gnupg 1.2.1 - en to sv translation catalogue (1011 entries)

en: WARNING: using insecure memory!
sv: Varning: använder osäkert minne!

en: please see http://www.gnupg.org/faq.html for more information
sv: se http://www.gnupg.org/faq.html för mer information

en: operation is not possible without initialized secure memory
sv: operationen är inte möjlig utan tillgång till säkert minne

en: (you may have used the wrong program for this task)
sv: (du kan ha använt fel program för denna uppgift)

en: yes
sv: ja

en: yY
sv: jJ

en: no
sv: nej

en: quit
sv: avsluta

en: qQ
sv: aA

en: general error
sv: allmänt fel

en: unknown packet type
sv: okänd pakettyp

en: unknown version
sv: okänd version

en: unknown pubkey algorithm
sv: okänd algoritm för publik nyckel

en: unknown digest algorithm
sv: okänd algoritm för beräkning av sammandrag

en: bad public key
sv: felaktig öppen nyckel

en: bad secret key
sv: felaktig hemlig nyckel

en: bad signature
sv: felaktig signatur

en: checksum error
sv: fel vid beräkning av kontrollsumma

en: bad passphrase
sv: felaktig lösenmening

en: public key not found
sv: hittade inte den öppna nyckeln

en: unknown cipher algorithm
sv: okänd krypteringsalgoritm

en: can't open the keyring
sv: kan inte öppna nyckelringen

en: invalid packet
sv: felaktigt paket

en: invalid armor
sv: felaktigt skal

en: no such user id
sv: okänd användaridentitet

en: secret key not available
sv: den hemliga nyckeln är inte tillgänglig

en: wrong secret key used
sv: fel hemlig nyckel har använts

en: not supported
sv: inte stödd

en: bad key
sv: felaktig nyckel

en: file read error
sv: fel vid läsning av fil

en: file write error
sv: fel vid skrivning av fil

en: unknown compress algorithm
sv: okänd komprimeringsalgoritm

en: file open error
sv: fel vid öppnande av fil

en: file create error
sv: fel vid skapande av fil

en: invalid passphrase
sv: felaktig lösenmening

en: unimplemented pubkey algorithm
sv: algoritmen för publik nyckel är inte införd

en: unimplemented cipher algorithm
sv: krypteringsalgorimten är inte införd

en: unknown signature class
sv: okänd signaturklass

en: trust database error
sv: fel i tillitsdatabasen

en: bad MPI
sv: felaktig MPI

en: resource limit
sv: resursbegränsning

en: invalid keyring
sv: felaktig nyckelring

en: bad certificate
sv: felaktigt certifikat

en: malformed user id
sv: felformaterad användaridentitet

en: file close error
sv: fel vid stängning av fil

en: file rename error
sv: fel vid namnbyte av fil

en: file delete error
sv: fel vid borttagande av fil

en: unexpected data
sv: oväntad data

en: timestamp conflict
sv: konflikt mellan tidsstämplar

en: unusable pubkey algorithm
sv: oanvändbar algoritm för publika nycklar

en: file exists
sv: filen finns

en: weak key
sv: svag nyckel

en: invalid argument
sv: felaktigt argument

en: bad URI
sv: felaktig URI

en: unsupported URI
sv: denna URI stöds inte

en: network error
sv: nätverksfel

en: not encrypted
sv: inte krypterad

en: not processed
sv: inte behandlade

en: unusable public key
sv: oanvändbar öppen nyckel

en: unusable secret key
sv: oanvändbar hemlig nyckel

en: keyserver error
sv: nyckelserverfel

en: ... this is a bug (%s:%d:%s)
sv: ... detta är ett fel i programmet (%s:%d:%s)

en: you found a bug ... (%s:%d)
sv: du har hittat ett fel i programmet ... (%s:%d)

en: no entropy gathering module detected
sv: ingen demon för entropisamling hittad

en: can't open `%s': %s
sv: kan inte öppna "%s": %s

en: can't stat `%s': %s
sv: kan inte ta status på "%s": %s

en: `%s' is not a regular file - ignored
sv: "%s" är inte än vanlig fil - ignorerad

en: note: random_seed file is empty
sv: notera: filen random_seed är tom

en: WARNING: invalid size of random_seed file - not used
sv: varning: slumpkärnan har en felaktig storlek och används därför inte

en: can't read `%s': %s
sv: kan inte läsa "%s": %s

en: note: random_seed file not updated
sv: notera: random_seed uppdaterades inte

en: can't create `%s': %s
sv: kan inte skapa "%s": %s

en: can't write `%s': %s
sv: kan inte skriva till "%s": %s

en: can't close `%s': %s
sv: kan inte stänga "%s": %s

en: WARNING: using insecure random number generator!!
sv: VARNING: använder en osäker slumptalsgenerator!!

en: The random number generator is only a kludge to let
    it run - it is in no way a strong RNG!
    
    DON'T USE ANY DATA GENERATED BY THIS PROGRAM!!
sv: Slumptalsgeneratorn är bara ett lappverk för att
    få programmet att fungera - den är inte på något sätt en
    stark slumptalsgenerator!
    
    ANVÄND INGEN DATA GENERERAD AV DETTA PROGRAM!!

en: 
    Not enough random bytes available.  Please do some other work to give
    the OS a chance to collect more entropy! (Need %d more bytes)
sv: 
    Otillräcklig mängd slumpdata tillgängliga. Jobba med andra saker
    en stund för att ge operativsystemet en chans att samla mer entropi!
    (Behöver %d fler byte)

en: digest algorithm `%s' is read-only in this release
sv: sammandragsalgoritmen `%s' kan endast läsas i denna programutgåva

en: WARNING: digest `%s' is not part of OpenPGP.  Use at your own risk!
sv: VARNING: sammandraget `%s' ingår inte i OpenPGP.  Användes på din egen risk!

en: Please wait, entropy is being gathered. Do some work if it would
    keep you from getting bored, because it will improve the quality
    of the entropy.
sv: Vänta tills tillräckligt med entropi har samlats in. Fortsätt arbeta om
    det hindra dig att bli uttråkad, eftersom det förbättrar kvaliteten
    på entropin.

en: can't generate a prime with less than %d bits
sv: kan inte skapa ett  primtal med mindre än %d bits

en: @Commands:
sv: @Kommandon:

en: |[file]|make a signature
sv: |[fil]|skapa en signatur

en: |[file]|make a clear text signature
sv: |[fil]|skapa en klartext-signatur

en: make a detached signature
sv: skapa en signatur i en separat fil

en: encrypt data
sv: kryptera data

en: |[files]|encrypt files
sv: |[filer]|kryptera filer

en: encryption only with symmetric cipher
sv: endast symetrisk kryptering

en: store only
sv: endast lagring

en: decrypt data (default)
sv: dekryptera data (normalläge)

en: |[files]|decrypt files
sv: |[files]|dekryptera filer

en: verify a signature
sv: verifiera en signatur

en: list keys
sv: räkna upp nycklar

en: list keys and signatures
sv: räkna upp nycklar och signaturer

en: check key signatures
sv: verifiera nyckelsignaturer

en: list keys and fingerprints
sv: räkna upp nycklar och fingeravtryck

en: list secret keys
sv: räkna upp hemliga nycklar

en: generate a new key pair
sv: generera ett nytt nyckelpar

en: remove keys from the public keyring
sv: ta bort nycklar från den öppna nyckelringen

en: remove keys from the secret keyring
sv: ta bort nycklar från den hemliga nyckelringen

en: sign a key
sv: signera en nyckel

en: sign a key locally
sv: signera en nyckel lokalt

en: sign a key non-revocably
sv: signera en nyckel utan möjlighet till återkallelse

en: sign a key locally and non-revocably
sv: signera en nyckel lokalt utan möjlighet till återkallelse

en: sign or edit a key
sv: signera eller redigera en nyckel

en: generate a revocation certificate
sv: generera ett spärrcertifikat

en: export keys
sv: exportera nycklar

en: export keys to a key server
sv: exportera nycklar till en nyckelserver

en: import keys from a key server
sv: importera nycklar från en nyckelserver

en: search for keys on a key server
sv: sök efter nycklar hos en nyckelserver

en: update all keys from a keyserver
sv: uppdatera alla nycklar nycklar från en nyckelserver

en: import/merge keys
sv: importera/slå ihop nycklar

en: list only the sequence of packets
sv: skriv endast ut paketsekvensen

en: export the ownertrust values
sv: exportera de värden som representerar ägartillit

en: import ownertrust values
sv: importera värden som representerar ägartillit

en: update the trust database
sv: uppdatera tillitsdatabasen

en: unattended trust database update
sv: uppdaterar tillitsdatabasen utan mänsklig tillsyn

en: fix a corrupted trust database
sv: reparera en korrupt tillitsdatabas

en: De-Armor a file or stdin
sv: Skala av en fil eller standard in

en: En-Armor a file or stdin
sv: Skapa ett skal för en fil eller standard in

en: |algo [files]|print message digests
sv: |algo [filer]|skriv ut kontrollsummor

en: @
    Options:
sv: @
    Flaggor:

en: create ascii armored output
sv: skapa utdata med ett ascii-skal

en: |NAME|encrypt for NAME
sv: |NAMN|kryptera för NAMN

en: |NAME|use NAME as default recipient
sv: |NAMN|använd NAMN som standardvärdet för mottagare

en: use the default key as default recipient
sv: använd standardnyckeln som standardmottagare

en: use this user-id to sign or decrypt
sv: använd denna användaridentitet för att signera eller dekryptera

en: |N|set compress level N (0 disables)
sv: |N|sätt kompressionsnivån till N (0 för att slå av kompression)

en: use canonical text mode
sv: använd "ursprunglig text"-läget

en: use as output file
sv: använd som fil för utdata

en: verbose
sv: utförlig

en: be somewhat more quiet
sv: var något tystare

en: don't use the terminal at all
sv: använd inte terminalen alls

en: force v3 signatures
sv: använd v3-signaturer

en: do not force v3 signatures
sv: använd inte v3-signaturer

en: force v4 key signatures
sv: använd v4-nyckelsignaturer

en: do not force v4 key signatures
sv: använd inte v4-nyckelsignaturer

en: always use a MDC for encryption
sv: använd alltid en MDC för kryptering

en: never use a MDC for encryption
sv: använd aldrig en MDC för kryptering

en: do not make any changes
sv: gör inga ändringar

en: prompt before overwriting
sv: Fråga före ersättning

en: use the gpg-agent
sv: använd GPG-Agent

en: batch mode: never ask
sv: batch-läge: fråga aldrig

en: assume yes on most questions
sv: anta att svaret är ja på de flesta frågor

en: assume no on most questions
sv: anta att svaret är nej på de flesta frågor

en: add this keyring to the list of keyrings
sv: lägg till denna nyckelring till listan av nyckelringar

en: add this secret keyring to the list
sv: lägg till denna hemliga nyckelring till listan

en: show which keyring a listed key is on
sv: visa vilken nyckelring den listade nyckeln hör till

en: |NAME|use NAME as default secret key
sv: |NAMN|använd NAMN som förvald hemlig nyckel

en: |HOST|use this keyserver to lookup keys
sv: |VÄRD|använd denna nyckelserver för att slå upp nycklar

en: |NAME|set terminal charset to NAME
sv: |NAMN|sätt teckentabellen för terminalen till NAMN

en: read options from file
sv: läs flaggor från fil

en: |FD|write status info to this FD
sv: |FD|skriv statusinformation till denna FD

en: |[file]|write status info to file
sv: |[fil]|skriv statusinformation till fil

en: |KEYID|ultimately trust this key
sv: |NYCKELID|lita förbehållslöst på denna nyckel

en: |FILE|load extension module FILE
sv: |FIL|ladda tilläggsmodul FIL

en: emulate the mode described in RFC1991
sv: imitera läget som beskrivs i RFC1991

en: set all packet, cipher and digest options to OpenPGP behavior
sv: ändra inställningarna för paket, kryptering och kontrollsumma så att gpg följer OpenPGP-standarden

en: set all packet, cipher and digest options to PGP 2.x behavior
sv: ändra inställningarna för paket, kryptering och kontrollsumma så att gpg härmar PGP 2.x-beteende

en: |N|use passphrase mode N
sv: |N|använd lösenmeningsläget N

en: |NAME|use message digest algorithm NAME for passphrases
sv: |NAMN|använd kontrollsummealgoritmen NAMN för lösenmeningar

en: |NAME|use cipher algorithm NAME for passphrases
sv: |NAMN|använd krypteringsalgoritmen NAMN för lösenmeningar

en: |NAME|use cipher algorithm NAME
sv: |NAMN|använd krypteringsalgoritmen NAMN

en: |NAME|use message digest algorithm NAME
sv: |NAMN|använd kontrollsummealgoritmen NAMN

en: |N|use compress algorithm N
sv: |N|använd komprimeringsalgoritmen N

en: throw keyid field of encrypted packets
sv: släng bort nyckelidentitetsfältet från krypterade paket

en: Show Photo IDs
sv: Visa fotoidentifikation

en: Don't show Photo IDs
sv: Visa inte fotoidentifikation

en: Set command line to view Photo IDs
sv: Sätt komandoraden för att visa fotoientifikation

en: @
    (See the man page for a complete listing of all commands and options)
sv: @
    (Se manualsidan för en komplett lista på alla kommandon och flaggor)

en: @
    Examples:
    
     -se -r Bob [file]          sign and encrypt for user Bob
     --clearsign [file]         make a clear text signature
     --detach-sign [file]       make a detached signature
     --list-keys [names]        show keys
     --fingerprint [names]      show fingerprints
sv: @
    Exempel:
    
