gabber - en to sv translation catalogue (626 entries)

en: Open with GNOME URL Handler
sv: Öppna med GNOME:s URL-hanterare

en: Open with Netscape (Existing)
sv: Öppna med Netscape (existerande)

en: Open with Netscape (New Window)
sv: Öppna med Netscape (nytt fönster)

en: Open with Netscape (Run New)
sv: Öppna med Netscape (starta ny)

en: Loading list of agents...
sv: Läser in lista med agenter...

note: Loading...
en: Loading the list of agents...
sv: Läser in listan med agenter...

en: Error receiving XML for Agent Browser, see standard output.
sv: Fel vid mottagning av XML för agentbläddraren, se standard ut.

en: Error, this server does not support agents.
sv: Fel, servern stöder inte agenter.

en: Loading...
sv: Läser in...

en: Loading information from agent...
sv: Läser in information fråm agent...

en: Information loaded.
sv: Informationen inläst.

en: Error attempting to search agent.
sv: Fel vid försök att söka efter agent.

en: Searching...
sv: Söker...

en: Error
sv: Fel

en: Search completed.
sv: Sökningen färdig.

en: Error loading list of agents.
sv: Fel vid inläsning av agentlistan.

note: Update dummy node text
en: Error occurred querying this agent. Please try again later.
sv: Fel inträffade när agenten tillfrågades. Försök igen senare.

en: Loading registration information...
sv: Läser in registreringsinformation...

en: Error attempting to register with agent.
sv: Fel vid försök att registrera hos agenten.

en: Sending registration information...
sv: Skickar registreringsinformation...

en: Registration Failed
sv: Registrering misslyckades

en:  day
sv:  dag

en:  days
sv:  dagar

en:  hr
sv:  timme

en:  hrs
sv:  timmar

en:  min
sv:  minut

en:  mins
sv:  minuter

en:  sec
sv:  sekund

en:  secs
sv:  sekunder

note: Set the tooltip as well
en: Presence signature is invalid
sv: Närvarosignaturen är ogiltig

note: Set the tooltip as well
en: Presence signature is valid
sv: Närvarosignaturen är giltig

note: Set the tooltip as well
en: Presence is not signed
sv: Närvaron är inte signerad

note: Set the labels appropriately
en: offline:
sv: frånkopplad:

en: No presence has been received.
sv: Ingen närvaro har mottagits.

en: 's Contact Information - Gabber
sv: s kontaktinformation - Gabber

en: yes
sv: ja

en: Jabber Contacts attached:
sv: Bifogade Jabber-kontakter:

note: manage(new ErrorView(m, errormsg));
en: A server-side error has occured:
sv: Ett fel har inträffat på serversidan:

en: Bad Request
sv: Felaktig begäran

en: Unauthorized
sv: Inte autentiserad

en: Payment Required
sv: Betalning krävs

en: Forbidden
sv: Förbjudet

en: Not Found
sv: Inte hittat

en: Not Allowed
sv: Inte tillåtet

en: Not Acceptable
sv: Inte godtagbart

en: Registration Required
sv: Registrering krävs

en: Request Timeout
sv: Time-out av begäran

en: Username Not Available
sv: Användarnamnet är inte tillgängligt

en: Internal Server Error
sv: Internt serverfel

en: Not Implemented
sv: Inte implementerat

en: Remote Server Error
sv: Fel på fjärrserver

en: Service Unavailable
sv: Tjänsten är otillgänglig

en: Remote Server Timeout
sv: Fjärrservern gjorde time-out

en: No Error
sv: Inget fel

note: Add base widgets into this container
en: Then
sv: Då

note: Create action menu
en: change message type to...
sv: ändra meddelandetyp till...

en: forward message to...
sv: vidarebefordra meddelande till...

en: reply with...
sv: svara med...

en: store this message offline.
sv: lagra detta meddelande frånkopplat.

en: continue processing rules.
sv: fortsätt behandla regler.

note: Create remove button
en: Remove
sv: Ta bort

note: Add base widgets into this container
en: If
sv: Om

note: Create condition menu
en: I'm not online.
sv: jag inte är ansluten.

en: the message is from...
sv: meddelandet är från...

en: the message is sent to...
sv: meddelandet skickas till...

en: the subject is...
sv: ämnet är...

en: the body is...
sv: meddelandetexten är...

en: my status is...
sv: min status är...

en: the message type is...
sv: meddelandetypen är...

note: Insert a filter into the list
en: New Rule
sv: Ny regel

en: Sorry, your server does not support Jabber filters.
sv: Ledsen, din server stöder inte Jabber-filter.

en:  on IRC Server
sv:  på IRC-servern

en: You have been invited to
sv: Du har blivit inbjuden till

en: Error, unable to load the password.
    Please try logging in again.
sv: Fel, kan inte läsa in lösenordet.
    Försök att logga in igen.

en: Are you sure you would like Gabber to try
    to register
sv: Är du säker på att du vill att Gabber ska
    försöka registrera

en: Gabber could not log you in.
    Would you like Gabber to try to create a new
    account on the selected Jabber server?
sv: Gabber kunde inte logga in dig.
    Vill du att Gabber ska försöka skapa ett nytt
    konto på den valda Jabber-servern?

en: Attempt to create a new user failed:
sv: Försöket att skapa en ny användare misslyckades:

en: 
    . Please select a different user name or verify your 
    login information.
sv: 
    . Välj ett annat användarnamn eller verifiera din 
    inloggningsinformation.

en: Login failed. It is possible this server does not
    support digest authentication.
    Try connecting again with digest disabled.
sv: Inloggningen misslyckades. Det är möjligt att denna
    server inte stöder digest-autentisering.
    Försök att ansluta igen med digest avstängt.

