initscripts - en to sv translation catalogue (440 entries)

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy:
sv: Återställer de inbyggda kedjorna till standard-ACCEPT-policyn:

en: Starting identd:
sv: Startar identd:

en: Module settings from /etc/conf.modules
sv: Modul-inställningar från /etc/conf.modules

en: Giving up on automounter
sv: Avslutar automounter

en: Shutting down lpd:
sv: Stänger ipd:

en: numlock is disabled
sv: numlock är avstängd

en: Starting rwho services:
sv: Startar rwho-tjänster:

en: Shutting down SMB services:
sv: Stänger SMB-tjänster:

en: Usage: pidofproc {program}
sv: Användning: pidofproc {program}

en: Configured NFS mountpoints:
sv: Konfigurerade NFS-monteringspunkter:

en: Stopping xinetd:
sv: Stoppar xinetd:

en: Updating IP packet filters
sv: Uppdaterar IP paket filtrar

en: Starting NFS mountd:
sv: Startar NFS mountd:

en: %s dead but pid file exists
sv: %s är död men pid-fil finns

en: Starting INET services:
sv: Startar INET-tjänster:

en: Mounting loopback filesystems:
sv: Monterar loopback-filsystem:

en: Starting VNC server:
sv: Startar VNC-server:

en: Shutting down httpd-perl:
sv: Stänger httpd-perl:

en: Turning on user and group quotas for local filesystems:
sv: Slår på användar och gruppdiskkvoter för lokala filsystem:

en: cardmgr is stopped
sv: korthanteraren är stoppad

en: Shutting down console mouse services:
sv: Avslutar konsollmustjänster:

en: Enabling IPv4 packet forwarding
sv: Startar vidarebefordran för IPv4-paket

en: miniserv.pl (pid %s) is running...
sv: miniserv.pl (pid %s) är igång...

en: Restarting INN Service:
sv: Startar om INN Tjänsten:

en: Usage: %s {start|stop|restart|status}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|status}

en: Usage: %s {start|stop|restart|condrestart|status}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Was not suspended
sv: Var inte utesluten

en: Stopping CUPS printing system:
sv: Avslutar CUPS skrivar system:

en: Starting sshd:
sv: Startar sshd:

en: Assigning devices:
sv: Tilldelar enheter:

en: Starting sendmail:
sv: Startar sendmail:

en: Stopping INND service:
sv: Startar INND-tjänsten:

en: Shutting down %s:
sv: Avslutar %s:

en: Checking drakfont fonts
sv: Kontrollerar drakfont-typsnitt

en: Setting up ISA PNP devices:
sv: Ställer in ISA PNP-enheter:

en: Mounting SMB filesystems:
sv: Monterar SMB-filsystem:

en: Listening for an NIS domain server:
sv: Lyssnar efter en NIS-domänserver:

en: Reloading httpd-perl:
sv: Läser om httpd-perl:

en: Starting numlock:
sv: Startar numlock:

en: nscd shutdown
sv: nscd stängs av

en: Loading default keymap (%s):
sv: Läser in standardtangentbordslayout (%s):

en: %s: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
sv: %s: Användning: daemon [+/-nicenivå] {program}

en: Reloading X Font Server config:
sv: Läser om konfiguration av X Font Server:

en: Stopping routed (RIP) services:
sv: Stoppar routed (RIP) tjänster:

en: Configuring kernel for dynamic ip re-routing
sv: Konfigurerar kärnan för dynamisk ip re-routing

en: Please ensure that the UPS has powered off before rebooting
sv: Vänligen kolla att UPS är avstängd innan omstarten

en: Syncing hardware clock to system time
sv: Synkroniserar hårdvaruklockan med systemtiden

en: Loading HardDrake
sv: Läser in HardDrake

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|cond-restart|reload|probe}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Shutting down NMB services:
sv: Avslutar NMB-tjänster:

en: Active Mount Points:
sv: Aktiva monteringspunkter:

en: Remounting root filesystem in read-write mode:
sv: Monterar om rotfilsystemet i skrivbart läge:

en: Shutting down anacron
sv: Avslutar anacron

en: Reloading fetchmailrc file:
sv: Läser om fetchmailrc filen:

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Starting NetWare emulator-server:
sv: Startar NetWare emulations-server:

en: Stopping cron daemon:
sv: Stoppar cron-demonen:

en: Checking postgresql installation:
sv: Kontrollerar postgresql-installationen:

en: Flushing all current rules :
sv: Tömmer alla nuvarande regler :

en: Use %s extendedstatus for more information.
sv: Använd %s förlängd status för mera information.