    -se -r Bo [fil]             signera och kryptera för användaren Bo
    --clearsign [fil]           skapa en klartextsignatur
    --detach-sign [fil]         skapa en signatur i en separat fil
    --list-keys [namn]          visa nycklar
    --fingerprint [namn]        visa fingeravtryck

en: Please report bugs to <gnupg-bugs@gnu.org>.
sv: Rapportera gärna fel till <gnupg-bugs@gnu.org>.
    Rapportera gärna fel eller synpunkter på översättningen till <sv@li.org>.

en: Usage: gpg [options] [files] (-h for help)
sv: Användning: gpg [flaggor] [filer] (-h för hjälp)

en: Syntax: gpg [options] [files]
    sign, check, encrypt or decrypt
    default operation depends on the input data
sv: Syntax: gpg [flaggor] [filer]
    signera, kontrollera, kryptera eller dekryptera
    vilken operation som utförs beror på programmets indata

en: 
    Supported algorithms:
sv: 
    Stödda algoritmer:

en: Pubkey:
sv: öppen nyckel:

en: Cipher:
sv: Chiffer

en: Hash:
sv: Kontrollsumma:

en: Compression:
sv: Komprimering:

en: usage: gpg [options]
sv: användning: gpg [flaggor]

en: conflicting commands
sv: motstridiga kommandon

en: no = sign found in group definition "%s"
sv: no = signatur hittad i gruppdefinitionen "%s"

en: WARNING: unsafe ownership on %s "%s"
sv: VARNING: %s osäker ägare till %s

en: WARNING: unsafe permissions on %s "%s"
sv: WARNING: osäkra befogenheter för %s "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory ownership on %s "%s"
sv: VARNING:  osäkert att infoga katalogägarskap till %s "%s"

en: WARNING: unsafe enclosing directory permissions on %s "%s"
sv: VARNING:  osäkert att infoga katalogägarskap till %s "%s"

en: unknown configuration item "%s"
sv: okänt configurationspost "%s"

en: NOTE: old default options file `%s' ignored
sv: OBS: inställningsfilen "%s" används inte

en: NOTE: no default option file `%s'
sv: OBS: inställningsfilen "%s" saknas

en: option file `%s': %s
sv: inställningsfil "%s": %s

en: reading options from `%s'
sv: läser flaggor från "%s"

en: cipher extension "%s" not loaded due to unsafe permissions
sv: chiffertillägget "%s" laddades inte pga osäkra behörigheter

en: %s is not a valid character set
sv: %s är ingen giltig teckentabell

en: could not parse keyserver URI
sv: kunde inte tolka nyckelserver-URI

en: %s:%d: invalid import options
sv: %s: felaktiga importalternativ %d

en: invalid import options
sv: felaktiga importalternativ

en: %s:%d: invalid export options
sv: %s: felaktiga exportalternativ %d

en: invalid export options
sv: felaktiga exportalternativ

en: unable to set exec-path to %s
sv: kunde inte sätta exec-sökvägen till %s

en: WARNING: program may create a core file!
sv: VARNING: programmet kan komma att skapa en minnesutskrift!

en: WARNING: %s overrides %s
sv: VARNING: %s gäller istället för %s

en: NOTE: %s is not for normal use!
sv: OBS: %s är inte för normal användning!

en: %s not allowed with %s!
sv: %s är inte tillåten tillsammans med %s!

en: %s makes no sense with %s!
sv: det är ingen poäng att använda %s tillsammans med %s!

en: you can only make detached or clear signatures while in --pgp2 mode
sv: du kan bara göra signaturer i en separat fil eller klartextsignaturer
    i --pgp2-läge

en: you can't sign and encrypt at the same time while in --pgp2 mode
sv: du kan inte både signera och kryptera samtidigt tillsammans med --pgp2

en: you must use files (and not a pipe) when working with --pgp2 enabled.
sv: du måste använda filer (och inte rör) tillsammans med --pgp2

en: encrypting a message in --pgp2 mode requires the IDEA cipher
sv: för att kryptera meddelanden med --pgp2 krävs IDEA-insticksprogrammet

en: selected cipher algorithm is invalid
sv: den valda krypteringsalgoritmen är ogiltig

en: selected digest algorithm is invalid
sv: den valda kontrollsummealgoritmen är ogiltig

en: selected certification digest algorithm is invalid
sv: den valda kontrollsummealgoritmen är ogiltig

en: compress algorithm `%s' is read-only in this release
sv: komprimeringsalgoritmen `%s' kan endast läsas i denna programutgåva

en: compress algorithm must be in range %d..%d
sv: kompressionsalgoritmen måste vara i intervallet %d..%d

en: completes-needed must be greater than 0
sv: variabeln "completes-needed" måste ha ett värde som är större än 0

en: marginals-needed must be greater than 1
sv: variabeln "marginals-needed" måste vara större än 1

en: max-cert-depth must be in range 1 to 255
sv: variabeln "max-cert-depth" måste ha ett värde mellan 1 och 255

en: invalid default-cert-level; must be 0, 1, 2, or 3
sv: ogiltigt standardvärde för certifikatnivån; måste vara 0, 1, 2 eller 3

en: invalid min-cert-level; must be 1, 2, or 3
sv: ogiltigt minimivärde för certifieringsnivån; måste vara 0, 1, 2 eller 3

en: NOTE: simple S2K mode (0) is strongly discouraged
sv: OBS: enkelt S2K-läge (0) rekommenderas inte

en: invalid S2K mode; must be 0, 1 or 3
sv: ogiltigt S2K-läge; måste vara 0, 1 eller 3

en: invalid default preferences
sv: ogiltiga standardinställningar

en: invalid personal cipher preferences
sv: felaktiga inställningar av krypteringsalgoritm

en: invalid personal digest preferences
sv: felaktiga inställningar av checksummealgoritm

en: invalid personal compress preferences
sv: felaktiga inställningar av kompressionsalgoritm

en: %s does not yet work with %s
sv: %s fungerar ännu inte med  %s

en: you may not use cipher algorithm "%s" while in %s mode
sv: du kan inte använda chifferalgoritmen "%s" när du är i %s läge

en: you may not use digest algorithm "%s" while in %s mode
sv: du kan inte använda sammandragsalgoritmen "%s" när du är i %s läge

en: you may not use compression algorithm "%s" while in %s mode
sv: du kan inte använda sammandragsalgoritmen "%s" när du är i %s läge

en: failed to initialize the TrustDB: %s
sv: misslyckades med att initialisera tillitsdatabasen: %s

en: WARNING: recipients (-r) given without using public key encryption
sv: VARNING: Du har valt mottagare (-r) trots att symmetrisk kryptering valts

en: --store [filename]
sv: --store [filnamn]

en: --symmetric [filename]
sv: --symmetric [filnamn]

en: --encrypt [filename]
sv: --encrypt [filnamn]

en: --sign [filename]
sv: --sign [filnamn]

en: --sign --encrypt [filename]
sv: --sign --encrypt [filnamn]

en: --sign --symmetric [filename]
sv: --sign --symmetric [filnamn]

en: --clearsign [filename]
sv: --clearsign [filnamn]

en: --decrypt [filename]
sv: --decrypt [filnamn]

en: --sign-key user-id
sv: --sign-key användaridentitet

en: --lsign-key user-id
sv: --lsign-key användaridentitet

en: --nrsign-key user-id
sv: --nrsign-key användaridentitet

en: --nrlsign-key user-id
sv: --nrlsign-key användaridentitet

en: --edit-key user-id [commands]
sv: --edit-key användaridentitet [kommandon]

en: can't open %s: %s
sv: kan inte öppna %s: %s

en: -k[v][v][v][c] [user-id] [keyring]
sv: -k[v][v][v][c] [användaridentitet] [nyckelring]

en: keyserver send failed: %s
sv: Sändning till nyckelservern misslyckades: %s

en: keyserver receive failed: %s
sv: Hämtning från nyckelservern misslyckades: %s

en: key export failed: %s
sv: Export av nyckeln misslyckades: %s

en: keyserver search failed: %s
sv: Sökning på nyckelservern misslyckades: %s

en: keyserver refresh failed: %s
sv: Uppdatering av  nyckeln från en nyckelserver misslyckades: %s

en: dearmoring failed: %s
sv: misslyckades med att ta bort skalet: %s

en: enarmoring failed: %s
sv: misslyckades med att skapa skal: %s

en: invalid hash algorithm `%s'
sv: felaktig kontrollsummealgoritm `%s'

en: [filename]
sv: [filnamn]

en: Go ahead and type your message ...
sv: Skriv ditt meddelande här ...

en: can't open `%s'
sv: kan inte öppna "%s"

en: a notation name must have only printable characters or spaces, and end with an '='
sv: ett notationsnamn kan bara innehålla bokstäver, siffror, punkter eller
    understrykningstecken och sluta med ett likhetstecken

en: a user notation name must contain the '@' character
sv: ett användarnoteringsnamn måste innehålla '@'-tecknetr

en: a notation value must not use any control characters
sv: ett notationsvärde får inte inehålla några kontrolltecken

en: the given certification policy URL is invalid
sv: den angivna URL som beskriver certifikationspolicy är ogiltig

en: the given signature policy URL is invalid
sv: den angivna URL som beskriver signaturpolicy är ogiltig

en: take the keys from this keyring
sv: ta nycklarna från denna nyckelring

en: make timestamp conflicts only a warning
sv: konflikter vid utförande av tidsstämpling enbart en varning

en: Usage: gpgv [options] [files] (-h for help)
sv: Användning: gpgv [flaggor] [filer] (-h för hjälp)

en: Syntax: gpg [options] [files]
    Check signatures against known trusted keys
sv: Syntax: gpg [flaggor] [filer]
    Kolla signaturerna mot betrodda nycklar

en: armor: %s
sv: skal: %s

en: invalid armor header:
sv: felaktig rubrikrad i skalet:

en: armor header:
sv: rad i skalet:

en: invalid clearsig header
sv: felaktig rubrikrad i klartextsignatur

en: nested clear text signatures
sv: flera klartextsignaturer går in i varandra

en: invalid dash escaped line:
sv: felaktig bindestreck-kodad rad:

en: unexpected armor:
sv: oväntat skal:

en: invalid radix64 character %02x skipped
sv: hoppade över ogiltigt radix64-tecken %02x

en: premature eof (no CRC)
sv: för tidigt filslut (ingen CRC-summa)

en: premature eof (in CRC)
sv: för tidigt filslut (i CRC-summan)

en: malformed CRC
sv: felformaterad CRC-summa

en: CRC error; %06lx - %06lx
sv: CRC-fel; %06lx - %06lx

en: premature eof (in Trailer)
sv: för tidigt filslut (i den avslutande raden)

en: error in trailer line
sv: fel i avslutande rad

en: no valid OpenPGP data found.
sv: hittade ingen giltig OpenPGP-data.

en: invalid armor: line longer than %d characters
sv: felaktigt asciiI-skal: raden är längre än %d tecken

en: quoted printable character in armor - probably a buggy MTA has been used
sv: tecken kodade enligt "quoted printable"-standarden funna i skalet - detta
    beror sannolikt på att en felaktig epostserver eller epostklient har använts

en: No reason specified
sv: Ingen anledning har angivits

en: Key is superseded
sv: Nyckeln är ersatt

en: Key has been compromised
sv: Nyckeln har tappat sin säkerhet

en: Key is no longer used
sv: Nyckeln används inte längre

en: User ID is no longer valid
sv: Användaridentiteten är inte längre giltig

en: reason for revocation:
sv: Anledning till spärren:

en: revocation comment:
sv: Spärrkommentar:

en: iImMqQsS
sv: iImMaAsS

en: No trust value assigned to:
    %4u%c/%08lX %s "
sv: Inget tillitsvärde tilldelat till:
    %4u%c/%08lX %s "

en:                 aka "
sv:       även känd som "

en: Please decide how far you trust this user to correctly
    verify other users' keys (by looking at passports,
    checking fingerprints from different sources...)?
sv: Var god bestäm hur mycket du litar på denna användare
    när det gäller att korrekt verifiera andra användares nycklar
    (genom att undersöka pass, undersöka fingeravtryck från olika
    källor...)?

en:  %d = Don't know
sv:  %d = Vet inte

en:  %d = I do NOT trust
sv:  %d = Jag litar INTE på denna användare

en:  %d = I trust marginally
sv:  %d = Jag litar maginellt på denna användare

en:  %d = I trust fully
sv:  %d = Jag litar fullständigt på denna användare

en:  %d = I trust ultimately
sv:  %d = Jag litar förbehållslöst på denna användare

en:  i = please show me more information
sv:  i = visa mer information

en:  m = back to the main menu
sv:  m = gå tillbaka till huvudmenyn

en:  s = skip this key
sv:  s = hoppa över denna nyckel

en:  q = quit
sv:  q = avsluta

en: Your decision?
sv: Vad väljer du?

en: Do you really want to set this key to ultimate trust?
sv: Vill du verkligen ge denna nyckel förbehållslöst förtroende?

en: Certificates leading to an ultimately trusted key:
sv: Certifikat som leder till en nyckel med förbehållslöst förtroende:

en: key %08lX: key has been revoked!
sv: nyckeln %08lX: nyckeln har spärrats!

en: Use this key anyway?
sv: Vill du använda nyckeln trots det?

en: key %08lX: subkey has been revoked!
sv: nyckeln %08lX: en undernyckel har spärrats!

en: %08lX: key has expired
sv: %08lX: nyckeln har blivit för gammal

en: %08lX: There is no indication that this key really belongs to the owner
sv: %08lX: Det finns inget som indikerar att signaturen verkligen tillhör ägaren.

