Sawfish 0.30.3 - en to sv translation catalogue (478 entries)

note: ../lisp/autoload.jl ../lisp/audio-events.jl
en: Sound
sv: Ljud

note: ../lisp/audio-events.jl
en: Play sound effects for window events.
sv: Spela upp ljudeffekter för fönsterhändelser.

note: ../lisp/audio-events.jl
en: Play sound effects for unmanaged windows.
sv: Spela upp ljudeffekter för ignorerade fönster.

note: ../lisp/audio-events.jl
en: Map window events to sound files.
sv: Spela upp ljud vid fönsterhändelser.

note: ../lisp/audio-events.jl
en: Event
sv: Händelse

note: ../lisp/audio-events.jl
en: Sample
sv: Exempel

note: ../lisp/viewport-linear.jl ../lisp/autoload.jl
en: Index:
sv: Innehållsförteckning:

note: ../lisp/edge-flip.jl ../lisp/autoload.jl
en: Edge Flipping
sv: Kantvändning

note: ../lisp/match-window.jl ../lisp/autoload.jl
en: Matched Windows
sv: Matchade fönster

note: ../lisp/tooltips.jl ../lisp/autoload.jl
en: Tooltips
sv: Verktygstips

note: ../lisp/shade-hover.jl ../lisp/autoload.jl
en: Shade Hover
sv: Skuggsvävning

note: ../lisp/x-cycle.jl ../lisp/autoload.jl
en: Window Cycling
sv: Fönsterväxling

note: ../lisp/auto-raise.jl
en: Raise windows when they are focused.
sv: Höj fönster när de är fokuserade.

note: ../lisp/auto-raise.jl
en: Delay in milliseconds until focused windows are raised.
sv: Fördröjning i millisekunder innan fokuserade fönster höjs.

note: ../lisp/configure.jl
en: Automatically select window gravity from position on screen.
sv: Välj fönstergravitet automatiskt från position på skärmen.

note: ../lisp/customize.jl
en: Invoke the user-customization system.
sv: Anropa systemet för användarkonfiguration.

note: ../lisp/custom.jl
en: Main
sv: Huvuddel

note: ../lisp/custom.jl
en: All settings
sv: Alla inställningar

note: ../lisp/custom.jl
en: Edit theme...
sv: Editera tema...

note: ../lisp/match-window.jl ../lisp/custom.jl
en: Focus
sv: Fokus

note: ../lisp/custom.jl
en: Move/Resize
sv: Förflyttning/Storleksändring

note: ../lisp/match-window.jl ../lisp/custom.jl
en: Placement
sv: Placering

note: ../lisp/match-window.jl ../lisp/custom.jl
en: Appearance
sv: Utseende

note: ../lisp/custom.jl
en: Workspaces
sv: Skrivbord

note: ../lisp/keymaps.jl ../lisp/custom.jl
en: Bindings
sv: Bindningar

note: ../lisp/custom.jl
en: Minimizing/Maximizing
sv: Minimering/Maximering

note: ../lisp/custom.jl
en: Minimizing
sv: Minimering

note: ../lisp/custom.jl
en: Maximizing
sv: Maximering

note: ../lisp/custom.jl
en: Miscellaneous
sv: Diverse

note: ../lisp/cycle.jl
en: Select the next window of the current workspace.
sv: Välj nästa fönster på det nuvarande skrivbordet

note: ../lisp/cycle.jl
en: Focus on the previous window of the current workspace.
sv: Fokusera det förra fönstret på det nuvarande skrivbordet.

note: ../lisp/cycle.jl
en: Select the next window, cycling through all possible workspaces.
sv: Välj nästa fönster, växla mellan fönster på alla skrivbord.

note: ../lisp/cycle.jl
en: Select the previous window, cycling through all possible workspaces.
sv: Välj det förra fönstret, växla mellan fönster på alla skrivbord.

note: ../lisp/edge-flip.jl
en: Select the next desktop when the pointer hits screen edge.
sv: Hoppa till nästa vy/skrivbord när pekaren träffar skärmkanten.

note: ../lisp/edge-flip.jl
en: Hitting the screen edge selects the next: \w
sv: Träffas kanten ska vad markeras: \w

note: ../lisp/edge-flip.jl
en: Only flip when interactively moving a window.
sv: Flippa endast över när man interaktivt flyttar ett fönster.

note: ../lisp/edge-flip.jl
en: Milliseconds to delay before flipping: \w
sv: Fördröjning i millisekunder innan överflippning: \w

note: ../lisp/edge-flip.jl
en: Warp pointer to opposite screen edge when flipping.
sv: Teleportera pekare till motsata skärmkanten vid överflippning.

note: ../lisp/focus.jl
en: When does the mouse pointer affect the input focus.
sv: När påverkar muspekaren inmatningsfokus.

note: ../lisp/focus.jl
en: Does click-to-focus mode pass the click through to the window.
sv: Skickar "click-to-focus"-läget vidare klicket till fönstret.

note: ../lisp/frames.jl
en: Default frame style (theme).
sv: Standard-ramstil (tema).

note: ../lisp/frames.jl
en: Update all windows when the default frame style is changed.
sv: Uppdatera alla fönster när standard-ramstilen ändras.

note: ../lisp/frames.jl
en: Automatically reload themes when they are updated.
sv: Ladda automatiskt om teman när de uppdateras.

note: ../lisp/frames.jl
en: Associate frame types with type to try if the theme doesn't implement the
    requested type.
sv: Assosiera ramtyper med typ för se om temat stödjer den
    efterfrågade typen.

note: ../lisp/frames.jl
en: Default font: \w
sv: Standard typsnitt:

note: ../lisp/frames.jl
en: Intensity of bevels: \wpercent.
sv: Intensitet på kanter \w(i procent).

note: ../lisp/frames.jl
en: Default
sv: Standard

note: ../lisp/functions.jl
en: Give focus to windows even when they haven't asked for it.
sv: Ge fokus till fönster även när de inte har frågat efter det.

note: ../lisp/functions.jl
en: Offset (%) from left window edge when warping pointer.
    A negative number means outside the left window edge.
sv: Avstånd i procent från vänstra fönsterkanten vid tele-
    portering. Ett negativt tal betyder teleportera till utanför
    den vänstra fönsterkanten.