en: HardDrake loaded
sv: HardDrake startad

en: Usage: %s {start|stop|restart|status|condrestart}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Starting xntpd:
sv: Startar xntpd:

en: HylaFAX ERROR (old setup.cache) please run  faxsetup -server
sv: HylaFAX FEL (gammal setup.cache) var god kör faxsetup -server

en: Starting up APM daemon:
sv: Startar APM-demonen:

en: Loading ICN driver ...
sv: Startar ICN-tjänsten ...

en: Shutting down ldap:
sv: Avslutar ldap:

en: Starting Jabber:
sv: Startar Jabber:

en: HylaFAX queue manager not started.
sv: HylaFAX kö hanterare ej startad.

en: You need to be root to use this command !
sv: Du måste vara root för att kunna använda detta kommando!

en: Starting amd:
sv: Startar amd:

en: Heartbeat not configured.
sv: Heartbeat är inte konfigurerad.

en: %s: call me as 'rc.halt' or 'rc.reboot' please!
sv: %s: anropa mig med "rc.halt" eller "rc.reboot"!

en: Generating SSH RSA host key:
sv: Genererar RSA-värdnyckel för SSH:

en: Initializing random number generator:
sv: Initierar slumptalsgenerator:

en: Stopping identd services:
sv: Stoppar identd-tjänsten:

en: Shutting down isdn4linux
sv: Avslutar isdn4linux

en: On the next boot fsck will be skipped.
sv: Vid nästa uppstart kommer fsck att hoppas över.

en: Automatic reboot in progress.
sv: Automatisk omstart pågår.

en: Checking root filesystem
sv: Kontrollerar diskkvoter på rotfilsystemet

en: autofs shutdown
sv: autofs stängs av

en: *** when you leave the shell.
sv: *** när du lämnar skalet.

en: Usage: %s {start|stop|restart|reload|status}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|reload|status}

en: Apache is *not* running.
sv: Apache kör inte.

en: Stopping arpwatch:
sv: Stoppar arpwatch:

en: Usage: killproc {program} [signal]
sv: Användning: killproc {program} [signal]

en: done
sv: färdig

en: Unmounting NFS filesystems (retry):
sv: Avmonterar NFS-filsystem (återförsök):

en: Usage: %s {start|stop|check|restart|flush|reload}
sv: Användning: %s {start|stop|check|restart|flush|reload}

en: WARNING: Flushing all firewall rules
sv: VARNING: Tömmer alla brandväggsregler

en: Starting High-Availability services:
sv: Startar High-Availability tjänster:

en: Loading default keymap:
sv: Läser in standardtangentbordslayout:

en: IPv4 packet forwarding enabled
sv: Startar vidarebefordran av IPv4-paket

en: Finding module dependencies:
sv: Söker efter modulberoenden:

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|condrestart}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Shutting down device %s:
sv: Stänger av enhet %s:

en: Starting lpd:
sv: Startar lpd:

en: Activating swap partitions:
sv: Aktiverar växlingspartitioner:

en: Starting kernel logger:
sv: Startar kärnloggaren:

en: Disabling numlocks on ttys:
sv: Stänger av numlocks på ttys:

en: There is no way to reload %s as their isn't any config file.
sv: Det är omöjligt att starta om %s eftersom det fins ingen konfigurations fil.

en: Enabling swap space:
sv: Aktiverar växlingsutrymme:

en: Stopping rusers services:
sv: Stoppar rusers-tjänster:

en: Starting CUPS printing system:
sv: Startar CUPS-skrivar systemet:

en: Creating postgres database (waiting 5 seconds)
sv: Skapar postgres databas (väntar 5 sekunder)

en: Starting oki4daemon printer driver daemon:
sv: Startar oki4daemon skrivar-demonen:

en: Automounter not stopped yet: retrying... (attempt %s)
sv: Automounter ej stoppad än: försöker igen...(försök %s)

en: *** An error occurred during the RAID startup
sv: *** Ett fel inträffade under RAID-uppstarten

en: Starting NFS statd:
sv: Startar NFS statd:

en: Stopping rwho services:
sv: Stoppar rwho-tjänster:

en: ISDN-Module not defined in isdn4linux!
sv: ISDN-Modul ej definerad i isdn4linux!

