bug-buddy - en to sv translation catalogue (108 entries)

en: critical
sv: kritisk

en: grave
sv: allvarlig

en: wishlist
sv: önskelista

en: software bug
sv: programfel

en: documentation bug
sv: dokumentationsfel

en: change request
sv: ändringsbegäran

en: Submit bug report
sv: Skicka felrapporten

en: Only send report to yourself
sv: Skicka felrapporten enbart till dig själv

en: Save report to file
sv: Spara felrapporten till en fil

en: crashed application
sv: kraschat program

en: core file
sv: core-fil

en: nothing
sv: ingenting

en: Create a new bug report
sv: Skapa en ny felrapport

en: Add more information to existing report
sv: Lägg till information till en existerande rapport

en: Name of contact
sv: Namn på kontaktperson

en: NAME
sv: NAMN

en: Email address of contact
sv: Kontaktpersonens e-postadress

en: EMAIL
sv: E-POST

en: Package containing the program
sv: Programpaketet som innehåller programmet

en: PACKAGE
sv: PAKET

en: Version of the package
sv: Programpaketets versionsnummer

en: File name of crashed program
sv: Det kraschade programmets namn

en: FILE
sv: FIL

en: PID of crashed program
sv: Det kraschade programmets PID

en: Core file from program
sv: Core-fil från programmet

en: Text file to include in the report
sv: Textfil som skall inkluderas i rapporten

en: gdb has not finished getting the debugging information.
    Kill the gdb process (the stack trace will be incomplete)?
sv: gdb är inte klar med att hämta felsökningsinformationen.
    Döda gdb-processen (stack-trace kommer inte att vara komplett)?

en: gdb has already exited
sv: gdb har redan avslutats

en: It is much more helpful if you specify
    a more specific package than 'general'.
    
    Please specify a package.
sv: Det gör mycket mer nytta om du anger
    ett mer specifikt paket än "allmänt".
    
    Var vänlig och ange ett paket.

en: The specified file does not exist.
sv: Den angivna filen finns inte.

en: File is of type: %s
sv: Filen är av typ: %s

en: '%s' does not look like a text file.
sv: "%s" verkar inte vara en textfil.

en: You must include a subject and a description
    in your bug report.
sv: Du måste inkludera ett ämne och en beskrivning
    i din felrapport.

en: Please enter your name.
sv: Var vänlig och ange ditt namn.

en: Please enter a valid email address.
sv: Var vänlig och ange en giltig e-postadress.

en: '%s' doesn't seem to exist.  You won't be able to actually
    submit a bug report, but you will be able to save it to a file.
    
    Specify a new location for sendmail?
sv: "%s" verkar inte finnas. Du kommer inte kunna skicka en
    felrapport, men du kommer att kunna spara den i en fil.
    
    Ange en ny sökväg till sendmail?

en: Unable to open file: '%s'
sv: Kunde inte öppna filen: "%s"

en: about to run '%s'
sv: kommer att köra "%s"

en: Unable to start mail program: '%s'
sv: Kunde inte starta e-postprogrammet: "%s"

en: Your bug report was saved in '%s'
sv: Din felrapport har sparats i "%s"

en: Your bug report has been submitted to:
    
            <%s>
sv: Din felrapport har skickats till:
    
            <%s>

en: You must specify a recipient email address
sv: Du måste ange en mottagarepostadress

en: Submit this bug report now?
sv: Skicka felrapporten nu?

en: Please choose a file to save to.
sv: Var vänlig och välj en fil att spara till.

en: The file '%s' already exists.
    Overwrite this file?
sv: Filen "%s" finns redan.
    Vill du skriva över filen?

en: About
sv: Om

en: Help
sv: Hjälp

en: Stop
sv: Stopp

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Could not open '%s'.
    Please make sure bug-buddy was installed correctly.
sv: Kunde inte öppna "%s".
    Var vänlig och försäkra dig om att bug-buddy installerats korrekt.

en: $GNOME_CRASHED_APPNAME is deprecated.
    Please use the --appname command lineargument instead.
sv: $GNOME_CRASHED_APPNAME är ur bruk.
    Var vänlig och använd kommandoradsflaggan --appname istället.

en: $GNOME_CRASHED_PID is deprecated.
    Please use the --pid command lineargument instead.
sv: $GNOME_CRASHED_PID är ur bruk.
    Var vänlig och använd kommandoradsflaggan --pid istället.

en: Could not load '%s'.
    Please make sure bug-buddy was installed correctly.
sv: Kunde inte läsa in "%s".
    Var vänlig och försäkra dig om att bug-buddy installerats korrekt.

