GNU grep 2.2 - en to sv translation catalogue (52 entries)

en: Memory exhausted
sv: Minnet slut

en: Unfinished \ escape
sv: Oavslutad \-sekvens

note: Cases: {M} - exact count {M,} - minimum count, maximum is infinity {M,N} - M through N
en: unfinished repeat count
sv: oavslutad repetitionsräknare

en: malformed repeat count
sv: felformaterad repetionsräknare

en: Unbalanced [
sv: Obalanserad [

en: Unbalanced (
sv: Obalanserad (

en: No syntax specified
sv: Ingen specifierad syntax

en: Unbalanced )
sv: Obalanserad )

en: out of memory
sv: minnet slut

en: %s: option `%s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "%s" är tvetydig

en: %s: option `--%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%s" tar inget argument

en: %s: option `%c%s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "%c%s" tar inget argument

en: %s: option `%s' requires an argument
sv: %s: flaggan "%s" behöver ett argument

note: --option
en: %s: unrecognized option `--%s'
sv: %s: okänd flagga "--%s"

note: +option or -option
en: %s: unrecognized option `%c%s'
sv: %s: okänd flagga "%c%s"

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: illegal option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

en: %s: invalid option -- %c
sv: %s: otillåten flagga -- %c

note: 1003.2 specifies the format of this message.
en: %s: option requires an argument -- %c
sv: %s: flagga behöver ett argument -- %c

en: %s: option `-W %s' is ambiguous
sv: %s: flaggan "-W %s" är tvetydig

en: %s: option `-W %s' doesn't allow an argument
sv: %s: flaggan "-W %s" tillåter inget argument

en: option %s
sv: flagga %s

en:  with arg %s
sv:  med argument %s

en: digits occur in two different argv-elements.
sv: siffror förekommer i två olika argv-element.

en: option %c
sv: flagga %c

en: option a
sv: flagga a

en: option b
sv: flagga b

en: option c with value `%s'
sv: flagga c med värde "%s"

en: option d with value `%s'
sv: flagga d med värde "%s"

en: ?? getopt returned character code 0%o ??
sv: ?? getopt returnerade teckenkod 0%o ??

en: non-option ARGV-elements:
sv: ARGV-element är inte flaggor:

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: %s: warning: %s: %s
sv: %s: varning: %s: %s

en: writing output
sv: skriver utdata

en: Binary file %s matches
sv: Binär fil %s matchar

en: (standard input)
sv: (standard in)

en: recursive directory loop
sv: rekursiv katalogloop

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... MÖNSTER [FIL]...

en: Try `%s --help' for more information.
sv: Försök med "%s --help" för mer information

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE] ...
sv: Användning: %s [FLAGGA]... MÖNSTER [FIL]...

en: Search for PATTERN in each FILE or standard input.
    
    Regexp selection and interpretation:
sv: Sök efter MÖNSTER i varje FIL eller standard in.
    
    Val och tolkning av reguljära utrryck:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERN is an extended regular expression
      -F, --fixed-regexp        PATTERN is a fixed string separated by newlines
      -G, --basic-regexp        PATTERN is a basic regular expression
sv:  -E, --extended-regexp      MÖNSTER är ett utökat reguljärt uttryck
     -F, --fixed-regexp         MÖNSTER är en fix sträng separerad med nyrad
     -G, --basic-regexp         MÖNSTER är ett enkelt reguljärt uttryck

en:   -e, --regexp=PATTERN      use PATTERN as a regular expression
      -f, --file=FILE           obtain PATTERN from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions
      -w, --word-regexp         force PATTERN to match only whole words
      -x, --line-regexp         force PATTERN to match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
sv:  -e, --regexp=MÖNSTER       använd MÖNSTER som ett reguljärt uttryck
     -f, --file=FIL             hämta MÖNSTER från FIL
     -i, --ignore-case          skilj ej på gemener och versaler
     -w, --word-regexp          tvinga MÖNSTER att endast matcha hela ord
     -x, --line-regexp          tvinga MÖNSTER att endast matcha hela rader
     -z, --null-data            en rad indata begränsas av en 0-byte, inte
                                av ett nyrad-tecken