en: Starting gated:
sv: Startar gated:

en: Checking filesystem quotas:
sv: Kontrollerar diskkvoter på filsystem:

en: Starting httpd-perl:
sv: Startar httpd-perl:

en: Starting YP server services:
sv: Startar YP-servertjänster:

en: There is no way to reload rwalld as their isn't any config file.
sv: Det är omöjligt att starta om rwalld eftersom det fins ingen konfigurations fil.

en: Usage: %s {start|stop|status|save|restart|reload}
sv: Användning: %s {start|stop|status|save|restart|reload}

en: Allowing sessions again
sv: Tillåter sessions igen

en: Stopping INNWatch service:
sv: Stoppar INNWatch-tjänsten:

en: isdn4linux is disabled
sv: isdn4linux är avstängd

en: Trying harder
sv: Försöker tufft

en: Turning off swap:
sv: Stänger av växlingsutrymme:

en: Starting system logger:
sv: Startar systemloggaren:

en: Usage: %s {start|stop|restart}
sv: Användning: %s {start|stop|restart}

en: Stopping Webmin
sv: Stoppar Webmin

en: Stopping automounter:
sv: Stoppar automounter:

en: Starting iprofd ...
sv: Startar iprofd ...

en: Setting default font
sv: Ställer in standardtypsnitt

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Stopping INN actived service:
sv: Stoppar INN-actived-tjänsten:

en: Initialization of ISDN failed!
sv: Initiering av ISDN misslyckades!

en: Welcome to Linux-Mandrake
sv: Välkommen till Linux-Mandrake

en: Saving current rules to %s:
sv: Sparar nuvarande regler till %s:

en: Devices with modified configuration:
sv: Enheter med ändrad konfiguration:

en: PASSED
sv: LYCKADES

en: Shutting down HylaFAX server:
sv: Avslutar HylaFAX-servern:

en: Mounting NCP filesystems:
sv: Monterar NCP-filsystem:

en:    you'll have to upgrade your util-linux package
sv:    du bör uppgradera ditt util-linux-paket

en: Usage: dhcpd {start|stop|restart|status}
sv: Användning: dhcpd {start|stop|restart|status}

en: Starting %s:
sv: Startar %s:

en: Changing target policies to DENY
sv: Ändrar målpolicy till DENY

en: Skipping ISA PNP configuration at users request:
sv: Hoppar över ISA PNP-konfiguration på användarens begäran:

en: reload jabber
sv: laddar om jabber

en: Stopping mon daemon:
sv: Stoppar mon-demonen:

en: Sending all processes the TERM signal...
sv: Skickar signalen TERM till alla processer...

en: Usage: status {program}
sv: Användning: status {program}

en: Generating SSH DSA host key:
sv: Genererar RSA-värdnyckel för SSH:

en: Starting USB daemon
sv: Startar USB-demonen

en: Disabling IPv4 packet forwarding:
sv: Stänger av vidarebefordran av IPv4-paket:

en: %s: Cannot find myself
sv: %s: Hittar inte mig själv

en: Unknown card. Using PCI mode (no parameters)
sv: Okänd kort. Använder PCI läge (inga parameter)

en: Starting Name Switch Cache Daemon:
sv: Startar Name Switch Cache-demonen:

en: Reloading numlock:
sv: Startar om numlock:

en: Applying ipchains firewall rules:
sv: Verkställer ipchains-brandväggsregler:

en: Starting X Font Server:
sv: Startar X Font Server:

en: Starting rstat services:
sv: Startar rstat-tjänster:

en: Removing user defined chains:
sv: Tar bort användardefinierade kedjor:

en: Starting HylaFAX queue manager:
sv: Startar HylaFAX kö-hanterare:

en: Shutting down NFS quotas:
sv: Avslutar NFS-kvoter:

en:   If the command 'raw' still refers to /dev/raw as a file.
sv:   Om kommandot "raw" fortfarande refererar till /dev/raw som en fil.

en: No way to suspend
sv: Kan inte utesluta

en: Starting portmapper:
sv: Startar portmapper:

en: Reloading isdn4linux:
sv: Läser om isdn4linux:

en: Checking configuration sanity for httpd-perl:
sv: Kontrolerar konfigurations sunt förnuft för httpd-perl:

en: yY
sv: jJyY

en: Applying ipvsadm rules from %s:
sv: Verkställer ipchains-brandväggsregler från %s:

en: Starting up RAID devices:
sv: Startar upp RAID-enheter:

en: Stopping automounter.
sv: Startar automounter.