en: Transmitter error. Disconnected:
sv: Sändarfel. Frånkopplad:

en: The signature was valid
sv: Signaturen var giltig

en: The signature was not valid
sv: Signaturen var inte giltig

en: Could not determine key information
sv: Kunde inte avgöra nyckelinformation

en: This message was signed
sv: Detta meddelande var signerat

en: Logs for
sv: Loggar för

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Offline
sv: Frånkopplad

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Chatty
sv: Chattig

en: Away
sv: Borta

en: Extended Away
sv: Utökat borta

en: Do Not Disturb
sv: Stör inte

en: both
sv: båda

en: from
sv: från

en: to
sv: till

en: none
sv: inget

en: Both of you can see each other's presence.
sv: Båda två kan se varandras närvaro.

en: You cannot see their presence, but they can see yours.
sv: Du kan inte se deras närvaro, men de kan se din.

en: You can see their presence, but they cannot see yours.
sv: Du kan se deras närvaro, men de kan inte se din.

en: Neither of you can see the other's presence.
sv: Ingen av er kan se den andres närvaro.

en: Unable to save file. Please try another name or location.
sv: Kan inte spara filen. Försök med ett annat namn eller en annan plats.

en: Are you sure you want to disconnect from Jabber?
sv: Är du säker på att du vill koppla från Jabber?

en: Logged in
sv: Inloggad

en: Logged out
sv: Utloggad

en: Please enter name of the group:
sv: Ange namnet på gruppen:

en: Gabber: The GNOME Jabber Client.
sv: Gabber: Jabber-klienten för GNOME.

en: More information about Jabber:
      http://www.jabbercentral.org/
      http://jabber.org/
      http://jabber.com/
sv: Mer information om Jabber:
      http://www.jabbercentral.org/
      http://jabber.org/
      http://jabber.com/

en: Thanks:
sv: Tack:

en:   Thomas Muldowney - several patches/fixes
sv:   Thomas Muldowney - åtskilliga programfixar

en:   David Zoll - Small bug fixes, g_asserts
sv:   David Zoll - Mindre felfixar, g_assert:er

en:   Erich Zigler - Gabber FreeBSD port
sv:   Erich Zigler - FreeBSD-port av Gabber

en:   Lauris Kaplinski - e-font and e-unicode
sv:   Lauris Kaplinski - e-font och e-unicode

en:   All of the translators
sv:  Alla översättare

en:   gtkmm - especially kenelson and cactus
sv:   gtkmm - speciellt kenelson och cactus

en:   artwiz and garrett - amazing icons
sv:   artwiz och garrett - fantastiska ikoner

en:   gnomeicu and gaim
sv:   gnomeicu och gaim

en:   All of the Jabber and GNOME people!
sv:   Allt Jabber- och GNOME-folk!

en: Gabber's website: http://gabber.sourceforge.net/
sv: Gabbers webbplats: http://gabber.sourceforge.net/

en: Copyright (c) 1999-2001 Julian Missig and Dave Smith
sv: Copyright © 1999-2001 Julian Missig och Dave Smith

en: Online
sv: Ansluten

en: Chat with me!
sv: Chatta med mig!

en: I'm away.
sv: Jag är borta.

en: I'm not available right now.
sv: Jag är inte tillgänglig just nu.

en: Please do not disturb me right now.
sv: Stör mig inte just nu, är du snäll.

en: Disconnected
sv: Frånkopplad

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Not in Roster
sv: Inte i registret

en: An error occured trying to sign your message.
    Send the message unsigned?
sv: Ett fel inträffade vid försöket att signera
    ditt meddelande. Skicka meddelandet osignerat?

en: An error occured trying to encrypt your message.
    Send the message unencrypted?
sv: Ett fel inträffade vid försöket att kryptera
    ditt meddelande. Skicka meddelandet okrypterat?

note: Set the title
en: Message from
sv: Meddelande från

note: Set the label appropriately
en: Message to:
sv: Meddelande till:

note: Show the error
en: Error
sv: Fel

note: Set the label appropriately
en: Reply to:
sv: Svara till:

en: Message -
sv: Meddelande -

note: Set the title
en: Message to
sv: Meddelande till

note: Set the tooltip
en: This message is not encrypted
sv: Detta meddelande är inte krypterat

note: Set the tooltip
en: Signature on message is invalid
sv: Signaturen på meddelandet är ogiltig

note: Set the tooltip
en: Signature on message is valid
sv: Signaturen på meddelandet är giltig

note: Set the tooltip
en: This message is encrypted
sv: Detta meddelande är krypterat

note: Prepare the text
en:  wrote:
sv:  skrev:

en: Chat with
sv: Chatta med

en: Group Chat in
sv: Gruppchat i

note: Setup a message object
en: /me has changed the subject to:
sv: /me har ändrat ämnet till:

en: Session Disconnected
sv: Sessionen är frånkopplad

en: %d members
sv: %d deltagare

en: Jabber Group Chat 1.0
sv: Jabber-gruppchatt 1.0

en: Connection Settings - Gabber
sv: Anslutningsinställningar - Gabber

en: Login - Gabber
sv: Inloggning - Gabber

en: Automatically away due to being idle
sv: Bli borta automatiskt när du inte använder datorn

en: Export Jabber Roster - Gabber
sv: Exportera Jabber-register - Gabber

en: Import Jabber Roster - Gabber
sv: Importera Jabber-register - Gabber

en: Unable to open file. Please try another name or location.
sv: Kan inte öppna fil. Försök med ett annat namn eller en annan plats.

en:  is now online
sv:  är nu ansluten

en:  went offline
sv:  kopplade ifrån

en: Are you sure you want to remove
sv: Är du säker på att du vill ta bort

en:  from your roster?
sv:  från ditt register?

note: Initialize instructions
en: The following user would like to add you to their contact list. Do you wish to allow this?
sv: Följande användare vill lägga till dig till sin kontaktlista. Vill du tillåta detta?

en: Couldn't Resolve Hostname
sv: Kunde inte slå upp värdnamnet

note: shouldn't happen
en: Unknown Error
sv: Okänt fel

en: Disconnected. Reconnecting...
sv: Frånkopplad. Ansluter igen...

