libgtop - en to sv translation catalogue (227 entries)

en: Hangup (POSIX)
sv: Lägg på (POSIX)

en: Interrupt (ANSI)
sv: Avbrott (ANSI)

en: Quit (POSIX)
sv: Avslut (POSIX)

en: Illegal instruction (ANSI)
sv: Ogiltig instruktion (ANSI)

en: Trace trap (POSIX)
sv: Spårfälla (POSIX)

en: Abort (ANSI)
sv: Avbryt (ANSI)

en: EMT instruction
sv: EMT-instruktion

en: Floating-point exception (ANSI)
sv: Flyttalsundantag (ANSI)

en: Kill, unblockable (POSIX)
sv: Dödande, oblockerbar (POSIX)

en: BUS error (4.2 BSD)
sv: Bussfel (4.2 BSD)

en: Segmentation violation (ANSI)
sv: Segmenteringsfel (ANSI)

en: Bad argument to system call
sv: Felaktigt argument till systemanrop

en: Broken pipe (POSIX)
sv: Brutet rör (POSIX)

en: Alarm clock (POSIX)
sv: Väckarklocka (POSIX)

en: Termination (ANSI)
sv: Terminering (ANSI)

en: Urgent condition on socket (4.2 BSD)
sv: Brådskande tillstånd i uttag (4.2 BSD)

en: Stop, unblockable (POSIX)
sv: Stopp, oblockerbar (POSIX)

en: Keyboard stop (POSIX)
sv: Tangentbordsstopp (POSIX)

en: Continue (POSIX)
sv: Fortsätt (POSIX)

en: Child status has changed (POSIX)
sv: Barnstatus har ändrats (POSIX)

en: Background read from tty (POSIX)
sv: Bakgrundsläsning från tty (POSIX)

en: Background write to tty (POSIX)
sv: Bakgrundsskrivning till tty (POSIX)

en: I/O now possible (4.2 BSD)
sv: IO nu möjligt (4.2 BSD)

en: CPU limit exceeded (4.2 BSD)
sv: CPU-gränsen överskreds (4.2 BSD)

en: File size limit exceeded (4.2 BSD)
sv: Filstorleksgränsen överskreds (4.2 BSD)

en: Virtual alarm clock (4.2 BSD)
sv: Virtuell väckarklocka (4.2 BSD)

en: Profiling alarm clock (4.2 BSD)
sv: Profilerande väckarklocka (4.2 BSD)

en: Window size change (4.3 BSD, Sun)
sv: Fönsterstorleksändring (4.3 BSD, Sun)

en: Information request
sv: Informationsbegäran

en: User-defined signal 1 (POSIX)
sv: Användardefinierad signal 1 (POSIX)

en: User-defined signal 2 (POSIX)
sv: Användardefinierad signal 2 (POSIX)

en: Power failure restart (System V)
sv: Omstart vid strömavbrott (System V)

en: Show this help message
sv: Visa denna hjälptext

en: Display brief usage message
sv: Visa en kort användningstext

en: Total CPU Time
sv: Total processortid

en: CPU Time in User Mode
sv: Processortid i användarläge

en: CPU Time in User Mode (nice)
sv: Processortid i användarläge (nice)

en: CPU Time in System Mode
sv: Processortid i systemläge

en: CPU Time in the Idle Task
sv: Processortid i tomgång

en: Tick Frequency
sv: Tickfrekvens

en: SMP Total CPU Time
sv: Total SMP-processortid

en: SMP CPU Time in User Mode
sv: SMP-processortid i användarläge

en: SMP CPU Time in User Mode (nice)
sv: SMP-processortid i användarläge (nice)

en: SMP CPU Time in System Mode
sv: SMP-processortid i systemläge

en: SMP CPU Time in the Idle Task
sv: SMP-processortid i tomgång

en: SMP CPU Flags
sv: SMP-processorflaggor

en: Number of clock ticks since system boot
sv: Antal klocktick sedan systemstart

en: Number of clock ticks the system spent in user mode
sv: Antal klocktick systemet har använt i användarläge

en: Number of clock ticks the system spent in user mode (nice)
sv: Antal klocktick systemet har använt i användarläge (nice)

en: Number of clock ticks the system spent in system mode
sv: Antal klocktick systemet har använt i systemläge

en: Number of clock ticks the system spent in the idle task
sv: Antal klocktick systemet har använt i tomgång

en: Tick frequency (default is 100)
sv: Tickfrekvens (standard är 100)