en: Starting cfd:
sv: Startar cfd:

en: Sending all processes the KILL signal..
sv: Skickar signalen KILL till alla processer...

en: Welcome to %s
sv: Välkommen till %s

en: Starting ISDN for Linux...
sv: Startar ISDN för Linux...

en:   Please correct your /etc/sysconfig/rawdevices:
sv:   Var vänlig och korrigera din /etc/sysconfig/rawdevices:

en: Stopping iprofd ...
sv: Stoppar $profd ...

en: Starting NFS services:
sv: Startar NFS-tjänster:

en: sshd startup
sv: uppstart av ssdh

en: Bringing up alias %s:
sv: Sätter igång alias %s:

note: NOTE TO TRANSLATORS: This string is diplayed before the loading of the console font; so for non latin-1 languages it must be written in ASCII transliteration, or left in English
en: Mounting proc filesystem
sv: Monterar proc-filsystem

en: Reloading configuration:
sv: Läser om konfiguration:

en: Starting NFS daemon:
sv: Startar NFS-demonen:

en: Shutting down dhcpd:
sv: Avslutar dhcpd:

en: Restarting NFS file locking services:
sv: Startar om NFS fillåsnings-tjänster:

en: Stopping Name Switch Cache Daemon:
sv: Stoppar Name Switch Cache Daemon:

en: Restarting FaxGetty...
sv: Startar om FaxGetty...

en: Booting Aurora...
sv: Startar Aurora...

en: Stopping oki4daemon printer driver daemon:
sv: Stoppar oki4daemon skrivar-demonen:

en: Stopping %s console support:
sv: Stoppar %s konsol stöd:

en: Starting rusers services:
sv: Startar rusers-tjänster:

en: Shutting down kernel logger:
sv: Avslutar kärnloggaren:

en: Checking for new hardware
sv: Letar efter ny hårdvara

en: Shutting down proftpd:
sv: Avslutar proftpd:

en: Stopping automounter: %s
sv: Stoppar automounter: %s

en: Postmaster already running.
sv: Postmaster kör redan.

en: START SERVICE:
sv: STARTAR TJÄNSTER:

en: Stopping amd:
sv: Stoppar amd:

en: Usage: %s start|stop|restart|status}
sv: Användning: %s start|stop|restart|status}

en: Shutting down sshd:
sv: Stänger ner sshd:

en: Stopping INNFeed service:
sv: Stoppar INNFeed-tjänsten:

en: Automounter not running
sv: Automounter körs inte

en: Reloading smb.conf file:
sv: Läser om smb.conf filen:

en: Shutting down jserver:
sv: Avslutar jservern:

en: Syncing time for ntpd.
sv: Synkroniserings tid för ntpd.

en: Shutting down acpid:
sv: Avslutar acpid:

en: Saving random seed:
sv: Sparar slumpfrö:

en: Loading default keymap
sv: Läser in standardtangentbordslayout

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy
sv: Återställer de inbyggda kedjorna till standard-ACCEPT-policyn

en: Turning off RAID:
sv: Stänger av RAID:

en: Devices that are down:
sv: Enheter som är avstängda:

en: Applying ipchains firewall rules
sv: Verkställer ipchains-brandväggsregler

en: *** An error occurred during the file system check.
sv: *** Ett fel inträffade under filsystemskontrollen.

en: Run '/usr/sbin/kudzu' from the command line to re-detect.
sv: Kör "/usr/sbin/kudzu" från kommandoraden för att leta på nytt.

en: Starting bootparamd services:
sv: Startar bootparamd tjänsten:

en: Usage: %s { start | stop | status | restart | condrestart }
sv: Användning: %s { start | stop | status | restart | condrestart }

en: Unmounting file systems:
sv: Avmonterar filsystem:

en: See /usr/share/doc/postgresql-7.0.2/README.rpm for more information.
sv: Se /usr/share/doc/postgresql-7.0.2/README.rpm för mera information.

en: Setting up LVM:
sv: Ställer in LVM:

en: Hebrew
sv: Hebreiska

en: Unloading ISDN drivers ...
sv: Glömmer ISDN drivrutiner ...

en: Unmounting SMB filesystems:
sv: Avmonterar SMB-filsystem:

en: PCIC module not defined in startup options!
sv: PCIC är inte angivet i start alternativen!

