nautilus - en to sv translation catalogue (1698 entries)

en: Can't create nautilus-launcher-applet!
sv: Kan inte skapa nautilus-startar-applet!

en: Can't create nautilus-preferences-applet!
sv: Kan inte skapa nautilus-inställningar-applet!

en: Factory for Nautilus component adapter factories
sv: Fabrik för Nautilus-komponentadapterfabriker

en: Factory for Nautilus component adapter factories
sv: Fabrik för Nautilus-komponentadapterfabriker

en: Factory for objects that wrap ordinary Bonobo Controls or Embeddables to look like Nautilus Views
sv: Fabrik för objekt som låter vanliga Bonobo-kontroller eller Inbyggbara se ut som Nautilus-vyer

en: Nautilus component adapter factory
sv: Nautilus-komponentadapterfabriken

en: %s CPU
    %s MHz
    %s cache size
sv: Processor: %s
    %s MHz
    Cachestorlek: %s

note: set up the title
en: Hardware Overview
sv: Hårdvaruöversikt

en: Hardware
sv: Hårdvara

en: Factory for hardware view
sv: Fabrik för hårdvaruvy

en: Hardware view
sv: Hårdvaruvy

en: hardware view
sv: hårdvaruvy

en: Previous
sv: Föregående

en: Home
sv: Hem

en: Next
sv: Nästa

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Table %d.
sv: Tabell %d.

en: Up to Table of Contents
sv: Upp till Innehållsförteckningen

en: Figure %s
sv: Figur %s

en: the section here
sv: sektionen här

en: the section
sv: sektionen

en: Figure %d
sv: Figur %d

en: IMAGE
sv: BILD

en: Legal Notice
sv: Juridisk information

note: This 'Q' is short for 'Question:'
en: Q
sv: F

note: This 'A' is short for 'Answer'
en: A
sv: S

en: See
sv: Se

en: See also
sv: Se även

en: GNOME Documentation
sv: GNOME-dokumentation

en: by
sv: av

en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: PREFACE
sv: INLEDNING

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Config files
sv: Konfigurationsfiler

en: Applications
sv: Program

en: Command Line
sv: Kommandorad

en: Development
sv: Utveckling

en: APIs
sv: Programmeringsgränssnitt

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: System Calls
sv: Systemanrop

en: see
sv: se

en: see also
sv: se även

en: No matches.
sv: Inga träffar.

en:  (see "
sv:  (se "

en:  (see also "
sv:  (se även "

en: Help
sv: Hjälp

en: Help Index
sv: Hjälpindex

en: Help Index sidebar panel
sv: Sidoradspanel för hjälpindex

en: Help Navigation Tree
sv: Hjälpnavigationsträd

en: Help Search
sv: Hjälpsökning

en: Help Search sidebar panel
sv: Sidoradspanel för hjälpsökning

en: Help sidebar panel
sv: Hjälpsidoradspanel

en: Internal use only
sv: Endast för internt bruk

en: Factory for history views
sv: Fabrik för historikvyer

en: History
sv: Historik

en: History sidebar panel
sv: Historiksidoradspanel

en: History sidebar panel for Nautilus
sv: Historiksidoradspanel för Nautilus

en: I could not initialize Bonobo
sv: Jag kunde inte initiera Bonobo

en: Generic Image Viewer
sv: Generisk bildvisare

en: Generic image control factory
sv: Generisk bildkontrollfabrik

en: Image
sv: Bild

en: Nautilus Image Viewer
sv: Nautilus-bildvisaren

en: Nautilus Image viewer factory
sv: Nautilus-bilvisarfabriken

en: %s
    
    This is a Nautilus content view that fails on demand.
sv: %s
    
    Detta är en Nautilus-innehållsvy som misslyckas på begäran.

en: You have tried to kill the Content Loser
sv: Du försökte döda innehållsförloraren

en: Kill Content Loser
sv: Döda innehållsförloraren

en: Kill the Loser content view
sv: Döda förlorar-innehållsvyn

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Kill Content Loser
sv: _Döda innehållsförloraren

en: Content Loser
sv: Innehållsförlorare

en: Nautilus Content Loser
sv: Nautilus-innehållsförloraren

en: Nautilus content loser component's factory
sv: Nautilus-fabriken för innehållsförlorarkomponenten

en: Nautilus content loser factory
sv: Nautilus-innehållsförlorarfabriken

en: Nautilus content view that fails on command
sv: Nautilus-innehållsvy som misslyckas på begäran

en: %s
    
    Loser sidebar.
sv: %s
    
    Förlorar-sidoraden.

en: You have tried to kill the Sidebar Loser
sv: Du försökte döda sidoradsförloraren

en: Kill Sidebar Loser
sv: Döda sidoradsförloraren

en: Kill the Loser sidebar panel
sv: Döda sidoradsförlorarpanelen

en: _Kill Sidebar Loser
sv: _Döda sidoradsförloraren

en: Nautilus Sidebar Loser
sv: Nautilus-sidoradsförloraren

en: Nautilus sidebar loser component's factory
sv: Nautilus-fabriken för sidoradsförlorarkomponenten

en: Nautilus sidebar loser factory
sv: Nautilus-sidoradsförlorarfabriken

en: Nautilus sidebar view that fails on command
sv: Nautilus-innehållsvy som misslyckas på begäran

en: Sidebar Loser
sv: Sidoradsförlorare

en: GConf error:
      %s
sv: GConf-fel:
      %s

en: GConf error:
      %s
    All further errors shown only on terminal
sv: Gconf-fel:
      %s
    Alla återstående fel kommer bara att visas i terminal

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Chinese
sv: Kinesisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Western
sv: Västlig

en: Arabic (IBM-864)
sv: Arabisk (IBM-864)

en: Arabic (ISO-8859-6)
sv: Arabisk (ISO-8859-6)

en: Arabic (ISO-8859-6-E)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-E)

en: Arabic (ISO-8859-6-I)
sv: Arabisk (ISO-8859-6-I)

en: Arabic (Windows-1256)
sv: Arabisk (Windows-1256)

en: Armenian (ARMSCII-8)
sv: Armenisk (ARMSCII-8)

en: Baltic (ISO-8859-13)
sv: Baltisk (ISO-8859-13)

en: Baltic (ISO-8859-4)
sv: Baltisk (ISO-8859-4)

en: Baltic (Windows-1257)
sv: Baltisk (Windows-1257)

en: Celtic (ISO-8859-14)
sv: Keltisk (ISO-8859-14)

en: Central European (IBM-852)
sv: Centraleuropeisk (IBM-852)

en: Central European (ISO-8859-2)
sv: Centraleuropeisk (ISO-8859-2)

en: Central European (MacCE)
sv: Centraleuropeisk (MacCE)

en: Central European (Windows-1250)
sv: Centraleuropeisk (Windows-1250)

en: Chinese Simplified (GB2312)
sv: Förenklad kinesisk (GB2312)

en: Chinese Simplified (GBK)
sv: Förenklad kinesisk (GBK)

en: Chinese Simplified (HZ)
sv: Förenklad kinesisk (HZ)

en: Chinese Traditional (Big5)
sv: Traditionell kinesisk (Big5)

en: Chinese Traditional (EUC-TW)
sv: Traditionell kinesisk (EUC-TW)

en: Croatian (MacCroatian)
sv: Kroatisk (MacCroatian)

en: Cyrillic (IBM-855)
sv: Kyrillisk (IBM-855)

en: Cyrillic (ISO-8859-5)
sv: Kyrillisk (ISO-8859-5)

en: Cyrillic (ISO-IR-111)
sv: Kyrillisk (ISO-IR-111)

en: Cyrillic (KOI8-R)
sv: Kyrillisk (KOI8-R)

en: Cyrillic (MacCyrillic)
sv: Kyrillisk (MacCyrillic)

en: Cyrillic (Windows-1251)
sv: Kyrillisk (Windows-1251)

en: Cyrillic/Russian (IBM-866)
sv: Kyrillisk/Rysk (IBM-866)

en: Cyrillic/Ukrainian (KOI8-U)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (KOI8-U)

en: Cyrillic/Ukrainian (MacUkrainian)
sv: Kyrillisk/Ukrainsk (MacUkrainian)

en: English (US-ASCII)
sv: Engelsk (US-ASCII)

en: Greek (ISO-8859-7)
sv: Grekisk (ISO-8859-7)

en: Greek (MacGreek)
sv: Grekisk (MacGreek)

en: Greek (Windows-1253)
sv: Grekisk (Windows-1253)

en: Hebrew (IBM-862)
sv: Hebreisk (IBM-862)

en: Hebrew (ISO-8859-8-E)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-E)

en: Hebrew (ISO-8859-8-I)
sv: Hebreisk (ISO-8859-8-I)

en: Hebrew (Windows-1255)
sv: Hebreisk (Windows-1255)

en: Icelandic (MacIcelandic)
sv: Isländsk (MacIcelandic)

en: Japanese (EUC-JP)
sv: Japansk (EUC-JP)

en: Japanese (ISO-2022-JP)
sv: Japansk (ISO-2022-JP)

en: Japanese (Shift_JIS)
sv: Japansk (Shift_JIS)

en: Korean (EUC-KR)
sv: Koreansk (EUC-KR)

en: Nordic (ISO-8859-10)
sv: Nordisk (ISO-8859-10)

en: Romanian (MacRomanian)
sv: Rumänsk (MacRomanian)

en: South European (ISO-8859-3)
sv: Sydeuropeisk (ISO-8859-3)

en: Thai (TIS-620)
sv: Thailändsk (TIS-620)

en: Turkish (IBM-857)
sv: Turkisk (IBM-857)

en: Turkish (ISO-8859-9)
sv: Turkisk (ISO-8859-9)

en: Turkish (MacTurkish)
sv: Turkisk (MacTurkish)

en: Turkish (Windows-1254)
sv: Turkisk (Windows-1254)

en: User Defined
sv: Användardefinierat

en: Vietnamese (TCVN)
sv: Vietnamesisk (TCVN)

en: Vietnamese (VISCII)
sv: Vietnamesisk (VISCII)

en: Vietnamese (VPS)
sv: Vietnamesisk (VPS)

en: Vietnamese (Windows-1258)
sv: Vietnamesisk (Windows-1258)

en: Visual Hebrew (ISO-8859-8)
sv: Visuell hebreisk (ISO-8859-8)

en: Western (IBM-850)
sv: Västlig (IBM-850)

en: Western (ISO-8859-1)
sv: Västlig (ISO-8859-1)

en: Western (ISO-8859-15)
sv: Västlig (ISO-8859-15)

en: Western (MacRoman)
sv: Västlig (MacRoman)

en: Western (Windows-1252)
sv: Västlig (Windows-1252)

en: Charset Encoding
sv: Teckenkodning

en: Mozilla Nautilus view
sv: Mozilla-Nautilusvyn

en: Mozilla Nautilus view factory
sv: Nautilus-fabrik för Mozilla-vyn

en: Mozilla content view component
sv: Mozilla-innehållsvykomponent

en: Mozilla content view component's factory
sv: Fabrik för Mozilla-innehållsvykomponenten

en: Web Page
sv: Webbsida

en: Classic Rock
sv: Klassisk rock

en: Other
sv: Annat

en: Classical
sv: Klassiskt

en: Instrumental
sv: Instrumentellt

en: Game
sv: Spel

en: Sound Clip
sv: Ljudklipp

en: Noise
sv: Brus

en: Space
sv: Rymd

en: Meditative
sv: Meditativt

en: Instrumental Pop
sv: Instrumentell pop

en: Instrumental Rock
sv: Instrumentell rock

en: Ethnic
sv: Folkmusik

en: Gothic
sv: Gotiskt

en: Electronic
sv: Electroniskt

en: Comedy
sv: Komedi

en: Cult
sv: Kult

en: Top 40
sv: Topp 40

en: Christian Rap
sv: Kristen rap

en: Native American
sv: Amerikansk urbefolkning

en: Psychedelic
sv: Psykadeliskt

en: Rave
sv: Rejv

en: Musical
sv: Musikal

en: Hard Rock
sv: Hårdrock

en: National Folk
sv: Nationell Folk

en: Latin
sv: Latinskt

en: Revival
sv: Uppväckelse

en: Celtic
sv: Keltiskt

en: Gothic Rock
sv: Gotisk rock

en: Progressive Rock
sv: Progressiv Rock

en: Psychedelic Rock
sv: Psykadelisk rock

en: Symphonic Rock
sv: Symfonisk rock

en: Big Band
sv: Storband

en: Chorus
sv: Kör

en: Easy Listening
sv: Lättlyssnat

en: Acoustic
sv: Akustiskt

en: Humour
sv: Humor

en: Speech
sv: Tal

en: Chamber Music
sv: Kammarmusik

en: Symphony
sv: Symfoni

en: Satire
sv: Satir

en: Club
sv: Klubb

en: Duet
sv: Duett

en: Punk Rock
sv: Punkrock

en: Drum Solo
sv: Trumsolo

en: A Cappella
sv: A cappella

en: Christian Gangsta Rap
sv: Kristen gangsta rap

en: Contemporary Christian
sv: Modern kristen

en: Christian Rock
sv: Kristen rock

en: Track
sv: Spår

en: Title
sv: Titel

en: Year
sv: År

en: Bit Rate
sv: Bithastighet

en: Time
sv: Tid

en: Comment
sv: Kommentar

en: Channels
sv: Kanaler

en: Sample Rate
sv: Samplingsfrekvens

en: Set Cover Image
sv: Ställ in framsidesbild

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file.
sv: Tyvärr, "%s" är inte en användbar bildfil.

en: Not an Image
sv: Inte en bild

en: Select an image file for the album cover:
sv: Välj en bildfil för skivomslaget:

en: Sorry, but the music view is unable to play back sound right now. Either another program is using or blocking the sound card, or your sound card is not configured properly. Try quitting any applications that may be blocking use of the sound card.
sv: Tyvärr, musikvyn kan inte spela ljud just nu. Antingen använder ett annat program ljudkortet eller blockerar det, eller så är ditt ljudkort inte konfigurerat rätt. Försök att avsluta alla program som kan tänkas blockera användandet av ljudkortet.

en: Unable to Play File
sv: Kan inte spela fil

en: Sorry, but the music view can't play non-local files yet.
sv: Tyvärr, musikvyn kan inte spela icke-lokala filer än.

en: Can't Play Remote Files
sv: Kan inte spela fjärrfiler

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Stop
sv: Stopp

en: Drag to seek within track
sv: Dra för att spola inom spåret

en: Sorry, but there was an error reading %s.
sv: Tyvärr, det inträffade ett fel vid läsning av %s.

en: Can't Read Folder
sv: Kan inte läsa mapp

en: Factory for music view
sv: Fabrik för musikvy

en: Music
sv: Musik

en: Music view
sv: Musikvy

en: Music view factory
sv: Musikvyfabrik

en: Factory for annotation view
sv: Fabrik för anteckningsvy

en: Notes sidebar panel
sv: Anteckningssidoradspanel

en: Notes sidebar panel for Nautilus
sv: Anteckningssidoradspanel för Nautilus

note: set up the window title
en: Verifying %s...
sv: Verifierar %s...

en: Failed on "%s"
sv: Misslyckades med "%s"

note: TRANSLATORS: this is printed while verifying files from packages, %s is the filename, %d/%d is filenumber of total-number-of-files
en: Checking "%s" (%ld/%ld)
sv: Kontrollerar "%s" (%ld/%ld)

en: Package Contents
sv: Paketinnehåll

note: allocate the name field
en: Package Title
sv: Pakettitel

en: Size:
sv: Storlek:

en: <size>
sv: <storlek>

en: Install Date:
sv: Installationsdatum:

en: <unknown>
sv: <okänt>

en: License:
sv: Licens:

en: Build Date:
sv: Byggdatum:

en: Vendor:
sv: Återförsäljare:

en: Install
sv: Installera

en: Update
sv: Uppdatera

en: Uninstall
sv: Avinstallera

en: Verify
sv: Verifiera

en: Go to selected file
sv: Gå till markerad fil

note: add the description
en: Description
sv: Beskrivning

en: Package Contents: %d files
sv: Paketinnehåll: %d filer

en: Package "%s"
sv: Paket "%s"

en: Verification completed, package ok.
sv: Verifieringen färdig, paketet är ok.

en: %s would not work anymore
sv: %s skulle inte fungera längre

en: %s would break other installed packages
sv: %s skulle ha sönder andra installerade paket

en: %s is needed, but could not be found
sv: %s krävs, men kunde inte hittas

en: %s was already installed
sv: %s var redan installerat

en: %s causes a circular dependency problem
sv: %s orsakar ett problem med cirkulära beroenden

en: Installing %s failed because of the following issue(s):
sv: Installation av %s misslyckades på grund av följande fel:

en: Uninstalling %s failed because of the following issue(s):
sv: Avinstallation av %s misslyckades på grund av följande fel:

en: Uninstall failed...
sv: Avinstallationen misslyckades...

en: Uninstall Failed
sv: Avinstallationen misslyckades

en: Install failed...
sv: Installationen misslyckades...

en: Install Failed
sv: Installationen misslyckades

en: Incorrect password.
sv: Felaktigt lösenord.

en: Factory for rpm view
sv: Fabrik för rpm-vy

en: Package
sv: Paket

en: RPM component
sv: RPM-komponent

en: RPM view factory
sv: RPM-vyfabrik

en: rpm view
sv: rpm-vy

en: (none)
sv: (inget)

en: %s
    
    This is a sample Nautilus content view component.
sv: %s
    
    Detta är en provinnehållsvy i Nautilus.