en: Total blocks
sv: Totalt antal block

en: Free blocks
sv: Fria block

en: Available blocks
sv: Tillgängliga block

en: Total file nodes
sv: Totalt antal filnoder

en: Free file nodes
sv: Fria filnoder

en: Free blocks available to the superuser
sv: Fria block tillgängliga för superanvändaren

en: Free blocks available to non-superusers
sv: Fria block tillgängliga för icke-superanvändare

en: Load Average
sv: Medellast

en: Running Tasks
sv: Körande jobb

en: Number of Tasks
sv: Antal jobb

en: Last PID
sv: Sista PID

en: Number of jobs running simultaneously averaged over 1, 5 and 15 minutes
sv: Antal samtidigt körande jobb med medel över 1, 5 och 15 minuter

en: Number of tasks currently running
sv: Antal jobb som körs just nu

en: Total number of tasks
sv: Totalt antal jobb

en: Total Memory
sv: Totalt minne

en: Used Memory
sv: Använt minne

en: Free Memory
sv: Ledigt minne

en: Shared Memory
sv: Delat minne

en: Buffers
sv: Buffertar

en: Cached
sv: Cachat

en: User
sv: Användare

en: Locked
sv: Låst

en: Total physical memory in kB
sv: Totalt fysiskt minne i kB

en: Used memory size in kB
sv: Använt minne i kB

en: Free memory size in kB
sv: Fritt minne i kB

en: Shared memory size in kB
sv: Delat minne i kB

en: Size of buffers kB
sv: Storleken på buffertar i kB

en: Size of cached memory in kB
sv: Storleken på cachat minne i kB

en: Memory used from user processes in kB
sv: Minne använt av användarprocesser i kB

en: Memory in locked pages in kB
sv: Minne i låsta sidor i kB

en: Size in kilobytes of message pool
sv: Storleken på meddelandepoolen i kilobyte

en: Number of entries in message map
sv: Antal poster i meddelandekartan

en: Max size of message
sv: Maxstorlek på meddelande

en: Default max size of queue
sv: Standardmaxstorlek på kö

en: Max queues system wide
sv: Max köer i hela systemet

en: Message segment size
sv: Storlek på meddelandesegment

en: Number of system message headers
sv: Antal systemmeddelandehuvuden

note: K_Flags
en: Kernel flags of the process.
    
    On Linux, currently every flag has the math bit set, because crt0.s checks for math emulation, so this is not included in the output.
    
    This is probably a bug, as not every process is a compiled C program.
    
    The math bit should be a decimal 4, and the traced bit is decimal 10.
sv: Kärnflaggor för processen.
    
    I Linux har varje flagga matematikbiten satt, eftersom crt0.s kontrollerar om matematikemulering finns, så detta tas inte med i utskriften.
    
    Detta är troligen en bugg, eftersom alla processer inte är ett kompilerat C-program.
    
    Matematikbiten ska vara decimalt 4, och spårbiten är decimalt 10.

note: Min_Flt
en: The number of minor faults the process has made, those which have not required loading a memory page from disk.
sv: Antal mindre sidfel processen har gjort, de som inte krävt att en minnessida laddas från disk.

note: Maj_Flt
en: The number of major faults the process has made, those which have required loading a memory page from disk.
sv: Antalet större sidfel processen gjort, de som krävt att en minnessida laddas från disk.

note: CMin_Flt
en: The number of minor faults that the process and its children have made.
sv: Antalet mindre sidfel som processen och dess barn gjort.

note: CMaj_Flt
en: The number of major faults that the process and its children have made.
sv: Antalet större sidfel som processen och dess barn gjort.

note: KStk_ESP
en: The current value of esp (32-bit stack pointer), as found in the kernel stack page for the process.
sv: Nuvarande värdet av esp (32-bitars stackpekare), som läses ur stackutrymmet för processen i kärnan.

note: KStk_EIP
en: The current EIP (32-bit instruction pointer).
sv: Nuvarande EIP (32-bitars instruktionspekare).

note: NWChan
en: This is the "channel" in which the process is waiting.  This is the address of a system call, and can be looked up in a namelist if you need a textual name.  (If you have an up-to-date /etc/psdatabase, then try ps -l to see the WCHAN field in action)
sv: Detta är den "kanal" som processen väntar i. Detta är adresse till systemanropet, och kan slås upp i en namnlista om du vill ha den i textform. (Om du har en uppdaterad /etc/psdatabase kan du testa ps -l för att se fältet WCHAN)

note: WChan
en: This is the textual name of the `nwchan' field.
sv: Detta är textnamnet för fältet "nwchan".