en: old version. Need to Upgrade.
sv: gammal version. Behöver uppgradering.

en: Unmounting NFS filesystems:
sv: Avmonterar NFS-filsystem:

en: Starting snmpd:
sv: Startar snmpd:

en: Stopping INET services:
sv: Startar INET-tjänsten:

en: %s dead but subsys locked
sv: %s är död men undersystemet låst

note: NOTE TO TRANSLATORS: This string is diplayed before the loading of the console font; so for non latin-1 languages it must be written in ASCII transliteration, or left in English
en: 		Press 'I' to enter interactive startup.
sv: 		Tryck "I" för att använda interaktiv uppstart.

en: Mounting NFS filesystems:
sv: Monterar NFS-filsystem:

en: Saving mixer settings
sv: Sparar mixerinställningar

en: Starting xinetd:
sv: Startar xinetd:

en: Turning off quotas:
sv: Stänger av diskkvoter:

en: Shutting down isdn/ippp devices (if any)
sv: Stänger av isdn/ippp enheter (om det fins några)

en: Shutting Fechmail services:
sv: Avslutar Fechmail-tjänster:

en: Starting console mouse services:
sv: Startar konsollmustjänster:

en: RSA key generation
sv: RSA nyckel genererande

en: Stopping YP server services:
sv: Stoppar YP-servertjänster:

en: %s is stopped
sv: %s är stoppad

en: Configuring IP packet filters for loopback
sv: Konfigurerar IP-paket filtrar för loopback

en: Do you want to start the service %s?
sv: Vill du starta tjänsten %s?

en: DSA key generation
sv: DSA nyckel genererande

en: Usage: %s {start|stop|restart|status|reread|resume
sv: Användning: %s {start|stop|restart|status|reread|resume

en: Shutting down gated:
sv: Stänger ner gated:

en: Starting Webmin
sv: Startar Webmin

en: Shutting down httpd:
sv: Stänger ner httpd:

en: Stopping portsentry:
sv: Stoppar portsentry:

en: APCUPSD will now power off the UPS!
sv: APCUPSD kommer att stänga av UPS!

en: Active NCP mountpoints:
sv: Aktiva NCP-monteringspunkter:

en: Stopping YP passwd service:
sv: Stoppar YP-lösenordstjänsten:

en: Starting Fechmail services:
sv: Startar Fechmail-tjänster:

en: The random data source is missing
sv: Slumpdatakällan saknas

en: Starting dhcpd:
sv: Startar dhcpd:

en: Loading (old) Teles driver ...
sv: Laddar (gammal) Teles drivrutin ...

en: Starting proftpd:
sv: Startar proftpd:

en: Active SMB mountpoints:
sv: Aktiva SMB-monteringspunkter:

en: Suspending with '%s'
sv: Utesluter med '%s'

en: Shutting down ntpd:
sv: Stänger ner ntpd:

en: CardID: %s
sv: KortID: %s

en: Start %s
sv: Starta %s

en: Configured SMB mountpoints:
sv: Konfigurerade SMB-monteringspunkter:

en: Check parameters in '/etc/sysconfig/isdn'!
sv: Kontrolera parametrar i '/etc/sysconfig/isdn'!

en: (Try '/usr/local/bin/isdn' for configuration)
sv: (Försök att konfigurera med '/usr/local/bin/isdn')

en: Starting PCMCIA services:
sv: Startar PCMCIA-tjänster:

en: Applying ipvsadm rules
sv: Verkställer ipvsadm regler

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|reload}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|reload}

en: Reloading httpd:
sv: Läser om httpd:

en: Starting ldap:
sv: Startar ldap:

en: gated done
sv: färdig

en: Yiddish
sv: Jiddisch

en: Active NFS mountpoints:
sv: Aktiva NFS-monteringspunkter:

en: Shutting down system logger:
sv: Avslutar systemloggaren:

note: NOTE TO TRANSLATORS: This string is diplayed before the loading of the console font; so for non latin-1 languages it must be written in ASCII transliteration, or left in English (the two %s are for ANSI colour codes, leave them)
en: 			Welcome to Linux %sMandrake%s
sv: 			Välkommen till Linux %sMandrake%s

en: Sending all processes the KILL signal...
sv: Skickar signalen KILL till alla processer...

en: Starting jserver:
sv: Startar jserver:

en: looks good!
sv: underbart!