note: ../lisp/functions.jl
en: Offset (%) from top window edge when warping pointer.
    A negative number means outside the top window edge.
sv: Avstånd i procent från översta fönsterkanten vid tele-
    portering. Ett negativt tal betyder teleportera till utanför
    den övre fönsterkanten.

note: ../lisp/functions.jl
en: The program launched by the `xterm' command.
sv: Programmet som ska startas med "xterm" kommandot.

note: ../lisp/functions.jl
en: Optional arguments given to the `xterm' command.
sv: Extra argument till "xterm" kommandot

note: ../lisp/functions.jl
en: Format to create unique window names. Has two arguments (NAME INDEX)
    applied to it.
sv: Format att skapa unika fönsternamn. Tar två argument (NAME INDEX).

note: ../lisp/functions.jl
en: Start a new xterm.
sv: Starta en ny xterm.

note: ../lisp/functions.jl
en: Execute the given shell command.
sv: Kör det givna skalkommandot.

note: ../lisp/functions.jl
en: Command:
sv: Kommando:

note: ../lisp/functions.jl
en: Invoke the list of commands, one by one.
sv: Anropa listan av kommandon, en efter en.

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/keymap.jl ../nokogiri/nokogiri-widgets/command.jl ../lisp/functions.jl
en: Command
sv: Kommando

note: ../lisp/functions.jl
en: Force the current window to have a unique title.
sv: Tvinga det nuvarande fönstret att ha en unik titel.

note: ../lisp/functions.jl
en: Delete the window.
sv: Stäng fönstret.

note: ../lisp/functions.jl
en: Delete the window, or beep if the window can't be closed safely.
sv: Stäng fönstret, eller pip om fönstret inte kan stängas säkert.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Toggle the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Växla fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Set the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Sätt på fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Unset the GNOME SKIP_WINLIST hint of the window.
sv: Stäng av fönstrets GNOME SKIP_WINLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Toggle the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Växla fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Set the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Sätt på fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Unset the GNOME SKIP_TASKLIST hint of the window.
sv: Stäng av fönstrets GNOME SKIP_TASKLIST-inställning.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Logout from the current GNOME session.
sv: Logga ut ifrån den nuvarande GNOME sessionen.

note: ../lisp/gnome-commands.jl
en: Launch the GNOME help browser.
sv: Starta GNOME's hjälpsystem

note: ../lisp/gnome-int.jl
en: Invoke the GNOME control center from the `Customize' menu.
sv: Starta GNOME's kontrollpanel från "Anpassa" menyn.

note: ../lisp/menus.jl ../lisp/gnome-int.jl
en: _Help
sv: _Hjälp

note: ../lisp/gnome-int.jl
en: _GNOME Help
sv: _GNOME Hjälp

note: ../lisp/group-funs.jl
en: Group transient windows with their parents.
sv: Gruppera tillfälliga fönster tillsammans med deras föräldrar.

note: ../lisp/group-funs.jl
en: List of group ids that always exist, even when they have no members.
sv: Lista grupp id som alltid finns, even om de inte har några medlemmar.

note: ../lisp/group-funs.jl
en: New group
sv: Ny grupp

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Whether growing an already grown window grows it again.
sv: Hurvida växning av ett redan växt fönster ska växas igen.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Whether growing is considered to be maximization.  When you turn
    this on, you can use `unmaximize-window' or something similar to get
    back to the original size.
sv: Hurvida växande fönster ska vara maximerade. När du sätter på
    detta, kan du använda "unmaximize-window" eller något liknande för
    att få tillbaka original storleken.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Grows window to the left until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa till vänster tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Grows window to the right until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa till höger tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Grows window upwards until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa uppåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Grows window downwards until it `bumps into' another window.
sv: Låter fönstret växa nedåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Moves window to the left until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret till vänster tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Moves window to the right until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret till höger tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Moves window upwards until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret uppåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/grow-pack.jl
en: Moves window downwards until it `bumps into' another window.
sv: Flyttar fönstret nedåt tills det "krockar" med ett annat fönster.

note: ../lisp/gtkrc.jl
en: Reload the gtkrc settings.
sv: Ladda om gtkrc-inställningarna.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Unmanaged windows may be iconified.
sv: Icke-hanterade fönster tillåts bli ikonifierade

note: ../lisp/iconify.jl
en: Iconifying a window also iconifies the: \w
sv: Ikonifiering av ett fönster ikonifierare också: \w

note: ../lisp/iconify.jl
en: Uniconifying a window also uniconifies the: \w
sv: Återställning av ett fönster som är medlem av en grupp återställer hela gruppen.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Iconify the window.
sv: Ikonifiera fönstret.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Return the window from its iconified state.
sv: Återställ fönstret från ikonifierat läge.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Toggle the iconification of window W.
sv: Växlar ikonifiering av fönster F.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Display the workspace/viewport containing the window W.
sv: Visa skrivbordet som innehåller fönstret F, fokusera sedan på F.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Display the workspace containing the window W, then focus on W.
sv: Visa skrivbordet som innehåller fönstret F, fokusera sedan på F.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Iconify all windows on the current workspace.
sv: Ikonifierar alla fönster på det nuvarande skrivbordet.

note: ../lisp/iconify.jl
en: Toggle the `stickiness' of the window--whether or not it is a member of
    all workspaces.
sv: Växla fönstrets "fastsatthet", oberoende av om det är en medlem av alla
    skrivbord.

note: ../lisp/ignore-window.jl
en: Ignore the window.
sv: Ignorera fönstret.

note: ../lisp/ignore-window.jl
en: Unignore the window.
sv: Ignorera ej fönstret.

note: ../lisp/ignore-window.jl
en: Toggle whether a window is ignored or not.
sv: Växla mellan om ett fönster är ignorerat eller ej.

note: ../lisp/ignore-window.jl
en: Toggle whether a window is focusable or not.
sv: Växla mellan om ett fönster är fokuserbart eller ej.

note: ../lisp/keymap.jl
en: Prompt for a key sequence, then print its binding.
sv: Väntar på en tangentbordskombination, skriver sedan
     ut vad det gör.

note: ../lisp/keymap.jl
en: Press key...
sv: Tryck tangent...

note: ../lisp/keymap.jl
en: Sends the next key event directly to the focused client window, ignoring
    any window manager bindings that it may have.
sv: Skickar nästa tangent händelse direkt till den fokuserade klient fönstret,
    ignorerar alla fönsterhanteringsbindingar som den kan ha.

note: ../lisp/keymap.jl
en: [Quote]
sv: [Citat]

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active anywhere.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva överallt.