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Attempting to log in...
sv: Försöker att logga in...

en: Login successful. Contacting the Jabber Users Directory....
sv: Inloggningen lyckades. Kontaktar Jabber-användarkatalogen...

en: Login successful.
sv: Inloggningen lyckades.

note: Inform the user
en: Jabber Users Directory contacted, sending information...
sv: Jabber-användarkatalogen kontaktad, skickar information...

en: Information sent.
sv: Informationen skickad.

en: <- Remove
sv: <- Ta bort

en: Add ->
sv: Lägg till ->

en: Add Method
sv: Metod för att lägga till

en: Add a Contact to Your Roster
sv: Lägg till en kontakt till ditt register

en: Add a Contact to Your Roster - Gabber
sv: Lägg till en kontakt till ditt register - Gabber

en: Add a contact manually
sv: Lägg till en kontakt manuellt

en: Add another contact when this is finished
sv: Lägg till ytterligare en kontakt när detta är över

en: Available Agents
sv: Tillgängliga agenter

en: Available Groups
sv: Tillgängliga grupper

en: Browse
sv: Bläddra

en: Completed
sv: Färdig

en: Contact Information and Nickname
sv: Kontaktinformation och smeknamn

en: Country:
sv: Land:

en: Current Groups
sv: Nuvarande grupper

en: Directory:
sv: Katalog:

en: Display the group configuration for this contact.
sv: Visa gruppinformationen för denna kontakt.

en: E-mail:
sv: E-post:

en: Final Configuration
sv: Slutlig konfiguration

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: Gabber has sent this contact a request to add
    them to your roster.
sv: Gabber har skickat en begäran till denna kontakt
    om att lägga till dem till ditt register.

en: Gabber needs to ask contacts if you can add them to your roster. You can attach your own message to this request above.
sv: Gabber måste fråga kontakter om du kan lägga till dem till ditt register. Du kan bifoga ditt eget meddelande till begäran ovan.

en: Gabber organizes contacts in the roster by what group they are in.
sv: Gabber organiserar kontakterna i registret efter den grupp de är i.

en: Go to this web site
sv: Gå till denna webbplats

en: Groups
sv: Grupper

en: I would like to add you to my roster.
sv: Jag vill lägga till dig i mitt register.

en: If you didn't find the contact you are looking for, you can click Back and search again.
sv: Om du inte hittade den kontakt som du letade efter kan du klicka på Bakåt och söka igen.

en: JabberID:
sv: Jabber-id:

en: Manually Add a Contact
sv: Lägg till en kontakt manuellt

en: Request Message
sv: Förfrågansmeddelande

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search a Directory for a Contact
sv: Sök i en katalog efter en kontakt

en: Search for a Contact
sv: Sök efter en kontakt

en: Search the user directories for a contact
sv: Sök i användarkatalogerna efter en kontakt

en: The IM protocol the user is using
sv: IM-protokollet som användaren använder

en: The contact's nickname is what the contact will be listed as in your roster.
sv: Kontaktens smeknamn är vad kontakten kommer att visas som i ditt register.

en: This assistant will help you add a contact to your
    Roster. Click Next to get started.
sv: Denna assistent kommer att hjälpa dig att lägga till en
    kontakt till ditt register. Klicka på Nästa för att starta.

en: To manually add a contact, you need to know what agent they use, what their user name is, what server they use (if applicable), and be signed up for that agent.
sv: FÖr att lägga till en kontakt måste du veta vilken agent de använder, vad de har för användarnamn, vilken server de använder (om tillämpligt), och vara anmäld till den agenten.

en: To search for a contact, you need to know which instant messaging system they use.
sv: För att söka efter en kontakt måste du veta vilket meddelandesystem de använder.

en: Web Site:
sv: Webbplats:

en: What do you want this contact to be listed as?
sv: Vad vill du att denna kontakt ska visas som?

en: What is the contact's username or screen name?
sv: Vad är kontaktens användarnamn eller skärmnamn?

en: What request do you want Gabber to send this contact?
sv: Vilken begäran vill du att Gabber ska skicka till denna kontakt?

en: What server does this contact use?
sv: Vilken server använder kontakten?

en: Which directory would you like to search?
sv: Vilken katalog vill du söka i?

en: Which instant messaging system does this contact use?
sv: Vilket meddelandesystem använder kontakten?

en: Which server do you want to get the list of directories from?
sv: Vilken server vill du hämta listan med kataloger från?

en: You can either manually add a contact or search the directory to find them.
sv: Du kan antingen lägga in en kontakt manuellt eller söka i en katalog för att hitta dem.

en: You can fill in any number of fields to search for a contact
sv: Du kan fylla i hur många fält som helst för att söka efter en kontakt

en: You can place this contact in one or more groups. Organizing contacts into groups makes it easier to find people in your roster.
sv: Du kan placera denna kontakt i en eller flera grupper. Att organisera kontakter i grupper gör det lättare att hitta personer i ditt register.

en: _Group:
sv: _Grupp:

en: A Jabber server which has agents.
sv: En Jabber-server som har agenter.

en: Agents Browser - Gabber
sv: Agentbläddrare - Gabber

en: Browse this Jabber server
sv: Bläddra i denna Jabber-server

en: Register with this agent
sv: Registrera med denna agent

en: Register...
sv: Registrera...

en: Search this agent
sv: Sök i denna agent

en: Search...
sv: Sök...

en: View Info...
sv: Visa information...

en: View general information on this Agent
sv: Visa allmän information om denna agent

en: _Server to Browse:
sv: _Server att bläddra i:

en: According to update.jabber.org, a new version of Gabber is available.
sv: Enligt update.jabber.org finns det en ny version av Gabber.