en: %08lX: We do NOT trust this key
sv: %08lX: Vi litar INTE på denna nyckel

en: %08lX: It is not sure that this key really belongs to the owner
    but it is accepted anyway
sv: %08lX: Det är inte säkert att denna nyckel verkligen tillhör ägaren
    men den accepteras trots detta

en: This key probably belongs to the owner
sv: Denna nyckel tillhör sannolikt ägaren

en: This key belongs to us
sv: Denna nyckel tillhör oss

en: It is NOT certain that the key belongs to the person named
    in the user ID.  If you *really* know what you are doing,
    you may answer the next question with yes
sv: Det är INTE säkert att nyckeln tillhör den uppgivna personen. Om du
    *verkligen* vet vad du gör, kan du svara ja på nästa fråga

en: WARNING: Using untrusted key!
sv: VARNING: Använder en nyckel som inte är betrodd!

en: WARNING: this key might be revoked (revocation key not present)
sv: VARNING: denna nyckel kan ha spärrats: Spärrnyckeln saknas.

en: WARNING: This key has been revoked by its designated revoker!
sv: VARNING: Denna nyckel har spärrats av sin spärrnyckel!

en: WARNING: This key has been revoked by its owner!
sv: VARNING: Denna nyckel har spärrats av sin ägare!

en:          This could mean that the signature is forgery.
sv:          Detta kan betyda att signaturen är en förfalskning.

en: WARNING: This subkey has been revoked by its owner!
sv: VARNING: Denna undernyckel har spärrats av sin ägare!

en: Note: This key has been disabled.
sv: Notera: Denna nyckel har deaktiverats.

en: Note: This key has expired!
sv: Notera: Denna nyckel har gått ut!

en: WARNING: This key is not certified with a trusted signature!
sv: VARNING: Denna nyckel är inte certifierad med en pålitlig signatur!

en:          There is no indication that the signature belongs to the owner.
sv:          Det finns inget som indikerar att signaturen tillhör ägaren.

en: WARNING: We do NOT trust this key!
sv: VARNING: Vi litar INTE på denna nyckel!

en:          The signature is probably a FORGERY.
sv:          Signaturen är sannolikt en FÖRFALSKNING.

en: WARNING: This key is not certified with sufficiently trusted signatures!
sv: VARNING: Denna nyckel är inte certifierad med signaturer med ett
    tillräckligt högt tillitsvärde!

en:          It is not certain that the signature belongs to the owner.
sv:          Det är inte säkert att signaturen tillhör ägaren.

en: %s: skipped: %s
sv: %s: hoppade över: %s

en: %s: skipped: public key already present
sv: hoppade över %s: öppen nyckel finns redan

en: You did not specify a user ID. (you may use "-r")
sv: Du specificerade ingen användaridentitet. (du kan använda "-r") för detta

en: 
    Enter the user ID.  End with an empty line:
sv: 
    Skriv användar-ID.  Avsluta med en tom rad:

en: No such user ID.
sv: Hittade inte användaridentiteten.

en: skipped: public key already set as default recipient
sv: hoppade över: den öppna nyckeln är redan satt som förvald mottagare

en: Public key is disabled.
sv: Den öppna nyckeln är deaktiverad

en: skipped: public key already set
sv: hoppade över: öppen nyckel redan angiven

en: unknown default recipient `%s'
sv: den förvalda mottagaren "%s" är okänd

en: %s: skipped: public key is disabled
sv: hoppade över %s: den öppna nyckeln är deaktiverad

en: no valid addressees
sv: inga giltiga adresser

en: preference %c%lu is not valid
sv: inställningen %c%lu är inte giltig

en: preference %c%lu duplicated
sv: inställningen %c%lu är dubblerad

en: too many `%c' preferences
sv: för många `%c' inställningar

en: invalid character in preference string
sv: Ogiltigt tecken i inställningssträngen

en: writing direct signature
sv: skriver direkt signatur

en: writing self signature
sv: skriver egensignatur

en: writing key binding signature
sv: skriver signatur knuten till nyckeln

en: keysize invalid; using %u bits
sv: ogiltig nyckelstorlek; använder %u bitar

en: keysize rounded up to %u bits
sv: nyckelstorleken avrundad uppåt till %u bitar

en: Please select what kind of key you want:
sv: Välj vilken typ av nyckel du vill ha:

en:    (%d) DSA and ElGamal (default)
sv:    (%d) DSA och ElGamal (standardvalet)

en:    (%d) DSA (sign only)
sv:    (%d) DSA (endast signering)

en:    (%d) ElGamal (encrypt only)
sv:    (%d) ElGamal (endast kryptering)

en:    (%d) RSA (sign only)
sv:    (%d) RSA (endast signering)

en:    (%d) RSA (encrypt only)
sv:    (%d) RSA (endast kryptering)

en:    (%d) RSA (sign and encrypt)
sv:    (%d) RSA (signering och kryptering)

en: Your selection?
sv: Vad väljer du?

en: Invalid selection.
sv: Felaktigt val.

en: About to generate a new %s keypair.
                  minimum keysize is  768 bits
                  default keysize is 1024 bits
        highest suggested keysize is 2048 bits
sv: Kommer att generera ett nytt %s nyckelpar.
                  den minimala nyckelstorleken är  768 bitar
                  den förvalda nyckelstorleken är 1024 bitar
        den största föreslagna nyckelstorleken är 2048 bitar

en: What keysize do you want? (1024)
sv: Vilken nyckelstorlek vill du ha? (1024)

en: DSA only allows keysizes from 512 to 1024
sv: DSA tillåter bara nyckelstorlekar från 512 till 1024

en: keysize too small; 1024 is smallest value allowed for RSA.
sv: nyckelstorleken är för liten; 1024 är det minsta tillåtna värdet för RSA.

en: keysize too small; 768 is smallest value allowed.
sv: nyckelstorleken är för liten; 768 är det minsta tillåtna värdet.

en: keysize too large; %d is largest value allowed.
sv: nyckelstorleken är för stor; %d är det största tillåtna värdet

en: Keysizes larger than 2048 are not suggested because
    computations take REALLY long!
sv: Nyckelstorlekar större än 2048 är inte att rekommendera
    eftersom beräkningar tar MYCKET lång tid!

en: Are you sure that you want this keysize?
sv: Är du säker på att du vill ha denna nyckelstorlek?

en: Okay, but keep in mind that your monitor and keyboard radiation is also very vulnerable to attacks!
sv: Ok, men kom ihåg att din bildskärm och ditt tangentbord också sänder
    avslöjande strålning som kan avlyssnas!

en: Requested keysize is %u bits
sv: Den efterfrågade nyckelstorleken är %u bitar

en: rounded up to %u bits
sv: avrundade uppåt till %u bitar

en: Please specify how long the key should be valid.
             0 = key does not expire
          <n>  = key expires in n days
          <n>w = key expires in n weeks
          <n>m = key expires in n months
          <n>y = key expires in n years
sv: Specificera hur länge nyckeln skall vara giltig.
             0 = nyckeln blir aldrig ogiltig
          <n>  = nyckeln blir ogiltig efter n dagar
          <n>w = nyckeln blir ogiltig efter n veckor
          <n>m = nyckeln blir ogiltig efter n månader
          <n>y = nyckeln blir ogiltig efter n år

en: Please specify how long the signature should be valid.
             0 = signature does not expire
          <n>  = signature expires in n days
          <n>w = signature expires in n weeks
          <n>m = signature expires in n months
          <n>y = signature expires in n years
sv: Specificera hur länge nyckeln skall vara giltig.
             0 = signaturen blir aldrig ogiltig
          <n>  = signaturen blir ogiltig efter n dagar
          <n>w = signaturen blir ogiltig efter n veckor
          <n>m = signaturen blir ogiltig efter n månader
          <n>y = signaturen blir ogiltig efter n år

en: Key is valid for? (0)
sv: För hur lång tid ska nyckeln vara giltig? (0)

en: Signature is valid for? (0)
sv: För hur lång tid ska signaturen vara giltig? (0)

en: invalid value
sv: ogiltigt värde

en: %s does not expire at all
sv: Giltighetstiden för %s går aldrig ut

en: %s expires at %s
sv: Giltighetstiden för %s går ut vid följande tidpunkt: %s

en: Your system can't display dates beyond 2038.
    However, it will be correctly handled up to 2106.
sv: Ditt system kan inte visa datum senare än år 2038.
    Datum fram till år 2106 kommer dock att hanteras korrekt.

en: Is this correct (y/n)?
sv: Stämmer detta (j/n)?

en: 
    You need a User-ID to identify your key; the software constructs the user id
    from Real Name, Comment and Email Address in this form:
        "Heinrich Heine (Der Dichter) <heinrichh@duesseldorf.de>"
sv: 
    Du behöver en användaridentitet för att identifiera din nyckel; mjukvaran
    konstruerar en användaridentitet från namn, kommentar och epostadress
    enligt följande form: 
         "Gustav Vasa (Brutal kung) <gustav@trekronor.se>"

en: Real name:
sv: Namn:

en: Invalid character in name
sv: Ogiltigt tecken i namnet

en: Name may not start with a digit
sv: Namnet får inte börja med en siffra

en: Name must be at least 5 characters long
sv: Namnet måste vara åtminstone 5 tecken långt

en: Email address:
sv: Epostadress:

en: Not a valid email address
sv: Epostadressen är ogiltig

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Invalid character in comment
sv: Ogiltigt tecken i kommentaren

en: You are using the `%s' character set.
sv: Du använder teckenuppsättningen "%s"

en: You selected this USER-ID:
        "%s"
sv: Du valde följande användaridentitet:
        "%s"

en: Please don't put the email address into the real name or the comment
sv: Ange inte epostadressen som namn eller kommentar

en: NnCcEeOoQq
sv: NnKkEeOoAa

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (Q)uit?
sv: Ändra (N)amn, (K)ommentar, (E)post eller (A)vsluta?

en: Change (N)ame, (C)omment, (E)mail or (O)kay/(Q)uit?
sv: Ändra (N)amn, (K)ommentar, (E)post eller (O)k/(A)vsluta?

en: Please correct the error first
sv: Rätta först felet

en: You need a Passphrase to protect your secret key.
sv: Du behöver en lösenmening för att skydda din hemliga nyckel

en: passphrase not correctly repeated; try again
sv: lösenmeningen upprepades inte korrekt; försök igen.

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
    I will do it anyway.  You can change your passphrase at any time,
    using this program with the option "--edit-key".
sv: Du vill inte ha någon lösenmening - det är sannolikt en *dålig* idé!
    Jag kommer att göra det ändå. Du kan ändra din lösenmening när som helst
    om du använder detta program med flaggan "--edit-key".

en: We need to generate a lot of random bytes. It is a good idea to perform
    some other action (type on the keyboard, move the mouse, utilize the
    disks) during the prime generation; this gives the random number
    generator a better chance to gain enough entropy.
sv: Vi behöver generera ett stor mängd slumpmässig data. Det är en bra idé
    att göra något annat (skriva på tangentbordet, röra musen, använda
    hårddisken) under primtalsgenereringen; detta ger slumptalsgeneratorn
    en större chans att samla ihop en tillräcklig mängd entropi.

en: DSA keypair will have 1024 bits.
sv: DSA-nyckelparet kommer att ha 1024 bitar.

en: Key generation canceled.
sv: Skapandet av nycklar avbröts.

en: writing public key to `%s'
sv: skriver den öppna nyckeln till "%s"

en: writing secret key to `%s'
sv: skriver hemlig nyckel till "%s"

en: no writable public keyring found: %s
sv: hittade ingen öppen nyckelring att skriva till: %s

en: no writable secret keyring found: %s
sv: hittade ingen nyckelring som gick att skriva till: %s

en: error writing public keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av öppna nyckelringen "%s": %s

en: error writing secret keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av hemliga nyckelringen "%s": %s

en: public and secret key created and signed.
sv: den öppna och den  hemliga nyckeln är skapade och signerade.

en: key marked as ultimately trusted.
sv: Nyckeln har förbehållslöst förtroende.

en: Note that this key cannot be used for encryption.  You may want to use
    the command "--edit-key" to generate a secondary key for this purpose.
sv: Notera att denna nyckel inte kan användas för kryptering. Du kommer
    kanske att vilja använda kommandot "--edit-key" för att skapa en
    undernyckel för detta syfte.

en: Key generation failed: %s
sv: Nyckelgenereringen misslyckades: %s

en: key has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln är skapad %lu sekund in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: key has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
sv: nyckeln är skapad %lu sekunder in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: NOTE: creating subkeys for v3 keys is not OpenPGP compliant
sv: OSERVERA: att skapa undernycklar till v3-nycklar bryter mot OpenPGP

en: Really create?
sv: Vill du verkligen skapa?

en: --output doesn't work for this command
sv: --output kan inte användas för detta kommando

en: %s: can't open: %s
sv: %s: kan inte öppna: %s

en: error creating passphrase: %s
sv: fel vid skapandet av lösenmening: %s

en: can't use a symmetric ESK packet due to the S2K mode
sv: kan inte använda symetriska ESK-paket pga S2K-läge

en: using cipher %s
sv: använderchiffer %s

en: `%s' already compressed
sv: `%s' är redan komprimerad

en: %s: WARNING: empty file
sv: %s: VARNING: tom fil

en: you can only encrypt to RSA keys of 2048 bits or less in --pgp2 mode
sv: du kan endast krypterar till RSA nycklar som är högst 2048 bitar långa i --pgp2-läge

en: reading from `%s'
sv: läser från "%s"

en: unable to use the IDEA cipher for all of the keys you are encrypting to.
sv: kan inte använda IDEA-kryptering för alla nycklar du krypterar till.

