Gramps 0.1.3b2 - en to sv translation catalogue (208 entries)

en: Add
sv: Lägg Till

en: Add Bookmark
sv: Lägg Till Bokmärke

en: Add Child
sv: Lägg Till Barn

en: Add Existing Child
sv: Lägg Till Existerande Barn

en: Add New Child
sv: Lägg Till Nytt Barn

en: Add Person
sv: Lägg Till Person

en: Add Photo
sv: Lägg Till Foto

en: Add a new spouse
sv: Lägg Till Nytt Gifte

en: Address :
sv: Adress :

en: Address :
sv: Adress :

en: Addresses
sv: Adresser

en: Adopted
sv: Adopterad

en: Alternate Names
sv: Alternativt Namn

en: Appearance
sv: Utseende

en: Attribute
sv: Egenskap

en: Attribute :
sv: Egenskap :

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Author
sv: Författare

en: Author :
sv: Författare :

en: Author :
sv: Författare :

en: Automatically load last database
sv: Starta förra databasen automatiskt

en: Biological
sv: Biologisk

en: Birth
sv: Födelse

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Birth Date
sv: Födelsedatum

en: Birthdate
sv: Födelsedatum

en: Call Number :
sv: Referensnummer :

en: Call Number :
sv: Referensnummer :

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Change Photo Description
sv: Ändra Beskrivning på Foto

en: Children
sv: Barn

en: Choose Parents
sv: Välj Föräldrar

en: Choose Spouse
sv: Välj Gifte

en: Choose source information
sv: Välj information om källan

en: City :
sv: Stad :

en: City/County :
sv: Stad/län :

en: Comments :
sv: Kommentarer :

en: Complete
sv: Fullständig

en: Contents
sv: Innehåll

en: Country  :
sv: Land  :

en: Country :
sv: Land :

en: Creates a new event from the above data
sv: Skapar ny händelse från data ovan

en: Custom Colors
sv: Egna Färger

en: Date
sv: Datum

en: Date :
sv: Datum :

en: Date :
sv: Datum :

en: Date Format :
sv: Format för Datum :

en: Death
sv: Död

en: Death Date
sv: Dödsdatum

en: Delete
sv: Ta Bort

en: Delete Person
sv: Ta Bort Person

en: Delete Photo
sv: Ta Bort Foto

en: Delete the selected event
sv: Ta bort den valda händelsen

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description :
sv: Beskrivning :

en: Description :
sv: Beskrivning :

en: Display Formats
sv: Visa Format

en: Display active person's family relationships
sv: Visa den aktiva personens familjeband

en: Display list of people
sv: Visa lista över personer

en: Do not display alternate names in person list
sv: Visa inte alternativa namn i personlista

en: Do not Gifte a private copy
sv: Skapa inte privat kopia

en: Edit Bookmarks
sv: Redigera Bokmärken

en: Edit Marriage
sv: Redigera Äktenskap

en: Edit Person
sv: Redigera Person

en: Edit marriage information
sv: Redigera information om äktenskap

en: Edit the active person's marriages
sv: Redigera den aktiva personens äktenskap

en: Enable Custom Colors
sv: Aktivera Egna Färger

en: Entry Formats
sv: Format för inmatning

en: Even Row Background :
sv: Bakgrund för jämna rader :

en: Even Row Foreground :
sv: Förgrund för jämna rader :

en: Event
sv: Händelse

en: Event Type :
sv: Typ av Händelse :

en: Event Type :
sv: Typ av Händelse :

en: Events
sv: Händelser

en: Exchange active person and displayed spouse
sv: Byt aktuell person och visad Gifte

en: Export
sv: Exportera

en: Family
sv: Familj

en: Father :
sv: Far :

en: Father :
sv: Far :

en: File :
sv: Fil :

en: Formats
sv: Format

en: From
sv: Från

en: From :
sv: Från :

en: Gallery
sv: Fotoalbum

en: Gender
sv: Kön

en: Gender :
sv: Kön :

en: General
sv: Allmänt

en: Generate reports
sv: Skapa rapporter

en: Given Name :
sv: Förnamn :

en: Given Name :
sv: Förnamn :

en: Go
sv: Gå

en: Go to Bookmark
sv: Gå Till Bokmärke

en: Gramps - Add Child
sv: Gramps - Lägg Till Barn

en: Gramps - Add New Child
sv: Gramps - Lägg Till Nytt Barn

en: Gramps - Choose Parents
sv: Gramps - Välj Föräldrar

en: Gramps - Choose Spouse
sv: Gramps - Välj Gifte

en: Gramps - Edit Bookmarks
sv: Gramps - Redigera Bokmärken

en: Gramps - Edit Person
sv: Gramps - Redigera Person

en: Gramps - Getting Started
sv: Gramps - Komma Igång

en: Gramps - Marriage Editor
sv: Gramps - Äktenskapsredigeraren

en: Gramps - Plugin Selection
sv: Gramps - Välj Instickprogram

en: Gramps - Preferences
sv: Gramps - Inställningar

en: Gramps - Report Selection
sv: Gramps - Välj Rapporter

en: Gramps - Select File
sv: Gramps - Välj Fil

en: Gramps - Select a picture
sv: Gramps - Välj Bild

en: Gramps - Source Editor
sv: Gramps - Källredigerare

en: Gramps Startup Druid
sv: Gramps Startdruid

en: Home
sv: Hem

en: Invert
sv: Invertera

en: Location
sv: Plats

en: Gifte Primary
sv: Gör Till Primär

en: Gifte the active person the default person
sv: Gör den aktuella personen proband