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
sv: *** Släpper dig i ett skal; systemet kommer att startas om

en: The BackSpace key sends: ^?
sv: Blanksteg sänder: ^?

en: Usage: %s {start|stop|restart|reload|status|probe}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|reload|status|probe}

en: Shutting down ADSL link
sv: Stänger av ADSL länken

en: Starting acpid:
sv: Startar acpid:

en: Usage: %s {start|stop|restart|status|panic|save}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|status|panic|save}

en: Shutting down xntpd:
sv: Avslutar xntpd:

en: Usage: %s {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Starting NMB services:
sv: Startar NMB-tjänster:

en: Starting NFS quotas:
sv: Startar NFS-kvoter:

en: could not make temp file
sv: det gick inte att skapa temp filen

en: autofs startup
sv: uppstart av autofs

en: Stopping bootparamd services:
sv: Stoppar bootparamd-tjänsten:

en: Starting ntpd:
sv: Startar ntpd:

en: Shutting down APM daemon:
sv: Stänger ner APM-demonen:

en: Bringing up device %s:
sv: Sätter igång enheten %s:

en: Running DevFs deamon
sv: Kör DevFs demonen

en: Clearing all current rules and user defined chains:
sv: Tömmer alla nuvarande regler och användardefinierade kedjor:

en: %s: Unknown system, please port and contact autofs@linux.kernel.org
sv: %s: Okänd system, var god kontakta autofs@linux.kernel.org

en: Starting ldirectord
sv: Startar ldirectord

en: Starting SMB services:
sv: Startar SMB-tjänster:

en: Starting NFS file locking services:
sv: Startar NFS fillåsnings-tjänster:

en: Killing mysqld with pid %s
sv: Dödar mysql med pid %s

en: Starting YP passwd service:
sv: Startar YP-lösenordstjänsten:

en: /proc filesystem unavailable
sv: /proc-filsystemet är inte tillgängligt

en: Usage: %s {start|stop|status|reload|restart}
sv: Användning: %s {start|stop|status|reload|restart}

en: (no mouse is configured)
sv: (ingen mus fins konfigurerad)

en: Wait for mysqld to exit
sv: Väntar på att mysql skall avslutas

en: no database files found.
sv: inga databas filer funna.

en: Stopping postgresql service:
sv: Stoppar postgresql-tjänsten:

en: Re-reading proftpd config:
sv: Läser om konfiguration av proftpd:

en: Mounting local filesystems:
sv: Monterar lokala filsystem:

en: cC
sv: fFcC

en: Unmounting file systems
sv: Avmonterar filsystem

en: Starting process accounting:
sv: Startar processbokföring:

en: Suspending NOW
sv: Utesluter NU

en: Reloading automounter: checking for changes ...
sv: Läser om automonteraren: kontrolerar ändringar ...

en: Restarting High-Availability services:
sv: Läser om High-Availability tjänster:

en: Reloading %s:
sv: Läser om %s:

en: Shutting down snmpd:
sv: Avslutar snmpd:

en: (RAID Repair) \# #
sv: (RAID Reparation) \# #

en: Start service %s (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
sv: Starta tjänsten %s (J)a/(N)ej/(F)ortsätt? [J]

en: Stoping USB daemon
sv: Stoppar USB-demonen:

en: The BackSpace key sends: ^H
sv: Blanksteg sänder: ^H

en: Sedlbauer PC/104 or Speed card
sv: Sedlbauer PC/104 eller Speed card

en: Starting mon daemon:
sv: Startar mon-demonen:

en: On the next boot fsck will be forced.
sv: Vid nästa uppstart kommer fsck att tvingas köra.

en: %s (pid %s) is running...
sv: %s (pid %s) är igång...

en: Configuring kernel parameters:
sv: Konfigurerar parametrar till kärnan:

en: Unknown ISDN driver %s!
sv: Okänd ISDN drivrutin %s!

en: Unmounting proc file system:
sv: Avmonterar proc-filsystem:

en: Killing host route we defined at startup:
sv: Dödar värd-leden vi definerat i uppstarten:

en: Starting httpd:
sv: Startar httpd:

en: Shutting down sendmail:
sv: Stänger ner sendmail:

en: Reloading INN Service:
sv: Startar INN-tjänsten:

en: Arabic
sv: Arabiska

en: cardmgr (pid %s) is running...
sv: cardmgr (pid %s) kör...

en:  cardmgr is already running.
sv:  korthanteraren kör redan.