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when a client window is focused.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när ett fönster är fokuserat.

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the root window
    (or when no window is focused).
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är i rotfönstret
    (eller när inget fönster är fokuserat).

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the title of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är i ett fönsters
    titelrad. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the border of
    a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på en 
    fönsterram. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the close button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    stängknapp. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the iconify
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    ikonifieringsknapp. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the maximize
    button of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    maximeringsknapp. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/keymaps.jl
en: Keymap containing bindings active when the pointer is in the menu button
    of a window. (Only mouse-bindings are evaluated in this map.)
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när pekaren är på ett fönsters
    menyknapp. (Endast musbindningar fungerar här.)

note: ../lisp/match-window.jl
en: State
sv: Tillstånd

note: ../lisp/match-window.jl
en: Other
sv: Andra

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximizing a window in one dimension must increase the size of that dimension.
sv: Maximering av en fönsterdimension ökar alltid storleken på den dimensionen.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Raise windows when they are maximized.
sv: Höj fönster när de maximeras.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Let unmanaged windows be overlapped when filling windows.
sv: Låt ignorerade fönster täckas över när fönster "fylls".

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximize the dimensions of the window.
sv: Maximera fönstrets dimensioner.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Restore the dimensions of the window to its original, unmaximized, state.
sv: Återställ fönstret till dess ursprungliga, icke maximerade läge.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximize the vertical dimension of the window.
sv: Maximera fönstrets vertikala dimension.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximize the horizontal dimension of the window.
sv: Maximera fönstrets horisontella dimension.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between maximized and unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan maximerade och icke maximerad.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between vertically maximized and
    unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan vertikalt maximerad och icke maximerad.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between horizontally maximized and
    unmaximized.
sv: Växla fönstrets läge mellan horisontellt maximerad och icke maximerad.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximize the window without obscuring any other windows.
sv: Maximera fönster utan att täcka över andra fönster.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Maximize the window vertically without obscuring any other windows.
sv: Maximera fönstret vertikalt utan att täcka över andra fönster.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between maximized-filled and unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan fyllnadsmaximerad och ej maximerad.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between vertically maximized-filled and
    unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan vertikalt fyllnadsmaximerad och ej maximerad.

note: ../lisp/maximize.jl
en: Toggle the state of the window between horizontally maximized-filled and
    unmaximized.
sv: Växla fönsterläge mellan horisontellt fyllnadsmaximerad och ej maximerad.

note: ../lisp/menus.jl
en: _Iconify
sv: _Ikonifiera

note: ../lisp/menus.jl
en: _Delete
sv: _Radera

note: ../lisp/menus.jl
en: Destroy
sv: Döda

note: ../lisp/menus.jl
en: _Toggle
sv: Vä_xla

note: ../lisp/menus.jl
en: _Maximize
sv: _Maximera

note: ../lisp/menus.jl
en: _Vertically
sv: _Vertikalt

note: ../lisp/menus.jl
en: _Horizontally
sv: _Horisontellt

note: ../lisp/menus.jl
en: _Both
sv: _Båda

note: ../lisp/menus.jl
en: Fill vertically
sv: Fyll vertikalt

note: ../lisp/menus.jl
en: Fill horizontally
sv: Fyll horisontellt

note: ../lisp/menus.jl
en: Fill both
sv: Fyll båda

note: ../lisp/menus.jl
en: _Un-maximize
sv: _Avmaximera

note: ../lisp/menus.jl
en: In _group
sv: I _grupp

note: ../lisp/menus.jl
en: _Send window to
sv: _Skicka fönster till

note: ../lisp/menus.jl
en: _Previous workspace
sv: _Föregående skrivbord

note: ../lisp/menus.jl
en: _Next workspace
sv: _Nästa skrivbord

note: ../lisp/menus.jl
en: Copy to previous
sv: Kopiera till föregående

note: ../lisp/menus.jl
en: Copy to next
sv: Kopiera till nästa

note: ../lisp/menus.jl
en: _Left
sv: _Vänster

note: ../lisp/menus.jl
en: _Right
sv: _Höger

note: ../lisp/menus.jl
en: _Up
sv: _Upp

note: ../lisp/menus.jl
en: _Down
sv: _Ner

note: ../lisp/menus.jl
en: Depth
sv: Djup

note: ../lisp/menus.jl
en: Raise
sv: Höj

note: ../lisp/menus.jl
en: Lower
sv: Sänk

note: ../lisp/menus.jl
en: Upper layer
sv: Övre lagret

note: ../lisp/menus.jl
en: Lower layer
sv: Nedre lagret

note: ../lisp/menus.jl
en: Frame type
sv: Ramtyp

note: ../lisp/menus.jl
en: Title-only
sv: Endast titel

note: ../lisp/menus.jl
en: Border-only
sv: Endast kant

note: ../lisp/menus.jl
en: Top-border
sv: Toppkant

note: ../lisp/menus.jl
en: None
sv: Ingen

note: ../lisp/menus.jl
en: Frame style
sv: Ramstil

note: ../lisp/menus.jl
en: _Sticky
sv: _Fastsatt

note: ../lisp/menus.jl
en: S_haded
sv: _Skuggad

note: ../lisp/menus.jl
en: _Ignored
sv: _Ignorerad

note: ../lisp/menus.jl
en: _Focusable
sv: _Fokuserbar

note: ../lisp/menus.jl
en: In _window list
sv: I _fönsterlista

note: ../lisp/menus.jl
en: In _task list
sv: I _processlista

note: ../lisp/menus.jl
en: _Windows
sv: _Fönster

note: ../lisp/menus.jl
en: Work_spaces
sv: Skriv_bord

note: ../lisp/menus.jl
en: _Programs
sv: _Program

note: ../lisp/menus.jl
en: _Customize
sv: _Anpassa

note: ../lisp/menus.jl
en: _News
sv: _Nyheter

note: ../lisp/menus.jl
en: _WWW page
sv: _Hemsida

note: ../lisp/menus.jl
en: Restart
sv: Starta om

note: ../lisp/menus.jl
en: Quit
sv: Avsluta

note: ../lisp/menus.jl
en: Display the menu listing all window operations.
sv: Visar menyn som listar alla fönsterhandlingar.