en: forcing symmetric cipher %s (%d) violates recipient preferences
sv: att kräva symetrisk kryptering med %s (%d) strider mot mottagarnas inställningar

en: forcing compression algorithm %s (%d) violates recipient preferences
sv: att genomdriva komprimeringsalgoritm %s (%d) strider mot mottagarens inställningar

en: you may not use %s while in %s mode
sv: du kan inte använda %s när du är i %s läge

en: %s/%s encrypted for: "%s"
sv: %s/%s krypterad för: "%s"

en: key `%s' not found: %s
sv: hittade inte nyckeln  `%s': %s

en: error reading keyblock: %s
sv: fel vid läsninga av  nyckelblock: %s

en: key %08lX: not a rfc2440 key - skipped
sv: hoppade över nyckeln %08lX - följer inte standarden RFC2440

en: key %08lX: not protected - skipped
sv: nyckeln %08lX är inte skyddad - överhoppade över den

en: key %08lX: PGP 2.x style key - skipped
sv: nyckeln %08lX: nyckel av PGP 2.x-typ - hoppade över den

en: WARNING: secret key %08lX does not have a simple SK checksum
sv: VARNING: hemliga nyckeln %08lX har ingen enkel SK kontrollsumma

en: WARNING: nothing exported
sv: VARNING: exporterade ingenting

en: too many entries in pk cache - disabled
sv: för många poster i pk-cachen - inaktiverad

en: [User id not found]
sv: [Hittade inte användaridentiteten]

en: Invalid key %08lX made valid by --allow-non-selfsigned-uid
sv: Ogiltig nyckel %08lX  tvingat giltig med --allow-non-selfsigned-uid

en: no secret subkey for public subkey %08lX - ignoring
sv: det finns ingen hemlig undernyckel tillhörande den öppna undernyckeln %08lX - hoppar över

en: using secondary key %08lX instead of primary key %08lX
sv: använder undernyckeln %08lX istället för huvudnyckeln %08lX

en: key %08lX: secret key without public key - skipped
sv: nyckel %08lX: hemlig nyckel utan öppen nyckel - hoppade över den

en: skipping block of type %d
sv: hoppar över block av typen %d

en: %lu keys so far processed
sv: har behandlat %lu nycklar hittills

en: error reading `%s': %s
sv: fel vid läsning av "%s": %s

en: Total number processed: %lu
sv:   Totalt antal behandlade enheter: %lu

en:       skipped new keys: %lu
sv:           överhoppade nya nycklar: %lu

en:           w/o user IDs: %lu
sv:          utan användaridentiteter: %lu

en:               imported: %lu
sv:                       importerade: %lu

en:              unchanged: %lu
sv:                       oförändrade: %lu

en:           new user IDs: %lu
sv:           nya användaridentiteter: %lu

en:            new subkeys: %lu
sv:                  nya undernycklar: %lu

en:         new signatures: %lu
sv:                    nya signaturer: %lu

en:    new key revocations: %lu
sv:   nya spärrar av nycklar: %lu

en:       secret keys read: %lu
sv:       antal lästa hemliga nycklar: %lu

en:   secret keys imported: %lu
sv: antal importerade hemliga nycklar: %lu

en:  secret keys unchanged: %lu
sv: antal oförändrade hemliga nycklar: %lu

en:           not imported: %lu
sv:                    inte importerade: %lu

en: NOTE: Elgamal primary key detected - this may take some time to import
sv: OBS: Elgamal-huvdnyckel upptäckt- denna kan ta tid att importera

en: key %08lX: no user ID
sv: nyckel %08lX: ingen användaridentitet

en: key %08lX: HKP subkey corruption repaired
sv: nyckeln %08lX: HKP skadad undernyckel har reparerats!

en: key %08lX: accepted non self-signed user ID '%s'
sv: nyckel %08lX: accepterade användaridentitet ID '%s' som saknar egensignatur

en: key %08lX: no valid user IDs
sv: nyckel %08lX: inga giltiga användaridentiteter

en: this may be caused by a missing self-signature
sv: detta kan bero på att det saknas en egensignatur

en: key %08lX: public key not found: %s
sv: nyckel %08lX: hittade ingen öppen nyckel: %s

en: key %08lX: new key - skipped
sv: nyckel %08lX: ny nyckel - hoppade över den

en: no writable keyring found: %s
sv: hittade ingen nyckelring som gick att skriva till: %s

en: writing to `%s'
sv: skriver till "%s"

en: error writing keyring `%s': %s
sv: fel vid skrivning av nyckelringen "%s": %s

en: key %08lX: public key "%s" imported
sv: nyckel %08lX: importerade öppen nyckel  "%s"

en: key %08lX: doesn't match our copy
sv: nyckel %08lX: matchar inte vår lokala kopia

en: key %08lX: can't locate original keyblock: %s
sv: nyckel %08lX: kan inte hitta det ursprungliga nyckelblocket: %s

en: key %08lX: can't read original keyblock: %s
sv: nyckel %08lX: kan inte läsa det ursprungliga nyckelblocket %s

en: key %08lX: "%s" 1 new user ID
sv: nyckel %08lX: "%s" 1 ny användaridentitet

en: key %08lX: "%s" %d new user IDs
sv: nyckel %08lX: "%s" %d nya användar-IDn

en: key %08lX: "%s" 1 new signature
sv: nyckel %08lX: "%s" 1 ny signatur

en: key %08lX: "%s" %d new signatures
sv: nyckel %08lX: "%s" %d nya signaturer

en: key %08lX: "%s" 1 new subkey
sv: nyckel %08lX: "%s" 1 ny undernyckel

en: key %08lX: "%s" %d new subkeys
sv: nyckel %08lX: "%s" %d nya undernycklar

en: key %08lX: "%s" not changed
sv: nyckel %08lX: "%s" inte ändrad

en: key %08lX: secret key with invalid cipher %d - skipped
sv: nyckel %08lX: hemlig nyckel med ogiltig krypteringsalgoritm %d - hoppade över den

en: no default secret keyring: %s
sv: inga standardnyckelringar: %s

en: key %08lX: secret key imported
sv: nyckel %08lX: den hemliga nyckeln är importerad

en: key %08lX: already in secret keyring
sv: nyckel %08lX: finns redan i den hemliga nyckelringen

en: key %08lX: secret key not found: %s
sv: nyckel %08lX: hittade inte den hemliga nyckeln: %s

en: key %08lX: no public key - can't apply revocation certificate
sv: nyckel %08lX: öppen nyckel saknas - kan inte spärra nyckeln med spärrcertifikatet

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - rejected
sv: nyckel %08lX: ogiltigt spärrcertifikat: %s - avvisat

en: key %08lX: "%s" revocation certificate imported
sv: nyckel %08lX: "%s" spärrcertifikat importerat

en: key %08lX: no user ID for signature
sv: nyckel %08lX: ingen användaridentitet för signaturen

en: key %08lX: unsupported public key algorithm on user id "%s"
sv: nyckel %08lX: algoritmen för öppna nycklar stöds inte för användar-ID  "%s"

en: key %08lX: invalid self-signature on user id "%s"
sv: nyckel %08lX: ogiltig egensignatur på användar-id "%s"

en: key %08lX: no subkey for key binding
sv: nyckel %08lX: ingen undernyckel för nyckelbindning

en: key %08lX: unsupported public key algorithm
sv: nyckel %08lX: algoritmen för öppna nycklar stöds inte

en: key %08lX: invalid subkey binding
sv: nyckel %08lX: ogiltig undernyckelbindning

en: key %08lX: removed multiple subkey binding
sv: nyckel %08lX: tog bort multipla bindningar av undernyckel

en: key %08lX: no subkey for key revocation
sv: nyckel %08lX: ingen undernyckel för spärr av nyckeln

en: key %08lX: invalid subkey revocation
sv: nyckel %08lX: ogiltig spärr av undernyckel

en: key %08lX: removed multiple subkey revocation
sv: nyckel %08lX: tog bort ogiltig spärr av undernyckel

en: key %08lX: skipped user ID '
sv: nyckel %08lX: hoppade över användaridentitet '

en: key %08lX: skipped subkey
sv: nyckel %08lX: hoppade över undernyckel

en: key %08lX: non exportable signature (class %02x) - skipped
sv: nyckel %08lX: icke exporterbar signatur (klass %02x) - hoppade över den

en: key %08lX: revocation certificate at wrong place - skipped
sv: nyckel %08lX: spärrcertifikat på fel plats - hoppade över

en: key %08lX: invalid revocation certificate: %s - skipped
sv: nyckel %08lX: felaktigt sp?rrcertifikat (revocation certificate): %s - hoppade ?ver

en: key %08lX: subkey signature in wrong place - skipped
sv: nyckel %08lX: signatur på undernyckel på fel plats - hoppade över den

en: key %08lX: unexpected signature class (0x%02X) - skipped
sv: nyckel %08lX: oväntad signaturklass  (0x%02X) - överhoppad

en: key %08lX: duplicated user ID detected - merged
sv: nyckel %08lX: användaridentitet hittades två gånger - slog ihop

en: WARNING: key %08lX may be revoked: fetching revocation key %08lX
sv: VARNING: nyckeln %08lX kan ha spärrats: Hämtar spärrnyckel %08lX

en: WARNING: key %08lX may be revoked: revocation key %08lX not present.
sv: VARNING: nyckeln %08lX kan ha spärrats: Spärrnyckeln %08lX saknas.

en: key %08lX: "%s" revocation certificate added
sv: nyckel %08lX: "%s" spärrcertifikat importerat

en: key %08lX: direct key signature added
sv: nyckel %08lX: lagt till direkt nyckelignatur

en: [revocation]
sv: [spärrad]

en: [self-signature]
sv: [egensignatur]

en: 1 bad signature
sv: 1 felaktig signatur

en: %d bad signatures
sv: %d felaktiga signaturer

en: 1 signature not checked due to a missing key
sv: 1 signatur verifierades inte eftersom nyckeln saknades

en: %d signatures not checked due to missing keys
sv: %d signaturer verifierades inte eftersom nycklar saknades

en: 1 signature not checked due to an error
sv: 1 signatur verifierades inte eftersom ett fel uppstod

en: %d signatures not checked due to errors
sv: %d signaturer verifierades inte eftersom fel uppstod

en: 1 user ID without valid self-signature detected
sv: 1 användaridentitet utan giltig egensignatur hittades

en: %d user IDs without valid self-signatures detected
sv: %d användaridentiteter utan giltig egensignatur hittades

en: User ID "%s" is revoked.
sv: Användar-ID "%s" är spärrat.

en: Are you sure you still want to sign it? (y/N)
sv: Vill du verkligen fortfarande signera den? (j/N)

en:   Unable to sign.
sv:   Kan inte signera.

en: User ID "%s" is expired.
sv: Giltighetstiden för nvändar-ID "%s" har gått ut..

en: User ID "%s" is not self-signed.
sv: Användar-ID "%s" saknar egensignatur.

en: The self-signature on "%s"
    is a PGP 2.x-style signature.
sv: Egensignaturen på "%s"
    är en signatur av PGP 2.x-typ.

en: Do you want to promote it to an OpenPGP self-signature? (y/N)
sv: Will du göra om den till en egensignatur av OpenPGP-typ? (j/N)

en: Your current signature on "%s"
    has expired.
sv: Giltighetstiden för din nuvarande signatur på "%s"
    har gått ut.

en: Do you want to issue a new signature to replace the expired one? (y/N)
sv: Vill du skapa en ny signatur som ersätter den vars giltighetstid gått ut? (J/n)

en: Your current signature on "%s"
    is a local signature.
sv: Din nuvarande signatur på "%s"
    är en lokal signatur.

en: Do you want to promote it to a full exportable signature? (y/N)
sv: Vill du ändra den till en fullständigt exporterbar signatur? (j/N)

en: "%s" was already locally signed by key %08lX
sv: "%s" var redan signerad lokalt av nyckeln %08lX

en: "%s" was already signed by key %08lX
sv: "%s" var redan signerad av nyckeln %08lX

en: Do you want to sign it again anyway? (y/N)
sv: Vill du verkligen signera den igen ändå?(j/N)

en: Nothing to sign with key %08lX
sv: Det finns inget att signera med nyckeln %08lX

en: This key has expired!
sv: Notera: Giltighetstiden för denna nyckel har gått ut!

en: This key is due to expire on %s.
sv: Denna nyckels giltighetstid går ut vid %s.

en: Do you want your signature to expire at the same time? (Y/n)
sv: Vill du att giltighetstiden för signaturen ska upphöra vid samma tid? (J/n)

en: You may not make an OpenPGP signature on a PGP 2.x key while in --pgp2 mode.
sv: Du kan inte göra en OpenPGP-signatur på en PGP 2.x-nyckel när du är i --pgp2-läge

en: This would make the key unusable in PGP 2.x.
sv: Detta skulle göra nyckeln oanvändbar i PGP 2.x.

en: How carefully have you verified the key you are about to sign actually belongs
    to the person named above?  If you don't know what to answer, enter "0".
sv: Hur noga har du kontrollerat att nyckeln du ska signera verkligen tillhör
    personen som nämns ovan?  Om du inte vet vad du ska svara, svara "0".

en:    (0) I will not answer.%s
sv:      (0) Jag vill inte ange hur noga jag har kontrollerat identiteten.%s

en:  (default)
sv:  (standard)

en:    (1) I have not checked at all.%s
sv:      (1) Jag har inte kontrollerat identiteten alls.%s

en:    (2) I have done casual checking.%s
sv:      (2) Jag har gjort viss kontroll av identiteten.%s

en:    (3) I have done very careful checking.%s
sv:      (3) Jag har gjort en noggrann kontroll av identiteten.%s

en: Your selection? (enter '?' for more information):
sv: Ditt val? (skriv '?' för mer information):

en: Are you really sure that you want to sign this key
    with your key: "
sv: Är du verkligen säker på att du vill signera denna nyckel
    med din nyckel: "

en: 
    This will be a self-signature.
sv: 
    Detta kommer att bli en egensignatur