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             print version information and exit
          --help                display this help and exit
sv: 
    Diverse:
      -s, --no-messages         visa inga felmeddelanden
      -v, --invert-match        välj rader utan träffar
      -V, --version             visa versionsinformation och avsluta
          --help                visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en: 
    Output control:
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
      -H, --with-filename       print the filename for each match
      -h, --no-filename         suppress the prefixing filename on output
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
      -a, --text                do not suppress binary output
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'.
      -r, --recursive           equivalent to --directories=recurse.
      -L, --files-without-match only print FILE names containing no match
      -l, --files-with-matches  only print FILE names containing matches
      -c, --count               only print a count of matching lines per FILE
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
sv: 
    Styrning av utskrift:
      -b, --byte-offset         skriv position med visade rader
      -n, --line-number         skriv radnummer med visade rader
      -H, --with-filename       skriv filnamn vid varje träff
      -h, --no-filename         skriv inte filnamn vid varje visad rad
      -q, --quiet, --silent     undvik all normal utskrift
      -a, --text                skriv även ut binära filer
      -d, --directories=ACTION  hur kataloger skall hanteras
                                ACTION är 'read', 'recursive' eller 'skip'.
      -r, --recursive           motsvarar --directories=recursive
      -L, --files-without-match skriv bara ut FILnamn utan träffar
      -l, --files-with-matches  skriv bara ut FILnamn med träffar
      -c, --count               skriv för varje FIL bara ut antal träffade rader
      -Z, --null                skriv 0-byte efter FILnamn

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context[=NUM]       print NUM (default 2) lines of output context
                                unless overriden by -A or -B
      -NUM                      same as --context=NUM
      -U, --binary              do not strip CR characters at EOL (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   report offsets as if CRs were not there (MSDOS)
    
    `egrep' means `grep -E'.  `fgrep' means `grep -F'.
    With no FILE, or when FILE is -, read standard input. If less than
    two FILEs given, assume -h. Exit with 0 if matches, with 1 if none.
    Exit with 2 if syntax errors or system errors.
sv: 
    Kontroll av sammanhang:
      -B, --before-context=NUM  skriv NUM rader före träffad rad
      -A, --after-context=NUM   skriv NUM rader efter träffad rad
      -C, --context[=NUM]       skriv NUM (i normalfallet 2) rader runt träffad
                                rad, om inte -A eller -B angivits
      -NUM                      motsvarar --context=NUM
      -U, --binary              ta inte bort CR-tecken vid radslut (MSDOS)
      -u, --unix-byte-offsets   skriv offset som om CR-tecken inte förekommit
    
    "egrep" betyder "grep -E". "fgrep" betyder "grep -F".
    Utan FIL, eller om FIL är -, läser programmet från standard in. Om färre än
    två FILer är angivna, sätts flaggan -h. Programmet returnerar 0 om något
    matchar, 1 om inget matchade och 2 vid syntaxfel eller systemrelaterade fel

en: 
    Report bugs to <bug-gnu-utils@gnu.org>.
sv: 
    Rapportera buggar till <bug-gnu-utils@gnu.org>.
    Skicka anmärkningar på översättningar till <sv@li.org>

en: conflicting matchers specified
sv: motstridiga söksträngar specifierade

en: invalid context length argument
sv: ogiltigt argument till -A, -B eller -C

en: unknown directories method
sv: okänd metod gällande kataloger

en: This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Detta program är fri programvara, se källkoden för kopieringsvilkor. Det
    finns INGEN garanti, inte ens för SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT
    SPECIELLT ÄNDAMÅL.

en: memory exhausted
sv: minnet slut

en: (standard input)
sv: (standard in)