en: Size
sv: Storlek

en: Virtual
sv: Virtuellt

en: Share
sv: Delat

en: Resident Set Size
sv: Resident-set-storlek

en: Resident Set Size Limit
sv: Resident-set-storleksgräns

en: Total # of pages of memory
sv: Totalt antal minnessidor

en: Number of pages of virtual memory
sv: Antal sidor med virtuellt minne

en: Number of resident set (non-swapped) pages
sv: Antal resident-set-sidor (som inte har swappats)

en: Number of pages of shared (mmap'd) memory
sv: Antal sidor med delat (mmap:at) minne

en: Number of pages the process has in real memory, minus 3 for administrative purposes. This is just the pages which count towards text, data, or stack space. This does not include pages which have not been demand-loaded in, or which are swapped out.
sv: Antal sidor som processen har i verkligt minne, minus 3 för administrativa syften. Detta är endast sidor som kan räknas till text, data eller stackutrymme. Detta inkluderar inte sidor som inte har laddats in per förfrågan eller som har swappats ut.

en: Current limit in bytes on the rss of the process (usually 2,147,483,647).
sv: Nuvarande gräns i bytes på rss:en för processen (normalt 2 147 483 647).

en: Dirty Size
sv: Smutsstorlek

en: Text resident set size
sv: Text resident-set-storlek

en: Shared-Lib resident set size
sv: Resident-set-storlek för delade bibliotek

en: Data resident set size
sv: Storlek på data-resident-set

en: Stack resident set size
sv: Storlek på stack-resident-set

en: Total size of dirty pages
sv: Total storlek med smutsiga sidor

en: Address of beginning of code segment
sv: Adress till början av kodsegmentet

en: Address of end of code segment
sv: Adress till slutet av kodsegmentet

en: Address of beginning of data segment
sv: Adress till början av datasegmentet

en: Address of end of data segment
sv: Adressen till slutet av datasegmentet

en: Address of the bottom of stack segment
sv: Adress till botten av stacksegmentet

en: Start of mmap()ed areas
sv: Början av mmap()ade areor

en: Blocked
sv: Blockerad

en: Mask of pending signals
sv: Mask med väntande signaler

en: Mask of blocked signals
sv: Mask med blockerande signaler

en: Mask of ignored signals
sv: Mask med ignorerade signaler

en: Mask of caught signals
sv: Mask med fångade signaler

en: Cmd
sv: Kmdo

en: State
sv: Tillst

en: Has CPU
sv: Har CPU

en: Last Processor
sv: Senaste processor

en: Basename of executable file in call to exec()
sv: Grundnamnet på den körbara filen vid anrop till exec()

en: Single-Char code for process state (S=sleeping)
sv: Enbokstavskod för processläge (S=sovande)

en: effective UID of process
sv: effektiv UID för processen

en: effective GID of process
sv: effektiv GID för processen

en: real UID of process
sv: verklig UID för processen

en: real GID of process
sv: verklig GID för processen

en: has_cpu
sv: har_cpu

en: last_processor
sv: senaste_processor

en: Start_Time
sv: Starttid

en: Frequency
sv: Frekvens

en: Start time of process in seconds since the epoch
sv: Starttid för processen i sekunder sedan epoken

en: Real time accumulated by process (should be utime + stime)
sv: Verklig tid ackumulerad av processen (ska vara atid + stid)

en: user-mode CPU time accumulated by process
sv: CPU-tid i användarläge ackumulerad av processen

en: kernel-mode CPU time accumulated by process
sv: CPU-tid i kernelläge ackumulerad av processen

en: cumulative utime of process and reaped children
sv: samlad utid för processen och dess döda barn

en: cumulative stime of process and reaped children
sv: samlad stid för processen och dess döda barn

en: The time (in jiffies) of the process's next timeout
sv: Tiden (i jiffies) för processens nästa timeout

en: The time (in jiffies) before the next SIGALRM is sent to the process due to an interval timer.
sv: Tiden (i jiffies) tills nästa SIGALRM skickas till processen p.g.a en intervalltimer.