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-exportable.
sv: 
    VARNING: Signaturen kommer att markeras som icke exporterbar.

en: 
    WARNING: the signature will not be marked as non-revocable.
sv: 
    VARNING: Signaturen kommer att markeras som icke möjlig att återkalla.

en: 
    The signature will be marked as non-exportable.
sv: 
    Signaturen kommer att markeras som icke exporterbar.

en: 
    The signature will be marked as non-revocable.
sv: 
    Signaturen kommer att markeras som icke möjlig att återkalla.

en: 
    I have not checked this key at all.
sv: 
    Jag har inte kontrollerat identiteten alls.

en: 
    I have checked this key casually.
sv: 
    Jag har gjort viss kontroll av identiteten.

en: 
    I have checked this key very carefully.
sv: 
    Jag har gjort en noggrann kontroll av identiteten.

en: Really sign?
sv: Vill du verkligen signera?

en: signing failed: %s
sv: signeringen misslyckades: %s

en: This key is not protected.
sv: Denna nyckel är inte skyddad.

en: Secret parts of primary key are not available.
sv: De hemliga delarna av den huvudnyckeln är inte tillgängliga.

en: Key is protected.
sv: Nyckeln är skyddad.

en: Can't edit this key: %s
sv: Kan inte redigera denna nyckel: %s

en: Enter the new passphrase for this secret key.
sv: Skriv in den nya lösenmening för denna hemliga nyckel.

en: You don't want a passphrase - this is probably a *bad* idea!
sv: Du vill inte ha någon lösenmening - detta är sannolikt en dålig idé!

en: Do you really want to do this?
sv: Vill du verkligen göra detta?

en: moving a key signature to the correct place
sv: flyttar en nyckelsignatur till den rätta platsen

en: quit this menu
sv: avsluta denna meny

en: save and quit
sv: spara och avsluta

en: show this help
sv: visa denna hjälp

en: show fingerprint
sv: visa fingeravtryck

en: list key and user IDs
sv: räkna upp nycklar och användaridentiteter

en: select user ID N
sv: välj användaridentitet N

en: select secondary key N
sv: välj undernyckel N

en: list signatures
sv: räkna upp signaturer

en: sign the key
sv: signera nyckeln

en: sign the key locally
sv: signera nyckeln lokalt

en: sign the key non-revocably
sv: signera nyckeln utan möjlighet att återkalla signaturen

en: sign the key locally and non-revocably
sv: signera en nyckel lokalt utan möjlighet till återkallelse

en: add a user ID
sv: lägg till en användaridentitet

en: addphoto
sv: lägg till bild

en: add a photo ID
sv: lägg till en användaridentitet med foto

en: delete user ID
sv: ta bort en användaridentitet

en: delphoto
sv: ta bort bild

en: add a secondary key
sv: lägg till en undernyckel

en: delete a secondary key
sv: ta bort en undernyckel

en: addrevoker
sv: Ange spärrnyckel

en: add a revocation key
sv: lägg till en spärrnyckel

en: delete signatures
sv: ta bort signaturer

en: change the expire date
sv: ändra utgångsdatum

en: primary
sv: huvud

en: flag user ID as primary
sv: markera användaridentiteten som huvudidentitet

en: toggle between secret and public key listing
sv: hoppa mellan utskrift av hemliga och öppna nycklar

en: list preferences (expert)
sv: skriv ut inställningar (expertläge)

en: list preferences (verbose)
sv: skriv ut inställningar (utförligt)

en: set preference list
sv: ange inställningslista

en: updated preferences
sv: uppdaterat inställningar

en: change the passphrase
sv: ändra lösenmening

en: change the ownertrust
sv: ändra ägartillitsvärdet

en: revoke signatures
sv: återkalla signaturer

en: revoke a user ID
sv: spärra en användaridentitet

en: revoke a secondary key
sv: spärra en undernyckel

en: disable a key
sv: deaktivera en nyckel

en: enable a key
sv: aktivera en nyckel

en: showphoto
sv: visa bild

en: show photo ID
sv: visa bild-ID

en: can't do that in batchmode
sv: kan inte göra detta i batch-läge

en: error reading secret keyblock `%s': %s
sv: fel vid läsning av hemlig nyckel"%s": %s

en: Secret key is available.
sv: Den hemliga nyckeln finns tillgänglig.

en: Command>
sv: Kommando>

en: Need the secret key to do this.
sv: Den hemliga nyckeln behövs för att göra detta.

en: Please use the command "toggle" first.
sv: Använd kommandot "toggle" först.

en: Key is revoked.
sv: Nyckeln är spärrad.

en: Really sign all user IDs?
sv: Vill du verkligen signera alla användaridentiteter?

en: Hint: Select the user IDs to sign
sv: Tips: Välj det användarid du vill signera

en: This command is not allowed while in %s mode.
sv: Detta kommando är inte tillåtet när du är i %s-läge.

en: You must select at least one user ID.
sv: Du måste välja åtminstone en användaridentitet.

en: You can't delete the last user ID!
sv: Du kan inte ta bort den sista användaridentiteten!

en: Really remove all selected user IDs?
sv: Vill du verkligen ta bort alla valda användaridentiteter?

en: Really remove this user ID?
sv: Vill du verkligen ta bort denna användaridentitet?

en: You must select at least one key.
sv: Du måste välja åtminstone en nyckel.

en: Do you really want to delete the selected keys?
sv: Vill du verkligen ta bort valda nycklar?

en: Do you really want to delete this key?
sv: Vill du verkligen ta bort denna nyckel?

en: Really revoke all selected user IDs?
sv: Vill du verkligen spärra alla valda användaridentiteter?

en: Really revoke this user ID?
sv: Vill du verkligen spärra denna användaridentitet?

en: Do you really want to revoke the selected keys?
sv: Vill du verkligen spärra de valda nycklarna?

en: Do you really want to revoke this key?
sv: Vill du verkligen spärra denna nyckel?

en: Really update the preferences for the selected user IDs?
sv: Vill du verkligen ändra inställningarna för de valda användaridentiteterna?

en: Really update the preferences?
sv: Vill du verkligen ändra inställningarna?

en: Save changes?
sv: Spara ändringarna?

en: Quit without saving?
sv: Avsluta utan att spara?

en: update failed: %s
sv: uppdateringen misslyckades: %s

en: update secret failed: %s
sv: misslyckades med att uppdatera hemligheten: %s

en: Key not changed so no update needed.
sv: Nyckeln är oförändrad så det behövs ingen uppdatering.

en: Invalid command  (try "help")
sv: Ogiltigt kommando (försök med "help")

en: Digest:
sv: Sammandrag:

en: Features:
sv: Funktioner:

en: This key may be revoked by %s key
sv: Denna nyckel kan spärras av nyckeln %s

en:  (sensitive)
sv:  (känsligt)

en: %s%c %4u%c/%08lX  created: %s expires: %s
sv: %s%c %4u%c/%08lX  skapad: %s går ut: %s

en:  trust: %c/%c
sv:  tillit: %c/%c

en: This key has been disabled
sv: Denna nyckel har deaktiverats

en: rev! subkey has been revoked: %s
sv: revoked! en undernyckel har spärrats: %s

en: rev- faked revocation found
sv: rev- hittade förfalskad spärr av nyckeln

en: rev? problem checking revocation: %s
sv: rev? problem vid kontroll av spärren: %s

en: [revoked]
sv: [spärrad]

en: [expired]
sv: [Giltighetstiden har upphört]

en: There are no preferences on a PGP 2.x-style user ID.
sv: Du kan inte ange några inställningar för ett användar-ID av PGP 2.x-typ.

en: Please note that the shown key validity is not necessarily correct
    unless you restart the program.
sv: Obs! Den visade nyckelgiltigheten kan vara felaktig
    om du inte startar om  programmet.

en: WARNING: no user ID has been marked as primary.  This command may
                  cause a different user ID to become the assumed primary.
sv: VARNING: ingen användaridentitet har markerats som huvudidentitet.
    Detta kommando kan göra att ett annat användar-ID antas
    vara huvudidentitet.

en: WARNING: This is a PGP2-style key.  Adding a photo ID may cause some versions
             of PGP to reject this key.
sv: VARNING: Detta är en nyckel av PGP2-typ.  Om du lägger till ett foto- ID kan vissa versioner
             av PGP avvisa denna nyckel.

en: Are you sure you still want to add it? (y/N)
sv: Vill du verkligen fortfarande lägga till den? (j/N)

en: You may not add a photo ID to a PGP2-style key.
sv: Du kan inte lägga till ett bild-ID till en nyckel av PGP 2-typ.

en: Delete this good signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna korrekta signatur? (j/N/a)

en: Delete this invalid signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna ogiltiga signatur? (j/N/a)

en: Delete this unknown signature? (y/N/q)
sv: Vill du radera denna okända signatur? (j/N/a)

en: Really delete this self-signature? (y/N)
sv: Vill du verkligen radera denna egensignatur? (j/N)

en: Deleted %d signature.
sv: Raderade %d signatur.

en: Deleted %d signatures.
sv: Raderade %d signaturer.

en: Nothing deleted.
sv: Ingenting raderat.

en: WARNING: This is a PGP 2.x-style key.  Adding a designated revoker may cause
             some versions of PGP to reject this key.
sv: VARNING: Detta är en PGP 2-nyckel. Om du anger en spärrnyckel kan denna nyckel inte användas i vissa versioner av PGP.

en: You may not add a designated revoker to a PGP 2.x-style key.
sv: Du får inte ange en spärrnyckel för en PGP 2-nyckel.

en: Enter the user ID of the designated revoker:
sv: Ange användar-ID för spärrnyckeln:

en: cannot appoint a PGP 2.x style key as a designated revoker
sv: Det går inte att använda en PGP 2-nyckel som spärrnyckel

en: you cannot appoint a key as its own designated revoker
sv: Du kan inte ange en nyckel som sin egen spärrnyckel

en: WARNING: appointing a key as a designated revoker cannot be undone!
sv: VARNING: det går aldrig att ändra om du utser en spärrnyckel!

en: Are you sure you want to appoint this key as a designated revoker? (y/N):
sv: Är du verkligen säker på att du vill utse denna nyckel till spärrnyckel? (j/N):

en: Please remove selections from the secret keys.
sv: Tag bort markeringar från de hemliga nycklarna.

en: Please select at most one secondary key.
sv: Välj som högst en undernyckel.

en: Changing expiration time for a secondary key.
sv: Ändrar giltighetstid för en undernyckel.

en: Changing expiration time for the primary key.
sv: Ändrar giltighetstid för huvudnyckeln.

en: You can't change the expiration date of a v3 key
sv: Du kan inte ändra giltighetsdatum för en v3-nyckel

en: No corresponding signature in secret ring
sv: Det finns ingen motsvarande signatur i den hemliga nyckelringen

en: Please select exactly one user ID.
sv: Du måste välja bara en användaridentitet.

en: skipping v3 self-signature on user id "%s"
sv: hoppar över v3 egensignatur på användar-id "%s"

en: No user ID with index %d
sv: Ingen användaridentitet med index %d

en: No secondary key with index %d
sv: Ingen undernyckel med index %d

en: user ID: "
sv: användaridentitet: "

en: "
    signed with your key %08lX at %s
sv: "
    signerad med din nyckel %08lX %s

en: "
    locally signed with your key %08lX at %s
sv: "
    lokalt signerad med din nyckel %08lX vid %s

en: This signature expired on %s.
sv: Denna signatur gick ut den %s.

