatal error:
sv: ödesdigert fel:

note: !< RPMLOG_CRIT
en: error:
sv: fel:

note: !< RPMLOG_ERR
en: warning:
sv: varning:

en: memory alloc (%u bytes) returned NULL.
sv: minnesallokering (%u byte) returnerade NULL.

en: warning: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)
sv: varning: u %p ctrl %p nrefs != 0 (%s %s)

en: warning: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)
sv: varning: u %p data %p nrefs != 0 (%s %s)

en: warning: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)
sv: varning: uCache[%d] %p nrefs(%d) != 1 (%s %s)

en: Password for %s@%s:
sv: Lösenord för %s@%s:

en: error: %sport must be a number
sv: fel: %s-port måste vara ett tal

en: url port must be a number
sv: url-port måste vara ett tal

note: XXX Fstrerror
en: failed to create %s: %s
sv: kunde inte skapa %s: %s