en: %s
    
    You clicked the Sample toolbar button.
sv: %s
    
    Du klickade på provverktygsradsknappen.

en: Sample
sv: Exempel

en: This is a sample merged menu item
sv: Detta är ett provsammanslaget menyalternativ

en: This is a sample merged tool bar button
sv: Detta är en provsammanslagen verktygsradsknapp

en: _Sample
sv: _Prov

en: Nautilus Sample view
sv: Nautilus-exempelvy

en: Nautilus Sample view factory
sv: Fabrik för Nautilus-exempelvyn

en: Sample content view component
sv: Exempelinnehållsvykomponent

en: Sample content view component's factory
sv: Fabrik för exempelinnehållsvykomponenten

en: Set the default answer to continue, also default delete to Yes
sv: Ställ in standardsvaret till att fortsätta, och ställ också standardborttagning till Ja

en: Specify search cgi
sv: Ange sök-cgi

en: Show debug output
sv: Visa felsökningsutdata

en: 10 sec delay after starting service
sv: 10 sek fördröjning efter start av tjänst

en: Allow downgrades
sv: Tillåt nergraderingar

en: Erase packages
sv: Ta bort paket

en: enable ei2
sv: använd ei2

en: RPM args are filename
sv: RPM-argument är filnamn

en: Force install
sv: Tvinga installation

en: Use ftp
sv: Använd ftp

en: Use local
sv: Använd lokalt

en: Use http
sv: Använd http

en: RPM args are Eazel Ids
sv: RPM-argument är Eazel-id

en: Don't print fancy percent output
sv: Skriv inte ut någon tjusig procentutdata

en: don't use eazel auth stuff
sv: använd inte eazel-autentiseringssaker

en: Specify package file
sv: Ange paketfil

en: RPM args are needed files
sv: RPM-argument är filnamn som behövs

en: Run Query
sv: Kör fråga

en: Revert
sv: Återgå

en: Set root
sv: Ställ in root

en: Specify server
sv: Ange server

en: Dont print too much, just problems and download
sv: Visa inte för mycket, bara problem och hämtning

en: Perform ssl renaming
sv: Utför ssl-namnbyte

en: Test run
sv: Testkör

en: Allow username
sv: Tillåt användarnamn

en: Allow upgrades
sv: Tillåt uppgraderingar

en: Verbose output
sv: Mångordig utdata

en: About to install a total of %d packages, %dKb
sv: Kommer att installera totalt %d paket, %d kB

en: About to uninstall a total of %d packages, %dKb
sv: Kommer att avinstallera totalt %d paket, %d kB

en: About to revert a total of %d packages, %dKb
sv: Kommer att återgå totalt %d paket, %d kB

en: Specify package list to use (/var/eazel/service/package-list.xml)
sv: Ange paketfil som ska användas (/var/eazel/service/package-list.xml)

en: Use specified file to generate a package list, requires --packagelist
sv: Använd angiven fil för att generera en paketlista, kräver --packagelist

en: Softcat server to connect to
sv: Softcat-server att ansluta till

en: Use alternate CGI path
sv: Använd alternativ CGI-sökväg

en: Connect as a softcat user through ammonite
sv: Anslut som en softcat-användare genom ammonite

en: Number of times to try the request
sv: Antal gånger att försöka med begäran

en: Delay between request retries, in usec
sv: Fördröjning mellan återförsök, i µsec

en: Lookup by Eazel package id
sv: Slå upp via Eazel-paketid

en: Lookup package that provides a feature/file
sv: Slå upp paket som tillhandahåller en finess/fil

en: Lookup package with a specific version
sv: Slå upp paket med ett specifikt versionsnummer

en: (with --version) Use >= comparison
sv: (med --version) Använd jämförelsen >=

en: use check function (for debugging)
sv: använd kontrollfunktion (för felsökning)

en: Show detailed sub-package info
sv: Visa detaljerad underpaketsinformation

en: Failed to lock the downloaded file
sv: Misslyckades med att låsa den hämtade filen

en: MD5 mismatch, package %s may be compromised
sv: MD5-summan stämmer inte, paketet %s kan ha manipulerats med

en: %s-%s version %s-%s already installed
sv: %s-%s version %s-%s är redan installerat

en: %s version %s already installed
sv: %s version %s är redan installerat

en: %s upgrades from version %s-%s to %s-%s
sv: %s uppgraderar från version %s-%s till %s-%s

en: %s downgrades from version %s-%s to %s-%s
sv: %s nergraderar från version %s-%s till %s-%s

en: %s downgrades from version %s to %s
sv: %s nergraderar från version %s till %s

en: %s installs version %s-%s
sv: %s installerar version %s-%s

en: %s installs version %s
sv: %s installerar version %s

en: could not revive %s
sv: kunde inte återuppliva %s

en: Could not set URLType from config file!
sv: Kunde inte sätta URLType från konfigurationsfilen!

en: Transactions are not stored, could not find home dir
sv: Överföringar lagras inte, kunde inte hitta hemkatalog

en: Transactions are stored in %s
sv: Överföringar lagras i %s

en: Getting package list from remote server ...
sv: Hämtar paketlistan från fjärrserver...

en: Unable to retrieve package-list.xml!
sv: Kunde inte hämta package-list.xml!

en: Cannot write to file %s, using default log handler
sv: Kan inte skriva till filen %s, använder standardlogghanteraren

en: Install failed
sv: Installationen misslyckades

en: Uninstall failed
sv: Avinstallationen misslyckades

en: Could not create transaction directory (%s)! ***
sv: Kunde inte skapa transaktionskatalogen (%s)! ***

en: Writing transaction to %s
sv: Skriver transaktion till %s

en: %s was cancelled
sv: %s avbröts

en: %s is a source package, which is not yet supported
sv: %s är ett källkodspaket, som inte stöds än

en: %s had a file conflict with %s which %s required
sv: %s hade en filkonflikt med %s som %s krävde

en: %s had a file conflict with %s
sv: %s hade en filkonflikt med %s

en: %s would break other packages
sv: %s skulle ha sönder andra paket

en: %s would break
sv: %s skulle gå sönder

en: %s would break %s
sv: %s skulle ha sönder %s

en: %s is damaged
sv: %s är skadad

en: %s requires %s, which could not be found on the server
sv: %s kräver %s, som inte kunde hittas på servern

en: %s could not be found on the server
sv: %s kunde inte hittas på servern

en: %s is already installed
sv: %s är redan installerat

en: %s, which is newer, is already installed and downgrade is not enabled
sv: %s, som är nyare, är redan installerat och nergradering är inte påslaget

en: %s, which is older, is already installed and upgrade is not enabled
sv: %s, som är äldre, är redan installerat och uppgradering är inte påslaget

en: %s requires %s
sv: %s kräver %s

en: %s is not installed
sv: %s är inte installerat

note: TRANSLATORS : This string is a solution to a dependency problem, %s is a package name or filename
en: Check for a new version of %s
sv: Kontrollera om det finns en ny version av %s

note: TRANSLATORS : This string is a solution to a dependency problem, both %s's are package names or filenames
en: Install both %s and %s
sv: Installera både %s och %s

note: TRANSLATORS : This string is a solution to a dependency problem, %s is a package name or filename
en: Remove %s from your system
sv: Ta bort %s från ditt system

note: TRANSLATORS : This string is a solution to a dependency problem, %s is a package name or filename. "Force" is in the rpm sense of force, meaning that no dependency checking etc will be done
en: Force the removal of %s from your system
sv: Tvinga borttagning av %s från ditt system

note: TRANSLATORS : This string is a solution to a dependency problem
en: Package database has an inconsistency
sv: Paketdatabasen har en inkonsistens

en: Continue with force
sv: Fortsätt med tvång

en: Allow downgrade
sv: Tillåt nergradering

en: Downloading %s...
sv: Hämtar %s...

en: Could not open target file %s
sv: Kunde inte öppna målfilen %s

en: Could not create an http request !
sv: Kunde inte skapa en http-begäran!

en: Proxy: Invalid uri !
sv: Proxy: Ogiltig uri!

en: Invalid uri !
sv: Ogiltig uri!

en: Could not prepare http request !
sv: Kunde inte förbereda http-begäran!

en: Couldn't get async mode
sv: Kunde inte använda asynkront läge

note: probably out of disk space
en: DISK FULL: could not write %s
sv: DISKEN FULL: kunde inte skriva %s

en: Could not get request body!
sv: Kunde inte begära meddelandekropp!

en: HTTP error: %d %s
sv: HTTP-fel: %d %s

en: FTP not supported yet
sv: FTP stöds inte än

en: Checking local file %s...
sv: Kontrollerar lokal fil %s...

en: Failed to retrieve %s!
sv: Misslyckades med att ta emot %s!

en: Could not get an URL for %s
sv: Kunde inte få en URL för %s

en: Downloaded package does not have the correct name
sv: Det hämtade paketet har inte rätt namn

en: Package %s should have had name %s
sv: Paketet %s borde haft namnet %s

en: Downloaded package does not have the correct version
sv: Det hämtade paketet har inte rätt versionsnummer

en: Package %s had version %s and not %s
sv: Paketet %s hade versionsnumret %s och inte %s

en: File download failed
sv: Filhämtning misslyckades

en: *** Begin pkg dump ***
sv: *** Start av paketdumpning ***

en: *** End pkg dump ***
sv: *** Slut på paketdumpning ***

en: *** No package nodes! (cat has no children) ***
sv: *** Inga paketnoder! (cat har inga barn) ***

en: *** Bailing from package parse! ***
sv: *** Hoppar ur pakettolkning! ***

en: *** No package nodes! ***
sv: *** Inga paketnoder! ***

en: *** Malformed package node!
sv: *** Felaktig paketnod!

en: *** No depends nodes! ***
sv: *** Inga beroendenoder! ***

en: *** Malformed depends node!
sv: *** Felaktig beroendenod!

en: *** Unknown node type '%s'
sv: *** Nodtypen "%s" är okänd

en: *** The pkg list file contains no data! ***
sv: *** Paketlistfilen innehåller inga data! ***

en: *** Cannot find the CATEGORIES xmlnode! ***
sv: *** Kan inte hitta xmlnoden CATEGORIES! ***

en: *** Bailing from categories parse! ***
sv: *** Hoppar ur kategoritolkningen! ***

en: *** No Categories! ***
sv: *** Inga kategorier! ***

en: *** Bailing from category parse! ***
sv: *** Hoppar ur kategoritolkningen! ***

en: *** Cannot find the TRANSACTION xmlnode! ***
sv: *** Kan inte hitta xmlnoden TRANSACTION! ***

en: *** Bailing from transaction parse! ***
sv: *** Hoppar ur transaktionstolkningen! ***

en: *** No packages! ***
sv: *** Inga paket! ***

en: *** No category nodes! ***
sv: *** Inga kategorinoder! ***

en: *** Cannot find the CATEGORIES xmlnode! ***
sv: *** Kan inte hitta xmlnoden CATEGORIES! ***

en: *** Unknown node %s
sv: *** Okänd nod %s

en: *** Error generating xml package list! ***
sv: *** Fel vid skapning av xml-paketlista! ***

en: *** Error reading package list! ***
sv: *** Fel vid läsning av paketlista! ***

en: *** The osd xml contains no data! ***
sv: *** osd-xml:en innehåller inga data! ***

en: *** Bailing from osd parse! ***
sv: *** Hoppar ur osd-tolkningen! ***

en: Could not parse the xml (length %d)
sv: Kunde inte tolka xml:en (längd %d)

en: Opened packages database in %s
sv: Öppnade paketdatabasen i %s

en: Opening packages database in %s failed
sv: Öppning av paketdatabasen i %s misslyckades

en: Closing db for %s (open)
sv: Stänger databas för %s (öppen)

en: Closing db for %s (not open)
sv: Stänger databas för %s (inte öppen)

en: Cannot open %s
sv: Kan inte öppna %s

note: Setup the title
en: Easy Install
sv: Lätt installation

note: Setup the progress header FIXME: the middle header is all fubar now, so we just say "messages", but the spec * shows "progress" over the 2nd column of the message box.  it's just too hard to get * it aligned currently.
en: Messages
sv: Meddelanden

en: Checking "%s" for conflicts...
sv: Kontrollerar "%s" för konflikter...

en: Downloading "%s"
sv: Hämtar "%s"

en: 0K of %dK
sv: 0 kB av %d kB

en: The package "%s" requires "%s" to run.
    Downloading "%s" now.
sv: Paketet "%s" kräver "%s" för att kunna köra.
    Hämtar "%s" nu.

en: Attempting to download package "%s".
sv: Försöker hämta paketet "%s".

note: done!
en: Complete
sv: Färdig

en: The package "%s" requires "%s" to run.
    "%s" has been successfully downloaded.
sv: Paketet "%s" kräver "%s" för att kunna köra.
    "%s" har hämtats utan problem.

en: The package "%s" has been successfully downloaded.
sv: Paketet "%s" har hämtats utan problem.

en: %dK of %dK
sv: %d kB av %d kB

note: this stuff flies by so fast, it's probably enough to just say "info"
en: Getting package information ...
sv: Hämtar paketinformation...

en: Preparing to download packages...
sv: Förbereder hämtning av paket...

en: These packages are about to be downloaded and installed:
sv: Dessa paket kommer att hämtas och installeras:

en: These packages are about to be uninstalled:
sv: Dessa paket kommer att avinstalleras:

en: These packages are about to be reverted:
sv: Dessa paket kommer att återgås:

en: for a total of %ld MB.
sv: totalt %ld MB.

en: for a total of %ld KB.
sv: totalt %ld kB.

en: 
    Is this okay?
sv: 
    Är det här okej?

en: Downloading 1 package (%s)
sv: Hämtar 1 paket (%s)

en: Downloading %d packages (%s)
sv: Hämtar %d paket (%s)

en: Download of package "%s" failed!
sv: Hämtning av paketet "%s" misslyckades!

en: The package "%s" requires "%s" to run.
    "%s" has been successfully downloaded and installed.
sv: Paketet "%s" kräver "%s" för att kunna köra.
    "%s" har hämtats och installerats utan problem.

en: "%s" has been successfully downloaded and installed.
sv: "%s" har hämtats och installerats utan problem.

note: starting a new package -- create new progress indicator
en: Installing package %d of %d
sv: Installerar paket %d av %d

en: The package "%s" requires "%s" to run.
    "%s" is now being installed.
sv: Paketet "%s" kräver "%s" för att kunna köra.
    "%s" installeras nu.

en: Now installing package "%s".
sv: Paketet "%s" installeras nu.

en: Installing "%s"
sv: Installerar "%s"

en:  · %s is in the Gnome menu under %s
sv:  · %s är i Gnome-menyn under %s

en:  · %s is in the Gnome menu.
sv:  · %s är i Gnome-menyn.

en:  · %s is in the KDE menu.
sv:  · %s är i KDE-menyn.

en: I ran into problems while installing.
sv: Jag råkade ut för problem vid installationen.

en: I'd like to try the following :
sv: Jag vill prova följande:

en: Is this ok ?
sv: Är det okej?

en: Installation aborted.
sv: Installationen avbröts.

en: This package has already been installed.
sv: Detta paket har redan installerats.

en: Installation complete.
sv: Installationen är färdig.

en: Installation failed.
sv: Installationen misslyckades.

note: some succeeded; some failed
en: Some packages installed successfully:
sv: En del paket installerades utan problem:

en: 
    Some packages failed:
sv: 
    En del paket misslyckades:

en: Erase the RPM files?
sv: Ta bort RPM-filerna?

en: Erase the leftover RPM files?
sv: Ta bort de RPM-filer som blev över?

en: A core package of Nautilus has been
    updated.  You should restart Nautilus.
    
    Do you wish to do that now?
sv: Ett paket som tillhör kärnan i Nautilus
    har uppdaterats, du bör starta om Nautilus.
    