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Display information about this update again.
sv: Visa information om denna uppdatering igen.

en: New Version Available - Gabber
sv: Ny version tillgänglig - Gabber

en: Update Information
sv: Uppdatera informationen

en: A subscription request has been sent to this contact, but they have neither accepted nor denied it.
sv: En prenumerationsbegäran har skickats till denna kontakt, men de har varken accepterat den eller nekat den.

en: About
sv: Om

en: Address 2:
sv: Adress 2:

en: Address:
sv: Adress:

en: Birthday
sv: Födelsedag

en: Birthday:
sv: Födelsedag:

en: City:
sv: Stad:

en: Client:
sv: Klient:

en: Contact Information - Gabber
sv: Kontaktinformation - Gabber

en: Current Time:
sv: Tid just nu:

en: Default
sv: Standard

en: Explanation:
sv: Förklaring:

en: Jabber Client
sv: Jabber-klient

en: Location
sv: Plats

en: Name:
sv: Namn:

en: Operating System:
sv: Operativsystem:

en: Organization Details
sv: Organisationsdetaljer

en: Pending:
sv: Väntande:

en: Personal Details
sv: Personliga detaljer

en: Personal Information
sv: Personlig information

en: Postal Code:
sv: Postnummer:

en: Presence and Status
sv: Närvaro och status

en: Revert to the nickname this user specified
sv: Återgå till smeknamnet som denna användare angav

en: Role:
sv: Roll:

en: State/Province:
sv: Delstat/Provins:

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Subscription type:
sv: Prenumerationstyp:

en: Telephone:
sv: Telefon:

en: Title:
sv: Titel:

en: Unit:
sv: Enhet:

en: User's Computer
sv: Användarens dator

en: _About
sv: _Om

en: _Client Info
sv: _Klientinformation

en: _General
sv: _Allmänt

en: _Location
sv: _Plats

en: _Nickname:
sv: _Smeknamn:

en: _Organization
sv: _Organisation

en: _Resource:
sv: _Resurs:

en: online:
sv: ansluten:

en: subscription
sv: prenumeration

en: Add Contacts to Roster
sv: Lägg till kontakter i registret

en: Add to Roster
sv: Lägg till i registret

en: JabberID
sv: Jabber-id

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Received Contact(s) - Gabber
sv: Mottog kontakt(er) - Gabber

en: The following contacts will be added to your roster:
sv: Följande kontakter kommer att läggas till i ditt register:

en: These contacts were received from:
sv: Dessa kontakter mottogs från:

en: Drag contacts you would like to send below:
sv: Dra de kontakter som du vill skicka:

en: Send
sv: Skicka

en: Send Contact(s) - Gabber
sv: Skicka kontakt(er) - Gabber

en: Send Contacts
sv: Skicka kontakter

en: Send these contacts to:
sv: Skicka dessa kontakter till:

en: Edit Groups - Gabber
sv: Redigera grupper - Gabber

en: Groups for:
sv: Grupper för:

en: Add...
sv: Lägg till...

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Jabber Message Rules List
sv: Lista med Jabber-meddelanderegler

en: Jabber Message Rules List - Gabber
sv: Lista med Jabber-meddelanderegler - Gabber

en: Action
sv: Åtgärd

en: Add
sv: Lägg till

en: Condition
sv: Villkor

en: Edit Jabber Message Rule - Gabber
sv: Redigera Jabber-meddelanderegel - Gabber

en: Rule Name:
sv: Regelnamn:

en: Contacts to Invite
sv: Kontakter att bjuda in

en: Drag contacts you would like to invite below:
sv: Dra de kontakter som du vill bjuda in nedan:

en: Gabber: Group Chat Invitor
sv: Gabber: Inbjudare för gruppchatter

en: Group Information
sv: Gruppinformation

en: Invite
sv: Bjud in

en: Room:
sv: Rum:

en: _Subject:
sv: _Ämne:

en: Group Chat Invitation - Gabber
sv: Inbjudan till gruppchatt - Gabber

en: Join Room
sv: Gå in i rum

en: Subject:
sv: Ämne:

en: You have been invited to a groupchat by
sv: Du har blivit inbjuden till en gruppchatt av

en: Join Group Chat - Gabber
sv: Anslut till gruppchatt - Gabber

en: Password for the room, if needed
sv: Lösenord för rummet, om det behövs

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Room
sv: Rum

en: The room or channel to join
sv: Rummet eller kanalen att gå in i

en: You can join a group chat room by filling in the fields below:
sv: Du kan gå in i ett gruppchattrum genom att fylla i fälten nedan:

en: _IRC Server:
sv: _IRC-server:

en: _Protocol:
sv: _Protokoll:

en: _Room:
sv: _Rum:

en: 0 members
sv: 0 deltagare

en: Group Chat - Gabber
sv: Gruppchatt - Gabber

en: History
sv: Historik

en: Invite Contacts...
sv: Bjud in kontakter...

en: Message History...
sv: Meddelandehistorik...