en: Obtaining stack trace... (%d)
sv: Hämtar stack-trace... (%d)

en: Unable to process core file with gdb:
    '%s'
sv: Kunde inte undersöka core-filen med gdb:
    "%s"

en: Unable to determine which binary created
    '%s'
sv: Kunde inte bestämma vilken körbar fil som
    skapade "%s"

en: Error on read... aborting
sv: Fel vid läsning... avbryter

en: GDB could not be found on your system.
    Debugging information will not be obtained.
sv: GDB kunde inte hittas på ditt system.
    Felsökningsinformation kan inte fås fram.

en: Could not find the gdb-cmd file.
    Please try reinstalling bug-buddy.
sv: Kunde inte hitta filen gdb-cmd.
    Var vänlig och installera bug-buddy igen.

en: Error on fork().
sv: Fel vid fork().

en: This program will walk you through the steps for 
    submitting a bug report for projects such as GNOME.
    
    These bug reports are submitted via email, so
    please specify your email address so you can be
    contacted if furthur information is requred, or
    when a fixed version is available.
sv: Detta program kommer att hjälpa dig genom stegen 
    i att skicka en felrapport för projekt som 
    exempelvis GNOME.
    
    Dessa felrapporter skickas via e-post, så ange
    din e-postadress så att du kan kontaktas om det
    behövs ytterligare information, eller när en
    korrigerad version är tillgänglig.

en: Skip this step in the future
sv: Hoppa över detta steg i framtiden

en: Name
sv: Namn

en: Email
sv: E-post

en: Bug Buddy can send debugging information with your bug report.
    The correct options should have been selected for you automatically.
    For more information, please click the Help button below.
sv: Bug Buddy kan skicka felsökningsinformation med din felrapport.
    De rätta alternativen bör ha valts automatiskt åt dig.
    Klicka på knappen Hjälp nedan för mer information.

en: Debug
sv: Felsök

en: Go
sv: Gå

en: Binary file
sv: Binärfil

en: Process ID
sv: Process-ID

en: Core file
sv: Core-fil

en: Automatically continue to next step when debugging is complete
sv: Fortsätt automatiskt till nästa steg när felsökning är klar

en: Please make your bug report in English, if possible.
sv: Var vänlig och skriv din felrapport på engelska, om möjligt.

en: Short subject for the bug report
sv: Kort ämne för felrapporten

en: Full description of the bug, including how to reproduce it
sv: Komplett beskrivning av felet och hur man upprepar det

en: Include a text file
sv: Inkludera en textfil

en: desc
sv: beskr

en: Please wait while Bug Buddy updates its list
    of products for the bug tracking systems.
sv: Var vänlig och vänta medan Bug Buddy uppdaterar
    listan med produkter i felsökningssystemen.

en: Saving:
sv: Sparar:

en: To:
sv: Till:

en: download
sv: hämta

en: Please select the product for the bug you wish to report.
sv: Var vänlig och välj den produkt som du vill rapportera ett programfel i

en: Product
sv: Produkt

en: Description
sv: Beskrivning

en: Show products for
sv: Visa produkter för

en: bug tracking systems.
sv: felsökningssystem.

en: product
sv: produkt

en: Please choose a component, version, and severity level.
sv: Var vänlig och välj en komponent, version och allvarlighetsgrad.

en: Component
sv: Komponent

en: Severity
sv: Allvarlighetsgrad

en: component
sv: komponent

en: Please wait while bug-buddy determines some information about your system.
sv: Var vänlig och vänta medan bug-buddy samlar in information om ditt system.

en: Package
sv: Programpaket

en: Version installed
sv: Installerad version

en: Automatically go to next page when complete
sv: Gå automatiskt till den följande sidan när aktuell sida är klar

en: Select an action
sv: Välj en åtgärd

en: Cc
sv: Kopia

en: To
sv: Till

en: Send copy to yourself
sv: Skicka en kopia till dig själv

en: Save the report to...
sv: Spara rapporten till...

en: Content
sv: Innehåll

en: email info
sv: e-postinformation

en: Assbarn Phenomeon
sv: Assbarn-fenomenet

en: Submit another bug
sv: Skicka ytterligare en bugg

en: finished
sv: slutförd

en: Finish
sv: Slutför

en: Unable to open pipe
sv: Kunde inte öppna rör

en: Could not run '%s'.
sv: Kunde inte köra "%s".

en: Error on read...
sv: Fel vid läsning...