    Vill du göra det nu?

en: Installation failed on %s
sv: Installationen misslyckades vid %s

en: Authenticate as root
sv: Autentisera som root

en: Downloading packages
sv: Hämtar paket

en: Downloading remote package
sv: Hämtar fjärrpaket

en: Downloading some package
sv: Hämtar något paket

en: The Eazel install service is missing:
    Installs will not work.
sv: Eazel-installationstjänsten saknas:
    Installationer kommer inte att fungera.

en: Contacting the Eazel Software Catalog ...
sv: Kontaktar Eazels programvarukatalog...

en: Checking for authorization...
sv: Kontrollerar auktorisering...

en: Aborting package downloads (please wait) ...
sv: Avbryter paketethämtningar (var vänlig vänta)...

en: Package download aborted.
sv: Pakethämtningen avbröts.

en: Aborted
sv: Avbruten

en: Nautilus Service Install View
sv: Nautilus-tjänstinstallationsvy

en: Nautilus Service Install View Factory
sv: Nautilus-fabrik för tjänstinstallationsvy

en: Service Install View Component
sv: Tjänstinstallationsvykomponent

en: Service Install View Component's Factory
sv: Fabrik för tjänstinstallationsvykomponent

en: Factory for the install service
sv: Fabrik för installationstjänsten

en: Enable inventory upload.
sv: Använd inventarieöverföring.

en: Disable inventory upload.
sv: Använd inte inventarieöverföring.

en: Enable warning before each upload.
sv: Använd varning innan varje överföring.

en: Disable warning before each upload.
sv: Använd inte varning innan varje överföring.

en: Set machine name.
sv: Ställ in datornamn.

en: Display information about current inventory settings.
sv: Visa information om nuvarande inventarieinställningar.

en: Upload inventory now, if not up to date.
sv: Överför inventariet nu om det gamla inte längre är aktuellt.

en: User isn't logged into ammonite yet.
sv: Användaren är inte inloggad på ammonite än.

en: The supplied URL was bad.
sv: Den angivna URL:en var felaktig.

en: A CORBA error occured.
sv: Ett CORBA-fel inträffade.

en: Ammonite returned an error translating the url.
sv: Ammonite returnerade ett fel vid översättning av url:en.

en: Can't post !
sv: Kan inte posta!

en: can't open tempory file hell
sv: Kan inte öppna tempfilhelvetet

en: Can't set body !
sv: Kan inte ställa in "body"!

en: Factory for the inventory service
sv: Fabrik för inventarietjänsten

en: Inventory
sv: Resurser

en: Nautilus Inventory view
sv: Nautilus resursvy

en: Nautilus Inventory view factory
sv: Nautilus resursvyfabrik

en: Nautilus System Inventory component's component's factory
sv: Nautilus systemresurskomponentsfabrik

en: System Inventory
sv: Systemresurser

en: System inventory view component
sv: Systemresursvykomponent

note: Setup the title
en: Please Change Your Eazel Password
sv: Var vänlig och byt ditt Eazel-lösenord

note: add password boxes
en: User Name:
sv: Användarnamn:

en: Current Password:
sv: Nuvarande lösenord:

en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

en: Confirm New Password:
sv: Bekräfta nytt lösenord:

note: allocate the command buttons - first the change_password button
en: Change my password
sv: Byt mitt lösenord

note: now allocate the account maintenance button
en: I need assistance
sv: Jag behöver hjälp

en: Your password has been changed!
sv: Ditt lösenord har ändrats!

en: I'm sorry, but that password
    is incorrect.  Please try again.
sv: Jag är ledsen, men det lösenordet är
    felaktigt. Var vänlig och försök igen.

en: I'm sorry, but your new password
    must be at least six (6) characters long.
    Please try another one.
sv: Jag är ledsen, men ditt nya lösenord
    måste vara minst sex (6) tecken långt.
    Var vänlig och försök med ett annat.

en: I'm sorry, but your new password
    can't be ridiculously long.
    Please try another one.
sv: Jag är ledsen, men ditt nya lösenord
    kan inte vara löjligt långt.
    Var vänlig och försök med ett annat.

en: I'm sorry, but your new password must
    contain letters along with at least one
    number or symbol. Please try another one.
sv: Jag är ledsen, men ditt nya lösenord måste
    innehålla bokstäver tillsammans med minst
    en siffra eller symbol. Var vänlig och
    försök med ett annat.

en: I'm sorry, but I hit an unexpected
    error. Please try again, with
    different passwords.
sv: Jag är ledsen, men jag stötte på ett
    oväntat fel. Var vänlig och försök igen,
    med andra lösenord.

en: I'm sorry, but I got an unexpected
    error.  Please try again.
sv: Jag är ledsen, men jag stötte på ett
    oväntat fel. Var vänlig och försök igen.

en: I'm sorry, but your new password
    wasn't typed the same way twice.
    Please try again.
sv: Jag är ledsen, men ditt nya lösenord
    skrevs inte på samma sätt två gånger.
    Var vänlig och försök igen.

en: Change Password
sv: Byt lösenord

en: Eazel Change Password View
sv: Eazel-vy för lösenordsbyte

en: Eazel Change Password view component
sv: Eazel-komponent för lösenordsbyte

en: Nautilus Service Login View Factory
sv: Nautilus-fabrik för tjänstinloggningsvyn

en: Service Login View Component's Factory
sv: Fabrik för tjänstinloggningsvykomponenten

en: Unknown Date
sv: Okänt datum

en: %A, %B %d
sv: %A %d %B

en: Could not find a valid boolean value for grey_out!
sv: Kunde inte hitta ett giltigt boolskt värde för grey_out!

en: There is no service data !
sv: Det finns ingen tjänstinformation!

en: There is no eazel news data !
sv: Det finns ingen eazel-nyhetsinformation!

en: Could not fetch summary configuration !
sv: Kunde inte hitta någon sammanfattningskonfiguration!

en: The summary configuration contains no data!
sv: Konfigurationssammanfattningen innehåller inga data!

en: Cannot find the SUMMARY_DATA xmlnode!
sv: Kan inte hitta xmlnoden SUMMARY_DATA!

en: Bailing from the SUMMARY_DATA parse!
sv: Hoppar ur SUMMARY_DATA-tolkningen!

en: Could not find any summary configuration data!
sv: Kunde inte hitta någon sammanfattning över konfigurationsdata!

en: Bailing from summary configuration parse!
sv: Hoppar ur tolkningen av konfigurationssammanfattningen!

en: I'm sorry, network problems are preventing you from connecting to Eazel Services.
sv: Tyvärr, problem med nätverket hindrar dig från att ansluta till Eazel Services.

note: FIXME we really should use the services alert icon here, eh?
en: Your Eazel Services account has not yet been activated.  You can't log into Eazel Services until you activate your account.
    
    Please check your email for activation instructions.
sv: Ditt Eazel Services-konto har inte aktiverats än. Du kan inte logga in på Eazel Services förrän du har aktiverat ditt konto.
    
    Var vänlig och kontrollera din e-post för aktiveringsinstruktioner.

note: FIXME we really should use the services alert icon here, eh?
en: Your Eazel Service User Account has been temporarily disabled.
    
    Please try again in a few minutes, or contact Eazel support if this problem continues.
sv: Ditt Eazel Services-konto har deaktiverats tillfälligt.
    
    Var vänlig och försök igen om ett par minuter, eller kontakta Eazel Support om detta problem fortsätter.

en: We're sorry, but your name and password are still not recognized.
sv: Tyvärr, men ditt namn och lösenord känns fortfarande inte igen.

en: Eazel Service Login Error
sv: Inloggningsfel i Eazel Service

en: Service Error
sv: Service-fel

en: Register Now
sv: Anmäl dig nu

en: Services Login
sv: Tjänstinloggning

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please log in to Eazel services
sv: Var vänlig och logga in på Eazel Services

en: Your user name or password were not correct.  Please try again.
sv: Ditt användarnamn eller lösenord var inte korrekt. Var vänlig och försök igen.

en: Register
sv: Anmäl

en: Login
sv: Logga in

en: Terms of Use
sv: Användningsvillkor

en: Privacy Statement
sv: Policy för persondataskydd

en: Account Preferences
sv: Kontoinställningar

en: Logout
sv: Logga ut

en: Welcome, %s!
sv: Välkommen, %s!

en: You are not logged in
sv: Du är inte inloggad

note: add the tab
en: Services
sv: Tjänster

note: add the tab
en: Featured Downloads
sv: Framhävda hämtningar

en: Unable to connect to Eazel's server. The server might be unavailable right now, or your computer might be configured incorrectly.You could try again later.
sv: Kunde inte ansluta till Eazels server. Servern kan vara otillgänglig just nu eller så kan din dator vara felkonfigurerad. Du kan försöka igen senare.

en: Found problem with data on Eazel servers. Please contact support@eazel.com.
sv: Hittade problem med data på Eazels servrar. Var vänlig och kontakta support@eazel.com.

en: Configure your service preferences
sv: Konfigurera dina tjänstinställningar

en: Go to the Eazel Services Registration Form
sv: Gå till anmälningsformuläret för Eazel Services

en: Log out from Eazel Services
sv: Logga ut från Eazel Services

en: Service _Preferences
sv: _Tjänstinställningar

en: Show the log-in dialog box
sv: Visa inloggningsdialogrutan

en: _Log in to Eazel Services
sv: _Logga in på Eazel Services

en: _Log out from Eazel Services
sv: _Logga ut från Eazel Services

en: _Register for Eazel Services
sv: _Anmäl dig till Eazel Services

en: HTTP error %d "%s" on uri %s
sv: HTTP-fel %d "%s" på uri %s

en: Could not initialize Bonobo
sv: Kunde inte initiera Bonobo

en: Can't write logfile %s -- using default log handler
sv: Kunde inte skriva loggfilen %s -- använder standardlogghanteraren

en: Nautilus eazel sample service view component
sv: Nautilus-Eazel-exempeltjänstevykomponent

en: Nautilus services startup view factory
sv: Fabrik för Nautilus-tjänsteuppstartsvy

en: Service
sv: Tjänst

en: Services startup view factory
sv: Fabrik för tjänsteuppstartsvy

en: eazel sample service view
sv: eazel-exempeltjänstvy

en: Factory for the sample service
sv: Fabrik för exempeltjänsten

en: Enable debugging
sv: Använd felsökning

en: Vault location
sv: Valvplats

en: Valid operations:
sv: Giltiga alternativ:

en: Error: No operation supplied
sv: Fel: Ingen åtgärd angiven

en: Error: Invalid operation supplied (%s)
sv: Fel: Ogiltig åtgärd angiven (%s)

en: Error: Invalid syntax
    Syntax: %s
sv: Fel: Ogiltig syntax
    Syntax: %s

en: Sorry, but %s is too large for Nautilus to load all of it.
sv: Tyvärr, %s är för stor för att Nautilus ska kunna läsa in hela.

en: File too large
sv: Filen är för stor

en: Use the Courier Font
sv: Använd typsnittet Courier

en: Use the Helvetica Font
sv: Använd typsnittet Helvetica

en: Use the Lucida Font
sv: Använd typsnittet Lucida

en: Use the Times Font
sv: Använd typsnittet Times

en: _Fonts
sv: _Typsnitt

en: Factory for text view
sv: Fabrik för textvy

en: Text view
sv: Textvy

en: Text view factory
sv: Textvyfabrik

en: Search Google for Selected Text
sv: Sök med Google efter den markerade texten

en: Use Google to search the web for the selected text
sv: Använd Google för att söka på webben efter den markerade texten

en: Look Up Selected Text in Dictionary
sv: Slå upp den markerade texten i ordbok

en: Look up the selected text in the Merriam-Webster dictionary
sv: Slå upp den markerade texten i Merriam-Webster-ordboken

en: animation to indicate on-going activity
sv: animation som visar pågåenda aktivitet

en: throbber
sv: snurra

en: throbber factory
sv: snurrfabrik

en: throbber object factory
sv: snurrobjektsfabrik

en: Nautilus Tree sidebar panel
sv: Nautilus-trädsidoradspanelen

en: Nautilus Tree view
sv: Nautilus-trädvy

en: Tree
sv: Träd

en: Apparition
sv: Spöke

en: Black
sv: Svart

en: Blue Ridge
sv: Blå kam

en: Blue Rough
sv: Blå sträv

en: Blue Type
sv: Blå typ

en: Brushed Metal
sv: Polerad metall

en: Bubble Gum
sv: Tuggummi

en: Camouflage
sv: Kamouflage

en: Certified
sv: Certifierad

en: Chalk
sv: Krita

en: Charcoal
sv: Träkol

en: Colors
sv: Färger

en: Concrete
sv: Betong

en: Cool
sv: Häftig

en: Cork
sv: Kork

en: Countertop
sv: Kontratopp

en: Danger
sv: Fara

en: Danube
sv: Donau

en: Dark Cork
sv: Mörk kork

en: Dark GNOME
sv: Mörk GNOME

en: Deep Teal
sv: Djup teal

en: Distinguished
sv: Utmärkt

en: Dots
sv: Prickar

en: Draft
sv: Utkast

en: Drag a color to an object to change it to that color
sv: Dra en färg till ett objekt för att ändra det till den färgen

en: Drag a pattern tile to an object to change it
sv: Dra en bakgrundsbricka till ett objekt för att ändra det

en: Drag an emblem to an object to add it to the object
sv: Dra ett emblem till ett objekt för att lägga till det till objektet

en: Eclipse
sv: Förmörkelse

en: Emblems
sv: Emblem

en: Envy
sv: Avundsjuka

en: Erase
sv: Ta bort

en: Favorite
sv: Favorit

en: Fibers
sv: Fiber

en: Fire Engine
sv: Brandbil

en: Floral
sv: Blomster

en: Granite
sv: Granit

en: Grapefruit
sv: Grapefrukt

en: Green Weave
sv: Grön väv

en: Ice
sv: Is

en: Important
sv: Viktig

en: Indigo
sv: Indigoblått

en: Leaf
sv: Löv

en: Lemon
sv: Citron

en: Manila Paper
sv: Manila-papper

en: Moss Ridge
sv: Mosskam

en: Mud
sv: Lera

en: New
sv: Ny

en: Numbers
sv: Tal

en: Ocean Strips
sv: Havsremsor

en: Oh No
sv: Ånej

en: Pale Blue
sv: Ljusblå

en: Patterns
sv: Mönster

en: Personal
sv: Personlig

en: Purple Marble
sv: Lila marmor

en: Ridged Paper
sv: Veckat papper

en: Rough Paper
sv: Strävt papper

en: Ruby
sv: Rubin

en: Sea Foam
sv: Havsskum

en: Secret
sv: Hemlig

en: Shale
sv: Skiffer

en: Shared
sv: Delad

en: Sky
sv: Himmel

en: Sky Ridge
sv: Himmelskam

en: Snow Ridge
sv: Snökam

en: Special
sv: Speciell

en: Stucco
sv: Stuck

en: Tangerine
sv: Tangerin

en: Terracotta
sv: Terrakotta

en: Urgent
sv: Brådskande

en: Violet
sv: Lila

en: Wavy White
sv: Vågig vit

en: White
sv: Vit

en: White Ribs
sv: Vita räfflor

en: The Gimp
sv: Gimp

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Computer
sv: Dator

en: Home Directory
sv: Hemkatalog

en: Portals
sv: Portaler

en: Search Engines
sv: Sökmotorer

en: Linux Companies
sv: Linuxföretag

en: Linux Resources
sv: Linuxresurser

en: Linux at IBM
sv: Linux vid IBM

en: News and Media
sv: Nyheter och media

en: Software
sv: Programvara

en: Web Services
sv: Webbtjänster

en: This theme uses photo-realistic folders.
sv: Detta tema använder fotorealistiska mappar.

en: A Teal variation of the Crux theme.
sv: En teal-variant på Crux-temat.

en: An Eggplant variation of the Crux theme.
sv: En aubergine-variant på Crux-temat.

en: Crux-Eggplant
sv: Crux-aubergine

en: Default
sv: Standard

en: This is the default theme for Nautilus.
sv: Detta är standardtemat för Nautilus.

en: This theme uses the classic GNOME icons.
sv: Detta tema använder de klassiska ikonerna i GNOME.

en: Uses manila folders and gray-green backgrounds.
sv: Använder Manilla-mappar och grågröna bakgrunder.

note: Today, use special word. * Note to localizers: You can look at man strftime * for details on the format, but you should only use * the specifiers from the C standard, not extensions. * These include "%" followed by one of * "aAbBcdHIjmMpSUwWxXyYZ". There are two extensions * in the Nautilus version 
en: today at %-I:%M %p
sv: idag klockan %H.%M

note: Yesterday, use special word. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: yesterday at %-I:%M %p
sv: igår klockan %H.%M

note: Current week, include day of week. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: %A %-m/%-d/%y at %-I:%M %p
sv: %A %y-%m-%d kl. %H.%M

note: Other dates. * Note to localizers: Same issues as "today" string.
en: %-m/%-d/%y at %-I:%M %p
sv: %y-%m-%d klockan %H.%M

en: 0 items
sv: 0 objekt

en: 0 folders
sv: 0 mappar

en: 0 files
sv: 0 filer

en: 1 item
sv: 1 objekt

en: 1 folder
sv: 1 mapp

en: 1 file
sv: 1 fil

en: %u items
sv: %u objekt

en: %u folders
sv: %u mappar

en: %u files
sv: %u filer

note: This means no contents at all were readable
en: ? items
sv: ? objekt

note: This means no contents at all were readable
en: ? bytes
sv: ? byte

en: unknown type
sv: okänd typ

en: unknown MIME type
sv: okänd MIME-typ

note: Fallback, use for both unknown attributes and attributes * for which we have no more appropriate default.
en: unknown
sv: okänd

en: Can't find description even for "x-directory/normal". This probably means that your gnome-vfs.keys file is in the wrong place or isn't being found for some other reason.
sv: Kan inte hitta beskrivningen även för "x-directory/normal". Detta betyder troligtvis att din gnome-vfs.keys-fil finns på fel plats eller inte kan hittas av någon annan anledning.

en: No description found for mime type "%s" (file is "%s"), tell aaron@eazel.com
sv: Ingen beskrivning kunde hittas för mime-typen "%s" (filen är "%s"), tala om det för aaron@eazel.com

en: link
sv: länk

note: Note to localizers: convert file type string for file * (e.g. "folder", "plain text") to file type for symbolic link * to that kind of file (e.g. "link to folder").
en: link to %s
sv: länk till %s

en: link (broken)
sv: länk (trasig)

note: "From" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: From:
sv: Från:

note: "To" dialog label, source path gets placed next to it in the dialog
en: To:
sv: Till:

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because it is on a read-only disk.
sv: Fel vid flyttning.
    
    "%s" kan inte flyttas eftersom den är på en skrivskyddad disk.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because you do not have permissions to modify its parent folder.
sv: Fel vid borttagning.
    
    "%s" kan inte tas bort eftersom du inte har de rättigheter som krävs för att ändra dess föräldermapp.

en: Error while deleting.
    
    "%s" cannot be deleted because it is on a read-only disk.
sv: Fel vid borttagning.
    
    "%s" kan inte tas bort eftersom den är på en skrivskyddad disk.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved because you do not have permissions to change it or its parent folder.
sv: Fel vid flyttning.
    