en: Message...
sv: Meddelande...

en: Not Available
sv: Inte anträffbar

en: One-on-One Chat...
sv: En-till-en-chatt...

en: Send Contacts...
sv: Skicka kontakter...

en: Show/Hide Users in Group
sv: Visa/göm användare i gruppen

en: User List
sv: Användarlista

en: View Contact Info
sv: Visa kontaktinformation

en: Aliases:
sv: Alias:

en: Key ID:
sv: Nyckel-id:

en: Signature Info - Gabber
sv: Signaturinformation - Gabber

en: This message was not signed.
sv: Detta meddelande var inte signerat.

en: User ID:
sv: Användar-ID:

en: GPG Passphrase - Gabber
sv: GPG-lösenordsfras - Gabber

en: In order to encrypt and sign messages, Gabber needs your GPG key's passphrase.
sv: För att kunna kryptera och signera meddelanden behöver Gabber lösenordsfrasen till din GPG-nyckel.

en: There was an error trying to use your passphrase with the GPG key you selected. Either try again or disable GPG.
sv: Det uppstod ett fel vid försöket att använda lösenordsfrasen med den GPG-nyckel du valde. Försök igen eller stäng av GPG.

en: This passphrase will not be stored in Gabber's config file, so Gabber has to ask you every session.
sv: Denna lösenordsfras kommer inte att lagras i Gabbers konfigurationsfil, så Gabber måste fråga dig varje session.

en: _Passphrase:
sv: _Lösenordsfras:

en: About...
sv: Om...

en: Add Contact
sv: Lägg till kontakt

en: Add Contact...
sv: Lägg till kontakt...

en: Add _Group...
sv: Lägg till _grupp...

en: Add this Contact...
sv: Lägg till denna kontakt...

en: Agent Information...
sv: Agentinformation...

en: Browse Agents
sv: Bläddra i agenter

en: Browse Agents/IM Systems...
sv: Bläddra i agenter/IM-system...

en: Delete Contact
sv: Ta bort kontakt

en: Display common actions
sv: Visa vanliga åtgärder

en: Display menubar
sv: Visa menyrad

en: Display message queue
sv: Visa meddelandekö

en: Display presence indicator
sv: Visa närvaroindikator

en: Edit Groups...
sv: Redigera grupper...

en: Gabber Manual
sv: Gabber-manual

en: Gabber Manual...
sv: Gabber-manual...

en: Gabber _Manual...
sv: Gabber-_manual...

en: Hide Main Window
sv: Göm huvudfönstret

en: Hide _Agents
sv: Göm _agenter

en: Hide _Offline Contacts
sv: Visa _frånkopplade kontakter

en: Jabber Message _Rules...
sv: Jabber-meddelande_regler...

en: Join Group Chat
sv: Anslut till gruppchatt

en: Join Group _Chat...
sv: Anslut till grupp_chatt...

en: Join a Group Chat...
sv: Anslut till en gruppchatt...

en: Log into Agent
sv: Logga in i agent

en: Log out of Agent
sv: Logga ut ur agent

en: Log_out
sv: Logga _ut

en: Login...
sv: Logga in...

en: Logout
sv: Logga ut

en: Manage Groups...
sv: Hantera grupper...

en: New Blank _Message...
sv: Nytt tomt _meddelande...

en: No messages
sv: Inga meddelanden

en: No messages waiting
sv: Inga meddelanden väntar

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Presence
sv: Närvaro

en: Remove Agent
sv: Ta bort agent

en: Resubscribe
sv: Återuppta prenumeration

en: Show Main Window
sv: Visa huvudfönstret

en: Show _Headlines
sv: Visa _rubriker

en: View Contact Info...
sv: Visa kontaktinformation...

en: View History...
sv: Visa historik...

en: _Add Contact...
sv: _Lägg till kontakt...

en: _Browse Agents/IM Systems...
sv: _Bläddra i agenter/IM-system...

en: _Connection Settings...
sv: _Anslutningsinställningar...

en: _Debug
sv: Fels_ök

en: _Export Roster...
sv: _Exportera register...

en: _Ignore List...
sv: _Ignoreringslista...

en: _Import Roster...
sv: _Importera register...

en: _Login...
sv: _Logga in...

en: _My Information...
sv: _Min information...

en: _Raw XML Input...
sv: _Rå XML-indata...

en: _Roster
sv: _Register

en: _Services
sv: _Tjänster

en: Add a JabberID
sv: Lägg till ett Jabber-id

en: Allow people not on my roster to contact me
sv: Tillåt att folk som inte är i mitt register kontaktar mig

en: Contacts to Ignore
sv: Kontakter att ignorera

en: Drag contacts you would like to ignore below:
sv: Dra de kontakter som du vill ignorera nedan:

en: Ignore List - Gabber
sv: Ignoreringslista - Gabber

en: Ignore Options
sv: Ignoreringsalternativ

en: People who are ignored cannot see when you are online, and you will not receive messages from them.
sv: Folk som är ignorerade kan inte se när du är ansluten, och du kommer inte att få meddelanden från dem.

en: Add JabberID to Ignore - Gabber
sv: Lägg till Jabber-id att ignorera - Gabber

en: JabberID to Ignore:
sv: Jabber-id att ignorera:

en: A unique resource, used to allow multiple connections
sv: En unik resurs som används för att tillåta flera anslutningar

en: Account Actions
sv: Kontoåtgärder

en: Account Details
sv: Kontodetaljer

en: Account Options
sv: Kontoalternativ

en: Account Registration...
sv: Kontoregistrering...