note: ../lisp/menus.jl
en: Display the main menu.
sv: Visar huvudmenyn.

note: ../lisp/menus.jl
en: Display the applications menu.
sv: Visar programmenyn.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Number of pixels to move pointer in `move-cursor-' commands.
sv: Antal pixlar att flytta pekaren i "move-cursor-"-kommandon.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the left.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" pixlar till vänster.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels to the right.
sv: Flytta pekare "move-cursor-increment" pixlar till höger.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels upwards.
sv: Flytta pekare "move-cursor-increment" pixlar uppåt.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor `move-cursor-increment' pixels downwards.
sv: Flytta pekaren "move-cursor-increment" pixlar nedåt.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel to the left.
sv: Flytta pekaren 1 pixel till vänster.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel to the right.
sv: Flytta pekaren 1 pixel till höger.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel upwards.
sv: Flytta pekaren 1 pixel uppåt.

note: ../lisp/move-cursor.jl
en: Move the cursor 1 pixel downwards.
sv: Flytta pekaren 1 pixel nedåt.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: How windows being moved are animated: \w
sv: Hur fönster som flyttas ska animeras: \w

note: ../lisp/move-resize.jl
en: How windows being resized are animated: \w
sv: Hur fönster som ändrar storlek ska animeras: \w

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Raise windows when they are moved or resized.
sv: Höj fönster när de är fokuserade.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Show current position of windows while moving.
sv: Visa den aktuella positionen vid interaktiv fönsterflyttning.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Show current dimensions of windows while resizing.
sv: Visa de aktuella dimensionerna vid interaktiv storleksförändring.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: How to choose window edges when resizing: \w
sv: Hur fönsterkanter ska väljas vid storleksändring: \w

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Snap window position to edges of other windows while moving.
sv: Fäst fönsterkanter vid andra fönster vid interaktiv förflyttning.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Proximity in pixels before snapping to a window edge.
sv: Närhet i pixlar innan fönsterkanter fäster.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: How to snap together window edges: \w
sv: Hur fönsterkanter ska fästas tillsammans: \w

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Snap to otherwise-ignored windows.
sv: Fäst vid annars ignorerade fönster.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Lock position and size while windows are maximized.
sv: Lås fönstergeometri medan fönstret är maximerat.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Only update window contents after it has stopped moving.
sv: Rita om fönstret först när förflyttningen/storleksändringen är klar.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Move the window interactively using the mouse.
sv: Flytta fönstret interaktivt med musen.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Resize the window interactively using the mouse.
sv: Storleksändra fönstret interaktivt med musen.

en: Wait for the user to select a window, then interactively move that window.
sv: Vänta på att användaren väljer ett fönster, flytta sedan fönstret interaktivt.

note: ../lisp/move-resize.jl
en: Wait for the user to select a window, then interactively resize that window.
sv: Vänta på att användaren väljer ett fönster, storleksändra sedan fönstret 
    interaktivt.

note: ../lisp/nokogiri-sawfish.jl
en: Show options suitable for \w users.
sv: Visa inställningar som är lämpade för \w användare.

note: ../lisp/nokogiri-sawfish.jl
en: Buttons shown in configurator: \w
sv: Knappar som ska visas i konfiguratorn: \w

note: ../lisp/nokogiri-sawfish.jl
en: Show variable names of each customization option.
sv: Visa variabelnamn för konfigurationsalternativen.

note: ../lisp/place-window.jl
en: Method of placing windows: \w
sv: Metod att placera fönster: \w

note: ../lisp/place-window.jl
en: Method of placing dialog windows: \w
sv: Metod att placera dialogrutor: \w

note: ../lisp/place-window.jl
en: Ignore program-specified window placements.
sv: Ignorera program-angivna fönsterpositioner.

note: ../lisp/play-audio.jl
en: The program used to play audio samples. If unset, built-in support for ESD is used.
sv: Programmet som ska användas till att spela ljudfiler. Om inget är valt änvänds ESD som är inbyggt.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Keymap containing bindings active when reading a string from the user.
sv: Tangentbindning vars bindningar är aktiva när ett fönster är fokuserat.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Cancel string input.
sv: Avbryt stränginmatning.

note: ../lisp/prompt.jl
en: End input and accept current string.
sv: Avsluta inmatning och acceptera nuvarande sträng.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Clear input buffer.
sv: Rensa inmatrningsbuffert.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Remove previous character from buffer.
sv: Ta bort föregående tecken ifrån bufferten.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Delete rest of line.
sv: Radera resten av raden.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move to next non-word character
sv: Flytta till nästa icke-ord bokstav.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move to previous non-word character.
sv: Flytta till föregående icke-ord bokstav

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move forward one character.
sv: Flytta frammåt ett tecken.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move backward one character.
sv: Flytta bakåt ett tecken.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move to beginning of line.
sv: Flytta till början av raden.

note: ../lisp/prompt.jl
en: Move to end of line.
sv: Flytta till slutet av raden.

note: ../lisp/prompt-wm.jl
en: Window:
sv: Fönster:

note: ../lisp/prompt-wm.jl
en: Workspace %d
sv: Skrivbord %d

note: ../lisp/workspace.jl ../lisp/prompt-wm.jl
en: Workspace:
sv: Skrivbord:

note: ../lisp/prompt-wm.jl
en: Prompt for a workspace and switch to it.
sv: Fråga efter en arbetsyta och byt till det.

note: ../lisp/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event, then replay any pointer
    events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen, återspela sedan 
    pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/raise-commands.jl
en: Raise the group of windows that received the current event, then replay any
    pointer events that invoked the command.
sv: Höj gruppen av fönstret som mottog den aktuella händelsen, återspela sedan
    pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event and any transients it has,
    then replay any pointer events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen och alla tillfälliga det har,
     återspela sedan pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/raise-commands.jl
en: Raise the window that received the current event (if it's focused), then
    replay any pointer events that invoked the command.
sv: Höj fönstret som mottog den aktuella händelsen (om det är fokuserat), 
    återspela sedan pekarhändelserna som anropade kommandot.