    "%s" kan inte flyttas eftersom du inte har de rättigheter som krävs för att ändra den eller dess föräldermapp.

en: Error while moving.
    
    "%s" cannot be moved to the trash because you do not have permissions to change it or its parent folder.
sv: Fel vid flyttning.
    
    "%s" kan inte flyttas till papperskorgen eftersom du inte har de rättigheter som krävs för att ändra den eller dess föräldermapp.

en: Error while copying.
    
    "%s" cannot be copied because you do not have permissions to read it.
sv: Fel vid kopiering.
    
    "%s" kan inte kopieras eftersom du inte har de rättigheter som krävs för att läsa den.

en: Error while copying to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
sv: Fel vid kopiering till "%s".
    
    Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet.

en: Error while moving to "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
sv: Fel vid flyttning till "%s".
    
    Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet.

en: Error while creating link in "%s".
    
    There is not enough space on the destination.
sv: Fel vid skapande av länk i "%s".
    
    Det finns inte tillräckligt med utrymme på målet.

en: Error while copying to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
sv: Fel vid kopiering till "%s".
    
    Du har inte de rättigheter som krävs för att skriva i denna mapp.

en: Error while copying to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
sv: Fel vid kopiering till "%s".
    
    Målet är skrivskyddat.

en: Error while moving items to "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
sv: Fel vid flyttning av objekt till "%s".
    
    Du har inte de rättigheter som krävs för att skriva i denna mapp.

en: Error while moving items to "%s".
    
    The destination disk is read-only.
sv: Fel vid flyttning av objekte till "%s".
    
    Måldisken är skrivskyddad.

en: Error while creating links in "%s".
    
    You do not have permissions to write to this folder.
sv: Fel vid skapande av länkar i "%s".
    
    Du har inte de rättigheter som krävs för att skriva i denna mapp.

en: Error while creating links in "%s".
    
    The destination disk is read-only.
sv: Fel vid skapande av länkar i "%s".
    
    Måldisken är skrivskyddad.

en: Error "%s" while copying "%s".
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid kopiering av "%s".
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while moving "%s".
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid flyttning av "%s".
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while creating a link to "%s".
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid skapande av en länk till "%s".
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while deleting "%s".
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid borttagning av "%s".
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while copying.
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid kopiering.
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while moving.
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid flyttning.
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while linking.
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid länkande.
    
    Vill du fortsätta?

en: Error "%s" while deleting.
    
    Would you like to continue?
sv: Fel "%s" vid borttagning.
    
    Vill du fortsätta?

en: Error while copying.
sv: Fel vid kopiering.

en: Error while moving.
sv: Fel vid flyttning.

en: Error while linking.
sv: Fel vid länkning.

en: Error while deleting.
sv: Fel vid borttagning.

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Retry
sv: Försök igen

en: "%s" could not be moved to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to move "%s", rename it and try again.
sv: "%s" kunde inte flyttas till den nya platsen eftersom namnet redan används för ett speciellt objekt som inte kan flyttas eller ersättas.
    
    Om du fortfarande vill flytta "%s" bör du döpa om det och försöka igen.

en: "%s" could not be copied to the new location, because its name is already used for a special item that cannot be removed or replaced.
    
    If you still want to copy "%s", rename it and try again.
sv: "%s" kunde inte kopieras till den nya platsen eftersom namnet redan används för ett speciellt objekt som inte kan flyttas eller ersättas.
    
    Om du fortfarande vill kopiera "%s" bör du döpa om det och försöka igen.

en: Unable to replace file.
sv: Kan inte ersätta fil.

en: File "%s" already exists.
    
    Would you like to replace it?
sv: Filen "%s" finns redan.
    
    Vill du ersätta den?

en: Conflict while copying
sv: Konflikt vid kopiering

en: Replace
sv: Ersätt

en: Replace All
sv: Ersätt alla

note: appended to new link file
en: another link to %s
sv: ytterligare en länk till %s

note: Localizers: Feel free to leave out the "st" suffix * if there's no way to do that nicely for a * particular language.
en: %dst link to %s
sv: länk nummer %d till %s

note: appended to new link file
en: %dnd link to %s
sv: länk nummer %d till %s

note: appended to new link file
en: %drd link to %s
sv: länk nummer %d till %s

note: appended to new link file
en: %dth link to %s
sv: länk nummer %d till %s

note: Localizers: * Feel free to leave out the st, nd, rd and th suffix or * make some or all of them match. localizers: tag used to detect the first copy of a file
en:  (copy)
sv:  (kopia)

note: localizers: tag used to detect the second copy of a file
en:  (another copy)
sv:  (ytterligare en kopia)

note: localizers: tag used to detect the x1st copy of a file
en: st copy)
sv: :a kopian)

note: localizers: tag used to detect the x2nd copy of a file
en: nd copy)
sv: :a kopian)

note: localizers: tag used to detect the x3rd copy of a file
en: rd copy)
sv: :e kopian)

note: localizers: tag used to detect the xxth copy of a file
en: th copy)
sv: :e kopian)

note: localizers: appended to first file copy
en: %s (copy)%s
sv: %s (kopia)%s

note: localizers: appended to second file copy
en: %s (another copy)%s
sv: %s (ytterligare en kopia)%s

note: localizers: appended to x1st file copy
en: %s (%dst copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

note: localizers: appended to x2nd file copy
en: %s (%dnd copy)%s
sv: %s (%d:a kopian)%s

note: localizers: appended to x3rd file copy
en: %s (%drd copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

note: localizers: appended to xxth file copy
en: %s (%dth copy)%s
sv: %s (%d:e kopian)%s

en: Unknown GnomeVFSXferProgressStatus %d
sv: Okänd GnomeVFSXferProgressStatus %d

note: localizers: progress dialog title
en: Moving files to the Trash
sv: Flyttar filer till papperskorgen

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files thrown out:
sv: Filer som kastats:

note: localizers: label prepended to the name of the current file moved
en: Moving
sv: Flyttar

en: Preparing to Move to Trash...
sv: Förbereder flyttning till papperskorgen...

note: localizers: progress dialog title
en: Moving files
sv: Flyttar filer

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files moved:
sv: Filer som flyttats:

en: Preparing To Move...
sv: Förbereder flyttning...

en: Finishing Move...
sv: Slutför flyttning...

note: localizers: progress dialog title
en: Creating links to files
sv: Skapar länkar till filer

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files linked:
sv: Filer som länkats:

note: localizers: label prepended to the name of the current file linked
en: Linking
sv: Länkar

en: Preparing to Create Links...
sv: Förbereder skapande av länkar...

en: Finishing Creating Links...
sv: Slutför skapande av länkar...

note: localizers: progress dialog title
en: Copying files
sv: Kopierar filer

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files copied:
sv: Filer som kopierats:

note: localizers: label prepended to the name of the current file copied
en: Copying
sv: Kopierar

en: Preparing To Copy...
sv: Förbereder kopiering...

en: You cannot copy items into the Trash.
sv: Du kan inte kopiera objekt till papperskorgen.

en: Can't Copy to Trash
sv: Kan inte kopiera till papperskorgen

en: The Trash must remain on the desktop.
sv: Papperskorgen måste finnas kvar på skrivbordet.

en: You cannot move this trash folder.
sv: Du kan inte flytta denna papperskorgsmapp.

en: You cannot copy the Trash.
sv: Du kan inte kopiera papperskorgen.

en: You cannot copy this trash folder.
sv: Du kan inte kopiera denna papperskorgsmapp.

en: Can't Change Trash Location
sv: Kan inte byta plats på papperskorgen

en: Can't Copy Trash
sv: Kan inte kopiera papperskorgen

en: You cannot move a folder into itself.
sv: Du kan inte flytta en mapp till sig själv.

en: You cannot copy a folder into itself.
sv: Du kan inte kopiera en mapp till sig själv.

en: Can't Move Into Self
sv: Kan inte flytta till sig själv

en: Can't Copy Into Self
sv: Kan inte kopiera till sig själv

en: You cannot move a file onto itself.
sv: Du kan inte flytta en fil till sig själv.

en: You cannot copy a file over itself.
sv: Du kan inte kopiera en fil till sig själv.

en: Can't Move Onto Self
sv: Kan inte flytta till sig själv

en: Can't Copy Over Self
sv: Kan inte kopiera över sig själv

en: Error creating new folder.
    
    You do not have permissions to write to the destination.
sv: Fel vid skapande av ny mapp.
    
    Du har inte de rättigheter som krävs för att skriva till målet.

en: Error creating new folder.
    
    There is no space on the destination.
sv: Fel vid skapande av ny mapp.
    
    Det finns inget utrymme på målet.

en: Error "%s" creating new folder.
sv: Fel "%s" vid skapande av ny mapp.

en: Error creating new folder
sv: Fel vid skapande av ny mapp

note: localizers: the initial name of a new folder
en: untitled folder
sv: namnlös mapp

en: You cannot throw "%s" into the Trash.
sv: Du kan inte kasta "%s" i papperskorgen.

en: Error Moving to Trash
sv: Fel vid flyttning till papperskorgen

note: localizers: progress dialog title
en: Deleting files
sv: Tar bort filer

note: localizers: label prepended to the progress count
en: Files deleted:
sv: Filer som tagits bort:

note: localizers: label prepended to the name of the current file deleted
en: Deleting
sv: Raderar

en: Preparing to Delete files...
sv: Förbereder borttagning av filer...

note: localizers: progress dialog title
en: Emptying the Trash
sv: Tömmer papperskorgen

en: Preparing to Empty the Trash...
sv: Förbereder tömning av papperskorgen...

en: Are you sure you want to permanently delete all of the items in the trash?
sv: Är du säker att du vill ta bort alla objekt i papperskorgen permanent?

en: Delete Trash Contents?
sv: Ta bort innehållet i papperskorgen?

en: Empty
sv: Töm

en: foo
sv: test

en: foo (copy)
sv: test (kopia)

en: .bashrc (copy)
sv: .bashrc (kopia)

en: .foo.txt
sv: .test.txt

en: .foo (copy).txt
sv: .test (kopia).txt

en: foo foo
sv: test test

en: foo foo (copy)
sv: test test (kopia)

en: foo.txt
sv: test.txt

en: foo (copy).txt
sv: test (kopia).txt

en: foo foo.txt
sv: test test.txt

en: foo foo (copy).txt
sv: test test (kopia).txt

en: foo foo.txt txt
sv: test test.txt txt

en: foo foo (copy).txt txt
sv: test test (kopia).txt txt

en: foo...txt
sv: test...txt

en: foo.. (copy).txt
sv: test.. (kopia).txt

en: foo...
sv: test...

en: foo... (copy)
sv: test... (kopia)

en: foo. (copy)
sv: test. (kopia)

en: foo. (another copy)
sv: test. (ytterligare en kopia)

en: foo (another copy)
sv: test (ytterligare en kopia)

en: foo (another copy).txt
sv: test (ytterligare en kopia).txt

en: foo (3rd copy)
sv: test (tredje kopian)

en: foo (3rd copy).txt
sv: test (tredje kopian).txt

en: foo foo (another copy).txt
sv: test test (ytterligare en kopia).txt

en: foo foo (3rd copy).txt
sv: test test (tredje kopian).txt

en: foo (21st copy)
sv: test (kopia nummer 21)

en: foo (22nd copy)
sv: test (kopia nummer 22)

en: foo (21st copy).txt
sv: test (kopia nummer 21).txt

en: foo (22nd copy).txt
sv: test (kopia nummer 22).txt

en: foo (23rd copy)
sv: test (kopia nummer 23)

en: foo (23rd copy).txt
sv: test (kopia nummer 23).txt

en: foo (24th copy)
sv: test (kopia nummer 24)

en: foo (24th copy).txt
sv: test (kopia nummer 24).txt

en: foo (25th copy)
sv: test (kopia nummer 25)

en: foo (25th copy).txt
sv: test (kopia nummer 25).txt

en: foo foo (24th copy)
sv: test test (kopia nummer 24)

en: foo foo (25th copy)
sv: test test (kopia nummer 25)

en: foo foo (24th copy).txt
sv: test test (kopia nummer 24).txt

en: foo foo (25th copy).txt
sv: test test (kopia nummer 25).txt

en: foo foo (100000000000000th copy).txt
sv: test test (kopia nummer 100000000000000).txt

en: %ld of %ld
sv: %ld av %ld

en: Font
sv: Typsnitt

en: GConf Error
sv: GConf-fel

en: fixed
sv: fast bredd

note: localizers: These strings are part of the strftime * self-check code and must be changed to match what strtfime * yields -- usually just omitting the AM part is all that's * needed.
en: 01/01/00, 01:00 AM
sv: 01/01/00, 01:00

en: 1/1/00, 1:00 AM
sv: 1/1/00, 1:00

en:  1/ 1/00,  1:00 AM
sv:  1/ 1/00,  1:00

note: Constants
en: Nautilus Preferences
sv: Inställningar för Nautilus

en: current theme
sv: aktuellt tema

en: Open each file or folder in a separate window
sv: Öppna varje fil eller mapp i ett eget fönster

en: Ask before emptying the Trash
sv: Fråga innan papperskorgen töms

en: Click Behavior
sv: Klickbeteende

en: single
sv: enkel

en: Activate items with a single click
sv: Aktivera objekt med ett enkelklick

en: double
sv: dubbel

en: Activate items with a double click
sv: Aktivera objekt med ett dubbelklick

en: Executable Text Files
sv: Körbara textfiler

en: launch
sv: kör

en: Execute files when they are clicked
sv: Kör filer när de klickas

en: display
sv: visa

en: Display files when they are clicked
sv: Visa filer när de klickas

en: ask
sv: fråga

en: Ask each time
sv: Fråga varje gång

en: Show Text in Icons
sv: Visa text i ikoner

en: Show Count of Items in Folders
sv: Visa antal objekt i mappar

en: Show Thumbnails for Image Files
sv: Visa miniatyrbilder för bildfiler

note: FIXME bugzilla.eazel.com 2560: This title phrase needs improvement.
en: Make Folder Appearance Details Public
sv: Gör detaljer i katalogutseende offentliga

en: Preview Sound Files
sv: Förhandsgranska ljudfiler

en: Use smoother (but slower) graphics
sv: Använd mjukare (men långsammare) grafik

en: Use this font family to display file names:
sv: Använd denna typsnittsfamilj för att visa filnamn:

en: Display tool bar in new windows
sv: Visa verktygsrad i nya fönster

en: Display location bar in new windows
sv: Visa platsrad i nya fönster

en: Display status bar in new windows
sv: Visa statusrad i nya fönster

en: Display sidebar in new windows
sv: Visa sidorad i nya fönster

en: Use Nautilus to draw the desktop
sv: Använd Nautilus för att rita skrivbordet

en: Do slower but more complete search whenever possible
    (slower search is not available when searching by content)
sv: Gör en långsamare men mer komplett sökning om möjligt.
    (Långsammare sökning är inte tillgänglig vid sökning på innehåll)

en: search type to do by default
sv: sökningstyp som ska utföras som standard

en: search by text
sv: sök på text

en: Search for files by text only
sv: Sök efter filer endast på text

en: search by text and properties
sv: sök på text och egenskaper

en: Search for files by text and by their properties
sv: Sök efter filer på text och på deras egenskaper

en: Search Web Location
sv: Sökwebbplats

en: Show hidden files (file names start with ".")
sv: Visa dolda filer (filnamn börjar med ".")

en: Show backup files (file names end with "~")
sv: Visa säkerhetskopior (filnamn slutar med "~")

en: Show special flags in Properties window
sv: Visa specialflaggor i fönstret Egenskaper

en: Show only folders (no files) in the Tree
sv: Visa endast mappar (inga filer) i trädet

en: Can add Content
sv: Kan lägga till innehåll

en: Don't include the built-in bookmarks in the Bookmarks menu
sv: Inkludera inte de inbyggda bokmärkena i bokmärkesmenyn

en: Home location:
sv: Hemplats:

en: Use HTTP Proxy
sv: Använd HTTP-proxyserver

en: HTTP Proxy:
sv: HTTP-proxy:

en: HTTP Proxy Port:
sv: HTTP-proxyport:

en: Appearance
sv: Utseende

en: Appearance Settings
sv: Utseendeinställningar

en: Smoother Graphics
sv: Mjukare grafik

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: Windows & Desktop
sv: Fönster och skrivbord

en: Windows & Desktop Settings
sv: Inställningar för fönster och skrivbord

en: Opening New Windows
sv: Öppning av nya fönster

en: Trash Behavior
sv: Papperskorgsbeteende

en: Icon & List Views
sv: Ikon- och listvyer

en: Icon & List Views Settings
sv: Inställningar för ikon- och listvyer

en: Show/Hide Options
sv: Visa/Göm alternativ

en: Sidebar Panels
sv: Sidoradspaneler

en: Sidebar Panels Settings
sv: Inställningar för sidoradspanel

en: Tabs
sv: Flikar

en: Search
sv: Sök

en: Search Settings
sv: Sökinställningar

en: Search Complexity Options
sv: Alternativ för sökkomplexitet

en: Search Tradeoffs
sv: Sökkompromisser

en: Search Locations
sv: Sökplatser

en: Navigation Settings
sv: Navigationsinställningar

en: Proxy Settings
sv: Proxyinställningar

en: Built-in Bookmarks
sv: Inbyggda bokmärken

en: Speed Tradeoffs
sv: Hastighetskompromisser

en: Speed Tradeoffs Settings
sv: Inställningar för hastighetskompromisser

en: Display %s tab in sidebar
sv: Visa fliken %s i sidoraden

en: always
sv: alltid

en: Always
sv: Alltid

en: local only
sv: endast lokalt

en: Local Files Only
sv: Endast lokala filer

en: never
sv: aldrig

en: Never
sv: Aldrig

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it? This will clobber the stored manual layout.
sv: Denna mapp använder automatisk layout. Vill du byta till manuell layout och lämna objektet där du släppte det? Detta kommer att skriva över den lagrade manuella layouten.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them? This will clobber the stored manual layout.
sv: Denna mapp använder automatisk layout. Vill du byta till manuell layout och lämna dessa objekt där du släppte dem? Detta kommer att skriva över den lagrade manuella layouten.