en: Automatically connect on Gabber startup
sv: Anslut automatiskt vid Gabber-uppstart

en: Automatically reconnect to the server when disconnected
sv: Återanslut automatiskt till servern när frånkopplad

en: Change Password...
sv: Byt lösenord...

en: Change this account's password...
sv: Byt lösenordet för detta konto...

en: Connection Options
sv: Anslutningsalternativ

en: Jabber client priority. 0 is default
sv: Prioritet för Jabber-klienten. 0 är standard

en: Login
sv: Inloggning

en: Port to connect to
sv: Port att ansluta till

en: Pr_iority:
sv: Pr_ioritet:

en: Register a new account or delete an existing one...
sv: Registrera ett nytt konto eller ta bort ett existerande...

en: Save Password
sv: Spara lösenord

en: Use Secure Socket Layers
sv: Använd Secure Socket Layers (SSL)

en: Use digest authentication, do not send plaintext password
sv: Använd digest-autentisering, skicka inte lösenord i klartext

en: Your Jabber password
sv: Ditt Jabber-lösenord

en: Your Jabber server
sv: Din Jabber-server

en: Your Jabber username
sv: Ditt Jabber-användarnamn

en: _Account
sv: _Konto

en: _Connection
sv: _Anslutning

en: _Password:
sv: _Lösenord:

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: An error occurred while attempting to send:
sv: Ett fel uppstod vid försök att skicka:

en: Encrypt this message
sv: Kryptera detta meddelande

en: Info
sv: Information

en: JabberID to which this message should be sent
sv: Jabber-id som detta meddelande ska skickas till

en: Message - Gabber
sv: Meddelande - Gabber

en: Quote
sv: Citera

en: Quote received message in reply
sv: Citera det mottagna meddelandet i svaret

en: Read Next
sv: Läs nästa

en: Received Message
sv: Mottaget meddelande

en: Reply
sv: Svara

en: Send _to:
sv: Skicka _till:

en: Send as OOOChat
sv: Skicka som en-till-en-chatt

en: Send as One-on-One Chat
sv: Skicka som en-till-en-chatt

en: Sender:
sv: Avsändare:

en: Show Advanced Options
sv: Visa avancerade alternativ

en: Show Received Message
sv: Visa mottaget meddelande

en: Specific resource to which this message should be sent
sv: Specifik resurs som detta meddelande ska skickas till

en: Subject of this message
sv: Ämnet på detta meddelande

en: Time:
sv: Tid:

en: Address _2:
sv: Adress _2:

en: Contact Information
sv: Kontaktinformation

en: Do not publish my information in JUD
sv: Publicera inte min information i JUD

en: Fa_mily Name:
sv: Efterna_mn:

en: Jabber Users Directory
sv: Jabber-användarkatalog

en: Just a plain old Gabber user
sv: Bara en gammal hederlig Gabber-användare

en: My Information - Gabber
sv: Min information - Gabber

en: Pos_tal Code:
sv: Pos_tnummer:

en: The information on the 'Personal' page will be sent to the Jabber Users Directory (JUD), a searchable directory of many Jabber users.
    
    All other information is accessible if people ask specifically for your Contact Information.
sv: Informationen på sidan "Personligt" kommer att skickas till Jabber-användarkatalogen (JUD), en sökbar katalog med många Jabber-användare.
    
    All annan användarinformation är endast tillgänglig om folk frågar efter just din kontaktinformation.

en: This textbox is for free-form information about yourself - your likes, dislikes, favorite pets, favorite books, or you could even write little poems about that special someone.
sv: Detta textfält är för valfri information om dig själv - vad du gillar, vad du inte gillar, favorithusdjur, favoritböcker, eller så kan du till och med skriva en dikt om den där speciella personen.

en: Users _Directory
sv: Användar_katalog

en: _Address:
sv: _Adress:

en: _City:
sv: _Ort:

en: _Country:
sv: _Land:

en: _E-mail:
sv: _E-post:

en: _Full Name:
sv: _Fullständigt namn:

en: _Given Name:
sv: F_örnamn:

en: _Name:
sv: _Namn:

en: _Personal
sv: _Personligt

en: _Role:
sv: _Roll:

en: _State/Province:
sv: Del_stat/Provins:

en: _Telephone:
sv: _Telefon:

en: _Title:
sv: _Titel:

en: _Unit:
sv: En_het:

en: _Web Site:
sv: _Webbplats:

en: One-on-One Chat - Gabber
sv: En-till-en-chatt - Gabber

en: Send as Normal Message
sv: Skicka som normalt meddelande

en: Automatic Presence Changing
sv: Automatisk närvaroändring

en: Automatic Presence Status
sv: Automatisk närvarostatus

en: Automatically _change presence when idle
sv: _Ändra automatiskt närvaron när du inte använder datorn

en: Automatically open normal messages
sv: Öppna automatiskt normala meddelanden

en: Automatically open one-on-one chats
sv: Öppna automatiskt en-till-en-chattar

en: Available:
sv: Tillgänglig:

en: Away:
sv: Borta:

en: Chatty:
sv: Chattig:

en: Check spelling using ispell or aspell if possible
sv: Kontrollera om möjligt stavningen med ispell eller aspell

en: Color for available users
sv: Färg för användare som är tillgängliga

en: Color for away users
sv: Färg för användare som är borta

en: Color for chatty users
sv: Färg för användare som är chattiga

en: Color for do not disturb users
sv: Färg för användare som inte ska störas

en: Color for not availabe (extended away) users
sv: Färg för användare som inte är tillgängliga (utökat borta)

en: Color for offline users
sv: Färg för användare som är frånkopplade

en: Color for queued messages
sv: Färg för kölagda meddelanden

en: Color for queued one-on-one chats
sv: Färg för kölagda en-till-en-chattar

en: Color for users not in the roster
sv: Färg för användare som inte är i registret