note: ../lisp/shade-hover.jl
en: Enable shade-hover mode.
    (Temporarily unshade windows while pointer is over them.)
sv: Använd skugg-svävningsläget.
    (Avskugga fönster tillfälligt medan pekaren är över dem.)

note: ../lisp/shade-hover.jl
en: Delay in milliseconds before unshading windows.
sv: Fördröjning i millisekunder innan fönster avskuggas.

note: ../lisp/shading.jl ../lisp/shade-hover.jl
en: Raise windows when they are unshaded.
sv: Höj fönster när de avskuggas.

note: ../lisp/shading.jl
en: Display only the title bar of the window.
sv: Visa endast fönstrets titelrad.

note: ../lisp/shading.jl
en: If the window is shaded (see `shade-window'), restore it to it's usual
    state.
sv: Om fönstret är skuggat (se "shade-window"), återställ det till dess
    normala läge.

note: ../lisp/shading.jl
en: Toggle the shaded (only the title bar is displayed) state of the window.
sv: Växla fönstrets skuggade läge (endast om titelraden visas).

note: ./lisp/size-window.jl
en: Default increment for size-window commands (when the window doesn't specify
    it's own increments).
sv: Standard ökning för storleksfönsterkommandon (när ett fönster inte
    specifierar egna ökningar).

note: ../lisp/size-window.jl
en: Increase the size of the current window by one row.
sv: Ökar storleken på det nuvarande fönstret med en rad.

note: ../lisp/size-window.jl
en: Decrease the size of the current window by one row.
sv: Minskar storleken på det nuvarande fönstret med en rad.

note: ../lisp/size-window.jl
en: Increase the size of the current window by one column.
sv: Ökar storleken på det nuvarande fönstret med en kolumn.

note: ../lisp/size-window.jl
en: Decrease the size of the current window by one column.
sv: Minskar storleken på det nuvarande fönstret med en kolumn.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Number of pixels to move window in `slide-' commands.
sv: Antal pixlar att flytta fönstret i "slide-"-kommandon.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the left.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" pixlar till vänster.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels to the right.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" pixlar till höger.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels upwards.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" pixlar uppåt.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window `slide-window-increment' pixels downwards.
sv: Flytta fönstret "slide-window-increment" pixlar nedåt.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the left.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" pixlar till vänster.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels to the right.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" pixlar till höger.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels upwards.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" pixlar uppåt.

note: ../lisp/slide-window.jl
en: Move the window group `slide-window-increment' pixels downwards.
sv: Flytta fönstergruppen "slide-window-increment" pixlar nedåt.

note: ../lisp/smart-placement.jl
en: Try to leave at least this many pixels between window edges in first/best-fit.
sv: Försök att lämna åtminstone det här antalet pixlar mellan fönsterkanterna i lägena första/bästa-passning.

note: ../lisp/stacking.jl
en: Keep transient windows stacked above: \w
sv: Håll tillfälliga fönster lagrade ovanpå.

note: ../lisp/stacking.jl
en: Raise the window to its highest allowed position in the stacking order.
sv: Höj fönstret till högsta nivån i dess lager.

note: ../lisp/stacking.jl
en: Lower the window to its lowest allowed position in the stacking order.
sv: Sänk fönstret till lägsta nivån i dess lager.

note: ../lisp/stacking.jl
en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed.
sv: Om fönstret är det översta fönstret i sitt lager, sänk det till den lägsta
    nivån, annars höj det överst i sitt lager.

note: ../lisp/stacking.jl
en: Put the window in the stacking level beneath its current level.
sv: Flytta ned fönstret ett lager.

note: ../lisp/stacking.jl
en: Put the window in the stacking level above its current level.
sv: Flytta upp fönstret ett lager.

note: ../lisp/stagger-placement.jl
en: Distance between successive placements in `stagger' placement mode.
sv: Avstånd mellan succesiva placeringar i `stagger' placeringsläge.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Display tooltips for window frames.
sv: Visa verktygstips för fönsterramar.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Remove tooltips after a period of time.
sv: Göm verktygstips efter en viss tidsperiod.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Show full documentation in tooltips.
sv: Visa all dokumentation i verktygstipsen.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Number of milliseconds before displaying tooltips.
sv: Antal millisekunder innan verktygstips visas.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Number of milliseconds before removing tooltips.
sv: Antal millisekunder innan verktygstips göms.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Font used to display tooltips.
sv: Font för visning av verktygstips.

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Color used for the tooltips background
sv: Färg som används för verktygstipsens bakgrund

note: ../lisp/tooltips.jl
en: Color used for the tooltips foreground
sv: Färg som används för verktygstipsens förgrund

note: ../lisp/transient.jl
en: Focus windows when they are first displayed.
sv: Fokusera varje fönster när det först visas.

note: ../lisp/transient.jl
en: Dialog windows inherit the focus from their parent.
sv: Dialogrutor ärver fokusering från sina föräldrar.

note: ../lisp/transient.jl
en: Decorate dialog windows similarly to application windows.
sv: Dekorera dialogrutor likadant som vanliga fönster.

note: ../lisp/transient.jl
en: Raise the current window to its highest allowed position in the stacking
    order. Also raise any transient windows that it has.
sv: Lyfter det nuvarande fönstret till dess högsta tillåtna position i
    stackens ordning. Lyfter också alla tillfälliga fönster som det har.

note: ../lisp/transient.jl
en: Lower the current window to its lowest allowed position in the stacking
    order. Also lower any transient windows that it has.
sv: Sänker det nuvarande fönstret till dess lägsta tillåtna position i
    stackens ordning. Sänker också alla tillfälliga fönster som det har.