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave this item where you dropped it?
sv: Denna mapp använder automatisk layout. Vill du byta till manuell layout och lämna detta objekt där du släppte det?

en: This folder uses automatic layout. Do you want to switch to manual layout and leave these items where you dropped them?
sv: Denna mapp använder automatisk layout. Vill du byta till manuell layout och lämna dessa objekt där du släppte dem?

en: Switch to Manual Layout?
sv: Byt till manuell layout?

en: Switch
sv: Byt

en: Rename
sv: Byt namn

en: Undo Typing
sv: Ångra inmatning

en: Restore the old name
sv: Återställ det gamla namnet

en: Redo Typing
sv: Gör om inmatning

en: Restore the changed name
sv: Återställ det ändrade namnet

en: Beginner
sv: Nybörjare

en: Intermediate
sv: Mellan

en: Advanced
sv: Avancerad

en: Prefs Box
sv: Inställningsfönster

en: View as %s
sv: Visa som %s

en: not in menu
sv: inte i menyn

en: in menu for this file
sv: i menyn för denna fil

en: in menu for "%s"
sv: i menyn för "%s"

en: default for this file
sv: standard för denna fil

en: default for "%s"
sv: standard för "%s"

en: Is not in the menu for "%s" items.
sv: Är inte i menyn för "%s"-objekt.

en: Is in the menu for "%s".
sv: Är i menyn för "%s".

en: Is in the menu for "%s" items.
sv: Är i menyn för "%s"-objekt.

en: Is in the menu for all "%s" items.
sv: Är i menyn för alla "%s"-objekt.

en: Is the default for "%s".
sv: Är standard för "%s".

en: Is the default for "%s" items.
sv: Är standard för "%s"-objekt.

en: Is the default for all "%s" items.
sv: Är standard för alla "%s"-objekt.

en: Modify "%s"
sv: Ändra "%s"

note: Radio button for adding to short list for file type.
en: Include in the menu for "%s" items
sv: Inkludera i menyn för "%s"-objekt

note: Radio button for setting default for file type.
en: Use as default for "%s" items
sv: Använd som standard för "%s"-objekt

note: Radio button for adding to short list for specific file.
en: Include in the menu just for "%s"
sv: Inkludera i menyn endast för "%s"

note: Radio button for setting default for specific file.
en: Use as default just for "%s"
sv: Använd som standard endast för "%s"

note: Radio button for not including program in short list for type or file.
en: Don't include in the menu for "%s" items
sv: Inkludera inte i menyn för "%s"-objekt

en: Name
sv: Namn

en: Open with Other
sv: Öppna med annat

en: Choose an application with which to open "%s".
sv: Välj ett program att öppna "%s" med.

en: View as Other
sv: Visa som annat

en: Choose a view for "%s".
sv: Välj en vy för "%s".

en: Choose
sv: Välj

en: Done
sv: Klar

en: Modify...
sv: Ändra...

note: Framed area with button to launch mime type editing capplet.
en: File Types and Programs
sv: Filtyper och program

en: Go There
sv: Gå dit

en: You can configure which programs are offered for which file types in the GNOME Control Center.
sv: Du kan konfigurera vilka program som erbjuds för vilka filtyper i GNOME-kontrollpanelen.

note: This application can't deal with this URI, * because it can only handle local * files. Tell user. Some day we could offer * to copy it locally for the user, if we knew * where to put it, and who would delete it * when done.
en: Sorry, %s can only open local files, and "%s" is remote. If you want to open it with %s, make a local copy first.
sv: Tyvärr, %s kan endast öppna lokala filer, och "%s" är inte en sådan. Om du vill öppna den med %s bör du skapa en lokal kopia först.

en: Can't open remote file
sv: Kunde inte öppna fjärrfil

note: Human readable description for a criterion in a search for files. Bracketed items are context, and are message strings elsewhere.  You don't have to translate the whole string, and only the translation for "containing '%s' will be used.  If you do translate the whole string, leave the translations o
en: [Items ]containing "%s" in their names
sv: [Objekt ]som har "%s" i sina namn

note: "%s" here is a pattern the file name started with, such as "nautilus"
en: [Items ]starting with "%s"
sv: [Objekt ]som börjar med "%s"

note: "%s" here is a pattern the file name ended with, such as "mime"
en: [Items ]ending with %s
sv: [Objekt ]som slutar med %s

note: "%s" here is a pattern the file name did not match, such as "nautilus"
en: [Items ]not containing "%s" in their names
sv: [Objekt ]som inte har "%s" i sina namn

note: "%s" is a regular expression string, for example "[abc]"
en: [Items ]matching the regular expression "%s"
sv: [Objekt ]som matchar det reguljära uttrycket "%s"

note: "%s" is a file glob, for example "*.txt"
en: [Items ]matching the file pattern "%s"
sv: [Objekt ]som matchar filmönstret "%s"

en: [Items that are ]regular files
sv: [Objekt som är ]vanliga filer

en: [Items that are ]text files
sv: [Objekt som är ]textfiler

en: [Items that are ]applications
sv: [Objekt som är ]program

en: [Items that are ]folders
sv: [Objekt som är ]mappar

en: [Items that are ]music
sv: [Objekt som är ]musik

note: "%s" here is a word describing a file type, for example "folder"
en: [Items ]that are not %s
sv: [Objekt ]som inte är %s

note: "%s" here is a word describing a file type, for example "folder"
en: [Items ]that are %s
sv: [Objekt ]som är %s

note: "%s" here is the name of user on a Linux machine, such as "root"
en: [Items ]not owned by "%s"
sv: [Objekt ]som inte ägs av "%s"

note: "%s" here is the name of user on a Linux machine, such as "root"
en: [Items ]owned by "%s"
sv: [Objekt ]som ägs av "%s"

en: [Items ]with owner UID "%s"
sv: [Objekt ]med ägar-UID "%s"

en: [Items ]with owner UID other than "%s"
sv: [Objekt ]med annat ägar-UID än "%s"

en: [Items ]larger than %s bytes
sv: [Objekt ]som är större än %s byte

en: [Items ]smaller than %s bytes
sv: [Objekt ]som är mindre än %s byte

en: [Items ]of %s bytes
sv: [Objekt ]som är %s byte

en: [Items ]modified today
sv: [Objekt ]som är ändrade idag

en: [Items ]modified yesterday
sv: [Objekt ]som ändrades igår

en: [Items ]modified on %s
sv: [Objekt ]som ändrades %s

en: [Items ]not modified on %s
sv: [Objekt ]som inte ändrades %s

en: [Items ]modified before %s
sv: [Objekt ]som ändrades innan %s

en: [Items ]modified after %s
sv: [Objekt ]som ändrades efter %s

en: [Items ]modified within a week of %s
sv: [Objekt ]som ändrades inom en vecka från %s

en: [Items ]modified within a month of %s
sv: [Objekt ]som ändrades inom en månad från %s

note: "%s" here is the name of an Emblem
en: [Items ]marked with "%s"
sv: [Objekt ]som är märkta med "%s"

note: "%s" here is the name of an Emblem
en: [Items ]not marked with "%s"
sv: [Objekt ]som inte är märkta med "%s"

note: "%s" here is a word or words present in the file, for example "nautilus" or "apple orange"
en: [Items ]with all the words "%s"
sv: [Objekt ]som innehåller alla orden "%s"

note: "%s" here is a word or words present in the file, for example "nautilus" or "apple orange"
en: [Items ]containing one of the words "%s"
sv: [Objekt ]som innehåller något av orden "%s"

note: "%s" here is a word or words present in the file, for example "nautilus" or "apple orange"
en: [Items ]without all the words "%s"
sv: [Objekt ]som inte innehåller alla orden "%s"

note: "%s" here is a word or words present in the file, for example "nautilus" or "apple orange"
en: [Items ]without any of the words "%s"
sv: [Objekt ]som inte innehåller något av orden "%s"

en: [Items larger than 400K] and [without all the words "apple orange"]
sv: [Objekt som är större än 400 kB] och [utan alla orden "äpple apelsin"]

note: Human readable description for a criterion in a search for files. Bracketed items are context, and are message strings elsewhere.  Translate only the words "and" here.
en: [Items larger than 400K], [owned by root and without all the words "apple orange"]
sv: [Objekt som är större än 400 kB], [ägda av root och utan alla orden "äpple apelsin"]

note: The beginning of the description of a search that has just been performed.  The "%s" here is a description of a single criterion, which in english might be "that contain the word 'foo'"
en: Items %s
sv: Objekt %s

en: Items containing "stuff" in their names
sv: Objekt som har "saker" i sina namn

en: Items that are regular files
sv: Objekt som är vanliga filer

en: Items containing "stuff" in their names and that are regular files
sv: Objekt som har "saker" i sina namn och som är vanliga filer

en: Items containing "stuff" in their names, that are regular files and smaller than 2000 bytes
sv: Objekt som har "saker" i sina namn, som är vanliga filer och som är mindre än 2000 byte

en: Items containing "medusa" in their names and that are folders
sv: Objekt som har "medusa" i sina namn och som är mappar

en: Warning
sv: Varning

en: Error
sv: Fel

en: Details
sv: Detaljer

en: Question
sv: Fråga

en: Searching Disks
sv: Söker på diskar

en: Nautilus is searching for trash folders.
sv: Nautilus söker efter papperskorgsmappar.

en: on the desktop
sv: på skrivbordet

en: Edit
sv: Redigera

en: Undo Edit
sv: Ångra redigering

en: Undo the edit
sv: Ångra redigeringen

en: Redo Edit
sv: Gör om redigering

en: Redo the edit
sv: Gör om redigeringen

en: Audio CD
sv: Ljud-cd

en: Mount Error
sv: Monteringsfel

en: Unmount Error
sv: Avmonteringsfel

en: is write-protected, mounting read-only
sv: är skrivskyddad, monterar som endast läsbar

en: is not a valid block device
sv: är inte en giltig blockenhet

en: No medium found
sv: Inget medium hittades

note: Handle floppy case
en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. There is probably no floppy in the drive.
sv: Nautilus kunde inte montera diskettstationen. Det finns antagligen ingen diskett i enheten.

note: All others
en: Nautilus was unable to mount the volume. There is probably no media in the device.
sv: Nautilus kunde inte montera volymen. Det finns antagligen inget media i enheten.

en: wrong fs type, bad option, bad superblock on
sv: felaktig filsystemstyp, felaktig flagga, felaktigt superblock på

en: Nautilus was unable to mount the floppy drive. The floppy is probably in a format that cannot be mounted.
sv: Nautilus kunde inte montera diskettstationen. Disketten är antagligen i ett format som inte kan monteras.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume. The volume is probably in a format that cannot be mounted.
sv: Nautilus kunde inte montera den valda volymen. Volymen är antagligen i ett format som inte kan monteras.

en: Nautilus was unable to mount the selected floppy drive.
sv: Nautilus kunde inte montera den valda diskettstationen.

en: Nautilus was unable to mount the selected volume.
sv: Nautilus kunde inte montera den valda volymen.

note: FIXME: Should we parse this message and report something more meaningful?
en: Nautilus was unable to unmount the selected volume.
sv: Nautilus kunde inte avmontera den valda volymen.

en: ISO 9660 Volume
sv: ISO9660-volym

en: Root
sv: Rot

en: Ext2 Volume
sv: Ext2-volym

en: MSDOS Volume
sv: MSDOS-volym

en: NFS Volume
sv: NFS-volym

en: Floppy
sv: Diskett

en: Unknown Volume
sv: Okänd volym

en: C_lear Text
sv: _Töm text

en: Copy the selected text to the clipboard
sv: Kopiera den markerade texten till urklipp

en: Cut the selected text to the clipboard
sv: Klipp ut den markerade texten till urklipp

en: Paste the text stored on the clipboard
sv: Klistra in texten som är sparad i urklipp

en: Remove the selected text without putting it on the clipboard
sv: Ta bort den markerade texten utan att lägga det i urklipp

en: _Copy Text
sv: K_opiera text

en: _Cut Text
sv: _Klipp ut text

en: _Paste Text
sv: K_listra in text

en: Nautilus File Manager and Graphic Shell
sv: Filhanteraren och det grafiska skalet Nautilus

note: Note to translators: If it's hard to compose a good home * icon name from the user name, you can use a string without * an "%s" here, in which case the home icon name will not * include the user's name, which should be fine. To avoid a * warning, put "%.0s" somewhere in the string, which will * matc
en: %s's Home
sv: %.0sHemkatalog

en: Empty Trash...
sv: Töm papperskorgen...

en: Empty Trash
sv: Töm papperskorgen

en: Unmount Volume
sv: Avmontera volym

en: This will open %d separate windows. Are you sure you want to do this?
sv: Detta kommer att öppna %d separata fönster. Är du säker på att du vill göra detta?

en: Open %d Windows?
sv: Öppna %d fönster?

en: "%s" selected
sv: "%s" markerad

en: 1 folder selected
sv: 1 mapp markerad

en: %d folders selected
sv: %d mappar markerade

en:  (containing 0 items)
sv:  (innehåller 0 objekt)

en:  (containing 1 item)
sv:  (innehåller 1 objekt)

en:  (containing %d items)
sv:  (innehåller %d objekt)

en: "%s" selected (%s)
sv: "%s" markerad (%s)

en: %d items selected (%s)
sv: %d objekt markerade (%s)

en: 1 other item selected (%s)
sv: 1 annat objekt markerat (%s)

en: %d other items selected (%s)
sv: %d andra objekt markerade (%s)

note: Note that the number of items actually displayed varies somewhat due * to the way files are collected in batches. So you can't assume that * no more than the constant limit are displayed.
en: The folder "%s" contains more files than Nautilus can handle. Some files will not be displayed.
sv: Mappen "%s" innehåller fler filer än Nautilus kan visa. En del filer kommer inte att visas.

en: Too Many Files
sv: För många filer

en: "%s" cannot be moved to the trash. Do you want to delete it immediately?
sv: "%s" kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort det omedelbart?

en: The %d selected items cannot be moved to the trash. Do you want to delete them immediately?
sv: De %d markerade objekten kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort dem omedelbart?

en: %d of the selected items cannot be moved to the trash. Do you want to delete those %d items immediately?
sv: %d av de markerade objekten kan inte flyttas till papperskorgen. Vill du ta bort de %d objekten omedelbart?

en: Delete Immediately?
sv: Ta bort omedelbart?

en: Delete
sv: Ta bort

en: Are you sure you want to permanently delete "%s" from the trash?
sv: Är du säker att du vill ta bort "%s" permanent från papperskorgen?

en: Are you sure you want to permanently delete the %d selected items from the trash?
sv: Är du säker att du vill ta bort de %d objekten i papperskorgen permanent?

en: Delete From Trash?
sv: Ta bort från papperskorgen?

en: Use "%s" to open the selected item
sv: Använd "%s" för att öppna det markerade objektet

en: %s Viewer
sv: %svisare

en: Open in _New Window
sv: Öppna i _nytt fönster

en: Open in %d _New Windows
sv: Öppna i %d _nya fönster

en: Delete all selected items permanently
sv: Ta bort alla markerade objekt permanent

en: Delete from _Trash...
sv: Ta bort från _papperskorgen...

en: Delete from _Trash
sv: Ta bort från _papperskorgen

en: Move all selected items to the Trash
sv: Flytta alla markerade objekt till papperskorgen

en: Move to _Trash
sv: Flytta till _papperskorgen

en: Create _Links
sv: Skapa _länkar

en: Create _Link
sv: Skapa _länk

en: _Empty Trash...
sv: _Töm papperskorgen...

en: _Empty Trash
sv: _Töm papperskorgen

en: R_emove Custom Images
sv: Ta bort _anpassade bilder

en: R_emove Custom Image
sv: Ta bort _anpassad bild

en: This link can't be used, because it has no target. Do you want to put this link in the trash?
sv: Denna länk kan inte användas eftersom den inte har något mål. Vill du kasta denna länk i papperskorgen?

en: This link can't be used, because its target "%s" doesn't exist. Do you want to put this link in the trash?
sv: Denna länk kan inte användas eftersom dess mål "%s" inte finns. Vill du kasta denna länk i papperskorgen?

en: Broken Link
sv: Trasig länk

en: Throw Away
sv: Kasta

en: "%s" is an executable text file. Do you want to run it, or display its contents?
sv: "%s" är en körbar textfil. Vill du köra den eller visa dess innehåll?

en: Run or Display?
sv: Kör eller visa?

en: Run
sv: Kör

en: Display
sv: Visa

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Sorry, but you can't execute commands from a remote site due to security considerations.
sv: Tyvärr, men du kan inte köra kommandon från en fjärrplats på grund av säkerhetsskäl.

en: Can't execute remote links
sv: Kunde inte köra fjärrlänkar

en: Opening "%s"
sv: Öppnar "%s"

en: Cancel Open?
sv: Avbryt öppning?

en: You do not have the permissions necessary to view the contents of "%s".
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att se innehållet i "%s".

en: Sorry, couldn't display all the contents of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte visa allt innehåll i "%s".