en: Are you sure you still want to revoke it? (y/N)
sv: Vill du verkligen spärra denna nyckel? (j/N)

en: Create a revocation certificate for this signature? (y/N)
sv: Vill du skapa ett spärrcertifikat för denna signatur? (j/N)

en: You have signed these user IDs:
sv: Du har signerat följande användaridentiteter:

en:    signed by %08lX at %s%s%s
sv:    signerad av %08lX den %s%s%s

en:    revoked by %08lX at %s
sv:    spärrad av %08lX %s

en: You are about to revoke these signatures:
sv: Du står i begrepp att återkalla dessa signaturer:

en:    signed by %08lX at %s%s
sv:   signerad av %08lX at %s%s

en:  (non-exportable)
sv:   (icke exporterbar)

en: Really create the revocation certificates? (y/N)
sv: Vill du verkligen skapa spärrcertifikatet? (y/N)

en: no secret key
sv: ingen hemlig nyckel

en: user ID "%s" is already revoked
sv: Användar-ID "%s" är redan spärrad

en: WARNING: a user ID signature is dated %d seconds in the future
sv: VARNING: en signatur på ett användar-ID är daterad %d sekunder in i framtiden

en: Displaying %s photo ID of size %ld for key 0x%08lX (uid %d)
sv: Visar %s foto-ID med storleken %ld för nyckeln 0x%08lX (uid %d)

en: Critical signature policy:
sv: FELAKTIG signatur fr?n "

en: Signature policy:
sv: Signatur-policy:

en: WARNING: invalid notation data found
sv: VARNING: ogiltig notationsdata hittades

en: Critical signature notation:
sv: FELAKTIG signatur fr?n "

en: Signature notation:
sv: Signatur-notering:

en: not human readable
sv: inte möjlig att läsa för människor

en: Keyring
sv: Nyckelring

en:  [expires: %s]
sv: [går ut: %s]

en: Primary key fingerprint:
sv: Huvudnyckelns fingeravtryck:

en:      Subkey fingerprint:
sv:    Undernyckelns fingeravtryck:

en:  Primary key fingerprint:
sv: Huvudnyckelns fingeravtryck:

en:       Subkey fingerprint:
sv:    Undernyckelns fingeravtryck:

en:      Key fingerprint =
sv: Nyckelns fingeravtryck =

en: weird size for an encrypted session key (%d)
sv: egendomlig storlek på en krypterad sessionsnyckel (%d)

en: bad passphrase or unknown cipher algorithm (%d)
sv: Fel lösenmening eller okänd krypteringsalgoritm (%d)

en: %s encrypted session key
sv: %s  krypterad sessionsnyckel

en: %s encrypted data
sv: %s krypterad data

en: encrypted with unknown algorithm %d
sv: krypterad med en okänd algoritm %d

en: passphrase generated with unknown digest algorithm %d
sv: lösenmening skapad  med okänd sammandragsalgoritm %d

en: public key is %08lX
sv: den öppna nyckeln är %08lX

en: public key encrypted data: good DEK
sv: data krypterad med öppen nyckel: korrekt krypteringsnyckel

en: encrypted with %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
sv: krypterad med %u-bitars %s-nyckel, ID %08lX, skapad %s

en: encrypted with %s key, ID %08lX
sv: krypterad med %s-nyckel, ID %08lX

en: public key decryption failed: %s
sv: öppen nyckel-dekryptering misslyckades: %s

en: encrypted with %lu passphrases
sv: krypterad med %lu lösenmeningar

en: encrypted with 1 passphrase
sv: krypterad med with 1 lösenmening

en: assuming %s encrypted data
sv: antar att %s krypterade data

en: IDEA cipher unavailable, optimistically attempting to use %s instead
sv: IDEA-kryptering inte installerad. Optimistiskt försök att använda %s istället

en: decryption okay
sv: dekrypteringen lyckades

en: WARNING: message was not integrity protected
sv: VARNING: detta meddelande var inte integritetsskyddat

en: WARNING: encrypted message has been manipulated!
sv: VARNING: det krypterade meddelandet har ändrats!

en: decryption failed: %s
sv: dekrypteringen misslyckades: %s

en: NOTE: sender requested "for-your-eyes-only"
sv: OBS: avsändaren efterfrågade "endast-för-dina-ögon"

en: original file name='%.*s'
sv: ursprungligt filnamn="%.*s"

en: standalone revocation - use "gpg --import" to apply
sv: fristående spärrcertifikat - använd "gpg --import" för
    att applicera

en: signature verification suppressed
sv: signaturen verifierades inte

en: can't handle these multiple signatures
sv: kan inte hantera dessa multipla signaturer

en: Signature made %.*s using %s key ID %08lX
sv: Signerades %.*s med hjälp av %s-nyckeln med ID %08lX

en: Key available at:
sv: Nyckeln tillgänglig hos:

en: BAD signature from "
sv: FELAKTIG signatur från "

en: Expired signature from "
sv: Giltighetstiden har upphört för signatur från "

en: Good signature from "
sv: Korrekt signatur från "

en: [uncertain]
sv: [osäkert]

en: Signature expired %s
sv: Giltighetstiden för signaturen har upphört %s

en: Signature expires %s
sv: Giltighetstiden för signaturen går ut %s

en: %s signature, digest algorithm %s
sv: %s signatur, sammandragsalgoritm %s

en: binary
sv: binär

en: textmode
sv: textläge

en: unknown
sv: okänd

en: Can't check signature: %s
sv: Kan inte verifiera signaturen: %s

en: not a detached signature
sv: detta är inte någon signatur i en separat fil

en: WARNING: multiple signatures detected.  Only the first will be checked.
sv: VARNING: multipla signaturerer upptäckta. Endast den första kommer att kontrolleras.

en: standalone signature of class 0x%02x
sv: fristående signatur av klassen 0x%02x

en: old style (PGP 2.x) signature
sv: signatur av den gamla (PGP 2.x) typen

en: invalid root packet detected in proc_tree()
sv: felaktigt rotpaket hittades i proc_tree()

en: can't disable core dumps: %s
sv: kan inte deaktivera minnesutskrifter: %s

en: Experimental algorithms should not be used!
sv: Experimentella algoritmer bör inte användas!

en: this cipher algorithm is deprecated; please use a more standard one!
sv: denna krypteringsalgoritm är föråldrad, använd istället en mer normal algoritm!

en: the IDEA cipher plugin is not present
sv: Insticksprogram för IDEA-kryptering är inte installerat

en: please see http://www.gnupg.org/why-not-idea.html for more information
sv: Mer information finns på: http://www.gnupg.org/why-not-idea.html

en: %s:%d: deprecated option "%s"
sv: %s:%d: alternativet är föråldrat"%s"

en: WARNING: "%s" is a deprecated option
sv: VARNING: inställningen "%s" är föråldrad

en: please use "%s%s" instead
sv: Använd "%s%s" istället

en: Uncompressed
sv: Okomprimerad

en: this message may not be usable by %s
sv: detta meddelande kanske inte kan användas av %s

en: can't handle public key algorithm %d
sv: kan inte hantera algoritm %d för öppna nycklar

en: WARNING: potentially insecure symmetrically encrypted session key
sv: VARNING: potentiellt osäker symmetriskt krypterad sessionsnyckel

en: subpacket of type %d has critical bit set
sv: underpaket av typen %d har den bit satt som markerar den som kritisk

en: gpg-agent is not available in this session
sv: kunde inte få tillgång till GPG-Agent i denna session

en: can't set client pid for the agent
sv: kan inte ange pid för GPG-Agent

en: can't get server read FD for the agent
sv: kan inte få server-läs FD för GPG-Agent

en: can't get server write FD for the agent
sv: kan inte få server-skriv FD för GPG-Agent

en: malformed GPG_AGENT_INFO environment variable
sv: miljövariabeln GPG_AGENT_INFO är felformaterad

en: gpg-agent protocol version %d is not supported
sv: GPG-Agent protokoll version %d stöds inte

en: can't connect to `%s': %s
sv: kan inte ansluta till "%s": %s

en: communication problem with gpg-agent
sv: problem vid kommunikation med GPG-Agent

en: problem with the agent - disabling agent use
sv: problem med GPG-Agent, inaktiverar den

en:  (main key ID %08lX)
sv:  (huvudnyckelns identitet %08lX)

en: You need a passphrase to unlock the secret key for user:
    "%.*s"
    %u-bit %s key, ID %08lX, created %s%s
sv: Du behöver en lösenmening för att låsa upp den hemliga nyckeln för
    användaren: "%.*s"
    %u-bitars %s-nyckel, ID %08lX, skapad %s%s

en: Repeat passphrase
sv: Repetera lösenmeningen

en: Enter passphrase
sv: Ange lösenmening

en: passphrase too long
sv: lösenmeningen är för lång

en: invalid response from agent
sv: felaktigt svar från GPG-Agent

en: cancelled by user
sv: avbruten av användaren

en: problem with the agent: agent returns 0x%lx
sv: problem med GPG-Agent: programmet svarar 0x%lx

en: 
    You need a passphrase to unlock the secret key for
    user: "
sv: 
    Du behöver en lösenmening för att låsa upp den hemliga nyckeln för
    användaren: "

en: %u-bit %s key, ID %08lX, created %s
sv: %u-bits  %s-nyckel, ID %08lX, skapad %s

en: can't query password in batchmode
sv: kan inte fråga efter lösenmening i batch-läge

en: Enter passphrase:
sv: Ange lösenmening:

en: Repeat passphrase:
sv: Repetera lösenmeningen:

en: data not saved; use option "--output" to save it
sv: data sparades inte, använd flaggan "--output" för att spara det

en: error creating `%s': %s
sv: Fel vid skapande av `%s': %s

en: Detached signature.
sv: Signatur i en separat fil.

en: Please enter name of data file:
sv: Ange namnet på datafilen:

en: reading stdin ...
sv: läser från standard in ...

en: no signed data
sv: ingen signerad data

en: anonymous recipient; trying secret key %08lX ...
sv: anonym mottagare; försöker med den hemliga nyckeln %08lX ...

en: okay, we are the anonymous recipient.
sv: ok, vi är den hemliga mottagaren.

en: old encoding of the DEK is not supported
sv: gammal kodning av krypteringsnyckeln stöds inte

en: cipher algorithm %d%s is unknown or disabled
sv: krypteringsalgoritmen %d%s är okänd eller avstängd

en: NOTE: cipher algorithm %d not found in preferences
sv: OBS: krypteringsalgoritmen %d finns inte i inställningarna

en: NOTE: secret key %08lX expired at %s
sv: OBS: den hemliga nyckeln %08lX gick ut %s

en: NOTE: key has been revoked
sv: OBS: nyckeln har spärrats

en: requesting key %08lX from %s
sv: begär nyckel %08lX från %s

en: can't get key from keyserver: %s
sv: kan inte hämta nyckeln från en nyckelserver: %s

en: error sending to `%s': %s
sv: fel vid sändning till "%s": %s

en: success sending to `%s' (status=%u)
sv: lyckades sända till "%s" (status=%u)

en: failed sending to `%s': status=%u
sv: misslyckades sända till "%s": status=%u

en: this keyserver does not support --search-keys
sv: Servern stöder inte sökning efter nycklar.

en: searching for "%s" from HKP server %s
sv: söker "%s" från HKP-server %s

en: can't search keyserver: %s
sv: kan inte h?mta nyckeln fr?n en nyckelserver: %s

en: secret key parts are not available
sv: de hemliga nyckeldelarna är inte tillgänliga

en: protection algorithm %d%s is not supported
sv: skyddsalgoritmen %d%s stöds inte

en: protection digest %d is not supported
sv: skyddssammandraget %d stöds inte

en: Invalid passphrase; please try again
sv: Fel lösenmening; försök igen!

en: WARNING: Weak key detected - please change passphrase again.
sv: VARNING: Upptäckte en svag nyckel - byt lösenmening igen.

en: generating the deprecated 16-bit checksum for secret key protection
sv: skapar den föråldrade 16-bit kontrollsumman för skydd av den hemliga nyckeln

en: WARNING: signature digest conflict in message
sv: VARNING: konflikt mellan signatursammandrag i meddelandet

en: WARNING: signing subkey %08lX is not cross-certified
sv: VARNING: Signeringsundernyckeln %08lX är inte korscertifierad

en: WARNING: signing subkey %08lX has an invalid cross-certification
sv: WARNING signeringsundernyckel  %08lX har en ogiltig korscertiifiering

en: key %08lX: this is a PGP generated ElGamal key which is NOT secure for signatures!
sv: nyckel %08lX:: detta är en nyckel av ElGamal-typ genererad av PGP
    som inte är säker för signaturer!

en: public key %08lX is %lu second newer than the signature
sv: den öppna nyckeln %08lX är %lu sekund nyare än signaturen

en: public key %08lX is %lu seconds newer than the signature
sv: den öppna nyckeln %08lX är %lu sekunder nyare än signaturen

en: key %08lX has been created %lu second in future (time warp or clock problem)
sv: nyckel  %08lX är skapad %lu sekund in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: key %08lX has been created %lu seconds in future (time warp or clock problem)
sv: nyckel %08lX är skapad %lu sekunder in i framtiden (problemet är
    relaterat till tidsresande eller en felställd klocka)

en: NOTE: signature key %08lX expired %s
sv: OBS: signaturnyckeln %08lX, gick ut vid %s

en: assuming bad signature from key %08lX due to an unknown critical bit
sv: antar att signaturen gjord med nyckel %08lX är felaktig eftersom en okänd kritisk bit är satt

en: key %08lX: no subkey for subkey revocation packet
sv: nyckel %08lX: ingen undernyckel för spärr av undernyckel

en: key %08lX: no subkey for subkey binding signature
sv: nyckel %08lX: ingen anv?ndaridentitet f?r signaturen

en: can't put notation data into v3 (PGP 2.x style) signatures
sv: kan inte lägga till noteringar i signaturer gjorda med en v3-nyckel
    (PGP 2.x-typ)

en: can't put notation data into v3 (PGP 2.x style) key signatures
sv: kan inte lägga till noteringar i nyckelsignaturer signaturer gjorda med en v3-nyckel (PGP 2.x-typ)

en: WARNING: unable to %%-expand notation (too large).  Using unexpanded.
sv: VARNING: kan inte %%-expandera anteckning (för stor).  Använder den utan expansion.

en: can't put a policy URL into v3 (PGP 2.x style) signatures
sv: kan inte ange en policy-URL i v3 (PGP 2.x style) signaturer

en: can't put a policy URL into v3 key (PGP 2.x style) signatures
sv: kan inte lägga till en policy-URL i signaturer gjorda med en v3-nyckel (PGP 2.x-typ)

en: WARNING: unable to %%-expand policy url (too large).  Using unexpanded.
sv: VARNING: kan inte %%-expandera policy-url (för stor).  Använder den utan expansion.