en: Gifte the current father the active person
sv: Gör den aktuella fadern proband

en: Gifte the current mother the active person
sv: Gör den aktuella modern proband

en: Gifte the default person the active person
sv: Gör probanden aktuell

en: Gifte the selected child the active person
sv: Gör det valda barnet proband

en: Marriage Editor
sv: Äktenskapsredigeraren

en: Marriage/Family Editor
sv: Äktenskaps/Familjeredigeraren

en: Mother :
sv: Mor :

en: Mother :
sv: Mor :

en: Name
sv: Namn

en: Name :
sv: Namn :

en: Name Format :
sv: Format för Namn :

en: Names
sv: Namn

en: Natural
sv: Äkta

en: New Person
sv: Ny Person

en: Nick Name :
sv: Smeknamn

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Odd Row Background :
sv: Bakgrund för ojämna rader

en: Odd Row Foreground :
sv: Förgrund för jämna rader

en: Open
sv: Öppna

en: Open File
sv: Öppna Fil

en: Other
sv: Annat

en: Pedegree
sv: Anor

en: People
sv: Personer

en: Person _List
sv: Personlista

en: Photo
sv: Foto

en: Photos
sv: Foton

en: Pick a color
sv: Välj en Färg

en: Place
sv: Plats

en: Place :
sv: Plats :

en: Place :
sv: Plats :

en: Please enjoy using Gramps.
sv: Hoppas Du tycker om Gramps

en: Please enter following information.  You can change it at 
    anytime in the program's preference settings
sv: Var vänlig att skriva in följande information. Du kan ändra det
    när som helst i programmets Inställningar

en: Preview
sv: Förhandsvisa

en: Publication Info :
sv: Publikationsinfo :

en: Publication Information :
sv: Publikationsinformation :

en: Qualifier :
sv: Söksträng

en: Relationship Type :
sv: Typ av släktskap

en: Reletivity - Source Information
sv: Släktskap - källinformation

en: Remove Child
sv: Ta Bort Barn

en: Remove current spouse
sv: Ta Bort Nuvarande Gifte

en: Report Selection
sv: Rapportera Val

en: Reports
sv: Rapporter

en: Researcher
sv: Forskare

en: Researcher Information
sv: Forskarinformation

en: Revert to last saved database
sv: Återgå till senast sparade databas

en: Run a tool
sv: Använd ett verktyg

en: Save
sv: Spara

en: Save File
sv: Spara Fil

en: Select File
sv: Välj Fil

en: Select Source
sv: Välj Källa

en: Select a photo
sv: Välj ett Foto

en: Select a picture
sv: Välj en Bild

en: Select a report from those available on the left.
sv: Välj en rapport från de tillgängliga på vänster sida

en: Select a tool from those available on the left.
sv: Välj ett verktyg från de tillgängliga på vänster sida

en: Select information source
sv: Välj informationskälla

en: Select the active person's parents
sv: Välj den aktiva personens föräldrar

en: Select the source of the information
sv: Select informationens källa

en: Show active person's anscestors
sv: Visa den aktiva personens anor

en: Show only those not currently a child in a family
sv: Visa enbart dem som inte är barn i en familj

en: Source
sv: Källa

en: Source Editor
sv: Källredigerare

en: Source Information
sv: Källinformation

en: Spouse :
sv: Gifte :

en: State/Province :
sv: Stat/Provins :

en: State/Province :
sv: Stat/Provins :

en: Surname :
sv: Efternamn :

en: Surname :
sv: Efternamn :

en: Title
sv: Titel

en: Title :
sv: Titel :

en: Title :
sv: Titel :

en: To
sv: Till

en: To :
sv: Till :

en: Tool Selection
sv: Val av Verktyg

en: Tools
sv: Verktyg

en: Update
sv: Uppdatera

en: Updates the selected event with the above data
sv: Uppdatera den valda händelsen med föregående data

en: Use tabbed pages
sv: Använd sidor med flikar

en: Value
sv: Värde

en: Value :
sv: Värde :

en: Volume/Film/Page :
sv: Volym/Film/Sida :

en: Web Address
sv: Webbadress

en: Web Address :
sv: Webbadress :

en: Welcome to Gramps, the Genealogical Research
    and Analysis Management Programming System.
    
    Since this is the first time you have run the program,
    some information about you needs to be gathered.
    
    This information is used to establish your ownership
    and copyright of the data you record. You may
    choose not to provide some or all of the requested 
    information.
sv: Välkommen till Gramps, ett system för forskning 
    och analys av genealogiska data 
    
    Eftersom detta är första gången Du startar programmet, 
    behöver vi få lite information om Dina behov. 
    
    Denna information kommer att användas för att bekräfta 
    Din ägande- och kopieringsrätt till de data Du registrerar. 
    Du kan välja att inte svara på en del eller allt vi frågar

en: ZIP/Postal Code :
sv: Postnummer :

en: Zip/Postal Code :
sv: Postnummer :

en: Zip/Postal Code :
sv: Postnummer :

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Default Person
sv: _Proband

en: _Family
sv: _Familj

en: _Import
sv: _Importera

en: _New File
sv: _Ny Fil

en: _Pedegree
sv: _Anor

en: _Revert
sv: _Återgå

en: email :
sv: epost :

en: female
sv: kvinna

en: male
sv: man