en: Error Displaying Folder
sv: Fel vid visning av mapp

en: The name "%s" is already used in this folder. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" används redan i denna mapp. Var vänlig och välj ett annat namn.

en: There is no "%s" in this folder. Perhaps it was just moved or deleted?
sv: "%s" finns inte i denna mapp. Den kanske flyttades eller togs bort precis?

en: You do not have the permissions necessary to rename "%s".
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att byta namn på "%s".

en: The name "%s" is not valid because it contains the character "/". Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt eftersom det innehåller tecknet "/". Var vänlig och välj ett annat namn.

en: The name "%s" is not valid. Please use a different name.
sv: Namnet "%s" är inte giltigt. Var vänlig och välj ett annat namn.

en: Couldn't change the name of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta namn på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

note: fall through
en: Sorry, couldn't rename "%s" to "%s".
sv: Tyvärr, kunde byta namn på "%s" till "%s".

en: Renaming Error
sv: Namnbytesfel

en: You do not have the permissions necessary to change the group of "%s".
sv: Du har inte de rättigheter som krävs för att ändra grupp på "%s".

en: Couldn't change the group of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta grupp på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

en: Sorry, couldn't change the group of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte ändra grupp på "%s".

en: Error Setting Group
sv: Fel vid specificering av grupp

en: Couldn't change the owner of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta ägare på "%s" eftersom den finns på en skrivskyddad disk

en: Sorry, couldn't change the owner of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte ändra ägaren av "%s".

en: Error Setting Owner
sv: Fel vid specificering av ägare

en: Couldn't change the permissions of "%s" because it is on a read-only disk
sv: Kunde inte byta ägare på "%s" eftersom den är på en skrivskyddad disk

en: Sorry, couldn't change the permissions of "%s".
sv: Tyvärr, kunde inte ändra rättigheterna på "%s.".

en: Error Setting Permissions
sv: Fel vid specificering av rättigheter

en: Renaming "%s" to "%s".
sv: Byter namn på "%s" till "%s".

en: Cancel Rename?
sv: Avbryt namnbytning?

en: size
sv: storlek

en: type
sv: typ

en: date modified
sv: modifieringsdatum

en: date changed
sv: ändringsdatum

en: date accessed
sv: åtkomstdatum

en: owner
sv: ägare

en: group
sv: grupp

en: permissions
sv: rättigheter

en: octal permissions
sv: rättigheter på oktal form

en: MIME type
sv: MIME-typ

en: none
sv: inget

en: Icon Captions
sv: Ikonrubriker

en: Choose the order for information to appear beneath icon names. More information appears as you zoom in closer.
sv: Välj i vilken ordning informationen ska visas under ikonnamnen. Mer information kommer att visas när du zoomar in.

en: by _Name
sv: efter _namn

en: Keep icons sorted by name in rows
sv: Behåll ikoner sorterade i rader

en: by _Size
sv: efter _storlek

en: Keep icons sorted by size in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter storlek

en: by _Type
sv: efter _typ

en: Keep icons sorted by type in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter typ

en: by Modification _Date
sv: efter modifierings_datum

en: Keep icons sorted by modification date in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter modifieringsdatum

en: by _Emblems
sv: efter _emblem

en: Keep icons sorted by emblems in rows
sv: Sortera ikoner i rader efter emblem

en: _Restore Icons' Original Sizes
sv: _Återställ ikoner till originalstorlekarna

en: _Restore Icon's Original Size
sv: _Återställ ikon till originalstorlek

en: pointing at "%s"
sv: pekar på "%s"

en: Size
sv: Storlek

en: Type
sv: Typ

en: Date Modified
sv: Modifieringsdatum

en: %s Properties
sv: Egenskaper för %s

en: Cancel Group Change?
sv: Avbryt ändring av grupp?

en: Changing group
sv: Ändrar grupp

en: Cancel Owner Change?
sv: Avbryt ändring av ägare?

en: Changing owner
sv: Ändrar ägare

en: nothing
sv: ingenting

en: unreadable
sv: oläsbar

en: 1 item, with size %s
sv: 1 objekt, med storleken %s

en: %d items, totalling %s
sv: %d objekt, totalt %s

en: (some contents unreadable)
sv: (en del innehåll är oläsbart)

note: Also set the title field here, with a trailing carriage return & space * if the value field has two lines. This is a hack to get the * "Contents:" title to line up with the first line of the 2-line value. * Maybe there's a better way to do this, but I couldn't think of one.
en: Contents:
sv: Innehåll:

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Type:
sv: Typ:

en: Size:
sv: Storlek:

en: Where:
sv: Plats:

en: MIME type:
sv: MIME-typ:

en: Modified:
sv: Ändrad:

en: Accessed:
sv: Åtkommen:

en: Select Custom Icon...
sv: Välj anpassad ikon...

en: Remove Custom Icon
sv: Ta bort anpassad ikon

en: Set User ID
sv: Ställ in användar-ID

en: Special Flags:
sv: Specialflaggor:

en: Set Group ID
sv: Ställ in grupp-ID

en: Sticky
sv: Klistrig

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: You are not the owner, so you can't change these permissions.
sv: Du är inte ägaren, så du kan inte ändra dessa rättigheter.

en: File Owner:
sv: Filägare:

en: File Group:
sv: Filgrupp:

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Others:
sv: Andra:

en: Read
sv: Läs

en: Write
sv: Skriv

en: Execute
sv: Kör program

en: Text View:
sv: Textvy:

en: Number View:
sv: Talvy:

en: Last Changed:
sv: Senast ändrad:

en: The permissions of "%s" could not be determined.
sv: Rättigheterna för "%s" kunde inte fastställas.

en: Cancel Showing Properties Window?
sv: Avbryt visandet av egenskapsfönstret?

en: Creating Properties window
sv: Skapar fönstret Egenskaper

en: Select an icon:
sv: Välj en ikon:

en: Search Results
sv: Sökresultat

en: Search results may not include items modified after %s, when your drive was last indexed.
sv: Sökresultat innehåller inte nödvändigtvis objekt som är modifierade efter %s, då din hårddisk senast indexerades.

en: Sorry, but the Medusa search service is not available because it is not installed.
sv: Tyvärr, sökningstjänsten Medusa är inte tillgänglig eftersom den inte ärinstallerad.

en: Search Service Not Available
sv: Sökningstjänsten är inte tillgänglig

note: FIXME bugzilla.eazel.com 5058: Should be two messages, one for each of whether "slow complete search" turned on or not
en: The search you have selected is newer than the index on your system.  The search will return no results right now.  Would you like to create a new index now?
sv: Sökningen som du har markerat är nyare än indexet på ditt system. Sökningen kommer inte att ge några resultat just nu. Vill du skapa ett nytt index nu?

en: Search for items that are too new
sv: Sök efter filer som är för nya

en: Create a new index
sv: Skapa ett nytt index

en: Don't create index
sv: Skapa inte index

en: Every indexed file on your computer matches the criteria you selected. You can check the spelling on your selections or add more criteria to narrow your results.
sv: Varje indexerad fil på din dator stämmer överens med de sökkriterier som du valde. Du kan kontrollera din stavning av dina val eller lägga till fler sökkriterier för att begränsa dina sökresultat.

en: Error during search
sv: Fel under sökning

en: An error occurred while loading this search's contents: %s
sv: Ett fel inträffade vid inläsning av innehållet i denna sökning: %s

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Find can't access your index right now so a slower search will be performed that doesn't use the index.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Sök kan inte komma åt ditt index just nu så en långsammare sökning, som inte använder index, kommer att genomföras.

en: To do a content search, Find requires an index of thie files on your system.  Find can't access your index right now.
sv: För att göra en innehållssökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Sök kan inte komma åt ditt index just nu.

en: Fast searches are not available
sv: Snabba sökningar är inte tillgängliga

en: Content searches are not available
sv: Innehållssökningar är inte tillgängliga

en: Your index files are available but the Medusa search daemon, which handles index requests, isn't running.  To start this program, log in as root and enter this command at the command line: medusa-searchd
sv: Dina indexfiler är tillgängliga men sökdemonen Medusa, som hanterar indexförfrågningar, kör inte. För att starta detta program loggar du in som root och anger detta kommando på kommandoraden: medusa-searchd

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer does not have an index right now.  Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.  Would you like to create an index? Creating an index will be done while you are not actively using your computer.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Din dator har inte ett index just nu. Eftersom Sök inte kan använda ett index kommer denna sökning kanske att ta flera minuter. Vill du skapa ett index? Skapandet av indexet kommer att göras när du inte aktivt använder din dator.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer does not have an index right now.  Would you like to create an index?  Creating an index will be done while you are not actively using your computer.
sv: För att göra en innehållssökning måste Sök ha tillgång till ett index med innehållet på ditt system. Din dator har inte ett index just nu. Vill du skapa ett index? Skapandet av indexet kommer att göras när du inte aktivt använder din dator.

en: Indexed searches are not available
sv: Indexerade sökningar är inte tillgängliga

en: Create an Index
sv: Skapa ett index

en: Don't Create an Index Now
sv: Skapa inte ett index nu

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your computer is currently creating that index.   Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Din dator skapar detta index just nu. Eftersom Sök inte kan använda ett index kommer denna sökning kanske att ta flera minuter.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  Your computer is currently creating that index.  Content searches will be available when the index is complete.
sv: För att göra en innehållssökning måste Sök ha tillgång till ett index med innehållet på ditt system. Din dator skapar detta index just nu. Innehållssökning kommer att vara tillgängligt när indexet är färdigt.

en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  An index can't be created right now. When an index is not available, searches will take several minutes.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Ett index kan inte skapas just nu. När ett index inte är tillgängligt tar sökningar flera minuter.

en: To do a content search, Find requires an index of the content on your system.  An index can't be created right now.
sv: För att göra en innehållssökning måste Sök ha tillgång till ett index med innehållet på ditt system. Ett index kan inte skapas just nu.

en: The program that creates an index is not set up correctly.  You can create an index by hand by running "medusa-indexd" as root on the command line.
sv: Programmet som skapar ett index är inte korrekt konfigurerat. Du kan skapa ett index för hand genom att köra "medusa-indexd" som root på kommandoraden.

note: It is not necessary to translate this text just yet; it has not been edited yet, and will be replaced by a final copy in a few days.
en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  Your system administrator has turned off indexing so your computer does not have an index right now.  Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Din systemadministratör har stängt av indexering, så din dator har inte ett index just nu. Eftersom Sök inte kan använda ett index kommer denna sökning kanske att ta flera minuter.

en: Indexing is Blocked on Your Computer
sv: Indexering är blockerat på din dator

note: It is not necessary to translate this text just yet; it has not been edited yet, and will be replaced by a final copy in a few days.
en: To do a fast search, Find requires an index of the files on your system.  You have elected not to index your computer so it does not have an index right now.  Because Find cannot use an index, this search may take several minutes.
sv: För att göra en snabb sökning måste Sök ha tillgång till ett index med filerna på ditt system. Du har valt att inte indexera din dator, så den har inte ett index just nu. Eftersom Sök inte kan använda ett index kommer denna sökning kanske att ta flera minuter.

en: Indexing is Disabled on Your Computer
sv: Indexering är avstängt på din dator

en: Where
sv: Plats

note: "Reveal in New Window" means open the parent folder for the * selected item in a new window, select the item in that window, * and scroll as necessary to make that item visible (this comment * is to inform translators of this tricky concept).
en: _Reveal in New Window
sv: Visa _ikon i nytt fönster

note: "Reveal in n New Windows" means open the parent folder for each * selected item in a separate new window, select each selected * item in its new window, and scroll as necessary to make those * items visible (this comment is to inform translators of this * tricky concept).
en: Reveal in %d _New Windows
sv: Visa _ikon i %d nya fönster

note: Note that the number of items actually displayed varies somewhat due * to the way files are collected in batches. So you can't assume that * no more than the constant limit are displayed.
en: Nautilus found more search results than it can display. Some matching items will not be displayed.
sv: Nautilus hittade fler sökresultat än det kan visa. En del träffar kommer inte att visas.

en: Too Many Matches
sv: För många träffar

en: Change Desktop Background
sv: Byt skrivbordsbakgrund

en: Delete all items in the trash
sv: Ta bort alla objekt i papperskorgen

en: Disks
sv: Diskar

en: Mount or unmount disks
sv: Montera eller avmontera diskar

en: New Terminal
sv: Nytt terminalfönster

en: Open a new GNOME terminal window
sv: Öppna ett nytt GNOME-terminalfönster

en: Remove any custom pattern or color from the desktop background
sv: Ta bort alla anpassade mönster eller färger från skrivbordsbakgrunden

en: Reset Desktop Background
sv: Återställ skrivbordsbakgrund

en: Show a window that lets you set your desktop background's pattern or color
sv: Visa ett fönster som låter dig ställa in mönstret eller färgen på din skrivbordsbakgrund

en: Choose a program with which to open the selected item
sv: Välj ett program att öppna det markerade objektet med

en: Choose another application with which to open the selected item
sv: Välj ett annat program att öppna det markerade objektet med

en: Choose another viewer with which to view the selected item
sv: Välj en annan visare att öppna det markerade objektet med

en: Create Link
sv: Skapa länk

en: Create a new empty folder inside this folder
sv: Skapa en ny tom mapp inuti denna mapp

en: Create a symbolic link for each selected item
sv: Skapa en symbolisk länk för varje markerat objekt

en: Duplicate
sv: Duplicera

en: Duplicate each selected item
sv: Duplicera varje markerat objekt

en: Move each selected item to the trash
sv: Flytta varje markerat objekt till papperskorgen

en: Move to Trash
sv: Flytta till papperskorgen

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: New _Folder
sv: Ny _mapp

en: Open
sv: Öppna

en: Open With
sv: Öppna med

en: Open each selected item in a new window
sv: Öppna varje markerat objekt i ett nytt fönster

en: Open in New Window
sv: Öppna i nytt fönster

en: Open the selected item in this window
sv: Öppna det markerade objektet i detta fönster

en: Other Application...
sv: Annat program...

en: Other Viewer...
sv: Andra visare...

en: Other _Application...
sv: _Annat program...

en: Other _Viewer...
sv: Annan _visare...

en: Remove Custom Images
sv: Ta bort anpassade bilder

en: Remove any custom images from selected icons
sv: Ta bort alla anpassade bilder från markerade ikoner

en: Remove any custom pattern or color from the background of this location
sv: Ta bort alla anpassade mönster eller färger från bakgrunden på denna plats

note: add the reset background item, possibly disabled
en: Reset Background
sv: Återställ bakgrund

en: Select All Files
sv: Markera alla filer

en: Select all items in this window
sv: Markera alla objekt i detta fönster

en: Show Properties
sv: Visa egenskaper

en: Show Trash
sv: Visa papperskorgen

en: Show _Properties
sv: Visa _egenskaper

en: Show the contents of the trash
sv: Visa innehållet i papperskorgen

en: View or modify the properties of each selected item
sv: Visa eller ändra egenskaperna på varje markerat objekt

en: _Duplicate
sv: _Duplicera

en: _Open
sv: _Öppna

en: _Open in New Window
sv: _Öppna i nytt fönster

en: _Select All Files
sv: _Markera alla filer

en: _Show Trash
sv: _Visa papperskorgen

en: By Emblems
sv: Efter emblem

en: By Modification Date
sv: Efter modifieringsdatum

en: By Modification _Date
sv: Efter modifierings_datum

en: By Name
sv: Efter namn

en: By Size
sv: Efter storlek

en: By Type
sv: Efter typ

en: By _Emblems
sv: Efter _emblem

en: By _Name
sv: Efter _namn

en: By _Size
sv: Efter _storlek

en: By _Type
sv: Efter _typ

en: Choose which information appears beneath each icon's name
sv: Välj den information som visas under varje ikons namn

en: Clean Up by Name
sv: Städa upp efter namn

en: Display icons in the opposite order
sv: Visa ikoner i omvänd ordning

en: Icon Captions...
sv: Ikonrubriker...

en: Lay Out Items
sv: Ordna objekt

en: Leave icons wherever they are dropped
sv: Lämna ikoner där de släpps

en: Make the selected icon stretchable
sv: Gör den markerade ikonen uttänjningsbar

en: Manually
sv: Manuellt

en: Re_versed Order
sv: Om_vänd ordning

en: Rename selected icon
sv: Byt namn på markerad ikon

en: Reposition icons to better fit in the window and avoid overlapping
sv: Positionera om ikonerna så att de passar bättre i fönstret och så att överlappning undviks

en: Restore Icons' Original Sizes
sv: Återställ ikoner till originalstorlekarna

en: Restore each selected icon to its original size
sv: Återställ varje ikon till dess originalstorlek

en: Reversed Order
sv: Omvänd ordning

en: Stretch Icon
sv: Sträck ut ikon

en: Tighter Layout
sv: Kompakt layout

en: Toggle using a tighter layout scheme
sv: Växla användandet av ett kompaktare layoutschema

en: _Clean Up by Name
sv: _Städa upp efter namn

en: _Icon Captions...
sv: _Ikonrubriker...

en: _Lay Out Items
sv: _Ordna objekt

en: _Manually
sv: _Manuellt

en: _Rename
sv: _Byt namn

en: _Stretch Icon
sv: _Sträck ut ikon

en: _Tighter Layout
sv: _Kompakt layout

en: Indexing is %d%% complete.
sv: Indexering är %d%% klar.

en: The indexer is currently busy.
sv: Indexeraren är upptagen.

en: An indexer is not running, or is not responding to requests to reindex your computer.
sv: En indexerare körs inte, eller så svarar den inte på begäran att indexera om din dator.