en: checking created signature failed: %s
sv: försök att verifiera den skapade signaturen misslyckades: %s

en: %s signature from: "%s"
sv: %s signatur från: "%s"

en: WARNING: `%s' is an empty file
sv: VARNING: "%s" är en tom fil

en: you can only detach-sign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
sv: du kan bara skapa signaturer i en separat fil med nycklar av PGP 2.x-typ
     i --pgp2-läge

en: can't create %s: %s
sv: kan inte skapa %s: %s

en: forcing digest algorithm %s (%d) violates recipient preferences
sv: att genomdriva komprimeringsalgoritm %s (%d) strider mot mottagarens inst?llningar

en: signing:
sv: signerar:

en: you can only clearsign with PGP 2.x style keys while in --pgp2 mode
sv: du kan endast krypterar till RSA nycklar som ?r h?gst 2048 bitar l?nga i --pgp2-l?ge

en: %s encryption will be used
sv: krypteringen %s kommer att användas

en: can't handle text lines longer than %d characters
sv: kan inte hantera text med rader längre än %d tecken

en: input line longer than %d characters
sv: indataraden är längre än %d tecken

en: trustdb rec %lu: lseek failed: %s
sv: tillitsdatabasposten %lu: lseek misslyckades: %s

en: trustdb rec %lu: write failed (n=%d): %s
sv: tillitsdatabasposten %lu: skrivning misslyckades (n=%d): %s

en: trustdb transaction too large
sv: tillitsdatabastransaktion för stor

en: %s: can't access: %s
sv: %s: ingen åtkomst: %s

en: %s: directory does not exist!
sv: %s: katalogen finns inte!

en: %s: can't create lock
sv: %s: kan inte skapa lås

en: %s: can't make lock
sv: %s: kan inte skapa l?s

en: %s: can't create: %s
sv: %s: kan inte skapa: %s

en: %s: failed to create version record: %s
sv: %s: misslyckades med att skapa versionspost: %s

en: %s: invalid trustdb created
sv: %s: felaktig tillitsdatabas skapad

en: %s: trustdb created
sv: %s: tillitsdatabas skapad

en: NOTE: trustdb not writable
sv: OBS: det går inte att skriva till tillitsdatabasen

en: %s: invalid trustdb
sv: %s: felaktig tillitsdatabas

en: %s: failed to create hashtable: %s
sv: %s: misslyckades med att skapa kontrollsummetabell: %s

en: %s: error updating version record: %s
sv: %s: fel vid uppdatering av versionspost: %s

en: %s: error reading version record: %s
sv: %s: fel vid läsning av versionspost: %s

en: %s: error writing version record: %s
sv: %s: fel vid skrivning av versionspost: %s

en: trustdb: lseek failed: %s
sv: tillitsdatabas: lseek misslyckades: %s

en: trustdb: read failed (n=%d): %s
sv: tillitsdatabas: läsning misslyckades (n=%d): %s

en: %s: not a trustdb file
sv: %s: detta är inte en tillitsdatabasfil

en: %s: version record with recnum %lu
sv: %s: versionspost med postnummer %lu

en: %s: invalid file version %d
sv: %s: ogiltig filversion %d

en: %s: error reading free record: %s
sv: %s: fel vid läsning av ledig post: %s

en: %s: error writing dir record: %s
sv: %s: fel vid läsning av katalogpost: %s

en: %s: failed to zero a record: %s
sv: %s: misslyckades med att nollställa en post: %s

en: %s: failed to append a record: %s
sv: %s: misslyckades med att lägga till en post: %s

en: the trustdb is corrupted; please run "gpg --fix-trustdb".
sv: tillitsdatabasen är trasig, kör "gpg --fix-trustdb".

en: `%s' is not a valid long keyID
sv: %s ?r ingen giltig teckentabell

en: key %08lX: accepted as trusted key
sv: nyckel %08lX: accepterad som betrodd nyckel

en: key %08lX occurs more than once in the trustdb
sv: nyckel %08lX förekommer mer än en gång i tillitsdatabasen

en: key %08lX: no public key for trusted key - skipped
sv: nyckel %08lX: hittade ingen motsvarande offentlig (publik) nyckel - ?verhoppad

en: key %08lX marked as ultimately trusted
sv: nyckeln %08lX är markerad som förbehållslöst betrodd

en: trust record %lu, req type %d: read failed: %s
sv: tillitspost %lu, posttyp %d: kunde inte läsa: %s

en: trust record %lu is not of requested type %d
sv: tillitsvärdet %lu är inte av begärd typ %d

en: trust record %lu, type %d: write failed: %s
sv: tillitspost: %lu, typ %d: kunde inte skriva: %s

en: trustdb: sync failed: %s
sv: tillitsdatabas: synkronisering misslyckades: %s

en: no need for a trustdb check
sv: det behövs ingen kontroll av tillitsdatabasen

en: next trustdb check due at %s
sv: nästa kontroll av tillitsdatabasen kommer att äga rum %s

en: please do a --check-trustdb
sv: gör en kontroll av tillitsdatabasen --check-trustdb

en: checking the trustdb
sv: kontrollerar  tillitsdatabasen

en: public key %08lX not found: %s
sv: hittade inte den öppna nyckeln %08lX :%s

en: signature from Elgamal signing key %08lX to %08lX skipped
sv: hoppade över signatur med Elgamal signeringsnyckel %08lX till %08lX

en: signature from %08lX to Elgamal signing key %08lX skipped
sv: hoppade över signatur med %08lX till Elgamal signeringsnyckel %08lX

en: %d keys processed (%d validity counts cleared)
sv: %d nycklar behandlade (%d validity counts rensade)

en: no ultimately trusted keys found
sv: hittade inga nycklar med förbehållslöst förtroende

en: public key of ultimately trusted key %08lX not found
sv: Hittar inte den öppna nyckeln tillhörande den förbehållslöst betrodda nyckeln %08lX

en: checking at depth %d signed=%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d
sv: kontrollerar vid djupet %d signerad=%d ot(-/q/n/m/f/u)=%d/%d/%d/%d/%d/%d

en: the signature could not be verified.
    Please remember that the signature file (.sig or .asc)
    should be the first file given on the command line.
sv: signaturen kunde inte verifieras.
    Kom ihåg att signaturfilen (.sig eller .asc)
    ska vara den först angivna filen på kommandoraden

en: input line %u too long or missing LF
sv: raden %u är för lång, eller saknar nyradstecken

en: key is not flagged as insecure - can't use it with the faked RNG!
sv: nyckeln är inte markerad som osäker - det går inte att använda den med fejkad slumptalsgenerator!

en: skipped `%s': duplicated
sv: hoppade över "%s": kopia

en: skipped `%s': %s
sv: hoppade över  `%s': %s

en: skipped: secret key already present
sv: hoppade över: hemlig nyckel finns redan

en: skipped `%s': this is a PGP generated ElGamal key which is not secure for signatures!
sv: hoppade över  `%s': detta är en nyckel av ElGamal-typ genererad av PGP
    som inte är säker för signaturer!

en: File `%s' exists.
sv: Filen "%s" finns.

en: Overwrite (y/N)?
sv: Skriv över (j/N)?

en: %s: unknown suffix
sv: %s: okänt suffix

en: Enter new filename
sv: Ange nytt filnamn

en: writing to stdout
sv: skriver till standard ut

en: assuming signed data in `%s'
sv: antar att signera data finns i filen "%s"

en: new configuration file `%s' created
sv: ny konfigurationsfil `%s'skapad

en: WARNING: options in `%s' are not yet active during this run
sv: VARNING: inställningar i `%s' är ännu inte aktiva under denna körning

en: %s: can't create directory: %s
sv: %s: kan inte skapa katalog: %s

en: %s: directory created
sv: %s: katalog skapad

en: WARNING: message was encrypted with a weak key in the symmetric cipher.
sv: VARNING: meddelandet krypterades med en svag nyckel i den symmetriska
    krypteringen.

en: problem handling encrypted packet
sv: problem vid hanteringen av krypterat paket

en: weak key created - retrying
sv: skapade en svag nyckel - försöker igen

en: cannot avoid weak key for symmetric cipher; tried %d times!
sv: kan inte undvika en svag nyckel för symmetrisk kryptering; försökte
    %d gånger!

en: DSA requires the use of a 160 bit hash algorithm
sv: DSA kräver att du använder en 160-bitars kontrollsummealgoritm

en: (unless you specify the key by fingerprint)
sv: (om du inte anger nyckeln med hjälp av fingeravtrycket)

en: can't do that in batchmode without "--yes"
sv: kan inte göra så i batch-läge utan flaggan "--yes"

en: Delete this key from the keyring?
sv: Vill du ta bort denna nyckel från nyckelringen?

en: This is a secret key! - really delete?
sv: Detta är en hemlig nyckel! - vill du verkligen ta bort den?

en: deleting keyblock failed: %s
sv: misslyckades med att radera nyckelblock: %s

en: ownertrust information cleared
sv: raderat information om ägartillit

en: there is a secret key for public key "%s"!
sv: det finns en hemlig nyckel tillhörande denna öppna nyckel!"%s"!

en: use option "--delete-secret-keys" to delete it first.
sv: använd flaggan "--delete-secret-keys"för att ta bort den först.

en: It's up to you to assign a value here; this value will never be exported
    to any 3rd party.  We need it to implement the web-of-trust; it has nothing
    to do with the (implicitly created) web-of-certificates.
sv: Det är upp till dig att ange ett värde här. Detta värde kommer aldrig att
    exporteras till någon tredje part. Vi behöver det för att implementera
    "nätet av tillit". Det har inget att göra med det (implicit skapade)
    nätet av certifikat.

en: To build the Web-of-Trust, GnuPG needs to know which keys are
    ultimately trusted - those are usually the keys for which you have
    access to the secret key.  Answer "yes" to set this key to
    ultimately trusted
sv: För att kunna bygga förtroendeväven "Web-of-Trust",
    måste GnuPG veta vilka nycklar som du litar förbehållslöst på
    - det är vanligen de nycklar som du disponerar den hemliga nyckeln för.
    Svara  "ja" för att markera att du litar förbehållslöst på denna nyckel.

en: If you want to use this revoked key anyway, answer "yes".
sv: Om du vill använda denna spärrade nyckel ändå, svara "ja".

en: If you want to use this untrusted key anyway, answer "yes".
sv: Om du vill använda denna otillförlitliga nyckel ändå, svara "ja".

en: Enter the user ID of the addressee to whom you want to send the message.
sv: Ange användaridentiteten till vilken du vill skicka meddelandet.

en: Select the algorithm to use.
    
    DSA (aka DSS) is the digital signature algorithm which can only be used
    for signatures.  This is the suggested algorithm because verification of
    DSA signatures are much faster than those of ElGamal.
    
    ElGamal is an algorithm which can be used for signatures and encryption.
    OpenPGP distinguishs between two flavors of this algorithms: an encrypt only
    and a sign+encrypt; actually it is the same, but some parameters must be
    selected in a special way to create a safe key for signatures: this program
    does this but other OpenPGP implementations are not required to understand
    the signature+encryption flavor.
    
    The first (primary) key must always be a key which is capable of signing;
    this is the reason why the encryption only ElGamal key is not available in
    this menu.
sv: Välj vilken algoritm du vill använda.
    
    DSA (även känd som DSS) är den algoritm för digitala signaturer som bara
    kan användas för just signaturer. Detta är den rekommenderade algoritmen
    eftersom verifiering av DSA-signaturer är mycket snabbare än
    ElGamal-signaturer.
    
    ElGamal är en algoritm som kan användas för signaturer och kryptering.
    OpenPGP-standarden skiljer på två varianter av denna algoritm: en som bara
    kan användas för kryptering och en som både kan signera och kryptera.
    Egentligen är det samma algoritm, men vissa parametrar måste väljas på
    ett speciellt sätt för att skapa en säker nyckel för signaturer: detta program
    gör detta men andra OpenPGP-implementationer behöver inte förstå
    signatur+kryptering varianten.
    
    Den första nyckeln (huvudnyckeln) måste alltid vara en nyckel som kan användas
    för att skapa signaturer. Detta är anledningen till att den ElGamal-variant
    som bara krypterar inte är tillgänglig i denna meny

en: Although these keys are defined in RFC2440 they are not suggested
    because they are not supported by all programs and signatures created
    with them are quite large and very slow to verify.
sv: Trots att dessa nycklar är definierade i RFC2440 är det inte rekommenderat
    att använda dem eftersom de inte stöds i alla program och signaturer
    skapade med dem är stora och mycket långsamma att verifiera.

en: In general it is not a good idea to use the same key for signing and
    encryption.  This algorithm should only be used in certain domains.
    Please consult your security expert first.
sv: Som regel är det ingen bra idé att använda samma nyckel för signering
    och kryptering. Denna algoritm ska endast användas inom särskilda
    områden. Rådgör med din egen säkerhetsexpert first!

en: Enter the size of the key
sv: Ange storleken på nyckeln

en: Answer "yes" or "no"
sv: Svara "ja" eller "nej"

en: Enter the required value as shown in the prompt.
    It is possible to enter a ISO date (YYYY-MM-DD) but you won't
    get a good error response - instead the system tries to interpret
    the given value as an interval.
sv: Ange värdet som krävs som det visas vid prompten.
    Det är möjligt att ange ett ISO-datum (ÅÅÅÅ-MM-DD) men du kommer
    inte att få något vettigt felmeddelande - istället kommer systemet
    att försöka tolka det angivna värdet som ett intervall.

en: Enter the name of the key holder
sv: Ange namnet på nyckelns ägare

en: please enter an optional but highly suggested email address
sv: ange en epostadress. Detta är valfritt men rekommenderas varmt

en: Please enter an optional comment
sv: Ange en valfri kommentar

en: N  to change the name.
    C  to change the comment.
    E  to change the email address.
    O  to continue with key generation.
    Q  to to quit the key generation.
sv: N  för att ändra namnet.
    C  för att ändra kommentaren.
    E  för att ändra epostadressen.
    O  för att fortsätta med nyckelgenerering.
    Q  för att avsluta nyckelgenereringen.

en: Answer "yes" (or just "y") if it is okay to generate the sub key.
sv: Svara "ja" (eller bara "j") om du vill generera denna undernyckel.

en: When you sign a user ID on a key, you should first verify that the key
    belongs to the person named in the user ID.  It is useful for others to
    know how carefully you verified this.
    