en: Configured NCP mountpoints:
sv: Konfigurerade NCP-monteringspunkter:

en: Checking loopback filesystems
sv: Kontrollerar diskkvoter på rotfilsystemet

en: Bringing up route %s:
sv: Sätter igång rutten %s:

en: Flushing all chains:
sv: Tömmer alla kedjor:

en: numlock is enabled
sv: numlock är startad

en: Unmounting NCP filesystems:
sv: Avmonterar NCP-filsystem:

en: Starting UPS monitoring:
sv: Startar UPS kontrollör:

en: Turning off accounting:
sv: Stänger av bokföring:

en: Shutting down postfix:
sv: Avslutar postfix:

en: IPv4 packet forwarding disabled
sv: Stänger av vidarebefordran av IPv4-paket

en:      rawdevices are now located in the directory /dev/raw/
sv:      råa enheter finns nu i katalogen /dev/raw/

en: Loading %s console support:
sv: Läser in %s konsol stöd:

en: Deleting internal IPX network:
sv: Tar bort internt IPX-nätverk:

en: Setting network parameters:
sv: Ställer in nätverksparametrar:

en: Shutting down NFS daemon:
sv: Stänger ner NFS-demonen:

en: Starting named:
sv: Startar named:

en: HylaFAX server not started.
sv: HylaFAX server ej startad.

en: Stopping NetWare emulator-server:
sv: Stoppar NetWare emulerings-server:

en: Shutting down HylaFAX queue manager:
sv: Stänger ner HylaFAX kö-hanterare:

en: Starting anacron:
sv: Startar anacron:

en: Mounting other filesystems:
sv: Monterar andra filsystem:

en: Starting automounter:
sv: Startar automounter:

en: Hardware configuration timed out.
sv: Hårdvarukonfigurationen gjorde time-out.

en: (Repair filesystem) \# #
sv: (Reparerar filesystemet) \# #

en: Starting mcserv services:
sv: Startar mcserv-tjänster:

en: Sending all processes the TERM signal...
sv: Skickar signalen TERM till alla processer...

en: Stoping ldirectord
sv: Stoppar ldirectord

en: Starting cron daemon:
sv: Startar cron-demonen:

en: Usage: (halt|reboot) {start}
sv: Användning: (halt|reboot) {start}

en: Apache-mod_perl is running.
sv: Apache-mod_perl är igång.

en: Unmounting file systems (retry):
sv: Avmonterar filsystem (återförsök):

en: HFC-2BS0 based cards
sv: HFC-2BS0 baserade kort

en: Stopping %s:
sv: Stoppar %s:

en: Usage: %s {start|stop|restart|reload/graceful|update|status|configtest}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|reload/graceful|update|status|configtest}

en: Usage: %s {start|stop}
sv: Användning: %s {start|stop}

en: Checking configuration sanity for httpd:
sv: Läser om konfigurations sunt förnuft för httpd:

en: Shutting down NFS mountd:
sv: Stänger ner NFS mountd:

en: Apache is running.
sv: Apache är igång.

en: isdn4linux is enabled
sv: isdn4linux är klar

en: Bringing up interface lo:
sv: Sätter igång gränssnittet lo:

en: Stopping portmap services:
sv: Stoppar portmap-tjänster:

en: Please stand by while rebooting the system...
sv: Var god vänta systemet startas om...

en: Setting default font:
sv: Ställer in standardtypsnitt:

en: Adding local broadcast host route:
sv: Lägger till lokal värd sändnings led:

en: 'suspend' accepts additional arguments which are passed to ftpshut(8)
sv: 'uteslut' godtar tilläggs argument skickade till ftpshut(8)

en: Stopping rstat services:
sv: Stoppar rstat-tjänster:

en:  gave up waiting!
sv:  avbryter väntan!

en: Starting rwall services:
sv: Startar rwall-tjänster:

en: Otherwise, the UPS may cut the power during the reboot!!!
sv: Annars, kan UPS bryta strömmen under omstarten!!!

en: Telling INIT to go to single user mode.
sv: Säger till INIT att gå till enanvändarläge.