en: An attempt to reindex, caused an Internal Indexer Error.  Tell rebecka@eazel.com
sv: Vid försök att återindexera inträffade ett Internt indexerarfel. Prata med rebecka@eazel.com

en: Reindexing Failed
sv: Återindexering misslyckades

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast. If you need to update your index now, click on the "Update Now" button.
sv: En gång om dagen indexeras dina filer och innehållet i dem så att det ska gå snabbt att söka. Om du vill uppdatera ditt index nu, klicka på knappen "Uppdatera nu".

en: Indexing Status
sv: Indexeringsstatus

note: FIXME: Do we want to talk about the index not being available?
en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.
sv: En gång om dagen indexeras dina filer och innehållet i dem så att det ska gå snabbt att söka.

en: Your files were last indexed at %s
sv: Dina filer indexerades senast %s

en: Update Now
sv: Uppdatera nu

en: Once a day your files and text content are indexed so your searches are fast.  Your files are currently being indexed.
sv: En gång om dagen indexeras dina filer och innehållet i dem så att det ska gå snabbt att söka. Dina filer indexeras nu.

en: An index of your files is not available because creating a nightly index of files has been disabled by your system administrator.
sv: Ett index över dina filer är inte tillgängligt eftersom din systemadministratör har stängt av skapandet av ett nattligt index.

en: No index of your system is available
sv: Inget index över ditt system är tillgängligt

en: An index of your files is not available, because you have elected to turn the indexing feature off.  You can set your computer up to index your files nightly by changing your search preferences.
sv: Ett index över dina filer är inte tillgängligt eftersom du har valt att stänga av indexeringen. Du kan ställa in att din dator indexerar dina filer genom att ändra i dina sökinställningar.

en: Sorry, but the medusa search service is not available.
sv: Tyvärr, sökningstjänsten medusa är inte tillgänglig.

en: %I:%M %p, %x
sv: %H.%M, %x

en: Reveal each selected item in its original folder
sv: Visa varje markerat objekt i dess ursprungsmapp

en: Reveal in New Window
sv: Visa ikon i nytt fönster

en: Show Indexing Status
sv: Visa indexeringsstatus

en: Show _Indexing Status
sv: Visa _indexeringsstatus

en: Show status of indexing used when searching
sv: Visa statusen för indexeringen som används av sökning

note: set the window title and standard close key accelerator
en: About Nautilus
sv: Om Nautilus

note: draw the authors title
en: Authors
sv: Författare

en: Couldn't Create Required Folder
sv: Kan inte skapa mapp som krävs

en: Couldn't Create Required Folders
sv: Kan inte skapa mappar som krävs

note: Can't register myself due to trouble locating the * Nautilus_Shell.oaf file. This has happened when you * launch Nautilus with an LD_LIBRARY_PATH that * doesn't include the directory containg the oaf * library. It could also happen if the * Nautilus_Shell.oaf file was not present for some * reason. 
en: Nautilus can't be used now. Rebooting the computer or installing Nautilus again may fix the problem.
sv: Nautilus kan inte användas just nu. Omstart av datorn eller ominstallering av Nautilus kan lösa problemet.

note: FIXME bugzilla.eazel.com 2536: The guesses and stuff here are lame.
en: Nautilus can't be used now. Rebooting the computer or installing Nautilus again may fix the problem.
    
    OAF couldn't locate the Nautilus_shell.oaf file. One cause of this seems to be an LD_LIBRARY_PATH that does not include the oaf library's directory. Another possible cause would be bad install with a missing Nautilus_Shell.oaf file.
    
    Sometimes killing oafd and gconfd fixes the problem, but we don't know why.
    
    We have also seen this error when a faulty version of oaf was installed.
sv: Nautilus kan inte användas just nu. Omstart av datorn eller ominstallering av Nautilus kan lösa problemet.
    
    OAF kunde inte hitta filen Nautilus_shell.oaf. En möjlig orsak kan vara att LD_LIBRARY_PATH inte innehåller katalogen med oaf-biblioteket. En annan möjlig orsak kan vara en trasig installation med en felande Nautilus_shell.oaf-fil.
    
    Ibland kan problemet lösas genom att döda oafd och gconfd, men vi vet inte varför.
    
    Vi har även sett detta fel när en felaktig version av oaf var installerad.

note: Some misc. error (can never happen with current * version of OAF). Show dialog and terminate the * program. FIXME bugzilla.eazel.com 2537: Looks like this does happen with the * current OAF. I guess I read the code * wrong. Need to figure out when and make a * good message.
en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error.
sv: Nautilus kan inte användas just nu på grund av ett oväntat fel.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to register the file manager view server.
sv: Nautilus kan inte användas just nu på grund av ett oväntat fel från OAF inträffade när ett försök gjordes att registrera filhanterarens vyserver.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the factory.Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
sv: Nautilus kan inte användas nu, eftersom det kom ett oväntat fel från OAF när den skulle hitta fabriken. Om du dödar oafd och startar om Nautilus kanske problemet löser sig.

en: Nautilus can't be used now, due to an unexpected error from OAF when attempting to locate the shell object. Killing oafd and restarting Nautilus may help fix the problem.
sv: Nautilus kan inte användas nu, eftersom det kom ett oväntat fel från OAF när den skulle hitta skalobjektet. Om du dödar oafd och startar om Nautilus kanske problemet löser sig.

en: You are about to run Nautilus as root.
    
    As root, you can damage your system if you are not careful, and
    Nautilus will not stop you from doing it.
sv: Du kommer att köra Nautilus som root.
    
    Som root kan du skada ditt system om du inte är försiktig, och
    Nautilus kommer inte att hindra dig från att göra det.

en: Quit
sv: Avsluta

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Location
sv: Plats

en: Remove
sv: Ta bort

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: Fewer Options
sv: Färre alternativ

note: Create button first so we can use it for auto_click
en: Find Them!
sv: Hitta dem!

en: Existence of this file indicates that the Nautilus configuration wizard
    has been presented.
    
    You can manually erase this file to present the wizard again.
sv: Förekomst av denna fil tyder på att Nautilus-konfigurationsguiden har
    visats.
    
    Du kan ta bort denna fil manuellt för att visa guiden igen.

en: User levels provide a way to adjust the software to your
    level of technical expertise. Pick an initial level that you
    feel comfortable with; you can always change it later.
sv: Användarnivåer är ett sätt att anpassa programvaran till
    din teknikkunskapsnivå. Välj till att börja med en nivå som
    känns bekväm; du kan alltid ändra den senare.

en: For beginner users that are not yet
    familiar with the working of GNOME and Linux.
sv: För nybörjaranvändare som ännu inte är
    vana vid hur GNOME eller Linux fungerar.

en: For non-technical users that are comfortable with
    their GNOME and Linux environment.
sv: För icketekniska användare som känner sig
    tillrätta med sin GNOME- och Linuxmiljö.

en: For users that have the need to be exposed
    to every detail of their operating system.
sv: För användare som har ett behov av att
    visas varje detalj i operativsystemet.

note: allocate a descriptive label
en: Eazel offers a growing number of services to help you
    install and maintain new software and manage your files
    across the network.  Choose an option below, and the
    information will be presented in Nautilus after you've
    finished setting up.
sv: Eazel erbjuder ett växande antal tjänster som hjälper dig
    att installera och underhålla ny programvara och hantera
    dina filer i nätverket. Välj ett alternativ nedan, så
    kommer informationen att visas i Nautilus efter att du
    har slutfört installationen.

en: I want to learn more about Eazel services.
sv: Jag vill veta mer om Eazel Services.

en: I want to sign up for Eazel services now.
sv: Jag vill anmäla mitt intresse för Eazel Services nu.

en: I've already signed up and want to login now.
sv: Jag har redan anmält mig och vill logga in nu.

en: I don't want to learn about Eazel services at this time.
sv: Jag vill inte veta mer om Eazel Services just nu.

note: allocate a descriptive label
en: Nautilus will now contact Eazel services to quickly verify 
    your web connection and download the latest updates. 
    
    If you know your computer uses a proxy connection, 
    click Yes and Nautilus will use it. 
    
    Click the Next button to continue.
sv: Nautilus kommer nu att kontakta Eazel Services för att 
    snabbt kontrollera din internetanslutning och hämta de 
    senaste uppdateringarna.
    
    Om din dator använder en proxyanslutning bör du klicka
    på Ja, så kommer Nautilus att använda den.
    
    Klicka på knappen "Nästa" för att fortsätta.

en: Updating Nautilus
sv: Uppdatera Nautilus

en: Yes, verify my connection and update Nautilus now.
sv: Ja, kontrollera min anslutning och uppdatera Nautilus nu.

en: No, don't contact Eazel services at this time.
sv: Nej, kontakta inte Eazel Services just nu.

note: allocate a descriptive label
en: We are having troubles making an external web connection.  
    Sometimes, firewalls require you to specify a web proxy server.  
     Fill in the name of port of your proxy server, if any, below.
sv: Vi har problem med att skapa en extern internetanslutning. 
    Ibland kräver brandväggar att du anger en webbproxyserver. 
     Fyll i namnet på din proxyserver (om du har en sådan) nedan.

en: HTTP Proxy Configuration
sv: HTTP-proxykonfiguration

en: No proxy server required.
sv: Ingen proxyserver behövs.

en: Use this proxy server:
sv: Använd denna proxyserver:

note: allocate the proxy label, followed by the entry
en: Proxy address:
sv: Proxyadress:

note: allocate a descriptive label
en: We are now contacting the Eazel service to test your 
    web connection and update Nautilus.
sv: Vi kontaktar nu Eazel Services för att testa din 
    internetanslutning och uppdatera Nautilus.

en: Downloading Nautilus updates...
sv: Hämtar uppdateringar till Nautilus...

en: Use Nautilus to draw desktop.
sv: Använd Nautilus för att rita skrivbordet.

en: Transfer GMC desktop icons to Nautilus desktop.
sv: Överför GMC-skrivbordsikoner till Nautilus-skrivbordet.

en: Launch Nautilus at Gnome session startup.
sv: Kör Nautilus vid uppstart av Gnome-sessionen.

en: Nautilus First Time Setup
sv: Nautilus förstagångsinstallation

note: make the title label
en: Welcome to Nautilus!
sv: Välkommen till Nautilus!

en: Since this is the first time that you've launched
    Nautilus, we'd like to ask you a few questions
    to help personalize it for your use.
sv: Eftersom detta är första gången som du använder
    Nautilus vill vi gärna ställa ett par frågor som
    hjälper oss att anpassa det åt dig.

en: Press the next button to continue.
sv: Tryck på knappen Nästa för att fortsätta.

note: set up the final page
en: Finished
sv: Klar

en: Click the finish button to launch Nautilus.
    We hope that you enjoy using it!
sv: Klicka på knappen Slutför för att starta Nautilus.
    Vi hoppas att du kommer att trivas med att
    använda det!

note: set up the user level page
en: Select A User Level
sv: Välj en användarnivå

note: set up the GMC transition page
en: GMC to Nautilus Transition
sv: Överföring från GMC till Nautilus

note: set up the service sign-up page
en: Sign Up for Eazel Services
sv: Anmäl dig till Eazel Services

note: set up the update page
en: Nautilus Update
sv: Nautilus-uppdatering

note: set up the update feedback page
en: Updating Nautilus...
sv: Uppdatering av Nautilus...

note: set up the (optional) proxy configuration page
en: Web Proxy Configuration
sv: Webbproxykonfiguration

note: change the message to expanding file
en: Decoding Update...
sv: Avkodar uppdatering...

en: Update Completed... Press Next to Continue.
sv: Uppdateringen färdig...
    Tryck på Nästa för att fortsätta.

note: set the window title
en: Link sets
sv: Länksamlingar

note: add a descriptive label
en: Add or remove sets of links by clicking on the checkboxes below.
sv: Lägg till eller ta bort länksamlingar genom att klicka i kryssrutorna nedan.

en: Location:
sv: Plats:

en: Go To:
sv: Gå till:

en: Do you want to view these %d locations in separate windows?
sv: Vill du se dessa %d platser i separata fönster?

en: View in Multiple Windows?
sv: Visa i flera fönster?

en: Perform a quick set of self-check tests.
sv: Utför ett antal snabba självtester.

en: Create the initial window with the given geometry.
sv: Skapa det första fönstret med den angivna geometrin.

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Only create windows for explicitly specified URIs.
sv: Skapa endast fönster för explicit angivna URI:er.

en: Quit Nautilus.
sv: Avsluta Nautilus.

en: Restart Nautilus.
sv: Starta om Nautilus.

en: nautilus: --check cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --check kan inte användas med URI:er.

en: nautilus: --check cannot be used with other options.
sv: nautilus: --check kan inte användas med andra flaggor.

en: nautilus: --quit cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --quit kan inte användas med URI:er.

en: nautilus: --restart cannot be used with URIs.
sv: nautilus: --restart kan inte användas med URI:er.

en: nautilus: --geometry cannot be used with more than one URI.
sv: nautilus: --geometry kan inte användas med mer än en URI.

note: set the title and standard close accelerator
en: Backgrounds and Emblems
sv: Bakgrunder och emblem

en:   Done
sv:   Klar

en:   Add new...
sv:   Lägg till ny...

en:   Remove...
sv:   Ta bort...

en: Sorry, but pattern %s couldn't be deleted.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte tas bort.

en: Couldn't delete pattern
sv: Kunde inte ta bort mönster

en: Sorry, but emblem %s couldn't be deleted.
sv: Tyvärr, emblemet %s kunde inte tas bort.

en: Create a New Emblem:
sv: Skapa ett nytt emblem:

note: make the keyword label and field
en: Keyword:
sv: Nyckelord:

note: set up a gnome icon entry to pick the image file
en: Image:
sv: Bild:

en: Select an image file for the new emblem:
sv: Välj en bildfil för det nya emblemet:

en: Create a New Color:
sv: Skapa en ny färg:

note: make the name label and field
en: Color name:
sv: Färgnamn:

en: Color value:
sv: Färgvärde:

en: Sorry, but "%s" is not a valid file name.
sv: Tyvärr, "%s" är inte ett giltigt filnamn.

en: Sorry, but you did not supply a valid file name.
sv: Tyvärr, du angav inte ett giltigt filnamn.

en: Couldn't install pattern
sv: Kunde inte installera mönster

en: Sorry, but you can't replace the reset image.
sv: Tyvärr, du kan inte ersätta återställningsbilden.

en: Sorry, but the pattern %s couldn't be installed.
sv: Tyvärr, mönstret %s kunde inte installeras.

en: Select an image file to add as a pattern:
sv: Välj en bildfil att lägga till som mönster:

en: Sorry, but you must specify a non-blank name for the new color.
sv: Tyvärr, du måste ange ett icke-tomt namn för det nya emblemet.

en: Couldn't install color
sv: Kunde inte installera färg

en: Select a color to add:
sv: Välj en färg att lägga till:

en: Sorry, but '%s' is not a usable image file!
sv: Tyvärr, "%s" är inte en användbar bildfil!

en: Sorry, but you must specify a non-blank keyword for the new emblem.
sv: Tyvärr, du måste ange ett icke-tomt nyckelord för det nya emblemet.

en: Couldn't install emblem
sv: Kunde inte installera emblem

en: Sorry, but emblem keywords can only contain letters, spaces and numbers.
sv: Tyvärr, emblemnyckelord kan bara innehålla bokstäver, blanksteg och siffror.

en: Sorry, but "%s" is an existing keyword.  Please choose a different name for it.
sv: Tyvärr, namnet "%s" är ett redan existerande nyckelord. Var vänlig och välj ett annat namn på det.

en: Sorry, but the image at %s couldn't be installed as an emblem.
sv: Tyvärr, bilden på %s kunde inte installeras som ett emblem.