note: ../lisp/transient.jl
en: If the window is at its highest possible position, then lower it to its
    lowest possible position. Otherwise raise it as far as allowed. Also changes
    the level of any transient windows it has.
sv: Om fönstret är på sin högsta position, sänk det till dess lägsta
    position. Höj det annars till dess högsta posision. Detta gäller alla
    tillfälliga fönster som fönstret har.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Windows uniconify to the current viewport.
sv: Fönstret återställs (från ikonifierat läge) i den aktuella skrivbordsvyn.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Select the specified viewport.
sv: Väljer den valda skrivborsvyn.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Column:
sv: Kolumn:

note: ../lisp/viewport.jl
en: Row:
sv: Rad:

note: ../lisp/viewport.jl
en: Select the specified viewport column.
sv: Väljer den valda skrivbordsvykolumnen.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Select the specified viewport row.
sv: Väljer den valda skrivbordsvykolumnen.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the current window to the specified viewport.
sv: Flyttar fönstret till den aktuella skrivbordsvyn.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the viewport one screen to the right.
sv: Flyttar skrivbordsvyn en skärm till höger.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the viewport one screen to the left.
sv: Flyttar skrivbordsvyn en skärm till vänster.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the viewport one screen down.
sv: Flyttar skrivbordsvyn en skärm nedåt.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the viewport one screen up.
sv: Flyttar skrivbordsvyn en skärm uppåt.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the window to the viewport on the left.
sv: Flyttar fönstret till skrivbordsvyn till vänster.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the window to the viewport on the right.
sv: Flyttar fönstret till skrivbordsvyn till höger.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the window to the viewport below.
sv: Flyttar fönstret till skrivbordsvyn nedåt.

note: ../lisp/viewport.jl
en: Move the window to the viewport above.
sv: Flytta fönstret till skrivbordsvyn ovan.

note: ../lisp/window-anim.jl
en: The default window animation mode: \w
sv: Standard fönsteranimeringsläge: \w

note: ../lisp/window-history.jl
en: Remember _position
sv: Kom ihåg _posision

note: ../lisp/window-history.jl
en: Remember _dimensions
sv: Kom ihåg _dimensioner

note: ../lisp/window-history.jl
en: Remember _attributes
sv: Kom ihåg _egenskaper

note: ../lisp/window-history.jl
en: _Forget saved state
sv: _Glöm bort sparat läge

note: ../lisp/window-history.jl
en: Automatically remember window positions.
sv: Välj fönstergravitet automatiskt från position på skärmen.

note: ../lisp/window-history.jl
en: Automatically remember window sizes.
sv: Kom automatiskt ihåg fönsterstorlekar.

note: ../lisp/window-history.jl
en: Automatically remember other window attributes.
sv: Kom automatiskt ihåg fönsterattribut.

note: ../lisp/window-history.jl
en: Forget any persistent state associated with the current window.
sv: Glöm bort alla uthålliga lägen som är associerade med det nuvarande fönstret.

note: ../lisp/window-history.jl
en: _History
sv: _Historia

note: ../lisp/with-output.jl
en: Prompt for a command, execute it, and print any output to the screen.
sv: Väntar på ett kommando, kör det och visar utmatningen på skärmen.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Virtual desktop configuration.
sv: Virtuella skrivbordskonfiguration

note: ../lisp/workspace.jl
en: When passing the first or last workspace: \w
sv: Händelse vid passering av det första eller sista skrivbordet vid förflyttning.

note: ../lisp/workspace.jl
en: When passing the first or last workspace, while moving a window: \w
sv: Händelse vid passering av det första eller sista skrivbordet vid förflyttning av fönster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Workspaces are deleted when their last window closes.
sv: Skrivbord slås samman med nästa när deras sista fönster stängs.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Preserve empty workspaces in pager.
sv: Reservera ett tomt skrivbord i pagern.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Windows uniconify to the current workspace.
sv: Fönster återställs  på det aktuella skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Windows uniconify to the current workspace when they are selected.
sv: Fönster återställs på det aktuella skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Windows are raised after being uniconified.
sv: Fönster höjs efter återställning (från ikonifierat läge).

note: ../lisp/workspace.jl
en: Windows are focused after being uniconified.
sv: Fönster får fokus efter återställning (från ikonifierat läge).

note: ../lisp/workspace.jl
en: Dialogs appear on the same workspace as their application.
sv: Dialogrutor på samma skrivbord som deras program.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Raise selected windows (normally by the Windows menu).
sv: Fönster som väljs (normalt via Fönster-menyn) höjs.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Unshade selected windows
sv: Avskugga valda fönster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Warp the pointer to selected windows.
sv: Teleportera muspekare till valda fönster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Workspace names.
sv: Skrivbordsnamn.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Name
sv: Namn

note: ../lisp/workspace.jl
en: Insert workspace
sv: Lägg till skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Select next workspace
sv: Välj nästa skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Select previous workspace
sv: Välj föregående skrivbord

note: ../lisp/workspace.jl
en: Merge with next
sv: Slå ihop med nästa

note: ../lisp/workspace.jl
en: Merge with previous
sv: Slå ihop med föregående

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move workspace right
sv: Flytta skrivbord åt höger

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move workspace left
sv: Flytta skrivbord åt vänster

note: ../lisp/workspace.jl
en: Display the menu containing the list of all workspaces.
sv: Visa menyn som innehåller listan med alla skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Display the menu of all managed windows.
sv: Visa menyn med alla skötta fönster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Display the next workspace.
sv: Visa nästa skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Display the previous workspace.
sv: Visa det föregående skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move the window to the next workspace.
sv: Flytta fönstret till nästa skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move the window to the previous workspace.
sv: Flytta fönstret till föregående skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Copy the window to the next workspace.
sv: Kopiera fönstret till nästa skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Copy the window to the previous workspace.
sv: Kopiera fönstret till föregående skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Create a new workspace at the end of the list, and move the window to it.
sv: Skapa ett nytt skrivbord vid slutet av listan, och flytta fönstret dit.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Create a new workspace at the start of the list, and move the window to it.
sv: Skapa ett nytt skrivbord vid början av listan, och flytta fönstret dit.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the next
    workspace.
sv: Ta bort det nuvarande skrivbordet. Dess fönster omplaceras till nästa
    skrivbord.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Delete the current workspace. Its member windows are relocated to the
    previous workspace.
sv: Ta bort det nuvarande skrivbordet. Dess fönster omplaces till det
    föregående skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Create a new workspace following the current workspace.
sv: Skapa ett nytt skrivbord efter det nuvarande.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Create a new workspace before the current workspace.
sv: Skapa ett nytt skrivbord före det nuvarande.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move the current workspace one place to the right.
sv: Flytta det nuvarande skrivbordet ett steg åt höger.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move the current workspace one place to the left.
sv: Flytta det nuvarande skrivbordet ett steg åt vänster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Delete any workspaces that don't contain any windows.
sv: Ta bort alla skrivbord som inte innehåller några fönster.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Remove the copy of the window on the current workspace. If this is the last
    instance remaining, then delete the actual window.
sv: Ta bort en instans av fönstret på det nuvarande skrivbordet. Om det är den
    sista instansen kvar, ta då bort det faktiska fönstret.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Select the N'th workspace.
sv: Välj det n:te skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Move the current window to the N'th workspace.
sv: Flytta det nuvarnade fönstret till det n:te skrivbordet.