    "0" means you make no particular claim as to how carefully you verified the
        key.
    
    "1" means you believe the key is owned by the person who claims to own it
        but you could not, or did not verify the key at all.  This is useful for
        a "persona" verification, where you sign the key of a pseudonymous user.
    
    "2" means you did casual verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint and checked the user ID on the
        key against a photo ID.
    
    "3" means you did extensive verification of the key.  For example, this could
        mean that you verified the key fingerprint with the owner of the key in
        person, and that you checked, by means of a hard to forge document with a
        photo ID (such as a passport) that the name of the key owner matches the
        name in the user ID on the key, and finally that you verified (by exchange
        of email) that the email address on the key belongs to the key owner.
    
    Note that the examples given above for levels 2 and 3 are *only* examples.
    In the end, it is up to you to decide just what "casual" and "extensive"
    mean to you when you sign other keys.
    
    If you don't know what the right answer is, answer "0".
sv: När du signerar ett användar-ID på en nyckel, måste du först kontrollera att nyckeln
    verkligen tillhör den person som nämns i användar-ID:t.  Det är viktigt för andra att
    få veta hur noga du har kontrollerat detta.
    
    "0" betyder att du inte påstår någonting om hur noga du kontrolleratnyckeln.
    
    "1" betyder att du tror att nyckeln tillhör den person som påstår sig göra det
        men du kunde inte, eller ville inte kontrollera nyckeln alls.  Detta är användbartför
        en "persona" kontroll, där du signerar nyckeln för en användare med pseudonym.
    
    "2" betyder att du gjorde viss kontroll av nyckeln. Det kan t.ex. betyda att
        du kontrollerade fingeravtrycket och kontrollerade användar-ID:t för nyckeln
        mot en fotolegitimation.
    
    "3" betyder att du gjorde en noggrann och uttömmande kontroll av nyckeln.  Detta kan t.ex.
        betyda att du kontrollerade nyckelns fingeravtryck direkt med nyckelinnehavaren
        och att du kontrollerade, med hjälp av svårförfalskade identitetsdokument
    a
        med foto (tex ett körkort) att namnet på innehavaren stämmer med
        namnet i användar-ID:t på nyckeln, och slutligen att du kontrollerade att(genom att utväxla
        e-postmeddelanden) att e-postadressen på nyckeln tillhör nyckelinnehavaren.
    
    Obs! Ovanstående exempel för nivåerna 2 och 3 är bara förslag.
    Slutligen är det bara du själv som avgör vad "viss" and "noggrann"
    betyder när du signerar andras nycklar.
    
    Om du inte vet vad du ska svara, så svara "0".

en: Answer "yes" is you want to sign ALL the user IDs
sv: Svara "ja" om du vill signera ALLA användaridentiteter

en: Answer "yes" if you really want to delete this user ID.
    All certificates are then also lost!
sv: Svara "ja" om du verkligen vill ta bort denna användaridentitet.
    Alla certifikat kommer att gå förlorade!

en: Answer "yes" if it is okay to delete the subkey
sv: Svara "ja" om du vill ta bort denna undernyckel

en: This is a valid signature on the key; you normally don't want
    to delete this signature because it may be important to establish a
    trust connection to the key or another key certified by this key.
sv: Detta är en giltig signatur på nyckeln. Normalt sett vill du inte
    ta bort denna signatur eftersom den kan vara viktig för att skapa
    en tillitskoppling till nyckeln eller en annan nyckel som är
    certifierad av denna nyckel.

en: This signature can't be checked because you don't have the
    corresponding key.  You should postpone its deletion until you
    know which key was used because this signing key might establish
    a trust connection through another already certified key.
sv: Denna signatur kan inte verifieras eftersom du inte har den
    motsvarande nyckeln. Du bör vänta med att ta bort den tills du
    vet vilken nyckel som användes eftersom den nyckeln kanske upprättar
    en tillitskoppling genom en annan redan certifierad nyckel.

en: The signature is not valid.  It does make sense to remove it from
    your keyring.
sv: Denna signatur är inte giltig. Det är rimligt att ta bort den från
    din nyckelring.

en: This is a signature which binds the user ID to the key. It is
    usually not a good idea to remove such a signature.  Actually
    GnuPG might not be able to use this key anymore.  So do this
    only if this self-signature is for some reason not valid and
    a second one is available.
sv: Detta är en signatur som knyter användaridentiteten till denna nyckel.
    Det är oftast inte en bra idé att ta bort en sådan signatur. Till
    och med kan det bli så att GnuPG kanske inte kan använda denna nyckel
    mer. Så gör bara detta om denna egensignatur av någon anledning är
    ogiltig och det finns en andra signatur som tillgänglig.

en: Change the preferences of all user IDs (or just of the selected ones)
    to the current list of preferences.  The timestamp of all affected
    self-signatures will be advanced by one second.
sv: Ändra dina inställningar för alla användar-ID:n (eller enbart för en av de valda)
    till den aktuella listan på inställningar. Tidsstämplingen för alla påverkade
    egensignaturer kommer att flyttas fram en sekund.

en: Please enter the passhrase; this is a secret sentence
sv: Ange en lösenmening. Detta är en hemlig mening

en: Please repeat the last passphrase, so you are sure what you typed in.
sv: Reptera lösenmeningen, så du är säker på vad du skrev in.

en: Give the name of the file to which the signature applies
sv: Ange namnet på den fil signaturen gäller

en: Answer "yes" if it is okay to overwrite the file
sv: Svara "ja" om det du vill skriva över filen

en: Please enter a new filename. If you just hit RETURN the default
    file (which is shown in brackets) will be used.
sv: Ange ett nytt filnamn. Om du bara trycker RETUR kommer standarfilnamnet
    (som anges i hakparenteser) att användas.

en: You should specify a reason for the certification.  Depending on the
    context you have the ability to choose from this list:
      "Key has been compromised"
          Use this if you have a reason to believe that unauthorized persons
          got access to your secret key.
      "Key is superseded"
          Use this if you have replaced this key with a newer one.
      "Key is no longer used"
          Use this if you have retired this key.
      "User ID is no longer valid"
          Use this to state that the user ID should not longer be used;
          this is normally used to mark an email address invalid.
sv: Du borde ange en anledning till certifikationen. Beroende på sammanhanget
    har du möjligheten att välja från följande lista:
      "Nyckeln har tappat sin säkerhet"
         Använd denna om du har anledning att tro att icke auktoriserade personer
         har fått tillgång till din hemliga nyckel.
      "Nyckeln har ersatts"
         Använd denna om du har ersatt denna nyckel med en nyare.
      "Nyckeln används inte längre"
         Använd denna om du har pensionerat denna nyckel.
      "Användaridentiteten är inte längre giltig"
         Använd denna för att visa att denna användaridentitet inte längre
         skall användas. Detta används normalt för att visa att en epostadress
         är ogiltig.

en: If you like, you can enter a text describing why you issue this
    revocation certificate.  Please keep this text concise.
    An empty line ends the text.
sv: Om du vill kan du ange en text som beskriver varför du utfärdar
    detta spärrcertifikat (revocation certificate). Försök att hålla texten kort och koncis.
    En tom rad avslutar texten.

en: No help available
sv: Det finns ingen hjälp tillgänglig

en: No help available for `%s'
sv: Det finns ingen hjälp tillgänglig för "%s"

en: error creating keyring `%s': %s
sv: fel vid skapande av nyckelringen "%s": %s

en: keyring `%s' created
sv: %s: nyckelring skapad

en: failed to rebuild keyring cache: %s
sv: misslyckades med att återskapa nyckelringscache: %s

en: WARNING: 2 files with confidential information exists.
sv: VARNING: det finns 2 filer med konfidentiell information.

en: %s is the unchanged one
sv: %s är den oförändrade

en: %s is the new one
sv: %s är den nya

en: Please fix this possible security flaw
sv: Lös detta potentiella säkerhetsproblem

en: checking keyring `%s'
sv: kontrollerar nyckelringen `%s'

en: %lu keys so far checked (%lu signatures)
sv: har behandlat %lu nycklar hittills (% lu signaturer)

en: %lu keys checked (%lu signatures)
sv: %lu nycklar och %lu signaturer har kontrollerats

en: %s: keyring created
sv: %s: nyckelring skapad

en: 
    Pick an image to use for your photo ID.  The image must be a JPEG file.
    Remember that the image is stored within your public key.  If you use a
    very large picture, your key will become very large as well!
    Keeping the image close to 240x288 is a good size to use.
sv: 
    Välj en bild att använda som ditt foto-ID. Bilden måste vara en JPEG-fil.
    Kom ihåg att bilden sparas inuti din öppna nyckel: Om du väljer
    en mycket stor bild, så blir din nyckel också väldigt stor!
    Försök att använda en bild som har ungefär  formatet 240x288 pixlar.

en: Enter JPEG filename for photo ID:
sv: Skriv JPEG-filnamnet för foto-ID:

en: Unable to open photo "%s": %s
sv: Kan inte öppna fotot "%s": %s

en: Are you sure you want to use it (y/N)?
sv: Vill du verkligen sp?rra denna nyckel?

en: "%s" is not a JPEG file
sv: "%s" är inte en  JPEG-fil

en: Is this photo correct (y/N/q)?
sv: Är detta foto korrekt (j/N/a)?

en: unable to display photo ID!
sv: kan inte visa foto-ID!

en: no remote program execution supported
sv: ingen körning av fjärrprogram stöds

en: can't create directory `%s': %s
sv: %s: kan inte skapa katalog: %s

en: external program calls are disabled due to unsafe options file permissions
sv: anrop av externa program är inaktiverat pga osäkra behörigheter för
    inställningsfilen

en: this platform requires temp files when calling external programs
sv: denna plattform kräver temp-filer vid anrop av externa program

en: unable to execute %s "%s": %s
sv: Kunde inte köra %s "%s": %s

en: system error while calling external program: %s
sv: systemfel när externa program anropades: %s

en: unnatural exit of external program
sv: externa program avslutades felaktigt

en: unable to execute external program
sv: Kunde inte köra det externa programmet

en: unable to read external program response: %s
sv: kan inte läsa svaret från det externa programmet: %s

en: WARNING: unable to remove tempfile (%s) `%s': %s
sv: VARNING: kan inte ta bort tempfil (%s) `%s': %s

en: WARNING: unable to remove temp directory `%s': %s
sv: VARNING: kunde inte ta bort temp-katalogen `%s': %s

en: never
sv: aldrig

en: key incomplete
sv: ofullständing nyckel

en: build_packet failed: %s
sv: build_packet misslyckades: %s

en: key %08lX incomplete
sv: nyckel %08lX är inte komplett

en: sorry, can't do this in batch mode
sv: kan inte göra detta i batch-läge

en: To be revoked by:
sv: Att spärras av:

en: (This is a sensitive revocation key)
sv: (Detta är en känslig spärrnyckel)

en: Create a revocation certificate for this key?
sv: Vill du skapa ett spärrcertifikat för denna nyckel?

en: ASCII armored output forced.
sv: utdata med ett ascii-skal valt.

en: make_keysig_packet failed: %s
sv: make_keysig_packet misslyckades: %s

en: Revocation certificate created.
sv: Spärrcertifikat skapat.

en: no revocation keys found for `%s'
sv: hittade inga spärrnycklar till `%s'

en: secret key `%s' not found: %s
sv: den hemliga nyckeln `%s' hittades inte: %s

en: no corresponding public key: %s
sv: ingen tillhörande öppen nyckel: %s

en: public key does not match secret key!
sv: den öppna nyckel passar inte ihop med den hemliga nyckeln!

en: unknown protection algorithm
sv: okänd krypteringsalgoritm

en: NOTE: This key is not protected!
sv: OBS: Denna nyckel är oskyddad!

en: Revocation certificate created.
    
    Please move it to a medium which you can hide away; if Mallory gets
    access to this certificate he can use it to make your key unusable.
    It is smart to print this certificate and store it away, just in case
    your media become unreadable.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!
sv: Spärrcertifikat skapat.
    
    Var vänlig flytta det till ett media du kan gömma; om Mallory får
    får tillgång till detta certificate kan han göra din nyckel oanvändbar.
    Det är klokt att skriva ut detta certifikat och gömma det, ifall ditt
    media blir oläsligt.  But have some caution:  The print system of
    your machine might store the data and make it available to others!

en: Please select the reason for the revocation:
sv: Välj anledning till att nyckeln spärras:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: (Probably you want to select %d here)
sv: (Troligen vill du välja %d här)

en: Enter an optional description; end it with an empty line:
sv: Skriv en frivillig beskrivning; avsluta med en tom rad:

en: Reason for revocation: %s
sv: Anledning till spärren: %s

en: (No description given)
sv: (Ingen beskrivning angiven)

en: Is this okay?
sv: Är detta OK?

en: # List of assigned trustvalues, created %s
    # (Use "gpg --import-ownertrust" to restore them)
sv: # Skapat lista över tilldelade tillitsvärden %s
    # (Använd "gpg --import-ownertrust" för att återställa dem)

en: can't open file: %s
sv: Kan inte öppna fil %s

en: line too long
sv: raden är för lång

en: error: missing colon
sv: fel: saknar kolon

en: error: invalid fingerprint
sv: fel: ogiltigt fingeravtryck

en: error: no ownertrust value
sv: fel: förtroende för innehavaren (tillit) inte angivet

en: error finding trust record: %s
sv: fel vid sökning av tillitsvärde: %s

en: read error: %s
sv: Läsfel:  %s