en: Select A Category:
sv: Välj en kategori:

en: Cancel Remove
sv: Avbryt borttagning

en:   Add a new pattern
sv:   Lägg till ett nytt mönster

en:   Add a new color
sv:   Lägg till en ny färg

en:   Add a new emblem
sv:   Lägg till ett nytt emblem

en: Click on a pattern to remove it
sv: Klicka på ett mönster för att ta bort det

en: Click on a color to remove it
sv: Klicka på en färg för att ta bort den

en: Click on an emblem to remove it
sv: Klicka på ett emblem för att ta bort det

en: Patterns:
sv: Mönster:

en: Colors:
sv: Färger:

en: Emblems:
sv: Emblem:

en:   Remove a pattern
sv:   Ta bort ett mönster

en:   Remove a color
sv:   Ta bort en färg

en:   Remove an emblem
sv:   Ta bort ett emblem

note: Menu item in the search bar. Bracketed items are context, and are message strings elsewhere.  You don't have to translate the whole string, and only the translation for "containing '%s' will be used.  If you do translate the whole string, leave the translations of the rest of the text in brackets, s
en: [Search for] Name [contains "fish"]
sv: [Sök efter] Namn [som innehåller "fisk"]

en: [Search for] Content [includes all of "fish tree"]
sv: [Sök efter] Innehåll [som innehåller allt av "fisk träd"]

en: [Search for] Type [is regular file]
sv: [Sök efter] Typ [som är en vanlig fil]

en: [Search for] Size [larger than 400K]
sv: [Sök efter] Storlek [som är större än 400 kB]

en: [Search for] With Emblem [includes "Important"]
sv: [Sök efter] Med emblem [som innehåller "Viktigt"]

en: [Search for] Last Modified [before yesterday]
sv: [Sök efter] Senast modifierad [är innan igår]

en: [Search for] Owner [is not root]
sv: [Sök efter] Ägaren [är inte root]

en: [File name] contains [help]
sv: [Filnamn] innehåller [hjälp]

en: [File name] starts with [nautilus]
sv: [Filnamn] börjar med [nautilus]

en: [File name] ends with [.c]
sv: [Filnamn] slutar med [.c]

en: [File name] matches glob [*.c]
sv: [Filnamn] matchar skalmönster [*.c]

en: [File name] matches regexp ["e??l.$"]
sv: [Filnamn] matchar reguljärt uttryck ["e??l.$"]

en: [File content] includes all of [apple orange]
sv: [Filinnehåll] inkluderar allt av [äpple apelsin]

en: [File content] includes any of [apply orange]
sv: [Filinnehåll] inkluderar något av [äpple apelsin]

en: [File content] does not include all of [apple orange]
sv: [Filinnehåll] inkluderar inte allt av [äpple apelsin]

en: [File content] includes none of [apple orange]
sv: [Filinnehåll] inkluderar inget av [äpple apelsin]

en: [File type] is [folder]
sv: [Filtyp] är [mapp]

en: [File type] is not [folder]
sv: [Filtyp] är inte [mapp]

en: [File type is] regular file
sv: [Filtyp är] vanlig fil

en: [File type is] text file
sv: [Filtyp är] textfil

en: [File type is] application
sv: [Filtyp är] program

en: [File type is] folder
sv: [Filtyp är] mapp

en: [File type is] music
sv: [Filtyp är] musik

en: [File size is] larger than [400K]
sv: [Filstorlek är] större än [400 kB]

en: [File size is] smaller than [300K]
sv: [Filstorlek är] mindre än [300 kB]

en: [With emblem] marked with [Important]
sv: [Med emblem] märkt med [Viktigt]

en: [With emblem] not marked with [Important]
sv: [Med emblem] inte märkt med [Viktigt]

en: [Last modified date] is [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är [00-01-24]

en: [Last modified date] is not [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är inte [00-01-24]

en: [Last modified date] is after [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är efter

en: [Last modified date] is before [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är före [00-01-24]

en: [Last modified date] is today
sv: [Senaste modifieringsdatum] är idag

en: [Last modified date] is yesterday
sv: [Senaste modifieringsdatum] är igår

en: [Last modified date] is within a week of [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är inom en vecka från [00-01-24]

en: [Last modified date] is within a month of [1/24/00]
sv: [Senaste modifieringsdatum] är inom en månad från [00-01-24]

en: [File owner] is [root]
sv: [Filägare] är [root]

en: [File owner] is not [root]
sv: [Filägare] är inte [root]

en: Display support information for Eazel Services
sv: Visa supportinformation för Eazel Services

en: Go to the Eazel Services Summary Page
sv: Gå till sammanfattningssidan för Eazel Services

en: Go to the Eazel Software Catalog
sv: Gå till Eazels programvarukatalog

en: Go to your online storage repository
sv: Gå till ditt online-lagringsutrymme

en: Software _Catalog
sv: _Programvarukatalog

en: _Eazel Services Home
sv: _Eazel Services hemsida

en: _Online Storage
sv: _Online-lagringsutrymme

en: _Services
sv: _Tjänster

en: Caveat
sv: Varning

en: Thank you for your interest in Nautilus.
     
    As with any software under development, you should exercise caution when using Nautilus.  Eazel does not provide any guarantee that it will work properly, or assume any liability for your use of it.  Please use it at your own risk.
    
    Please visit http://www.eazel.com/feedback.html to provide feedback, comments, and suggestions.
sv: Tack för ditt intresse för Nautilus.
     
    Precis som med annan programvara som är under utveckling bör du vara försiktig när du använder Nautilus. Eazel garanterar inte att programmet kommer att fungera korrekt, eller ta ansvar för ditt användande av det. Använd det på egen risk.
    
    Var vänlig och besök http://www.eazel.com/feedback.html för att komma med kommentarer, förslag och annan feedback.

en: Factory for Nautilus shell and file manager
sv: Fabrik för skalet och filhanteraren Nautilus

en: Icons
sv: Ikoner

en: List
sv: Lista

en: Nautilus factory
sv: Nautilus-fabrik

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar en rullningsbar lista

en: Nautilus file manager component that shows a scrollable list for search results
sv: Nautilus filhanterarkomponent som visar en rullningsbar lista för sökresultat

en: Nautilus file manager component that shows a two-dimensional icon space
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar ett tvådimensionellt ikonutrymme

en: Nautilus file manager component that shows icons on the the desktop
sv: Nautilus-filhanterarkomponent som visar ikonerna på skrivbordet

en: Nautilus file manager desktop icon view
sv: Skrivbordsikonvy för Nautilus-filhanteraren

en: Nautilus file manager icon view
sv: Ikonvy för Nautilus-filhanteraren

en: Nautilus file manager list view
sv: Listvy för Nautilus-filhanteraren

en: Nautilus file manager search results list view
sv: Sökresultatslistvy för Nautilus-filhanteraren

en: Nautilus metafile factory
sv: Fabrik för Nautilus-metafil

en: Nautilus shell
sv: Nautilus-skal

en: Nautilus shell operations that can be done from subsequent command-line invocations
sv: Nautilus-skaloperationer som kan utföras genom upprepade kommandoradsanvändanden

en: Produces metafile objects for accessing Nautilus metadata
sv: Skapar metafil-objekt för att komma åt Nautilus-metadata

en: Search List
sv: Söklista

en:  Advanced
sv:  Avancerad

en:  Beginner
sv:  Nybörjare

en:  Intermediate
sv:  Mellan

en: Add a bookmark for the current location to this menu
sv: Lägg till ett bokmärke för den aktuella platsen till denna menyn

en: Change the visibility of this window's location bar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters platsrad

en: Change the visibility of this window's sidebar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters sidorad

en: Change the visibility of this window's status bar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters statusrad

en: Change the visibility of this window's tool bar
sv: Ändra synligheten på detta fönsters verktygsrad

en: Clear contents of Go menu and Back/Forward lists
sv: Töm innehållet i Gå-menyn och Föregående/Nästa-listorna

en: Close _All Windows
sv: Stäng _alla fönster

en: Close all Nautilus windows
sv: Stäng alla Nautilus-fönster

en: Close this window
sv: Stäng detta fönster

en: Cut _Text
sv: Klipp _ut text

en: Display a window that allows editing the bookmarks in this menu
sv: Visa ett fönster som tillåter redigering av bokmärkena i denna menyn

en: Display credits for the creators of Nautilus
sv: Visa lista över skaparna av Nautilus

en: Display on-line help for Nautilus
sv: Visa online-hjälp för Nautilus

en: Display patterns, colors, and emblems that can be used to customize appearance
sv: Visa mönster, färger och emblem som kan användas för att ändra utseendet

en: Display the latest contents of the current location
sv: Visa det senaste innehållet på den aktuella platsen

en: Display the license for Nautilus
sv: Visa licensen för Nautilus

en: Display the set of available appearance themes
sv: Visa listan över tillgängliga utseendeteman

en: Edit various Nautilus preferences
sv: Redigera diverse inställningar för Nautilus

en: Find
sv: Sök

en: For_get History
sv: _Glöm historik

en: Go to Eazel Services
sv: Gå till Eazel Services

en: Go to the home location
sv: Gå till hemplatsen

en: Go to the location that contains this one
sv: Gå till platsen som innehåller detta

en: Go to the next visited location
sv: Gå till nästa besökta plats

en: Go to the previous visited location
sv: Gå till föregående besökta plats

en: Hide Location Bar
sv: Göm platsrad

en: Hide Sidebar
sv: Göm sidorad

en: Hide Status Bar
sv: Göm statusrad

en: Hide Tool Bar
sv: Göm verktygsrad

en: Nautilus _License
sv: Nautilus-_licens

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Open another Nautilus window for the displayed location
sv: Öppna ytterligare ett Nautilus-fönster för den visade platsen

en: Preferences...
sv: Inställningar...

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Removes the selected text without putting it on the clipboard
sv: Tar bort den markerade texten utan att lägga det i urklipp

en: Report Profiling
sv: Rapportera profilering

en: Reset Profiling
sv: Återställ profilering

en: Search the World Wide Web
sv: Sök på webben

en: Search this computer for files
sv: Sök efter filer på denna dator

en: Show a page from which you can send feedback about Nautilus and Eazel Services
sv: Visa en sida där du kan skicka feedback om Nautilus och Eazel Services

en: Show the contents at the normal size
sv: Visa innehållet i normal storlek

en: Show the contents in less detail
sv: Visa innehållet mindre detaljerat

en: Show the contents in more detail
sv: Visa innehållet mer detaljerat

en: Start Profiling
sv: Starta profilering

en: Stop Profiling
sv: Stoppa profilering

en: Stop loading this location
sv: Sluta läsa in denna plats

en: Undo the last text change
sv: Ångra den senaste textändringen

en: Up
sv: Upp

en: Use Advanced settings
sv: Använd avancerade inställningar

en: Use Beginner settings
sv: Använd nybörjarinställningar

en: Use Intermediate settings
sv: Använd mellaninställningar

en: Web Search
sv: Webbsökning

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: _About Nautilus...
sv: _Om Nautilus...

en: _Add Bookmark
sv: _Lägg till bokmärke

en: _Back
sv: _Bakåt

en: _Backgrounds and Emblems...
sv: Bakgrunder och _emblem...

en: _Bookmarks
sv: _Bokmärken

en: _Close Window
sv: S_täng fönster

en: _Edit
sv: R_edigera

en: _Edit Bookmarks...
sv: _Redigera bokmärken...

en: _Feedback...
sv: _Återkoppling...

en: _Find
sv: _Sök

en: _Forward
sv: _Framåt

en: _Go
sv: _Gå

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Home
sv: _Hem

en: _Nautilus Themes...
sv: _Nautilus-teman...

en: _Nautilus User Manual
sv: _Nautilus-användarmanual

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Profiler
sv: _Profilerare

en: _Refresh
sv: _Uppdatera

en: _Report Profiling
sv: _Rapportera profilering

en: _Reset Profiling
sv: _Återställ profilering

en: _Select All
sv: Markera _allt

en: _Start Profiling
sv: _Starta profilering

en: _Stop Profiling
sv: _Stoppa profilering

en: _Undo
sv: _Ångra

en: _Up a Level
sv: _Upp en nivå

en: _View
sv: _Visa

en: _Web Search
sv: _Webbsökning

en: You can't assign more than one custom icon at a time! Please drag just one image to set a custom icon.
sv: Du kan inte tilldela mer än en anpassad ikon åt gången! Var vänlig och dra endast en bild för att ställa in en anpassad ikon.

en: More Than One Image
sv: Fler än en bild

en: The file that you dropped is not local.  You can only use local images as custom icons.
sv: Filen som du släppte är inte lokal. Du kan endast använda lokala bilder som anpassade ikoner.

en: Local Images Only
sv: Endast lokala bilder

en: The file that you dropped is not an image.  You can only use local images as custom icons.
sv: Filen som du släppte är inte en bild. Du kan endast använda lokala bilder anpassade ikoner.

en: Images Only
sv: Endast bilder

en: Open with %s
sv: Öppna med %s

note: Catch-all button after all the others.
en: Open with...
sv: Öppna med...

en:   Empty Trash
sv:   Töm papperskorgen

en: Find:
sv: Sök:

note: set the title and standard close accelerator
en: Nautilus Theme Selector
sv: Nautilus-temaväljaren

note: add the title label
en: Nautilus Theme:
sv: Nautilus-tema:

en:   Add new theme
sv:   Lägg till ett nytt tema

en:   Remove theme
sv:   Ta bort tema

en: Sorry, but "%s" is not a valid theme folder.
sv: Tyvärr, "%s" är inte en giltig temamapp.

en: Couldn't add theme
sv: Kunde inte lägga till tema

en: Sorry, but the "%s" theme couldn't be installed.
sv: Tyvärr, temat "%s" kunde inte installeras.

en: Couldn't install theme
sv: Kunde inte installera tema

en: Select a theme folder to add as a new theme:
sv: Välj en temamapp att lägga till som ett nytt tema:

en: Click on a theme to remove it.
sv: Klicka på ett tema för att ta bort det.

en: Click on a theme to change the
    appearance of Nautilus.
sv: Klicka på ett tema för att ändra
    utsendet på Nautilus.

note: change the add button label back to it's normal state
en: Add New Theme
sv: Lägg till nytt tema

en: Sorry, but you can't remove the current theme. Please change to another theme before removing this one.
sv: Tyvärr, du kan inte ta bort det aktuella temat. Var vänlig och byt till ett annat tema innan du tar bort detta.

en: Can't delete current theme
sv: Kan inte ta bort aktuellt tema

en: Sorry, but that theme could not be removed!
sv: Tyvärr, det temat kunde inte tas bort!

en: Couldn't remove theme
sv: Kunde inte ta bort tema

en: No description available for the "%s" theme
sv: Ingen beskrivning är tillgänglig för temat "%s"

note: Add "View as Other..." extra bonus choice.
en: View as Other...
sv: Visa som annat....

en: Close
sv: Stäng

note: FIXME bugzilla.eazel.com 5037: The text Preview * Release is hardcoded here. Are all builds with * time stamps really best described as "preview * release"?.
en: Preview Release %s: %s
sv: Förhandsversion %s: %s

en: View Failed
sv: Vy misslyckades

en: The %s view encountered an error and can't continue. You can choose another view or go to a different location.
sv: %s-vyn råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta. Du kan välja en annan vy eller gå till en annan plats.

en: The %s view encountered an error while starting up.
sv: %s-vyn råkade ut för ett fel vid uppstarten.

en: One of the sidebar panels encountered an error and can't continue. Unfortunately I couldn't tell which one.
sv: En av sidoradspanelerna råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta. Tyvärr kan jag inte säga vilken.

en: The %s sidebar panel encountered an error and can't continue. If this keeps happening, you might want to turn this panel off.
sv: Sidoradspanelen %s råkade ut för ett fel och kan inte fortsätta. Om detta fortsätter att hända kanske du vill stänga av denna panel.

en: Sidebar Panel Failed
sv: Sidoradspanel misslyckades

en: Couldn't find "%s". Please check the spelling and try again.
sv: Kunde inte hitta "%s". Var vänlig och kontrollera stavningen och försök igen.

en: "%s" is not a valid location. Please check the spelling and try again.
sv: "%s" är ingen giltig plats. Var vänlig och kontrollera stavningen och försök igen.

en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot determine what type of file it is.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom Nautilus inte kan bestämma vilken filtyp det är.

en: Nautilus has no installed viewer capable of displaying "%s".
sv: Nautilus har ingen installerad visare som kan visa "%s".

note: Shouldn't have gotten this error unless there's a : separator.
en: Couldn't display "%s", because Nautilus cannot handle %s: locations.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom Nautilus inte kan hantera %s:-platser.

en: Couldn't display "%s", because the attempt to log in failed.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom inloggningsförsöket misslyckades.

en: Couldn't display "%s", because access was denied.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom åtkomst nekades.

en: Couldn't display "%s", because no host "%s" could be found. Check that the spelling is correct and that your proxy settings are correct.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom värden "%s" inte kunde hittas.  Kontrollera att du stavat namnet rätt och att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Couldn't display "%s", because the host name was empty. Check that your proxy settings are correct.
sv: Kunde inte visa "%s", eftersom värdnamnet var tomt. Kontrollera att dina proxyserverinställningar stämmer.

en: Searching is unavailable right now, because you either have no index, or the search service isn't running. Be sure that you have started the Medusa search service, and if you don't have an index, that the Medusa indexer is running.
sv: Sökning är inte tillgänglig just nu, antingen beroende på att du inte har något index, eller att söktjänsten inte kör. Försäkra dig om att du har startat Medusa-söktjänsten och att Medusa-indexeraren kör om du inte har ett index.

en: Searching Unavailable
sv: Sökning är inte tillgänglig

en: Nautilus cannot display "%s".
sv: Nautilus kan inte visa "%s".

en: Can't Display Location
sv: Kan inte visa plats

note: This is a little joke, shows up occasionally. I only * implemented this feature so I could use this joke.
en: Are you sure you want to forget history? If you do, you will be doomed to repeat it.
sv: Är du säker på att du vill glömma historien? I så fall kommer du att vara dömd att återuppleva den.

en: Are you sure you want Nautilus to forget which locations you have visited?
sv: Är du säker på att du vill att Nautilus ska glömma de platser som du har besökt?

en: Forget History?
sv: Glöm historik?

en: Forget
sv: Glöm

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Show Sidebar
sv: Visa sidorad

en: Show Tool Bar
sv: Visa verktygsrad

en: Show Location Bar
sv: Visa platsrad

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Nautilus is a graphical shell
    for GNOME that makes it
    easy to manage your files
    and the rest of your system.
sv: Nautilus är ett grafiskt skal
    till GNOME som gör det
    enkelt att hantera dina filer
    och resten av ditt system.

en: The location "%s" does not exist. Do you want to remove any bookmarks with this location from your list?
sv: Platsen "%s" finns inte. Vill du ta bort alla bokmärken med denna plats från din lista?

en: Bookmark for Nonexistent Location
sv: Bokmärke för icke-existerande plats

en: The location "%s" no longer exists.
sv: Platsen "%s" finns inte längre.

en: Go to Nonexistent Location
sv: Gå till ickeexisterande plats

en: Go to the location specified by this bookmark
sv: Gå till platsen som detta bokmärke anger

en: _Browse
sv: _Bläddra

en: Back
sv: Bakåt

en: Forward
sv: Framåt