note: ../lisp/workspace.jl
en: Copy the current window to the N'th workspace.
sv: Kopiera det nuvarnade fönstret till det n:te skrivbordet.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Display window names while cycling through windows.
sv: Visa fönsternamn vid fönsterväxling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Include iconified windows when cycling.
sv: Inkludera minimerade fönster vid växling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Include windows on all workspaces when cycling.
sv: Inkludera fönster på alla skrivbord vid växling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Include windows on all viewports when cycling.
sv: Inkludera fönster på alla skrivbordsvyer vid växling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Raise windows while they're temporarily selected during cycling.
sv: Höj fönster när de är tillfälligt valda vid växling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Warp the mouse pointer to windows as they're temporarily selected.
sv: Teleportera muspekaren till fönster när de är tillfälligt valda.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Focus windows when they're temporarily selected during cycling.
sv: Fokusera fönster när de är tillfälligt valda vid växling.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Disable auto-raising while temporarily selecting windows.
sv: Stäng av auto-höjning när fönster väljs tillfälligt.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Cycle through all windows in order of recent selections.
sv: Växla mellan alla fönster i ordningsföljd av senast valda.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Cycle through all windows in the same group as the current window.
sv: Växla mellan alla fönster som är i samma grupp som det nuvarande fönstet.

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Cycle through all windows whose names match the leading colon-delimited
    prefix of the current window.
sv: Växla mellan alla fönster vars namn stämmer överens med den inledande
    kolon separerande prefixet av det nuvarande fönstret..

note: ../lisp/x-cycle.jl
en: Cycle through all windows with the same class as the current window.
sv: Växla mellan alla fönster som är i samma klass som det nuvarande fönstet.

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl ../nokogiri/nokogiri-gnome.jl
en: Revert
sv: Gå tillbaks

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Cancel
sv: Avbryt

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Apply
sv: Försök

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Yes
sv: Ja

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: No
sv: Nej

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Close
sv: Stäng

note: ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Help
sv: _Hjälp

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/workspace-geometry.jl ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Workspaces:
sv: Skrivbord:

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/workspace-geometry.jl ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: ./nokogiri/nokogiri-widgets/workspace-geometry.jl ../nokogiri/nokogiri-no-gnome.jl
en: Rows:
sv: Rader:

note: ../nokogiri/nokogiri-shell.jl
en: Sawfish configurator
sv: Konfigurationsverktyg för Sawfish

note: ../themer/themer.in ../nokogiri/nokogiri-widget.jl
en: No matching item for %S
sv: Inga matchande föremål för %S

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/keymap.jl ../nokogiri/nokogiri-widgets/alist.jl
en: Key
sv: Tangenter

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/alist.jl
en: Value
sv: Värde

note: ../themer/themer.in ../nokogiri/nokogiri-widgets/color.jl
en: Select color
sv: Välj färg

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/command.jl
en: Undocumented
sv: Ej dokumenterad

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/match-window.jl ../nokogiri/nokogiri-widgets/event.jl
en: Grab...
sv: Fånga...

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/event.jl
en: Key:
sv: Tangent:

note: ../themer/themer.in ../nokogiri/nokogiri-widgets/font.jl ../nokogiri/nokogiri-widgets/file.jl
en: Browse...
sv: Bläddra...

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/file.jl
en: Select file
sv: Välj fil

note: ../themer/themer.in ../nokogiri/nokogiri-widgets/font.jl
en: Select font
sv: Välj typsnitt

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/icon.jl
en: Select Icon
sv: Välj ikon

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/keymap.jl
en: Edit binding
sv: Ändra bindning

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/list.jl
en: Insert...
sv: Klistra in

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/list.jl
en: Delete
sv: Radera

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/list.jl
en: Edit...
sv: Ändra...

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/list.jl
en: Insert:
sv: Klistra in:

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/list.jl
en: Edit:
sv: Redigera:

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/match-window.jl
en: Matchers
sv: Matchningar

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/match-window.jl
en: Actions
sv: Händelser

note: ../nokogiri/nokogiri-widgets/match-window.jl
en: Match window properties
sv: Matcha fönsteregenskaper

note: ../nokogiri/nokogiri-layouts/keymaps.jl
en: Context:
sv: Innehåll:

note: ../themer/themer.in
en: Reload themes in window manager after saving.
sv: Ladda om teman i fönsterhanteraren efter sparning.

note: ../themer/themer.in
en: Remove unused definitions when saving.
sv: Ta bort oanvända definitioner vid sparning.

note: ../themer/themer.in
en: [left]
sv: [vänster]

note: ../themer/themer.in
en: [right]
sv: [höger]

note: ../themer/themer.in
en: [top]
sv: [överkant]

note: ../themer/themer.in
en: [bottom]
sv: [underkant]

note: ../themer/themer.in
en: Properties...
sv: Egenskaper...

note: ../themer/themer.in
en: Select Image
sv: Välj bild

note: ../themer/themer.in
en: Image Properties
sv: Bildegenskaper

note: ../themer/themer.in
en: Added pattern `%s'
sv: Lade till mönster "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Frame name
sv: Ramnamn

en: Added frame `%s'
sv: Lade till ram "%s"

note: ../themer/themer.in
en: <none>
sv: <inga>

note: ../themer/themer.in
en: Added frame type `%s'
sv: Lade till ramtyp "%s"

note: ../themer/themer.in
en: error while building frame: %S
sv: fel vid ramkonstruktion: %s

note: ../themer/themer.in
en: Saved as `%s'
sv: Sparade som "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Generated theme in directory `%s'
sv: Genererat tema i katalog "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Read theme from `%s'
sv: Läste tema från "%s"

note: ../themer/themer.in
en: Theme Directory
sv: Temakatalog

note: ../themer/themer.in
en: Open
sv: Öppna

note: ../themer/themer.in
en: Preferences
sv: Egenskaper

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Gradient Theme
sv: Färgskaletema

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Direction of gradient in `gradient' frame style.
sv: Riktning på färgskala i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `From' color of inactive frames in `gradient' frame style.
sv: "Från"-färg på inaktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `To' color of inactive frames in `gradient' frame style.
sv: "Till"-färg på inaktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `From' color of active frames in `gradient' frame style.
sv: "Från"-färg på aktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: `To' color of active frames in `gradient' frame style.
sv: "Till"-färg på aktiva ramar i ramstilen "gradient".

note: ../themes/gradient/theme.jl
en: Use less memory when creating gradients, possibly affecting quality.
sv: Använd mindre minne vid konstruktion av färgskalor. Påverkar möjligtvis kvaliten.