en: Color for users without a subscription
sv: Färg för användare utan en prenumeration

en: Display GNOME/KDE status docklet
sv: Visa GNOME/KDE-statusdocka

en: Display icons next to contacts indicating their status
sv: Visa ikoner som visar deras status bredvid kontakter

en: Display timestamps in group chats
sv: Visa tidsstämplar i gruppchattar

en: Display timestamps in one-on-one chats
sv: Visa tidsstämplar i en-till-en-chattar

en: Do Not Disturb:
sv: Stör inte:

en: E_xtended Away after:
sv: Ut_ökat borta efter:

en: Encrypt messages, one-on-one chats, and presence with GPG
sv: Kryptera meddelanden, en-till-en-chattar, och närvaro med GPG

en: Extended Away:
sv: Utökat borta:

en: GPG Encryption
sv: GPG-kryptering

en: Gabber: Available Color
sv: Gabber: Färg för tillgänglig

en: Gabber: Available Icon
sv: Gabber: Ikon för tillgänglig

en: Gabber: Away Color
sv: Gabber: Färg för borta

en: Gabber: Away Icon
sv: Gabber: Ikon för borta

en: Gabber: Chatty Color
sv: Gabber: Färg för chattig

en: Gabber: Chatty Icon
sv: Gabber: Ikon för chattig

en: Gabber: Do Not Disturb Color
sv: Gabber: Färg för stör inte

en: Gabber: Do Not Disturb Icon
sv: Gabber: Ikon för stör inte

en: Gabber: Logs Saved in
sv: Gabber: Loggar sparade i

en: Gabber: Normal Message Color
sv: Gabber: Färg för normala meddelanden

en: Gabber: Not Available Icon
sv: Gabber: Ikon för inte anträffbar

en: Gabber: Not AvailableColor
sv: Gabber: Färg för inte anträffbar

en: Gabber: Not in Roster Color
sv: Gabber: Färg för inte i registret

en: Gabber: Offline Color
sv: Gabber: Färg för frånkopplad

en: Gabber: Offline Icon
sv: Gabber: Ikon för frånkopplad

en: Gabber: One-on-One Chat Color
sv: Gabber: Färg för en-till-en-chatt

en: Gabber: Stalker Color
sv: Gabber: Färg för smygjägare

en: Key ID
sv: Nyckel-id

en: Leave the message type intact
sv: Lämna meddelandetypen intakt

en: Log Format
sv: Loggformat

en: Log Location
sv: Plats för loggar

en: Log Purging Frequency
sv: Frekvens för tömning av loggar

en: Log messages and chats as XHTML
sv: Logga meddelanden och chattar som XHTML

en: Log messages and chats as XML
sv: Logga meddelanden och chattar som XML

en: Logging
sv: Loggning

en: Logs Saved in:
sv: Loggar sparade i:

en: Main Window
sv: Huvudfönster

en: Move the logs to a subdirectory every month
sv: Flytta loggarna till en underkatalog varje månad

en: Normal Message:
sv: Normalt meddelande:

en: Not in Roster:
sv: Inte i registret:

en: Offline:
sv: Frånkopplad:

en: One-on-One Chat:
sv: En-till-en-chatt:

en: Preferences - Gabber
sv: Inställningar - Gabber

en: Purge the logs every month
sv: Töm loggarna varje månad

en: Raise windows when a new message is received
sv: Höj fönster när ett nytt meddelande mottas

en: Receive all messages as normal messages
sv: Mottag alla meddelanden som normala meddelanden

en: Receive all messages as one-on-one chats
sv: Mottag alla meddelanden som en-till-en-chattar

en: Receiving
sv: Tar emot

en: Right-click the panel and Add to Panel -> Status Dock.
sv: Högerklicka på panelen och Lägg till panel -> Statusdocka.

en: Roster Icons
sv: Registerikoner

en: Save logs of encrypted messages
sv: Spara loggar över krypterade meddelanden

en: Save logs of messages and chats
sv: Spara loggar över meddelanden och chattar

en: Save main window position
sv: Spara poistionen på huvudfönstret

en: Save main window size
sv: Spara storleken på huvudfönstret

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Send normal messages by default
sv: Skicka normala meddelanden som standard

en: Send one-on-one chats by default
sv: Skicka en-till-en-chattar som standard

en: Sending
sv: Skickar

en: Spelling
sv: Stavning

en: Stalker:
sv: Smygjägare:

en: Status Docklet
sv: Statusdocka

en: Timestamps
sv: Tidsstämplar

en: Toolbars
sv: Verktygsrader

en: User ID
sv: Användar-id

en: _Auto-away
sv: _Automatiskt borta

en: _Away after:
sv: _Borta efter:

en: _Encryption
sv: _Kryptering

en: _Interface
sv: _Gränssnitt

en: _Logs
sv: _Loggar

en: _Messages and Chats
sv: _Meddelanden och chattar

en: minute(s)
sv: minut(er)

en: Blank Message
sv: Tomt meddelande

en: Blank Message XML
sv: Tom meddelande-XML

en: IQ XML
sv: IQ-XML

en: If you know what you're doing, enter XML to send to the server below. Output will be in STDOUT (for now).
sv: Om du vet vad du gör kan du ange XML som ska skickas till servern nedan. Utdata kommer att hamna i standard ut (för tillfället).