en: Tick frequency
sv: Tickfrekvens

en: SMP user-mode CPU time accumulated by process
sv: CPU-tid i SMP-användarläge ackumulerad av processen

en: SMP kernel-mode CPU time accumulated by process
sv: CPU-tid i SMP-kernelläge ackumulerad av processen

en: Priority
sv: Prioritet

en: User ID
sv: Användar-id

en: Effective User ID
sv: Effektiv användar-id

en: Group ID
sv: Grupp-id

en: Effective Group ID
sv: Effektiv grupp-id

en: Saved User ID
sv: Sparad användar-id

en: Saved Group ID
sv: Sparad grupp-id

en: Filesystem User ID
sv: Filsystemets användar-id

en: Filesystem Group ID
sv: Filsystemets grupp-id

en: Process ID
sv: Process-id

en: PID of parent process
sv: Förälderprocessens PID

en: Process group ID
sv: Processens grupp-id

en: Session ID
sv: Sessions-id

en: Full device number of controlling terminal
sv: Den kontrollerande terminalens fullständiga enhetsnummer

en: Terminal process group ID
sv: Terminalens processgrupp-id

en: Kernel scheduling priority
sv: Prioritet för kärnschedulering

en: Standard unix nice level of process
sv: Standard unix nice-nivå för process

en: Number of additional process groups
sv: Antal ytterligare processgrupper

en: Additional process groups
sv: Ytterligare processgrupper

en: Number of entries in semaphore map
sv: Antal poster i semaforkartan

en: Max number of arrays
sv: Maximalt antal arrayer

en: Max semaphores system wide
sv: Maximalt antal semaforer i hela systemet

en: Number of undo structures system wide
sv: Antal ångra-strukturer i hela systemet

en: Max semaphores per array
sv: Maximalt antal semaforer per array

en: Max ops per semop call
sv: Maximalt antal operationer per semaforanrop

en: Max number of undo entries per process
sv: Maximalt antal antal ångraposter per process

en: Semaphore max value
sv: Maxvärde för semafor

en: Adjust on exit max value
sv: Maxvärde för justera vid avslut

en: Max segment size
sv: Maximal segmentstorlek

en: Min segment size
sv: Minimal segmentstorlek

en: Max number of segments
sv: Maximalt antal segment

en: Max shared segments per process
sv: Maximalt antal delade segment per process

en: Max total shared memory
sv: Maximalt totalt delat minne

en: Total Swap Space
sv: Totalt växlingsutrymme

en: Used Swap Space
sv: Använt växlingsutrymme

en: Free Swap Space
sv: Ledigt växlingsutrymme

en: Page In
sv: Page in

en: Page Out
sv: Page ut

en: Total number of swap pages that have been brought in since system boot
sv: Totalt antal växlingssidor som tagits in sen systemstart

en: Total number of swap pages that have been brought out since system boot
sv: Totalt antal växlingssidor som tagits ut sen systemstart

en: Server Features
sv: Serverfinesser

en: Pointer Size
sv: Pekarstorlek

en: CPU Usage
sv: Processoranvändning

en: Memory Usage
sv: Minnesanvändning

en: Swap Usage
sv: Växlingsanvändning

en: System Uptime
sv: Systemets drifttid

en: Load Averange
sv: Meddellast

en: Shared Memory Limits
sv: Gränser för delat minne

en: Message Queue Limits
sv: Gränser för meddelandekö

en: Semaphore Set Limits
sv: Gränser för semafor-set

en: List of running Processes
sv: Lista med körande processer

en: Process Status information
sv: Statusinformation för processen

en: Process UID and TTY information
sv: UID- och TTY-information för processen

en: Process Memory information
sv: Minnesinformation för processen

en: Process Time information
sv: Tidsinformation för processen

en: Process Signal information
sv: Signalinformation för processen

en: Process Kernel Data information
sv: Kärndatainformation för processen

en: Process Segment information
sv: Segmentinformation för processen

en: Process CWD
sv: Process-CWD

en: Process Arguments
sv: Processargument

en: Process Memory Map
sv: Minneskarta för processen

en: Mount List
sv: Lista med monteringar

en: File System Usage
sv: Filsystemsanvändning

en: Network Load
sv: Nätverkslast

en: Interface Names
sv: Gränssnittsnamn

en: PPP Statistics
sv: PPP-statistik

en: Pointer Size on the Server (in bits)
sv: Pekarstorlek på servern (i bitar)

en: Current working directory of the process
sv: Processens nuvarande arbetskatalog

en: Command line arguments of the process
sv: Processens kommandoradsargument

en: List of currently mounted filesystems
sv: Lista med för närvarande monterade filsystem

en: Uptime
sv: Drifttid

en: Idletime
sv: Tomgångstid

en: Boot time
sv: Starttid

en: Time in seconds since system boot
sv: Tid i sekunder sedan systemstart

en: Time in seconds the system spent in the idle task since system boot
sv: Tid i sekunder som systemet har tillbringat i tomgångsjobbet sedan systemstart

en: Boot time (seconds sice epoch)
sv: Uppstartstid (sekunder sedan epoken)