en: Disabling IPv4 automatic defragmentation:
sv: Stänger av automatisk IPv4-defragmentering:

en: Starting NFS lockd:
sv: Startar NFS lockd:

en: Usage: %s {start|stop|restart
sv: Användning: %s {start|stop|restart}

en: Shutting down X Font Server:
sv: Avslutar X Font Server:

en: Loading HiSax driver
sv: Läser in HiSax drivrutiner

en: Usage: %s {start|stop|status|restart}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart}

en: Flushing all current rules and user defined chains:
sv: Tömmer alla nuvarande regler och användardefinierade kedjor:

en: Resetting hostname %s:
sv: Ställer in värdnamnet %s:

en: Parameters: %s
sv: Parametrar: %s

en: Syncing time for xntpd.
sv: Synkroniserings tid för xntpd.

en: Stopping High-Availability services:
sv: Stoppar High-Availability-tjänster:

en: Shutting down cfd:
sv: Avslutar cfd:

en: Shutting down NFS file locking services:
sv: Avslutar NIS-fillåsning tjänster:

en: FAILED
sv: MISSLYCKADES

en: Checking root filesystem quotas:
sv: Kontrollerar diskkvoter på rotfilsystemet:

en: Bringing up ADSL link
sv: Sätter igång ADSL länken

en: Shutting down NFS services:
sv: Avslutar NFS-tjänster:

en: Reloading USB daemon configuration.
sv: Läser om konfiguration av USB-demonen:

en: USR Sportster internal
sv: USR Sportster internt

en: miniserv.pl is stopped
sv: miniserv.pl är stoppad

en: Shutting down PCMCIA services:
sv: Stänger ner PCMCIA-tjänster:

en: Configuring IP packet filters
sv: Konfigurerar IP-paket filtrar

en: CardType: %s
sv: KortTyp: %s

en: Shutting down mcserv services:
sv: Avslutar mcserv-tjänster:

en: CardName: %s
sv: KortNamn: %s

en: Checking for changes to /etc/auto.master ....
sv: Letar efter ändringar i /etc/auto.master...

en: usage: %s {start|stop}
sv: Användning: %s {start|stop}

en: Starting postfix:
sv: Startar postfix:

en: Starting INND system:
sv: Startar INND-systemet:

en: Binding to the NIS domain...
sv: Binder till NIS-domänen...

en: Starting routed (RIP) services:
sv: Startar routed (RIP) tjänster:

en: Changing target policies to DENY:
sv: Ändrar målpolicy till DENY:

en: Starting IrDA:
sv: Startar IrDA:

en: No status available for this package
sv: Status för detta paket ej tillgänglig

en: (Repair filesystem) \#
sv: (Reparerar filsystemet) \#

en: Currently active devices:
sv: Aktiva enheter just nu:

en: Shutting down UPS monitoring:
sv: Avslutar UPS-kontrollör:

en: Starting postgresql service:
sv: Startar postgresql-tjänsten:

en: Shutting down NIS services:
sv: Stänger ner NIS-tjänster:

en: No mysqld pid file found. Looked for %s.
sv: Ingen mysql-pid-fil funnen. Låst för %s.

en: Starting automounter:
sv: Startar automounter:

en: Shutting down NFS lockd:
sv: Avslutar NFS-tjänster:

en: Shutting down IrDA:
sv: Avslutar IrDA:

en: Usage: %s {start|stop|restart|reload|status}
sv: Användning: %s {start|stop|restart|reload|status}

en: Configured devices:
sv: Konfigurerade enheter:

en: Stopping rwall services:
sv: Stoppar rwall-tjänster:

en: Configured Mount Points:
sv: Konfigurerade monteringspunkter:

en: Resetting NIS domain name %s:
sv: Ställer in NIS-domännamnet %s:

en: Adding internal IPX network %s %s:
sv: Lägger till internt IPX-nätverk %s %s:

en: no dhcp in /etc/conf.linuxconf, get eth0 as default interface
sv: ingen dhcp i /etc/conf.linuxconf, ta eth0 som standard-interface

en: The system is halted
sv: Systemet är avstängd

en: Usage: %s {start|stop|status|restart|condrestart|faxgettyreset}
sv: Användning: %s {start|stop|status|restart|condrestart|faxgettyreset}

en: Warning, Webmin installation failed
sv: Varning, Webmin-installation misslyckades

en: Starting HylaFAX server:
sv: Startar HylaFAX-server:

en: Shutting down NFS statd:
sv: Avslutar NfS statd:

en: Checking filesystems
sv: Kontrollerar diskkvoter på filsystem

en:  done
sv:  färdig

en: The random data source exists
sv: Slumpdatakällan finns

en: Starting arpwatch:
sv: Startar arpwatch:
