screem - en to sv translation catalogue (902 entries)

en: _New Site...
sv: _Ny webbplats...

en: Create a new site
sv: Skapa en ny webbplats

en: _New Page...
sv: _Ny sida...

en: Create a new page (add if working on a site)
sv: Skapa en ny sida (lägg till om det är en webbplats)

en: _New Blank Page
sv: _Ny tom sida

en: Create a blank page (add if working on a site)
sv: Skapa en ny tom sida (lägg till om det är en webbplats)

en: _New Site Template
sv: _Ny webbplatsmall

en: Create a new site template
sv: Skapa en ny webbplatsmall

en: _Open Site...
sv: _Öppna webbplats...

en: Open a site
sv: Öppna en webbplats

en: _Save Site
sv: _Spara webbplats

en: Save a site
sv: Spara en webbplats

en: _Save Site as...
sv: _Spara webbplats som...

en: Save site as
sv: Spara webbplats som

en: _Close Site
sv: S_täng webbplats

en: Close the current site
sv: Stäng den aktuella webbplatsen

en: _Recent Sites
sv: S_enaste webbplatser

en: _Open Page...
sv: _Öppna sida...

en: Open a single page
sv: Öppna en ensam sida

en: _Save Page
sv: _Spara sida

en: Save the current page
sv: Spara den aktuella sidan

en: _Save Page as...
sv: _Spara sida som...

en: Save the current page as
sv: Spara den aktuella sidan som

en: _Close Page
sv: S_täng sida

en: Close the current page
sv: Stäng den aktuella sidan

en: _Recent Pages
sv: S_enaste sidor

en: Paste Encoded
sv: Klistra _in kodat

en: Paste the clipboard, encoding html entities where needed
sv: Klistra in innehållet i urklipp, och koda html-enheter när det behövs

en: Goto Line...
sv: Gå till rad...

en: Move the cursor to the specified line
sv: Flytta markören till den angivna raden

en: Editor
sv: Redigerare

en: Switch to the Editor view
sv: Byt till redigerarvyn

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Switch to the Preview view
sv: Byt till förhandsgranskningsvyn

en: Link
sv: Länk

en: Switch to the Link view
sv: Byt till länkvyn

en: View Side Panel
sv: Visa sidopanel

en: Show/Hide the side panel
sv: Visa/göm sidopanelen

en: View Messages
sv: Visa meddelanden

en: Show/Hide the messages
sv: Visa/göm meddelanden

en: _Checkout site
sv: _Hämta webbplats

en: Obtain site from cvs
sv: Hämta webbplats från cvs

en: _Update site
sv: _Uppdatera webbplatsen

en: Update local copy of site
sv: Uppdatera lokal kopia av webbplatsen

en: _Update page
sv: _Uppdatera sida

en: Update local copy of page from CVS
sv: Uppdatera lokal kopia av sidan från CVS

en: _Import site...
sv: _Importera webbplats...

en: Add the site to the cvs repository
sv: Lägg till webbplatsen till cvs

en: _Commit site...
sv: _Skicka in webbplats...

en: Commit all changes made to site
sv: Skicka in alla ändringar som har gjorts till webbplatsen

en: _Commit page...
sv: _Skicka in sida...

en: Commit the current page
sv: Skicka in aktuell fil

en: Loaded DTDs
sv: Läste in DTD:er

en: DTDs supported by Screem
sv: DTD:er som stöds av Screem

en: Site Template Editor
sv: Redigerare för webbplatsmallar

en: Edit a Site Template
sv: Redigera en webbplatsmall

en: _Site...
sv: _Webbplats...

en: Alter site settings
sv: Ändra webbplatsinställningar

en: Tip of the Day...
sv: Dagens tips...

en: Show the Tip of the Day
sv: Visa Dagens tips

en: _Insert
sv: _Infoga

en: _Tools
sv: _Verktyg

en: Invalid HTTP status line in status element at line %d of response:
    Status line was: %s
sv: Ogiltig HTTP-statusrad i statuselementet på rad %d av svaret:
    Statusraden var: %s

en: No locks found.
sv: Inga lås hittades.

en: document root
sv: dokumentrot

en: unknown element
sv: okänt element

en: unspecified
sv: ospecifierat

en: XML is not valid (%s found in parent %s)
sv: XML är inte giltigt (%s hittades i föräldern %s)

en: Unknown XML element `%s:%s'
sv: Okänt XML-element "%s:%s"

en: Server does not allow partial GETs.
sv: Servern tillåter inte ofullständiga GET.

en: Could not write to file: %s
sv: Kunde inte skriva till fil: %s

en: Could not read chunk size
sv: Kunde inte läsa delstorlek

en: Could not read response body
sv: Kunde inte läsa svarstexten

en: Error reading chunked response body
sv: Fel vid läsande av delsvarstext

en: %s: connection was closed by proxy server.
sv: %s: anslutningen stängdes av proxyservern.

en: %s: connection was closed by server.
sv: %s: anslutningen stängdes av servern.

en: %s: connection timed out.
sv: %s: anslutningens tidsgräns passerades.

en: Could not send request
sv: Kunde inte skicka begäran

note: error
en: Error waiting for response
sv: Fel vid väntan på svar

en: Could not send request body
sv: Kunde inte skicka begäranstext

en: Could not read status line
sv: kunde inte läsa statusrad

en: Error reading response headers
sv: Fel vid läsande av svarshuvuden

en: Error sending request body
sv: Fel vid skickande av begäranstext

en: Could not negotiate SSL session
sv: Kunde inte förhandla om SSL-session

en: Response header too long
sv: Svarshuvudet är för långt

en: Malformed header line.
sv: Felaktig rad i huvud.

en: Proxy server was not authenticated correctly.
sv: Proxyservern autentiserades inte korrekt.

en: Server was not authenticated correctly.
sv: Servern autentiserades inte korrekt.

note: It failed
en: Could not create SSL connection through proxy server
sv: kunde inte skapa SSL-anslutning genom proxyserver

en: Could not connect to proxy server
sv: Kunde inte ansluta till proxyserver

en: Could not connect to server
sv: Kunde inte ansluta till server

en: Line too long
sv: Raden är för lång

en: Host not found
sv: Värddatorn kunde inte hittas

en: Host not found (try again later?)
sv: Värddatorn kunde inte hittas (försök igen senare?)

en: Host exists but has no address.
sv: Värddatorn finns men har ingen adress.

en: Non-recoverable error in resolver library.
sv: Fatalt fel i uppslagningsbiblioteket.

en: This application does not have SSL support.
sv: Detta program har inget stöd för SSL.

en: Filling entropy pool
sv: Fyller entropipool

en: Failed to find enough entropy on your system
sv: Hittade inte tillräckligt med entropi på ditt system

en: SSL disabled due the lack of entropy
sv: SSL är avstängt på grund av entropibrist

en: Unable to get certificate from peer
sv: Kunde inte hämta certifikat från peer

en: SSL connection using %s
sv: SSL-anslutning med %s

en: Unknown
sv: Okänd

en: [unable to calculate]
sv: [kunde inte beräkna]

en: [invalid date]
sv: [ogiltigt datum]

en: Server certificate is not yet valid
sv: Servercertifikatet är ännu inte giltigt

en: Server certificate has expired
sv: Servercertifikatet har gått ut

en: This certificate belongs to:
sv: Detta certifikat tillhör:

en: This certificate was issued by:
sv: Detta certifikat utfärdades av:

en: This certificate is valid
sv: Detta certifikat är giltigt

en:    from %s
sv:    från %s

en:      to %s
sv:      till %s

en: Fingerprint: %s
sv: Fingeravtryck: %s

en: SSL Certificate check
sv: SSL-certifikatkontroll

en: (r)eject, accept (o)nce, (a)ccept always
sv: (n)eka, godkänn (e)n gång, godkänn (a)lltid

en: roa
sv: nea

en: (r)eject, accept (o)nce
sv: (n)eka, godkänn (e)n gång

en: ro
sv: ne

en: Exit
sv: Avsluta

en: Help
sv: Hjälp

en: Warning: Couldn't save certificate
sv: Varning: Kunde inte spara certifikat

en: Certificate saved
sv: Certifikat sparat

en: Colour...
sv: Färg...

en: Insert a colour
sv: Infoga en färg

note: place menu item after image under insert
en: _Insert/
sv: _Infoga/

en: Colour Browser
sv: Färgbläddrare

en: Open Stylesheet editor
sv: Öppna stilmallsredigeraren

en: _Tools/
sv: _Verktyg/

en: CSS Wizard
sv: CSS-guide

note: Open File Selection Window
en: Select CSS file to Open
sv: Välj CSS-fil att öppna

en: Select filename for CSS file
sv: Välj filnamn för CSS-filen

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Create a new style
sv: Skapa en ny stil

en: _New Style
sv: _Ny stil

en: _Delete Style
sv: _Ta bort stil

en: Enter Style Name
sv: Ange stilnamn

en: Style name:
sv: Stilnamn:

en: Class:
sv: Klass:

en: Pseudo-class:
sv: Pseudo-klass:

en: 
    link
    visited
    active
    first-line
    first-letter
sv: 
    länk
    besökt
    aktiv
    första-rad
    första-brev

en: _New
sv: _Ny

en: Create a new stylesheet
sv: Skapa en ny stilmall

en: New Stylesheet
sv: Ny stilmall

en: Open a stylesheet
sv: Öppna en stilmall

en: Open Stylesheet
sv: Öppna stilmall

en: Save a stylesheet
sv: Spara en stilmall

en: Save Stylesheet
sv: Spara stilmall

en: Close CaSSIUS
sv: Stäng CaSSIUS

en: Close Wizard
sv: Stäng guide

en: Insert stylesheet into editor
sv: Infoga stilmall i redigeraren

en: Insert Stylesheet
sv: Infoga stilmall

en: Insert current style into editor
sv: Infoga aktuell stil i redigeraren

en: Insert Style
sv: Infoga stil

en: Tag
sv: Tagg

en: Class
sv: Klass

en: Pseudo Class
sv: Pseudo-klass

en: font-family
sv: typsnittsfamilj

en: font-style
sv: typsnittsstil

en: font-variant
sv: typsnittsvariant

en: font-weight
sv: typsnittsvikt

en: font-size
sv: typsnittsstorlek

en: color
sv: färg

en: 
    normal
    italic
    oblique
sv: 
    normal
    kursiv
    lutande

en: 
    normal
    small-caps
sv: 
    normal
    gemener

en: Pick a color
sv: Välj en färg

en: Font
sv: Typsnitt

en: background-color
sv: bakgrundsfärg

en: background-image
sv: bakgrundsbild

en: background-repeat
sv: bakgrundsupprepning

en: background-attachment
sv: bakgrundsbilaga

en: background-position
sv: bakgrundsposition

en: Select background image
sv: Välj bakgrundsbild

en: 
    repeat
    repeat-x
    repeat-y
    no-repeat
sv: 
    upprepning
    upprepning-x
    upprepning-y
    ingen-upprepning

en: 
    scroll
    fixed
sv: 
    rulla
    fast

en: Background
sv: Bakgrund

en: line-height
sv: radhöjd

en: text-indent
sv: drag-in-text

en: text-align
sv: justera-text

en: text-transform
sv: transformera-text

en: vertical-align
sv: vertikal-justera

en: text-decoration
sv: textdekoration

en: letter-spacing
sv: teckenmellanrum

en: word-spacing
sv: ordmellanrum

en: 
    0.7em
    1em
    2em
    3em
    0.7ex
    1ex
    2ex
    3ex
    7pt
    10pt
    12pt
    15pt
sv: 
    0,7 em
    1 em
    2 em
    3 em
    0,7 ex
    1 ex
    2 ex
    3 ex
    7 pt
    10 pt
    12 pt
    15 pt

en: 
    0.1em
    0.2em
    0.3em
    0.5em
    0.1ex
    0.2ex
    0.3ex
    0.5ex
    1pt
    2pt
    4pt
    6pt
sv: 
    0,1 em
    0,2 em
    0,3 em
    0,5 em
    0,1 ex
    0,2 ex
    0,3 ex
    0,5 ex
    1 pt
    2 pt
    4 pt
    6 pt

en: 
    none
    underline
    overline
    line-trough
    blink
sv: 
    ingen
    understrykning
    överstrykning
    genomstrykning
    blink

en: 
    baseline
    sub
    super
    top
    text-top
    middle
    bottom
    text-bottom
    -50%
    -100%
    50%
    100%
sv: 
    basrad
    nedsänkt
    upphöjd
    överst
    text-överst
    centrerat
    nederst
    text-nederst
    -50%
    -100%
    50%
    100%

en: 
    none
    capitalize
    uppercase
    lowercase
sv: 
    ingen
    gör till versaler
    versaler
    gemener

en: 
    left
    right
    center
    justify
sv: 
    vänster
    höger
    centrera
    justera

en: 
    0.1em
    0.2em
    0.3em
    0.5em
    0.1ex
    0.2ex
    0.3ex
    0.5ex
    1pt
    2pt
    4pt
    6pt
    0.7ex
    1ex
    2ex
    3ex
    7pt
    10pt
    12pt
    15pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%
sv: 
    0,1 em
    0,2 em
    0,3 em
    0,5 em
    0,1 ex
    0,2 ex
    0,3 ex
    0,5 ex
    1 pt
    2 pt
    4 pt
    6 pt
    0,7 ex
    1 ex
    2 ex
    3 ex
    7 pt
    10 pt
    12 pt
    15 pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%

en: margin-top
sv: marginal-överkat

en: margin-right
sv: marginal-höger

en: margin-bottom
sv: marginal-nederkant

en: margin-left
sv: marginal-vänster

en: padding-top
sv: utfyllnad-överkant

en: padding-right
sv: utfyllnad-höger

en: padding-bottom
sv: utfyllnad-nederkant

en: padding-left
sv: utfyllnad-vänster

en: 
    0.7em
    1em
    2em
    3em
    0.7ex
    1ex
    2ex
    3ex
    7pt
    10pt
    12pt
    15pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%
    auto
sv: 
    0,7 em
    1 em
    2 em
    3 em
    0,7 ex
    1 ex
    2 ex
    3 ex
    7 pt
    10 pt
    12 pt
    15 pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%
    auto

en: Box
sv: Låda

en: top colour
sv: överkantsfärg

en: right colour
sv: högerfärg

en: bottom colour
sv: nederkantsfärg

en: left colour
sv: vänsterfärg

en: top width
sv: överkantsbredd

en: right width
sv: högerbredd

en: bottom width
sv: nederkantsbredd

en: left width
sv: vänsterbredd

en: 
    0.1em
    0.2em
    0.3em
    0.5em
    0.1ex
    0.2ex
    0.3ex
    0.5ex
    1pt
    2pt
    4pt
    6pt
    thin
    medium
    think
sv: 
    0,1 em
    0,2 em
    0,3 em
    0,5 em
    0,1 ex
    0,2 ex
    0,3 ex
    0,5 ex
    1 pt
    2 pt
    4 pt
    6 pt
    tunn
    normal
    tunn kursiv

en: top style
sv: överkantsstil

en: right style
sv: högerstil

en: bottom style
sv: nederkantsstil

en: left style
sv: vänsterstil

en: 
    none
    dotted
    dashed
    solid
    double
    groove
    ridge
    inset
    outset
sv: 
    ingen
    punktmarkerad
    streckad
    fylld
    dubbel
    grov
    bergskedja
    inre ram
    yttre ram

en: Border
sv: Kant

en: clear
sv: töm

en: float
sv: flytande

en: height
sv: höjd

en: width
sv: bredd

en: 
    6em
    9em
    12em
    15em
    6ex
    9ex
    12ex
    15ex
    20pt
    25pt
    30pt
    50pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%
sv: 
    6 em
    9 em
    12 em
    15 em
    6 ex
    9 ex
    12 ex
    15 ex
    20 pt
    25 pt
    30 pt
    50 pt
    10%
    20%
    30%
    40%
    50%
    60%
    70%
    80%
    90%
    100%

en: 
    6em
    9em
    12em
    15em
    6ex
    9ex
    12ex
    15ex
    20pt
    25pt
    30pt
    50pt
sv: 
    6 em
    9 em
    12 em
    15 em
    6 ex
    9 ex
    12 ex
    15 ex
    20 pt
    25 pt
    30 pt
    50 pt

en: 
    left
    right
    none
sv: 
    vänster
    höger
    ingen

en: 
    left
    right
    none
    both
sv: 
    vänster
    höger
    ingen
    både och

en: Size/Placement
sv: Storlek/placering

en: display
sv: utseende

en: white-space
sv: mellanrum

en: list-style-type
sv: lista-stiltyp

en: list-style-image
sv: lista-stilbild

en: list-style-position
sv: lista-stil-position

en: Select list-style-image
sv: Välj lista-stil-bild

en: Classification
sv: Klassifikation

en: (C) 1999, 2000 David A Knight
sv: © 1999, 2000 David A Knight

en: CaSSIUS - Casscading Style Sheet Intergration Under SCREEM
sv: CaSSIUS - Integration av CSS-stilmallar (Cascading Style Sheets) under SCREEM

en: You already have a stylesheet open...
sv: Du har redan en stilmall öppen...

en: Save
sv: Spara

en: Discard
sv: Förkasta

en: Would you like to save the current stylesheet?
sv: Vill du spara aktuell stilmall?

en: Entity...
sv: Enhet...

en: Insert a special character entity
sv: Infoga en specialteckensenhet

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Entity Wizard
sv: Screem: Enhetsguide

en: Insert
sv: Infoga

en: Name
sv: Namn

en: Entity
sv: Enhet

en: Math/Greek.Symbolic
sv: Mat./grekiska symboler

en: Markup/Internationalisation
sv: Märk/internationalisering

en: Form...
sv: Formulär...

en: Insert a Form
sv: Infoga ett formulär

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Form Wizard
sv: Formulärguide

en: Type
sv: Typ

en: Value
sv: Värde

en: Method =
sv: Metod =

en: Action =
sv: Åtgärd =

en: Enctype =
sv: Kodningstyp =

en: Frames...
sv: Ramar...

en: Define a frameset
sv: Definera en ramstruktur

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Frame Wizard
sv: Screem: Ramguide

en: Styles
sv: Stilar

en: Frame Settings
sv: Raminställningar

en: src =
sv: källa =

en: Select page to display in frame:
sv: Välj sidan som ska visas i ramen:

en: Width =
sv: Bredd =

en: Height =
sv: Höjd =

en: noresize
sv: ändraintestorlek

en: has border
sv: har kant

en: Scrolling =
sv: Rullning =

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Auto
sv: Automatisk

en: name =
sv: namn =

en: Image Gallery
sv: Bildgalleri

en: Gallery Wizard
sv: Galleriguide

en: Rows:
sv: Rader:

en: Image directory:
sv: Bildkatalog:

en: Columns:
sv: Kolumner:

en: Select Image Directory
sv: Välj bildkatalog

en: Image...
sv: Bild...

en: Insert an Image
sv: Infoga en bild

en: Image Wizard
sv: Bildguide

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Image Wizard
sv: Screem: Bildguide

en: Image
sv: Bild

en: Location:
sv: Plats:

en: Select Image
sv: Välj bild

en: The path name of the image
sv: Sökvägen till bilden

en: Alt text:
sv: Alternativ text:

en: Text to display if the browser  is not displaying images
sv: Text som visas om webbläsaren inte visar bilder

en: Width:
sv: Bredd:

en: Set image width
sv: Ställ in bildbredden

en: Width of the image or thumbnail
sv: Bredden på bilden eller tumnagel

en: Height:
sv: Höjd:

en: Set image height
sv: Ställ in bildhöjden

en: Height of the image or thumbnail
sv: Höjden på bilden eller tumnageln

en: Alignment:
sv: Justering:

en: bottom
    middle
    top
    left
    center
    abscenter
    right
sv: nederkant
    mitt
    överkant
    vänster
    centrering
    absolut centrering
    höger

en: Alignment of text to the image
sv: Justeringen av text relativt bilden

en: bottom
sv: nederst

en: Border:
sv: Kant:

en: Width of border around image if its a link
sv: Bredden på kanten runt bilden om det är en länk

en: Hspace:
sv: Vågrätt mellanrum:

en: Horizontal space between image and text
sv: Vågrätt mellanrum mellan bild och text

en: VSpace:
sv: Lodrätt mellanrum:

en: Vertical space between image an text
sv: Lodrätt mellanrum mellan bild och text

en: Make thumbnail
sv: Skapa tumnagel

en: Copy to page's location
sv: Kopiera till sidans plats

en: Image Details:
sv: Bilddetaljer:

en: Initial Width:
sv: Startbredd:

en: Initial Height:
sv: Starthöjd:

en: File Size:
sv: Filstorlek:

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Image map
sv: Bildkarta

en: Area
sv: Område

en: Tools
sv: Verktyg

en: Image map...
sv: Bildkarta...

en: Create an image map file
sv: Skapa en bildkartefil

en: Image map Wizard
sv: Bildkarteguide

en: Image:
sv: Bild:

en: file:
sv: fil:

en: Link to:
sv: Länk till:

en: Tools:
sv: Verktyg:

en: Save map
sv: Spara karta

en: Erase
sv: Ta bort

en: Select
sv: Markera

en: Rectangle
sv: Rektangel

en: Circle
sv: Cirkel

en: Link...
sv: Länk...

en: Insert a link
sv: Infoga en länk

en: Link Wizard
sv: Länkguide

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Screem: Link Wizard
sv: Screem: Länkguide

en: Link Text
sv: Länktext

en: Link To
sv: Länk till

en: other
sv: annan

en: Target
sv: Mål

en: Mail Page
sv: E-postsida

en: Mail Wizard
sv: E-postguide

en: Subject:
sv: Ämne:

en: bcc:
sv: Osynlig kopia:

en: cc:
sv: Kopia:

en: To:
sv: Till:

en: Info: HTML shouldn't really be used for email
sv: Info: HTML bör inte användas i e-post

en: SSI directive...
sv: SSI-kommando...

en: Insert a Server-side Include
sv: Infoga en serverinkludering

en: Insert a 'Server-Side Include' directive.
sv: Infoga ett "Server-Side Include"-kommando.

en: Include
sv: Inkludera

en: Should be a relative path. A leading slash denotes the root of your website only.
sv: Bör vara en relativ sökväg. Ett inledande snedstreck anger endast roten på din webbplats.