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Mono Theme
sv: Mono-tema

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Color of inactive frames (if unset use GTK+ background color).
sv: Färg på inaktiva ramar (om det inte är satt, använd GTK+ bakgrundsfärg).

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Color of active frames.
sv: Färg på aktiva ramar.

note: ../themes/mono/theme.jl
en: Text is \w justified in window titles.
sv: Hur text \w justeras  i fönstertitlar.

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Simple Theme
sv: Enkelt tema

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Color of inactive frames in `simple' frame style.
sv: Färg på inaktiva ramar i ramstilen "simple".

note: ../themes/simple/theme.jl
en: Color of active frames in `simple' frame style.
sv: Färg på aktiva ramar i ramstilen "simple".

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: SMaker Theme
sv: SMaker-tema

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Use black-on-white button images.
sv: Använd svart-på-vita knappbilder.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Color to use when drawing text.
sv: Färg att använda för text.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for unfocused windows.
sv: Tubbild för ej fokuserade fönster.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for focused windows.
sv: Tubbild för fokuserade fönster.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for highlighted parts.
sv: Tubbild för upplysta delar.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Bar image for clicked parts.
sv: Tubbild för klickade delar.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Height of title bar.
sv: Höjd på titelraden.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Width of window border.
sv: Bredd på fönsterram.

note: ../themes/smaker/theme.jl
en: Border width of bar images.
sv: Kantbredd på tubbilder.

note: ../themer/themer.glade:1327
en:  to:
sv:  till:

note: ../themer/themer.glade:1599
en: About
sv: Om

note: ../themer/themer.glade:424
en: About:
sv: Om:

note: ../themer/themer.glade:891 ../themer/themer.glade:1225 * ../themer/themer.glade:1470
en: Add
sv: Lägg till

note: ../themer/themer.glade:1035
en: Add...
sv: Lägg till...

note: ../themer/themer.glade:1188
en: Attributes
sv: Egenskaper

note: ../themer/themer.glade:1175
en: Class
sv: Klass

note: ../themer/themer.glade:687 ../themer/themer.glade:841
en: Clicked
sv: Klickad

note: ../themer/themer.glade:904
en: Copy
sv: Kopiera

note: ../themer/themer.glade:1048
en: Copy...
sv: Kopiera...

note: ../themer/themer.glade:494
en: Details
sv: Detaljer

note: ../themer/themer.glade:442
en: Directory:
sv: Katalog:

note: ../themer/themer.glade:178
en: E_xit
sv: _Avsluta

note: ../themer/themer.glade:608 ../themer/themer.glade:801
en: Focused
sv: Fokuserad

note: ../themer/themer.glade:999 ../themer/themer.glade:1434
en: Frame
sv: Ram

note: ../themer/themer.glade:250
en: Frame Part _Definitions
sv: Definitioner för ramdelar

note: ../themer/themer.glade:238
en: Frame _Classes
sv: Ram_klasser

note: ../themer/themer.glade:1249
en: Frames
sv: Ramar

note: ../themer/themer.glade:634
en: HIghlighted
sv: Upplyst

note: ../themer/themer.glade:814
en: Highlighted
sv: Upplyst

note: ../themer/themer.glade:582 ../themer/themer.glade:788
en: Inactive
sv: Inaktiv

note: ../themer/themer.glade:714 ../themer/themer.glade:855
en: Inactive-
    Clicked
sv: Inaktiv-
    klickad

note: ../themer/themer.glade:661 ../themer/themer.glade:828
en: Inactive-
    Highlighted
sv: Inaktiv-
    upplyst

note: ../themer/themer.glade:1492
en: Mapping
sv: Bindning

note: ../themer/themer.glade:86
en: New Theme
sv: Nytt tema

note: .../themer/themer.glade:926
en: Patterns
sv: Mönster

note: ../themer/themer.glade:1688
en: Properties
sv: Egenskaper

note: ../themer/themer.glade:132
en: Save Theme _As...
sv: Spara tema _som...

note: ../themer/themer.glade:37
en: Sawfish Theme Builder
sv: Sawfishs Temabyggare

note: ../themer/themer.glade:1524
en: Sawfish Themer Preview
sv: Sawfish Temabyggare förhandsgranskning

note: ../themer/themer.glade:318
en: Theme name:
sv: Temanamn:

note: ../themer/themer.glade:1543
en: This window previews the current theme.
sv: Detta fönster förhandsgranskar det aktuella temat.

note: ../themer/themer.glade:1421
en: Type
sv: Typ

note: ../themer/themer.glade:226
en: Window _Frames
sv: _Fönsterramar

note: ../themer/themer.glade:1619
en: [about text]
sv: [om-text]

note: ../themer/themer.glade:1118
en: [frame-part-table]
sv: [ramdels-tabell]

note: ../themer/themer.glade:1720
en: [place holder]
sv: [platshållare]

note: ../themer/themer.glade:1798 ../themer/themer.glade:1830
en: [title]
sv: [titel]

note: ../themer/themer.glade:280
en: _About
sv: _Om

note: ../themer/themer.glade:71
en: _File
sv: _Arkiv

note: ../themer/themer.glade:103
en: _Open Theme..
sv: Öppna tema...

note: ../themer/themer.glade:202
en: _Preferences...
sv: Inställningar...

note: ../themer/themer.glade:155
en: _Preview
sv: Förhandsgranskning

note: ../themer/themer.glade:120
en: _Save Theme
sv: _Spara tema

note: ../themer/themer.glade:187
en: _Settings
sv: In_ställningar

note: ../themer/themer.glade:262
en: _Themes
sv: _Tema