en: Raw XML Input
sv: Rå XML-indata

en: Raw XML Input - Gabber
sv: Rå XML-indata - Gabber

en: Agent Registration - Gabber
sv: Agentregistrering - Gabber

en: Attempting to Register
sv: Försöker att registrera

en: Loading Registration Information
sv: Läser in registreringsinformationen

en: Please wait while Gabber attempts to register with the information you entered.
sv: Var vänlig och vänta medan Gabber försöker registrera med den information som du angav.

en: Please wait while Gabber tries to load the information needed to register with this agent.
sv: Var vänlig och vänta medan Gabber försöker att läsa in informationen som behövs för att registrera hos denna agent.

en: Register with an Agent
sv: Registrera hos en agent

en: Registration Successful
sv: Registreringen lyckades

en: Registration with this agent has been successful.
sv: Registreringen hos denna agent lyckades.

en: Service Provided:
sv: Tillhandahållen tjänst:

en: The agent has logged in successfully
    and has been added to your roster.
sv: Agenten har loggat in utan problem
    och har lagts till i ditt register.

en: This agent requires the fields you see to the right to be filled out.
sv: Denna agent kräver att fälten du ser till höger fylls i.

en: This druid will step you through registering with an agent.
sv: Denna guide kommer att hjälpa dig med att registrera hos en agent.

en: My Status - Gabber
sv: Min status - Gabber

en: Show as being:
sv: Visa som:

en: Update Status
sv: Uppdatera status

en: online
sv: ansluten

en: Add contact to roster
sv: Lägg till kontakt till registret

en: Allow
sv: Tillåt

en: Deny
sv: Neka

en: Nickname:
sv: Smeknamn:

en: Request Reason
sv: Anledning för begäran

en: Send Message...
sv: Skicka meddelande...

en: Subscription Request - Gabber
sv: Prenumerationsbegäran - Gabber

en: Would you like to allow [user@server] to add you to their list?
sv: Vill du tillåta att [användare@server] lägger till dig i deras lista?

en: Agent Name:
sv: Agentnamn:

en: Browse...
sv: Bläddra...

en: Group Chat Capable:
sv: Kapabel för gruppchatter:

en: Has SubAgents:
sv: Har underagenter:

en: Login Information
sv: Inloggningsinformation

en: Searchable:
sv: Sökbar:

en: Transport Information
sv: Transportinformation

en: Transport Information - Gabber
sv: Transportinformation - Gabber

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: no
sv: nej

en: Add this information to the Jabber Users Directory
sv: Lägg till denna information till Jabber-användarkatalogen

en: Contacting server...
sv: Kontaktar server...

en: Enter the same password again to continue
sv: Ange samma lösenord igen för att fortsätta

en: Gabber is now connected to the server.
    
    Further information can be found in the Gabber 
    Manual item under the Help menu.
sv: Gabber är nu ansluten till servern.
    
    Ytterligare information kan hittas i
    Gabber-manualen i Hjälp-menyn.

en: Gabber: The GNOME Jabber Client
sv: Gabber: Jabber-klienten för GNOME

en: JID with Resource:
sv: JID med resurs:

en: Jabber Account
sv: Jabber-konto

en: Logging In
sv: Loggar in

en: Login Successful
sv: Inloggningen lyckades

en: Password
sv: Lösenord

en: Resource
sv: Resurs

en: The JabberID is your Jabber screen name and is what other people need to add you to their contact list. Clicking Next will register your account.
sv: Ditt Jabber-id är ditt Jabber-skärmnamn och vad andra personer behöver för att lägga till dig till deras kontaktlistor. Genom att klicka på Nästa registrerar du ditt konto.

en: There is a list of more servers at
sv: Det finns en lista med fler servrar på

en: This information can be added to the Jabber Users Directory so other people can search for your JabberID.
sv: Denna information kan läggas till i Jabber-användarkatalogen så att andra personer kan söka efter ditt Jabber-id.

en: Welcome to Gabber.
    
    Gabber is a client for the Jabber instant messaging
    system. This assistant will help you create a new
    account or configure Gabber to use an existing 
    one. If you would like to use an existing account, 
    just fill in the appropriate information from your 
    existing account.
sv: Välkommen till Gabber.
    
    Gabber är en klient för meddelandesystemet Jabber.
    Denna assistent kommer att hjälpa dig att skapa ett
    nytt konto eller konfigurera Gabber att använda ett
    existerande sådant. Om du vill använda ett existerande
    konto fyller du bara in lämplig information från ditt
    existerade konto.

en: What do you want to call this resource?
sv: Vad vill du kalla denna resurs?

en: What do you want your account username to be?
sv: Vilket användarnamn vill du ha på ditt konto?

en: What do you want your nickname to be?
sv: Vilket smeknamn vill du ha?

en: What do you want your password to be?
sv: Vad vill du att ditt lösenord ska vara?

en: What is your e-mail address?
sv: Vad är din e-postadress?

en: What is your first name?
sv: Vad är ditt förnamn?

en: What is your last name?
sv: Vad är ditt efternamn?

en: Which server do you want your account on?
sv: Vilken server vill du ha ditt konto på?

en: Your New JabberID
sv: Ditt nya Jabber-id

en: Your password should be unique and easy to remember, but not something someone else can guess. Enter the same password twice to continue.
sv: Ditt lösenord bör vara unikt och lätt att komma ihåg, men inte något som någon annan kan gissa sig till. Ange samma lösenord två gånger för att fortsätta.

en: Your resource should be unique so you can log into the same Jabber account from different computers (or Jabber clients) at the same time.
sv: Din resurs bör vara unik så att du kan logga in på samma Jabber-konto från olika datorer (eller Jabber-klienter) samtidigt.

en: Your username should be unique and easy to remember.
sv: Ditt användarnamn bör vara unikt och lätt att komma ihåg.