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: File information
sv: Filinformation

en: Size
sv: Storlek

en: Modification time
sv: Ändringstid

en: Variables
sv: Variabler

en: Print variables
sv: Skriv ut variabler

en: Set a variable
sv: Sätt en variabel

en: Variable name:
sv: Variabelnamn:

en: Value:
sv: Värde:

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: help
sv: hjälp

en: Bytes
sv: byte

en: Kb or Mb
sv: kB eller MB

en: Time format:
sv: Tidsformat:

en: Error message:
sv: Felmeddelande:

en: Size format:
sv: Storleksformat:

en: Execute
sv: Kör

en: Exec:
sv: Kör:

en: Shell
sv: Skal

en: Echo
sv: Skriv ut

en: Variable:
sv: Variabel:

en: Date (GMT)
sv: Datum (GMT)

en: Date (Local)
sv: Datum (lokalt)

en: Document Name
sv: Dokumentnamn

en: Document URI
sv: Dokument-URI

en: Last Modified
sv: Senast ändrad

en: Conditionals
sv: Villkor

en: If
sv: Om

en: Elif
sv: Annars eller

en: Else
sv: Annars

en: Endif
sv: Slut om

en: Test expression:
sv: Testa uttryck:

en: Table...
sv: Tabell...

en: Insert a Table
sv: Infoga en tabell

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Table Wizard
sv: Tabellguide

en: Rows / Cols
sv: Rader / kolumner

en: Number of Rows:
sv: Antal rader:

en: Number of Cols:
sv: Antal kolumner:

en: The number of rows in the table
sv: Antalet rader i tabellen

en: The number of columns in the table
sv: Antaler kolumner i tabellen

en: Alignment
sv: Justering

en: Left
sv: Vänster

en: Centre
sv: Center

en: Right
sv: Höger

en: Caption / Summary
sv: Rubrik/sammanfattning

en: above table
sv: ovanför tabellen

en: below table
sv: nedanför tabellen

en: Include Summary
sv: Inkludera sammanfattning

en: Include Caption
sv: Inkludera rubrik

en: A short summary of the table contents
sv: En kort sammanfattning av tabellinnehållet

en: Attributes
sv: Attribut

en: Border line width
sv: Bredd på kantlinje

en: The border width in pixels
sv: Kantbredd i pixlar

en: Pixels
sv: Pixlar

en: Cell Spacing
sv: Mellanrum mellan celler

en: number of pixels to place between cells
sv: antalet pixlar som ska finnas mellan celler

en: Pixels between cells
sv: PIxlar mellan celler

en: Cell Padding
sv: Cellutfyllnad

en: Number of pixels to add to cell width
sv: Antal pixlar att lägga till cellbredden

en: Table Width
sv: Tabellbredd

en: The width the table should occupy
sv: Bredden på utrymmet som tabellen ska uppta

en: % of window
sv: % av fönstret

en: Use Colour:
sv: Använd färg:

note: couldn't access it
en: Couldn't access ~/.sitecopy
sv: Kunde inte komma åt ~/.sitecopy

note: couldn't make it
en: Couldn't create ~/.sitecopy
sv: Kunde inte skapa ~/.sitecopy

en: Could not retrieve information about your local files.
sv: Kunde inte hämta information om dina lokala filer.

note: couldn't get info on local site files
en: Couldn't retrieve information about local files
sv: Kunde inte hämta information om lokala filer.

en: No site name given
sv: Inget webbplatsnamn är angivet

en: No server name given.
sv: Inget servernamn är angivet.

en: No remote directory given.
sv: Ingen fjärrkatalog är angiven.

en: No local directory given.
sv: Ingen lokal katalog är angiven.

en: The local dir couldn't be accessed.
sv: Den lokala katalogen kunde inte kommas åt.

en: There was a problem with the port number for this site.
sv: Det fanns ett problem med portnumret för denna webbplats.

en: Sorry, the symbolic links option you chose is not supported
    by this transfer protocol. Please choose another option.
sv: Tyvärr, det alternativ med symboliska länkar som du valde stöds
    inte av detta överföringsprotokoll. Var vänlig och välj ett annat
    alternativ.

en: This protocol does not support relative remote directories.
sv: Detta protokoll stöder inte relativa fjärrkataloger.

en: The protocol you are attempting to use does
    not currently support maintaining permissions.
sv: Protokollet du försöker att använda stöder
    för tillfället inte att rättigheter behålls.

en: The local dir is invalid.
sv: Den lokala katalogen är ogiltig.

en: There was an undetermined problem verifying the correctness of your site definition. Please report this to the maintainer.
sv: Det uppstod ett okänt problem vid kontrollen av din webbplatsdefinitions korrekthet. Var vänlig och rapportera detta till underhållaren.

en: This appears to be the first time you have attempted to upload
    this website. What is the state of the remote site?
sv: Det här verkar vara första gången du har försökt att skicka
    denna webbplats. Vad är fjärrwebbplatsens tillstånd?

en: Empty
sv: Tom

en: Already uploaded
sv: Redan skickad

en: There was a problem authenticating with the remote server.
sv: Det uppstod ett problem vid autentisering med fjärrservern.

en: Could not resolve the remote site's hostname.
sv: Kunde inte slå upp fjärrwebbplatsens värdnamn.

en: Could not establish a connection to the remote site.
sv: Kunde inte etablera en anslutning till fjärrwebbplatsen.

en: Update Failed (Authentication problems)
sv: Uppdateringen misslyckades (autentiseringsproblem)

en: Update was aborted.
sv: Uppdateringen avbröts.

note: replace this with a custom dialog containing the errors, a la Xsitecopy
en: There were errors.
sv: Det fanns fel.

en: Looking up hostname...
sv: Slår upp värdnamnet...

en: Attempting to connect...
sv: Försöker att ansluta...

en: Connected.
sv: Ansluten.

en: Commiting updates to %s...
sv: Skickar uppdateringar av %s...

en: Creating directory...
sv: Skapar katalog...

note: can we move dirs yet?
en: Deleting directory...
sv: Tar bort katalog...

en: Uploading...
sv: Skickar...

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Moving...
sv: Flyttar...

en: ARG! The file hasn't changed, we shouldn't be doing anything!
sv: EEK! Filen har inte ändrats, vi ska inte göra någonting!

en: proxy server
sv: proxyserver

en: Authentication required for %s on %s `%s':
sv: Autentisering krävs för %s på %s "%s":

en: Authentication required on %s `%s':
sv: Autentisering krävs på %s "%s":

note: * Translatable strings file generated by Glade. * Add this file to your project's POTFILES.in. * DO NOT compile it as part of your application.
en: Update Progress
sv: Uppdateringsförlopp

en: View Errors
sv: Visa fel

en: Stop
sv: Stoppa

en: Click Upload to begin.
sv: Klicka på Skicka för att börja.

en: To:
sv: Till:

en: Current Progress
sv: Aktuellt förlopp

en: Total Progress
sv: Totalt förlopp

en: Keep going if there is a problem creating directories.
sv: Fortsätt även om det uppstår problem med att skapa kataloger.

en: Errors during the recent update
sv: Fel under den senaste uppdateringen

en: There were errors with the following files and/or directories:
sv: Det uppstod fel med följande filer och/eller kataloger:

en: File/Directory Name
sv: Fil/katalognamn

en: Error code/message
sv: Felkod/meddelande

en: Fetch file state
sv: Hämta filtillstånd

en: Awaiting user input
sv: Väntar på användarindata

en: Found information about these files
sv: Hittade information om dessa filer

en: Upload Single File
sv: Skicka ensam fil

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Path:
sv: Sökväg:

en: Screem: Authentication
sv: Screem: Autentisering

en: message will be written here by the code
sv: meddelandet kommer att skrivas här av koden

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Username:
sv: Användarnamn:

en: New Site
sv: Ny webbplats

en: Open Site
sv: Öppna webbplats

en: Save Site
sv: Spara webbplats

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Print current file
sv: Skriv ut aktuell fil

en: Print
sv: Skriv ut

en: Preview printing
sv: Förhandsgranska utskrift

en: Print Preview
sv: Förhandsgranska

en: Find text
sv: Sök text

en: Find
sv: Sök

en: View current page in external browser
sv: Visa aktuell sida i extern webbläsare

en: View
sv: Vy

en: View Site todo list
sv: Visa att göra-lista för webbplatsen

en: Todo
sv: Att göra

en: Spellcheck page
sv: Stavningskontrollera sida

en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

en: Tag to get help on
sv: Tagg att få hjälp om

en: help about tag
sv: hjälp om tagg

en: Bold Tag
sv: Fet tagg

en: Bold
sv: Fet

en: Italic Tag
sv: Kursiv tagg

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline Tag
sv: Understruken tagg

en: Underline
sv: Understrykning

en: New paragraph
sv: Nytt stycke

en: Paragraph
sv: Stycke

en: Bulleted List
sv: Onumrerad lista

en: Bullet list
sv: Onumrera lista

en: Numbered List
sv: Numrerad lista

en: Number List
sv: Numrera lista

en: indent level -1
sv: indragsnivå -1

en: Indent -
sv: Gör indrag -

en: Indent level +1
sv: Indragsnivå +1

en: Indent +
sv: Gör indrag +

en: Left align text
sv: Vänsterjustera text

en: Centre align text
sv: Centrera text

en: Right align text
sv: Högerjustera text

en: Justify text
sv: Justera text

en: Justify
sv: Justera

en: Quickbar
sv: Snabbrad

en: <font> element
sv: <font>-element

en: <pre> element
sv: <pre>-element

en: Subscript
sv: Upphöjd

en: Superscript
sv: Nedsänkt

en: Fonts
sv: Typsnitt

en: <table> element
sv: <table>-element

en: <tr> element
sv: <tr>-element

en: <th> element
sv: <th>-element

en: <td> element
sv: <td>-element

en: <caption> element
sv: <caption>-element

en: Tables
sv: Tabeller

en: form text area
sv: Formulärtextområde

en: textarea
sv: textområde

en: form input box
sv: formulärinmatningsfält

en: input box
sv: inmatningsfält

en: form file input box
sv: formulärfilinmatningsfält

en: file input
sv: filinmatning

en: form button
sv: formulärknapp

en: button
sv: knapp

en: form checkbutton
sv: formulärkryssruta

en: checkbutton
sv: kryssruta

en: form radiobutton
sv: formulärradioknapp

en: radiobutton
sv: radioknapp

en: form option menu
sv: formulärsalternativmeny

en: option menu
sv: alternativmeny

en: Forms
sv: Formulär

en: Edit helper scripts
sv: Redigera hjälpskript

en: Edit Helpers
sv: Redigera hjälpprogram

en: Helpers
sv: Hjälpprogram

en: Link View
sv: Länkvy

en: Help Browser
sv: Hjälpläsare

en: SCREEM Tip of the Day
sv: SCREEMs tips för dagen

en: The hint text will be displayed here
sv: Tipstexten kommer att visas här

en: Show tip next time
sv: Visa tips nästa gång

en: Add a new page to the site
sv: Lägg till en ny sida till webbplatsen

en: New Page
sv: Ny sida

en: New Blank Page
sv: Ny tom sida

en: Add a new directory to the site
sv: Lägg till en ny katalog till webbplatsen

en: New Directory
sv: Ny katalog

en: Open the file
sv: Öppna filen

en: Open
sv: Öppna

en: Delete the select file/directory
sv: Ta bort den markerade filen/katalogen

en: Delete
sv: Ta bort

en: Rename the file/directory
sv: Byt namn på filen/katalogen

en: Rename
sv: Byt namn

en: View file/directory properties
sv: Visa egenskaper för fil/katalog

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Upload Flags
sv: Skickaflaggor

en: Exclude
sv: Exkludera

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Refresh the file tree
sv: Uppdata filträdet

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Site Settings
sv: Webbplatsinställningar

en: Site Todo List
sv: Att-göra-lista för webbplats

en: Edit
sv: Redigera

en: Complete
sv: Kompletta

en: Add
sv: Lägg till

en: Task
sv: Uppgift

en: Assigned to
sv: Tilldelad till

en: Priority
sv: Prioritet

en: Linked to
sv: Länkad till

en: Description
sv: Beskrivning

en: Edit Todo Item
sv: Redigera att-göra-objekt

en: Task:
sv: Uppgift:

en: Assigned To:
sv: Tilldelad till:

en: Priority:
sv: Prioritet:

en: Linked To:
sv: Länkad till:

en: Description:
sv: Beskrivning:

en: Low
    Medium
    High
sv: Låg
    Mellan
    Hög

en: Low
sv: Låg

en: Screem: Site Information
sv: Screem: Webbplatsinformation

en: Site management
sv: Webbplatshantering

en: Select CVS Repository
sv: Välj CVS-utrymme

en: CVSROOT pathname
sv: CVSROOT-sökväg

en: Select Page Template
sv: Välj sidmall

en: Path to the default page template for the site
sv: Sökväg till standardsidmallen för webbplatsen

en: Page Template
sv: Sidmall

en: Site details
sv: Siddetaljer

en: An identifying name for the site
sv: Ett identifierande namn på webbplatsen

en: Site Name:
sv: Namn på webbplats:

en: Site Path:
sv: Sökväg till webbplats:

en: The site pathname
sv: Sökvägen till webbplatsen

en: Local
sv: Lokal

en: Remote Host Details
sv: Fjärrvärdsdetaljer

en: The hostname to upload to
sv: Värdnamnet att skicka till

en: The path on the upload host
sv: Sökvägen på skickavärden

en: The URL where the site can be viewed
sv: URL:en där sidan kan ses

en: Upload to:
sv: Skicka till:

en: Upload Method:
sv: Skickametod:

en: Remote path:
sv: Fjärrsökväg:

en: Base URL of site:
sv: Grund-URL hos webbplatsen:

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Username to login with
sv: Användarnamn att logga in med

en: Password to login with
sv: Lösenord att logga in med

en: Upload Options
sv: Skickningsalternativ

en: Passive FTP
sv: Passiv FTP

en: No delete
sv: Ingen borttagning

en: Check moved
sv: Kontrollera flyttade

en: No overwrite
sv: Ingen överskrivning

en: Symbolic links:
sv: Symboliska länkar:

en: Maintain permissions:
sv: Behåll rättigheter:

en: Exec
sv: Kör

en: All
sv: Alla

en: Follow
sv: Följ

en: Maintain
sv: Underhåll

en: Publish
sv: Publicera

en: Site statistics
sv: Webbplatsstatistik

en: Site Last Uploaded:
sv: Webbplatsen senast skickad:

en: Total Size:
sv: Total storlek:

en: Number
sv: Nummer

en: Average Size
sv: Medelstorlek

en: Statistics
sv: Statistik

en: Screem: Site Template Editor
sv: Screem: Redigerare för sidmallar

en: Template
sv: Mall

en: Details
sv: Detaljer

en: Type:
sv: Typ:

en: Name:
sv: Namn:

en: Directory
sv: Katalog

en: File
sv: Fil

en: Update
sv: Uppdatera

en: Remove
sv: Ta bort

en: Use template
sv: Använd mall

en: Create New Site Template
sv: Skapa ny sidmall

en: New Template
sv: Ny mall

en: Open a Site Template
sv: Öppna en webbplatsmall

en: Open Template
sv: Öppna mall

en: Save current Site Template
sv: Spara aktuell webbplatsmall

en: Save Template
sv: Spara mall

en: Close Site Template editor
sv: Stäng redigeraren för webbplatsmallar

en: Close
sv: Stäng

en: You must set a page pathname and a page title before continuing
sv: Du måste ange en sökväg till sidan och en titel på sidan innan du fortsätter

en: You must set a site pathname and a site name before continuing
sv: Du måste ange en sökväg till webbplatsen och en titel på webbplatsen innan du fortsätter

en: Flags
sv: Alternativ

en: Site
sv: Webbplats

en: Browse
sv: Bläddra

en: Struct
sv: Strukt

en: L: 0 C: 0
sv: R: 0 K: 0

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Errors
sv: Fel

en: Guile scripts can be typed/loaded here and then executed
sv: Guile-skript kan skrivas/läsas in här och sedan köras

en: Load...
sv: Läs in...

en: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem provides an integrated development environment for creating and maintaining websites
    
    Screem is licenced under the GNU General Public Licence version 2 or above
sv: SCREEM: Site CReating and Editing EnvironMent
    Screem erbjuder en integrerad miljö för skapande och underhåll av webbplatser
    
    Screem är licensierat under GNU General Public License version 2 eller bättre

en: Screem: External Browser Settings
sv: Screem: Inställningar för extern webbläsare

en: Browser:
sv: Webbläsare:

en: Select a browser
sv: Välj en webbläsare

en: Select icon for browser button
sv: Välj ikon för webbläsarknapp

en: Preview using http url
sv: Förhandsgranska genom att använda http-url

en: Spell Check
sv: Stavningskontroll

en: Word:
sv: Ord:

en: Check
sv: Kontrollera

en: Alternatives
sv: Alternativ

en: Accept
sv: Acceptera

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Replace
sv: Ersätt

en: Insert with case
sv: Lägg till med versaler/gemener

en: Main dictionary:
sv: Huvudordlista:

en: Ispell command:
sv: Ispell-kommando:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Screem: Helper Settings
sv: Screem: Hjälpprogramsinställningar

en: Helper:
sv: Hjälpprogram:

en: Select icon for helper
sv: Välj ikon för hjälpprogram

en: Refresh View
sv: Uppdatera vy

en: Attempts to tidy up the HTML by fixing the order of close tags etc
sv: Försöker att städa upp HTML-koden genom att fixa ordningen på sluttaggar osv

en: Fix HTML
sv: Fixa HTML

en: Screem: Preferences
sv: Screem: Inställningar

en: Misc
sv: Diverse

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Filename:
sv: Filnamn:

en: Charset:
sv: Teckenuppsättning:

en: This is the name of the initial file when you create a new site, and defaults to index.html
sv: Det här är namnet på den första filen när du skapar en ny webbplats, och standardvärdet är index.html

en: The default character set for html pages, defaults to ISO-8859-1
sv: Standardteckentabellen för HTML-sidor, standardvärdet är ISO-8859-1

en: The default Document Type Definition to use for sgml/xml documents
sv: Standardvärdet för dokumenttypdefinitionen att använda för sgml-xml-dokument

en: Display Settings
sv: Visningsinställningar

en: Syntax Highlighting
sv: Syntaxmarkering

en: Inline Tagging
sv: Inutitaggning

en: Auto indent
sv: Automatisk indragning

en: Intelligent tag closing
sv: Intelligent taggstängning

en: Pick a Font
sv: Välj ett typsnitt

en: <HTML><HEAD><TITLE>FONT PICKER</TITLE></HEAD></HTML>
sv: <HTML><HEAD><TITLE>TYPSNITTSVÄLJARE</TITLE></HEAD></HTML>

en: Notebook toolbar
sv: Flikhäftesverktygsrad

en: display view toolbar
sv: visa visa-verktygsraden

en: The font to be used in the editor
sv: Typsnittet att använda i redigeraren

en: Auto entity insertion
sv: Automatisk enhetsinfogning

en: on
sv: på

en: off
sv: av

en: by charset
sv: efter teckenuppsättning

en: Editor Keys
sv: Redigerartangenter

en: The key combinations currently set
sv: De tangentkombinationer som är angivna för tillfället

en: Key Combo
sv: Tangentkombination

en: Action / Text
sv: Åtgärd / text

en: New key combo:
sv: Ny tangentkombination

en: The key combination which will perform the action/insert the text shown below.
sv: Tangentkombinationen som kommer att utföra åtgärden/infoga texten som visas nedan.

en: Grab a key combination
sv: Fånga en tangentkombination

en: Grab key...
sv: Fånga tangent...

en: Add the current combo
sv: Lägg till aktuell kombination

en: Remove the select combo
sv: Ta bort den markerade kombinationen

en: Update the selected combo
sv: Uppdatera den markerade kombinationen

en: Action/Text
sv: Åtgärd/text

en: The action to be taken in the editor when the key combo is pressed, or the text to insert when it is pressed if it doesn't match one of the presets.
sv: Åtgärden som ska utföras i redigeraren när tangentkombinationen används, eller texten som ska infogas när den används om den inte stämmer överens med en av de fördefinierade.

en: Editor keys
sv: Redigerartangenter

en: Editor Colours & Syntax Highlighting
sv: Redigerarfärger och syntaxmarkering

en: Editor Colours
sv: Redigerarfärger

en: Editor Background Colour
sv: Redigerarbakgrundsfärg

en: Editor Text Colour
sv: Redigerartextfärg

en: Syntax Colours
sv: Syntaxfärger

en: Helper Applications
sv: Hjälpprogram

en: Path
sv: Sökväg

en: Mime Type
sv: Mime-typ

en: Mime Type:
sv: Mime-typ:

en: Select Icon for helper toolbar button
sv: Välj ikon för knapp på hjälpprogramsverktygsraden

en: Printer Setup
sv: Skrivarinställningar

en: Printing
sv: Utskrift

en: Add header
sv: Lägg till huvud

en: Enable word wrapping
sv: Använd radbrytning

en: Print line numbers every:
sv: Skriv ut radnummer var:

en: line(s)
sv: rad

en: Portrait
sv: Stående

en: Landscape
sv: Liggande

en: Paper
sv: Papper

en: Compiler:
sv: Kompilator:

en: Screem: Find/Replace
sv: Screem: Sök/Ersätt

en: Find Next
sv: Sök nästa

en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Files which contain matches appear here
sv: Filer som innehåller träffar visas här

en: Find string:
sv: Sök sträng:

en: The string to search for
sv: Strängen att söka efter

en: Replace string
sv: Ersätt sträng

en: The string to replace the find string with
sv: Strängen att ersätta den sökta strängen med

en: Use regular expressions
sv: Använd reguljära uttryck

en: From Start
sv: Från början

en: From Current position
sv: Från aktuell position

en: Check all files
sv: Kontrollera alla filer

en: Fore Colour
sv: Förgrundsfärg

en: Back Colour
sv: Bakgrundsfärg

en: SCREEM: Page Druid
sv: SCREEM: Sidguide

en: The Page Druid will guide you through the creation of a new page
sv: Sidguiden kommer att hjälpa dig med skapandet av en ny sida

en: SCREEM: Page Druid - Details
sv: SCREEM: Sidguide - Detaljer

en: Basic Details
sv: Grundläggande detaljer

en: Page Path: (including filename)
sv: Sökväg till sidan: (inklusive filnamn)

en: Page Doctype:
sv: Dokumenttyp för sidan:

en: Page Stylesheet:
sv: Stilmall för sidan:

en: Meta Information
sv: Metainformation

en: Page Title:
sv: Titel för sidan:

en: Page Author:
sv: Sidans författare:

en: Page Character Set:
sv: Teckenuppsättning för sidan:

en: Page Keywords:
sv: Nyckelord för sidan:

en: SCREEM: Page Druid - Templates
sv: SCREEM: Sidguide - Mallar

en: Available Page Templates
sv: Tillgängliga sidmallar

en: Template Settings
sv: Mallinställningar

en: Use Standard Template
sv: Använd standardmall

en: Use Custom Template
sv: Använd anpassad mall

en: Custom Settings
sv: Anpassade inställningar

en: Template File:
sv: Mallfil:

en: Template Information
sv: Mallinformation

en: This label will be filled with information about the page template that is currently selected.
sv: Denna etikett kommer att fyllas med information om den sidmall som är vald för tillfället.

en: SCREEM: Page Druid - Colours
sv: SCREEM: Sidguide - Färger

en: Colours
sv: Färger

en: Overide template settings
sv: Ignorera mallinställningar

en: Page defines frameset
sv: Sidan anger ramstruktur

en: Visited Link
sv: Besökt länk

en: Active Link
sv: Aktiv länk

en: Images
sv: Bilder

en: Background:
sv: Bakgrund:

en: Click Finish for the page to be created, or click back to
    check that the information you entered was correct.
sv: Klicka på Slutför för att skapa sidan, eller klicka Bakåt
    för att kontrollera att informationen du angav stämmer.

en: SCREEM: Site Druid
sv: SCREEM: Webbplatsguide

en: The Site Druid will guide you through the creation of a new site
sv: Webbplatsguiden kommer att hjälpa dig att skapa en ny webbplats

en: SCREEM: Site Druid - Details/Management
sv: SCREEM: Webbplatsguide - Detaljer/hantering

en: Site Details
sv: Webbplatsdetaljer

en: Site Pathname:
sv: Sökväg till webbplats:

en: Site Template:
sv: Mall för webbplatsen:

en: Site Management
sv: Webbplatshantering

en: Use CVS:
sv: Använd CVS:

en: Default Page Template:
sv: Standardsidmall:

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (1)
sv: SCREEM: Sidguide - Publiceringsinställningar (1)

en: Hostname:
sv: Värdnamn:

en: Base URI of Site:
sv: Bas-URI för webbplatsen:

en: Remote Authentication
sv: Fjärrautentisering

en: SCREEM: Site Druid - Publish Settings (2)
sv: SCREEM: Sidguide - Publiceringsinställningar (2)

en: Maintain Permissions:
sv: Behåll rättigheter:

en: Symbolic Links:
sv: Symboliska länkar:

en: No Delete
sv: Ingen borttagning

en: Check Moved
sv: Kontrollera flyttad

en: No Overwrite
sv: Ingen överskrivning

en: Site Definition complete.  Click finish for the site to be created,
    or go back and check the details you entered.
sv: Webbplatsdefinitionen är färdig. Klicka på Slutför för att skapa
    webbplatsen, eller gå tillbaka och kontrollera de detaljer du angav.

en: File Properties
sv: Filegenskaper

en: Full Name:
sv: Fullständigt namn:

en: File Name:
sv: Filnamn:

en: Filename will go here
sv: Filnamnet kommer att hamna här

en: File Type:
sv: Filtyp:

en: The file type will go here
sv: Filtypen kommer att hamna här

en: File size will go here
sv: Filstorleken kommer att hamna här

en: File Created on:
sv: Filen skapades den:

en: Last Modified on:
sv: Senast ändrad den:

en: Last Accessed on:
sv: Senast åtkommen den:

en: date/time will go here
sv: datum/tid kommer att hamna här

en: Exclude from uploading
sv: Utelämna från skickande

en: Upload as ASCII File
sv: Skicka som ASCII-fil

en: Ignore the file when fetching
sv: Ignorera filen vid hämtande

en: Options
sv: Alternativ

en: File Permissions
sv: Filrättigheter

en: File Ownership
sv: Filägarskap

en: Owner:
sv: Ägare:

en: Group:
sv: Grupp:

en: Permissions
sv: Rättigheter

en: Screem: Loaded DTDs
sv: Screem: Inlästa DTD:er

en: Identifier
sv: Identifierare

en: path
sv: sökväg

en: The above shows the DTDs supported by Screem on this system
sv: Det ovanstående är de DTD:er som stöds av Screem på detta system

en: As sibling
sv: Som syskon

en: As child
sv: Som barn

en: _Save
sv: _Spara

en: Save _As
sv: Spara so_m

en: _Close
sv: _Stäng

en: Exec Helpers
sv: Körhjälpprogram

en: All Helpers
sv: Alla hjälpprogram

note: the site is a fake, so we want fake pathnames etc
en: Single Pages
sv: Enstaka sidor

en: Log Message
sv: Loggmeddelande

en: Extra CVS Flags
sv: Extra CVS-flaggor

en: CVS Module
sv: CVS-modul

en: CVS Root
sv: CVS-rot

en: When searching multiple files, any  which contain a match are shown below, selecting one will open the page in the editor.
sv: Vid sökning i flera filer, där var och en kan innehålla en träff av det som visas nedan, betyder att välja en av dem att sidan visas i redigeraren.

en: _Insert file...
sv: _Infoga fil...

en: Insert file
sv: Infoga fil

en: Insert relative filename
sv: Infoga relativt filnamn

en: Insert complete filename
sv: Infoga fullständigt filnamn

en: Insert tag
sv: Infoga tagg

en: Insert tag attibute
sv: Infoga taggattribut

en: If the drop is into a tag then the data is converted into an attribute for that tag
sv: Om släppet görs i en tagg kommer datat att konverteras till ett attribut till den taggen

en: Insert inline
sv: Infoga inuti

en: Insert the text from the file into the page
sv: Infoga texten från filen inuti sidan

en: Cancel drag
sv: Avbryt drag

en: %s is already closed
sv: %s är redan stängd

en: no tag needs closing
sv: ingen tagg behöver stängas

en: Perl Menu
sv: Perlmeny

en: Java Menu
sv: Javameny

en: Compile...
sv: Kompilera...

en: : already exists
    overwrite?
sv: : finns redan
    skriv över?

en: Select Guile script to load
sv: Välj Guile-skript som ska läsas in

en: Guile Scripts
sv: Guile-skript

en: Wizards
sv: Guider

note: these are links from the rest
en: links
sv: länkar

en: Disables splash screen on start up
sv: Slår av uppstartsskärm vid uppstart

en: Hides the messages notebook
sv: Döljer meddelandeflikhäftet

note: init guile
en: Initialising Guile
sv: Initierar Guile

en: Loading DTD types
sv: Läser in DTD-typer

en: Creating Interface
sv: Skapar gränssnitt

en: Loading Modules...
sv: Läser in moduler...

en: Modules loaded
sv: Inlästa moduler

en: Modules no supported
sv: Moduler som inte stöds

en: Save site: %s
    (%s)
sv: Spara webbplats: %s
    (%s)

en: screem_hints.txt
sv: screem_hints_sv.txt

en: Your SCREEM tips file appears to be missing!
    There should be a file called screem_hints.txt in the
    SCREEM data directory.  Please check your installation.
sv: Din SCREEM-tipsfil verkar saknas!
    Det bör finnas en fil som heter screem_hints_sv.txt i
    SCREEM-datakatalogen. Var vänlig och kontrollera din
    installation.

note: select the page to open
en: Select page to open
sv: Välj sida att öppna

en: Select filename to save as
sv: Välj filnamn att spara som

en: Save %s
sv: Spara %s

en: Select filename for new page
sv: Välj filnamn för ny sida

en: _File/_Recent Pages/
sv: _Arkiv/Senas_te filer/

note: the file has been changed outside of screem!
en: : has changed on disk
sv: : har ändrats på disk

en: Revert
sv: Återgå

en: No filename given.
sv: Inget filnamn angivet.

note: failed
en: Unable to rename file
sv: Kan inte byta namn på fil

en: Select file to include
sv: Välj fil att infoga

en: Module has no init() function
sv: Modulen har ingen init()-funktion

en: Error loading module %s
    %s
sv: Fel vid inläsning av modulen %s
    %s

note: we found a wizard for this tag
en: %s Wizard
sv: %s-guide

en: Keys
sv: Nycklar

en: <html><head><title>SCREEM</title></head><body bgcolor="black" text="white"><h1 align="center">SCREEM</h1><h3 align="center">Site CReating and Editing EnvironMent</h3><hr><div align="center">Welcome to %s version %s</div><br><h3>Release Notes:</h3><ul><li>Fixed small bug in page druid<li>Table Wizard updated<li>A default DTD can be set for documents which don't specify one<li>Inline tagging and the properties tab now take the allowed attributes from the DTD for the current document.<li>The structure tree now supports drag and drop<ul><li>Move tags around in the tree itself<li>drop urls onto the tree to insert link tags<li>drop plain text onto the tree to insert text</ul><li>The open page tabs now have a popup menu by right clicking on them.  This allows you to save/close/rename a page without viewing it.<li>Insert Tags menu added to editor popup, which allows you to insert valid tags based upon the DTD in use (or the default DTD if one is not specified) <li>More Translations - thanks to Christophe Merlet syncing Screem up with the ones in Gnome CVS <li>Switching the viewbar off in the preferences will display the notebook tabs for the views instead (requires restart) </ul>
sv: <html><head><title>SCREEM</title></head><body bgcolor="black" text="white"><h1 align="center">SCREEM</h1><h3 align="center">Site CReating and Editing EnvironMent</h3><hr><div align="center">Välkommen till %s version %s</div><br><h3>Anmärkningar för denna version:</h3><ul><li>Fixade en liten bugg i sidguiden<li>Tabellguiden är uppdaterad<li>En standard-DTD kan nu anges för dokument som inte anger någon DTD<li>Inutitaggning och egenskaperfliken tar nu de tillåtna attributen från det aktuella dokumentets DTD<li>Strukturträdet stöder nu drag-och-släpp<ul><li>Flytta runt taggar i trädet själv<li>släpp url:er i trädet för att infoga länktaggar<li>släpp vanlig text i trädet för att infoga text</ul><li>Flikarna för öpppning av sidor har nu en popupmeny om man högerklickar på dem. Det här låter dig spara/stänga/byta namn på en sida utan att öppna den.<li>En infoga taggar-meny, som låter dig infoga giltiga taggar baserat på den DTD som används (eller standard-DTD:n om ingen angivits), har lagts till som redigerarpopupmeny<li>Fler översättningar - tack till Christophe Merlet som synkat Screem med de som finns i Gnome CVS <li>Att växla visaraden till av i inställningarna kommer att visa flikarna för vyerna i stället (kräver omstart) </ul>

en: Pages
sv: Sidor

en: SCREEM (%s): Print Preview
sv: SCREEM (%s): Förhandsgranska

en: Page: %i/%i
sv: Sida: %i/%i

en: Select filename for site template
sv: Välj filnamn för webbplatsmall

en: _Move here
sv: _Flytta hit

en: Move file
sv: Flytta fil

en: _Copy here
sv: _Kopiera hit

en: Copy file
sv: Kopiera fil

en: Delete selected file
sv: Ta bort markerad fil

en: Delete selected directory
sv: Ta bort markerad katalog

en: perform CVS delete?
sv: utför CVS-borttagning?

en: Old file
sv: Gammal fil

en: New file
sv: Ny fil

en: Old directory
sv: Gammal katalog

en: New directory
sv: Ny katalog

en: Rename file
sv: Byt namn på fil

en: Rename directory
sv: Byt namn på katalog

en: Rename in CVS?
sv: Byt namn i CVS?

en: No directory name specified.
sv: Inget katalognamn är angivet.

en: Directory could not be created.
sv: Katalogen kunde inte skapas.

en: Enter the directory name to create:
sv: Ange katalognamnet att skapa:

en: Save current site?
sv: Spara aktuell webbplats?

en: Select directory to open as a site
sv: Välj katalog att öppna som webbplats

en: Select directory to save site as
sv: Välj katalog att spara webbplats som

en: _File/_Recent Sites/
sv: _Arkiv/Senas_te filer/

en: %i bytes
sv: %i byte

en: Disabled
sv: Deaktiverad

en: Press a key...
sv: Tryck på en tangent...

en: Not set
sv: Inte satt
